Close
Faqja 3 prej 14 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 276
  1. #41
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Qeveria angleze nxorri ligjet e reja kundra terrorizmit!
    Per ti rene shkurt muhabetit...

    Kushdo qe do simpatizoje terroristat...kushdo qe komenton, propagandon, mban krahun (qofte edhe ne nje debat te thjeshte) islamikeve ...do denohen me deportim te menjehershem ne shtetin prejardhes, ose me burgim, nese eshte anglez!

    Me pak fjale...ta pisesh bithe 10 here perpara se te thuash: Po edhe ato te shkretit duhet tu kete ardhur fryma ne fund qe hodhen veten ne ere, kushedi si e kane pas hallin!

    Demokracia ...ne Angli thone qe ka lindur!
    Normal qe i takon te vdese ne toke te vet

  2. #42
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Albo une thashe se do mendoje si Jezusi po ti prape mendon si Bushi.

    Nuk dua te bej nje analogji ne lidhje me konfliktin ne ballkan se pastaj do te kuptosh se e ke gabim .Nese kriminelin e luftes Vlladic fshihet ne nje kishe ne Malin e Zi dhe per te ka vetem peshkopi i saj nuk mund te them se kjo fajeson te gjithe krishteret ortodokse sepse s'dalin kundra ketij peshkopi.

    Nese shumica e amerikaneve mbeshtesin terrorin e Bushit dhe pastaj nga ne muslimanet kerkohet qe te distancohemi nga terrorizmi gje qe e kemi bere shpesh , mos e praktikojne ate shprehjen popullore "Bej si them une po mos bej si bej une".

    Kur amerikanet dhe shqiptaret e shqiperise do dalin kundra luftrave dhe perkrahjeve te tyre ne vrasjen e njerzve te pafajshem atehere do te kene te drejte morale ti tregojne muslimaneve distancimin e tyre.Por kur keto njerez jane pro luftrave dhe qellimeve te tyre ogurzeza atehere keto jane vete ndihmues te terrorizmit dhe shkaqeve qe e lindin ate.

    Une mendoj se asnje kishe greke , prift ose i krishter ortodoks nuk doli kundra serbise kur sulmoi kosoven dhe bosnjen dhe asnje nuk i denoi.Dhe ata qe ndihmuan ne kapjen e tyre i bene atentate dhe i qeruan pavarsisht se ishin kryeministra apo gjenerale.

    Pra nese se pranon tezen "terrorizmi nuk ka fe" atehere mos e prano dhe pafajsine tende.
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  3. #43
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anëtarësuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahçen time
    Postime
    3,882
    Citim Postuar më parë nga ~Geri~
    Albo une thashe se do mendoje si Jezusi po ti prape mendon si Bushi.

    Nuk dua te bej nje analogji ne lidhje me konfliktin ne ballkan se pastaj do te kuptosh se e ke gabim .Nese kriminelin e luftes Vlladic fshihet ne nje kishe ne Malin e Zi dhe per te ka vetem peshkopi i saj nuk mund te them se kjo fajeson te gjithe krishteret ortodokse sepse s'dalin kundra ketij peshkopi.

    Nese shumica e amerikaneve mbeshtesin terrorin e Bushit dhe pastaj nga ne muslimanet kerkohet qe te distancohemi nga terrorizmi gje qe e kemi bere shpesh , mos e praktikojne ate shprehjen popullore "Bej si them une po mos bej si bej une".

    Kur amerikanet dhe shqiptaret e shqiperise do dalin kundra luftrave dhe perkrahjeve te tyre ne vrasjen e njerzve te pafajshem atehere do te kene te drejte morale ti tregojne muslimaneve distancimin e tyre.Por kur keto njerez jane pro luftrave dhe qellimeve te tyre ogurzeza atehere keto jane vete ndihmues te terrorizmit dhe shkaqeve qe e lindin ate.

    Une mendoj se asnje kishe greke , prift ose i krishter ortodoks nuk doli kundra serbise kur sulmoi kosoven dhe bosnjen dhe asnje nuk i denoi.Dhe ata qe ndihmuan ne kapjen e tyre i bene atentate dhe i qeruan pavarsisht se ishin kryeministra apo gjenerale.

    Pra nese se pranon tezen "terrorizmi nuk ka fe" atehere mos e prano dhe pafajsine tende.
    Nuk kam c'shtoj me teper. Respekti im maksimal per postimet tuaj.

    Dito.

  4. #44
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,330
    Postimet në Bllog
    17
    Nuk dua te bej nje analogji ne lidhje me konfliktin ne ballkan se pastaj do te kuptosh se e ke gabim .Nese kriminelin e luftes Vlladic fshihet ne nje kishe ne Malin e Zi dhe per te ka vetem peshkopi i saj nuk mund te them se kjo fajeson te gjithe krishteret ortodokse sepse s'dalin kundra ketij peshkopi.
    Do te heqesh paralele me Ballkanin? I heqim paralelet me Ballkanin. Do qe te flasim se si trupat e SHBA dhe NATO pushtuan popujt muslimane te Bosnjes dhe Kosoves, ashtu sic pushtuan edhe Afganistanin e Irakun? Apo do qe te flasim per rrezimin e Millosheviceve, Mlladiceve dhe Karaxhiceve, ashtu sic rrezuam Talibanet e Sadam Husein me soj e sorrollop?

    Nuk te pashe zotrote te protestoje se si kriminelet Amerikane po na pushtonin vellezerit tane muslimane ashtu si nuk te kam pare te protestosh ne keto 10 vjet qe trupat e NATO kane qendruar ne Bosnje dhe keto 6 vjet qe kane qendruar ne Kosove?

    Edhe Milloshevici, keshtu si ju mendonte. Cfare i duhet Amerikes se cfare bejme ne ne Serbi, meqenese Kosova binte ne Serbi? Cfare i duhet Amerikes se cfare bejne Talebanet ne Afganistan dhe Sadam Husein ne Irak, apo jo?! Meqe doje te hiqje paralele me Ballkanin.

    Sa per Kishen Orthodhokse Serbe, eshte bere diskutimi ne kete forum, dhe kur une kam sjelle citimet e Kryepeshkopit te kesaj kishe ne kete forum, disave nuk u erdhi mire, se fjalet e tij ishin krejtesisht ndryshe nga portretizimi i propagandes islamike ne Shqiperi e Kosove. Kisha ishte e para qe denoi dhunën, e para që bëri thirrje për dorëheqjen e Milloshevic qe perpara se lufta ne Kosove te fillonte me protestat e Beogradit, pavaresisht se rregjimi komunist i Beogradit u mundua qe ta perdorte Kishen per qellimet e veta.

    Kisha Orthodhokse shqiptare hapi kampin me te kompletuar dhe me te mire ne Tirane gjate 1999 dhe vales se refugjateve, dhe ishte kampi i fundit qe u mbyll ne Tirane. Fondet vinin nga shoqerite dhe shtetet me besimtare orthodhokse qe degjuan apelin per ndihme te Kishes, qe nuk kishin se si te pranonin dhunen ne emer te Zotit, sic u perpoq Milloshevici ne fund qe ta portretizonte konfliktin, por pa sukses. Dhjetra femije linden ne ate kamp nga gra shtatezana dhe qindra familje kosovare u jane mirenjohese Kishes Orthodhokse Shqiptare dhe mbajne lidhje edhe sot e kesaj dite me Kishen dhe klerin e saj.

    Ne do te mesosh se si denohet terrorizmi dhe dhuna, lexo deklaratat e perseritura dhe shkrimet qe ka bere Kryepeskopi Anastas ne Tirane gjate gjithe ketyre dy dekadave. Sa klerike ne emer muslimane e kane bere kete gje ne Shqiperi e jo me tutje? Sa prej predikimeve neper xhami kane qene kunder marrjes se jetes tende ne emer te Allahut?

    Une nuk jam musliman qe tu jap pergjigje ketyre pyetjeve, por nga keto qe lexoj ne forum nga besimtaret muslimane shqiptare, ju jo vetem nuk e denoni terrorizmin, por terrorizëm quani sakrificen me te larte njerezore qe SHBA po ben ne Irak dhe Afganistan. Bij nenash amerikane po vdesin dhe qindra miliarda dollare po harxhohen vetem per ti dhene nje shans dy prej popujve me te shtypur ne ate pjese te botes qe te jetojne te lire dhe te integruar ne familjen e madhe boterore.

    Nuk denohet terrorizmi vetem me fjale, pasi fjalet nuk kane per te ndalur njerezit-bomba.

    Albo

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-03-2003
    Postime
    683
    Citim Postuar më parë nga leci
    Terrorizmi nuk ka fe,nuk njeh fe dhe eshte pjelle e te keqes qe ka mbuluar njerezimin.

    Shkencetari qe shpiku bomben atomike eshte Enrico Fermi kapo i nje projekti per te cliruar energjine e atomit.Nuk u shpik per te prodhuar arme.I vetmi "faj" i Einstein,ishte fakti qe ai rekomandoi Fermi presidentit amerikan te kohes.
    Holokauste ne gjirin persik?
    Einstein ishte nenshtetas gjerman,dhe feja ne te cilen beson nuk te jep nje titull tjeter.Ti je mysliman apo shqiptar?Apo kur te pyesin nga je thua mysliman?
    Dhe shkencetari qe e shpiku ate ishte hebreu Aishtajni i cili e dha me deshire kur shkencetaret e tjere e refuzuan kete gje????
    Lexoni,lexoni.


    Kopjoni ndonje teme dhe sille te lexoje njerezia e te kenaqet me perralla,por mos shtremberoni historine qe rikthehet ne varr kur degjon keto tipe komentesh.

    Cfare gjuhe flet ti se kete historine tende me moton " LExoni Lexoni " nuk po e kuptoj . Einsteini ka qene aq gjerman sa mund te jene amerikan shqiptaret qe jetojne ne ShBA tani , apo aq italian sa mund te jene shqiptaret emigranta ne Itali. Einsteinit biles i eshte ofruar vendi i Presidentit te Izraelit pas formimit te "shtetit" ne 1949 dhe nje nga themeluesit te Universitetit Hebre ne Jeruzalem. Atij qe i jepet merita per krijimin e bombes eshte Leo Szilard (per me shume lexo : William Lanouette with Bela Silard. Genius in the Shadows: A Biography of Leo Szilard, The Man Behind the Bomb.). Me poshte ke dhe nje foto te Einstenit me Szilard ne GJermani. Einsteini ishte ai qe i dergoi leter presidentit Roosevelt qe te nxitonte ne prodhimin e bombes atomike.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  6. #46
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Do te heqesh paralele me Ballkanin? I heqim paralelet me Ballkanin. Do qe te flasim se si trupat e SHBA dhe NATO pushtuan popujt muslimane te Bosnjes dhe Kosoves, ashtu sic pushtuan edhe Afganistanin e Irakun? Apo do qe te flasim per rrezimin e Millosheviceve, Mlladiceve dhe Karaxhiceve, ashtu sic rrezuam Talibanet e Sadam Husein me soj e sorrollop?
    NAto nuk ka pushtuar ne bosnje dhe ne kosove e vetmja gje qe ka bere Nato ne bosnje eshte lejimi i masakres se Sebrenices qe brenda nates u vrane 8000 burra nga serbet kur paqeruajtesit e hollandes ishin aty.Dhe kur popullsia shkonin dhe qanin dhe i kerkonin ndihme per ti mbrojtur asnjeri prej tyre nuk e luajti thonin e jo me gishtin.

    Kur bejeme analogji duhet te perputhim fenomenin dhe ngjarjen sepse ndoshta ceshtja qendron ndryshe.Une e pata shkruar nje shkrim te gjate ku i beja analize ceshtjes se terrorizmit dhe permendja pak aty dhe bonjen por e pashe si te panevojshme diskutimin e tille.Megjithate une te keshilloj te lexosh librin "Samuel HUntigtonit" Perplasja e qyteterimeve" atyu ke shume informcion per luften e bosnjes dhe luftrat e tjera ne bote dhe qellimin pse Amerika ka nderhyre ne keto luftra dhe pse ne luftra te tjera sak nderhyre.

    Citim Postuar më parë nga Albo
    Nuk te pashe zotrote te protestoje se si kriminelet Amerikane po na pushtonin vellezerit tane muslimane ashtu si nuk te kam pare te protestosh ne keto 10 vjet qe trupat e NATO kane qendruar ne Bosnje dhe keto 6 vjet qe kane qendruar ne Kosove?
    Per cfare te protestoj.Qe amerika mos nderhynte ne kosove.Gabim jot me i madh eshte kur paralelizon luften e kosoves me luften dyte te Irakut.Une po te kujtoj pak .A nuk ishin muslimanet qe bashkepunuan me ameriken ne luften e pare te gjirit kunder Sadam Huseinit kur pushtoi Kuvajtin.Kjo eshte parelilzmi me i sakte per luften ne Kosove.Kuvajt-Irak Kosove -Serbi me ne krye dy kriminel Sadam Hysien dhe Sllobodan Miloshevic.Kurse ne kosove Amerika nderhyri si nje pale ku largoi nje pushtues kurse ne luften e fundit ne Irak ajo hyri per te larguar nje njeri dhe per te pushtuar vete njerez dhe puse nafte.Ne rastin e dyte ndryshe nga lufta e gjirit me protagonist kuavajtin , Amerika mori rolin e nje Sadam Hyseini.Nese Sadami tha qe Kuvajti duhet te beje ate qe i them une dhe eshte Pjese e Irakut sot gjejme Ameriken dhe bushin me te njeten filozofi.Pra kujdes kur te besh analogji dukuria , ngjarjet dhe protagonistet ne te duhet te perputhen.

    Citim Postuar më parë nga Albo
    Edhe Milloshevici, keshtu si ju mendonte. Cfare i duhet Amerikes se cfare bejme ne ne Serbi, meqenese Kosova binte ne Serbi? Cfare i duhet Amerikes se cfare bejne Talebanet ne Afganistan dhe Sadam Husein ne Irak, apo jo?! Meqe doje te hiqje paralele me Ballkanin.
    Jo une mendoj se Miloshevici mendon si Sadami kur sulmoi Kuvajtin dhe si Bushi kur pushtoi per se dyti Irakun.Kjo eshte paralelja me e sakte duke perputhur natyren e ngjarjeve.

    Citim Postuar më parë nga Albo
    Sa per Kishen Orthodhokse Serbe, eshte bere diskutimi ne kete forum, dhe kur une kam sjelle citimet e Kryepeshkopit te kesaj kishe ne kete forum, disave nuk u erdhi mire, se fjalet e tij ishin krejtesisht ndryshe nga portretizimi i propagandes islamike ne Shqiperi e Kosove. Kisha ishte e para qe denoi dhunën, e para që bëri thirrje për dorëheqjen e Milloshevic qe perpara se lufta ne Kosove te fillonte me protestat e Beogradit, pavaresisht se rregjimi komunist i Beogradit u mundua qe ta perdorte Kishen per qellimet e veta.
    Sa per kishen oortodokse serbe le mos flasim shume gjate per te se dihet se ajo i ka duar te lyera me gjak.Nese se pranon une te sjell foto te prifterinjve orotodokse me skuadrat e Arkanit dhe me cetniket dhe me flamuj me kryqe dhe me tre gishta lart.Por po mjaftohem vetem me kete lajm te dhene nga Ricard Hollbruk qe thote.

    PERGJEGJESI I MASAKRES SE SREBRENICES RADOVAN KARAXHIXH MBROHET NGA PARTIA KRYESORE SERBE-BOSNJAKE DHE KISHA ORTODOKSE SERBE. AKUZA VJEN NGA IDEATORI I MAREVESHJES SE DEJTONIT RICARD HOLLBRUK, SIPAS TE CILIT KARAXHIXH MUND TE GJENDET NE NJE MANSTIR ME FLOKE TE QETHUR DHE MJEKER TE GJATE.

    http://www.vizionplus.tv/Lajm.aspx?%207693


    Citim Postuar më parë nga Albo
    Kisha Orthodhokse shqiptare hapi kampin me te kompletuar dhe me te mire ne Tirane gjate 1999 dhe vales se refugjateve, dhe ishte kampi i fundit qe u mbyll ne Tirane. Fondet vinin nga shoqerite dhe shtetet me besimtare orthodhokse qe degjuan apelin per ndihme te Kishes, qe nuk kishin se si te pranonin dhunen ne emer te Zotit, sic u perpoq Milloshevici ne fund qe ta portretizonte konfliktin, por pa sukses. Dhjetra femije linden ne ate kamp nga gra shtatezana dhe qindra familje kosovare u jane mirenjohese Kishes Orthodhokse Shqiptare dhe mbajne lidhje edhe sot e kesaj dite me Kishen dhe klerin e saj.
    ------- Per kete nuk po flas pasi komenetet e mia do te ishin te teperta megjithate dihet qendrimi politik i Greqise per sulmin e Natos kundra serbeve ne Kosove.

    Citim Postuar më parë nga Albo
    Ne do te mesosh se si denohet terrorizmi dhe dhuna, lexo deklaratat e perseritura dhe shkrimet qe ka bere Kryepeskopi Anastas ne Tirane gjate gjithe ketyre dy dekadave. Sa klerike ne emer muslimane e kane bere kete gje ne Shqiperi e jo me tutje? Sa prej predikimeve neper xhami kane qene kunder marrjes se jetes tende ne emer te Allahut?
    Tani faji nuk eshte i imi qe ti je perqendruar vetem ne shkrimet e peshkopit Janullatos.Ky eshte problemi i juaj dhe i mungese se informacionit qe zoteroni.
    Megjithese Altini55 te solli nje deklarate te gjateeeeeeee te myftiut te Saudise ne lidhje me sulmet ne Londer ti akoma vazhdon dhe kerkon deklarata nga ana e muslimaneve kur ne nderkohe ne jemi te paanshem, denojme terrorizmin me bomba por dhe ate te Amerikes.Kurse ju mbeshtesni terrorizmin e amerikes dhe denoni terrorizmin me bomba.Kjo nuk quhet drejtesi.Terrorizmi duhet denuar pavarsisht se kush e udheheq ate.Dakort.

    Citim Postuar më parë nga Albo
    Une nuk jam musliman qe tu jap pergjigje ketyre pyetjeve, por nga keto qe lexoj ne forum nga besimtaret muslimane shqiptare, ju jo vetem nuk e denoni terrorizmin, por terrorizëm quani sakrificen me te larte njerezore qe SHBA po ben ne Irak dhe Afganistan. Bij nenash amerikane po vdesin dhe qindra miliarda dollare po harxhohen vetem per ti dhene nje shans dy prej popujve me te shtypur ne ate pjese te botes qe te jetojne te lire dhe te integruar ne familjen e madhe boterore.

    Nuk denohet terrorizmi vetem me fjale, pasi fjalet nuk kane per te ndalur njerezit-bomba.
    Albo[/QUOTE]

    Nese ti "sakrifice me te larte njerzore" e quan pushtimin e nje vendi , vrasjen e te pafajshme atehere vete ushtaret amerikane ne Irak e denojne luften e Bushit.Ne muslimanet dhe jomuslimanet qe e kuptojne realitetin do te jemi gjithmone ne krahun e denimit te cdo lloj terrorizmi, te atij amerikan dhe te atij te alkaedes dhe sidomos do te jemi kundra cdo lloj politike e cila behet shkak per lindjen dhe shtimin e krimeve neper bote.

    Pra nese sot njerzit klasifikohen ne.

    Denues te akteve kamikaze dhe perkrahes te luftes se padrejte te Amerikes.
    Denues se akteve kamikaze dhe denues te luftes se padrejte te Amerikes.


    Une mendoj qe shumica e tyre do jene tek e dyta.
    Kjo eshte llogjika e thjeshte dhe jo e shoqeruar me tifozeri te verber.


    GERI
    Ndryshuar për herë të fundit nga ~Geri~ : 07-08-2005 më 04:18
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Citim Postuar më parë nga Newhost
    Cfare gjuhe flet ti se kete historine tende me moton " LExoni Lexoni " nuk po e kuptoj . Einsteini ka qene aq gjerman sa mund te jene amerikan shqiptaret qe jetojne ne ShBA tani , apo aq italian sa mund te jene shqiptaret emigranta ne Itali. Einsteinit biles i eshte ofruar vendi i Presidentit te Izraelit pas formimit te "shtetit" ne 1949 dhe nje nga themeluesit te Universitetit Hebre ne Jeruzalem. Atij qe i jepet merita per krijimin e bombes eshte Leo Szilard (per me shume lexo : William Lanouette with Bela Silard. Genius in the Shadows: A Biography of Leo Szilard, The Man Behind the Bomb.). Me poshte ke dhe nje foto te Einstenit me Szilard ne GJermani. Einsteini ishte ai qe i dergoi leter presidentit Roosevelt qe te nxitonte ne prodhimin e bombes atomike.

    Me duket se po shkruaj shqip,apo ke ndonje problem ta kuptosh ti?

    Albert Einstein lindi ne Ulm,gjermani ne vitin 1879.Po meqe ti nuk don nuk po e quajme gjerman.Ne vitin 1901 fiton nenshtetesine sviceriane.
    Ne vitin 1933 trasferohet ne USA ku nuk pranon te marri pjese ne projektin per prodhimin e bombes atomike.Behet nenshtetas amerikan
    I frikesuar nga perparimet e chimikeve gjermane Otto Hahn dhe Fritz Strassmann dhe i shtyre nga Leo Szilard e Edward Teller fizike,i shkruan presidentit amerikan Roosevelt per te infomuar qe Gjermania eshte gati te prodhoje bomben atomike.

    Projekti Manhatan.Leslie R.Groves gjenerali amerikan ne krye te ketij projekti
    Ne 2 shtator 1942 Enrico Fermi dhe skuadra e tij ne universitetin e Chicago,provojne per here te pare reaksionin e kontrolluar duke perdorur uran.
    Nga kjo date mundesia per te bere bomben atomike eshte realitet.

    Nuk pranova diçka qe ishte shkruajtur nga Geri,dhe shkruajta qe shtremberon historine.Duke ju pergjigjur atij dhe jo duke te then ty lexoni,lexonii.
    Kjo eshte e gjitha per mua.
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  8. #48
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Lightbulb

    Kryeplak, sic e shihni dhe vete, eshte gati gati e pamundur qe shqiptaret te mos veshin sikush mantelin e vet fetar. Dhe, kur bie fjala per terrorizmin, asgje nuk ndryshon. Kur lexova hyrjen e temes, mendova se te pakten kesaj rradhe, pas kerkeses qe bete ju, do te tregohej sadopak kthjellesi mendimi. Por, qenka e pamundur te mos dalesh ne kuadrante fetare.
    Gjeja me e veshtire, dhe qe nuk arrij ta kuptoj, eshte pse myslymanet e forumit nuk e denojne qartesisht terrorizmin! Vertet, disa e bejne edhe hapur ketu, dhe e kane bere edhe ne kete teme, por, kur mundohen qe edhe te sqarohen apo te justifikojne kete apo ate akt, ai denimi qe i bejne terrorizmit sikur zbehet se tepermi. Dhe mua personalisht, ne fund te leximit nuk me krijohet asnje pershtypje se lexova nje shkrim kunder terrorizmit, por, nje postim qe mundohet te justifikoje akte te tilla.
    Ne lidhje me temen tani...
    Eshte problem egzistent, e vertete, por nuk do te thosha qe nuk eshte marre me seriozitetin e duhur. Te pakten po te flasim per Ameriken. Mesa duket, edhe Anglia e ka marre seriozisht se fundmi; mesa duket edhe Italia nuk u rri duarkryq. Faktikisht, Italia, qe te jemi te ndershem, djeg te njomin me te thatin kur vjen fjala tek terrorizmi. Pavaresisht se nuk ka perjetuar asnje akt terrorist ne territor te vet(terrorist islamik).
    Ndoshta nuk eshte marre seriozisht nga Franca? Apo Belgjika? Apo Gjermania?
    Me duket se serioziteti qe keto shtete i tregojne ketij kapitulli eshte thjesht kundershtimi i politikes amerikane. Te pakten keshtu publikohet qendrimi i tyre.
    Ndoshta kur te fillojne e te vuajne te njejtat gjera, do fillojne te mendojne ndryshe, publikisht kesaj rradhe, sepse eshte e sigurte qe si Franca, ashtu dhe Gjermania i japin plotesisht te drejte Amerikes, por thjesht per ceshtje nepsi nuk duan ta shpallin publikisht. Duhet t'u ndodhe dicka e ngjashme me Spanjen apo Rusine qe te fillojme e te shohim se cili eshte qendrimi i tyre i vertete. Sepse nuk mund te mbahet mire me "islamin" vetem duke kundershtuar Ameriken. Sepse tashme te gjithe e dine qe nuk ka islam qe ka ndonje nen terrorizmi ne platformen e vet fetare. Puna eshte se kihet te behet me nje "islam" qe i heq fytyren tjetrit, dhe qe sulme te tilla jane krejtesisht te paparashikueshme, pasojat jane krejtesisht te paparashikueshme, sepse edhe aresyeja eshte krejtesisht e pakonceptueshme, e pajustifikueshme, dhe nuk mund te kete asnje shpjegim normal, brenda botekuptimit te sotem, per cfare po ndodh.
    Me duket sikur po jetojme ne nje epoke qe do te kujtohet ne te ardhmen si nje alegori e idjotesise njerezore. Nen kete kendveshtrim, kurrsesi qe nuk mendoj se do te fajesohet ndonjehere Amerika. Pavaresisht se njerezit e thjeshte jane thjesht turma dhe bageti dhe gati gjithmone pranojne ate qe u thuhet. Gjithsesi, askush ketu nuk mund te fajesoje ata 170 miljon amerikane qe i dhane voten Bushit, dhe askush nuk mund te fajesoje ate shumice amerikane qe mendon se politika e Bushit eshte e drejte. Sepse dhe une nuk mendoj se Bushi na qenka ndonje debil qe ka qejf luften. Nuk mendoj se Bushi nuk ka leke per te blere ndonje videogame apo play station dhe te shfreje aty fantazite e veta. Nuk mendoj se paska qejf te krijoje armiq per shtetin dhe popullin e vet, nuk mendoj se ka qejf qe te harxhoje shifra kaq marramendese per nje lufte idjote nderkohe qe mund te blente shtete te tera me ato leke, te shkollonte te gjithe amerikanet budallenj qe votuan per te. Prandaj mendoj qe te pakten nga Amerika, problemi i terrorizmit eshte marre seriozisht. Por vellezerit myslymane ne forum, nuk duan t'i shohin gjerat edhe keshtu. Sikur ta dinin qe Amerika nuk lufton vetem terrorizmin islamik! Sepse ligjet kunder terrorizmit nuk u krijuan dje. Ato thjesht u perforcuan me mbeshtetje kushtetuese pas kotesise se 11 shtatorit. Po ashtu, vlen qe ta dine te gjithe ketu; sidomos myslymanet, qe Bushi(cdo lloj presidenti qe vjen ne pushtet ne Amerike) eshte shume xhentil ne lidhje me boten qe po jetojme sot... Vlen qe te dine se ka aq grupe integraliste ne Amerike, qe do te ishte e tmerrshme sikur te vinin ne pushtet. Do te ishte e tmerrshme per te gjithe boten mbare.
    Por, Amerika shihet si polic i botes me shkop gome ne dore qe eshte gati te gerrmoje ndonje myslyman leckaman... Nuk shikohet kurre fakti qe ajo ben te pamunduren qe bota te mos rrenohet krejtesisht. Sikur ta merrnin pushtetin "neo"-t e Amerikes... Ku do fshiheshim? Por, edhe ketu ka merite ai Bushi tekanjoz dhe administrata e tij e videogames... U pane pasojat e ngritjes ne pushtet te nje Hitleri... Mund te shiheshin shume mire pasojat e hipjes ne pushtet te ndonje Zhukanovi apo Zhirinovski... Dhe ne ende flasim per nje lufte kunder terrorizmit, dhe e lakojme Ameriken ne rasat me te keqia??? Kjo eshte te mos ia kesh idene e gjerave fare...
    Me pelqen qe Lexusja shprehet kunder cdo lloj forme te dhunes apo luftes... por eshte pak i qarte ky qendrim. Sepse nuk mund te hiqet apendisiti nese nuk ben operacion... dhe dashje padashje kirurgu duhet te ta ngope njehere me thike. Disa ketu kujtojne se Amerika eshte nga ata kirurge qe te cajne barkun per te te hequr nje dhemballe.
    Gjithsesi, askush nuk mund t'i fshehe kembet per gjithmone... edhe ketu ne forum pak a shume dihet se cfare mund te pritet. Dhe eshte tashme e qarte qe shume myslymaneve u djeg shume kur permendet terrorizmi islamik. Me e keqja eshte se lexohen edhe menyra nga me banalet e justifikimit te te pajustifikueshmes. Them une; ore denojeni hapur dhe qarte, pa asnje perpjekje justifikimi, dhe atehere te gjithe do te jene ne gjendje te kuptojne se paska dhe nje Islam ndryshe! Gjithashtu eshte shume e gabuar qe te justifikosh krimet e islamit duke permendur krimet e krishterimit(apo anasjelltas) dhe qendrimet e islamit me qendrimet e krishterimit dhe anasjelltas. Sikur forumistet te fillonin e te dilnin nga turmat dhe te mbanin me teper qendrime personale! Sepse nese keto qe lexohen,( psh justifikimet qe perdorin myslymanet apo qendrimi kaq i vaket qe mbajne) jane vertete qendrime personale, por qe fatkeqesisht perbejne dhe qendrim turme...atehere gjendja eshte degjenerimisht e mjerueshme.
    Gjithsesi, gjithkush ka mendimin e vet, dhe nuk fajesoj dhe nuk i drejtoj gishtin askujt.
    Pune dhe lexim te mbare bijte e shqipes...
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 07-08-2005 më 12:28
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  9. #49
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Citim Postuar më parë nga banished
    Gjeja me e veshtire, dhe qe nuk arrij ta kuptoj, eshte pse myslymanet e forumit nuk e denojne qartesisht terrorizmin!
    Kam dash shume here te replikoj me ty por skam pasur lupe dhe dylbi te lexoj shkrimet e tua.Nese do qe te tjeret ti lexojne miqesisht te kerkoj te ngresh pak madhesine e shkrimit se te vret syte ose te lodh syte dhe mezi lexohet sepse ti zgjedh dhe nje mynyre tjeter shkrimi nga ai i zakonshmi ne forum.

    Tani per ty dhe shume te tjere qe hera tjera mos luani me kartat qe ju pelqejne juve.



    komuniteti mysliman
    intervista

    Flet nënkryetari i Komunitetit Mysliman Shqiptar dhe myftiu
    i Tiranës Bledar Myftari


    “Ne myslimanët, kundër terrorizmit”

    Deklarata antiradikale te xhamia e Rrugës së Kavajës

    Trashgim Sokolaj
    Myftiu i Tiranës Bledar Myftari, në emër të Komunitetit
    Mysliman të Shqipërisë, në prani të kryetarit të këtij
    institucioni Selim Muça dhe besimtarëve myslimanë ka
    shprehur distancimin ndaj sulmeve terroriste të kohëve të
    fundit.

    Ashtu sikurse në javët e kaluara, edhe dje në predikimin e
    së premtes në xhaminë e Rrugës së Kavajës, KMSH-ja është
    distancuar prerë kundër akteve terroriste. Në një
    intervistë për gazetën "Panorama", nënkryetari i
    Komunitetit Mysliman të Shqipërisë dhe myftiu i Tiranës
    Bledar Myftari, tha se shqiptarët, në përgjithësi, dhe
    besimtarët, në veçanti, nuk kanë përçuar në historinë e
    tyre ndonjë element të terrorizmit.

    Z. Myftari, dje në prani të kryetarit të KMSH Selim Muça
    dhe bisimtarëve myslimanë, gjatë predikimit të së premtes
    në xhaminë e Rrugës së Kavajës i kushtuat një rëndësi të
    veçantë distancimit të islamit si fe ndaj akteve terroriste
    kudo në botë...
    Terrori kudo që ndodh në botë nuk ka fe dhe komb. Çdo njeri
    që shkakton marrjen e jetës qoftë edhe të një të pafajshmi
    është në kundërshtim me parimet fetare islame, por edhe ato
    humane. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë në vazhdimësi
    është prononcuar kundër të gjitha akteve të terrorit që
    kryhen anë e kënd botës në dëm të njeriut që është krijesa
    më e lartë e Krijuesit, cilado qoftë kombësia apo besimi.
    Profeti Muhamed është shprehur në një thënie të tij se
    "kush vret një njeri, i llogaritet sikur ka vrarë të gjithë
    botën, kush bëhet shkak për shpëtimin e një njeriu,
    vlerësohet sikur ka shpëtuar gjithë botën".

    Ju keni bërë një denoncim publik kundër terroristëve që
    mbulojnë aktivitetin e tyre me pamje fetare?
    Askush nuk mund të pretendojë t'i japë vetes të drejtë që
    t'i marrë jetën dikujt në emër të islamit, i cili ashtu si
    vetë shqipërimi i tij, do të thotë paqe dhe që përçon paqe.
    Aq më tepër në Shqipëri nuk mund të pretendohet që dikush
    të përpiqet të përligjë çfarëdo veprimtarie antihumane me
    këtë fe të lavdishme. Tradita jonë tregon më së miri atë
    bashkëjetesë që na e ka zili mbarë bota.

    Shpeshherë në media xhamia e Kavajës është cilësuar si
    vendi ku kanë gjetur hapësirë elementë radikalë....
    Të gjitha xhamitë në Republikën e Shqipërisë administrohen
    nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë. Asnjë kuadër i
    KMSH-së nuk mundet të veprojë në kundërshtim me parimet
    islame dhe statusin e Komunitetit Mysliman. Institucioni
    mban përgjegjësi vetëm për veprimet e zyrtarëve të tij dhe
    për ne të gjitha xhamitë janë të barabarta. Do thosha se ky
    është një shou mediatik, ku jo të pakta janë rastet e
    keqinformimit e disinformimit.

    A mendoni se ka elementë ekstremistë mes Komunitetit
    Mysliman Shqiptar të cilët mbështesin qoftë edhe moralisht
    terroristët nën emrin e islamit?
    Fjala mysliman do të thotë nënshtrim ndaj urdhrave të zotit
    dhe paqedashës. Asnjë mysliman në Shqipëri apo kudo në
    botë, nuk mundet të përkrahë qoftë edhe moralisht aktet
    terroriste sepse nuk mund të ketë lidhje mes paqedashësit
    dhe terrorit. Ndërkohë, veprime individuale të kujtdo
    qofshin nuk mund të përgjithësojnë parimet e islamit dhe aq
    më tepër të përfaqësojnë të gjithë komunitetin e
    besimtarëve myslimanë në shqipëri apo kudo në botë.

    Fakti që shqipëria ka dërguar trupa në Irak, a e rrezikon
    vendin tonë nga aktet terroriste ashtu siç janë kërcënuar
    vendet tjera të koalicionit ndërkombëtar kundër
    terrorizmit?
    Për mendimin tim, Shqipëria dhe shqiptarët nuk kanë përçuar
    ndonjëherë në historinë e tyre ndonjë element të
    terrorizmit në përgjithësi dhe aq më tepër të atij fetar.
    Kështu që vetëm hedhja e kësaj ideje do të ishte diçka e
    palogjikshme dhe madje e refuzuar nga mentaliteti i
    shqiptarëve në përgjithësi dhe besimtarëve në veçanti.











    Flet Ilir Kulla
    Kreu i kulteve mbështesim KMSH


    Predikimin e ditës së premte në xhaminë e Rrugës së Kavajës
    të mbajtur nga myftiu i Tiranës, ku u dënuan aktet
    terroriste në Londër, Egjipt, Turqi etj, jo vetëm nuk më
    habit, por edhe dua të shtoj se ky komunitet këtë qëndrim e
    ka pasur në mënyrë sistematike. E mbështesim tërësisht
    linjën dhe qëndrimin e Komunitetit Mysliman të Shqipërisë
    në lidhje me terrorizmin. Unë e përgëzoj myftiun e Tiranës.
    Vërtet është diçka normale mesazhi i tij, por njëkohësisht
    ky është një mesazh dhe përfaqësim për të gjitha
    komunitetet fetare shqiptare, të cilat kanë një qëndrim
    tradicional në unison kur bëhet fjalë për atë që ka të
    shenjtë çdo fe, jetën dhe paqen. Të gjitha komunitetet
    fetare në Shqipëri sa herë që iu jepet mundësia, dënojnë
    terrorizmin e çfarëdolloji, prandaj media duhet t´i përçojë
    më shumë këto mesazhe…

    © 2003 Gazeta Panorama
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  10. #50
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Ja dhe nje deklarate tjeter e muslimaneve ku distancohen nga terrorizmi po ashtu keni dhe distancimet e komunitetit musliman te Londres.


    Citim Postuar më parë nga Altini55
    Myftiu i madh dhe të tjerët dënojnë bombardimet në Londër





    Myftiu i madh i Mbretërisë [Saudite] dje dënoi ashpër shpërthimet vdekjesjellëse që tundën Londrën, duke thënë që Islami ndalon qartë vrasjen e njerëzve të pafajshëm. Ai po ashtu kritikoi terroristët për nxirjen e imazhit të Islamit duke ia përshkruar fesë krimet e veta të neveritshme.



    Eksplodimi që plasi nëpër sistemin e transportit Londinez të Enjten, "duke qëlluar njerëz të qetë, nuk arsyetohet me Islam, dhe vërtet kjo është e ndaluar nga feja jonë", - tha shejh Abdul Aziz el-Shejh në një deklaratë të transmetuar nga Agjencia Saudite e Lajmeve.



    "T'ia atribuosh Islamit aktet e vrasjeve individuale apo kolektive, bombardimet, shkatërrimin e pronës dhe terrorizimin e njerëzve të qetë, është e padrejtë, ngaqë këto janë të kundërta me fenë hyjnore", - tha myftiu, i cili po ashtu kryeson Këshillin e Dijetarëve të Mëdhenj, autoritetit më të lartë fetar Sauditë.



    "Islami është fe e reformave dhe drejtësisë. Ai merr në sy përparimin e njerëzimit dhe e nxjerr atë nga errësira në dritë. Ai po ashtu thërret për respektimin e marrëveshjeve dhe ndalon dhunën", - tha myftiu duke iu referuar qeverive që kanë marrëveshje ndërshtetërore. "Të bësh shkatërrim në tokë është një nga krimet më të mëdha në Islam", - shpjegoi ai.



    Shejh Abdul Mohsin el-Ubeikan, një dijetar Saudit dhe anëtar i Shuras [Këshillit Konsultativ], tha që nuk ka pasur kurrfarë arsye për vrasjen e njerëzve të pafajshëm. Duke folur në televizionin MBC, ai nxiti të gjithë anëtarët e komunitetit musliman në Britani që të bashkëpunojnë me autoritetet Britanike në gjetjen e kriminelëve që kanë kryer sulmet.

    ...



    Shejh Abdul Aziz bin Abdullah el-Shejh, myftiu i madh i Arabisë Saudite, Kryetar i Komisionit të Dijetarëve të Mëdhenj dhe Kryetar i Departamentit për Kërkime Shkencore dhe Udhëzim, sot dënoi bombardimet terroriste në Londër dhe dha deklaratën në vijim:



    "Të vrasësh dhe terrorizosh njerëzit e pafajshëm, si dhe të shkatërrosh pronën, nuk arsyetohet në Islam. T'ia atribuosh gjithë këto incidente të tmerrshme Islamit është e padrejtë. Muslimanët duhet ta thonë të vërtetën dhe ta zbulojnë pavërtetësinë, si dhe të informojnë të gjithë njerëzit që Islami është një fe e drejtësisë, përmirësimit dhe përparimit. Islami është shpallja e fundit që Allahu zgjodhi për njerëzimin, për t'i udhëzuar nga errësira në dritë. Allahu ka thënë:

    "Këtë ditë jua përsosa fenë tuaj, plotësova favorin Tim ndaj jush dhe kam zgjedhur Islamin për fe tuajën".



    Feja jonë nxit për përmbushjen e obligimeve dhe na ndalon nga braktisja e këtyre obligimeve. Allahu ka thënë:



    "O ju që besoni, përmbushni obligimet e juaja".



    Vrasja e padrejtë e qenieve njerëzore në Islam është e ndaluar. Allahu thotë:



    "Mos vrisni asnjeri të cilin e ka ndaluar Allahu, përveç me arsye të drejtë".



    Prishja në tokë konsiderohet mëkat i madh në Islam. Allahu thotë:



    "Nga njerëzimi është ai, e folura e të cilit mund të të pëlqejë në këtë jetë. Dhe ai e merr Allahun për dëshmitar për atë çfarë ka në zemër, ndonëse ai është kundërshtari më grindavec. Kur largohet nga ti, ai bën përpjekje për të dëmtuar në tokë dhe për të shkatërruar prodhimet dhe bagëtinë, kurse Allahu nuk e pëlqen dëmin. Kur i thuhet atij:'Ki frikë Allahun', ai udhëhiqet nga arroganca për të bërë më shumë krime. Pra, i mjafton atij xhehenemi, dhe vërtet ai është vend i keq për t'u prehur".
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  11. #51
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,330
    Postimet në Bllog
    17
    Jo une mendoj se Miloshevici mendon si Sadami kur sulmoi Kuvajtin dhe si Bushi kur pushtoi per se dyti Irakun.Kjo eshte paralelja me e sakte duke perputhur natyren e ngjarjeve.
    Hipokrizia eshte ves e jo virtyt dhe njerezit qe shtirren jane njerez te rendomte. Pra Bushi eshte i mire ne Bosnje dhe Kosove pasi nuk i terhoqi trupat paqeruajtese, por eshte i keq ne Irak dhe ne Afganistan, ku amerikanet bene te njejten gje si ne Ballkan. Tirane u rrezuan ne Ballkan, tirane u rrezuan ne Irak e Afganistan. Mbase per ty talibanet dhe Sadam Husein nuk ishin tirane por te zgjedhurit e popullit.

    Presidenti Bush nuk u zgjodh vete president, e zgjodhi populli amerikan, dhe jo njehere, dy here dhe kete heren e fundit beri histori ne Amerike duke marre me shume vota se cdo president ne historine e Amerikes. Tani ti, ose nuk i di keto gjera, ose nuk ke kulturen e duhur demokratike, pasi vetem nje njeri i paditur mund ti vishte kepucet e Milloshevicit dhe presidentit te Amerikes. Presidenti Bush do ta lere pushtetin ne menyre paqesore presidentit te ri te Amerikes qe do te zgjidhen ne 2008 nga populli amerikan, kurse Sadamet dhe Milloshevicet u rrezuan vetem me lufte pasi jo vetem qe nuk e linin pushtetin, por mbanin te shtypur, ne tirani dhe te izoluar nga pjesa tjeter e botes, popujt e tyre. Prandaj mos shpalos histerine tende ne forum duke krahasuar te pakrahasueshmit.

    Dhe gabimi i dyte qe ti ben, qe eshte karakteristike e njerezve te indoktrinuar, eshte anashkalimi i vullnetit te popullit irakian. Nuk te takon ty te flasesh ne emrin e Irakut, nuk me takon as mua, nuk i takon as Bush, u takon atyre irakianeve qe jetojne ne Irak te cilet e thane fjalen e tyre pak muaj me pare kur dolen qe te votinin ne mase ne zgjedhje demokratike, per here te pare ne historine e vendit dhe per here te pare ne jeten e tyre. Ty me sa duket nuk te intereson qe Iraku te pushtoje demokracine dhe njerezit te zgjedhin liderat e tyre me vote. Per ty e rendesishme eshte qe te akuzosh dhe denosh ato trupat amerikane qe po bejne sakrificen sublime qe te kthejne nje vend te botes se trete ne nje shoqeri te lire dhe demokratike.

    Je per demokratizimin e Irakut dhe Afganistanit ku njerezit vete te zgjedhin liderat e tyre me voten e lire? Kete dua te mesoj une nga ty pasi ky eshte edhe misioni afatgjate i Amerikes ne keto vende. Demokratizimi i rajonit eshte edhe "ilaci" dhe objektivi i politikes se jashtme amerikane ne luften e saj afatgjate kunder terrorizmit.

    Denues te akteve kamikaze dhe perkrahes te luftes se padrejte te Amerikes.
    Denues se akteve kamikaze dhe denues te luftes se padrejte te Amerikes.
    Lexoi shkrimet e besimtareve muslimane ne forum. Numero sa prej ketyre shkrimeve ata denojne dhe akuzojne Bin Laden e kompani per aktet e tyre. Numeroi 1,2,3 e me rradhe.

    Pastaj numero ne te njejtat shkrime, sa akuza dhe denoncime kane bere te njejtet besimtare muslimane per SHBA dhe Perendimin. Numeroi perseri 1, 2, 3 e me rradhe.

    Kur te mbarosh, meri aty dy numrat dhe krahasoi. Ke per te kuptuar ate "realitetin" qe ti e ze ne goje dhe cdo shqiptar me mendje te shendoshe dhe me syte ne balle qe lexon kete forum e ka te qarte.

    Dhe nuk ke perse te lodhesh te lexosh gjithe forumin, mjafton te numerosh ne kete teme.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 07-08-2005 më 15:00

  12. #52
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049

    Marre nga BBC

    Radicals warned of treason risk

    Islamist radicals who express support for terrorism may face treason charges, the Attorney General's Office has said.
    Lord Goldsmith and the Director of Public Prosecutions Ken Macdonald have discussed action against three individuals, a spokeswoman said.

    The Crown Prosecution Service's head of anti-terrorism will meet Scotland Yard officers in the next few days.

    Omar Bakri Mohammed, Abu Izzadeen and Abu Uzair will come under scrutiny.

    'No decision'

    The spokeswoman for the Attorney-General's Office said it was not clear at this stage whether there was enough evidence to bring charges.

    Officials will be looking at broadcast and published comments as well as speeches and sermons made by the trip to followers.

    "No decision on charges has been made yet. The CPS will be looking at it to see if any offences have been committed," she said.


    Possible charges which will be considered include the common law offences of treason and incitement to treason.

    Omar Bakri Mohammed is a London-based cleric for the al-Muhajiroun group.

    On Friday while announcing new measures to clamp down on extremism, Prime Minister Tony Blair said that this group's successor organisation, the Saviour Sect, would be outlawed.

    Mr Bakri caused controversy when he said he would not inform police if he knew Muslims were planning a bomb attack in the UK.

    He also expressed support for Muslims who attacked British troops in Afghanistan and Iraq.

    "For Muslims there, they have a duty to fight occupiers, whether they are British soldiers or American soldiers," he told Channel 4 News.

    'Smell the coffee'

    British-born Abu Izzadeen, a spokesman for the group al-Ghurabaa (the Strangers) has declined to condemn the 7 July London bombings.

    He told BBC2's Newsnight the bombings were "mujahideen activity" which would make people "wake up and smell the coffee".

    Abu Uzair, a former member of al-Muhajiroun, told the same programme that the September 11 attacks in the US were "magnificent".

    He said Muslims had previously accepted a "covenant of security" which meant they should not resort to violence in the UK because they were not under threat there.

    "We don't live in peace with you any more, which means the covenant of security no longer exists," he said.


    ----------------------------------------------------------------------------
    Sic e dime, qeveria angleze ka kaluar ligje te rrepta per ata qe propagandojne dhe perkrahin sulme terroriste apo mentalitet te tipit "jihad," duke perfshire deportim te menjehershem etj.
    Keta mujahadinet e permendur me siper jane ne liste te zeze. Eshte ironik fakti se shume prej "militanteve" qe ndodhen sot ne Londonstan (sic quhet shpesh Londra per radikalizmin ne mase) erdhen ne vitet 90, dhe iu dha azil nen preteksin e persekutimit fetar, nga qeverite e Algjerise, Egjiptit etj. Atje nuk lejoheshin te predikonin besimin e tyre ne menyre te lirshme, keshtu qe erdhen ne Angli per te gezuar lirite dhe te drejtat si ajo e fjales, apo e fese. Si ia shperblyen Anglise?!

    Dikush tha me siper se ne kete vale anti-terroriste iken i njomi me te thatin. Nqs ndodhin sulme te tjera ne Angli, apo gjetke ne Europe, atehere nuk do jete cudi e madhe kur te filloje deportimi ne mase. Ne fakt, besoj se shume prej tyre duhet te jene te kenaqur per drejtimin qe po marrin ngjarjet. Ne fund te fundit, ashtu sic eshte permendur shume here ne kete forum nga anetare te ndryshem, Perendimi eshte i korruptuar, pa vlera familjare, amoral, jo-human etjetjetj. Kthimi ne prejardhje do te zgjidhte shume probleme.

  13. #53
    Dash...me kembore Maska e Toro
    Anëtarësuar
    26-04-2002
    Vendndodhja
    CALIFORNIA
    Postime
    1,404
    Eshte per te qeshur se si disa flasin per terrorizem dhe akuzojne SHBA per kete gje.
    Per perndjekjet e te krishtereve nga myslimanet ne vendet islame nuk flet askush. Te gjithe mjekercjeperit e ithtaret e tyre flasin per "krimet" amerikane ne Irak, ku ne kohe lufte ka dhe viktima civile. Viktima qe ne shumicen e rasteve vriten me qellim nga myslimane, per ti "cliruar" nga zgjedha amerikane!
    Flitet per "persekutime" te myslimanve ne Angli e Amerike pas 11 shtatorit e 7 korrikut ( para ketyre datave nuk mund te gjejne asnje rast) por heshtet per persekutimet e te krishteve nga islamiket ne vendet islame! Standarte te dyfishta apo hipokrizi?

    Ja dhe disa raste:
    Ne Indonezi, ne shtetin me te madh mysliman me popullsi jo arabe, te krishteret therren e vriten vetem e vetem se bejne "krimin" e te qenit te krishtere. Ne 1996 islamike radikale masakruan mbi 3000 te krishtere ne Timorin Lindor.
    Femijet e krishtere iu merren prinderve per tu rritur si myslimane. Nje i krishtere mund te rrihet, te gjymtohet apo dhe te vritet nese do ti flasi nje myslimani per Kristianizmin.
    Ne Sudan, te krishteret shiten si skllever apo vriten sepse thjeshte jane te krishtere. Mbi 2 milion jane vrare dhe rreth 200 mije jane shitur si skllever nga QEVERIA!
    Ne Arabine Saudite nese je i krishtere dhe falesh ne SHTEPI private, denohesh me rrahje me kamzhik. Kurse konvertimi i nje myslimani ne te krishtere denohet me vdekje. Mbajtja e kryqeve ne publik eshte e denueshme, ndersa denimi per shperndarje te Bibles mudn te jete rrahje me kamxhik, gjymtim ose dhe prerje e kokes.
    Ne Egjipt , Pakistan, Libi , Algjeri e gjetke ndaj te krishtereve ushtrohet dhune nga me mostruaozja. Te krishtereve iu digjen shtepite, vriten, vajzat e reja perdhunohen ose detyrohen te konvertohen me force ne Islam. Kisha akoma dhe sot ne shekullin e XXI vazhdojne te shnderrohen ne xhami.
    Ne 2002, "luftetare" palestineze pushtuan Kishen e Lindjes se Krishtit ne Beethlehem, dhe pasi kryen deme materiale, shqyen faqe te Bibles per ti perdorur si letra higjenike.

    Fatkeqesisht, asnje nga callmaxhinjte e forumit keto fakte nuk i permdend kur flitet per terrorizmin nderkombetar. Por per historine e trilluar te shqyerjes se Kuranit ne Guantanamo, shkruajten romane te tera se si po persekutoheshin myslimanet!

    Po per kete lloj terrorizmi cfare ke per te thene o Kryeplak?
    "Who is John Galt?"

  14. #54
    bashkekohor Maska e ~Geri~
    Anëtarësuar
    21-06-2004
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    914
    Citim Postuar më parë nga Lioness
    Radicals warned of treason risk

    Islamist radicals who express support for terrorism may face treason charges, the Attorney General's Office has said.
    Lord Goldsmith and the Director of Public Prosecutions Ken Macdonald have discussed action against three individuals, a spokeswoman said.

    The Crown Prosecution Service's head of anti-terrorism will meet Scotland Yard officers in the next few days.

    Omar Bakri Mohammed, Abu Izzadeen and Abu Uzair will come under scrutiny.

    'No decision'

    The spokeswoman for the Attorney-General's Office said it was not clear at this stage whether there was enough evidence to bring charges.

    Officials will be looking at broadcast and published comments as well as speeches and sermons made by the trip to followers.

    "No decision on charges has been made yet. The CPS will be looking at it to see if any offences have been committed," she said.


    Possible charges which will be considered include the common law offences of treason and incitement to treason.

    Omar Bakri Mohammed is a London-based cleric for the al-Muhajiroun group.

    On Friday while announcing new measures to clamp down on extremism, Prime Minister Tony Blair said that this group's successor organisation, the Saviour Sect, would be outlawed.

    Mr Bakri caused controversy when he said he would not inform police if he knew Muslims were planning a bomb attack in the UK.

    He also expressed support for Muslims who attacked British troops in Afghanistan and Iraq.

    "For Muslims there, they have a duty to fight occupiers, whether they are British soldiers or American soldiers," he told Channel 4 News.

    'Smell the coffee'

    British-born Abu Izzadeen, a spokesman for the group al-Ghurabaa (the Strangers) has declined to condemn the 7 July London bombings.

    He told BBC2's Newsnight the bombings were "mujahideen activity" which would make people "wake up and smell the coffee".

    Abu Uzair, a former member of al-Muhajiroun, told the same programme that the September 11 attacks in the US were "magnificent".

    He said Muslims had previously accepted a "covenant of security" which meant they should not resort to violence in the UK because they were not under threat there.

    "We don't live in peace with you any more, which means the covenant of security no longer exists," he said.


    ----------------------------------------------------------------------------
    Sic e dime, qeveria angleze ka kaluar ligje te rrepta per ata qe propagandojne dhe perkrahin sulme terroriste apo mentalitet te tipit "jihad," duke perfshire deportim te menjehershem etj.
    Keta mujahadinet e permendur me siper jane ne liste te zeze. Eshte ironik fakti se shume prej "militanteve" qe ndodhen sot ne Londonstan (sic quhet shpesh Londra per radikalizmin ne mase) erdhen ne vitet 90, dhe iu dha azil nen preteksin e persekutimit fetar, nga qeverite e Algjerise, Egjiptit etj. Atje nuk lejoheshin te predikonin besimin e tyre ne menyre te lirshme, keshtu qe erdhen ne Angli per te gezuar lirite dhe te drejtat si ajo e fjales, apo e fese. Si ia shperblyen Anglise?!

    Dikush tha me siper se ne kete vale anti-terroriste iken i njomi me te thatin. Nqs ndodhin sulme te tjera ne Angli, apo gjetke ne Europe, atehere nuk do jete cudi e madhe kur te filloje deportimi ne mase. Ne fakt, besoj se shume prej tyre duhet te jene te kenaqur per drejtimin qe po marrin ngjarjet. Ne fund te fundit, ashtu sic eshte permendur shume here ne kete forum nga anetare te ndryshem, Perendimi eshte i korruptuar, pa vlera familjare, amoral, jo-human etjetjetj. Kthimi ne prejardhje do te zgjidhte shume probleme.
    The 1995 Oklahoma City Bombing




    Pse nuk do ju tregoje shtypi amerikan se te krishteret e hodhen ne ere ndertesen Federale ne Oklahoma City?

    http://www.themodernreligion.com/index2.html


    E djatha e Krishtere vazhdimisht po ankohet se media “liberale” po hedh balte mbi ta. (Nese do e degjonit kete nga ekstremet radikale te se djathtes se Krishtere, do thuhej “media liberale Hebreje ”). Nese kjo eshte e vertete, si shpjegohet fakti qe ne SHBA psikopatet arme-mbajtes qe shihen ne lajme (si “Freeman”) pothuajse asnjehere nuk referohen si te Krishtere? Nese nje grup muslimanesh kryen nje akt terrorist, fjala e pare qe degjojme ne media eshte “Musliman”. A mos valle “ne” nuk i pelqejme muslimanet sepse nuk jane si “ne”? Une them se po.
    Sot ne mbremje, e kuptova nga lajmet se Timothy McVay, personi i akuzuar per bombardimet ne Oklahoma City, eshte i Krishtere. Dhe jo vetem kaq, por nje i Krishtere radikal. Dhe kjo eshte krejt e llogjikshme per ne. E kush tjeter perveçse nje person me bindje te thella religjioze mund te beje nje akt te tille?
    Ai ka lidhje me grupimin e Krishtere te qujatur bashkesia. “Elohim”. Nga e di une qe eshte nje grupim i Krishtere (me grupim kam parasysh nje vend ku disa te çmendur te armatosur perpiqen t’i shmangen ligjit federal)? Jo pse ma tha media. Une kete e di nga fakti se “Elohim” eshte emri qe perdoret per Zotin nga keta egoiste. Ne fakt eshte keqperkthyer duke u perdorur si Zot, sepse ne te vertete ka kuptimin “hyjnite” (shumes), por kjo eshte çeshtje me vete.
    McVay i thirri keta te marre dy jave para venies se bombes. Avokati i McVay po perpiqet te vertetoje se ata jane te perfshire ne aktin e venies se bombes. Por kjo s’me intereson shume sepse, sidoqofte, ky ishte nje akt i kryer nga te Krishtere te cilet besojne se nje qeveri “pa Zot” nuk ka te drejte t’i qeverise.
    Te ashtuquajturit “Freeman” (njerez te lire) gjithashtu kane te njejtat pikepamje. Ata nuk paraqiten ne departamentin e automjeteve per te rinovuar patentat. Jo. Ata shkojne ne kishe. Dhe ne rregull, nje minister protestant u jep atyre patentat.
    Sigurisht, media i quan ata raciste; i quan krahu i djathte; i quan ekstremiste. Por nuk i quan asnjehere te Krishtere. Media po mbron krishterimin. Kjo eshte e gjitha. Menjehere pas lajmit te McVay (ne pasqyren e lajmeve ne NBC), dhane nje permbledhje te shpejte te disa akteve terorriste nga disa Muslimane radikale. Pse “Muslimanet” radikale dhe jo “te Krishteret” radikale? Makes you want to barf on Stone Phillips' shoes, doesn't it.


    http://www.constitution.org/ocbpt/ocbpt.htm
    "Ta duam "Shqiperine", si shqiptaret "Ameriken"

  15. #55
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Terrorizmit i vihen lidhje fetare te qellimshme nga njerez qe i sjellin vetem keq botes. Ne emer te nje feje apo tjetre kryhen krime te shumta.

    Pyeta nje person. Myslymanet kane sulmuar te paret amerikanet biles para shpalljes se pavarsise se Amerikes. Quhet beteja e Tripolit kur myslymanet/turqit mbanin peng nje anije te Amerikes qe kishin zene ne det. Vajten deri ne muret e Vienes se per cfare vajti sulltani pyesni sulltanin. Bummer!

    Amerikanet nuk ndenjen ne vend numero kur turqit morren peng anijen e tyre. Do te thote gje sot kjo? Cfare faji kishin qytetaret e Hiroshimes se nje perandor urdheroi sulmin mbi Pearl-Harbor te merrnin mbi kokat e tyre nje bombe atomike?

    Kalon tre cerek milion myslymane te vrare numri ne Irak dhe nga bomba qylym ne Afganistan prej dates 11 shtator 2001. Me te thaten digjet e njoma kete nuk e keni ditur ju myslymanet ndonjehere? Sikur ata 19 myslymane te mos sulmonin kullat do te ndodhin keto qe po ndodhin sot? Sikur te mos ishte Hitleri do te digjesh me fosfor te gjalle gjysma e qytetareve te Dresdenit 1 jave mbas kapitullimit te Gjermanise?

    Gjermanet jane kristiane. Japonezet jane nje perqindje kristiane gjithashtu.

  16. #56
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Perveç ndonje anetari (relativisht objektiv), te tjeret kane zene vendet e tyre ne dy fronte:

    Fronti 1: Pro-Amerikan(Perendim) dhe/ose Anti-Mysliman
    Fronti 2: Anti-Amerikan(Perendim) dhe/ose (Pro-)Mysliman

    Debati mes ketyre dy grupeve anashkalon thelbin e temes, Terrorizmi Nderkombetar.
    Dikush akuzon Islamin per terroristet qe, per fat te keq te myslimaneve, kane emra dhe thuhet se ose dhe me te vertete jane myslimane.
    Kunderpergjigja eshte me te njejten monedhe te pavlere: Edhe Kristianet/Perendimi/Çifutet/Amerikanet kane bere dhe po bejne krime jo me te vogla se terroristet.
    A justifikojne keto dy te verteta njera tjetren?

    Detyra qe u bie myslimaneve ketu eshte e thjesht, ta distancojne veten nga aktet terroriste dhe nga ata qe i kryjne ato, ne kundershtim me jo-myslimanet dhe ne kundershtim me vete terroristet qe besojne se veprohet ne emer te Islamit. Megjithese disa qe e kane urrejtjen deri ne palce mbase nuk do te kenaqen deri sa te marrin lajmin se filan anetar mysliman u gjet copa-copa.
    Dua te permend ketu se te gjithe dijetaret e medhenj qe jetojne sot kane shprehur mendimin e tyre (fetwa) qe denojne aktet terroriste (vrasja e te pafajshmeve denohet qarte ne Kur’an deri me vrasje nese te afermit e viktimes nuk pranojne t’ia falin jeten vrasesit, dhe vetevrasesi ne kete bote ska çte denohet me po ne tjetren perfundon ne ferr!, ndeshkim me te madh se besoj te kete per nje besimtar te botes tjeter.) Atehere a i perkasin keta terroriste Islamit? Cilit Islam i perkasin nese nuk degjojne Kuranin dhe dijetaret myslimane? Kujt i sherbejne? Myslimaneve jo njehere, kete hiqeni nga mendja. Kini parasysh se si pasoje e sulmeve terroriste jane vrare e keqtratjuar me shume myslimanet, jane pushtuar/çliruar/demokratizuar vendet myslimane dhe Islami si fe eshte bere me e urryer.

    Ndersa Frontit tjeter i takon te shohe dhe denoje padrejtesite dhe krimet e kryera nga jo-myslimanet (perfshi ketu dhe terrorizmin shteteror), por ç’eshte me e rendesishmja te pranoje qe nje pjese e e vogel nuk perfaqeson myslimanet, dhe nuk eshte feja Islame shkaku per te ashtuquajturin Terrorizmi Islamik. Terroristet mund te gjejne dhe kane gjetur plot shkaqe per te justifikuar veten edhe jashte Islamit dhe ne mes te çdo ideologjie.
    Nga ana tjeter problemet e shumta (regjimet autoritare, varferia, nderhyrjet nga jashte…)ne vendet Islamike eshte nje shkak me teper per lulezimin (nese eshte e drejte te perdorim kete fjale kaq te bukur per diçka kaq te peshtire) e terrorizmit. Per keto shkaqe ka shkruar Kryeplaku shume sakte.

    Te dy frontet kane nje te perbashket themelore persa i perket kesaj teme, te denojne terrorizmin kushdo qofshin autoret.
    (Ne teori te gjithe e denojne, por kur vjen çeshtja ne praktike, se cilat akte duhen quajtur terroriste fillojne veshtiresite qe ushqehen nga bindjet personale.)
    Kaq eshte me e pakta qe mund te behet. Pyetja tjeter qe duhet ta mendojme zeriozisht dhe objektivisht eshte:
    Si mund te minimizohen ose te eleminohen teresisht aktet terroriste?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hyllien : 08-08-2005 më 08:08
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  17. #57
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar më parë nga Toro
    Po per kete lloj terrorizmi cfare ke per te thene o Kryeplak?
    Me vjen keq per cdo pike gjaku qe derdhet. Me vjen turp, me zen tmerri kur mendoj se sa i poshter mund te behet njeriu.

    Perpara frikes, dhimbjes, tmerrit, humbjes, pikellimit, shkatrimit etj. nuk kemi as fe dhe as kombe.... kemi vetem nje veti njerezore. Kemi nje shpirt qe dhemb dhe nuk mundet te bej asgje....

    Pra mbase ndryshojme ne kulturat, ngjyrat dhe zakohet tona... por nuk ndryshojme ne pasionin tone per te jetuar dhe per te qene te lire! Pra jemi te gjithe e njejta gje... dhe eshte e kote te mundohemi t'i ndryshojme njeri-tjetrit kete tendence natyrore. Ky mundim i joni per ti hequr tjetrit ato qe kemi nevoje vet kthehet ne nje rutine mbytese qe vetem pikellim ngjall.

    Njeriu me veprimtarine e vet mbi Toke eshte kthyer nga kafsha me e zgjuar ne kafshen me budallaqe dhe naive. Naiviteti jone i ndyre na ka bere qe mos shikojme problemet e verteta, aq me keq na ka bere qe ti shtojme probleme vetes.

    Keshtu qenja njerezore duket si ai treni ne majt te ures se gjate dhe te kalbur, i cili tren me peshen e vet behet shkaktari kryesor per shembjen e ures. Treni e shton shpejtesine e vet me qellim qe te arrije ne anen tjeter... por ne te vertet kjo shpejtesi perben shtimin e fuqise shkatruese te trenit. Dhe keshtu... treni nuk arrin kurre ne anen tjeter!

  18. #58
    Heartless Maska e White_Angel
    Anëtarësuar
    11-01-2004
    Vendndodhja
    Kristal......
    Postime
    1,293
    Shqipëria në Koalicionin Botëror kundër Terrorizmit

    Nga Ilir Meta

    Zv/Kryeministër dhe Ministër i Jashtëm i Shqipërisë

    E gjithë bota e bashkë me të të gjithë shqiptarët kudo ku ndodhen, perulen sot ne shenje respekti perballe kujtimit te viktimave te tragjedise se 11 shtatorit 2001 në SHBA. Asnjëherë më parë asnjë vend, asnjë shtet, asnjë shoqëri e asnjë komb nuk ishte goditur me aq forcë, me aq urrejtje e me aq pasoja sa në atë ditë. Vdekja goditi jo vetem New Yorkun dhe Pentagonin. Ajo goditi së pari e më së shumti shpirtin e paqes, zemren e ekonomise boterore, shoqerine e civilizuar, te gjithe qytetaret e Botes papërjashtim, natyrën njerezore në esencë.



    Kjo date shenon nje epoke te re ne historine e njerezimit. Jo thjesht atë kur dhuna e verbër e paparë, jashtë cdo principi a norme, larg çdo politike a filozofie, mori njeherësh mijëra jetë njërëzish. Jo vetëm atë kur pamjet apokaliptike të kullave që shembeshin dhe tmerrit në fytyrat e njerezve sikur na shfaqnin sekuencat e pamenduara të fundit të botës. Jo vetëm atë të dhembjes së thellë, të britmës kolektive, të syve te përlotur të mbarë njerëzimit, tek shihnin të prekej në zemër, demokracia më e madhe dhe ekonomia më e fuqishme. Mbi të gjitha kjo datë përkon pikërisht me krijimin e koalicionit te madh boteror kundër terrorit.

    Koalicioni aktual boteror antiterrorist eshte koalicioni me i madh i shteteve dhe i popujve ne historine e njerezimit. Ai eshte i tille, jo vetem per numrin e shteteve dhe te popujve qe jane te bashkuar nen kete ideal, por per faktin e madh se pas 11 shtatorit 2001 historia e njerezimit dhe marredheniet nderkombetare hyne ne nje faze te re, ne nje epoke te re, e cila kerkonte edhe politika te brendshme, edhe politika te jashtme, edhe marredhenie nderkombetare te nje cilesie te re. Ky koalicion boteror eshte angazhuar per për të rezistuar në mbrojtjen e jetës, për te fituar kete lufte, e cila kerkon te drejtojme cdo burim qe komandojme - cdo mjet që disponojmë, diplomacinë dhe politikat - cdo instrument te zbatimit te ligjit, - cdo mjet te zbulimit, - cdo ndikim financiar, per te arritur zbulimin, shkaterrimin dhe mposhtjen e rrjetit global te terrorit.



    Rralle here ka ndodhur qe nje koalicion nderkombetar te kete mbeshtetjen unanime të mbarë njerëzimit, të sigurojë një ushtri kaq homogjene nën flamurin e civilizimit, të arrijë bashkimin e të gjithe aktorëve ndërkombëtarë, të të gjitha organizatave te rendesishme nderkombetare, qe nga OKB-ja, OSBE-ja, NATO, Keshilli i Evropes, Organizata e Shteteve Amerikane, Organizata e Vendeve Islamike, Organizata e Shteteve te Azise Juglindore, e shume te tjera.



    Solidariteti i thelle, qe popujt dhe shtetet demokratike, duke perfshire edhe Shqiperine, te gjithe njerezit progresiste kudo ne bote te cilet manifestuan me Shtetet e Bashkuara te Amerikes, ishte ne te njejten kohe mbeshtetje për jetën, për dijen, për kulturën, por edhe per vlerat e medha qyteteruese dhe demokratike, qe perfaqeson dhe mbron Amerika. Gjithashtu ishte edhe mbeshtetje dhe miratim i thirrjes historike te nevojes se krijimit te nje koalicioni boteror, per te qendruar e luftuar sebashku kunder terrorizmit, sepse duke sulmuar Ameriken, të verbërit terroriste sulmuan jo vetem nje komb, vlerat dhe simbolet e tij, por te tera kombet ne te gjithe boten. Ato ishin sulme kunder botes se lire, sulme kunder qyteterimit dhe pikerisht per kete te gjithe kombet jane bashkuar ne kete koalicion.



    Qeveria e Shqiperise mund te ndjehet krenare qe pa asnje hezitim, që ne momentin e pare e rreshtoi vendin me kete koalicion boteror te rezistences dhe luftes kunder terrorit, te udhehequr nga SHBA. Shqiperia ka treguar të jete nje pjesetare aktive e ketij koalicioni, gje per te cilen ka marre edhe mirenjohjen si të drejtuesve të administratës amerikane ashtu edhe të shteteve te tjera demokratike. Eshte ne nderin e gjithe popullit shqiptar, të shoqërisë së tij demokratike e pluraliste, te te gjitha partive politike dhe të formave te tjera te asociimit, pra të cdo qelize të këtij vendi, te cilët u bashkuan njezeri ne qendrimin solidar dhe aktiv me koalicionin e dritës kundër territ, me aleatin tone te madh strategjik, Shtetet e Bashkuara te Amerikes. Ky ishte nje rast ekselent kur nje vendim kaq i rëndësishem i qeverisë, i marrë pa hezitimin më të vogël, lehtesisht e menjëherë u përqafua nga të gjithe në Shqipëri. Eshte gjithashtu ne nderin e gjithë kombit tonë, qe te gjithe shqiptaret, kudo qe jetojne, ne Kosove, Maqedoni, Mal te Zi, ne Ballkan, ne Evrope apo ne SHBA, ne unison bashkuan zerin, ndjenjat dhe vullnetin e tyre me qendrimet e koalicionit boteror antiterrorist.



    Lufta kunder terrorizmit eshte lufta kunder nje prej kercenimeve me te medha te mijvjecarit te ri. Ajo është nje lufte e një lloji të ri e qe nuk nenkupton me fushatat dhe betejat e fituara nga ushtrite. Kjo eshte nje lufte qe nuk e identifikon terrorizmin me asnje komb dhe me asnje fe, për më pak me atë islame, sepse terrorizmi eshte armik i lirise, është antipodi i demokracise, është e kundërta e parimeve dhe vullnetit te te gjithe kombeve dhe besimeve për bashkëjetesë, harmoni, dashuri e solidaritet. Autorët e atentatit më të madh të historisë, Bin Laden dhe egzekutorët e tij, arritën të godasin njërëzimin, por më së shumti ata arritën të bashkojnë njerëzimin, të zgjojnë forcën, aftësitë dhe energjitë e tij ne te gjithe boten. Koalicioni botëror arriti fitoren e parë: solidaritetin e paparë mbarënjerëzor. Ai arriti fitoren e dytë: shembjen e rregjimit më të zi e më retrogresiv të kohëve moderne, atë taliban që ishte edhe oficina e prapavija e veprimtarisë terroriste. Por lufta me këtë të padukshme por prezente do të jetë e gjatë dhe e vështirë dhe pa alternative tjetër. Ajo perfshin fusha dhe drejtime nga me te ndryshmet, te cilat kane te bejne jo vetem perballjen e drejtperdrejte me terrorizmin dhe grupet terroriste, por edhe perpjekjet e tyre per te diversifikuar goditjet, mjetet e terrorizmit masiv, për të krijuar baza, qe mbeshtesin apo ndihmojne terrorizmin nderkombetar.

    Shqiperia eshte nje shtet i vogël, por ashtu si dhe ne koalicionin e madh antifashist ne Luften e Dyte Boterore, ajo rreshtohet me koalicionin e ri boteror antiterrorist me bindjen se kontributi i saj eshte i vlefshem dhe i nevojshem. Roli dhe veprimtaria energjike, qe ka demostruar qeveria shqiptare ne identifikimin, izolimin dhe likujdimin e cdo lloj lidhjeje apo perpjekje sado te vogel per krijimin e bazave financiare apo rekrutuese nga grupet terroriste nderkombetare ne Shqiperi, ka qene nje nga drejtimet me te sukseseshme dhe me te vleresuara nderkombetarisht te pjesemarrjes se vendit tone ne koalicionin e madh boteror. Ne mesazhin qe me dergonte Presidenti Bush gjate detyres si Kryeminister i Shqiperise, në lidhje me angazhimin dhe kontributin e vendit tone si pjese e koalicionit boteror antiterror, nje vit me pare do te me shkruante:"Lufta mund te jete e gjate, por ne marrim force dhe vendosmeri nga solidariteti dhe mbeshtetja juaj".



    Shqiperia kontribuon aktivisht me politiken e saj te drejte dhe konsekuente te paqes dhe bashkepunimit mes shteteve dhe popujve ne rajonin e Evropes Juglindore. Ajo ka rolin e saj te vecante ne shuarjen e parandalimin e tensioneve dhe te konflikteve te llojeve te ndryshme ne rajon. Ajo ka ndjekur dhe ndjek nje politike te jashtme, qe ka ne themel zhvillimin e vlerave te demokracise dhe te humanizmit, te harmonizuar ne menyre te vazhdueshme me qendrimet dhe strategjite e zhvillimit dhe te paqes te bashkesise se shteteve demokratike, me Bashkimin Evropian, me SHBA-ne, me NATO-n, me OSBE-ne, etj. gje qe ka forcuar si poziten e saj nderkombetare, ashtu dhe kontributin e saj per demokracine dhe paqen ne Evropen Juglindore.

    Duke qene gjeografikisht dhe historikisht ne kufijt mes civilizimeve dhe kulturave te ndryshme, Shqiperia e ka kuptuar rolin e saj si nje ure lidhese e tyre, por edhe mbrojtese ne kuptimin e ruajtjes se vlerave dhe parimeve te shenjta te kulturave e civilizimeve te ndryshme. Ky pozicion i vecante i vendit tone dhe karakteristikat e tij historike i japin atij nje funksion te rendesishem per procesin e bashkeveprimit te qytetërimeve dhe kulturave dhe shkembimit te vlerave te tyre, proces kaq jetik ne ruajtjen e kohezionit te koalicionit boteror antiterrorist. Ashtu sikurse ka theksuar presidenti Bush, "Lufta kunder terrorizmit nderkombetar nuk eshte lufte apo perplasje e kulturave dhe e civilizimeve, por eshte lufte e botes se civilizuar kunder forcave te pacivilizuara ne bote, lufta e se mires kunder se keqes, e demokracise kunder shtypjes, e dijes kunder erresires, e progresit kunder prapambetjes".

    Shqiperia ka ditur te orientohet drejt ne dimensionet demokratike dhe ne angazhimin efektiv, te cilat jane kerkesat e luftes kunder terrorizmit nderkombetar. Ajo eshte e ndergjegjeshme se kjo eshte nje lufte e gjate, e veshtire qe kerkon angazhime dhe sakrifica nga te gjithe popujt. Por ajo eshte e bindur se kjo lufte do te fitohet nga forcat e demokracise dhe te progresit. Eshtë në dorën tonë, të të gjithëve në botë, të mëdhenj e të vegjël, që frikës, ankthit dhe pasigurisë tu kundërvemë vendosmërinë, solidaritetin dhe energjitë tona të bashkuara për te dalë fitimtare perballe kesaj sfide te madhe te mijevjecarit te ri, për të ndërtuar bindshëm një botë të marrëdhënieve të mbëshetur mbi vlerat e bashkëpunimit, me bindjen tone te plote se e ardhmja u takon konstruktoreve.



    Z.P
    O Zot per vete sdua gjë jo...por për prindërit nje dhëndër të bukur!

  19. #59
    i/e regjistruar Maska e Big Blue
    Anëtarësuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    east anglia
    Postime
    194
    "S'i bie dot gomarit, bjeri samarit."
    Mbase shprehje e varfer por sikur fondamentalistat dhe kamikazet ta perdornin sot si moto, do u shkonte shume.
    E keta me te vertete po i bien samarit akoma ne 2005en. U eshte bere truri zhgun duke lavdu punen e Bin Ladenit. Duan te vene Flamurin e Islamit ne te gjithe boten dhe ia kane nisur nga stacionet e metrove dhe trenave. Asgje nuk po nxjerrin ne drite. Keta qe ne i quajme terrorista, jane thjesht kokeshperlare.

    Synimi primar i terrorit eshte te krijoje Frike.
    Nese kto segmente duan te bejne terror ne perendim, atehere te vazhdojne te marrin ca leksione nga terroristat perendimore.
    Nje shembull i vogel per ata do ishte rruga qe ndoqi IRA.
    Ata dinin si ta lakonin politiken angleze.

    MI6 Building


    I futej robi me skaf Tamixhit, e pastaj ia bente vrimen ne Ministrine e Brendshme me antitank sa Tuneli i Komanit,,,,e gjitha kjo ne 12 te dites.
    Ose rasti tjeter....Nese diçka sensacionale ndodh ne Bote, shanset me te medha ta filmoje ose komentoje i ka BBC. BBC'se (British Broadcasting Corporation) qe ka me shume se 3 mije korrespondenta e grupe xhirimi te shperndara neper bote, i bie shorti t'ia parkojne nje veture te mbushur me dinamit mu te hunda e selise se saj e pastaj ta hedhin ne ere. Asnjeri nga autoret e ketyre rasteve nuk eshte gjetur dhe kushedi se ku do jene ne ndonje parajse tokesore,,,mbase andej nga Spanja. Nese do te alarmosh nje qeveri europiane, kshu behet.
    Shif Irlanden sot....Nje nder shtetet me stabile ne bote.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Big Blue : 13-08-2005 më 17:11

  20. #60
    Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
    Anëtarësuar
    20-03-2005
    Vendndodhja
    With God...
    Postime
    3,328
    Terrorist eshte ai qe ve fene si arsye per te vrar njerez te pafajshem. Deri tashti na e quajn fen Islame si paqe kur nga ana tjeter e perdorin si arsye te vrasin sepse kur te shkojn ne parajs do ken "69 Virgins" sipas llogjikes qe u tregon feja e bukur qe kan.
    Kot su vran ata ne 9/11 se e vetmja gje qe i motivoi per aktin nuk ishte Amerika apo Cifutet por ishte ne parajse do gjesh "69 Virgins", Mohamed Ata ne cdo leter qe u shkruajti atyre 17 te tjerve te terroristve te 9/11 e vetmja motivim gje gjeten ishte "69 Virgins".

Faqja 3 prej 14 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Kur'ani dhe Bibla (Analizë)
    Nga Shpresmiri në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 84
    Postimi i Fundit: 31-07-2010, 11:45
  2. Kosova: unjust politics
    Nga bqato në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 06-10-2006, 08:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •