Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  43
  Postime
  1,079

  Bashkim Kopliku: Lideri i PD ka vn maskn e qingjit

  Gazeta Shqiptare

  Flet Bashkim Kopliku: Lideri i PD ka vn maskn e qingjit

  "Si urdhroi Sali Berisha armatosjen e PD m 1997"

  ------------------------------------------------------------------------

  /Tet vjet pas rrzimit t pushtetit t Partis Demokratike, Bashkim
  Kopliku, ish-ministr i Rendit dhe njkohsisht ish-zv/kryeministr i
  qeveris s par t Partis Demokratike, n nj intervist t gjat pr
  Gazeta Shqiptare, rrfen shum sinqerisht si i ka prjetuar ditt e
  fundit t rrzimi t saj. Ai konsideron nj "gomarllk" mbshtetjen
  politike q Partia Demokratike u dha firmave piramidale dhe akuzon me
  tone t rnda liderin e ksaj partie, Sali Berisha. Sipas Koplikut,
  lideri i PD nuk ka ndryshuar as tani n vitin 2005. Ai e bn at nj nga
  shkaktart kryesor t krizs s vitit 1997, madje e akuzon se "sikur
  gjithka t ishte ln n duar t Berishs, gjaku do t kishte shkuar
  deri n gju". Pr Koplikun pas asaj q ndodhi m 1997 "asnj vend tjetr
  n bot s'do mbante n politik nj njeri si Berisha". Ja intervista e
  plot./

  *
  N gazetn "Koha Jon" t 15 prillit 1997 citohen pjes nga nj
  intervist juaja. Sipas ksaj interviste, ju keni br publik faktin se
  presidenti Berisha kishte urdhruar armatosjen e PD-s n nj mbledhje
  t grupit parlamentar t PD-s, t zhvilluar rreth nj muaj m par.
  Mund t na prshkruani me sa m shum detaje q t kujtoni t gjitha
  hollsit e asaj mbledhjeje?*
  N at koh jam shprehur n masmedia t ndryshme, e kam vshtir t jem
  i prpikt n citimet. Nejse, ajo q ka rndsi sht se fakti qndron.
  Z. Berisha erdhi n grupin parlamentar t PD-s dhe pa u ulur, n kmb,
  lshoi bombn: "T armatoset PD-ja".

  *Kush ishte prezent?*
  Grupi parlamentar i PD-s, besoj se shumica e deputetve t PD-s.

  *Fjala e Berishs?*
  Mbaj mend se z. Berisha nuk priti t bhej diskutim nga deputett dhe as
  ai nuk mbajti ndonj fjal, por tha shpejt e shpejt at, n kmb, "t
  armatoset PD-ja", dhe iku. Nuk ndenji t jap prgjigje, sepse "kishte
  pun t ngutshme pr t kryer", pr t shtypur kryengritjen e armatosur.

  *Si u interpretua n grup ky urdhr?*
  Duhet t sqaroj se kishte muaj q brenda PD-s, brenda grupit
  parlamentar t saj kryesisht, bhej nj diskutim i gjat n mes atyre q
  donin veprime t "forta", shtypje me dhun t prishsve t rendit,
  demonstruesve n Vlor e n gjith Shqiprin, dhe atyre q e
  konsideronin menduri jo vetm armatosjen e PD-s, por edhe vet
  shpalljen e gjendjes s jashtzakonshme (po i quaj liberalt). Shpallje
  e gjendjes s jashtzakonshme do t thoshte q t kishte t drejt
  "shteti" t urdhronte ushtrin t vendoste rendin. N liberalt isha
  edhe un. Ishim t bindur q nuk duhej prdorur dhuna ndaj
  demonstruesve, por masa politike, si dorheqja e qeveris, krijimi i nj
  qeverie t re, po t PD-s, q t fillonte negociatat me demonstruesit,
  q krkesat e para i kishin q t hiqej Kryeministri, z. Meksi. N se as
  qeveria e re e PD-s nuk do ta qetsonte dot situatn, duhej t ecej n
  rrugn normale, t krijimit t nj qeverie teknike, q do ta shpinte
  vendin n zgjedhje t parakohshme. Edhe pas shpalljes s gjendjes s
  jashtzakonshme, ne liberalt insistonim n masa t qeta. Jam krejt i
  bindur q liberalt e PD-s e shptuan vendin nga lufta civile, se po t
  ishte vetm pr z. Berisha dhe t fortt, ktu do t bhej gjaku deri n
  gju. Kur presidenti, z. Berisha, iku, n grupin parlamentar plasi
  diskutimi n mes t fortve dhe liberalve. T fortt bnin thirrje
  histerike "pr shtypje me gjak t kryengritjes bolshevike", e ne
  liberalt insistonim n zbatimin e principeve t demokracis. N t
  fortt kryesisht ishin disa njerz me z n zanatet e tyre jopolitike
  (si mjek, piktor, matematicien, historian etj.), por q politikisht
  ishin katapultuar personalisht nga z. Berisha n Kuvendin e vitit 1996,
  ishin njerz pa ndonj meritokraci n lvizjen demokratike, njerz t
  vonuar, t etur pr karrier t shpejt politike, e q nuk duronin q
  karriera e tyre t merrte fund kaq papritur e kaq shpejt, nga ca
  demonstrues, q "policia e ushtria" duhej t'u shtypte kokn; ishin nj
  lloj KOP-i i asaj kohe. Ne liberalt nuk kishim ndonj far organizimi
  n grup, ishim njerz q thjesht na bashkonin mendsit demokratike pr
  zgjidhjen e situats, e bile nuk kishim as miqsira personale me
  njri-tjetrin! E kam fjaln, nuk ishim agjent t amerikanve, si u
  plqente berishistve t shpifnin.

  *A pati diskutime, apo Berisha u largua me shpejtsi ashtu si flitet n
  shkrimin e "Koha Jon"?*
  Si ju thash, z. Berisha nuk u duk m pr kt problem n grupin
  parlamentar.

  *far ndodhi konkretisht pas ksaj mbledhjeje? Si u shprndan armt
  dhe nga kush? Kush mori arm?*
  Ne liberalt ngulm kmb q mos t armatosej asnj civil jasht
  rregullave shtetrore. Pra, nse ka nevoj, t rekrutoheshin njerz n
  repartet prkatse t policis dhe ushtris s shtetit, dhe jo t
  partis, t PD-s, sepse kjo ishte fashizm. Pra, ishim q armatosja t
  bhej vetm sipas t gjitha rregullave shtetrore, dhe vetm n rast
  nevoje ekstreme. Insistimi i liberalve qe i madh, dhe berishistt
  zgjodhn rrugn tjetr. Filluan t na izolonin ne liberalt nga i gjith
  aktiviteti partiak, t bnin armatosje "t fsheht" t militantve, e sa
  her ishim rrotull "ne liberalt" i binin me brryl njri-tjetrit:
  "Kujdes, ja ai". Kishim t dhna se armt po shprndaheshin pa asnj
  rregull, pa marr as shnimet elementare, emr i marrsit, numr arme
  etj. Nga ne, nga liberalt, u shfrytzua shum tribuna e Kuvendit si
  edhe shtypi, gj q kontribuoi shum n frenimin e lufts civile.

  *Si shkuan zhvillimet e mtejshme n PD, q u arrit deri n ngjarjet e
  vitit 1997?*
  Duhet thn se ngjarjet e asaj kohe kan qen shum intensive, brenda
  pak javve u kryen zhvillime t vrullshme, q shoh se nga "historiant"
  e sotm pasqyrohen gabim: flitet me muaj, n koh q duhet folur me
  dit. Projektohen n nj koh ngjarje q kan ndodhur n koh t
  ndryshme dhe q kan logjikn e vet vetm po u rreshtuan njra pas
  tjetrs. Madje, edhe epoka e qeveris s PD-s duhet ndar n dy
  periudha t mdha: para referendumit pr Kushtetut, dhe pas
  referendumit, ose praktikisht tre vitet 1992-'94, dhe tre vitet
  1995-'97. Vitet 1992-'94 karakterizohen nga nj pun kolosale pr
  transformimin e Shqipris nga nj shtet totalitar n nj shtet t
  ekonomis s tregut. U vendos rendi, njerzit filluan t mos ken frik
  t dalin rrugve kur errej, pushuan t shtnat natn. Ministrat e PD-s
  t asaj kohe nuk kishin asnj bodigard npr kryeqytet. Edhe ministri i
  Rendit publik, kur lvizte edhe npr Shqipri, kishte vetm nj oficer
  me vete. Madje nganjher e merrte makinn edhe fillikat i vetm, pa
  shofer e pa oficer (besoj i shihni se 'bhet me ministrat dhe
  badigardt sot!). Gjat ktyre 3 vjetve u bn reforma ekonomike me nj
  vrull t paimagjinueshm. U privatizua toka bujqsore, dyqanet e
  ndrmarrjet e vogla e t mesme, u privatizuan shtpit, u liberalizuan
  mimet. U krijuan institucione demokratike. U shkatrrua pa nam e nishan
  shteti komunist dhe u krijua shteti i ekonomis s tregut. Ne thyem
  konceptin etatist pr ekonomin. M kujtohet q n vitin 1993, n
  Bruksel, n mbledhjen e G-24 (24 vendet e zhvilluara q do t ndihmonin
  Shqiprin), mora duartrokitje t furishme, sepse u thash: "Nuk duam
  gj nga ky studim disa qindra faqesh, i br me ndihmn e Banks
  Botrore, e q parashikon fonde pr prfundimin e veprave t filluara
  nga socializmi. Kto vepra do t'i privatizojm, dhe nse vrtet kan
  leverdi, t'i vazhdojn privatt. Ajo q duam, jan kto "dy flet", jan
  investimet urgjente n rrug, ujsjells, kanalizime, energji elektrike
  etj., q jan rreshtuar aty." Pra, na sht dashur t bjm prpjekje t
  mdha pr t futur konceptin e shtetit q merret kryesisht me investime
  q privatt nuk kan interes t'i bjn, si p.sh. me infrastrukturn,
  duke iu kundrvn edhe t majtve brenda PD-s, por kryesisht atyre t
  opozits, PS-s, q qanin hallin se "shteti nuk po ndrtonte m
  fabrika". Po t lexoni "Zrin e Popullit", t asaj periudhe, do t gjeni
  me dhjetra shkrime ku sulmoheshim pikrisht pr kto mendime. Sot
  socialistt po mburren se po bjn t njjtn gj, rrug etj.!
  Natyrisht nuk mund t krkohet suksesi i asaj periudhe n rreshtimin e
  veprave publike shtetrore t asaj prmase q bhen sot, si kaq qindra
  kilometra rrug etj. Ather, qllimisht shqiptarin po e linim t
  forcohej individualisht, pra shteti nuk i merrte frymn me taksa "pr t
  rregulluar rrugt". N fakt edhe nuk mund t vileshin shum tatime,
  sepse t ardhurat bruto pr frym (GDP) ishin nja dhjet her m t
  vogla se sot, e nuk kishte se 't'i merrje t shkretit shqiptar, ve ta
  vdisje nga uria. Shqiptari nuk siguronte dot ushqimin e vet, mbahej me
  ndihma humanitare t huaja, q edhe shprndaheshin nga ushtri t huaja.
  Pra, pretendimi i sotm se "PS-ja ka punuar m mir se ka br 200 km
  autostrad, kurse PD-ja n vitin..." sht t mburresh me nj produkt t
  kohs, q nuk tregon punn tnde. sht si t pretendosh se "me q
  kishte karabin sovjetike, komandanti i zborit, shoku Sulo, ishte
  strateg m i dgjuar se Aleksandri i Madh i Maqedonis!". Pr t
  vlersuar prparimin e kohs, duhet t shihet se si u mbush tregu, nga
  dyqanet krejt bosh t vitit 1991-'92; se si u mbushn shtpit (nga
  televizori me autorizim, n dy televizor pr shtpi); se si u ndrtuan
  shtpi t reja n fshat; se si lulzoi kudo aktiviteti privat; se si
  filloi ta mbaj veten shqiptari, duke ln ndihmat humanitare q e
  mbanin kur PD-ja formoi qeverin. Prparimi i Shqipris gjat ksaj
  periudhe ka qen nj udi ekonomike, q na bri "heronjt e Banks
  Botrore". N PD mbretronte fryma e misionarve demokrat idealist.
  Debati ishte i lir. Z. Berisha respektohej si njeri puntor, me t meta
  t vogla, pra si njeri dhe jo si zot. Megjithat, nga fundi i periudhs,
  filluan t shfaqen shenjat e totalitarizmit, t berishizmit. Do t
  veoja, pr m sinjifikativin, ndryshimin e br, diku nga mesi i
  1994-s, t statutit t PD-s, ku u hoq ndalimi i mosmbajtjes s postit
  t kryetarit t PD-s pr m tepr se dy mandate rresht. Z.Berisha po
  siguronte me qitje t largt prjetsin, dhe pak nga ne iu kundrvun
  n at koh, gj q prbn nj faj tonin. Vitet 1995-'97 Po i ndaj n
  disa nnperiudha. Fundi i vitit 1994 deri maj i 1995-s. Humbja e
  referendumit pr Kushtetutn. Vendosja n PD e dors s fort, pr t
  shtypur me dhun do z, edhe brenda PD-s edhe jasht saj, q guxonte
  t kishte mendime t ndryshme nga z. Berisha. Mendohej nga m
  militantt, se reagimi i popullit pr referendumin e Kushtetuts
  krkonte nj prgjigje me forcim t unitetit t PD-s dhe me shtypje t
  zrave ndryshe, dhe jo t kundrtn, liberalizimin e shtetit, dhnie
  lirie masmedias e kundrshtarve politik. Humbja e referendumit shihej
  n "tolerancn e madhe ndaj komunistve", dhe faji i PD-s shihej n
  qndrimin e but: "Vet e keni fajin q nuk ua shtypt kokn
  komunistve" - ata q ulrinin m tepr shpesh ishin ish-komunistt!
  Ishte nj histeri kolektive, q udhhiqej nga z. Berisha. Ai filloi t
  godiste t gjith "konfliktuozt" e PD-s, ata q nuk pranonin t
  ktheheshin n kukulla t tij. ("Konfliktuoz" sht nj term italiano-
  tiranas, pr fjaln "konfliktual", apo "sherrxhi") Natyrisht, brenda
  PD-s, pati debate dhe kundrshtime ndaj tij, por zri yn, i
  "konfliktuozve" (atyre q prpiqeshin t mos lejonin q PD-ja t
  kthehej n nj parti komuniste, nga metodat, me mungesn totale t
  demokracis s brendshme), shtypej nga ulrimat e militantve, q
  prkraheshin jo vetm nga z. Berisha, por edhe nga z. Eduard Selami, q,
  pavarsisht se ishte formalisht kryetari i PD-s, n fakt ishte thjesht
  nj zdhns i z. Berisha. Ndrkoh, filloi nj gjuajtje shtrigash, me
  akuza, t vrteta dhe t pa vrteta, pr korrupsion. U krijua nj
  tymnaj akuzash, pr t gjith. Karakteristike ishte q nuk kishte asnj
  vullnet pr t br analiza pr akuzat q u bheshin njerzve;
  qllimisht liheshin pa u ndjekur akuzat, q t mos dihej kush ishte i
  pastr dhe kush ishte i korruptuar. Pr udi, akuzat shpesh nuk
  fabrikoheshin vetm nga opozita, por edhe nga kolegt brenda PD-s, nj
  dor e padukshme thurte dhe ushqente thashethemnajn nga brenda PD-s.
  T korruptuarit e vrtet z. Berisha i shante, i kritikonte, por nuk i
  dnonte, pasi bhej "i mshirshm", duke i falur, duke mos u thelluar
  qllimisht n analiza dhe gjetjen e fajtorve. Ai me mjeshtri po
  prgatiste nj lukuni q i duhej pr t'u prdorur pr diversion brenda
  PD-s, kur i duheshin vota t vjedhura, dhe trukime t zgjedhjeve e
  marrje t vendimeve brenda PD-s.
  Edhe akuza "pr spiun Sigurimi" u prdor shum pr tymnaj. U akuzuan
  spiun t vrtet dhe t pavrtet. U hoqn nga listat e kandidimit pr
  deputet t vitit 1996 t gjith ata q kishin firmosur pr Sigurimin,
  por me kt rast u hoqn edhe ata q kishte rezultuar se kishin votuar
  kundr urdhrave t z. Berisha, n jetn e brendshme t PD-s (rezultoi
  se ishin nxjerr sekretet e votimeve t fshehta, dhe z. Berisha e dinte
  se kush ka votuar kundr tij). Ata q ishin me popullaritet, dhe q nuk
  hiqeshin dot aq leht, u hoqn nga zonat e tyre elektorale, dhe u
  degdisn n zona t thella; q ose t humbnin ose t lodheshin e
  drmoheshin, q t mos kishin m fuqi t kundrshtonin me efektivitet
  kthimin e PD-s n nj parti totalitare. U futn n forumet drejtuese
  (Kryesi, Kshill Kombtar) disa fytyra krejt t reja, njerz q ia dinin
  pr nder "karriern e tyre t shpejt politike" direkt e vetm e vetm
  z. Berisha, si thash m par: nj far KOP-i i asaj kohe. Ata
  destinoheshin t ulnin prqindjen e njerzve me mendim t pavarur brenda
  PD-s, t "konfliktuozve". Me nj fjal, u b krejt e kundrta e asaj
  q duhej br: n PD triumfoi tradita e vjetr komunisto-shqiptare e
  dajakut (dhuns) ndaj tradits Perndimore t re (t brisht) t liris.
  Kt e konsideroj nj fatkeqsi kombtare.

  *Dhjetor 1995-mars 1996*
  FMN insistonte q t vihej kontroll mbi bankat. T aprovoheshin
  amendamentet prkatse n ligjin e Bankave. Erdhi puna deri sa t
  prisheshin fare marrveshjet me FMN-n, nse nuk aprovohej ky ligj. Po e
  theksoj kt fakt, sepse sht e kundrta e asaj q prsritet nga
  berishizmi, se gjoja FMN "nuk na paralajmroi pr rrezikun" nga marrja
  hua n publik, pra nga piramidat; dhe pr gnjeshtrn tjetr, q gjoja
  mbledhja e parave nga piramidat nuk ishte e kundrligjshme. Kto i
  pretendonin me t madhe edhe njerz q sot bjn publikisht ekspertin e
  ligjeve t PD-s aktuale. Ligji i ri pr bankat ndalonte marrjen e
  parave borxh n publik nga dolloj institucion apo shoqri, prve
  bankave t licencuara. Pra, ishte ligji q do t ndalonte njher e mir
  fajdet (piramidat mashtruese). Ligji i Banks u aprovua, por piramidat
  vazhduan t zhvillohen pa i prekur njeri.

  *Prill-maj 1996*
  Fushata dhe zgjedhjet e majit. Vjedhje masive e votave, q nuk po e
  komentoj n hollsi, sepse sht e njohur. Joshje e firmave piramidale,
  marrja e tyre si aleat n fushatn elektorale, nga t dyja parit, edhe
  PD edhe PS. Piramidat (fajdet) paraqiteshin si nj fenomen normal,
  pavarsisht se ishte n shkelje t Ligjit pr Bankat, q sapo ishte
  aprovuar, shkelje q justifikohej me "ai ligj ishte i manjakve,
  ekspertve t FMN-s". Sidoqoft, premtohej se do t "merreshim me
  fajdet sa t mbaronin zgjedhjet", me q ishim n fushat, dhe do t na
  dmtonte marrja me to "si na dmtoi n zgjedhjet lokale t vitit 1992
  liberalizimi i mimit t buks". Kto ishin prgjigjet q merrnim ne
  "konfliktuozt" q krkonim zbatimin e ligjit. 'sht e vrteta, bm
  kompromis dhe i pranuam kto justifikime, por ama me kusht q t
  merreshin masa dinamike menjher pas zgjedhjeve. Polemikat i zhvillonim
  t mbyllura at koh, brenda zyrave t PD-s, "pr t mos dmtuar partin".

  *Maj-tetor 1996*
  Zgjedhjet u kritikuan ashpr nga komuniteti ndrkombtar. U tha q
  zgjedhjet lokale t tetorit 1996 do t monitoroheshin intensivisht nga
  ndrkombtart. "E gjith" PD-ja u hodh pr t fituar zgjedhjet e
  tetorit. U gjet stimulimi absurd i skemave piramidale, q t krijonin
  nj ndjenj mirqnieje, q njerzit "vet" t votonin pr PD-n q ju
  garantoi at mirqnie: u arrit, t futeshin "300 000 lek pr familjar
  sot", e t merreshin "900 000 lek pas tri javsh". Piramidat u
  prkrahn fuqimisht nga PD-ja, nga kandidatt e saj pr pushtetin lokal,
  nga vet z. Berisha. Qllimi u arrit: edhe kundrshtart e PD-s votuan
  pr t, me q nuk donin t "ngacmonin" kt mrekulli ekonomike".
  Zgjedhjet e tetorit u fituan pa asnj vjedhje votash.

  *Nntor-mars 1996*
  Asnj mas reale pr t bllokuar aktivitetin e piramidave. Kolapsi i
  tyre erdhi jo nga shteti, por si rezultat i ngopjes s natyrshme t
  procesit t mashtrimit; nuk mund t merreshin m tepr depozita se sa
  jepeshin interesa, sepse shteruan burimet. Piramidat kishin trhequr
  praktikisht shumicn e kursimeve t shqiptarve, bile edhe t ndonj
  miku t huaj. Mosqnia n gjendje e firmave piramidale pr t dhn
  parat, shkaktoi protesta masive n t gjith vendin. Shteti fillimisht
  ndenji pasiv, bile duke thn edhe "kush ju tha t'i fusni parat n
  firmat?!". Apo filloi t tallet me popullin, duke krijuar komisione
  parlamentare pr studimin e piramidave, duke br t paditurin, apo
  idiotin. U detyrova t dal edhe publikisht kundr qeveris time, q nuk
  po merrte masa kundr piramidave (diskutim n seanc plenare, i botuar
  m 22 nntor 1996! Besoj se sht prononcimi i par publik kundr
  piramidave). N vend t marrjes s masave, u provua kundrvnia ndaj
  protestave me forc policore, por qe e pamundur. Duhet thn fakti se
  protestat fillimisht ishin fare spontane, n kuptimin q nuk ishin t
  organizuara nga opozita, PS-ja. M kujtohen diskutimet pr t rn n
  kontakt me demonstruesit dhe u tha t kontaktohej me ata t PS-s, se
  mos kishin lidhje. Ata t PS-s rezultoi se ishin fare t orientuar dhe
  nuk po kuptonin se 'po ndodhte. Ata vet, t PS-s, kishin qen krah
  pr krah me firmat piramidale gjat fushats elektorale, edhe kandidatt
  e tyre kishin shfrytzuar gjat fushats, sidomos gjat asaj t majit t
  1996-s, po firmat piramidale. Prandaj demonstruesit nuk kishin besim as
  te PD-ja, por as edhe te PS-ja. Vetm kur ne, PD-ja, nuk po reagonim si
  duhet, pas disa jav demonstratash, e "morn veten" ata t PS-s dhe u
  vrsuln, penetruan n mesin e demonstruesve dhe i shfrytzuan pr
  qllimet e tyre politike; pr t'i dhn predominanc politike protests
  s piramidave. Pra, PS-ja i hodhi benzin zjarrit q kishte ndezur
  PD-ja. Kto jan momentet q desha t theksoj, sepse vazhdon t
  spekulohet, nga t dy monopolistt politik, edhe nga PS-ja edhe nga
  PD-ja, pr kto fakte. Jan kto fakte arsyeja e vrtet, q deri sot,
  nuk u dnua njeri pr shkatrrimin e Shqipris gjat skemave
  piramidale: N pushtet erdhi PS-ja, q ishte bashkfajtore, dhe nuk
  kishte sesi ta vinte n vend drejtsin.

  *N nj intervist televizive t vitit 1995 jeni shprehur se nuk
  ekzistonte korrupsion gjat qeverisjes s Partis Demokratike. A jeni t
  ktij mendimi edhe sot? Ka pasur apo jo korrupsion n at periudh?
  *Edhe sot jam i ktij mendimi, se ather, deri n vitin 1995,
  korrupsioni ishte n nivele minimale, pra praktikisht nuk ekzistonte.
  Njerzit q ishin n administratn e PD-s ishin n shumic drrmuese
  idealist, njerz tip misionarsh t liris dhe t antikomunizmit. Pas
  referendumit, sidomos gjat vitit 1996, PD-s filluan t'i ngjiteshin
  gjithfar arrivistsh dhe degjeneratash, q jan pasoj automatike e
  korrupsionit politik. Korrupsioni politik shkakton edhe korrupsionin
  ekonomik. Me korrupsion politik nnkuptoj vjedhjen e vots, edhe brenda
  PD-s, moszbatimin e parimeve demokratike etj. Ia vlen t ndaloj pak te
  nj gj shum e prfolur, edhe pr korrupsion, tek privatizimet. Gjat
  viteve 1993 dhe 1994 privatizimet jan udhhequr nga un, n pozicionin
  e zvendskryeministrit pr reformn ekonomike. Them se ka qen procesi
  m pak i korruptuar i t gjitha reformave ekonomike t ktyre 15 vjetve
  tranzicion. N t gjith vendin u krijuan bordet e privatizimit (pothuaj
  900 vet n t gjith Shqiprin), t cilat shrbenin si nxits t
  privatizimit, si zhbllokues t ngecjeve t privatizimit. Edhe brenda
  PD-s shpreheshin qndrime, si "jo po mos ta privatizojm filan objekt,
  se nuk kan br akoma dokumentet ish-pronart", apo "prse ndrmarrjen
  t mos e privatizoj ky grup ish-t prndjekurish politik?", apo "prse
  mos t'ia japim nj investitori me ide shum pozitive biznesi?" etj. T
  gjitha kto ide, kto ngecje, para krijimit t bordeve t privatizimit,
  ishin shkak pr frenimin e procesit, gj q lidhej me dmtime t
  paimagjinueshme t prons s prbashkt. Duhet t shkojm me mend n
  situatn e fillimit t viteve '90, q t kuptojm se nuk mund t vonohej
  asnj moment privatizimi, sepse do t ishte me pasoja shum t rnda,
  mund t mos mbetej gj pr t privatizuar, sepse objektet do t
  shkatrroheshin edhe fizikisht. Mentaliteti zotrues antipron
  shtetrore q mbretronte, ishte mentaliteti i grabitjeve masive, i
  trashguar nga periudha e qeveris Nano t vitit 1991, me grabitjet
  masive n La etj. Bordet qen nj "shpikje" q godiste, rregullonte
  edhe situatn para bordeve, kur vetm "dy ministra" vendosnin: me firmn
  e tyre prjashtonin nga ankandi! Pra bordet, kta 900 vet, qen
  parlamenti i privatizimit. Edhe personat e SHIK-ut, apo Shefi i Policis
  q merrte pjes n bord, e q sot prflitet gjith mllef, ishin vn
  qllimisht q t ulnin rrezikun e kalimit t prons shtetrore n duart
  e personave kriminal. Nga ana tjetr, n borde merrte pjes edhe
  opozita. Vendimet e bordeve ishin t hapura, ku secili votonte me
  shkrim. Publikimi i privatizimeve ishte perfekt dhe fare transparent. Si
  rezultat, u privatizuan me mijra ndrmarrje t vogla, t mesme dhe t
  mdha, brenda m pak se 6 muajve. Megjithat, procesi u kritikua, e un
  mendoj se u kritikua sepse nuk u bn hatrllqe, as pr ata t PS-s,
  dhe as edhe disave t PD-s, q "t mbyllnin gojn"! Shoh sot n media
  ca lider politik q "shajn privatizimin me borde", e m kujtohet kur
  vinin n zyrn time q t krkonin favore t paligjshme pr privatizim.
  Duhet thn se Bordi Qendror i Privatizimit, q un kryesoja, nuk ka
  br, n qindra rastet q ka kaluar npr duar, asnj prjashtim t
  vetm nga ankandi, e prsris, as edhe nj prjashtim t vetm! Diku nga
  viti 1995 u hoqn bordet e privatizimit, dhe privatizimi filloi t bhet
  "ekskluzivisht me ankand". Ky qe nj dshtim i plot praktik. Ankandet u
  kriminalizuan. N ankande hynin kriminel t armatosur, q krcnonin
  ose blinin pjesmarrsit n ankande, q t trhiqeshin. Procedurat u
  bn fare jotransparente. Nejse, nuk po e zgjas m tej pr privatizimin,
  sepse nuk dua t'ju shkpus nga tema juaj e intervists. Aktivitetet ku
  mund t flitet pr korrupsion dhe munges totale transparence qen
  marrja e kredive nga bankat shtetrore, marrjet e licencave, dhnia e
  tokave me qira "99 vjet" etj., t cilat nuk u kritikuan aq shum nga
  opozita e kohs, PS-ja, me q ishin edhe vet t prfshir n
  korrupsionin q nisi: PS-ja paguhej me favore nga t korruptuarit e
  PD-s, pr t mos folur shum, pr t mos kritikuar shum! Sidoqoft,
  duke e par situatn me mendt e sotme, pas 8 vjetsh regjim t PS-s,
  jam i bindur q rastet e korrupsionit, para vitit 1997, kan qen me
  mijra her m t pakta, m t rralla se sot. Sot, t gjesh nj zyrtar
  q nuk merr bakshishe, q nuk trukon tenderat pr t marr "10-20%-shin
  e vet", sht gjja m e vshtir, e shpesh e pamundur.

  *Si e gjykoni qndrimin e qeveris s PD-s dhe presidentit Berisha n
  ngjarjet e vitit 1997?*
  Disa gjra i shpjegova m lart. Por ajo q do t theksoja prmbledhtas
  ktu, sht sa vijon. Faji kryesor i kasts s aparatikve profajde t
  PD-s, me n krye z. Berisha, nuk ishte tolerimi i firmave piramidale.
  Jo, tolerimi mund t ishte jo faj, por gabim, apo gomarllk. Ktu flitet
  pr faj t rnd penal, pr ushqimin e firmave piramidale me prkrahje
  politike, pr krijimin ndaj tyre t lehtsive pr t vepruar n nj koh
  q ekzistonte detyrimi i qart ligjor pr t'i ndaluar. Flitet pr
  mbshtetje qeveritare n pagesat e tatimeve dhe taksave, pr
  kontrollimin e financave t tyre skandaloze dhe pr fshehjen e gjendjes
  s tyre reale-e kjo nuk do t thot "tolerim", por do t thot
  praktikisht krijim i piramidave. Natyrisht, jan pronart e tyre
  ekzekutort e krijimit t tyre, por z. Berisha, n krye t aparatikve
  profajde, i krijuan politikisht dhe ekonomikisht piramidat, si krijon
  nj pushtet nj rend ekonomik t caktuar. Nuk jemi pra vetm para nj
  mosveprimi, jemi para veprimesh n favor t firmave piramidale
  mashtruese, t kryera nga kasta propiramida e PD-s. Fakti q shum
  zyrtar t firmave piramidale ishin ish-sigurimsa apo ish-aparatik t
  Partis Komuniste, nuk do t thot se ato i krijoi PS-ja e jo PD-ja; ai
  soj zyrtarsh ishin shrbtort m t devotshm t Kryeministris dhe t
  Presidencs s kohs s PD-s!

  *Nse PD-ja, q n dhjetorin e 1996-s, apo fundja n janarin e vitit
  1997, do t krijonte nj qeveri teknike pr ta shpn vendin n zgjedhje
  t parakohshme, e njkohsisht do t fillonte t ndante parat n nj
  mas t vogl, p.sh. deri n vlern 10 000 dollar (sa t knaqeshin
  masa m e madhe e kreditorve nga demonstratat), Shqipria nuk do t
  ishte shkatrruar. Shqipria u shkatrrua q z. Berisha t mos humbte
  kolltukun e tij t presidencs s dyt, dhe q berishistt t mbanin
  pushtetin aq t dshiruar. Ju keni qen nj nga drejtuesit e qeveris
  dhe njerzit m t besuar brenda PD-s. Sipas jush, duke ndjekur
  lvizjet e fundit politike, ka ndryshuar vrtet PD-ja dhe Berisha?
  *Z. Berisha n prmbajtje nuk ka si t ndryshoj, ai vetm ka vn nj
  mask pr t'u dukur "qengj". Nuk ka vend tjetr n bot, q mban n
  politik nj lider q t'i ket br vendit t vet at q i ka br z.
  Berisha m 1996-'97. Ndrsa PD-ja ka ndryshuar pr keq; ka rrshqitur m
  majtas se PS-ja, dhe, 'sht m e keqja, ka marr ngarkesa populiste,
  q kan brenda totalitarizmin, q sht nj rrezik i madh pr vendin.


  *Jeta aktuale dhe shkaku pse nuk ingranohet n politik*

  */Kopliku: Nuk kam nj parti politike q t m prputhet/*
  Bashkim Kopliku, ish-ministri i sukseshm i Rendit i Partis Demokratike
  n vitet 1992-1993 nuk mendon t futet srish n politik, pasi sipas
  tij ende nuk ka nj parti q i prputhet s paku n gjrat kryesore, me
  mendimet e tij. Tashm n pension, Kopliku mendon se Partia Demokratike
  ka ndryshuar pr keq, n nj koh q ai vet nuk k ndryshuar. Kopliku
  pohon se ndihet komod q sht prezent n media me mendimet e veta t
  shprehura n form opinionesh. Sipas tij "e kam pr detyr t'u them
  bashkqytetarve t mi t vrteta, ashtu si i mendoj un. Mendja ma
  thot se i bj nj t mir opinionit politik e ekonomik shqiptar, me
  analizat dhe opinionet e mia". Njeriu q dikur drejtonte bordin e
  privatizimeve t ndrmarrjeve dhe gjithkaje shtetrore t trashguar
  nga komunizmi, pohon se korrupsioni n at koh ishte n kufij minimal
  dhe se detyra e tij ndaj shtetit sht br shum ndershmrisht. N kt
  kndvshtrim Kopliku sheh t gjith angazhimin e tij t dikurshm n
  strukturat drejtuese t Partis Demokratike. Duke besuar se ka
  prmbushur shum m mir se t tjert, q tashm jan n radht e PD,
  detyrat e tij jo ndaj partis, por ndaj popullit dhe shtetit.


  *Pasaporta*

  -Diplomuar si inxhinjer elektronik n Universitetin e Tirans, 1966.
  -Uzina e Radio Televizorve Durrs (1973-1991)
  -Kryetar i Sektorit t Kontrollit t Cilsis (1973-75)
  -Kryetar i Byros Teknike (1985-90)
  -Kryeinxhinjer (1990-91)
  -Kryetar i Komitetit Ekzekutiv t Rrethit t Durrsit (1991-1992)
  Deputet i Kuvendit (1991-1997)
  -Zvends Kryetar i Kshillit t Ministarave dhe Ministr i Rendit
  Publik (1992-1993)
  -Zvends Kryetar i Kshillit t Ministarave i ngarkuar me Reformn
  Ekonomike (1993-1995)
  -Kryetar i Komisionit Parlamentar t Ekonomis, Financs dhe
  Privatizimit (1996-1997).
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  43
  Postime
  1,079
  Mes carcafit te gjate qe ka derdhur Kopliku, une u perqendrova tek pjesa e pare, aty ku thote se Berisha urdheroi armatimin e PD-se ne 1997. Per fat te mire, Kopliku pretendon se kjo gje u tha ne grupin parlamentar te kohes, pra ne prani te 100 e ca veteve. Rrjedhimisht eshte e konstatueshme ne se po genjen apo po thote te verteten. Pershtypja e dyte eshte se Kopliku flet per "liberale" dhe "te forte" por nuk permend asnje emer se kush ishin keta liberale dhe kush ishin keta te forte. Pershtypja e fundit eshte se zoteria ne fjale priti mbi tete vjete per te zbardhur nje ngjarje te rendesishme te 97 per ta hedhur si shashke ne pikun e fushates elektorale. Dhe nuk ka si mos te te bjere ne sy sintonimi i perkryer me platformen e vetme te PS-se, ate anti-Berishe, kur kane mbetur vetem tre dite fushate elektorale.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  vellai i gruas se Koplikut kandidon per PD-PDR.. pra Fred Xhaferi..

  kushedi c'heq i ziu me kok derrin Bashkim..

  Fenomeni "Kopliku" ..do nje trajtim te vecante.. e do ja bejme ndonje dite..

  Ate e kurdisin..

  ate vidhen qe e kurdis nuk e ka ne dor i ngrati Bashkim..

  eshte e vjeter ajo vidh..

  Por nje gje eshte interesante dhe e vertete.. se.. PD ka vene ne qeverine e saj te Pare.. Armiq te saje te betuar.. sikurse Kopliku..Sander Meksi, tan Hoxha e plot e plot te tjere..

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  926
  Mua me beri pershtypje ne kete historine e " Belul Gjeraqines" qe:

  Vite ku Bashkim Kopliku ka qene ne poste te qeverise 92-96, jane vitet me te mira per Shqiperine. Se ka punuar me vetmohim Baci.

  Autoritari, patriarku, "diktatori" Sali Berisha, qe bente vetem cfar donte vet, nuk ka patur dore ne punen kolosale te viteve 92-96. Ate e bente vetem Baci.

  Kurse faturen e 97 nuk themi qe sduam ta paguajm, por kur shohim qe po vjen kamarieri per te mare llogarine, ngrihemi si me terezi nga tavolina per te shkuar ne WC dhe ja leme Sales te merret me pagesen.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,681
  Thelbi ketu nuk esht e lagu se lagu ,por esht shum i thjesht me nje pyetje


  A I ARMATOSI SALA ANTARET SIMPATIAZANTET SHOKET DHE FISIN ME ARME PARA 97 APO JO ????????


  Meqense e kane shkruar edhe te tjere kete fakt do doja pergjigjen tende Brari .

  Dhe ne qoftese po ateher gjith faji esht i Sales pa shum dengla

  dhe ne qoftese jo i bien ne qafe kot , pasi ka qene viktime e pa-aftesise se tij politike etj..

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  43
  Postime
  1,079
  Sot ne emision Opinion, ku te tjere te ftuar ishin Ruci, Gjinushi dhe Pollo, Jozefina Topalli tha dicka interesante qe nuk e zhvilloi dot me tej se debati u ashpersua shume dhe pati shume nderprejeje te fjales. Nuk e mbaj mend fjale per fjale, por tha se ne mbledhjet e grupit parlamentar te viteve 96-97 ajo ishte ne karriken ngjitur me Koplikun dhe nuk kishte degjuar dicka te tille dhe se Kopliku duhet te kete pasur halucinacione.

  Ky fakt eshte shume i lehet per tu ekspozuar, nqs shtypi yne nuk do ishte i klientizuar. Gjate intervistes Kopliku permendi krahun e forte dhe ate liberal. Gazetarja nuk kujtohet ta pyese se kush tjeter bente pjese ne kete krahun liberal, qe presupozoj se do ishin me te gatshem per te pranuar kete deklaraten hipotetike te Berishes. Mgjth, dihet lista e deputeteve te 96 te PD-se dhe marshalla jane shume, jo pak ende aktive ne politike. Ti pyesin dhe ta marrim vesh.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,166
  Postimet n Bllog
  3
  Sic e kam thene edhe me pare, dobesia kryesore e Berishes eshte perzgjedhja e njerezve rreth tij, dhe Kopliku qe eshte nje derdimen e gjysem per nga vete fjalori qe perdor, dikur Berisha e beri edhe minister. Kopliku, Baleta, Brus Xhekson e ndonje tjeter jane ata qe bejne profesionin e prostitutes politike. Cfare do te me japesh qe te shkoj tek Gazeta e Mafies Shqiptare qe te bej nje intereviste kunder Berishes?

  Kopliku ka edhe nje arsye tjeter personale qe i trembet berjes se Berishes kryeminister. Vete Kopliku eshte akuzuar nga SHIK ne 1997 si spiun i sherbimeve sekrete te vendeve fqinje brenda qeverise shqiptare. Bile edhe vete Berisha e ka nxjerre nje fjale te tille nga goja ne parlamentin e asaj kohe ne debat e siper. Riardhja e PD-se ne pushtet do te thote hapje dosjesh, zbardhja e te verteteva te 1997, gjykimi dhe ndeshkimi i krimineleve qe shkaterruan dhe demtuan shtetin shqiptar.

  Shpresoj qe Kopila te tille Berisha te mos u japi perseri poste ministrore pasi eshte turp per te dhe degjenerim per gjithe inteligjencen shqiptare.

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. Gjykata zbardh vendimin: SHIK-u vrau Remzi Hoxhn si agjent serb
  Nga ex-x n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 384
  Postimi i Fundit: 26-09-2013, 08:45
 2. Bashkim Kopliku: Votoni per te keqen me te vogel, votoni per PS
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 23-02-2013, 14:33
 3. Vajza e Berishs: Pasuria nga UNMIK, 800 mij USD
  Nga Cimo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 272
  Postimi i Fundit: 20-05-2010, 04:11
 4. Shprivatizimi i ekonomis son (Bashkim Kopliku)
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-03-2004, 17:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •