Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 29
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Rushajet (Pentekosti) - Zbritja e Shpirtit t Shenjt

  Rushajet (Pesdhjetorja) Zbritja e Shpirtit t Shenjt

  N Dhiatn e Vjetr Pesdhjetorja (Pentekostia) ishte festa q kremtohej pesdhjet dite pas Pashks. Ashtu si Pashka kremton eksodin e Izraelitve nga skllavria e Egjiptit kshtu edhe Pesdhjetorja kremton dhnien e dhjet urdhrimeve nga Perndia Moisiut, n malin e Sinart.

  N Dhiatn e Re t Mesias, ngjarja e Pashks merr nj kuptim t ri, si kremtimi i vdekjes dhe ngjalljes s Krishtit, "eksodi" i njerzve prej ksaj bote mkatare n Mbretrin e Perndis. Po, gjithashtu n Dhiatn e Re, festa e Rushajeve (Pesdhjetorja) sht prmbushur dhe rinuar me ardhjen e "ligjit t ri", zbritjes s Shpirtit t Shenjte mbi nxnsit e Krishtit.

  Kur erdhi dita e Rushajeve, ata ishin t gjith bashk, n nj mendje t vetme n t njjtin vend. Dhe befas nga qielli erdhi nj ushtim, si ajo e nj ere q fryn furishm dhe e mbushi gjith shtpin ku ata po rrinin. Dhe u dukn mbi ata gjuh si prej zjarri, t cilat ndaheshin dhe qndronin mbi secilin prej tyre. Edhe u mbushn t gjith me Shpirtin e Shenjt... (Veprat 2:1-4).

  Shpirti i Shenjt, t cilin Krishti u kishte premtuar nxnsve t tij, erdhi ditn e Rushajeve. (Joani 14:26, 15:26; Lluka 24:49; Veprat 1:5) Apostujt morn "fuqi prej s larti" dhe filluan t predikonin dhe t jepnin dshmi pr Jisuin si Krishtin e ngjallur, Mbretin dhe Zotin. Tradicionalisht, ky moment sht quajtur ditlindja e Kishs.

  N shrbesat liturgjike t fests s Rushajeve, ardhja e Shpirtit t Shenjt kremtohet bashk me zbulesn e plot t Trinis Hyjnore: Atit, Birit dhe Shpirtit t Shenjt. Plotsia e Hyjnis u shfaq n ardhjen e Shpirtit tek njerzit dhe himnet e Kishs e kremtojn kt shfaqje si veprn finale t vetzbuless dhe vetadhurimit t Perndis n botn e krijuar prej Tij. Pr kt arsye, e Diela e Rushajeve n Traditn Orthodhokse sht quajtur gjithashtu, Dita e Shn Trinis. Shpesh, n kt dit, ikona e Shn Trinis - veanrisht ajo e tre figurave engjllore q iu shfaqn Abrahamit, stratit t bess s krishter - vendoset n qendr t Kishs. Gjithashtu, n kt dit prdoret edhe ikona e Rushajeve, e cila tregon gjuht e zjarrit mbi Shn Marin dhe Dymbdhjet Apostujt, prototipi origjinal i Kishs, t cilt jan ulur n unitet, duke rrethuar nj imazh simbolik t "kozmosit", bots.

  N Rushajet, ne kemi prmbushjen finale t misionit t Jisu Krishtit dhe fillimin e periudhs mesianike t Mbretris s Perndis, e cila sht e pranishme mistikrisht n kt bot n Kishn e Mesias. Pr kt arsye, dita e pesdhjet sht fillimi i epoks q sht tej kufijve t ksaj bote. Pesdhjeta, sht numri i prmbushjes s prjetshme dhe qiellore, n traditn e devotshmris mistike Judeo-Kristiane: shtat her shtat, plus nj.

  Kshtu, Pesdhjetorja sht nj dit apokaliptike, q do t thot dita e zbuless finale. Ajo sht quajtur gjithashtu nj dit eskatologjike, q do t thot dita e mbarimit final dhe t prsosur (n greqisht eskaton do t thot mbarim, fund). Sepse, kur do vij Mesia dhe do t afrohet Dita e Zotit, inagurohen "ditt e fundit", pr t cilat "Perndia dekraron: ...Un do t derdh nga Fryma ime n do mish." Kjo sht nj profeci e vjetr, s cils Apostull Pietri i referohet n predikimin e par t Kishs s krishter, q u predikua t Dieln e par t Rushajeve (Veprat 2:17; Joel 2:28-32).

  Duhet ta themi prsri q festa e Rushajeve nuk sht thjesht kremtimi i nj ngjarjeje, q ndodhi shum shekuj m par. Ajo sht kremtimi i far duhet t ndodh me ne n Kish sot. Ne t gjith kemi vdekur e jemi ngjallur me Mbretin-Mesia dhe t gjith e kemi marr Shpirtin e tij t Trshenjt. Ne jemi "tempujt e Shpirtit t Shenjt". Shpirti i Perndis banon ndr ne (Romant 8; I Korinthiant 2-3; II Korinthiant 3; Galatiant 5; Efesiant 2-3). Ne, nprmjet antarsis n Kish, kemi marr "vuln e dhurats s Shpirtit t Shenjt" n misterin e Mirosjes. Rushajet kan ndodhur tek ne.

  Mesha Hyjnore e Rushajeve na kujton pagzimin ton n Krishtin me vargjet nga Galatiant, t cilt prsri zvndsojn Himnin Trishenjtor. Vargje t veant nga psalmet zvndsojn, gjithashtu, psalmet e zakonshm t antifonve t Meshs. Apostulli dhe Ungjilli na tregojn ardhjen e Shpirtit tek njerzit. Shkurtorja flet pr prmbysjen e Babelit, meqense tani Perndia i bashkon kombet n unitetin e Shpirtit t tij. Prlshorja shpall kapjen e tr gjithsis n rrjetn e Perndis, nprmjet veprs s Apostujve t frymzuar. Himnet O Mbret Qiellor dhe Pam Dritn e Vrtet, kndohen pr her t par qysh prej Pashks, duke e thirrur Shpirtin e Shenjt "t vij e t banoj ndr ne" dhe duke shpallur q "ne kemi marr Shpirtin qiellor". Ndrtesa e Kishs sht zbukuruar me lule dhe me gjethet e gjelbra t vers, pr t treguar se Fryma hyjnore e Perndis vjen t rinoj t gjith krijimin si "Shpirti jetbrs". N Hebraisht fjala Shpirt, frym dhe er sht e njjta fjal, ruah.

  I bekuar je, o Krisht Perndia yn, q i tregove peshkatart t gjithurt, duke iu drguar Shpirtin e Shenjt dhe me ann e tyre rrjetore tr botn, o Njeridashs, lavdi m Ty! (Prlshorja).

  Kur i Larti zbriti dhe przjeu gjuht, i prndau kombet. Por, kur drgoi gjuht e zjarrta, t gjith i thirri n bashkim. Prandaj, me nj z, ne lavdrojm Shpirtin e Trshenjt (Shkurtorja).


  Mbrmsorja e Madhe e mbrmjes s Rushajeve prmban tre lutje t gjata, n t cilat besnikt bien n gjunj pr t parn her qysh prej Pashkve. E Hna mbas Rushajeve, n Kishn Orthodhokse sht festa e Shpirtit t Shenjt dhe e Diela mbas Rushajeve sht e festa e Gjith Shenjtorve. Kjo sht pasoj logjike e liturgjis, meqense ardhja e Shpirtit t Shenjt prmbushet n njerzit me an t brjes s tyre shenjtor dhe ky sht qllimi i krijimit dhe i shptimit t bots.

  "Kshtu thot Zoti: Shenjtrohuni, pra dhe jini t shenjt, sepse un Perndia juaj jam i shenjt" (Levitiku 11:44-45; i Pietri 1:15-16).
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 19-06-2005 m 14:46

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15
  Edhe kur erdhi dita e Pentikostis, ishin t
  gjith me nj zemr n nj vend.
  Edhe papritur u b nj oshtim nga qielli si
  oshtima e nj ere q fryn me fuqi, dhe mbushi
  gjith shtpin ku ishin duke ndenjur. Edhe u dukn
  mbi ta gjuhra duke u ndar si prej zjarri, dhe
  ndenjn mbi gjithsecilin nga ata. Edhe u mbushn
  t gjith me Shpirt t Shenjt, e zun t flisnin me
  gjuh t tjera, si ua jepte Shpirti t flisnin.

  (Veprat 2:1-4).


  I bekuar je, o Krisht Perndia yn, q i tregove
  peshkatart t gjithurt, duke iu drguar Shpirtin
  e Shenjt dhe me ann e tyre rrjetove tr botn,
  o Njeridashs, lavdi m Ty!

  (Prlshorja)


  Kur i Larti zbriti dhe przjeu gjuht, i prndau
  kombet. Por, kur drgoi gjuht e zjarrta, t gjith
  i thirri n bashkim. Prandaj, me nj z, ne lavdrojm
  Shpirtin e Trshenjt.

  (Shkurtorja)

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15
  Sot Kisha feston ditelindjen e saj. 50 dite pas Pashke, 10 dite pas ngjitjes se Krishtit ne qiell, Shpirti i Shenjte zbriti mbi apostujt e Krishtit, ashtu sic u kish premtuar Krishti. Kjo shenon edhe shfaqjen e plote e Trinise se Shenjte, Atit, Birit dhe Shpirtit te Shenjte.

  Albo

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1
  O Mbret Qiellor Ngushellimtar, Shpirt i se Vertetes qe ndodhesh kudo dhe i mbush te Gjitha! Eja dhe qendro mbi ne dhe pastrona nga do njolle dhe shpeto o I Mire shpirtrat tane! Amin!
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #5
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Postime
  3,123
  Sot eshte dita kur Perendia per here te pare erdhi te banoje brenda njerezve permes Shpirtit te Tereshenjte.

  Shpetimin qe ATI planifikoi, BIRI e realizoi dhe SHPIRTI I TERESHENJTE na beri ta shijojme!
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 6. #6
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Citim Postuar m par nga Matrix Lexo Postimin
  Sot eshte dita kur Perendia per here te pare erdhi te banoje brenda njerezve permes Shpirtit te Tereshenjte.
  Davidi thuajse 1000 vjet para Krishtit thote:


  Ps50:12,13

  12 Krijoje n mua, o Hyj, zemrn e pastr,

  prtrij n mua nj shpirt t qndrueshm!

  13 Mos m flak larg fytyrs sate,

  mos e hiq prej meje shpirtin tnd t shenjt.

 7. #7
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Postime
  3,123
  Ne DHV nuk kemi brenda-banim te Shpirtit te Shenjte por pranine e Tij tek profetet/te zgjedhurit per t'i ndihmuar ata te benin punen qe u caktonte Zoti.

  Kjo sepse mekati i tyre ishte akoma i pashlyer nga sakrifica e Krishtit.

  Nqs Shpirti i Shenjte do ishte brenda tyre ne DHV, Krishti nuk do fliste per ardhjen e Ngushelluesit para ndarjes fizike me nxenesit e Tij
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 8. #8
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Pikepamja, se tek te krishteret banon shpirti i shenjte si person, eshte protestante, qe dihet qe nuk ia kane idene se per cfare flasin, kur vjen puna ne Trini e Kristologji dhe jane pre e te gjitha gafave te mundshme.

  Ne Ortodoksi behet dallim mes energjive, hireve dhe esences se shpirtit te shenjte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 28-05-2010 m 02:26

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e marcus1
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  2,574
  Citim Postuar m par nga Seminarist Lexo Postimin
  Pikepamja, se tek te krishteret banon shpirti i shenjte si person, eshte protestante, qe dihet qe nuk ia kane idene se per cfare flasin, kur vjen puna ne Trini e Kristologji dhe jane pre e te gjitha gafave te mundshme.

  Ne Ortodoksi behet dallim mes energjive, hireve dhe esences se shpirtit te shenjte.
  Dmth, sipas teje trupi i nj t shenjti t pakurorzuar, sht tempulli, vendbanimi i nj energjie! I bie q edhe t shenjtrit e kurorzuar t mos ken pasur Shpirtin si Person, por vetm si energji!

  Bravo Seminarist!

  Συγχαρητήρια, αυτά σας μαθαίνει ο καθηγητής σου;
  Ndryshuar pr her t fundit nga marcus1 : 28-05-2010 m 03:02
  The experience of love, is not when you receive it, but when you give it! - Durin Hufford

 10. #10
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Dmth, sipas teje trupi i nj t shenjti t pakurorzuar, sht tempulli, vendbanimi i nj energjie! I bie q edhe t shenjtrit e kurorzuar t mos ken pasur Shpirtin si Person, por vetm si energji!

  He, Matrix!

  Po tashti, cfare do themi per Jezusin e gjalle, LARG Fese e Dogmave? A e sheh Marcusin1 qe ka Jezusin e gjalle LARG Fese e dogmave, se cfare thote?

  Jezusi i 'gjalle' larg fese e dogmave eshte paganizimi i Jezusit!

 11. #11
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Do tju jap disa pasazhe nga Vladimir loski, qe Albo e ka qejf, mare nga "Mystical Theology of the Eastern Church'.

  The theology of the Eastern Church distinguishes in God the three hypostases, the nature or essence, and the energies. The Son and the Holy Spirit are, so to say, personal processions, the energies natural processions. The energies are inseparable from the nature, and the nature is inseparable from the three Persons. These distinctions are of great importance for the Eastern Church’s conception of mystical life:

  1. The doctrine of the energies, ineffably distinct from the essence, is the dogmatic basis of the real character of all mystical experience. God, who is inaccessible in His essence, is present in His energies ‘as in a mirror,’ remaining invisible in that which He is; ‘in the same way we are able to see our faces, themselves invisible to us in a glass,’ according to a saying of St. Gregory Palamas. (Sermon on the Presentation of the Holy Virgin in the Temple). Wholly unknowable in His essence, God wholly reveals Himself in His energies, which yet in no way divide His nature into two parts–knowable and unknowable–but signify two different modes of the divine existence, in the essence and outside of the essence.  2. This doctrine makes it possible to understand how the Trinity can remain incommunicable in essence and at the same time come and dwell within us, according to the promise of Christ (John xiv, 23). The presence is not a causal one, such as the divine omnipresence in creation; no more is it a presence according to the very essence–which is by definition incommunicable; it is a mode according to which the Trinity dwells in us by means of that in itself which is communicable–that is to say, by the energies which are common to the three hypostases, or, in other words, by grace–for it is by this name that we know the deifying energies which the Holy Spirit communicates to us. He who has the Spirit, who confers the gift, has at the same time the Son, through whom every gift is transmitted to us; he also has the Father, from whom comes every perfect gift. In receiving the gift–the deifying energies–one receives at the same time the indwelling of the Holy Trinity–inseparable from its natural energies and present in them in a different manner but none the less truly from that in which it is present in its nature.


  3. The distinction between the essences and the energies, which is fundamental for the Orthodox doctrine of grace, makes it possible to preserve the real meaning of St. Peter’s words ‘partakers of the divine nature.’ The union to which we are called is neither hypostatic–as in the case of the human nature of Christ–nor substantial, as in that of the three divine Persons: it is union with God in His energies, or union by grace making us participate in the divine nature, without our essence becoming thereby the essence of God. In deification we are by grace (that is to say, in the divine energies) all that God is by nature, save only identity of nature . . ., according to the teaching of St. Maximus (De ambiguis). We remain creatures while becoming God by grace, as Christ remained God in becoming man by the Incarnation.


  These distinctions in God which are made by the theology of the Eastern Church do not in any way contradict its apophatic attitude in regard to revealed truth. On the contrary, these antinomical distinctions are dictated by a concern for safeguarding the mystery, while yet expressing the data of revelation in dogma. Thus, as we have seen in the doctrine of the Trinity, the distinction between the persons and the nature revealed a tendency to represent God as a ‘monad and triad in one’, with the consequence that the domination of the unity of the nature over the trinity of the hypostases was avoided, as was the elimination or minimizing of the primordial mystery of the identity-diversity. In the same way, the distinction between the essence and the energies is due to the antinomy between the unknowable and the knowable, the incommunicable and the communicable, with which both religious thought and the experience of divine things are ultimately faced. These real distinctions introduce no ‘composition’ into the divine being; they signify the mystery of God, who is absolutely one according to His nature, absolutely three according to His persons, sovereign and inaccessible Trinity, dwelling in the profusion of glory which is His uncreated light, His eternal Kingdom which all must enter who inherit the deified state of the age to come.”
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 28-05-2010 m 03:18

 12. #12
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Postime
  3,123
  Sidoqofte Seminarist, thelbi eshte qe Brenda-Banimi i Shpirtit te Shenjte tek njeriu erdhi pas Vdekjes dhe Ringjalljes se Krishtit.
  Ne DHV kjo gje ishte e pamundur sepse njeriu nuk mund te qendronte dot ne pranine e Perendise (Kujto qe vetem Kryeprifti hynte 1 here ne vit ne Tempull, me Gjakun e Qengjit). Cdokush qe guxonte, vdiste!

  Pra menyra se si Perendia banoi ne Tempull eshte e njejta me menyren se si Perendia banon sot tek besimtaret e krishtere.
  (Pa hyre ne sterhollime te metejshme ne ndarjet esence-energji)
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 13. #13
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1
  Mesa di, Shen Grigor Pallamai ka folur shume per keto ceshtje, raportit esence-energji. Dhe kuptohet perderisa edhe te Krishteret marrin vetem pjese te energjise hyjnore dhe hireve, patjeter ne kete menyre shfaqej Shpirti i Shenjte edhe tek Profetet e DHV.
  Esenca e Perendise eshte e panjohshme dhe e pakuptueshme per njerezit, siletdo qofshin keta. Matrix, keto nuk jane te veshtira per t`u kuptuar, sepse i bie sipas teje qe Profetet e DHV te mos kene patur Shpirtin e Shenjte (nese nuk te keqkuptoj)!!!!

  Besoj
  ........
  Dhe ne Shpirtin e Shenjte.......
  qe foli me anen e Profeteve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 28-05-2010 m 04:09
  Duaje te afermin tend si veten

 14. #14
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Postime
  3,123
  Citim Postuar m par nga ilia spiro
  sepse i bie sipas teje qe Profetet e DHV te mos kene patur Shpirtin e Shenjte
  Ti po e thua!
  Une skam thene qe nuk e kishin por se Shpirti i Shenjte i ka fuqizuar per te folur mesazhet e Zotit per Izraelin.
  Por eshte tjeter gje kur dikush behet Tenda e Zotit dhe tjeter gje kur dikush bashkepunon me Zotin.
  Shpirti i Shenjte eshte i pranishem madje dhe ne krijesat e tjera duke u dhene atyre jete.(Si qendron bota pervecse nga Shpirti i Shenjte?)
  Dhe Sauli u fuqizua me Shpirtin e Shenjte dhe profetizoi, dhe Davidi po ashtu, por ndryshonte njeri nga tjetri.
  Dhe akoma me shume, te dy keta ndyshojne nga shenjtoret e Dhjates se Re. Shenjtoret e DHR madje quhen Krijim i Ri. Cili nga shenjtoret e DHV u quajt krijese e re?

  Pra ka shume menyra te nderveprimit te Shpirtit te Shenjte me krijimin(si me te vjetrin, po ashtu dhe me te riun qe jemi ne)
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 15. #15
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1
  Citim Postuar m par nga Matrix Lexo Postimin
  Por eshte tjeter gje kur dikush behet Tenda e Zotit dhe tjeter gje kur dikush bashkepunon me Zotin.
  Nese mund ta vazhdojme dialogun, mesa kuptoj ketu kemi dallimet esence-energji (mbase gabohem), sepse pikerisht ketu eshte nje nga dallimet. Te behesh Tenda e Zotit me duket e pamundur (esenca).
  Shpirti i Shenjte merret me Pagezimin. Me pas rifitohet me Pendim-Rrefimin dhe nepermjet Tij vjen Zoti Krisht ne Kishe nepermjet mistereve.
  Por diskutimi eshte: Vjen energjia, rrezatimi i Shpirtit te Shenjte, dhe kurrsesi esenca e Tij.
  Duaje te afermin tend si veten

 16. #16
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Postime
  3,123
  Degjo Ilia
  Zoti vjen tek ne n ate menyre qe Ai e sheh me te dobishme per shpirtin tone.

  Edhe u mbushn
  t gjith me Shpirt t Shenjt, e zun t flisnin me
  gjuh t tjera, si ua jepte Shpirti t flisnin
  Veprat 2:1-4

  Kaq na nevojitet ne te dime per shpetimin tone!
  Qofte Energjia qofte Esenca jane aspekte te Personit.
  Pra dhe kur vjen energjia e Personit, ka ardhur vete Personi!
  Sepse pastaj i bie te themi se dhe ne kungim ne nuk marrim Personin e Krishtit por vetem Energjine e Tij, dhe keshtu bie dhe ti ne herezine protestante

  (energjia nga esenca del ne fund te fundit, nuk eshte e krijuar sic thoshte Barlaami )
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 28-05-2010 m 12:39
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 17. #17
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Citim Postuar m par nga Matrix Lexo Postimin
  Qofte Energjia qofte Esenca jane aspekte te Personit.
  Pra dhe kur vjen energjia e Personit, ka ardhur vete Personi!
  Mesa duket se ke lexuar mire Loskin:

  The theology of the Eastern Church distinguishes in God the three hypostases, the nature or essence, and the energies. The Son and the Holy Spirit are, so to say, personal processions, the energies natural processions.

  Perkthimi

  Teologjia e Kishes se Lindjes dallon ne Perendine tre Hipostaza, natyren apo esencen, edhe energjite. Biri edhe Fryma jane, si te thuash, rrjedhje te personit, ndersa energjite te natyres.


  The distinction between the essences and the energies, which is fundamental for the Orthodox doctrine of grace, makes it possible to preserve the real meaning of St. Peter’s words ‘partakers of the divine nature.’ The union to which we are called is neither hypostatic–as in the case of the human nature of Christ–nor substantial, as in that of the three divine Persons: it is union with God in His energies, or union by grace making us participate in the divine nature, without our essence becoming thereby the essence of God.  perkthimi


  Dallimi mes esences edhe energjive, qe eshte themelore per doktrinen ortodokse te hirit, e ben te mundur te kuptuarit e vertete te fjaleve te Shen. Pjetrit, i te berit pjesetare te natyres hyjnore. Bashkimi, ne te cilin jemi te thirrur, nuk eshte as Hipostatik - sikurse ne rastin e natyres njerezore te Krishtit, as esenciale, sikurse ne rastin e Tre Personave hyjnore. Eshte nje Bashkim, me Perendine, ne energjite e Tij, ose bashkim me ane te hirit, duke na bere pjesetare te natyres hyjnore, pa e bere esencen tone keshtu esence Perendie.


  Sic e shikojme eshte shume e rendesishme te kuptojme se banimi i shpirtit te shenjte ne besimtaret nuk eshte nje bashkim Hipostatik i besimtarit me Frymen, sikurse ishte pra, sic e thote Loski, i natyres njerezore ne Personin e Perendise Bir, as bashkim sipas natyres, sikurse eshte bashkimi i Personave ne Trini.

  Evangjelistet se kane problem te thone, ne oreoreluleborizmin e tyre klasik te Krishtit larg DOGMAVE se bashikimi i besimtarit me Frymen eshte hipostatik, madje PO AQ KEQ, esencial.

  Ti Matrix, je i ftuar te dallosh kete lloj te qeni te gjalle te Jezusit larg dogmave, si anti-ortodoksi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Seminarist : 28-05-2010 m 14:00

 18. #18
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Ku qendron e keqa ne keto opinione? Mos kembengulim ne thjeshte ne ruajtjen e sakte te ndonje perkufizimi teorik filozofik mbi Perendine, larg jetes praktike? Aspak!
  Te fillosh e mendosh se njeriu bashkohet esencialisht apo hipostatikisht me Perendine, nuk con askund vecse ne HYJNIZIM, idolizim te natyres njerezore.
  Nuk eshte e rastesishme, rrjedhimisht, se perse shume evangjeliste fillojne e flasin me autoritetin e pakundershtueshem te Mesazherit hyjnor, atij qe ka ZBULESE, si nje fryme e hyjnizuar (me ane te bashkimit me Zotin) qe flet brenda nje trupi njerezor.

  Vete mesimi i Gijon, per bashkim esencial me Perendine, te con ne kete drejtim.

  Cfare eshte Rezultati real? Psikopati 'kristiane'!

 19. #19
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Postime
  3,123
  Seminarist, pse te mos e mendojme me thjesht.

  Perendia deshiron te kete miqesi me njeriun dhe per kete ka ardhur te banoje tek ne.

  Le te mos e ngarkojme veten me idera qe e impersonalizojne Perendine.
  Perendia eshte Person dhe bashkimi me Te behet per te pasur miqesi me Te, jo ne sensin e nje bashkimi objektesh, por bashkesi personash. Ne dhe Ai. Kjo ka rendesi, miqesia me Te!
  A kemi ne miqesi me Te apo Ai na duket aq i larget sa nuk mund t'i afrohemi dot?

  Po keshtu kur Shen Grigor Pallamai foli per energjine hyjnore, ai donte te hidhte poshte tezen e Barlaamit se filozofet mund ta kuptojne Perendine me mire se murgjit. Perkundrazi, Pallamai tha se kush hyn ne kungim me energjine e pakrijuar te Perendise ka hyre ne kungim me vete Perendine, pra teologjia e tij eshte ne thelb "perafruese" dhe jo "larguese"
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15
  Ne DHV nuk kemi brenda-banim te Shpirtit te Shenjte por pranine e Tij tek profetet/te zgjedhurit per t'i ndihmuar ata te benin punen qe u caktonte Zoti.
  Shpirti i Shenjte "eshte kudo e mbush gjithcka", dhe sigurisht qe ishte i pranishem edhe ne Tempullin e popullit te Izraelit ne Jeruzalem. Me lart zure ne goje profetet e Dhiates se Vjeter, ne te gjitha momentet kur Perendia u eshte shfaqur, si Abrahamit, si Moisiut, si Ilias e me rradhe, pavaresisht nga forma ne te cilen misteri i Perendise u deshmua nga profetet (here si engjej, here si zjarr, here si ere), ne te gjitha keto manifestime te Perendise ka qene i pranishem Fjala (Krishti) dhe Shpirti i Shenjte. Gjithmone kur Perendia komunikon me krijesen e ben kete gje me dy personat e Trinise se Shenjte, Birin e Vetemlindur dhe Shpirtin e Shenjte. Shen Ireneu i pershkruajti ne menyre simbolike Birin dhe Shpirtin e Shenjte si "dy duart e Atit". Ati eshte ne Birin dhe Shpirtin e Shenjte pasi ndan nje natyre(esence) me ta, dhe kur Perendia vepron, vepron pikerisht me Birin dhe Shpirtin e Shenjte qe kane lindur e rrjedhin prej Tij, sic na meson Simboli i Besimit Orthodhoks. Dhe Perendia ka vepruar dhe ka ndricuar me driten e hirin e tij plot profete e njerez te drejte nga populli i Izraelit. Kujto Davidin e psallmeve, kujto Solomonin e fjaleve te urta. Urtesia e tyre nuk ishte njerezore, ata nuk ishin njerez te shkolluar e ditur me dituri njerezore, ishin njerez te ndricuar me hirin e Shpirtit te Shenjte qe Perendia ua dergonte te zgjedhurve te tij nga populli i Izraelit.

  Sidoqofte Seminarist, thelbi eshte qe Brenda-Banimi i Shpirtit te Shenjte tek njeriu erdhi pas Vdekjes dhe Ringjalljes se Krishtit.
  Ne DHV kjo gje ishte e pamundur sepse njeriu nuk mund te qendronte dot ne pranine e Perendise (Kujto qe vetem Kryeprifti hynte 1 here ne vit ne Tempull, me Gjakun e Qengjit). Cdokush qe guxonte, vdiste!
  Shpirtin e Shenjte e gjejme gjithmone brenda Kishes Orthodhokse dhe veprimi i Tij ne Kishe perben ate qe ne e quajme Tradite te Shenjte. Ishte ky Shpirt i Shenjte qe udhehoqi Apostujt e Krishtit ne punen e tyre misionare te ngritjes se Kishes, dhe ky Shpirt i Shenjte vepron edhe sot e kesaj dite ne Kishe. Ne si besimtare mblidhemi se bashku te kremtojme liturgjine hyjnore po ne Kishe, ne prani te Shpirtit te Shenjte e te Krishtit. Prifti kur pergatit Kungaten e Shenjte, i lutet Perendise me duart e ngritura nga qielli: "..dhe dergona o Zot Shpirtin e Shenjte dhe beje kete buke trup te Krishtit e kete vere gjak te Krishtit". Perseri, eshte po Shpirti i Shenjte ai qe kryen misterin me te madh qe Kisha Orthodhokse ka, Kungimin e Shenjte.

  Pjesmarrja e besimtareve ne misteret e Kishes ka perqellim pikerisht ushqimin dhe rritjen e tyre shpirterore ne Krisht. Pastrimin e zemres e trupit ne menyre qe te mund te kthehemi ne ene te shenjta ku Perendia mund te derdhi Hirin e Tij te Shenjte. Dhe ky Hir i Shenjte eshte ai qe na transformon e shenjteron ne rrugen tone drejt theosis.

  Persa i perket Tempullit te Izraelit ne Jeruzalem, eshte e vertete qe ne dhomen e shenjte te Tempullit hynte vetem kryepriti i popullit te Izraelit dhe vetem njehere ne vit. Por nuk eshte e vertete qe njerezit e tjere nuk mund te hynin. Virgjeresha jone e Tereshenjte Mari hyri ne te se bashku me Kryepriftin kur u dorezua nga prinderit ne Tempull, nje nga festat e para te kalendarit orthodhoks. Pra nuk mund te thuash qe asnje njeri nuk mund te hynte, por duhet te thuash qe vetem ata njerez qe Perendia kish bekuar mund te hynin. Ashtu si te gjithe njerezit i luten Perendise, por Perendia zgjedh tu vere veshin vetem lutjeve te te drejteve.

  Dmth, sipas teje trupi i nj t shenjti t pakurorzuar, sht tempulli, vendbanimi i nj energjie! I bie q edhe t shenjtrit e kurorzuar t mos ken pasur Shpirtin si Person, por vetm si energji!
  Ajo qe Seminaristi po te thote por qe ti nuk e kupton dot se nuk di, eshte Krishti eshte Bir i Perendise nga natyra, ka lindur prej Atit, eshte Bir i Tij, ndan te njejten natyre(esence) me Atin. Kurse une e ti, jemi krijesa, jemi njerez dhe menyra e vetme se si mund te shpetojme eshte me ane te hirit te Perendise. Hiri dhe Drita e Perendise nuk jane esenca e Perendise, te cilen ne nuk e prekim dot ne kete bote apo ne ate boten qe po vjen, por jane energjite vepruese dhe transformuese te Perendise qe ne njerezit natyra jone na lejon qe jo vetem ti marrim por edhe ti perjetojme deri ne nje fare shkalle.

  Pra i krishteri qe eshte shenjteruar eshte shenjteruar me Hirin e Perendise qe Shpirti i Shenjte na percjell e na e vendos ne zemrat tona. E ke degjuar ate lumerimin: "Te bekuar jane ata me zemer te pastert se ata do te shohin Perendine"? Te gjithe ata shenjtoret e Kishes ne shekuj kane arritur qe te shohin driten e pakrijuar te Perendise teksa meditonin dhe luteshin. Ketu nuk behet fjale qe ne te shohim Zotin, por energjite e tij, qe ne kete rast eshte ajo qe shenjtoret e Kishes quajne drite te pakrijuar. Shume prej shenjtoreve hezikaste te Kishes Orthodhokse e kane perjetuar kete drite, edhe pse te gjithe e kane patur te veshtire ta pershkruajne me fjale.


  Kaq na nevojitet ne te dime per shpetimin tone!
  Qofte Energjia qofte Esenca jane aspekte te Personit.
  Pra dhe kur vjen energjia e Personit, ka ardhur vete Personi!
  Sepse pastaj i bie te themi se dhe ne kungim ne nuk marrim Personin e Krishtit por vetem Energjine e Tij, dhe keshtu bie dhe ti ne herezine protestante
  Mund te lexosh Triadet e Shen Grigor Pallamait ne greqisht, frengjisht ose anglisht. Ne anglisht i kane sjelle emigrantet ruse se Luftes se I Boterore ne France: Vladimir Lossky dhe John Meyendorff. Jam duke lexuar botimin e John Meyendorff te cilin ta rekomandoj ta lexosh nese mund ta gjesh ne anglisht ne ndonje biblioteke.

  Albo

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kisha sht Nj
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-05-2010, 11:25
 2. Nj vshtrim i shkurtr historik rreth debatit mbi filoque
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-12-2006, 07:52
 3. Agjiologjia
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 19-07-2006, 00:12
 4. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjt
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
 5. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •