Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 23
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e beethoven
    Anëtarësuar
    21-11-2003
    Vendndodhja
    fier
    Postime
    49

    PHP/HTML - Si të bëj prova me ueb sajtin?

    kam mare disa materiale per te ndertuar nje web timin personal ,por dua te di se si mund ti testoj me win xp ne komp tim.
    Respekte
    Te dashsurosh është vepër,të mos tradhëtosh është kryevepër

  2. #2
    Shqiptar Maska e EdiR
    Anëtarësuar
    24-05-2002
    Vendndodhja
    Madison, WI, U.S
    Postime
    963
    hape me Internet explorer ose Firefox.
    ske nevoje te lidhesh me internet po nese ke mundesine lidh me internet.
    Klik tek File menu. Select Open file, gjej cilin file do te shikosh shtyp ok dhe duhet ta shikosh se si do te duket ne internet.
    Para se ta publikisht testoje me sa me shume web browsers.
    Shiko tek: http://www.w3.org per validation dhe te tjera.
    Na tregu se ku mund te shikojme,
    Edi

  3. #3
    Open your mind now! Maska e besart
    Anëtarësuar
    11-11-2002
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    480
    Shume thjesht, kliko dy herë mbi skedarin qe e ke ruajtur me prapshtesen .html ose .htm, dhe do hapet faqja ne Internet Explorer apo ne ndonje browser tjetër qe e ke te instaluar.
    Apo shko:
    Start--Programs--Internet Explorer (ose browser tjetër),
    File--Open--Browse, dhe gjej skedarin qe deshiron ta shohesh.
    Ligji i aksionit dhe reaksionit është universal. Keni kujdes!

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e beethoven
    Anëtarësuar
    21-11-2003
    Vendndodhja
    fier
    Postime
    49
    pO Sikur te behet llafi per nje forum php-je ,dhe une doa me e pa te konfiguru.A ka ndonjeri mendim me se ta hap,pa ndryshuar sistem operativ.
    Flm
    Te dashsurosh është vepër,të mos tradhëtosh është kryevepër

  5. #5
    ICE-A Maska e PcCrack3r
    Anëtarësuar
    31-08-2005
    Vendndodhja
    Deçan - Kosovë
    Postime
    163
    Nese e punon faqen me FrontPage atehere vetem me nje te shtypur CTRL+SHIFT+B faqja jote do te hapet me Internet Explorer qofte ajo edhe ne PHP.
    --==Emi==--

  6. #6
    BASTARDODENTRO Maska e reni00
    Anëtarësuar
    04-12-2002
    Vendndodhja
    * jetoje jetën sic e di unë :-) *
    Postime
    805
    Nese e punon faqen me FrontPage atehere vetem me nje te shtypur CTRL+SHIFT+B faqja jote do te hapet me Internet Explorer qofte ajo edhe ne PHP.
    Ne radhe te pare front page eshte shume i shpif.
    je i sigurt qe te hap faqet me .php front page???


    me kthe pergjigje.=?

    *************************************************

    Citim Postuar më parë nga beethoven
    pO Sikur te behet llafi per nje forum php-je ,dhe une doa me e pa te konfiguru.A ka ndonjeri mendim me se ta hap,pa ndryshuar sistem operativ.
    Flm

    Te duhet te instalosh Treshen Apache, PHP dhe Mysql.
    www.apache.org/
    http://www.php.net/
    http://www.mysql.com/

    jane open sourse .

    ose per te thjeshtesuar veten ne configurim merr,
    www.easyphp.org/

  7. #7
    Programues Softueresh Maska e edspace
    Anëtarësuar
    04-04-2002
    Vendndodhja
    Filadelfia, SHBA
    Postime
    2,573
    Edi

  8. #8
    BASTARDODENTRO Maska e reni00
    Anëtarësuar
    04-12-2002
    Vendndodhja
    * jetoje jetën sic e di unë :-) *
    Postime
    805
    Ne radhe te pare front page eshte shume i shpif.
    je i sigurt qe te hap faqet me .php front page???
    kuptohet si je shprehur ti...

    se mbase une e kam shkruar cik gabim.
    Front page hap kodin e faqes.
    flm per mirekuptimin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga edspace : 10-12-2005 më 11:22

  9. #9
    ICE-A Maska e PcCrack3r
    Anëtarësuar
    31-08-2005
    Vendndodhja
    Deçan - Kosovë
    Postime
    163
    je i sigurt qe te hap faqet me .php front page???


    me kthe pergjigje.=?
    Me fal reni, por problemi qenka se une perdor nje Add-in per Front Page qe mund te bej testimin apo nje shikim paraprak (preview).

    ***
    Ne radhe te pare front page eshte shume i shpif.
    Nuk e di si mendon ti per Front Page por une ate e perdor qe 3 vite dhe nuk jam i zhgenjyer aspak me te, bile tani me Front Page 2003 nuk te duhet shume pune per te bere sepse te gjitha lidhjet (links) i rregullon automatik.

    Per mua nuk ka program me te mire per punimin e ueb faqeve HTML,PHP,ASp dhe ASPX.Thjeshte eshte perfekt.


    mfg.
    Ndryshuar për herë të fundit nga edspace : 10-12-2005 më 11:23
    --==Emi==--

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-04-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    174
    Pershendetje PcCrack3r!
    Si shume deklerata te forta leshon ti o vella?
    I ke provuar te gjithe programet e tjera qe jane per te bere webe dhe na paske dale ne perfundimin se FrontPage qenka me e mira qe ekziston?
    Apo thjesht e ke fjalen vetem per produktet e Microsoftit?
    Do te ekni miresine te na tregoni se cfare keni bere me FrontPage meqe punoni prej 3 vjetesh?
    Gjithe te mirat!
    Sa mirë do të ishte të mos kisha lindur,
    por meqë kam lindur sa mirë do të ishte të mos vdisja,
    por meqë do të vdesë sa mirë do të ishte të mos ringjallesha.
    por meqë do të ringjallem sa mirë do të ishte të mos dënohesha, e nëse dënohem të mos dënohem përgjithmonë...

  11. #11
    BASTARDODENTRO Maska e reni00
    Anëtarësuar
    04-12-2002
    Vendndodhja
    * jetoje jetën sic e di unë :-) *
    Postime
    805
    Citim Postuar më parë nga drita
    Pershendetje PcCrack3r!
    Si shume deklerata te forta leshon ti o vella?
    I ke provuar te gjithe programet e tjera qe jane per te bere webe dhe na paske dale ne perfundimin se FrontPage qenka me e mira qe ekziston?
    Apo thjesht e ke fjalen vetem per produktet e Microsoftit?
    Do te ekni miresine te na tregoni se cfare keni bere me FrontPage meqe punoni prej 3 vjetesh?
    Gjithe te mirat!
    Jam shume dakort me ty Drite... Po mendimi im se ai do kete provuar vetem ate program dhe i pelqen ose nuk kerkom me shume...persh faqe dinamike ose (ang=Cascading Style Sheets (CSS)) i cili me thjeshton nje pune shume te madhe , dhe qe mund ta modifikoj pa hap fare codin e faqe, te shtosh flash me nje klik, suportimin e WCAG/W3C , WebDAV kodi per transferimin e fajleve me siguri SSL dhe shume e shume te tjera...
    Gjera qe FP nuk ti ofron.
    Une personalisht e konsideroj thjesht nje tekst editor.

  12. #12
    ICE-A Maska e PcCrack3r
    Anëtarësuar
    31-08-2005
    Vendndodhja
    Deçan - Kosovë
    Postime
    163
    Mire pra nese doni shikoni kete faqe qe e kam punuar me Front Page http://beqiraj.com (nje faqe shume e vizituar nga mergimtaret)

    I ke provuar te gjithe programet e tjera qe jane per te bere webe dhe na paske dale ne perfundimin se FrontPage qenka me e mira qe ekziston?
    Une nuk them qe 'nuk ka program' me te mire por 'qe per mua eshte perfekt' prandaj shikojeni kete faqen me lart dhe vlersojeni vet ...

    Respekt !
    --==Emi==--

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Gepardi
    Anëtarësuar
    30-10-2002
    Vendndodhja
    Tiranë
    Postime
    169
    E shikoj qe keni dale pak nga tema po meqe po shoh nje debat kaq te gjate po i jap dhe une nje pergjigje.

    Une nuk eci me tifozllek por ama jam i bindur qe per kedo qe punon shume per te ndertuar faqe te avancuara , pra qe permbajne dhe programim Server Side Front Page nuk mund ta zevendesoje kurrsesi Dreamweaver. Nuk e di sa e "shijoni" ju por Dreamweaver te ofron sintax highliting per shume gjuhe programimi. Gjithashtu te jep mjete te ndryshme per te "debug" psh PHP. Ne Dreamweaver e gjen veten dhe ai qe ka njohuri te pakta ne PHP dhe programuesi profesionist. Une kam provuar dhe Zend Studio dhe nuk me eshte dukur se permban opsione aq te vlefshme sa te justifikoj ngathtesine e tij. Per te treguar nej rast konkret mund te them qe ne Dreamweaver mund te perdoresh dhe "recordset" (kush ka punuar me database e kupton cfare jane) te cilat ne disa situata mund te jene mjaft te dobishme dhe per programuesin profesionist sepse te lejojne te krijosh faqe dinamike qe perdorin database ne nje kohe shume te shkurter. Me te vertete qe kodi i kurjuar ne kete rast nuk eshte perfekt por jo gjithmone nevojitet nje i tille. Mund te shkurtosh shume kohe dhe ta lesh Dreamweaver "te merret me database" ne vendin tend.

    Gjithashtu dreamweaver te krijon mundesine qe ta "update-osh" faqen tende ne pak sekonda pa pasur nevoje te perdoresh nje program ftp. Nuk ka nevoje qe serverat te kene FrontPage Extentions.

    Nese te nevojitet dicka e shpejte dhe nuk ke njohurite e duhura Frontpage te ben nje pune shume te mire pasi mund te konsiderohet nje "MS Word" per faqe interneti. Ndersa per faqe te avancuar nuk besoj se ndonje qe merret me keto pune do te thote qe Dreamweaver eshte nje program i pavlefshem.

  14. #14
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Shkarko wamp server nga interneti, eshte falas.E vetmja gje qe ben eshte te instaloj dhe konfiguroj per ty Apache,PHP5.0,MySQL,Sqlite.
    Eshte shume e mire.
    Per te punuar ne PHP provo DEV-PHP, ka te integruar IE per te testuar ne moment ate qe ben.Eshte i thjeshte, ajo qe duhet.

    Fut kerkim ne google dhe shkarkoji, jane falas.

  15. #15
    BASTARDODENTRO Maska e reni00
    Anëtarësuar
    04-12-2002
    Vendndodhja
    * jetoje jetën sic e di unë :-) *
    Postime
    805
    Gepard jo te gjithe e mendojn ashtu si thua. Prandaj dhe mendimi im kishte kundershtime.

    Xfiles - wamp e kam pas perdor dhe une eshte goxha i mire dhe i thjesht,
    i cili permban W.1.4.5
    www.wampserver.com/
    - Apache 1.3.33
    - MySQL 4.1.13a
    - phpmyadmin 2.6.3-pl1
    - sqlitemanager 1.1.1

    Gjithashtu kam provoni dhe xampp
    shume i mire.
    http://www.apachefriends.org/de/xampp.html

  16. #16
    made in Albania
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    unknown
    Postime
    26
    ku ka me mire se Notepad (win) dhe Vim (*nix)
    Failing to plan is planning to fail!

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga Gepardi
    E shikoj qe keni dale pak nga tema po meqe po shoh nje debat kaq te gjate po i jap dhe une nje pergjigje.

    Une nuk eci me tifozllek por ama jam i bindur qe per kedo qe punon shume per te ndertuar faqe te avancuara , pra qe permbajne dhe programim Server Side Front Page nuk mund ta zevendesoje kurrsesi Dreamweaver. Nuk e di sa e "shijoni" ju por Dreamweaver te ofron sintax highliting per shume gjuhe programimi. Gjithashtu te jep mjete te ndryshme per te "debug" psh PHP. Ne Dreamweaver e gjen veten dhe ai qe ka njohuri te pakta ne PHP dhe programuesi profesionist. Une kam provuar dhe Zend Studio dhe nuk me eshte dukur se permban opsione aq te vlefshme sa te justifikoj ngathtesine e tij. Per te treguar nej rast konkret mund te them qe ne Dreamweaver mund te perdoresh dhe "recordset" (kush ka punuar me database e kupton cfare jane) te cilat ne disa situata mund te jene mjaft te dobishme dhe per programuesin profesionist sepse te lejojne te krijosh faqe dinamike qe perdorin database ne nje kohe shume te shkurter. Me te vertete qe kodi i kurjuar ne kete rast nuk eshte perfekt por jo gjithmone nevojitet nje i tille. Mund te shkurtosh shume kohe dhe ta lesh Dreamweaver "te merret me database" ne vendin tend.

    Gjithashtu dreamweaver te krijon mundesine qe ta "update-osh" faqen tende ne pak sekonda pa pasur nevoje te perdoresh nje program ftp. Nuk ka nevoje qe serverat te kene FrontPage Extentions.

    Nese te nevojitet dicka e shpejte dhe nuk ke njohurite e duhura Frontpage te ben nje pune shume te mire pasi mund te konsiderohet nje "MS Word" per faqe interneti. Ndersa per faqe te avancuar nuk besoj se ndonje qe merret me keto pune do te thote qe Dreamweaver eshte nje program i pavlefshem.
    Gjithmone i kam urryer "Visual Tools" ne pergjithesi. si psh Macromedia, ku çdo gje behet me maus, NetBeans,Eclipse etj.

    Ajo qe i duhet dikujt per te mesuar e punuar eshte nje editor i thjeshte me syntax highlighting dhe kompileri ose serveri web per te testuar.
    Dreamwaver eshte Multi Purpose dhe ta shpif.
    Doni te kodoni HTML?
    Nuk ka me mire se Text Pad.
    I lehte , i thjeshte, dhe praktik.
    e integron me cfare do kompileri.
    e kam perdorur per assembler,c,c++,java,php,etj.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e al5f1nx
    Anëtarësuar
    23-03-2004
    Vendndodhja
    pothuajse se aty ku duhet
    Postime
    92
    Citim Postuar më parë nga mySteRioUs
    ku ka me mire se Notepad (win) dhe Vim (*nix)



    e ka perdor ndonjeri Maguma Studio per php?
    Tashi sapo kam marre edhe Maguma workbench.
    Ka editor wysiwyg po te duash, por nuk eshte fakt per t'u mburrur.

    Editon dhe ekzekuton (plus synthax parsing dhe highlighting) php, html , perl , c.. cfaredolloj gjeje.

    Absolutisht editori me i mire qe kam perdorur ndonjehere.
    Ndryshuar për herë të fundit nga al5f1nx : 13-12-2005 më 07:22
    Geniality is a state of mind

  19. #19
    Il padrino Maska e DEN_Bossi
    Anëtarësuar
    31-07-2006
    Vendndodhja
    Shkoder-Tirane
    Postime
    450

    Kush ka njohuri mbi programimin php

    Pershendetje!

    Miq te nderuar. Kam nje problem. Kam deshire te mesoj programimin php. Dua ta mesoj vete. Kam njohuri te mjaftuaeshme rreth programimit ne pergjithsi dhe njoh disa gjuhe programimi apo perdorimin e scripteve.

    Ajo qe dua te pys eshte;
    Nese une bej nje faqe (website) te programuar ne php ne nje program apo duke perdorur skripte si behet e mundur qe une ta shikoj kete faqe , ta hap dhe te shoh dizajnin dhe te punoj me dizajnin ashtu sic bej me html.
    Ose, a ka ndonje program qe ben programim php me ane vizuale.

    Do te isha i lumtur sikur te merrja pergjigje.

    Respekte te gjitheve...

  20. #20
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Dev-php
    eshte tamam per php,
    pastaj te duhet edhe nje webserver ne lokal me php,
    te keshilloj wamp server qe instalon dhe konfiguron per ty apache 1.3.3, php 5.0 dhe mysql x.x.x(nuk e mbaj mend).
    ne kete menyre i ke te gjitha per te testuar programe ne php,

    IDE(Integrated Development Environment) Dev-php ka te integruar edhe internet explorer dhe ti mjafton te kesh webserverin ne pune, dhe pas çdo modifikimi te kodit php bej save dhe kontrolloje nga browseri.
    Ndryshuar për herë të fundit nga xfiles : 16-08-2006 më 11:24

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Funksion kërkimi për web sajtin tim
    Nga strongman në forumin Arti i programimit
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 31-10-2005, 09:16

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •