Close
Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 141
  1. #61
    Filmi me Nicolas Cage me duket se e ka National Treasure dhe ne pergjithesi flet per thesarin e Templareve qe ende sot e kesaj dite se ka gjetur njeri ose sic pretendohet qe dihet vetem nga master masonet e larte fare.
    Hyrja ne masoneri eshte e lire per kedo dhe shkallet e hierarkise se saj jane te shumta sic e keni vene re dhe ne njeren nga skemat qe kam paraqitur ne kete shkrim. Nivelet e uleta apo njerezit e thjeshte se kane idene fare se cfare ndodh ne sferat e larta te Masonerise sic nuk e kane idene ata qe besojne te feja Baha'i apo fe te tjera qe mund te jene te perfshira ne te njejten kupole qe i permbledh te gjitha bashke Illuminati.
    Paraqitja e Luciferit apo misherimit te tij tek Reptilianet, ajo ndodh ne grada te larta te masonerise dhe freemanosry dhe vetem ata qe jane ne nje nivel te larte "ndricimi" e kane ate mundesi...

  2. #62
    i/e regjistruar Maska e Devil
    Anëtarësuar
    03-02-2003
    Vendndodhja
    kudo
    Postime
    13
    Darius je shume i sakte rreth ILLUMINATI. Por ILLUMINATI kontrollojne prej kohesh jeten sociale dhe PSIKOLOGJIKE te njerezimit. Ne momentin qe nje person e kupton qe eshte "i kontrolluar" nga ILLUMINATI ky person peson depresion (Shkaterrohet psikologjikisht).... Keni degjur per ROSHFIELD-et.
    Jeto cdo dite si te ishte e fundit

  3. #63
    Devil kam dicka te paqarte ne kete qe ke shkruar. Kur thua keni degjuar per ROSHFIELD-et ke para sysh Rothchilds apo ndonje tjeter sepse pashe qe ngjanin dhe mendova se mos behet fjale per te njejten familje. Nese eshte fjala per te njejten familje atehere duhet te saktesoj dicka ketu. Rothchilds jane me origjine cifute qe jetojne ne Londer dhe prej 2 shekujsh e gjysem kontrollojne financat ose ndikojne ne financat e gjithe botes. Jane nga ata gjigande qe si afrohesh dot kollaj dhe e thene me fjale te thjeshta jane te kontrolluar komplet nga Illuminati ose perbejne zemren e Illuminatit. Jezuitet (qe kane qene berthama qe krijoi Illuminatin) nuk fusin ne grupin e tyre kedo, megjithese Rothchilds vetem origjinen e kane te tille sepse skane asgje tjeter cifute ne jeten apo veprimtarine e tyre. Madje jane nga te paret qe kane shfrytezuar dhe nxjerre perfitimi gjigande nga pasurite e cifuteve.
    Rothchilds u fuqizuan me ndihmen e Illuminatit dhe sjane aspak te shkaterruar psikologjikisht por jane shume koshient se per llogari te kujt punojne dhe se per ke e vertisin rroten...Sidoqofte gjithe lemshi ketu mblidhet. Vete Weishaupt ka qene cifut ne origjine. Pra skenari eshte i mundshem qe te jete nje komplot cifut per kontroll duke e maskuar si nje levizje ku cifutet perjashtohen teresisht.
    Do e vazhdoj kete shkrim per Illuminatin duke shpjeguar se kush jane Rothchilds dhe cfare peshe kane ata ne arenen nderkombetare...

  4. #64
    Larguar Maska e cunimartum
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Canada
    Postime
    678
    Pepi, te pershendes per njohurite dhe temen. "Fatkeqesisht" eshte nje teme per te cilen di dhe une disa gjera, fatkeqesisht sepse ato qe di i kam marre direkt nga burimi, dhe mendoj se jane te sakta edhe pse do te kisha deshire te madhe te mos ishin. Megjithate te keshilloj te kesh kujdes kur fillon e flet per nje teme te tille sidomos ne ambjent te huaj. Shumica e atyre qe ke sjell me siper jane pjese e asaj "fatkeqesie" per te cilen po flas, dhe ben mire qe i shpreh jo si pjese e besimit apo mendimit tend.
    Gjithashtu pergezime per gjuhen qe perdor ne diskutim
    Nese ke interes mund te ta tregoj arsyen e mesiperme por ne privat.

    Gjithashtu kam disa pyetje te shkurtra me sa di ti, pra pergjigjet te jene sa me shume nga konkluzionet qe ke arritur personalisht sesa referenca ketu aty

    1- Diku siper fole per nje prijes qe Iluminati synon ( me fuqi te mbinatyrshme), ka mundesi te japesh pak me hollesi mbi disa karakteristika te tij. Sidomos nje pergjigje qe synoj eshte ndonje informacion mbi ndonje te vecante fizike

    2- Di gje per arsyen e vertete te vrasjes se Malcolm X ?

    3- Di gje per arsyen e vertete te vrasjes se 2 Pac dhe nese ke degjuar pjese te ndryshme kur thote "Iluminati's gonna take my body", a ke ndonje koment

    4- Vura re neper rreshta idene qe ke formuar se Cifutet jane jashte kesaj, ne pergjithesi mendoj deri diku dicka te tille edhe une, por nuk jam i sqaruar plotesisht ne lidhjen midis Kabala dhe FreeMasonry, (gjithashtu ndarjet e tyre brenda jane shume te veshtira per tu kuptuar sakte) nese ke dicka me interes je i ftuar ta ndash.

    5- Ke ndonje informacion mbi krijuesit e komunizmit ne lidhje me temen sidomos Karl Marks

    6- Di ndonje lidhje midis temes dhe kimikatet e renda qe perdoren ne ushqime se voni, perfshi ushqimet gjenetikisht te modifikuara

    (kaq per tani ... )

    ps. sic ke shprehur me siper kendveshtrimet e tua jane te pa-polarizuara, te miat jane ne disa fusha, por ne kete polarizimi == 0

    Pershendetje

  5. #65
    Dakort cunimartum do perpiqem ti pergjigjem pyetjeve te tua por me pare dua te sqaroj nje pike qe e ke shkruar ne parantezen tende. Me thua qe te kem kujdes kur shkruaj per tema te tilla dhe te kuptoj shume mire se ku e ke synimin. Njoh njerez edhe ketu ne Canada te cilet jane teoricien konspiratist qe jane vizituar nga RCMP por sme bie mua rradha per keto gjera Spo e vazhdoj me kete pike sepse nuk eshte dicka qe diskutohet ne forum.

    Ne lidhje me pyetjen tende te pare te them te drejten nuk e kuptova qarte dhe se di se kujt prijesi i referohesh. Mbaj mend me detaj cdo gje qe kam shkruar sepse eshte rezultat i perpunimit tim dhe jo perkthim dhe sdi te kem permendur ndonje "prijes" por cdo argument qe kam perdorur te con vetem tek nje emer dhe ai eshte Luciferi. Nese kjo ishte pyetja jote, atehere kjo pergjigje qe te dhashe eshte e shpjeguar me kujdes gjate temes.

    Persa i perket vrasjes se Malcolm X di pak gjera te pergjithshme por te them te drejten nuk i kam hyre me themel per disa arsye. E para sepse nen driten e atyre qe di dhe lexoj, vrasja e tij nuk eshte asgje ne krahasim me krime shume me teper monstruoze te kryera nga CIA (qe pretendohet se ka vrare Malcom ne Egjypt) dhe tjetra qe perseri nen driten e atyre qe lexoj dhe di, koncepte te barazise midis rracave apo perpekje mjerane per te lufutar diskriminim jane thjesht lojra qe luhen ne kurrizin e mbare njerezimit dhe jane pjese e skenarit per kontroll apo dhe te vete konceptit qe aplikohet nen logon PROBLEM, REAKSION, ZGJIDHJE. Eshte ky trinomi baze ku mbeshtetet Illuminati dhe po ashtu teoricienet konspiratist ne evidentimin e ngjarjeve.

    Per 2pac di qe u vra gjate kohes dhe mbasi doli u publiku albumi i tij The Don Killuminati. Te them te drejten spara e kam patur qejf dhe si kam kushtuar vemendje. E vetmja gje qe me ka bere pershtpyje ka qene kur kam lexuar qe 2pac ka qene nje admirues i flakte i Makiavelit dhe qe kohet e fundit para vdekjes kishte filluar te fliste me miqte e tij per boten e brendeshme dhe jeten mbas vdekjes. Ka shume teori midis te cilave dhe me e forta eshte ajo qe ai nuk ka vdekur por vazhdon te jetoje. Disa konspiraciste e shqyrtojne rastin e tij te lidhur me numerologjine sidomos me ate 7 dhe 13.

    Me ben nje pyetje ne lidhje me cifutet, Kabalen dhe lidhjen e tyre me Freemasonry. Eshte e pamundur te te pergjigjem me pak rrjeshta, e para per faktin qe te flasesh per anen mistike te Kabbales fillimisht duhet te flasesh per ate qe perfaqeson Kabbala dhe me pas cfare u perdor prej saj ne shkallet e larta te Freemasonry. Nese ke ndonje njohuri sado pak te vogel per Kabbalen duhet te te kete rene ne sy fakti qe eshte nje nga mesimet, quaje edhe besim po te duash qe flet me shume se kushdo tjeter per ndricimin, fuqine e mendjes dhe te shpirtit si dhe ligjeve fizike dhe atyre natyrore.
    Misticizmi i Kabbales eshte burimi nga u krijua okultizmi apo dhe vete magjia e zeze sic quhet rendom sot. Di te them qe edhe vete besimi kristian u mundua te perdorte Kabbalen dhe te kthente shume mesime te saj nen botekuptimin kristian por kjo ishte pothuajse e pamundur sepse natyra e saj eshte komplet "ateiste" Njera nga pyetjet baze qe shtron Kabbala eshte: Kush jemi ne? Nga Kemi ardhur? Pse jemi ne kete planet....
    Po ne lidhje me cifutet kam permendur me larte nje emer dhe ai eshte Rothchild. Ata jane te vetmit cifute qe jane te perfshire ne Illumiinati ndonese jo ne formen qe jane te tjeret. Dhe kete lidhje e kane arritur fale marteses me pjestare te familjs Sinclair ne Skoci qe sjane gje tjeter vecse familja Saint Claire e Frances , nje nga Templaret e famshem qe nderruan emrin gjate perndjekjes qe ju be nga Ludoviku...
    Lidhja e saj me Freemasonry eshte shpjeguar ne kete teme ne fillimet e saj dhe nese nuk e gjen te qarte si shpjegim mund te vazhdohet dhe te detajohet me shume

    Ne lidhje me Karl Marks ajo qe di eshte qe ai u mor ne pune nga nje grup njerezish misterioz qe e quanin veten League of Just Men per te shkruar manifestin komunist qe nuk ishte gje tjeter vecse nje lloj arme demagogjike. Sipas shume studiuesve ne fakt manifesti ishte shkruar me pare dhe Marksi vetem sa i dha doren e fundit ose me sakte te kodifikonte punen e bere 70 vjet me pare nga themeluesi i Illuminatit. Jane te njejtat plane dhe principe revolucionare Po ashtu eshte konfirmuar edhe fakti qe League of Just Men nuk ishte gje tjeter vecse nje krah i Illuminatit. Ka nje gje te vertete po te lexosh manifestin dhe platformen e Adam Wieshaupt qe perputhen pothuajse 100 %. Pika me e perbashket eshte fakti i krijimit te nje sistemi ku ekziston barazia qe nga Marksi u quajt komunizem ndersa nga Wieshaupt dhe pasuesit e tij ju vu emri Rendi I Ri Boteror. Sic perkufizohet implikimi i tij me Illuminatit nga shume studiues Marks ose me sakte Illuminati krijuan komunizmin si menyre per te sfiduar vullnetin e Perendise dhe per te skllaveruar njerezimin. Karl Marks ju dha detyra qe te shiste rregullat e totalitarizmit apo sic e quajti ai diktatura e proletariatit. Marksi i mashtroi masat duke pretenduar se predikonte barazine. Ai ishte Satanist sic ishte Trocki, Lenini dhe Stalini.
    Ky deduktim del qarte dhe tek njeri nga studiuesit e Illuminatit ne librin e tij Marx and Satan (1986), Richard Wurmbrand. Etj... etj... etj... po te vazhdosh nuk mbaron kurre

    Persa i perket pyetjes se fundit qe me ben per punen e kimikateve dhe ushqimeve qe perdoren si dhe ato te prodhuara gjenetikisht teorite jane te pafundme. Kam lexuar dicka por jo me detaje. Aryeja eshte e thjeshte dhe po ta argumentoj ne te njejten menyre sic te thashe per vrasjen e Malcom X. Kur lexon per Illuminatin dhe shikon teresine e fushave ku ushtrojne ndikim absolut, kur lexon per linjen e gjakut te 13 familjeve qe drejtojne boten prej shekujsh, kur lexon per te njejten linje gjaku qe lidh 42 presidentet amerikane me njeri tjetrin, kur lexon per shkallen e implikimit te personaliteteve me te medhaja sot ne bote me fijet e shoqerive sekrete dhe dominimi qe kane sot ne te gjithe arenen nderkombetare, fakte te natyres se ushqimeve apo edhe vaksinave, apo instalimit te mikrocipeve tek njerezit sic po propagandohet me te madhe kohet e fundit etj nuk te bejne pershtypje sepse jane te pritshme dhe pjese e agjendes se tyre.

    Ketu ne nenforumin e Shkences kam hapur nje teme qe quhet Teori Konspirative ku po shkruaj per gjera te ndryshme dhe pak nga pak do i prek dhe temat e mesiperme.

    Per ta mbyllur dua te shtoj dicka per pjesen e fundit fare ose ate te p.s. qe ke thene. Ketu ne kete teme jam munduar te mbaj nje qendrim asnjanjes dhe te paraqis gjera qe mund te gelltiten nga te gjithe. Qellimi i vetem eshte informacioni dhe jo mbushja e mendjes te te tjereve. Nese do paraqisja ate qe mendoj vete,(gje qe shkon shume pertej kesaj qe kam shkruar) besoj se do isha shume jashte ketij forumi...

  6. #66
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Darius! Darius! Darius!
    Eeeeeeeeeeee
    Hallllllalllllll
    Po tregon me te vertete qe je i madh ne keto punet konspirative.
    Me beri pershtypje ajo e fundit qe the se do ishe jashte forumit.
    Kurse une do isha jashte botes.


    Fundja puna me e madhe qe ka bere shejtani ka qene te bindi njerezimin qe ai nuk ekziston, nese bind njerezimin se zoti nuk ekziston atehere automatikisht e ka bindur qe edhe ai vete nuk ekziston.
    Njerezit ne pergjithesi jane injorante, jo ne kuptimin e shkollimit, por ne kuptimin se jane siperfaqesore dhe besojne vetem ate qe duket.(appearance).
    Dola jashte teme me duket.

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e Big Blue
    Anëtarësuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    east anglia
    Postime
    194
    Meqe cdo shtet sovran ne bote ka te pakten 1 Llozhe Masonike, desha te di nese dikush nga ju e di adresen e asaj shqiptare per kuriozitet?

  8. #68
    Shqiptaret skane asnje llozhe masonike mesa di une. Te pakten jo ne Shqiperi. Njoh disa shqiptare ne Amerike dhe Canada qe jane masone po as qe behet fjale per llozhe shqiptare masonesh.

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e Big Blue
    Anëtarësuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    east anglia
    Postime
    194
    Citim Postuar më parë nga Darius
    as qe behet fjale per llozhe shqiptare masonesh.
    Qe nje konspiracist te shkruaje ato fjalet qe nenvizova me siper, nuk e kisha menduar ndonjehere.
    You have a long way to go.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 07-08-2012 më 11:16

  10. #70
    Citim Postuar më parë nga Big Blue
    You have a long way to go.
    A thua??

    Nga menyra sesi pyete mendova se kishte njohuri per pyetjen qe bere. Ne rast te kundert do me duhet te shpjegohem. Nese me pyet per masone ne kete teme, atehere referoju kontekstit te saj. Nuk trajtohet masoneria si grupime ne lozha por nen kendveshtrimin e konspiracise dhe tek kjo e fundit smund te futen masone te thjeshte. Nuk ka such a thing as lozha masonesh, po ka masone te grupuar ne lozha dhe ndryshimi eshte shume i madh. Shpesh keqkuptohet apo ngaterrohet. Qe te jesh nje lozhe masone duhet te kesh nje tempull mason por kohet e fundit kjo tradite ka ndryshuar. Besoj se duhet ta dish sesi ndahen apo shkallezohen gradat e masonerise. Ne kete teme nuk flitet per lozha masone te thjeshta po per grand masonic lodge. Dhe qe te jete nje lozhe e tille duhet te kete patjeter te pakten nje grand master... etj etj. Me aq sa flitet midis masoneve te thjeshte mendohet se ka vetem tre grada te saj

    * 1° = Nxenesit e rinj apo te sapohyrit ne masoneri
    * 2° = Pjestaret e plote ose Fellow Craft
    * 3° = Master Mason


    Dhe lozha qe ka keto tre grade perbrenda saj quhet ndryshe dhe Lozha Blu per shkak te tavanit te lozhet qe eshte me ngjyre blu.

    Lozha shqiptare te kesaj natyre mund te kete. Mesa di une jo ne Shqiperi por ne vende te tjera te botes sic e thashe Amerike dhe Canada e di qe ka por qe sjane ende te grupuar ne nje lozhe.

    Po e perseris ate qe ka me shume rendesi ne kete teme eshte fakti qe ketu nuk trajohet masoneria ne nivelet e saj te uleta por 33° e siper. Shkallet e Nisjes i kam shpejguar ketu dhe i ke te ilustruara edhe me foto.
    Dhe qe te jesh nje 33° nuk mjafton te kesh disa miliona ne banke sic mund te kete disa shqiptare Lexoje me me vemendje shkrimin qe kam beere ketu dhe ska nevoje per shpjegime te mijat te metejshme. Dhe e perseris, krijime te lozhave te tilla masonesh, as qe behet fjale per shqiptaret.

  11. #71
    Qe te te mbush ty mendjen sesa i bazuar jam ne fakte apo ne informacion po te tregoj nje foto te meposhtme ku dhe mbeshtes gjykimin tim dhe sesa long way to go qe kam .






    Sidoqofte me duhet te sqaroj nje pike qe, sme intereson masoneria apo freemasonry ne kuptimin genuin apo ate fetar. Me intereson si konspiraci dhe per aq sa kam shkruar duket qarte qe vetem gradat e larta te saj jane pjese e konspiracise globale...

    Nese do te verifikosh foton e mesiperme ky eshte link: All Countries in the World & Whether They Have Masonic Grand Lodges

  12. #72
    Temen per Illuminatin do e vazhdoj ketu perseri. Po e bej kete lajmerim sepse meqenese kam hapur nje teme qe quhet Teori Konspirative po mendoja qe ta spostoja dhe ti bashkoja te dyja. Duke qene se kjo teme eshte e hapur dhe per komente ndersa ajo tjetra eshte e mbyllur deri sa te mbaroje, preferova ta le temen per Illuminatin ketu.

  13. #73
    i/e regjistruar Maska e Big Blue
    Anëtarësuar
    02-09-2004
    Vendndodhja
    east anglia
    Postime
    194
    I hodha nje sy faqes qe sugjerove ti por nuk pashe ndonje REVELATION aty.
    Ishte thjesht nje faqe interneti qe thoshte,,,ktu ka....ktu s'ka.

    Ne Shqiperi ka . Kam qene vete aty.
    Actually gjithsej jane 4 te tilla dhe qe te katra ndodhen ne Tirane.
    Puna eshte se kto tonat jane te kamufluara dhe nuk mund te hasesh ne to aksidentalisht, nuk kemi arrit ne shkallen e Anglise psh qe je duke i dhene makines ne autostrade dhe tabela ne cep te rruges te thote "Masonic Lodge next left"

  14. #74
    Faqja qe te tregova nuk eshte nje faqe dosido megjithate nuk e diskutoj qe mund te kete Te thashe mesa di une ska. Kam shume vite i larguar nga Shqiperia dhe gjerat mund te kene ndryshuar.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  15. #75
    Rothschilds.

    Gjate shkrimit per Illuminatin shpesh eshte permendur emri Rothschilds dhe lidhja qe kane me rrjetin e shoqerive sekrete ne bote. Kam permendur shpesh dhe faktin qe Illuminatit ne origjinen e tyre kane qene jezuite dhe si te tille kane botkuptim te vecante ne lidhje me marrdheniet me cifutet por ne rastin e Rothschilds eshte ndryshe. Ndonese kjo familje eshte me origjine cifute, vetem origjina eshte e tille dhe ata ne vetvehte skane asgje cifute, madje jane nga te paret qe kane shfrytezuar cifutet dhe pasurite e tyre. Nga shume studiues kjo familje konsiderohet si berthama e Illuminatit dhe jane gjigande financiare te tille qe me levizjet e tyre mund te shkaktojne termete ne kuptimin e plote te fjales ne fushen e finances ne bote. Per te dhene nje paraqitje me te detajuar te kesaj familje po i referohem nje studiuesi kanadez te quajtur David Livingston i cili prej kohesh eshte "mbas gjurmeve" te Rothschilds, Illuminatit, Freemasonry dhe gjithe "rrjetes se merimanges" qe
    perbehet sot ne bote nga shoqerite sekrete.

    (Per te ndihmuar lexuesit ne gjera qe mund te mos jene permendur ne kete teme do bej disa nderhyrje te vogla me sqarime qe do i kufizoj me kllapa - Darius).

    Jacob Rothschild, aktualisht drejtuesi i dinastise Rothschild eshte martuar me nje pjestare te familjes Sinclair duke u shkrire ne nje aleance te rendesishme midis familjes kryesore te Illuminatit dhe pasardhesit te supozuar te familjes Grail. (Fjala Grail ketu perdoret ne menyre specifike dhe jo thjesht si mbiemer. Ne traditen kristiane Holy Grail presupozohet te jete Kupa e Shenjte me te cilen Jezusi pinte vere ne darkat e tij me apostujt. Por nga shoqeria sekrete Priory of Sion na vjen mesazhi qe Grail nuk ishte thjesht nje kupe por nje simbol shenjterie i familjes se Jezusit ose e thene me qarte personifikon dhe nje gjak te shenjte. Ne fakt dhe vete titulli i shkrimit te Livingstonit quhet Rothschilds and the Grail Bloodline qe nuk eshte gje tjeter vecse linja e
    gjakut Grail ose familja e supozuar e Jezu Krishtit dhe e gruas se tij Maria Magdalena dhe brezat e kesaj trashigime qe vijoi ne shekujt e mepashem. -Darius)

    Sic eshte popullarizuar kohet e fundit ne Dan Brown ne librin e tij Kodi i DaVincit ose dhe perpara tij ne librin Gjaku i Shenjte, Grail i Shenjte (Holy Blood, Holy Grail) Stuartet e Skocise supozohet se jane pasardhes te Mbretit Artur dhe Jezu Krishtit. Keto familje natyrisht qe nuk jane pasardhes te Jezuit. Ideja eshte absurde.

    Por ato jane te lidhura me Grailin e Shenjte dhe nuk jane Kristiane por Kabbaliste.
    Ne realitet, ata, si te gjithe ata aristokrate me prejardhje gjaku te tille qe perbejne berthamen e Illuminatit, jane pasardhes te Guillaume de Gellone te shekullit te 8-te eres sone. Babai i Guillaume ishte Rabbi Makhir, njeri nga te merguarit qe drejtoi cifutet ne Bagdad dhe qe u dergua ne Perendim mbas nje mosmarrveshje qe pati me mekembesin e tij. Ne France ai mori emrin Theodoric, u martua me Alden, tezen e Charlemagne dhe u caktua si "Mbreti i Cifuteve" ne rajonin e Langedokut, kryeqyteti i te cilit ishte qyteti i Narbones.

    Me pas Narbona u be zemra e kabbalizmit mesjetar. Kabbalistet e Narbones duket se jane ata qe shkaktuan fillimin e Kryqezatave me qellimin e vetem qe te merrnin tekstet e shenjta te varrosura aty por qe ishte e pamundur te futeshin ne dore per shkak te dominimit Roman fillimisht dhe me pas atij Mysliman. Kur Jeruzalemi u pushtua, nje urdher kaloresisht kabbalist te njohur me emrin Templars ose Kaloresit e Tempullit (Knight Templars), kryen germime dhe zbuluan tekstin e Sepher ha Bahir i cili ringjalli traditen e humbur te
    misticizmit dhe u be fillesa e revolucionit kultural te Kabbalizmit mesjetar.

    Nje tjeter aspekt i penetrimit te ketyre ideve Kabbaliste ishte dhe herezia e Katareve. Kryeqendra e Katareve ishte ne rajonin e Tuluzes, bastioni i trashigimtareve te Guillaume, te njohur gjithashtu si familja e Guilhemids,
    shume prej te cileve ishin mbrojtes te flakte te herezise. Ndonese Kataret jane idealizuar nga nje numer i madh propaganduesish Illuminati si viktima te pafajshme te persekutimeve te Kishes, ne fakt Kataret refuzuan Zotin dhe Biblen duke e zevendesuar ate me Luciferin dhe praktikimin e magjise. Kane qene Kataret ata qe influencuan aspektin heretik te Templareve dhe per kete arsye Urdheri u shpernda ne vitin 1307.

    Pjese e ketij revolucioni kabbalist eshte dhe legjenda e Grailit te Shenjte e cila perfshin tema te Katareve dhe Templareve dhe u formulua ne rajonin e Aquitaine, nje tjeter bastion i Guilhemids. Holy Grail (po e quaj keshtu per ti ndejtur fanatik termit origjinal) ose San Grail duhej te ishte perkthyer si Sang Real (Gjaku mbreteror) sepse i referohet linjes se shenjte te gjakut qe supozohet se ka dale nga Guillaume de Gellone dhe perfundimisht Mbreti David por ne realitet u kuptua te ishte perfaqesuesi i pasardhesve te Engjejve te Rrezuar dhe liderit te tyre Luciferit.

    Sinclair ishin pasardhes te Guillaume de Gellome nepermjet ster-ster-mbese se tij Poppa e Bavarise, e cila u martua me nje lider viking Rollo Ragnvaldsson. Midis pasardhesve te Rollos, ka qene William Pushtuesi i Normandise (William the Conqueror of Normandy). Sinclair ose St. Clair ju dhane keshtjella te tjera neper territorin e Frances. Megjithate ata te gjithe u shperngulen ne Angli bashke me Pushtuesin. Por njeri nga Sinclair, i quajtur William, nuk e pelqente Pushtuesin dhe sebashku me baronet e tjere qe ishin te pakenaqur, shkoi ne Skoci dhe e vuri veten e tij ne sherbim te Mbretit Malcolm III te Skocise.

    Malcolm III Mbreti i Skocise ishte babai i Davidit I "Shenjti" Mbreti i Skocise. Ne vitin 1128, fill mbas Keshillit te Troyes, Hugh de Payens, Grand Masteri i pare i Templareve u takua me Mbretin David I te Skocise. Me pas Mbreti David e dorezoi veten e tij tek Templaret dhe i caktoi ata si "Ruajtes te moralit te tij, dite e nate".
    Davidi u martua me mbesen e Lambert II, vellai i Godefroi de Bouillon, lideri i kryqezates se pare dhe motra e motres se William Pushtuesit. Vellai i vogel i Godefroi, Eustace III u martua me motren e Davidit, Mary Scots.
    Vajza e tyre u martua me Stephen I Mbreti i Anglise, biri i Adela de Normandie, vajza e William Pushtuesit.
    Vellai i Adeles, Henry I Mbreti i Anglise u martua me motren e Davidit, Editha e Skocise. Vajza e tyre, Mathilda Perandoresha e Anglise u martua me Geoffrey V, Comte d'Anjou (Konti i Anzhuenit) djali i te cilit, Henry II u martua me Eleanor of Auitaine.

    Mbreti David i dhuroi Hugues dhe kaloresve te tij, tokat e Balantrodoch ne gjirin e ngushte te te Katerve, tashme te emertuar Tempull, afer vendndodhjes se Rosslyn. Dhe legjenda thote se kur Templaret u gjykuan,
    lideri i tyre de Molay ju mundesoi kthimin ne Skoci ku ata u asistuan nga Robert de Bruce ne Betejen e Bannockburn.

    Robert de Bruce deklaroi fronin e Skocise si te tijin me pretendimin e te qenurit ster-ster-ster-nipi i Davidit. Walter Stewart, i gjashti i Stuarteve te Larte te Skocise po ashtu ka luajtur nje rrol te madh ne Betejen e
    Bannockburn. Ai me pas u martua me Majory, vajzen e Robert de Bruce dhe djali i tyre Roberti II i Skocise u be trashigimtari i Shtepise Bruce. Me pas ai trashegoi fronin e Skocise mbas vdekjes se xhaxhait te tij David II i Skocise.

    Ne Skoci, Templaret i sherbyen Robert de Bruce si pjestare te Gardes Skoceze ne te cilen merrnin pjese dy familje te rendesishme, ajo e Stuarteve dhe ajo e Sinclair. Henry Sinclair ishte nje mbeshtetes i Robert de Bruce dhe njerit prej pasardhesve te tij. William Sinclair disenjoi Kishen e Rosslyn, nje kishe ne fshatin Roslin, e mbushur me simbolizem okult dhe qe besohet se ka qene njeri nga vendet ku mund te jete varrosur Grail. Me ne fund Sinclair u bene Trasheguesit Grand Masters te Masoneve te Skocise.

    Mbas vdekjes se Mbretereshes Elizabeth pa lene trashigimtare. ajo u pasu ne fron nga djali i Mary Mbreteresha e Skoteve, James Stewart I i Anglise i njohur ndryshe dhe si Mbreti James. Eshte kjo arsye qe Freemasonet e shekullit te 18 intriguan ne mbeshtetje te kauzes se Stuart, kur monarku i tyre i fundit James II Stuart, Mbreti i Anglise u rrezua dhe u zevendesua nga William of Orange. Kauza e Stuarteve u be me pas esenca e Scottish Rite of Freemasonry e cila i konsideronte Stuartet si pasardhesit e Templareve te cilet kishin shpetuar traditen sekrete e Lindjes, te njohur ndryshe si Kabbalah.

    Qe nga fundi i shekullit te 18, Illuminatit u vune nen lidershipin e familjes Rothschild. Themeluesi i dinastise, Mayer Amchel Rothschild, urdheroi djemte e tij te martoheshin vetem me kusherinjte e pare, duke vazhduar me kujdes traditen e martesave brenda familjes te aplikuar me pare nga paret e tij.
    Sidoqofte perjashtimi i pare ishte Hannah, vajza e djalit te Amschel Mayer, i mirenjohuri Nathan Mayer Rothschild i cili u martua me Rt. Hon. Henry Fitzroy, nje pasardhes direkt i Charles II Stuart Mbreti i Anglise, babai i James II.

    Shume kohe me pas, pra me afer me kohen tone eshte ster-ster-ster-nipi i Nathan Mayer, Nathaniel Charles Jacob Rothschild, i katerti baron Rothschild qe u martua me Mary Serena Dunn. Mamaja e Mary Serenas ishte Lady Mary Sybil St. Clair-Erskine e cila ishte bija e James Francis Harry St. Clair-Erskine, Konti i Peste i Rosslyn.

    Jacob Rothschild eshte kreu aktual i familjes Rothschild ne UK pasi trashegoi qenien baron i katert nga babai i tij, Viktor, nje zoologjist i njohur dhe nganjehere dhe agjent i MI5 (nje nga seksionet e sherbimit sekret Britanik) dhe mik i agjenteve te KGB Anthony Blunt dhe Guy Burgess. Jacob dha doreheqjen nga banka e familjes se tij NM Rothschilds ne vitin 1980, drejtuar nga kusherira e tij Evelyn dhe filloi RIT Capital Partners.
    Ai eshte kryetari i Yad Hanadiv, fondacioni Rothschild i cili ndertoi dhe dhuroi ndertesat qeveritare Knesset dhe Gjyqin Suprem te Izraelit dhe kryeson Jewish Policy Research, dedikuar promovimit te ceshtjeve qe i perkasin cifute ne mbare boten.

    Ndertesat Knesset dhe ajo e Gjyqit Suprem te Izraelit jane te mbushur me simbole masonike dhe ate te piramides se Syrit Qe Shikon Cdo Gje te Illuminatit.Jacob Rothschild ka qene nje mik i ngushte personal i princeshes Diana dhe mban lidhje te forta miqesore dhe biznesi me Henry Kissinger. Ai njeh mire Rupert Murdoch pasi kane qene shoke qe nga koha kur pronari i
    gazetes Australiane erdhi per here te pare ne UK ne vitet 1960. Shtepia e tij e pushimit ne nje vend turistik ka qene nje vend ku rregullisht jane kryer vizita nga kryetare shtetesh perfshi presidentit Ronald Reagan dhe Bill Clinton. Margaret Thatcher ka pritur presidentin e Frances Francois Mitterrand aty ne samitin e vitit 1990.
    Rothschild organizoi konferencen e Tryezes se Rrumbullaket Ekonomike Europiane ne vitin 2002 ne te cilen moren pjese figura te tilla si James Wolfensohn, presidenti i Bankes Boterore, Nicky Oppenheimer, Warren Buffet dhe Arnold Schwarzenegger.

    Ja dhe nje foto e Jacob Rothschild, dhe tre foto te vogla qe tregojne e para Rothschild me Buffet dhe Schwarzenegger, e dyta shtepia e tij ku jane zhvilluar pritje qeveritare dhe e treta tregon ndertesat Knesset dhe Gjyqin Suprem te Izraelit ne maje te te ciles duket qarte piramida e Illuminatit.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   

  16. #76

  17. #77
    Po e vazhdoj shkrimin per Illuminatin me nje material te zgjeruar nga nje autor i cili ka trajtuar ne shume libra te tij Shoqerite Sekrete, Illuminatin dhe Rendin e Ri Boteror. Ne fakt nje pjese e konsiderueshme e ketij materiali do ishte me me vend te hidhej tek pjesa per Rendin e Ri Boteror qe po shkruaj tek kryetema Teori Konspirative por megjithate mendoj se mund te alternohet si shkrim. Disa here edhe ne kete teme kam permendur Rendin e Ri Boteror dhe nese nuk eshte e qarte per lexuesit mund ti referohen temes se mesiperme me germa te zeza duke klikuar aty.
    Autori, materialin e te cilit po e perpunoj per ketu ne forum quhet William Milton Cooper, konspiraci teorist shume i njohur dhe per aq kohe sa ka qene gjalle (eshte vrare ne nentor te vitit 2001) ka qene konsideruar nga administrata e Klintonit dhe e Bushit si njeriu me i rrezikshem ne Amerike. I rrezikshem jo per skeden penale te tij apo ndonje aktivitet kriminal por per materialet qe botonte dhe zbulimet qe ka bere i ndihmuar dhe nga pozicioni qe ka patur si nje ish-punonjes i inteligjences se Marines se SHBA-se. Materiali eshte relativisht i gjate por me shume interes sepse shpjegon shume qarte jo vetem menyren sesi funksionojne shoqerite sekrete por edhe lidhjet qe kane me njera tjetren si dhe vendin qe ze Illuminati si kreu i tyre.


    Shoqerite Sekrete dhe Rendi i Ri Boteror


    Historia eshte e mbushur me peshperitje mbi shoqerite sekrete. Kronika te trashegimtareve ose prifterinjve te cilet kane ruajtur me fanatizem njohurine e ndaluar te njerezve te lashte. Njerez te rendesishem te cilet mblidheshin ne fshehtesi te plote te cilet kane drejtuar rroten e civilizimit, jane te rregjistruar neper shkrimet e te gjithe popujve.

    Me e vjetra eshte Vellazeria e Gjarperit e quajtur ndryshe edhe si Vellazeria e Dragoit qe vazhdon te ekzistoje edhe sot e kesaj dite nen emra te ndryshem. Eshte e qarte qe feja ka luajtur nje rrol kryesor ne rrjedhen e ketyre organizatave. Komunikimi me nje burim me te larte, shpesh hyjnor, eshte nje deklarate e zakonshme per ata.

    Sekretet e ketyre grupeve thuhet se jane kaq te thella dhe te fshehura sa vetem nje pjese e mire arsimuar dhe e zgjedhur jane ne gjendje ti kuptojne dhe ti perdorin. Keta njerez i perdorin njohurite e tyre per te miren e njerezimit. Te pakten kjo eshte ajo qe ata deklarojne. Si mund ta dime ne kete gje kur njohurite dhe veprimet e tyre kane qene sekrete? Per fat te mire disa prej tyre tashme jane shnderruar ne njohuri publike.

    E konsideroj si shume intriguese qe shume, ne mos ne te gjitha shoqerite tribale primitive te gjithe adultet jane pjestare. Zakonisht ata jane te ndare ne grupe meshkujsh dhe grupe femrash. Zakonisht eshte mashkulli ai qe dominon kulturen. Ne menyre surprize kjo ngjan ne menyre te perpikte me disa nga shoqerite sekrete te civilizuara. Dhe kjo do te thote vetem qe shoqeria nuk punon kunder autoritetit te vendosur por per te. Ne fakt mund te thuhet per autoritetin aktual te stabilizuar. Kjo ka tendencen te rrezoje poshte pretendimin dhe vleren e cdo argumenti qe shoqerite sekrete jane te dedikuara ndaj “shkaterrimit te autoritetit kushtetues”. Dhe kjo mund te aplikohet natyrisht atehere kur shoqerite sekrete perbejne pjesen me te madhe te gjithe popullates qe preket nga ky aksion. Vetem nje grup i vogel ben pjese ne kete kategori.

    Shoqerite sekrete ne fakt pasqyrojne shume nga aspektet e zakonshme te jetes. Ka gjithmone nje ekskluzivitet ne anetaresi qe ka si rezultante rendesine e bashkangjitur te te qenurit ose berit anetar. Kjo gje eshte hasur gjate gjithe orvatjeve te njerezimit, madje edhe ato qe nuk jane sekrete si psh skuadrat e futbollit ose klubet e te pasurve. Ky ekskluzivitet anetaresie eshte aktualisht nje nga armet me te fuqishme te shoqerive sekrete. Ato perdorin shenja, fjalekalime dhe mjete te tjera. Keto gjera kane krijuar gjithmone funksione te vlefshme ne organizatat kudo qe ndodhen. Arsyeja e deklaruar, pothuajse gjithmone e ndryshme nga arsyeja e vertete perben rendesine e ekzistences se vete shoqerise.

    Sidomos miqesia eshte e nje rendesie te vecante. Te ndash vuajtjen dhe sekretin ka qene gjithmone nje trill special per njeriun. Sidomos ata qe kane kaluar eksperienca neper kampet e stervitjes se veshtire nuk kane per ta harruar kurre rendesine dhe ndjesine speciale i perkatesise dhe miqesise qe ndahet midis viktimave te tekave te rreshtereve dhe komandanteve te skuadrave. Eshte nje emocion qe lind nga nisja ose fillimi. Mjeti me i fuqishem i cdo shoqerie sekrete eshte rituali dhe miti qe e rrethon fillimin. Keto ceremoni te detyrueshme kane nje kuptim thellesisht te vecante per pjestaret.
    Nisja permban disa funksione te cilat perbejne zemren dhe shpirtin e nje shoqerie sekrete te vertete. Ashtu si dhe kampi i stervitjes se veshtire, nisja ose fillimi ne ushtri, jane aspekte te rendesishme te mendimit njerezor qe shkrihen ne menyre universale dhe qe sherbejne per trajnimin dhe mirembajne perpjekjet e nje grupi njerezish qe operojne ne nje drejtim te caktuar. Nisja i lidh te gjithe pjestaret ne misticizem.

    Neofitet fitojne njohuri per nje sekret duke ju thene atyre nje status special. Kuptimi i lashte per neofite eshte “i mbjelle perseri ose i rilindur.” Nje nisje me e larte eshte ne realitet nje ngritje ne pozite qe frymezon besnikeri dhe deshire per te shkuar me lart, ne rangun tjeter. Qellimet e shoqerive jane perforecuar duke bere qe i nisuri te reagoje ndaj ketyre qellimeve ne cdo moment te jetes se zakonshme. Kjo sjell nje ndryshim ne veprimet shoqerore dhe politike te nje anetari. Ndryshimi eshte gjithmone ne interes te qellimeve te lidereve te shoqerive sekrete. Lideret quhen adepts. Kjo mund te krahasohet duke dhene si shembull ushtarin qe eshte trajnuar ti bindet urdherave pa menduar. Rezultati eshte shpesh plagosja ose vdekja e ushtarit per te realizuar qellimin e komandantit qe mund te jete ose mund te mos i jete i mire per gjithe komunitetin.

    Nisja eshte nje menyre per te shperblyer njerez ambicioze te cileve mund tju besohet. Mund te vini re qe sa me lart te shkoje niveli i nisjes, aq me i paket eshte numri i anetareve qe kane ate nivel. Kjo nuk ndodh sepse anetaret e tjere nuk jane ambicioz por sepse behet nje proces selektimi shume i kujdesshem. Arrihet nje pike ku asnje perpjekje nuk mjafton me dhe ne kete moment duhet nje shtyrje nga ndonje anetar i kupoles. Shume anetare nuk e kalojne asnjehere kete pike dhe nuk e mesojne kurre te verteten dhe arsyen reale te grupit. Qe nga ky moment, anetari i “ngrire” sherben vetem si pjese e bazes se fuqise politike. Pra ne kete pike besoj se ju keni arritur te kuptoni se Nisja eshte nje proces per te determinuar se kujt mund dhe kujt smund ti besohet.

    Nje menyre per te percaktuar me saktesi se kush do behet nje adept eshte kur gjate Nisjes i kerkohet kandidatit qe te peshtyje mbi kryqiin kristian. Nese kandidati refuzon, atehere anetaret e pershendesin ate dhe i thone, “Ju moret vendimin e duhur pasi asnje adept i vertete nuk do te mund te bente nje gje kaq te temerrshme.” Me pas i Nisuri i ri mund te jete i pakenaqur nga fakti qe ai nuk po avancon me lart ne oligarki. Por nese kandidati peshtyn mbi kryq atehere ai ose ajo demonstron qe ka njohuri per nje nga misteret dhe shume shpejt do e shikoje veten si nje kandidat per nje nivel me lart. Misteri eshte qe feja eshte vetem nje mjet per te kontrolluar masat. Dituria [ose urtesia] eshte zoti i vetem nepermjet te cilit vete njeriu mund te behet zot. Gjarperi dhe Dragoi jane te dy bashke simbole te Urtesise. Luciferi eshte personifikimi i simbolit. Ishte Luciferi ai qe shtuy Even te joshte Adamin qe te hante nga pema e diturise duke u shnderruar keshtu ne nje njeri te lire dhe i cliruar nga injoranca. ADHURIMI [shume i ndryshem nga STUDIMI] i diturise, shkencave ose teknologjise eshte Satanizmi ne formen e tij me te paster dhe simboli i tij sekret eshte Syri qe Sheh Cdo Gje ne maje te piramides.

    Efektet e padeshirueshme te shoqerive sekrete si dhe aureola e misterit qe i shoqeron, shpesh i ka dhene atyre reputacionin e te qenurit nje shoqeri abnormale, madje edhe klasifikime si grup i cuditshem njerezish. Ne momentin qe besimi i tyre perben ate te shumices atehere ata nuk konsiderohen me si antisociale. Nje shembull i sakte eshte ai i kishesh kristiane e cila vete njehere e nje kohe ka qene nje shoqeri sekrete nen Perandorine Romake. Ne fakt Shoqeria Sekrete Miqesore e Hapur [Vatikani] ka sunduar pjesen me te madhe, ne mos gjithe boten e njohur te asaj kohe.

    Shume nga shoqerite sekrete ne pergjithesi konsiderohen te jene antisociale, ato besohet se permbajne elemente qe nuk pelqehen ose qe jane te demshme per komunitetin ne pergjithesi. Dhe ne fakt ky eshte rasti ne shumicen e fakteve. Komunizmi dhe Fashizmi ne shume vende te botes jane shoqeri sekrete dhe ndalohen me ligj. Ne Amerike partia Naziste dhe Ku Klux Klan ajne shoqeri sekrete per shkak te faktin qe publiku i pergjithshem ka mospelqim te madh ndaj tyre. Aktivitetet e tyre ndonjehere jane ilegale dhe si rrjedhoje edhe vete anetaresia eshte sekrete. Kristianet e hershem ishin nje shoqeri sekrete sepse autoritetet e Romes i konsideronin ato qe nga fillimi si te rrezikshme per sundimin perandorak. E njejta gje ishte e vertete edhe per pasuesit e Islamit. Drused dhe Yezidis ne Siri dhe Irak i konsideronin Arabet nje shoqeri sekrete e rrezikshme e dedikuar per te marre kontrollin e gjithe botes. Sot, Arabet mendojne te njejten gje per Cifutet. Katoliket dhe Freemasonet kane patur te njejtat ide per njeri tjetrin.

    Qe nga fillimi i historise se rregjistruar, leva te cdo qeverie jane perfshire ne perpjekje per te mbajtur nje statu quo qe do te mbronte qeverisjen nga grupet e minoriteteve te cilat duan te veprojne si shtet brenda shtetit ose te nxjerrin jashte loje autoritetin kushtetues dhe te zene vendin e tij.

    vazhdon...

  18. #78
    Shume nga keto perpjekje kane dale mbane por jo gjithmone kane zgjatur. Deshira njerezore per tu bere nje nga te zgjedhurit eshte njera nga ato qe asnje nga fuqite ne kete bote ja ka dale ta mundi. Eshte nje nga “sekretet” e shoqerive sekrete. Eshte ajo qe i jep atyre nje baze politike dhe shume pushtet. Anetaret shpesh votojne te njejtin person dhe i japin njeri tjetrit preferencat e tyre ne bizneset e perditshme, aktivitetet legale dhe ato sociale. Eshte deshira me e thelle e te gjitheve ajo qe te thone “Bej pjese tek te zgjedhurit.”

    Ne qytetet e lashta kane ekzistuar shtepi per sakrifica dhe falje. Ato kane qene ne fakt tempuj te ndertuara per nder te shume perendive. Keto ndertesa shpesh kane funksionuar si vende takimi per filozofet dhe mistiket te cilet besonin se zoteronin sekretet e natyres. Keta njerez diskutonin me njeri tjetrin per ndasite filozofike dhe ato te shkollave fetare.

    Me i rendesishmi nga keto grupe te lashte eshte Vellazeria e Gjarperit ose e Dragoit dhe njihej thjesht me emrin Misteret. Gjarperi dhe Dragoi jane simbole qe perfaqesojne urtesine. Babai i urtesise eshte Luciferi i quajtur ndryshe edhe si Mbartesi i Drites. Fokusimi i adhurimit per Misteret ishte Osiris, emri i nje ylli te shndritshem per te cilin antiket besonin se kishte ardhur ne Toke. Kuptimi i sakte per Luciferin eshte ‘pruresi i drites’ ose ‘ylli i mengjesit’. Kur Osiris u largua nga qielli, antiket pane diellin si perfaqesues te Osirisit. [...eshte deklaruar se kur Luciferi ra nga Qiejte, ai solli fuqine e mendimit si nje dhurate per njerezimin.]

    Shume nga mendjendriturit me te medhenj qe kane jetuar ne kete planet kane qene te Nisur ne shoqerine e Mistereve nga rite sekrete dhe te rrezikshme disa prej te cilave jane shume mizore. Disa nga me te famshmit qe njihen kane qene Osiris, Isis, Sabazius, Cybele dhe Eleusis. Platoni ishte njeri nga te Nisurit dhe pershkruan disa nga misteret ne shkrimet e tij.

    Nisja e Platonit kerkoi qe ai te varrosej per tre dite ne Piramiden e Madhe, kohe gjate te ciles ai vdiq [ne menyre simbolike] dhe me pas rilindi dhe ju dhane sekretet qe ai duhet te ruante. Shkrimet e Platonit jane plot te dhena per Misteret. Ne librin e tij Mesimet Sekrete te te Gjithe Koherave, Manly P. Hall shkruan se; “...te ndricuarit e lashtesise...hyne ne portat e Piramides se Gizes si njerez dhe dolen qe andej si perendi.”
    Fjala e lashte egjyptiane per piramidat ishte khuti qe do te thote “drite e lavdishme”. Zoti Hall shprehet per piramidat si Tempujt madheshtore egjyptian te Nisjes...

    Sipas disave, piramidat e medha jane ndertuar per te perkujtuar dhe observuar nje shperthim te nje supernova qe ndodhi ne vitin 4000 p.e.s. Dr Anthony Hewish, fitues i cmimit Nobel ne vitin 1974 ne fizike, zbuloi nje sere pulsimesh radioje qe ishin ritmike dhe qe u provuan se leshoheshin nga ylli qe shpertheu ne vitin 4000 p.e.s.
    Freemasonet e fillojne kalendarin e tyre nga A.L. “Ne Vitin e Drites” qe gjehet kur i shtohen 4000 vitit modern. Pra 1990 (koha kur eshte shkruar ky material) + 4000 = 5990 A.L. Po ashtu kete informacion e gjejme tek shkrimet kuneiform te Sumeraneve ne te cilet pershkruhet; “nje shperthim gjigand i nje ylli ne forme trekendeshe i formuar nga Zeta Puppis, Gamma Velorum dhe Lambada Velorum... vendndodhur ne qiellin jugor... nje katalog i sakte tani deklaron se ylli shndritshem qe shpertheu brenda trekendeshit, do shikohet perseri nga njeriu brenda 6000 vjeteve.”
    Sipas kalendarit Freemason do te ndodhi pak mbas vitit 2000 dhe me te vertete do te ndodhe.

    Anija kozmike e quajtur Galileo qe eshte duke ju afruar Jupiterit, nje yll i vogel me nje perberje gazesh te ngjashme me diellin tone, ka nje ngarkese prej 49.7 paund me plutonium qe supozohet se perdoret si bateri per te furnizuar anijen. Kur te perfundoje orbiten e tij finale ne dhjetor 1999, Galileo do leshoje ngarkesen e tij ne qender te Jupiterit. Presioni i pabesueshem qe do prodhohet, do shkaktoje nje reaksion te njejte me ate qe ndodh kur nje bombe atomike shperthehet nepermjet nje ndezesi te brendeshem. Plutoniumi do shpertheje ne nje reaksion atomik duke ndezur atmosferen prej hidrogjeni dhe heliumi te Jupiterit qe do rezultoje ne lindjen e nje ylli i cili po ashtu i eshte vene emri qe me pare, Luciferi. Bota do ta interpretoje si nje shenje te temerrshme fetare. Do permbushi profecine.
    Ne te vertete eshte vetem nje demonstrim i aplikimit te cmendur te teknologjise nga Shoqeria Jason, gje qe mund edhe te mos funksionoje. Ata kane kryer prova te shumta per te garantuar suksesin por sidoqofte duke ju referuar dokumentave qe kam lexuar kur kam qene ne Inteligjencen e Marines, deklarohet se Projekti Galileo kerkon vetem 5 paund plutonium per te ‘ndezur’ Jupiterin dhe per te filluar epoken e akullit. Ngrohja globale eshte nje mashtrim. Eshte me e lehte per publikun qe te merret me te dhe ti japi me shume kohe elites sunduese perpara se paniku dhe anarkia te zevendesoje qeverine.
    Por ne realitet temperaturat globale po behen gjithmone e me te ulta. Stuhite po behen me te fuqishme dhe me pak te parashikueshme. Majat e akullnajave neper Pole po zmadhohen. Zonat me klime te bute ku mund te mbillen dritherat po zvogelohen gjithmone e me shume. Hapesirat e shkretetirave jane duke u zgjeruar ne zonat tropikale.
    Nje epoke e re akullnajash eshte duke u afruar dhe do ndodhe krejt pa pritur. Ne menyre simultane do hapet nje qemer ne Egjypt ku ndodhen shkrime antike mbi token. Hapja e qepenit do ndodhi ne mijevjecarin e ri. (Skam lajme te sakta per kete gje por di nje fakt qe celebrimet per mijevjecarin e ri ishin vendosur te beshin ne Egjypt ku do merrnin pjese gjithe personalitetet boterore. Cuditerisht fare pak perpara konfirmimit te plote, evenimenti u anullua. Pati zera qe ndodhi per shkak te zbulimit te dickaje ne afersi te piramidave, ku ishte dhe vendi ne te cilin do kryhej festa. –Darius). Nje feste madheshtore eshte planifikuar te zhvillohet nga Shoqeria e Mijevjecarit tek Piramidat e Egjyptit. Sipas numrit te 3 janarit te vitit 1989 te Arizona Daily Star “Presidenti i Amerikes, Bush po i kalon pushimet e vitit te ri ne Camp David, Maryland por mbas 10 vjetesh ai mund te jete ne Egjypt. Organizatoret e Shoqerise Millenium jane duke punuar per promovimin e festimeve te Mijevjecarit te Ri tek Piramida e Madhe e Keopsit ne Giza.”

    Sekreti i pare qe dikush duhet te dije qe te filloje te kuptoje Misteret eshte qe anetaret e tyre besojne se ka vetem fare pak mendje te ndritura ne kete glob. Ata besojne se keto mendje i perkasin ekskluzivisht atyre. Filozofia qe pason eshte kendveshtrimi klasik i shoqerive sekrete ndaj njerezimit.

    Kur nje person me intelekt te forte konfrontohet me nje problem qe kerkon perdorimin e arsyes, ai i qendron besnik pozicionit te tij dhe perpiqet te gjeje nje zgjidhje duke mbledhur prova qe i japin pergjigje pyetjeve qe shtrohen. Nga ana tjeter ata qe jane te papjekur, kur perballen me ndonje problem te vogel dorezohen menjehere. Pra ne rastin e pare personi mund te jete i kualifikuar te zgjidhi misterin e vete fatit te tij ndersa i dyti mund te terhiqet prej hunde si nje kafshe dhe ti mesohet gjuha me e thjeshte. Ashtu si bagetite ata jane komplet te varur nga bariu. Me pak fjale intelektit te spikatur i mesohen Misteret dhe e verteta spirituale ezoterike. Ndersa masave ju mesohet interpretimi ezoterik i drejtperdrejte. Ndersa masat i falen 5 shqisave, ata pak te zgjedhur observojne dhe dallojne ne gjirin midis tyre simboliken e ngurte te te vertetes se madhe abstrakte.

    I Nisuri i zgjedhur komunikon direkt me Zotat [Alienet?] te cilet ju pergjigjen mbrapsht. Masat sakrifikojne bagetite e tyre neper altare idhujsh te gurte qe as degjojne dhe as flasin. Te zgjedhurve ju jepet dituria e Mistereve dhe ndricohen, ja pse ata quhen Illuminati, ruajtesit e “Sekreteve te Koherave”.

    Tre shoqeri sekrete te koherave te hershme qe mund te lidhen direkt me pasardher modern jane Kulti i Roshaniya, Mithras dhe e kunderta e tyre Ndertuesit. Ata kane shume gjera te perbashketa me Freemasonet e sotem si dhe me disa krahe te ndryshem te Illuminatit. Ne rastin konkret, te perbashketa per Vellazerine [ne kohet moderne nuk quhet me e tille por thjesht Organizate] pra per Organizaten jane; rilindja simbolike ne nje jete te re duke kaluar me pare neper porten e vdekjes gjate Nisjes; termi Luani dhe Shtrengimi i Putres se Luanit ne shkallet e Master Mason, tre shkallet e te cilit jane te njejta me ritet e lashta masonike, perpara se te shtoheshin shkallet e mevonshme; shkalla e shtate shkallezimeve dhe se fundit Syri qe Sheh Cdo Gje.

    E nje interesi te vecante eshte nje shoqeri e fuqishme e koheve te lashta ne Afganistan e quajtur Roshaniya – te ndricuarit. Ka referenca aktuale per kete kult mistik qe shkojne mbrapa ne kohe deri tek Shtepia e Urtesise ne Kairo. Parimet kryesore te ketij kulti ishin; zhdukja e prones private, eleminimi i fese, eleminimi i shteteve si kombe, besimi se ndricimi u shpernda nga Qenia Supreme e cila deshironte nje klase perfekte burrash e grash per te marre ne dore drejtimin dhe organizimin e botes, besimi ne nje plan per te riformuar strukuren shoqerore te botes duke marre fillimisht kontrollin mbi vende individuale nje e nga nje dhe besimi qe mbasi te arrihet shkalla e katert mund te komunikohet direkt me Mbikqyresin e Panjohur i cili shperndare njohuri tek te Nisurit gjate koherave. Dhe keshtu te Urtet do e pranojne edhe njehere Organizaten.

    Nje fakt i rendesishem qe duhet te kujtojme eshte qe lideret, qofshin te majte apo te djathte, jane nje grup i vogel, nje berthame e ngjeshur njerezish te cilet kane qene dhe vazhdojne te jene Illuminista ose pjestare te Organizates. Ata mund te kene qene ose mund te jene anetare te besimeve fetare kristiane ose cifute por kjo vlen vetem per te mbuluar qellimet e tyre te verteta. Ata i ofrojne besnikeri cdo vendi ndonese e kane perdorur nacionalizmin si arme per te arritur qellimet e tyre.
    I vetmi preokupim qe ata kane eshte fitimi nje fuqie me te madhe ekonomike dhe politike. Ndersa qellimi perfundimtar i te gjithe grupeve eshte identik. Ata jane te vendosur per ti dhene vetvehtes nje kontroll te padiskutuar monetar, burime natyrore si dhe fuqi politike ne te gjithe planetin. Ata kane per qellim te kthejne boten ne nje koncept te tyren te shtetit totalitar socialist. Gjate ketij procesi ata do eleminojne Kristianet, Cifutet dhe Ateistet. Ju sapo mesuat nje, por vetem nje nga Misteret.

    Roshaniya e quan veten e saj dhe Urdheri. Te Nisurit kryejne nje betim qe i cliron ata nga detyrimi i cdo besnikerie pervec asaj ndaj Urdherit. Ja si eshte ky betim; “E detyroj veten time me nje heshtje te plote dhe besnikeri te patundshme ndaj Urdherit...I gjithe njerezimi qe nuk mund te identifikoje veten e tij me shenjat tona sekrete, eshte preja jone e ligjshme.” Betimi ne esence vazhdon te mbetet i njejte edhe sot e kesaj dite. Shenja sekrete ishte prekja e ballit me kurrzin e dores nga jashte ndersa kunderpergjigja ishte te kapje veshin me gishta dhe te mbeshtesje berrylin tek dora tjeter e bere grusht. A ju tingellon familjare kjo shenje? Urdheri eshte Urdheri i Kalvarit. Kulti predikonte qenien e nje gjendje shpirterore ndryshe nga forma jetesore qe njohim ne. Shpirti mund te vazhdonte te ishte i fuqishem ne toke nepermjet pranise se tij tek njeri prej anetareve te Urdherit por vetem nese vete shpirti kishte qene nje anetar i Urdherit perpara vdekjes. Ne kete menyre anetaret e Urdherit moren fuqi nga shpirterat e anetareve te vdekur.

    vazhdon...

  19. #79
    Roshaniya mori ne gjirin e saj udhetare si te Nisur dhe i dergoi ata qe te gjeni kapituj te tjere te Urdherit. Mendohet se Assassins (Vrasesit) ishin nje krah i Roshaniya. Degezime te Roshaniya ose “te te ndricuareve” ose te Illuminatit ekzistonin dhe vazhdojne te ekzistojne kudo. Njera nga rregullat ishte mosperdorimi i te njejtit emer dhe sidomos shmangia e te permendurit te ILLUMINATI. Ky rregull eshte ne fuqi edhe sot. Mendoj se eshte thyerja e ketij rregulli ajo qe coi ne rrezimin e Adam Weishaupt.

    Njeri nga sekretet me te medhenj te te gjithe koherave eshte historia e vertete e Grailit te Shenjte, manteli i Jezusit, mbeturinat e Kryqit te Kryqezimit dhe fakti nese Jezusi aktualisht vdiq apo mbijetoi dhe solli ne jete edhe nje femije. Shume mite qe rrethojne Kalorsit e Tempullit [Knights Templar] ne lidhje me kete relik si dhe shume mite te tjera qe na vijne nga historia kane te pakten disa elemente te bazuara ne fakte reale. Nese burimet e mija te informacionit jane te sakta, Kaloresit e Tempullit kane mbijetuar sot e kesaj dite si nje degezim i Illuminatit dhe ruajne keto relike te cilat mbahen ne nje vend te te ditur vetem prej tyre.

    Ne dime se Templaret jane Illuminati sepse Freemasonet absorbuan dhe mbrojten ata qe i shpetuan persekutimit te kishes ne France, ashtu sic Freemasonet do mbronin Adam Weishaupt shekuj me mbrapa. Knights Templar ekzistojne sot e kesaj dite si nje shkalle e larte e Freemasonerise perbrenda Urdherit te Tempullit. Ne fakt vetem Knights Templar eshte nje degezim i Urdherit te Kalvarit. Shoqeria Demolay eshte nje degezim i Freemasonerise qe shenjteron kujtimin e persekutimeve te bera ndaj Knights Templar dhe ne menyre te vecante te liderit te tyre Jacques deMolay. Kete gje e di mire sepse kam qene nje anetar i Shoqerise Demolay kur kam qene i ri. Gjithmone ne kam dashur shume misterin dhe ritualin. U shkeputa nga kjo Shoqeri kur familja ime u transferua ne nje zone ku nuk kishte asnje lozhe afer. Edhe sot e kesaj dite besooj se pjesmarrja ime ne Shoqerine Demolay ka qene arsyeja per perzgjedhjen time ne rradhet e Inteligjences se Sigurise se Marines.

    Sipas pjestareve te komunitetit te Inteligjences, kur Rendi i Ri Boteror do jete i konsoliduar, reliket do nxirren nga vendi i fshehte dhe do bashkohen me Shtizen e Fatit dhe, sipas legjendes, do i japin sunduesit te botes nje fuqi absolute. Kjo gje mund te konfirmoje besimin qe na vjen nga shekuj te kaluar dhe qe pershkruan domethenien e ketyre relikeve nese bashkohen ne doren e nje njeriu te vetem. Kjo shpjegon dhe kerkimin e deshperuar te Hitlerit gjate Luftes se Dyte Boterore per keto relike.

    Kaloresit e Tempullit jane themeluar diku nga shekulli i 11-te, ne Jeruzalem nga Te Urtet e Sionit [Prieure de Sion] me qellimin e vetem per te ruajtur reliket e mbetura te Jezusit dhe per te siguruar nje mbrojtje ushtarake per udhetaret fetare gjate pilgimazhit te tyre per ne Qytetin e Shenjte.

    Te Urtet e Sionit ishin nje Urdher fetar i themeluar ne Malin Sion ne Jeruzalem. Urdheri i vuri qellimin vetes qe te mbronte dhe te rregjistronte trashegimine e Jezusit dhe te Shtepise se Davidit. Duke perdorur cdo rruge dhe menyre te mundeshme Te Urtet e Sionit arriten te gjenin dhe te merrnin cdo relik te mbetur. Keto relike ju besuan per ti ruajtur Kaloresve te Tempullit. Jam i mrekulluar me autoret e librit Holy Blood, Holy Grail dhe informacionin qe ata kane zbuluar. Por me shume jam i shtangur nga paaftesia e tyre per te vene sebashku pjeset e mozaikut. Thesari i fshehur ne France nuk eshte thesari i Tempullit te Izraelit. Eshte vete Holy Grail, manteli i Jezusit, pjeset e mebtura nga Kryqi i Kryqezimit dhe, sipas informacioneve qe kam, mbeturina kockash te dikujt. Nese me kane thene te verteten, atehere realiteti i atyre kockave do trondisin boten mbare nga themelet. Reliket jane te fshehura ne France. E di vendin se ku dhe po ashtu e dine dhe autoret e librit, por ata nuk e dine qe ne fakt e dine vendin.

    Adam Weishaupt ishte nje prift jezuit dhe nje i Nisur i Illuminatit. Dega qe ai themeloi ne Gjermani ishte e njejta ajo qe diskutuam me siper. Lidhja me jezuitet eshte shume e rendesishme sic do e shikoni me vone ne kete material. Studiuesit ne pergjithesi bien dakort qe ai u financua nga Shtepia Rothschild. Weishaupt mbronte idene e zhdukjes se prones private, zhdukjen e patriotizmit, zhdukjen e te gjitha qeveria nacionale, zhdukjen e pasurise se trasheguar, zhdukjen e jetes familjare si nje qelize ku jane mbeshtetur te gjitha civilizimet si dhe zhdukja e cdo forme besimi fetar ekzistues ne menyre qe ideologjia e totalitarizmit mund te imponohet kollaj mbi njerezimin.

    Ne te njejtin vit kur ai themeloi Illuminatin, Weishaupt publikoi Pasurine e Kombeve, libri i cili krijoi bazat e Kapitalizmit dhe te Revolucionit Industrial. Nuk eshte aspak rastesi qe Deklarata per Pavaresi eshte shkruar ne te njejtin vit. Ne anen e perparme te Stemes se Madhe te Shteteve te Bashkuara kush eshte i mencur se ka te veshtire te dalloje Syrin qe Sheh Cdo Gje si dhe shenja te tjera te Vellazerise se Gjarperit.

    Cdo doktrine ishte e njejta. Te dhenat dhe studimet konfirmojne se Illuminati i Weishaupt ishte i njejte me Te Ndricuarit e Afganistanit dhe kulte te tjera qe e quanin veten e tyre “te ndricuar”. Alumbradosit e Spanjes ishin te njejte me Guerinetet e Ndricuar te Frances. Ne Shtetet e Bashkuara ata njiheshin me emrin Klubi Jakobin. Sekrete mbi sekrete dhe vetem sekrete... por gjithmone berthama ishte Vellazeria.

    Mendoj se Weishaupt u tradhetua dhe u manipulua qe te persekutohej sepse ai injoroi rregullin qe fjala Illuminati ose ekzistenca e Vellazerise nuk duhej te eskpozohej kurre ne publik. Megjithate ekspozimi qe ai beri pati nje vlere te madhe per vete Vellazerine sepse ju lejoin atyre te shperndanin lajmin qe Illuminati ekziston por qe u shkaterrua dhe nuk eshte me pjese e realitetit. Kjo i mundeson anetareve te tij qe te kundershtojne idene e konspiracise. Ne kete rast mund te jete dhe ana tjeter e medaljes qe Weishaupt nuk u tradhetua por veproi sic u urdherua te vepronte.

    Ai ka thene: “Fuqia me e madhe e Urdherit tone qendron tek fshehtesia e tij, asgje nuk ndodh ne emer te tij dhe gjithmone mbulohet nga nje emer tjeter dhe profesion tjeter.”

    Dyshimet se organizatat Freemasone u infiltruan nga Illuminati gjate periudhes se Weishaupt jane mbrockulla. Freemasonet ne rrangjet e tyre te larta gjithmone kane perbere zemren e Illuminatit dhe kjo eshte arsyeja pse i moren ne mbrojtje dhe i fshehen me aq deshire pjestaret e grupit te Weishaupt. Ju nuk besoni me te vertete qe nese Freemasonet do ishin nje organizate e thjeshte vellazerore do rrezikonin aq shume te fshihnin ne gjirin e tyre anetare te nje organizate te jashteligjshme dhe te denueshme nga gjithe monarkite e Europes. Jane vete autoret Freemasone ata qe shperndane mitin qe Adam Weishaupt ishte themeluesi i Illuminatit dhe se Illuminati u shkaterrua qe te mos rilinde me kurre.

    Ne vitin 1826 nje Amerikan Freemason shkruajti nje liber qe zbulonte sekrete te Masonerise, te quajtur Ilustrime te Freemasonerise. Njeri nga sekretet qe ai nxorri ne shesh ishte qe misteri i fundit ne maje te piramides Masonike eshte Falja [adhurimi, lutja] ndaj Luciferit. Ne kemi mesuar te verteten mbi sekretin e “historise se vrasjes se Hiram Abif.” Hiram Abif perfaqeson inteligjencen, lirine dhe te verteten dhe u godit me furi ne qafe nga nje vizor qe perfaqeson ndrydhjen e fjales se lire nga kisha; me pas ai u godit ne zemer nga nje katror qe perfaqeson ndrydhjen e besimit nga Shteti; dhe sefundi u godit ne koke nga nje cekic qe perfaqeson ndrydhjen e inteligjences nga masat. Ne kete menyre Freemasoneria barazon Kishen, Shtetin dhe masat me Tiranine, intolerancen dhe injorancen. Ajo qe Morgan [autori i librit] beri publike ishte Freemasonet ishin te betuar te hakmerreshin per Hiram Abif dhe se plani i tyre ishte te rrezonin Kishen , Shtetin dhe lirine e masave. Nxjerrja ne shesh e ketyre fakteve shkaktoi nje levizje te fuqishme anti-masonike. Dhe kjo levizje u kthye ne nje terbim te vertete kur u mesua se autori, William Morgan, u gjet i mbytur ne Liqenin e Ontarios. Pretendohet se kjo u be nga anetaret masone por edhe sot e kesaj dite ata e mohojne nje fakt te tille. Betimi qe kryhet ne momentin e Nisjes percakton qarte qe nese nxirren sekretet atehere i Nisuri do vritet. Fakte te tilla bene qe levizja masonike te pesonte nje humbje te madhe anetaresie dhe duke filluar nga viti 1800 deri ne vitin 1840 rradhet e saj rane ndjeshem. Pra zgjati vetem 40 vjet dhe ne vitin 1840 partia anti-masonike u shperbe. Koha eshte ilaci me i mire apo jo?

    Ne dime qe Freemasonet Britanike jane nje grup qe i sherbejne vetem vetvehtes dhe qe diskriminojne ne favor te perfitimeve personale per vende pune, emerime me te mira, kontrata apo karriera. Organizatat Freemasone angleze jane perdorur nga KGB-ja per te infiltruar dhe marre nen kontroll Inteligjencen Britanike. Inteligjenca Britanike eshte nje sinonim i Shtepise Catham, e njohur ndryshe si Instituti Mbreteror per Punet e Jashteme, organizata meme e Keshillit per Marrdheniet me Jashte ne Shtetet e Bashkuara. Policia shteterore angleze, Scotland Yard urdheroi personelin e saj qe te mos anetaresohej tek Masonet duke ju druajtur faktit qe e njejta gje do i ndodhte dhe atyre. Natyrisht qe ju keni degjuar gjithe jeten tuaj tju thuhet se Freemasonet jane nje organizate vellazerore pozitive dhe e perkushtuar ne sherbimet shoqerore. Pra beni mire te lexoni keto qe shkruajta me siper o njerez te pafajshem.

    Mbase lozha me e njohur Freemasone eshte lozha P2 ne Itali. Ky grup ka qene i implikuar ne cdo gje, qe nga vjedhjet dhe grabitjet e rendomta deri tek vrasjet. P2 eshte e lidhur direkt me Vatikanin, Kaloresit e Maltes [Knights of Malta] dhe me Agjensine Qendore te Inteligjences [CIA] ne Amerike. Eshte shume e fuqishme dhe e rrezikshme. Lozha P2 ja ka dale mbane te infiltroje Vatikanin dhe me nje rezultat domethenes. Papa John Paul II ka hequr mallkimin ndaj Freemasonerise. Shume pjestare te rangut te larte te Vatikanit tani jane Freemasone.

    Pra mund tju them me plote gojen qe Freemasoneria eshte nje nga organizatat me djallezore dhe te temerrshme ne faqen e dheut. Masonet jane lojtaret kryesore ne luften per dominimin e botes. Grada 33 eshte ndare ne dy pjese. Njera nga pjeset permban berthamen e Illuminatit Luciferian ndersa pjesa tjeter permban ata qe nuk kane dijeni per tjetren.

    Te gjithe oficeret e inteligjences per te cilet kam punuar kur isha ne Inteligjencen e Marines ishin Masone. Sic e thashe me siper, besoj se anetarisa ime ne Shoqerine DeMoley kur kam qene i ri, ka qene arsyeja qe u zgjodha si pjestar i Sigurise dhe Inteligjences se Marines. Sidoqofte ky eshte mendimi im.

    Kisha nder mend te sqaroja me detaje lidhjet e P2 me te Urtet e Sionit, Vatikanin, CIA, organizaten per nje Europe te Bashkuar dhe Grupin Bilderberg. Per fat te mire, Michael Baigent, Richard Leigh dhe Henry Lincoln, ma kaluan. Them per fat te mire sepse ata konfirmuan theniet e mija qe kam publikuar me pare.

    “Qeveria Sekrete” per te cilen CIA kishte planet e saj njoftoi agjentet qe kishte ne brendesi te Vatikanit. Ju duhet te lexoni Holy Blood, Holy Grail si dhe Trashegimine Mesianike, te dyja nga Baigent, Leigh dhe Lincoln. Cdo librari me reputacion duhet ti mbaje keto libra. Midis faqeve 343 dhe 361 tek Trashegimia Mesianike ju mund te lexoni per aleancen e fuqisve e cila rezultoi ne krijimin e qeverise sekrete boterore.


    vazhdon...

  20. #80
    Shume nga anetaret e Freemasonerise nuk jane ne dijeni qe Illuminati praktikon ate qe quhet “sekret perbrenda sekretit” ose “organizate perbrenda organizates” dhe kjo eshte njera nga qellimet e Nisjes. Nuk mund te shfajesoj asnje nga anetaret apo ata qe anetaresohen ne nje shoqeri pa patur idene ose pa mesuar me pare cdo gje mbi ate organizate. Kjo eshte me te vertete nje budallallek. Vetem ata qe jane ne krye dhe qe kane kaluar cdo sprove, dine se cfare fshehin Masonet dhe si rrjedhim eshte e pamundur per ata qe jane jashte ketij rrethi vicioz te mesojne me shume detaje per grupin. Clidhje ka kjo me anetaret e rinj ose ata qe jane anetare aktuale por qe nuk kane dijeni per sekrete te tilla? Asgje pervec faktit qe shtohen budallenj me bollek. Ne kundershtim me autoret te cilet nga frika kane kerkuar ndjese ndaj Freemasoneve, une refuzoj ti shfajesoj ata nga detyrimi dhe faji. Freemasonet di kushdo tjeter jane pergjegjes per pastertine e shtepive te tyre. Banori i nje shtepie sekrete perbrenda nje shtepie sekrete e perseri perbrenda nje tjeter shtepie sekrete nuk mund ta mbaje ate paster nese nuk mund te shikoje numrin e dhomave ose ate qe ato permbajne. Shtepia e tyre eshte nje vend i ndyre qe kuterbon. Nese mua me ndodh ndonje gje, drejtoini syte nga Masonet. Besoj se ata kane vrare me pare dhe kjo do ndodhi perseri ne te ardhmen.

    Qellimi i tyre eshte te sundojne boten. Doktrina e ketij grupi nuk eshte demokracia or komunizmi por nje forme e fashizmit. Doktrina eshte nje socializem totalitar. Ne kete pike sejcili duhet te hapi syte dhe te mendoje ne menyren e duhur. Illuminati nuk jane Komunista ndersa disa Komunista jane Illuminati. (1) Monarkia [teza] u perball me Demokracine [antiteza] ne Luften e Pare Boterore qe rezultoi me formimin e Komunizmit dhe te Lidhjes se Kombeve [sinteza]. (2) Demokracia dhe Komunizmi [teza] u perballen me Fashizmin [antiteza] ne Luften e Dyte Boterore dhe qe rezultoi ne nje organizate akoma me te fuqishme te Kombeve te Bashkuara [sinteza]. (3) Kapitalizmi [teza] tani po perballet me Komunizmin [antiteza] dhe rezultati do jete nje Rend i Ri Boteror totalitar socialist [sinteza].
    Ne vitin 1953 raporti i Komitetit Investigativ te Senatit te Kalifornise mbi Edukimin deklaroi: “I ashtuquajturi Komunizmi modern eshte mesa duket e njejta konspiraci hipokrite per te shkaterruar civilizimin qe eshte themeluar nga Illuminati dhe qe ngriti koken ne vendin tone ne momente kritike te historise perpara se te adoptohej Kushtetuta jone. “ Senati i Kalifornise e kuptoi qe komunizmi eshte veper e Illuminatit. Por ata deshtuan ne te kuptuarin e faktit qe Keshilli i Mardhenieve me Jashte dhe Komisioni Trilateral jane po ashtu veper e Illuminatit. Ju DUHET te filloni te mendoni ne menyre te drejte. Armiku nuk eshte komunizmi, eshte Illuminati. Komunistet sdo jene me te lumtur se ne me Rendin e Ri Boteror.
    Shpresoj tju bej te kuptoni qarte se shumica e shoqerive moderne sekrete dhe sidomos ato qe praktikojne shkalle te Nisjes dhe ky eshte celesi, jane ne te vertete shoqeri me nje qellim te vetem. Ju mund ti quani ato me cfare do emri qe deshironi; Urdheri i Kalvarit, Shoqeria Jason, Roshaniya, Qabbalah, Knights Templar, Knights of Malta, Knights of Columbus, Jezuite, Masone, Urdheri i Lashte dhe Mistik i Rosea Crucis [Rosicrusianet], Illuminati, Partia Naziste, Partia Komuniste, Anetaret Ekzekutiv te Keshillit per Mardheniet me Jashte, Grupi, Vellazeria e Dragoit, Rosicrucianet, Instituti Mbreteror i Mardhenieve Nderkombetare, Komisioni Trilateral, Grupi Bilderberg, Shoqeria Sekrete e Hapur dhe Miqesore [Vatikani], Russell Trust, Kafka dhe Kockat, Lista dhe Celesi, Urdheri, jane te gjithe te njejte dhe te gjithe punojne drejt nje qellimi te caktuar, Nje Rend i Ri Boteror.
    Sidoqofte shume prej tyre nnuk bien dakort se kush ekzaktesisht do sundoje ne kete Rend Te Ri Boteror dhe kjo shkakton ate qe disa here ata veprojne ne drejtime te kunderta ndonese ne linje te pergjithshme procedojne drejt te njejtit qellim. Nje shembull konkret eshte Vatikani qe do qe Papa te drejtoje koalicionin boteror. Disa duan Lordin Maitreya qe te drejtoje Rendin e Ri Boteror. Lordi Maitreya eshte nje nga lojtaret kryesore qe del sipas deshmive te personave qe e kane pare ne takimin ne nje anije ne Malte me Bushin dhe Gorbacovin si dhe 10 lidere te tjere rajonal, koka te rendesishme te Rendit te Ri Boteror. “Rreth 200 personalitete nga e gjithe bota moren pjese ne nje konference te madhe te ideuar nga Maitreya ne Londer ne 21 dhe 22 prill te vitit 1990. Perfaqesues te qeverive [perfshi edhe USA], pjestare te familjeve mbreterore, lidera fetare dhe gazetare, te gjithe ata qe ishin takuar me pare me Maitreya moren pjese ne kete konference.

    Dikush ka shpenzuar dhe nje sasi te madhe parashe per te deklaruar pranine e vet ne kete konference. Papa duhet te aprovoje nese Maitreya eshte i zgjedhuri ose jo por sidoqofte kjo do permbushte profecine e Bibles ne Librin e Apokalipsit qe thote se bisha e pare do i jepet fuqia nga Roma. Nese ju mund te interpretoni Biblen si une atehere ju do e shikoni qarte qe Papa do jete fituesi dhe sunduesi ne rrolin e bishes se dyte.

    Ne vitin 1952 u krijua nje alenance per here te pare ne histori duke i bashkuar gjithe grupet. Familjet e Zeza, Illuminiati [urdheri], Vatikani dhe Freemasonet tani punojne sebashku per te sjelle Rendin E Ri Boteror. Ata te gjithe do pretendojne qe jane te pafajshem dhe do bejne cdo gje qe kane ne dore dhe ne fuqine e tyre per te shkaterruar kedo qe guxon te thote te kunderten. Pa dyshim qe mbas botimit te ketiji libri une do vihem ne shenjester prej tyre.

    Ju mund te vini re ne paragrafet e sapo permendura qe ata qe jane te listuar ketu nuk jane ose duket sikur nuk jane praktikante te shkalleve te Nisjes. Kjo eshte per syte e publikut. Shikoni Keshillin e Mardhenieve me Jashte. Disa anetare ne fakt sepse pjesa me e madhe nuk sherben ne Komitetet Ekzekutive. Ata asnjehere nuk kalojne ne asnje lloj Nisje. Ata jane vete pushteti baze dhe perdoren per te fituar konsensusin e opinionit. Pjesa me e madhe nuk jane aspak anetare por ju krijohen rrethanat qe tju duket se jane ne te vertete anetare. Ne realitet ata jane duke u perdorur dhe kete gje ata ose nuk duan ose nuk arrijne ta kuptojne. Komiteti Ekzekutiv eshte nje berthame e brendeshme bashkepuntoresh intim, anetare te nje shoqerie sekrete te quajtur Urdheri i Kalvarit, e njohur ndryshe dhe si Shoqeria Jason, e perkushtuar ne nje qellim te vetem. Anetaret jane nje rreth i jashtem ku qendra vepron sipas interesave te saja, patronazhit dhe presionit shoqeror. Ne kete menyre ata bene per vete Henry Kissinger. Rockefeller i ka Kissinger nje shume prej 50 mije dollaresh ne fillim te viteve 50-te shume qe perbente nje pasuri te vertete ne ate kohe dhe e beri Henry nje anetar te Keshillit per Mardheniet me Jashte. Cdokush ne rrethin e jashtem qe nuk ndjek vijen qe duhet perjashtohet dhe kjo behet nje mesim per ata qe mbeten. A e kujtoni deshiren e madhe njerezore per te qene pjestar i te Perzgjedhurve? Ky eshte principi qe ata ndjekin.

    Pushteti i vertete jane ata njerez te cilet rekrutohen pa dallim nga shoqerite sekrete te Harvardit dhe Yale e njohur ndryshe si Kafka dhe Kockat dhe Lista dhe Celesi. Te dyja shoqerite jane dege sekrete (e njohur ndryshe dhe si Vellazeria e Vdekjes) e asaj qe njihet historikisht si Illuminati. Ata jane te lidhur me organizatat meme ne Angli (grupi i Universitetit te Oksfordit dhe sidomos me Kolegjin e Te Gjithe Shpirterave) dhe Gjermani (Shoqeria Thule e quajtur po ashtu Vellazeria e Vdekjes). E mesova kete gje kur isha ne Inteligjencen e Marines. Nuk kam qene ne gjendje te kuptoja pse disa nga pjestaret e Komitetit Ekzekutiv nuk ishin te listuar tek “Adresat” e Kapitullit 322 te Shoqerise Kafka dhe Kockat deri sa lexova Njerezit e Urte nga Walter Isaacson dhe Evan Thomas. Nen ilustrimin #9 ne qender te librit ju do te gjeni foton e “Lovett me skuadren e Yale, ne te djathte siper dhe nje tjeter ne plazh: Nisja e tij tek Kafka dhe Kockat u krye ne nje baze ushtarake ajrore afer Dunkirk.” Kam zbuluar se anetare te ketyre dy shoqerive ishin zgjedhur nen nje praktike rutine e bazuar ne meritat e mbas kolegjit dhe nuk ishte kufizuar vetem te studentat e Harvardit apo Yale.

    Vetem anetare te Urdherit bejne Nisje ne Urdherin e Kalvarit, shoqeria Jason qe perben anetaret ekzekutiv te Keshillit per Mardheniet me Jashte si dhe vete Komisionin Trilateral. Anetaret ekzekutive te Keshillit per Mardheniet me Jashte jane te zgjedhurit e vertete ne kete vend. George Bush eshte nje anetar i Urdherit. U habitet? Nuk keni pse. Babi i tij ishte po ashtu anetar dhe qe ndihmoi ne financimet ndaj Hitlerit.

    Eshte e rendesishme te dini qe anetaret e Urdherit kryejne nje betim i cili i detyron ata te jene jashte cdo aleance me cdo komb, mbret apo qeveri ose kushtetute dhe kjo perfshin edhe mohimin e cdo betimi qe mund tju jete kerkuar te bejne me pare. Ata betohen per besnikeri ndaj Urdherit dhe qellimit te tij, Rendi i Ri Boteror. George Bush nuk eshte nje qytetar besnik ndaj Shteteve te Bashkuara por eshte besnik vetem ndaj shkaterrimit te USA dhe themelimit te Rendit Te Ri Boteror. Sipas betimit qe kreu Bushi kur u Nis ne Kafka dhe Kockat, betimi qe beri kur mori postin e presidentit nuk ka asnje vlere.

    Komisioni Trilateral eshte nje grup elitar, perfaqesues te rreth 300 bizneseve, politikane dhe intelektuale vendim marres nga Europa Perendimore, Amerika e Veriut dhe Japonia. Kjo nderrmarje eshte nje agjensi private qe punon per te ndertuar nje bashkepunim politik dhe ekonomik midis tre rajoneve. Projekti i tyre i madh te cilin nuk e fshehin me eshte vetem nje, Rendi i Ri Boteror.

    Komisioni Trilateral ishte ideja e themeluesit te tij, manjatit bankar amerikan David Rockefeller. Arsyeja e vertete per formimin e tij ishte mohimi i pushtetit te Keshillit per Mardheniet me Jashte si rezultat i pakenaqesise se popullsise ndaj Luftes ne Vietnam. Arsyeja e vertete per te kaluar ne Komisionin Trilateral ishte e njejte sikur te fusje ne gare dy kuaj. Dyfishon shanset e fitores. Pushteti i vertete ka mbetur ne doren e Keshillit per Mardheniet me Jashte. Familja Rockefeller ka qene dhe do jete gjithmone mireberesi i te dyja organizatave. Rockefeller ndonese eshte i pushtetshem, nuk eshte ne kontroll as ne kete vend dhe as ne vende te tjera. Celesi i pushtetit te VERTETE eshte fakti qe Rockefeller futi agjentet e tij ne nje mbledhje te Grupit Bilderberg ne vitin 1972 ku hodhi idene per krijimin e nje grupi privat me lidera trepalesh [trilateral].
    Grupi Bilderberg u lekunden para idese dhe njeriu i Rockefeller Zbigniew Brzezinski mblodhi firmat per anetaresine dhe organizoi Komisionin Trilateral ne vitin 1972 dhe jo ne vitin 1973 sic deklaron vete Komisioni.

    Nje pike kyce i rrezikut qe paraqet Komisioni Trilateral eshte “Paqja Themelore” e shkruar per ta nga Profesori i Harvardit Samuel P.Huntington ne mes te viteve 70-te. Ne leter, profesori Huntington rekomandon se demokracia dhe zhvillimi ekonomik duhet te zhvleftesohen sepse jane ide te vjetra. Ai shkruajti ne bashke autoresi, librin Krizat e Demokracise; “Ne kemi arritur ne perfundimin se rritja ekonomike ka kufij te deshirueshem dhe po ashti edhe zgjerimi i demokracise politike. Nje qeveri te ciles i mungon autoriteti, ka pak aftesi per te impnuar mbi njerezit sakrifica qe jane te domosdoshme ne raste krizash kataklizmike. “

    ...Kujtohuni qe George Bush ka qene anetare i Komisionit Trilateral dhe dha doreheqjen vetem qe te behej i pershtatshem per postin e presidentit. Ai beson me shpirt ne idete dhe idealet e Komisionit. Ne kemi zgjedhur nje president qe beson se demokracia dhe zhvillimi ekonomik duhen zhvleftesuar. Mund tju them me plote gojen se ai tani eshte duke punuar drejt ketij qellimi. Bush vazhdon te jete nje anetar i Urdherit dhe i Keshillit

    vazhdon...

Faqja 4 prej 8 FillimFillim ... 23456 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Teori Konspirative
    Nga Darius në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 324
    Postimi i Fundit: 23-10-2022, 16:43
  2. Pyetje mbi librin Lufta Dulces
    Nga Darius në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 179
    Postimi i Fundit: 07-09-2011, 09:03
  3. Illuminati - Masonet e Lire
    Nga J@mes në forumin Agnosticizëm dhe ateizëm
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 23-02-2007, 01:22
  4. Illuminati
    Nga Judges of Ur në forumin Krijime në gjuhë të huaja
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 27-01-2004, 15:04

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •