Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 81
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17

    Cili është njeriu më i zgjuar në botë?

    Njëherë, nje profesor i shkencave shoqërore, u dha si detyrë shtëpie studentëve të tij diçka shumë qesharake dhe të veçantë, por që për çudinë e të gjithëve, profesori e kishte shumë seriozisht. Studentët do të vlerësoheshin mbi këtë detyrë.

    Detyra ishte e thjeshtë dhe pa shumë shpjegime:

    Keni një javë kohë për të me gjetur emrin e njeriut më të zgjuar në botë? Dhe pasi ta gjeni, do dilni një nga një para klasës për t'ia treguar gjithë klasës se kush është njeriu më i zgjuar në botë dhe pse.

    Dhe ajo që ishte më e bukura ishte fakti se profesori u kërkoi nxënësve të tij të tregoheshin sa më objektivë në kërkimin e tyre.

    Vrijeni mendjen dhe gjejeni se kush është njeriu më i zgjuar në botë. Zëreni se ju jeni një prej atyre studentëve.

    Albo

  2. #2
    Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
    Anëtarësuar
    28-02-2005
    Vendndodhja
    Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
    Postime
    248
    Citim Postuar më parë nga Albo
    Njëherë, nje profesor i shkencave shoqërore, u dha si detyrë shtëpie studentëve të tij diçka shumë qesharake dhe të veçantë, por që për çudinë e të gjithëve, profesori e kishte shumë seriozisht. Studentët do të vlerësoheshin mbi këtë detyrë.

    Detyra ishte e thjeshtë dhe pa shumë shpjegime:

    Keni një javë kohë për të me gjetur emrin e njeriut më të zgjuar në botë? Dhe pasi ta gjeni, do dilni një nga një para klasës për t'ia treguar gjithë klasës se kush është njeriu më i zgjuar në botë dhe pse.

    Dhe ajo që ishte më e bukura ishte fakti se profesori u kërkoi nxënësve të tij të tregoheshin sa më objektivë në kërkimin e tyre.

    Vrijeni mendjen dhe gjejeni se kush është njeriu më i zgjuar në botë. Zëreni se ju jeni një prej atyre studentëve.

    Albo
    Je ti qe ke nxjerre kete teme

  3. #3
    Gate 7 Maska e Noerti
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    213
    E bukur kjo Albo, besoj se nuk do kene gjetur cili eshte njeriu me i mencur ne bote, pse: Diku ne bote ngahere do jete nje tjeter me i mire se ai qe mendojne se eshte me i mencuri ne bote apo me i forti apo me i shpejti etj etj.

    E gjeta????
    Ku është besa aty është dhe shpresa.

  4. #4
    Creator Spiritus Maska e Dito
    Anëtarësuar
    02-04-2004
    Vendndodhja
    Ne Bahçen time
    Postime
    3,882
    I urti kish kohen e tij per zgjuarsine, ndersa sot pushteti eshte me i zgjuari.

    Dito.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e friendlyboy1
    Anëtarësuar
    25-06-2002
    Postime
    769
    njeriu me i zgjuar ne bot jam vet ka dhe tjer po jo aq te zgjut sa mua.

  6. #6
    Perjashtuar Maska e diikush
    Anëtarësuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,069
    Citim Postuar më parë nga friendlyboy1
    njeriu me i zgjuar ne bot jam vet ka dhe tjer po jo aq te zgjut sa mua.
    ashtu eshte

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Me^bind
    Anëtarësuar
    12-11-2004
    Vendndodhja
    diku ketu
    Postime
    56

    Cool ...

    Detyra qe profesori ju kerkoi nxensve nuk ka pergjigje kurre!

    A mundet njeri ti gjej fundit pyetjes Per Se?.

    Dhe kjo eshte e profesorit eshte e njellojte si kjo . Keshtu eshte dhe puna e njeriut me te zgjuar !.



    Me^Bind
    Ne flasim gjuhen tuaj. Ne perkthejme idete tuaja.


    Amantya Communications!

  8. #8
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    29-09-2004
    Postime
    1,466
    profesori e kishte pyetje retorike

  9. #9
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Bre Albo,sa i apasionuar je ne keto tema!!

    Profesori ka patur po te njejtin qellim qe ke dhe ti ?? Ti lere studntet nje jave rresht duke bluajtur me mendjen e tyre se kush eshte njeriu me i zgjuar ne bote.

    Nese dikush ne bote eshte me i zgjuar nga gjithe te tjeret,atehere kush e vlerson si te tille?Nuk njoh ndonje figure qe jeton momentalisht dhe eshte vlersuar si me i zgjuari i gjithe te zgjuarve.Pergjigja qe ti kerkon ka diku nje kleqke (Trick)

    Mmmm!!!! Jam i sugurte qe ne fund do kthehesh me nje pergjigje qe bie ne kudershtim me te gjitha pergjigjet e dhena!

    ZiM
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  10. #10
    menefregist Maska e WaRrIoR
    Anëtarësuar
    04-09-2003
    Vendndodhja
    Me nei plazh tropikal
    Postime
    191

    Thumbs up Nice tema!!!

    Sikur ti njihja te gjithe njerezit e botes nje nga nje atehere do te mund te gjykoja se cili eshte me i zgjuari sipas mendimit tim!!!!

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e shitesi
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    ne frymemarrjen time
    Postime
    1,069
    Pas nje jave do ta jap pergjigjen lool
    Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

  12. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,391
    Postimet në Bllog
    17
    Njeriu me i zgjuar ne bote u gjet dhe te gjithe rane ne nje mendje ne mes te klases.
    Ata studente qe do te thoshin se nuk e di, apo nuk ka njeri me te zgjuar ne bote, merrnin 0 pike nga 100 te mundshme, dhe profesori as po tallej dhe as po bente bllof.
    Te jepje vetem nje emer dhe te mos jepje argumentin pse ai eshte njeriu me i zgjuar ne bote, te falte 10 pike nga 100 te mundshme vetem se u perpoqe.

    Vrijeni mendjen pasi nuk eshte aq e veshtire sa kujtoni. Sugjerimi i vetem i profesorit ishte "fokusoni vemendjen tek ata njerez qe njihni".

    Albo

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Purdue_Grad
    Anëtarësuar
    24-05-2005
    Vendndodhja
    Atlanta, Georgia, USA
    Postime
    8
    Une do thesha profesori sepse ai do me mbante me hater dhe do me jepte 100 pike. Po ne fakt, kjo do me bente mua me te zgjuar se profesori meqenese une perdora nje pergjigje te pasakte per te mare 100 pike.

    (kush ka mare klasa filozofie se une jam pyke nga ajo ane?)

  14. #14
    ...gjení... Maska e mad
    Anëtarësuar
    18-03-2004
    Vendndodhja
    Prage [EU]
    Postime
    1,321

    Arrow

    nje gje do doja, qe te sqarohej: me cfare matet objektiviteti per zgjuarsine e dikujt? me diplomat dhe gradat shkencore qe ka arritur? apo me ate qe ka dhene per njerezimin? sepse behet fjale per "Njeriun me te zgjuar", dhe jo detyrimisht ky njeri mund te jete i famshem ose i preferuar tek njerezit.

    une, idene time objektive, me aq sa njoh nga keto "mendjet" qe verdallisen neper planet, them Stephen Hawkins......
    pse?
    -eshte nje nga shkencetaret me te suksesshem te 30 viteve te fundit ne fushen e Fizikes dhe Matematikes, punoi ne shembuj te teorise se pergjithshme te relativitetit duke hartuar teknika te reja matematike ne kete sektor te kozmologjise. me pas, filloi te aplikonte idete e tij te meparshme ne studimin e Vrimave te Zeza. gjate ketij studimin duke perdorur Teorine Kuantike dhe Relativitetin e Pergjithshem, ai mundi te tregonte se keto vrima te zeza emitojne radioaktivitet.

    qe nga 1979, ka mbajtur vendin e Lucasian Chair/Professor of Mathematics (Karrikja Lukasiane e Matematikes), ne Universitetin e Kembrixhit, vend te cilin dikur e ka mbajtur edhe Sir Isaac Newton.

    fatkeqesisht, Stephen Hawkins eshte denuar nga natyra, te kaloje jeten e tij si paralitik, i ndihmuar ne komunikim prej nje kompjuteri. vuan nga ALS (ose Skleroza Laterale Amiotrofike )....me pak fjale, semundje qe vdes qelizat e trurit dhe te palces kurrizore qe kontrollojne muskujt. Kjo con ne dobesi dhe dhe ne stadin perfundimtar, paralize.

    {^_^}
    Ndryshuar për herë të fundit nga mad : 28-05-2005 më 06:05
    ::|maDes!gn © 2009|::

  15. #15
    menefregist Maska e WaRrIoR
    Anëtarësuar
    04-09-2003
    Vendndodhja
    Me nei plazh tropikal
    Postime
    191

    Smile hmmm

    Citim Postuar më parë nga Albo
    Vrijeni mendjen pasi nuk eshte aq e veshtire sa kujtoni. Sugjerimi i vetem i profesorit ishte "fokusoni vemendjen tek ata njerez qe njihni".

    Albo
    Da Vinci,Galilei,Newton,Einstein etj me te vertet kane qene njerez inteligjent te cilet kane bere shume per njerezimin por kush eshte ne gjendje te thote se cili prej tyre eshte me i zgjuar?

    Atehere...secili njeri ka jeten e tije."Bota" per secilin nga ne perbehet dhe perfaqsohet nga njerez qe njohim dhe qe kemi njohur gjate jetes tone me te cilat kemi raporte te ndryshme si :familjare,shoqerore,pune etj.
    Mund te them pa frike qe njeriu me i zgjuar ne boten time eshte babai im!Nga te gjithe njerezit qe njoh(shoke,shoqe,familiar,kolege etj).Eshte me i zgjuar pasi kete mund ta verej ne pergjigjet,ne sjelljen ne keshillat e tije,se cfare ka arritur ne jete...ne raportet qe ka me njerezit qe njeh etj etj.

    E kuptova keshtu temen!Ndoshta gabohem por besoj se eshte nje pergjigje qe ka kuptim...Sa pike do me japesh profesor?

    WaRrIoR
    Ndryshuar për herë të fundit nga WaRrIoR : 28-05-2005 më 09:16

  16. #16
    Argjentinas Maska e ArberXYZ
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Postime
    867
    Njeri do te thote "se me i zgjuari ne bote eshte profesori". Dhe da ta lere pa argument. Profesori, si profesor qe eshte, do ta pranoje se eshte me i zgjuari ne bote. Pra ai merr 100 pike.

    Kesaj i thone "Futja kot Plako"

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Jimy
    Anëtarësuar
    06-05-2005
    Postime
    196

    Wink Profesori ka bere pytjen qe s'ja di kuptimin vete

    Dikur perpara vitit 1990 ne Tirane , nje malsor pasi kishte rreth 2 ore qe sorollatej ne autobusin e unazes , i vjen shpirti ne maje te hundes dhe pyet fatorinon: Dua te zbres ne stacionin e fundit a mund te me ndihmosh ? Fatorino i pergjigjet : Je ne unaze plako nuk ka stacjon te fundit ,a ke mend me zbrit ?

    Eshte tamam si te kerkosh fundin e unazes.

    LA VIE LA VRAI

  18. #18
    Gate 7 Maska e Noerti
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    213
    I mer presori 100 pike, dhe ai qe thote qe ti je Z.Presor mer 10
    Ku është besa aty është dhe shpresa.

  19. #19
    gone Maska e helene
    Anëtarësuar
    26-02-2003
    Vendndodhja
    shume larg
    Postime
    913
    Vrijeni mendjen dhe gjejeni se kush është njeriu më i zgjuar në botë. Zëreni se ju jeni një prej atyre studentëve.
    Albo ne nje pyetje kaq relative pse piket qe jep profesori i quan ABSOLUTE???

    per mendimin tim i zgjuar eshte ai qe nuk abuzon me fjalen i zgjuar.
    Nuk mund te dallosh kush eshte me i zgjuari se s'je aq i zgjuar per ta dalluar

  20. #20
    Blanc et noir
    Anëtarësuar
    28-03-2005
    Postime
    490
    Ska dal ndonje i ''zgjuar'' ti japi pergjigje asaj pyetje qe shtron ai profja ..
    Quand le doigt montre le ciel, l' imbécile regarde le doigt.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Fillon Kreshma e Madhe
    Nga I KTHYERI në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 28-02-2023, 01:24
  2. Adem Demaçi
    Nga lum lumi në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 309
    Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
  3. Islami Ndërmjet Lindjes E Perëndimit
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 69
    Postimi i Fundit: 21-06-2011, 13:41
  4. Qëllimi dhe kuptimi i fesë - besimit
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 04-12-2004, 16:59
  5. ANTROPOLOGJIA e krishterë
    Nga Shpresmiri në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 29-10-2002, 19:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •