Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Jeta e Shn Gjergjit t Janins - 17 janar

  Martiri i ri Shn Gjergji i Janins

  Jeta e Shenjtit

  Gjergji - ky martir dhe atlet i bekuar i Krishtit, mburrja e Janins, rrzimi i t pabesve dhe ngjallja e besimtarve, - lindi m 1808 n fshatin Gurhli t rrethit t Grevenit. Prindrit e tij ishin fshatar t varfr dhe quheshin Konstandin dhe Vasiliqi.
  N moshn 8 vje mbeti jetim nga prindrit dhe pr kt u kujdesn i vllai dhe e motra.
  N at periudh t trazuar, u thirr tek nj haxhi Avdulla q ishte funksionar i Emin Pashait dhe punoi tek ai pr m se tet vjet si ordinanc.
  Pasi Emin pashai u b sundimtar i Janins, mori me vete dhe Gjergjin e bekuar, i cili me nxitjen e miqve t tij u fejua me nuse t re t quajtur Eleni q gjithashtu ishte jetime.
  Agarint, sipas zakonit, nuk e thrrisnin Gjergjin me emrin e tij kristian, por e quanin ordinanca Jaup Hasan duke menduar se, meqense q i vogl ishte pran tyre, do t ishte br turk. E reja Eleni, ndonse ishte shum e varfr nga pasurit materiale, nga dhuntit shpirtrore ishte shum e pasur. Ishte e urt, e thjesht, respektonte Perndin. Ditn e fejess s tij, nj hoxh turk, vrapon ta kallzoj te kadiu.
  Haxhiu e thrret Gjergjin dhe e pyet se 'sht dhe Shenjti pa u trembur i prgjigjet: "Kristian isha dhe jam", duke br njkohsisht edhe shenjn e Kryqit.
  Kadiu, duke dgjuar nj gj t till, vendosi ta onte te veziri, por edhe te veziri martiri u prgjigj me t njjtat fjal. Pastaj, veziri, pasi msoi se ishte njeri i haxhi Avdullait, drgon dhe e thrret dhe pasi erdhi, e pyet nse Gjergji sht i krishter.
  Kshtu, Gjergji, me kt pohim, shkruhet n list si i krishter dhe lirohet nga do shpifje.
  Duke gdhir dita e Shn Dhimitrit, m 1836, Gjergji u kurorzua me Elenin dhe at koh iku s bashku me Emin pashan pr n Prusk, por, pas nj turneu disamujor, u rikthye n Janin dhe u rekrutua si adjutant i Myteselim efendiut.
  N fund t dhjetorit 1837, e shoqja i lindi djal dhe Gjergji prderisa nuk e shoqroi t zotin q shkonte n nj krahin tjetr, e pagzoi t birin m 7 janar 1837. U gzua shum q u b i denj t bhet baba duke ndjekur rrugn kristiane. Dukej se Ati qiellor ato dit po i thurrte kurorn e pavyshkur t lavdis s martirizimit, sepse ditn tjetr ra n nj gjum t thell dhe t pasnesrmen, kur u zgjua, krkoi t vishte rrobat e fests.
  Pasi i veshi, duke ikur, u kthye dy her pr t prshndetur familjen. Ishte e mart, 12 janar 1838.
  U nis n drejtim t pazarit dhe, duke kaluar nga rrapi madhshtor n mes t pazarit, takoi hoxhn s bashku me kadi Bylykbashin. Ata, duke e kapur, e pyetn: "Deri kur do qeshsh me fen? Turk sht Krishti?"
  N fillim Gjergji, si njeri, u trondit dhe luste q ta linin.
  Ndrkoh, duke par kt znk, erdhn dhe turq t tjer, por edhe shum t krishter, paria, njerz shum t mir, t cilt na transmetuan si nj miro t mueshme astet e fundit t Shn Gjergjit.
  Prball vendit t grindjes ishin njerzit e Daut pashait dhe, meq u shqetsua, ky urdhroi t'i sillnin prpara ata q grindeshin. Duke i pyetur turqit se 'po ndodhte, ata iu prgjigjn se ky ishte turk dhe e dinin t gjith, por tani ndryshoi dhe u b i krishter, sepse ka n festn e tij shenjn q mbajn t krishtert. Pasi u pyet Shenjti, i cili me guxim u prgjigj: "I krishter linda, i krishter jam dhe i krishter do t vdes". Kryekomandanti Daut, duke mos mundur t merrte vendim, e merr Shenjtin dhe e on te kadiu.
  Kadiu e pyet: "I krishter je ti?" Shenjti iu prgjigj: "Po, i krishter isha dhe jam dhe si t krishter m ke shkruar n listat e tua, q vjet."
  Kadiu i thot: "Vjet ishte vetm nj dshmitar, por tani jan shum q thon se ti je turk. Ose t bhesh turk, ose t vdessh".
  N burg Shenjti takoi edhe t krishter t tjer t cilt, pasi msuan arsyen prse u burgos, filluan ta ngushllonin dhe t'i jepnin guxim pr martirizim.
  "Mos u frikso, i thoshin, Krishti do t t ndihmoj".
  Ditn tjetr e uan prsri tek kadiu, i cili e nxiti q t bhej turk, por ai iu prgjigj: "Kristian jam dhe kristian do t vdes". Ather, si bagti e ojn ta lidhnin, i vn kmbt n nj dru, i vendosin nj pllak guri mbi gjoks rreth 70 ok dhe i plagosin duart duke i futur gjemba npr thonj. Shenjti i pathyer lavdron Perndin, fle i qet si mbi dyshek dhe priste astin hyjnor. Kur u zgjua, t tjert e pyetn nse rron, sepse u friksuan q nn peshn e pllaks s rnd nuk do t rronte m. Dhe Shenjti u thot: "Nuk ndjeva fare dhimbje, por pash edhe nj vegim q do t'jua tregoj: "Erdhi nj i ri i veshur me t bardha t ndritshme dhe m tha: "Mos u tremb Gjergj, do t kesh bekimin tim."
  Takoi t gjendej atje nj plak i keq, nj mohues i Krishtit rreth 70 vje q ishte br turk. Ai, duke par Shenjtin, i thot: "Ore, un kisha 70 vjet n kt besim dhe e lash e u bra mysliman". Shn Gjergji, duke par kt luifer t ri, pa u trembur, ndonse ishte si bagti midis ujqrve t uritur, i mbushur me zell hyjnor dhe i fuqizuar me dhurat hyjnore, i thot plakut t keq: "O i ndyr. Po i l kta t marr dhe t them ty se besimi im sht m i shklqyer se edhe dielli.
  O i mjer! Si mund t largohesh nga familja jote, nga bijt e tu dhe madje nga m i madhi nga prifti? Nuk t dhembi shpirti q u ndave, o plak i flliqur?"
  O atlet trim! O burrri martirike! O studim dhe dshir, lavdi e shenjt qiellore!
  E marrin prsri nga kadiu dhe e ojn tek funksionari i shtetit, por edhe atje Shenjti u prgjigj njlloj. S fundi, me vendim, e burgosn.
  Duke gdhir e shtuna, pr her t tret e uan Shenjtin te kadiu pr t predikuar pr her t tret Trinin e Shenjt. "E 'thua?" i thot kadiu. "Erdhi koha t vdessh, do t nxjerr vendimin". Shenjti, pa u trembur, por me guxim, i thot: "Nuk trembem nga asgj. Jo nj por njqind vendime". Kadiu, duke par dhe duke admiruar trimrin e Gjergjit, donte ta lironte por raca barbare dhe demoniake e turqve t Janins thrriste: "Vdekje, atij q shau myslimanizmin. Vdekje!"
  Dhe kadiu, pr respekt fetar, ra dakord. Dha vendimin dhe Shenjtin e marrin pr n burg. Thon disa se, n astin q kadiu u dha vendimin gardianve, u b nj vettim hiperbolike dhe nj zhurm e llahtarshme e shoqruar dhe me nj gurgullim t liqenit, saq u trembn shum njerz.
  Kristiant e Janins, miq dhe t afrm t Gjergjit, paria me n krye mitropolitt e Epirit dhe Grevenit, veprojn dhe kujdesen t shptojn Shenjtin. Shkojn te veziri dhe ndrsa i tregojn se Gjergji nuk kishte qen kurr mysliman, ai, si nj Pilat tjetr, "lan duart" duke thn se respekton vendimin e kadiut dhe nuk mund ta anullonte. N burg shkonin do dit t krishter, t cilt i predikonin dhe e stimulonin n rrugn e martirizimit, por ai u thoshte: "Mos u tremb. Un do t martirizohem pr Krishtin tim me zell".
  Ishte i bekuari kaq i qet, sa askush tjetr, na thoshte gruaja e tij. Gjith ato dit q ndenji n burg nuk pushuan agarint s shkuari dhe s ngacmuari. E nxisnin t ndryshonte besimin, por ai u thot: "Jam i krishter". Roja e tij nuk pushonte s shqetsuari, duke i thn: "More, Gjergj, bhu turk q t shptosh nga vdekja dhe pastaj shko n Greqi ose gjetk dhe bhu prap i krishter". Gjergji i dshpruar, duke menduar fjaln e pushtuesit, i prgjigjet me thjeshtsin e tij t natyrshme: "Un si t krishtert vdes, 'mund t m bsh?"
  Duke gdhir e hna e Shn Andonit, erdhn pes xhelat t merrnin Shenjtin. T burgosurit q ishin me t, i thoshin: "Burrrohu. Kujdes mos friksohesh. Mbaj besimin tnd deri n fund. Pak dhimbje n tok e pastaj vjen gzimi i qiellit". Shenjti, me gzimin q i pasqyrohej n fytyr, puthi miqt e tij t mir dhe u largua. Vraponte drejt martirizimit "si nj dre i etur drejt burimeve t ujit", si thot dhe Davidi hyjnor.
  Nj mrekulli e madhe ishte pr ata q po e vrenin Shenjtin, sepse vraponte me kaq zell dhe qetsi prbri xhelatve sa dukej sikur fluturonte n ajr. Fytyra i dukej gazmore dhe e shklqyer nga gzimi. Kur mbrritn n dern e madhe t kshtjells, tek nj shesh q sot mban emrin e tij (t martirit t ri Gjergj), te vendi Kuramana, e pyetn prsri: "'je ti?"
  "Jam i krishter, u prgjigjet, dhe i falem Krishtit tim dhe Zonjs Hyjlindse" dhe duke i thn kto fjal, luti xhelatt q t'i zgjidhnin duart.
  Pasi ia zgjidhn, bri Kryqin dhe thirri n drejtim t t krishterve: "M falni, vllezr, dhe Perndia do t'ju fal". Sapo mbaroi, i vun n qaf litarin dhe duke e trhequr, dorzoi shpirtin.
  N kt mnyr ky njeri trim, n moshn 30 vje, u b i denj t marr kurorn e martirit dhe t prjetsis. Ishte e hn, 17 janar 1838. M von, himnografi i frymzuar nga Perndia do t shkruaj: "At trim nuk e mundn vuajtjet, as ledhet e pushtuesve, as lulja e rinis s tij, as dashuria e gruas, as dashuria e fmijs s vogl, por i quante si kleka pr t fituar Krishtin". Sipas zakonit t turqve, Lipsani i shenjt qndroi pr tri dit n trekmbsh. Rojet do nat shihnin nj drit qiellore q e mbulonte dhe thoshin: "Po, po, po. 'xhind sht ky?"
  Pasi kaluan tri ditt, kristiant lutn vezirin dhe ua dha lipsanin e Shenjtit. T mbledhur t gjith, kryepriftrinj, priftrinj dhe popull, n kishn e Mitropolis s Shn Athanasit, me lot pr humbjen dhe me gzim pr lavdin e besimit, me psalme t shklqyera dhe zell besimi e varrosn me nj adhurim t madh lipsanin e shenjt n an t hierores dhe u ruajt atje deri tani von. Ata t krishter q morn copa nga litari, ose kmisha e tij, ua dhan t smurve, t cilt u bn mir. Memect foln, alamant ecn drejt, nj gruaje me dor t thar iu rikthye shndeti si m par. Shum njerzve iu shfaq n ndrr, si edhe gruas s tij, duke i thn: "Mos u tremb, un t vizitoj shpesh". Fjala e mrekullive t tij i kaloi kufijt e Janins dhe vraponin e vraponin turma njerzish, t cilt sipas besimit t tyre merrnin dhe shndetin e tyre.
  Q nga dita e martirizimit t tij, populli e nderon martirin e ri Gjergj si shenjt, por krkuan edhe shpalljen zyrtare nga ana e Patrikans, e cila u b m 1839 n kohn e mitropolitit t Janins Joaniq. Ekziston gjithashtu nj letr e s ves s martirit t ri Gjergj drejtuar Krisanth Lens, himnues dhe redaktor i shrbess s par t Shenjtit, e shkruar n Janin m 27 shtator 1886 dhe e nnshkruar si Eleni Martire e Re.
  M 26 tetor 1971 u b trasportimi i lipsanit t shenjt dhe me psalme madhshtore e vendosn n nj ark t argjendt n kishn e tij t rindrtuar e shum t bukur. Atje ndodhet edhe sot lipsani i shenjt i martirit t ri, Gjergjit, mbrojtsit t Janins, si u quajt.
  Shn Gjergji, me flijimin e jets s tij na tregoi me veprim, madhshtin e besimit t tij dhe ndihmoi bashkbesimtart t ruajn t qndrueshm dhe t palkundur kristianizmin q ndjente ather prndjekje t ashpra dhe satanike.
  Le ta lavdrojm dhe ne Perndin si pasardhs t vrtet t martirve q u bm t denj t jemi pjestar t trimris s tyre, e cila arrin deri n ditt tona. Le t lavdrojm Perndin n m t lartat, sepse flijimi i Shenjtit, martirit t ri, u b ngjallja e vrtet e besimtarve dhe rnie e t pabesve.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3
  Dy ikona t Shn Gjergjit t Janins, me kostum popullor shqiptar

  Shenjtort e krishter, me veshje shqiptare


  A. Mile

  Elementi popullor shqiptar ka zn vend edhe n ikonografi. N arkivn e Muzeut Historik Kombtar ndodhen dy ikona t shekullit XIX me figurn e Shn Gjergjit t Janins, nj nga martirt e rinj t krishter, i cili paraqitet me veshje popullore shqiptare. Fustanella nn gju, jeleku, xhamadani e opingat me xhufka, jan disa nga elementt n veshjen e shenjtorit. “N konsultim me specialistt e Institutit t Kulturs Popullore kemi vrtetuar, se veshja e Shn Gjergjit sht shqiptare, kjo fustanell gjendet jo vetm n amri, por dhe n Shkodr. Nj veshje e till n shekullin XIX sht pikturuar dhe nga Kol Idromeno dhe sht fotografuar nga Marubi”,- thot drejtori i Muzeut Historik Kombtar, Moikom Zeqo. Ikonat q ndodhen n MHK, prej viteve ’60 jan t prmasave t ndryshme. N at me prmasa m t vogla paraqitet Shn Gjergji me kostum shqiptar, duke mbajtur n dorn e djatht kryqin e n t majtn palmn e martirizimit. N sfond duket nj peizazh me kodra dhe figura e nj engjlli. Ikona m e madhe tregon gjithashtu shenjtorin me veshje popullore shqiptare, n ann e djatht t saj dhe trupin e tij t varur n trekmbsh. N t duken edhe bedenat e kshtjells s Janins, mbi t cilat shquhen figurat e ushtarve turq, nj kull sahati dhe figura e nj engjlli. Nga nj mbishkrim q ndodhet mbi t msohet se ikona sht pikturuar nga Dhimitr Enomarini, n 12 mars 1864. Sipas Zeqos, ka mundsi q t dy ikonat, q vijn nga Metropolia e Gjirokastrs, t ken t njjtn autorsi. Ato do t vendosen n pavionin e etnografis shqiptare n MHK.

  Emri: A-211-St-George-of-Ioannina.jpg

Shikime: 249

Madhsia: 69.3 KB
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 19-01-2021 m 03:22

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,090
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Jeta e Shn Gjergjit t Janins - 17 janar

  M 26 tetor, 1971, lipsani i martirit t ri t Greqis, Shen Gjergji i Janins, u zhvarros dhe u vendos n kishn e sapo ndrtuar. Nj murg nga Mali i Shenjt me origjin nga Epiri me emrin P. Mitrophanes i cili kish kompozuar nj shrbes pr Shenjtorin e Shenjt, mori pjes n lvizjen e lipsanit dhe mori nj cop t vogl t lipsanit nga peshkopi. Nj vit m pas, murgu P. Mitrophanes i tha peshkopit se e pa Martirin e Ri Gjergj t shfaqej gjat vigjiljes dhe rreth skits ku jetonte n Malin e Shenjt, n Ditn e Shenjt t Fests se shenjtorit, dhe lipsani i shenjtorit filloi t lshont nj arom t mrekullueshme.

  Emri: LipsaniShenGjergjiJanines.jpg

Shikime: 237

Madhsia: 51.5 KB

  Lipsani i Shenjt i Shen Gjergjit ka br mrekulli pa fund dhe Shenjtori i bekon t gjith ata besimtar q i vijn ta nderojn dhe ti luten Atij.

  Burimi: LA FEDE DEI NOSTRI PADRI (Facebook)


  Shnim: Prktheu nga anglishtja, Ilirjan Papa.

Tema t Ngjashme

 1. Ali Pashe Tepelena-figure Kombtare
  Nga ILovePejaa n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 05-08-2013, 21:21
 2. 'sht Dita e Shn Gjergjit? Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakov
  Nga Mexhid Yvejsi n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-04-2009, 08:40
 3. Informacion per Mitropoline e Korces
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 31-01-2009, 06:11
 4. Nga Iliret deri tek Shqiptaret!
  Nga tani_26 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 111
  Postimi i Fundit: 06-03-2007, 21:53
 5. Qeveria e Vlors prpiqet t rimarr Janinn
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-01-2004, 14:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •