Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Mijra pelegrin zbarkojn te Shn Joan Vladimiri

  Mijra pelegrin, zbarkojn te Shn Joan Vladimiri

  E Diel, 05 Qershor 2005

  ELBASAN - Mijra pelegrin nga i gjith vendi dhe vendet fqinje si Mali i Zi, Serbia, Bullgaria, Greqia etj, kan marr pjes dje, n festn dhe panairin e Shn Joan Vladimirit, manastiri i t cilit ndodhet n fshatin Shijon, 9 km larg qytetit Elbasan. Historia e manastirit t Shn Joan Vladimirit z fill q para shekullit t XI n kohn e dyndjes s sllavve n Ballkan e Arbri. Sipas gojdhns, princi malazez Joan Vladimiri prshkonte shpesh rrugn e vjetr Egnatia dhe sa her q kalonte n Elbasan, kthehej e lutej n nj manastir t vogl n afrsi t fshatit q sot mban emrin Shijon. Princi ishte i martuar me motrn e Carit t Bullgaris, por ky i fundit e shihte me xhelozi princin dhe kishte frik se nj dit do t'i rrmbente fronin. Ndaj organizon nj komplot dhe e ekzekuton n rrugn e vjetr Egnatia. Kali me trupin dhe kokn e prer t Joanit q e mbante n dor, vjen n manastirin ku falej i zoti. Banort u mahnitn nga ka pan ndaj e varrosen princin n manastir. N shekullin e XIV princi shqiptar Karl Topia ngriti nj manastir pr lavdin e tij, 4 her m t madh se ai i pari. Q nga ajo koh manastiri i Shn Joan Vladimirit u kthye qendra m e rndsishme fetare n vend dhe do 4 Qershor n t organizoheshin panaire me pjesmarrjen e pelegrinve nga i gjith rajoni. Manastiri u ruajt n gjendje t mir deri n erekun e par t shekullit XX. N vitin 1944 ai u dogj nga gjermant. Bashk me panairin u dogjn dokumenta me vlera t paprsriteshme. Fshatart perreth shptuan 't mundnin. Gjat viteve t diktatures shteti nuk tregoi asnj kujdes pr veprn monumentale t mesjets. Pas viteve 90 pelegrint nisn t festonin festn e Shenjtit. Lipsani ose arka me eshtrat e tij ruhet n Mitropolin e Tirans dhe udhton nj her n vit pr n Elbasan vetm me rastin e fests. Origjina e Shenjtit sht br moll sherri mes popujve sllav. Malazezt, Serbt, dhe Bullgart krkojn t'u njihet origjina e Shenjtit. Madje kjo shtje duket se ka prfshir edhe sferat e larta t politiks. Sot me rastin e fests ishte i pranishm edhe ambasadori i jashtzakonshm dhe fuqiplot i Serbis n Shqipri Dr. Marko Camaj. Ai, u shpreh se ndjen nj knaqsi t veant q merr pjes n festn e Joan Vladimirit. Bashk me mua, tha ai, kan ardhur edhe nj grup biznesmensh t cilt po shohin mundsine e investimit n kt zon. Sipas pedagogut t Akademis Teologjike n Shn Vlash t Durrsit, Dhimitr Qosja, manastiri i Shn Joan Vladimirit ka luajtur nj rol t madh n krishtrimin e popujve sllav. Por cilado q t jet origjina e tij, Shn Joan Vladimiri i prket t gjith popujve t Ballkanit.

  Fatos Salliu
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 06-06-2005 m 02:28

 2. #2
  menefregist Maska e WaRrIoR
  Antarsuar
  04-09-2003
  Vendndodhja
  Me nei plazh tropikal
  Postime
  191
  Ikonografia!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15
  Festa e Shen Joan Vladimirit, besimtaret dyndje per te prekur eshtrat e tij

  E Hene, 05 Qershor 2006

  Eshte festuar me madheshtine e nje Shenjti dita e Shen Joan Vladimirit ne manastirin me te njejtin emer ne fshatin Shijon te Elbasanit. Besimtare te ardhur nga te kater anet e vendit dhe nga Rajoni kane festuar dje 4 qershorin diten qe i kushtohet Shenjtit qe bashkon popujt e Ballkanit. Me kete rast jane zhvilluar ceremoni fetare ne manastirin e Shen Gjonit nje nder objektet me te rendesishme te historise, fese dhe kultures ne Shqiperi. Heret ne mengjes, besimtare ortodokse por edhe te besimeve te tjera fetare ne Shqiperi jane drejtuar per ne manastirin e Shen Joan Vladimirit i cili ndodhet ne fshatin Shijon te komunes Bradashesh ne Elbasan. Sipas tradites besimtaret kane ndezur qirinj dhe kane takuar lipsainin me eshtrat e shenjtit te cilat administrohen nga Mitropolia e Tiranes. Per besimtaret ortodokse 4 qershori cilesohet si dite e vecante pasi ne kete dite ka vdekur Shenjti Shen Joan Vladimir me origjine nga Kraja e Malit te Zi. Ka renbe ne sy prania e mjaft besimtareve te ardhur nga Mali i Zi. Kane qene te pranisehm me kete rast perfaqesues me te larte te fese ortodokse ne Shqiperi, perfaqesues te pushtetit qendror dhe lokal. Duke vleresuar permasat e kesaj feste e cila i kalon kufijte Kombetare, keshilli i komunes Bradashesh e ka shpallur 4 qershorin feste zyrtare te kesaj komune. Komuna Bradashesh kishte organizuar nje sere aktivitetesh artistiko-kulturore me rastin e festes. Zv. Kryepeshkopi i Tiranes, Durresit dhe gjithe Shqiperise, Ilia Ketri pasi ka uruar besimtaret eshte shprehur se " 4 qershori tregoi edhe njehere tolerancen dhe bashkejetesen e shkelqyer fetare qe ekziston ne vendin tone. Shen Joan Vladimiri eshte nje Shenjt Ortodoks por ai nderohet dhe adhurohet edhe nga besimtare te besimeve te tjera fetare. Per fat te mire Mitropolia e Tiranes dhe sinodi i Shenjte kane eshtrat e tij te cilat sillen cdo 4 qershor ne manastirin qe mban emrin e tij". Fatos Salliu

  Kush eshte Shen Joan Vladimiri

  Shen Joan Vladimiri ka lindur ne Kraje te Malit te Zi. U vra me 14 qershor te vitit 1015 ne Prespe ne nje beteje kunder Bullgareve. Kisha e shpall Shenjtor pasi vec adhurimit qe kishte ne Perendi, Shen Joan Vladimiri perhapi besimin e vertete duke kthyer jobesimtaret ne te krishtere. Ai eshte themelues i disa manastireve, i kishave dhe institucioneve fetare ne disa vende te Ballkanit. Pas vrasjes u varros ne Kraje nga e shoqa Kozara. Perandori bullgar Mihal Komneni e zhvarros dhe e sjell lipsanin me eshtrat e tij ne Durres. Ne vitin 1381 Karl Topia qe e konsideronte veten mbret te Shqiptareve, e sjell lipsanin ne manastirin e Shen Joan Vladimirit. Ai nderton nje manastir 4 here me te madh dhe vendos stemen e tij ne hyrje te tij. Qe nga ajo kohe manastiri i Shen Joan Vladimirit kthehet qendra me e madhe fetare, kulturore dhe historike ne Shqiperi. Per famen qe kishte manastiri ishte ne rivalitet me akademine e Voskopojes.

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1
  Perseri kete vit me 4 Qershor u festua Shen Joan Vladimiri, ne Kishen dhe Manastirin e fshatit Shijon ne zbritje te Qafes se Kerrabes ne Elbasan. Festimi filloi qe me daten 03.06.2010 me agripnine e gjate e cila mbaroi rreth ores 03.00 te dates 04.06.2010 dhe u drejtua nga Hiresia e Tij Nikolla, Episkop i Apolonise. Ishte prezent edhe nje prift dhe disa besimtare malazeze.Mijera njerez ishin dyndur ne kete Manastir per te festuar emrin e ketij martiri te madh. Eshte priviliegj per ne qe lipsani i Tij ndodhet ne Kishen OASH.
  Gezuar festen e Shen-Joan Vladimirit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 07-06-2010 m 08:16
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #5

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,126
  u vra me 22 maj kalendari grigorian dhe 4 qershor kalendari julian.

 7. #7
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,897
  Emri i fshatit Shijon ka pikerisht emrin e She Gjonit ose Shen Gjinit.Ndoshta ka qene sllav por pse jo mund te kete qene shqiptar.Nejse,ai sidoqofte i perket te gjithe atyre qe e besojne dhe me duket pozitive ardhja e te huajve ne kete vend pelegrinazhi.Qeveria por edhe individet duhet te investojne ne kete zone ne menyre qe ky pelegrinazh te kthehet ne tradite dhe ne kete menyre te terheqi sa me shume vizitore, gje qe e cila do te rriste te ardhurat ekonomike te zones.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,126
  Festa ndryshe quhet edhe si panairi i Shen Joan Vladimirit i cili zhvillohej gjate nje jave ne qershor atehere kur edhe festohej festa e Shen Joan Vladimirit, duke qene edhe panairi me i madh i Elbasanit nga tre te tille qe zhvilloheshin ne kete qytet. Por nuk ka rendesi shume ana ekonomike sot sesa ajo shpirterore, Ajo qe duhet punuar eshte kthimi i tradites se besimit dhe respektit per ato qe jo vetem jane vlera shpirterore, por edhe materiale. Pastaj te mirat materiale edhe per zonen edhe per manastirin nuk do te mungojne. Sot njerezit jane aq te cuditshem sa e quajne bekim te kepusin lulet, deget e pemeve etj. Keto gjera dikur nuk ndodhnin, ketu duhet punuar te fillojne te trajtojne me kujdes cdo objekt e krijese, sepse duke keputur e shkaterruar nuk sjell begati, por rrenim, rrenimi sjell shkretetizim e keshtu me radhe kjo krijohet ne tradite dhe tradita e re nuk nderton por hap vetem gropa te cilat nuk eshte kollaj t'i mbyllesh.

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,914
  Po me dhimset ai manastir qe simbas mendimit tim qenka djegure e verteta shqiptare .Kure e verteta shqiptare djeget ,vin tjert nisin themele te reja me gure te vjeter e ndertojn historia te reja ,dhe at per vete jo per ne.Mite mite qe tjert ju besojn e ne as te vertetave ,sepse nuk bejm histori per veti po per tjert .

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pr: Mijra pelegrin zbarkojn te Shn Joan Vladimiri

  Sot me kalendarin gregorian festohet dita e Shen Joan Vladimirit,por ne fshatin Shijon te Elbasanit(ne manastirin ku ruhet edhe nje pjese e lipsanit te tij) kremtohet madherishem ne 4 qershor sipas kalendarit Julian.

  Shen Joan Vladimiri
  Lindi n fshatin Vladimir (nga del dhe emri i tij) t Krajs, n Malin e Zi afr Shkodrs, dhe u b mbret. Ishte i drejt dhe i pastr n moral dhe ndihmoi n shtrirjen e Orthodhoksis. Nj her, duke udhtuar n shtetin e tij me gjeneralt, dalloi n nj pyll afr Elbasanit nj shqiponj. Shqiponja kishte n kraht e saj nj kryq t ndritshm, t cilin e lshoi n tok para se t fluturonte dhe t zhdukej i cili ishte engjll! Monarku mori kryqin me devotshmri e frik, e vendosi n nj kish, q ngriti n vend m von. Bashkshortja e tij e prkushtuar, Kozare, ishte motra e carit Bullgar, Vladisllavit (1015-1018). Ai, pr t zotruar mbretrin e Joanit, e ftoi n kryeqytetin e tij, Ohrin, mbasi iu betua n Ungjill dhe n nj kryq druri shum t respektuar t shenjtit se nuk do t’i bnte keq. Ai u bind, ndrkaq tinzari e goditi fort me shpat n qaf, por m kot. Ather Joani tolerant i dha kryqin duke i thn: “E tradhtove. Por merre kt dhe do t m vrassh”. M pas kshilloi shoqruesit e tij t mbrojn Orthodhoksin, t qeverisin drejt popullin dhe t mos marrin hak pr vrasjen e tij q t mos derdhet gjak “vllazror” pra duhej t ishte bullgar, pasi e dim se nuk ishte shqiptar, por i deshi shqiptart tej mase. Vladisllavi me t vrtet i preu kokn, ndrkaq “martiri” mori kokn e tij n duar! Kalroi kshtu deri n kishn e ngritur prej tij n Elbasan, n t ciln edhe u varros m 22.5.1015. Kozarja mbeti pr gjith jetn n nj godin q ndrtoi prbri kishs. Kompleksi u zhvillua n manastir, i cili u shkatrrua dhe u ringrit n mnyr t prsritur. Sot i gjith kompleksi manastirial u ringrit prsri. Aty sht vendi ku zhvillohen kampingjet kishtare t vajzave. Lipsanet e shenjta mrekullibrse mbas transportimesh t ndryshme ruhen tashm n Tiran, derisa t’i kthehen manastirit kur ai t rifunksionoj. Vladimir, rusisht = zotruesi i paqes (ose i bots).

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,126

  Pr: Mijra pelegrin zbarkojn te Shn Joan Vladimiri

  Citim Postuar m par nga murik Lexo Postimin
  Emri i fshatit Shijon ka pikerisht emrin e She Gjonit ose Shen Gjinit.Ndoshta ka qene sllav por pse jo mund te kete qene shqiptar.Nejse,ai sidoqofte i perket te gjithe atyre qe e besojne dhe me duket pozitive ardhja e te huajve ne kete vend pelegrinazhi.Qeveria por edhe individet duhet te investojne ne kete zone ne menyre qe ky pelegrinazh te kthehet ne tradite dhe ne kete menyre te terheqi sa me shume vizitore, gje qe e cila do te rriste te ardhurat ekonomike te zones.
  Po eshte sllav madje bullgar me me saktesi pavaresisht se pretendohet nga malazezet e serbet, por familja e tij princerore ishte bullgare. Por pak rendesi ka origjina nder shenjtoret ortodokse pasi shenjtori e ka vertetuar kete me cudine qe u ndodhi serbeve kur pushtuan gjate luftes se pare ballkanike Elbasanin ne te cilin ata vendosen te marrin dhe arken ku ndodhej shenjtori, por cudia ishte sepse ai rendonte aq shume pavaresisht se jane vetem eshtrat dhe kjo i detyroi ta kthejne ne manastir pa arritur te kalojne as perroin e Kushes ngjitur me muret e manastirit. Kjo dhe shume mrekulli te tjera ne shekuj e vitet e fundit e kane forcuar respektin e elbasanasve dhe jo vetem ndaj ketij shenjtori i cili vazhdon te na tregoje se e do popullin i cili kujdeset per manastirin e tij duke mos pranuar te largohet.

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pr: Mijra pelegrin zbarkojn te Shn Joan Vladimiri

  Shn Joan Vladimiri, festa q bashkon popujt dhe politikant

  N shekuj ka bashkuar popujt, s fundmi edhe politikant. U festua n Shijon t Elbasanit festa e Shn Joan Vladimirit, shenjtit q ka simbolizuar n histori tolerancn dhe bashkpunimin mes njerzve. Dhe sivjet srish nuk ishte nj rastsi. Mes qindra e qindra besimtarve kan qen t pranishm edhe drejtuesit e fushats s PD-s dhe PS-s ministri Arben Imami dhe Ben Blushi.

  Autoritetet lokale u pritn n nj takim t veccant nga episkopi hirsia Nikolla. Dy drejtuesit jan ndodhur prball dhe i kan shtrnguar duart njri-tjetrit duke ln mnjan ndasit partiake n nj fest q n fakt bashkon gjith shqiptart dhe ballkanasit pa dallim.

  Pas fjals s mirseardhjes s episkopit Nikolla Imami dhe Blushi kan uruar besimtart pr festn. Vet episkopi ka uruar q zgjedhjet e 23 qershorit t shkojn mbar dhe deputett e dal t’i shrbejn popullit. Mesazhe urimi jan prcjell edhe nga kryetari i komuns Sabri Sallaku, kryetari i Bashkis Qazim Sejdini, deputeti Luciano Boci etj.

  Imami e ka quajtur nj fest t paqes dhe mirkuptimit. “Kjo sht nj dit ku nga zemra urojm t gjith besimtart pr kt fest q sht festa e Shn Joan Vladimiri. sht nj dit ku i kthehemi disa vlerave themelore dhe i kaprcejm edhe dasit e vogla q duhen kaprcyer. sht nj dit ku duhet t mendojm pr paqen e mirkuptimin”. Ndrkoh Ben Blushi nuk ka dashur t bj asnj deklarat politike. “Sot nuk sht dit pr politik. sht fest dhe kjo sht arsyeja q jam sot ktu. Dua t’i uroj t gjithve nj dit t mbar”. Ndrkoh Episkop Nikolla, q ka drejtuar edhe ceremonin e prvitshme n manastir dhe pritjen pr autoritetet sht shprehur vshtirsit jan shtuar dhe shenjtortt duhet t jen shembulli i bashkimit dhe i paqes. I pyetur pas pritjes s politikanve n manastir, ai ka komentuar zgjedhjet si nj moment i vetdijes s do personi pr votn e tij. “Mesazhi sht ai i shenjtorve dhe i tham se do person i do feje sht nj qytetar i prgjegjshm pr veten e tij dhe ka t drejtn t votoj kt t doj. Urojm t kemi nj situat t qet e t paqshme dhe urojm q personat q do t zgjedh populli ta prfaqsojn sa m denjsisht at dhe t mendojn pr popullin”.

  N kt ceremoni ndryshe nga vitet e tjera jan takuar dhe ulur prball Arben Imami dhe Ben Blushi. Pasi kan shtrnguar dorn njri-tjetrit ata nuk kan pasur shkmbim fjalsh midis tyre, por mesazhet e prcjella edhe gjat ktij takimi ku ishin bashk dy kundrshtart e qarkut t Elbasanit kan qen mesazhe paqeje dhe nj fushate q do t ndiqet nga toleranca dhe mirkuptimi.

  Shn Joan Vladimiri sht festa q i prket princit me origjin malazeze me t njjtin emr, t cilit iu pre koka nga mbreti bullgar. Sipas legjends, kali me kokn e prer qndroi n manastirin e Shn Joanit dhe q n at koh njerzit besuan n shenjtrin e tij. M von Karl Topia q e konsideronte veten mbret t shqiptarve e rivarrosi princin dhe e zmadhoi tre her manastirin. Manastiri i Shn Gjon Vladimirit ka qen nj nga qendrat m t mdha fetare n vend aq sa shpesh episkopt e Durrsit e zhvendosnin qendrn n Shn Gjon.. N shekuj sht kthyer n vend panairesh dhe pelegrinazhi dhe vitet e fundit nn kujdesin e komuns Bradashesh i sht kthyer shklqimi i dikurshm.


 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pr: Mijra pelegrin zbarkojn te Shn Joan Vladimiri


 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Mijra pelegrin zbarkojn te Shn Joan Vladimiri


 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Mijra pelegrin zbarkojn te Shn Joan Vladimiri


 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Mijra pelegrin zbarkojn te Shn Joan Vladimiri


 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Mijra pelegrin zbarkojn te Shn Joan Vladimiri


 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Mijra pelegrin zbarkojn te Shn Joan Vladimiri


 19. #19
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,084
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: Mijra pelegrin zbarkojn te Shn Joan Vladimiri


Tema t Ngjashme

 1. Mijera tone ndotje hidrokarbure pushtojne bregdetin e Semanit‏
  Nga bnik n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-03-2009, 09:58
 2. Krimet e Rnda: Zbuluam nj megalaborator dhe mijra dokumente
  Nga dardajan n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 15-03-2007, 16:11

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •