Masazhet, luks apo nevoj? Masazhatort Kujtim Haxholli dhe Anila Bylykbashi tregojn se si po prpiqen t fusin kulturn e masazhit n Shqipri, nprmjet aplikimit t masazheve profesionale jo vetm pr relaks, por pr t larguar ato shqetsimet e vogla, t bezisshme, nga t cilat nuk na shptojn dot ilaet

Nj masazh si kur shndeti


Belina Budini


TIRAN Masazhatori sht tanim nj person n listn e miqve t shumkujt dhe jo rrall, ndr t part n repertorin e telefonave personal. Por jo n Shqipri, ku rolin e masazhatorit e bn ende nj njeri i dashur, i afrt i familjes apo nj mik i ngusht. T pakt jan ata q u besojn duarve t huaja t nj fizioterapisti dhe q shkojn n qendrn e relaksit, si n qendrn m t afrt shndetsore kur kan probleme q mund t zgjidhen edhe vetm me dy seanca masazhi. Deri von klientela e vetme e masazhatorve t pakt shqiptar kan qen diplomatt e huaj. Shijen e masazhit nisn ta provonin edhe punonjsit shqiptar t ambasadave dhe dalngadal radht e atyre q frekuentonin nj qendr relaksi pr t br masazh u shtuan. Nj pjes preferojn masazhin n shtpi (kryesisht personat publik, sipas masazhatorve), ndrsa ka lindur edhe nj kategori e re klientsh, t varurit nga masazhet.
Por masazhi mbetet ende nj shrbim i perceptuar si luks. Mungojn jo vetm klientt, por edhe njohsit dhe profesionistt e mir t ktij profili t fizioterapis, megjithse n Institutin e Edukimit Fizik n Tiran sht elur nj deg e re specializimi pr fizioterapi dhe masazh. Problemi kryesor sht se nuk ekziston kultura e masazhit n Shqipri, - shprehet Kujtim Haxholli, fizioterapist dhe instruktor joge n nj qendr sporti dhe relaksi. Sipas tij, ka edhe nga ata q pak e njohin masazhin e megjithat bjn shrbime t tilla, shpesh edhe t kushtueshme. M par kan hyr mimet, sesa cilsia, - thot duke shtuar se masazhi sht nj art delikat dhe krkon profesionalizm, prndryshe mund t bhet edhe i dmshm. Thot se ka dit kur kryen edhe 10 masazhe dhe shpesh ndihet i lodhur. N Tiran duhet t ket m shum masazhator, por edhe njerzit duhet t ken m tepr njohuri rreth masazhit, si nj mnyr pr t lehtsuar e shpesh pr t shptuar nga dhimbjet e problemet e ndryshme pr t cilat nuk sht e nevojshme t rendsh n spital.

Kujtimi, masazhatori i Kundalini

Trajtimet kurative jan edhe m t preferuarat n Tiran dhe sidomos masazhi shiatsu, q sht nj trajtim kurativ japonez, t cilin aziatikt duan ta prhapin n do familje si nj domosdoshmri. Kujtimi, 53 vje, preferon aplikimin e nj teknike tjetr aziatike q quhet Kundalini, dhe q prmban teknikn shiatsu dhe disa element teknikash t tjera. Kundalini sht nj term i jogs dhe do t thot energji shpirtrore. Ai funksionon si transmetim energjie, por nuk sht nj prrall. sht nj teknik e kompletuar masazhi, - tregon Kujtimi, ndrsa e aplikon at n kurrizin e nj punonjseje t ambasads gjermane n Tiran. Thot se teknikat aziatike i ka msuar n Kin, ku ka kryer studimet e larta pr edukim fizik q n vitet 70 dhe ku sht rikthyer n 1999-n pr t msuar jogn, t ciln e aplikon rregullisht pr vete dhe pr klientt e tij. Prve ktyre teknikave aziatike, aplikon edhe t tjera, si masazhet sportive pr t vn n pun muskujt ose pr personat q kan probleme me muskulaturn, masazhet shplodhse pr sistemin nervor, ato kurativ, kur ka simptoma smundjesh ose dmtime t kolons vertebrale, por edhe masazhet zbukuruese pr fytyrn ose pr celulitin. Por edhe ato q vuajn nga dhimbjet e koks mund t shptojn vetm me masazhe, sipas Kujtimit, q thot se pjesa m e madhe e atyre q vuajn nga dhimbjet e koks jan femrat (4,5 her m shum se meshkujt), ndrsa meshkujt vuajn m shum nga dhimbjet e mesit, t cilat gjithashtu mund t mnjanohen me an t masazheve profesionale.

Anila, masazhatorja e Shiatsu

Nse t masazhohen nga nj mashkull nuk sht gjithnj e vetpranueshme nga nj femr n Tiran, me nj masazhatore femr mund t jet m e leht. Anila Bylykbashi sht vetm 30 vje dhe n qendrn e vet estetike ka futur edhe masazhin, pr t cilin thot se sht specializuar n Milano dhe shumica e klientve t saj duket se jan femra. Teknika shiatsu sht teknika e saj e preferuar dhe thot se mund t aplikohet edhe kur klienti sht i veshur me tuta, sepse konsiston n shtypjen e kyeve. Ajo shpjegon se ky lloj masazhi sht relaksues dhe ndihmon qarkullimin e gjakut. E aplikon kur klientt kan dhimbje t kyeve ose t mesit. Nj tjetr masazh i preferuar prej saj, sht masazhi i kmbve, t cilat, sipas Anils, jan harta t vrteta t trupit dhe mund ta projn ndjesin e shplodhjes dhe t relaksit n t gjith trupin. Shum prues sht edhe masazhi i fytyrs q nuk kufizohet vetm n zonn e kohs, por prhapet n t gjith trupin, duke i dhn shplodhje dhe shtendosje, - shpjegon Anila, n kndin e masazheve t qendrs s saj estetike. Pr ata q nuk kan probleme, por duan thjesht masazhe shplodhse, Anila sugjeron masazhe m t shpejta, gjysm orshe me krem, vaj ose pudr q kushtojn nga 10 mij lek. Ndrsa masazhet q zgjasin nj or, prgjithsisht n Tiran kushtojn 30 mij lek t vjetra, mim q, sipas masazhatorve kryeqytetas, nuk sht shum i lart, krahasuar me jasht, ku nj minut masazh kushton 1 euro.
Dhe megjithse kemi qen nj vend shum pran fryms orientale q njihet pr artin e masazhit, n Shqipri nuk ka nj trashgimi ose tradit t vrtet pr aplikimin e teknikave masazhuese orientale, t cilat tanim kan zbarkuar edhe n Perndim, ku m par qytetrimi judeo-kristian nuk e shihte me sy t mir lnien e trupit n duart e nj t huaji, si n vendet e Lindjes. Qendrat e relaksit jan shndrruar n tempuj t vrtet n Perndim, si nj mjet pr t larguar stresin dhe masazhi konsiderohet si nj nga mjetet m efikase kundr stresit. Aq sa edhe npr qendrat e puns, n restorante apo kafene mund t gjesh masazhator dhe hapsira shik, ku mund t zbulosh knaqsin e nj shiatsu japonez, t nj masazhi indian apo taoist kinez. N Shqipri gama e masazheve nuk sht aq e madhe dhe masazhet thjesht relaksues jan t kufizuara n frkime t lehta. T vogla, por edhe disi t ftohta, ambienteve t masazhit u mungojn shpesh qirinjt dhe atmosfera e vrtet relaksuese. Edhe kjo, me sa duket, bn pjes n mungesn e kulturs s masazhit te vet masazhatort ose neglizhohet prej tyre. Klientt m t rregullt duket se jan ata q kan probleme t ndryshme si dhimbje gjymtyrsh ose trupi, apo probleme me nervin shiatik e qndrimin e keq gjat puns, nj pjes snobsh q krkojn masazh me agopunktur edhe kur nuk kan nevoj pr t, edhe ata q duan t largojn stresin me masazhe t lehta shplodhse.

Shqetsimet q kan nevoj pr masazh profesional

Dhimbjet e koks
Dhimbjet e krahve
Dhimbjet e mesit
Nj pjes e atyre q kan nerv shiatik
N rast artritesh, artrozash
Dhimbje t brrylit
Dhimbje t gjurit
Cervikalet ose dhimbjet e qafs

mimet
Nga 10-30 lek/euro pr seanca nga 30 minuta n 45 min ose 1 or

14/07/2005
KATEGORIA: Metropol Shekulli.