Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Leka Ndoja (Tixhja e Brxullve)

  Tixhja e Brxullve

  Leka NDOJA


  Kush sht...
  Leka Ndoja ka lindur n Tiran n vitin 1962. Ka kryer studimet e larta n Fakultetin Histori Filologji t Tirans, dega Gjuh-Letrsi n fillim t viteve 90. Ka punuar si gazetar dhe skenarist n TVSH n vitet 1993-2002. Nga viti 2004 drejton "Qendrn e Studimeve Ndrshqiptare". Ka botuar rreth 50 ese kulturologjike dhe "Traktatin e artit inteligjent". Ka botuar tre vllime me poezi; "Rrezja e territ" 1993, "Zaret u hodhn" 1996, "Kngt barbare" 1999, romanin "Motel El Salvador" 2002. Ka prgatitur librin "Vox populi" t Zef Mals 2002. Nga prkthimet, ka sjell s pari vllimin antologjik "Pambarimi" t G. Ungarettit, (abej 1997), si dhe ka botuar n revistat letrare cikle poetik nga Xhon Kits, Kardui, Montale, Quasimodo, Marinetti, Papini, Ted Hjuz, Masters, Hini etj. Ka prkthyer nga anglishtja dhe ka botuar librat albanologjik "Shqipria, elsi kryesor i Lindjes s Afrme' t Kristo Dakos 2003, 'Epiri" N.G.L. Hammond QSN 2004, "Kanuni shqiptar" Margaret Hasluck 2005. Ka prgatitur komentarin e Skartacinit mbi veprn Komedia Hyjnore t Dante Alighierit prkthyer nga i ati Mark Ndoja. Tregimi i mposhtm sht shkputur nga libri me tregime n proces "Pashkt katolike'.

  Fatin, kasapin e Brxullve, Hatixhja e paditi n gjyq. Zanatin e tij e kishin zili gjith qyteti e sidomos vendasit. Kjo arsye e kandisi Tatn e Tixhes q ti thosh s bijs, rahat, ma rahat nuk ke ku t'zgjedhish, na krkun gocn prej dere t'mir oj goc. O Tixhe mishin e ke sigure, mush barkun e nuk fle me andrrat e Judit. Se Judi del ke shpija e t'vorfnit. Brxullt jon familje me gjo, s'jon trok si ai bukroshi i Shkodrs q t'vijte rrotull e s'kish i dysh n'xhep. Kon ate kasaphonen te qoshi den babade e kon, plonca pr gjith Tironn jarebi kon shit e fal. I qajn ato kukurect, ilahi. Shkoi dorn mbi tulln e pjekme nga dielli t grric nga gjembat e limonit t egr q e kish pru fidanin nga Elbasani, i biri Fati.
  Tixhja u prek dhe nuk vendosi menjiher. I krkoi tre dit t mendohej. Dhe si vendosi do thoni ju?- U tha u bo lale, kshu qe e shkrujtme. M tepr se kaq nuk mundi t'i thosh t jatit Tixhja, sepse mendoi Fati m doli po me emrin q dshiron gjith mileti, Fati? dhe qeshej para pasqyrs s komos ku pasqyroheshin hurmat e skuqme t fund nndorit.

  Filluen dasmn me orkestr qysh t enjten e e sosn t shtunn e t dieln e 5 majit. Vun kunor e shkuen e n xhamin e Ethem beut pr hajresile, si thosh Nurja, baba i Fatit dhandrrit.

  T nesrmen Tixhen e nxorri Nurja vjehrri n oborr dhe i tregoi nji tepsi t madhe me nji kapic zorrsh bagtie q nxirrnin avull e qelbnin er. Ja nuse kjo osht puna jote. Qe ku e ke gelqeren e shueme, qe, uj ke te vija sa t duesh dhe yrja byrja jepi t'i lash, derisa t vij Fati nga kasaphonja, t'i kesh la e ti kesh godit. Se pasdite do t'i lidhim ti qepim e ti fusim n furr q t'i shesim tek lokali i Qesve, se ata kan krkes dyfish tashi n ver. Helbete raki sa t dush, ene ven.
  Ai, Fat (e ?fat) e vinte t lante planca t shoqen gjith ditn e nuk e linte t dilte prej ders as t blinte linst e kur i vinin menstruacionet. E deshte? Me shpirt t du mi Tixhe me shpirt t du. I thosh Fati asaj. S'ka njeri nuse si ky koc. Eh, dilte vet e ia blinte Fati t prbrendshmet se nuk kish besim q t'i mirrte e t'i provonte ajo ato sende n merkatin me separ se kish dgjue sende t turpshme.
  Ke mishi ti Tixhe ke mishi se ai na ma frymn i thosh Merit, shitsit se do t shkonte n teqe, pastaj n karburant si pronar q ishte pasi t mbaronte therjet e viave n kasaphone.

  Flokt, Fati i linte t gjat prapa ndrsa prpara i priste fare shkurt. Duhanin s'e pinte, as rakin por lekt i binte n shtpi. I numronte ndrsa hidhte n gryk me gishtat n ajr ndonji cop planci. Planci si cop kadiveje gri zhdukej n at gryk t madhe e ia nxirrte pak prpara molln e Adamit. Fati frkonte gjoksin, ose diku midis gjoksit e barkut, e lshonte nji oh knaqsie. Habitej Tixhja me at qejf t burrit dhe e shihte pasi binin n shtrat q ryste buzt sikur desh t kaprdinte cop t tjera plancash. Kjo e neveriti Tixhen q muajin e par t martess.

  T nesrmen lante zorrt Tixhja me sapllake n oborr, sepse Fati i thosh, laj zorrt e keit oj Tixhe e mos m'u tallahit npr koshi se ina der e nershme no. Se Tixhja nisi t dilte prjashta ndr komshijt q edhe ata kishin dshir t njiheshin me t. Ajo ishte nusja e vetme q kishte hy n at rrugic se t tjerat kishin marr fmijt dhe i kishin lan burrat qyq t vetm.
  At dit Tixhja gjith lau zorrt e kecve, t lopve e ish bo *** krejtiskrejti, nga flokt deri ke nallat pri drrase qi i hiqte rrshqon rrshqon, si i thosh nji fmij q e shihte nga dritarja e pallatit t kuq kundruall. Vinte glqeren n ujin e vijs n oborr dhe i lshonte ziorret n lugun q ish apostafat pr at pun pr t pastrue zorrt por edhe mushkrit e bardha e t zeza.

  Pr dy vjet iu shkri rinia Tixhes si muti i bagtis mren n sapllaken me uj n oborr ku hardhit kishin mor ngjyr ndryshk e vilet po ia farojshin zogu harabel dhe pulat. Se Fati, si i thosh baba, majte pula fort, n'oborr.
  Fati shkonte n pun dhe onte nji nga irakt e piks s karburantit me nji bidon benzine super n shtpi dhe me porosin q t shihte se mos Tixhja e tij kishte dal nga shtpia e lapardhisej kushedi ku.
  Tixhja n fakt me t hik Fati n pun n mngjes lante sa lante zorrt e plancat e i linte aty n uj t rrjedhshm dhe dilte npr koshijet aty prgjat rrugics s Brzullve. Shkonte tek shtpia e italianes q kishte hap nji aktivitet biznesi dhe dinte pak shqip. Ajo n nji shtpi q e kishte marr me qira me limoj e portokalle n oborr merrej me biseda dhe i thosh Tixhes t vinte e t punonte si menaxhere n firmn e saj. Tixhes i plqeu propozimi po ec e fol me Fatin i thosh ajo italjanes q i falte parfume firmato si i thosh ajo e i vinin nga italia.

  I mori er Fati Tixhes pasi doli na dushi dhe i shkoi duhma e era e benzins dhe ajo e zorrve t bagtis.

  - re ere asht kjo Tixhe livando e jashtme kush ta pru?

  -Matilda komshia?

  - Pse do me t'u vardis pr t bo prostitut ajo?

  - re prostitute m zullap se un nga kla mi ploncat e tyt eti.
  Kshtu nisi dyshimi i Fatit pr Tixhen e zvjerdhja e Tixhes pr Fatin. Qeka rob koti tha me vete Tixhja. Medet burri

  N gjyq Tixhja u paraqit me t atin me nji minifund t shkurt ku i dukeshin shenjat e vulat e drunit q i kish dhan Fati dy net ma par pasi kish gjet kapicn me zorr t palame e q qelbte me er gjithq oborrin e deri n rrugic. Kaq i kishte mjaftue Fatit q t merrte mashn me t ciln Tatanxirrte nga kusia n zjarr copat e mdha t plancave t lops dhe i hidhte n gryk nga i kullufiste me dy kaprdima posht n stomak.
  Trazonte zjarrin me mash dhe pastaj trazonte kazanin n pirusti, e nxirrte flett e pjancave ende t nxeht edhe Fati e i hidhte n gryk. Por kur erdhi nga puna e pa q Tixhja nuk i kishte prek me i pastrue dhe as q i kishte fut n uj t valuem plancat mori mashn e i doli n prpara n rrugic. sa ktheu nga italianiea fati e mori prpara me mash ****ve. Tixhja ulriu sa lemerisi lagjen. N dark u vodh nga muri e prfundoi n shtpin e vet.
  Fati hidhte copa plancash n grk para gjykatsve q po rregullonin dosjen dhe shihte nga Tixhja. Kjo ngrinte minifundin e e shihte me prbuzje. He plas mor qen se s'je rob pr gru ti. Plonci i lops.
  Plonci o i oml oj Tixhe por kthe n shtpi e hidhte me shpinn e dors flokt prapa, Fati i Brxullve.
  Gjykata dha vendimin e ndarjes dhe e dnoi me 1 milion lek gjob pr shpenzimet e gjyqit Fatin e Brxullve.

  Q nga ajo dit do mngjes gjente nji boe me kukurec t ngroht posht shtpis Tixhja, dhe prsipr naps kishte nji hurm t pjekun mir n vend t shenjs s pendess s Fatit t Brxullve.

  Milosao.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •