Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 34
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Manchester, UK
  Mosha
  44
  Postime
  1,079

  Rice paralajmeron BE-ne mbi pranimin e Turqise

  marre nga Hürriyet (Liria), 28.05.2005 http://www.hurriyetim.com.tr/haber/0...~583150,00.asp

  Ministrja e Puneve te Jashtme te SHBA Condoleezza Rice, lajmeron BE-ne se mospranimi i Turqise mund te sjelle pasoja te renda.

  Duke ju pergjigjur nje pyetje ne lidhje me kushtetuten e BE-se ne Commonwealth Club, San Francisco, Rice tha se “mospranimi i Turqise ne BE mund te sjelle pasoja te renda. Eshte e rendesishme qe, pasi ti kete plotesuar te gjithe standartet, Turqia te pranohet ne BE. Sepse nuk mund te perballojme koston e ndarjes se Turqise nga pjesa tjeter e Evropes".

  Rice shprehu gjithashtu shqetesimin se mospranimi i Turqise ne BE mund te shihej si nje "perplasje civilizimesh" ndermjet Turqise Myslimane dhe Evropes se Krishtere dhe se kjo do te ishte "nje gje e frikshme".

  Ministrja e Puneve te Jashtme te SHBA shtoi se per te mos dashur te dukej sikur nderhynte ne diskutimet mbi kushtetuten e BE, nuk donte te thonte ndonje gje mbi kete ceshtje. Rice, theksoi rendesine e nxitjes se demokracise ne vendet e Evropes Lindore dhe Qendrore me perspektive per nje anteresim te ardhshem ne BE.

  Se fundi, Rice tha se Bashkimi Evropian po luante rolin e "burimit qendrueshmerise dhe shpreses".


  ________________

  Kete post doja ta shtoja tek nje teme e meperparshme mbi antaresimin e Turqise ne BE, por nuk e gjeta dot. Nese tema akoma ekziston, moderatoret jane te lutur ta zhvendosin kete post ne ate teme.
  Lulet edhe mund ti shkelin por Pranveren nuk mund ta ndalin dot.

 2. #2
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Dr Rieux pershendetje.
  Deklarata te tilla e pengojne me teper sesa ndihmojne anetaresimin e Turqise. BE-se i mjafton Anglia, Italia, Polonia me shoke, aleate te SHBA-se, perēares te BE-se. BE kerkon te rivalizoje SHBA, kerkon te balancoje dominancen Amerikane ne arenen nderkombetare, dhe kjo nuk arrihet po futi hundet vete SHBA.
  Kjo perplasja e civilizmeve shume eshte permendur por nuk ka pse te marresh 70 milione, per te shmangur perplasjen e civilizmeve. Ne evrope ka rreth 20 milione myslimane. Le te bashkejetoje me ta Europa. Nese do shtet me nje popullsi te konsiderueshme myslimane ka Bosnjen ose Shqiperine.
  BE ben llogaritje gjeostrategjike, Turqia ka nje pozicion shume te favorshem per te kontrollluar Lindjen e Mesme, ngushticat, Mesdhene, Ballkanin etj. por dhe problemet nuk jane me te pakta.
  Fqinjte e Europes do te ishin Irani, Iraku e Siria te cilat nuk jane shtete dhe aq miqesore ne syte e Europianeve.
  Turqia eshte kafshate e madhe per BE-ne me aq probleme brenda vetevetes, edhe keshtu siē eshte.
  SG
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 01-06-2005 mė 06:18
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389

  Arrow

  Mendimi im personal, si jospecialist qe jam, eshte se Turqia s'do behet pjese e BE-se asnjehere. Franca dhe Gjermania nuk do e mbeshtesin hyrjen e Turqise e kjo mjafton, pa qene nevoja te permenden problemi i gjenocidit ndaj armenasve, ēeshtja kurde, ēeshtja e Qipros etj.

  kısacası, "onlar alacakmış gibi yapıyor; bunlar da girecekmiş gibi"


  Ndersa ēeshtja e nderhyrjes Amerikane me duket shume absurde. Monsieur Chirac i ka thene disa here Mr. Bushit qe te mos fuse hundet... Mendoj se Amerika po perpiqet qe ta dobesoje BE-ne me Turqine dhe t'i "ngjeshi" asaj kufinjte "e nxehte". Mbase potenciali i Turqise do i sherbente shume BE-se ne planin afatgjate por problemet e shumta qe ka Turqia do e dobesonin ate.

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet nė Bllog
  4
  Administrata amerikane dhe vete presidenti Bush i kane bere te qarte dhe vazhdojne ti bejne te qarte Frances dhe vendeve te tjera aleate ne Evrope mbi "bomben" me emrin Turqi, me te cilen vete vendet evropiane po luajne ne duart e tyre.

  Frika amerikane mbi Turqine eshte se nese Bashkimi Evropian i thote nje JO te prere aspiratave te Turqise per te hyre ne BE, atehere ky akt do te mjaftoje per radikalet islamike ne Turqi qe te vijne ne pushtet ne Turqi, ashtu sic kane ardhur edhe ne te shkuaren, precedentet historike nuk mungojne. Perse duhet te votojne turqit per politikane te moderuar me orientin pro-perendimor kur vete BE i thote JO pranimit te Turqise ne BE? Ardhja e islamikeve ne Turqi me vote do te thote kthimin e Turqise ne rrugen e ilegjitimitetit, pucit ushtarak ku gjeneralet turq marrin ne dore kontrollin e vendit dhe anullojne zgjedhjet per te penguar ardhjen e islamikeve ne pushtet. Alternativa eshte ardhja ne pushtet e islamikeve, prerja e maredhenieve me Izraelin, largimi i bazave ushtarake amerikane, ngritja e tensioneve ne rajon midis fqinjeve.

  Turqia eshte nje molle e madhe sherri qe i ka popujt miq te paket ne Evrope dhe ne bote. Vete ekzistenca e nje shteti turk eshte e lidhur me aleancen e Turqise me SHBA dhe Izraelin. Po i humbi edhe keto dy mbeshtetje, Turqia ve ne medyshje sovranitetin e vendit te vet.

  Eshte kjo arsyeja qe negociatat e BE me Turqine po ndiqen me nje vemendje kaq te madhe edhe nga Washingtoni. Interesi amerikan ne kete mes eshte ruajtja e status-quo qe sigurohet vetem me pranimin e Turqise ne BE.

  Albo

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389

  Talking Ku vete mo, ku vete???

  Ti Albo te ishte nje "user" i thjeshte ne ndonje forum tjeter ku moderator i forumit te Problemeve Nderkombetare do ishte nje person qe te kishte sadopak dije, do te te kishin bo zborin. Po thuaj shyqyr qe eshte forumi yt dhe ja fut si kau peles sa here qe te teket dhe kur ta ze rrota bishtin i fut ndonje te fshime temes ose ndonje mbyllje me nje fjalim prej profesori dhe na del si me i zgjuari.

  Po e fillojme nga molla e sherrit. E pare e punes, nuk ka asnje shtet ne bote me potencial si Turqia sovraniteti dhe egzistenca e te cilit te jene te varura nga shtete te tjera. Mbase pozicionimi i Turqise perkrah Amerikes ne aleancat nderkombetare ka qene dhe do jete (megjithese me shume mundesi s'do kete me aleance) nje arme e forte per Turqine, por asnjehere nuk mund te thuash se Amerika ka qene vendimtare ne ekzistencen e ketij shteti. Pa na e shpjego njehere ti mjeshter i Politikes Nderkombatare se ē'do ndodhte me Turqine nese Amerikes do i tekej te mos e mbeshteste Turqine qe do behej shkak per zhdukjen e ketij shteti ose per diskutimin e sovranitetit... S'po merrem me Izraelin se te thuash qe Izraeli eshte vendimtar ne ekzistencen e Turqise eshte shume komike. Izraeli eshte nje bashkepunetor, nje shtet me te cilin behet biznes- asgje me teper! Per me teper, Republika Turke eshte themeluar nja 25 vjet me pare se Izraeli dhe ky i fundit ka shume halle te tjera me vendet qe e rrethojne e eshte i detyruar ta mbaje mire me Turqine se nuk i leverdis te kete nje armik me teper. (Albo, detyre shtepie: Si i rezistoi zhdukjes Turqia gjate atyre viteve qe Izraeli nuk ishte krijuar?...Shko pyt Fadilin po deshe...lol... )

  Vijme tani tek "radikalet islamike".
  Kush na qenka ajo force politike ne Turqi qe do vika ne pushtet ne rast te nje JO-je karshi Turqise? Po ku e di ti o Albo se ēa behet ne Turqi, mer aman. Lexon andej ketej neper gazeta lajme dhe vje na ben si i dituri i dynjase kot me kot...Eshte shume normale qe ne nje vend me popullsi muslimane votat t'i marre nje parti qe eshte e ndjeshme karshi fese...Ashtu siē mund te fitoje nje parti demokristiane, a ku ta di une, ne nje vend tjeter ku popullsia dominuese eshte e krishtere. E para kjo! E dyta, dhe me e rendesishmja eshte se ne nje rast JO-je do ndodhe e kunderta e asaj qe thua ti. Partia qe eshte ne pushtet do humbe nje pjese te elektoratit sepse do shihet si e deshtuar ne proēesin e futjes ne BE. Nese kjo parti qe eshte sot ne pushtet humbet, partia (ose partite) qe do vinin nuk jane aspak "radikale" (me fal, se po perdor termin tend) por jane parti qe jo vetem s'e vene ujin ne zjarr per fene por kane shume mendime te cilat bien ne kundershtim me kerkesat e asaj pjese te popullsise qe jane te ndjeshme karshi fese.

  Per temen: E them edhe nje here se insistimi i Amerikes per pranimin e Turqise ne BE nuk eshte gje tjeter vetem se nje perpjekje e Amerikes per te dobesu BE-ne.

  Xeni
  Zedhenesi i Turqise ne Forumi Shqiptar
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [xeni] : 06-06-2005 mė 05:09

 6. #6
  Vetvendosje Maska e INDRITI
  Anėtarėsuar
  14-11-2002
  Vendndodhja
  I ulur ne zemren e njeres.
  Mosha
  40
  Postime
  2,169
  Citim Postuar mė parė nga [xeni]
  Ti Albo te ishte nje "user" i thjeshte ne ndonje forum tjeter ku moderator i forumit te Problemeve Nderkombetare do ishte nje person qe te kishte sadopak dije, do te te kishin bo zborin. Po thuaj shyqyr qe eshte forumi yt dhe ja fut si kau peles sa here qe te teket dhe kur ta ze rrota bishtin i fut ndonje te fshime temes ose ndonje mbyllje me nje fjalim prej profesori dhe na del si me i zgjuari.

  Xeni
  Zedhenesi i Turqise ne Forumi Shqiptar
  Xeni te lumte pushka mer trim se na zbardhe faqen
  I thone nje fjale :I urti tregon henen dhe idjoti shikon gishtin Albo ka haruar qe pushteti ne Turqi ndodhet ne dore te Islamikeve qe prej dy vjetesh.
  E dyta nuk e kuptoj perse Ametika e ndjek antaresimin e turqise me kaq interes, ndoshta ka shume gjera por keto qe permend Albo trimi jane qesharake.
  Gjithesesi mendoj se turqia nuk do te jete kurre nje anetare e BE pasi vete e qenura e saj mbi 90% muslimane e pengon kete proces por ama mosantaresimi eshte nje hmbje e dyfishte, fillmisht per evropen dhe me pas edhe per vete4 turqine, duke pasur parasysh potencjalin e madh ushtarak ndoshta edhe ekonomik qe ka turqia.
  Se dyti perplasja e civilizimeve eshte e pamundur te pengohet nga turqia pasi ajo eshte vetem nje pjese e vogel e botes Islame por mendoj se e qena e saj si anetare e BE do jape frute te duhura pasi do ti balancoje pak ekuilibrat midis dy civilizimeve, atij te krishtere dhe Islam. Po ashtu duhet te jemi te sinqerte te pranojme se edhe evropa ka friken e saj pasi futja e nje turqia do te thote qe ne te ardhmen te kete me shume vende ne parlamentin evropjan nga cdo vend tjeter dhe do te kete nje ndikim te dukshem ne vendimarje.
  Kaq dita e kaq thashe turru Xengo se ta lashe
  Injoranca nuk zhduket me top

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet nė Bllog
  4
  Xeni nga Turqia, zer nje turk vendas aty prej krahu dhe pyete, cilin popull kane mik.

  Popullin armen qe e kane ne kufi dhe ua ka mbyllyr kufirin per dekada te tera dhe i urren me shpirt per masakrimin e 1 milion armeneve nga Turqit?

  Popullin kurd qe ka dekada qe ben lufte per pavaresi nga kontrolli i Turqise?

  Popujt muslimane te "Azise se Madhe" qe u pushtuan nga perandoria otomane dhe i kane hale ne nje sy, kurse halen ne syrin tjeter e kane nga fakti se Turqia e Qemal Ataturkut pushtoi modernizimin dhe demokracione dhe jo theokracine?!

  Popujt e Ballkanit dhe Evropes Lindore qe u pushtuan nga perandoria per 4-5 shekuj?

  Popujt e Evropes Perendimore qe nuk kane asgje te perbashket me Turqine dhe turqit?

  Apo ish superfuqia e botes, Rusia, qe i duhet ti marre leje qeverise turke per te kaluar ngushticen e Bosforit dhe te hyje ne detin Mesdhe?

  Turqia e ruajti sigurine e vete territoriale fale luftes se ftohte, konfliktit Lindje Perendim, Rusi-SHBA dhe fati i Turqise qe i shtrine doren Amerikes dhe krijuan aleance me te. Eshte kjo aleance qe ruan sovranitetin e Turqise ne arenen nderkombetare. Eshte kjo aleance qe i jep edhe nje shans Turqise qe te merret parasysh per anetaresim ne BE.

  Aleanca me Ameriken dhe bazat amerikane ne Turqi jane faktoret kryesore te stabilitetit dhe sigurise per Turqine. Hiqi mbeshtetjen amerikane dhe izraelite Turqise, dhe pastaj hajde te diskutojme prape te dy se cfare fati e pret Turqine.

  Albo

  P.S Turqia blen teknologji ushtarake nga Izraeli dhe jo Izraeli nga Turqia edhe pse eshte 1/100 e siperfaqes dhe 1/20 e popullsise se Turqise.

 8. #8
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  Evropa i trėmbet gabimit, i trėmbet mashtrimit qė ajo ka kryer me shekuj dhe me mijėravjet me perandoritė e saja qė janė larė me gjakun e popujve tė tjerė, e po na dilka fajtore Turqia ?
  Thuaj qė i forti tė kushtėzon zgjidhjen se sa per kampionėr tė urryer, vendin e parė nė botė e zėn Anglia qė ėshtė pėrgjegjėse per vrasjen e mbi 60 milion vetave nga Amerika veriore e deri nė Australi, gjenocided mė tė mėdhaja tė njerėzimit.

  Pse Turqia nuk duhet tė hyjė nuk ka tė bėj me fenė, por me hordhiqet qė i dalin palės tjetėr nė njė duel ideologjik qė nuk i dihet aspak se kush mund t'ja dalė mbanė ta shpartalloj dhe rishkruajtur pėr tė 100 herė fjalėn e Zotit.

  Sa pėr teknologjinė e Izraelit, ėshtė Amerika qė ja len, dhe nė pėrpilimin e teknologjisė "amerikane" ka amerikane, hebrej, greke, shqiptare, ruse, arab etj. Nėse do lejoheshe Irani tė ecte pėrpara me programet e veta shkencore, atėher e shikonim mirė se me cin do lidheshe Turqia, dhe se kujt do t'i dridheshin kėmbėt e do luante rrolin e kaposhit nė evropė.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389
  Albo,

  Ti ke te drejte ne ato qe thua ne kete postimin e fundit. Turqia ka probleme me shume prej shteteve fqinje dhe ato qe ke permendur jane te verteta, perveē vendeve te Azise Qendrore (Kazakistan, Kırgızistan,...stan...). Eshte nder vendet e vetme ne bote qe ka kaq armiq fqinje.

  Por kjo nuk do te thote qe keto jane armiqesi qe ia cenojne ekzistencen dhe sovranitetin. Fakti qe permend ti per shtetin armenas nuk mohohet, por Armenia s'ka pretendime karshi Turqise, s'ka potencial qe te beje lufte. Arsyetime te njejta mund te behen edhe per shtetet e tjera fqinje. Jane armike, deri diku, por nuk jane rrezik. Gjithashtu, politikat qe kane filluar te ndiqen jane per permiresim mardheniesh me fqinje.

  Po te analizojme armiqesine kurde arrijme ne nje pike qe kundershton idene se sovraniteti i Turqise varet nga SHBA e aq me teper nga Izraeli. Izraeli sidomos eshte nje nga shtetet qe me se shumti financon kurdet e Irakut Verior per krijimin e Kurdistanit.

  Nuk mohohet se aleanca me Ameriken ka qene shume e rendesishme per Turqine dhe per aq kohe sa Amerika do jete superfuqi s'ka politikan turk qe guxon t'i prishe mardheniet me Ameriken (do ishte rrezik i madh per te), por jo sa te shkohet deri aty sa te thuhet se gjithēka (sovraniteti) varet nga Amerika.

 10. #10
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Citim Postuar mė parė nga [xeni]
  Ti Albo te ishte nje "user" i thjeshte ne ndonje forum tjeter ku moderator i forumit te Problemeve Nderkombetare do ishte nje person qe te kishte sadopak dije, do te te kishin bo zborin.
  Xeni, kush te ka bere zborin mo? Se doja te te dergoja nje MP (te diskutonim pak mungesen e dijeve te mia), po s'te lene moderatoret "me dije" se te paskan perjashtuar. Mua nuk do ma bente zemra kurre ta beja nje gje te tille, po kush e di kujt ia ke ngritur nervat
  Personalisht, ne kete nen-forum, si moderatore kam disa rregulla qe ndjek, ndermjet te cilave, "lejohen teori konsperative." Mund te te duket e cuditcme, por ne disa qarqe te "teorise politike" ne US qarkullon ideja qe te mos ishte per karakterin ushtarak, laik te qeverise turke (vetem tre presidente qe nga krijimi i shtetit turk kane qene civile) Turqia do kishte veshtire te mbijetonte problemet e brendshme sidomos ne lidhje me minoritet e saj, jo vetem etnike, por dhe fetare.
  Per me teper, sikur te mos ishte per daljen e Rusise nga LIB, (per shkak te aventurave te Tetorit) sot historia e asaj zone mund te ishte shkruar komplet ndryshe. Nejse, nuk po zgjatem.

  Pushime te mbara, Xeno, shpresoj t'i kesh te shkurtra!

  Indrit, pa turrje dhe krisma pushke, permbajeni veten, ne kete nen-forum nuk lejohen revolucione .....

 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet nė Bllog
  4
  Kryeministri turk viziton Izraelin

  1 maj 2005

  Z. Erdogan ėshtė mė i ftohtė ndaj Izraelit

  Kyeminisitri turk, Recep Tayyip Erdogan, mbėrrin tė dielėn nė Izrael pėr njė vizitė.
  Kjo do tė jetė vizita e parė e tij nė kėtė vend qė nga koha kur u vu nė postin e kryeministrit tė vendit para dy vjetėsh e gjysėm.

  Z. Erdogan, qė shoqėrohet nga mbi 100 biznesmenė, do tė takohet me presidentin izraelit, Moshe Katsav dhe kryeministrin Ariel Sharon.

  Pas kėsaj, ai do tė udhėtojė ditėn e hėnė drejt Bregut Perėndimor pėr tė takuar udhėheqėsit palestinezė.

  Njė korrespondent i BBC-sė nė Turqisė thotė se z. Erdogan ėshtė mė i ftohtė ndaj Izraelit sesa disa nga pararendėsit e tij.

  Por ai shton se Turqia mbetet aleat strategjik dhe ushtarak i Izraelit.

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet nė Bllog
  4
  Vizita e Erdogan ne Shtepine e Bardhe

  8 qershor 2005  Fjala e mbajtur nga Bush dhe Erdogan pas takimit
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 10-06-2005 mė 13:30

 13. #13
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Anėtarėsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahēen time
  Postime
  3,882
  Halucinacioni i perkohshem i BE-se mbi ceshtjen turke eshte thjeshte nje ceshtje kohe dhe asgje me tej. turqia po perpiqet te arrije standartet e kerkuara dhe mendoj se do i arrije, Askush nuk ka te drejte te ndaje nje komb nga te tjeret, do ishte absurde te ndodhte ky fenomen.
  Reklamoni armiqesine e madhe qe turqia ka me fqinjet e saj!!! me thoni nje vend te europes lindore dhe ballkanit i cili shkon mire me fqinjet? Pra kjo nuk paraqet asnje problem per turqine si nje nder shtetet potencialisht i fuqishem ne arenen europiane.
  Turqia sot eshte e afte te perballoje cdo kosto, qofte kjo ekonomike apo ushtarake nese e lyp nevoja, turqia sot ka sistemin e vet industrial qe eshte per tu patur zili, kjo fale perkrahjes totale ameriane si shperblim te favoreve turke kundrejt Usa-ve (Fillo qe nga instalimi i raketave berthamore ne luften e ftohte e deri ne lejimin e trupave amerikane mbi nderhyrjen ne irak).
  Pra thjesht eshte ceshtje kohe pranimi i turqise ne BE.

  Dito.

 14. #14
  Larguar.
  Anėtarėsuar
  30-11-2004
  Postime
  1,506
  Citim Postuar mė parė nga Odeon_relax
  Halucinacioni i perkohshem i BE-se mbi ceshtjen turke eshte thjeshte nje ceshtje kohe dhe asgje me tej. turqia po perpiqet te arrije standartet e kerkuara dhe mendoj se do i arrije, Askush nuk ka te drejte te ndaje nje komb nga te tjeret, do ishte absurde te ndodhte ky fenomen.
  Reklamoni armiqesine e madhe qe turqia ka me fqinjet e saj!!! me thoni nje vend te europes lindore dhe ballkanit i cili shkon mire me fqinjet? Pra kjo nuk paraqet asnje problem per turqine si nje nder shtetet potencialisht i fuqishem ne arenen europiane.
  Dito.

  Ja dhe vezet u skuqen... Ku e kishim fjalen ? Ah, tek Turqia. Po mire, halucinacion ?! Jo, nuk mendoj ashtu. Ēeshtja e Turqise nuk eshte aq e lehte sa thuhet. Europa i ka kembet ne toke, dhe deshiron te eci po ashtu. Nganjehere i rreshqet kemba, nganjehere me paterica, por ama pertoke. Une quaj me teper halucinacion kete thenie te Ditos se madh : "Askush nuk ka te drejte te ndaje nje komb nga te tjeret..." Po kush po e ndan kete komb dhe cili eshte ky komb ? Po flasim per Turqine, i nderuar, dhe jo per Kroacine apo Rumanine. Europa kur eshte krijuar ka qene nje grup i ngushte (6 anetare) dhe tani jane 25. Por kush jane keto shtete ? Jane shtete qe bejne pjese gjeografikisht ne Europe. Asnje shtet nuk eshte pertej Uralit. Turqia nuk eshte nje shtet europian, kjo duhet pranuar. Megjithese ajo eshte perzier gjithmone me punet e Europes, perandoria turke dhe ardhja deri ne portat e Vienes, ajo ka nje popullsi aziatike e cila nuk identifikohet si europiane, megjithe shkelqimet e Stambollit. Nqs do te ishte keshtu si thoni ju, atehere i bie qe edhe arabet, po themi ne Maroku, duhet te hyje ne Europe sepse arabet kane qene deri ne Poitiers (ne France, dhe Poitiers eshte pak lart ne thellesi te Frances) rreth viteve 700. E pra Maroku neser do jete europian e pastaj do kerkoje dhe Algjeria, e pastaj pse mos ta erresojme edhe pak e te zbresim tek Nigeria, nuk jane edhe aq te keqinj, punojne te shkretet...

  Nje Europe me kufinj Irakun, dhe boten turkomane qe shtrihet pas Turqise, u shti friken te gjitheve. Po mire, e keni menduar qe edhe Rusia mund te doje te hyje ne BE ? Sot nuk deshiron por neser, ku i dihet... Dhe pastaj jemi fqinj me japonezet dhe mongolezet dhe kinezet, dhe pastaj edhe kinezet mund te jene demokratike dhe o burra... po e provojme edhe ne Europen, edhe pastaj o shoke... hidh nje bombe atomike me mire se nuk e merr vesh i pari te dytin...

  Nejse, ka akoma per te folur por... edhe buke duhet ngrene nganjehere...

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-09-2004
  Postime
  2,389

  Arrow

  .. Ku e kishim fjalen ? Ah, tek Turqia. Po mire, halucinacion ?! Jo, nuk mendoj ashtu. Ēeshtja e Turqise nuk eshte aq e lehte sa thuhet. Europa i ka kembet ne toke, dhe deshiron te eci po ashtu. Nganjehere i rreshqet kemba, nganjehere me paterica, por ama pertoke. Une quaj me teper halucinacion kete thenie te Ditos se madh : "Askush nuk ka te drejte te ndaje nje komb nga te tjeret..." Po kush po e ndan kete komb dhe cili eshte ky komb ? Po flasim per Turqine, i nderuar, dhe jo per Kroacine apo Rumanine....
  Highlander shoh se mendimi juaj mund ter perifrazohet keshtu: “Turqia eshte bote tjeter dhe nuk mund te behet pjese e BE-se.”
  Gjerat nuk jane aq te thjeshta sa thote Dito tek shprehja qe ju citoni por, ne te njejten kohe, s’jane as aq te thjeshta sa ju i shihni. Nuk dua te bej avokatin e Turqise ketu dhe te them se e meriton apo jo - nuk me intereson shume kjo gje - por thjesht dua te sjell disa fakte ne lidhje me zhvillimet ne vitet e kaluara.

  Integrimi i Turqise ne BE nuk eshte nje ēeshtje e re. Turqia eshte nje shtet qe ka qene gjithmone per “bashkim” me Perendimin. Nje gje e tille shihet qofte ne vizionin qe M.K. Ataturku eshte munduar t’i jape qofte edhe ne qendrimet politike te viteve te mevonshme. Turqia ka luajtur nje rol te rendesishem gjate Luftes se Ftohte duke u pozicionuar ne Bllokun Perendimor. Ka qene Turqia nje nga pengesat me te medha per perhapjen e komunizmit ne Lindjen e Mesme…Pra, Turqia nuk eshte nje vend shume “i huaj” per Perendimin.

  Nga ana tjeter, nuk eshte thjeshte nje “dashuri platonike” per BE-ne kjo e Turqise. Turqia dhe BE-ja “duhen” prej vitesh, highlander, pavaresisht se njera prej tyre nuk eshte shume e sinqerte. Ēfare ka bere Turqia per kete “dashuri”?
  Turqia ka bere shume ndryshime ne legjislacion, ka pakesuar influencen e ushtrise ne politike, ka ndermare reforma demokratike ne shume aspekte. Ka permiresuar ligjet qe kane te bejene me te drejtat e njeriut, ka hequr denimin me vdekje (megjithese donte shume te vriste A. Oxhalanin). Gjtihashtu ka ndjekur politika shume paqesore karshi Qipros dhe gjithmone ka favorizuar zgjidhjen e ketij problemi ne nje menyre sa me paqesore. Edhe ne aspektin ekonomik turqia ka bere hapa perpara; qofte ne liberalizim e ekonomise qofte edhe ne parametrat e tjere. Qe nga viti 2002, kur erdhi ne pushtet qeveria e sotme, Turqia eshte nje nga vendet me rritjne me te madhe ekonomike ne Evrope.

  Nuk i them te gjitha keto per te treguar se Turqia eshte “e mire” dhe se “e meriton”, por per t’ju dhene nje pasqyre te asaj ēfare Turqia ka bere per nje bashkim me BE-ne. Dhe te gjitha keto jane bere me direktivat e Evropes nen premtimin e nje antaresimi ne te ardhmen. Por, me sa duket, megjithese i ka bere mire detyrat e shtepise nuk do marre me shume se nje kater dhe do e ngele klasen...Megjitahte, ju kujtoj se ka edhe nga ata nxenes ngeles qe ne te ardhmen behen te medhenj...Mbase nje dite, "diku tjeter", Turqia do "shkelqeje" dhe keta "profesoret" do behen pishman....


  P.S. Nuk jane aq te thjeshta gjerat…
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [xeni] : 11-06-2005 mė 06:31

 16. #16
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684

  Lightbulb

  Turqia ka qene dhe mbetet nje fuqi ushtarake... Te thuash te drejten, ne rajonin e vet, vetem Izraeli mund t'ja sjelle mire shpirtin ne maje te hundes, sa per te tjeret, as qe i prishet gjumi fare.
  Gjithsesi, per t'i hyre temes ne rrenje fare...
  Evropa kundershton hyrjen e Turqise ne BE vetem e vetem me aresyetimin qe Turqia eshte vend myslyman. PIKE! Gjerat e tjera, si psh arsyet ekonomike, etj, jane perralla te vjetra me gogole... u ka ikur koha, dhe nuk i ha me njeri.(te pakten ne te medhenjte ) Vetm me vrimat buxhetore vjetore te Italise dhe Spanjes, mund te ekuilibrohej fare mire ekonomia Evropiane me ate turke.
  Po thuaj, pse te rregullohet nje Turqi myslymane, kur ka ende pune per te bere per te mbyllur vrimat ne tubat e nje Italie mafjoze dhe dembele dhe nje Spanje qe nuk ka lene ndonjehere nam per aftesi te medha?(qe mbi te gjitha, jane dhe vende te "krishtera", apo jo?)
  Une kam patur rastin e mire te ndjek debate ne televizionet franceze, italiane dhe angleze... Te them te drejten, dhe me ndershmeri, permendeshin dhe probleme gjeostrategjike(si psh fakti qe Turqia vetem nje "thua" ka ne Evrope), sic permendeshin dhe disa klauzola ekonomike, por qe ishin dukshem argumente pa shtylle kurrizore... Ende sot e kesaj dite me kumbon ne vesh shkaku i te qenit myslyman...
  Puna thjeshtohet se tepermi me ane te sondazheve qe edhe publikohen nganjehere; sepse populli i shkrete(anonim) nuk ka dhe shume rezerva per te mbajtur ne te shprehur kunder myslymanizmit; gje qe nuk guxojne ta bejne udheheqesit e tyre(pervec Berluskes; po ai eshte prototip vallahi )
  Do te ishte shume me e thjeshte sikur gjerat te ishin vertete ato qe thuhen ne forum(mendimet tuaja); por, mos harroni qe ka dhe nje Greqi qe naten cirret kunder Turqise ne BE, dhe diten i mban ison dhe i shtron sixhadet kur te kaloje Ataturku me padishahet e tjere...
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e ANP
  Anėtarėsuar
  08-12-2005
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  35
  Turqia gjeografikisht nuk ndodhet ne Evrope. Pranimi i Turqise do te dhunonte vete emrin BE. Cfare do ta ndalte Marokun apo Egjiptin per te pretenduar te njejten gje? Turqia nuk i duhet Evropes si anetare. Nisur nga popullsia e tyre kjo do te rezultonte ne nje numer te madh perfaqesuesish turq ne parlamentin evropian, si rezultat Turqia do te kishte me teper fuqi vendimarrese se te gjitha 10 shtetet e reja te pranuara te bera se bashku p.sh. Te nenshkruhen marreveshje ushtarako-ekonomike dhe kaq. Pastaj, Turqia nuk permbush kushtet e BE-se per pranim (jane 30 e ca detyrime). Perse atehere u dashka te pranohet?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ANP : 18-12-2005 mė 21:35

 18. #18
  OPENMINDED Maska e land
  Anėtarėsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,684

  Wink

  Turqia eshte me shume ne Evrope sesa Luksemburgu; faktikisht eshte 10 here me shume ne Evrope me shume sesa Luksemburgu. Eshte me shume se San Marino, Vatikani, Monako, Andorra, Lihteshtajni, Sllovenia... Te pakten gjeografikisht; themi gjeografikisht, se Evropa gjeografike nuk ka te njejten pike rendese me Evropen politike. Nderkohe qe, etnografikisht, Turqia eshte me shume ne Evrope sesa Belgjika, Portugalia, Norvegjia, Finlanda, Irlanda, Hungaria etj.(ka me shume turq ne Evrope sesa portugeze, finlandeze, norvegjeze apo irlandeze, etj....) Pse nuk qenka Turqia ne Evrope?!?
  A nuk jane dhe gjermanet te ardhur njesoj si sllavet apo turqit? Apo thuaj, topi eshte i Gjermanise(psh) dhe penalltine e gjuajne vete...
  Ne anen tjeter, nese do te flasim per kritere apo kushte pranimi, Greqia nuk plotesonte as edhe nje kusht te vetem. Po ashtu edhe Spanja, Portugalia e ca te tjera.(Italise i eshte terhequr veshi me dhjetra here, madje edhe eshte paralajmeruar per perjashtim; Italia, njera prej ideatoreve dhe themeluesve te Bashkimit racist Evropian.)
  Per mua, islamizmi i Turqise nuk ka shance te ndikoje as per mire, as per keq ne gjendjen e mjeruar ku ndodhet "krishterimi" i kalbur dhe kultura e shthurrur evropiane. Ceshtja eshte raciste, dhe pike.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 18-12-2005 mė 22:08
  UNE JAM TI-TI JE UNE  E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

 19. #19
  Curva Sud Milano Maska e niku-nyc
  Anėtarėsuar
  20-03-2005
  Vendndodhja
  With God...
  Postime
  3,328
  Turqia ka disa probleme qe BE nuk i perballon dot ne qoftese anetaresoet Turqia. Problemi i pare esht emigracioni. Te gjithe e din qe te hyje Turqia ne BE do te thot viza falas per te gjith dhe fluksi do jet me milion dicka qe asnji komb nuk e do sidomos Gjermania, Franca, Italia...I njejti problem mbetet dhe per Shqiperine kan frik te na anetaresojn se e din qe Shqiptaret me kalime ne kufinjt pa viza do turren te gjith! Ligji i BE esht qe nuk pranoet emigracion ndermjet 2 vendeve qe jan anetar te BE.
  Problemi i dyte esht terorizmi! Mund te jet e lehte per ata qe hyjn ne Turqi dhe pastaj ne Evrope. Sdo te thot qe Turqit jan teroristet por do jet shum e lehte per grupet si Al-Qaeda te deportojn ne Evrope nga Turqia!
  Problemi i trete esht ekonomia Turke. Stambolli mund te duket i bukur por i gjith vendi vuan dhe nuk ka siguri qe te permisoet edhe ne qofse anetaresoet.
  Nuk duhet harruar qe Turqia vuan me problemet e te drejtave te njeriut dhe nuk i respekton sic duet!

  Evropa mund te gjej me miliona arsye pse mos ta anetaresojn Turqine dhe duhet pare dhe aspekti ekonomik ku Evropes do ti duen te shpenzojn me biliona dollar qe te ndertojn Turqine dhe vendet e tjera qe sapo kan hyr!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e ANP
  Anėtarėsuar
  08-12-2005
  Vendndodhja
  Londer
  Postime
  35
  banished.

  Stambolli ndodhet brenda kufijve te Evropes, jo Turqia. Edhe ai Stamboll dikur ka qene qytet bizantin qe otomanet e dikurshem e pushtuan. Le te jete popullsia e Stambollit 9 milion e ca, ata nuk jane Evropian nga identiteti, kultura, menyra e te jetuarit e nga 100 e ca gjera te tjera. Pastaj, Evropa nuk ka nevoje te zmadhohet edhe me teper! Gjithsesi pse? Nuk ndodhet ne Evrope, nuk permbush kriteret, si dhe nuk ekziston ndonje arsye tjeter per te zmadhuar me teper BE-ne. Pastaj Evropa eshte e care keshtu sic eshte tani, jo me me Turqine.
  guxo, frikės thuaji JO!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Referenca e burime historike
  Nga Kreksi nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 09-04-2015, 16:42
 2. Disa data historike
  Nga urtesia nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 12-10-2006, 13:47
 3. KADAREJA mbi Fene ne Shqiperi !!
  Nga NoName nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 126
  Postimi i Fundit: 01-07-2006, 00:09
 4. Ofertat me te reja per pune
  Nga ganoid nė forumin Ekonomi & biznes
  Pėrgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 21-01-2005, 13:30

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •