Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919

  Veprat dhe cilesite e besimtarit te vertete te Zotit

  Teuhidi Uluhije


  Me emrin e All-llahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit

  Falėnderimi i takon All-llahut, Atė e falėnderojmė dhe prej Tij ndihmė dhe falje kėrkojmė. Kėrkojmė strehim tek All-llahu prej tė keqes tė vetvetes dhe veprave tona tė shėmtuara. Kė udhėzon All-llahu s'ka kush e lajthit dhe kė e humb Ai, s'ka kush e udhėzon. Dėshmoj se pėrveē All-llahut, Njė dhe qė nuk ka ortak, s’ka hyjni tjetėr, dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob i Tij dhe i Dėrguar i Tij.
  “O ju qė besuat, kini frikė All-llahun me devotshmėri tė vėrtetė dhe mos vdisni, pos vetėm duke qenė muslimanė” (3- 102).
  “O ju njerėz! Kini frikė Zotin tuaj qė ju ka krijuar prej njė veteje (njeriu) dhe krijoi nga ajo tė shoqėn e saj, e prej atyre dyve shtoi burra shumė e gra. Dhe kini frikė All-llahun nė tė cilin betoheni, dhe kini kujdes akraballėkun, vėrtet All-llahu ėshtė mbikėqyrės mbi ju” (4- 1).
  “O besimtarė, jini tė devotshėm ndaj All-llahut dhe fjalė tė drejta thuani. Ai do ua bėn veprat e juaja tė mira, do ju shlyej juve mėkatet tuaja, e kush respekton All-llahun dhe tė Dėrguarin e Tij, ai ka korrė njė fitore tė madhe”(33-70, 71).•


  Pyetja

  Dijetari i nderuar, mbojtesi i sunnetit (te profetit sas) dhe kundershtuesi i bidatit, Sheikhul-Islam Ahmad ibėn Abdulhalim ibėn Tejjmijah ra ėshtė pyetur pėr ajetin- O njerez adhurojeni Zotin tuaj. . . bekare 21 cfare ėshtė adhurimi kush jane deget e tij?
  A i perfshin tė gjitha ceshtjet e fese apo jo? Kush ėshtė kuptimi i vertete i ubbudijah-ti nenshtrohesh Allahut? A arrihet niveli me i larte i ubudijjes nė dun`ja apo nė akhiret?
  Kjo ėshtė ceshtja qe do tė sqarohet ketu.

  Kuptimi i Ibadetit-adhurimit

  Fjala ibadet perfshin cdo gje me tė cilen Allahu ėshtė i kenaqur dhe e do, qofshin ato fjale ose vepra, haptazi ose fshehurazi. Keshtu namazi, zekati, agjerimi, haxhi, tė flase tė verteten, tė permbushesh amanetin, tė sillesh me respekt e dashuri ndaj prinderve, tė ruash marrdheniet farefisnore, tė mbash premtimin, tė urdherosh pėr tė mira e tė ndalosh nga e keqja, tė besh xhihad kunder kafireve e munafikeve, tė jesh i sjellshem ndaj fqinjve, jetimeve, tė varferve, udhetarve, sklleverve dhe kafsheve, tė falesh e besh du`a, tė besh dhiker, tė lexosh Kuranin dhe punet e tjera tė mira hyjne tek ibadetet.
  Ibadeti ėshtė gjeja kryesore qe Allahu e do dhe ėshtė i kenaqur me te. Ky ėshtė kushti i krijimit-
  Une nuk i krijova xhinnet dhe njerezit pos qe tė Me adhurojne. Dharijate-56. Ky ėshtė mesazhi i cdo profeti- Adhuroni Allahun ju nuk keni Zot tjeter pervec Tij. A`raf -59.
  Hudi, Salihu, Shuajbi dhe profetet e tjere i percollen tė njejtin mesazh popujve tė tyre.
  Allahu thote- nė derguam nė cdo popull tė derguar qe tu thote- Adhuroni vetem Allahun e largojuni djajve. Por pati nga ata qe Allahu i udhezoi dhe pati nga ata qe ishin gjykuar pėr humbje, pra udhetoni neper bote dhe shihni se si ishte fundi i genjeshtareve. Nahl-36.
  Ne nuk derguam asnje tė derguar para teje e tė mos ti kemi shpallur- nuk ka zot tjeter pervec Meje, pra me adhuroni. Enbija-25
  Kjo fe e juaja ėshtė e vetmja fe, kurse Une jam Zoti juaj, pra me adhuroni vetem Mua. Enbija-92
  O tė derguar, hani ate qe ėshtė e lejuar dhe e mire dhe beni vepra tė mira se Une e di ate qe veproni. Kjo feja juaj ėshtė e vetmje fe e Une jam Zoti juaj, ruajuni denimit Tim. Mu`minune-51-52
  Keshtu ky adhurim ėshtė bere obligim mbi tė derguarin e Tij deri nė vdekje, ashtu sic Allahu thote- "Dhe adhuroje zotin tend derisa tė vije ty e verteta (vdekja). Hixher-99
  Allahu i pershkruan engjejt e Tij dhe profetet adhurues tė Tij-
  Vetem e Tij ėshtė cdo gje qe ėshtė nė qiell e toke. E ata qe jane prane Tij (melaiket)nuk shprehin mendjemadhesi nė adhurimin ndaj Tij dhe as nuk u behet (ibadeti)monoton. Enbija-19
  S`ka dyshim se ata qe jane prane Zotit tend (melaiket) nuk terhiqen nga adhurimi ndaj Tij nga mendjemadhesia dhe vetem Atij i bejne sexhde-A`rafe-206
  Allahu i parajmeron pėr ndeshkim tė dhembshem ata qe jane mendejmedhenj dhe nuk e adhurojne Allahun-
  Zoti juaj ka thene- "Me thirrni Mua, Une ju pergjigjem e ata qe nga mendjemadhesia i shmangen adhurimit ndaj Meje do tė hyjne tė nencmuar nė xhehennem. Gafir-60
  Allahu i pershkruan krijesat e Tij nė gjendjen e robėrise ndaj Tij-
  Eshte njė burim prej tė cilit pijne robėrit e Allahut dhe e mbartin ate aty ku duan. Insan-6
  E robėrit e zotit tend jane ata qe ecin neper toke tė qete, e kur atyre me fjale u drejtohen injorantet, ata thone- Paqe. Dhe pėr hir tė Zotit tė tyre naten e kalojne duke bere sexhde dhe duke qendruar nė kembe. Edhe ata qe thone- Zoti yne, largoje prej nesh vuajtjen e xhehennemit, s`ka dyshim vuajtja nė tė ėshtė gjeja me e rende. Ai, verte ėshtė vendqendrim e vendbanim i keq. Edhe ata qe kur shpenzojne nuk e teprojne e as nuk jane doreshtrenguar, por mbajne mesataren e jane tė matur. Edhe ata qe pos Allahut nuk lusin ndonje zot tjeter dhe nuk e mbysin njeriun qe e ka ndaluar Allahu, por vetem kur e meriton nė baze tė drejtesise dhe qe nuk bejne kurveri, ndersa kush i punon keto, ai gjen ndeshkimin. Atij i dyfishihet denimi nė diten e kijametit dhe aty mbetet pergjithmone. Pervec atij qe ėshtė penduar dhe ka bere veper tė mire, tė tilleve Allahu tė keqiat ua shnderron nė tė mira. Allahu ėshtė Meshirues, ndaj Ai fale shume. Ai qe ėshtė penduar dhe ka bere mire, nė tė vertete, ai ėshtė kthyer tek Allahu dhe ėshtė i pranishem. Edhe ata qe nuk deshmojne rrejshem dhe kur kalojne prane se keqe, kalojne duke e ruajtur karakterin e vet. Edhe ata qe kur keshillohen me ajete e Kur`anit tė Zotit tė tyre, nuk u kthejne shpinen si tė shurdher e tė verber. Edhe ata qe thone- Zoti yne, na ben qe tė jemi tė gezuar me (punen)e grave tona dhe pasardhsve tane, e neve na bej shembull pėr tė devotshmit.
  Per shkak se duruan tė tillet shperblehen me njė shkalle tė larte (xhennet)dhe aty priten me pershendetje tė selamit. Aty jane pergjithmone e sa vendqendrim i mire ėshtė ai. Thuaj- Zoti im as nuk do tė kujdesej pėr ju, sikur tė mos ishte lutja juaj, e ju pergenjeshtruat, andaj denimi do t`ju jete i panderprere-Furkane-63-77
  (shejtani) thote- O Zoti im, pėr shkak se me perzure, une do t`ua zbukuroj (te keqiat)atyre sa tė jene nė toke dhe tė gjithe ata do ti largoj nga rruga e drejte. Pervec robėrve tė Tu, tė cilet i ke bere tė sinqerte-hixher-39-40. Allahu tha- Se ti ndaj robėrve tė Mi nuk ke kurrfare force pervec atyre tė humburve qe vijne pas teje. -hixher-42
  Allahu i pershkruan engjet si adhurues tė Tij- E ata thane- I Gjithemeshirshmi ka femije! Larg saj qofte Madheria e tij. Ja ata jane robėr tė ndershem. Qe nuk flasin para Tij, ata veprojne me urdherin eTij. Ai edi cka vepruan me pare dhe cka do tė veprojne, dhe ata nuk perpiqen tė ndihmojne ps pėr ate me tė cilin eshte i kenaqur Ai, e ata nga frika prej Tij jane tė kujdesshem. Enbija-26-28
  Ata edhe thane- I Gjithmeshirshmi ka femije. Ju (jobesimtare)vertet sollet nje fjale shume tė shemtuar. Aq tė shemtuar sa gati u copetuan qiejt, gati pelciti toka e u shemben kodrat nga ajo. pėr ate se tė Ghithmeshirshmit i pershkruan femije.
  E tė Gjithmeshirshmit nuk i takon tė kete femije. Nuk ka tjeter, vetem se tė gjithe cka nė qiej e nė toke ka pet t`ju paraqitur Zotit si rob. Ai me diturine e Tij ka perfshire tė gjithe, dhe ka numeruar e evidentuar cdo gje tė tyre nė menyre tė sakte.
  Dhe nė diten e kijametit secili prej tyre do ti paraqitet Atij i vetmuar. Mejrem-88-95


  Profetet jane robėr gjithashtu


  Ne lidhje me Mesihun, tė cilet disa e marrin pėr hyjnor dhe profet gjithashtu.
  Allahu thote-
  Ai (Mesihu)ka qene vetem njė rob, tė cilin e beme pejgamber dhe e beme shembull tė jashtezakonshem si pervoje pėr beni israilet-Zuhruf-59
  Per kete arsye Profeti sas tha- Mos e teproni nė lavderime ndaj meje ashtu sic lavderuan kristianet Isa Ibėn Merjem. Une jam vetem njė rob. sahabet thane- Robi i Allahut dhe i derguari i Tij (bukharri)
  Biles edhe Allahu duke pershkruar nderimet e medha tė dhuruara Profetit sas, Allahu e pershkruan ate sas si rob. Lidhur me Israne Allahu thote-
  Pa tė meta ėshtė lartmadheria e Atij qe robin e vet. . Isra-1
  Lidhur me shpalljen, Allahu thote-
  Dhe i shpalli robit tė Tij ate qe i shpalli-Nexhm-10
  Duke pershkruar Profetin sas, Allahu thote-
  Dhe kur u ngrit robi i Allahut ta adhuroje Ate, ata gati hipnin mbi
  njeri-tjetrin pėr ta degjuar. Xhinn-19
  Lidhur me sfiden rreth autenticitetit tė Kur`anit, Allahu thote-
  e neqoftese jeni nė dyshim nė ate qe nė ia shpallem gradualisht robit Tone, ateher sillnie njė sure tė ngjashme si ai dhe thirrni deshmitaret tuaj pos Allahut nese jeni tė sinqert-Bekare-23


  Ibadeti-ne kuptimin gjthperfshires


  Gjithe feja ėshtė perfshire nė termin Ibadet. njė hadith sahih tregon se Xhibrili as erdhi tek Profeti sas nė formen e njė beduini dhe e pyeti ate se c`eshte Islami.
  Ai tha- Islami eshte- te deshmosh se s`ka tė adhuruar tjeter pervec Allahut dhe Muhammedi ėshtė i Derguari i Allahut, tė falesh namazin, tė japesh zekatin, te agjerosh Ramadanin dhe tė kryesh haxhin nė Mekke nese ke mundesi. Xhibrili pyeti- Cfare ėshtė imani? Ai tha- Imani ėshtė tė besosh Allahun, engjejt e Tij, Librat e Tij, te Derguarit e Tij, diten e gjykimit, kaderin, nė tė mire e nė tė keqe. Xhibrili pyeti- cfare eshte ikhsani- Ai tha- te adhurosh Allahun sikur e sheh, se edhe pse nuk e sheh Ai tė sheh ty. nė fund tė hadithit Profeti sas tha- Ishte Xhibrili qe erdhi t`ju mesoje fene tuaj (Muslimi)

  Te gjitha keto jane pjese e dinit Islam.
  fjala din (fe)permban nė vetvete kuptimin e nenshtrimit qe nenkuptohet tė adhurosh dhe ti bindesh Allahut dhe tė jesh i perulur para Tij. kjo ėshtė feja e Allahut, Islami.
  Fjala ibadet gjthashtu ka kuptimin e nenshtrimit dhe peruljes. nė arabisht njė rruge mund tė pershkruhet si tarik mu`abbad qe ėshtė e lemuar dhe njerezit ecin lehtesisht nė te. Por lloji i ibadetit qe nė jemi urdheruar tė kryejme perfshin peruljen dhe dashurine. Kombinohen perulja maksimale ndaj Tij dhe dashuria maksimale ndaj tij.


  Llojet e dashurise

  Dashuria me e larte ėshtė tatajjum (magjepsje e plote). Shkalla me e ulet e dashurise ėshtė alakah kur zemra ėshtė e lidhur ngushte me ate qe do, pastaj vjen sababah (terheqje) kur zemra zbrazet nga cdo gje tjeter, pastaj garam (pasion)dhe dashuria asnjehere nuk largohet nga zemra, pastaj ashak (dashuri e flakte) dhe perfundimisht tatajjum. Kur themi qe njė person ėshtė magjepsur, me kuptimin qe ai adhuron Allahun dhe me kete nenkputohet robėrimi ndaj Atij qe do.
  Kur njė person i nenshtohet dikujt tjeter edhe pse nuk e perlqen ate (personin), kjo nuk eshte adhurim as robėrim, dhe kur do dike por nuk i sherben atij, ashti sic njė njeri mund tė duaje femijen ose mikun as kjo nuk ėshtė as adhurim as robėrim. Asnje nga keto nuk ėshtė mjaft kur vjen puna tė adhurosh Allahun. Allahu duhet tė jete me i rendesishem se cdo gje. Asnje nuk meriton dashuri tė plote dhe robėrim pervec Allahut. tė dashurosh tė tjere pervec Allahut ėshtė dashuri e korruptuar dhe tė adhurosh tė tjere pervec Allahut ėshtė adhurim i kote. Allahu thote-
  Thuaj- Neqoftese eterit tuaj, djemte tuaj, vellezerit tuaj, bashkeshortet tuaja, farefis juaj, tregtia qe frikesoheni se do tė deshtoje, vendbanimet me tė cilat jeni tė kenaqur, jane me tė dashura pėr ju se Allahu, se i Derguari i Tij dhe se lufta nė rrugen e Tij, pritni derisa Allahu tė sjelli vendimin e Tij, Allahu nuk ve nė rrugen e drejte njerezit e prishur. Teube-24

  Vetem pėr Allahun

  dashuria ashtu edhe bindja, duhet tė jete vetem pėr Allahun dhe tė Derguarin e Tij, dhe pėr tė fituar kenaqesine e Allahut-
  . . . e me e drejte ėshtė qe ata tė bejne tė kenaqur Allahun dhe tė derguarin e Tij nese vertet jane besimtare. Teube-62
  dhe ėshtė e drjeta e Allahut dhe e tė derguarit tė Tij tė japin-
  e sikur tė kenaqeshin me ate qe ua dha Allahu dhe i derguari i Tij. . . Teube-59
  Ibadeti dhe gjerat qe jane tė lidhur me tė si mbeshtetja e plote nė Allahun dhe frika etj-duhet tė jene vetem pėr Allahun, ashti sic Allahu thote- Thuaj- O ithtare tė librit, ejani tė njė fjale qe ėshtė e njejte mes nesh dhe mes jush- Te mos adhurojme pos Allahut, tė mos ia bejme Atij asnje send shok, tė mos ta konsiderojme njeri-tjetrin zoter pos Allahut. e neqoftese ata refuzojne, ju thoni- Deshmoni pra se nė jemi muslimane. Ali Imran-64
  e sikur tė kenaqeshin me ate qe ua dha Allahu dhe i derguari i Tij, e tė thonin- nė na mjafton Allahu, Allahu do tė na furnizoje nga tė mirat e Tij dhe se vetem tė Allahu e mbeshtesim deshiren. Teube-59
  I takon Allahut dhe tė deguarit tė Tj tė japin, Allahu thote-
  . . . C`ka t`ju jape Pejgamberi, ate merrnie e cka t`ju ndaloje, permanju dhe kini frike Allahun, se Allahu ėshtė ndeshkues i ashper. El hasher -7
  Allahu na mjafton neve
  Allahu ėshtė i vetmi qe na mjafton neve, Allahu thote-
  E atyre qe dikush i tha- Populli (idhujtaret) ėshtė tubuar t`ju sulmoje, pra kini frike!
  Ajo, vetem ua shtoi edhe me shume besimin e thane- Neve na mjafton qe kemi Allahun, Ai ėshtė mbrojtesi me i mire. Ali Imran-173
  O Profet! Allahu tė mjafton ty dhe besimtareve qe jane me ty. El Enfale-64
  Ajeti i fundit ka kuptimin- I mjaftueshem pėr ty dhe ata qe ta ndjekin ty ėshtė Allahu.
  Kush mendon se ajeti ka kuptimin- Allahu dhe besimtaret me tė te mjaftojne ty'' ka bere njė gabim tė madh. Allahu thote-
  A nuk ėshtė Allahu i mjaftueshme pėr robin e Tij? Zumer-36
  Si perfundim, nė mund tė themi se termi rob (abd)ka kuptimin e atij qe i ėshtė robėruar Allahut qe i nenshtrohet dhe i perulet Atij.

  Te gjithe jemi robėr

  te marre nė kete kuptim, i gjithe njerezimi qofte tė miret ose tė keqinjte, besimtare ose jobesimtare, tė caktuar pėr Xhennet ose pėr xhehennem-jane robėr tė Allahut. Ai eshte Sunduesi i tyre dhe Mbreti i tyre, Zoteruesi i tyre, dhe ata asnjehere nuk punojne jashte deshires dhe kaderit tė Tij. Asnje, i drejte ose i korruptuar, nuk mund tė dale siper Percaktimit tė Tij perfekt. Cfaredo qe Ai deshiron tė ndodhe do tė ndodhe, edhe pse ata nuk duan. cfaredo qe ata duan, nese Allahu nuk do, nuk do tė ndodhe, Allahu thote-
  A mos kerkojne ata fe tjeter pos fese tė shpallur nga Allahu? E Atij i eshte dorezuar gjithe c`ka nė qiej e nė toke, me dashje e pa dashje dhe tė Ai kthehen. Ali Imran-83.
  Allahu subhanehu ue teala, ėshtė Zoti i boterave, Krijuesi, Mirembajtesi, Ai qe jep jete dhe vdekje, Ai qe kontrollon zemrat e tyre, Ai qe i di punet e tyre. Ata nuk kane zot tjeter pervec Tij, e pranojne apo nuk e pranojne kete, e dine apo jane injorant ndaj ketij fakti.
  Por besimtaret e dine kete dhe i besojne, jo si injorantet qe kundershtojne me kokefortesi e mendjemadhesi, dhe kjo i ben ata ta refuzojne dijen ndaj tij dhe ti nenshtrohen Atij, edhe pse e dine qe Allahu ėshtė Zoti i tyre dhe Krijuesi i tyre.
  Duke e ditur tė verteten dhe duke mos e pranuar nga mendjemadhesia ėshtė njė lloj denimi, Allahu thote-
  Dhe, edhe pse bindshem tė besueshme nė to, i mohuan nė menyre tė padrejte e me mendjemadhesi, pra shikoje se cfare ishte fundi i shkaterrimtareve. Neml-14
  Atyre qe i kemi dhene librin, ata e njohin ate (muhammedin) sic njohin bijte e vet, e njė grup prej tyre edhe pse e dinin kete, ajne duke e fshehur tė verteten. Bekare-146
  Ne dime se ty tė brengos ajo qe thone, e ata nuk tė genjejne ty, por ata mizore mohojne argumentet e Allahut. En`ame-33.

  Lloje me tė ulta tė ubudijes-roberimit.

  Kur robi e kupton qe Allahu ėshtė Zoti dhe Krijuesi i tij dhe se ai ka nevoje pėr Te, ai e merr me mend llojine robėrimit qe ai duhet tė beje ndaj Zoterimin tė Allahut.
  Keshtu robi mund tė lusi Allahun tė kerkoje nga Ai, tė mbeshtet nė Allahun, por nė tė njejten kohe ai i mund ti bindet urdherave tė Tij ose mund tė jete i pabindur, ai mund tė adhuroje Allahun ose mund tė adhuroje idhujdhe shejtanin. ky lloj ubudije-roberimi nuk ėshtė faktori qe ben dallimin midis banoreve tė xhennetin dhe atyre tė xhehennemit, dhe as nuk e ben njė njeri besimtar, Allahu thote-
  Dhe shumica e tyre nuk e beson ndryshe Allahun, vetem se duke i shoqeruar (zoter tė tjere)Jusuf-106
  Edhe mushrikinet-idhujtaret e pranonin me dije se Allahu ėshtė Krijuesi i tyre, por kjo nuk i ndaloi qe tė adhurojne tė tjere pervec Tij. Allahu thote-
  Po nese i pyet ata se kush i krijoi qiejt e token, sigurisht ata do tė thone- Allahu. . . EZ-Zumer-38
  Thuaj- E kujt ėshtė toka dhe cdo gje qe ka nė te, nese jeni qe dini? Ata do tė thone- E Allahut.
  Atehere thuaju- Perse pra nuk mendoni? Thuaj- ''Kush ėshtė Zoti i shtate qiejve dhe Zoti i Arshit tė madh? Ata do tė thone- Allahu. Thuaju- e pse nuk frikesoheni pra? Thuaj"Ne doren e kujt ėshtė i tere pushteti i cdo sendi, dhe Ai ėshtė qe mbron, e qe prej Atij nuk mund tė kete tė mbrojtur, nese jeni qe dini? Ata do tė thone- nė dore tė Allahut"Thauj- E si mashtoheni pra?
  Mu`minun-84-89
  Shume nga ata qe flasin dhe e kuptojne realitetin (faktin qe Allahu eshte Krijuesi i tyre) vetem deshmojne kete fakt, qe ėshtė realiteti universal (hakikah kaunijjah) qe e pranojne besimtaret dhe jobesimtaret, tė miret e te keqinjte, njekohesisht. Edhe Iblisi (la`netullahi alejhi) dhe banoret e xhehennemit e pranojne kete realitet. Kur`ani na tregon-
  Tha (Iblisi)- Zoti im, me jep afat deri diten e ringjalljes. Sad-79
  Tha (Iblisi)- "Zoti im, pėr shkak se me perzure, une do t`ua zbukuroje (te keqiat) atyre sa tė jene nė toke dhe tė gjithe do ti largoj nga rruga e drejte. El-Hixher-39
  Tha (Iblisi)- "pasha Madherine tende kam pėr ti shmangur prej rruges se drejte qe tė gjithe. Sad-82
  Tha (Iblisi)- "A e sheh kete qe Ti e vleresove mbi mua, nese me le tė jetoje deri nė diten e kijametit, une gjithsesi do ti shfaros pasardhesit e tij, me perjashtim tė njė pakice. El-Isra-62
  Keto shembuj tregojne sesi Iblisi (Shejtani) e di qe Allahu ėshtė Zoti dhe Krijuesi i tij, dhe Krijuesi i gjithe tė tjereve. Ngjashem banoret e xhehennemit (ferrit) do tė thone-
  Ata thone- O Zoti yne nė na paten mundur tė keqiat dhe si tė tille ishim popull i humbur. Mu`minun-106
  Dhe Allahu thote nė lidhje me ta-
  Dhe sikur ti kishe pare ata kur tė ndalohen para Zotit tė tyre e u thuhet atyre- A nuk ėshtė kjo (ringjallja)e vertete? Ata thone- "Po, pėr Zotin tone! "Thote- "Shijoni pra denimin pėr ate qe mohonit"En`ame-30
  E domosdoshme ėshtė tė zbatosh urdhėrat e Allahut
  Kushdo qe ndalon tek kjo pike, dhe nuk i kushton vemendje urdherave tė Allahut qe perbejne "realiteti fetar" (hakikah dinijjah), qe ka tė beje me adhurimin e Allahut si ilah (te adhuruar-hy) dhe ti bindesh urdherave tė Allahut dhe tė derguarit tė Tij-keta njerez jane tė tipit tė Iblisit dhe tė banoreve tė zjarrit.
  Nese nė vend tė kesaj njė person beson qe ai ėshtė njė lloj i vecante eulijaje ose njė nga personat me dije tė madhe qe besojne se nuk kane pse tė binden nė urdherat dhe ndalesat nė Islam, Atehere ai ėshtė njė nga llojet me tė keqij tė kafirave dhe heretikeve.
  Disa njerez mendojne se El-Khidri dhe tė tjere jane tė perjashtuar nga urdheri pėr t`ju bindur Allahut, sepse ata e dinin kaderin e Allahut, por kjo ėshtė njė nga gjerat me tė keqija qe ėshtė thene nga ata qe mohuan Allahun dhe tė derguarin e Tij, vetem nese ata behen me deshire nga lloji i dyte i robėrve, qe ka kuptimin skllav nė kuptimin e adhurimit (abid). keshtu robi adhuron Allahun dhe nuk adhuron askend tjeter ose asgje tjeter- ai i bindet urdherave tė Allahut dhe tė derguarit te Tij- ai i ndihmon miqte besimtare (eulijate) e Allahut dhe kundershton ata qe i luftojne ata.

  Adhurimi i vertete

  Ky lloj adhurimi ka tė beje me me hyjnizimin e Allahut, qe ėshtė parulla e teuhidit- LA ILAHE IL-ALLAH. Kjo ėshtė e kunderta e atyre qe e pranojne Allahun si Zot por nuk e adhurojne Ate, ose adhurojne tė tjere bashke me Te.
  Fjala ilah qe zakonisht perkthehet si Zot i referohet dickaje ose dikujt qe zemra e do me dashurine me tė madhe, me perulje, respekt, nderim, frike dhe shprese, e keshtu me radhe.
  Ky lloj adhurimi ėshtė ai me tė cilin Allahu ėshtė i kenaqur dhe e do. ėshtė karakteristika qe Ai pershkruan robėrit e Tij tė zgjedhur, dhe ėshtė mesazhi me tė cilin Ai dergoi profetet.
  Robi ėshtė ai qe i ėshtė i nenshtruar, e pranon apo e mohon kete;kjo perfshin besimtar dhe pabesimtare.

  Adhurimi dhe robėrimi

  Ndryshimi midis adhuruesit (abid) dhe atij qe ėshtė i robėruar (mu`abbad) ėshtė diferenca ndermjet realitetit fetar qe ka tė beje me adhurimin e Allahut dhe fene dhe urdheresat tė cilat Ai i do dhe ėshtė i kenaqur me to, dhe pėr shkak tė te cilave Ai do ti nderoje njerezit me Xhennet, dhe realitetit kozmik qe ėshtė i njejte pėr besimtaret dhe pabesimtaret, te miret dhe tė keqinjte. Kushdo qe ndalon tek pika e realitetit kozmik dhe nuk e ndjek realitetin fetar, ėshtė njė pasues i Iblisit tė mallkuar, njė nga ata qe e mohuan zotin e boterave. E njejta gje vlen edhe pėr ate qe pranon disa realitet fetare dhe mohon disa tė tjera. Besimi i ketij te fundit dhe bindja ndaj Allahut do tė kryje aq sa ka pranuar nga realitetet fetar. Kjo eshte njė ceshtje shume serioze, nė tė cilen shume jane ngatarruar dhe shume nga ata qe kane dashur ti afrohen me shume Allahut jane hutuar. biles disa nga sheikhet e medhenj, tė cilet thone se e kuptojne kete realitet, besimin nė teuhid dhe tė kesh dituri, kane bere kete gabim-ne fakt aq shume nga ata sa vetem Allahu e di numrin e tyre tė vertete.


  El-kada uel-Kader-Percaktimi hyjnor dhe Kaderi.

  Dijetari AbdulKader, Allahu e meshirofte, duke iu referuar kesaj, dhe shpjegoi se kur vjen puna tek ceshtjet e El-kada uel kader, shume njerez as nuk e prekin kete teme, "por ėshtė njė dritare e vogel qe me ėshtė hapur mua nė kete ceshtje, dhe mendoj tė sqaroj Kaderin e Allahut me ndihmen e Allahut, pėr hir tė Allahut.
  Njeriu i vertete ėshtė ai qe perballon Kaderin e Allahut, jo ai qe i dorezohet atij dhe i jepet atij.
  Ajo qe Sheikhu ėshtė duke shpjeguar ketu ėshtė ajo qe Allahu dhe i derguari i Tij urdheruan, por shume njerez u gabuan nė kete ceshtje. Ata ndoshta mendojne qe Kaderi mund ti shkaktoje atyre, ose dikujt tjeter, qe tė jete i pabindur e tė beje gjynahe, biles edhe kufer, dhe mendoje qe kjo po ndodh sipas deshires dhe Kaderit tė Allahut, sipas ligjit tė Tij, keshtu ata mendojne qe ti nenshtrohesh kesaj ėshtė esenca e fese dhe adhurimit. Keshtu ata po thone dicka tė ngjashme me ate qe mushriket thane-
  E ata qe i shoqeruan Zotit, do tė thone- "Sikur tė donte Allahu nuk do ti benim shok as ne, as prinderit tane, e as nuk do tė ndalonim asnje send. "Keshtu paten genjyer edhe ata qe ishin para tyre derisa perjetuan denimin tone tė ashper. Thuaj- "A mos keni ndonje fakt e tė na e prezantoni neve? Ju mbeshteteni vetem hamendjes, nė tė vertet, vetem genjeni. El-En`ame-148
  . . . A ta ushqejme ate qe sikur tė donte Allahu do ta ushqente? . . . Jasine-7
  Ata pastaj thane- "Sikur tė kishte dashur Allahu, nė nuk do t`i adhuronim ata (idhuj, melaiket). Ata nuk kane pėr kete ndonje fakt, ata vetem genjejne. Zukhruf-20
  Sikur ata tė kishin qene tė udhezuar nė rruge tė drejte, ata do ta dinin qe i takonte atyre te pranonin Kaderin e Allahut dhe tė perballonin veshtiresite e tij si-varferia, semundjet dhe friken-qe mund tė bien mbi nė e pas kesaj duhet durim. Allahu thote-
  Cfaredo e keqe tė ndodh, nuk mund tė jete ndryshe, vetem sipas caktimin tė Allahut, e kush i beson Allahut, Ai ia udhezon zemren e tij;Allahu ėshtė i gjithdijshem pėr cdo send. Et-Tegabun-11
  Disa nga tė paret tane tė mire-selefet thane- Kjo i referohet njė personi tė cilin e kane goditur fatkeqsite, por ai e di qe kjo ėshtė nga Allahu keshtu e pranon ate. Allahu thote-
  Nuk ndodh asnje fatkeqesi nė toke e as nė trupin tuaj e qe mos tė jete nė shenime para se tė ngjaje ajo, e kjo pėr Allahun ėshtė lehte. Ashtu qe tė mos deshperoheni teper pėr ate qe u ka kaluar, e as tė mos gezoheni teper me ate qe Ai u ka dhene, pse Allahu nuk e do asnje arrogant qe u lavderohet tė tjereve. El-Hadide-22-23

  Profetet dhe Kaderi

  Bukhari dhe Muslimi transmetojne se Profeti sas tha-
  Ademi dhe Musa biseduan mes tyre. Musa tha- Ti je Ademi tė cilin Allahu e krijoi me duart e Veta dhe i frymezoi shpirtin- Ai i beri engjejt tė bien ty nė sexhde dhe tė mesoi ty emrat e tė gjithe sendeve. He pra pse ia bere vetes dhe neve tė perjashtohemi nga Xhenneti. Ademi tha- Ti je Musa, tė cilin Allahu e zgjodhi pėr ti dhene mesazhin e Tij dhe tė foli direkt. A nuk e kupton se kjo ishte shkruar pėr mua perpara se tu krijoja. Bukhari, Muslim
  Ademi nuk e perdori Kaderin si njė justifikim nė diskutimin e tij me Musen, as nuk mendoi se njė mekatar mund tė perdore kaderin pėr tė justifikuar gjynahun e tij. Asnje musliman me mend nuk mund ta thote kete.
  Nese Kaderi tė ishte njė justifikim, ateher do tė ishte justifikim edhe pėr Iblisin, ose pėr popullin e Nuhut e Hudit e pėr cdo pabesimtar. As Musa nuk e e kishte pėr qellim tė qortonte Ademin pėr mekatin e tij, sepse Ademi u pendua tė Zoti i tij, dhe u fal dhe udrejtua nė rruge tė drejte, por ai po i tregonte se si pasoje e gabimit tė tij njerezimi ra nė veshtiresi. Kjo ėshtė pse u pyet- Pse ia bere vetes dhe neve tė dalim nga xhenneti? dhe Ademi iu pergjigj;Kjo ishte shkruar pėr mua para se tu krijoja.
  Edhe veprat edhe pasojat jene shkruar nga Allahu. Cfaredo veshtiresish tė na bijne duhet ti pranojme, sepse kjo tregon qe nė plotesisht pranojme Allahun si Zotin tone.

  Ceshtja e mekatit


  Por kur ėshtė ceshtja pėr mekate, robi nuk duhet tė beje mekate. Nese ai ben mekat, atehere ai duhet tė pendohet dhe tė kerkoje falje. keshtu ai pendohet pėr cdo gabim dhe i perballon veshtiresite me durim. Allahu thote-
  Ti bej durim, se premtimi i Allahut ėshtė i vertete, kerko falje pėr gabimin tend, larteso me falenderim Zotin tend mengjes e mbremje. gafir-55
  nese ju perjetoni ndonje tė mire, ata i deshperon ajo, e nese ju godet ndonje e keqe, ata gezohen pėr ate. Po, nė qofte se ju beheni tė durueshem dhe ruheni, dinakeria e tyre nuk mund t`ju demtoje aspak. ėshtė e sigurt se Allahu e ka nė dore ate qe punojne ata. Ali Imran-120
  . . . por nese duroni dhe ruheni, ajo ėshtė gjeja me vendimtare. Ali Imran-186
  . . . pse ai qe ruhet dhe ben durim, s`ka dyshim Allahu nuk humb shperblimin e punemireve. Jusuf-90  El Ubudijah-Pjesa e Dyte

  Obligimi i tė urdheruarit pėr pune tė mira.


  Kur vjen ceshtja tek mekataret, robi ėshtė i obliguar tė urdheroje pėr tė mira dhe te ndaloje nga e keqja, aq sa ka mundesi. Keshtu ai duhet tė beje xhihad kunder kafireve dhe munafikeve, dhe tė perkrahe miqte (eulijate) e Allahut and tė kundershtoje armiqte e Tij, tė doje dhe tė urreje pėr hir tė Allahut. Allahu thote-
  O ju qe besuat, nese keni dale pėr hir tė luftes nė rrugen Time, duke kerkuar kenaqesine Time ndaj jush, mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri, kur dihet se ata mohuan tė verteten qe ju erdhi juve, Ata e debojne tė derguarin dhe ju, sepse i besoni Allahut, Zotit tuaj, e ju fshehurazi u ofroni miqesi, po Une me se miri e di ate qe e keni fshehur dhe ate qe e keni publikuar. Ai qe punon ashtu nga pala juaj, ai e ka humbur rrugen. Nese ata ia dalin t`ju mundin, ata do tė jene armiqte tuaj, do tė zgjasin duart e veta kunder jush, duke ju perbuzur, sepse ata deshironin tė mos besonit.
  ne diten e kijametit Allahu gjykon nė mes jush, e nuk do t`ju bejne dobi as tė afermit tuaj as femijet tuaj. Allahu sheh ate qe punoni. Ju keni shembullin me tė mire tek Ibrahimi dhe te ata qe ishin me te, kur popullit tė vet i thane- "Ne terhiqemi prej jush dhe prej asaj qe adhuroni, pos Allahut, nuk besojme tuajen, prandaj ndermjet nesh e jush ėshtė e hapet armiqesia e urrejtja derisa ta besoni vetem Allahun Nje. . . EL-Mumtehine-1-4
  Nuk gjen popull qe beson Allahun dhe diten e gjykimit, e ta doje ate qe kundershton Allahun dhe tė derguarin e Tij, edhe sikur tė jene ata prinderit e tyre, ose femijet e tyre, ose vellezerit e tyre, ose farefisi i tyre. Ata jane qe nė zemrat e tyre ka skalitur besimin dhe e ka forcuar me shpirt nga ana e Tij dhe ata do ti shpjere nė xhennete, neper tė cilet rrjedhin lumenj. Aty jane pergjithmone. Allahu ua ka pelqyer punen e tyre dhe ata jane tė kenaqur me shperblimin e Tij. tė tillet jane pale e Allahut e ta dini pra se ithtaret e Allahut jane ata tė shpetuarit. Muxhadele-22
  A do ti bejme muslimanet tė barabarte me kriminelet? El-kalem-35
  A mos do t`i barazojme ata qe besuan dhe bene vepra tė mira me ata qe bene shkatarrime nė toke, apo do ti konsiderojme tė njejte njesoj si tė ruajturit prej tė keqiajve, si ata qe jane mekatare? Sad-28
  A menduan ata, tė cilet vepruan nė tė keqija, se nė jeten e tyre dhe nė vdekjen e tyre do t`i bejme tė barabarte me ata qe besuan e bene vepra tė mira? Sa i shemtuar ėshtė gjykimi i tyre! El-Xhathije-21
  Nuk jane tė barabarte i verberi dhe ai qe sheh. Dhe as erresirat e drita. E as hija me vapen. E nuk jane tė njejet as tė gjallit me tė vdekurit, Allahu ben tė degjoje ate qe do, e ti nuk mund tė besh tė degjoje ate qe ėshtė nė varr. Fatir-19-22.
  Allahu sjell njė shembull- njė njeri nė posedimin e tė cilit ishin ortake pa marreveshje mes vete dhe njė njeri qe ėshtė thjesht nė posedim tė njė njeriu. A jane ata tė dy tė njė lloji? Lavderimi i takon vetem Allahut, por shumice e tyre nuk dine. Ez-Zumer-29
  Allahu sjell shembull- njė rob qe ėshtė prone e tjetrit e qe nuk ka nė dore asgje, dhe ate, te cilin nė e kemi furnizur me njė furnizim tė mire, e ai jep nga ai fshehtas e haptas. A jane pra ata tė dy tė barabarte? Falenderuar qofte Allahu, por shumica e tyre nuk dine.
  Allahu sjell shembull- Dy njerez, njeri prej atyre tė dyve ėshtė memec qe nuk ka aftesi pėr asgje dhe vete ai ėshtė barreper kujdestarin e tij, pse kudo qe ta orientoje ai nuk sjell ndonje dobi. A ėshtė ai i barabarte me ate qe udhezon pėr drejtesi e edhe vete ėshtė nė rruge tė drejte? En-Nahl-75-76
  Nuk jane tė barabarte ata tė xhennetit dhe ata tė xhehennemit. banoret e xhennetit jane ata fatbardhe qe ia kane arritur qellimit. El-hasher-20.
  Keshtu Allahu ben dallimin midis njerezve tė se vertetes dhe njerezve tė te kotes, midis atij qe bindet dhe atij qe nuk bindet, midis tė drejtit dhe mekatarit, midis atyre qe jane tė udhezuar dhe ata qe jane tė humbur, midis atyre qe flasin tė verteten dhe atyre qe genjejne.

  Jobarazia

  Kushdo qe pranon vetem realitetin kozmik (el hakikah el kaunijah) dhe injoron realitetin fetar (el hakikah dinijjah) do ti duken tė gjitha gjerat njelloj edhe aty ku Allahu ka bere dallim midis tyre, nė ate mase sa ai mund tė barazoje Allahun me idhujt, Allahu thote-
  E duke u grindur mes vete nė te, ata thone- "Pasha Allahun, njemend nė kemi qene krejtesisht tė humbur. Kur juve (idhujve) u kemi barazuar me Zotin e boterave". Esh-Shuarae-96-98
  Disa shkuan aq larg sa barazuan Allahun me cdo gje qe ekziston, dhe thane qe adhurimi dhe bindja ėshtė detyrim ndaj Allahut dhe detyrim ndaj cdo gjeje qe ekziston, sepse Allahu dhe krijimi i Tij ėshtė nje. Kjo ėshtė njė nga format me tė keqija tė kufrit dhe herezise rreth Zotit tė njerezimit.
  Kufri i tyre arrin nė ate grade qe ata jo vetem nuk besojne se jane robėr tė Allahut, as nė kuptimin e tė qenit tė robėruar as nė ate tė te qenit adhurues, por ata deklarojen qe ata vete jane Allahu, ashtu sic njė grup i liderve tė tyre djallezore kane deklaruar nė librat e tyre, dhe nuk thone qe jane adhurues, por thone qe jane objekt adhurimi.
  Por ky realitet nuk ėshtė as kozmik as fetar. Ky ėshtė genjeshter qe tregon injorancen e realitetit kozmik- kush tjeter mund tė pershkruaj Krijuesin dhe krijesat sikur tė jene njė dhe e vetmja gje, ose tė pershkruajne cdo atribut, si e mire dhe e keqe tė dyve Krijuesit dhe krijesave?

  Njerezit e Kur`anit

  Besimtaret, nė anen tjeter, qofshin lider ose masa e gjere, jane pasuesit, ithtaret e Kuranit, ashtu sic Profeti sas tha- Allahu ka familje nė mes tė njerezve. E pyeten ate- Kush jane ata, o i derguari i Allahut?
  Ai tha- Pasuesit e Kur`anit jane ithtaret e Allahut, jane ata qe jane tė afemit e Tij (Ahmed) Keta njerez, besimtaret e dine qe Allahu ėshtė Zoti, Sunduesi dhe Krijuesi i cdo gjeje.
  Krijuesi i Madheruar ėshtė i ndryshem nga krijesat e Tij. Ai nuk ėshtė i misheruar nė tė as nuk ėshtė pjese e saj. Kristianet konsiderohen pabesimtare sepse ata besojne nė meshirim dhe mendojne qe Allahu dhe Mesihu jane nje.
  Cfare nund tė themi nė pėr ate qe perhap kete ide nė gjithe krijesat, edhe pse ata e dine se Allahu i ka urdheruar ata ti binden Atij dhe tė deguarit tė Tij, dhe e ka ndaluar qe ata tė mos ti binden Atij dhe tė derguarit tė Tij, dhe Ai nuk e pelqen zullumin, dhe Ai nuk do qe robėrit e Tij tė bejne kufer, dhe krijesat e Tij duhet ta adhurojne Ate, ti binden urdherave tė Tij, dhe tė kerkojne ndihme nga Ai, ashti sic Allahu thote nė Fatihane e Librit tė Tij- Vetem TY tė adhurojme dhe vetem TY ndihme tė kerkojme. fatiha-5

  Te perpiqesh

  Nje aspekt i tė adhuruarit dhe bindjes ndaj Allahut eshte- te urdherosh pėr tė mira dhe tė ndalosh nga tė keqiat, aq shume sa tė kesh mundesi dhe tė perpiqesh nė ixhtihad pėr hir tė Tij kunder kufrit dhe hipokrizise. Keshtu besimtaret perpiqen tė vendosin fene e Tij, tė kerkojne ndihme nga Allahu dhe keshtu tė fshijne gjynahet qe kane bere dhe tė kene frike nga pasojet e ketyre tė fundit, ashtu si njė person qe shuan urine e sotme dhe qe tė shmanget urise nė tė ardhmen ushqehet, ose e mbron vetveten nga tė ftohtit e dimrit duke veshur njė veshje tė pershtatshme, ose mundohet tė mbroje veten e tij nga cdo gje qe e urren.
  Dikush pyeti Profetin sas- Cfare mendon ti pėr ilacet, kendimet dhe parandalimeve qe nė perdorim kunder semundjeve? A mundin ato ta ndryshojne kaderin e Allahut? Ai sas tha- Ato jane pjese e kaderit tė Allahut. nė njė hadith tjeter Profeti sas tha- Du`ate dhe semundjet e shkruara takohen dhe ndeshen nė mes tė qiellit e tokes (Ahmed, ibėn Maxhah, Tirmidhi)
  Kjo ėshtė sjellja e atyre qe besojne Allahun dhe tė deguarin e Tij dhe adhurojne Allahun. Kjo ėshtė pjese e ibadetit.

  Kontradikta tė padrejta

  Ata qe pranojne realitetin kozmik-qe Allahu ėshtė Zoti dhe Kujdestari i cdo gjeje-por e marrin kete si justifikim qe tė mos ti binden urdherave tė fese dhe ligjit tė Tij, jane larguar shume nga e verteta.
  Ekstremistet nė mesin e tyre biles marrin Kaderin si njė justifikim pėr cdo gje qe ata bejne nė kundershtim me ligjin e Allahut. Ate qe ata e thone ėshtė me kqe se ato qe thone jehudet e kristianet. ėshtė me e ngjashme me fjalet e mushrikineve qe Kurani i pershkruan-
  . . . sikur tė donte Allahu nuk do ti benim shok as ne, as prinderit tane, e as do tė ndalonim asnje send. . . El-En`ame-148
  Ata pastaj thane- Sikur tė kishte dashur Allahu, nė nuk do ti adhuronim ata. Ata nuk kane pėr kete ndonje fakt, ata vetem genjejne. Ez-Zukhruf-20
  Keta jane njerezit me tė pandergjegjshem nė toke. Me tė vertete, kushdo qe perdor kaderin si justifikim ėshtė i pandergjegjshem. sepse nese ben dicka tė keqe ia ve fajin tė tjereve, dhe nuk e pranon ate qe tė tjeret i bejne atij. Nese njė keqberes shtyp tė tjeret, dhe perhap zullum nė toke, dhe derdh gjakun e njerezve, dhe e ben zinane tė lejueshme pėr veten e tij, dhe demton tė mbjellat e bagetite, dhe tė tjera lloje zullumi qe njerezit nuk i durojne, atehere le ta ndaloje dikush kete keqberes qe perdor kaderin si justifikim pėr tė keqiat qe po ben dhe ta ndeshkoje keqberesin dhe tė ndaloje zullumin qe ai dhe tė tjere si puna e tij bejne. Dhe mund ti thuhet atij- Nese kaderi ėshtė justifikim atehere leji tė gjithe tė bejne c`te duan me ty dhe me tė tjeret. Dhe nese kaderi nuk ėshtė justifikim ateher argumenti yt qe kaderi ėshtė justifikim ėshtė i pabaze.
  Keta njerez qe perdorin idene e realitetit kozmik si njė justifikim qe tė mos zbatojne ligjet e Allahut, as nuk e ndjekin kete argument- ata vetem ndjekin mendimet dhe deshirat e tyre personale. Disa dijetar i thane ketyre lloj njerezish- Kur vjen puna pėr t`ju bindur Allahut, ju jeni Kaderi (ju perdorni kaderin si njė justifikim qe tė mos ti bindeni Allahut) dhe kur vjen puna tek mekati ju jeni Xhebari (ju thoni qe ishte shkruar pėr ju dhe s`keni c`ti beni) cfaredo shkolle mendimi qe ju ndiqni pershtatet vetem me deshirat tuaja personale.

  Deklarata fallso e gnosis

  Ne mes tyre ka nga ata qe deklarojne se kane njohuri nga dituria e thelle ose gnosis (njohja) (tahkik dhe ma`rifah) dhe deklarojne qe detyrimi i tė bindurit urdherave tė Allahut dhe tė shmangesh nga ndalesat e Tij ėshtė e vlefshme vetem pėr ata qe mendojne qe veprat dhe atributet e tyre vijne nga vetja e tyre. Por pėr ate qe beson qe veprat e tij nuk jane tė tij sepse ato jane tė krijuara nga Allahu dhe ai ėshtė i detyruar ti beje ato, dhe se Allahu ėshtė duke kontrolluar levizjet e tij dhe Ai kontrollon gjithshka, mendon se ai nuk ke pse ti bindet urdherave dhe ndalesave tė Allahut. ose premtimit tė xhennetit dhe tmerrit tė xhehennemit.
  Ata thone- Kushdo qe arrin tė kuptoje deshiren e Allahut nuk ka pse ti zbatoje detyrimet (e Islamit). Ata deklarojne qe El Khidri ishte i liruar nga keto detyrime sepse ai dinte deshiren e Allahut.
  Ata bene dallim ndermjet masave tė gjera dhe "elites" qe e kane kuptuar realitetin kozmik dhe kane dije qe Allahu ėshtė Krijuesi i veprave tė robėrve tė Tij dhe Ai eshte i Vetmi qe kujdeset pėr tė gjtha punet e tė gjitha krijesave.
  Ata besojne qe ka ndryshim ndermjet njerit qe mezi e di kete nė njė nivel abstrakt dhe tjetrit qe e sheh dhe pranon ate. Keshtu ata nuk besojne se ai qe mezi di dhe beson duhet tė lirohet nga tė gjitha obligimet, kjo vlen vetem pėr ate qe e kupton me tė vertete she nuk i sheh me veprat e tij ti perkasin atij.
  Ata marrin idene e tė qenit tė detyruar nga Kaderi i Allahut pėr tė mos ndjekur detyrimet e pershkruara nga Allahu.
  Ky ėshtė njė kurth qe shume nga ata qe deklarojne qe e kane kuptuar dijen e vertete dhe Teuhidin kane rene nė te.

  Pikpamje tė gabuara rreth Kaderit.

  Arsyeja e kesaj ėshtė se ata nuk munden ta kuptojne faktin qe robi mund tė niset te beje dicka dhe ėshtė percaktuar qe ai tė beje tė kuderten, qe ėshtė njė fakt qe Mu`tezilet dhe Kaderite deshtuan nė tė kuptuar tė ketij fakti.
  Mu`tezilet i pranojne urdherat dhe ndalesat e pershkruara nga Allahu, por ata mohuan idene e el kada uel kader, qe ka tė beje me kaderin e pergjithshme tė Allahut dhe me idene qe Ai ėshtė Krijuesi i veprave tė robėrve tė Tij. Ky grup e pranon iden e el kada uel kader, por ata mendojne se ai qe arrin graden e tė kuptuarit tė Kaderit ai nuk ka pse ti bindet me urdherave dhe ndalesave tė Allahut- por ata nuk munden, sidoqofte, tė deklarojne qe kjo liri ėshtė e vlefshme pėr tė gjithe.
  Kjo ide ėshtė me e keqe se ajo e mu`tezileve dhe asnje nga selefet nuk ka patur njė besim tė tille. Ata deklarojne se urdherat dhe ndalesat jane tė vlefshme vetem pėr ata qe nuk e kuptojne realitetin kozmik, dhe ai qe e ka arritur graden e njohjes nuk ka pse ti bindet urdherave e ndalesave. Ata thone se njė person i tille eshte bere pjestar i "elites". Me kete ata keqinterpretojne ajetin- Dhe adhuro Zotin tend derisa tė vije ty e verteta (vdekja)-El-Hixher-99.
  Per ata e verteta -el jekin nė kete ajet ka kuptimin tė kuptosh ate realitet.
  Kjo qe ata thone ėshtė kufer i hapet, edhe pse ata qe bijne nė kete lloj nuk e kuptojne qe ėshtė kufer.
  Eshte njė fakt i pamohueshem qe nė Islam urdherat dhe ndalesat jane tė vlefshme pėr cdo person deri nė vdekje;ai asnjehere nuk mund tė jete nė njė pozite qe keto detyrime nuk jane tė vlefshme, as duke ditur Kadern dhe nė asnje rruge tjeter. Kushdo qe nuk e kupton kete duhet ti behet e ditur atij dhe ti jepen argumentat tė sqaruara pėr te, dhe n. q. se ai akoma vazhdon tė besoje se urdherat e ndalesat nuk jane pėr tė gjithe, ai duhet tė NDESHKOHET SIPAS SHERIATIT..

  Keto ide jane perhapur shume nė mes tė gjeneratave tė vonshme, por keto ishin tė panjohura nė gjeneratat e para tė ketij ummeti. Keto ide jane njė provokim dhe lufte ndaj Allahut dhe tė derguarit tė Tij;keto ide i largojne njerezit nga rruga e drejte, mohojne profetet e Tij dhe kundreshtojne Urtesine Tij, edhe pse ai qe i ndjek keto ėshtė injorant i ketij fakti qe ata jane nė gabim dhe mund tė besoje qe ėshtė duke ndjekur rrugen e Profetit sas dhe tė eulijave tė vertete tė Allahut. Keshtu pozita e tij eshte si e atij qe beson qe namazi nuk ėshtė me obligim pėr te, pershkak tė gjendje emocionale qe ai mendon ka arritur tek Allahu;ose vera ėshtė e lejuar pėr te, sepse ai ėshtė njė nga tė elites (khauas) qe nuk i ben dem e pira e veres;ose zinaja ėshtė e lejuar pėr te, sepse ai ėshtė si njė oqean qe nuk ndotet nga mekatet, e keshtu me rradhe.

  Mohimi qe i bene idhujtaret Profetit sas

  Nuk ka dyshim se mohimi i mushkrikeve ndaj Profeteit sas permblidhet nė dy pika- risite e tyre qe ishin nė kundershtim me ligjet e Allahut, dhe perdorimi i tyre i Kaderit si njė justifikim pėr tė kundershtuar urdherat e Allahut. Lloji i njerezve qe kemi pershkruar me perpara ėshtė si ai i mushrikineve, sepse ata ose fusin bidate ose perdorin Kaderin si justifikim. ose tė dyja njekohesisht, e Allahu thote pėr mushrikinet-
  Kur punojne ata (idhujtaret) dicka tė shemtuar, thone- "Ne i gjetem qe keshtu prinderit tane, edhe Allahu na urdheroi pėr kete. Thuaju- Allahu nuk urdheron tė shemtuaren, a thoni pėr Allahun c`ka nuk dini? " El-A`rafe-28
  E ata qe i shoqeruan Zotit, do tė thoshin- "Sikur tė donte Allahu nuk do t`i benim shok as ne, as prinderit tane, e as nu do tė ndalonim asnj send. . . El-En`ame-148
  Kur`ani gjithashtu permend risite qe idhujtaret kryenin, si ajo tė te berit tė lejuar ate qe Allahu kishte ndaluar, dhe adhurimi i Allahut nė ate menyre qe Ai nuk e kishte kerkuar-
  Dhe sipas bindjes se tyre ata thoshin- "Keto kafshe dhe keto bime jane tė ndaluara, nuk mund tė ushqehet me to, pervec ata, tė cileve nė ua lejojme;keto jane kafshe qe ėshtė e ndaluar t`u hipet;keto jane kafshe gjate therrjes se tyre nuk permendin emrin e Allahut, duke shpifur ndaj Tij. Ai do ti ndeshkoje pėr shpifjet e tyre. El-En`ame-138.
  O bijte e Ademit, tė mos ju mashtroje kurrsesi shejtani, sikurse i nxorri prinderit tuaj nga xhenneti, zhveshi prej tyre petkun e tyre qe t`ju dale nė shesh lakuriqesia e tyre. vertet ai dhe shoqeria e tij ju sheh, ndersa ju nuk i shihni. nė i kemi bere shejtanet miq tė atyre qe nuk besojne.
  Kur punojne ata dicka tė shemtuar thene- "ne i gjetem qe keshtu prinderit tane, edhe Allahu na urdheroi pėr kete. Thuaju- Allahu nuk urdheron tė shemtuaren, a thoni pėr Allahun c`ka nuk dini?
  Thuaj- "Allahu me urdheroi mua drejtesine dhe nė teresi kthejuni Atij nė cdo namaz dhe adhuronie Ate duke qene tė sinqerte nė lutje vetem pėr Te. Ashtu sikur qe ju filloi (krijoi) se pari do tė ktheheni tek Ai. njė grup Ai e vuri nė rruge tė drejte, e njė grup meritoi tė jete i humbur, pse ata (te humburit)shejtanet moren pėr miq, megjithate mendonin se ishin nė rruge tė drejte.
  O bijte e Ademit, vishuni bukur pėr cdo namaz, hani e pini e mos e teproni, pse Ai nuk i do ata qe e teprojne. Thauj- "Kush i ndaloi bukurite she ushqimet e mira qe Allahu i krijoi pėr robte e Tij? Thuaj- "Ato jane nė kete bote pėr ata qe besuan, e nė diten e kijametit jane tė posacme pėr ta. Keshtu i sqarojme argumentet njė populli qe kupton.
  Thuaj- Zoti im i ndaloi vetem tė keqijat e turpshme, le tė jene tė hapta ose tė fshehta, ndaloi mekatin, ndaloi shtypjen e tjetrit pa tė drejte, ndaloi ti mvishni Allahut shok pa patur pėr tė kurrfare argumenti, dhe ndaloi tė thoni pėr Allahun ate qe nuk e dini se ėshtė e vertete. El-A`rafe-27-33
  Keta njerez mund ti quajne risite qe kane futur-"realitet" ashti sic quajne Kaderin qe ata njohin "realitet"
  Por pėr ta realiteti ėshtė gjendja nė tė cilen personi eshte, dhe jo urdherat dhe ndalesat e Allahut, por ajo qe ai sheh dhe ndjen nė zemer percakton faktin se zemra e tij ėshtė plotesisht nė kundershtim me Allahun.

  Te ndjekesh deshirat dhe epshet.

  Por ata nuk e perdorin Kaderin si justifikim gjate gjithe kohes. nė fakt gjeja me kryesore nė sjelljet e tyre ėshtė tė ndjekin deshirat dhe epshet, dhe "realiteti" i tyre ėshtė ajo qe ata mendojne dhe pelqejne. Ata i thone tė tjereve tė ndjekin epshet e tyre nė vend qe ti thone qe tė ndjekin urdherat e Allahut dhe tė derguarit tė Tij. Kjo ėshtė e ngjashme me bidatin e xhehemijeve dhe filozofeve (ehlul kalem), tė cilet moren idete e tyre tė shpikura, tė cilat ishin nė kundershtim me Kuranin dhe sunnetin, si fakte tė bazuara nė arsyetim nė tė cilat duhet tė besoheshin, nė vend qe tė besonin ato qe ishin shpallur qartesisht (Kuranin dhe Sunneti). Kur vjen puna tek Kur`ani dhe sunneti, ata ose e interpretojne sipas deshires se tyre ose e injorojne plotesisht, as reflektojne as nuk i studiojne ato (Kuranin dhe hadithin), por thone- "Allahu e di me se mire kuptimin e tyre, nė nuk do tė mundohemi ti kuptojme ato. " dhe nė tė njejten kohe ata besojne tė kunderten qe ėshtė nė to (Kuran e sunnet)
  Nese e shqyrtoni deklaraten e xhehemijeve rreth"fakteve tė tyre tė bazuara nė arsye" i cili ėshtė nė kundershtim me Kuranin dhe sunnetin, ju do tė kuptoni se ėshtė me teper kotesi sesa besim i korruptuar. e njejta gje kur shqyrtoni ata njerez qe deklarojne qe kane arritur graden e eulijave tė Allahut, nė kundershtim me Kuranin dhe sunnetin, ju do tė gjeni qe ėshtė i bazuar nė epshe e pasione tė ndekura nga ata qe jane armiqte e Allahut jo miqte e Tij.

  Pse jane njerezit tė humbur

  Arsyeja kryesore pse njeriu ėshtė i humbur ėshtė sepse ai i jep me shume rendesi mendimit tė tij nė vend tė udhezimit tė shpallur nga Allahu, dhe preferon tė ndjeke nefsin e tij nė vend tė urdherave tė Allahut. Shijet dhe emocionet e njė personi varen nga deshirat dhe preferencat e tij.
  Njerezit e besimit kane shijet dhe emocionet e tyre, ashtu sic Profeti sas e shpejgoi nė njė hadith sahih- Jane tre gjėra, kushdo qe i ka ato ka gjetur embelsine e imanit (besimit)- Kur Allahu dhe i derguari i Tij jane me tė dashur pėr tė se cdo gje tjeter;kur ai do dike tjeter vetem pėr hir tė Allahut;dhe kur urren tė kthehet nė kufer pasi Allahu e shpetoi prej tij ashtu sic urren tė hidhet nė zjarr. (Bukharri dhe Muslim)
  Ai ka shijuar embelsine e besimit kur pranon Allahun pėr Zot tė tij, Islamin pėr fe tė tij, dhe Muhammedin sas pėr profet tė tij. (Muslim)
  Kurse nė rastin e njerezve tė kufrit, risive dhe deshirave, shijet dhe emocionet e tyre jane nė perputhje me epshet dhe deshirat e tyre.

  Lloje tė gabuara dashurie

  Sufjan ibėn Ujajnah u pyet- Pse njerezit e epsheve i duan aq shume deshirat e tyre? Ai tha- A i keni harruar fjalet e Allahut- . . . E pėr shkak tė mosbesimit tė tyre, adhurimi ndaj vicit ishte perzier me gjak nė zemrat e tyre. . . El-Bekare-93
  Adhuruesit e idhujve i duan idhujt e tyre, Allahu thote-
  E nga njerezit ka asish qe nė vend tė Allahut besojne idhujt, qe i duan ata, sikur Allahun, por dashuria e atyre qe besuan Allahun ėshtė me e forte. . . El-Bekare-165
  E nese ata nuk tė pergjigjen ty, atehere dije se ata ndjekin vetem deshirat e veta, e kush ėshtė me i humbur se ai qe duke mos patur fakt prej Allahut, ndjek epshin e vet? S`ka dyshim Allahu nuk udhezon popullin zullumqar. El-Kasas-50
  . . . Po ata (idhujtaret) nuk ndjekin tjeter vetem se paragjykime dhe c`ka duan vete, megjitheqe prej Zotit tė tyre u pat ardhur udhezimi. En-Nexhm-23
  Keta lloj njerezish lekunden lehte, ata pelqejne tė degjojne poezi e kenge qe mund tė provokojne lloje tė ndryshme dashurie, dhe jo vetem dashurine unike qe dallohet tek njerezit e besimit. Keshtu dashuria qe njė person ndjen, qofte pėr Allahun, ose pėr idhuj, pėr kryqin, ose pėr banesat e tyre, ose vellezerit e tyre, ose djemt e tyre, ose grate, do tė rritet nga keto poema e kenge. Keta jane njerez qe ndjekin pasionet dhe emocionet e tyre, duke mos perfillur Kur`anin e sunnetin, ose rrugen e gjenerates me tė mire dhe tė pare tė ketij ummeti (selefus-salih).
  Ai qe shkon kundra Shpalljes me tė cilin i derguari i Allahut u dergua, qe ėshtė tė adhurosh vetem Allahun, dhe ti bindesh Atij dhe tė derguarit tė Tij, asnjehere nuk mund tė jete njė ndjekes i vertete i fese qe Allahu shpalli, Allahu thote-
  Pastaj, nė tė vume ty nė njė rruge tė drejte tė fese, pra ndiqe ate e mos ndiq deshirat e atyre qe nuk dine. Ata nuk mund tė mbrojne ty pėr asgje tek Allahu. Zullumqaret jane miq tė njeri-tjetrit, kurse Allahu ehste mbrojtes i besimtareve tė devotshem. El-Xhathije-18-19.
  Me tė vertet, ata jane duke ndjekur deshiar e tyre, dhe jo udhezimin nga Allahu, Allahu thote-
  A mos kane ata ortake qe u percaktuan fe, tė cilen nuk e urdheroi Allahu? . . . Esh-shura
  Ndonjehere ata futen nė njė forme bidati qe e quajne realitet-hakikah, dhe i japin atij perparesi mbi fene qe Allahu caktoi;ndonjeher ata perdorin realitetin kozmik si njė justifikim pėr tė mos iu permbajtur fese se vertete, ashtu si rasti i idhujaterve tė pershkruara nė Kuran.
  Ne mes tyre ėshtė njė grup qe ata e ngrejne nė graden me tė larte tė nderimit. keta njerez i permbahen cfaredo qofte qe ata deshirojne nga obligimet fetare ose ndalesat e fese, por ata jane tė kequdhezuar sepse ata injorojne disa nga llojet e ibadetit, duke menduar qe kur njė person arrin grade"arif" nė dijen e Kaderit, tė gjtha keto nuk jane me obligim pėr te. pėr shembull ata mund tė mednojne qe teuekkul (ti mbeshtet Allahut) dhe du`aja etj jane vetem pėr masat e gjera, jo pėr "eliten", nė ate grade qe kur njė person kputon Kaderin do tė kuptoje qe cdo gje qe ėshtė shkruar do tė ndodhe, keshti ai nuk ka nevoje tė beje asnje nga keto. Ky ėshtė njė gabim i qarte dhe i hapet.

  Fati

  Allahu i ka caktuar gjerat qe do tė ndodhin pėr arsye tė ndryshme (shkaqet dhe pasojat), keshtu lumturia e perjetshme ose vujtaja e perjetshme e njė personi varet nga shkaqet e caktuara, ashtu sic Profeti sas tha-
  Allahu ka krijuar pėr xhennetin banoret e tij, dhe ka krijuar ate (xhennetin) pėr ta, qysh kur ata jane nė farat e baballareve tė tyre, keshtu ata do tė bejne punet e banoreve tė xhennetit. Dhe Ai ka krijuar pėr xhehennemin banoret e tij, dhe ka krijuar ate (xhehennemin) pėr ta, qysh kur ata ishin nė farat e baballareve tė tyre, keshtu ata do tė bejne punet e banoreve tė xhehennemit. (Ahmed, Muslim dhe Ebu Daud).
  Kur Allahu i tha njerezve qe Allahu i ka shkruar fatet e tyre, ata pyeten- O Rresulullah! A duhet tė braktisim perpjekjet dhe ti nenshtrohemi fatin tone? Ai tha- Jo, vazhdoni tė perpiqeni, sepse par ate qe ehste krijuar njė person ajo do ti behet e lehte. Nese ėshtė njė nga banoret e lumturise (xhennetit) do tė jete e lehte pet tė pėr tė bere pune tė banoreve tė lumturise, dhe nese ėshtė nga njerezit e vuajtjeve (xhehennemit) do tė jete e lehte pėr tė te bere nga veprat e banoreve tė vuajtjeve. (Bukhari dhe Muslim)

  Prova dhe teuekkul.

  Gjithshka qe Allahu urdheron robėrit e Tij tė bejne nga nijjeti deri nefund ėshtė njė forme ibadeti, dhe teuekkul-te mbeshtetesh nė Allahun ėshtė gjthmone e shoqeruar me ibadet, Allahu thote-
  . . . pra adhuroje Ate, mbeshtetu tek Ai. . . hude-123
  Thuaj- Ai ėshtė Zoti im, nuk ka Zot tjeter pos Atij. Vetem Atij i jam mbeshtetur dhe vetem tė Ai ėshtė e ardhmja ime. Er-Rrad-30
  . . . vetem Atij iu kam mbeshtetur dhe vetem tek Ai jam drejtuar. Hude-88
  Ne mes tė tyre ėshtė njė grup tjeter qe injorojne mustehabin (te keshilluarat) e veprave por do tė kryejne ato vepra qe jane uaxhib (te detyrueshme), keshtu statusi i tyre ulet nė baze tė kesaj.
  Nje grup tjeter vihet nė prove me nijete dhe ngjarje tė jashtezakonshme dhe mrekulli qe i ndosh atyre, keshtu si tė te tregohet e padukshmja (gajbi), ose tė kene pergjigje nga Allahu kur bejne du`a e keshtu me rradhe. nė kete menyre keta njerez mund tė hutohen nga detyrimet etyre tė ibadetit, bujarise etj. qe ata jane urdheruar pėr tė bere. Keto ngjarje tė jatzakonshme ndoshin shpesh qe tė hutojne ata qe jane duke u perpjekur tė disiplinojne vetveten, por njeriu mund tė shpetoje nga kjo perhere duke u mbeshtetur nė urdherat e Allahut, me tė cilat Ai dergoi Profetin e Tij, si Ez-Zuhri tha- Ata qe kaluan perpara nesh nga selefus-salih thonin- Te kapesh pas sunnetit ėshtė shpetim. Kjo ėshtė sepse sunneti, ashtu sic Imam Maliku tha- Eshte si arka e Nuhit as, kudo qe tė ndaloje do tė te shpetoje, dhe kush rri prapa permbytet.

  Ibadeti, drejtesia dhe Teuhidi.

  Ibadeti, bindja, drejtesia dhe tė ndjekesh rrugen e drejte tė gjitha i referohen njė gjeje, qe mund tė permblidhet nė dy pika-
  1. Qe robi nuk adhuron asken tjeter pervec Allahut.
  2. Qe robi nuk e adhuron Allahun nė asnje menyre tjeter pervec rruges qe Ai vete e pershkruajti, dhe qe nuk e adhuron Ate sipas epsheve e deshirave ose bidateve nė adhurim.
  Allahu thote-
  . . . e kush ėshtė qe e shpreson takimin e Zotit tė vet, le tė beje veper tė mire, e nė adhurimin ndaj Zotit tė tij tė mos perziere aske. El-Kehf-110
  Nuk ėshtė ashtu, po ai qe i ėshtė dorezuar Allahut dhe ėshtė bamires, ai ka shperblimin e vet tė Zoti i tij, pėr ata nuk ka frike, as nuk kane pse tė merziten. El-Bekare-112
  Kush ka fe me tė mire se ai qe sinqersisht i ėshtė bindur Allahut dhe, duke qene bamires, e ndjek fene e drejte tė Ibrahimit? Allahu e zgjodhi Ibrahimin tė dashurin me tė ngushte. En-Nisae-125
  Veprat e mira (el-amel es-salih) ka kuptimin ekselence dhe perfeksion, dhe tė besh pune tė mira (hasenete). Pune tė mira (el haseneh) ka kuptimin ajo qe Allahu dhe i derguari i Tij duan, tė cilat Allahu dhe i derguari i Tij kane urdheruar, qofshin uaxhib ose mustehab.
  Cdo risi nė fe qe nuk ėshtė e gjetur nė Kuran ose nė hadithet e vertete tė sunnetit nuk ėshtė pjese e Islamit-kushdo qofte ai qe e propozon ose e kryen ate. Allahu nuk i do keto bidate dhe pastaj as i derguari i Tij, keshtu nuk mund tė numerohen si vepra tė mira ose tė drejta, ashtu sic veprat e ndaluara-si zinaja ose tė besh kqe e tė shtypesh njerezit-nuk mund tė numerohen si vepra tė mira.

  Sinqeritet ndaj Allahut

  Pjesa e ajetit kuranor". . . e nė adhurimin ndaj Zotit tė tij tė mos perziere aske. El-Kehf-110. dhe". . . ai qe sinqerisht i ėshtė bindur Allahut. En-Nisae-124. i referohet sinqeritetit nė fe dhe robėrim ndaj vetem ndaj Allahut. Umer ibnul Khatabi ra thonte- O Allah, beji veprat e mija tė drejta, dhe beji ti kem tė sinqerta vetem pėr hirin Tend dhe mos le askend tjeter tė kene pjesmarrje nė to (ne nijjetet)
  El Fudajl ibėn Ajjad tha nė lidhje me ajetin". . . pėr t`ju provuar se cili prej jush ėshtė me vepermire. . . El-Mulk-2 ka kuptimin me sinqerisht dhe me korrekt (ne veprat e juaja). E pyeten ate- "O Ebu Ali, cfare nenkupton me keto? Ai tha- "Nese vepra ėshtė e sinqerte por nuk ėshtė e sakte nuk ėshtė e pranuar. Nese vepra ėshtė e sakte por jo e sinqerte nuk ėshtė e pranuar perseri. Dhe nuk do tė jete e pranuar vetem nese ėshtė e sinqerte dhe e saket. Sinqeriteti ėshtė qe duhet tė jete vetem pėr Allahun, dhe e sakte ėshtė qe duhet tė jete nė perpythje me Sunnetin.


  Ibadet dhe ...

  Mund tė pyete- "Cdo gje qe Allahu do ėshtė perfshire nen termin ibadet, atehere pse Ai shton gjera tė tjera tek idea e ibadetit? Per shembull, Allahu thote-
  Vetem Ty tė adhurojme dhe vetem praj Teje ndihme kerkojme. El Fatiha-5
  . . . dhe adhuroje Ate dhe mbeshtetu nė Te. . . Hude-123
  Adhuronie Allahun, kini frike prej Tij, dhe mua me degjoni. Nuh-3
  Pergjigja ėshtė se ka shprehje tė ngjashme nė Kuran psh, kur Allahu thote- ". . . vertet namazi largon nga tė shemtuarat dhe tė irrituarat. . . El-Anketube-45; punet e shemtuara (el fahsha) jane njė nga llojet e veprave tė padrejta (el munker), dhe mund tė perfshin nen kete tė fundit. e ngjashme me kete Allahu thote- "Allahu urdheron drejtesi, bamiresi, ndihme tė afermve, e ndalon nga imoraliteti, nga e neveritura dhe dhuna. Ju keshillon ashtu qe tė merrni mesim. En-Nahl-90. tė afermit jane pjese e drejtesise dhe bamiresia (el adel uel-ihsen), ashtu sic veprat e shemtuara dhe kundershtimi jane pjese e padrejtesise
  (el munker). Dhe Allahu thote- "Po atyre qe i permbahen librit dhe e falin namazin. . . El-A`rafe-170 tė falesh namazin ėshtė njė pjese e rendesishme e tė permbajturit Librit (Kuranit).
  Ngjashmerisht Allahu thote pėr Profetet e Tij- '. . . Ata perpiqeshin pėr pune tė mira, na u luteshin dhe duke shpresuar e duke u frikesuar, ishin respektues ndaj Nesh. Lutja drejtuar Allahut me dashuri dhe perulje ėshtė pjese e punes se tyre tė mira. Ka shume shembuj tė tjere nė Kuran qe njė gje qe duket sikur ėshtė shtese nė fakt ėshtė pjese qe ėshtė bere e qarte me perpara.
  Kjo shtese e ideve perdoret ndonjeher kur njera ėshtė pjese e tjetres, por ėshtė shtuar pėr ti kushtuar vemendje, sepse ėshtė e nevojshme permendja e tyre nė pergjthsi dhe nė vecanti. nė raste tė tjera mund tė jete qe e njejta fjale mund tė kete kuptim tjeter kur ėshtė permendur vetem dhe tjeter kur permendet e lidhur me dicka tjeter, dhe kur ėshtė permendur e vetme ka kuptim tė pergjithshem dhe kur perdoret e shoqeruar me dicka tjeter ka kuptim tė vecante. njė shembull mund tė shihet tek fjalet "fakir" dhe "miskin". Kur secila nga keto perdoret e vetme kuptimi ėshtė i pergjithshem, si nė ajetin-
  ". . . pėr tė varferit (uel fukara) qe jane tė angazhuar nė rrugen e Allahut dhe nuk kane mundesi tė gjallerojne nė toke. . . El-bekare-273 dhe
  . . . duke i ushqyer dhjete tė varfėr (mesakini shumesi i miskin). El-Maide-89.
  Por kur fjalet fakir dhe miskin jane tė dyja bashke si nė ajetin-
  Sadakaja t`ju takoje vetem- te varferve (fukara), tė ngrateve ( mesakine). . . Et-Teube-60 ketu i referohet dy lloje njerezish tė ndryshem.
  Eshte thene qe kur e vecanta permendet pas tė pergjithshmes tregon se nukm ėshtė e perfshire nė kuptimin e pergjithshmes si nė ajetet e siperpermendura.
  Ne fakt kjo nuk ėshtė pergjithmone ceshtja. Allahu thote-
  Kush ėshtė armik i Allahut, i engjeve tė Tij, i tė derguarve tė Tij, i Xhibrilit dhe i Mikailit, Allahu padyshim ėshtė armik i pabesimtareve. El-Bekare-98
  Kur nė morrem prej profeteve premtimin e tyre;dhe prej teje, prej Nuhut, Ibrahimit, Musait, Isait birit tė Merjemes, pra morem prej tyre bese tė forte. El-Ahzabe-7
  E vecanta mund tė permendet bashke me tė pergjithshmen pėr arsye tė ndryshme, ndonjehere sepse ka njė kuptim tė vecante qe nuk ėshtė i perfshire nė termin e pergjithshem, ashtu si nė rasti me- Nuh, Ibrahim, Musa dhe Isa dhe ndonjehere sepse termi i pergjithshem mund ti referohet dickaje abstrakte, dhe kuptimi i tij nuk ėshtė i qarte si nė ajetin-
  Ky ėshtė Libri qe nuk ka dyshim nė tė ėshtė udhezues pėr ata qe jane tė devotshem. tė cilet e besojne tė fshehten, e kryejne namazin dhe prej asaj qe nė u kemi dhene ata japin. Dhe ata , tė cilet besojne nė ate qe t`u shpall ty, dhe nė ate qe ėshtė shpallur para teje dhe qe jane tė bindur plotesisht pėr boten tjeter. El-Bekare-2-4
  Fraza"besojne tė fshehten-gajbin" permbledh cdo lloj gajbi qe nė jemi tė obliguar tė besojme, por ky ėshtė njė term i pergjithshem dhe nuk e ben tė qarte qe"ate qe tu shpall ty dhe nė ate qe ėshtė shpallur para teje" ėshtė pjese e gajbit.
  Ngjashem Allahu thote-
  Ti lexo ate qe po tė shpallet nga Libri, fal namazin. . . El-Ankebute-45
  Po atyre qe i permbahen librit dhe e falin namazin, nė nuk u humbim shperblimin tė mireve. El-A`rafe-170
  Tilauah (e perkthyer ketu si lexo) ka kuptimin tė veprosh nė perputhje me Librin, ashtu sic Ibėn Mes`ud tha pėr ajetin- "Atyre, tė cileve u dhame librin dhe tė cilet e lexojne drejt ashtu sic eshte. . . El-bekaer-121.
  Ibėn Mes`udi tha- Ata pranojne lejesat e tij dhe largohen nga ndalesat e tij. Ata besojne nė ato ajete , kuptimi i tė cilave ėshtė jo i qarte dhe atra veprojne nė perputhje me ato ajete qe kane kuptim tė qarte.
  Te ndjekesh Librin perfshin namazin dhe gjera tė tjera, por namazi ėshtė permendur vecante pėr shkak tė vecantise se tij. Ashtu sic Allahu i tha Musait as- "vertet, vetem Une jam Allahu, nuk ka zot tjeter pos Meje, pra Mua me adhuro dhe fal namazin pėr tė me kujtuar Mua. Ta-Ha-14.
  Te kryesh namazin pėr tė perkujtuar Allahun ėshtė njė nga menyrat me tė mira tė ibadetit.
  Allahu thote- "O ju besimtare, permbajuni mesimeve tė Allahut dhe thuani fjale tė drejta. El-Ahzabe-70
  O ju qe besuat! Kinie frike Allahun dhe kerkoni afrim tė Ai, luftoni nė rrugen e Tij qe tė gjeni shpetim. El-Maide-35
  O ju qe besuat! Kinie frike Allahun dhe tė jeni me ata tė drejtit. Et-Teube-119
  Te gjithe keto gjera jane pjese e takuas qe permendet nė keto ajete.
  Ngjashem Allahu thote- ". . . pra adhuroje Ate, mbeshtetu tek Ai. . . Hude-123
  Te mbeshtetesh tek Allahu (teuekkul) ka kuptimin tė kerkosh ndihme nga Ai, qe gjithashtu ėshtė pjese e ibadetit ndaj Allahut, por permendet vecantisht qe ti kushtohet vemendje ketij fakti. namazi ėshtė ktyesorja nga format e adhurimit, sepse Allahu nuk mund tė adhurohet vecse me ndihmen e Tij.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga La_Lune : 28-05-2007 mė 08:19

 2. #2
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Grada tė ndryshme imani (besimi)

  Nese u be e qarte e mesipermja, ateher ėshtė e kuptueshme se njerezit do tė dallohen shume nė lidhje me realitetin e iamnit. Keshtu ata mund tė ndahen nė dy lloje- grade e radhe (`am) dhe elita (khass), dhe marredheniet e Allahut njerez tė ndryshem do tė ndryshoje sipas njerezve.


  Rober tė botes materiale.

  Meqe nė kete ummet ceshtja e shirkut ėshtė me e fshehte sesa zhurma e milingones. Sipas njė hadithi sahih, Profeti sas tha- "Te mjeruar jane robi i dirhemit dhe dinarit, dhe robi i kadifes e mendafshit. Ai ėshtė i gjykuar tė deshtoje. Nese ate e shpon njė gjemb ai nuk e heq dot ate. Nese i jepet ai kenaqet por nese nuk i jepet ai zemerohet. "
  Profeti sas e pershkruajti njė person tė tille rob tė dirhemit dhe dinarit, e kadifes e mendafshit, dhe e beri tė qarte qe ky lloj personi ėshtė gjykuar tė deshtoje;ai beri lutje qe n. q. se kete person e shpon njė gjemb (nje problem i vogel) nuk do tė jete nė gjendje ta shmange ate.
  Kjo ėshtė e njė personi qe mund ti bihen fatkeqsi, por nuk ėshtė nė gjendje ti beje balle atyre, sepse ai ėshtė gjykuar tė deshtoje. keshtu ai as nuk ia arrin qellimit tė tij as nuk i shmang dot gjerat qe i urren. kjo ėshtė situata e atij personi qe ėshtė skllav i pasurise dhe gjerave tė tjera materiale, qe ehste pershkruar nga Profeti sas si person qe kenaqet kur i jepet dhe zemerohet kur nuk i jepet. Allahu thote-
  E sikur tė kenaqeshin me ate qe ua dha Allahu dhe i derguari i Tij, e tė thonin- "Ne na mjafton Allahu, Allahu do tė na furnizojenga tė mirat e Tij, e edhe i derguari i Tij, dhe se vetem tė Allahu e mbeshtesim deshiren. Et-Teube-59
  Kenaqesia dhe zemerimi i permedur nė hadith asnje nga tė dyja nuk ėshtė pėr hir tė Allahut.

  Rober tė deshirave personale

  Kjo ėshtė situata e njė personi qe i ėshtė dhene pozite drejtuese ose fame, ose ndonje lloj tjeter kenaqesie. Nese ai e fiton ate qe do, ai kenaqet, por nese nuk ia arrin qellimit tė tij ai zemerohet, sepse me tė vertete robėrimi ėshtė robėrim i zemres;cfaredo gje qe e magjeps zemren, asaj gjeje i robėrohet zemra.
  Kjo ėshtė arsyeja qe njė poet arab tha- "Skllavi ėshtė i lire pėr aq kohe sa ėshtė i kenaqur, dhe njeriu i lire ėshtė i robėruar pėr aq kohe sa ėshtė ziliqar. Une ndoqa deshiren time dhe ato me robėruan mua, sikur tė isha i kenaqur me ato qe kisha, do tė isha e lire"
  Eshte thene se zilia dhe deshira e zjarrte jane si zinxhire rreth qafes e kembevce. Edhe sikur tė hiqet zinxhiri i qafes kembet jane akoma tė lidhura.
  Transmetohet se Umer ibnul Khattab tha- "Zilia ėshtė varferi dhe bindja ėshtė pasuri. Kur ndonje nga ju braktis ndonje gje ai behet i lire prej saj. "
  Kjo ėshtė dicka qe cdokush mund ta ndjeje nė zemren e tij, sepse kur ndokush e le dicka ai nuk ka me nevoje pėr tė dhe nuk ka deshire pėr te;ai nuk ka nevoje me pėr tė ose pėr ate qe mund ta ndihmoje ta kete
  ate gje qe me pare deshironte. Nese ndokush deshiron dhe shpreson dicka zemra ėshtė e lidhur me ate gje, dhe personi ndjen se ka nevoje pėr te. Ky ėshtė rasti me ceshtjet e pasurise dhe pushtetit dhe pamjeve tė bukura tė njerezve.

  Te kerkosh furnizimin (rrizkun) nga Allahu, jo nga njerezit.

  Ibrahimi as keshilloi- ". . . pra kerkonie furnizimin tek Allahu, adhuronie Ate dhe shprehni falenderim Atij, pse tek Ai do tė ktheheni. El-Ankebute-17
  Te gjithe kane nevoje pėr furnizim dhe mbajtje. Nese njė person e kerkon rriskun e tij prej Allahut atehere ai ėshtė rob i Allahut dhe robi e ndjen se ka nevoje pėr Allahun. Nese dikush e kerkon furnizimin nga krijesat do tė robėrohet dhe do tė ndjeje se ka nevoje pėr ato krijesa. Kjo ėshtė arsye pse ėshtė e ndaluar qe tė kerkohet furnizim nga krijesat, por ėshtė e lejueshme nė raste nevoje. Ka shume hadithe qe e ndalojne kete lloj tė kerkuari nga njerezit-
  Profeti sas tha- "Ndonjeri nga ju mund tė kerkoje e kerkoje derisa vjen nė diten e gjykimit ma mish nė fytyrenb e tij (El-Bukhari, Muslim dhe Nesai)
  Profeti sas tha- Te kerkosh lemoshe nuk ėshtė e lejueshme pervec pėr ate qe ėshtė nė borxhe tė medha, ai qe duhet tė laje gjakun (leket e gjakut) dhe pėr ate qe ka rene nė njė varferi shkatarruese. (Ebu Davud dhe Bejheki)
  Profeti sa tha- "Nese ndonjeri nga ju do tė merrte njė cope e tė shkonte tė mblidhte dru, do tė ishte me mire pėr tė sesa tė kerkoje lemoshe prej njerezve, tė cilet mund ti japin ose mund mos ti japin (El-Bukhari dhe Ibėn Maxhah)
  Profeti sas tha- "Cfaredo pasurie qe ju bie nė dore pa e kerkuar ose pa shpresuar pėr te, merreni, dhe cfaredo qe nuk ju bie nė dore mos shpresoni pėr te (El-Bukari, Muslimi dhe Nesai)
  Profeti e beri tė qarte se ai nuk pelqen qe askush tė kerkoje lemoshe pėr asgje, qofte ajo kerkese me goje ose me zemer. nė njė hadith sahih Profeti sas tha- "Kushdo qe deshiron tė jete i pavaruar Allahu do ta beje ate tė pavarur. Kushdo qe deshiron qe tė mos kerkoje nga njerezit asgje, Allahu do ta ndihmoje qe tė lirohet prej asaj. Kushdo qe deshiron tė jete i durueshem, Allahu do ti jape durueshmeri. Askujt nuk i ėshtė dhene me mire dhe me bollshem sesa durueshmeria. "
  Profeti sas keshilloi sahabin e tij me tė ngushte qe tė mos kerkoje nga skush asgje. ėshtė transmetuar se nese Ebu Bekrit do ti binte kamxhiku i tij kur ishte duke kaleruar, ai nuk do tė kerkonte prej askujt qe t`ia kapte, por ai do tė thoshte- Miku im i dashur (Profeti sas) me keshilloi qe tė mos kerkoj prej njerezve asgje.
  Imam Muslimi transmeton nga Auf ibėn Malik qe Profeti mori besen nga ai dhe njė grup njerezish qe ata tė mos kerkojne prej njerezve asgje. Disa nga jerezit e atij grupit qe i dhane besen Profetit sas nese do ti binte kamxhiku i kalit nuk do tė kerkonin prej askujt qe t`ia kapte ate.
  Shume ajete dhe hadithe tregojne qe nė duhet tė kerkojme nga Krijuesi, dhe jo nga krijesat.
  Allahu thote-
  E kur ta kryejsh (obligimin), atebote mundhu me adhurim. Dhe vetem tė Zoti yt perqendro synimin. El-Inshirah-7-8
  Profeti sas i tha Ibėn Abbasit- Nese kerkon pėr dicka, lut Allahun, nese kerkon ndihme, kerko ndihme prej Allahut (Ahmed, Tirmidhi, Hakim)
  Ibrahimi as tha- ". . . pra kerkonie furnizimin tek Allahu. nė arabisht kjo pjese e ajetit lexohet"Febtegu `indAllahil-risk"qe perkthehet si"kerko prej Allahut furnizimin. Pjesa indAllah (prej Allahut) ėshtė nė fillim perj njė arsye tė vecante qe tregon qe- mos kerko riskun prej askujt pos prej Allahut. Allahu thote- "Allahut kerkoni nga tė mirat e Tij. En-Nisae-32.


  Te ankohesh vetem tek Allahu

  Njeriu ka nevoje pėr furnizim dhe gjera tė tjera, dhe ka nevoje tė ruaje vetveten nga demtimet. nė tė dy rastet ai duhet ti lutet Allahut. Robi nuk duhet tė luse pėr risk askend pervec Allahut, dhe ai nuk duhet ti ankohet askujt pervec Allahut. Ashtu sic Jakubi as tha- "Tha (Jakubi)- "Une hidherimin dhe pikellimin tim ia parashtroj Allahut. . . Jusuf-86
  Ne Kuran, Allahu permend heqje dore tė mire, falje tė mire dhe durim tė mire. eEshte thene qe heqja dore nė menyre tė mire ėshtė tė heqesh dore e bojkotosh pa demtuar askend;falja e mire ėshtė tė falesh pa qortuar;dhe durim i mire ėshtė tė durosh pa iu ankuar askujt nga krijesat. Kur Ahmed Ibėn Hambeli ishte semure, i thane atij se Tausi e urrente ankesat e tė semurit dhe thoshte kjo ėshtė ankese, keshtu Ahmedi nuk u ankua derisa vdiq.
  Te ankohesh tek Krijuesi nuk e kundershton idene e durimit tė mire. Sepse Jakubi as tha- "Durimi i mire, ėshtė shprese qe Allahu do tė mi sjelle tė gjithe. . . Jusuf-83 por gjithashtu tha- "Une hidherimin e pikellimin tim ia parashtroj vetem Allahut. . . Jusuf-86
  Umer Ibnul Khattabi ra zakonisht recitonte suret Junus, Jusuf dhe En-Nahl gjate namazit tė sabahut. Kur arrinte tek ajeti i mesiperm ai qante aq shume sa denesa e tij degjohej deri tek safat e fundit.
  Musa u luste- O Allah, Ty tė takojne tė gjithe falenderimet dhe vetem tek Ty e drejtoj ankesen time. Ti je i Vetmi prej tė cilit mund tė kerkoj ndihme, tek Ty kerkoj mbrojtje dhe tek Ty mbeshtetem. Nuk ka ndihme dhe fuqi pa Ty.
  Nje nga lutjet qe Profeti sas beri kur populli i Ta`ifit i beri ate qe i beri eshte- "O Allah, tek Ty ankohem pėr dobesite dhe pamundesite e mia, dhe pėr njerezit qe nuk u behet vone pėr mua. O me i Meshirshmi , Ti je Zoti i tė shtypurve dhe Zoti im. O Allah tek kush po me le mua? Tek tė huajt qe me largojne e torturojne, apo tek armiku qe i ke dhene fuqi mbi mua? Per aq sa Ti nuk je i zemeruar me mua, asgje tjeter nuk ka rendesi, por mbrojtja dhe ndihma Jote jane me mire pėr mua. Kerkoj mbrojtje nė driten e perkrahjes Tende, drita e tė ciles i largon erresirat dhe i drejton ceshtjet e dun`jase dhe akhiretit, qe zemerimi Yt tė mos zbrese mbi mua. Kerkoj faljen Tende derisa Ti tė jesh i kenaqur me mua. Nuk ka ndihme dhe fuqi vecse nė Allahun.


  Te shpresosh nė meshiren dhe miresite e Allahut.


  Sa me shume shprese tė kete robi nė meshiren dhe miresite e Allahut dhe nė mundesite e Allahut pėr t`ia plotesuar nevojat dhe ta ruaj nga demtimet, aq me teper shtohet ndjenja e robėrimit tė robit ndaj Allahut, dhe robi behet me i lire nga gjerat e tjera. Nese robi vendos shpresat e tij nė krijesat, ai do tė behet rob i tyre, por nese robi nuk shpreson nė krijesat ai ėshtė i pavarur prej tyre. Ashtu sic ėshtė thene- "Behu i pavarur dhe do tė jesh i barabarte me to, beji nder kujt tė duash do tė jesh me larte se ai, behu tė kesh nevoje nga kush do, do tė behesh rob i tij. "Keshtu kur robi shpreson nė Allahun, ai ėshtė njė rob i vertete i Tij, por nese zemra e robit refuzon tė kerkoje prej Allahut dhe tė shpresoje nė Te, atehere robi do tė largohet edhe nga adhurimi dhe robėrimi i vertete, sidomos kur pret nga krijesat nė vend qe tė shpresoje nga Krijuesi. nė kete rast zemra e robit do tė varet nga pozite e tij, nga ushtria e tij, ndjekesit dhe sherbetoret, ose nė familjen dhe miqte e tij, ose nė pasurine nė kursimet e tij, ose nė udheheqesit dhe ata qe jane me tė larte se ai, si psh nga mbrtei, sheikhu, punetor ose nga ndonje tjeter tė vdekshem. Allahu thote-
  Ti mbeshtetju Atij tė perjetshmit qe nuk vdes kurre, madheroje me lavderimin qe i takon Atij, Ai mjafton pėr njohje nė hollesi tė mekateve tė robėrve tė Tij. El-Furkane-58


  Te robėrohesh tė tjereve nė vend tė Allahut.


  Cdokush qe varet nga njerezit e tjere qe ta ndihmojne ate, ta furnizojne ate ose ta drejtojne ate ėshtė i lidhur nga zemra, dhe ėshtė nė gjendje robėrimi ndaj tyre, edhe nese nė pamje tė pare duket sikur ai ėshtė nė ngarkim tė tyre dhe drejton punet e tyre. Njeriu i zgjuar sheh realitetet dhe jo pamjet e jashtme. Nese zemra e njė burri varet tek gruaja-edhe nese ajo ehste e lejuar sipas sheriatit pėr te-ai do tė jete i burgosuri i saj dhe ajoi mund ta drejtoje nga tė deshiroje, edhe pse nė pamje tė pare mund tė duket sikur ai ėshtė nė ngarkim tė saj sepse ėshtė burri ose ruajtesi i saj. Ai do tė jete i burgosuri i saj, dhe sidomos kur ajo e di sa varet ai nga ajo. sa e do ai ate dhe sa shume vlere ka ajo nė syte e tij. Keshtu ajo do tė kete mundesine ta drejtoje ate nė menyren e njė despoti prej tė ciles nuk mund tė lirohesh. ėshtė akoma me keq se kjo, sepse robėrimi i zemres ėshtė me i rende se robėrimi i trupit, pėr ate qe ėshtė robėruar trupersisht dhe burgosur nuk do ti behet vone shume pėr aq kohe sa zemra ėshtė e lire dhe nė paqe, sepse ai ndoshta mund tė gjeje rrugen tė lirohet nga ky robėrim trupor.


  Te ndjekesh zemren

  Por nese zemra qe ėshtė kontrolluesja e trupit, i ėshtė robėruar dikujt tjeter pos Allahut, kjo ėshtė njė poshterim i vertete dhe burgosje, sepse robėrimi ėshtė pėr ate qe zemra ėshtė e lidhur ngushte.
  Roberimi dhe burgosja e zemres formon bazat e shperblimit ose denimit. Nese njė musliman ėshtė burgosur nga njė kafir ose ėshtė skllaveruar nga ndonje keqberes me pa tė drejte, kjo nuk e demton ata pėr aq kohe sa ai i kryen obligimet ndaj Allahut aq shume sa ka mundesi. Edhe nese dhunohet qe tė thote fjale kufri, dhe e ben kete por zemra e tij ėshtė e vendosur me iman, as kjo nuk e demton ate. Por njė person zemra e tė cilit ėshtė e robėruar ndokujt tjeter pervec Allahut, kjo e demton ate, edhe nese nė pamje tė pare duket sikur ky person ėshtė sundues i tė tjereve.


  Liria e vertete.

  Liri e vertete ėshtė liria e zemres dhe robėrim i vertete ėshtė robėrim i zemres, ashtu sic pasuria e vertete ėshtė tė jesh i kenaqur me ate qe ke. Profeti sas tha- "Pasuria nuk ėshtė tė kesh shume para;pasuria ėshtė tė kenaqesh me ate qe ke. (El-Bukhari, Muslim)
  Kjo ėshtė ceshtja nese zemra e tij robėrohet nga njė grua qe ėshtė hallall pėr te, por nese zemra i ėshtė robėruar dikujt qe ėshtė harram pėr te, qofte grua apo femije, ky ėshtė njė denim i paimagjinueshme.
  Keta qe dashurohen pas pamjeve do tė jene njerezit me denim me tė ashper dhe shperblim me tė paket. nese zemra e njė personi qendon e robėruar ndaj pamjeve qe ai do, ai do tė kryeje cdo tė keqe e korrupsion, dhe vetem Allahu e di madhesine e tė keqes se tij. Edhe nese ai nuk kryen njė mekat tė madh (zina), zemra e tij do tė jete e lidhur me te, dhe kjo ėshtė me keqe sesa tė kryeje njė mekat dhe pastaj tė kerkoje falje, derisa tė gjitha gjurmet e ketij robėrimi fallso tė dalin nga zemra e tij.
  Nje nga arsyet kryesore tė kesaj situate tė mjerueshme ėshtė largimi prej Allahut, sepse sikur njė here zemra tė kete shijuar emblesine e adhurimit ndaj Allahut dhe sinqeritetin ndaj Tij, asgje nuk do tė jete me embel se ky adhurim, asgje nuk do tė jete me e shndritshme dhe me e vlefshme. Asnje nuk e braktis ate qe do vetem pėr dike qe do me shume, ose nga frika e dickaje tjeter. Zemra do tė braktise dashurine fallso pėr dashurine e vertete, ose nga frika e demtimit.


  Ata qe e duan Allahun, jane tė ruajtur prej Tij.


  Allahu pershkruan Jusufin as- ". . . Ashtu qe tė largojme nga ai tė keqen e tė ndyten. Vertet ai ishte nga robėrit Tane tė zgjedhur. Jusuf-24
  Allahu largon nga robėrit e Tij nga ato gjera qe Ai nuk i pelqen si tė ndgjitesh pas pamjeve dhe tė duash ato, dhe Ai i ruan nga tė keqiat dhe tė shemtuarat nepermjet sinqeritetit qe ka robi ndaj Allahut. Kjo ėshtė arsyeja pse para se tė shijoje emblesine e robėrimit dhe sinqeritetit ndaj Allahut, robi do tė jete i permbushur me deshirat e tij, por kur e shijon embelsine e sinqeritetit dhe kjo ze vend nė zemren e tij, robi do tė jete nė gjendje tė kontrolloje epshet e tij pa aptur nevoje pėr shume trajtim. Allahu thote-
  . . . vertet namazi largon nga tė shemtuarat dhe tė irrituarat, e permendja e Allahut ėshtė me e madhja. . . El-Ankebute-45
  Namazi ėshtė mbrojtes nga tė keqiat, tė emertuara si vepra tė shemtuara dhe tė padrejta, dhe ndihmon qe tė arrish miresi, e emertuar perkujtimi i Allahut. tė arrish kete miresi ėshtė me e rendesishme sesa tė ruash veten nga tė keqiat, sepse tė permendesh Allahun dhe ta adhurosh Ate me sinqeritet tė vertete, ėshtė vetmbrojteje nga tė keqiat dhe ėshtė nė vetevete nė qellim pėr tė dhene fund atyre. Zemra ėshtė krijuar nė ate menyre qe e do dhe e kerkon tė verteten, dhe kur njė e keqe afrohet zemra e largon ate ose perndryshe do tė shkatarrohet ashti sic shkatarrohen tė mbjellat ngfa bari i keq.


  Pastrimi i shpirtit

  Allahu thote- "Pra, ka shpetuar ai qe e pastroi vetveten. E ka deshtuar ai qe e poshteroi vetveten. Esh-Shems-9-10
  Ka shpetuar ai qe ėshtė pastruar. Qe e perkujton madherine e Zotit tė vet dhe falet. El-A`ela-14-15
  Thuaju besimtareve tė ndalin shikimet, tė ruajne pjeset e turpshme tė trupit tė tyre se kjo ėshtė me e paster pėr ta. . . En-Nure-30
  . . . e sikur tė mos ishte miresia e Allahut ndaj jush dhe meshira e Tij, askush prej jusj nuk do tė pastrohej kurre. . . En-Nure-21
  Allahu e ka bere uljen e shikimit dhe tė ruash modestine qellimin kryesor tė pastrimit tė shpirtit. Allahu ka shpjeguar qe tė ruhesh nga veprat e keqia pastrohet shpirti, dhe nė pastrimin e shpirtit perfshihen qe tė largohesh nga cdo lloj mekati, perfshi veprat e keqia, padrejtesia, shirku, genjeshtra e keshtu me radhe.


  I robėruar nga ambiciet e kesaj bote.


  Ai qe kerkon pushtet e lidership i ėshtė robėruar atyre qe mund ta ndihmojne tė arrije keto qellime, edhe pse nė pamje tė jashtem duket sikur ai ėshtė mbi ata dhe ėshtė ai qe jep urdhera. nė tė vertete shpresat dhe frika e tij jane tek ata, keshtu ai i jep atyre pasuri e vende me pozite dhe shikon se mos bejne gabime, qe nė ket menyre ata ti binden dhe ta ndihmojne ate.
  Ne tė vertete tė gjitha ata i jane robėruar njeri-tjeterit, dhe qe tė dyja palet kane braktisur robėrimin e vertete ndaj Allahut. Nese bashkpunimi i tyre pėr tė fituar pushtet nė toke ėshtė i padrjete, ateher ėshtė njelloj si ata qe bashkpunojne nė vepra tė keqia e zullum. secili nga ata, pėr arsye tė deshirave tė cilave i ėshtė robėruar, ėshtė skllav i tjetrit.
  Kjo ėshtė e njejte pėr ate qe ėshtė nė kerkim tė pasurise, keshtu pasuria e robėron ate. Pasuria ėshtė dy llojesh. Lloji i pare ėshtė ajo qe njė person ka tė nevojshme pėr ushqimin, shtepine, gruan e keshtu me radhe, dhe kete ai duhet ta kerkoje nga Allahu qe ta perdore kete pasuri pėr nevoja personale, ashtu sic mund tė kerkoje njė mjet udhetimi, njė qilim qe tė ulet nė tė por pa u robėruar nga keto, ose tė behet i padurueshem. Pse kur e godet ndonje e keqe, ai ankohet se tepermi. Nderkaq, kur e gjen e mira, ai behet teper koprac. Mearixh-19-21
  Lloji tjeter i pasurise ėshtė ai lloj qe njė person nuk e ka tė nevojshem, keshtu zemra e tij nuk ka pse tė preokupohet shume pėr te, sepse nese kjo ndodh ateher do tė behet rob i saj. Keshtu ai do tė behej i varur nga tė tjeret pos Allahut, dhe ai nuk ėshtė me njė rob i vertete i Allahut qe mbeshtet besimin tek Ai. Ky ėshtė personi i pershkruar nė hadith-
  I mjeruar ėshtė robi i dirhamit dhe dinarit, i kadifes dhe mendafshit. (El-Bukhari dhe Ibėn Maxhah)
  Kjo i referohet atyre qe behen rob tė ketyre gjerave. Nese ky lloj njeriu e lut Allahun pėr dicka, dhe Allahu ia jep, ai kenaqet, por nese Allahu nuk ia ploteson lutjen, ai zemerohet. Por robi i vertet i Allahut ėshtė i kenaqur me ate qe Allahu ėshtė i kenaqur, dhe urren ate qe Allahu urren. Ai do ate qe Allahu dhe i derguari i Tij duan, dhe urren ate qe Allahu dhe i derguari i Tij urrejne. Ai miqesohet dhe perkrah miqte e Allahut (eulijate) dhe shfaq armiqesi ndaj armiqve tė Allahut. Ky ėshtė ai qe imani i ėshtė bere perfekt, si nė hadithin-
  Kushdo qe do pėr hir tė Allahut, urren pėr hir tė Allahut, jep pėr hir tė Allahut, dhe nuk jep pėr hir tė Allahut, e ka persosur imanin. (Ebu Davudi)

  Pjese e besimit

  Profeti sas tha- Pjesa e me madhe e imanit ehste dashuria pėr hir tė Allahut, dhe urrejtja pėr hir tė Allahut (Ahmedi dhe Taberani)
  Eshte transmetuar se Profeti sas tha-
  Jane tre gjera, kushdo qe i ka keto ka shijuar emblesine e besimit- kur e do Allahun dhe Profetin e Tij me shume se cdo gje tjeter;kur e do dike tjeter vetem pėr hir tė Allahut;dhe kur e urren tė kthehet nė kufer pasi Allahu e shpetoi prej tij ashtu sic urren tė hidhte nė zjarr. (Mutefekun alejhi)
  Personi qe i ka arritur keto, do ate qe Zoti i tij do dhe urren ate qe Zoti i tij urren, keshtu Allahu dhe i derguari i Tij jane me tė dashur pėr tė se cdo gje dhe ai i do krijesat vetem pėr hir tė Allahut dhe pėr asnje asrye tjeter. Ky ėshtė ai qe e ka pesuar dashurine etij pėr Allahun, sepse tė duash ate qe Allahu do ėshtė persosje e dashurise ndaj Atij qe do. Keshtu ai i do profetet e Allahut dhe eulijate e Allahut sepse ata i zbatojne urdherat e Allahut dhe jo pėr ndonje arsye tjeter. Allahu thote-
  . . . s`ka dyshim se Allahu do tė sjelle njė popull qe Ai e do dhe ata e duan Ate, qe ėshtė modest dhe i bute ndaj besimtareve, por i ashper dhe i forte ndaj mohuesve. . . El-Maide-54
  Thuaj- Nese e doni Allahun, ateher ejani pas meje qe Allahu t`ju doje. . . Ali-Imran-31
  Pejgamberi sas vetem urdheron ate qe Allahu do, dhe vetem ndalon nga ajo qe Allahu urren. Ai vetem ben ate qe Allahu do dhe i tregon nbjerezve qe tė besojne nė ate qe Allahu do.  Nese e doni Allahun duhet tė ndiqni tė Derguarin e Tij


  Kushdo qe e do Allahun duhet tė ndjeke Pejgamberin, tė besoje nė ate qe ai thote, tė bindet urdherave tė tij, dhe tė ndjeke rrugen e tij. Kush ben keshtu, ben ate qe Allahu do, keshtu Allahu do ta doje ate.
  Allahu ka bere dy shenje pėr ata qe e duan Ate- te ndjekesh tė derguarin e Tij, dhe tė besh xhihad pėr hir tė Tij. Thelbi i xhihadit ėshtė tė perpiqesh tė arrish ate qe Allahu do nga feja dhe punet e mira, dhe tė kundershtosh ate qe Allahu urren si kufri, imoraliteti dhe mekati.
  Allahu thote-
  Thuaj- "Neqoftese eterit tuaj, djemte tuaj, vellezerit tuaj, bashkeshorete tuaja, farafisi juaj, pasuria qe e fituat, tregtia qe frikesoheni se do tė deshtoje, vendbanimet me tė cilat jeni tė kenaqur, jane me tė dashura pėr ju se Allahu, se i derguari i Tij dhe se lufta nė rrugen e Tij, ateher, pritni derisa Allahu tė sjelle vendimin e Tij, Allahu nuk ve nė rruge tė drejte njerezit e prishur. Et-Teube-24
  Allahu e ka bere kete si njė paralajmerim pėr ata qe e duan familjen dhe pasurine me shume se Allahun, tė derguarin e Tij, dhe xhihadin nė rrugen e Tij. Me tė vertete kjo ėshtė vertetuar nga hadithi ku Profeti sas tha-
  Pasha Ate nė duart e tė cilit ėshtė shpirti im, asnjeri nga ju nuk ka besuar sinqerisht derisa tė jem une pėr tė me i dashur se vetja e tij se femija e tij dhe se tė gjithe njerezit. (El-Bukhari, Muslim)
  Eshte transmetuar se Umer ibnul Khattabi tha- O i derguari i Allahut, pasha Allahun ti je me i dashur pėr mua se gjithshka pervec vetes time. Profeti tha- Jo o Umer derisa une tė jem me i dashur pėr ty sesa vetja jote. Umeri tha- Pasha Allahun tė je me i dashur pėr mua sesa vetja ime. Profeti sas tha- Tani (ke tė drejte) o Umer. (El-Bukhari dhe Muslim)
  Dashuria e vertete arrihet duke i qendruar besnik Atij qe do, duke dashur ate qe Ai do dhe tė urresh ate qe Ai urren. Allahu e do imanin dhe devotshmerine (takua) dhe Ai urren kufrin, imoralitetin dhe mekatin.
  Eshte e ditur se dashuria ndikon deshiren e zemres. Sa me shume tė rritet dashuria aq me teper zemra do tė jete nė kerkim tė asaj qe Allahu do. Nese dashuria ėshtė e persosur, atehere duhet tė jete e vendosur pėr tė kryer vepra tė mira, nese robi ka mundesi ti beje ato. Nese nuk ka mundesi, le tė kryeje aq shume sa ka mundesi nga ato, dhe do tė marre njė shperblim tė ngjashme me ate qe i kryen ato, ashtu sic Profeti sas tha-
  "Kushdo qe therret pėr nė rruge tė drejte do tė kete tė njejtin shperblim si ai qe e ndjek ate, pa iu pakesuar (te fundit) shperblimi aspak. Dhe kushdo qe therret pėr nė humbje do tė ngarkohet aq sa ai qe e ndjek ate, pa iu ulur denimi aspak (te fundit) (Muslim)
  Dhe Profeti sas tha- (Kur ishin nė lufte)Ne Medine ka burra qe ju nuk kaluat njė vend ose njė lugime vecse ata ishin me ju. Ata pyeten- A jane ata nė Medine? Profeti tha- Ata jane nė Medine por kishin njė arsye (te forte qe nuk paten mundesi tė dalin nė luftim) (Mutefekun alejhi)

  Xhihad

  Xhihad ėshtė tė besh tė pamunduren, tė besh sa me shume tė kesh mundesi, tė besh ato vepra qe i do Allahu dhe tė largohesh nga ato gjera qe Allahu urren. Nese robi deshton nė tė bere dicka nė xhihadin e tij, kjo tregon dobesine ose jopersosjen e dashurise se tij ndaj Allahut dhe tė drguarit tė Tij.
  Eshte e ditur se nuk mund tė arrihet ajo qe do, vetem me perpjekje tė medha, ose perndryshe nuk ia arrin qellimit. Ata qe jane tė dashuruar pas pasurise, pushtetit, dhe fames nuk mund ti arijne keto vecse duke vuajtuar disa demtime nė kete bote, por denimi do tė bie mbi ta edh nė akhiret. Nese njė person qe deklaron se e do Allahun dhe tė derguarin e Tij nuk ėshtė i afte tė perpiqet (per pune tė mira), tė cilat edhe njerez qe nuk e duan Allahun e kuptojne se duhet tė mundohen qe tė arrijne qellimet e tyre, kjo tregon dobesi dhe jopersosje tė dashurise se tyre pėr Allahun.
  Eshte e ditur se besimtari i vertet ėshtė i mbushur me dashurine ndaj Allahut, Allahu thote-
  "E nga njerezit ka asish qe nė vend tė Allahut besojne idhujt, qe i duan ata, sikur Allahun, po dashuria e atyre qe besuan Allahun ėshtė shume me e forte. . . El-Bekare-165
  Me tė vertete njė person qe do Allahun-nese ai nuk arrin tė kuptoje dhe deshton nė tė kuptuarit drejt-mund tė shkoje nė njė rruge qe nuk ia arrihet qellimit. Keto rruge jane tė pavlefshme edhe nese njė dashuria e njė personi ndaj Allahut ėshtė e sinqerte dhe e madhe. Ateher si ėshtė puna me ate dashuri qe ėshtė fallso dhe e gabuar dhe rruga ėshtė e shtrember? Si nė rastin e atyre qe shkuan nė kerkim tė pasurise, pushtetit dhe fames, duke dashur ato gjera qe i bejne dem dhe nuk ai arrijen qellimit. Ajo qe duhet ndjekur ėshtė rruga e njerezve me mendje tė shendoshe qe tė arrihet qellimi.  Ubudijjah(Adhurimi) e vertete pėr Allahun

  Nese kjo shte kuptuar qarte, do tė kuptojme se sa me shume zemra mbushte me dashuri aq me shume mbushet me robėri, dhe anasjelltas, keshtu i jep Allahut perparesi ndaj cdo gjeje tjeter. Zemra behet e varur ndaj Allahut nė dy menyra- me ane tė adhurimit, qe ėshtė qellimi kryesor, dhe nga ana e tė kerkuarit ndihmen e Tij dhe tė mbeshtetesh besimin tek Ai, qe ėshtė qellimi dhe fundi i cdo gjeje. Zemra nuk mund tė jete e forte ose tė kete sukses, ose e kenaqur, ose tė ndjeje kenaqesi, ose tė jete e mire, ose tė jete nė paqe, ose tė jete e qete vecse duke adhuruar Zotin, duke e dashut Ate dhe tė kthehemi me pendim tek Ai. Edhe neqoftese i ploteson tė gjitha deshirat nga krijesat, nuk do tė ndjeje qetesi, sepse ka nevoje pėr Zotin e tij, sepse Ai ėshtė qendra e adhurimit tė tij, dashurise dhe lutjes, dhe kjo ėshtė rruga e vetme pėr tė patur gezim, kenaqesi, lumturi, paqe dhe qetesi.

  Nevojshmeria e tė kerkuarit ndihme prej Allahut.

  Kjo mund tė arrihet vetem me ndihmen e Allahut, sepse askush nuk mund tė ndihmoje tė arrihet kjo pervec Allahut. Keshtu njeriu duhet tė kuptoje rendesine dhe kuptimin e vertet tė fjaleve- Vetem Ty tė adhurojme dhe vetem prej Teje ndihme kerkojme. El-Fatiha-5. Sepse nese njė person ėshtė i ndihmuar qe t`ia arrije asaj qe do, kerkon, deshirave dhe nevojave, por nuk adhuron Allahun, ai nuk do gjeje asgje vetem se merzitje, brenga dhe vuajtje. Ai asnjehere nuk do tė clirohet nga dhimbjet dhe veshtiresite e kesaj jete vecse duke dashur Allahun sinqerisht, keshtu qe Allahu ėshtė nė qender tė vemendjes se tij dhe ai e do Ate dhe i do tė tjeret vetem pėr hir tė Tij, dhe nuk do aske pėr hir tė vetes se tij por vetem pėr hir tė Allahut. Nese nuk e perveteson kete ai nuk e ka kuptuar kutpimin e vertete tė LA ILAHE IL ALLAH ose tė teuhidit ose tė ubudijjas ose tė dashurise ndaj Allahut. ėshtė dicka qe nuk shkon tek imani dhe teuhidi i tij dhe keshtu do tė kete dhimbje, brenga dhe merzitje.
  Nese perpiqet t`ia arrije ketij qellimi pa keruar ndihmen e Allahut ose tė mbeshtese besimin tek Ai dhe tė varet tek Ai qe Allahu ta ndihmoje ta pervetesoje kete, ai asnjehere nuk do ta pervetesoje dashurine pėr Allahun. Sepse ajo qe Allahu do ndodh e ajo qe Allahu s`do nuk ndodh. Njeriu ka nevoje pėr Allahun, sepse Ai ėshtė i Vetmi qe adhurohet, kerkohet ndihme dhe duhet. dhe Ai ėshtė i Vetmi prej tė cilit duhet tė kerkohet ndihme dhe tė mbeshtetesh besimin. Ai ėshtė ilah, pervec tė cilit nuk ka tė adhuruar tjeter, Ai ėshtė Rabb, pervec tė cilit nuk ka Sundues tjeter.
  Roberimi i vertete ndaj Allahut nuk mund tė arrihet dhe tė persoset nese keto dy koncepte (ilah dhe rabb) nuk kuptohet drejt. Kur njė person do dicka ose dike tjeter jo pėr hir tė Allahut por pėr hir tė vetes se tij dhe kerok ndihme jo nga Allahu por nga tė tjere, ai ėshtė rob i ketyre dhe i robėrohet tė tjereve nė vend tė Allahut. Nese personi nuk do askend pėr hir tė vets se tij, pervec Allahut, dhe ai nuk shpreson nė askend pervec Allahut dhe kur e kupton qe Allahu ėshtė Ai qe e krijoi, i percaktoi, dhe e kupton qe Allahu ėshtė Krijuesi dhe Vezhguesi i gjthshkaje qe ėshtė nė qiej e nė toke, dhe ai ka nevoje pėr Allahun-ateher ai e ka arritur robėrimin e vertete ndaj Allahut. nė kete menyre njerezit jane nė nivele tė ndryshme nė varesi tė shpresesh dhe frikes, dhe kete vetem Allahu e di.

  Njerezit me tė mire

  Njerezit me tė mire dhe me tė persosur, nė rang me tė larte dhe me afer Allahut, tė fortet dhe ata qe jane me shume tė drejtuar, jane ata qe e kane robėrimin ndaj Allahut me tė persosur.
  Ky ėshtė kuptimi i vertete i Islamit, me tė cilin Allahu dergoi tė derguarit e Tij dhe Librat e Tij. Ka kuptimin ti nenshtohesh Allahut dhe askujt tjeter, sepse ai qe i nenshtohet Allahut dhe dikujt tjeter ėshtė idhujtar, dhe ai qe refuzon ti nenshtohet Allahut ėshtė arrogant dhe mendjemadh e kokforte. Transmetohet qe Profeti sas tha- - Asnje nuk do tė hyje nė xhennet qe ka njė grimce mendjemadhesi nė zemren e tij (Muslimi) ashtu sic asnje nuk do tė rrije nė xhehennem pergjithmone nese ka njė grimce iman nė zemren e tij. Keshtu kokfortesia dhe mendjemadhesia jane e kundreta e besimit dhe mendjemadhesia ėshtė nė kundershtim me robėrimin e vertete. Transmetohet se Profeti sas tha- Allahu thote- "Krenaria ėshtė mbeshtjellesi Im (rida pjesa e siperme e ihramit) ndersa madheshtia ėshtė petku Im (izar pjesa e poshtme e ihramit), pra kush deshiron tė matet me Mua nė keto dy gjera, Une do ta hedh nė zjarr. (Muslim, Ebu Davud)
  Madheshtia e Krenaria jane karakteristika hyjnore, dhe Krenaria ėshtė me e larte se Madheshtia, e cila ėshtė si njė mbeshtjelles (rida) i siperm dhe Madheshtia ėshtė si petku i poshtem (izar)
  Per kete arsye, komanda nė namaz, edhan dhe nė dy Eid (bajramet) ėshtė tekbiri (Allahu Ekber). ėshtė mustehab tė thuhet tekbir nė vende tė larta si Safa` dhe Merwa, dhe nė vende tė tjera, kur i hipoen kafshes, e keshtu me radhe. Kur ezani therritet shejtani largohet. Allahu thote- "Me therrisni Mua- Une ju pergjigjem juve;por ata qe jane mendjemedhenj nė adhurimin ndaj Meje do tė perfundojne nė xhehennem tė poshteruar. Gafir-60  Cdo person duhet tė kete njė qellim nė dashurine e tij

  Kushdo qe ėshtė mendjemadh e arrogant pėr tė adhuruar Allahun padyshim do tė adhuroje dicka tjeter, sepse njeriu ėshtė i ndjeshme dhe i mbushur me ide. Transmetohet se Profeti sas tha- "emrat e vertete jane Harith dhe Hammam". Harith ka kuptimin e atij qe ėshtė aktiv dhe perhere i zene duke bere dicka dhe Hammamm ka kuptimin e atij qe ėshtė perhere nė kerkim pėr tė bere dicka. Idete jane fillimi i deshirave dhe njeriu perhere ka njė deshire qe ka nevoje pėr njė objektive dhe njė fokus.
  Cdo person duhet tė kete njė synim final qe ėshtė qendra e dashurise dhe deshires se tij. nese personi nuk ka Allahun nė qender tė dashurise dhe deshires se tij, dhe ėshtė mendjemadh e arrogant, ai padyshim do tė kete dicka tjeter nė qender tė vemendjes se tij, e cila do ta robėroje ate nė vend qe tė behet rob i Allahut, qofte ajo pasuri, pushtet ose fame, ose dicka qe merret pėr zot pervec Allahut si dielli, henen, yjet, idhujt, varret e profeteve dhe njerezve tė drejte, ose enjejt dhe profetet ai i merr pėr zoter ose cfaredo qofte tjeter qe adhurohet pos Allahut.
  Nese ėshtė rob i dukujt tjeter pervec Allahut ai ėshtė mushrik, dhe kushdo qe ėshtė kokeforte, mendjemadh dhe arrogant ai ėshtė mushrik. Faraoni (Firauni) ishte njė nga me arrogantet e gjithe njerezimit dhe kokforte nė refuzimin e tij qe tė mos adhuroje Allahun dhe ai ishte idhujtar. Allahu thote- "Ne e kemi pas derguar Musain me argumente e fakte tė qarta, tė Faraoni dhe Hamani dhe Karuni e ata i thane- "Magjistar e genjeshtar". . . Musai tha- "Une iu kam mbeshtetur Zotit tim dhe Zotit tuaj qe tė me mbroje prej cdo kryeneci, qe nuk i beson dites se pergjegjesise. . . Po keshtu Allahu vulos cdo zemer tė arrogantit, tė zullumqarit. (Gafir-23-24-27-35)
  Edhe Karuni, Faraoni dhe Hamani. Atyre Musai u solli fakte por ata treguan mendjemadhesi, ndaj nuk munden ti shpetojne denimit. El-Ankebute-39
  Me tė vertete, faraoni ka ngritur kryet lart nė toke, e popullin e saj e ka grupezuar dhe njė grupo prej tyre e shtyp, ashtu qe djemte e tyre ua mbyt, e grate e tyre ua le tė jetojne. . . El-Kasas-4
  Dhe, edhe pse binShsem tė besueshem nė to (se ishin nga Zoti), i mohuan nė menyre tė padrejte e me mendjemadhesi, pra shikoje se cfare ishte fundi i shkaterrimtareve. En-Neml-14
  Ka shume ajete tė ketij lloji nė Kuran. Allahu e pershkruan Faraonin si mushrik nė kete ajet-
  Te paret nga populli i faraonit thane- "A do tė lejosh Musain dhe popullin e tij tė bejne percarje nė toke dhe tė braktisin ty dhe zotat e tu? . . . El-A`rafe-127
  Me tė vertete, keto fakte tregojne se sa me shume mendjemadh tė jete njeriu nė adhurim ndaj Allahut, aq me teper do tė jete ai fajtor pėr ti bere shirk Allahut, sepse sa me mendjemadh tė jete nė tė refuzuarit e adhurimit ndaj Allahut, aq me teper i varur behet nga qellimet e tij qe e kane robėruar ate.
  Zemra asnjehere nuk mund tė varet nga krijesat nese Allahu ėshtė Zoti i tij dhe njeriu nulk adhuron aske pervec Allahut, nuk kerkon ndihme nga askush pervec Allahut, mbeshtet besimin vetem tek Allahu, mbeshtet gjerat qe Allahu do dhe largohet nga gjerat qe Allahu urren, do vetem pėr hir tė Allahut dhe urren vetem pėr hir tė Allahut, jep pėr hir tė Allahut dhe nuk jep vecse pėr hir tė Allahut. Sa me i sinqerte tė jete njė person ndaj Allahut aq me perfekt behet ubudijjah dhe aq me i pavarur behet nga krijesat. Sa me shume tė perfeksionohet robėrimi ndaj Allahut, aq me shume behet i lire nga mendjemadhesia dhe shirku.

  Shirku dhe arroganca


  Shirku ėshtė me i zakonshem tek kristianet, dhe mendjemadhesia ėshtė me i zakonshem tek jehudet. nė lidhje me kristianet, Allahut tha- "Ata i konsideruan ahbaret (prifterinjte jehudi) e tyre, ruhbanet (prifterinjte e krishtere) e tyre dhe Mesihun birin e Mejremes pėr zota pos Allahut, ndersa ata nuk jane tė urdheruar pėr tjeter pos pėr adhurimin ndaj Allahut nje, e qe nuk ka tė adhuruar tjeter pos Tij, i Larte ėshtė Ai nga cka i shoqerojne. Et-Teube-31
  Ne lidhje me jehudet, Allahu thote- ". . . E sa here qe u redhi ndonje i Derguar me cka nuk u pelqeu juve, a nuk u bete kryelarte dhe disa prej tyre i pergenjeshtruat e disa i mbytet? El-Bekare-87
  Allahu thote- "Une do ti zmbraps nga argumentet e Mia ata tė cilet pa patur tė drejte bejne kryelartesi nė toke, tė cilet edhe nese shohin rrugen e shpetimit nuk e marrin ate rruge, nese shohin rrugen e gabuar ate e marrin pėr rruge. El-A`rafe-146
  Sepse kryelartesia arrogante ėshtė e njejte me shirkun, dhe shirku ėshtė nė kundershtim me Islamin dhe ėshtė mekati qe Allahu nuk e fal, Allahu thote- "S`ka dyshim se Allahu nuk fal t`i pershkruhet Atij shok, e perpos ketij i fal kujt do. Kush i pershkruan Allahut shok, ka trilluar njė mekat tė madh. En-Nisae-48
  Eshte e verete se Allahu nuk fal t`i behet Atij shok, e pos ketij, tė tjerat i fal atij qe deshiron. Ai qe i pershkruan shok Allahut, ai ka humbur dhe bere njė largim tė madh. En-Nisae-116
  Per shkak tė kesaj tė gjithe profetet u derguan me fene e Islamit qe ėshtė e vetmja fe e pranuar nga Allahu. Allahu nuk pranon fe tjeter qofte nga tė hershmit qofte nga tė vonshmit.
  Allahu thote- - " (Nuhu tha) E nese prapesoheni, une nuk kerkoj ndonje shperblim, se shperblimi im ėshtė vetem prej Allahut. Une jam urdheruar tė jem njeri prej muslimaneve. Junus-72
  Allahu thote- "E kush largohet prej fese se Ibrahimit pervec atij qe poshteron vetveten. nė e beme ate tė zgjedhur nė kete bote, kurse nė boten tjeter ai ėshtė njeri prej tė larteve. Kur Zoti i vet atij i tha- "Dorezohu! Ai tha- "Iu kam dorezuar Zotit tė gjithesise. E Ibrahimi i porositi bijte e tij me kete, e edhe Jakubi- "O bijte e mi, Allahu ua zgjodhi fene (Islame) juve, pra mos vdisni ndryshe vecse duke qene muslimane. El-Bekare-130-132
  (Jusufi tha). . . me ben tė vdes musliman dhe me bashko me tė miret. Jusuf-101
  Musai tha- "O populli im, nese i keni besuar Allahut, Vetem Atij mbeshtetuni, nese jeni dorezuar. Ata iu pergjegjen duke i thene- "Allahut iu kemi mbeshtetur. . . Junus-84-85
  Allahu thote- "Ne e zbritem Teuratin, nė tė cilin ėshtė udhezimi i drejte dhe drita. Sipas tij gjykuan ndaj atyre qe ishin jehudi, pejgamberet qe ishin tė bindur. . . El-Maide-44
  (Bilkisa tha)Zoti im, une i kam bere krim vetvetes e tash dorezohem se bashku me Sulejmanin Allahut, Zotit tė gjithesise. En-Neml-44
  Allahu thote- "Dhe kur i frymezova Havarijjunet- "Te me besoni Mua dhe tė derguarin Tim"E ata thane- "Ne besuam e ti deshmo se nė jemi muslimane. El-Maide-111
  Feja e pranueshme tek Allahu ėshtė Islami. . . Ali-Imran-19
  E kush kerkon fe tjeter pervec fese Islame, atij kurrsesi nuk i pranohet. . . Ali-Imran-85
  A mos kerkojne ata fe, pos fese se shpallur nga Allahu? E Atij i ėshtė dorezuar gjithe cka nė qiej e nė toke, me dashje e pa dashje dhe tek Ai kthehen. Ali-Imran-83
  Dorezimi i tė gjithe krijesave, me dashje ose padashje, ėshtė permendur sepse tė gjitha krijesat i jane nenshtruar Allahut nė kuptimin e pergjithshem, e pranojne kete apo jo. Ato jane tė nenshtruara Atij dhe tė kontrolluara nga Ai keshtu ato i jane nenshtruar Atij duan apo s`duan. Nuk ka asnje krijese qe mund tė veproje jashte Deshires dhe Percaktimit Hyjnor, nuk ka fuqi dhe ndryshim vecse me ndihmen e Tij. Ai ėshtė Zoti dhe Kontrolluesi i gjithesise, dhe i drejton ato ashtu sic deshiron Ai. Ai ėshtė Krijuesi, Shpikesi, Formuesi i gjithshkaje, dhe cdo gje varet prej Tij, tė krijuara dhe formuara nga Ai, kane nevoje pėr Te, jane tė nenshtruara dhe tė mbusunduara nga Ai. Ai qe ėshtė i lartesuar, Ai ėshtė i Vetmi (El-Wahid)Mbizoteruesi (El-Kahhar), Krijuesi (El-Khalik), Shpikesi (El-Barri)Formesuesi (El-Musawwir)


  Allahu eshte Krijuesi

  Edhe pse Ai krijon gjera pėr qellime tė caktuara, Ai mbetet Krijuesi, Ai qe percakton ate qe do tė ndodhe. Keshtu qellimet varen nga Allahu ashtu sic njerezit. Nuk ka asnje nga krijesat qe mund tė veproje jashte percaktimit tė Allahut, ose tė bej mire ose keq vetem nese do Allahu. Cdo qellim ka nevoje pėr njė qellim tjeter qe tė kryeje veprimin, dhe tė kete mbrojtje nga e kunderta qe mund ta pengoje tė kryeje punen e tij. Allahu ėshtė i vetmi qe nuk ka nevoje pėr asgje. Ai nuk ka partner me tė cilin bashkpunon, dhe nuk ka kundershtar qe mund ti rezistoje ose kundershtoje. Allahu thote- ". . . Ti thuaju- "Me tregoni pra, pėr ata qe adhuroni, pos Allahut, nese Allahu me godit mua me ndonje tė keqe, a munden ta largojne ata tė keqen, ose nese Allahu deshiron ndonje tė mire ndaj meje, a munden ta pengojne ata tė miren e Tij? Thuaju- "Mua me mjafton Allahu. Vetem Atij i mbeshteten tė mbeshteturit. Ez-Zumer-38
  Nese Allahu tė godet me ndonje tė keqe, s`ka kush ta largoje pos Tij, e nese tė dhuron ndonje tė mire, duhet ditur se Ai ėshtė i Gjithfuqishem pėr cdo send. El-En`ame-17
  (Ibrahimi tha)O populli im, une jam i paster nga ajo qe ju i shoqeroni. Une me veten time i drejtohem Atij qe e krijoi qiejt e token, larg besimeve tė tjera;une nuk jam prej atyre qe i pershkruajne shok.
  Po ate e polemizoi populli i tij e ai tha"A polemizoni me mua rreth Allahut e Ai me udhezoi? "Une nuk u frikesohem atyre qe ju ia beni shok, vetem nese Zoti im do ndonje send. . .
  Ata qe besuan dhe besimin e tyre nuk e ngatarruan me besim tė kote, atyre u takon tė jene tė sigurt dhe ata jane nė rruge tė drejte. El-En`ame-78-80, 82


  Shirku dhe zullumi


  Ne librat e haditheve (Sahihejn)Transmetohet nga Abdullah ibėn Mes`ud qe kur ku ajet u shpall, sahabet e Profetit sas e gjeten veten nė njė situate tė veshtire. Ata thane- "O i derguari i Allahut. Kush nga nė nuk e ngatarron besimin me zullum. Ai sas tha- Jo kjo i referohet shirkut. A nuk e keni degjuar rabin e drejte- Shirku ėshtė padrejtesia me e madhe"?

  Ibrahimi as Imam i teuhidit.


  Kur Ibrahimi, El-Khalil, imami i hanifeve tė sinqerte u dergua Profet, toka ishte mbushur me fene e
  idhujtareve. Allahu thote- "Perkujto kur Zoti i vet, Ibrahimin e provoi me disa obligime, e ai i permbushi ato, e Ai tha- "Une po tė bej ty imam tė njerezimit"Tha (Ibrahimi)- Edhe nga pasardhesit e mi! " (Allahu)Tha"Miresine Time nuk mund ta gezojne mizoret. "El-Bekare-124
  Allahu shpjegon qe marrveshja e udheheqesit (te qenit imam) nuk i perfshin mizoret, sepse Allahu nuk thote qe mizori ėshtė imam;dhe mizoria me e madhe ėshtė shirku.
  Allahu thote- "Vertet, Ibrahimi ka qene shembelltyre e tė mirave, adhuruesi Allahut, besimtar i drejte dhe nuk ka qene nga idhujtaret. En-Nahl-120
  Fjala Ummet qe ėshtė perkthyer nė kete rast si"shembelltyre" ka kuptimin e njė mesuesi tė mire qe ėshtė njė shembull pėr tu ndjekur.
  Allahu i dha Profetsine dhe Librin pasardhesve tė tij, dhe profete e derguar pas tij ishin nė ndjekje tė gjurmeve tė tij me tė njejtin mesazh. Allahu thote- "Pastaj, ty tė shpallem- "Ndiqe fene e drejte tė Ibrahimit, se ai nuk ka qene nga idhujtaret. En-Nahl-123
  Njerezit me me merite pėr tu thirrur nė Ibrahimin, ishin ata qe e ndoqen ate dhe ky Profet me ata qe besuan. . . Ali-Imran-68
  Ibrahimi nuk ka qene as jehudi as i krishtere, por ai ishte larg besimeve tė kota, ishte musliman dhe nuk ishte prej idhujtareve. Ali-Imran-68
  Ata thane- "Behuni jehudi ose tė krishtere, e gjeni rrugen e drejte! Thuaj- "Jo, por fene e drejte tė Ibrahimit ai nuk ishte nga idhujtaret. Ju thuani- "ne i besuam Allahut, ate qe na u shpall neve, ate qe iu shpall Ibrahimit, Ismailit, Is`hakut, Jakubit dhe pasardhesve, ate qe i ėshtė dhene Musait , Isait dhe ate qe iu ėshtė dhene nga Zoti i tyre tė derguarve, nė nuk bejme dallim nė asnjerin prej tyre dhe nė vetem Atij i jemi bindut. El-Bekare-135-136
  Transmetohet se Profeti sas tha- "Ibrahimi ishte me i miri i njerezimit"Muslimi
  Ibrahimi ėshtė me i miri i njerezve pas Profetit Muhammedsas, dhe ai ėshtė Khalili i Allahut.

  Khalili i Allahut

  Transemtohet se Profeti tha- "Allahu me mori mua pėr Khalil ashtu sic mori Ibrahimin pėr Khalil. Muslimi
  Profeti tha gjithashtu- "Nese do tė merrja nga njerezit e kesaj bote pėr khalil (mik tė ngushte), do tė merrja Ebu Bekrin si khalil, por shoku juaj (duke kuptuar veten e tij) ėshtė khalili i Allahut (Mutefekun alejhi)Dhe tha- "Mos lini asnje hyrje tė xhamise pa e m, byllur pervec hyrjen e Ebu Bekrit.
  Profeti tha gjithashtu- "Me tė vertete nga njerezit qe kaluan para jush, ishin disa qe moren varret si vende adhurimi. Mos i merrni varret si vende adhurimi sepse une ua ndaloj ta beni kete. Muslimi
  Te gjitha keto transmetime jane nga thene e pakta para vdekjes se Profetit, keshtu ishin nga fjalet e fundit tė mesazhit tė tij. Ky ishte realizimi i miqesise se ngushte me Allahut (khalil), e cila ėshtė bazuar nė dashurine e Allahut pėr robin dhe dashurine e robit pėr Allahut-dhe ky ėshtė realiteti nė kundershtim me theniet fallso tė xhehemijjave.
  Ky ėshtė gjithashtu realizimi i Teuhidit, Njesimit tė Allahut, duke i treguar njerezimit se ata nuk duhet tė adhurojne tė tjere nė vend tė Allahut, dhe tė kundershtome idete e atyre qe jane tė ngjashem me idhujtaret. ėshtė ashtu njė kundershtim mbi rafidite tė cilet duan na nenvlersojne rolin e Ebu bekrit dhe jane nga me tė keqinjte e atyre qe e quajne veten muslimane, sepse ata bejne shirk duke adhuruar Aliun dhe qenie tė tjera njerezore.
  Khillah (miqesi e ngushte) dhe mahabbah (dashuri)
  Khillah (te qenit khalil0 ėshtė dashuria (mahabbah) e persosur qe kerkohet nga robi qe tė jete nė gjendje e robėrimit tė plote ndaj Allahut.

  Fjala ubudijjah perfshin perulesi tė plote dhe dashuri tė plote.

  Dhe kjo ėshtė qe u arrit nė menyre tė persosur nga Ibrahimi dhe Muhammedi, paqja dhe meshira e Allahut qofte me tė dy ata.
  Per kete arsye Profeti sas nuk kishte njė khalil nė mes tė njerezve, sepse khillah nuk mund tė ndahet ashtu sic ndahet mahabbah-dashuria. nė njė hadithe sahih Profeti sas tha pėr hasanin dhe Usaman- "O Allah une i dua ata keshtu duaji ata, dhe duaji ata qe i duan ata.
  Amer ibėn As e pyeti Profetin sas - "Kush nga njerezit ėshtė me i dashur pėr ty? Ai tha- "Aisha"Ameri pyeti- "Kush nga burrat? Ai sas tha- Babai i saj.
  Dhe Profeti i tha Aliut- "Neser do t`ia jap flamurin njė njeriu qe e do Allahun dhe tė derguarin e Tij, dhe Allahu e i derguari i Tij e duan ate. (muteffekun alejhi). Dhe ka shume nga keta shembuj.


  Cfare lloje njerezit do Allahu?


  Allahu thote- ". . . Allahu i do ata qe ruhen . Ali-Imran-76
  . . . Allahu i do ata qe bejne mire. El-Bekare-195, El-Maideh-13
  . . . Allahu i do tė drejtit. El-Huxhurate-9, El-Mumtehine-8
  . . . Allahu i do ata qe pendohen dhe ata qe ruhen prej puneve tė ndyta e tė neveritshem. El-Bekare-222
  Allahu i do ata qe luftojne nė rrugen e Tij tė rreshtuar, si tė jene ndertese e fortifikuar. Es-Saff-4
  . . . s`ka dyshim se Allahu do ta sjelle njė popull qe Ai e do ate dhe ata e duan Ate. . . El-Maideh-54
  Allahu na tregon nė sesi Ai i do robėrit e Tij besimtare, dhe si ata e duan Ate- ". . . por dashuria e atyre qe besuan Allahun ėshtė shume me e forte. El-Bekare-165
  Por khillah, jo si muhabbah, ėshtė dicka shume e rralle dhe e vecante, e rezervuar vetem pėr disa. Disa njerez thone se Muhammedi sas ėshtė habib (i dashur) i Allahut dhe Ibrahimi ėshtė khalil i Allahut, duke menduar se mahabbah ėshtė nė njė grade me tė larte se khillah, por kjo ėshtė e gabuar, sepse Muhammedi sas gjithashtu ėshtė khalil i Allahut, sipas transmetimeve tė shume haditheve.

  Dashuri e plote pėr Allahun

  Me pare kemi bere tė ditur se tė duash Allahun do tė thote tė duah Ate dhe tė duah cfare Ai do, ashtu sic ėshtė transmetuar nė sahihejn se Profeti sas tha- "Jane tri gjera, kush i ka ato ka shijuar embelsine e imanit- kur Allahu dhe i derguari i Tij jane me tė dashur pėr tė se cdo gje tjeter, kur ai do vetem pėr hir tė Allahut, dhe kur urren tė kthehet nė kufer pasi Allahu e shpetoi prej tij ashtu sic urren tė hidhet nė zjarr. El-Bukhari dhe Muslimi.
  Profeti sas shpjegoi se kush i ka keto tre cilesi ka shijuar emblesin e imanit, sepse tė gjesh embelsi nė divka vjen si rezultat i dashurise se asaj dickaje. Kushod qe do dhe deshiron dicka, kur t`ja arrije qellimit ai do tė ndjee emblesine, gezimit dhe kenaqesine e saj.
  Persosja e dashurise pėr Allahun dhe tė derguarin e Tij behet me e rendesishme pėr personin se cdo gje tjeter, sepse kur ėshtė ceshtja e dashurise ndaj Allahut dhe tė derguarit tė Tij, nuk ėshtė e mjaftueshme tė kesh vetem pak;sepse Allahu dhe i derguari i Tij duhet tė jene me tė dashur se cdo gje tjeter.
  Shenja e kesaj ėshtė se kur ai do njė person e do vetem pėr hire tė Allahut, dhe ai urren cdo gje qe ėshtė nė kundershtim me besimin ashtu sic urren tė hidhet nė zjarr.
  Keshtu tė duash Profetin sas dhe besimtaret ėshtė pjese e dashurise ndaj Allahut, dhe i derguari i Allahut i do besimtaret qe Allahu do, sepse ai ėshtė me i miri i njerezimit nė dashurine pėr hir tė Allahut duke dashur ate qe Allahu do dhe urryer ate qe Ai urren. nė khillah nuk ka ndarje ashtu sic Profeti tha- ""Nese do tė merrja ndonje nga njerezit pėr khalil do tė merrja Ebi bekrin pėr khalil (Mutefekun alejhi). Nga ky hadith kuptohet se killah ėshtė nė grade me tė larte se mahabbah.
  Ajo qe kuptohet ėshtė se edhe killah ėshtė muhabbah jane realizime tė ubudijjes. Ai qe mendon se ubudijja ka tė beje vetem me peruljen dhe bindjen, pa dashuri, dhe se dashria ėshtė njė ceshtje deshirash e hopesh dhe nuk i perket Zotit, ka bere njė gabim tė madh. Transemtohet se Dhul`nuni kur njerezit po flitnin me tė nė lidhje me muhabbah ai i tha- "Mos flitni pėr kete sepse disa njerez do mendojne se e kane arritur kete grade.

  Shume e folur pėr dashurine

  Disa dijetare shprehen pakenaqesine pėr mbledhjet nė tė cilat flitet shume pėr dashuri por pa patur frike Allahun.
  Nje nga Selefet tha- "Kushdo qe adhuron Allahun vetem nė baza tė dashuriese ėshtė zindik, dhe kush e adhuron vetem nė baze tė shpreses ėshtė murxhi, dhe kush e adhuron vetem nė baze tė frikes ėshtė haruri, dhe kush e adhuron nė baze tė dashurise, shpreses dhe frikes ėshtė njė besimtar i vertete monoteist. "
  Keshtu shohim disa nga brezat e mevonshem qe flasin shume pėr muhabbah nė ate grade qe i ben ata tė bejne sjellje tė pasakta dhe deklarata fallso qe jane nė kundershtim me robėrimin e vertete dhe deklarojne se kane cilesi qe nė fakt ato jane vetem tė Allahut. Ata mund tė thone gjera qe jane siper grades se Profeteve dhe tė Derguarve, ose mund tė kerkojne nga Allahu gjera qe nuk i bejne dobi askujt, as profeteve dhe tė derguarve, nė njė rruge, qe i takojne vetem Allahut.
  Ky ėshtė njė kurthe qe shume "dijetare" kane rene, dhe arsyeja ėshtė sepse ata deshtuan tė fitojne ubudijjan e vertete qe tė derguarit arriten dhe qe ėshtė e detajuar me urdherat dhe ndalesat qe ata sollen. Kjo ka tė beje me tė moskuptuarit qarte tė ubudijjas, sepse kur njė person nuk e kupton drjet ubudijjan-roberimin ai ka dije tė vogel rreth Islamit, dhe ai mund tė kete dashuri tė forte por jo tė fokusuar nė zemer tė tij, ai mund tė beje marrezira, ashtu sic njė person injorant dhe i marre qe mund tė kete dije jo tė qarte rreth atij qe do, keshtu mund tė thote gjera qe e ben personin (e dashur) tė zemerohet ose merzitet, dhe ai mund ta denoje (per shkak tė gabimeve)
  Ka shume, tė cilet deklarojne se e duan Allahun, bejne gjera qe tregojne injorance e jo Islam, si psh tė kalosh kufijte e vene nga Allahu, tė mos kryhesh detyrimet ndaj Allahut, ose tė bejen deklarata fallso qe nuk jane reale, si psh- "kushdo nga ndjekseit e mi qe ka njerez tė xhehennem, une do ti nxjerr jashte tij ose "nese ka nga ndjekesit e mi besimtare qe kane hyre nė xhehhennem une do ta shpetoj prej ti.
  Ne rastin e pare, ky "dijetar" thote qe ndjekesit e tij kane fuqi tė nxjerin cilet duan nga xhehennemi, dhe nė rastine dyte ai thote qe ndjekesit e tij kane fuqine qe tė shpetojne njerezit qe kane bere gjynahe tė medha nga hyrja nė zhehennem.
  Nje nga ata thote- "ne dien e gjykimit une do tė ve tenden time siper xhehennemit keshtu asnjeri s`do hyje nė te.
  Keto lloj theniesh jane transmetuar nga disa "dijetare" tė njohur. keto ose jane genjeshtra qe i jane mveshur atyre ose jane gabime nga ana e tyre.
  Keto fjale mund tė jene shqiptuar nė njė gjendje "dehjeje' (fana) kur njė person nuk e di se c`po thote e c`po ben. Kjo ėshtė ėshtė njė gjendje gezimi pakuptim, keshtu ėshtė sepse kur keta njerez dalin nga kjo dehje ata kerkojne falje pėr ato qe kane thene (kur ishin nė ate gjendje). Keta "dijetare" shkojne nė ekstreme duke degjuar kaside (kenge) qe flasin pėr dashuri e keshtu me rradhe, dhe marrin keto emocione si qellime tė vetat, sepse keto lloj kengesh provokojne cdo lloj dashurie nė zemer. Allahu e ka bere tė qarte rrugen pėr tė fituar dashurine e Tij. Allahu thote- "Thuaj- "Nese e doni Allahun, me ndiqni mua, do t`ju doje Allahu. . . Ali-Imran-31
  Askush nuk mund tė doje Allahun me njė dashuri tė vertete nese nuk e ndjek tė derguarin e Tij, dhe askush nuk mund ta ndjeke tė derguarine Tij nese nuk ėshtė njė rob i vertete i Allahut. Shume nga ata qe thone se e duan Allahun shkelin rregullat e sheriatit tė Tij dhe nuk i permbahen Sunnetit tė Profetit tė Tij, dhe bejne shume diklarata qe nuk mund tė diskutohen ketu. Shume nga ata mendojne se nuk jane me tė obliguar me detyrimet fetare, ose se jane tė lejuara pėr ta ato qe jane tė ndaluara pėr tė tjeret, dhe gjera tė tjera qe jane nė kundershtim me Ligjin dhe sunnetin e Profetit.


  Dashuri= Xhihad

  Allahu e ka bere bazen e dashurise pėr tė dhe pėr tė derguarin e Tij, xhihad pėr hir tė Tij. Xhihadi perfshin dashurine absolute tė cilen Allahu e ka urdheruar, dhe urrejtje absolute pėr ato qe Allahu ka ndaluar, e keshtu Ai i ka pershkruar ata qe Ai do dhe e duan Ate- ". . . modest e i bute ndaj besimtareve, por i ashper dhe i forte ndaj mohuesve, qe lufton nė rrugen e Allahut dhe qe nuk i frikesohet kercenimit tė asnje kercenuesi. . . El-Maide-54
  Meqenese dashuria e ketij ummeti pėr Allahun ėshtė me e persosur se dashuria e popujve qe ishin perpara, atehere edhe robėrimi ėshtė me i persosur se robėrimi i popujve qe ishin perapar. Me tė persosur e ketij umetti jane Sahabet e Profetit, dhe keshtu kushdo qe ėshtė me shume si ata ėshtė me shume i persosur. Por a i shohim keto cilesi tek ata qe deklarojne se e duan Allahun?
  Disa "dijetare"thone se dashuria ėshtė njė zjarr qe djeg cdo gje pervec cfare Allahu do, dhe ata kuptuan me kete qe cdo gje qe ndodh ėshtė ajo qe Allahu do tė ndodhe. Ata mendojne se persosmeria e dashurise ėshtė kur personi do gjthshka, edhe kufrin e imoralitetin dhe mekatin! Por askush nuk mund tė doje plotesisht cdo gje;njeriu do vetem ato qe i pelqejne dhe i hujne nė pune atij, dhe urren cfare e pengon dhe demton ate. Por ajo qe ata duan kur permedin keto ide tė shtrembra ėshtė qe tė ndjekin epshet dhe pasionet e tyre, keshtu ata mund tė zhyten nė keto epshe e pasione edhe me shume. Keshtu ata duan gjerat qe ata pelqejne si fama, pushteti, pasuria dhe bidate e lajthitje, duke deklaruar keshtu se kjo ėshtė pjese e dashurise ndaj Allahut. Por kush e do Allahun me tė vertete, urren ato gjera qe Allahu dhe i derguari i Tij urrejne, dhe perpiqet kundra ketyre me pasurine dhe veten e tij.

  Universalja dhe Deshira ligjvenese e Allahut

  Asryeja e gabimeve tė tyre ėshtė sepse ata pershkruajne dashurine si njė zjarr qe djeg gjjthshka pervec asaj qe Allahu deshiron, ata gabimisht iu referuan deshires universale tė Allahut e cila ėshtė e manifestuar nė cdo krijese.
  Por kur ai qe beson Allahun dhe Librin e Tij dhe profetet thote kete, ai nenkupton deshiren ligjvenese dhe fetare qe perfshin ate qe Allahu do dhe qe Ai e pelqen, keshtu nese thote qe dashuria djeg cdo gje nė zemer pervec atyre gjerave qe jane tė dashura pėr Allahun, atehere kjo ėshtė e sakte, sepse dashuria e persosur
  eshte tė duash ate qe Allahu do. Keshtu nese njė njeri do ate qe Allahu nuk do, dashuria e tij nuk ėshtė e persosur. Edhe pse Allahu e percaktoi qe kufri dhe mekati ekzistojne, Ai i urren keto, dhe i ka ndaluar tė kryhen ato. Nese nuk urren gjithashtu cfare Ai urren, atehere ai nuk e do me tė vertete Allahun, por do ato gjera qe Allahu urren.

  Te duash Allahun-nje rregull universal

  Te ndjekesh kete sheriat dhe tė besh xhihad pėr kete sheriat jane disa nga ndryshimet me tė medha ndermjet atyre qe e duan Allahun dhe eulijate e Tij tė cilet Ai i do dhe ata e duan Ate, dhe ata qe deklarojne se e duan Allahun por i fokusohen idese se Ai ėshtė Zoti i tė gjitheve, muslimanit dhe kafirit njelloj, ose ndjekin risite qe tė cojne nė humbje dhe jane nė kundershtim me Ligjin e Tij. Kjo deklarate e tė dashurit Allahut ėshtė si ajo e jehudive dhe kristianeve, ose me keq sesa deklaratat e jehudeve dhe kristianeve, pėr shkak tė elementeve tė hipokrizise qe permban dhe dihet se hipokritet do tė jene nė fund tė xhehennemit.
  Teurati dhe Inxhili e nxisin dashurine pėr Allahun, dhe tė gjithe bien dakort nė kete. Me tė vertete nė fete e tyre besohet se ky ėshtė njė nga urdherat me tė medhenje tė sjelle nga El-namusi-Xhibrili alejhi selam.
  Ne Inxhil, urdheri me i madh i dhene nga Mesihu eshte- "Ta dush Allahun me gjithe zemren, mendjen dhe shpirtin tend"Kristianet deklarojne se e duan Allahun nė kete menyre, dhe asketizmi dhe format e tjera tė adhurimit jane shenje e kesaj. Por nė tė vertete ata nuk kane asgje tė pebashket me ata qe e duan Allahun, sepse ata nuk ndjekin ato qe Ai do, nė fakt ata ndjekin gjera qe Allahu i urren, dhe ata braktisen ato gjera me tė cilat Allahu ėshtė i kenaqur, keshtu veprat e tyre nuk kane asnje vlere.
  Te shkosh afer Allahut me vepra waxhib dhe mustehab.  Allahu urren dhe i ka mallkuar kafiret, dhe Ai do ata qe e duan Ate. ėshtė e pamundur qe njė person tė doje Allahun e Allahu tė mos ta doje ate me shume sesa robi e do Zotin e tij. Allahu e do ate, dhe me tė vertete shperblimi qe Allahu i jep robėrve tė Tij ėshtė me i madh se kjo, ashtu sic transmetohet nė njė hadith Kudsi. Allahu thote- "Atij qe me afrohet njė pellembe, i afrohem njė krah, atij qe me afrohet njė krah i afrohem njė pash, dhe atij qe me afrohet me ecje i afrohem me shpejtesi". Muslimi deh Bukhari.
  Allahu na ben tė ditur se Ai do tė devotshmit qe e kane frike Ate, ata qe bejne mire, ata qe jane tė durueshme, ata qe3 kerkojne falje e pendohen, dhe ata qe e pastrojne vetveten. Ai i do ata qe kryejne ato gjera qe Ai urdheron, qofshin waxhib ose mustehab, ashtu sic ėshtė e permendur nė njė hadith sashih
  "Robi Im vazhdon tė me afrohet Mua me vepra vullnetare derisa Une e dua ate, dhe kur Une e dua ata, Une do tė jem degjimi i tij me tė cilin degjon, shikimi i tij me tė cilin shikon. . . "Bukhari.
  Shume nga ata qe ndjekin gabimet nė ato zona si asketiket (zuhd) dhe adhuruesit bien nė tė njejtin kurth si kristianet, tė cilet deklarojne se e duan Allahun e vazhdojne tė bejne gjera qe jane kundra Ligjit tė Tij, duke mos bere xhihad pėr hir tė Tij e keshtu me rradhe. Ata kryejne rite fetare me tė cilat besojne se do ti afrohen Allahut por jane tė njejta me ato tė kristianeve tė cilet iu bazuan nė tekset e pabaza, ose historive me cilet transmetuesit nuk jane tė besueshem, biles edhe nese tė besueshem ishin jo pa gabime, keshtu ata filluan duke bere risi pėr ndjekesit e tyre, ashtu sic prifterinjte dhe murgjit kristiane shpiken rruge tė re pėr ndjekesit e tyre. Keshtu ata gabuan nė lidhje me ubudijjen-roberimin, duke deklaruar se "elita" ėshtė e vecante, ashtu sic kristianet deklaruan nė lidhje me Mesihun dhe prifterinjte e tyre. keshtu ata pranojne se "eliat' ka cilesi si tė Allahut, ashtu sic kristianet thone pėr Mesihun, nenen e tij dhe prifterinjte e tyre.
  Feja e vertete ėshtė tė arrish robėrimin ndaj Allahut nė cdo aspekt, qe do tė thote ta duash Allahun me gjithe zemer. Sa me shume tė persoset robėrimi i robit ndaj Allahut, aq me shume persoset dashuria e tij pėr Zotin, dhe dashuria e Zotit pėr robin e Tij. Sa me shume e vogel tye jete robėrimi aq me e vogel ėshtė dashuria. Sa me shume dashuri tė kete njė person nė zemren e tij pėr tė tjere pervec Allahut aq me shume i robėruar i behet ai tė tjereve nė vend tė Allahut, dhe sa me shume ti robėrohet tė tjereve pervec Allahut, aq me shume dashuri ka ai pėr tė tjeret nė vend tė Allahut.
  Cdo dashuri qe nuk ehte pėr Allahun ėshtė fallso dhe e pavlere, dhe cdo veper qe nuk ėshtė bere pėr hir tė Allahut ėshtė fallso dhe pavlere. Kjo bote dhe cdo gje qe ėshtė nė tė ėshtė e mallkuar pervec dickaje qe behet pėr hir tė Allahut, dhe nuk mund tė jete pėr hir tė Allahut nese nuk ėshtė dicka qe Allahu dhe i derguari i Tij duan, dhe kjo ėshtė cfare ėshtė pershkruar nė Islam.
  Cdo veper qe ėshtė bere pėr hir tė dikujt tjeter nė vend tė Allahut nuk mund tė jete pėr hir tė Allahut, dhe cdo veper qe nuk ėshtė nė perputhje me fene e Allahut nuk ėshtė e bere pėr hir tė Allahut. Agje nuk ėshtė pėr hir tė Allahut nese nuk i ploteson dy kushte- te behet vetem pėr Allahun dhe tė behet nė perputhje me ate qe Allahu dhe i derguari i Tij duan. Kjo ėshtė cfare ėshtė waxhib dhe mustehab. Allahu thote- ". . . e kush ėshtė qe e shpreson takimin e Zotit tė vet, tė te beje veper tė mire, e nė adhurimin ndaj Zotit tė tij tė mos perzieje aske. El-Kehf-110
  Veprat e drejta jane esenciale, tė emeruara vaxhib dhe mustehab, dhe duhet tė behen vetem pėr Allahun, Allahu thote"Nuk ėshtė ashtu, po ai qe i ėshtė dorezuar Allahut dhe ėshtė bamires, ai e ka shperblimin e vet tė Zoti i tij, pėr ata nuk ka frike, as nuk kane pse tė merziten. El-Bekare-112  Veprat, qellimet dhe shirku

  Profeti sas tha- "Kushdo qe ben njė veper qe nuk ėshtė nė perputhje me ceshtjen tone (Islamin) nuk i pranohet. Ahmedi dhe Muslimi
  Profeti sas tha- "Veprat jane sipas qellimit dhe cdo person do tė kete ate qe kishte pėr qellim. Ai qe emigroi pėr Allahun dhe tė derguarin e Tij, emigrimi i tij ishte pėr Allahun dhe tė derguarin e Tij, dhe ai qe emigroi pėr hir tė kesaj bote ose pėr tu martuar, emigrimi i tij ishte pėr ate qe emigroi. Bukhari, Muslimi.
  Kjo pike ėshtė baza e islamit, feja e vertete realizohet nė perputhje me arritjen e kesaj pike. Kjo ehste qellimi me tė cilin Allahu dergoi profetet dhe Librat e Tij. Ky ėshtė qellimi nė tė cilin Profeti sas i thirri njerezit dhe u perpoq pėr arritjen e ketij qellimi;kjo ėshtė ajo qe Profeti urdheroi dhe kurajoi, dhe ėshtė pika kryesore nė tė cilen feja mbahet.
  Shirku ėshtė masiv dhe i zakonshem nė mesin e njerezve, ashtu sic thuhet nė hadith- "Ne kete ummet ėshtė me i fshehur sesa zhurma e kembeve tė bletes. "Taberani.
  Sipas njė hadithi tjeter, Ebu Bekri tha- O i Derguari i Allahut, si mund tė ruhemi nė prej tij nese ėshtė me i fshehte sesa zhurma e kembeve tė bletes? Profeti sas tha- "do tė te mesoj disa fhale qe nese i thua do tė te ruajne nga shirku, i madhi dhe i vogli. Thuaj- O Allah, kerkoj mbrojtje tek Ty qe tė mos tė te shoqeroj asgje duke e ditur, dhe kerkoj faljen tende pėr ate qe nuk di. Ebu Ja`la
  Umeri thoshte- "O Allah beji veprat tona tė drejta dhe beji ato tė jene vetem pėr hirin Tend, dhe mos le askend tjeter tė kete pjesmarrje nė to (tek nijeti qe tė jete vetem pėr hir tė Allahut)
  Shume nga gjerat qe njerezit perzijne me qellimet e tyre jane deshirat e tyre tė fshehta, tė cilat i pengojne ata qe tė arrijne dashurine e vertete ndaj Allahut, ose robėrimin dhe sinqeritetin e vertete ndaj Tij. Shaddad ibėn Aus tha- "O arabe o arabe. Gjeja qe kam me shume frike pėr ju jane deshirat e fshehta. i Thane Ebu Daud Sixhistanit- "Cfare jane deshirat e fshehta? "Ai tha- "Dashuria pėr pushtet"
  Ka`b ibėn Malik transmeton se Profeti sas tha- "Dy ujqer tė uritur nė mes tė deleve nuk i bejne aq shume dem sesa zilia e njeriut pėr pasuri dhe fame fese se tij. Ahmedi, Thirmidiu dhe Ebu Ja`la-Thirmidiu thote ėshtė hadith hasen.
  Profeti po shpjegonte se demiqe i ben njė person fese se tij me ziline pėr pasuri e fame nuk ėshtė me e vogel sesa ajo e dy ujqerve tė uritur nė tufen e deleve. kjo ėshtė shume e qarte sepse nese nese personi ėshtė i kapur fort pas fese se tij nuk do tė kete asnje zili pėr keto gjera. Kur zemra e provon embelsine e robėrimit dhe dashurise se vertete ndaj Allahut asgje nuk do tė jete me e rendesishme pėr tė sesa kjo dhe asgje nuk do tė kete perparesi mbi kete. Keshtu veprat e keqia jane larg atyre qe jane tė sinqerte ndaj Allahut, Allahu thote- ". . . Ashtu qe tė largojme nga ai tė keqen dhe tė ndyten. Vertet, ai ishte nga robėrit tane tė zgjedhur. Jusuf-24


  Sinqeritet ndaj Allahut

  Ai qe ėshtė i sinqertė ndaj Allahut ka shijuar embelsine e robėrimit tė vertete ndaj Allahut, qe e mban ate larg se qenit rob i dickaje tjeter, dhe ai ka shijuar emblesin e dashurise ndaj Allahut, qe e mban ate larg se dashuri gjera tė tjera. Sepse pėr zemren e qendrueshme, nuk ka asgje me tė embel dhe me tė shkelqyer sesa embelsia e besimit qe perfshin robėrimin dhe dashuri e sinqeritet ndaj Allahut. Kjo do tė thote qe zemra ėshtė e kthyer tek Allahu, duke iu frikesuar Atij, dhe duke mbeshtetur besimin tek Ai, Allahu thote- "Per secilin qe i ėshtė frikesuar Zotit pa e pare dhe ka qene i kthyer tek Ai me zemren tė sinqerte. Kaf-33
  Ai qe do i frikesohet se mos e humb gjene qe po kerkon, ose tė gjeje gjene qe ai i urren, keshtu robi i Allahut qe e do Ate duhet tė jete gjithmone ndermjet shpreses dhe frikes, Allahu thote- "Te tille qe keta po lusin, veta ata kerkojne afrimin, shpresojne nė meshiren e Tij dhe i frikesohen denimit tė Tij. Vertet denimi i Zotit tend ėshtė pėr tu ruajtur. el-Isra-57
  Nese robi ėshtė i sinqerte ndaj Allahut, Ai do ta zgjedhe ate, do t`ja rigjalleroje zemren dhe do ta afroje ate tek Ai, dhe do tė largoje nga Ai tė gjitha tė keqiat dhe tė shemtuarat. Ai frikesohet se mos arrin tė kunderten e saj, jo si zemra qe nuk ėshtė e sinqerte ndaj Allahut, e cila ka njė deshire dhe kerkon dicka qe ta duaje, edhe pse kjo dashuri nuk ėshtė e fokusuar dhe mund tė bie nė dashuri me cdo gje qe i del perpara ose ndodh tė deshiroje. Zemra ėshtė si deget e pemeve qe mund tė perkulet nga njė fllad, keshtu ndonjehere mund tė joshet nga pamje, tė ndaluara ose jo, dhe keshtu ai ngel njė i burgosur, i robėruar nga dickaje qe sikur tė ishte robi i tij do tė ishte turperuar me kete.

 3. #3
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Ti robėrohesh pasurise dhe pushtetit


  Ndonjeher zemra ėshtė e joshur nga fama dhe pusheti, keshtu njė fjale e vetme mund ta beje ate tė gezuar ose tė zemeruar, dhe i ėshtė robėruar atij qe e lavderon edhe nese lavderimi ėshtė fallso, nė tė njejten kohe qe tregohet armiqsor ndaj atij qe e kritikon edhe nese kritika ėshtė me vend.
  Ndonjehere zemra i ėshtė robėruar dirhemi e dinarit, edhe gjera tė tjera tė cilave zemra i ėshtė robėruar nga deshira qe ka pėr to, keshtu merr deshiren e ti pėr zot, dhe ndjek deshiren e vet nė vend qe tė ndjeke udhezimin nga Allahu.
  Nese njė person nuk ėshtė i sinqerte ndaj Allahut dhe nuk behet rob i Tij, keshtu qe zemra ti robėrohet vetem Zotit tė tij, tė pashok, dhe Allahu tė jete me i dashur pėr tė sesa cdo gje tjeter, dhe tė jete i perulur dhe ti nenshtrohet Atij, ai do ti robėrohet krijesave dhe shejtanet do ta sundojne zemren e tij, keshtu ai do tė behet njė nga vellezit e humbur tė shejtaneve, dhe ai do tė mbulohet nga veprat e keqia e tė shemtuara, nė ate mase qe vetem Allahu e di.
  Kjo ėshtė rruga e vetme dhe s`ka rruge tjeter.

  Besimi i vertete

  Nese zemra nuk ėshtė e vertete nė besim ndaj Allahut, duke iu kthyer vetem Atij dhe duke u larguar nga cdo gje tjeter, ateher personi ėshtė njė mushrik-idhujtar-
  "Perqendro veten tende sinqerisht nė fene, i larguar prej cdo tė kote, feja e Allahut nė tė cilen i krijoi njerezit, tė asaj natyrshmerie tė krijuar nga Allahu, ajo ėshtė feja e drejte po shumica e njerezve nuk e dine. tė kthyer sinqerisht tek Ai, kini frike prej Atij dhe falnie namazin e mos u beni nga idhujtaret. tė cilet e percane fene e tyre nė grupe, ku secili grup i gezohet idese se vet. Err-Rrum-30-32


  Ibrahimi dhe Faraoni- familje tė kunderta.


  Allahu e beri Ibrahimin dhe familjen e Ibrahimit udheheqes dhe shembull pėr ata besimtare tė vertete qe e duan Allahun dhe e adhurojne Allahun me sinqeritet, dhe Allahu e beri Faraonin dhe familjne e Faraonit udheheqes dhe shembull pėr idhujtaret qe ndjekin epshet dhe deshirat e tyre. Allahu thote nė lidhje me Ibrahimin- "Dhe ia falem atij Is`hakun e si dhurate edhe Jakubin. dhe qe tė gjithe i beme tė mire. Dhe ata i beme shembelltyre qe udhezonin sipas urdherit Tone, i orientuam nė pune tė mira, nė faljen e namazit, nė dhenien e zekatit dhe ata ishin adhurues Tane tė sinqerte. El-Enbija-72-73
  Ne lidhje me Faraonin dhe njerezit e tij, Allahu thote- "Dhe ata i beme prijesa qe therrasin pėr nė zjarr dhe nė diten e kijametit atyre nuk do tu ndihmohet. Edhe nė kete bote i kemi percjelle ata me mallkim, kurse nė diten e kijametit ata jane tė perbuzur. El-Kasas-41-42
  Ne fillim ndjekesit e faraonit nuk ishin tė gjendje tė dallonin ndermjet asaj qe Allahu do dhe e aprovon dhe asaj qe Ai e ka percaktuar tė ndodhe, duke menduar vetem nė termat e deshires se pergjthshme tė Allahut, dhe keshtu ata ishin tė paafte tė benin dallim ndermjet Krijuesit dhe krijesave, dhe menduan se ata ishin njė dhe e njejta gje.
  Te paret e tyre menduan se Sheriat perfshin tė dyja bindjen dhe mekatin, hakikah perfshin mekatin pa bindje, dhe tahkik perfshin bindjen pa mekat. Ky tahkik ishte rruga e Faraonit dhe njerezve tė tij, tė cilet mohuan Krijuesin dhe mohuan qe Allahu i foli robit tė Tij Musait dhe e dergoi ate me urdhera dhe ndalesa.


  Dallimi midis Krijuesit dhe krijesave tė Tij

  Ibrahimi dhe familja e tij besimtare domethene profetet dhe ata qe i besuan atyre, e kane ditur se ka dallim midis Krijuesit dhe krijesave tė Tij, dhe midis mekatit dhe bindjes. Sa me shume robi ta kuptoje kete diference aq me shume rritet dashuria dhe robėrimi ndaj Allahut, keshtu qe ai largohet akoma me shume nga tė adhuruarit, tė dashuruarit dhe tė bindurit tė te tjereve nė vend tė Allahut. Ndersa mushrikinet-idhujtaret e bene Allahun dhe krijesat e Tij njelloj. Ibrahimi tha- "Ai tha- "A po i shihni se c`po adhuroni? Ju dhe prinderit tuaj tė meparshem. nė tė vertete ata, jane armiq tė mij, pervec Zotit tė boterve. Esh-Shuara-75-77
  Por ata perdoren perdoren si fakt fjalet e gabuara tė "dijetareve" tė tyre, ashtu si kristianet bene me fjalet e prifterinjve tė tyre.

  Fana-Humbje

  Nje shembull i ketij koncepti tė fana-s (humbja e vetedijes, ulja e egos, dhe humbja e vetvetes)Fana ėshtė tre llojesh-

  1. Fana e profeteve dhe eulijave qe kane arritur persosmerine.
  2. Fana e eulijave dhe njerezve tė drejte qe jane duke u perpjekur nė rrugen e drejte edhe pse nuk e kane arritur persosmerine.
  3. Fana e hipokriteve dhe heretikeve qe e bene Allahun tė ngashem me krijesat e Tij


  Lloji i pare i fana-s ka kuptimin e zhdukjes e deshires pėr cdo gje pervec pėr Allahun, keshtu njė person nuk do askend ose asgje pervec Allahut, dhe nuk adhuron askend pervec Allahut, dhe nuk e mbeshtet besimin nė askend pervec nė Allahun, dhe nuk kerkon nga askush pervec nga Allahu. Ky ėshtė kuptimi qe kuptohet nga fjalet e Ebu Jazidit- "Une nuk dua asgje vetem ate qe do Allahu, dhe ate qe Ai ėshtė i kenaqur. "Kjo ėshtė ajo qe kuptohet me deshiren fetare tė Allahut. Persosmeri do tė thote qe njeriu nuk do, deshiron dhe pelqen asgje tjeter pervec asaj qe Allahu do, deshiron dhe pelqen, qe jane gjerat qe Allahu urdheroi dhe i beri ato wuaxhib ose mustehab. Ai do vetem ata qe Allahu do, si psh engjet, profetet, dhe tė drejtet. Ky ėshtė kuptimi i ajetit- "Vetem kush i paraqitet Zotit me zemer tė shendoshe. Esh-Shuara-89. Ata thane- Eshte "e shendoshe" dhe e sigurte nga cdo gje vetem nese ėshtė rob i Allahut, do cfare Allahu do, dhe e do Allahun. Kuptimi ėshtė i njejte e quajne apo jo Fana, ėshtė fillimi dhe mbarimi i Islamit, dhe qendra e gjithe fese.

  Lloji i dyte i fana-s ėshtė humbja drejt tė tjereve, dhe qe ėshtė e arritur nga shume nga ata qe e ndjekin rrugen, sepse zemrat e tyre jane tė lidhura me dhiker, adhurim dhe dashuri ndaj Allahut, dhe tė larguar nga cdo gje tjeter. Asgje nuk shkon nė mendjen e tyre pervec pėr Allahun, ata biles as nuk e kane mendjen tek asgje tjetr, ky ėshtė kuptimi i ajetit- "E zemra e nenes se Musait agoi e zbrazet dhe gati e zbuloi ate sikur tė mos ia forconim zemren e saj qe tė behet e bindur. El-Kasas-10. Ata thane- "Zemra kushte harruar gjithshka pervec mendimet pėr Musain, dhe kjo ėshtė gjeja qe ndodh me ata qe jane shume tė preokupuar me dicka, qofte ajo dashuri, shprese apo frike-zemra ėshtė e larguar nga cdo gje pervec nga ajo qe do, shpreson dhe i frikesohet, keshtu e humb vemendjen nga cdo gje tjeter.

  Nese kjo lloj fana e mbisundon personin, mendimi i tij rreth Allahut behet aq i madh sa nuk e ka mendjen tek asgje tjeter, as pėr ekzistencen e vetvetes ose dhikrit qe po ben, dhe cdo gje humb nė kete kuptim, cdo krijese, personi vete dhe gjithshka tjeter dhe mbetet vetem Zoti. Ajo qe kuptohet ėshtė se cdo gje shkatarrohet nė mendjen e personit, dhe keshtu ai nuk veren dhe mban mend asgje, dhe as qe e ka idene se cfare po behet rreth tij. Nese kjo ndjenje behet aq a forte sa personi e humb dhe nuk mund me tė marre vendime, ai mund tė mendoje se ai vete ėshtė personi qe do, ashtu sic u tha pėr njė njeri qe ra nė uje dhe ai qe e donte ate u hodh pas tij. I pari tha- une rashe rastesisht; po ti pse re? I dyti thote; une tė dua aq shume sa kujtova se isha ti.
  Kjo ide i beri shume njerez tė humbin, keshtu ata menduan nė kuptimin fizik se nuk kishte me dallim nė mes tė njė personi dhe objektit tė dashurise se tij. Kjo ėshtė e gabuar sepse Krijuesi nuk mund tė bashkohet me asgje nė asnje lloj menyre. Me tė vertete asgje nuk mund tė bashkohet plotesisht me dicka tjeter pa u bere dicka tjeter se bashku;dhe esenca e dy gjerave ėshtė humbur kur ato bashkohen, keshtu ato behen dicka e trete, as si e para sa si e dyta si nė rastin e qumeshtit tė bashkuar me uje, ose ujit dhe veres e keshtu me radhe. Por ajo qe duhet nga tė dy behet nje, dhe ajo qe urrehet nga tė dy behet nje, keshtu ata duan dhe urrejne tė njejtat gjera. Njeri do cfare tjetri do dhe urren cfare tjetri urren, behet shok i atyre qe tjetri ka marre pėr shok dhe merr pėr armiq ata qe tjetri ka marre pėr armiq.
  Kjo lloj Fana ėshtė larg tė qenit perfekte.
  Eulijate me tė medhenj si ebu Bekri dhe Umeri dhe muhaxhirunet e ensaret-duke mos i perfshire profetet-nuk e kane ndjere kete lloj Fana. Kjo u shfaq pas kohes se sahabeve.
  Sahabet kurre nuk e provuan kete lloj Fana ose ndonje humbje tė aftesive tė tyre sepse ata ishin shume tė forte me iman.
  Sahabet, Allahu qofte i kenqaur me ta, ishin shume tė forte dhe tė vendosur nė besimin e tyre pėr tė humbur mendjet nė kete menyre, ose ti binte tė fiket, tė humbnin ndergjegjen, perhumbje, ose ekstaze.

  Keto gjera filluan tė shfaqen nė kohen e tabi`ineve nė mes tė adhuruesve nė Basra, kishte nga ata qe humbnin ndergjegjen dhe biles vdiqen dur degjuan Kuranin, si Ebu Xhurair el-Darir dhe Zararah ibėn Aufa, kadiu i Basres.
  Disa nga sheikhet e sufive arrijen nė kete gjendje humbjeje dhe dehjeje nė tė cilen ata jane tė paafte tė bejne dallimet e duhura, dhe kur jane nė kete gjendje ata mund tė thone fjale tė cilat, kur vijne nė vete, e kuptojne se ishin tė gabuara. Histori tė tilla jane transmetuar rreth sufive is Ebu Jazid, Ebul Hasan el Nuri dhe Ebu beker el Shibli dhe keshtu me radhe, dhe jo si Ebu Sulejman el darini, Ma`ruf El Karkhi dhe El-Fudajl ibėn Ajjad, duke perjashtuar El-Xhunaidin dhe tė tjere, tė cilet qendruan me mendje tė shendoshe nė tė gjithe ndjenjat e tyre dhe kurre nuk rane nė njė gjendje dehjeje e humbjeje etj. Ata qe arriten njė grade persosmerie nuk kane asgje nė zemren e tyre pervec dashurise pėr Allahun dhe deshiren pėr tė adhuruar vetem Ate. Ata kane dije tė gjere dhe gjykim tė drejet, keshtu qe atat i shohin gjerat ashtu sic jane nė tė vertete, dhe ata e dine qe krijesat jetojne vetem me urdherin e Allahut, dhe jane tė kontrolluara nga Ai, duke iu nenshetruar Kaderit tė Tij dhe duke u kthyer tek Ai. Kjo ua rrit besimin dhe largpamesine dhe cfaredo qe shohin nga krijesat e Tij behen shkak qe tė rritet sinqeriteti dhe perulja nė zemrat e tyre, dhe ti forcohet besimi i Teuhidit dhe atate adhurojen vetem Ate, pa i pershkruar asgje.
  Ky ėshtė realiteti nė tė cilin Kurani therret. Kjo ėshtė baza e besimit tė persosur tė atyre qe me tė vertete e njohin Allahun, dhe Profeti sas ėshtė imami i tyre dhe me i persosur nė kete pikpamje nė mesin e tyre.
  sepse kur profeti sas u ngjit lart nė qeiej, dhe pa shenja dhe mrekulli, dhe mori Shpalljen atje, tė nesermen nė mengjes asnje shenje e kesaj eksperience nuk u shihte nė fytyren e tij, dhe ai nuk u dukte ndryshe, dhe jo si Musai as i cili humbi ndergjegjen (kur foli me Allahun), paqja dhe meshira e Allahut qofte me tė dy ata.

  Lloji i trete qe mund tė quhet fana ėshtė kur njė person deklaron se asgje tjeter nuk ekziston pervec Allahut, dhe ekzistenca e Krijuesit dhe e krijesave tė Tij jane njė dhe e njejta gje, keshtu nuk ka ndrushim nė mes tė Zotit dhe robit. Kjo ėshtė Fana e heretikeve tė humbur qe mendojne se Allahu ėshtė pjese e gjithesise. Kjo ide e perhapur nga disa "sheikh" njeri prej tė cileve tha- "Uune nuk shoh asgje pervec Allahut, ose nuk shoh tek asgje pervec se shoh Allahun e keshtu me radhe. Ajo qe nenkuptohej me kete ishte- "Une nuk shoh asgje zot pervec Allahut, ose asnje Krijues ose Kontrollues pervec Allahut, dhe nuk shoh askend tjeter me frike , shprese e dashuri pervec Allahut. Sepse syri drejton vemendjen drejt asaj gjeje qe zemra ėshtė e joshur. Nuk ka dashuri nė zemer, ose shprese, frike ose urrejte, ose cfaredo lloj emocioni tjeter qe ėshtė e lidhur nė zemer, e qe zemra tė mos kthehet drejt tij ose tė perqendroje vemendjen drej tij. Dhe neqoftese rastesisht e hesh njė shikim tek kjo gje, do tė jete si njė njeri qe hedh shikimin tek njė mur ose tek dicka tjeter qe nuk ka asnje vlere pėr te.
  Dijetaret e vertete, Allahu qofte i kenaqur me ta, permenden dicka rreth Teuhidit tė vertete dhe nenshtrimit tė sinqerte, dhe robi nuk kthehet tek askush pervec tek Allahu dhe nuk e perqendron vemendjen tek askush pervec tek Allahu, qofte me frike, shprese apo dashuri;zemra ėshtė e zbrazur nga cdo gje e krijuar dhe nuk sheh me asgje tjeter vecse me driten e Allahut.

  Keshtu ai degjon me tė Verteten, shikon me tė Verteten, perpiqet me tė Vertete, ecen me tė Verteten. Do ate qe Allahu do dhe urren ate qe Allahu urren;ai behet miq me ata qe Allahu ka marre pėr miq dhe merr pėr armiq ata qe Allahu ka marre oer armiq. Ai i frikesohet Allahut nė lidhje me krijesat, por nuk i frikesohet krijesave nė lidhje me detyrimet qe ka ndaj Allahut. Ai shpreson nė Allahun nė lidhje me krijesat, por nuk shpreson nė krijesat nė lodhje me detyrimet qe ka ndaj Allahut. Kjo ėshtė zemra e shendoshe e muslimanit nesimtat, i cili ka persosur besimin e tij vetem nė Allahun dhe e ka kuptuar me tė vrete mesazhin e profeteve dhe tė derguarve.
  Lloji i trete i fana-s qe besojne se Allahu ėshtė ajo qe shihet (pantheizmi) ėshtė ideja dhe besimi i ndjeksve tė Faraonit, dhe grupeve tė tjera tė ngjashme si Karamitah etj.
  Ne anen tjeter lloji i Fana-s i shijuar nga ndjekesit e Profeteve ėshtė lloji i fana-s i nderuar, dhe ai qe e ka arritur kete ėshtė nga ata qe Allahu i ka lavderuar dhe i ka qujatur eulijate e Tij, mbeshtetes tė sukseshem dhe grupi i fituar.
  Keta dijetare tė vertete dhe njerezit e drejte nuk menuan"ajo qe shoh nga krijesat ėshtė Zoti i qiejve dhe tokes. Asnje nuk thote kete gje pervec atyre qe jane tė humbur plotesisht dhe tė korruptuar, qofte gabimi i tyre nė menyren e tė menuarit apo nė besimin e tyre. Keta lloj njerezish jane nė njė gjendje midis marrezise dhe herezise.

  Te gjithe dijetare e vertete bijne dakort me konsensusin e gjeneratave tė para dhe imamamve tė ketij ummeti, qe ėshtė se Krijuesi i Lartesuar esht i ndare nga krijesat e Tij;nuk ka asgje nga vetja e Tij nė gjerat e krijuara, dhe asgje nga krijesat nuk ėshtė nė Te. ėshtė esenciale tebesh dallimin nė mes tė te Parit , tė Perjetshmit qe nuk ka fillim dhe tė besh dallim nė mes tė Krijuesit dhe krijesave tė Tij. Dijetaret kane folur me shume rreth kesaj teme sesa mund tė flasim ketu.
  Ata kane folur pėr shume semundje dhe vesvese qe pushtojne zemrat dhe mendjet e njerezve. Dikush mund tė shohe krijesa e mendon se ėshtė Krijuesi i qiejve dhe tokes, sepse ai nuk mund tė beje dallimin nė mendjen e tij. ėshtė si shembulli i atij qe pa njė rreze dielli dhe mendoi se ishte dielli vete.


  El Ubudijjah-pjesa e peste

  Adhurimi vetem pėr Allahun
  , ashtu sic Ai ka urdheruar
  e gjthe feja ėshtė e bazuar nė dy pika-
  Qe nė nuk duhet tė adhurojme asgje tjeter pervec Allahut, dhe se nė nuk duhet ta adhurojme ate nė asnje menyre tjeter pervec menyres qe Allahu e urdheroi nė Sheriatin e Tij, dhe se nė nuk duhet ta adhurojme Ate me menyra tė reja-bidate.
  Allahu thote- ". . . e kush ėshtė qe e shpreson takimin e Zotit tė vet, tė te beje veper tė mire, e nė adhurimin ndaj Zotit tė tij tė mos e perzieje aske. El-Kehf-110
  Kjo ėshtė realizimi i shehadetit, deshmise se nuk ka tė adhuruar tjeter pervec Allahut dhe se Muhammedi ėshtė i deguari i Allahut. Pjesa e pare na tregon nė se nuk duhet tė adhurojme askend tjeter pervec Allahut, dhe pjesa e dyte na tregon se Muhammedi ėshtė i derguari i Allahut qe e percillo mesazhin e Allahut, keshtu nė duhet tė besojme ate qe ai na tregoi neve dhe ti bindemi cfare na tha qe duhet tė bejme.
  Profeti sas shpjegoi si duhet ta adhurojme Allahun dhe na ndaloi tė bejme ris-bidate, dhe na tha se bidatet jane largim nga e verteta. Allahu thote- "Nuk ėshtė ashtu, po ai qe i ėshtė dorezuar Allahut dhe ėshtė bamires, ai e ka shperblimin e vet tė Zoti i tij, pėr ata nuk ka frike, as nuk kane pse tė merziten. El-Bekare-112


  Adhurimi ndaj Allahut dhe bindja ndaj tė deguarit tė Tij


  Ashu sic jemi tė urdheruar qe tė mos tė friksohemi nga askush pervec nga Allahu, tė mos mbeshtesim besimin nė askend pervec nė Allahun, tė mos kthehemi tek askush pervec tek Allahu, tė mos kerkojme ndihme nga askush pervec nga Allahu dhe tė mos adhurojme askend pervec Allahut, gjithashtu jemi urdheruar tė ndjekim dhe ti bindemi Profetit sas, dhe ta marrim ate si shembull. Hallalli ėshtė ajo qe ai ka lejuar dhe harrami ėshtė ajo qe ai ka ndaluar. Feja ėshtė ashtu sic e ka pershkruar ai. Allahu thotė- "
  E sikur tė kenaqeshin me ate qe ua dha Allahu dhe i derguari i Tij, e tė thonin- "Ne na mjafton Allahu, Allahu do tė na furnizoje me tė mirat e Tij, e edhe i derguari i Tij, dhe se vetem tek Allahu e mbeshtesim deshiren. Et-Teube-59
  Allahu thote- ". . . C`ka t`ju jape Profeti, ate merrnie e c`ka t`ju ndaloje, permbanju dhe kini frike Allahun, se Allahu ėshtė ndeshkues i ashper. El-Hashr-7  Te mbeshtesesh besimin tek Allahu


  Ne duhet tė mbeshtesim besimin vetem tek Allahu-
  . . . nė na mjafton Allahu. Et-Teube-59
  Ketu Profeti nuk ėshtė i permendur. nė njė pjese tjeter Sahabet pershkruhen si- "
  E atyre qe dikush u tha- "Populli (idhujtaret) ėshtė tubuar t`ju sulmoje, pra kini frike! "
  Ajo, vetem ua shtoi edhe me shume besimin e thane- "Neve na mjafton qe kemi Allahun, Ai ėshtė mbrojtesi me i mire. Ali-Imran-173
  O pejgamber! Allahu tė mjafton ty dhe besimtareve qe jane me ty. El-Enfale-64
  A nuk ėshtė Allahu qe i mjafton robit tė vet? . . . Ez-Zumer-36
  Allahu do tė na furnizoje me tė mirat e Tij, e edhe i derguari i Tij. . . Et-Teube-59
  Keshtu dhenia i pershkruhet Allahut dhe tė derguarit tė Tij, por miresia-el-fadl ėshtė vetem nga Allahu, , dhe permendet e para sepse miresia-el fadl ėshtė nė duart e Allahut dhe Ai i jep kujt tė doje. Allahu ėshtė Zoti i miresise se madhe-dhul-fadlin-adhim.
  Allahu thote- ". . . dhe se vetem tek Allahu e mebeshtesim deshiren.
  Keshtu deshsira, shpresa duhet tė jene vetem nė Allahun, Allahu thote- "E kur ta kryesh (obligimin), atebote mundohu me adhurim. Dhe vetem tė Zoti yt perqendro synimin. El-Inshirah-7-8
  Profeti sas i tha ibėn Abbasit- "Nese kerkon kerko nga Allahu nese lutesh pėr ndihme lutju Allahut. Ahmedi, Thirmidi.
  Ne Kuran ka tė njejtin mesazh nė sure tė ndryshme.
  Adhurimi, frika dhe devotshmeria jane vetem pėr Allahun, por bindja dhe dashuria jane pėr Allahun dhe tė derguarin e Tij. Nuhu as i tha popullit tė tij- "Adhurojeni Allahun keni frike perj Tij dhe me degjoni mua. Nuh-3
  Allahu thote- "Kush respekton Allahun dhe tė derguarin e Tij, i ka friken Allahut dhe i permbahet udhezimit tė Tij, tė tillet jane ata qe do tė arrijne ate qe deshirojne. En-Nur-52

  Te adhurosh vetem Allahun

  Profetet urdheruan njerezit qe tė adhurojne vetem Allahun, tė perqendrojne synimin vetem tek Ai, tė mbeshtesin besimin vetem tek Ai, dhe ti binden Allahut dhe tė derguarve. Shejtani i dergoi nė humbje kristianet dhe tė tjere, keshtu qe ata i shoqeruan Allahut dhe nuk iu binden profeteve. Keshtu ata moren prifterinjte dhe tė paret e tyre, dhe Mesihun birin e Mejremes, pėr zotera nė vend tė Allahut, dhe filluan tė mebeshtesin besimin tek ata dhe tė ktheheshin tek ata, duke iu kerkuar atyre gjera tė ndryshme e nė tė njejten kohe kundershtonin urdherat e tyre dhe nuk merrnin shembull nga ata. Allahu i udhezoi besimtaret tė cilet jane tė sinqerte ndaj Tij, ndjekes tė rruges se drejte, qe e dine tė verteten dhe e ndjekin ate, keshtu ata nuk jane nga ata mbi tė cilet ka rene zemerimi i Allahut apo jane tė humbur. Keshtu ata iu nenshtruan Allahut sinqerisht dhe u kthyen tek Zoti i tyre, duke e dashur Ate, duke e mbeshtetur shpresen tek Ai, duke iu frikesuar Atij dhe duke iu lutur Atij, duke e perqendruar tė gjithe vemendjen tek Ai dhe duke i drejtuar tė gjitha ceshtjet tek Ai, duke e mbeshtetur besimin tek Ai, dhe duke iu bindur dhe nderuar tė derguarit e Tij, duke i marre ata pėr miq, duke i ndjekur ata dhe duke iu permbajtur mesimit dhe udhezimit tė tyre.
  Kjo ėshtė feja Islame, me tė cilen Allahu i ka derguar tė gjithe tė derguarit dhe profetet, tė parin e tė fundit. Kjo ėshtė e vetmja fe qe Allahu pranon, dhe ėshtė adhurim i vertet i Zotit tė boterave.
  E lusim Allahun e Madheruar tė na ndihmoje neve qe tė jemi tė forte dhe tė persosur nė ndjekjen e fese se Tij, dhe tė na beje nė dhe gjithe muslimaneve tė vdesim muslimane.
  Falenderimet i takojne vetem Allahut, paqe dhe bekim qofte mbi zoterine tone Muhammedin, familjen e tij dhe ndjekesit e tij.

 4. #4
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Anėtarėsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Shpjegimi i fjaleve

  ehl el kalem filozofet islamike dhe teologet.
  es-sahihejn tė dy librat e haditheve tė Bukharit dhe Muslimit
  Ensar Ndihmuesit, muslimanet e Medines nė kohen e Profetit sas
  ajah-ajet nga ana gjuhesore shenje- ajet i Kuranit, mrekulli etj
  bid`ah-bidat risi nė ritet e besimit nė islam qe nuk ka baze nė Kuran ose sunnet
  din fe, menyre jetese
  dhiker tė permendesh Allahun, tesbih etj
  dinar monedhe latinisht denarius
  dirhem monedhe latinisht drachma
  du`a lutje personale qe mund ta besh na arabisht ose cfaredo gjuhe tjeter
  fana` humbje, humbje nė vetvete
  hadith kudsi hadith qe permban fjale nga Allahu qe jane tė transmetuara nga proferti sas por nuk jane pjese e Kuranit.
  hadith njė thenie ose tradite e Profetit sas
  halal- hallall e lejuar
  hanif njė besimtar monotesit qe nuk adhuron askend tjeter pervec Allahut dhe ndjek rrugen e Ibrahimit, pėr ata qe kane qene para Profetit Muhammed sas
  harram e ndaluar
  ibadah-ibadet adhurim
  Iblis shejtani
  ixhtihad tė japesh gjykim ligjor nga burimet ligjore (Kurani, hadithi)
  iman besim
  isnad zinxhir transmetimi nga njerezit qe transmetuan hadith nga Profeti sas. dijetare tė specializuar nė hadith si Bukhari dhe Muslimi e kane studiuar me kujdes isnedin e haditheve tė tyre. Vetem nese transemtuesit ishin tė sigurte dhe tė besueshem hadithi klasifikohet si i vertete
  Isra udhetimi naten i Profetit nga Mekka nė jeruzalem
  Xhabari sekt qe mohojne lirine e njeriut
  Xhehemi, xhehemija sekt qe mohon cilesite e Allahut qe permenden nė Kuran
  Xhibrili Shpirti i shenjte-err-rruhul kudus, enjgjelli qe transmeton shpalljet
  Xhihad nga ana gjuhesore tė perpiqesh, ndryshe perkthehet si lufte e shenjte. Cdo akt qe ėshtė njė perpjekje pėr tė fituar kenaqesine e Allahut ėshtė xhihad.
  xhinn krijesa prej zjarri
  kafir pabesimtar
  kufer pabesim, mohim i tė vertetes
  Miraxh Ngjitja e Profetit nė qiellin e shate qe ndodhi nė tė njejeten nate me israne
  muffesir dijetar qe komenton dhe shpjegon kuptimin e Kuranit. Punet e tyre jane tė njohura si tefsir psh tefsiri i ibėn kethirit etj
  Muhaxhirun-muhaxhire emigrantet, muslimanet e Mekkes qe migruan me Profetin sas nė Medine
  munafik hipokrit
  mushrik idhujtar
  mustehab e pelqyer e nxitur, i referohet veprave qe keshillohen tė behen por nuk ka gjynah nese nuk i ben
  kader percaktimi i fatit
  Kaderijja sekt qe thote se njeriu ka vullnet tė lire tė pavarur nga Kaderi i Allahut
  Rafidah sekt qe adhurojne Aliun radiAllahu anhu, bejne vepra ekstremne dhe mallkojne sahabet
  rrisk furnizim
  Sahabah shoket e Profetit sas
  sahih duke iu referuar hadithit do tė thote i vertete. ėshtė grada me e larte edhene nga dijetaret e hadithit
  selef gjenerata e muslimaneve sahahbet e Profetit sas ate qe i ndoqen ata dhe ata qe i ndoqen ata
  salah namazi
  shejatin dreqer , tė keqinjte nga xhinnet jobesimtare
  sheikh nga ana letrare ėshtė i moshuar por perdoret pėr dijetaret edhe mesuesit
  Shejtani satani, dreqi i permedur nė Kuran me emrin Iblis
  sufi musliman mistik. Historiksht, sufizmi e ka zanafillen nė Basra, Irak, ku disa njerez shkuan nė ekstremizem nė adhurim dhe duke braktisur jeten e kesaj bote. Sufizmi ishte i panjohur nė kohen e Profetit sas
  sunnah sunneti, praktika e Profetit
  surah sure e kuranit
  Tabi`i tabi`in nga ana letrare ndjekes, ėshtė gjenerata e muslimaneve qe ndoqen sahabet, Allahu qofte i kenaqur me tė gjithe ata
  tekbir tė thuash Allahu ekber
  takua frike dhe devotshmeri ndaj Allahut
  tevekul tė mebeshtesesh besimin tek Allahu
  Teuhid njesimi i Allahut, kjo ėshtė baza e mesimeve tė islamit
  ummah ummet ose komb, populli musliman si njė i tere, Ummeti nė Islami nuk ėshtė i bazuar nė gjuhe, rrace, kombesi, por perfshin tė gjithe ata qe besojne vetem Allahun dhe nė profetesine e Muhammed sas
  uaxhib vaxhib e detyrueshme, vepera qe duhet tė kryhen, ka denim nese lihen pas dore
  ueli shumes eulija psh eulija i Allahut ai qe ėshtė shume afer Allahut. eulijate e vertet i afrohen Allahut me adhurim tė sinqerte dhe besim, dhe statusin e tyre e di vetem Allahu. Ndonjeher perkthehet si shenjtor qe nuk ka baza nė Islam
  zekat pagese e detyrueshme. njė pjese e pasurise e atij personi qe ka arritur njė minimum tė caktuar i jepet tė varferve. perqindaj varet nga lloji i pasurise nė rastin e parave ėshtė 2. 25%


  Sheikhul Islam Taki ed-Din Ebul Abbas Ahmed ibėn AbdulHalim ibėn AbdusSelam ibėn Tejmijah el Harraani el Hambeli lindi nė 1263 er/661 hixhri nė Harran, qe ėshtė tani nė Turqine lindore nė kufi me Irakun. Ai erdhi nga njė familje dijetaresh dhe ishte vete dijetar nė njė moshe fare tė re, duke i mbaruar studimet kur ishte nė rini. Ai jetoi nė njė kohe shume tė rendesishme. Bota Islame ishte sulmuar nga Tataret dhe bidatet dhe sektet ishin perhapur shume. Ai luftoi nė cdo fushe, ushtarake dhe ideore, nė mbrojtje tė Islamit sipas udhezimit tė Kuranit dhe sunnetit. Perkete arsye u burgos nga pushtetaret e atehershem qe ishin nė anen e sekteve tė devijuara, por ai vazhdoi tė shkruaj dhe flase edhe nga burgu. Ibėn Tejmija vdiq nė burg nė Damask. Allahu e meshirofte

  Me ndihmen e Allahut tė Madheruar e mbarova perkthimin e librit tė Ibėn Tejmijas. Lus Allahun ta pranoje kete veper nga mua dhe ta shtoje tek veprat e mija tė mira. Lus Allahun qe ky liber tė me beje dobi mua dhe gjithe besimtareve. Cdo ndihme ėshtė nga Allahu dhe gabimet jane vetem tė miat. Lus Allahun tė mi fale gabimet mua dhe gjthe besimtareve dhe leshimet nė perkthim dhe tė na bashkoje nė xhennet me profetet, tė sinqertit dhe shuhadate sa shoqerues tė mire jane ata.
  Falenderimet i takojnė vetėm Allahut Sunduesit tė botėrave, paqja qoftė mbi Profetin Muhammed, mbi familjen e tij dhe gjithė ndjekesit deri nė diten e gjykimit. Amin  Perkthyes " Bekir Halimi"

 5. #5
  Fortis Et Honoris Maska e Meriamun
  Anėtarėsuar
  04-04-2009
  Postime
  1,730
  Teme e bukur, Zoti ju shperblefte me te mira.

  Por cuditerisht po ve re qe shume antare qe paskan qene aktive ne nenforumin musliman qenkan perjashtuar.
  No amount of guilt can change the past and no amount of worrying can change the future

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e urtesia
  Anėtarėsuar
  22-08-2006
  Vendndodhja
  Ne Dardani -Iliride
  Postime
  431
  Citim Postuar mė parė nga Meriamun Lexo Postimin
  Teme e bukur, Zoti ju shperblefte me te mira.

  Por cuditerisht po ve re qe shume antare qe paskan qene aktive ne nenforumin musliman qenkan perjashtuar.
  Une nuk cuditem,
  parolla thote: KUSH NUK ESHTE ME NE, AI ESHTE KUNDRA NE.

  pra o selef e vehabi, o ndryshe nuk ben per kete njerezi.
  urtėsia

Tema tė Ngjashme

 1. Shkenca ne Islam
  Nga Shėn Albani nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 18-08-2010, 11:10
 2. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 3. A jeni munduar ndonjehere te vizatoni lumturine
  Nga AuGuSt_ nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 80
  Postimi i Fundit: 04-11-2008, 15:36
 4. Fragmente nga Shėn Grigor Teologu
  Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
 5. Lumi i zjarrtė
  Nga Matrix nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-02-2005, 08:04

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •