Close
Faqja 14 prej 14 FillimFillim ... 4121314
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 276 prej 276
 1. #261
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,719
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  Sondazhe nga e gjithe bota tregojne se izraeli dhe usa shikohen si dy kercenimet me te medha te paqes sot ne bote,per me shume keto dy qeveri totalisht ilegale ecin te qeta duke bere gjoja si "dy demokracite me te medha ne bote",asnje nga keto dy qeveri nuk e pranon faktin qe ti pergjigjet te drejtes nderkombetare, dhe te drejtave te njeriut,konvencionit te gjeneves,apo edhe vete ligjeve te tyre te brendshme, izraeli dhe usa jane qeveri kriminale,dhe po kthehen ne epoken e stalinit dhe hitlerit


  Mbas luftes se dyte boterore asnje vend nuk ka pasur qellime ekspansioniste dhe hegjemoniste si keto dy shtete,qeveria kineze nuk e ka sulmuar tajvanin edhe pse nje gje te tille mund ta bente kur ti donte qefi,qeveria ruse nuk i ka sulmuar ish teritoret ruse,si psh gjeorgjia e cila e shtyre nga washingtoni provokoi nje sulm i cili i mbyt menjehere nga rusia - Putin mund ta mbyste marioneten gjeorgjiane te washingtonit dhe ta rivendoste teritorin gjeorgjian nen zoterimin rus qe i ka perkitur prej shekujsh dhe te shumte jane sot ata qe mendojne se akoma i perket rusise


  Ne 68 vjetet e fundit pjesa derrmuese e agresioneve ushtarake mund ti atribohen pa frike Usa dhe izraelit,keta dy inisiatore lufterash bejne gjoja sikur jane viktima agresionesh-eshte izraeli qe zoteron nje arsenal berthamor ilegal ,qe nuk njihet dhe nuk shpjegohet pse - dhe washingtoni qe ka te parapregatitur nje program dhe plan lufte bazuar mbi nje sulm nuklear preventiv,gjithe pjesa tjeter e botes eshte mire te hapi syte dhe te shikoje se si keto dy qeveri kriminale dhe mashtruese jane direkt kercenim per te gjithe planetin

 2. #262
  i/e regjistruar Maska e klajdi wolf
  Antarsuar
  14-09-2012
  Postime
  601
  Faleminderit
  2
  10 falenderime n 7 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar


 3. #263
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  Publikuar: 05.12.2013 - 21:38
  Sana, 5 dhjetor – T paktn 52persona jan vrar, kurse 162 jan plagosur sot me rastin e nj sulmi ndaj Ministris s Mbrojtjes s Jemenit, njoftuan zyrtart e Komitetit kombtar pr siguri.

  Sulmi u krye asisoj q pas kamikazit t par me automobilin prplot eksploziv i cili goditi dern hyrse t Ministris s Mbrojtjes n Sana, erdhi edhe automobili i dyt me vetvrass ekstremist, t cilt ishin t veshur me uniforma ushtarake, i cili shkaktoi shum viktima, njoftojn agjencit e lajmeve.

  Si transmeton agjencia Reuters, ky sht sulmi m vdekjeprurs n 18 muajt e fundit. Sipas fjalve t zyrtarve jemenas, n mesin e t vrarve ka edhe infermiere e mjek, si dhe shtetas gjerman.

 4. #264
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  Numri i te krishtereve te vrare per keto Krishtlindje ne Irak arrin ne 34.


  Publikuar: 25.12.2013 - 13:41
  Bagdad, 25 dhjetor- (E plotsuar)- S paku 34 persona kan humbur jetn nga shprthimet me bomba q ndodhn sot n zonat e banuara me t krishter n Baghdad.Policia dhe mjekt kan thn se shumica prej tyre jan vrar nga shprthimi i bombs afr nj kishe pasi sht kryer ceremonia e Krishtlindjeve.Deri m tani askush nuk e ka marr prgjegjsin pr sulmet.

  Arrin n 26 numri i krishterve t vrar n Irak
  Bagdad, 25 dhjetor - sht rritur n 26 numri i viktimave nga sulmi n afrsi t nj kishe n Bagdad t mrkurn, njoftojn autoritetet irakiane.Sipas zyrtarve prgjegjs pr sigurin n Irak, shprthimi i makins-bomb n zonn Dura n jug t kryeqytetit, ka ln t plagosur edhe 28 krishter t tjer, q kishin shkuar n kish pr t festuar Krishtlindjet.

  M hert gjat dits, nj bomb ishte detonuar n nj supermarket n qarkut e banuar me t krishter n Athorian, duke vrar 11 civil.

  Popullsia e krishter e Irakut ka rn ndjeshm gjat viteve t dhuns sektare, t cilat kan pasuar ndrhyrjen e Shteteve t Bashkuar n Irak, n vitin 2003.

  Numri i t krishterve q jetonin n Irak para 2003-shit sillej deri n 1.5 milion, por tani ata jan m pak se 500,000.

 5. #265
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  Pergatitet sulm ndaj Al Kaides ne Falluxha, Irak

  Publikuar: 06.01.2014 - 14:52
  Bagda, 6 janar - Banort e Falluxhs po largohen me shpejtsi nga shtput e tyre. Qyteti irakien sht sken e ofensivs s ushtris s Bagdadit kundr militantve t Al Kaeds t shtetit islamik t Irakut, grupit ekstrem q po fiton terren n Irak dhe Siri, njoftin Time.al. Ky grupim i frymzuar nga Al Kaeda sht bashkuar me grupet e sunitve n Falluxha dhe Ramad kundr qeveris s kryeministrit Nuri al Maliki dhe politikave t tij q cilsohen si diskriminuese kundr popullsis sunite.

  Irani dhe Shtetet e Bashkuara t Ameriks, aleat t kryeministrit shiit jan deklaruar se mbshtesin Bagdadin. Por Shba ka prjashtuar cdo ndrhyrje t mundshme n terren. Sekretari amerikan i shtetit Xhon Kerri ka br t qart se nuk do t ket asnj rikthim t ushtarve amerikan n terren pas kjo sht nj betej e vet irakianve.

  Forcat speciale kan nisur sulmin ndaj bastioneve t militantve t Al Kaeds dhe tashm ndrhyrhja e ushtris sht vetm cshtje kohe, sapo t ket prfunduar evakuiimi i civilve. Sipas forcave t armatosura militantt do t dbihen nga Falluxha brenda dy ose tre ditsh.

 6. #266
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,719
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  kemi perandorine amerikane ate ruse dhe te tjera

  kemi bilderberg

  kemi banken boterore dhe fondin monetar nderkombetar

  kemi masonerine

  kemi mostren globale financiare

  kemi kompleksin industrial ushtarak

  kemi me dhjetra mijera lobe sherbimesh finance dhe industriale

  kemi koloset ne agrobisnes me helmet e tyre

  kemi mafiet anembane

  kemi spekulimet multi milardiere te big pharma qe rendojne ne kurriz te shendetit tone

  shkurt kemi keta peshkaqene te njerzimit keta vampire qe vrasin mbysin thithin gjaku e qenjeve njerzore

  por ....

  ju me siguri i dini te gjitha keto dhe pastaj filloni dhe cirreni deri sa ju iken zeri nga kordat tuaja vokale se per juve keta mostra nuk kane faj jo fajin e kane al qaida dhe bin ladenet dhe se fundmi isis te krijuar enkas nga keta mostra qe citova me siper per ta na genjyer per te na hedhur hi syve , dhe mbi te gjitha per te na hedhur kunder njeri tjetrit per te bere lufte midis atyre qe jane ne shkallen e fundit te piramides njerzore ne ate shkalle ky nuk merret asnje vendim dhe nuk miratohet asnje ligj

  po po po faji e ka terrorizmi ndersa ata

  jo jo ata qe e kane krijuar kete sistem ku lulezon terrorizmi nuk kane faj
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 16-08-2014 m 08:56

 7. #267
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,719
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  Mbas te gjithe konflikteve,mosbesimeve, dhe dhunes njerzore, qendron intelekti i devijuar,ja vlen te thuhet ne kete rast se intelekti nuk po leviz ne shtegun e duhur ose ne drejtimin e duhur ,ketij intelekti nuk i eshte shoqeruar mireqenja e perbashket njerzore.
  Persa kohe qe nuk verifikohen ndryshime ne mendjen e njeriut ,nuk do te jete e mundur asnje zgjidhje e perhershme ne nivelin boteror

  (cosmic vision)

  baba

 8. #268
  i/e regjistruar Maska e user010
  Antarsuar
  21-05-2010
  Mosha
  40
  Postime
  1,221
  Faleminderit
  132
  49 falenderime n 44 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  A fiton dikush dicka nga terrorizmi? Besoj se po! Puna eshte te mendohemi kush del i fituar!

 9. #269
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,399
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  Citim Postuar m par nga ATMAN Lexo Postimin
  Sondazhe nga e gjithe bota tregojne se izraeli dhe usa shikohen si dy kercenimet me te medha te paqes sot ne bote,per me shume keto dy qeveri totalisht ilegale ecin te qeta duke bere gjoja si "dy demokracite me te medha ne bote",asnje nga keto dy qeveri nuk e pranon faktin qe ti pergjigjet te drejtes nderkombetare, dhe te drejtave te njeriut,konvencionit te gjeneves,apo edhe vete ligjeve te tyre te brendshme, izraeli dhe usa jane qeveri kriminale,dhe po kthehen ne epoken e stalinit dhe hitlerit
  Nga Momli t'kemi ty, lale??!!!!
  Si bre na qenkan "qeveri totalisht ilegale"??!! Kur ta kane bere synet trurin ty Atman, para apo pas renies se komunizmit??!!
  Mjaft, se u bera gazi i botes....po konkuron me Nuh Tunxhin!!
  Mbas luftes se dyte boterore asnje vend nuk ka pasur qellime ekspansioniste dhe hegjemoniste si keto dy shtete,
  Izraeli synime "ekspansioniste e hegjemoniste"??!!Djalosh, e ke lexuar histori??!! A e din se shtetin e Izraelit e krijoi Britania e Madhe dhe se te vetmit qe nuk respektuan vendimet e OKB-se ishin pikerisht harapet e tu te dashur??!!
  Pastaj, qe lloj-lloj krimbi te flase per SHBA-ne, ate qe shpetoi Evropen nga fashizmi e edhe nga komunizmi qe ti mbart ne damare, kjo vertet eshte per te qare!!
  Vertet ShBA nuk jane nje shtet i persosur, por deri me sot, jane i vetmi shembull qe mund te ndjekim dhe e vetmja demokraci qe mund te na shpetoje(shembulli i Kosoves nuk ju ngulet ne kujtese ju dudumave, eh??!!)
  qeveria kineze nuk e ka sulmuar tajvanin edhe pse nje gje te tille mund ta bente kur ti donte qefi,
  Po ti ke fjetur ne krevat me Mao Ze Dung-un, qe je kaq i sigurte se mund ta benin kur t'ua donte qejfi?!! Po Amerika fare bente??!! Shko ere "analist" i opingave te mia!!!
  qeveria ruse nuk i ka sulmuar ish teritoret ruse,
  Per fare flet mer dudum??!! Po Cekosllovakine e harrove zotrote??!!Po Afganistanin, Cecenine, etj??!! Tashi edhe Ukrainen.....thuj hoxhes qe te ta hape pak historine!!!

  si psh gjeorgjia e cila e shtyre nga washingtoni provokoi nje sulm i cili i mbyt menjehere nga rusia - Putin mund ta mbyste marioneten gjeorgjiane te washingtonit dhe ta rivendoste teritorin gjeorgjian nen zoterimin rus qe i ka perkitur prej shekujsh dhe te shumte jane sot ata qe mendojne se akoma i perket rusise
  Olala, a mendon edhe ti se akoma i perket Rusise, Atman??!!
  Ne 68 vjetet e fundit pjesa derrmuese e agresioneve ushtarake mund ti atribohen pa frike Usa dhe izraelit,
  Vertet dudum??!! Kunder kujt dhe sa "agresione ushtarake" ka bere Izraeli??!! Na numero edhe ato amerikane, po pat mundesi!!!!

  keta dy inisiatore lufterash bejne gjoja sikur jane viktima agresionesh-eshte izraeli qe zoteron nje arsenal berthamor ilegal ,qe nuk njihet dhe nuk shpjegohet pse
  Djalosh, po ti a e ke parasysh se fare do te thote "ilegal"??! Sipas cilit ligj, na qenka "ilegal"??!! Sipas ligjit te harapeve te tu te dashur??!!
  Shko ere mos na hap barkun m egomarlleqe te tilla....
  - dhe washingtoni qe ka te parapregatitur nje program dhe plan lufte bazuar mbi nje sulm nuklear preventiv,gjithe pjesa tjeter e botes eshte mire te hapi syte dhe te shikoje se si keto dy qeveri kriminale dhe mashtruese jane direkt kercenim per te gjithe planetin
  Atman, ky eshte Forumi Shqiptar dhe krimbat e etnive te tjera jane te ftuar te shkojne neper halete e forumeve te tyre!! Keshtuqe, sikterr prej ketu!!
  Ne kete forum, krimbat qe flasin keq per mikun qe na shpetoi nga shtazeria serbe, ne Shqiptaret i shtypim si e meritojne, more vesh??!!
  Mora thuaj e zhduku qe ketej....
  Jarigas

 10. #270
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,719
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  Revista Foreing Policy e Kshillit Amerikan pr Politik t Jashtme: Geneive Abdo, nj prej ekspertve t institutit Brokings, n raportin e tij t muajit t kaluar ka shkruar prarja n mes myslimanve suni dhe shii gradualisht po e z vendin e konfliktit m t madh mes myslimanve dhe perndimit
  dhe me siguri se n nj t ardhme t afrt do t z edhe vendin e shtjes s pushtimit t Palestins si faktori kryesor pr prgatitje n jetn politike t bots arabe.
  Kriza dhe lufta n Siri ka filluar dy vjet m par. Kjo sht nj kriz e cila ka gjetur dimensione m t gjera pr arsye se sht mbshtetur shum n aspektin financiar dhe me arm nga Amerika, shtetet perndimore si dhe nga shtetet e tilla si Katari, Arabia Saudite dhe Turqia. Grupet e armatosura kryengritse n Siri t mbshtetura nga fronti arabo-perndimor, nuk po kursejn kurrfar lloj krimi vetm e vetm pr ti uar prpara objektivat e tyre destruktive.

  Q nga fillimi, fronti kundrshtar i qeveris siriane zhvillimet n kt vend i konsideroi si t ndikuara nga zhvillimet politike n rajonin e Lindjes s Mesme e veanrisht nga ato q u krijuan kundr sistemeve diktatoriale dhe tiranike, prandaj me kt pretekst filloi prpjekjet pr prmbysjen e qeveris s Siris. Mirpo qndresa e ushtris dhe popullit t Siris si dhe dobsia e opozitarve pr ta prmbysur qeverin legjitime t Siris, u bn shkak q t paraqiten pretekste t ndryshme me qllim q t krijohen kushte pr ndrhyrje ushtarake nga jasht n Siri. Nj prej preteksteve t tilla, ishte krijimi i nj atmosfere nga ana e mediave pr t krijuar nj konflikt ndrsektar dhe ndrfetar n Siri duke marr parasysh edhe ofendimet dhe fyerjet q grupet selefiste bn ndaj objekteve dhe simboleve t shenjta fetare n kt vend. Aktualisht bhet prpjekje q kriza e krijuar nga fronti arabo-perndimor n Siri t shndrrohet n nj luft ndrsektare. Politizimi i krizs n Siri rreth shiizmit (alevive) dhe sunizmit, po riprodhohet prsri n kt vend. Ky politizim i krizs siriane apo ndarje n dy pole kryesore, n vetvete posedon kapacitet t mjaftueshm pr strategjin e thellimit edhe m tepr t ksaj krize. Shtimi i ofendimeve dhe fyerjeve ndaj objekteve dhe simboleve t shenjta gjithashtu mund t analizohet dhe vlersohet brenda ksaj kornize me qllim q atmosfera n Siri t paraqitet pr opinionin publik botror n form t nj lufte ndrsektare.

  Mos pasja e kapacitetit t nevojshm pr ti dhn legjitimitetin e duhur krizs s krijuar n Siri n petkun e demokracis dhe liris sht br shkak q autort q kan krijuar krizn n Siri, pr t vazhduar punn e tyre, t krkojn strategji t tjera. N kt drejtim, zgjerimi dhe thellimi i konfliktit ndrsektar dhe shkelja serioze e t drejtave t njeriut si dhe lndimi dhe prekja e ndjenjave t opinionit publik, konsiderohet e vetmja strategji e mbetur pr fuqit e mdha hegjemoniste q t dalin n sken si shptimtare t popullit t Siris. Kjo do t thot se kurdoher q shtetet perndimore me n krye Amerikn t ndodhen prball shkeljes s gjer t t drejtave t njeriut dhe kur veprimet paqsore mos t ken efektin e tyre, ato n emr t Bashksis Ndrkombtare hyn n fazn e ndrhyrjes ushtarake. Kjo strategji sht br shkak q kriza e Siris t zgjeroj edhe m tepr dimensionet e saj dhe nga ana tjetr, t mbesin sterile t gjitha prpjekjet dhe planet ndrmjetsuese pr fillimin e dialogut politik. Pavarsisht se shumica e shteteve t bots theksojn mbi nevojn e domosdoshme q kjo kriz t zgjidhet me mjete politike dhe paqsore, Franca, Anglia dhe Amerika deklaruan pr nevojn e drgimit t armve m t rnda pr grupet kryengritse n Siri, ide t ciln filluan ta zbatojn menjher. Amerika dhe aleatet e saj pr ti realizuar qllimet e tyre n Siri, kan nevoj pr krijimin e ngjarjeve tragjike n Siri t cilat kan mundsi t shfaqen edhe n formn e nj ideje pr nj luft ndrfetar apo ndretnike. Prandaj, perndimi po bn prpjeke q ti shfrytzoj t gjitha mundsit pr ti realizuar qllimet e tij. Selefistt ekstrem dhe grupet tekfiriste, konsiderohen grupet m t prshtatshme q nprmjet tyre fronti arabo-perndimor ti realizoj qllimet e tij. Grupet tekfiriste dhe selefiste m tepr se do kund tjetr, n vet vendet islamike jan br shkak t konflikteve dhe armiqsive t ndryshme mes myslimanve. N vshtrimin e grupeve tekfiriste, fardo lloj i leximit t islamit n aspektin fetar, filozofik, politik apo gnostik i cili nuk prputhet me mendimin e ngurt t tyre, konsiderohet idhujtari. Prandaj n nj shoqri multi-fetare dhe multi-etnike si sht rasti n Siri, prania e nj t menduari t till duke marr parasysh potencialet shoqrore dhe mbshtetjen e gjithanshme nga jasht, nuk do t rezultoj n ndonj gj tjetr, prvese n nj tragjedi njerzore.

  Pikrisht do t ndodh ajo far po krkon perndimi. Prandaj kshtu edhe prodhohet ndarja e krizs s Siris n dy pole rreth shiizmit dhe sunizmit. Kjo ndarje n dy pole ka nj kapacitet m t madh pr ndezjen e nj konflikti m t ashpr nprmjet grupeve tekfiriste. Rezultati tjetr q vije nga shndrrimi i krizs n Siri n nj konflikt ndrsektar, sht fakti se n kt mnyr perndimi mund ta pastroj vetn nga bashkpunimi me grupet terroriste si sht Al Kaida. N kt drejtim edhe regjimi sionist do t prfitoj shum nga shndrrimi i krizs siriane n nj konflikt ndrsektar. Pr arsye se nse Siria do t shndrrohet n nj shtetet t dshtuar, kjo do t jet n favor t regjimit sionist nga dy aspekte.

  Nj, regjimi sionist m nuk do t brengoset pr rikthimin e territoreve t pushtuara n lartsit e Golanit si dhe ujrat q gjenden n kt rajon. Dy, arsyeja m e rndsishme q regjimi sionist po bn prpjekje q Siria t shndrrohet n nj shtet i dshtuar dhe i ndar, sht fakti se krijimi i nj konflikti ndrsektar dhe ndretnik n Siri mund t prshpejtoj procesin e krijimit t nj konflikti m t gjer mes sunive dhe shiive n tr Lindjen e Mesme e gjithashtu edhe nj konflikt t ri ndretnik n t gjitha shtetet e Lindjes s Mesme. Kshtu q nse Siria do t shndrrohej n nj plag t infektuar, do ta infektoj t gjith rajonin e Lindjes s Mesme. Me fjal t tjera, nj Lindje e Mesme e dobt, e smur, dhe plot me kaos sht gjja m e rndsishme t ciln e krkojn sionistt. Ndrsa nj Lindje e Mesme e sigurt, e zhvilluar dhje e bashkuar konsiderohet tmerri m i madh i mundshm pr regjimin e falsifikuar t Izraelit. Daniel Pipes, shkrimtar amerikan dhe prkrahs i regjimit sionist, duke shpjeguar kt politik t regjimit sionist n Siri, shkruan: Kur forcat djallzore sulmojn njra tjetrn, natyrisht se neve na krcnon nj rrezik m i vogl. N aspektin lokal, kjo shtje ata do ti mbaj n nj kaos dhe asnjrn pal nuk do ta lejoj q t dal fitimtare dhe t prfundoj konfliktin n interes t saj.

  Pala perndimore gjithnj duhet ti ndihmoj atyre q jan duke humbur n mnyr q konflikti t zgjas sa m shum dhe ata t arrin n nj qorr sokak t errt. Nga pikpamja e sionistve, grupet tekfiriste po bjn veprime t tilla q imazhi i Islamit t paraqitet sa m i prishur dhe sa m destruktiv. Kto grupe n realitet po zbatojn politikn islamofobiste t sionistve. Pjestart e ktyre grupeve besojn se vetm ata jan mysliman t vrtet n mbar botn, ndrsa myslimant tjer kan dal nga feja dhe pr kt arsye ata duhet t vriten. Por a mund t jet e gjitha kjo q gjithmon t duket vetm nj rastsi q organizata terroriste Al Kaida gjithnj t vras vetm mysliman, ndrsa asnj her deri m tani mos t sulmoj interesat e regjimi sionist? Zhvillimi i talebanizmit dhe selefizmit si dhe zgjerimi i veprimtaris s Al Kaidas n Siri dhe n shtetet e tjera myslimane si n Irak, Liban, Jemen, Libi dhe shum vende t tjera islame, a mundt me t vrtet t vlersohet dhe t analizohet t ket ndodhur pa mbshtetjen dhe inkurajimin e disa vendeve perndimore dhe arabe?! Objektivat e mdha t Ameriks dhe aleatve t saj evropian jan ndarja dhe coptimi i shteteve islame nprmjet prarjeve dhe konflikteve ndrsektare. Ndarja e shteteve myslimane n shtete m t vogla do t thot krijimi i nj krize t pafund n rajon dhe shtrembrimi i opinionit publik t myslimanve nga rreziku q i kanoset atyre nga regjimi sionist dhe Amerika n rajonin strategjik t Lindjes s Mesme. Revista Foreing Policy e Kshillit Amerikan pr Politik t Jashtme e cila konsiderohet nj organ me ndikim t veant n hartimin dhe prcaktimin e strategjive kryesore t politiks s jashtme amerikane, n lidhje me kt shkruan: Aktualisht shum prej ekspertve kt lloj konflikti ndrsektar e konsiderojn nj version t ri pr rihartimin e politikave rajonale. Geneive Abdo, nj prej ekspertve t institutit Brokings, n raportin e tij t muajit t kaluar ka shkruar prarja n mes myslimanve suni dhe shii gradualisht po e z vendin e konfliktit m t madh mes myslimanve dhe perndimit, ndrsa me siguri se n nj t ardhme t afrt do t z edhe vendin e shtjes s pushtimit t Palestins si faktori kryesor pr prgatitje n jetn politike t bots arabe. Robert Fisk, analist i njohur i gazets angleze Indipendent, n nj artikull t publikuar me titull Perndimi dhe coptimi i Lindjes s Mesme shpjegon shum mir objektivat e shteteve perndimore nga krijimi i konfliktit ndrsektar.

  Ai artikullin e tij e nis me kt pyetje: Pse perndimi gjithmon krkon coptimin e Lindjes s Mesme?

  Pse ne, perndimort gjithnj bjm prpjekje pr coptimin dhe ndarjen e kombeve t Lindjes s Mesme dhe pse ne gjithnj kemi br prpjekje q n mnyra t ndryshme tua imponojm popujve t ktij rajoni kt bindje se mbi ata sundon distanca, dallimet dhe mosmarrveshjet e ndryshme? A sht kjo politik, apo nj lloj i racizmit jo zyrtar t perndimorve? Ndoshta prkufizimi i ksaj politike sht m tepr sesa nj racizm, m tepr sesa nj errsir q sundon mbi shpirtin dhe moralin e perndimit? Robert Fisk pas ktyre pyetjeve shkruan: Nse do ti hedhim nj vshtrim hartave t Lindjes s Mesme t publikuara n mediat perndimore, plotsisht mund t perceptojm kt dshir dhe ambicie tek perndimort pr ndarjen dhe coptimin e Lindjes s Mesme.

  Pr shembull Iraku sht ndar me ngjyra t ndryshme dhe n rajone t caktuara. Shiitt n jug, sunitt n trekndshin qendror, ndrsa popullata kurde n veri t ktij vendi. Harta e Irakut n shum gazeta dhe media perndimore sht prcaktuar n form t nj tet kndeshi me ngjyra t ndryshme. Ndrsa Libani ka nj hart edhe m t larmishme. Shiitt jan vendosur n jug t Libanit dhe n jug t Bejrutit, duruzitt jan t vendosur n veri t Libanit, sunitt n Sejda, n bregdetin jugor t Bejrutit, n qendr t Bejrutit dhe n veri t Libanit. Realiteti nuk mund t mohohet, perndimoret kan nj etje t pashuar pr publikimin e ktyre hartave dhe zmadhimin e tepruar t dallimeve dhe mosmarrveshjeve. Ne perndimoret i duam shum kto harta dhe kto ndarje sepse dallime dhe ndarje t tilla jan nj mjet shum i prshtatshm pr zgjerimin dhe thellimin e mosmarrveshjeve, prarjes dhe urrejtjes mes grupeve t ndryshme n rajonin e Lindjes s Mesme. Deklarime t tilla tregojn shum qart se Amerika dhe shtetet perndimore nuk po krkojn paqe dhe stabilitet n Lindjen e Mesme sepse qllimi kryesor i tyre n realitet sht zgjerimi dhe thellimi sa m i madh i ktyre dallimeve etnike, fetare dhe sektare me qllim q t krijohen rrethanat e prshtatshme pr ndarjen edhe m shum t Lindjes s Mesme. Pr fat t keq disa shtete dhe grupe t rajonit kan rn n kurthin e politikave t mdha t Ameriks dhe kjo sht n kohn kur edhe vet kto shtete jan pjes e politiks s madhe t Ameriks dhe regjimit sionist pr ndarjen dhe coptimin e rajonit t Lindjes s Mesme.

  http://albanian.irib.ir/

 11. #271
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  48
  Postime
  5,399
  Faleminderit
  393
  249 falenderime n 213 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  Citim Postuar m par nga ATMAN Lexo Postimin
  Revista “Foreing Policy” e Kshillit Amerikan pr Politik t Jashtme: “Geneive Abdo, nj prej ekspertve t institutit “Brokings”, n raportin e tij t muajit t kaluar ka shkruar prarja n mes myslimanve suni dhe shii gradualisht po e z vendin e konfliktit m t madh mes myslimanve dhe perndimit
  Pra, ka nje konflikt midis myslimaneve dhe perendimit!!
  Kriza dhe lufta n Siri ka filluar dy vjet m par. Kjo sht nj kriz e cila ka gjetur dimensione m t gjera pr arsye se sht mbshtetur shum n aspektin financiar dhe me arm nga Amerika, shtetet perndimore si dhe nga shtetet e tilla si Katari, Arabia Saudite dhe Turqia.
  Ky patjeter qe s'eshte koment i Geneive Abdo, si don te na e shesesh, por eshte komenti dudumash!!
  Qysh qenka ky muhabet tashi, edhe konflikt muslimano-perendimor, edhe aleance myslimano-perendimore??!!
  Gomarlleqet e dudumave, s'kane te mbaruar!!

  Q nga fillimi, fronti kundrshtar i qeveris siriane zhvillimet n kt vend i konsideroi si t ndikuara nga zhvillimet politike n rajonin e Lindjes s Mesme e veanrisht nga ato q u krijuan kundr sistemeve diktatoriale dhe tiranike, prandaj me kt pretekst filloi prpjekjet pr prmbysjen e qeveris s Siris.
  Jo bre, kjo eshte genjeshter me bisht; gjithka eshte e kurdisur nga Amerika, ne konflikt me muslimanet dhe ne aleance me ta!!
  Mirpo qndresa e ushtris dhe popullit t Siris si dhe dobsia e opozitarve pr ta prmbysur qeverin legjitime t Siris, u bn shkak q t paraqiten pretekste t ndryshme me qllim q t krijohen kushte pr ndrhyrje ushtarake nga jasht n Siri.
  Dudumat e kane nderruar pllaken: ne fillim ishte populli ai qe u ngrit kunder Asadit diktator,tashi flasim per qendresen e popullit n embrojtje te "qeverise legjitime"!!
  Kundermojne si kermat shkrimet tuaja!!
  Nj prej preteksteve t tilla, ishte krijimi i nj atmosfere nga ana e mediave pr t krijuar nj konflikt ndrsektar dhe ndrfetar n Siri duke marr parasysh edhe ofendimet dhe fyerjet q grupet selefiste bn ndaj objekteve dhe simboleve t shenjta fetare n kt vend.
  Ja edhe mediat qe krijuan "shitet" dhe "sunitet"!!!Bile, jane mediat qe kane shkruar Kuranin dh ekrijuar figuren e Aliut!!
  Cfare krimbash mbart kjo toke!!
  Aktualisht bhet prpjekje q
  kriza e krijuar nga fronti arabo-perndimor n Siri
  t shndrrohet n nj luft ndrsektare.
  "fronti arabo-perendimor" kunder arabeve siriane??!!Per "perendimor" quhen krimbast muslimane nga Evropa qe shkojne te bejne lufte ne emer te Allahut harap, kunder harapeve??!!
  Si eshte e mundur qe idiotesia juaj te arrije keto maja, Atman??!!

  Mjaft me shkrime te tilla qe jane ushqim vetem per dudumet islamike qe mezi presin te bejne lufte kunder Evropes meme, ne emer te nje perendie harape!!
  Jarigas

 12. #272
  Perjashtuar
  Antarsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,652
  Faleminderit
  633
  179 falenderime n 161 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  Citim Postuar m par nga user010 Lexo Postimin
  A fiton dikush dicka nga terrorizmi? Besoj se po! Puna eshte te mendohemi kush del i fituar!
  Po duhet dikush qe te perfitoje....
  http://www.theguardian.com/uk-news/2...-bherlin-gildo

 13. #273
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime n 86 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  Nafta, gazi dhe diplomacia ekonomike ndrkombtare
  Analistt, duke komentuar ngjarjet e fundit, kan ardhur n prfundimin se pr aq koh sa ekonomit e vendeve industriale nuk mund t shkputen nga zakoni i lidhjes me naftn dhe gazin qndrueshmria e ekonomis botrore nuk mund t jet e sigurt.

  Fuqizimi i Rusis, Iranit dhe Venezuels, t konsideruara me t drejt ose jo, si vende t pasura me energji, pozon njfar krcnimi ndaj stabilitetit ndrkombtar dhe Perndimit, pr shkak se mimet e larta t nafts mund tu japin ktyre vendeve jo vetm m shum t ardhura pr t financuar veprimtarit e tyre, por edhe kontroll m t madh mbi vendet q varen nga importet e tyre.

  Ekziston gjithashtu rreziku q vendet kryesore importuese t nafts, t shqetsuara pr t siguruar furnizime t energjis thelbsore pr rritjen e ekonomis vendase, t fillojn t konkurrojn n mnyr t dmshme pr t ndikuar n rajonet eksportuese t nafts; pra rreziku politik do t jet gjithmon i pranishm pr arsyen e thjesht se n shtetet e pasura me naft nuk ka institucione t forta q ti mbaj nn fre politikant e tyre.

  Rusia, pr shembull, nuk mendon se mund t krcnohet nga nj kundrveprim masiv nse ajo prdor gazin e saj natyror si nj arm ekonomike dhe politike pr t kufizuar zgjerimin e Perndimit dhe t NATO-s n Lindje dhe pr t ndikuar mbi politikn e shteteve t Gadishullit t Ballkanit, veanrisht pr shtjen e Kosovs; Rusia sht furnizuesi m i rndsishm me gaz i Europs Perndimore (me 60% t furnizimit total) dhe vendeve ballkanike (me gjysmn e totalit t eksporteve ruse t nafts dhe gazit n tregun ballkanik, q llogaritet n 59 milion ton naft dhe 79 miliard metr kub gaz), ka dshmon se fuqia e saj n treg sht pothuajse e pakundrshtueshme.

  Prandaj, ekonomikisht dhe diplomatikisht, Rusia e sheh veten n nj pozit shum t favorshme, sepse sht n gjendje ti ofroj Kins, Indis, Japonis, si dhe vendeve t tjera t Bashkimit Europian at ka Amerika nuk ua ofron dot. N kto vende, Rusia eksporton 30% t nafts dhe 44% t gazit, dhe ka rritur influencn e saj euroaziatike. Nafta, edhe pse sht nj burim i kufizuar, nxit sistemin global t transportit, veanrisht n vendet n zhvillim, t cilt, n rast se do ta konsumonin at n t njjtin nivel me vendet e KEs, ather konsumi botror do t rritej me 150%.

  Por dshira pr t ulur varsin nga nafta ka komplikacionet dhe justifikimet e veta gjeopolitike, strategjike, ekonomike, sociale dhe kshtu me radh. Derisa ekonomit e vendeve industriale t shkputen nga ajo q Presidenti George W. Bush e quajti zakoni i lidhjes son me naftn, qndrueshmria e ekonomive t vendeve t industrializuara, pra qndrueshmria e ekonomis botrore do t jet e pasigurt.

  N rrethanat e krijuara nga kriza botrore, n Gjenev nga 19 deri m 21 nntor, 2008 u mblodh Sesioni i 17t i Komisionit Ekonomik pr Europn i Kombeve t Bashkuara pr Aleancat Strategjike pr Sigurin e Energjis, i cili u prqendrua n problemet e mprehta q prfaqson sot sektori i nafts dhe i gazit n bot, rreziqet e krijuara pr shkak t krizs globale financiare, paqndrueshmris s mimeve t nafts dhe ndryshimeve t mprehta t krkess pr naft q e kan sigurin e furnizimit me energji nj problem emergjent.

  N rritjen e krkess pr energji n shkall botrore deri n vitin 2030, peshn kryesore me 52% t konsumit t prgjithshm t energjis do ta zn hidrokarburet, 27% qymyret, 15% energjit e rinovueshme dhe 6% energjia nukleare. Prodhuesit kryesor n tregun e energjis sot jan: Lindja e Mesme, Rusia, Rajoni i Kaspikut, Kanadaja, Afrika dhe Venezuela, ndrsa konsumator jan: Amerika e Veriut, Europa, Kina, India, Brazili, t cilat s bashku konsumojn 61.3% t nafts dhe 50.1% t gazit botror; Irani renditet i dyti n bot pr sa u prket rezervave t gazit dhe po ashtu i dyti n prodhimin e nafts n kuadr t OPECut (q z 40% t nafts n nivel botror); t dhnat jan shqetsuese, sepse me ritmin aktual t rritjes s konsumit, rezervat llogariten: (i) 230 vjet pr qymyrin; (ii) 70 vjet pr gazin; (iii) 50 vjet pr naftn. Gazi natyror ka rezerva t bollshme, por ai do t krkoj investime t mdha n pikpamje t transportit dhe shoqrohet me rreziqe gjeopolitike t mdha.

  Meqense energjia po bhet nj problem gjithnj e m i ndjeshm, rndsi t madhe ka njohja dhe vlersimi i zhvillimeve botrore n fushn e nafts dhe gazit, sidomos pas asaj q ndodhi n vitin 1971, kur roli historik i nafts s prodhuar n SHBA mori fund, pr shkak se krkesa botrore e tejkaloi aftsin prodhuese t SHBA dhe t pavarsis energjetike t tyre. Q prej vitit 1971, epiqendra e rregullimit t mimeve u zhvendos nga SHBA te disa kompani t mdha prodhuese amerikane n Lindjen e Mesme dhe, m pas, u zhvendos te forcat e tregjeve t globalizuara, t cilat n ditt e sotme, nuk mund t kontrollohen as nga prodhuesit e mdhenj dhe as nga ndonj organizm tjetr. Shfrytzimi deri n ekstrem i fuqis s prcaktimit t mimeve n fillim t dhjetvjearit t vitit 1970, i detyroi shum vende prodhuese t nafts dhe, veanrisht, ato t Lindjes s Mesme, ti shtetzonin kompanit e nafts me qllim q ta ushtronin direkt ndikimin e tyre politik n arenn ndrkombtare.

  Analistt e politiks e kan br plotsisht t qart se pr aq koh sa vendet e mdha konsumatore do t jen t detyruar t prdorin burime gazi nga vendet q nuk mbajn marrdhnie miqsore me ato, do t preken nga krizat. Rezervat m t mdha t nafts dhe gazit n bot jan nn kontrollin e monopoleve shtetrore n vende si Rusia, Irani, Arabia Saudite, Nigeria, Venezuela, etj., t cilt t ardhurat pr buxhetet e tyre i sigurojn nga shitja e nafts, q prbn pothuajse burimin kryesor t t ardhurave.

  Rusia parashikon t zhvilloj transportin e gazit drejt Shqipris nga jugu i Serbis, duke e prcjell nga Bullgaria, ndrsa shoqria Lukoil ka investuar me 1.5 miliard US$ n bashkpunim me shoqrin gjermane Siemens, pr ndrtimin e nj naftsjellsi tjetr q do ta transportoj naftn bruto nga Rusia n Kroaci dhe direkt n Adriatik (ka shpjegon pretendimin e Presidentit Tadi n Samitin e Sofjes se Serbia do t ishte nj vend dispeer). N revistn The Economist, gazetari E. Lukas shkruante: Kosova mbetet shembulli m i qart i politiks ruse pra dhe sundo.
  https://www.google.se/url?sa=t&rct=j...mob3sbNcftojxQ

 14. #274
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-06-2020
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  Ka vite qe eksperimentohet me versione te viruseve ne familjen SARS CoV, laboratoret ne wuhan jane financuar pjeserisht nga Fauci dhe Qendra per kontrollin e semundjeve ne amerike, pasi eksperimentimi me krijimin e viruseve u be i jashteligjshem. Cdo shtet ne bote ka departament kerkimi ushtarak per luften biologjike (viruset, infekstionet, toksinat). Kjo PLANdemi, synon te mbuloje krizen financiare shkaktuar nga sistemi bankar privat qe printon para nga hici duke shkaktuar inflacion, zhvleresim te monedhave vendase dhe duke zhytur shtetet ne borxhe qe sdo i paguajne dot kurre (+interes). Ata detyrohen te shesin resurset, pronat dhe te privatizojne ekonomine ndaj atij qe ofron me shume. Bankat jane institucione private me aksionere dhe mund te bejne investime kudo (prona, burse, aksione). Industria farmaceutike eshte industria e 3te me fitimprurese ne planet. Vaksinat e covid permbajne ARN (e cila do modifikoje gjenomen njerezore). Paraja elektronike dhe kontrolli dixhital jane ne doren e teknokrateve dhe atyre qe mund te blejne cdo pajisje per te minuar monedha elektronike (cryptocurrency).

  meditoni, lutuni, faluni, ushqehuni mire dhe merruni me aktivitet fizik, shpenzoni kohe ne natyre, degjoni muzike qetesuese, mos u merrni me thashetheme dhe gjera pa vlere, mos e ndosni trupin me ilace, cigare dhe substanca pa jete. Keshtu evolon ADN. share foton ju lutem
  Emri: redvsblue.jpg

Shikime: 29

Madhsia: 38.4 KB

 15. #275
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,220
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  SULM TERRORIST NE AUSTRI


  Ai ishte nj 20 vjear i lindur n Vjen, autori i sulmit t djeshm terrorist n Austri.

  Lajm nga Gazeta "Der Falter"

  Po nga kjo gazet msojm se ky djal, me origjin shqiptare, ishte i njohur nga shrbimet sekrete austriake. Pr m tepr, sipas 007 n Vjen, ky ishte pjes e nj grupi prej rreth 90 islamiksh austriak t cilt kishin shprehur qllimin e tyre pr t shkuar vullnetar n Siri. Sipas asaj q shkruan Florian Klenk, gazetari i "DerFalter", n Twitter, sulmuesi quhej Kurtin S., prindrit e tij vijn nga Maqedonia e Veriut dhe q nuk ishin vrejtur nga ana e tyre tendenca islamike ekstremiste.
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 16. #276
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime

  Pr: Terrorizmi, problem serioz ndrkombtar

  Citim Postuar m par nga arbereshi_niko Lexo Postimin
  SULM TERRORIST NE AUSTRI


  Ai ishte nj 20 vjear i lindur n Vjen, autori i sulmit t djeshm terrorist n Austri.

  Lajm nga Gazeta "Der Falter"

  Po nga kjo gazet msojm se ky djal, me origjin shqiptare, ishte i njohur nga shrbimet sekrete austriake. Pr m tepr, sipas 007 n Vjen, ky ishte pjes e nj grupi prej rreth 90 islamiksh austriak t cilt kishin shprehur qllimin e tyre pr t shkuar vullnetar n Siri. Sipas asaj q shkruan Florian Klenk, gazetari i "DerFalter", n Twitter, sulmuesi quhej Kurtin S., prindrit e tij vijn nga Maqedonia e Veriut dhe q nuk ishin vrejtur nga ana e tyre tendenca islamike ekstremiste.
  Duhet reformuar islami, mendohet te trainohen hoxhallaret, dhe te mos kapen mbas "aditheve" te shkeputura, pra edhe kurani duhet reformuar.
  Duaje te afermin tend si veten

Faqja 14 prej 14 FillimFillim ... 4121314

Tema t Ngjashme

 1. Kur'ani dhe Bibla (Analiz)
  Nga Shpresmiri n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 84
  Postimi i Fundit: 31-07-2010, 12:45
 2. Kosova: unjust politics
  Nga bqato n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 09:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •