Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e mesues
    Anėtarėsuar
    01-05-2002
    Postime
    113

    A do te ekzistonte bota po te mos ekzistoja une?

    Pershendetje te dashur kolege!

    Kete pyetje ja kam bere vetes shume vite me pare , kur nuk dija asgje rreth psikologjise , filozofise dhe teorive te ndryshme qe qarkullojne ne boten e sotme.
    Duket se sa me shume ja beja vetes kete pyetje duke medituar per te gjetur nje pergjigje, aq me shume bija ne konfuzion dhe nje mjegull paqartesie pushtonte krejtesisht qenien time.

    Vertete , mendoni per nje cast; ajo qe ekziston perreth nesh , ekziston sepse ne kemi mundesi ta shohim.

    Sikur ne te mos kishim lindur, nuk do te kishim patur mundesi te shikonim , per pasoje ajo qe eshte pertej nesh nuk do te ekzistonte sepse ne nuk do te mund ta perceptonim.

    Por pyetja eshte ;a do te ekzistonte ajo qe eshte reale pavaresisht se ne do te ishim inekzistente?.

  2. #2
    Perjashtuar Maska e Prototype
    Anėtarėsuar
    10-05-2002
    Postime
    1,450
    a do te ekzistonte ajo qe eshte reale pavarsisht se ne do te ishin inekzistente ??

    kjo varet se si e sheh ti boten por shume gjera do te ekzistonin pa ne dhe pa ekzistencen tone por ne sdo ta kishim kuptuar kurre dhe gjithashtu ka disa gjera qe ikrijojme vete ne qenia jone dhe ato jane gjerat qe ne mendojme etj etj pra fjala realitet nuk ekziston eshte dicka teper komplekse uen do te keshilloja te shije filmin memento eshte shuem interesant se si humbja e memorjes se nje njeriu mund te ktheje jorealitet ne realitet dhe te mbijetoje duke e pranuar ashtu sic eshte sipas tij /

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-07-2002
    Vendndodhja
    as vete se di ku jam, ka njeri te ma tregoje
    Postime
    92
    ka nje konfuzion midis njejesit dhe shumesit ne ate qe thua.........

    pse?

    n.q.s do flisnim per ty si individ (mesues pra njejes) nese ti nuk do te kishe lindur a.t.h. gjithcka do te ishte inegzistente per ty.

    ndersa po te flisnim po per te njejtin fenomen (d.th.m atehere kur ti nuk do te egsistoje momentalisht) por te tjere qe do te kishin lindur a.t.h. ajo inegzistentja per ty do te ishte nje egzistence per dike tjeter.

    Pra me pak fjale varet nga sistemi i referimit.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gjithcka asgje : 31-08-2002 mė 21:37
    Ti u duke ne jeten time
    si hijet e pikave te shiut
    Ti u zhduke nga jeta ime
    si hije e rrjedhshme me pike ne fillim
    S`eshte cudi qe ndonjehere
    te ndiejme dhe gabim
    .......................................

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e MEDEA
    Anėtarėsuar
    22-05-2002
    Vendndodhja
    jamaica
    Postime
    301
    po te mos ekzistoja une, nuk do te ekzistonte as bota (per mua), dmth as une per boten...do ishim si dy koncepte qe nuk hasen kurre tek njeri tjetri...dmth respektivisht nuk ekzistojne per njeri tjetrin.
    Tregome kush je, dhe atehere do te di te shprehem me pasion! L.Buscaglia

  5. #5
    Vajza e Eres Maska e Puhiza
    Anėtarėsuar
    28-06-2002
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    355
    Nuk do kisha mundesi ta dija nese do ekzistonte nje "gje" apo fenomen, i quajtur bote, nese nuk do te isha une. Sepse, une nuk do te isha, dhe te tjeret nuk do mund te me shihnin, dhe une nuk do i shihja keta te tjere. Marrdhenie quhet. Fillon nga shikimi, nga e folura, veprimi, ndjesite ndjenjat...e keshtu me radhe.

    Nga ana tjeter, Fakti qe une jam gjalle, me le mua te nenkuptoj, se edhe nese nuk do te isha gjalle, bota do te ekzistonte, ne te njejtat trajta sic ekziston tani. Nje njeri me shume apo nje me pak, nuk do i prishte shume pune botes.
    Por, kjo bote eshte shume indiferente, keshtu qe te mos shqetesohemi shume...jeta vazhdon...me ne...dhe duhet te ndihemi fatlume per vetedujesimet tona...ndoshta edhe te trishtohemi ...pse ji?
    Tingujt e heshtjes sė mendimeve te pathėna
    perplasen nė detin e renkimit pamor,
    Lotet e kuq gjurmėt keqaz mbulojnė
    U mpiksėn tingujt, ngrirja filloi
    Heshtja ime u trishtua...

  6. #6
    i shplodhur
    Anėtarėsuar
    28-11-2002
    Vendndodhja
    Boston
    Postime
    289
    -nese nuk ekzistoj nuk mundem ta shtroj kete pyetje.

    -perderisa une ekzistoj jam i prirur te mendoj se nuk vij nga hici, nga pervoja ime ne kete jete verej se vdo gje transformohet, une kam te bej veem me qenien ajjo eshte e njohshme prej meje,une nuk e njoh hicin, nuk mundem ta njoh, nuk mund te mendoj per te e per te me teper nuk mund te mendoj se kam ardhur prej hicit.
    Pra une kam qene ne nje fare menyre dhe do jem ne nje fare menyre perjetesisht, Bota ekziston , ka ekzistuar dhe do ekzistoje.
    p.s. me kujton nje shokun tim te shkolles.ai shtronte nje problem te ngjashem, nese une jam ketu dhe e shoh se kjo hapesire qe me rrethon ekziston si mund te jem une i sigurt per ekzistencen e nje vendi tjeter shume larg prej ketej ku shqisat e mija nuk shkojne dot:
    psh.jam ulur po pi kafe ne nje lokal buze detit ne Sarande, po Tirana a ekziston ende, une nuk jam atje, nuk jam i sigurt.

  7. #7
    maniac AMORPHIS fan Maska e Jeans-boy
    Anėtarėsuar
    18-05-2002
    Vendndodhja
    itali
    Postime
    239
    Sigurisht qe do te ekzistonte
    ...niente che amassi di piu'...

  8. #8
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Realja ka egzistuar edhe pa ardhur ne ketu, kete e dime te gjithe!
    Por ti ke qene i destinuar te jesh i pranishem ne kete realitet te perkohshem!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-12-2002
    Vendndodhja
    Gostivar
    Postime
    61
    bota??
    bota i ka redh 7.000.000.000 banor

    e ju miq shok te dashur mos egzistonim ne do te ishte bota

    se ne <KURANIN FAMLART ALL-LLAHU.XH.SH THOT>ne gjithsi cdo gje noton >kjo do me thene se apamar parasish ne apo qeret mas neve bota do te jet deri ne diten e kiametit
    Cka eshte ne Tok eshte vetem Tok

  10. #10
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet nė Bllog
    17
    Cfare eshte "bota"?
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  11. #11
    pa he!... Maska e korēar
    Anėtarėsuar
    18-10-2002
    Vendndodhja
    NO god'S LAND
    Postime
    666
    Ti mire e ke o shoku sar, por po te mos egsistoje ti sdo mund te theshe: nqf se une nuk egzistoj nuk egziston as bota- kjo te shpie para problemit te asaj qe dime dhe qe nuk dime, qe egziston-; tek ZOTI. Problemi qe ti po nenshtron eshte vetem nje menyre e humanizuar e asaj qe bota nuk di akoma.

    C'eshte "bota" e leme per njehere tjeter...
    "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

  12. #12
    Kureshtar Maska e DiamondRing
    Anėtarėsuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    Around the world
    Postime
    42
    Mesuesi kjo eshte nje pyetje e drejte..Dhe une mendoj se cdo gje qe cojme neper mend egziston se perndryshe nuk do kishim perse ta conim neper mend..Mjafton ideja
    Nese per te jetuar te duhet te zvarritesh atehere ngrihu dhe vdis...
    VOX POPULI VOX DEUS

  13. #13
    in bocca al lupo Maska e Leila
    Anėtarėsuar
    25-04-2003
    Postime
    2,556
    Vija qe ndan realitetin dhe non-realitetin eshte e mjergulluar. Secili vendos c'fare eshte realitet e c'fare nuk eshte... varet se si i pershtaten jetes/mentalitetin e tyre.
    trendafila manushaqe
    ne dyshek te zoterise tate
    me dhe besen e me ke
    dhe shega me s'me nxe

  14. #14
    Cus cus ta them una?

    Pyetja ne krye te temes eshte e pavlefshme.

    Pyetjet lindin ne funksoin te nevojave per dije.
    Njeriu ka nevoje per dije qe te kryeje sa me mire egzistencen e tij.
    Nese personi pushon se egzistuari pyetja behet automatikisht e pavlefshme.
    Gjithashtu, edhe nese kesaj pyetje i jepet pergjigje ne te gjalle une nuk shoh se si mund t'i hyje ne pune njeriut ky informacion.

    Gjithsesi teoria e egzistences sa vjen e me shume me duket nje loje konceptesh e cila shtyn individin te realizoje disa gjera.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sokoli : 23-06-2003 mė 02:48

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e MtrX
    Anėtarėsuar
    29-11-2002
    Vendndodhja
    Korēė
    Postime
    755
    Po te mos ekzistoje ti bota jote nuk do ekzistonte gjithashtu or trim, se secili ka nga nje bote, dhe asnjeri nuk do tia dije per boten e tjetrit, eshte gje shume e rralle, keshtu qe c'bejme???
    Ne tere jetes tregojme per boten tone, dhe kjo me shume eshte nje komunikim vetem nga nje ane.
    ReSpEkT
    MtrX ubicumque felix

Tema tė Ngjashme

  1. Fragmente nga Shėn Grigor Teologu
    Nga Kryeengjelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
  2. Olldashi apo Rama?
    Nga DYDRINAS nė forumin Votime dhe sondazhe
    Pėrgjigje: 252
    Postimi i Fundit: 20-02-2007, 15:43
  3. Shqipėria nuk do tė ekzistonte pa kosovarėt
    Nga RTP nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 22-12-2005, 07:49
  4. Pse shqiptarėt zgjedhin Perėndimin dhe jo vėndet Arabe?
    Nga deshmuesi nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 144
    Postimi i Fundit: 30-06-2004, 19:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •