Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Dhjet leksione mbi ndrrat

  Dhjet leksione mbi ndrrat


  "The Dream Makers"

  Richard Corriere & Joseph Hart


  Leksioni i pare

  "ndrrat jan imazhet e ndjenjave"

  T gjith ne ndrrojm, por pak i mbajn mend ndrrat e tyre dhe edhe m pak i kuptojn ato. Margaret Phillips Johnson, e cila jep leksione pr analizn e ndrrave n Institutin C.G. Jung n Los Angeles thot se "nj ndrr mund t mendohet si nj letr q e pandrgjegjshmja i drgon t ndrgjegjshmes". Kjo letr, gjithsesi, sht shkruar me hieroglife. E duke e ndrlikuar shtjen edhe m tej, mund t themi se ka aq gjuh t shkruara n hieroglife sa 'ka edhe ndrrimtar. Ndaj, nj imazh i marr nga nj ndrr mund t nnkuptoj dika pr nj person dhe dika tjetr pr nj person tjetr. Guri i Rozets pr interpretimin e ndrrave u zbulua n vitet '70 nga psikologt Richard Corriere dhe Joseph Hart, t cilt e prfshin n librin e tyre "The Dream Makers: Discovering Your Breakthrough Dreams". Disa vite m pas, komuniteti i tyre terapeutik, "Qendra pr Ndijimin e Terapis" nuk funksionoi m dhe rezultoi n rastin m t keq, m t gjat e m t kushtueshm t psikoterapis komplekse. Bashk me gjithka tjetr t humbur n at kataklizm ligjore dhe emocionale kjo ishte, sidoqoft, nj mnyr e re dhe e mrekullueshme e t kuptuarit dhe t msuarit nga ndrrat e dikujt. Kjo sht e leht pr t'u kuptuar, por m e thell n domethnien e saj dhe Corriere, Hart dhe miqt e tyre terapist zbuluan se ndrrat jan imazhet e ndjenjave. Ndjenjat q ne prjetojm n ndrrat tona jan ajo cfar sht kuptimplot n lidhje me ato. Imazhet dhe ngjarjet q paraqiten n ndrrat tona jan shprehja e ktyre ndjenjave. "Jam n nj motoskaf. Dikush tjetr po e drejton at. Ata po e ngasin shpejt dhe jam i friksuar. Po u them atyre ta ngadalsojn shpejtsin dhe t jen m t kujdesshm". Kjo sht nj ndrr q na tregon se nuk i kemi gjrat nn kontroll. Ndoshta dikush tjetr po e drejton jetn ton. Ndoshta sht nj aspekt i personalitetit ton, zemrimi apo kapadaillku, ai q po bn zgjedhjet m kritike q ndikojn n sigurin apo lumturin ton. Kjo ndrr jo vetm q na ofron nj vizion t qart se dikush apo dika tjetr po kontrollon situatn aktuale, por ne kuptojm edhe vetveten, inteligjencn, kujdesin dhe ndjeshmrin lidhur me qenien ton. Friedrich Nietzsche thekson se ne t gjith jemi artist n ndrrat tona. Mendjet tona ndrrimtare jan t afta t rikrijojn skena familjare dhe persona t afrt me qartsi t madhe dhe me nj vmendje t pabesueshme deri n detaje. Ne mund t krijojm gjithashtu n ndrrat m origjinale edhe vende t jashtzakonshme, ngjarje apo situata pa sforcon m t vogl t kujtess. Nuk ka gj m t jashtzakonshme se t qenit i nj shkrimtari n mendjen e nj ndrruesi. Fjalt, tingujt dhe imazhet vijn nga e pandrgjegjshmja jon, duke riprodhuar realitetin n mnyr kaq t besueshme saq rrall e dime se po ndrrojm n momentin e prjetimit t ndrrs, emocionalisht dhe intelektualisht n realitetin imagjinar t ndrrave. Por, arti i t ndrruarit sht m shum se thjesht oikturimi i imazheve perfekte. Ka nj zgjuarsi t thell misterioze dhe t padukshme pas skens s ndrrave tona, gj q na nxjerr nga kaosi dhe dhimbja, nga veset e kqija dhe sjellja e parregullt, duke u prpjekur t na informoj pr at q n t vrtet jemi dhe far duhet t bjm jetn reaale pr t qen t shndetshm, t lumtur t lir dhe t sigurt. Ashtu si arti i madh, sht prmbajtja morale dhe intelektuale e ndrrave tona ajo q na bn t vetdijshm pr t'i shqyrtuar ato me vmendjen, pa marr parasysh aftsin e thjesht pr t krijuar nj bot trsisht imagjinare.

  Kto jan dhjet leksione pr t'ju br t hyni nprmjet gjuhs s ndrrs n nj bot m t madhe t vetvetes . Meqnse t gjith jemi pikrisht n kt rrug, nuk mund t themi se ku mbaron ajo. Por, gjithnj e dim sesa rrug kemi br dhe se do pjes e udhtimit ton na sjell kujtimet e veta. Kjo ndihmon pr t shkruar ndrrat tona dhe pr t folur pr to. Disa prej tyre mund t jen t lehta pr t'u kuptuar, t tjerat do t'ju mundojn pr pak koh. Kuptimi I ndrrave tona sht m shum art sesa shkenc.

  Leksioni i dyt

  T prdorim ndrrat pr t njohur vetveten

  N j ndr gjrat m t thjeshta dhe m t rndisshme q msojm nga ndrrat tona sht se"cilt jemi"cilt jemi n t vrtet?. N qendr t pjess m t madhe t ktyre ndrrave, ajo q sheh, vlerson dhe kryen aktivitete t ndryshme sht vetvetja. Aspektet e tjera t personalitetit shfaqen si karaktere t tjera n ndrr, her si njerz q i njohim, her si t huaj, her si kafsh, forcat t natyrs apo prbindsha. Racionaliteti dhe egoizmi i pjess m t madhe t njerzve krijon iden e rrem se identiteti i tyre sht monolitik: se ata e din se kush jan; se e din se far plqejn dhe far jo dhe se e din se si duhet t ndjehen pr kt apo at gj. Asgj nuk mund t kaloj prtej ksaj t vrtete. N mnyr t vazhdueshme ne t gjith prjetojm konflikte t brendshme se si duhet t veprojm dhe t flasim, nse duhet t kontrollojm veten apo duhet t jetojm jetn duke u nisur nga impulset, nse jemi vrtet t dashuruar apo ajo q po jetojm sht e pavrtet. Frojdi e analizoi psikikn e tij dhe arriti n prfundimin se ka nj ego, nj un dhe nj superego. Jungu shihte thell brenda vetes pr t zbuluar ann e tij t errt dhe e quajti kt "hije t vetvetes". Eric Berne thoshte se n t gjith kemi tre modele t mendimit dhe sjelljes konfliktuale, "Prindi, Fmija dhe i Rrituri". Dhe gruaja ime, Carol, zbuloi se secili prej personazheve t "Ishujve Gilligan" prfaqson nj aspekt t ndryshm t personalitetit t saj dhe se secili prej tyre ka perspektivn e tij, prioritetet dhe mnyrn e vet t t vvepruarit. Pa dyshim konflikti i brendshm sht nj ndr sfidat m t dhimbshme dhe m t vshtira t jets. Si nj avokat me mim t lart intelekti yn racional do t mbroj nj tjetr aspekt t do shtjeje. M e mira q miqt dje kshilltart mund t bjn sht t t tregojn se si duhet t menaxhohet nj konflikt dhe si duhet t vendossh se cila sht m e mira pr ty. Gjej veten n ndrrat e tua dhe lre veten tt t oj n n drejtimin e duhur.

  Un e kam gjetur veten n ndrrat e mia 20 vjet m par. Ishte nj koh konfliktesh dhe trazirash n jetn time. Ditt m ishin mbushur me emocione t dhimbshme, mrzi, zemrim, inat dhe impulse vetshkatrruese. Nisa t lexoj nj gazet ndrrash dhe dhe nj nga gjrat e para q vura re ishte se imazhi im n ndrra nuk ishte imazhi i nj njeriu t mendur. N t gjitha ndrrat e mia isha nj njeri shum i kujdesshm, i qet dhe i matur. E urreja mnyra se si sillesha gjat dits, por m plqente mnyra se si sillesha n ndrrat e mia. Ishte nj imazh i vetvetes me t cilin mund t jetoja. Personazhe t tjera dhe imazhet n ndrrat e mia prfaqsonin dukshm zemrimin dhe mungesn e lumturis, por vet isha n rregull dhe vizioni i qart i mbshtetjes q i jepja vetvetes m jepte edhe m shum shpres. Njerzit shpesh prqndrohen n ngjarjet dhe personazhet e ndrrave, por ata duhet t nisnin t kujtojn veten, t kujtojn si veprojn dhe si ndjehen n ndrra. Nse ju plqen mnyra se si paraqiten n ndrra, silluni kshtu edhe n jetn e prditshme. Nse nuk ju plqen kjo mnyr, prdoreni kt ndjesi si nj mnyr pr t ndryshuar sjelljen n jetn e prditshme. Kjo do t ndryshoj edhe mnyrn e t sjellurit n ndrra. Vetja juaj do t hyj n veprim me ndjenjat e vrteta dhe ndjenjat e vrteta do t'ju ojn drejt marrdhnieve m t mira, aktiviteteve t knaqshme, vetkuptimit dhe vetrespektimit.

  Prktheu: Elira Canga


  Frojdi dhe ndrrat

  ndrrat nuk mund t krahasohen me tingujt spontan t nj instrumenti, t krijuara m shum nga forcat e jashtme sesa nga dora e muzikantit; ato nuk jan t pakuptimta, nuk jan absurde, ato kan t bjn me at q nj pjes e gjith ideve dhe mendimeve tona fle, ndrsa t tjerat zgjohen ngadal. Ato jan nj fenomen plotsisht real dhe i vlefshm psikologjik, e n mnyr specifike jan prmbushja ose mosprmbushja e dshirave tona. ndrrat mund t klasifikohen n vazhdimsi si gjendje mendore t vetdijshme dhe krijohen gjat nj aktiviteti intelektual shum t ndrlikuar.

  Marre nga Milosao.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Dhjet leksione mbi ndrrat

  Dhjet leksione mbi ndrrat


  udhtim n skutat e errta t endrrave t prnatshme

  Kuptimi i mrekullueshm i simboleve

  Leksioni i tret

  "Si mund t'i ndryshojm ndrrat"

  E he pr dik q ka eksperienc n fushn e interpretimit t ndrrave, kuptimi i tyre ndonjher duket shum i ndrlikuar dhe i pashpjegueshm. Nj mnyr e mrekullueshme pr t hyr brenda nj ndrre sht t pyessh veten: "Nse do t mundja, si do ta ndryshoja kt ndrr"?

  Nj her pash n ndrr sikur po ngisja nj autobus bosh n rrugt e nj qyteti n ort e vona t nats, por vendi i shoferit ishte n fund t autobusit. Rrugt ishin plot. Mund t shihja majtas dhe djathtas dhe arrija n nj far mnyre ta mbaja autobusin n rrug, pa hipur n trotuar, pa vrar ndoknd dhe pa u prplasur me makinat q kisha prball. Kur arrita n destinacion ndalova autobusin, shkova te dera e prparme e tij dhe dola jasht. Kur po zbrisja vura se kishte edhe nj vend drejtues t autobusit n fillim t tij. Pasi u zgjova e kuptova se duhej ta kisha ndaluar autobusin m par dhe duhej t kisha shkuar n vendin e shoferit te dera e prparme pr t par m mir rrugn. Mesazhi i ndrrs ishte se isha nisur me kaq me nxitim pr t arritur atje ku do t doja saq nuk po mendoja qart dhe nuk kisha nj vizion t qart se ku po shkoja.

  Kur vajza ime ishte e vogl ajo kishte par nj ndrr n t ciln ajo kishte veshur t brendshmet mbi veshjet e jashtme dhe ndjehej shum e turpruar prej ksaj. Nse ajo mund ta ndryshonte kt ndrr ajo do t'i vishte veshjet e brendshme posht atyre t jashtme si bjn t gjith njerzit. Kuptimi i ndrrs sht se ndjenjat tona jan private dhe personale. Zakonisht ne nuk ndjehemi mir kur i paraqesim ato n publik. Njerzit e zgjedhin imazhin publik ashtu si zgjedhin veshjet e siprme, duke shpresuar t ln prshtypje t mir.

  Ndjenjat tona jan shum t rndsishme, por kjo s'do t thot se ne duam t?ia tregojm ato dokujt n bot.

  Edhe pse sht shum e vshtir t kuptohet se do t thot nj ndrr e caktuar, sht shum e leht t gjesh mnyrat pr ta ndryshuar at, pr t treguar se si mund t kishin shkuar gjrat m mir dhe n mnyr m t knaqshme.

  Ndoshta mund ta ndryshonim ndrrn duke thn dika q nuk e tham apo duke patur nn kontroll nj situat q na doli jasht kontrollit.

  Ndoshta mund ta ndryshonim ndrrn duke u br m t fort, m t zgjuar, m inteligjent, m t kujdesshm, m t dashur, m diskret. N do rast pyetja e thjesht "si mund ta ndryshoja ndrrn time" hedh drit mbi ndrrn dhe ndjenjat q lindin bashk me t. Provojeni. Do ta kuptoni se sht jashtzakonisht e thjesht dhe jashtzakonisht me vler.

  Leksioni i katrt

  Si t ndajm shapin nga sheqeri

  S fida e par gjat puns me ndrrat tona sht t'i kujtojm ato me hollsi, sfida e dyt sht t arrijm te kuptimi i ndrrs. Shum njerz ngatrrohen duke u munduar t nxjerrin kuptimin e do detaji t vetm. Frojdi mbante nj ditar ndrrash dhe m pas e grisi at duke thn se "kjo gj e bnte t mbytej n detaje, ashtu si rra mbulon sfinksin." Jung, i cili gjithashtu i mbante shnim ndrrat dhe fantazit e tyre, duke u munduar t deshifronte gjithka, u gjend prball kompleksitetit t tyre dhe m von shkroi se ndrrat po e turbullonin ashtu si bimt kacavjerrse n xhungl?. Kur mendojm pr ndrrat tona sht shum e rndsishme t kemi parasysh sfinksin dhe jo rrn, njeriun n xhungl dhe jo bimt kacavjerrse. Kujdesi pr detajet kur kujton nj ndrr sht shum i rndsishn. Kjo rrit nivelin e ndrgjegjsimit t ndrrat dhe i bn prvojat tona me ndrrat edhe m t gjalla. Kur i japim rndsi qartsis s ndrrs, kjo tregon se ndrrojm me qartsi shum t madhe. M von, kur t prpiqemi t interpretojm ndrrat, detajet e tyre na ndihmojm t kujtojm ndjesit q jemi prjetuar gjat ndrrimit. Prjetimi i prsritur i ndjesive t ndrrave sht elsi pr t kuptuar se 'kuptim kishte kjo ndrr. Por, duke u prpjekur t interpretojm kuptimin e ndrrave n detaje sht nj ushtrim i kot. Por, thjesht t mendosh se far po ndodh n jetn ton si dhe studimi i ndjesive q prjetojm n ndrrat tona mund t na ndihmoj pr t kuptuar mesazhin e tyre. S fundmi, djali im pa n ndrr sikur po bnte patinazh mbi nj liqen t ngrir s bashku me miqt e tij. Ishte nj dit e mrekullueshme dhe po kalonin shum mir. Ai po bnte patinazh n n nj zon ku shtresa e akullit ishte e holl dhe m pas n nj zon ku shtresa e akullit ishte dhe m e holl. Papritur akulli u ca dhe ai ra n uj. Ai mezi arriti siprfaqn, duke shpresuar se dikush do ta ndihmonte pr t shptuar. M pas ai u zgjua, shum i shqetsuar. Por, duhet t dim se t rndsishm n kt nuk nuk jan aq miqt me t cilt ishte, as liqeni ku bnte patinazh dhe asn patinat q kishte veshur. Pr t kjo ishte nj ndrr n t ciln po kalonte shum bukur, pa u lodhur, pa punuar, pa fituar para pr vete dhe papritur u gjend n telashe dhe krkoi ndihm. Duke e ditur se cfar po ndodhte n jetn e tij m bri ta kuptoja shum shpejt ndrrn. Pr dik tjetr ndrra mund t shpjegohej me at q po ndjente lumturi n nj lidhje, sukses n karrier. ndrrat jan gjith t lidhura me kohn n t ciln prjetohen.T prqndrohesh n at far sht m e rndsishme n nj ndrr m tepr se t fiksohesh pas detajeve do t thot t ndash shapin nga sheqeri. Nse nj ndrr sht shum e vshtir dhe e ndrlikuar duke kujtuar detajet do ta bjm edhe m t vshtir pr t kuptuar mesazhin. M me vler sht t mendosh pr t gjitha rrethanat e jets n momentin aktual pr t kuptuar nndjesit q ke prjetuar n nj ndrr. Kjo sht mnyra me an t s cils prpiqemi t lm pas makinacionet e intelektit racional, kotsis apo refuzimit pr t kuptuar se far po ndjejm dhe t gjejm se far duam t bjm pr t'u ndjer m mir. Gjrat rastsore q duken paksa t uditshme n ndrr i ngjajn realitetit ton t prditshm. Un mendoj se kto jan elsa pr t na informuar se far po ndrrojm. Ato na ofrojn nj mundsi pr t transformuar nj ndrr t jashtzakonshme n nj ndrr t qart, pr t zbuluar veten n mjedisin emocional t ndrrs dhe t prjetojm lirin emocionale. Zakonisht ndrrat ndriojn gjrat anormale dhe kur i mendojm ato na habisin pjest m t uditshme. Kjo mund t jet ose jo kuptimplot, por nuk duhet ta shkpus vmendjen ton nga e gjitha tabloja e ndrrs. Vlera kryesore e ndrrs sht ajo far kuptojm nga ajo dhe jo tendenca q kalon prtej t kuptuarit ton.

  Prgatiti: Elira anga


  ndrrat e vshtira t Karl Jung

  K arl Jung besonte se ndrrat prdor in gjuhn e simboleve. Ai kmbngulte se nj ndrr shpreh kujtime t pandrgjegjshme t grumbulluara dhe instikte krejt njerzore. Kto jan ide baz q prbjn n vetvete simbole t rndsishme. N kto simbole prfshihen heroi, prbindshi, nna, babai, sakrifica. ndrrat gjithashtu paraqesin mnyrn m t mir drejt vetaktualizimit. Terapia e Jungut n fakt prqndrohet mjaft te ndrrat dhe fantazit dhe sht nj nga m t rndsishme e epoks moderne.

  Arti dhe mitologjia n shpjegimin e ndrrave

  Karl Gustav Jung, psikiatr zviceran dhe themelues i psikologjis analitike, nuk ishte i pari q studioi ndrrat, por ishte ai q kontribuoi m shum pr analizn e hollsishme t tyre. Prafrimi i tij me psikologjin humane ishte unik n at fush ku zvendsoi vendosjen e theksin kryesor n kuptimin e psikiks humane me an t eksplorimit t bots s ndrrave, artit mitologjis, fes dhe filozofis. Edhe pse ai ishte nj psikolog teorik dhe psikiatr praktik, shum prej kontributeve t tij bazohen n disiplionat humane, q nga feja krahasuese dhe filozofia, arti e kritika e letrsis.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Dhjet leksione mbi ndrrat

  Dhjet leksione mbi ndrrat

  Udhtim n skutat e errta t endrrave t prnatshme

  Kuptimi i mrekullueshm i simboleve

  "Ne nuk jemi vetm m pak t arsyeshm dhe m pak t prmbajtur n ndrrat tona, por ne jemi edhe m inteligjent, m t zgjuar dhe m t aft pr t gjykuar drejt kur jemi n ndrr"

  Erich Fromm


  Leksioni i pest

  Rndsia e prsritjes s ndrrave

  E ndrrat e prsritura jan mesazhe t rndsishme, t cilat ne nuk i kemi marr parasysh. Ato jan nj thirrje pr vmendje. Kto ndrra kan gjithnj lidhje me probleme themelore n jetn ton, t cilat duhet t zgjidhen sa m shpejt. Shpesh ne e dim se c'thot ndrra, por nuk duam t ndryshojm dhe ndrra prsritet. Pr shum kohw ndrra ime q prsritej ishte fundi i vitit t kolegjit. Veshjet dhe sendet personale duhej t mblidheshin e t paketoheshin. Ishte koha pr t shkuar n shtpi. T gjitha knaqsit e jets s shkolls, lojrat, shakat, miqt duheshin ln pas. Ishte koha pr t'u larguar. Koha pr t;u kthyer n jetn e vertet, jetn e detyrimeve, synimeve serioze dhe prgjegjsive. E dija q kasha nevoj pr nj ndryshim n jetn time, materialisht dhe shpirtrisht. Por, un nuk pranoja. M plqente stili i jets pa prgjegjsi. T punoja pr prezantime biznesesh, t bja qejf, t dilja me miqt e mi prdit; kjo ishte e barazavlefshme me jetn n kolgj. ndrra po m khsillonte t lija pas adoleshencn dhe t ecja prpara, por un nuk doja ta bja kt. Dikur, I detyruar nga rrethanat e bra kt. Pr pasoj gjeta pun t tjera q m plqenin, m shum siguri financiare, prmirsova vetvleresimin, u prballa me situata t reja dhe zbulova te vetja ime m shum passion dhe prkushtim pr t realizuar synimet e mia. Nuk sht pr t'u cuditur q ndryshimet n jetn tim I dhan fund edhe prsritjes s ndrrs s kohs s shkolls. Carol shihte nj ndrr q prsritej vazhdimisht dhe q kishte lidhje me nj ndr konfliktet tona t rralla, por shum problematike e t pakndshme. N kt ndrr ajo e gjente veten jasht, ndrsa kishte humbur pao e kishte vn n vendin e gabuar portofolin apo librin e xhepit dhe po prpiqej ta gjente at. Ishte shum e mrzitur pasi kishte humbur gjithcka dhe duhet t zvendsonte parat, patentn, kartat e kreditit dhe celsat. Objekti specifik q ajo humbiste varionte nga njra ndrr n tjetrn, por ndjenja e ankthit, friks, dshprimit dhe autokritiks ishte gjithnj e njjt pasi objekti q humbiste kishte shum rndsi. Carol arriti n prfundimin se nmdrra q i prsritej kishte lidhje me "harrimin e dickaje t rndsishme". Kur grindemi me nj njeri q e duam, shpesh e harrojm se cfar qsht rndsishme dhe e prqndrojm t gjith energjin dhe vmendjen n cshtjet q shkaktojn debatin. Ne e humbasim lidhjen me at cfar sht m e rndsishme dhe m pas vuajm goditjen emocionale q na vjen nga humbja. Her pas here ende endeb grindemi, por duke nxjerr msim nga ndrra q prsritej Carol nuk e harron se cfar ka m shum rndsi kur grindemi; q ajo dashuron dhe sht e dashuruar, q kemi rndsi pr njri-tjetrin, q jemi t prkushtuar dhe q lidhja jon i mbijeton debateve. Carol e kuptoi mesazhin dhe nuk e pa m ndrrn q i prsritjes. Shum njerz e din kuptimin e ndrrs s tyre q prsritet. Mendo pr ndrrn tnde t prsritur. Cfar duhet t ndryshosh n jetn tnde pr ta kthyer at nga nj mesazh injoruar n nj mesazj t mirkuptuar?

  Leksioni i gjasht

  Gjuha e ndrrave

  Ne mund t kuptojm shum nga gjuha q prdorim duke shpjeguar nj ndrr. Shpesh shpjegimi i nj ndrre i ngjan nj shprehjeje figurative. M posht vijojn disa shprehje figurative q mund t jen shpjegimi i nj ndrre:

  "M mbaroi nafta"

  "I kam duart t lidhura"

  " Po ecte n nj fije peri"

  "Jemi t gjith n t njjtn bark"

  "Mos e prziej miellin me krundet"

  Njerzit q msojn gjuhn angleze prballen me kto shprehje dhe sapo e msojn kuptimin e vrtet t tyre nuk kan m dyshime.

  Kur ju shpjegoni nj ndrr, e prshkruani at n mnyr t hollsishme dhe e shyrtoni me vmendje gjuhn q keni prdorur.

  Nse nuk ju plqen se cfar keni veshur n ndrr dhe duhet t visheni ndryshe, ndrra mund t nnkuptoj se ju duhet nj ndryshim.

  Nse n ndrr po prpiqeni t arrini diku, por nuk mund t lvizni, ather duhet ta dini se dicka ju mban peng.

  Ne shpesh e shqyrtojm interpretimin e nj ndrre pasi mendja jon dshiron t mos marr parasysh ndjesit q prjeton gjat ndrrs. Duke e par me objektivitet gjuhn e prdorur pr t shpejguar ndrrn, ne kuptojm t gjitha t fshehtat e saj.

  Nj tjetr teknik sht prqndrimi i vmendjes te foljet, emrat, mbiemrat dhe ndajfoljet n interprentimin e saj. Dshirimi n nj ndrr krijon nj object dshirimi, frika krijon nj object frike, inati krijon nj objekt inati. Foljet q prdorim n prshkrim na komunikojn shpesh kuptimin e ndrrs.

  Njerzit zakonisht i mendojn ndrrat e tyre dhe duan t kuptojn se c'do t thon emrat. Cfar simbolizon objekti i nj ndrre?

  Cfar prfaqson saktsisht n jetn reale njeriu q sheh n ndrr? Ky prqndrim te emrat duket t jet shum i padobishm dhe i panevojshm. Kuptimi i ndrrs shpjegohet nga foljet, veprimet dhe ndjesit tona n ndrr. Kini parasysh se c'ndodh n jetn tuaj t prditshme dhe m pas mendoni se 'ndodh n ndrr. Nse n ndrr po i largohesh dickaje apo dikujt, nuk ka rndsi nse sht nj ari, nj grabits apo monstrat e Frankenshtajnit, duhet t kuptoni se cfar gjje po i largoheni n jet dhe ky sht kuptimi i ndrrs suaj.

  Prgatiti: Elira anga


  Erich Fromm dhe gjuha e harruar e ndrrave

  N j ndrr sht nj mikroskop nprmjet t cilit ne deprtojm n fshehtsit e shpirtit. Ne t gjith ndrrojm, nuk i kuptojm ndrrat tona dhe vazhdojm t sillemi njsoj sikur asgj e uditshme t mos ket prekur thellsit e mendjes, e uditshme t paktn n krahasim me veprimet e logjikshme dhe t ndrgjegjshme t mendjes son. Ne nuk jemi vetm m pak t arsyeshm dhe m pak t prmbajtur n ndrrat tona, por ne jemi edhe m inteligjent, m t zgjuar dhe m t aft pr t gjykuar drejt kur jemi n ndrr. do psikanalist e pranon n parim se ndrmarrja e nj veprimi t caktuar krkon nj prov empirike pr prmbajtje n ndrrat tona, fantazit dhe sjelljen e paqllimshme. Gjithsesi, ky parim teorik shpesh neglizhohet n analizimin e njerzve dhe kulturave. Gjumi sht shpesh rasti i vetm n t cilin njeriu nuk mund ta bj t hesht ndrgjegjen e tij, por tragjedia sht se ne mund ta dgjojm ndrgjegjen kur jemi n gjum por s'mund t veprojm dhe ather kur mund t veprojm e harrojm fare se far kuptuam gjat ndrrs.

  MILOSAO.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Dhjet leksione mbi ndrrat

  Dhjet leksione mbi ndrrat


  udhtim n skutat e errta t endrrave t prnatshme

  Kuptimi i mrekullueshm i simboleve

  Leksioni i shtat

  Cili sht roli juaj n ndrr?

  Nj tjetr aspekt i rndsishm i ndrrave tona, n t cilin prqndrohemi vazhdimisht, sht roli q kemi n nj ndrr. A jemi aktiv apo pasiv, jemi pjesmarrs apo vzhgues? Jemi personazhi kryesor i ndrrs apo thjesht nj personazh n prapavij? Natyra e rolit q kemi n ndrr shpjegon detaje shum t rndsishme pr vet jetn ton.

  Disa njerz i shohin ndrrat e tyre nga larg. Ata nuk jan aspak pjes e ndrrs. Ata e shohin at si sheh nj njeri nj film apo nj shfaqje televizive. Ata jan kaq larg nga ndjesit e tyre saq as nuk mund t'i prekin ato, as n jetn e prditshme dhe as n ndrra. Nj tjetr vetdije sht n qendr t ndrrave t tyre. T qenit i pandershm, i mbyllur, i kompleksuar dhe i prmbajtur krijon ndrra n t cilat ndrruesi nuk ka asnj rol aktiv. Edhe m t shpeshta jan ndrrat n t cilat ne jemi pjesmarrs pasiv. Dikush tjetr n ndrr sht drejtuesi i saj, ai q merr vendime t rndsishme. T tjert veprojn dhe ne reagojm. Figurat m t rndsishme n nj ndrr mund t prfaqsojn shefin, prindin, nj mik t ngusht. Kjo mund t paraqes sht nj tjetr aspekt t personalitetut ton q dominon sjelljen n disa situata t veanta. Kur nga ndrrat e kuptojm se vetvetja sht passive dhe e dobt, ne mund t nisim t bjm ndryshime pr ta fuqizuar at. Dhe fuqia e pushteti sigurohen nprmjet prdorimit t ndershmris n kuptimin, shprehjen dhe prjetimin e ndjesive tona t vrteta.

  T jesh personazhi kryesor i ndrrs; ky sht vendi i duhur pr ndrruesin. Mbi t gjitha, do aspekt i ndrrs buron nga mendja e tij. Energjia q e shoqron ndrrn, imagjinata q e krijon, ndjesit q prcaktojn ngjarjet e ndrrs; t gjitha kto vijn nga trupi, shpirti dhe mendja e ndrruesit.

  Kur n ndrr i japim dikujt mundsin apo fuqin pr t na friksuar apo krcnuar ather kjo do t thot se po u japim atyre fuqin ton. Mund t jet dika e pavullnetshme, por sht nj gj q ndodh. ndrrat jan krijimet tona.

  Nuk ka forc tjetr n natyr q krijon ndrrat tona. Ne duhet t jemi n qendr t tyre, t prballemi me sfidat e tyre dhe t shijojm frytet. Por, q t kemi ndrra t tilla duhet t jetojm n mnyr t ndershme dhe energjike dhe t prballemi me sfidat me zgjuarsi dhe pasion pr t siguruar m pas frytet. Prvese i ngjajn nj klase msimi, ndrrat tona i ngjajn edhe nj palestre strvitjeje. Ne mund t zbulojm aftsi dhe forca t reja duke u br m t kujdesshm n ndrr dhe duke i br ato pjes t jets s prditshme. Nj ndrveprim dinamik mund t vendoset duke rritur kujdesin dhe ndrgjegjsimin lidhur me ndrrat dhe duke prmirsuar drejtimin e tyre. Duke u prfshir m aktivisht n drejtimin e ditve tona, ndrrat ndryshojn dhe roli q kemi n ndrr prmirsohet.

  ndrrat e Frojdit dhe shpjegimet e vshtira

  Pr m shum se nj shekull pati kundrshtime t shumta ndaj ideve frojdiane lidhur me ndrrat dhe shpjegimet e tyre dhe n disa raste, madje, ato jkan qen t drejta. Por, fakti sht se veprat e Frojdit ndryshuan n mnyr drastike mnyrn e perceptimit t mendjes njerzore. Vepra e tij m e rndsishme pr ndrrat sht "Interpretimi i ndrrave" (1900). Pacientt e Frojdit shpesh ndjenin nj penges t madhe n mnyrn e t kuptuarit t asaj q kishin n mendje dhe kjo na ndodh edhe neve, shpesh kundr gjykimit t drejt. Historia e mendjes njerzore sht shkruar me an t asaj q ne nuk e pranojm dot te vetja jon, por ishte Frojdi ai q n mnyr shum kurajoze e nxori kt n pah.

  Leksioni i tet

  Pse asgj nuk krahasohet me nj ndrr t keqe?

  E ndrrat e frikshme dhe shqetsuese projn mesazhe t ndryshme te njerz t ndryshm. Pr disa prej nesh ato sinjalizojn nj mosveprim lidhur me ngjarjet e jets s prditshme, pr t tjer ato sinjalizojn nj mbiveprim t tejmbushur me emocione. Nse injorojm eksperiencat e dhimbshme apo t vshtira gjat dits, ather jami t destinuar t'i prjetojm ato gjat nats. ndrra t tilla na paraqesin srish ndjesi t cilat nuk kemi dashur t'i marrin parasysh, n mnyr q t bjm ndryshime n jetn e prditshme. Duke e par situatn nga nj kndvshtrim krejt tjetr, shum njerz i kthejn problemet e jets s prditshme n nj "ferr personal" duke u shqetsuar, duke u ankuar, duke u br me fiksime dhe duke imagjinuar situata m t kqija deri sa flejn. Makthet e tyre jan reflektim i problemeve t egzagjeruara dhe nj jete t vshtir e t lodhshme. Ne duhet t kuptojm se 'po ndodh n jetn ton t prditshme pr t ditur nse makthet po na japin sinjal mosveprimi apo teprimi.

  N t dyja rastet, kto jan mesazhe t forta, t rndsishme dhe nuk duhet t injorohen. ndrrat q prsriten krkojn vmendje. Ndjesit e friks e paknaqsis duhet t'i rrfehen nj miku t besuar apo nj profesionit t zgjuar dhe shum t aft.

  Por, edhe ndrra m e keqe sht shpesh nj ndrr e mir q na bn t kuptojm m mir veten dhe t nxisim ndryshime positive n mnyrn e t menduarit dhe vepruarit. Kjo vjen sepse ndrrat tona jan personale dhe pavarsisht nga fakti nse e duam apo jo ajo vetm na mson si t ndryshojm.

  N disa raste ndrrat e kqija bhen ndrrat q na msojn shum gjra; ne arrijm t shptojm nga nj vshtrim n jorealen e rrezikut; ne lirohemi nga frika e rrfimit. N disa raste ne mund t kaprcejm rrezikun n ndrr dhe t zgjohemi me nj ndjesi m t fuqishme dhe autosufiente. ndrrat e frikshme jan mundsi pr t tejkaluar frikn dhe dobsin. Ne mund t mendojm se ndodhi n ndrr dhe si vepruam dhe m pas t pyesim veten "si mund ta ndryshoj kt ndrr"?. M pas mund t vm n zbatim msimet e nxjerra nga ndrra.

  Ne e quajm nj ndrr "t keqe" pasi nuk na plqen ajo q ndodh n ndrr. Por, n vend q ta bjm kt duhet ta konsiderojm at si nj ndrr t vlefshme. Nse msojm prej saj, nse bhemi m t fort dhe m t zgjuar pr shkak t saj, ne duhet t bindemi se ndrra e keqe ishte nj ndrr e mir. N fakt, ajo ishte ndrra e duhur dhe perfekte n at moment t veant t jets son.

  Milosao.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Leksioni i nnt

  "Takimet me drejtuesit, lidert shpirtror dhe zotat"  N koht e lashta dhe mes njerzve primitiv, bota e ndrrave ishte nj vend magjik pr t'u takuar me zotat, pr t njohur vetveten dhe pr t'u drejtuar prej tyre. Shum ndrrimtar thin se kan par n ndrr takime me msues, njerz t shenjt apo qenie t nj bote tjetr, ngjj apo figura mistike.

  Forcat e madhe krijuese e ndrrave tona dhe zgjuarsia e tyre mund t konsiderohet si nj guid, nj guru apo nj zot. Duket se shum prej msimeve t shklqyera prej Don Zhuani i erdhn Carlos Castanedas jo n jetn e prditshme, por n ndrr, gj q i bn ato m t rndsishme dhe me vler.

  N Greqin e lasht njerzit e smur shpresonin t shihnin n ndrr Asclepius, zotn e shrimit. Ata e dinin se shum t tjer kishin marr n ndrr kshilla nga kjo zot, q m pas ishin kthyer n kura t mira. N mnyr racionale ne mund t mendojm se kshillave vijn nga intuita e personit q ndrron, por vetm fuqia krijuese e ndrrs lejoi ndrrimtarin t shkoj prtej racionalitetit dhe zgjuarsia konvencionale mjeksore e bri t zbuloj nj mnyr pr t qen i shndetshm dhe n gjendje t mir. Ne t gjith mund t shpresojm t gjejm msues t mir n ndrr. Kta "msues" mund t mos jen tjetr vese "ana jon e mir" dhe e s ardhmes, por si trsi e zgjuarsis me nj njohje shum t thell t kushteve tona, fjalt dhe msimet e tyre mund t ndryshojn jetn ton. Duke rritur kujdesin gjat ndrrs dhe duke i kujtuar ato, ne vendosim edhe kushtet pr t takuar "msues" t till.

  Un pash nj ndrr, n t ciln ndodhesha n teatr duke djekur "Xhonglerin kozmik", i cili bnte numra n sken. Ai kishte veshru nj kostum bardhezi q m kujtonte simbolin e famshm yin-yang. Ai realizoi dy-tre truke t magjishme dhe m pas nisi t drgonte topa t medhenj me energji drejt publikut. Ata kalonin mbi kokat tona dhe prplaseshin n mure. Shum shpejt vum re dhjetra t till q fluturonin gjithandej me shpejtsi t jashtzakonshme. Dhe m pas, n nj moment ai bri q ata t zhdukeshin. Ata thjesht u zhdukn. N fillim dukeshin shum real dhe t rrezikshm. Dhe m pas, pr nj sekond u zhdukn. Un dhe t gjith t tjert n at publik nisn t shihnim me habi. Ishte e jashtzakonshme, e pamundur, magjike.

  ndrra ka t bj me mendimet e kqija q m kishin pushtuar mendjen n at koh. Nuk mund t mos fiksohesha pas gjrave q m shqetsonin. do mendim ishte i mbushur me energji kaq negative saq ato m vrtiteshin pa fund n kok. Mendimet nuk ndalonin dhe po m mendin. Por, pasi pash ndrrn me "Xhonglerin kozmik" dhe truket e tij, nisa t mendoj pr ato mendime q m torturonin. Ishte jashtzakonisht e leht, ato thjesht u ndaln. Kt mund ta kasha msuar edhe nga nj libr. S'do ta kisha besuar nse kt do t ma thoshte dikush tjetr. Fakti se e prjetova kt n nj ndrr dhe e mbaja mend shum mir ndrrn m ndihmoi pr ta analizuar at dhe pr ta vn n zbatim n jetn e prditshme.

  Njerzit krkojn magjin n jetn e prditshme, n universin fizik, krkojn mrekullit, ngjjt dhe fuqi e mbinatyrshme. Por, virtualisht, nuk ka prova t ksaj magjie, edhe pse s'mund t themi me siguri se ajo nuk egziston. E pakuptueshme, por e vrtet dhe e prekshme sht magjia e transformimit t vetvetes n planin psikologjik, ndryshimi i zakoneve dhe kushteve, t msuarit e dashuris, kuptimit t qart, jetess n gzim dhe lumturi dhe madje edhe prjetimit t bashkimit me pjesn tjetr t university. Librarit moderne jan t mbushura me libra mbi kto subjekte, por shumica e tyre jan t panevojshm dhe t bjn t keqkuptohesh. Guidat, gurut, dhe zotat q mund t na ndihmojn vrtet t kuptojm se kush jemi dhe ku duam t shkojm gjenden brenda nesh. Ata fshihen n botn magjike q ne vizitojm do nat, botn e jashtzakonshme, t paparashikueshme, misterioze dhe udhrrfyese t ndrrave.  Endrrat, "gjuha e harruar" e Zotit  N koht e lashta, n mnyr krej origjinale, besoj se dnrrat mund t ishin zri i Zotit. N kulturat m primitive besohej se ndrra drgohej nga shpirti i shenjt dhe i shrbente kshillimit dhe instruktimit t njerzve. Ideja e hyjnores te ndrrat mund t gjenden edhe n Egjiptin dhe Greqin e lasht. N kto vende ndrra konsiderohej si mesazh nga Zoti dhe ekzistonin madje edhe tempujt ku shkohej pr t gjetur shpjegimin praktik t ndrrs. Tradita kristiane e konsideron gjithashtu ndrrn si zrin e Zotit, ndrsa n lindjen e afrt ndrrat konsideroheshin shpesh si nj burim frymzimi hyjnor.  Leksioni i dhjet

  Ndrhyrjet psikologjike  I shte shum von kur nisa t punoja pr kt leksion t fundit. Shkova t fle dhe pash kt ndrr:

  Esht koha e tashme, por n ndrr djali dhe vajza ime ishin m t vegjl. Nj fatkeqsi kishte ndodhur dhe un e gruaja ime morm vesh se familja jon kishte vetm nj dit jet. N fillim u nevrikosa dhe u mrzita duke prgatitur djalin, ndrsa gruaja po merrej me vajzs. Edhe pse e urreja fundin e jets, nuk doja q dita ime e fundit n tok t ishte e mbushur me mllef. Arrita ta kaloj at me dashuri dhe passion.

  Disa djem kishin thyer makinn lodr t djalit tim. Un e ndihmave t gjente pjeszat dhe ti ngjiste srish. T'i ndihmosh dhe t'i duash t tjert sht shum e rndsishme. Ndryshimi mes t qenit i mbushur me zemrim dhe t qenit I mbushur me dashuri sht i jashtzakonshm. Kur mbrritm n vendin ku prindrit dhe fmijet do t vdisnin, vajza im u sikletos shum. Un i thash sime shoqeje: "'faj ka ajo? Kush s'do t mrzitej para se t vdiste". M pas u zgjova.

  E kuptova menjher thelbin e ndrrs dhe s'do ta harroj kurr. Jeta sht e shkurtr. Jeta sht kompesimi yn n dashuri. T jesh i dashur dhe i mir sht jashtzakonisht e rndsishme pasi e bn t lumtur edhe nj copz t vogl kohe. Kjo nuk sht ide e re, por ndrra ma solli m pran. Kuptueshmria nuk sht nj koncept intelektual, por nj prgjigje emocionale. Bindja dhe siguria jan ndjenja dhe jo koncepte. Ato kan baz t thell, nse nguliten n ndrgjegjen ton. Jeta jon kur jemi zgjuar I ngjan nj ndrre n shum drejtime. Shum pjesza t ksaj jete imagjinohen. Intelekti yn arsyetues mbshtet nj imazh joreal t vetvetes ndkoh q ne fshehim gjra t vetvetes q nuk duam ti pranojm. Ne mohojm kompleksitetin e njerzve q na rrethojn, por pretendojm se i njohim ata: dhe ne pretendojm se e njohim Zotin: pretendojm se kemi opinione t vlefshme pothuajse rreth gjithkaje edhe pse ne t gjith e dim se opinionet jan subjektive.

  Bota subjektive sht nj bot iluzionesh, nj pamje e pjesshme e realitetit, nj shtrembrim i mbshtetur nga biologjia jon, nga uni yn dhe nga rrethanat tona shoqrore. Menuria sht n gjendje t dalloj realitetin e vrtet n vend t iluzionit. Kjo sht ajo q Sokrati prshkruan n alegorin e tij t shpells ku t burgosurit shikojn hije n mur dhe i marrin ato pr t vrteta. Ky sht msimi thelbsor i Buds dhe thelbi i teoris Zen. Zbulimi i rrugs son jasht iluzionit sht sfida jon prfundimtare emocionale, intelektuale, shpirtrore.

  N mnyr ironike, ndrrat na ojn prtej bots iluzionare t jets q jetojm prdit. Ato na japin nj lidhje t gzueshme me vetveten ton t vrtet, me ndjenjat tona t sinqerta dhe me menurin ton t brendshme.

  Forcat e fuqishme misterioze biologjike t organizmit ton q na ojn drejt rritjes, q na shrojn plagt, q luftojn smundjet tona gjithashtu nxisin motorrin krijues t ndrrave tona. Duke kuptuar qllimin e thell dhe madhshtin imagjinuese t ndrrave tona ne zbulojm nj burim pothuaj t pashtershm me frymzim krijues, me mprehtsi psikologjike dhe udhzues shpirtror. Kur msojm t kuptojm dhe t jetojm me ndrrat tona, ne zhvendosemi nga konfuzioni dhe iluzioni drejt fuqizimit dhe ndriimit t mendjes.

  Milosao.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

Tema t Ngjashme

 1. Fatmir Baci
  Nga ~Geri~ n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 01-09-2011, 04:54
 2. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 05:55
 3. Luca: Mos i shkelni ndrrat e "Rozafs"
  Nga Brari n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-09-2005, 18:46
 4. Butrinti, mes dhjet mrekullive q sduhet humbur
  Nga Xhuxhumaku n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 21-07-2005, 02:58
 5. " Dhjete virgjereshat".
  Nga deshmuesi n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 13-02-2003, 02:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •