Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 51
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827

  12 qershor - Kosova feston 6-vjetorin e hyrjes s NATO-s

  Ceremoni festive me rastin e dits kur forcat e NATO-s hyn n Kosov pas 78 dit bombardimesh

  Kosova feston 6-vjetorin e hyrjes s NATO-s

  Shekulli

  Kan kaluar gjasht vjet q nga dita kur NATO hyri n Kosov, pas 78 dit bombardimesh pr t dbuar forcat serbe nga kjo krahin. Pikrisht hyrja triumfatore e liruesve t Kosovs, data 11 qershor, kujtohet n kt vend me ceremoni t veanta. Dje n Prishtin pr t shnuar kt prvjetor sht zhvilluar nj parad e forcave paqeruajtse t NATO-s n Kosov, t cilat e kan vlersuar si shum t suksseshm misionin e tyre pr krijimin e nj ambienti t qet dhe sigurt pr t gjith qytetart kosovar. N Kosov ndodhen ende 17 000 trupa paqeruajtse t NATO-s. N ceremoni, kreu i NATO-s n Kosov, gjenerali Yves de Kermabon, tha se pas vuajtjeve t mdha t popullit t Kosoves, aftsia e tyre pr t shkuar prpara edhe pas humbjeve, sht vrtet frymzuese. Gjenerali shtoi se prania e KFOR-it i mundsoi ktij vendi t bukur t'i tejkaloj paragjykimet e vjetra: Prandaj, meq po afrohet koha kur do t bhet vlersimi i standardeve dhe kur do t fillojn bisedimet rreth statusit final t Kosovs, un vazhdoj t besoj se ndrhyrja e KFOR-it, prkundr mimit, e ka arsyetuar veten. N ceremoni mori pjes edhe presidenti i Kosovs, Ibrahim Rugova, i cili tha se Kosova duhet t ket forcn e saj mbrojtse, por ajo do t jet e kufizuar, ashtu si duhet t kufizohen edhe ushtrit e vendeve fqinje. Gjithashtu ai falnderoi trupat e KFOR-it pr gjithka kan br pr Kosovn dhe qytetart e saj. Ndrkoh, kreu i administrats s OKB-s n Kosov, Soren Jessen-Petersen, i pranishm n kt ceremoni, shfrytzoi rastin pr t shprehur bindjen e tij se nj vit nga dita e sotme, e ardhmja e re e Kosovs do t jet e vrtetuar. Ky vit sht konsideruar nga t gjith si viti i zgjidhjes s statusit t Kosovs. Perndimi shpreson se nga vjeshta do t hapen edhe negociatat pr bisedimet mbi statusin, ku do t vendoset nse Kosova do t bhet e pavarur apo do t mbetet vetm n emr si pjes e Serbis, por me autonomi tepr t zgjeruar.


  Periudh shprese pr Ballkanin

  Kshilla m e rndsishme q SHBA-ja mund ti ofroj popujve t Ballkanit sht se ata duhet ta shohin kt periudh si shum shpresdhnse. Kshtu sht shprehur dje pr gazetart nnsekretari amerikan i Shtetit, Nicholas Burns, i cili vizitoi Prishtinn dhe Beogradin dy dit m par. SHBA-ja beson se 2005-a do t jet viti i ndryshimeve pr Kosovn, - tha Burns, duke iu referuar edhe t drguarit t OKB-s, Kai Eide, q s shpejti do t mbrrij n Kosov pr t br procesin e rishikimit t standardeve t arritura. N qoft se gjithka shkon mir n procesin e vlersimit t standardeve, kjo do t onte n fillimin e bisedimeve pr statusin kt vjesht, - siguroi Burns. Ai shtoi se rishikimi i standardeve do t tregoj se t gjitha partit n Kosov jan t vendosura pr t punuar mbi decentralizimin, si dhe pr tolerancn pr t gjitha grupet e minoriteteve. Mbi t gjitha krkohet shumica shqiptare n Kosov t prcaktoj qart se edhe serbt kan t drejt t jetojn n kt vend. sht sensi i tolerancs q do t jet n zemr t do lloj zgjidhjeje politike, - shtoi Burns. Numri dy i dipolomacis amerikane tha se nse bisedimet pr statusin do t fillojn, ather SHBA-ja do t synoj t angazhohet n qendr t tyre. Burns prsriti edhe nj her qndrimin amerikan q shprehu para pak javsh n Kongres, se statuskuoja lidhur me statusin e paprcaktuar t Kosovs nuk sht m e qndrueshme, e dshirueshme apo e pranueshme dhe l t hapur mundsin pr prsritjen e dhuns etnike. Shtetet e Bashkuara, -tha ai,- nuk imponojn asnj zgjidhje, por lidhur me iden e ndarjes s Kosovs kjo tashm sht jasht do diskutimi.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 12-06-2005 m 18:11 Arsyeja: Festohet 12 qershori, 6 vjetori i hyrjes s NATO n Kosov

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  :Kosova ka hyr n sfern e vlerave m t larta demokratike perndimore
  kosovapress

  Prishtin, 11 qershor 2005 (Kosovapress) Time: 13 : 42

  Duke kujtuar prvjetorin e gjasht t lirimit t Kosovs, kujtojm luftn e lavdishme t Ushtris lirimtare t Kosovs dhe prkrahjen e aleatve tan, NATO-n, SHBA-t dhe vendet e demokracis evropiane, q ndihmuan luftn e drejt t popullit ton pr liri dhe demokraci. Kosova ka hyr prfundimisht n sfern e vlerave m t larta demokratike perndimore dhe do t bhet pjes e atij qytetrimi, thuhet n nj telegram urimi t kryetarit t PDK-s, Hashim Thai, me rastin e gjasht vjetorit t festave t lirimit t Kosovs.

  N telegram thuhet se gjashtvjetori i lirimit Kosovn e gjen n pozicionin m t favorshm n historin e saj moderne. Diplomacia perndimore gjithnj e m shum sht duke e kuptuar dhe prkrahur vullnetin e qytetarve t Kosovs pr liri t plot dhe krijimin e shtetit t pavarur dhe sovran t Kosovs.  Institucionet e Kosovs me kmbngulje jan duke punuar n drejtim t implementimit t standardeve demokratike q Kosova s shpejti t hyj n procesin e pavarsis dhe t hapen rrugt pr integrimin e saj n strukturat veri-atlantike. Duke falnderuar bashksin ndrkombtare pr angazhimin e sinqert n ndrtimin e Kosovs, shprehim mirnjohje dhe respekt pr t gjith organizmat e saj n Kosov: pr NATO-n, KFOR-in, OSBE-n dhe administratn e UNMIK-ut, q pakursyer kan vepruar n ecjen progresive t Kosovs n kto gjasht vjet t kaluara, thuhet n telegram.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-04-2005
  Postime
  89
  Brari, SHPETIMTARET e popullit te Kosoves dhe KOSOVES jane ata qe luftuan denjesisht, ata qe dhane gjejen me te shtrenjet JETEN, ata qe nuk e paten friken nga okupatori gjakatar serb. Ushtria Clirimtare e Kosoves eshte SHPETIMTARJA e popullit tone dhe e KOSOVES, ne krye me komandatin legjendar ADEM JASHARIN. Natyrish mirenjohese jane edhe vendet e NATOS, pra edhe Natoja eshte faktor kyq per mbrojtjen dhe lirine e popullit tone dhe te KOSOVES.
  Por ne nuk duhet ti harojme ata qe jane me te merituarit per keto dite qe KOSOVA gjindet tani pas 6 vite, sepse sipas mendimit tim po te mos ishin keta trima tane luftetaret e lirise
  USHTRIA CLIRIMTARE E KOSOVES besoj qe Kosova nuk do ishte ne keto ditet e sotshme.
  Pra populli i KOSOVES se pari duhet te kete mirnjohje per ushtaret e UCKse, e natyrisht duhet kemi mirnjohje edhe per NATON e ne rradhe te pare per SHBA ne.

  Ju Pershnedes te gjitheve, uroj 6 vjetorin e lirise se KOSOVES, lavdi te gjitheve atyre qe derdhen gjakun per lirine e Kosoves, Lavdi deshmoreve te Kombit, Lavdi familjeve Legjendare te Jasharajve lavdi komandatit legjendar ADEM JASHARIT.
  Ndryshuar pr her t fundit nga GWENI : 12-06-2005 m 13:47

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Arb
  Antarsuar
  06-12-2002
  Vendndodhja
  Little Albania, NY
  Postime
  1,724
  12 Qershori, nje dite e madhe per Historine me te re te Kosoves, nje dite kur Kosova perfundimisht pa Diten e Lirise!

  Falenderim dhe respekt te perjetshem per NATO-n dhe gjithe ata miqe nderkombetare qe mundesuan qe Kosova sot te jete e lire, ne rrugen e pa-ndalshme drejt njohjes zyrtare te Pavaresise!
  Talent wins games, but teamwork wins championships.
  Micheal Jordan

 5. #5
  Falenderimi i takon edhe Wesley Clark personalisht. Krahas vullnetit te Klintonit ishte edhe vendosmeria e tij personale per nderhyrjen.

  Sa shpejt kaluan 6 vjet!

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,037
  Postimet n Bllog
  3
  Perkujtimi i diteve te tilla te shenuara eshte i nje rendesie kombetare, pasi jane shanse reflektimi dhe falenderimi per cdo shqiptar qe i ndjek me shqetesim dhe vemendje zhvillimet ne trojet e te pareve. Le te sherbeje 12 qershori i ketij viti, jo thjeshte si nje dite falenderimi atyre qe organizuan luften per clirimin e Kosoves, por edhe si nje dite reflektimi dhe bilanci per cdo shqiptar, si per ata qe jetojne ne Kosove dhe perjetuan nga afer genocidin serb, edhe per ata qe e ndoqen ate me mankth te madh nga larg.


  Ku ishim dhe ku jemi?

  Kjo eshte pyetja qe cdo shqiptar nga Kosova duhet ti beje vetes. Duhet te sillni nder mend vujtjet dhe hidherimet e atyre diteve, duhet te sillni nder mend friken dhe terrorin, humbjen e jetes se njerezve te dashur, debimin me dhune, lotet, britmat dhe dhimbjet. Arsyeja perse duhet ti sillni te gjitha keto nder mend dhe ti mbani para syve, eshte se vetem keshtu do te mund te kuptoni se sa shume ka ndryshuar jeta per mire ne Kosove dhe cfare ndryshimi te madh ka Kosova e 2005 me ate te 1999.

  Mjafton te lexosh komentet qe shume nga ju beni, mjafton te lexosh faqet e shtypit shqiptar ne Kosove, dhe nuk ka se si te mos te te bier ne sy nje nenvleftesim direkt apo indirekt i arritjeve te bera ne Kosove. Po, eshte shume e vertete qe Kosova perballet me 100 probleme ekonomike, po eshte e vertete qe Kosova ende nuk eshte e pavarur, por keto nuk duhet te eklipsojne arritjet e jashtezakonshme qe jane bere ne Kosove ne keto 6 vjet.

  - Rikthimi i 1 milion shqiptareve te debuar nga Kosova ne Kosove.
  - Rindertimi i jetes se shkaterruar ne Kosove, kurimi i invalideve te luftes, rindertimi i shtepive te djegura, afrimi i ndihmave ekonomike nga gjithe bota.
  - Tranzicioni i shqiptareve nga organizimi ushtarak gjate luftes ne organizimin politik te pasluftes.
  - Ngritja e forcave ruajtese te Kosoves, nga rradhet e ish luftetareve te UCK-se.
  - Mbajtja e dy zgjedhjeve parlamentare demokratike ku populli i Kosoves zgjodhi liderat e vete me voten e lire, hera e pare ne historine e Kosoves.
  - Ngritja e institucioneve demokratike ne Kosove, presidence, qeveri, parlament.
  - Zgjidhja nga vete grupet politike shqiptare te dy krizave politike ne vend, krijimi i qeverise pas zgjedhjeve te mbajtura 5 vjet me pare me nje koalicion LDK + PDK, krijimi i nje aleance LDK + AAK pas zgjedhjeve te mbajtura 6 muaj me pare.
  - Doreheqja e papritur e nje kryeministri dhe dorezimi i tij ne Hage, dhe zgjidhja e krizes nga vete forcat politike shqiptare konform ligjeve demokratike, duke deshmuar keshtu pjekur politike.
  - Nxjerrja para Hages e Milloshevicit dhe deshmite e gjithe shqiptareve ne Hage, ku viktimat akuzojne agresorin.
  - Kthimi ne Kosove i te gjithe shqiptareve te persekutuar nga rregjimi serb dhe hapja e Kosoves per investimet e huaja dhe te vete shqiptareve.
  ....
  ....
  ....

  Jane te gjitha keto arritje qe jane bere ne nje kohe shume te shkurter, brenda 6 vjetesh. Njerezve te thjeshte 6 vjet mund tu duken shume, por gjashte vjet jane vetem 6 dite ne jeten e nje shteti e nje kombi. Jane pikerisht te gjitha keto arritje e shume te tjera qe une nuk i arrita qe e kane sjelle sot Kosoven ne diten e dasmes, diten e kurorezimit te aspiratave te gjithe shqiptareve me pavaresi. Por nese kujtoni se pavaresia shenon piken kulmante te historise se Kosoves, gaboheni pasi dita e pavaresise vetem sa shenon fillimin e nje kapitulli te ri historik, nje kapitull qe nuk do te shkruhet me nga te huaj por nga vete shqiptaret. Pavaresia do te thote pergjegjesi, do te thote pune, do te thote te mbeshtetesh institucionet demokratike te Kosoves, do te thote te sakrifikosh kohe, energji dhe vete jeten, do te thote durim pasi gjerat nuk ndertohen sa hap e mbyll syte por me kohe dhe perkushtim.


  Mirenjohja

  Po do te shohesh sa pak mosmirenjohes jane shqiptaret, mjafton te shikosh se me cfare fjalesh i drejtohen njeri-tjetrin ne kete teme. Si mund te jesh mirenjohes ndaj krereve te Natos dhe forcave paqeruajtese te saj, kur nuk je mirenjohes nga shqiptareve te nje gjaku, kushdo qofshin ata?! Ky eshte edhe ai qe une e quaj "helmi shqiptar" qe helmon mendjet dhe zemrat e shume shqiptareve. Urrejtja nuk sjell asgje tjeter pevercse vrasje dhe shkaterrim, dashuria dhe vellazeria sjell vetem jete ne paqe dhe zhvillim.

  Eshte per te qeshur dhe per te qare qe edhe pas 6 vjetesh, shume kokeboshe ne rradhet e shqiptareve mundohen te privatizojne luften e bere nga vete shqiptaret. Kush e cliroi Kosoven? E cliroi Adem Jashari apo Hashim Thaci, Ahmet Krasniqi apo Haradinaj? Dhe fillojne e mbajne ison njeri-tjetrin duke besuar se po mbrojne nderin e heronjve, por qe ne fakt jane duke njollosur nderin dhe kujtimin e tyre.

  Pyeteni Adem Jasharin ne varr, per ke e dha jeten e tij?
  Pyeteni Ahmet Krasniqin ne varr, per ke e dha jeten e tij?
  Pyeteni ate ushtarin e thjeshte ne mal pa emer, per ke i la eshtrat e tij?

  Kane per t'iu pergjigjur ne nje ze, per Kosoven, per familjet e tyre, per femijet e tyre. Nuk kane per tu thene se e dhane jeten as per Thacin dhe as per Rugoven as per Haradinajt dhe as per Suroin. Atehere perse ju mundoheni ti ndani heronjte dhe te shpifni e nenvleresoni ata? Nese vazhdoni te beni nje gje te tille, ju jeni viktimat me te medhenj ne rradhet e shqiptareve, pasi ju nuk keni kuptuar asgje nga sakrifica e tyre sublime. Ju nuk keni kuptuar qe ata dhane jeten ne menyre qe ju dhe femijet e tyre te jetoni te lire, te ndertoni e punoni se bashku per nje Kosove te lire, demokratike. Ata dhane jeten e tyre, ne menyre qe ju, femijet e tyre, te mos perjetoni me lufte, genocid e vuajtje.

  Eshte turp qe edhe pas 6 vjetesh te lexosh neper gazeta dhe forume debate te tilla qe nuk njollosin vetem dinjitetin e atyre qe i bejne keto debate, por njollosin edhe kujtimin e atyre heronjve qe luftuan dhe dhane jeten per te njejtin ideal, lirine e Kosoves.

  Ka ikura tashme ora e luftes, kane ikur plot 6 vjet, tani eshte ora e punes dhe urtesise. Eshte koha qe te mbeshteten ato institucione demkratike qe jane ngritur me gjak, dhe te punohet per ndertimin e nje Kosove te lire dhe te mbrojtur, ne menyre qe femijet dhe niperit tuaj te mos njohin me lufte e gjak, por vetem paqe, zhvillim e vellazeri.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 12-06-2005 m 22:33

 7. #7

  Lightbulb 12 Qershori....!

  Kjo date duhet t'i beje nderkombetaret edhe njehere te mendojne per ate neper cfare kaloi Kosova martire dhe perfundimisht te mendojne seriozisht per PAVARESINE e Kosoves!

  "JO NEGOCIATAVE, PO VETVENDOSJES SE POPULLIT TE KOSOSVES PER PAVARESI"

  ZeM
  T mos ishte feja Islame, populli shqiptar do t ishte shum m tepr n numr, por jo shqiptar-F.Konica

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Kosova prkujton hyrjen e paqruajtsve


  Trupat e KFOR-it u vendosn n katr brigada shumkombshe
  T dieln mbushen gjasht vjet nga hyrja e trupave paqruajtse t NATO-s dhe trheqja e forcave serbe nga Kosova.
  Kjo dit n historin e re t Kosovs, njihet si Dit e Liris s vendit.

  Me rastin e ksaj feste qytetart e Kosovs i kan prgzuar drejtuesit e institucioneve vendore dhe ata politik.

  Presidenti i Kosovs, Ibrahim Rugova ka prgzuar qytetart, komandatin e KFOR-it dhe ushtart e tij.

  Dita e 12 qershorit, pra Dita e Liris s Kosovs, sht nj dit e madhe q e siguroi qenien ton nacionale e njerzore dhe t ardhmen m t lumtur pr t gjith ne, thuhet n mesazhin e presidentit Rugova.

  Kryeministri i Kosovs, Bajram Kosumi ndrkaq ka falnderuar ushtart e KFOR-it pr sakrificn e tyre dhe ndihmn n ruajten e paqs dhe siguris n Kosov.

  Hyrjes s forcave paqruajtse t NATO-s n Kosov gjasht vjet m par i ka paraprir fushata ajrore 78 ditshe e NATO-s kundr objektivave serbe.

  Kjo, me qllim t ndaljes s spastrimit etnik t popullats shqiptare n Kosov nga ana e forcave serbe t ish presidentit Sllobodan Millosheviq.

  Q nga hyrja e forcave t NATO-s n Kosov, t koduar me emrin KFOR, gjat kryerjes s detyrs kan humbur jetn mbi 100 paqruajts.
  Ndryshuar pr her t fundit nga RTP : 13-06-2005 m 03:37
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 9. #9
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Citim Postuar m par nga Albo
  Ku ishim dhe ku jemi?..............
  Te lumte Albo!
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 10. #10
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Antarsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,015
  Citim Postuar m par nga RTP
  Te lumte Albo!
  RTS,po ku ishe ti me 12 qershor 1999???Na thuaj realitetin?

  He tani krekoseni neper forume jo eshte dashur keshtu, e jo eshte dashur ashtu...

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Pandeli Majko ka thn se hyrja e trupave t NATO-s n Kosov ka qen nj akt historik q prek historin e shqiptarve

  Tiran, 13 qershor - Ministri i Mbrotjes s Shqipris Pandeli Majko ka thn se hyrja e trupave t NATO-s n Kosov ka qen nj akt historik q prek historin e shqiptarve. Ai tha se Shqipria sht e vendosur n pjesn e plot t Perndimit dhe gjithka q sht br pr pjesn e prbashkt t t gjith shqiptarve. Ai shfaqi bindjen se ndrhyrja e NATO-s ishte hap i par drejt ristrukturimit t t gjitha elementeve q lidhen me bashkjetesn n rajon larga luftrave dhe inateve. Majko n at koh ishte kryeministr i Shqipris.
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 12. #12
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Presidenti Rugova tha se 12 Qershori mbetet Dita m e madhe n historin e re t vendit ton

  Prishtin, 13 qershor - Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova mbrm n hotelin "Grand" n Prishtin shtroi nj dark solemne pr nder t 12 Qershorit - Dits s liris dhe hyrjes s trupave t NATO-s n Kosov. T ftuar ishin prfaqsues t lart ndrkombtar dhe vendor.

  N kt solemnitet Presidenti Rugova deklaroi se Kosova sht e lir fal ndihms s NATO-s. Ai gjithashtu u shprehu mirnjohje popullit t Kosovs dhe lufttarve t Ushtris lirimtare t Kosovs pr prpjekjet e br pr lirin dhe pavarsin.
  "Kjo do t jet dita m e madhe n historin e re t vendit ton, sepse me t u kurorzua liria e kombit ton, q ishte ndrr dhe prpjekje e shum gjeneratave", theksoi n fillim t fjals s tij Presidenti Rugova.

  Duke folur pr periudhn e paslufts, Presdenti Rugova vlersoi se gjat ktyre gjasht vjetve Kosova ka pasur nj progress t madh n t gjitha fushat e jets, t cilin e ka arritur "me NATO/KFOR in, q ka br dhe po bn sigurin e Kosovs, si dhe bashk me UNMIK un e me OSBE n n planin civil".

  Ndrkaq, duke folur pr momentin aktual, ai tha se institucionet po punojn n prmbushjen e standardeve prioritare dhe n vlersimin e progresit, q do t krijonte mundsi pr pavarsin e vendit ton simbas rrugs ndrkombtare.
  "Por, si e dini, un insistoj n njohjen e drejtprdrejt t pavarsis s Kosovs nga SHBA dhe BE sa m shpejt. Kshtu Kosova si vend i pavarur e demokratik sht e vendosur pr integrim n BE e n NATO dhe n miqsi permanente me SHBA. Kjo do t qetsonte kt pjes t Europs e t bots dhe do t krijonte sigurin e t ardhmes t t gjith qytetarve t Kosovs", ritheksoi edhe me kt rast Presidenti Rugova.

  N vazhdim t fjals s tij, Presisdenti lavdroi punn e paqeruajtsve n Kosov, duke thn se "NATO/KFOR i pr gjasht vjet ka br nj pun t shklqyer n sigurin dhe mbrojtjen e vendit pr t gjith qytetart. Kshtu KFOR i mbetet forc e dashur dhe e nderuar nga i gjith populli i Kosovs".
  Ai u shprehu mirnjohje ushtarve t KFOR it, q n kryrje t detyrave humbn jetn e tyre.
  "N kt dit i prkujtojm t gjith ata q ran pr lirin, pavarsin dhe demokracin e Kosovs. Njhersh i shprehim mirnjohje popullit t Kosovs dhe lufttarve t UK s pr prpjekjet e bra pr lirin dhe pavarsin e ton", theksoi Presidenti Rugova, duke prshndetur me kt rast Presidentin Bush, Kryeministrin Bler, Presidentin Shirac, Kancelarin Shrder dhe Kryeministrin Berluskoni, q prkrahin Kosovn. Poashtu ai prkujtoi me pietet t lart Papa Gjon Palin II q ka ndihmuar lirin dhe pavarsin e Kosovs dhe prshndeti Atit e Shenjt Benedikti XVI, me dshir q t lutet pr njohjen formale t pavarsis s vendit ton.
  Presidenti Rugova e lut gjeneralin Kermabon q t'ua prcjell ushtarve t KFOR-it urimet e tij t przemrta dhe t popullit t Kosovs pr Ditn e liris s Kosovs, 12 qershorin, Ditn e NATO s n Kosov.

  Komandanti i KFOR-it Iv de Kermabon theksoi se prkushtimi i NATO-s dhe bashksis ndrkombtare n Kosov pr ndrtimin e paqes dhe stabilitetit mbetet e i njjt si prpara gjasht, kur u vendosm n Kosov.
  "sht e rndsishme pr kujtojm se KFOR-i nuk vepron i vetm. Puna q ne bjm me komunitetin ndrkombtar n Kosov dhe lidert vendor mbetet esenciale pr ndrtimin e paqes. Pra partneriteti yn nuk sht vetm ndrmjet KFOR-it dhe UNMIK-ut, por prshin edhe partnert tan vendor dhe mbshtetja e tyre sht esenciale", tha Kermabon.

  Ndrkaq shefi i Zyrs amerikane n Prishtin Filip Goldberg duke folur n emr t prfaqsive diplomatike n Prishtin theksoi se ata ndihen krenar pr at q bn m 1999.
  "Ne jemi shum krenar pr at q bm n vitin 1999 dhe duam t mbetemi t till pr at q do t ndodh m 2005, 2007 dhe 2007, q do t thot nj Kosov, e cila do t reflektoj vlera demokratike n respektim t njri-tjetrit, pa marr parasysh etnit apo besimin. Jan kto vlera q ne i sollm m 1999", theksoi Goldberg.
  N kt dark solemne Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova dekoroi ushtart e KFOR-it me Medaljen e Siguris.
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 13. #13
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Mesazhi i Presidentit t Kosovs pr 12 Qershorin, Dits s Liris t Kosovs


  Prishtin, 13 qershor - Presidenti i Kosovs, Dr. Ibrahim Rugova, me rastin e 12 Qershorit, Dits s Liris t Kosovs, u ka drejtuar qytetarve t Kosovs nj mesazh urimi me kt prmbajtje.

  "Me rastin e 12 qershorit, 6 vjetorit t Dits s hyrjes t trupave t NATO s n Kosov, q sht Dit e Liris s vendit ton, Ju shpreh urimet e mia t przemrta.
  Dita e 12 qershorit, pra Dita e Liris s Kosovs, sht nj dit e madhe q e siguroi qenien ton nacionale e njerzore dhe t ardhmen m t lumtur pr t gjith ne.
  N kt Dit feste, urime t przemrta i shprehim Komandantit t KFOR it, Gjeneralit Iv d Kermabon dhe ushtarve t Tij.
  Njhersh urime t sinqerta i shprehim UNMIK ut dhe OSBE s.
  Urime t sinqerta po ashtu u shprehim prfaqsive diplomatike n kryeqytetin e vendit ton, n Prishtin.

  Dhasht Zoti q 12 Qershorin e ardhshm, Ditn e Liris, ta festojm me njohjen formale t pavarsis s Kosovs".
  Mesazh i Kryeministrit t Kosovs pr 12 Qeshorin, Dits s lirimit t Kosovs  Prishtin, 13 qershor - Kryeministri i Kosovs, Bajram Kosumi, u ka drejtuar qytetarve t Kosovs kt mesazh urimi pr 12 Qershorin, gjashtvjetorin e lirimit t Kosov.
  "Me rastin e gjashtvjetorit t t hyrjes s trupave t NATO s n Kosov, q sht edhe dita e lirimit t Kosovs, Ju shpreh urimet m t przemrta. Dita e 12 qershorit, pra dita e liris s Kosovs, sht nj dit e shnuar n historin e re t Kosovs q shnoi prfundimin e shtypjes dhe represionit serb n Kosov dhe rrugtimin ton drejt pavarsis. Kjo dit e madhe pr popullin e Kosovs sht po kshtu nj gjarje e madhe q shnon ditn e triumfit t liris mbi robrin dhe t drejtsis mbi padrejtsis.
  Duke kujtura prvjetorin e gjasht t hyrjes s trupave t NATO s n Kosovs, kujtojm luftn dhe sakrificat e mdha t Ushtris lirimatre t Kosovs dhe angazhimin e diplomacive perndimore, t NATO s, SHBA ve dhe BE s, q kontribuan n luftn e drejt dhe lrimtare t popllit ton.
  Gjashtvjetori i lirimit t Kosovs na gjen me prparime dhe progress n shum fusha, t cilat jan merit dhe sakrific popullit dhe institucioneve tona, Qeveris, Presidencns, Kuvendit dhe Trupave Mbrojtse t Kosovs, si dhe e prkrahjes s vazhdueshme t qendrave ndrkombtare t vendosjes.
  N kt dit kremte, falenderojm dhe shprehim respekt edhe pr institucionet ndrkombtare (UNMIK dhe OSBE) dhe prfqasit diplomatike n Prishtin, veanrisht pr trupat paqruajtse t KFOR it, pr angazhimin e tyre n ndrtimin e nj Kosove t re, sovrane e demokratike.
  Jemi t vetdijshm pr rrugn e vshtir deri n realizimin e synimeve tona. Puna jon e vazhdueshme n implementimin e standardeve demokratike, vendosmria n objektivat tona dhe besimi n sukseset na kan sjell shum aft arritjes s pavarsis s Kosovs.Ne kemi ende shum pr t brm, por jam i sigurt se me punn e ton t prbashkt do t?ia arrijm qllimit, jetsimit t pavarsis dhe integrimit t Kosovs n strukturat veriatlantike".
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 14. #14
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756

  Arrow Ju faleminderojme per kete dite:

  u perkulemi familjes JASHARAJ
  u perkulemi luftetareve te liris
  u perkulemi Amerikes
  u perkulemi NATO-s
  u perkulemi institucioneve te zgjedhura nga vota e lire!

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Po lete tregoi dikush prej argatve te ti se ku ishte ky i shkret brahim-dinar-toptani me 12 Qershor 1999 se po ma fshin ket pyetje moderatoret sepse po u vjen shume veshtir te pergjigjen!!!!!!!!!!!!!!
  Po qfar ftyre ka ai te flet per lirimin e Kosoves????!!!!!!

  Mier tha ne nji tubim perkujtimor Baca Adem Demai

  "Ne nuk do te shkoime prapa atyre qe dikur rrinin skajeve e qe moren frytet e vuajtjeve tona e te gjakut tone" .
  Ndryshuar pr her t fundit nga Llapi : 13-06-2005 m 10:07
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Citim Postuar m par nga Llapi

  Mier tha ne nji tubim perkujtimor Baca Adem Demai

  "Ne nuk do te shkoime prapa atyre qe dikur rrinin skajeve e qe moren frytet e vuajtjeve tona e te gjakut tone" .
  Per cilin gjak flet Demaci?

  Nuk flet per gjakun e vet,sigurishte,se shetiste me duar ne xhepa neper Prishtine
  gjersa bombardohej Kosova e torturoheshin e masakroheshin me qindra shqiptare!
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Citim Postuar m par nga RTP
  Per cilin gjak flet Demaci?

  Nuk flet per gjakun e vet,sigurishte,se shetiste me duar ne xhepa neper Prishtine
  gjersa bombardohej Kosova e torturoheshin e masakroheshin me qindra shqiptare!
  Une veta per rugov-dinar -titistin a thua se ku ishte me 13 qershor 1999 se per Bacen Adem e dim te gjith se ishte zedhenes i Ushtris lirimtare te Kosoves me zyren e ti ne kryeqytetin e Kosoves Prishtine bravo Baces edhe njiher

  Shqiptaret kan harruar shpejt se si brahim -dinar-toptani qeshte kur ai takoi kriminelin millisheviqin n beligrad me 1999. lexojeni librin e Kadares: Ra ky mort e u pam dhe shifeni kur thote: Pe kuptojm se te kane detyruar por ate nuk te kane detyruar te qeshesh prej veshi ne vesh.haaaaaa
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e RTP
  Antarsuar
  26-03-2004
  Postime
  1,756
  Llap,NACIONALISTI007,QELI,PO,ilko,akulli_gl ,shkoz,grep,bos,priozrenalija...
  a ku ta di une sa nofka i perdore ti,
  pse nuk po na tregon bacit pse Demai iku nga UK-ja(gjate luftes)?


  Ti e din se pate punue disa jave si zanadhs i UK-se!
  Pra,edhe nje here ta perseris:


  Pse gjate luftes Demai nuk vazhdoi te punoj me UK-EN?
  Pse keshilltaret e ti u burgosen me thes ne koke?
  Pse Demai levizte lirshem neper Prishtine perderisa shkau bente maskra?
  Perse ateher e quajtet Tradhetar?
  Perse tani ledhatoni njani-tjetrin?
  Me respekt
  rtp-ja


  ps. "........Te gjithe kane te drejte te mendojne..
  por ka shume njerez qe i kursejne mendimet!"


 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Citim Postuar m par nga RTP
  Llap,NACIONALISTI007,QELI,PO,ilko,akulli_gl ,shkoz,grep,bos,priozrenalija...
  a ku ta di une sa nofka i perdore ti,
  pse nuk po na tregon bacit pse Demai iku nga UK-ja(gjate luftes)?


  Ti e din se pate punue disa jave si zanadhs i UK-se!
  Pra,edhe nje here ta perseris:


  Pse gjate luftes Demai nuk vazhdoi te punoj me UK-EN?
  Pse keshilltaret e ti u burgosen me thes ne koke?
  Pse Demai levizte lirshem neper Prishtine perderisa shkau bente maskra?
  Perse ateher e quajtet Tradhetar?
  Perse tani ledhatoni njani-tjetrin?

  Haaaaaaaaaaaaaaa
  Ni paqa une gjith ato nofka ti e kie vetem nji ata te radio televizionit te serbis RTS

  Ec o lahper po a ti je ba me than diq per Bacen Adema atje ne hage ku raporton per radio-graqanicen tane veti me telefon hajrie spikericen e fatmir shehollin qe nji koh keni punue se bashku ne Radio Televizionin e Prishtines RTP qe e okupuat ju dhe i larguat shqiptaret me policin serbe nga RTP e tani ini prap se bashku ne RTS por ne radio-graqanic qe eshte ne kuader te radio-televizionit-te serbis
  atje te tregoin drejt ty se neve nuk na beson


  dhe une ku jam jam si Llapi ket jam i sigurt nuk jam si ju me dy e me shume fytyra jo balit
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 20. #20
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Antarsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,015
  Citim Postuar m par nga RTP
  Llap,NACIONALISTI007,QELI,PO,ilko,akulli_gl ,shkoz,grep,bos,priozrenalija...
  a ku ta di une sa nofka i perdore ti,
  pse nuk po na tregon bacit pse Demai iku nga UK-ja(gjate luftes)?


  Ti e din se pate punue disa jave si zanadhs i UK-se!
  Pra,edhe nje here ta perseris:


  Pse gjate luftes Demai nuk vazhdoi te punoj me UK-EN?
  Pse keshilltaret e ti u burgosen me thes ne koke?
  Pse Demai levizte lirshem neper Prishtine perderisa shkau bente maskra?
  Perse ateher e quajtet Tradhetar?
  Perse tani ledhatoni njani-tjetrin?
  Hehehehehe RTS,qenke bere nervoz.Tu kane bere edhe nofkat tjera neper tjere forume Llap.Merre veten me te mire e pije ndonje gote sherbet me sheqer...
  RTS,na sjelle ne forum shkrime te Flori Bruqit e te Shefqet Dibranit se jane shkrime te "vlefshme",mu sikur vete autoret...

  Llapi pershendetje,me te vertete je Legjende.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Enada At' Nikolla feston 5-vjetorin e martess n Dardh
  Nga Xhuxhumaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 14:50
 2. Radio Tirana festoi sot 70 vjetorin e saj
  Nga Brari n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-11-2008, 21:39
 3. LDK feston 16 vjetorin e themelimit të saj
  Nga EveryWare n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-12-2005, 17:56
 4. Vlora feston 60 vjetorin e clirimit t saj
  Nga KoTeLja_VL n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 24-10-2004, 20:09
 5. N 420 vjetorin e Shkolls s Par Shqipe n Kosov
  Nga RTP n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-10-2004, 05:38

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •