Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,184
  Postimet n Bllog
  3

  Jeta e Shn Nilit - 7 maj, 12 nntor

  Jeta e Shn Nilit

  1. Kush ishte oshnari

  Oshnari Nil (sipas njerzve Nikolla Terzaqi), lindi m 1601 pas Krishtit gjat kohs s pushtimit turk n Shn Petr Qinuria t Arkadias nga prindr shprestar.
  Shn Nikolla q i vogl ishte mik i msimeve, por dhe mik i besimit. Por prballonte vshtirsi t pakalueshme n knaqsin e tij pr t msuar dituri. Pr shkak t sundimit turk nuk funksiononin shkollat. Duhej t shkonte pran ndonj t studiuari t msonte t shkruante dhe t lexonte. Kishte nj pasion t zjarrt t msonte t lexonte Ungjillin dhe t studionte Librat e Shenjta. Ky problem i preokuponte seriozisht edhe besimtart edhe t virtytshmit, si dhe prindrit e tyre analfabet. Perndia i Trvirtytshm, t cilin e luste dit e nat adhuruesi i vogl Nikolla, q ta ndihmonte, dha zgjidhjen m t mir. I gjeti jo vetm msues, por edhe at shpirtror dhe udhrrfyes.
  Nikolla i prulur kishte nj xhaxha, ieromonak me emrin Makar Terzaqi. Prindrit e tij plot ankthit, menduan se vetm ieromonaku i afrm, at Makari, do t mundej t'i nxirrrte nga kjo rrug pa krye. Kshtu u drejtuan te shptimtari i tyre i dashur, i respektuar dhe i lart, i cili me gzim t madh pranoi propozimin e tyre. Xhaxhai mori n dorzim nipin e vogl dhe e msoi t shkruante. Sa m tepr rritej Nikolla, aq m tepr rritej dashuria dhe besimi tek Shptimtari Jisu Krisht. Mosha e tij e vogl nuk e pengonte t krijonte virtyte dhe t jepte prfundimisht zemrn e tij tek Zoti.


  2. Bhet murg n manastirin e Shn Maris s Malavis

  Kur Nikolla i prflakur nga besimi arriti n moshn e duhur, vendosi me xhaxhan e tij dhe atin e tij shpirtror, ieromonakun Makario, t shkonin n manastir.
  Dhe ja. Nj dit t bekuar u nisn pr n manastirin e Shn Maris s Malavis, i cili nderohet me emrin e Hyjlindses "Fjetja e Shn Maris" dhe gjendet prball fshatit t tyre. Fatlumi Nikolla, pasi kaluan disa vjet dhe pasi u gjykua se kishte prparuar shpirtrisht dhe kishte msuar jetn e murgut, u hirotonis nga jerondi i tij murg dhe mori emrin Nil.
  Murgu i ri, Nili, e kalonte kohn duke u ushtruar me kreshm, pagjumsi dhe lutje. Me fuqin e Zotit prballonte kurthet e djallit dhe hipte shkalln e virtyteve. Ishte i menur dhe i prulur, e respektonte shum jerondin e tij dhe me gzim u bindej t gjitha kshillave dhe urdhrave t tij. Dhe kt e bnte, sepse e dinte, se durimi, prulja, dashuria dhe bindja, e bjn njeriun t zotin t fitoj Mbretrin qiellore. Por duke dashur m shum ushtrime me bekimin e jerondit t tij, banoi n nj shpell, q ndodhej m sipr manastirit. Kjo shpell ekziston edhe sot dhe quhet "Vendi i asketizmit" t Shn Nilit.
  Murgu Nil, q nga mosha e re kishte prirje pr teknikn e agjiografis. Kshtu n manastir u mor edhe me agjiografi me nj dashuri t veant. Nga veprat e tij ka shptuar vetm nj ikon, n mushama, e cila n njrn an paraqet Ngjalljen Jetdhnse t Shptimtarit Krisht dhe nga ana tjetr Fjetjen e s Trshenjts Mari. Kjo ikon gjendet n manastir dhe sht nj nga sendet m t shenjta.
  Kaluan shum vjet me ushtrime t ashpra dhe prpjekje n ndeshje me djallin. Jerondi i tij, duke par virtytet e birit t tij shpirtror, ftoi kryepriftin e krahins i cili dhe e hirotonisi n dhiak dhe n vazhdim n prift dhe ieromonak. Sipas gojdhnave, n manastirin e Shn Maris s Malavis ndenji afrsishtl5 vjet.


  3. Largimi pr n Malin e Shenjt

  Q t krijonin m shum prfitim shpirtror, ati shpirtror dhe vartsi, vendosn t mrgonin e t shkonin drejt Malit t Shenjt. Dshironin t rronin vetm n nj vend m t shenjt e m t qet, n "Kopshtin e Shn Maris". Largimi nga atdheu i tyre, nga shtpita nga miqt e t afrmit, do t'i ndihmonte t ndaheshin m shum nga toksort dhe t trhiqeshin drejt qiejve. Pasi brodhn n shum strehime t shenjta t Malit t bekuar e t Shenjt, erdhn dhe banuan afr shpells ku kishte asketuar Shn Petro Athoniti, ky eremit i admiruar.
  Pr ekonomin e shenjt, n kohn q vendi quhej Shn Petro, ata u vendosn brenda "kopshtit asketik" t Shn Petro Athonitit, si imitues dhe trashgimtar t jets s tij asketike t lart dhe bashkengjllore.
  Ky vend ather ishte krejtsisht i shkret dhe i pabanuar, sepse Skita e Kapsokolivios u krijua m von, rreth vitit 1740 pas Krishtit. Gjithashtu qetsueset e Shn Simeonit punonin, por edhe ato ishin njra larg tjetrs. Ky vend u plqeu shum, prandaj shkuan n manastirin e Lavrs, t Shn Athanasit, dhe e blen pr nj flori, por pr ta pastruar hoqn shum mundime. Vendi ishte i mbushur plot me shkurre dhe gjemba. Mundimet dhe vuajtjet pr pastrimin e vendit prmendn veanrisht n testamentin e Shn Makarios. Meq shpella ku asketoi Shn Petro Athoniti ishte afr vendit t pendimit t tyre dhe sepse t dy ieromonakt ishin nga Shn Petro Qinuria, ky vend u quajt Shn Petr (Guri i Shenjt). Ktu, pasi u vendosn e jetuan, ndrtuan edhe tempullin e nderuar me emrin "Ipapandia e Zotit". Q t dy ishin agjiograf t shklqyer. Pjesn e brendshme t tempullit e zbukuruan me ikona t bukura.


  4. Asketizon n shpell t thepisur

  M von, Shn Nili, i ndezur nga pasioni pr m tepr asketizm dhe qetsi absolute, krkonte nj vend m t qet. Gjeti nj shpell t thepisur e t frikshme n pamjen e rrzimit dhe zbriti n t, pasi bri prpjekje t mdha. Brenda n kt mbeti "vetm me Perndin", duke u lutur pandrprerje, pa e ditur njeri vendosjen e tij atje, ve atij q e drejtoi. Ktu qndroi deri n fund t jets s tij i panjohur dhe duke u prpjekur pr shptimin e shpirtit t tij.
  Sa lot derdhi dhe sa beteja kaprceu, nuk i dim. Pagjumsi dhe gjunjzim, ushtrime dhe kreshm ishte jeta e tij e prditshme. Kmbngulte pr do gj. Sulme dhe prova nga demon t felliqur e t qelbur q prpiqeshin dit e nat ta ndiqnin q aty. E pamundur sht gjithashtu t imagjinoje njeriu sa vegime engjllore dhe ngushlluese pa gjat ushtrimeve t tij t ashpra atje.


  5. Fjetja e shenjtit. Shprthimi i miros nga varri i tij

  Duke par Perndia, i Trshenjt: "q shpton ata q jan t drejt nga zemra" (Psalmi 7:10), besimin e murgut Nil, dashurin ndaj Tij, thellsin e shpirtit dhe durimin e tij, e lavdroi me vdekje oshnarin m 12 nntor 1651 pas Krishtit n moshn 50 vje.
  Trupi i tij i shenjt u varros pran shpells q asketizoi. Nga varri i tij pas pak filloi t buronte er miroje kaq shum, sa mbrriti deri n det. Ky fenomen ishte i mahnitshm dhe oi murgjit t krkonin shkakun e burimit. Kjo ngjarje e admiruar u transmetua edhe m gjer, jasht Malit t Shenjt, pr kt rregullisht mbrrinin njerz me anije dhe merrnin miro n vendin q binte n det. Miro ishte e mjaftueshme sikur dilte nga nj ezm dhe shronte do smundje. Atje, ata q faleshin, besonin m shum dhe lavdronin Perndin. N kt vend, pr shkak t marrjes s miros, ankoroheshin anijet dhe u quajt ather "vendqndrim i anijeve". N kt vend t shenjtruar kishte qndruar m par edhe anija me t ciln shkoi n Malin e Shenjt dhe Shn Petro Athoniti. Madje ather kishte ndodhur edhe kjo udi. Anija nuk mundi t largohej nga i njjti vend deri sa marinart zbritn posht Shn Petron, i cili si thuhet, asketizoi n Athos, n nj shpell, pr shum vjet. Shn Nili, pr shkak t miros q lshonte nga varri i tij, u quajt Miralshues (Mirovlit). Megjithse buronte miro, varri i oshnarit mbeti i panjohur pr shum koh dhe kjo sepse, si do t shohim m posht, nuk donte Shenjti t zbulohej menjher varri i tij.
  Nj shenjti, si oshnari miralshues, si oshnar Nili, kush shte i zoti t'i himnizoj jetn e tij mbinjerzore dhe engjllore, t ciln e kultivoi me nj prpjekje shumvjeare t ndritur dhe me mundime! Oshnari i shenjt dhe udibrs, mirolshuesi Nili, n realitet sht shtylla e prhershme e pruljes, themeli i s vetmes jetes, guri i pathyeshm i durimit dhe i prmbajtjes, lavdia e Kishs, ngushllimi i t trishtuarve, udhrrfyesi i mkatarve drejt pendimit, shptim i Peloponezit, mbrojtja e atdheut t Shn Petros, ndrmjetim i murgjve, mburrja dhe bekim i gjith besimtarve q e ftojn, ndihmsi i shenjt dhe mbrojtsi.


  6. udi t oshnarit

  a. "Bashkmeshon" n fshatin e tij pas fjetjes

  Oshnari pas fjetjes s tij dhe ndrsa bashkfshatart e tij nuk kishin msuar se kishte vdekur, u shfaq nj t kremte n tempullin e fshatit t Shn Nikolls. Ndrsa bashkmeshoi me priftrinjt e tempullit, pas mbarimit t Meshs Hyjnore, u zhduk. Zhdukja e tij bri q t zhurmonin bashkfshatart e tij. Pas ksaj drguan n bashksin e shenjt t Malit t Shenjt nj letr, me t ciln krkonin informacione pr ieromonakun Nil, duke prmendur edhe ngjarjen e uditshme t paraqitjes n tempullin e fshatit t tij dhe zhdukjen e "uditshme" dhe t papritur t tij. Pas ca kohsh u informuan nga letrprgjigja e Etrve t shenjt, se Shenjti kishte fjetur prej kohsh, afrsisht para dy vjetsh.

  b. Murgu i plagosur q u prpoq t gjente varrin e oshnarit
  Nj dit, dy murgj qeliot deshn t gjenin lipsanin e oshnarit. Pasi morn kazma erdhn n shpelln ku kishte asketizuar Shenjti dhe filluan t grmonin vendin. Papritur, era nga sipr shpells hodhi nj gur t madh dhe thrrmoi kmbn e njrit prej murgjve, i cili prej dhimbjeve dukej si i vdekur. Ather tjetri, duke mos mundur ta ndihmonte, as ta largonte nga ai vend, u nis t sillte nj vlla tjetr si dhe nj kafsh q ta merrnin dhe t'i jepnin ndihm.
  Kshtu murgu i plagosur mbeti vetm, duke nxjerr klithma dhimbjesh dhe duke rnkuar. N nj ast u paraqit oshnari Nil, me rrob murgu dhe e pyeti se 'kishte, 'krkonte aty dhe 'i ndodhi. Murgu i tregoi shkakun pr t cilin shkoi dhe shkakun e plagosjes s tij.
  Ather i tha Shenjti: "Si guxove, o i mjer, pa dshirn e Shenjtit, t ndrmarrsh nj vepr t till t rrezikshme. Por shiko, se Shenjti t shron. Kujdes n t ardhmen, pa dshirn e Perndis t mos guxosh t ndrmarrsh vepr mbi fuqit e tua." Duke mbaruar kto fjal, preku kmbn e vrar t murgut dhe n ast ai u shrua, ndrsa Shenjti u zhduk. Murgu i shruar dhe i gzuar, u largua pr n qelin e tij. N rrug takoi murgun tjetr q vinte me nj gomar q ta ndihmonte. Ai, sapo e pa, mbeti i habitur. N ast q t dy lavdruan Perndin dhe falenderuan Shenjtin. Q ather asnj tjetr nuk u prpoq t krkonte pr varrin e oshnarit, pa dshirn dhe ndihmn e tij.

  c. Shrimi i murgut t pushtuar nga demoni. Gjetja e varrit
  Gjat vitit 1815 pas Krishtit, nj murg i quajtur Ahmalatos, vuante nga nj demon i tmerrshm, si dhe nga dhjamt (hernia) e nj forme serioze.
  Nili, pasi e shroi krejtsisht kt murg, i tregoi vegimin dhe i tha se 'do t'i ndodhte, d.m.th, rreziqet n t cilat do t binte Mali i Shenjt, kryengritjen, e cila do t bhej pas pak, si dhe sulmin e turqve t egr. Ktij murgu i dha porosin Shn Nili, t rregullonin rrugn drejt shpells q t shkonin vllezrit t faleshin, pr dobin e tyre shpirtrore n tempullin q kishte ndrtuar vet, por dhe qe t zhvillonin misterin e Eukaristis s Shenjt (Kungimin e Shenjt).
  Etrit, kur u informuan pr kt urdhr t oshnarit, e ndihmuan murgun n veprn e tij dhe pasi caktuan vendin, donin t ndrtonin dhe tempullin pr nder t oshnarit. Si po punonin pr hapjen e themelit, gjetn varrin e Shenjtit m 7 maj 1815. Krejt i mrekullueshm, lipsani i shenjt buronte arom t pashtershme. Pas gjetjes s varrit, Etrit ndjen gzim t madh dhe lajmruan n ast igumenin e manastirit t shenjt t Lavrs s Mejistis. Pa humbur koh, gjith hare, mbrritn Etrit e manastirit me llambadha e temjam dhe zhvendosn me respekt lipsanin e Shenjtit n manastirin e tij. N qeli lan vetm nofulln e tij pr shenjtrimin e atyre q faleshin. Ather u bn shum mrekullira. Gjat transportimit t lipsanit t shenjt shum t smur q morn pjes n t, u shruan nga smundje t ndryshme. Pas ksaj, me respektin e duhur, Etrit zbukuruan varrin e Shenjtit, ashtu si duket deri m sot.

  d. Shfaqet i shndetshm n manastirin e shenjt t Shn Maris s Malavis dhe rrfen nj grua
  Nj dit, n vitin 1973, pas Mbrmsores, nj grua mbrriti e tronditur n manastirin e Shn Maris s Malavis. Murgeshat, duke e par, u uditn dhe e pyetn prse vraponte. Ather, ajo u tha se si po zbriste nga mali, tek burimi, takoi nj prift shtatlart, t respektuar, i cili i rekomandoi t vinte n manastir. Madje bisedoi pr shum koh me t. I dha kshilla dhe n fund gruaja u rrfye. I sqaroi se sht n manastir dhe quhet Nil. Motrat e kuptuan se bhej fjal pr shn Nilin. Pas shpjegimit t saj, e drejtuan n kishn e Shenjtit, ku bn lutje. Q kur u fal tek ikona e tij, pa asnj dyshim, ajo deklaroi se pikrisht prifti q pa dhe u rrfye tek burimi, ishte Shn Nili.

  Bashkmeshon n manastirin e shenjt t Shn Maris s Malavis
  1. Nj dit, gjat kohs s Meshs Hyjnore, q po zhvillohej n kishn e Shn Maris s Malavis, nj grua u tha murgeshave se shikonte pran priftit q meshonte dhe nj prift tjetr shtatlart dhe t holl.
  Gjithashtu, nj dit t vitit 1975 gjat kohs s Meshs Hyjnore kur kisha e Shn Maris ishte plot me njerz q faleshin, nj grua u tha motrave se pran priftit, q at koh "bnte paravnien" ishte dhe nj prift tjetr, t cilin nuk e kishte par m par, n pozicion lutjeje.
  Afrsisht, n t njjtn koh, nj grua tjetr q ishte n pjesn e prapme t kishs, u deklaroi motrave q dhe ajo shikonte n tempullin e shenjt dhe nj prift t dyt. Pa dyshim prifti, q pan kto gra t veanta, ishte Shn Nili. Oshnari udibrs dhe miraprurs Nili, i dukshm her pas here tek pak njerz dhe i padukshm tek shumica, gjendej gjat kohs s Meshs Hyjnore n kishn e shenjt t Shn Maris s Malevis, pran priftit q bnte Liturgjin dhe lutej prpara Altarit t shenjt pr shptimin e njerzve q falen dhe t t gjith atyre q krkojn ndihmn e tij.


  7. Ndrtimi i tempujve t shenjt pr nder t shenjtit

  Pr nder t oshnarit Nili, manastiri i shenjt i Shn Maris s Malavis m 1968 bri paraklis n vendin ku Shenjti kishte kokn e tij, kur banonte ather n manastirin e burrave. Inagurimi u b m 5.7.1969, ndrsa nj dit m par nga manastiri i shenjt i Lavrs s Mejitis t Malit t Shenjt, Etrit solln nga lipsan t shenjt t oshnarit n manastirin e Shn Maris s Malavis, nofulln e poshtme.
  Vlen t prmendet q t gjith ata q falen n manastirin e shenjt t Lavrs s Mejitis flasin pr aromn e madhe dhe t pashterrshme t ktij eremiti t prulur. Gjithashtu, shum her buron arom edhe nga ikona e oshnarit q ndodhet n paraklisin m t lart. Tempull i shenjt pr nder t oshnarit Nil gjendet edhe n Pire, n t cilin ruhen edhe lipsane t shenjta t Shenjtit.
  Kisha jon kujtimin e oshnar Nilit t ri, miralshuesit dhe udibrsit, e nderon dy her n vit.
  M 12 nntor, ditn e fjetjes s tij m Zotin, dhe m 7 maj, ditn e gjetjes s lipsaneve t shenjta. N vendlindjen e Shn Petros s Qinurias, oshnari festohet veanrisht m 7 maj. Pr njoftim t pasuesve, por edhe t gjith t krishterve q bekohen e nderojn oshnarin, dim q sht shkruar shrbesa e Shenjtit n t shkuarn si dhe nj Rregull Lutjeje pr oshnarin nga ikonografi i Kishs son, nga murgu oshnar, At Jerasim Mikrajananiti m 1970.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Tema t Ngjashme

 1. ~ 28 Nntori - Dita e Flamurit ~
  Nga PrInCiPiEl n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 25-11-2010, 14:58
 2. Dita e clirimit te Shqiperise
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 17-01-2009, 08:48
 3. Festimi i 94 vjetorit t pavarsis
  Nga Fiori n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 25-12-2006, 16:25
 4. Katalog shenjtorsh
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:31
 5. C'ti Them Nns , Nntor Thuam???
  Nga Elna Durrsi n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 29-11-2002, 17:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •