Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Thanas Nano: Ju tregoj historin e jets time

  Per te gjithe ata qe e njohin, e kane degjuar dhe duan te dine dicka per te ja nje interviste :

  INTERVISTA/Flet babai i kryeministrit Fatos Nano

  Thanas Nano: Ju tregoj historin e jets time


  Pavllo GJIDEDE


  Thanas Nano sht 89 vje dhe pr her t par flet pr nj gazet. Ai ka zgjedhur t tregoj pr jetn e tij n gazetn "Tirana Observer", pr t ciln edhe pse sht e re n treg, thot se sht prestigjioze dhe ndryshe nga t tjerat. Dshira pr t'i marr atij nj intervist nuk sht vese nj prapje pr nj rizgjim t kujtimeve. Zoti Nano sht babai i kryeministrit Fatos Nano. Lidhur me qndrimin ndaj tij apo ndaj fushats elektorale aktuale, ai as impresionohet dhe as ndikohet nga kurrkush. Kur vjen shtja pr bindjet, Thanas Nano nuk e ka pr turp t thot: "Jam i majt!".... "Ndrojtja pr t mos e prmendur kt t vrtet do t ishte m shum se paburrri", thekson ai.
  E gjetm si zakonisht n shtpi, t rnduar nga vitet q mban mbi supe, por t freskt n mendim, n gjykim, t sjellshm, t mpreht e gazmor deri n intimitete.
  Zotin Thanas Nano, megj-ithse kishim koh pa e par, mbahet mir edhe pse po iu afrohet t 90-tave. Vetm para dy muajsh festoi ditlindjen. Ai gzohet kur i vijn miq me t cilt bisedon gjat.
  T kam sjell disa numra t gazets "Lunxhria"....
  E lexoj me knaqsi. Ajo ka fytyrn e Lunxhris, kulturn, traditat, zakonet, folklorin e saj aq t pasur. Ka njerzit q dinin t lronin, t mbillnin, t luteshin, t qepnin e t stolisnin kostumet popullore. Petro Rui m gzoi pa mas, kur m solli nj kaset, n t ciln prmblidheshin kngt, vallet, kostumet aq t bukura q u shfaqn pr mrekulli n Teatrin e Opers dhe t Baletit. Kam dashur t vij n at mbrmje aq t gzuar, por e pata t pamundur. Q lunxhiott jan nj popull i mrekullueshm, kt s'e luan as topi, por do t ishte e padrejt t mos prmendja dhe karakteristika t tjera q i nderojn. I ka lezetuar dhe i lezeton prania e njerzve t zot pr t knduar e festuar, pr t hapur rrug, ngritur ura, kala e ujmbledhs. Flasin nj gjuh t pastr shqipe. Njohin t drejtn pr t respektuar t shkuarn, t tashmen dhe t ardhmen. Ndoshta sht e uditshme, por ata vshtrojn mbrapa, por edhe prpara, n krkim t forcimit t identitetit, t atij identiteti q prshkohet edhe n koncertin q pam familjarisht. N vazhdim shtoj sa pr motiv, njerz t menur e t dgjuar si Koto Hoxhi, Pandeli Sotiri, Urani Rumbo, Misto Mame, Mihal Duri e dhjetra t tjer jan nga Lunxhria. Gjithka q bn ata sht shqiptare e kombtare.
  Cila sht prejardhja e familjes suaj?
  Ka shum gjra q njerzit, midis t cilve edhe un, nuk i thon npr intervista, pasi ata nganjher tingllojn t fryra, sentimentale, t dhimbshme apo misterioze. N nj far mnyre ruaj nj ndjesi t "veant", madje edhe ndjesin e fjals "un", mirnjohjen, n radh t par pr prindrit e mi.
  Fmijria ime kaloi n nj gjendje t thjesht, modeste, pothuajse si t gjith. Un isha djal i nj zanatiu. N ato vite, kur her-her mungonte buka (ishin vite t uris), i mbetur pa nn n moshn trevjeare, shkoja sa n Mingul, aq edhe n Erind dhe, sidomos, n Tranushisht, ku m priste e m rriste me pekule motra ime, Kaloja. Gjith jetn kam qen i ndrgjegjshm pr mungesn e nns q m iku shum e re, sapo mbushi tridhjet vjet, por edhe pr krenarin e jets q jetoi babai, i cili, edhe ai, pr fat t keq, vdiq i ri. N ato koh mjeksia ishte mizore, ose fare e pafuqishme. Nuk e mbaj mend vdekjen e tyre, por e ndjeja pranin e tyre ngaq m'i prmendnin pr t mir t tjert. Ndjeva se ajo ka u ndrpre nga humbja prgjithmon e prindrve, ishte edhe nj zgjatje n koh, t ciln duhet ta vazhdoja vet. Kjo gjendje m krijoi, pak e nga pak, pavarsin e t menduarit dhe t vepruarit, sidomos n vitet e shkolls n Gjirokastr apo n Elbasan. Ishte Petro Poga nga Erindi, ish-ministr i Drejtsis n qeverin e Ismail Qemalit, ish-deputeti, t cilin e donte dhe e votonte populli, q m drgoi me burs atje. Ndjehesha i knaqur n konviktin "Vaso Pasha", me djem e vajza t ardhur nga Kosova dhe gjith Shqipria. Normalja e Elbasanit ishte nj kryeshkoll, pr t thn nj universitet i vrtet. Aleksandr Xhuvani, Simon Shuteriqi, Petraq Pepo e plot t tjer ishin dhe mbetn nj shembull absolut. Sidomos prkushtimi i tyre patriotik. Ishte ky patriotizm, me t ciln ata m edukuan q t'ua transmetoja nxnsve t mi n fshatin Gjorm t Vlors dhe n qytet; ishte ky prkushtim q ndikoi pr t mbaruar studimet n UT.
  Si do t'i komentonit thirrjet e nj politikani pr prejardhjen tuaj vllahe apo greke?
  N kt periudh tranzitore far udish nuk bjn vaki! Sapo m dhe ti Leko (Mako) pemn gjenealogjike t fisit t madh Nano, t ciln e keni studiuar dhe m that se jemi nga Qeparoi e t ardhur n Nokov, n Lunxhri. Lunxhria sht tok shqiptare me besim ortodoks. Gjyshi im, Gaqoja, ka pasur arat n hyrje t fshatit. Ndonj politikan q e krkon origjinn e familjes son, duke shkuar prapa n histori, n fantazira, le t fantazoj, por po pati mend n kok, do t thot t vrtetn q thash un dhe jo ai, q ka rn n batak t pist.
  Dikush nga opozita ka deklaruar n Parlament, se keni ardhur nga nj fshat i humbur i jugut. far do t thoshit pr kt?
  S'e kam dgjuar nj gj t till. Nse e ka thn pr Nanot, ai ose ajo sht gnjeshtr. Nokova dhe Lunxhria njihen pr nj qytetrim t lasht. Dihen t part tan, me emigracion t hershm, ata ditn t sjellin kulturn e bots nga kurbetet n Lunxhri. Po ashtu, familja ime dhe pjestart e saj jan rritur mes librave, mes njerzve t kulturuar, zotrues t disa gjuhve t huaja. Nj fjalor mohues pr t knaqur t pakulturuarit nuk m takon mua. Kam bindjen se prfytyrimet e saj i plqejn q t shkojn n dobi t karriers. S'ma merr mendja q t'i besoj njeri kto brokulla. Njihet Lunxhria, historia dhe traditat e saj n kultur, arsim e mnyr jetese.
  Jeta juaj sht e lidhur me Gjirokastrn dhe Vlorn apo jo?
  Me Gjirokastrn, po se po. Lunxhioti sht gjirokastrit, ndrsa Vlora dhe krahinat e saj i kam t afrta e t pashkputura nga jeta ime. Ndoshta m mir sesa t'u flisja se si i kam kaluar atje vitet e lufts partizane do t ishte m interesante t prqendrohesha n historin e atyre viteve (shkurt, pr disa ngjarje) q prmban koha.
  Mbi t gjitha veoj jetn e partizanit, sidomos n fshatin Trba, n kasollet e obanve, kur gjmonte lufta pr liri, n nj konak t xha Nuredinit, ku me porosi t Qarkorit, personalisht t Hysni Kapos, nisa punn n pedalinn e shtypit. Gjith kjo pun, me ngarkesa patriotike, me kok n torb, m nxiti t punoja pa kompleksin e friks, si i gjith populli i Labris.
  I lexoni gazetat?
  Kuptohet, jo t gjitha. Por me keqardhje vrej se n shtypin e sotm t prditshm n shum faqe t tij mbizotron e keqja. Pikrisht kt, un nuk e kaprdij dot. Shtypi ka nj mision shoqror njerzor: T kap dhe t prhap idet e mira, dashurin, mirkuptimin, ruajtjen e traditave t mira t popullit, q i ka t shumta dhe t shtrenjta. Pezmatohem kur botohen artikuj apo lajme q i bjn jehon s keqes. N bisedat q bj me miqt, rastis q t flasim edhe pr emisionet e stacionet televizive. M kan trhequr vmendjen dokumentar historik, kulturor, shkencor. Por, ashtu si faqet e para t disa gazetave, edhe ekranet televizive mbushen me krime, me varje, me vrasje, me prdhunime, me hajdutri. Un prsri s'e honeps dot dhe largohem nga kjo smundje. E kjo, kurrsesi nuk mund t jet model i medias pr t edukuar njerzit, rinin. Ajo q shohim e lexojm sht shum e hidhur. Kuptohet dshira e madhe e biznesmenve pr sensacione n faqet e gazetave, duke i mbushur ato me ka thash, por ka nj kufi. Them se ka nj kufi jo "pr hir t territ informativ", jo si konservator q nuk i kupton dshirat e rinis, por si nj njeri q ka dhn ndihmn e vet pr zhvillim, pr ndryshimet e lejueshme. Se, askush n at koh nuk mund t bnte harakiri!...
  Sot thuhet se n at koh artikujt, lajmet botoheshin me miratim nga "lart"....
  Kjo sht nj shpifje. Bhet me qllim pr ta cilsuar shtypin e kohs si nj shtyp servil, pa personalitet. Nuk ishte praktike kontrolli i artikujve para botimit, me prjashtim t ndonj rasti, kur kishte t bnte me qndrime, fjala vjen, pr politikn e jashtme, pr shtjen e Kosovs. Ata q vjellin e ulrijn kundr shtypit t djeshm, le t provojn t botojn ndonj artikull ku duket se si pasqyrohej e vrteta pr pavarsin e Kosovs. Por s'e bjn se u del boja. Botimi i artikujve serioz pr probleme ekonomike, shoqrore e sociale, vinte n lvizje qeverin. Fajtort pr mosrealizime, apo pr lojn e shifrave, aq e prhapur n disa kuadro, q donin t mbanin karrigen me mashtrime, ndshkoheshin. Un e dija mir q askush nuk t kursente po t shkelej orientimi, vija. Shum gjra m kujtohen, shum gjra m vrtiten n mendjen time. Paraplqej t them se u prpoqm t bnim dika. Dhe kt Dika (t Madhe) e bm me pun, me sakrifica t panumrta, sepse t gjith kmbngulnim pr t mposhtur t pamundurn. Duke qen n poste drejtuese, un si shum t tjer, e kam ndjer peshn e kritiks nga lart, por nuk m gjeti ndonj "e keqe", pasi ngrihesha mbi t dhe punoja me pasion, jo i vetm.
  Si do ta vlersonit shtypin e kohs suaj?
  Bhej pun profesionale n shtyp. Pasqyrohej realiteti i kohs, si ishte puna pr ndrtimin e hidrocentraleve, t hekurudhave, t minierave, t uzinave, t kombinateve, t plantacioneve t mrekullueshme n Kor, n Peshkopi, n Myzeqe, n Shkodr, gaboni. Do t'ju lutesha t mos gabonit t shtyr nga dshira e disa t paudhve pr t nxir gjithka q u b me aq mund e djers.
  Shtypi ka nj rol t rndsishm dhe t pazvendsueshm. Por 'ju bn m shum prshtypje?
  Un e ndiej veten gazetar, por si e thash, m dhimbset kur e shoh shtypin e sotm t mbushur me nj fjalor t paprshtatshm, me gabime gjuhsore, me shtrembrime faktesh, idesh..., m vjen keq. Lidhur m kt shtje un kam qen shum korrekt, si n ruajtjen e pastrtis s gjuhs son, ashtu edhe n mbrojtjen e rregullave t gramatiks e t sintakss, sepse kjo q vihet re sot n shtyp ose n televizion sht nj mish-mash, nj masakr e vrtet ndaj gjuhs. sht i pakuptueshm qndrimi i Akademis s Shkencave q kolovit npr duar nj projektligj. Me tim bir bisedoj edhe pr kt problem, pr t cilin edhe ai sht mjaft i shqetsuar dhe, njkohsisht, duhet t tregohet m i vmendshm.
  Thon se ju keni qen i ashpr si drejtues. A sht e vrtet kjo?
  Po, kam qen i ashpr, m sakt i rrept, por i till kam qen ndaj hileqarve, prtacve, ndaj kujtdo q i bnte bisht puns, sepse q t kryesh detyrn duhet t bje mos pr t br t pamundurn, si u thash m lart. N kt kuptim, isha krkues, duke e par detyrn me syt e t riut. I njihja ligjet (ato q ishin), e njihja pushtetin, por edhe frikn se nuk t prkdhelte askush nse punt ecnin s prapthi. S'e kisha t leht t drejtoja mbi 1000 veta n Radio Tirana, (e m pas, at t televizionit,) e cila nga 4-5 gjuh arriti t fliste n 16 gjuh t ndryshme t bots. N kt pun vura aq shum nga vetja si vullnetin dhe prkushtimin.

  PASAPORTA

  Emri: Thanas

  Mbiemri: Nano

  Datlindja: 23/03/1916

  Vendlindja: Nokov t Gjirokastrs

  Msimet: N shkolln fillore t fshatit. M pas at t Msuesve n Gjirokastr dhe Normalen e Elbasanit

  Karriera: N vitin 1938 u emrua msues n fshatin Gjorm t Vlors. N vitin 1940-1942, msues n qytetin e Vlors.

  Lufta partizane: Punonte me pasion n seksionet e agjitacionit e t propagands luftarake, sidomos pr prgatitjen dhe botimin e revists "Ylli Partizan".

  Pas lirimit: U ngarkua me detyra t rndsishme, kryesisht t shtypit: N Ministrin e Arsimit e t Kulturs, n Agjencin Telegrafike dhe n Radio-Televizion (gjithnj drejtues n median shqiptare). Prplasja mes drits dhe padituris, mes t drejts dhe padrejtsis shoqrore, mes dinjitetit dhe nprkmbjes, mes demokracis dhe diktatit ka qen thelbi i veprimtaris drejtuese dhe publicistike t Thanas Nanos.  N krye t ATSH-se

  "ATSH-ja kishte emrin, por pr ta br at q t kryente misionin e vet duheshin mjetet. Ku t'i gjenim? Fillimisht e nism punn duke "rrmbyer" disa lajme nga agjencit e bots dhe m pas i shtypnim me kujdes n nj makin shkrimi, vetm pr gazetat. Aty nga viti 1945, ATSH-ja mori fizionomin e nj institucioni serioz, por prsri na mungonte prvoja. T sapodal nga lufta s'dinim se far t bnim".

  Drejtori i Radio-Televizionit

  Thanas Nano sht drejtori m jetgjat i Radio-Televizionit Shqiptar. Ai ishte n krye t ATSH-s, kur pak e nga pak u ngrit godina e re e Radio-Televizionit, n t ciln ai do t punonte m pas. Po q t arrihej deri aty, sipas Nanos, jan kaprcyer "nnt male". "Nuk rrinim duarlidhur, krkonim rrugt dhe i hapnim ato me njmij mnyra. N nj vizit q ndodhesha n Kin, gjat pritjes q m bri u En Lai, ia ngrita kt problem. Ai, pa e zgjatur, m tha: "Le t bj nj krkes qeveria juaj". Por pala kineze nuk prodhonte aparatura, autobusa televiziv, kamera. Prandaj i siguruam me forcat tona. Fondet prkatse u siguruan jo pa pengesa. Nj dit, n nj mbledhje qeverie, ia parashtrova pa takt krkesn Adil aranit pr 5000 dollar pr blerjen e repetitorve", tregon Thanas Nano.

  (Vijon nesr)

  Marre nga Tirana-Observer.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Nje nene.. nena e Eva Vishes.. (ose nena e Elc Liles) kerkon prej 8 vjetesh qe shteti te zbardhe vrasjen e se bijes.. qe u gjend e masakruar gerxheve te Krrabes.. dhe kto gerxhe te Krrabes nuku gjenden ne Tora Bora apo Andet apo Kilimanxharo..por ja aty prapa klubo-bordellove radhe radhe qe kan ndertuar mafia ne Rrugen Tiran -Mullet Elbasan.. pra brenda shtetit ku shtrihet pushteti i te birit Nano Tos..

  Nuku e lexon shoku Nasi se Nena e Eves kerkon Raftin Dhimitraq te deshmoje.. e qe Thanasi e di mire se ky Rafti eshte bi.th e brek me te birin Kryeminister fuqiplote..??

  Nuku e ka marre vesh Shoku Nasi qe Nena e Eves kerkon nusen e te birit te tije si Deshmitare per te sqaruar vrasjen..pra kerkon Xhinen me te cilen xha Thanasi ka jetuar 30 e ca vjet..??

  Cben i ndershmi Thanas ..cfar pret.. ja aty ne b.ithe e ka telefonin e celularet e ti bej nje xerr Tosit e ti thote.. pse o 8 vite nuku ja keni zgidhur prablemin kesaj plakes se mjere..??
  Cben i ndershmi Thanas ..cfar pret.. ja aty ne b.ithe e ka telefonin e celularet e ti bej nje xerr ish nuses ne Paris e ti thote.. eja moj bije e deshmo ne Gjykat prokurori se po te kerkon nje nene qe ja kan vrare te bijen..??

  I majti thanas.. nuk mund ti thote te majtit Fatos.. na more bir..nuku vete mire e nuku tingellon bukur qe kryetari i se majtes te bredhe Dubajeve.. kur cdo dite degjojme se plot nena ja mbathin ne ate bote me Fotoksine.. se skan buke..??

  etjetj..

  Vertet ka shkruar thanasi per Hidrocentralet e Plantacionet por si nuk thote pse ato hidrocentrale e plantacione ne te cilat vet Nasi me Dullen nuk hodhen ndonji kazem a lopate nuk ja zbardhen miletit pak jeten .. e Shqiperia Thanaso-iste Ramizo-iste nje dit te bukur u gjend e kacavjerrur litareve te vaporreve..e gerxheve me bore te gramozit.. megjith kercenimet se..do u qellojme..te Miz Simonave..??

  Sa per gjuhen vertet bukur e kan thene njerzit e Thansit ne Radiotv dikur por sot ne se eshte kush qe e ka shker..dhyer gjuhen me ate fjalorin ku ne 10 fjale 8 i ka te huaja e pa lidhje ..ai eshte i biri i Nasit..dora vet Tosi..

  Cthot Thanasi per biseden Abdi-Nano ne Rogner ku i biri thote.. I kam thene atij.. Tos Klosit qe eshte intrig e gjalle qe..ta coje ne te semes ate..deputetin demokrat..

  Ehh..

  cte thote..u mesuan kelyshet e Dulles te jene celik pa ndjenja kur Dulla u a pushkatonte shoket e luftes e punes e u a internonte foshnjet e nenat e grate e ata nuku pipetinin.. perkundrazi u jepnin dhe nje "dore te shtyre" atyre te mjereve drejt sketerres..

  Ja direktor i tyre ishte Nasi neper Radio Tv AtSh-era kur vane ne biruca e pushkatime per di llafe Vangjel Lezot me shoke..qe ishin punonjes te tije..
  Njesoj si Driteroi qe kryetar e kishin dy poetet 20 vjecare qe shteti DUllist i coj ne pushkatim per dy vargje..

  Kercunj te pa shpirt jane..te gjithe pa perjashtim sra e Veteraneve enverist qe lehin sot prapa b.oleve te Edvin Fatosave..
  I tille eshte dhe NASi..


  qashtu oj tiran obsrvr e shikut te sigurimit te KQ-qendrorit.

 3. #3
  Ah thuaj, edhe Thanasi na duhej tani.

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  43
  Postime
  1,079
  E tregojne si barsalete, kur futen Fatosin ne burg ne '93, i thane Berishes, mos e fut ne burg se po e con Fatos e do dali Thanas.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-03-2005
  Postime
  926
  DUKE RIKUJTUAR FESTIVALIN E 11-t TE KENGES NE RTVSH (22-24 dhjetor 1972)

  Dallg e re censure, jo vetm n RTVSH

  Skifter Kllici  Largohet Todi Lubonja dhe rikthehet Thanas Nano!...

  Pas jo m shum se 15 muajve n detyrn e drejtorit t prgjithshm t RTVSH-s, Todi Lubonja u shkarkua dhe u emrua drejtor i nj ndrmarrjeje t vogl n Lezh. Kush do t vinte tani n kt fron, q, ashtu si kishin ardhur punt, dukej se kishte posht tij nj bomb me sahat? Kt pyetje ia bnim jo rrall vetes, ne, punonjsit e ktij institucioni. Fillimthi, u prhap nj fjal se drejtor do t bhej Pipi Mitrojorgji, njeri me kultur, ish-zvendsministr i Arsimit dhe Kulturs, pr shum vite, me shije artistike, por u tha se ai, n kushtet e krijuara n RTVSH, nuk kishte pranuar. Dhe ja e papritura m e pabesueshme q na la gojhapur: N RTVSH, vinte srishmi Thanasi!... Pikrisht ai q m 20 janar t nj viti m par, n nj mbledhje, kur po njoftohej se largohej nga ky post, ishte cilsuar nga Manush Myftiu, antar i Byros Politike, se, vrtet kishte punuar, por kishte shfaqur, ve t tjerash, prirje konservatore, q shkonin ndesh me zhvillimet e reja n vendin ton, pr tu zvendsuar nga nj njeri me botkuptim dhe horizont m t gjer. Todi Lubonja cilsohej liberal, pr tu zvendsuar nga nj konservator, kur Enver Hoxha irrej me t madhe se partia duhet t luftonte me vigjilenc si ndaj liberalizmit, ashtu si edhe kundr konservatorizmit. Mirpo, ja q nuk na qnkej kshtu. Konservatorizmi, me kt vendim t diktatorit nuk qenkej i rrezikshm. ǒparodi!...
  M mir se kushdo tjetr kt veprim me t vrtet t marr, e shpjegon n librin e tij, tepr trheqs, Dera e prapme e shtypit, publicisti i njohur, Marash Hajati, ish-punonjs i Drejtoris s Shtypit n KQ, ish-drejtor i TVSH-s, dhe m pas zvendsdrejtor dhe drejtor i prgjithshm i RTVSH-s, (1974, 1987), dhe pastaj antar i KQ-s dhe kryeredaktor i gazets Zri i Popullit. Lidhur me kt shtje, ai shkruan kshtu n librin e tij: Para s gjithash, krkohej urgjentisht emrimi i drejtorit t prgjithshm. Krkimet pr kandidaturat e mundshme ndoqn nj maraton t papar zyrash. Nn drejtimin e dy sekretarve t KQ-s u shfletuan shum dosje, u hartuan karakteristika dhe u hartua relacioni prfundimtar. Materiali i plotsuar me nj numr kandidatsh, ku rreshtoheshin emra personalitetesh, si antar t KQ-s t qeveris, titullar dikasteresh etj., iu paraqit prfundimisht Enver Hoxhs, i cili, mbasi e studioi me kujdes, bri prafrsisht, kt shnim mbi materialin: N Radiotelevizion t kthenet Thanasi, (vreni me kujdes, diktatori nuk shkruan kthehet, por n gjirokastritshe-kthenet). N fushn profesionale mangsi edhe mund t kemi, por, ama, proka si t Todit, nuk do t bj. Nnshkrimi E.Hoxha. Ky kthim i papritur n shinat e rrugs s vjetr, qe nj mosprfillje e gjith asaj pune voluminoze q u b pr t nxjerr n krye t Radiotelevizionit t paktn nj figur t re. Mirpo, pranonte Enver Hoxha eksperimente t tjera mbas asaj q kishte ndodhur? (Faqe 81 e veprs s cituar m sipr).

  Thanasi dhe besnikt e tij srish n televizion
  M kujtohet fare mir ajo dit e bukur prilli e vitit 1973, kur Thanasi zbarkoi prsri n Radiotelevizion, i pritur nga besnikt e tij, me Kio Pandelin, drejtorin e Radios s Jashtme n krye, q nuk mundi e nuk mundi, ve asaj erekrusishteje t msuar n nj shkoll partie n B.Sovjetik, t msonte pak frngjisht, metodat e s cils kishin zn pluhur n sirtart e tij. Dhe pr erekshekulli, rekord absolut i qndrimit n nj detyr kryesore gjat regjimit komunist, Thanas Nano, me bekimin e Ramiz Alis, e la drejtor t Radios s Jashtme. N janar t vitit 1972, kur po largohej prfundimisht nga Radiotelevizioni, pr t punuar kshilltar n Kshillin e Ministrave, (prap s prap detyr e nderuar), Thanasi, hynte n do zyr e, duke u ndar me redaktort, shum prej t cilve u kishte marr shpirtin me shpirtin e tij tiranik, midis t tjerash, si mbaj mend, kur u fyt n zyrn e nj redaksie t Radios, ku rastsisht u ndodha edhe un, na u drejtua prulsisht me kto fjal: Kam punuar, por edhe kam gabuar, ndaj m falni. Kurse tani kthehej triumfator si Luigji XVI, kur zinte vendin e Napoleon Bonapartit, pas shpartallimit t ktij t fundit n Vaterlo. Dhe, hakun t mos ia ham, kishte t drejt. Vinte drejtprsdrejti me urdhr t Zeusit, q kishte hedhur posht tr ata emra n listn e miratuar nga Hysni Kapo dhe Ramiz Alia.!... Pr sa koh q punoi kshilltar n kryeministri,( m pas edhe drejtor i Drejtoris s Shtypit n Ministrin e Jashtme), kur takonte ndonj punonjs t RTVSH-s, ndryshe nga koha kur ishte drejtor, bhej cop t bisedonte me przemrsi t pashembullt me ta. Madje, kur kishte takuar n mjediset e Kryeministris nj fols t njohur, kur kishte pyetur se thoshin pr t punonjsit e Radios e TV-s, kur ky i ishte prgjigjur iltrsisht se ata nuk kujtoheshin pr t, Thanas Nanos i kishin shptuar lot nga syt. Pendim i prkohshm!... Megjithse kur u kthye srishmi n detyrn e drejtorit t prgjithshm, q kurr nuk kishte besuar t ndodhte as ai vet, u porosit nga njri prej sekretarve t Komitetit Qendror, q t mos hakmerrej me punonjsit, Thanas Nano bri t kundrtn. Dhe nuk kishte si t ndodhte ndryshe. Ai ishte gatuar q t ishte servil me t mdhenjt dhe arrogant dhe prepotent me t vegjlit. Ja sepse n nj nga mbledhjet e para me punonjsit, ai u tha, thuajse fjal pr fjal: Mos pandehni se kam ardhur t marr hak? Mos pandehni se kam mbajtur shnim emrat e atyre q nuk kan diskutuar n mbledhjet kundr Todi Lubonjs? Gaboheni!. Mirpo, n t vrtet pikrisht kt bri, i rrethuar nga tabori i atyre servilve t paaft q i mbanin ison. Kshtu, pra, Thanas Nano u rikthye q ta bnte zap RTVSH-n pas gabimeve t rnda q kishte br Todi Lubonja. Vet Enver Hoxha, si shprehet m sipr, i njihte aftsit tij t kufizuara, (Kujtoni fjalt e cituara pak m sipr nga libri i Marash Hajatit: n fushn profesionale mangsi edhe mund t kemi). Po, rndsi kishte pr diktatorin, nse do t kishte apo jo ngritje profesionale ky institucion kaq i rndsishm, i cili, n vend q nga mikrofont e kamerat t pronte risi n kultur, art, si kishte krkuar Todi Lubonja, duhej t lshonte flak e barot. Dhe nga kjo pikpamje Thanasi st linte gj mangut. Ndaj n librin e tij, duke u ndalur te kjo shtje Marash Hajati vazhdon: Periudha e kthimit t Radiotelevizionit n statukuon e mparshme, ka qen e vshtir dhe e ndrlikuar. Mbi t gjitha n nj pik nuk duhej br asnj kompromis, asnj lshim. Ajo pik e rregullores ishte kontrolli i do gjje q arrinte deri n transmetim. Mikrofoni dhe kamera u shpalln t shenjta dhe t pacnueshme, larg do ndikimi t puns armiqsore dhe shfaqjeve t huaja. Redaksit e programacioneve u zbrazn nga emisionet, filmat, koncertet, incizimet e huaja e t vendit, q mendohej se mund t sillnin kokarje n opinionin zyrtar. Mirpo, kjo rrug, pr t qen t mbrojtur nga gabimet, solli gradualisht nj varfri t madhe n transmetimet e prditshme, la n heshtje e gati n harres krijimin e realizimin e programeve t reja n fushn e kulturs, teatrit, tradits s filmit e deri te regjistrimi i estradave. (Dera e prapme e shtypit, faqe 83).

  Dallga e re e censurs
  Me fjal t tjera, ato q kishte dashur t realizonte Todi Lubonja, duke u nisur nga kemi prmendur n pjest e para t ktij cikli, ku prfshiheshin edhe risit n Festivalin e 11-t, tashm ishin varrosur. Nuk mjaftoi kjo. Me urdhr t vet Enver Hoxhs, u hoqn nga tarracat a atit tr antenat me t cilat qytetart e ngrat, q i kishin bler televizort me kursime shum t mdha, duke ia hequr fmijve edhe kafshatn e gojs, kishin pasur deri ather mundsi t shihnin programe t RAI-t dhe t TV Beogradit. Dhe kjo ndodhte kur TVSH-ja nuk arrinte, si e kemi vn n dukje m sipr, t transmetonte m shum se 4-5 or programe n dit. Shqipria kshtu mbyllte ve kufijve shtetror edhe kufijt ndrkombtar radioteleviziv, pr tu shkputur sa m shum nga bota.

  Spastrimet e Thanas Nanos
  Ndrkoh, Thanas Nano vazhdonte t zbatonte me zell porosit e diktatorit, duke luftuar t tr ata q kishin qen t vlersuar nga Todi Lubonja. Pati nj fat dramatiko-komik nj konkurs sportiv shumpjessh, me nxnsit e shkollave 8-vjeare, q e drejtova un, fakt, t ciln e kam trajtuar n nj nga ndodhit e botuara n nj cikl kushtuar historis s Radio Tirans, n faqet e ksaj gazete. Nj histori me t vrtet, pr t qeshur e pr t qar, po t marrim parasysh se t tr pjest e konkursit u regjistruan n videokaset gjat ers Lubonja dhe nisn t transmetoheshin nn ern Nano.
  Mjaftoi nj letr e ardhur nga Lezha ku un cilsohesha si drejtues spektaklesh borgjezo-revizioniste dhe u lshua alarmi. Dhe e gjitha kjo, sepse isha i veshur me nj zhaket ngjyr blu me kopsa metalike, t ciln e kishte veshur gjithashtu gjat Festivalit t 11-t edhe drejtuesi, Bujar Kapexhiu. Thanas Nano, si duket, pr do t papritur, urdhroi q un, pas ksaj q ndodhi, t mos drejtoja m as rubrikn sportive, por kt radh se u ngjaja prezantuesve sportiv italian.(?!). U kufizuan shum transmetimet e ndeshjeve t futbollit, t marra nga televizionet e huaja. Jo vetm kaq, por, pr t mnjanuar do t papritur, nisn t transmetoheshin vetm pamjet e ndeshjes, por pa zrin e komentatorit t huaj dhe jehonn e shikuesve n stadium. Merreni me mend se si mund t ndiqej nj ndeshje n TV e katandisur n kt derexhe!...Si nj ndeshje e ...vdekur!...Dhe e gjitha, pr t qen brenda. Tamam kjo i vinte shum pr shtat Thanas Nanos, q tani ishte vn plotsisht n rolin e gardianit. Ndrkoh, me urdhr t tij u hoqn nga legjenda e mikrofonit, Vera Zheji, folsi i njohur, Kio Fotiadhi, regjisorja dhe kngtarja e talentuar, Justina Aliaj. Ashtu si Todi Lubonja, si kemi prmendur, u largua nga TVSH-ja, pr t punuar puntor i thjesht n Ballsh, edhe Mihal Luarasi. Kurse drejtoresha e Radios s Brendshme, Nefo Myftiu, organizuesja e Festivalit t 11-t, u shkarkua nga detyra dhe u emrua zvendsdrejtoresh e ndrmarrjes artistike Migjeni. T gjitha kto ishin prologu i atyre q do t ndodhnin n Pleniumin 4 t Komitetit Qendror, i cili do t zhvillohej n qershor, pra, vetm disa jav pas ktyre ngjarjeve q prshkruam m sipr, pr t cilat do t rrfejm n pjesn e gjasht t ktij cikli.


  20/10/2004

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  kam ber nje gabim shtipi atje lart.. jo nena elces po gjyshja e saje..

  pra kjo zonje ka ca kohe qe kerkon zbardhjen e vrasjes se se bijes.. por ku pyet Raft Nanosi..

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Thanas Nano: Bisedat e mia me Fatosin

  INTERVISTA/Flet pr her t par, babai i kryeministrit

  Thanas Nano: Bisedat e mia me Fatosin

  Pavllo GJIDEDE


  (Vijon nga numri i kaluar)

  Thanas Nano, n pjesn e dyt t intervists s tij, flet pr ngjarje q kan interes, e sidomos pr fushatn elektorale dhe zgjedhjet e 3 korrikut. Ai sht i bindur n fitoren e PS-s. Zoti Nano do t kishte dshir t merrte pjes n fushat n krah t t birit, por, si thot edhe vet, nuk ka mundsi ta bnte nj gj t till, ashtu si veprohet n fushatat model t amerikanve, ku si shembull merr at t Xhorxh Bushit. Ai shfaq mendimet e sugjerimet pr djalin e tij, Fatos Nano, e kt mund ta bj ai q e kupton demokracin e vrtet. Ai pr her t par shprehet pr marrdhniet e tij me t birin, kryeministr i Shqipris dhe familjen e tij. far bisedojn sa her Fatos Nano shkon dhe e takon dhe prse nuk bisedon me t pr politik. Gjat biseds son, Thanas Nano foli me dashuri pr vajzn, pr ish-bashkshorten e t birit, Rexhinn dhe fmijt. Nuk harroi t thoshte dhe konsideratat e tij pr Xhoann, bashkshorten e Fatos Nanos.
  Data e 3 korrikut sht shum afr. Cili sht mendimi juaj pr zgjedhjet?
  M pyesni mua n nj mnyr t till, duke e vn n diskutim edhe "po"-n, edhe "jo"-n. Keni t drejt, sepse mazho-ranca ka ndryshuar. E ka ndryshuar n radh t par prarja, brendaprbrenda sojit; e kan ndryshuar prplasjet egoiste t s majts, por edhe t s djathts s egr. T dyja, me sa duket, s'mund t bhen kurr alternativa t njra-tjetrs. Mua m erdhi mir, kur Fatosi (Nano) tha n kongres se "un jam njeri, nuk jam prbindsh". Megjithat, q t bashkohen m 3 korrik vullnetet, q t fitoj e majta, duhet punuar me t zhgnjyerit, me t lkundurit, duhet t'i futen puns vet deputett, mbshtetsit e tij, t gjith ata q e duan shpresn, t gjith ata q duan t mbrojn t ardhmen. Prndryshe ja ku sht ai. Erdhi... Dhe po erdhi ai, dihet se do vij...
  Ata q nuk duan t prmendet 1997-ta krkojn t fshijn kujtesn, t mbulojn t vrtetn. Dshiroj t theksoj se cilido q vepron pr t mir n kt bot, mund dhe duhet t mos harroj. Njerzillku i drejtuar nga e mira nuk ka vdekur edhe pse ka nga ata q thon t kundrtn. Kam dashur t shkruaj edhe npr gazeta, por jam ndodhur para nj barrikade. Inatet e disave, sidomos t atyre q din t'i shrbejn inateve, s'jan argumente.
  A do t plqente t'i bashkoheshe fushats elektorale?
  Pse jo? Por mosha s'm lejon. Nj vit nuk do ta harroj kurr, vitin 1997, ndryshe do t isha mosprfills pr jett e kputura n mes. Mosprfillja shkon vetm tek ata q nuk veprojn pr t mirn e kombit. S'ka asgj t keqe t'i bashkngjitesh fushats, por un nuk mund ta bj nj pun t till, sepse s'kam mundsi fizike. E ndjek at nprmjet stacioneve televizive.
  Sikur po i bni propagand fitores s djalit tuaj, apo jo?
  sht e vrtet q ai sht im bir, por sht edhe kryetar i partis mazhoritare dhe kryeministr. Un ua krkoj edhe t tjerve q votn ta japin pr deputett e Partis Socialiste. Kam par, po shoh gjra q nuk shkojn, por punt e kryera anojn nga e mira. M duket se pr kt qllim duhet kritika dhe autokritika.
  Kjo do t thot se duhet par se cili sht ky kandidat pr deputet, far prfaqson, far na ofron, sepse problemet q marrin prsipr nuk lidhen vetm me jetn e tyre, por me jetn e popullit. N kt kuptim, mendja m shkon te dritat, te uji, te rrugt, te rrogat, te pensionet. S'sht br pak, por duhet br m shum. Dhe kt do ta bjn m mir deputett socialist.
  Duke qen shum i zn me pun, Fatosi (Nano) a e gjen kohn t vij e t t rrij pran?
  Po, m ka baba dhe e kam djal. Vajzn Sashenka e kam m shum afr, se sht m e lir. Fatosi vjen dhe mirkuptohemi pr shndetin, pr hallet familjare. Prkujdesja e tij sht shembullore. Mirpo kur vjen n shtpi, rri aq sa e ka kohn n dispozicion. N bisedat politike me t futem rrall e me kujdes. S'futem, pasi e di q kudo q shkon, n do takim, atij ia merr kohn politika. E pyesin, e provokojn pr mir apo pr keq. Prandaj ktu n shtpi bisedojm pr shtje familjare, n kuptimin e mirfillt t fjals. Mos vall nuk i mjaftojn bisedat politike jasht dhe duhet t'i vazhdoj edhe ktu?... Kur m thot: "M krijo ambient familjar", un gzohem dhe nuk pushoj s kujtuari e s thni gjra t gzuara. Ve vetm nj her, po ju tregohem i sinqert, kur sapo doli nga burgu i ardhur n shtpi, i fola i inatosur pr doktorin. I fola i zemruar, si pr nj njeri q duhej ndshkuar. "Prse, si thua ti, m tha, duhet t marr hak dhe t nxis burgosjen e tij?" "Jo, i thash, nuk do t bsh at q bri ai, por n zbatimin e ligjeve duhet br m shum..." Zakonisht nuk e kam ngacmuar asnjher pr politikn dhe kundrshtart e tij politik.
  Pra, marrdhniet me Fatosin i keni t mira. A jan kto gjithnj t tilla?
  E kuptoj se ku doni t dilni. Ka disa gjra q njerzit nuk i thon npr intervista, pasi ato tingllojn sentimentale apo shum misterioze. Marrdhniet baba-bir (n kt drejtim e kuptoj pyetjen tuaj) i kam pasur dhe i kam t mira. Asnjher s'm ka braktisur, asnjher s'm ka ln t vetmuar n pleqrin time.
  Edhe kur bri divorcin?
  Jeta nuk shkon kaq vaj. Po ju them sinqerisht, se ky akt m dhembi. N kt pjes t marrdhnieve pati nj krisje, por jan gjra q ndodhin. Nuk i kam mbajtur mri. Tek do fmij ka nj detyrim pr t qen vetvetja, por im bir nuk e shkputi vetveten nga un.
  Po me Rexhinn?
  N mnyr absolute e kemi respektuar njri-tjetrin, sipas rasteve edhe tani. Rexhina sht nna e dy fmijve. Pr t kam nj ndjenj mirnjohjeje t vrtet dhe kjo mirnjohje sht ndrsjellt, aq sa, sa her kthehet n Tiran (se tani sht n Franc, Paris), m vjen e m gjen; kuvendojm miqsisht, me dashuri e korrektes shembullore edhe prse sht mbyllur nj kapitull. Sipas kohs dhe punve q ka shtrojm dhe ham nj drek ose dark bashkrisht. S'jam ndar nga ajo asnjher. E qet dhe e kuptueshme. Por fakti i realizuar, martesa nuk prbn m at shqetsim t mendimit tim t para disa vjetve.
  E thoni me bindje?
  Po. Dhe s'ka arsye t merremi m gjat pr t, ashtu si jan marr me ligsi disa t ashtuquajtur politikan, pegas t kthimit prapa. Prapa duhet t lm kureshtart. S'duhet t'i lejojm vetes t tallen t tjert me familjet nga padituria, nga dshira pr t kaluar kohn.
  Edhe pse n mes sht Xhoana (Nano)?
  Po, po. E respektoj familjen e re. Edhe Xhoana sht e kulturuar, me shkoll t lart. Jam mirkuptuar dhe e pres me mirdashje. Brokullat i thon primitivt. Me sa duket duan t gjejn bollkun, duke cnuar jetn private t t tjerve.
  Si e ndjeni veten kur prballeni me prgojimet e shtypit?
  Artikuj t till jan pjes e antikulturs, mediokritet i administruar nga njerz, q n emr t fjals s lir spekulojn, abuzojn dhe nuk e kan pr gj t keqe t shpifin, t prgojojn jetn private t tjetrit.
  Pr k e keni fjaln konkretisht?
  Prgjigjja ime sht kjo: Lexuesit i din mir emrat dhe mbiemrat. Emrat e atyre njerzve q i bjn me gisht t tjert, un nuk kam dshir t'i prmend.
  Edhe plangprishsit? Edhe ata q i afroheshin liderit kur ishte n burg dhe m pas dshmuan se sht i paprgjegjshm, kapoband, se qeveria q drejton ai sht klik e korruptuar...?
  E kam t vshtir t'i prmend edhe ata. Kur Fatosi (Nano) ishte n burg, e mbronin, e mbshtetnin, m pas i kthyen kraht. I kthyen kraht edhe disa q betoheshin pr t. M vinin edhe mua n shtpi t m qetsonin, t ndanin dhimbjen, por m pas...? M pas nisn t krkonin origjinn dhe kolltukt n rrug t padrejt. Humbn dshirn pr t qen politikan t kohs me qndrime vetprjashtuese...
  Kush krkon dika m shum nga ajo q meriton, vepron prher verbrisht. Kriteri i politiks n do vend t bots sht suksesi. Sukseset kan goj dhe sy, flasin vet. Mes fillimit t nj mandati dhe mbylljes s tij ka realizime, ka edhe mosrealizime. Mos kujtoni se e kursej kryeministrin n kritik? Por, duke folur hapur, ai i prgjigjet edhe kritikave t mia dhe t miqve t mi q e mbshtesin, e prkrahin, e votojn...
  I keni dgjuar thirrjet e disa opozitarve (se midis opozitarve ka edhe djem e vajza t ekuilibruar) gjat ktyre ditve? Ato jan t mbushura me urrejtje, me revansh, me dshira t paprmbajtura pr kthim prapa, pr arrestime dhe burgosje, pr shkatrrime. Prandaj, secili duhet t'i thrras mendjes dhe me votn ton t mos lm t vijn n pushtet njerz t mbrapsht q mund t sjellin vetm vite t mbrapsht.
  A mund ta thoni nse shfaqet te ju ndjesia prej t privilegjuari?
  Kam qen pjestar n LAN dhe kam shkruar pr shokt, pr shoqet, pr dshmort. Luftn nuk e pash si shfaqje teatrale, por e pash si nj domosdoshmri. Un u rrita n luft e n pun dhe kt e kam shkruar me modesti e korrektsi. Mbaj mend shum mir at ngazllim t madh pr lirimin e vendit. do njeri q shkruan ka gjendjen dhe edukatn e vet prpara letrave t bardha. Mua m sht dashur t hedh kujtimet e mia, edhe pr ato dit kur prfaqsova vendin tim n konferenca e kongrese ndrkombtare (Helsinki 1965, Kongresi i Paqes, Kongresi i 15-t Ndrkombtar i Shkencave Historike m 1980).
  Po pr profesionin e gazetarit do t thoshit?
  Them me knaqsi, me gjith peshn e viteve q kam mbi supe, se e ndjej veten nj gazetar t pashkputur nga gazetat dhe mediat e shumta elektronike. E moj kt profesion M ka marr malli pr Nokovn, pr Lunxhrin. M kan thn se atje kan mbetur pak njerz, por ata jan nga m t mirt. T m kuptojn drejt bashkkrahinasit. Ajo ka mund t bja pr ta n kuptimin e nderit, u prpoqa ta bja. Shpeshher nuk e ndjek dhe as e shkruaj at q kujtoj, natyrisht nuk lviz aq shum, sepse m duhet nj energji e madhe, por nuk m ln gjunjt. Fatosi (Nano) m ka premtuar se do t m oj nj her n Lunxhri.

  PASAPORTA

  Emri: Thanas

  Mbiemri: Nano

  Datlindja: 23/03/1916

  Vendlindja: Nokov t Gjirokastrs

  Msimet: N shkolln fillore t fshatit. M pas at t Msuesve n Gjirokastr dhe Normalen e Elbasanit

  Karriera: N vitin 1938 u emrua msues n fshatin Gjorm t Vlors. N vitin 1940-1942, msues n qytetin e Vlors.

  Lufta partizane: Punonte me pasion n seksionet e agjitacionit e t propagands luftarake, sidomos pr prgatitjen dhe botimin e revists "Ylli Partizan".

  Pas lirimit: U ngarkua me detyra t rndsishme, kryesisht t shtypit: N Ministrin e Arsimit e t Kulturs, n Agjencin Telegrafike dhe n Radio-Televizion (gjithnj drejtues n median shqiptare). Prplasja mes drits dhe padituris, mes t drejts dhe padrejtsis shoqrore, mes dinjitetit dhe nprkmbjes, mes demokracis dhe diktatit ka qen thelbi i veprimtaris drejtuese dhe publicistike t Thanas Nanos.  N numrin e djeshm ju lexuat

  Pr her t par, flet publikisht Thanas Nano, babai i kryeministrit t Shqipris. N pjesn e par t intervists ekskluzive pr gazetn "Tirana Observer", zoti Nano tregoi jetn e tij, origjinn e familjes nga Lunxhria dhe fmijrin e vshtir, pasi u rrit pa prindr konvikteve t Gjirokastrs dhe Elbasanit. Si u prfshi n Lvizjen Antifashiste dhe detyrat n ilegalitet n seksionet e agjitacionit e t propagands luftarake, sidomos pr prgatitjen dhe botimin e revists "Ylli Partizan". Apo dhe veprimtarin e tij gjat lufts kundr pushtuesit t huaj, gj q e quan si vlern e tij m t madhe. M pas, ai tregon pr detyrat q mori pas lirimit n Ministrin e Arsimit e t Kulturs, n Agjencin Telegrafike dhe n Radio-Televizion.  VLERESIME per ...

  Fatosin
  Fatosi vjen dhe mirkuptohemi pr shndetin, pr hallet familjare. Prkujdesja e tij sht shembullore. Mirpo kur vjen n shtpi, rri aq sa e ka kohn n dispozicion. N bisedat politike me t futem rrall e me kujdes. S'futem, pasi e di q kudo q shkon, n do takim, atij ia merr kohn politika.

  Rexhinn
  N mnyr absolute e kemi respektuar njri-tjetrin, sipas rasteve edhe tani. Rexhina sht nna e dy fmijve. Pr t kam nj ndjenj mirnjohjeje t vrtet dhe kjo mirnjohje sht e ndrsjellt, aq sa, sa her kthehet n Tiran (se tani sht n Franc, Paris), m vjen e m gjen; kuvendojm miqsisht, me dashuri e korrektes shembullore edhe prse sht mbyllur nj kapitull.

  Xhoann
  E respektoj familjen e re. Edhe Xhoana sht e kulturuar, me shkoll t lart. Jam mirkuptuar dhe e pres me mirdashje. Brokullat i thon primitivt. Me sa duket duan t gjejn bollkun, duke cnuar jetn private t t tjerve.

  (Vijon nesr)
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-05-2004
  Postime
  115
  Na tregoni me shume, me shume per jeten e kesaj figure te ndritur te kombit, emri i vertete i te cilit eshte: Fotiadhis Thanasis Nanoitis

Tema t Ngjashme

 1. Studime shqiptaro-ilirike
  Nga dodoni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 50
  Postimi i Fundit: 18-04-2008, 17:05
 2. Lufta e Serbise me Historine
  Nga Eni n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 03-12-2007, 17:01
 3. Pr dshmitart e Jehovait
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-12-2006, 17:29
 4. Si te ndertojme Historine e Kreditit.
  Nga R2T n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 23-12-2003, 13:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •