Close
Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 102
 1. #81
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Antarsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,766
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga TetovaMas Lexo Postimin
  Kjo evropa ishte dhe mbetet nje organizate terroriste qe terrorizoje popullin shqipetare , me shekuje Kjo evropa ishte ajo qe i ndau tokat tona shqipetare per hesat te sllaveve dhe ne shqipetaret ne ballkane kemi mbetur sikur te jemi teprice dhe apo na lene a'skusndi te jetojme te lire , dhe te lumtur si te tjeret . Kjo evropa ,ne vitin 1912 e beri token te ndaluare per shqipetaret bashke me sllavet .

  Ne shqipetaret kemi nje tradite te shemtuare se hakmerremi me njeri tjetrin per nje gjake edhe 100 vjete ti kete ,pore nuk hakmerremi me evropen , qe e detyroi popullin tone te shkupoje me shekuje . Kjo politike e shfarosjes ndaj shqipetareve ,kjo evrope ende vazhdon per shqipetaret ,pore ne menyre miqesore .(MIQTE TANE )


  Per gjithe keto kjo evrope e don denimin e merrituare ,kure ti vije koha nga shqipetaret.
  Je gabim vellau jem se kombin shqipetare e ndau Stalini mbas luftes se dyte boterore.Europa na cliroj pres sllavit dhe na ka mbajte e po na mban me buke akoma.
  Da steh' ich nun, ich armer Tor,
  Und bin so klug als wie zuvor!

 2. #82
  Sensual
  Antarsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  The mother of all nations !

 3. #83
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga Enii Lexo Postimin
  The mother of all nations !
  ?!?!?!?! r u serious?!?!?!?
  Vasudhaiva Kutumbakam

 4. #84
  Djal Drenice Maska e Lexuesi_
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Ne vendin e ngjarjeve
  Postime
  6,041
  Faleminderit
  31
  120 falenderime n 111 postime
  Home swit home per shume emigrant

 5. #85
  Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
  Antarsuar
  22-03-2012
  Postime
  3,368
  Faleminderit
  150
  153 falenderime n 133 postime
  ....molle e ndaluar,

 6. Anetart m posht kan falenderuar prishtina75 pr postimin:

  Le dvou (03-01-2014)

 7. #86
  Sensual
  Antarsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga the admiral Lexo Postimin
  ?!?!?!?! r u serious?!?!?!?
  no .. not all , lol
  usa vetem ,

  asia , etc kan mama tjeter
  po dua te them qe ska vend mos kene nderhyr .. anglezet psh

 8. #87
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga Enii Lexo Postimin
  no .. not all , lol
  usa vetem ,

  asia , etc kan mama tjeter
  po dua te them qe ska vend mos kene nderhyr .. anglezet psh
  kudo qe kane nderhyre anglezet do te thote qe kane krijuar shtete/kombe???
  ato kane nderhyre edhe ne shtete te konsoliduara.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 9. #88
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime n 54 postime
  Mos eshte kontinent?

 10. #89
  Sensual
  Antarsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  Citim Postuar m par nga the admiral Lexo Postimin
  kudo qe kane nderhyre anglezet do te thote qe kane krijuar shtete/kombe???
  ato kane nderhyre edhe ne shtete te konsoliduara.
  ne cmenyre kane nderhyre atehere ?

 11. #90
  MR. BEAN - Laden Maska e the admiral
  Antarsuar
  03-06-2009
  Vendndodhja
  European Union
  Postime
  6,947
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Citim Postuar m par nga Enii Lexo Postimin
  ne cmenyre kane nderhyre atehere ?
  anglezet kane kolonizuar edhe indine. do na thuash qe anglezet krijuan indine?
  sdq kolonizimet europiane nuk jane ndonje kapitull i historise qe eshte per t'u krenuar. perkundrazi.
  Vasudhaiva Kutumbakam

 12. #91
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,719
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime
  Bashkimi Evropian krcnohet nga sindromi Jugosllavi

  Olaf Tempelman - “De Volkskrantamsterdam”

  “Ne ham drek pr 10 minuta, ata harxhojn tri or. Ju fitoni para ktu duke punuar fort, ndrsa atje nga ryshfetet. T hollat tona t fituara me gjak kan rrjedhur drejt Jugut pr vite t tra. Paraja fitohet n Veri, pr t’u shprdoruar n Jug”.

  Vargjet e msiprme mund t duken tipike t nj euro-skeptiku n Evropn Veriore. Mirpo, un i zbulova ato n nj fletore t vjetr q daton n fillim t viteve 1990, kur udhtova tejemban Ish-Jugosllavis me tren. Folsi po m shpjegonte arsyen pse republikat veriore ishin t etura pr tu larguar nga kjo federat e “prdredhur”.

  Ish-shteti multietnik i Jugosllavis ishte n shum aspekte nj mini-version i Evrops. Pagat n veri ishin tre ose katr fish t atyre n jug. N kontrast t plot me Veriun, Jugu vuante nga papunsia e konsiderueshme. Dhe pothuajse n t njjtn mnyr si kombet e eurozons s sotme, n ish-Jugosllavi kishte nj ndjenj t dallueshme pafuqie kundrejt autoriteteve t “jashtme”, t cilt populli mendonte se nuk e prfaqsonte at. Teksa Bashkimi Evropian prballet me deficit demokratik, Republika Socialiste Federale e Jugosllavis - nj shtet multietnik komunist i konceptuar nga Tito-ja (1892-1980) - ishte na fakt nj shtet njpartiak.

  Teksa evropiant e sotm mallkojn Brukselin, sllovent dhe kroatt asokohe e shikonin Beogradin si sinonim t gjithkaje t gabuar; sht faji I Beogradit q po na ikin parat; Beogradi sht nj grumbull burokratsh t paaft dhe prbuzs. Ish-Jugosllavia po ashtu kishte nj monedh t vetme, dinarin, i cili ishte simboli i “autoriteteve t largt”. Kishte nj opinion t prhapur gjersisht se unifikimi me popujt e tjer ishte thjesht nj projekt ideologjik i destinuar pr t dshtuar, pr kt arsye, nj organizim jo-natyral.

  Shkatrrimi i Jugosllavis – dika e pritshme

  Republikat veriore vazhduan t paguajn kontribute pr aq koh sa vazhdoi prosperiteti, dhe pr sa koh banort nuk arritn t vn re vrtitjen s bashku me rajonet e tjera. Gjithka ndryshoi n vitet 1980, megjithse rnia ekonomike kishte filluar q prej vdekjes s Titos, dhe Veriu ishte i detyruar t shptonte jugun nga falimentimi. Sllogani evropiano-perndimor i ditve t sotme “Asnj cent m shum pr kombet hudhr” sht frikshmrisht i ngjashm me sloganin slloven t asaj kohe: “Asnj fond m tepr m zonn biftek”.

  Revoltat populiste q dallohen qart n nj sr vendesh jan gjithashtu t ngjashme me ato n Jugosllavi erek shekulli m par. Ka ngjashmri t theksuara mes politikanve t sotm si le Pen apo Uilders me Frajo Tuxhmanin dhe Sllobodan Millosheviin. T gjith ata pa prjashtim, prparuan n kurriz t diskursit nacionalist q prdorn, gj e cila m par kishte qen tabu. Dhe secili prej tyre prfitoi nga frustrimi i popullit karshi prpjekjeve t autoriteteve pr t rrmbyer si pushtetin edhe parat nga “popujt e tyre”.

  Nuk ka t dhna se Partia pr Lirin e Holandezve (PVV) apo Finlandezt e Vrtet kan si synim spastrimin etnik. Por, ky nuk ishte as qllimi i Millosheviit: pik s pari ai ishte thjesht nj politikan oportunist me largpamsi mjaft t kufizuar. Dhe megjithse mban prgjegjsi t konsiderueshme pr shkatrrimin e Jugosllavis, ajo ishte dika e pritshme.

  Pamja e prgjithshme n Bashkimin Evropian duket gjithashtu se mbart ngjashmri t pavolitshme me Jugosllavin e Titos. T dy kto “super-shtete” duken tepr t surprizuar pr keq nga shenjat e jo-popullaritetit koh pas kohe. T dy kategorit e administratorve duket se jan mbshtjell n nj lloj fshikze, nga e cila ngurrojn t largohen.

  Paksimi i mbshtetjes demokratike pr Evropn

  Presidenca e Kshillit t Evrops sht e ngjashme me at t Jugosllavis n vitet 1980 pr sa i prket rotacionit. Presidentt e Jugosllavis kishin t njjtin pozicion n republikat e federats q Herman Van Rompuy ka mes nesh, ’ka do t thot se kishte pozicionin e nj personi q nuk sht emruar nga shtetet. Presidenti i eurogrupit, Jean-Claude Juncker, njihet pr komentin: “Ne t gjith e dim se far duhet t bjm, ne thjesht nuk dim se si do t rizgjidhemi pasi ta bjm at gj”. Kto jan ndjesit e nj administratori i cili i friksohet popullsis – nse ne s pari duhet t rrnjosim mbshtetjen popullore, ather ajo thjesht do t oj n vonesa dhe kompromise t mtejshme.

  Megjithat, paksimi i mbshtetjes demokratike pr Evropn mund t ket nj efekt shum m t dmshm se vetm thjesht vonesa. Nj msim q mund t nxirret nga kolapsi i Jugosllavis sht se unioni monetar n nj zon ku ka pabarazi ekonomike mes Veriut dhe Jugut sht i detyruar t prballet me krcnimin edhe pse njerzit nnkuptohet t ndjehen bashkarisht prgjegjs pr t, n nj mnyr q t paktn n disa mnyra duket demokratike. N koh bollku, ata e kan vetm pak t vshtir ta pranojn nj unitet t till. Mirpo, kur koht vshtirsohen, ata kan prirjen q at ta shohin si shkakun e problemeve.

  Dallimi m thelbsor mes ish-Jugosllavis dhe Bashkimit Evropian sht q ky i fundit prfshin shtete kombe demokratike. Populistt dhe nacionalistt mund t mbijetojn duke kundrshtuar forcat demokratike. Shpesh sht thn se federata Jugosllave do t kishte mbijetuar nse do t kishte mbshtetje m t madhe demokratike pr t, nse do t kishte nj sistem politik m demokratik, hapsira pr debat t hapur dhe liri shtypi.

  Politikant e zgjedhur q prfaqsojn shtetet kombe evropiane mund ta krijojn kt mbshtetje dhe ta shndrrojn Bashkimin Monetar n dika pr t ciln mund t vendosin vet zgjedhsit, n vend q t’ua imponojn. N t kundrt, do her q do t ket nj kriz apo frenim, elektorati do ta shoh – n mnyr t justifikueshme apo jo – t gjith politikn si dika “t imponuar nga Brukseli”. Kjo shkon n favor t forcave anti-evropiane. Edhe pse nuk ka gjasa t shpjer drejt shprbrjes s dhunshme t Bashkimit Evropian, pa dyshim kjo do t shkaktoj paknaqsi t mtejshme dhe bllokim, i cili mund t qetsohet vetm nse arritjet jan qartsisht t dukshme dhe prodhim i politikanve t zgjedhur.

  pr "Start" Elsa Agia

 13. #92
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga ATMAN Lexo Postimin
  Bashkimi Evropian krcnohet nga sindromi Jugosllavi

  Olaf Tempelman - “De Volkskrantamsterdam”

  “Ne ham drek pr 10 minuta, ata harxhojn tri or. Ju fitoni para ktu duke punuar fort, ndrsa atje nga ryshfetet. T hollat tona t fituara me gjak kan rrjedhur drejt Jugut pr vite t tra. Paraja fitohet n Veri, pr t’u shprdoruar n Jug”.

  Vargjet e msiprme mund t duken tipike t nj euro-skeptiku n Evropn Veriore. Mirpo, un i zbulova ato n nj fletore t vjetr q daton n fillim t viteve 1990, kur udhtova tejemban Ish-Jugosllavis me tren. Folsi po m shpjegonte arsyen pse republikat veriore ishin t etura pr tu larguar nga kjo federat e “prdredhur”.

  Ish-shteti multietnik i Jugosllavis ishte n shum aspekte nj mini-version i Evrops. Pagat n veri ishin tre ose katr fish t atyre n jug. N kontrast t plot me Veriun, Jugu vuante nga papunsia e konsiderueshme. Dhe pothuajse n t njjtn mnyr si kombet e eurozons s sotme, n ish-Jugosllavi kishte nj ndjenj t dallueshme pafuqie kundrejt autoriteteve t “jashtme”, t cilt populli mendonte se nuk e prfaqsonte at. Teksa Bashkimi Evropian prballet me deficit demokratik, Republika Socialiste Federale e Jugosllavis - nj shtet multietnik komunist i konceptuar nga Tito-ja (1892-1980) - ishte na fakt nj shtet njpartiak.

  Teksa evropiant e sotm mallkojn Brukselin, sllovent dhe kroatt asokohe e shikonin Beogradin si sinonim t gjithkaje t gabuar; sht faji I Beogradit q po na ikin parat; Beogradi sht nj grumbull burokratsh t paaft dhe prbuzs. Ish-Jugosllavia po ashtu kishte nj monedh t vetme, dinarin, i cili ishte simboli i “autoriteteve t largt”. Kishte nj opinion t prhapur gjersisht se unifikimi me popujt e tjer ishte thjesht nj projekt ideologjik i destinuar pr t dshtuar, pr kt arsye, nj organizim jo-natyral.

  Shkatrrimi i Jugosllavis – dika e pritshme

  Republikat veriore vazhduan t paguajn kontribute pr aq koh sa vazhdoi prosperiteti, dhe pr sa koh banort nuk arritn t vn re vrtitjen s bashku me rajonet e tjera. Gjithka ndryshoi n vitet 1980, megjithse rnia ekonomike kishte filluar q prej vdekjes s Titos, dhe Veriu ishte i detyruar t shptonte jugun nga falimentimi. Sllogani evropiano-perndimor i ditve t sotme “Asnj cent m shum pr kombet hudhr” sht frikshmrisht i ngjashm me sloganin slloven t asaj kohe: “Asnj fond m tepr m zonn biftek”.

  Revoltat populiste q dallohen qart n nj sr vendesh jan gjithashtu t ngjashme me ato n Jugosllavi erek shekulli m par. Ka ngjashmri t theksuara mes politikanve t sotm si le Pen apo Uilders me Frajo Tuxhmanin dhe Sllobodan Millosheviin. T gjith ata pa prjashtim, prparuan n kurriz t diskursit nacionalist q prdorn, gj e cila m par kishte qen tabu. Dhe secili prej tyre prfitoi nga frustrimi i popullit karshi prpjekjeve t autoriteteve pr t rrmbyer si pushtetin edhe parat nga “popujt e tyre”.

  Nuk ka t dhna se Partia pr Lirin e Holandezve (PVV) apo Finlandezt e Vrtet kan si synim spastrimin etnik. Por, ky nuk ishte as qllimi i Millosheviit: pik s pari ai ishte thjesht nj politikan oportunist me largpamsi mjaft t kufizuar. Dhe megjithse mban prgjegjsi t konsiderueshme pr shkatrrimin e Jugosllavis, ajo ishte dika e pritshme.

  Pamja e prgjithshme n Bashkimin Evropian duket gjithashtu se mbart ngjashmri t pavolitshme me Jugosllavin e Titos. T dy kto “super-shtete” duken tepr t surprizuar pr keq nga shenjat e jo-popullaritetit koh pas kohe. T dy kategorit e administratorve duket se jan mbshtjell n nj lloj fshikze, nga e cila ngurrojn t largohen.

  Paksimi i mbshtetjes demokratike pr Evropn

  Presidenca e Kshillit t Evrops sht e ngjashme me at t Jugosllavis n vitet 1980 pr sa i prket rotacionit. Presidentt e Jugosllavis kishin t njjtin pozicion n republikat e federats q Herman Van Rompuy ka mes nesh, ’ka do t thot se kishte pozicionin e nj personi q nuk sht emruar nga shtetet. Presidenti i eurogrupit, Jean-Claude Juncker, njihet pr komentin: “Ne t gjith e dim se far duhet t bjm, ne thjesht nuk dim se si do t rizgjidhemi pasi ta bjm at gj”. Kto jan ndjesit e nj administratori i cili i friksohet popullsis – nse ne s pari duhet t rrnjosim mbshtetjen popullore, ather ajo thjesht do t oj n vonesa dhe kompromise t mtejshme.

  Megjithat, paksimi i mbshtetjes demokratike pr Evropn mund t ket nj efekt shum m t dmshm se vetm thjesht vonesa. Nj msim q mund t nxirret nga kolapsi i Jugosllavis sht se unioni monetar n nj zon ku ka pabarazi ekonomike mes Veriut dhe Jugut sht i detyruar t prballet me krcnimin edhe pse njerzit nnkuptohet t ndjehen bashkarisht prgjegjs pr t, n nj mnyr q t paktn n disa mnyra duket demokratike. N koh bollku, ata e kan vetm pak t vshtir ta pranojn nj unitet t till. Mirpo, kur koht vshtirsohen, ata kan prirjen q at ta shohin si shkakun e problemeve.

  Dallimi m thelbsor mes ish-Jugosllavis dhe Bashkimit Evropian sht q ky i fundit prfshin shtete kombe demokratike. Populistt dhe nacionalistt mund t mbijetojn duke kundrshtuar forcat demokratike. Shpesh sht thn se federata Jugosllave do t kishte mbijetuar nse do t kishte mbshtetje m t madhe demokratike pr t, nse do t kishte nj sistem politik m demokratik, hapsira pr debat t hapur dhe liri shtypi.

  Politikant e zgjedhur q prfaqsojn shtetet kombe evropiane mund ta krijojn kt mbshtetje dhe ta shndrrojn Bashkimin Monetar n dika pr t ciln mund t vendosin vet zgjedhsit, n vend q t’ua imponojn. N t kundrt, do her q do t ket nj kriz apo frenim, elektorati do ta shoh – n mnyr t justifikueshme apo jo – t gjith politikn si dika “t imponuar nga Brukseli”. Kjo shkon n favor t forcave anti-evropiane. Edhe pse nuk ka gjasa t shpjer drejt shprbrjes s dhunshme t Bashkimit Evropian, pa dyshim kjo do t shkaktoj paknaqsi t mtejshme dhe bllokim, i cili mund t qetsohet vetm nse arritjet jan qartsisht t dukshme dhe prodhim i politikanve t zgjedhur.

  pr "Start" Elsa Agia
  Olaf Tempelman Paska haruare qe ne kete liber te tije te shkruaje edhe per vete BE , qe eshte duke i diskriminuare shqipetare si ne kohen e Titos dhe komunizmi qe i diskriminoi per 50 vite .

  Jugosllavia ishte e ndertuare prej 6 Republikave dhe dy Krahinave .

  BE. ka ndertuare nje bashkesi prej 27 shteteve dhe ballkanin perendimore sidomos shqipetaret i ka lene si pokraihine.

 14. #93
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga alem_de Lexo Postimin
  Je gabim vellau jem se kombin shqipetare e ndau Stalini mbas luftes se dyte boterore.Europa na cliroj pres sllavit dhe na ka mbajte e po na mban me buke akoma.
  Po ti kishte ndare Stalini , atehere edhe Shqiperia nuk do te ekzistonte si shtete ,sepse armata e kuqe mbas kapitullimit te Gjermanise ne vitin 1945 ,kishte fuqi ta merrte edhe Shqiperine .

  Kurre te flasesh per historine ,duhet se pari di tallojme periudhat. Stalini nuk i ndau tokat tona ,sepse me ardhjen e Stalinit tokat shqipetare ishin te ndara po nga kjo evrope ku ne Kongresin e Berlinit ,eshte biseduare nje ore te terre se kujte duhet me ja dhene popullin shqipetare si muslimane turke ti edukoje . Evropianet per ta mbrojtur prapanicen e tyre ja dhane sllavit ballkanin duke mos i llogarritur shqipetaret si kombe ,pore si popull i turqizuare .


  Te njetin fate do ta kemi edhe tashe me BE dhe ameriken . Ne cilin vende ku ka hy amerika dhe BE eshte vendosur paqe e qendrueshme ??? A'skundi ,pore kohe mbas kohe trazira .

  Mitrovicen dhe veriun e Kosoves ,amerika dhe evropa ja kane falur serbise .
  Ne Maqedoni eshte vendosur dhe Marreveshje e Ohrit dhe ajo Marreveshje nuk respektohet nga vete amerika dhe BE .

  Amerika dhe BE jane dy forca ku ka te ndertuara xhami ne ato vende te kete gjithemone trazira .

 15. #94
  i/e regjistruar Maska e Bajraku
  Antarsuar
  29-02-2012
  Postime
  499
  Faleminderit
  4
  6 falenderime n 6 postime
  Evropa
  Kjo ishte nj koh kur m n fund thyen iluzionin e perandoris osmane, kur Rusia u b nj fuqi e madhe rajonin e Evropes . Transformimi i Rusis n fuqi me rndsi ishte vendimtare pr rrjedhn e mtejshme t ngjarjeve n Ballkan, veanrisht nga momenti kur i famshm perandor rus Peteri i Madhe duke u prpjekur pr t prdorur si nj ushtri ndihmse n luft kundr Turqis, ne vendet e Ballkanit merr nn patronatin e tij dhe ka pr qllim pr rolin e saj udhheqs n lvizjet shlirimtare n Ballkan. qe nga viti(1711)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Bajraku : 24-10-2012 m 03:08

 16. #95
  i/e regjistruar Maska e Tipiku
  Antarsuar
  08-08-2005
  Postime
  3,989
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 7 postime
  Europa eshte nje thes lodrash me shtete.
  E Sa here i duhet me shku me loz shpirash bebe USA
  I mer me vete edhe i perhap ne shesh.

  Stjerner er dom som lyser i Mrke

 17. #96
  i/e regjistruar Maska e Pr Lefevre
  Antarsuar
  17-03-2013
  Vendndodhja
  Netherlands
  Postime
  18
  Faleminderit
  2
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: 'sht Europa ?

  europ eshte nje kontinent i vjeter por e ka humbur shkelqimin e saj me lufterat boterore qe u zhvilluan ku humben dhe hegjemonine ne bote. kane disa institucione koti por ne pergjithesi jane te shthurur si shoqeri. ke me shume te drejta si sumatric sesa si punetor i thjeshte.
  krenar qe jam pasardhes i ILireve

 18. #97
  Perjashtuar
  Antarsuar
  20-08-2012
  Postime
  2,201
  Faleminderit
  69
  89 falenderime n 82 postime

  Pr: 'sht Europa ?


 19. #98
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Antarsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  48
  Postime
  943
  Faleminderit
  2
  12 falenderime n 8 postime

  Pr: 'sht Europa ?

  Kurv e vjeter.

 20. #99
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  17-02-2014
  Postime
  9
  Faleminderit
  1
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: 'sht Europa ?

  mendoj se jeni pak cinik cfare eshte eropa? eoropa e sotme ka synim nje paqe te pergjithshme mes shtetesh historikisht ne konflikt eshte nje enderr ....por praktikisht tan eshte nje treg i bashkuar per ti ber balle kruesisht vendeve te mdha si kina e rusija ndoshta edhe amerikes kjo eshte europa per vete ndersa per ne shqipetaret eshte arritje ne nje nivel te larte zvillimi me vendet perindimore vetem kaq sa per te vertetat historike nuk munt te fajsosh europen pse ne ishim ne komb qe u zgjuam vetem ne momentet e fundit te historise kurse lirija e shqipetarve nuk munt ti interesoj askujt veq shqipetarve pra shqipetaret duete te mesojn se lirija nuk falet e as se blen me konfernsa por duhet te fitohet siq e fitoj skenderbeu edhe atehere europa e kishte lene ne balte shqiperine po shqipetaret mbrojten veten ate duhej te behej edh ne 1912 por shqipetaret vendosen te ndaheshin disa donin baba dubletin //te tjere donin kishen e bizantit te tjere i thonin vetes latin e te tjer ilir ... arrnaut e shqipetare veq per bashkim nuk mendoj njeri nuk munt te fitohej lirija me nje flamur ne vlore e me kujtimin e nje skenderbu qe edhe shpata i ishte kalbur MENDOJ SE SHQIPETARET KISHIN MUNDESI TE NDERTONIN SHTET PERPARA SE TI ZINTE ME SHKELMA HISTORIKA... PSH /// ALI PASHE TEPELEN MUNT TE NDERTONTE SHTETIN SHQIPETAR PARA SHUME SHTETEVE NE EUROPE POR DONTE NE SHTET ME SHKOLLA GREKE VEQ QE TE ARRINTE OBEJEKTIVIN E TIJ PO ASHTU EDHE KARMAMUT PASHA I SHKODRES MUNT TE NDERTONTE NJE SHTET SHQIPETAR ME SHKOLLA SHQIPE PA PERMENDUR KARL TOPIAN E BALLSHAJT QE NUK LANE KALA PA SHITUR VEQ QE TE VRISNIN NJERI TJETRI PO TA SHOHESH NE HISTORI SHUME HERE KEMI QEN PARA EUROPES POR SI GJITHMONE SHQIPETARI KA LUFTUAR PER INTERESA VETJAKE TE PRINSAVE E UDHEHEQSVE TE TYRE JO PER INTERESA MADHORE PA KUJTUAR ME NEVERI TRADHETARET HISTORIK QE NGA DHIMITRE FARI TE HAMZA E MOJSI E DERI TE ESAT PASHA TE TILLE SNA KANE MUNGUAR NE HISTORINE TONE PO TE BEHEJ NJE SHTET ME TRADHETARE SHQIPETARET DO BENIN TE PARIN SHTET NE BOTE
  songo songo

 21. #100
  i/e regjistruar Maska e mesuesi_1
  Antarsuar
  27-06-2009
  Vendndodhja
  ne shkolle
  Postime
  2,080
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime

  Pr: 'sht Europa ?

  Citim Postuar m par nga altint71 Lexo Postimin
  Kurv e vjeter.
  pitja eshte nese ajo e din qe shqiptaret perdorin kete emertim per te .....???!!!
  "They will not control us, We will be victorious"

Faqja 5 prej 6 FillimFillim ... 3456 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Fe 'sht, Komb 'sht.'
  Nga Redi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 15-12-2017, 08:11
 2. Feja Shqiptaret dhe Europa
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 25-11-2011, 05:46
 3. Feja Shqiptaret dhe Europa
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 12-12-2007, 18:13
 4. 'eshte Sistemi Operativ, Hardveri, Softveri?
  Nga Aurora00 n forumin Pyetni ekspertt
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-04-2006, 15:33
 5. C'eshte e Perendise, dhe c'eshte e njeriut.
  Nga deshmuesi n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-08-2002, 00:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •