Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Antarsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,380

Nga arratisja n SHBA, n profesionin e shkrimtarit

Intervista/Flet autori i dy vllimeve me poezi, Zef Mirakaj

Nga arratisja n SHBA, n profesionin e shkrimtarit

Yllka parllaku

Fillimisht t jep prshtypjen e nj qytetari t thjesht nga Veriu i Shqipris. Por tek vazhdon t flas, me shprehje t theksuara gegrishte, aty-ktu ndrhyn ndonj fjal anglisht si pr t na kujtuar se jeton prej 35 vjetsh n Amerik. Ai sht nj shtetas amerikan dhe vjen n Shqipri pr t promovuar librin e tij Ky asht vendi im. Zef Mirakaj, i cili jeton prej viteve 70 n Amerik, rikthehet pr ti br lavde dhe pr t prkdhelur, duke i kushtuar nj libr t tr, dashuris s tij t prjetshme, Shqipris. Nj vit pas botimit t librit t par me poezi Gjurmt, Zef Mirakaj vjen pr t promovuar vllimin e tij t dyt. N nj intervist pr gazetn Tirana Observer, ai rrfen arratisjen nga Shqipria, jetn n Shtetet e Bashkuara dhe arratisjen e tij m t fundit drejt poezis.
    Mund t na tregoni si u arratist nga Shqipria?
    Nga djepi u rrita 25 vjet n internim. Arrita aty ku nuk mbante m, duke u zhvendosur me gjith familjen n kampe t ndryshme internimi npr Shqipri, deri sa vendosa t arratisesha, pa i treguar askujt. M 30 qershor 1970, u nisa nga Ksamili me not dhe mbrrita n Korfuz. Pasi kalova nj periudh tremujore hetimi n Janin u zhvendosa po pr tre muaj t tjer n kampin e refugjatve n nj qytet t vogl n jug t Athins q quhet Lavio. Kshtu q pas gjasht muajsh u nisa pr n Amerik.
    ǒ mund t na thoni pr momentin e par kur shkelt n Amerik?
    N Amerik mbrrita n dimr t 70-s n nj koh me dbor dhe ngric, por un kisha dy xhaxhallar, Kol dhe Pal Bib Mirakaj, t cilt jetonin n Nju-Jork. Kur mbrrita n dhjetor t 70-s qndrova tek Pal Mirakaj, ndrsa xhaxhai tjetr kishte vdekur. Pr dy tri ditsh nuk kam pasur koh as t fle, sepse kisha shum vizita. Ishte nj rast shum i rrall, dika e papritur q nj njeri kishte arritur t arratisej nga kampi i internimit dhe t mbrrinte n Amerik. Ndrsa me familjen arrita t bie n kontakt nj vit pas arratisjes.
    Si u integruat n jetn n SHBA, pasi sot jeni edhe nj qytetar amerikan?
    Gjja e par q bra sapo shkova, u regjistrova n shkoll. Gjetm nj program, posarisht pr personat me azil politik, ku pr 13 muaj rresht studiova n degn e Banks dhe gjithashtu msova gjuhn. N t njjtn koh bja edhe shkolln e nats pr t msuar sa m mir anglishten. Menjher pas programit, fillova t punoja n bank dhe m pas n siguracione. Vendosa q t vazhdoja shkolln e lart dhe u regjistrova n nj parauniversitet 2-vjear Passaic Community College, pr Shkenca Sociale. N t njjtn koh u regjistrova me korrespondenc n Universitetin e Santa Barbars n Kaliforni pr Shkenca Politike. Pr 8 vjet arrita ti prfundoj t dy universitetet. Pasi mbarova studimet m mbajtn si pedagog n Universitetin e Santa Barbars, ku qndrova vetm pr dy vjet. Por t ardhurat nuk ishin as sa gjysma e atyre q bja kur punoja si menaxher banesash. Kshtu q hoqa dor nga puna e pedagogut dhe tashm kam 28 vjet q merrem me kt pun, deri edhe sot.
    Si u ndiet kur shkelt pr her t par n Shqipri pas 22 vjetsh?
    Pr her t par pas arratisjes, jam kthyer n Shqipri m 20 nntor 1992. Un kam br nj poezi q titullohet Kthimi n Atdhe, q sht pjes e vllimit t par me poezi Gjurmt. M mir se kurrkush tjetr e thot ajo poezi se far ndiej.
    Prse vendost q t botonit vllime n poezi?
    Meqense hoqa dor nga fusha ime n t ciln edhe jam specializuar, analiza politike, vendosa t merresha me nj lloj tjetr shkrimi. Kisha shkruar edhe m par poezi, disa prej tyre datojn madje q n vitin 1961 dhe n periudhn kur jetoja n Amerik. Nuk mu dukn kryevepra po as t kqija jo kshtu q vendosa ti botoja. Por kryesisht, pjesa m e madhe e tyre jan shkruar midis viteve 2001-2003.
    far karakteri ka libri juaj i dyt me poezi Ky asht vendi im q do t promovohet ditn e shtun?
    N vllimin e dyt me poezi rrfej jetn time, jetn e bashkvuajtsve t mi. Kaloj tek e shkuara, e djeshmja dhe e prmbyll me t sotmen. E nis me mjerimin e atdheut tim, por e prfundoj me kng, sepse shpresoj dhe besoj se nj dit do t bhet mir. Indirekt ka t bj edhe me karakter politik, n pothuajse t gjitha poezit, ana politike mbetet n sfond si pr shembull n Pranver vjeshtake apo T nnshtruemit. Nj gj di t them pr vllimin e dyt t librit, q fjalt jan t ardhura prej zemrs.

Gjasht vjet n Shqipri

Rrjedha e jets s tij amerikan sht ndrprer kur ai u kthye t jetonte n Shqipri n vitin 1992. Kryesisht merrej me politik, duke qen se kjo ishte dega e tij dhe kur erdhi n Shqipri n tre katr vitet e para nuk u aktivizua n asnj drejtim. N vitin 1997 hedh kandidaturn si deputet i pavarur, por nuk fiton. Pas gjasht vjetsh, menjher pas trazirave Zef Mirakaj u largua pr n Amerik ku jeton edhe sot. S fundi, ka ndr duar nj libr tjetr, por ksaj radhe t shkruar n anglisht q titullohet Girafe.

Jetshkrimi

Zef Mirakaj lindi m 1943 n Iball t Puks

M 1970 u arratis nga Shqipria drejt Ameriks, ku studioi pr Shkenca Sociale n Passaic Community College dhe Shkenca Politike n Universitetin e Santa Barbars

Organizator dhe aktivist kryesor i t gjitha lvizjeve antikomuniste shqiptare t mbajtura para OKB-s n SHBA.

Ka botuar vazhdimisht disa artikuj rreth jets n Shqipri n revistat dhe fletoret shqip si: Shqiptari i lir, Dielli, Buletini katolik dhe Lajmtari i t mrguemit.

1983-1986 drejtor i gazets Lajmtari i t mrguemit, nj organ politik i bllokut kombtar indipendent. N t njjtn koh edhe kryetar i kshillit drejtues t ktij grupimi politik.

Punon prej 28 vjetsh si menaxher banesash n Nju-Jork, SHBA

Gjurmt e para

Libri i par me poezi i autorit Zef Mirakaj, Gjurmt doli n botim n gusht t vitit 2004. Autori thot se botimi sht nj lirik q kryesisht nuk ka t bj vetm me idilin, dashurin pr nj femr. Kjo femr mundet t jet edhe atdheu im. Nj dashuri q i ka fillesat e saj q n epshet e para rinore, duke i knduar nj vajze pas s cils kam qen i dashuruar tmerrsisht, thot Mirakaj.

Prsri pr Shqiprin

Ky asht vendi im, libri i dyt i autorit, i cili do t promovohet ditn e shtun, sht nj vazhdueshmri i atij t parit. Zef Mirakaj shpjegon se vllimi prmban 84 poezi, kryesisht t shkruara n gegrisht me prjashtim t dy poezive q jan t shkruar n at q i thon gjuha e njehsuar. Ashtu sikurse edhe vllimi i par, libri i kushtohet kryesisht Shqipris, duke treguar edhe copza jete t autorit.
    Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

---voudou.. ---

Tema t Ngjashme

1. Arratisja nr. 2, Rizai sfidon Greqin
    Nga RaPSouL n forumin Aktualitete shoqrore
    Prgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 27-02-2009, 10:31
  2. Krijimet e Riselas
    Nga risela n forumin Letrsia shqiptare
    Prgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 19-01-2007, 10:50
  3. Arratisen dy t burgosur me helikopter nga burgu grek
    Nga nosselgae n forumin Tema e shtypit t dits
    Prgjigje: 48
    Postimi i Fundit: 10-09-2006, 13:56
  4. Arratisen 3 t burgosur nga paraburgimi i Fierit
    Nga Ujku'80 n forumin Tema e shtypit t dits
    Prgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 08-05-2006, 09:11
  5. Arratisja e madhe
    Nga Brari n forumin Historia shqiptare
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-11-2005, 06:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •