Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 39
 1. #1
  advisor Maska e TheIllyrian
  Antarsuar
  08-06-2005
  Mosha
  36
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Programi msimor pr degn e informatiks

  Prsh, jam shume i interesuar per boten e informatikes, megjithese nuk kam bere universitet per kete dege. Prandaj nqse ndodhet dikush qe studion per informatike ne Tirane apo ne ndonje universitet tjeter, do isha shume kurioz te dija c'fare programi ndjekin. Pra, cfare lendesh, cfare gjuhesh programimi kane mesuar, sa matematike kane bere, a kane patur te bejne me database dhe inteligjence artificiale, etj. Faleminderit.

  Gjuha jone sa e mire,
  sa e embel sa e dlire
  ...

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e zeus
  Antarsuar
  27-05-2003
  Vendndodhja
  Ktu
  Mosha
  42
  Postime
  931
  Faleminderit
  3
  2 falenderime n 2 postime
  -----------------------------------------------------

  Pershendetje!

  Programet e informatikes ndoshta mund t'i gjesh ne faqet e internetit te universiteteve. Gjuhet e programimit qe mesohen varen nga universiteti, nga profesori dhe nga kushtet laboratorike. Me e rendesishmja eshte teoria e programimit ne pergjithesi. Matematika eshte nje pjese e pandare e informatikes dhe mund te them qe eshte voluminoze. Gjithashtu trajtohet teoria e bazave te te dhenave (database theory) si edhe teknikat e inteligjences artificiale, por edhe shume gjera te tjera.

  Te vafte mbare!

  -----------------------------------------------------
  N bot ka 10 lloje njerzish: ata q kuptojn sistemin binar, dhe ata q nuk e kuptojn!

 3. #3
  advisor Maska e TheIllyrian
  Antarsuar
  08-06-2005
  Mosha
  36
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Faleminderit zeus per informacionet, do doja pak me shume detaje. Per shembull, sa lende behen ne vit, c'behet ne vit te pare, te dyte, deri tek i pesti, cfare gjuhesh programimi, etj.

  Gjuha jone sa e mire,
  sa e embel sa e dlire
  ...

 4. #4
  Open your mind now! Maska e besart
  Antarsuar
  11-11-2002
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  34
  Postime
  480
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Do t prgjigjem un pr UP-Fakultetin e Inxhinieris Elektrike dhe Kompjuterike--drejtimi Kompjuterik, pr ata qe studiojn Informatiken n Shkencat natyrore nuk e di saktsisht se qka msojn, por per keta te Kompjuteriks po:

  Viti i par:
  Matematika 1
  Bazat e elektrotekniks 1
  Fizika 1
  Programimi n C

  Matematika 2
  Bazat e elektrotekniks 2
  Fizika 2
  Algoritmet dhe strukturat e t dhnave
  Viti i dyt:
  Matematika 3
  Bazat e matjeve elektrike
  Materialet elektroteknike
  Elektronika 1

  Elektronika digjitale
  Matematika diskrete
  Arkitektura dhe organizimi i kompjuterve

  Viti i tret:
  Mikroprocesort dhe mikrokompjutert
  Sistemet operative
  Bazat e t dhnave

  Rrjetet kompjuterike
  Programimi i orientuar n objekte
  Inteligjenca artificiale dhe programimi simbolik
  Kam shkruar vetm lndet obligative, ato zgjedhore jo.
  Ligji i aksionit dhe reaksionit sht universal. Keni kujdes!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Gepardi
  Antarsuar
  30-10-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  33
  Postime
  169
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne vit te pare Informatike tek Fakulteti i shkencave natyrore ne Tirane zhvillohen keto lende:

  Analize Matematike I Fizike
  Njohuri Kompjuterash
  Hyrje ne Informatike

  Analize Matematike II
  Fizike II
  Algjeber
  Strukture te Dhenash
  Elektronike Numerike

  Sic e shikon ne vit te pare ka shume matematike dhe fizike. Ne vit te dyte fillojne lende te tilla si C++, JAVA, Algoritmike, Probabilitet e Statistike, etj.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gepardi : 09-06-2005 m 14:12

 6. #6
  Shqiptar Maska e EdiR
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  963
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Jo patjeter duhet te ndjekesh nje program te tille per te qene nje programues i suksesshem.
  Une do te keshilloja qe nese ke mundesi te mesosh ose Java ose C++ si object oriented languages. Dicka si XML, PHP per web programing. Mire eshte te studiosh pak Data Structures sa per te patur nje ide se cfare mund te ndeshesh. Sa per matematikat jane pjese e rendesishme por edhe nje nivel i ulet nuk behet pengese per nje programues te mire.
  Nese do te shikosh me shume se cfare mund te studiosh shiko faqen e shkolles qe shkoj une tek: http://www.cs.wisc.edu/ dhe te fundi shiko Couses.
  Pac fat dhe vullnet te forte se nuk eshte e lehte kur perpiqesh te mesosh vetem. Gjej nje shok dhe do ta kesh me te lehte kur diskuton me dike.

 7. #7
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  M posht mund t shikosh lndt shkencore q zhvillohen pr degn e shkencave kompjuterike n nj universitet Amerikan, ku po studioj edhe vet. Dega zgjat 5 vjet, me 3 vjet e gjysm msim dhe 1 vit e gjysm praktik n nj firm private. do tremujor ka rreth 5 lnd, 3-4 lnd shkencore dhe 2-3 lnd shoqrore. M posht kam shkruajtur vetm lndt shkencore. Lndt e tjera prbhen nga gjuh-letrsi, histori, ekonomi, komunikim, e lnd t tjera shoqrore sipas dshirs s studentit.

  _____________________________________________

  VITI I

  Tremujori i par:
  - Analiz Matematike I
  - Hyrje n Shkencat Kompjuterike 1 (HTML, JAVASCRIPT)
  - Fizik/Kimi/Biologji 1

  Tremujori i dyt:
  - Analiz Matematike II
  - Programim Kompjuterik I (C, C++)
  - Fizik/Kimi/Biologji 2

  Tremujori i tret:
  - Analiz Matematike III
  - Programim Kompjuterik II (C++ e avancuar, JAVA)
  - Fizik/Kimi/Biologji 3

  _____________________________________________

  VITI II

  Tremujori i par:
  - Analiz Matematike IV
  - Strukturat e t Dhnave
  - Themelet Matematikore t Shkencave Kompjuterike
  - Fizik/Kimi/Biologji 4

  Tremujori i dyt:
  - Themelet e Sistemeve Inteligjente (Elektronika Digjitale)
  - Matematik (Probabilitetet, Kombinacionet, Permutacionet, etj)
  - Metoda dhe Mjete t Avancuara Programimi (C, Unix, PERL, JAVA)
  - Fizik/Kimi/Biologji 5

  Tremujori i tret dhe katrt:
  - Praktik

  _____________________________________________

  VITI III

  Tremujori i par:
  - Algjebr Lineare (Matricat)
  - Arkitektura e Sistemeve I (ASSEMBLY, MIPS)
  - Koncepte t Gjuhve Programuese (LISP, PROLOG, C++, JAVA)

  Tremujori i dyt:
  - Arkitektura e Sistemeve II (MIPS, VHDL)
  - Projektim dhe Programim i Orientuar n Objekte
  - Deg Specializimi (Lnda 1)
  - Fizik/Kimi/Biologji 6

  Tremujori i tret dhe katrt:
  - Praktik

  _____________________________________________

  VITI IV

  Tremujori i par:
  - Probabiliteti dhe Statistika I
  - Inxhinieri Softuerike (Teori)
  - Deg Specializimi (Lnda 2)
  - Etika n Botn Kompjuterike

  Tremujori i dyt:
  - Probabiliteti dhe Statistika II
  - Deg Specializimi (Lnda 3)

  Tremujori i tret dhe katrt:
  - Praktik

  _____________________________________________

  VITI V

  Tremujori i par:
  - Deg Specializimi (Lnda 4)
  - Deg Specializimi (Lnda 5)

  Tremujori i dyt:
  - Inxhinieri Softuerike (Laborator I)
  - Deg Specializimi (Lnda 6)
  - Deg Specializimi (Lnda 7)

  Tremujori i tret:
  - Inxhinieri Softuerike (Laborator II)
  - Deg Specializimi (Lnda 8)
  - Deg Specializimi (Lnda 9)

  _____________________________________________


  Degt e specilizimit zgjidhen nga kto m posht. Studentt duhet t prfundojne t paktn 2 deg specializimi, si dhe 3 lnd nga degt e tjera. Degt m posht jan m kryesoret, por ka dhe t tjera pr tema nga m t ndryshmet.

  Strukturat e t dhnave dhe algoritmet
  - Strukturat e t Dhnave dhe Algoritmet I
  - Strukturat e t Dhnave dhe Algoritmet II
  - Teorit e Llogaritjeve (Automata, PDA, Pemt, etj)

  Inteligjenca Artificiale
  - Inteligjenca Artificiale
  - Inteligjenca Artificiale e Avancuar
  - Klas tjetr pr kompjuter

  Bashkveprimi i njerzve me kompjuterat
  - Psikologjia e Prdorimit t Kompjuterave
  - Paraqitjet Grafike pr Prdoruesit (GUI)
  - Klas tjetr pr kompjuter

  Llogaritje Numerike dhe Simbolike
  - Analizat Numerike
  - Llogaritje Simbolike t Aplikuara
  - Klas tjetr pr kompjuter ose matematik

  Sistemet Operative
  - Programim i Njkohshm (bashkveprues)
  - Sistemet Operative
  - Rrjetet Kompjuterike ose Administrimi i Sistemeve

  Gjuht e Programimit
  - Teorit e Llogaritjeve (Automata, PDA, Pemt, etj)
  - Ndrtimi i Prpiluesave I (compiler)
  - Ndrtimi i Prpiluesave II


  Si e shikon edhe vet, programi msimor sht tepr i ngjeshur por nqs vrtet e ke me pasion informatikn, mson t'i kalosh vshtirsit dhe prgatitesh mir pr vendin e puns. Studentt q mbarojn shkolln jo vetm q jan t prgatitur nga ana teorike, por kan edhe 1 vit e gjysm eksperienc pune.
  Edi

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-06-2005
  Vendndodhja
  N'tok
  Mosha
  35
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ja ketu jane lendet qe ne i mesojme ne fakultetin e shkencave kompjuterike ne Universitetin e Europes Juglindore ne Tetove:

  Zbatimi i kompjuterit n komunikim I [web/HTML]
  Statistika e zbatuar
  Algoritme
  Programimi I [c++]
  Dizajnimi logjik i kompjuterve
  PreCalculus
  Calculus
  Programimi II [C++ OOP]
  Matematika diskrete
  Arqitektura e kompjuterve
  Sistemet e bazave t t dhnave
  Analiza numerike
  Sistemet operative
  E drejta e TI-s
  Etika
  Strukturat e t dhnave
  Sistemet e bazave t t dhnave t bazuara n web
  Programimi klient-server [PHP SQL]
  Menaxhimi i rrjetave
  e-Commerce
  Inxhinjeringu softverik


  Lendet Zgjedhore:

  Menaxhimi i bashksive virtuale
  Forma t reja reklamuese
  GSM, UMTS dhe teknologjit e gjenerats s tret
  E-Biznesi dhe ekonomia e rrjetave
  Modelet e biznesit n internet
  Trendet e teknologjive dhe parashikimet
  Modelet e shprndarjes s msimit elektronik
  Prshtypjet shoqrore dhe kulturore t ICT-s s re: ndarja digjitale
  Dizajnimi i web-faqeve: teori dhe praktik
  Hyrje n teorin e gjuhve formale dhe Automata
  Sistemet multimediale
  Modelet e internet biznesit
  Teknologjit e Web-it
  Hyrje n Linux
  Avancime n prdorimin e Teknologjis s Informimit

  per me shume informata:
  www.see-university.edu.mk

 9. #9
  mos e luaj; I DEBUAR! Maska e qoska
  Antarsuar
  17-05-2004
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  837
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  o njerez programet qe ndiqni nuk kane vlere per nje njeri qe sdo ta ndjeki ate shkolle.
  Keshilla me e mire per nje njeri qe do te merret me informatike per hobi eshte te ndjeki nje hyrje nga lart-poshte cka do te thote te mesoje te perdori mjetet qe i nevojiten per te krijuar programe si kompilerat etj, pastaj te mesoje nje gjuhe programimi pastaj te lexoje libra per te avancuar ne fushen qe do.

  Zkaonisht shkollat bejne te kunderten fillojne me njohurite mbi matematiken si eshte e ndertuar paisja qe do te te pergjigjet ty e me radhe.

 10. #10
  advisor Maska e TheIllyrian
  Antarsuar
  08-06-2005
  Mosha
  36
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga qoska
  o njerez programet qe ndiqni nuk kane vlere per nje njeri qe sdo ta ndjeki ate shkolle.
  Keshilla me e mire per nje njeri qe do te merret me informatike per hobi eshte te ndjeki nje hyrje nga lart-poshte cka do te thote te mesoje te perdori mjetet qe i nevojiten per te krijuar programe si kompilerat etj, pastaj te mesoje nje gjuhe programimi pastaj te lexoje libra per te avancuar ne fushen qe do.

  Zkaonisht shkollat bejne te kunderten fillojne me njohurite mbi matematiken si eshte e ndertuar paisja qe do te te pergjigjet ty e me radhe.
  qoska,
  ne fakt keto programe mesimore me interesojne shume dhe i falenderoj shume pjesetaret per pergjigjet. Une thjesht doja nje ide te programeve qe ndiqen ne shkolla te ndryshme, te degjoja mendimin e studenteve qe studjojne aty, e te beja nje krahasim, se ndoshta mund te hyj per ndonje degree.

  Jam dakord me EdiR qe behet me shume matematike se c'duhet, e mendoj se nje matematike e nivelit te gjimnazit do te qe e mjaftueshme. Ndoshta duke shtuar nje lende per matematiken diskrete. Ato lendet tek web sajti i Wisconsinit ishin shume interesante ma merr mendja se vetem ato me hyperlinke behen aktualisht.

  edspace,
  Shume interesant programi i shkolles suaj, dhe gjeja me e mire eshte qe beni praktike ne kompani. Me duket program vertet i perkryer: 5 vjet me nga tre simestra perfshire dhe internshipin. Vetem se ja kane shkelur pak me analize matematikore dhe me fizike/kimi/biologji. Ndoshta ju hyn ne pune po mua me duket pak si shume Edhe gjithashtu sikur s'mu duk se beni rrjetet kompjuterike, as ndonje lende per robotet e softwarit ose agjente nuk vura re. Po embedded systems, metodat formale, e-commerce, dhe programet e accounting/logistics, i keni permendur?

  Gjithe te mirat

  Gjuha jone sa e mire,
  sa e embel sa e dlire
  ...

 11. #11
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga TheIllyrian
  edspace,
  Shume interesant programi i shkolles suaj, dhe gjeja me e mire eshte qe beni praktike ne kompani. Me duket program vertet i perkryer: 5 vjet me nga tre simestra perfshire dhe internshipin. Vetem se ja kane shkelur pak me analize matematikore dhe me fizike/kimi/biologji. Ndoshta ju hyn ne pune po mua me duket pak si shume Edhe gjithashtu sikur s'mu duk se beni rrjetet kompjuterike, as ndonje lende per robotet e softwarit ose agjente nuk vura re. Po embedded systems, metodat formale, e-commerce, dhe programet e accounting/logistics, i keni permendur?

  Gjithe te mirat

  Praktika sht vrtet shum e mir sepse jo vetm q fiton eksperienc, por t jep dhe nj ide pr punn q do bsh pasi t mbarosh shkolln. Ka shum student q zgjedhin informatikn me pasion t madh sepse mendojn se do ndrtojn lojra por pastaj fillojn 6 mujorin e par t praktiks dhe e shikojn menjher q programimi nuk sht deg e prshtatshme. Vitin e dyt/tret pothuajse gjysmohet numri i studentve q ndjekin informatikn.

  N lidhje me shkencat, universiteti krkon 6 lnd nga fusha e fiziks, kimis, biologjis, ku t paktn 3 prej tyre t jen nga nj prej ktyre fushave dhe me pun laboratori. Kto lnd nuk jepen pr t prforcuar njohurit e informatiks, por krkohen nga do deg shkencore (BS).

  Edhe matematika sht pak e tepruar dhe shum pak student i aplikojn njohurit e matematiks n fushn e informatiks por sht e domosdoshme, sidomos nse zgjedh fizikn. Disa student q msojn pr kompjuter marrin edhe 3-4 klasa m shum e diplomohen edhe n matematik njkohsisht. Biles, dega e shkencave kompjuterike ishte pjes e fakultetit t matematiks, ndrsa tani e hodhn n fakultetin e inxhinieris.

  Programi q kam vendosur m lart, sht pr "Diplomim t Shkencave n Shkencn Kompjuterike" (Baccalaureate of Science). Pr ata student q duan t diplomohen n degn e informatiks pa marr kaq shum lnd shkencore, universiteti ofron edhe "Diplomim t Arteve n Shkencn Kompjuterike" (Baccalaureate of Arts).

  Sigurisht q ka dhe deg t tjera q merren me programim/skriptim t nj niveli m t ult si Microsoft Access, Visual Basic, HTML, JAVASCRIPT, PHP, etj. Kto deg t msojn si t ndrtosh programe/procedura t thjeshta ose si t'i prshtatsh programet e avancuara, por nuk t japin njohuri pr t ndrtuar nj softuer t mirfillt q nga themelet.


  N lidhje me lndt e informatiks, t thash q ato m lart jan vetm m kryesoret. do studenti i jepet mundsia t specializohet n at fush q atij i duket m e prshtatshme. Pr programim n rrjetet kompjuterike sht specializimi n sistemet operative. Sistemet "embeded" i takojn m shum degs s inxhinieris kompjuterike, dhe nuk krkohet nga dega e informatiks, por studentt q duan t msojn pr ato deg, mund t'i prfshijn n lndt zgjedhore. Gjithashtu ofrohen lnd edhe pr databazat, ndrtimin e robotve t thjesht, programimi me grafik, programimi i lojrave, programimi i paisjeve dormbajtse, etj. Pr metodat formale sht klasa "Teorit e Llogaritjeve", "Themelet Matematikore t Shkencs Kompjuterike", etj. Klasat q lidhen me biznesin e tregtin (E-commerce, Accounting, etj) i prkasin degve t Shrbimeve Informatike (Information Services), Administrimi i Sistemeve Informatike (Management Information Systems), etj.

  Fusha e informatiks sht tep e gjer pr t'u msuar brnda 5 vjetsh, prandaj universiteti prqndrohet m shum mbi njohurit themelore dhe u jep mundsi studentve t njohin degt e specializimit q ata t vendosin se far pune duan t bjn pasi t mbarojn shkolln.

  Shkenca Kompjuterike nuk sht vetm programim. Programues mund t bhesh edhe pa marr matematik e fizik, por nqs do t jesh nj shkenctar ose inxhinier kompjuteri ose arkitekt softueresh, ather duhet t futesh m thell, jo vetm t msosh gjuht e programimit. Shkolla t hap dyert pr t qn shkenctar, pastaj do student bhet shkenctar apo programues sipas aftsive e dshirs.
  Ndryshuar pr her t fundit nga edspace : 10-06-2005 m 12:58
  Edi

 12. #12
  Shqiptar Maska e EdiR
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  Madison, WI, U.S
  Postime
  963
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ne Amerike shumica e universiteteve ndryshojne pak me njeri tjetrin kur behet fjale se cfare lendesh duhet te studiosh. Perpara se te vendosesh te besh dicka bisedo me sa me shume njerez per te zgjedhur nje dege te pershtatshme dhe me te ardhme.
  Postimi i Edit me lart jep nje shpjegim te mire se sa shume mundesi ke per te studiuar nese pelqen programimin.
  Nuk eshte e veshtire por ka nevoje te kesh dhunti programimin dhe mendimin abstrakt.
  Te uroj fat dhe suksese cfare do qe te zgjedhesh.
  Nese mund te te ndihmoj me shume ndjehu i lirshem.

 13. #13
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  114 falenderime n 103 postime
  Citim Postuar m par nga TheIllyrian
  Po embedded systems, metodat formale, e-commerce, dhe programet e accounting/logistics, i keni permendur?
  Nuk e di nese ka ndonje rendesi, por keto klasa qe ke permendur me lart me jane dashur ti marr per MIS.

  Me aq programe sa kam pare per degen e Shkencave Kompjuterike dhe MIS kjo e Edit me eshte dukur me e "sakta" deri me sot. Megjithate vazhdoj te mendoj se degeve te tilla duhet tu kushtohesh, pra te besh vete 9/10 e punes dhe te presesh programin shkollor te beje 1/10. Vete ju futa shkolles pa e lene asnje dite punen dhe nga eksperienca mesova se eshte shume e veshtire te arrish dicka ne informatike nq se ndjek vetem programin shkollor.

  Por duke perdorur bazat qe te jep shkolla dhe duke lexuar/praktikuar/lexuar sa me shume material jashte shkollor mund te arrini dicka (kjo gjithmone nq se e kini dhe pasion, se psh kush do ti kaloje ditet e nxehta te veres duke lexuar libra mbi php ).  Pershendetje dhe suksese

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e dreamcatcher
  Antarsuar
  04-07-2004
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  33
  Postime
  84
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pershendetje per te gjithe ,
  Njerez per te qene nje programer i mire dhe i suksesshem varet sa ti ec ne hap me kohen e ne kete rast mendoj se koha ka veq nje emer e ai emer ne teknologji eshte Microsoft ! Shihni librat e MSPress nuk kan aq matematike te 'panevojshme' (sorry AlbUni's) por kane me shume logjike te nevojshme programimi ... Pra une mendoj se ajo qe duhet marre parasysh per programim eshte plani dhe programi qe bene Microsoft - per arsye se MicroS. sot ne kete bote teknologjike eshte detektuese dhe dirigjuese e botes se pafund kompjuterike ... Megjithate shume respekt per te gjitha postimet dhe autoret e tyre ketu - une dhashe veq nje mendim timin ( qe ndoshta me shume eshte ndikuar se jam pjese e MicroS. )

  Me respekt Betim.

 15. #15
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Po jap programin mesimor per "inxinieri informatike" ne universitetin Roma 3 ne rome.
  DIA (Dipartimenti Informatikes dhe Automacionit)
  http://didattica.dia.uniroma3.it

  Per trevjecarin e pare te sistemit te ri(Nuovo Ordinamento)

  Viti Pare
  ============

  01->Analize Matematike I
  02->Matematike Diskrete
  03->Laborator informatike(pak java)

  04->Analize Matematike II
  05->Algjeber Lineare dhe Gjeometri
  06->Themelet e Informatikes I( programimi ne objekte,java bazat)

  07->Fizika Mekanike
  08->Themelet e Informatikes II(programimi me objekte,java bazat)

  09->Kimi
  10->Elektricitet dhe Magnetizem


  Viti Dyte
  ==========

  01->Elektroteknike
  02->Teoria e Sinjaleve
  03->Kerkmi Operativ I (grafet,algoritmi i simplesit etj)

  04->Programim i Orientuar ne Objekte(java)
  05->Elektronike
  06->Telekomunikacion

  07->Llogaritesit Elektronike I (plus bazat e c ose ASM)
  08->Themelet e Automatikes
  09->Automatizim Industrial I

  10->Llogaritesit Elektronike II (plus bazat e c ose ASM)
  11->Themelet e Automatikes II
  12->Basi Dati(Data base,JDBC,SQL)


  Viti Trete
  ===========

  01->Algoritmat dhe Strukturat e te dhenave (ne gjuhen c)
  02->Rrjetet e Llogaritsave I (standartet 802.* + dns,icmp,arp,ip,tcp etj)
  03->Analiza dhe projektimi Software
  04->Automatizim industrial II
  05->Kontrolli dixhital
  06->Ekonomia e Sistemeve te Informacionit
  07->Elemente te te drejtave per informatiken
  08->Administrimi i Projekteve
  09->Inteligjenca Artificiale I
  11->Projektimi i asistuar nga llogaritesi
  12->Programim Funksional
  13->Rrjetet dhe sistemet per automatizimin
  14->Kerkim Operativ II
  15->Sistemet Informative ne Web (pak tomcat)
  16->Sistemet e shperndara

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e boraa
  Antarsuar
  19-03-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  15
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ne fakultetin e shkencave te natyres pervec vitit te pare qe eshte permendur lendet e tjera jane:

  viti II
  algortimike
  probabilitet
  teoria e grafeve
  c++
  java1
  java2
  arkitekture kompjuterash
  statistike
  sisteme multimediale
  praktike prane firmave

  vitiIII
  teleinformatike dhe rrjeta1
  analiza numerike
  gjuhe formale(teori e kompilatoreve)1
  sisteme shfrytezimi1(OS)
  databaze1
  logjike qarqesh
  teleinformatike dhe rrjeta2
  gjuhe formale(teori e kompilatoreve)2
  sisteme shfrytezimi2(OS)
  databaze2
  optimizim matematik

  viti IV
  inxhinierim software1
  sisteme paralele
  SPI(sisteme perpunimi informacioni)
  Web Programming and Tecchnologies
  Ekonomi tregu
  inxhinierim software2
  teori kodimi
  Web Programming and Tecchnologies2
  kontabilitet
  inteligjence artificiale

  viti V
  windows programming(aktualisht zhvillohet programim ne VB??)
  kriptografi
  Sisteme Unix
  Perpunim imazhi
  Teori algoritmash

  Diploma
  :^ylli1

 17. #17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-10-2005
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ky eshte programi qe behet ne facultetin e shkencave natyrore ne padova - itali
  http://www.math.unipd.it/%7Efrossi/laurea/LT-web.pdf
  naten

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-02-2010
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  cila eshte menyra me e mire per te pervetesuar paskalin

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-10-2005
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Gjuha paskal eshte e vjeter dhe nuk perdoret me tani.
  Duhet te mesosh "Object oriented programming" si psh Java,C# ose C++

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-04-2004
  Postime
  684
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga kollodoku Lexo Postimin
  Gjuha paskal eshte e vjeter dhe nuk perdoret me tani.
  Duhet te mesosh "Object oriented programming" si psh Java,C# ose C++
  Duke u pajtuar plotesisht me ty rreth paskal-it, perseri do te pyes se pse mendon qe OOP e zevendeson plotesisht nje "waterfall" (structural programming) gjuhe si psh c?

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Sigurimi i kompjuterit
  Nga Force-Intruder n forumin Trajnim & leksione
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 06-11-2011, 16:02
 2. Ku sht programi elektoral 1000 faqsh i Edi Rams?
  Nga Jack Watson n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 11-07-2009, 15:29
 3. Programi kompjuterik pr drejtshkrimin e gjuhs shqipe
  Nga edspace n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 18-08-2006, 15:33
 4. Konkurset, programi dhe modeli i testit pr gjuh-letrsi
  Nga Davius n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2005, 07:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •