Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 81
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,818
  Postimet n Bllog
  3

  Cili sht njeriu m i zgjuar n bot?

  Njher, nje profesor i shkencave shoqrore, u dha si detyr shtpie studentve t tij dika shum qesharake dhe t veant, por q pr udin e t gjithve, profesori e kishte shum seriozisht. Studentt do t vlersoheshin mbi kt detyr.

  Detyra ishte e thjesht dhe pa shum shpjegime:

  Keni nj jav koh pr t me gjetur emrin e njeriut m t zgjuar n bot? Dhe pasi ta gjeni, do dilni nj nga nj para klass pr t'ia treguar gjith klass se kush sht njeriu m i zgjuar n bot dhe pse.

  Dhe ajo q ishte m e bukura ishte fakti se profesori u krkoi nxnsve t tij t tregoheshin sa m objektiv n krkimin e tyre.

  Vrijeni mendjen dhe gjejeni se kush sht njeriu m i zgjuar n bot. Zreni se ju jeni nj prej atyre studentve.

  Albo

 2. #2
  Armandoboni.com Maska e White_Shadow:)
  Antarsuar
  28-02-2005
  Vendndodhja
  Duke ikur ne hene per te dale nje xhiro nga MArsi me EMInene
  Mosha
  35
  Postime
  248
  Citim Postuar m par nga Albo
  Njher, nje profesor i shkencave shoqrore, u dha si detyr shtpie studentve t tij dika shum qesharake dhe t veant, por q pr udin e t gjithve, profesori e kishte shum seriozisht. Studentt do t vlersoheshin mbi kt detyr.

  Detyra ishte e thjesht dhe pa shum shpjegime:

  Keni nj jav koh pr t me gjetur emrin e njeriut m t zgjuar n bot? Dhe pasi ta gjeni, do dilni nj nga nj para klass pr t'ia treguar gjith klass se kush sht njeriu m i zgjuar n bot dhe pse.

  Dhe ajo q ishte m e bukura ishte fakti se profesori u krkoi nxnsve t tij t tregoheshin sa m objektiv n krkimin e tyre.

  Vrijeni mendjen dhe gjejeni se kush sht njeriu m i zgjuar n bot. Zreni se ju jeni nj prej atyre studentve.

  Albo
  Je ti qe ke nxjerre kete teme

 3. #3
  Gate 7 Maska e Noerti
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  37
  Postime
  213
  E bukur kjo Albo, besoj se nuk do kene gjetur cili eshte njeriu me i mencur ne bote, pse: Diku ne bote ngahere do jete nje tjeter me i mire se ai qe mendojne se eshte me i mencuri ne bote apo me i forti apo me i shpejti etj etj.

  E gjeta????
  Ku sht besa aty sht dhe shpresa.

 4. #4
  Creator Spiritus Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,883
  I urti kish kohen e tij per zgjuarsine, ndersa sot pushteti eshte me i zgjuari.

  Dito.

 5. #5
  njeriu me i zgjuar ne bot jam vet ka dhe tjer po jo aq te zgjut sa mua.

 6. #6
  Perjashtuar Maska e diikush
  Antarsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Citim Postuar m par nga friendlyboy1
  njeriu me i zgjuar ne bot jam vet ka dhe tjer po jo aq te zgjut sa mua.
  ashtu eshte

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Me^bind
  Antarsuar
  12-11-2004
  Vendndodhja
  diku ketu
  Postime
  56

  Cool ...

  Detyra qe profesori ju kerkoi nxensve nuk ka pergjigje kurre!

  A mundet njeri ti gjej fundit pyetjes Per Se?.

  Dhe kjo eshte e profesorit eshte e njellojte si kjo . Keshtu eshte dhe puna e njeriut me te zgjuar !.  Me^Bind
  Ne flasim gjuhen tuaj. Ne perkthejme idete tuaja.


  Amantya Communications!

 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-09-2004
  Mosha
  38
  Postime
  1,471
  profesori e kishte pyetje retorike

 9. #9
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,120
  Bre Albo,sa i apasionuar je ne keto tema!!

  Profesori ka patur po te njejtin qellim qe ke dhe ti ?? Ti lere studntet nje jave rresht duke bluajtur me mendjen e tyre se kush eshte njeriu me i zgjuar ne bote.

  Nese dikush ne bote eshte me i zgjuar nga gjithe te tjeret,atehere kush e vlerson si te tille?Nuk njoh ndonje figure qe jeton momentalisht dhe eshte vlersuar si me i zgjuari i gjithe te zgjuarve.Pergjigja qe ti kerkon ka diku nje kleqke (Trick)

  Mmmm!!!! Jam i sugurte qe ne fund do kthehesh me nje pergjigje qe bie ne kudershtim me te gjitha pergjigjet e dhena!

  ZiM
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 10. #10
  menefregist Maska e WaRrIoR
  Antarsuar
  04-09-2003
  Vendndodhja
  Me nei plazh tropikal
  Postime
  191

  Thumbs up Nice tema!!!

  Sikur ti njihja te gjithe njerezit e botes nje nga nje atehere do te mund te gjykoja se cili eshte me i zgjuari sipas mendimit tim!!!!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e shitesi
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  ne frymemarrjen time
  Postime
  1,069
  Pas nje jave do ta jap pergjigjen lool
  Feja e Shqiptarit eshte Shqiptaria

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,818
  Postimet n Bllog
  3
  Njeriu me i zgjuar ne bote u gjet dhe te gjithe rane ne nje mendje ne mes te klases.
  Ata studente qe do te thoshin se nuk e di, apo nuk ka njeri me te zgjuar ne bote, merrnin 0 pike nga 100 te mundshme, dhe profesori as po tallej dhe as po bente bllof.
  Te jepje vetem nje emer dhe te mos jepje argumentin pse ai eshte njeriu me i zgjuar ne bote, te falte 10 pike nga 100 te mundshme vetem se u perpoqe.

  Vrijeni mendjen pasi nuk eshte aq e veshtire sa kujtoni. Sugjerimi i vetem i profesorit ishte "fokusoni vemendjen tek ata njerez qe njihni".

  Albo

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Purdue_Grad
  Antarsuar
  24-05-2005
  Vendndodhja
  Atlanta, Georgia, USA
  Mosha
  40
  Postime
  8
  Une do thesha profesori sepse ai do me mbante me hater dhe do me jepte 100 pike. Po ne fakt, kjo do me bente mua me te zgjuar se profesori meqenese une perdora nje pergjigje te pasakte per te mare 100 pike.

  (kush ka mare klasa filozofie se une jam pyke nga ajo ane?)

 14. #14
  ...gjen... Maska e mad
  Antarsuar
  18-03-2004
  Vendndodhja
  Prage [EU]
  Mosha
  37
  Postime
  1,322

  Arrow

  nje gje do doja, qe te sqarohej: me cfare matet objektiviteti per zgjuarsine e dikujt? me diplomat dhe gradat shkencore qe ka arritur? apo me ate qe ka dhene per njerezimin? sepse behet fjale per "Njeriun me te zgjuar", dhe jo detyrimisht ky njeri mund te jete i famshem ose i preferuar tek njerezit.

  une, idene time objektive, me aq sa njoh nga keto "mendjet" qe verdallisen neper planet, them Stephen Hawkins......
  pse?
  -eshte nje nga shkencetaret me te suksesshem te 30 viteve te fundit ne fushen e Fizikes dhe Matematikes, punoi ne shembuj te teorise se pergjithshme te relativitetit duke hartuar teknika te reja matematike ne kete sektor te kozmologjise. me pas, filloi te aplikonte idete e tij te meparshme ne studimin e Vrimave te Zeza. gjate ketij studimin duke perdorur Teorine Kuantike dhe Relativitetin e Pergjithshem, ai mundi te tregonte se keto vrima te zeza emitojne radioaktivitet.

  qe nga 1979, ka mbajtur vendin e Lucasian Chair/Professor of Mathematics (Karrikja Lukasiane e Matematikes), ne Universitetin e Kembrixhit, vend te cilin dikur e ka mbajtur edhe Sir Isaac Newton.

  fatkeqesisht, Stephen Hawkins eshte denuar nga natyra, te kaloje jeten e tij si paralitik, i ndihmuar ne komunikim prej nje kompjuteri. vuan nga ALS (ose Skleroza Laterale Amiotrofike )....me pak fjale, semundje qe vdes qelizat e trurit dhe te palces kurrizore qe kontrollojne muskujt. Kjo con ne dobesi dhe dhe ne stadin perfundimtar, paralize.

  {^_^}
  Ndryshuar pr her t fundit nga mad : 28-05-2005 m 06:05
  ::|maDes!gn 2009|::

 15. #15
  menefregist Maska e WaRrIoR
  Antarsuar
  04-09-2003
  Vendndodhja
  Me nei plazh tropikal
  Postime
  191

  Smile hmmm

  Citim Postuar m par nga Albo
  Vrijeni mendjen pasi nuk eshte aq e veshtire sa kujtoni. Sugjerimi i vetem i profesorit ishte "fokusoni vemendjen tek ata njerez qe njihni".

  Albo
  Da Vinci,Galilei,Newton,Einstein etj me te vertet kane qene njerez inteligjent te cilet kane bere shume per njerezimin por kush eshte ne gjendje te thote se cili prej tyre eshte me i zgjuar?

  Atehere...secili njeri ka jeten e tije."Bota" per secilin nga ne perbehet dhe perfaqsohet nga njerez qe njohim dhe qe kemi njohur gjate jetes tone me te cilat kemi raporte te ndryshme si :familjare,shoqerore,pune etj.
  Mund te them pa frike qe njeriu me i zgjuar ne boten time eshte babai im!Nga te gjithe njerezit qe njoh(shoke,shoqe,familiar,kolege etj).Eshte me i zgjuar pasi kete mund ta verej ne pergjigjet,ne sjelljen ne keshillat e tije,se cfare ka arritur ne jete...ne raportet qe ka me njerezit qe njeh etj etj.

  E kuptova keshtu temen!Ndoshta gabohem por besoj se eshte nje pergjigje qe ka kuptim...Sa pike do me japesh profesor?

  WaRrIoR
  Ndryshuar pr her t fundit nga WaRrIoR : 28-05-2005 m 09:16

 16. #16
  Njeri do te thote "se me i zgjuari ne bote eshte profesori". Dhe da ta lere pa argument. Profesori, si profesor qe eshte, do ta pranoje se eshte me i zgjuari ne bote. Pra ai merr 100 pike.

  Kesaj i thone "Futja kot Plako"

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Jimy
  Antarsuar
  06-05-2005
  Postime
  196

  Wink Profesori ka bere pytjen qe s'ja di kuptimin vete

  Dikur perpara vitit 1990 ne Tirane , nje malsor pasi kishte rreth 2 ore qe sorollatej ne autobusin e unazes , i vjen shpirti ne maje te hundes dhe pyet fatorinon: Dua te zbres ne stacionin e fundit a mund te me ndihmosh ? Fatorino i pergjigjet : Je ne unaze plako nuk ka stacjon te fundit ,a ke mend me zbrit ?

  Eshte tamam si te kerkosh fundin e unazes.

  LA VIE LA VRAI

 18. #18
  Gate 7 Maska e Noerti
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Athine
  Mosha
  37
  Postime
  213
  I mer presori 100 pike, dhe ai qe thote qe ti je Z.Presor mer 10
  Ku sht besa aty sht dhe shpresa.

 19. #19
  gone Maska e helene
  Antarsuar
  26-02-2003
  Vendndodhja
  shume larg
  Postime
  914
  Vrijeni mendjen dhe gjejeni se kush sht njeriu m i zgjuar n bot. Zreni se ju jeni nj prej atyre studentve.
  Albo ne nje pyetje kaq relative pse piket qe jep profesori i quan ABSOLUTE???

  per mendimin tim i zgjuar eshte ai qe nuk abuzon me fjalen i zgjuar.
  Nuk mund te dallosh kush eshte me i zgjuari se s'je aq i zgjuar per ta dalluar

 20. #20
  Blanc et noir
  Antarsuar
  28-03-2005
  Postime
  465
  Ska dal ndonje i ''zgjuar'' ti japi pergjigje asaj pyetje qe shtron ai profja ..
  Quand le doigt montre le ciel, l' imbcile regarde le doigt.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Adem Demai
  Nga lum lumi n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 309
  Postimi i Fundit: 29-11-2016, 17:56
 2. Fillon Kreshma e Madhe
  Nga I KTHYERI n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 27-02-2012, 10:20
 3. Islami Ndrmjet Lindjes E Perndimit
  Nga forum126 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 21-06-2011, 13:41
 4. Qllimi dhe kuptimi i fes - besimit
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-12-2004, 16:59
 5. ANTROPOLOGJIA e krishter
  Nga Shpresmiri n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-10-2002, 19:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •