Close
Faqja 2 prej 11 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 220
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e buki19
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Postime
  313
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Supozohet qe edhe nje planet tjeter i quajtur Faeton ka ekzistuar ne hapsiren ne mes te orbites se Marsit dhe Jupiterit.Ne kete hapsire ( 550 mil.km ) tash orbitojne rreth 250.000 asteroide ku disa kan permasa mbi 300 km (Cerera,Vesta..) e qe supozohet qe jan mbetja e ketij planetit hipotetik.

  Kete planet cuditerisht,e parashikon edhe radha e numrave te Ticius - Bode,te cilet e kan ditur ekzistimin e Uranit,Neptunit dhe Plutonit shum me pare se qe jan zbuluar.

  Po ashtu sipas mendimeve te disave mendohet se para se te shkatrrohet Faetoni,nje numer i popullates se tij arriten ne siperfaqe te tokes.

 2. #22
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Faetoni nuk eshte gje tjeter vecse Nibiru ose planeti i panjohur. Madje me e sakte do ishte nje pjese e planetit shperthimi i te cilit ka krijuar te ashtuquajturin Rripin Kuiper ose Kuiper Belt qe eshte nje brez asteroidesh i vendosur midis Neptunit dhe Jupiterit dhe Plutonit si dhe vete Diellit. E thene ndryshe eshte nje lloj rrethimi qe pershin brenda tij pothuajse te gjithe planetet e sistemit tone. Kuiper Belt eshte e vetmja zone e njohur ne sistemin tone diellor qe ka kete karakteristike dhe mendimi i perbashket i te gjithe astronomeve eshte qe masa e madhe e asteroideve eshte pjesa e mbetur e nje planetoidi.
  Ne foton e meposhtme mund te shikohen pikat e shumta ne ngjyre blu qe rrethojne planetet
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #23
  i/e larguar Maska e GL_Branch
  Anėtarėsuar
  02-11-2003
  Vendndodhja
  Arbany
  Postime
  1,600
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Darius Jemi duke prit per postimet tua tek tema Mistere ose ketu

  Edhe njehere flm, rubrika Shkenca per mua ketu eshte me e cmueshme nga te gjithat te tjerat...ka shume tema interesante

 4. #24
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Flm Gl_Branch

  Nuk e kam lene mbas dore, jam duke e punuar dhe do vazhdoj te postoj. Po keto 3 dite kane qene pak te ngarkuara dhe skam patur mundesi. Po do e vazhdoj patjeter

 5. #25
  Peace and love
  Anėtarėsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,900
  Faleminderit
  122
  65 falenderime nė 61 postime
  Po te vesh re me vemendje ka nje lidhje shume te qarte midis besimeve ose legjendave te vjetra,nga sumeret e hititet duke vazhduar me egjiptin dhe greqine e lashte,deri te bibla.
  Numri 12 eshte shume intrigues.Kaq ishte numri i perendive tek besimet e qyteterimeve te lashta sumero-babilonase,po kaq tek hititet retth nje mije vjet me vone,po kaq ishin edhe perendite e olimpit,po kaq ishin e dhe apostujt e Krishtit,po kaq mendohet se jane edhe trupat qiellore te sistemit tone diellor.
  Duket se bibla me qellim eshte manipuluar,them me qellim te nje klase te caktuar per interesa te vetat.Nga zanafilla e bibles deri sot ndryshimet jane shume te medha,por ideja eshte qe duket sikur me qellim njerezimit i mbahet e fshehur e verteta.Si mund te hidhet poshte sot dy mije vjet ekzistence e doktrinave fetare,dhe ti thuash njerezimit se ka nje spiegim racional,bile te vertetuar se njerezimi ka ardhur ne toke si rrjedhoje e nje nderhyrje nga jashte tokes.
  Ne pllakat sumeriane jepen detaje shume te qarta te disa te diturish(Prometeu) qe i mesojne njerezve arkitetkure,bujqesi,metalurgji,mjekesi etj..
  Pra asgje nuk eshte frut i rastesise,por dikush e solli diturine,dhe kjo mepas u transmetua nga nje civilizim tek tjetri.Ne figurat sumere shihen qarte objekte fluturuse,dhe shpjegohen me detaje objektet kryesore qe nje fluturues duhet te kishte me vete,ku ne sy bie skafandra dhe radiot e nderlidhjes.
  C'fare ishin sekretet qe vetem Krishti i dinte?C'fare ishin disa nga keto sekrete qe Krishti vetem Pjetrit ia tregoi?

 6. #26
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Ndonese kete nenforum me pelqen ta mbaj te paster nga temat me natyre fetare deri diku duhet te pranoj qe bibla ne vetvehte nuk eshte thjesht nje liber fetar. Ne te shume shkenctare kane gjetur fakte historike qe kohe te kaluara qe nuk mund te injorohen dhe per kete arsye shpesh eshte quajtur si nje liber i mirefillte historie por i shpjeguar me gjuhe fetare.
  Eshte i vertete dhe numri 12 qe gjendet pothuajse ne te gjitha kulturat e lashta. Jo vetem tek greket dhe egjyptianet por edhe tek sumeret e me pas babilonasit dhe deri tek majat acteket dhe tolteket. Ne te gjitha keto kultura gjendet numri 12 i perendive dhe kjo nuk mund te jete rastesi. Kjo teme ne fakt do hynte me shume tek numerologjia dhe shpjegimi qe i behet numrave dhe se cfare lidhje kane ato me ngjarje dhe epoka historike. Mbase me vone mund te hapet nje teme e tille qe do ishte me interes.
  Edhe njehere do ju lutesha qe ti permbaheni natyres se ketij nenforumi dhe te lihen jashte tij temat me natyre fetare.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e ajzberg
  Anėtarėsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,224
  Faleminderit
  2
  15 falenderime nė 15 postime
  Darius po pate mundesi na shkruaj ndonje gje mbi librin e Xhuzepe Katapanos ..THoti fliste shqip.
  Faleminderit per gjith temat interesante qe dergon
  Ajzberg

 8. #28
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Nuk mund te shkruaj per katapano ne kete nenforum. Ajo teme do te ishte me e pershtatshme tek arkeologjia dhe historia. Pra nese ke interes mund ta punosh si material dhe mund ta postosh tek ai nenforum

 9. #29
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Nibiru eshte mit apo dicka e panjohur vetem per njerezit e thjeshte sepse per ata qe drejtojne kete bote, te pakten ne keto 2000 vitet e fundit eshte nje realitet si puna e henes qe shohim ne qiell e mund te thuash edhe me i qarte e me i hershem se ajo. Nese ka njerez qe mund te kene nje informacion me te pasur ne lidhje me Nibirun jane Masonet.
  Ne fillimet e tyre freemasonet quheshin thjesht Magjistare, por jo keta magjistaret e sotem qe njihen me shume si iluzioniste. Ata kane qene njerez me nje dituri te thelle dhe mund te thuhet fare mire qe kishin trasheguar me fanatizem njohurite e thella mbi universin qe u kishin lene magjistaret e medhenj, njerezit nga Nibiru.
  Nje gje eshte deri diku e panjohur, pse keta njerez nuk e shperndane diturine e tyre, por bene te kunderten e mbushen njerezimin me dyshime dhe e futen ne qorrsokak?
  Deri ne shekullin e XVII ata quheshin magjistare apo njerezit e ditur, dhe nje prej diturive baze te tyre ishte njohja antike e elementeve dhe sidomos e metaleve. Alkimia ishte edhe gjuha e tyre kryesore. Ata arrinin te manipulonin gjendjen e metaleve ti shnderronin dhe mendohet, se disa munden te arrinin, edhe ate qe ka qene enderra e njeriut qe nga lindja e tij...ATA ARRITEN TE BEHESHIN TE PAVDEKSHEM.....
  Rinia e perjetshme eshte nje utopi per njeriun e zakonshem, por per ata nuk ishte. Nje rast unikal eshte ai i Kontit Saint Germain ose WONDERMAN, ku ne kujtimet e atyre qe e njohen ne moshen 112 vjecare, ky njeri me nje dije te pamase nuk dukej me shume se 40 vj. Ai ishte nje prej atyre qe kishin pare, qe dinin (shpresoj te kem kohe dhe te shkruaj dicka me teper ne lidhje me ate njeri misterioz-BARAT)......----ka lidhje me temen edhe dija e tij dhe atyre qe si ai zoteronin alkimine dhe kishin njohuri te thella per universin dhe energjine qe egziston brenda nesh...
  Doreshkrimet e tij jane disa materiale me vlere te pakrasueshme dhe nje prej njerezve me te nje njohur te botes se shoqerive sekrete, teosofisti Manly P.Hall, njeri gjithashtu me nje nivel te larte intelekti, thote per TRINOSOFINE, vepren e Saint Germain, se duhet qe te zberthehet dhe te kuptohet duke perdorur tre celesa per te arritur ne thelb te asja qe studiuesi do te thote. Duke u bazuar te simbolizmi, nje prej ketyre celesave eshte Alkimia, tjetri eshte kabalizmi dhe i fundit eshte Hermetizmi Aleksandrian.
  Dielli i magjistareve apo i alkimisteve eshte Nibiru. Universi eshte dualizem dhe njeri diell eshte Nibiru dhe tjetri eshte dielli qe ne njohim.(ndoshta eshte dielli i zi sepse shpesh e quajne edhe ylli i erret)
  Gjithsesi ST.Germain ishte nje njeri qe ka lene pas doreshkrime qe hedhin drite mbi interpretimin e kesaj ceshtje.
  Ne nje leter qe Volter shkruante pwr Frederikun e Madh (edhe pse Volter kishte perplasje dhe kundershti me St. Germain), shprehej se: "...Konti St.Germain wshtw njw njeri i cili nuk ka lindur kurre, i cili nuk do vdese kurre dhe qe di gjithcka". Nese Volteri ka pasur nje opinin te tille duket se St.Germain nuk ka qene njeri i zakonshem aspak.
  Ai e konsideron "zjarrin" qe shkaterroi Sodoman dhe Gemorrah si zjarrin kozmik te Nibiru. Masoneria moderne e ka shmangur dhe menjanuar ne njefer menyre emrin e tij. Thuhet se ka vdekur ne vitin 1784 dhe regjistri i kishes Eckernförde ne Danimarke ka te regjistruar vdekjen dhe varrosjen e tij...POR punimet e tij me te rendesishme dolen pas kesaj date.
  Ne librin "Souvenirs de Marie-Antoinette", shkruar nga nje prej zonjave te saja shoqeruese, konteshes d'Adhémar, i shkruajtur ky liber nga 1760-1821, nje vit pas vdekjes se konteshes, jepet roli i St.Germain ne perpjekjet per te parandaluar Rev Francez.
  Ne nje mengjes te vitit 1788, kontesha u habit nga vizita e papritur e St.Germain i cili kishte vite qe nuk e vizitonte. Ai e paralajmeron ate per nje komplot qe po kurdisej nen kembet e monarkise dhe i kerkon qe te takohet me mbretereshen Mari-Antonjete. Ne momentin qe kontesha lajmeron mbretereshen, ajo i thote se ka pasur edhe njoftime te tjera per nje te panjohur qe lajmeronte per rreziqet qe i kanoseshin qe ne momentin qe ajo ishte bere mbretereshe dhe ne kete menyre pranon ta takoje.
  Ne takimin me Mari-Antonjeten ai i thote asaj se koha qe ai mund te ndihmonte Francen kishte kaluar dhe ai s mund te bente me asgje. Nje tjeter, me i forte se ai i kishte lidhur duart (forca e atij tjetrit eshte fuqi magjike-alkimike e cila ndkon ne rrjedhen e zhvillimit te ngjarjeve dhe fateve te njeriut-BARAT).Ai i parashikoi asaj cdo gje edhe ardhjen e Napoleonit dhe i tha se ai vete do te shkonte ne Suedi.
  Pyetje se konteshes d'Adhémar se nese do ta shihte serisht ai i pergjigjet se per pese here te tjera, por mos uro te gjashten-hera e gjashte ishte ne varrimin e saj, 1822. Po c ndodhi me kontin St.Germain pas asaj date?
  Ne dekaden e fundit te shekullit te XVII, St.Germain i tregoi ne konfidence planet e tij per te ardhmen mikut te tij austriak, Franz Graeffer duke i thene:
  "Nesermbrema jam pushim. Mund te duhem ne Kostandinopoje, e me pas ne Angli, te pregatis dy shpikjet e reja per te cilat ju do te keni aq shume nevoje ne shekullin tjeter, trenin dhe anijen me avull. Gjate mbylljes se ketij shekulli duhet te zhdukem nga Europa dhe do te shkoj ne zonen e Himalajes. Do te pushoj; duhet te pushoj. Saktesisht pas 85 vjetesh, njerezit do ti drejtojne syte perseri nga une.Lamtumire." (pjese nga Kleine Wiener Memorien).
  Keto fjale u thane ne 1790 dhe 85 me vone se ajo date na sjellin ne vitin 1875.c kurdisi ai njeri dhe ...c po kurdis serish?

  Ne vepren e tij ai e permend shpesh Niburu dhe permend edhe superioritetin e nje rrace qe jeton nen toke. Kerkimet e Hitlerit per tunelet sekrete te nendheshme dhe ekspeditat e tibetit kane qene ne vijemsi te kerkimeve per te arritur pushtetin. Shoqerite sekrete kane egzistuar gjithnje po a jane ato bashkepunuese me njera-tjetren apo jane pale e nje konflikti ku njerezit jane si ne kohen e Anunakit..thjesht kafshe pune te cilave u jepet here pas here "sheqerka" e diturise.
  A ka qenie te tjera inteligjente pervec njeriut ne planetin Toke? A eshte zhdukur rraca e gjigandeve?

 10. #30
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  A ka qenie te tjera inteligjente pervec njeriut ne planetin Toke? A eshte zhdukur rraca e gjigandeve?
  Une them qe po, dmth qe ka qenie te tjera inteligjente. Dhe jo, rraca e gjigandeve nuk eshte zhdukur aspak. Beni nje search ne google per Underground Civilizations. Po ashtu kerkoni per historine e Olaf Jansen, me pas mundohuni te gjeni librin Etidorpha...

  Per historine e Olaf Jansen mund tju jap une link: THE SMOKY GOD Or A Voyage to the Inner World

  Lexojeni nese doni te mesoni me shume per ate qe shtrihet nen kembet tona. Ndersa Etidorpha lidhet shume me konpsiracine masonike dhe njohurine qe kane ata per boten e nendheshme, perdorimin e alkimise per qellime okulte etj. Liber shume interesant. E di qe e kam ne pdf por tani po shkruaj nga puna dhe skam mundesi ta postoj. Do mundohem ta konvertoj ne world dhe do e postoj ne darke.

  p.s.Barat per St.Germain nese ke nder mend mos shkruaj ketu apo tek Illuminati apo tek Teorite Konspirative. Do ishte mire te hapej si teme me vete qe mos perzihen temat. Edhe une kam lexuar shume per ate personazh dhe me te vertete eshte shume misterioz si figure.

 11. #31
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Autore te ndryshem, duke u bazuar ne deshmi te shumta dhe ne kerkime personale apo perfundime te arritura nga te tjere,thone me plot gojen se rraca e gjigandeve nuk uzhduk plotesisht nga toka. Qe para se te ndodhte permbytja e Noes, mendohet se eshte ndertuar nje sistem tunelesh i cili eshte fryt i nje pune inxhinierike shume me te perparuar se niveli yne. Menyra e vetme per te mbijetuar nga katastrofa qe do te shkaktonte Nibiru kur te kalonte prane Tokes, ishte fshehja nen te.Qe ketu lind dhe sistemi i nendheshem i tuneleve dhe pse jo dhe i qytetrimit.Gjigandet qe populluan keto tunele jane Nefilim. Pika e erret eshte se perse nuk e lane token keta te fundit dhe ketu mund te mendohet se jane pikerisht keta ata qe u rebeluan ose ata qe jane edhe "engjejt e rene".
  Nje gje eshte e sigurt, nuk jane vetem ata por ka edhe raca te tjera inteligjente qe Token e shohin prej mijera vjetesh si territor te pushtuar. Dallimi mes tyre nuk eshte pamja por eshte qellimi qe kane ndaj njeriut (ndaj qenies me te mjere ne univers, por jo per fajin e tij).

  Deshmi qe tregojne egzistencen e gjigandeve te nendheshem:

  Encyclopedia of Occultism and Parapsychology ©1991
  ..Rreth 1700-s, nje feremer zbret ne nje kalim nentikesor qe gjen rastesisht dhe sheh nje banese ne tecilen ndodhej nje njeri gjigand icili kishte ne duar nje liber sh te madh, te cilin e lexonte duke qendruar ulur mbi gure te medhenj te gdhendur.."

  C.Nelson Stewart (Man, Myth and Magic ©1995) titulluar‘Subterranean races’

  "Mammoth Cave ne Edmondson County, Kentucky u zbulua ne vitin 1809. Trupat e nje rrace te panjohur u gjeten ne te. Kishin permasa te medha dhe u mendua se ishin paraardhes te indianeve. Beheshin pluhur porsa i prekje dhe nuk u ruajten dot."-Volume 18, Page 2494

  Sir Edward Bulwer-Lytton (Vril, The Power of the Coming Race ©1871)
  Shkroi ne forme novelash por studiues te ndryshem i shohin si libra qe fshehin te verteta qe u thane si novela.

  John Uri Lloyd (Etidorhpa ©1895)
  Raporti nga libri i mesiperm vendoset ne Cincinati, Ohio dhe i perket vitit 1860.Kjo eshte nje histori interesante qe uk ka vetem nje deshmitar si protagonist dhe ka ne brendesi rrefimin e nje njeriu qe mesoi te vertetat.
  Nje student i shkencave, i quajtur Llewellyn Drury, kishte pasur nje vizite nga nje person i panjohur. Ai i huaj ishte nje freemason dhe i kishte treguar ketij studenti per nje udhetim ne brendesi te Tokes, per rreth 800 milje dhe per nje udhetim ne brendesi te vetvetes.
  Z.Drury arrin qe te fitoj premtimin e atij njeriu misterioz per te bere nje doreshkrim ne te cilin te spiegohej ajo qe ai kishte mesuar.Ky doreshkrim do te publikohej pa 30 vjetesh.Ky ishte dhe kushti qe i panjohuri vuri. Pas perfundimit te kohes se gjate ne te cilen autori punoi, ai i tregoi mikut te tij publikuesit John Uri Lloyd, per kete histori. Ky i fundit vendosi qe te fuse doren ne xhep dhe ashtu si iu kerkua kontaktoi edhe me nje ilustrues, J. Augustus Knapp. Libri ka ne qender udhetimin e nje qenie (sepse eshte shume me lart se njeriu) ne brendesi te tokes. Ai njeri apo qenie u prezantua duke thene vetem "Une jam njeriu". Nuk kishte emer origjine familje..asgje, por dinte shume me teper se c mund te imagjinojme.
  Ai tregon se si toka ne brendesi nuk eshte e erret, por pas qindra miljesh ne brendesi te saj ka nje drite te mrekullueshme.

  "Ky liber nuk eshte aspak nje liber i zakonshem por eshte libri me i mrekullueshem dhe me i shkelqyer qe mbart te vertetat e metafikzikes dhe shkences, ne nje menyre qe askush se ka bere me pare."-Joseph H. Cater, ne librin e tij The Ultimate Reality.

  librin e plote mund ta lexoni ketu:
  http://www.holloworbs.com/EtidorhpaContents.htm

  ps.
  ne krahasim me keto rrefime, Lufta e Dulces, me duket disi kontradiktore, me rracen e gjigandeve, pasi nese ka ne brendesi te tokes qenie te vogla "gri" ato nuk jane aspak te ngjashme me Gjigande te medhenj miqesore e te qeshur

 12. #32
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Anėtarėsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,566
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime
  Aventurieri Martin Forbisher ishte nje kapiten qe sherbeu per Elizabeten
  Ne vitin 1570 ai ben nje udhetim ne kerkim Kalimit Veriperendimor.
  Harta e tij te kujton rrefimin e Olaf Jansen i cili ne 1829 hyri e bashku me te atin dhe me anijen e tyre ne boshllekun e tokes ne veri. Mendohet se aty eshte hyrja kryesore ndoshta, per ne boten e nendheshme
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 13. #33
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  ps.
  ne krahasim me keto rrefime, Lufta e Dulces, me duket disi kontradiktore, me rracen e gjigandeve, pasi nese ka ne brendesi te tokes qenie te vogla "gri" ato nuk jane aspak te ngjashme me Gjigande te medhenj miqesore e te qeshur
  Lufta e Dulces nuk ka pse te jete kontradiktore pasi aty specifikohet mire qe jane me shume se nje rrace qe jeton nen toke. Te ashtuquajturit Teros dhe Deros, plus mbetjet e civilizimeve Altanteane dhe Lemuriane. Shto ketu reptilianet dhe grite (hundmedhenjte). Pra ka disa nivele dhe disa realme. Civilizime qe fillojne ne shtresat e siperme dhe qe shkojne deri ne 600 milje ne brendesi te tokes. Barat meqe te intereson ky subjekt (me vjen mire qe doli dikush me te njejtat interesa qe kam dhe une) do te te keshilloja shume librin e David H. Lewis qe quhet Incredible Cities Of Inner Earth

 14. #34
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,699
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  Citim Postuar mė parė nga Darius
  Nefilim jane nje rrace njerezore qe sipas librit te Gjenezes, Bibles, ka populluar token ne periudhat shume te lashta. Ata ishin shume trupmedhenj me nje gjatesi qe varionte nga 3 metra deir ne 5 metra dhe per arsye se njerezit e tjeter te tokes te permasave normale qe kemi ne sot mund ti ngaterronin me Zoter dhe ti vishnin me fuqi te mbinatyrshme, u larguan nga siperfaqja e tokes duke krijuar vendbanime te nendheshme.
  Perse Gjigandet kishin frike mos ngaterroheshsin me Zot (erit)?
  E quaj frike, sepse vetem kjo mund te detyroje nje race te tere te emigroje nden dhe.

  Perse Gjigandet qene e vetmja race qe mund te ngaterroheshin me Zot(erit)? Mbase sepse Annunaki qene gjigande gjithashtu? Kjo teori bie ne kundeshtim me faktin qe densiteti i Nibirut eshte 20 here me i larte se ai i tokes.

  Ne se Gjigandet mund te ngaterroheshin me Zot(erit), perse u fshehen xhuxhet? Edhe keta, jeteojne ne nje jete paralele me tokesoret, por jashte realmit te njeri tjetrit.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 15. #35
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Kur flitet per gjigandet styx nuk eshte fjala per Nefilim. Mbase eshte nje rrace pasardhese e tyre por jo Nefilimit e mirefillte dhe si rrjedhim as Anunaki. Plus qe per Anunakit teoria me e forte eshte qe kane qene reptilian humanoid dhe Nefilimet i bie te jene krijimi i tyre gjenetik ose sic presupozohet mund te jene Fallen Angels. Largimi i tyre per nentoke (nje pjese e tyre) sipas Stitchin u be ne momentin kur konflikti midis Enkit dhe Enlil arriti kulmin si dhe zemerimi i Anu-s per 'shthurjen' e Nefilim dhe obsesionin e tyre per femren njerezore solli si rezultat vendimin per te permbytur Token dhe zhdukur rracen e krijuar.
  Sdua ta ngaterroj kete teme me permbytjen pasi dua ta hap si teme me vete tek arkeologjia por teoria e Stitchin, qe bazohet tek kuneiformi sumer i deshifruar prej tij, ka relativisht me kuptim se shpjegimet e tjera te rendomta.
  Eshtra te personave shume te gjate jane zbuluar prej kohesh. Edhe deri ne 30 kembe te gjate dhe ne pothuajse cdo vend te botes. Nese kane qene pasardhes te Nefilim apo nje rrace njerezore me permasa te medha, kete nuk e di. Ka jashtezakonisht shume materiale per kete teme dhe mund te zgjerohet.

 16. #36
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Keto foto qe do paraqis tani jane nje permbledhje e eshtrave qe jane gjetur neper vite dhe qe tregojne shtatelartesine e ndryshe te njerezve shume te lashte.

  Foto e pare eshte nje renditje sipas kohes dhe gjatesise se trupave qe jane gjetur. Shikoni se deri ne cfare permasash arrine disa skelete  Ndersa foto tjeter eshte e nje skeleti gjigand te gjetur ne Irlande ne mos gabohem.  Ne foton e fundit ne te majte eshte rindertimi grafik i permasave te nje njeriu sipas femurit te gjetur. Shikoni cfare permasash ka. Dhe fotoja ngjitur eshte nje tjeter gjigan i gjetur ne gjendje te mumifikuar. Shume nga skeletet e gjigandeve jane gjetur ne Ameriken Veriore. Ne momentin qe po shkruaj si kam ketu te dhenat por brenda disa diteve do i postoj.


 17. #37
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Ka nje vecori te gjigandeve qe duhet permendur. Ne kulturat ku ato jane paraqitur (qofte edhe si mite apo legjenda) thuhet se kane qene me gjashte gisha ne duar dhe ne kembe si dhe me dy sere dhembesh.  Foto e mesiperme eshte nje perpunim artistik i miteve inkase per pranine e gjigandeve. Guri qe shikohet aty sipas mitit ngriheshe pezull nga tingulli i zerit te gjigandeve. (teoria me e mbeshtetur nga arkeologet jo konvencionale per ndertimet megalitike, pra levitimi nepermjet tingullit). Dallohen qarte gjymtyret me gjashte gishta si dhe dy sere dhembesh.

  Edhe foto tjeter me poshte eshte nje paraqitje e nje miti inkas te vitit 1500 p.e.s.  Ndersa foto e meposhtme eshte nje paraqitje po artistike e keshillit te gjigandeve ne Nemrut Dagi, Turqi.


 18. #38
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Ndersa fotot e meposhte, e para i perket nje pershkrim te Anunakit sipas shkrimeve sumere. Tipike figure humanoidi reptilian  Ndersa foto tjeter eshte nje gjigand prej 3 metrash (9 kembe) i zbuluar ne Utah, USA.


 19. #39
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Citim Postuar mė parė nga BARAT
  Kerkimet e Hitlerit per tunelet sekrete te nendheshme dhe ekspeditat e tibetit kane qene ne vijemsi te kerkimeve per te arritur pushtetin. Shoqerite sekrete kane egzistuar gjithnje po a jane ato bashkepunuese me njera-tjetren apo jane pale e nje konflikti ku njerezit jane si ne kohen e Anunakit..thjesht kafshe pune te cilave u jepet here pas here "sheqerka" e diturise.
  Hitleri ka qene jo vetem ne dijeni te realmit te nendheshem por ka kerkuar dhe hyrjet per aty. Sipas disa deshmive ne Berlin erdhi nga Tibeti nje grup Shaolinesh okulte disa prej te cileve thuhet se kishin njohuri per hyrjen e Agarthas. Dhe lidhjen me ata Hitleri ka patur qe ne mes te viteve 20-te. Thuhet qe sipas sugjerimeve te tyre ai ndertoi bazen e nendheshme ne New Schwabenland (Antarktide). Pra ai jo vetem qe kerkonte Agarthan po mendohet se ka arritur edhe te takohet me Mbretin e Botes, sic quhet figura me e larte e Agarthes se Nendheshme dhe qe perfshin nje network civilizimesh dhe qytetesh te nendheshme... Shamballa (kryeqyteti i Agarthas, Telos, etj.

  Ja fotoja e brendesise se Tokes ku ndodhet dhe Agartha.  Po ashtu nje material me shume interes eshte ditari i Admiralit Richard E. Byrd, piloti hero, i pari qe kreu fluturimet me avion ne pole. Po ajo qe shumica nuk dine eshte qe Byrd ishte njeri nga ata qe udhehoqi te ashtuquajturin famekeqin Operation HighJump. Ky operacion qe ne fakt ishte inkursion ushtarak i Amerikaneve, Britanikeve dhe Australianeve kunder forcave naziste ne Antarktide, perfundoi me nje deshtim te plote te forcave aleate. Lexoni pjese nga ditari i admiralit Byrd te mesoni se cfare ndodhi dhe se ku e pa veten ky eksplorator dhe ushtarak me fame. Mesoni se cfare eshte fshehur nga masat e thjeshta mbi realitetin qe ekziston ne NenToken tone prej mijera vjetesh. Materialin po e jap ne anglisht se skam kohe ta perkthej.

  Eshte ne pdf dhe me besoni qe ja vlen shume te lexohet.

  Barat shiko me vemendje ca shkruhet poshte avatarit tim tek vendndodhja
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura

 20. #40
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime nė 479 postime
  Librin Etidorpha sic e thashe e kam ne pdf por madhesia eshte e tille qe sma lejon forumi ta postoj.
  Nese dikush prej jush deshiron ta lexoje (eshte ne anglisht) atehere me thoni dhe e bej upload diku, ose ne pdf ose e konvertoj ne word.

Faqja 2 prej 11 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Sumeret - Epika E Krijimit
  Nga Darius nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 94
  Postimi i Fundit: 15-08-2011, 14:30
 2. Nga se rrezikohet planeti Toke?
  Nga Kryeplaku nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 16-01-2010, 10:48
 3. Nga hapėsira yjore, fotoja e parė e njė planeti jashtė sistemit diellor
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-11-2008, 14:50
 4. Planeti Tokė pa njerėz! Ēfarė do tė ndodhte?
  Nga DYDRINAS nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 07-12-2006, 15:19
 5. Arkivat e Misterit
  Nga mad nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 21-01-2005, 21:38

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •