Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 48
  1. #21
    e kithtė Maska e Rebele
    Anėtarėsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpėr
    Postime
    1,088
    Ah, se tani mu kujtua- HUDHRAT !!! Per te parandaluar marrjen mė sysh.

    Kam histori te tera me keto. Isha nja 12 vjec me duket. Gjyshja insiston te me japi hudher pasi gruaja tek e cila do shkoja i kishte syte gri.
    -Merr nje hudher.
    -O nane, s'kam xhep. Jam me fustan.
    -Na moj, merre, fute poshte brekeve. LoL

    Pas nja 8 vjetesh, kur ia thash dikujt, me pyeti, "Pse, qe atehere te paskan mesuar me zare ty mi?"

  2. #22
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Citim Postuar mė parė nga s0ni
    Mina per c'fare mikpritje e ke fjalen, qe ne vizita sot e kesaj dite duhet te hedhesh leke sepse aty i kane syte njerezit?

    Rebele cunat nuk puthen moj lol, vecse japin doren.


    Nje tradite mbase nga me te rejat eshte takimi me telefonin gjate fundjaves (shtunave dhe te dielave)...Ne njeren nga keta dite marrim ne telefon familjen ne Shqiperi.
    Kurre nuk i kam pare miqte nga xhepat apo nga duart, madje i kam refuzuar leket qe mund te kene lene neper filxhanet e kafese. Gjithsesi sejcili e sheh nga kenveshtrimi i vet! Te presesh e te percjellesh me bujari njerez, kete doja te thoja, kjo eshte mikpritje e paster!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  3. #23
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Vajti njehere nje mik diku per vizite. E zonja e shtepise vuri tiganin na zjarr per te bere petulla dhe u ngrys si sterra e nates. Miku i mencur i tha: Hiq petullat dhe ngri vetullat!!!
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

  4. #24
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga Mina
    Kurre nuk i kam pare miqte nga xhepat apo nga duart, madje i kam refuzuar leket qe mund te kene lene neper filxhanet e kafese. Gjithsesi sejcili e sheh nga kenveshtrimi i vet! Te presesh e te percjellesh me bujari njerez, kete doja te thoja, kjo eshte mikpritje e paster!
    Pershendetje Mina

    Pyetja ime erdhi ngaqe doja te dija me shume pse ti mendon pakkush e njeh tashme kete fjale (mikpritjen).... c'fare jane ato rrethana, c'fare ka ndryshuar ne shoqerine e sotshme qe te ben te ndihesh keshtu.
    Une sugjerova nje ceshtje qe mund te jete shkaku i renies se mikpritjes, dhe ky sugjerim vjen nga dikush qe s'jeton ne Shqiperi qe te dije shkaqet, madje mundet fare mire te jem gabuar. Thjesht deshiroja qe ti flisje me shume per rrethanat.

  5. #25
    Citim Postuar mė parė nga s0ni
    Lool ke degjuar per shpullen qe ha dhendri nga vellai ose nje nga djemt e shtepise se nuses? Kam qejf ta shoh
    Luaj vendit!
    Kete tani po e degjoj per here te pare dhe kjo le te jete dhe hera e fundit lol.

    Ne kemi dhe ate traditen qe neper dasma hidhen leke fiu - edhe keto ne vend qe t'i marre cifti i ri qe do hape shtepi e do filloje jeten i merr orkestra. Kam degjuar qe orkestra ka dhe nje skuader femijesh te vegjel (shume te stervitur nga kembet) vetem per mbledhjen e lekeve... (Absurde!)

    Ahhh, tani kane filluar ja ngjitin dhe paret nuses me peshtyme ne balle kur kjo kercen, ose ja fusin ne kurriz ne fustan.
    Hmmm...Pse s'thua shenjester peshtyme nusja e shkrete.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga green : 14-06-2005 mė 14:26 Arsyeja: shtese...

  6. #26
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Citim Postuar mė parė nga green
    Luaj vendit!
    Kete tani po e degjoj per here te pare dhe kjo le te jete dhe hera e fundit lol.
    hehe luajte vendit ti lool, shpulle me ngjan si fjale e ashper duhet te kisha thene dacke ose nje pesēe

    Me kujtove tani nje tradite tjeter.
    Kur permendim dike qe ka vdekur duhet te themi rrafmet paste dhe kur kujtojme dike qe eshte semure duhet e levizim vendit. Sa supersticione qe kemi, dhe pse s'besoj ne domethenien e levizurit se vendit cohem lol

  7. #27
    Mbaj mend kur isha e vogel, edhe te dielen ikte nusja nga shtepia-enjtesh nga te qaret. Vrisja mendjen-po kjo pse qan kaq shume. Mezi e shqisnin nga krahet e mamase dhe babait...dhe gjithe fytyrat e njerzve te perlotura. Wow...si me qene ekzekutim e jo gezim.

    Pse t'ia fusi me shpulle...po une kam vdekur???! lol

    Rrofshi, na kenaqet me keto...

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    Jashte teme!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 14-06-2005 mė 15:27
    TBD

  9. #29
    Jashte teme!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 14-06-2005 mė 15:25

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    Citim Postuar mė parė nga s0ni
    hehe luajte vendit ti lool, shpulle me ngjan si fjale e ashper duhet te kisha thene dacke ose nje pesēe

    Me kujtove tani nje tradite tjeter.
    Kur permendim dike qe ka vdekur duhet te themi rrafmet paste dhe kur kujtojme dike qe eshte semure duhet e levizim vendit. Sa supersticione qe kemi, dhe pse s'besoj ne domethenien e levizurit se vendit cohem lol
    po pse e rrafin? se do ta beje me nusen lolol

    andej nga veriu, nje zone e thelle ka pas qene tradite qe kur gruaja lindte, burri fshihej per tre dite, pasi lindja e femijes ishte prova qe ai kishte shkuar me te ne krevat (e kjo ishte turp publik)

    ajo e te shkuarve, eshte tradite myslymanesh e thuhet per respekt ..po tradite (?) s'besoj se quhet ,mos i beni pershesh te gjitha tani ..

    ajo e te semurve ose kur permendet aksident (ilehte or i rende) thone "ne gur e ne mur" dhe eshte ne shume kultura te ndryshme perfshi ate amerikanse "knock on wood" ..larg qofte me demek
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Larsus : 14-06-2005 mė 14:34
    TBD

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    Jashte teme!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 14-06-2005 mė 15:15
    TBD

  12. #32
    _____
    Anėtarėsuar
    29-04-2002
    Postime
    3,623
    Jashte teme!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 14-06-2005 mė 15:13

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e ChuChu
    Anėtarėsuar
    03-06-2002
    Vendndodhja
    nyc
    Postime
    3,400
    Jashte teme!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 14-06-2005 mė 15:11

  14. #34
    Jashte teme!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 14-06-2005 mė 15:09

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    03-10-2003
    Vendndodhja
    Big Apple
    Postime
    1,256
    Jashte teme!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 14-06-2005 mė 15:07
    TBD

  16. #36
    Jashte teme!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mina : 14-06-2005 mė 15:06

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Lool ke degjuar per shepullen qe ha dhendri nga vellai ose nje nga djemt e shtepise se nuses? Kam qejf ta shoh
    hmm se kam degjuar kete por jam e sigurt qe babi do ndjeki kete tradite me shume kenaqsi lol
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga *~Rexhina~* : 14-06-2005 mė 14:53
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262
    Hidhet motra nga ana e dhendrit:
    Koqemadhi i motres o
    kjo tema ka te forta
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  19. #39
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anėtarėsuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Ate punen e shuplakes e kemi dhe ne, po nuk e rrahin njerezit e nuses (se prishen familjet dhe nuk kane aq miqesi) po shoket ose kusherinjte e vete dhenderrit. Mbaj mend dhe djalin e tezes dhe te halles diten qe u martuan...i hoqem menjane dhe bjeri ti biem kush nga qefi kush nga inati
    Djalit te halles psh. i ra djali i tezes se vet (pra djali tjeter i halles sime, can you follow me? ) nje shpulle te forte fare ne faqe...dhe ai nuk nxorri ze fare. Duhet te kete menduar "lahemi ne dasmen tende". Sikur nuk i mjafton martesa, po i fusin dhe dajak.

    Mu kujtua dhe nje tradite tjeter ne lidhje me dasmat, ne kepucen e nuses fusin pare 5mij lekshe, 10 mijlekshe dhe kur vjen tek shtepia e dhendrrit ai qe ia heq kepucen mer paret.
    Zakonisht caktohet qe me pare nje djale i vogel i familjes.
    Njehere i kam mare une ato leket, dhe mi kujton akoma nusja e kusheririt .
    Keto jane tradita interesante.

    Por tradita me e rendesishme e me vlere qe kemi, si e kane permendur dhe me siper, mbase eshte BESA.
    Per fat te keq si shume tradita te tjere po humbet dhe ajo.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 14-06-2005 mė 15:22
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  20. #40
    Moderatore
    Anėtarėsuar
    09-06-2002
    Postime
    1,812
    Citim Postuar mė parė nga s0ni
    Pershendetje Mina

    Pyetja ime erdhi ngaqe doja te dija me shume pse ti mendon pakkush e njeh tashme kete fjale (mikpritjen).... c'fare jane ato rrethana, c'fare ka ndryshuar ne shoqerine e sotshme qe te ben te ndihesh keshtu.
    Une sugjerova nje ceshtje qe mund te jete shkaku i renies se mikpritjes, dhe ky sugjerim vjen nga dikush qe s'jeton ne Shqiperi qe te dije shkaqet, madje mundet fare mire te jem gabuar. Thjesht deshiroja qe ti flisje me shume per rrethanat.
    Nuk e kisha fjalen per mikpritjen por per besen! Ka humbur fare.
    Kenga me e larte qe mund te degjoje njeriu eshte belbezimi i shpirtit njere

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  2. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
    Nga dodoni nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
  3. Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912-2007
    Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 645
    Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
  4. Cili ėshtė synimi i AKSH-sė?
    Nga Faik nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •