Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 127
  1. #1
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anėtarėsuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694

    Smile Vogelushja ime

    Dielli i kesaj stine te ngrohte te ndriqonte fytyren e qeshur sot ne diten e fundit si femije kopshti. Derisa ti po merrje dhuraten pershendetese, ashtu e qeshur si gjithehere ,une ndjeva nje kthim ne kohe.Para meje u shfaqe ne shume e shume skena te dashura qe sdo ti harroj kurre.
    Ti merrje dhuraten si nje trofe qe kalove nje periudhe te jetes tende te njome, duke bere nje hap te madh ne jete, te jesh femije shkollor,aq te bente per veshtiresite shkollore qe te presin, ti ia dole,haha , . e mua me ngjante ne momentin e lindjes tende.Atehere kur nuk doja te dija per dhembjet per lotet ,doja te te kem ne dore , te te ndjej e te them ia dola.Ia dola te krijoj nje jete ,nje jete nga jeta ime.Ti ishe trofeja ime me e qmuar.As une nuk doja te mendoj per veshtiresite e jetes, do i tejkalojme se bashku te pata thene shume e shume here deri sa ti levizje ngadal pran zemres sime.
    Ah vogelushe, edhe sot tu mbushen syte me lote kur u pershendete me shoqet ,por si nje zog fluturove ne krahet e mije dhe gjete prehjen , si atehere kur pate te ftohte ,kur ajri i botes jashte nenes te merdhiu supet,dhe nuk pushoje se qari,, e une te mora ne kraherorin tim dhe ti e ndjeve ngrohtesine time .E ndjeve dashurine e pakufi qe kisha per ty dhe pushove te qaje,mbylle syte dhe fleje qete si engjull mbi gjoksin tim qe per jete u betua qe do te behet mburoje e ytja tere jeten.
    "Mami, kur do te mi blesh librat"? me pyete,te thash se kemi ende kohe,dhe mu kujtua qe edhe une para lindjes tende shume kohe me pare pata filluar te blej veshje, fustan dhe libra perrallash.
    Jeta ime, cdo levizje ,cdo belbezim, cdo fjale a kenge qe vie nga ti me ngjan ne cicerrimet me te embela, e ndjej ne vete qe me zgjate jete, qe me ben shume me te forte ( as semundjes me nuk i dorezohem se nuk dua te kesh frike ti per mua),ndjej dashuri e krenari .E di qe keshtu ndjehet cdo nene,por ti vogelushe do ta kuptosh me vone thellesine e dashurise sime (atehere kur ne preherin tend te kete nje jete nga jeta jote).

  2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Foleja_ pėr postimin:

    Busy Girl (03-03-2015)

  3. #2
    ...e mua me ngjante ne momentin e lindjes tende.Atehere kur nuk doja te dija per dhembjet per lotet, doja te te kem ne dore, te te ndjej e te them ia dola.
    Me emocionove me keto ndjenja te pastra (edhe pse nuk jam bere nene akoma).

  4. #3
    i/e regjistruar Maska e Poeti
    Anėtarėsuar
    18-03-2003
    Vendndodhja
    Ferizaj-Kosovė
    Postime
    4,216
    Citim Postuar mė parė nga Foleja_
    Dielli i kesaj stine te ngrohte te ndriqonte fytyren e qeshur sot ne diten e fundit si femije kopshti. Derisa ti po merrje dhuraten pershendetese, ashtu e qeshur si gjithehere ,une ndjeva nje kthim ne kohe.Para meje u shfaqe ne shume e shume skena te dashura qe sdo ti harroj kurre.
    Ti merrje dhuraten si nje trofe qe kalove nje periudhe te jetes tende te njome, duke bere nje hap te madh ne jete, te jesh femije shkollor,aq te bente per veshtiresite shkollore qe te presin, ti ia dole,haha , . e mua me ngjante ne momentin e lindjes tende.Atehere kur nuk doja te dija per dhembjet per lotet ,doja te te kem ne dore , te te ndjej e te them ia dola.Ia dola te krijoj nje jete ,nje jete nga jeta ime.Ti ishe trofeja ime me e qmuar.As une nuk doja te mendoj per veshtiresite e jetes, do i tejkalojme se bashku te pata thene shume e shume here deri sa ti levizje ngadal pran zemres sime.
    Ah vogelushe, edhe sot tu mbushen syte me lote kur u pershendete me shoqet ,por si nje zog fluturove ne krahet e mije dhe gjete prehjen , si atehere kur pate te ftohte ,kur ajri i botes jashte nenes te merdhiu supet,dhe nuk pushoje se qari,, e une te mora ne kraherorin tim dhe ti e ndjeve ngrohtesine time .E ndjeve dashurine e pakufi qe kisha per ty dhe pushove te qaje,mbylle syte dhe fleje qete si engjull mbi gjoksin tim qe per jete u betua qe do te behet mburoje e ytja tere jeten.
    "Mami, kur do te mi blesh librat"? me pyete,te thash se kemi ende kohe,dhe mu kujtua qe edhe une para lindjes tende shume kohe me pare pata filluar te blej veshje, fustan dhe libra perrallash.
    Jeta ime, cdo levizje ,cdo belbezim, cdo fjale a kenge qe vie nga ti me ngjan ne cicerrimet me te embela, e ndjej ne vete qe me zgjate jete, qe me ben shume me te forte ( as semundjes me nuk i dorezohem se nuk dua te kesh frike ti per mua),ndjej dashuri e krenari .E di qe keshtu ndjehet cdo nene,por ti vogelushe do ta kuptosh me vone thellesine e dashurise sime (atehere kur ne preherin tend te kete nje jete nga jeta jote).
    Njė jetė nga jeta jote!

    Vetėm njė nėnė qė falė jetė, vetėm njė nėnė qė brumos tėrė dashurinė e saja nė qenjen qė e ka lindur nga trupi i saj, mundet dhe ka fuqinė tė shkruaj diēka tė kėtillė, diēka qė tėrsisht ėshtė e mbushur me emocione, qė gjithēka reflekton dashuri, ku edhe hapi mė i vogėl i fėmiu tė sajė ėshtė gjigant, ku buzėqeshja ėshtė dritė dielli, ku lotėt e gėzimit kanė ngjyra tė ylberit, ku njė pėrqafim me duart e vockla paraqet njė dhuratė tė veēantė…
    Po ku ka nė botė emėr mė tė dashur se emri NĖNĖ, ku ka?!

    Foleja_, mė nė fund njė temė e hapur nga ti, por njė temė shumė e qėlluar dhe njė postim shumė domethėnės.
    Tė faleminderit pėr momentet qė mė dhurove gjatė leximit tė kėtij postimi
    MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT ĖSHTĖ SHQIPTARIA

  5. #4
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anėtarėsuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahēen time
    Postime
    3,882
    Shume me ndienje
    Pergezimet e mia.

    Dito.

  6. #5
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anėtarėsuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694

    Ju falenderoj

    green, Poeti,Odeon relax, ju falenderoj qe ndani ndjenjen e lumturise me mua, si dhe te gjithe te tjereve qe ne nje menyre gjeten veten apo hyne pak me thelle ne boten prinderore.
    Besoj qe mbas leximit se paku nje falenderim do te duhej te ua bejme nenave (prinderve)tona, per nje arsye te vetme se jane Nena (prinder).

  7. #6
    *Antar i Rrespektuar* Maska e Albi
    Anėtarėsuar
    18-05-2005
    Vendndodhja
    MiLaNo
    Postime
    591

    Thumbs up Shum e bukur

    Shum e bukur na preke pergezimet e mija

    ANTENA
    Duaje ate qe ke dhe jo ate qe do kesh


    Albi

  8. #7
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anėtarėsuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    Pasi te klikoni ne linkun e mesiperm duhet cdo here te klikoni mbi faqen qe te e shifni deri ne fund mesazhin e dhene !

    Caste te kendeshme ne kthim ne te kaluaren

  9. #8
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Pershendetje.

    Ky eshte nje Presentación de PowerPoint ne lidhje me temen i derguar deri tek une nga Folea_

    Harmonia familjare qoftė pjese e jetes suaj e dashur!

    Lidhja per shkarkim:

    http://s56.yousendit.com/d.aspx?id=0...X0D956M07D9O8O

    PS:
    Ju duhet te keni Power Point per te shiquar kete skedarė.


    PPS:
    We've stored your file on our server. The file will be available for 7 days or a limited number of downloads.
    My silence doesn't mean I am gone!

  10. #9
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anėtarėsuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,956
    Tek kjo lidhje tjeter me poshte mundesite per te shkarkuar skedarin e lartepermendur e keni me shume, afer 30 dite!

    http://rapidshare.de/files/9186395/k..._1_...pps.html
    My silence doesn't mean I am gone!

  11. #10
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anėtarėsuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    Davius te falenderoj shume

  12. #11
    Skofiar Maska e Skofiar
    Anėtarėsuar
    07-08-2005
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    731
    Dashuria ime per ty (per vogelushen time)

    Fjale nga zemra

    Po vogelushja ime, une te dua ty, sikurse e dua vehten.
    Aty nuk ka ndryshim.
    Ti je vlera e dashurise sime,
    e din apo nuk e din.

    Kjo eshte dashuri e imja qe ty te mbeshtjelle,
    qe ty te mban, dhe qe gjithehere e me shume ty te pervehteson,
    kur ti belbezon, kur ti hapat e pare bene.
    Kjo eshte dashuria ime,
    qe ty rrugen ta trason.

    Eshte kjo dashuria ime qe ty ne duar te merr,
    dhe me gjithe fuqine nga te ligat te liron.
    Eshte kjo dashuria ime,
    qe ty pas cdo furtune prap te bene te qeshe,
    qe ty per here e me shume shprese te sjelle.
    Kjo eshte dashuria ime per ty vogelushja ime
    dhe ti je e lindur ne te, shume te dua.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Skofiar : 29-12-2005 mė 14:01

  13. #12
    Larguar.
    Anėtarėsuar
    30-11-2004
    Postime
    1,506
    Ua solla nje poezi te bukur per vogelushen tuaj dhe per vogelushat e tjere te nenave te forumit. Gezuar Vitin e Ri vogelusha nga zogushi qe fluturon

    Jacques Prevert

    Këngë e rritësit të zogut

    Zogu që fluturon kaq ëmbël
    Zogu i kuq dhe i ngrohtë si gjaku
    Zogu aq i dashur zogu përqeshës
    Zogu që befas i hy frika
    Zogu që befas përplaset
    Zogu që do të donte të ikte
    Zogu i vetmuar dhe i hutuar
    Zogu që do të donte të jetonte
    Zogu që do të donte të këndonte
    Zogu që do të donte të klithte
    Zogu i kuq dhe i ngrohtë si gjaku
    Zogu që fluturon kaq ëmbël
    Është zemra jote fëmijë i bukur
    Zemra jote që rrah flatrat kaq trishtueshëm
    Përkundër gjirit tënd aq të pastër aq të bardhë.

  14. #13
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    07-02-2006
    Postime
    10
    Citim Postuar mė parė nga Foleja_
    Dielli i kesaj stine te ngrohte te ndriqonte fytyren e qeshur sot ne diten e fundit si femije kopshti. Derisa ti po merrje dhuraten pershendetese, ashtu e qeshur si gjithehere ,une ndjeva nje kthim ne kohe.Para meje u shfaqe ne shume e shume skena te dashura qe sdo ti harroj kurre.
    Ti merrje dhuraten si nje trofe qe kalove nje periudhe te jetes tende te njome, duke bere nje hap te madh ne jete, te jesh femije shkollor,aq te bente per veshtiresite shkollore qe te presin, ti ia dole,haha , . e mua me ngjante ne momentin e lindjes tende.Atehere kur nuk doja te dija per dhembjet per lotet ,doja te te kem ne dore , te te ndjej e te them ia dola.Ia dola te krijoj nje jete ,nje jete nga jeta ime.Ti ishe trofeja ime me e qmuar.As une nuk doja te mendoj per veshtiresite e jetes, do i tejkalojme se bashku te pata thene shume e shume here deri sa ti levizje ngadal pran zemres sime.
    Ah vogelushe, edhe sot tu mbushen syte me lote kur u pershendete me shoqet ,por si nje zog fluturove ne krahet e mije dhe gjete prehjen , si atehere kur pate te ftohte ,kur ajri i botes jashte nenes te merdhiu supet,dhe nuk pushoje se qari,, e une te mora ne kraherorin tim dhe ti e ndjeve ngrohtesine time .E ndjeve dashurine e pakufi qe kisha per ty dhe pushove te qaje,mbylle syte dhe fleje qete si engjull mbi gjoksin tim qe per jete u betua qe do te behet mburoje e ytja tere jeten.
    "Mami, kur do te mi blesh librat"? me pyete,te thash se kemi ende kohe,dhe mu kujtua qe edhe une para lindjes tende shume kohe me pare pata filluar te blej veshje, fustan dhe libra perrallash.
    Jeta ime, cdo levizje ,cdo belbezim, cdo fjale a kenge qe vie nga ti me ngjan ne cicerrimet me te embela, e ndjej ne vete qe me zgjate jete, qe me ben shume me te forte ( as semundjes me nuk i dorezohem se nuk dua te kesh frike ti per mua),ndjej dashuri e krenari .E di qe keshtu ndjehet cdo nene,por ti vogelushe do ta kuptosh me vone thellesine e dashurise sime (atehere kur ne preherin tend te kete nje jete nga jeta jote).



    mu duk sikur po degjoja veten time tek flisja per femijet e mi.te lumte shum ndenje e paster .Me vjen mire qe s'qenkam vec un mami ketu te ky forumi

  15. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-02-2006
    Postime
    32
    Postimet nė Bllog
    1
    Me pelqeu shume shume.Urime .
    Une akom nuk kam nje bebe shpresoj qe te vi ne kohen e duhur sepse tani eshte pak heret.
    Por qe tani me te dashurin tim mendojme shpesh per te i kemi gjetur dhe emrin per djale apo vajze.
    Me vjen mire qe ke nje femi te tille dhe shpresoj te rritet i lumtur e ti ti gezosh bashke me te momentet e lumturis se tij.

  16. #15
    Shamikuqja!!! Maska e BRADYKININ
    Anėtarėsuar
    07-01-2004
    Vendndodhja
    In Constant Motion!
    Postime
    498
    :'(

    I lexoj me kenaqesi ndjenja te tilla kaq te pastra. Pershkrim shume i bukur, foleja.

    /me hardly waiting to have such a precious gem in my life.
    If I Only Could....

  17. #16
    Artist I Merituar Maska e Parmisti
    Anėtarėsuar
    11-03-2003
    Vendndodhja
    VoRriBoM
    Postime
    147
    Pergezimet e mia Foleja. ME te vertet me ka pelqyer shum. Ta kesh me jet



    PaRmO

  18. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-04-2006
    Postime
    31
    uau! ishte nje pershkrim ndjenjash shume rrenqethesh, shume i bukur. Un jam shtatzane, 34 javesh e ne maj do kem, me ndihme te Zotit, vajzen time ne dore. Nuk e di, a prej qe dihet qe grate shtatzana preken dhe emocionohen ma leht po mua mu mbushen syte me lot. Ndjenjat e mrekullueshme qe provohen gjate shtatzanise, kur ndjen bebin qe leviz, kur komunikon me te, oret e kaluara me rrobat e reja, me librat per shtatzanine, lindjen e per bebin, te mbushin me gezim e mezi pret ta shohesh e ta shterngosh engjellin tend. Pres me padurim momentin kur ta perqafoj fort, e me dukej se me syte e mendjes shihja momentin tend me femijen tend e deri te krenarine kur e cove ne shkolle. Me kenaqe. Jete te lumtur. ida

  19. #18
    e Shqipes Maska e Foleja_
    Anėtarėsuar
    04-08-2004
    Postime
    1,694
    Te gjitheve qe lexuat apo postuat ne kete teme ju falenderoj nga thellesia e zemres ,me deshiren me te sinqerte qe te gjithe se paku nje here te e perjetojne kete ndjenje qe eshte teper veshtire te pershkruhet ne ata pak rreshta qe kam shkruar une. .

  20. #19
    i/e regjistruar Maska e rabija
    Anėtarėsuar
    02-08-2006
    Postime
    126
    Shume me pelqeu ky tekst,por emocionues! Ndjenja te tilla kane te gjitha nenat. Rrofshin nenat kudo qe jane.......

  21. #20
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-07-2006
    Postime
    61
    Je nder antaret me te respektuara ashtu edhe nga ana ime e nderuara Foleja dhe flm per shkrimin tend te uroj qdo te mire ne jete ...............

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Shkruaj njė fjalė tė bukur pėr fėmijėn e diasporės
    Nga projekti21_dk nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
    Pėrgjigje: 53
    Postimi i Fundit: 08-04-2010, 09:17
  2. Meditime tė krishtera
    Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 135
    Postimi i Fundit: 16-06-2007, 18:36

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •