Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Njzet e dy korona: Elbasani

  Njzet e dy korona: Elbasani


  Jan dhe Cora Gordon


  1925

  (Jan dhe Cora Gordon kan qen dy autor anglez t famshm n vitet 20-30 t shekullit t kaluar. Vizituan vende t shumta dhe bn portretet e tyre me prshkrime e ilustrime. Ndr dy bashkshortt Jan Gordon ishte shkrimtari, e shoqja grafistja e piktorja. Kshtu botuan libra t shumt me ilustrime pr vende t afrta e t largta. Prmendim: Piktor modern frng, T varfr n Spanj, Anabas me gomar n Spanj, Dy endacak n Langdok, Dy endacak n Ballkan, Dy endacak n Shqipri. Nga ky libr i fundit jan marr teksti n vijim dhe ilustrimet e zonjs Gordon.)

  Hym n Elbasan n t pernduar t diellit, t rraskapitur. Udhrrfyesi yn vazhdonte t ecte me opingat e tij t buta, sikur t njmbdhjet ort e ecjes dhe Qafa e Krrabs t kishin qen jo m shum se nj shtitje pr shtatdhjet vjett e tij.
  N vshtrim t par Elbasani dukej si nj qytet i mbledhur kruspull. Nj radh e ult pemsh mjaftonte tia fshihte shikimit t gjitha ndrtesat e tij, prve dy minareve q i kishin shptuar trmetit t vitit 1920 dhe majave t qiparisave t mbjella prqark oborrit t xhamis. Kaluam prmes lagjeve me mure t verbra q karakterizojn t gjitha qytetet muslimane dhe u kuturism n rrugicat e ngushta drejt s vetmes bujtin t ciln Mislim Haxhiu, udhrrfyesi plak, e quajti si t prshtatshme pr srn ton. Mirpo sapo vum kmbn brenda, u ndodhm n njfar stalle pa ndriim e pa ajrisje. Nj djalosh thatim, q fjalorin e fjalve t huaja e kishte t prmbledhur n nj fjal t vetme gjermanishte: niks, na ngjiti, apo m mir na shtyu npr nj shkall leqendi q mbahej mbi shtylla druri. Kati i siprm prbhej nga nj dhom e ndar me parete druri n kthina t vockla. E gjitha i ngjante m shum nj koshereje t braktisur.
  Gjith duke prdorur fjaln e vetme gjermanishte q dinte, e cila sipas modulimit t zrit merrte kuptime t ndryshme, djaloshi na uroi mirseardhjen si bujts me pages. Hanxhiu, nj tip i shndosh e mjekrosh me feste t bardh, shami t verdh, jelek t zi, kmish gurkali, brez t kuq, pantallona gshtenj, orape t gjelbra, nj sahat t madh prej argjendi, gjerdhan e dy unaza t strmdha, caktoi nj mim t arsyeshm n shqip; paguam e i lam lamtumirn udhrrfyesit ton plak Haxhi, duke u prgatitur q t kalonim nj jav n Elbasan.
  Vendosm t dilnim vetm, pr t gjuajtur ndonj darke t mir, npr rrugt q tanim ishin zhytur n terr. Dielli kish pernduar e dyqanet po i mbyllnin qepenat: nga ato pak hajate ende t hapura ndrionin drita varrezash, aty ku ndonj blers i vonuar kryente me ngut pazaret e fundit. Fener t dobt me vajguri shprndanin npr qytet disa regtima q dukeshin sikur krkonin ndihm kundr nats, ashtu si flakrimat e fundit q lshon nj anije para se t mbytet n oqean; por ne u dham me guxim npr labirintin e gurt e t errt t Elbasanit.
  Si erdhm rrotull nj cop her, u gjendm para nj restoranti q na u duk tipik. Arkitektura ishte aq e vjetr, saq habiteshe se si mund ta mbante ende n kmb katin e siprm trenaja e ngrn nga vitet. Brenda, nj radh pjatash zinku ishin vendosur mbi nj mur tullash, mes t cilit ishte hapur njfar hullie, e mbushur tani me gaca t ndezura q i mbanin t ngrohta gatimet. Dy radh t gjata tryezash me bango anash secila prisnin myshterinjt q ende skishin ardhur, e q nuk dukeshin se do t vinin ndonjher, po t gjykoje nga atmosfera e lokalit. Nj fener me vajguri q nxirrte tym i jepte dhoms m shum se ndriim, njfar ngrohtsie t kuqrremt. Po t kishim pasur m pak uri, do ta kishim bindur stomakun pr m tutje; por kur kalron nj dit t tr pa vn asgj n goj, guximi gastronomik kthehet n aventur; kshtu q hym brenda. Por u befasuam, pasi kuzhina n prgjithsi ishte e mir, sidomos kur vjen nga egrsit kulinare t Bosnje-Hercegovins.
  M n fund, si e rreshtm urin, u ngritm dhe pyetm n shqipen ton m t mir:
  Sa kushton?
  T dy kameriert me prparse pambuku lara-lara shkuan t kshilloheshin n qoshen m t errt.
  Njzet e dy, tha m n fund njri.
  Njzet e dy far? pyetm ne.
  Ventidue prsriti kamerieri italisht.
  Sdi italiansk ia ktheu ime shoqe. Nuk e njoh italishten. Flisni shqip. Njzet e dy far?
  Krkesa pr ti shtuar nj emr numrorit ishte mse e prligjur. N Durrs kishim paguar me lireta italiane, kurse n Tiran liretat nuk qarkullonin m; aty pranonin vetm ar ose argjend. Po t kishim paguar n lireta, darka do t na kushtonte katr shilinga; por me korona argjendi mimi ngrihej n tet. Kshtu q kmbngulm, pasi morm si prgjigje hungrimat m t uditshme, ndoshta m e keqja orvatje pr t folur italisht q na kishin kapur vesht ndonjher; pastaj ata kaluan n nj gjermanishte guximtare si mosozot. Do ti kishte zgjidhur t gjitha vshtirsit fjala e vetme liret ose koron; mirpo su dgjua m shum se nj kuaitje bretkosash, krejt e pakuptueshme edhe sikur t dy t kishin folur me radh njri pas tjetrit.
  M s fundi, i pashpres, nxora nga xhepi nj monedh ari dhjet fragshe dhe prita prfundimin. Ajo u vlersua plot njzet e dy korona, apo dyzetekatr lireta. Po prisja t m kthenin kusur, por djaloshi e futi monedhn n xhep dhe na uroi natn e mir.
  M duket, tha ime shoqe ndrsa ktheheshim n hotel t mrzitur, duke u penguar npr gurt e kalldrmit, q Elbasani sht tmerrsisht i shtrenjt. Nuk mund t rrim gjat n kt vend.
  N Hotel Adriatik hanxhiu dekorativ doli nga nj zgavr e errt pr t na uruar personalisht natn e mir. Prqark mureve t dhomzs n katin e par flinin myshterinjt m t varfr, n mindere t ulta, t mbshtjell n mbulesat e tyre si npr qefin, prej nga dilnin vetm kmbt; arritm t ngjiteshim deri n kthinn ton dhe ram n shtrat me nj frik shtypse, q n t vrtet doli e paprligjur.
  T nesrmen shkuam te prefekti i Elbasanit pr ti shprehur nderimet tona e pr ti dorzuar letrn prezantuese t ministrit. Pasi pim kafen e mirseardhjes, nisi bashkbisedimi, me komplimentat e zotit prefekt, nj burr shtatlart, me fytyrn e rrahur nga dielli dhe mustaqe t gjata, lidhur me zotsin e sime shoqeje n t folurn shqip. Na falnderoi q patm vendosur t vizitonim vendin e tij, na vuri n dispozicion automobilin e vet, kuajt, policin, gjith mjetet e prefekturs n prgjithsi. M s fundi, duke ledhatuar mustaqet, pyeti:
  M thoni tani: sa paguat dje mbrm pr darkn?
  Pyetja na gjeti n befasi. Nuk kishim folur me asknd.
  Vrtet paguat gjysm napoloni?
  Po, zotri.
  Aha! E dija! briti prefekti me nj buzqeshje siprane. Pa m thoni, far hngrt? Sa pjata?
  Ia renditm menun. Sup, buk, mish, pilaf, kos dhe nj shishe birr.
  Prefekti bri hesapin me gishta.
  Njmbdhjet ose dymbdhjet korona, e preu. Pastaj, me nj zemrim n rritje: Sa gj e shmtuar, e pabesueshme, e papranueshme! M vjen shum keq. Ju shprehim ndjesn ton dhe t t gjith shqiptarve t ndershm etj. etj.
  Pasi mbaroi biseda me prefektin, shkuam te kryetari i bashkis. Pas ceremonis s detyrueshme me kafe, u nderuam me dy cigare t dredhura nga vet gishtat e funksionarit t lart, morm falnderimet q vendosm t vizitonim Shqiprin e s fundi, pasi u kryen ritet paraprake, kryetari i bashkis bri pyetjen q nuk e linte t qet:
  sht e vrtet q paguat dje mbrma gjysm napoloni pr darkn? Sa pjata hngrt?
  Aritmetika e kryetarit t bashkis dha t njjtat rezultate si ajo e prefektit. Zemrimi i tij ishte po aq i sinqert, ndjesa q krkoi po aq e thell.

  (vijon nesr)
  Prgatiti e prktheu: Ardian Klosi


  27/07/2005
  KATEGORIA: Kulture.Shekulli.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Njzet e dy korona: Elbasani (Shqipria si mu duk)

  Shqipria si mu duk


  Njzet e dy korona: Elbasani


  Jan dhe Cora Gordon


  1925

  (vijon nga numri i djeshm)


  Si u larguam nga bashkia, me ndenjn se mbi ne vngjllonte nj vshtrim miradashs e i mbinatyrshm, shkuam n pazar, ku na u paraqit nj avokat, m sakt avokati i Elbasanit. Zyra e tij n t vrtet ishte nj dyqan i hapur, vetm se pak m i madh nga kubet e zakonshme t pazarit, e kish, si luks t vetm, nj tryez t mbuluar me nj stof t gjelbr, mbi t cilin mbretronte nj makin shkrimi. Ktu avokati, me festen e zez vn mnjan, i shtypte dokumentet me nj gisht, pr zbavitjen e admirimin e dembelhanve t pazarit, q rrinin ulur kmbkryq prpara zyrs, t mrekulluar nga ngadhnjimi i daktilografis mu n zemr t Elbasanit t lasht. Myshterinjt nga fshati bisedonin te dera me avokatin lidhur me shtjen se sa qindarka duhej t paguanin pr nj lutje ose ankes. Do ti besoja pr be fardolloj shtjeje t rndsishme ktij personazhi. Ishte mishrimi i dinakris avokatore levantine, dhe ai vet ishte m se i vetdijshm pr kt.
  Ju betohem, na tha ndrkoh q prisnim kafen zakonore, q kam m shum klient nga gjith avokatt e tjer t Elbasanit marr s bashku. sht nj pun gjigande, sidomos tani q ra n burg ortaku im.
  Porositja e kafes nga avokati ishte thjesht lshimi i nj britme n drejtim t dritares. Dhe ja tek po vinte kafeja, e paralajmruar nga nj tringllim mashash. Kjo vringllim veglash torture, e veant pr Elbasanin n Shqipri, n t vrtet nuk sht vendase: e kan importuar nga Stambolli. Kafexhiu ka nj tepsi t madhe metalike. Nga njra an ka nj vend t mbushur plot me thngjij t ndezur q ziejn ndonj duzin xhezvesh t vogla me kafe, me bishta t gjat e t holl si penelat e piktorit; nga ana tjetr rrin grumbull filxhanat. Kurse te nj kuti gjenden disa shkumsa; muzika prodhohet nga mashat me t cilat kafexhiu trazon thngjijt pr t vluar ujt. Kur kafeja ishte gati dhe u mbushn filxhanat tan, kafexhiu iu afrua rafteve plot me letra t pluhurosura dhe shtoi me tebeshir edhe ca shenja t tjera n radhn e gjat. N Elbasan inspektori i taksave, n se mund t ekzistoj nj figur e till n nj qytet kaq t nderuar, sht n gjendje ti llogaris t ardhurat e nj personi nga shuma mujore e kafeve t konsumuara.
  Avokati na u rrfye se ato dit ishte mjaft i brengosur. Na shpjegoi me nj anglishte t shklqyer se dy nga klientt e tij sapo ishin dnuar.
  Vendim i pakuptueshm, u qa ai, absurd. Po ju tregoj faktet. sht fjala pr nj djalosh t ri q ishte martuar para pak kohsh. Bashk me t vjehrrin akuzohet se ka vrar nj plak duke e djegur t gjall. Kjo plak thoshte gjindja, i kishte hedhur nuses s djalit syrin e keq, me qllim q ajo t mos lindte fmij. Nj dit shtriga zbret n lum q t laj tesha. Ndez zjarrin pr t zier rrobat n kusi. Ishte e vetme. Pak koh m pas nj kalimtar e gjen n mes t flakve, gjysm t djegur, natyrisht t vdekur. Fshati thot se e kan br ata t dy, burri me t vjehrrin. Mirpo nuk ka as nj fije prove, askush nuk ka par asgj. Ve ksaj, e kam t dshmuar q gruaja plak vuante nga kriza epilepsie; pastaj, nusja sht me barr, e kt gj i shoqi e dinte. Duket gjithka e qart, apo jo? Mirpo gjykatsit e gjykojn sikurse dhe fshatart. Thon se e kan br pikrisht ata t dy. Thon se besojn q e kan br, se gjith bota e di hileqar jan katundart. Vrtet q jan hileqar te Zoti, por deri n kt pik sbn dot hile... Kshtu q dy klientt e mi hngrn nga dhjet vjet secili. Natyrisht, n gjyqin e apelit ka pr tu prmbysur vendimi. Nuk shqetsohem pr kt. Por ju lutem, m thoni: vrtet paguat gjysm napoloni pr darkn?
  Kur u kthyem n hotel, hanxhiu yn e ndrpreu gjumin e pasdites pr t na ndjekur pas n shkalln mbi shtylla druri, duke na pyetur:
  Ju krkuan gjysm napoloni pr darkn mbrm? Pa m thoni pak, pjata porositt?

  Elbasani sht nj qytet ku ke qejf t sorollatesh e t ulesh pakz q t dembelosesh edhe m shum. Por jo npr kafene. Kafenet jan lokale t errta, stolisur me ca oleografi zonjash t para dyzet vjetsh, sismdha e me vithe elefantsh, me vshtrime epsharake e vello val-val; brenda gjen shqiptar me mjekrn pes gisht, q duan t luajn me letra ose domino me nj rreptsi zemrake. Jo. M i mir sht ndoshta, q t shijosh nj kafe me duhan e q t sodissh n paqe, dyqani i berberit. Shkruajm kshtu, sepse edhe fjala e urt shqiptare thot: Kafja pa duhan si turku pa iman. Dyqani i berberit, shum m gazmor sesa kafeneja, sht vendi m i ndshm qoft pr kafepirsit qoft pr ata q duan t presin flokt. Mund t shkosh edhe te argjendari e t hysh n nj pazar pa mbarim ldihur me nj pal mbrthecka argjendi me pagzimin e Krishtit t gdhendur trash; pasi edhe ktu t shrbejn kafe shum t mir. Pastaj, edhe zyra e avokatit q sht gjithmon e hapur e q ka prball dyqanin e madh gjysm t zbrazhur t dy vllezrve q kan qen n Amerik e q nuk kan arritur kurr t shesin ndonj gj m shum se sa pr dy qindarka. Ose mund t uleni edhe n krah t samarxhiut, t cilit i keni porositur nj trast pr rrug, e ta kundroni teksa ky punon ndrkoh q ju surbni kafen; por mund t bashkoheni edhe me myshterinjt e rrobaqepsit, aty ku polici lexon gazetn me z t lart pr gjith t pranishmit; ose t hyni te duhanxhiu i cili po zgjedh flett e duhanit t shklqyer nga Elbasani, ta vshtroni ndrkoh q ky pret n copza fare t imta, me nj almise primitive, kurse e bija i mbush bulit me uj pr ta sprkatur paq duhanin e sapoprer, n mnyr q t ruhet prqindja e lagshtis; n fund mund ta mbyllni xhiron tuaj duke pir nj filxhan aj aromatik prej barishtesh misterioze te dyqani i muezinit. N gjith kto vende do t thithni atmosfern e Elbasanit t vrtet, e do t ndiheni n paq me vetveten e me botn.
  Elbasani sht ngadhnjimi i dyqanit. Me dhjet mij banort e tij, ka t paktn nj mij dyqane, kshtu q po t heqsh funksionart e shtetit, grat dhe fmijt e panumrt, del q do mashkull i rritur elbasanlli sht pronar i nj dyqani fardo. sht e vrtet q lokalet ku jan vendosur kto aktivitete tregtare maten me centimetra e jo me metra; por edhe myshterinjt duket se blejn me qindarka dhe jo me korona, kshtu q gjithka funksionon n mnyr t mistershme, t gjith fitojn nga pak e aq sa mjafton, t gjith jan t knaqur. Fryma moderne e emulacionit dhe e konkurrencs duket se mungon n mendsin e ktyre tregtarve baballk. Nj dit dola pr t bler pak qershi. Mirpo qlloi dit feste muslimane, kshtu q shitsi i zakonshm i qershive nuk u ndodh n qoshin e tij n Pazar. Pyeta pr mimin. Nuk ishin t shtrenjta, edhe pse cilsia nuk qe fort e mir. Ndrkoh q llogarisja se sa duhej ti jepja, shitsi m tha:
  Mos ble m mir tek un. Nuk jan shum t mira. Ktheu aty posht e do t gjesh nj mikun tim q i ka m t mira.
  S fundi, pas disa ditsh, nj mbrmje q po ktheheshin n shtpi, na u afrua n errsir nj hije, e cila na vuri n dor heshturazi disa monedha.
  far sht? pieta un.
  Kusuri i gjysm napolonit pr darkn at mbrmje.
  Opinioni publik i kishte shtrnguar ata prfitues t pendoheshin.
  Kur ia tregova kt histori nj shqiptari q kishte udhtuar jasht shtetit, u duk sikur nuk kuptoi.
  Epo fundi i fundit, u hodh ai, edhe mua ma kan hedhur shpesh, edhe n vendet m t qytetruara.
  Pikrisht, iu prgjigja; pr fat t mir Shqipria sht ende krejt e paqytetruar, prndryshe nuk do t m kishin kthyer asgj.

  Prktheu: Ardian Klosi


  28/07/2005
  KATEGORIA: Kulture.Shekulli.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Makina, aeroplani dhe aksidenti i pare ne Elbasan

  Makina, aeroplani dhe aksidenti i pare ne Elbasan

  E Hene, 05 Shtator 2005


  DOSSIER Kohet moderne te shekullit te kaluar, nuk vonuan shume te shfaqen edhe ne vendin tone. Deshmitaret e kohes, tregojne se mjetet motorrike qe na bejne te ecim mbi rrota, u pane per here te pare, kur ende s'kishte lindur nocioni "rruge automobilistike". Dhe kur linden aksidentet

  Fatos SALLIU


  ELBASAN - Epoka moderne e levizjes mbi rrota dhe motorre ne vendin tone ka hyre ne fillimet e shekullit te kaluar. Ne nje qytet me shpejt dhe diku tjeter me vone. Ne Elbasan, automjeti i pare dhe aeroplani i pare jane dukur nga njerezit e asaj kohe, jo me shume se 15 vjet pas fillimit te shekullit te njezete. Deshmitare te kohes tregojne se nje makine serbe shkeli per here te pare me 1915 token elbasanase, kur ende nuk behej fjale per nocionin "rruge automobilistike". Kurse mjeti i pare motorrik fluturues, u duk nje vit me vone. Pastaj, shpikjet e koheve moderne, sollen edhe problemet e tyre. Afro tete vjet pasi hyri ne Elbasan automjeti i pare, nisen edhe aksidentet rrugore.

  Automjeti i pare

  Automjeti i pare ne Elbasan eshte pare ne vitin 1915. Sipas te dhenave automjeti i pare qe ka shkelur rruget e ketij qyteti ka qene nje veture e dinastise se Karagjorgjeviceve te Serbise. Vetura erdhi ne Elbasan ne nentor te vitit 1915 ne kohen e pushtimit serb. Ajo ngjalli nje kureshtje te vecante nder banore pasi deri ne ate kohe nuk dihej se c'ishte dhe se si mund te ecte me shpejtesi nje objekt me kater rrota. Femijet e kane shoqeruar nga pas automjetin ne rruget e qytetit. Qe nga ajo kohe lindi edhe deshira e me te pasurve ne qytet per t'u pajisur me makine levizese. Shtate vjet me vone pra ne vitin 1922 erdhi edhe kamioni i pare ne Elbasan. Ate e solli shoferi elbasanas Hasan Garunja te cilin e kishte blere ne Perendim. Fillimisht kamioni ka punuar ne periferi te qytetit dhe sidomos ne rrugen Elbasan-Llixhe. Pas ndertimit te rruges Elbasan-Peqin ne vitin 1925 kamioni kreu udhetime edhe ne kete aks rrugor. Me pas makinat dhe kamionet nisen te mbushin rruget e qytetit.

  Aeroplani i pare

  Elbasanasit kane pare per here te pare nje mjet fluturues ne vitin 1916. Ai ka qene nje aeroplan Bullgar i cili u ul pa asnje problem ne fushat e Fushe-Mbretit ne Skurt te atij viti. Aeroplani bashke me pilotin qendruan pak ne kete vend. Me pas ai u ngrit dhe u zhduk ne qiell pa asnje problem. Nuk dihen cilat ishin shkaqet qe detyruan aeroplanin bullgar te ulej ne "pisten" e Fushe Mbretit. Banoret u treguan shume miqesor me pilotin dhe e veshtronin ate me admirim. Nje vit me vone buze nje mbremjeje nje mjet fluturues me shume drita u duk ne qiellin e Elbasanit. Ishte nje aeroplan francez i cili u detyrua te ulej ne arat e Bejlerbese, ne lindje te qytetit, per shkak te nje avarie. Aeroplani pesoi demtime. Austro-Hungarezet qe ne ate kohe kishin pushtuar Shqiperine dhe kishin nen kontroll edhe Elbasanin, rrethuan aeroplanin dhe e trajtuan pilotin si rob lufte. Nje dite me vone Austro-Hungarezet sollen aeroplanin e tyre i cili mbante lart dy mekanike. Mekaniket cmontuan aeroplanin Francez dhe pilotin bashke me pjeset e aeroplanit i transportuan per ne vendin e tyre.

  NE AUTOMOBIL HIPEN 24 DJEM E VAJZA

  Aksidenti i pare, nje i vdekur dhe 11 te plagosur

  Aksidenti i pare automobilistik ne Elbasan ka ndodhur ne muajin korrik te vitit 1923. Ai u shkaktua nga nje karro-automobil ne pronesi te shtetasit Cen Bakalli. Karro-automobili drejtohej nga shoferi Hasan Garunja i cili ndante fitimet, me pronarin e automjetit. Aksidenti ka ndodhur pasditen e 25 korrikut te vitit 1923 ne dite Bajrami. Per te demostruar kenaqesite qe te sillte udhetimi me kamion dhe per te joshur kureshtaret, shoferi kishte hipur ne automobil, 24 djem e vajza, te cilet qendronin te shkujdesur mbi mjet. Makina po shetiste te rinjte drejt Tyrbes se Shutrit. Kur ka arritur te 'Fusha e Loparit', ne afersi te varrezave te qytetit, shoferi ka humbur kontrollin dhe shtrati i automobilit bashke me pasagjeret ka rene me vrull ne toke. Afro 15 metra me larg automjeti eshte perplasur me nje mur shtepie dhe ka ndaluar. Nga ky aksident vdiq pas dy oresh ne spital nga goditja ne koke, Selim Salibashi dhe u plagosen rende 11 vete. Shkak per aksidentin, u percaktuan humbja e kontrollit nga drejtuesi, shpejtesia e madhe dhe rruga e pjerret. Qe nga ajo kohe, makinat nisen te konsideroheshin jo vetem si objekte argetuese por edhe te rrezikshme per jeten. F.S

  Korrieri.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Tema t Ngjashme

 1. Lajmet nga Superliga 2006/2007
  Nga OO7 n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 1035
  Postimi i Fundit: 26-08-2007, 16:39
 2. Tifozt e Super Kampiones Tirana
  Nga BlueBaron n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 22:05
 3. Elbasani, atje ku pluhuri mbyt ajrin
  Nga Xhuxhumaku n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 22-11-2005, 19:10
 4. Elbasani do rikthej femrat n stadium
  Nga Brari n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 18-11-2005, 16:54
 5. Nata e Kadrit
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 06-11-2004, 16:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •