Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 25
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Disa pyetje pėr Apple

  Pershendetje!

  me ka rene ne dore nje apple laptop, dhe doja te dija disa gjera, por apple dhe PC paska disa ndryshime dhe ka disa gjera te cilat nuk arrita ti gjej dot. Pyetjet e mia jane keto:
  - Si mund ta shof madhesine e Hard Drive?
  - Laptopi tregon 640 MB Sdram memorje. Kjo, kur futesh ne System Profiler, eshte e ndare ne 2 DIMMO/Build in 128 MB Build-IN dhe DIMM1/J12 512 SDRAM. A ka laptopi 640 MB memorje, a ka vetem 128 apo 512?
  - Si shifet nese ka apo jo Airport Card te instaluar. Ne System Profiler tregon Wirles Card Typre: Airport, Wireles Locale: USA, Wireless Version: 9.52 dhe Current Network: Network Not Available. A do the thote kjo se ka Airport Card te instaluar dhe nuk ka Network apo nuk ka Airport Card fare?
  - Cili eshte equivalenti i Microsoft office/Word? laptopi ka MAC OS X te instaluar, kjo supozoj eshte operating system dhe s'ka lidhje me "Office". Kopjet per equivalentin e Office-it a a jane te mundshme apo nuk behet fjale??

  Flmn per pergjigjet.
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 2. #2
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  - Si mund ta shof madhesine e Hard Drive?
  kliko vetem nje here mbi hard disk, pastaj prane menuse Apple (qe eshte molla) File--> Information ( ose me shortcut comand + i, ku comand eshte ekuivalenti i tastit windows ne tastieren e nje PC, por si radhe vjen pas tastave ctrl dhe alt-option..)

  Te jep te gjitha te dhenat, sic je mesuar te windows "Properties"

  - Laptopi tregon 640 MB Sdram memorje. Kjo, kur futesh ne System Profiler, eshte e ndare ne 2 DIMMO/Build in 128 MB Build-IN dhe DIMM1/J12 512 SDRAM. A ka laptopi 640 MB memorje, a ka vetem 128 apo 512?
  640 mb


  - Si shifet nese ka apo jo Airport Card te instaluar. Ne System Profiler tregon Wirles Card Type: Airport, Wireles Locale: USA, Wireless Version: 9.52 dhe Current Network: Network Not Available. A do the thote kjo se ka Airport Card te instaluar dhe nuk ka Network apo nuk ka Airport Card fare?

  karten e ka te instaluar. Duhet vetem konfiguruar te System Preferences. Cfare versioni Mac OS X eshte?

  shiko nje konfigurim me ilustrime


  - Cili eshte equivalenti i Microsoft office/Word? laptopi ka MAC OS X te instaluar, kjo supozoj eshte operating system dhe s'ka lidhje me "Office". Kopjet per equivalentin e Office-it a a jane te mundshme apo nuk behet fjale??
  Ke Office 2004 Mac OS X, qe e prodhon vete Microsoft.. Ose ke Appleworks, qe ti kryen te gjitha ato qe ke nevoje (duhet ta kete laptopi te instaluar). Pastaj, versione free ke OpenOffice per OS X ose merr NeoOffice/J.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e R2T
  Anėtarėsuar
  18-04-2003
  Postime
  1,062
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime
  rrofsh darvin
  Postimi i mesiperm nuk shpreh detyrimisht opinionin e autorit mbi temen e ngritur.

 4. #4
  JUDO Maska e Gogi
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Postime
  1,695
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 19 postime
  Kush din te me tregoj se si funksionon tastiera e nje lap-topi Mac dmth si beht copy past dhe gera te tilla, se nuk e kom shume idene per ket komp. dhe e kom nje te till. dmth nese keni mundesi nje liste se jane funksionet e ALT-se dhe kode te ndryshme te tastieres

  flm shume paraprakisht.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ©ooLl3©TiV3_GV
  Anėtarėsuar
  13-10-2005
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  HI Gogi !
  Command (cmd) +C - Kopjon
  Command (cmd) +V -Ngjite (paste eng.)

  Per me Shume Kommanda visito Faqen
  http://guides.macrumors.com/Keyboard_shortcuts

 6. #6
  JUDO Maska e Gogi
  Anėtarėsuar
  10-08-2008
  Vendndodhja
  Prishtinė
  Postime
  1,695
  Faleminderit
  2
  20 falenderime nė 19 postime
  flm shume per ndihmen.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-07-2007
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nuk karikon bateria. A di ndonje person se ku eshte problemi. Laptopi eshte i ri MACBOOK PRO 17" i blere para tre - kater muajsh.
  Flm.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Postime
  630
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  eh se paske problem me mir kthe aty nga e ke ble ashtu kshtu garancion paska laptopi

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-02-2006
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Si fillestar qe jame ne Mac, a ka ndnje mundesi qe te instaloje windowsin ne vend te Mac.
  Faleminderit

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2007
  Postime
  630
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  PO, instalo Parallels Desktop, hape thire per instalim cd e xp ose me mir nese e ke si image vlen per xp/vista/7 te gjith i kam provu tek un, mund ti perdoresh te dy sistemet ne te njejten koh !!. esht e njejt perafersisht sikur Vmware per windows

 11. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-02-2006
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po per te hequr mac dhe per te instaluar vetem windowsin a ka mundesi, se nuk po buton cd e windowsit, dhe spo mundem me u fut ne bios
  Faleminderit

 12. #12
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Anėtarėsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  40
  Postime
  2,760
  Faleminderit
  8
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Leonso Lexo Postimin
  Po per te hequr mac dhe per te instaluar vetem windowsin a ka mundesi, se nuk po buton cd e windowsit, dhe spo mundem me u fut ne bios
  Faleminderit
  Nuk ke pse te futesh ne bios mjafton te instalosh bootcamp http://www.apple.com/support/bootcamp/ ose nese ke Lepard 10.5 e ke ne Applications, Utilities, Boot Camp. Ky wizard te drejton ne instalimin e windows ne nje mac vetem nese mac eshte me chipset intel

  Ardi
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 13. #13
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  a) Nqs ėshtė kompjuter Mac, nuk ka Bios pasi punon me EFI

  b) kurrsesi nuk mund tė mbash vetėm Windows pasi ėshtė e pamundur qė ta instalosh windowsin pa u nisur nga bootcamp.

  c) nuk mund ta fshish dot Mac OS X nė mėnyrė qė tė mbash vetėm WindowsXP ose Vista.

  d) Nqs ėshtė Hackintosh (Pc qė thjesht i ėshtė instaluar sistemi operativ) duhet ta formatosh nga fillimi sepse ka shumė mundėsi qė hard disku tė jetė jo me MBR por me GUID. Mė pas i hedh windoze si normalisht.
  Prektora

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-02-2006
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Per me shume informacion, Kompjuteri eshte me ngjyre te bardhe, ka nje molle ne qender, ka te instaluar Mac OS X, ka ne anen prapa kompjuterit Model Number: A1181 dhe ICES-003 class.
  Informacion me shume nuk mund te jap pasi nuk ka te shkruajtur ne siperfaqen e laptopit tjeter informacion
  Thanks

 15. #15
  [L]{I}[N]{U}[X] Maska e Ardi_Pg_ID
  Anėtarėsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  New York City Haven on Earth
  Mosha
  40
  Postime
  2,760
  Faleminderit
  8
  10 falenderime nė 10 postime
  Kliko ne Help edhe sahko ne about aty na jep versjonin e sakte te MAC OS X nese eshte lepard 10.5 e ke bootcamp te instaluar nese jo e shkarkon nga ajo webpage qe te thashe me pare
  Forgiving Islamic Terrorists is Gods Duty, Our Duty Is To arrange the Meeting
  N. H. Schwarzkopf

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-02-2006
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  O Ardi edhe nej ndihme, tek faqia qe me dhe me siper spo mundem me shkarkur BootCamp, a ka mundesi nje link tjeter
  Faleminderit

 17. #17
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Anėtarėsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,927
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Per me shume informacion, Kompjuteri eshte me ngjyre te bardhe, ka nje molle ne qender, ka te instaluar Mac OS X
  Nqs ėshtė laptop ėshtė MacBook, nqs ėshtė njė volum integral, pra ekran/njėsi bashkė ėshtė iMac. Kėto, pėr ngjyrėn e bardhė tė kompjuterit.

  Ndiz kompjuterin, shko tek molla (majtas lart) klikoje dhe zgjidh - About this Mac.

  shiko se ēfarė numri shkruan aty. Nėse shkruan 10.5.x (x = nga 1 deri 7) BootCamp ndodhet te --> Applications --> Utilities --> BootCamp. Mjafton hape se vazhdon vetė pastaj.. kur tė bėsh ndarjen (particionimin) BootCamp do bėjė njė tip formatimi tė pjesės sė hard diskut ku do instalosh windoze dhe pastaj do tė tė kėrkojė rindezjen dhe futjen e diskut tė XP (apo Vista). Duhet tė kesh kopje origjinale, jo XP tė modifikuara sepse do tė tė nxjerrė - CD Error pastaj, prandaj sigurohu qė tė jetė - untweaked (XP e pa 'marifetosur').

  Kur tė tė pyesė XP se ku do ta instalosh, kujdes mos fshin particionin e MacOS X (shikoje sa i madh ėshtė) sepse pastaj nuk do tė tė ndizet fare (ekran gri) dhe do tė tė duhej tė instaloje nga e para OS X.. dhe formato PATJETĖR nė format NTFS ndarjen pėr windoze sepse me formatimin e BootCamp nuk do shkosh asgjėkundi.

  kaq..


  Nėse ai numri ėshtė 10.4.x (x = nga 6 - 11 - MacIntel) pastaj dėrgo mesazh privat qė tė marrėsh zgjidhje sepse sikur nuk lejohet pirateria kėndej.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga darwin : 16-07-2009 mė 19:37
  Prektora

 18. #18
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-02-2006
  Postime
  280
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Informacionin e dergova ne mesazh privat

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-06-2008
  Vendndodhja
  neper bote
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kopja e Windows qe i kam instaluar MacBook-ut tim nuk eshte aspak origjinale.E kam shkarkuar nga interneti nje XP SP3 qe nuk kerkon as numer serial dhe nuk me ka nxjerre ndonje problem.I vetmi problem eshte se nuk me eshte dashur ta reboot ndonjehere MacBook-un ne Windows.

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  17-02-2006
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Pershndetje a mundet te me ndihmoj dikush a mundet te instaloj Snow Leopard 10.6 ne Laptop me keto performanca 1.7 GH Mobile 1 GB Ram 80 GB HD Kart Krafike ATi 512MB Ram.
  Momentalish kam instaluar XP SP3

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Disa pyetje, pėr ata qė e lodhin trurin :
  Nga Kryeplaku nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 98
  Postimi i Fundit: 12-10-2016, 07:17
 2. Dosja e krimit politik në Kosovë
  Nga kosovar nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 15:05
 3. Del nė shitje "Njė dosje pėr Kadarenė"
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 17-03-2007, 01:53
 4. Interviste e Fadil Tolaj-t
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-01-2004, 05:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •