Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
 1. #1
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Antarsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562

  Aventurat e katr shokve - Roman

  _roman____AVENTURAT E KATER SHOKEVE_______________________

  Parathnie


  Te dashur lexues ky roman bene fjale per disa shoke q jetonin ne nje lagje te Beratit. Nje prej tyre jam dhe une.Ne femijeri ne kemi kaluar shume gjera te bukura por romani fillon nga aventurat e veres pas klases se tete. Ngjarjet nga me te bukurat por edhe te trishtueshme ndodhin ne kete romane.Ketu perzihet jeta reale me aventurat dhe shpikjet te cilat une si autor i kam shkruar per ta bere librin sa me te bukur dhe terheqes.Ne kete liber do te gjeni shume figura letrare.Mbizoterojne krahasimet, fjalt e urta por edhe metaforat ,sinonimet etj.
  Ky roman bene fjale per kater shoke por edhe per disa personazhe te tjera te dores se dyte. Keta kater shoke me emrat Geni qe jam une (autori), Goni, Toni dhe Klodi i cili iken dhe shkon ne Kanada pasi fiton lloton kanadeze. Te kater ne mesonim shume por edhe luanim shume. Klodi qe iku ne Kanada doli nje nder te paret ne shkollat kanadeze, por edhe Goni qe doli i treti ne konkursin e matematicienit me te mire te shkollave te mesme ne rrethin e Beratit. Ne te gjithe udhehiqeshim nga fjala e urte Kush meson fiton. Keta jane shoket e mi me te ngushte por ketu ne liber ngjarjet tregohen te fryra. Disa jane shpikje te miat te cilat i kam shkruar per ta bere sa me terheqes librin. Ky liber do t`ju ndihmoje qe te dilni nga situatat e veshtira qe ju dalin perpara,si te silleni me shoket etj. Libri i drejtohet ne radhe te pare adoleshenteve, por edhe te rriturve dhe u kujton atyre ditet e adoleshences
  Tani per te mos shuar kureshtjen tuaj ju ftoj qe ta lexoni kete roman dhe mbas leximit do te mbeteni te kenaqur dhe do ti shtoni mendjes tuaj edhe nje dritare tjeter. Mbase do te kete edhe nga ata qe do ta lexojne edhe nje here.
  Ky roman nuk eshte kryeveper por ta hedhesh poshte eshte nje gabim. Shoke nuk ka liber qe nuk te meson asgje. Le ta lexojme sebashku.

  ps. Romani eshte shkruar para disa vitesh ku autori ka qene ne klase te VII-VIII
  do dite te dashur shoke do te botohet nga nje apo dy faqe te kesaj vepre. Jeni te mirepritur te shprehni vleresimet tuaja per kete veper.

 2. #2
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Antarsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562
  Kapitulli I pare  Diskutimi ku do te kalonim pushimet e veres


  Ishim te shtepia e Madit dhe po bisedonim se ku do ti kalonim pushimet e veres.
  Klajdi si gjithmone foli i pari:
  -Une mendoj ti kalojme atje ku i kaluam vjet se ishte me te vertete nje vende shume i bukur. - Klajdi ishte me llafazani nga te gjithe se s`kishe ore e minute qe s`fliste. Ishte i gjate me sy te zinje dhe floke te erret si afrikane. Pelqente te rrinte tere diten jashte dhe te lozte me ore te gjata nga mengjesi gjere ne darke. Me mua kishte nje te perbashket e pikerisht ai eshte vellai im.
  -Jo, jo se ai hotele kishte shume zhurme,-foli teta Sanija duke qepur nje pale orape me lesh dele. Teta Sanija ishte nje grua e shendoshe me floke te gjate, syte te kafe, hunden pak te madhe dhe rreth te dyzete e pestave, e cila vazhdoi te fliste,- Une mendoi qe pushimet ti kalojme ne shtepi dhe dy here apo tre here ne jave te shkojme ne plazh ne mengjes dhe te kthehemi mbasdite.
  -Teta Sanija mire e ka se ai hoteli ishte ca i shtrenjte por per mendimin e saj qe te shkojme e te vime brenda dites nuk jame dakort. - fola une.
  -Ti kalojme me ader te madhe,- foli Toni nje djale qe i pelqenin aventurat dhe ishte guximtare, trim dhe nuk e friksonte asgje qe i dilte perpara. Ishte shtate heldhur i gjate dy meter, shpatull gjere dhe me ato syte e tij qe te veshtronin sikur te perpinin. (Mendoni ishte atehere po sot...)
  -Ore i bie mendjes ti, sjemi ne Angli por jemi ne Shqiperi neve si do te fleme me nje ader ne mes te detit,-foli Nela por emrin e vertete e kishte Marinela. Ajo ishte shume frikacake. Po te shikonte nje merimange friksohesh aq shume sa vinte ne alarm gjithe pallatin. Floket i kishte te gjate,dhe te drejte, syte i kishte te vegjel dhe veshet i kishte te vegjel. Ajo eshte motra ime.
  -Ti nuk ke pse te bisedoshe se do te shkoshe ne Greqi me prinderit dhe me dajen,-i fola Neles.
  -Pse ti nuk do te shkoshe me ata ne Greqi,- pyeti Toni.
  -Do ta keme ca te veshtire qe t`ua mbushe mendjen prinderve qe te mos shkoje por kush punon fitone.
  -Edhe une jam kunder qe te shkojme ne plazhe dhe te rrime me ader,-foli Goni, nje djale i gjate dhe i holle, floke shkuter, sy blu, te cilit i pelqente te lexonte.
  -Nuk me keni kuptuar drejte.-foli Toni i cili levizi nga kolltuku ku kishte zene vend u ngrit ne kembe dhe duke shpjeguar me dore vazhdoi: - Une nuk thashe te shkonim e te ngrinim nje ader ne mes te detit. Ne rrethin e Vlores eshte nje vende me hapsire te gjere i rrethuar dhe ruhet me roje. Kete e ka ngritur nje bizesmen nga Vlora i cili ka vendosur shume adra dhe ata qe
  deshiroje ti kalojne pushimet e veres ne nje menyre aventureske marrin nje ader me qera. Qeraja eshte shume e ulet. Nuk ke pse te friksohesh nga ndonje band kriminale se eshte nje numer i madhe rojesh, vetem po zbarkoi Osama Bin Laden me jaht ia krisin vrapit rojet.- pasi shpjegoi kete zbulim te madh, u ul perseri ne kolltukun e tij.
  -Toni e ka shume mire atje je i siguruar dhe nuk harxhon shume, -foli Klodi nje djale i gjate paksa i shendoshe floke zi. Shpesh e quanim Klajdi i shendosh pasi po ti hiqje kilet e teperta i gjante shume vellait tim . Hobi i ketij djali ishte sporti si iklizmi, futbolli, basketbolli dhe noti por pa harruar edhe te shkruante novella, poezi dhe vjersha.
  -Po sa eshte qeraja e nje cadre per pesmbedhjete dite pushimi,-pyeti teta Sanija.
  -Kete nuk e di
  -Po fare di- e ngacmoi Klajdi Tonin
  -Une, uneeeeeeeeee
  -Eme ti.- ia preu fjalen perseri mistreci i grupit.
  -Numrin e telefonit.
  -Toni e ka shume mire une do ta marre ne telefon dhe do ta pyes per qeran dhe po na lervedisi do te shkojme ti kalojme atje pushimet,-foli xha Sabriu, burri i teta Sanijes i cili ishte rreth te dyzete e tetave. Punonte ne komisarjatin e Beratit me funksion zvendes drejtor i policise se qarkullimit rrugor.- Epo kjo eshte zgjidhja me e mire tani per tani. Po e marre ne telefon dhe po e pyes per qerane e nje adre.
  Pasi xha Sabriu bisedoi me pronarin ne telefon ra dakorte qe te shkonim dhe porositi dy adra nje per te fjetur dhe nje per te gatuar Por ky mendim u kundeshtua nga teta Sanija sepse kishte shume frike te flinte ne ader. Ajo hidhte dhjetra hipoteza por te gjitha hipotezat e saj ju dhane pergjigje nga ne. Ja nje hipoteze Te flesh ne ader do te thote te semuresh vetveten sepse naten bene shume ftohte.
  - Per ty do te marrim kastile dy jorgane dhe tete batanije,- i foli xha Sabriu me te qeshur. Por ne fund te fundit edhe ai problem kaloi sepse edhe asaj ia mbushem mendjen. Ku shkova ne shtepi prinderit me thane:
  -Pse u vonove kaq shume se do te shkonim per te nxjerr vizat.
  -Ne Greqi nuk do te vije dhe u vonova se biseduam ku do te kalonim pushimet e veres.
  -Dhe ku do ti kaloni,- pyeti babi.
  -Do ti kalojme ne ader, ne rrethin e Vlores. Xha Sabriu ka gjetur nje vend qe jepen adra me qera dhe eshte nje vend i rrethuar dhe qe ruhet me roje.
  -E me ke do te shkoni,- pyeti perseri babi.
  -Me xha Sabriun dhe me teta Sanijen dhe me vajzen e tyre Madin. Do te vije
  edhe Toni por po erdha une do te vije edhe Goni me Klodin
  - Babi mori ne telefone xha Sabriun dhe pasi bisedoi rreth dhjete minuta tha:
  -Po mund te rrish por ki kujdese se mos te ndodhe ndonje gje.
  -Jo, jo nuk e le djalin vetem une,-foli mami.
  -Po une nuk do te shkoje vetem e thashe njehere jemi i gjithe grupi,-i fola mamit dhe dola jashte qe ti thoja Tonit, Gonit dhe Klodit se do te shkoja me xha Sabriun. Me shume mundime u pranua qe me mua te vinte Klajdi kurse Nelen nuk e lane qe te vinte. Gjithe naten ndenja pa gjume dhe prisja me padurim mengjesin e dites tjeter. Por kur lindi dielli me zuri nje gjume sa mezi u zgjova.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GeNi_25 : 16-06-2005 m 15:31

 3. #3
  Te lumte o Geno!

 4. #4
  Kshu si fillim qeka i ngjashem me "3 shoket" e remarkut.

 5. #5
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Antarsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562

  Autokritik

  Citim Postuar m par nga Fotzenland
  Kshu si fillim qeka i ngjashem me "3 shoket" e remarkut.

  Flm. per vleresimin por desha te thosha qe eshte shkruar para se une te lexoja '' Tre Shoket '' e Remarkut. Megjithate pjesa e pare e librit mbase eshte i ngjashem me romanin e nje francezit (nuk me mbahet mend emri i autiorit) qe titullohesh '' Kater shoket dhe transmetusit pirat'', por pjesa e dyte dhe e trete shkeputet plotesisht nga ky ndikim. Shoke duhet te mendoni se eshte vepra e pare qe kam shkruar prandaj nuk eshte kushedi ndonje kryeveper, duket qe ka nje lloj te shprehuri apo mendimi paksa adoleshent.

 6. #6
  p.n.a.p.m.q.g.q.n.t.v.
  Antarsuar
  03-06-2005
  Vendndodhja
  Berat-Tirane-Milano
  Postime
  179
  Kam disa pyetje o romancier:

  o Geni_25 nga Berati te kemi apo vetem ngjarjet i vendos ne Berat?
  Ketu thuhet se disa prej personazheve psh. Klodi qe ne Kanada doli mire ne shkollat e atjeshme ( kush shqiptar nuk ka dal mire jasht). Dmth i bie te kene mbi 8-9 vjet qe ngjarjet ne liber te ken ndodhur. Po ku ka pasur dhe ka kamping me adra ketu ne Albani?

  Megjithate na shkruaj kapitujt e tjere se po me pelqeka. Urime, urime

 7. #7
  DEMOKRAT Maska e Mateus
  Antarsuar
  04-06-2005
  Vendndodhja
  Duke fotografuar plakat!
  Postime
  61

  Mendimi Im

  GeNi_25 per moshen kur e ke shkruar mendoj se si fillim qenka ''veper'' e bukur.
  Good, vazhdo te shkruash se paske talent. Nese behesh i famshem ne te ardhmen mos me harro qe tme japesh nje autograf.
  ok,

 8. #8
  ~Alb-Digital~ Maska e viganv
  Antarsuar
  27-12-2004
  Vendndodhja
  Prishtin
  Postime
  1,771
  [B]Geni me pelqej vepra juaj,urime per shkrimin,e lexova dhe me pelqej shume

 9. #9
  Ho pra, kur do e postosh kapitullin tjeter?

 10. #10
  Geno une e printova pjesen e pare te librit dhe ia cova shokeve dhe shoqeve te punes. Ata ashtu si edhe une e perpine punen tende ne pak minuta. Ne te tere presim me padurim per vazhdimin.

  Forca Geni forca, mos na mbaj ne ankth!

 11. #11
  posto pjesen tjeter o Gen

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-06-2005
  Vendndodhja
  QUEENS, NYC
  Mosha
  38
  Postime
  160
  geno puna e pare urime qe ke shkruar nje roman te tere. fillimi ish terheqes vec do thoja qe ke shum karaktere vetem per kapitullin e pare te librit. mendoj se eshte ca si tper per fillim. dhe dialogun e ke pak te tepert. mghth ndoshta keto permiresohen ne kapitujt e ardhesm. spo ti them keto per kritike, thjesht per opinion.

 13. #13
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Antarsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562
  Anetare te forumit desha te lajmeroja qe vazhdimi i postimeve ne kete teme do te behet pas 15 Korrikut. Faleminderit per mirekuptimin

 14. #14
  Ku jeee?


  19 sot.

 15. #15
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Antarsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562

  Kapitulli i dyte

  Kapitulli I dyte


  Ndodhia e papritur ne ditet e para te pushimeve

  Ne mengjese rreth ores gjashte e gjysem Goni trokiti ne deren e shtepise sime. Mezi u zgjova sepse tere naten kisha ndenjua pa gjume.
  -Pse kaq shpejte, -e pyeti mami Gonin.- A e kishit lene te takoheshit ne oren 7.
  -Ka Ladi nje rruge per te bere sot ne mengjese per ne Sarande dhe do tna marri te gjitha plakat dhe leckat qe kemi. I thuaj Genit te marrin edhe biikleten,- foli Goni me nxitim dhe u largua. Pasi hengra mengjesin me nje fryme u bera gati per tu nisur. Kur po vishja kepucet, babi me dha nje shume lekesh qe i kishte mbeshtjelle me nje zarfe dhe me porositise nese do te kisha nevoje edhe per me shume leke t`ia kerkoja xha Sabriut dhe ia jepte ai kur te ktheheshim. Por une jo qe si kerkova xha Sabriut leke por me mbeten aq shume leke pa prishur sepse gjate ngjarjeve qe do te vine ne vazhdime ndodhi nje dika e jashtezakonshme. Pasi vesha kepucet mami si gjithmone filloi te me tregonte nga ato histori te bezditshme qe i kan inat te rinjte si: mos rri shume ne dete se mbytesh, mos shko shume thedhe etj por une as qe ja vija veshin fjaleve te saj. Mbasi futa biikleten ne makine vjene Klajdi qe ishte i pergjumur. - Sa deshire kam te fle edhe pak.
  - Do te flesh o shoku - ia preu shkurt Goni, - Vetem se me vjen pak keq se nuk eshte nje vendi edhe aq i rehatshem.
  - fare thua ti mor, bagazhi eshte alamet vendi - vura anten e mbushur me rraqe ne makine, i rashe ne supe Klajdit dhe u nisa per te takuar per here te fundit prinderit dhe motren.


  Ne unat une, Toni, Klodi dhe Goni hipem ne makinen e Ladit, xha Sabriu, teta Sanija, Madi dhe Klajdi hipen ne makinen e xha Sabriut ose te gjeneralit si e quanim neve. Rugen e udhehiqte makina e xha Sabriut sepse ai e dinte sakte vendin ku ngrihesh kampingu. Rruges diskutonim per planet qe do ti vinim ne jete sa te arrinim. Jo shume larg kampingut ndodhej edhe shpella e Pirateve. Ah sikur te gjejme nje shpate apo edhe nje thike te vogel te lashte sa do te gezohemi- fliste Goni, here pas here kur vinte muhabeti tek shpella.
  red
  Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

 16. #16
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Antarsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562

  ...................

  Sabri e di vete kur te niseni per kthim me telefono, dy ose tre dite para. Ej una pushime te mbara dhe ishalla me ndonje zbulim.
  Kampingu ishte i rrethuar me tela me gjemba, diku rreth teteqind meter large rruges autombolistke qe te onte ne Sarande. Si pamje te pare ishte shkelqyer. Nuk kishte shume popullate, mbase njerezit akoma nuk ishin mesuar te kalonin pushimet ne nje kamping. Pamja perball detit e gershetuar me kodren qe ngrihesh pas shpines sone ia shtonte lezetin ti kaloje pushimet ne nje vend kaq te mrekullueshem.
  U regjistruam dhe paguam qirane prej pesmbedhjete dite. Qiraja ishte shume e vogel dhe llogaritesh ne numrin e adrave qe merrje dhe jo nga numri i personave.
  Neve morrem dy adra ku njera ishte e ndare ne nente pjese dhe ishte e madhe kurse tjetra ishte me e vogel dhe ishte e pandare.
  adren e pandare e vendosem ta benim guzhine ku te gatuanim dhe te hanim buke, kurse adren tjeter ku te flinim. Pasi u sistemuam mire e mire vendosem te hanim dreken edhe pse ora ishte rreth njembedhjete.Pasi mbaruam dreken teta Sanija me Madin dhe me Klajdin shkuan per te bere pazirin jashte kampingut ku fshataret shisnin prodhimet e tyre. Por ne kampinge kishte dhe nje dyqane qe sherbente per njerzit por si gjithmone, fshataret i shesin prodhimet e tyre me lire se dyqanzhinjte. Jo shume large kampingut gjendej nje skele ku qendronin disa varka. Qe ne pamje te pare e kuptuam qe fshati aty prane merresh me peshkim por edhe me turizem. Ishte hera e pare qe shikoja nje fshate ne zonen e jugut qe kishte shume te rinje sepse ne fshatrat e tjere ne jug te vendit mezi gjeje nje djale sepse ata te gjthe emigronje per ne Greqi apo ne ndonje vende tjeter. Dita e pare kaloi shpejte dhe pasi hengrem darken u shtrime secili neper vendet e tija.
  Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

 17. #17
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Antarsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562

  .....................

  Sabri e di vete kur te niseni per kthim me telefono, dy ose tre dite para. Ej una pushime te mbara dhe ishalla me ndonje zbulim.
  Kampingu ishte i rrethuar me tela me gjemba, diku rreth teteqind meter large rruges autombolistke qe te onte ne Sarande. Si pamje te pare ishte shkelqyer. Nuk kishte shume popullate, mbase njerezit akoma nuk ishin mesuar te kalonin pushimet ne nje kamping. Pamja perball detit e gershetuar me kodren qe ngrihesh pas shpines sone ia shtonte lezetin ti kaloje pushimet ne nje vend kaq te mrekullueshem.
  U regjistruam dhe paguam qirane prej pesmbedhjete dite. Qiraja ishte shume e vogel dhe llogaritesh ne numrin e adrave qe merrje dhe jo nga numri i personave.
  Neve morrem dy adra ku njera ishte e ndare ne nente pjese dhe ishte e madhe kurse tjetra ishte me e vogel dhe ishte e pandare.
  adren e pandare e vendosem ta benim guzhine ku te gatuanim dhe te hanim buke, kurse adren tjeter ku te flinim. Pasi u sistemuam mire e mire vendosem te hanim dreken edhe pse ora ishte rreth njembedhjete.Pasi mbaruam dreken teta Sanija me Madin dhe me Klajdin shkuan per te bere pazirin jashte kampingut ku fshataret shisnin prodhimet e tyre. Por ne kampinge kishte dhe nje dyqane qe sherbente per njerzit por si gjithmone, fshataret i shesin prodhimet e tyre me lire se dyqanzhinjte. Jo shume large kampingut gjendej nje skele ku qendronin disa varka. Qe ne pamje te pare e kuptuam qe fshati aty prane merresh me peshkim por edhe me turizem. Ishte hera e pare qe shikoja nje fshate ne zonen e jugut qe kishte shume te rinje sepse ne fshatrat e tjere ne jug te vendit mezi gjeje nje djale sepse ata te gjthe emigronje per ne Greqi apo ne ndonje vende tjeter. Dita e pare kaloi shpejte dhe pasi hengrem darken u shtrime secili neper vendet e tija.
  Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  bukur berati.. me makin privati..
  vazhdo..

 19. #19
  I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
  Antarsuar
  25-05-2005
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  562

  ...........

  Ne mengjese u ngritem te paret nga turistet e tjere qe ishin ne kamping por kjo nuk do te thote se ishim te vetmit qe ishim zgjuar ne kamping sepse ate e ruanin disa roje qe mesa mesova ishin gjashte roje dhe tre ruani diten dhe tre naten. Te gjashte ata ishin kushurinje me njeri tjetrin.
  Si gjithmone une dhe Goni dolem jashte adres dhe filluam te benim vrapin e mengjesit kurse te tjeret preferuan te qendronin ne ader. Uji ne ato ore te para te mengjesit ishte ftohte dhe dielli qe sa po lindte filloi te hidhte rrezet e tij te arta mbi kokat tona dhe mbi adrat e turistve qe kishin ardhur nga krahina jugore por edhe nga ajo qendrore. Gjendeshin edhe disa kosovar. Por duhet permendur se ishin edhe pese turist maqedonas. Uji ishte, i paster i qete dhe dyshemeja e tij me ngjyre te jeshile vezullonte ne ato ore te para te mengjesit. Pasi dielli doli nga mali dhe u ngrit lart e me larte filluan te dilnin turistet e pare nga adrat e tyre tamam si sythet e luleve qe elin sapo vjene pranvera.
  -A shkojme njehere nga skela- i fola Gonit.
  -Pse te mos shkojme.
  Te skela gjetem nje djale te ri i cili me sa dukesh ishte shume i merzitur sepse dika nuk shkonte me motorrin e varkes se tij. Ishte i ri, i urte dhe shume puntor. Ndrshonte nga peshkataret e tjere. Kete do ta shikoni ne vazhdim.
  - Peshkatar te ka dale ndonje problem- iu afruam
  - Nuk e di se pati ky miku im.
  Iu afrova motorrit e pashe, para, mbrapa, lart po nuk kuptova se kishte. Te them te drejten nuk marre vesh fare nga motorrat. Goni me la sa ta veshtroja dhe ne fund iu afrua. Mori nje kaavide, nje lecke dhe filloi nga proesi.
  - O Gono mos te mbet ne duar, dhe kjo na duhet.
  - Lere shoko lere, mos i bej duart kot pis se duhet nje mekanik per kete dreq motorr. Nuk e di mor una por nuk kam as edhe 4-5 qe e kam blere kete varke dhe ja ku prishet. Peshkataret e tjere me nje motorre kalojne tere jeten
  - Nuk ka probleme, vetem duhesh pastruar se ka marre papasterti, ndize njehere ta shikojme -
  foli Goni i sigurte ne ato ka thoshte. E dija se kishte te drejte. My friend kishte njefare eksperience ne punet e mekanikes. Babai i tij jo vetem kishte qene mekanik por ishte i pari qe hapi ne Berati nje servis.
  - O sa ma bete qejfin o una. Eja eja te bejme nje xhiro ne det.
  -Me gjithe qejf,-i fola dhe pa e zgjatur hipa ne varke
  -A ju pelqen bregdeti Jone,-nisi muhabetin ai.
  -Eshte shume i bukur dhe shume terheqes,- u pergjigja une.

  Me ate djale biseduam gjate. Emrin e kishte Agron dhe ishte rreth te njezetetave dhe nuk kishte as edhe nje vite qe kishte ardhur per te banuar ne fshate. Kishte qene ne emigrim me teper se 7 vjete por ishte riatdhesuar. ǒfare na tha nuk kishte arritur ti merrte dokumentat e azilin ne Angli. Na u duke nje djale shume i mire dhe miqesor. Pasi e rregulloi motorin na ftoi qe te shkonim dhe te peshkonim me te. Ftesen e pritem me shume kenaqesi sepse ishte hera e pare qe peshkonim ne dete
  Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

 20. #20
  Bravo Geni!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Masakra e Tivarit-1945
  Nga Sabriu n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 38
  Postimi i Fundit: 13-04-2013, 17:15
 2. Leje q t hyj n kompjuterin e shokve
  Nga rm_renald n forumin Rrjeti kompjuterik
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 09-05-2010, 04:09
 3. Shinasi Rama: Ju rrfej kujtimet e mia mbi lvizjen e dhjetorit '90
  Nga Xhuxh Xhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 13-12-2009, 22:54
 4. Si u vran 4300 shqiptar m 1945
  Nga ~Geri~ n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 17-12-2006, 14:13
 5. Si i prdori Stalini grat e shokve
  Nga CEZARND n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-09-2005, 00:03

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •