Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 100
 1. #81
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Studentja me leucemi, ndihm pr operacionin

  Shokt e saj hapin dy llogari pr t sponsorizuar ndrhyrjen  Esht studente n vitin e dyt Gjuh-Letrsi n Universitetin e Shkodrs, quhet Besnike Markola, 20 vjee, nga fshati Grmadh i Burrelit. Ajo vuan nga smundja e rnd e leucemis dhe nse nuk kryen nj operacion jasht Shqipris pr transplantin e palcs kurrizore q kushton rreth 100 mij euro ajo pas nj muaji nuk mund t jetoj. Familja e vajzs q sht n gjendje tepr t vshtir ekonomike, aktualisht po mban vajzn gjall duke bler gjak me lek borxh. Vajza 20 vjee, Besnike Markola, ka qen me shqetsimet e smundjes q n muajin shkurt t ktij viti. M pas ajo sht shtruar n spitalin "Nn Tereza" n Tiran ku vazhdon t qndroj. Sipas mjekve, vajza ka shrim vetm me ndrhyrje kirurgjikale jasht Shqipris pr t br transplantin e palcs kurrizore. Ky operacion q kushton rreth 100 mij euro mund t bhet n spitalet e Turqis ose n Itali. Pr familjen Markola, nj shum e till sht e paprballueshme. Duke par gjendjen n t ciln ndodhet Besnike Markola, studentt e universitetit "Luigj Gurakuqi" t Shkodrs kan marr nj nism humane pr mbledhjen e lekve n ndihm t shoqes s tyre, si dhe kan hapur dy numra llogarie n bank n "Raiffeisen Bank" n lek 1401666955, si dhe n euro nr. i llogaris sht 1400666955. Prej tri ditsh, studentt e universitetit "Luigj Gurakuqi" n hyrjen kryesore t shkolls kan vendosur nj ark ku student t ndryshm hedhin lek pr t ndihmuar sado pak 20-vjearen Markola q po lufton me vdekjen.

  do dit q kalon, jeta e studentes Besnike Markola vihet n pikpyetje. Sipas mjekve, nse ajo brenda nj muaji nuk kryen operacionin, ka mundsi t pakta pr t jetuar. Ndrsa familjart e kan t pamundur t prballojn nga ana financiare. Babai i vajzs dhe nna jan t papun prandaj ata krkojn ndihm.

  Gazeta Shqip - 2006-2007
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 2. #82
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Qeveria me 7 milion dollar krijon tregun informal t bursave studentore

  Bashkit, komunat dhe mijra student jan t prfshir n nj megaskem mashtrimi publik me deklarime t rreme

  Habjon Hasani
  Skema e qeveris pr shprndarjen e bursave pr studentt ka ndezur nj organizim antiligjor n t gjith vendin, n t cilin jan prfshir strukturat vendore dhe nj pjes e mir e studentve. Vetm n dy vitet e fundit, 709 milion lek (t reja) jan t akorduara nga Buxheti i Shtetit pr bursat e studentve. Por i gjith problemi n shprndarjen e ktyre fondeve ka konsistuar n kriteret e vendosura nga qeveria pr prfitimin e ktyre bursave. Me vendim t posam t Kshillit t Ministrave sht prcaktuar q secili student, q pretendon t fitoj nj burs t plot, duhet t ket maksimalisht 2 mij e 200 lek t ardhura pr frym n muaj n familjen e tij. T ardhurat n fjal, q jan prcaktuar si kriteri themelor nga vendimi i qeveris, rezultuan virtuale dhe krejt t gnjeshtrta, pasi mjafton t prmendet fakti se sht vet qeveria ajo q ka t prcaktuar n mnyr taksative pagn minimale n vlern 14 mij lek n muaj. Kshilli i Ministrave ka vendosur nj nivel tavan pr t ardhurat pr frym, i cili ka detyruar me mijra student t varfrohen vetm e vetm pr t patur nj burs mbshtetjeje pr prballimin e studimeve. Vetm Universiteti i Tirans i mori buxhetit t shtetit nj fond prej 138 milion leksh t reja pr vitin shkollor 2006. Sipas t dhnave t ofruara nga Universiteti, msohet se kjo shum sht sa 15 pr qind e t gjith fondit q i akordohet ktij universiteti nga buxheti i shtetit. Vet drejtuesit e Universitetit shprehen pa rezerva se kan dijeni t plot mbi mnyrn evazive se si prfitohen kto bursa nga ana e studentve, duke u shprehur se mungesa e kompetencave n rregullimin e buxhetit universitar i paralizon tentativat e tyre pr t shmangur fenomenin.
  -Nivelet
  Bursat e akorduara nga buxheti i shtetit prfshijn tet universitete n t gjith Shqiprin, si dhe dy akademi. N t gjitha kto institucione t larta arsimore, studentt q kan prfituar bursn jan detyruar t falsifikojn dokumentet e tyre, pasi pragu i vendosur nga qeveria bie ndesh me nivelin e cilsdo familje q mund t ket pretendime pr t shkolluar fmijt e saj. Ky sht nj fakt i pranuar edhe nga kshilltari i Kryeministrit Berisha pr Arsimin, Myqerem Tafaj, i cili i pohoi Albania-s tri dit m par se vendimi i qeveris sht jasht realitetit shoqror. Ndrkoh q ky vendim i qeveris, i pakonsultuar me asnj prej aktorve q lidhen me kt shtje, ka br q jo vetm n universitete t legjitimohet falsifikimi i dokumenteve pr bursn, por struktura t tra t qeverisjes vendore t angazhohen n pazare me studentt dhe familjet e tyre duke e prdorur kt gaf t qeveris shpesh her dhe n interesa personale.
  -Dmet
  Vlersimi i mangt q ekzekutivi i ka br nivelit t jetess s qytetarve ka br q t varfr e t pasur t pretendojn pr burs, pasi n raport me kriteret e vendosura nga qeveria t gjith jan t pasur, por nga ana tjetr ka 7 milion dollar q presin tu ndahen studentve. Ky fakt ka br q bursat ti synojn q t gjith, ndrsa n shum raste u sht mohuar e drejta njerzve q kan patur vrtet nevoj pr to. Kto t dhna i kan edhe drejtuesit e universiteteve, t cilt her pas here marrin sinjale se student q kan marr pr vite me radh bursa shtetrore rezultojn biznesmen dhe pronar n lokale luksoze dhe t shtrenjta t kryeqytetit. Amullia e krijuar nga vendimi gjithashtu ka shkaktuar edhe nj mas abuzimi n vet radht e universitetit, ku shpesh her ka patur sinjale se sekretaret dhe ekonomistet e fakulteteve kan shfrytzuar hapsirat ligjore pr t prfituar nga fondi i bursave, t cilat kategorizohen n gjysmbursa dhe t plota. Kjo ka ndodhur pasi legjislacioni ku referohen institucionet e universitetit pr caktimin e burss i jep t drejtn instancave universitare q n raste t caktuara ta kategorizojn (gjysmburs ose t plot) dhnien e fondit. Kjo ka ndodhur sepse n ligjin shqiptar jan t prcaktuar dy faktor kryesor n dhnien e bursave: pushteti vendor dhe universiteti. Ndrsa t dy kta faktor nuk kan asnj lidhje me njri-tjetrin dhe veprojn n mnyr trsisht autonome dhe t paharmonizuar, kompetencat q i jan ln universiteteve jan t rregulluara n ligj n mnyr t paqart e t padisiplinuar sipas shum studentve. Jan pikrisht kta t fundit, t cilt shpesh her jan ankuar se u sht akorduar vetm gjysm burse, ndrsa n dokumentacionin (e falsifikuar) q i kan paraqitur universitetit ata duhet q automatikisht t prftojn burs t plot. Nj tjetr problem n t gjith kt histori lidhet me qeverit studentore. N praktikn europiane kto instance jan shum t angazhuara n shtje q lidhen me t ardhurat dhe shprndarjen e t mirave materiale mes studentve. N kontrast me kto parametra, n vendin ton qeverit studentore jan trsisht indiferente, ndrsa aksesi n informacion pran fakulteteve sht gati njsoj i vshtir si pr studentt ashtu edhe pr mediat, pasi t paktn n tre fakultete n t cilat krkuam preventivat e detajuar t shprndarjes s bursave autoritetet e pan me shum skepticizm krkesn ton, duke mos guxuar asnjher t na vn n dispozicion materialin e krkuar.

  Gazeta Albania
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 3. #83
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Si zhvillohet provimi, kur shpallen fituesit. Ku mund t aplikosh

  Blerina KACA

  8 dokumentet pr t studiuar n Itali

  T studiosh n Itali, tanim nuk sht m nj risi. Madje prkundrazi, przgjedhja duket sikur bhet mes universiteteve t t njjtit vend. Kjo fal numrit t madh t studentve shqiptar q kan mbushur auditort e universiteteve italiane. Sipas t dhnave nga ambasada italiane, marrja e vizs sht e kushtzuar vetm nga provimi i gjuhs italiane. Provim i cili sht edhe prcaktues nse kandidati fiton apo jo t drejtn pr t studiuar n Itali. Provimi CELI, i gjuhs italiane, bhet nj intervist e cila vrteton edhe njohjen e gjuhs italiane dhe sht unik pr t gjith kandidatt, t cilt m par kan dorzuar n ambasadn italiane krkesn e pararegjistrimit nga ana e universitetit t zgjedhur. N fund t muajit gusht universitetet pritet t shpallin listat e t pranuarve.
  Kriteret
  Njohja e gjuhs sht nj nga kriteret baz q do t prcaktoj edhe fituesit. ka do t thot se asnj kandidat nuk do t’i nnshtrohet testit pr lndn prkatse n t ciln ka aplikuar, por vetm testimit pr gjuhn italiane. Test n t cilin ai duhet t marr maksimumin e pikve, pr t fituar n kt mnyr edhe bursn studimit. Prpos ksaj, n rast se kandidati shpallet fitues, ai duhet t paraqes pran ambasads italiane pasaportn, fotografi t muajit t fundit, vrtetim pr sigurimin shndetsor, pran shoqrive t prcaktuara nga ambasada italiane.
  Studentt
  Duket t jen m t favorizuar t gjith ata kandidat t cilt kan nj mikprits n shtetin fqinj, i cili siguron dhe garanton fjetjen e personit, akomodimin e tij pr gjat viteve t studimit. Gjat dorzimit dhe plotsimit t formularit prkats, t cilin do i interesuar e gjen n pran zyrave t ambasads italiane, duhet t paguaj edhe nj tarif t prcaktuar nga ambasada n Bankn Italo-Shqiptare.

  DOKUMENTACIONI

  1. Pasaport
  (personale e personit q do t aplikoj pr n universitetet italiane)

  2. Fotokopje pasaporte
  (e noterizuar dhe e prkthyer)

  3. Fotografi
  (t cilat duhet t jen domosdoshmrish t muajit t fundit)

  4. Sigurim shndetsor pran njrs prej shoqrive t mposhtme t sigurimit:
  Insig
  Sigma
  Interalbanian
  Sicred
  Intersig
  Sigal
  Atlantik
  Albsig
  DOKUMENTACIONI

  1-Fotokopje e sigurimit shndetsor
  (n t ciln duhet t jet shnuar emri i kompanis s sigurimit, si dhe t jet e noterizuar)

  2. Deklarat mikpritjeje nga ana e pritsit n Itali
  (shoqruar me kopje t lejes s qndrimit ose me kopje t nj dokumenti identifikimi n.q.s sht shtetas italian ose deklarat e studentit mbi hotelin ku do t qndroj (e kompletuar me emrin e hotelit, adresn).

  3. Urdhr-xhirimi i prhershm
  (i cili sht njkohsisht edhe pakthyeshm, n Bankn Italo-Shqiptare, prej 4.500 Euro.

  4-Formulari i plotsuar n do pjes t tij dhe i firmosur nga studenti.


  Londra, aplikimi nis tet jav prpara

  Tet jav prpara se t nis viti akademik, duhet t aplikoj n ambasadn angleze nj kandidat i cili dshiron t studioj n Londr. Ndryshe nga vendet e tjera, Anglia duket t ket edhe numrin m t madh t dokumentacionit dhe procedurave q duhen ndjekur nga ana e t interesuarve. Si dokumenti m i rndsishm konsiderohet letra e pranimit nga nj shkoll ose universitet me pages n Mbretrin e Bashkuar.
  far prmban letra
  Letra e pranimit nga shkolla duhet t prmbaj koston e tarifave t kursit dhe faturn e pagess, hollsi mbi akomodimin dhe kostot prkatse. Detaje mbi kursin (numrin e orve t msimit n jav, lndt, etj). Datat e fillimit, kohzgjatja e kursit dhe datat e prfundimit t kursit apo studimit tuaj. Dshmi t gjendjes financiare q vrteton se keni fonde t mjaftueshme pr t prballuar shpenzimet gjat periudhs s studimeve n MB. Nse shpenzimet do t mbulohen nga ju ose familja juaj, duhet t paraqisni dokumentet e poshtshnuara: Librez personale ose t familjes s kursimeve ose deklarata bankare. Dshmi t t ardhurave personale ose t antarve t punsuar t familjes tuaj. Nse dikush nga familja sht i vetpunsuar, duhet t paraqisni dokumentacion q vrteton biznesin e tij/saj.
  Nse keni prona n emrin tuaj apo si trashgimtar, duhet t paraqisni vrtetimet hipotekore mbi kto prona.
  Nse ju sponsorizoheni nga nj person apo institucion n MB, duhet t paraqisni dshmi t statusit ligjor t sponsorit, fotokopje t pasaports s tij/saj dhe dshmi t gjendjes s tij financiare ose vrtetim nga institucioni q sponsorizon studimet tuaja. Nse jeni student ose nxns, duhet t keni leje pr t’u shkputur nga shkolla q ndiqni aktualisht. Nse jeni i punsuar duhet t paraqisni nj letr nga pundhnsi juaj q cilson se ju jepet leje pr t ndjekur studimet. Pagesa e tarifs s vizs bhet n momentin e aplikimit. Pagesa e tarifs s vizs bhet vetm n lek shqiptare. Lista e tarifave t vizave sht e publikuar n stendn e ambasads. Tarifa nuk rimbursohet pavarsisht nga rezultati i aplikimit.

  DOKUMENTACIONI

  1-Dokumentet q do t paraqisni duhet t jen origjinale ose fotokopje t prkthyera n anglisht dhe t noterizuara. Edhe dokumentet q vijn nga MB duhet t jen origjinale.
  2-Nj formular t plotsuar (VAF 1).
  3-Dy fotografi t cilat nuk duhet t jen m t vjetra se 6 muaj nga data e aplikimit.
  4-Pasaport t vlefshme jo m pak se 6 muaj ose pr gjith kohzgjatjen e studimeve t propozuara n MB, nse do t studioni m shum se 6 muaj.
  5-Certifikat personale dhe familjare t aplikantit me vuln e Prefekturs dhe t Ministris s Jashtme.
  6-Diplomn dhe dftesn e notave t shkolls.
  7-Vrtetim nga shkolla ku studioni nse jeni student/nxns n vazhdimsi.
  8-Letr-pranimi nga nj shkoll ose universitet me pages n MB.


  Gjuha sht nj nga testet kryesore q bjn kandidatt

  Dy mnyra pr studime n Gjermani

  Blerina KACA

  Procedurat q duhet t ndjekin t gjith kandidatt nga vendi yn ose Kosova, pr t qen student i nj prej universiteteve n Gjermani, duket t jen m t lehta. Kjo sipas t dhnave nga ambasada gjermane n vendin ton, krahasuar me kandidatt e vendeve t tjera t Evrops. T studiosh n Gjermani ka dy mnyra, “rruga” e t cilave duhet ndjekur me prpikri t madhe, n rast se nuk dshiron t riprsrissh edhe nj her krkesn.
  Mnyra e par
  Nse sapo ke mbaruar gjimnazin dhe dshiron t studiosh n universitetet e Hamburgut, duhet t aplikosh n fillim n Studienkolleg. Ky sht nj vit i detyrueshm pr t huajt (qytetart q nuk i prkasin EU) prpara se t fillosh universitetin. Pr t marr nj vend n Studienkolleg duhet t bsh fillimisht nj provim t pranimit n Gjermani tek Studienkollegu, n t ciln ke aplikuar m par. Ky provim prbhet n shumicn e rasteve nga nj provim i gjuhs gjermane me shkrim, nj me goj e nj test. Nse e merr provimin merr edhe vendin n “Studienkolleg”. N Studienkolleg bn zakonisht 4-5 lnd msimore. Studimi ktu zgjat 1 deri 2 vjet. Mbasi mbaron Studienkollegun mund t aplikosh direkt n universitetet gjermane.
  Mnyra e dyt
  Nse ke studiuar m shum sesa 2 vjet n nj deg t caktuar n universitetet e vendit tnd, mund t aplikosh direkt n universitet gjermane (n t njjtn deg q ke studiuar dhe atje) pa pasur nevoj t bsh Studienkolleg prpara. Edhe ktu duhet t kesh njohuri t mira t gjuhs gjermane sepse ndrmjet dokumenteve q duhen pr aplikimin, sht edhe nj vrtetim se ke marr me sukses nj prej provimeve t mposhtme t gjermanishtes (emrat jan n gjermanisht):
  Test Deutsch als Fremdsprache fr Studienbeerber/-innen” (TestDaF) mit der Niveaustufe mindestens 4,0.
  Zentrale Mittelstufenprfung (ZMP)
  Abgeschlossene Mittelstufe III
  Abgeschlossene Mittelstufe II
  Abgeschlossenes mindestens 4-jhriges
  Germanistikstudium im Ausland
  TestDaF-Prfung mit der Niveaustufe unterhalb 4,0 (Einzelfallprfung erforderlich)
  Kto provime organizohen zakonisht nga “INSTITUTI GOETE”.
  Ku bhen provimet e gjuhs
  S pari, duhet theksuar se provimet e gjermanishtes pr n universitet jan nj nga kushtet e aplikimit. Pra, nse nuk ke nj provim t till nuk mund t aplikosh, ndrsa provimi n Studienkolleg sht provim pranimi, pra nse e merr at merr dhe vendin n studienkolegj. Provimet e prmendura m sipr mund t bhen n institutin GETE n do vend q ky institut ekziston. Provimin e pranimit pr Studienkolleg duhet ta bsh n Studienkolleg-un prkats, pra n Gjermani.
  Si merret viza?
  Pr t marr vizn duhet t aplikosh n Studienkolegj me post. Prej andej m pas rikthehet me post nj dokument, ku thuhet se ti mund t marrsh pjes n provimin e gjuhs. Me kt dokument dhe me nj garanci bankare ose garanci t nj shtetasi gjerman mund t marrsh nj viz dyjavore ose tremujore n ambasadn gjermane. Mbasi bn provimin n Hamburg dhe e merr at, pra e kalon me sukses merr nj viz 1-vjeare me t ciln mund t qndrosh n Gjermani.

  Testet q duhet t kryhen (ne Gjermanisht)

  1-Test Deutsch als Fremdsprache fr Studienbeerber/-innen”
  2-(TestDaF) mit der Niveaustufe mindestens 4,0.
  3-Zentrale Mittelstufenprfung (ZMP)
  4-Abgeschlossene Mittelstufe III

  1-Abgeschlossene Mittelstufe II
  2-Abgeschlossenes mindestens 4-jhriges
  3-Germanistikstudium im Ausland
  4-TestDaF-Prfung mit der Niveaustufe unterhalb 4,0 (Einzelfallprfung erforderlich)

  Dokumentet

  1-Kandidatt e interesuar duhet t aplikojn pr n universitetin e Studienkolegj me post.
  2-Pas ksaj po me post rikthehet prgjigjja, ku konfirmohet nse ti mund t marrsh pjes n provimin e gjuhs.
  3-Me kt dokument dhe me nj garanci bankare ose garanci t nj shtetasi gjerman, mund t marrsh nj viz dyjavore ose tremujore n ambasadn gjermane.
  4-Mbasi bn provimin n Hamburg dhe e merr at, pra e kalon me sukses merr nj viz 1-vjeare me t ciln mund t qndrosh n gjermani.
  5-Nse ke studiuar m shum sesa 2 vjet n nj deg t caktuar n universitetet e vendit tnd mund t aplikosh direkt n universitet gjermane.
  6- sht shum e rndsishme q do aplikant t ket njohuri shum t mira t gjuhs gjermane.


  Formulari gjendet n zyrat konsulltore t ambasads greke

  Viza “Shengen”, e domosdoshme

  Vit pas viti Greqia po kthehet n nj nga shtetet m t preferuara nga studentt shqiptar. Kjo edhe fal procedurave q ata duhet t ndjekin pr t qen student n nj nga universitet helene. Ashtu si pr aplikantt e tjer, t cilt kan nj garanci, nj krkes pr viz pun apo ftes biznesi, edhe pr studentt procedurat jan thuajse t njjta. Atyre u duhet t plotsojn fillimisht nj krkes, e cila duhet t jet e firmosur nga nnshkruesi dhe e kohve t fundit. Pas ksaj kandidatt plotsojn formularin, i cili jepet falas pran zyrs konsullore.
  Dokumentacioni
  Pasaporta sht nj dokumentet baz q duhet t paraqes n ambasadn greke do kandidat pr student. Krahas ktij dokumenti identifikues, do t ket edhe t tjer plotsuese, t cilat prcaktojn gjeneralitetet e kandidatit pr student si dhe ato familjare. Kshtu certifikata e lindjes, si dhe ajo e sigurimit t jets dhe shndetit n udhtim, kohzgjatja e s cils do t jet sa edhe kohzgjatja e vizs s krkuar, nuk duhet t mungojn n listn e dokumenteve q dorzon kandidati. sht shum e rndsishme q vet kandidatt t prcaktojn universitetin n t cilin dshirojn t studiojn, duke prcaktuar sakt fakultetin dhe qytetin. Kjo pasi krkesat shkojn n sekretarit e do universiteti i cili m pas kthen prgjigje nse ka vende apo jo pr student t huaj. Sipas t dhnave nga ambasada greke, krkesat duhet t depozitohen brenda dy muajve, ndrkoh q aktualisht ende nuk ka nisur puna pr vizat e studentve shqiptar.

  Dokumentet

  1-Krkes t plotsuar dhe t firmosur si dhe nj fotografi t kohve t fundit.
  2-Formulari jepet falas nga zyra konsullore tek i interesuari, gjat paraqitjes pran zyrs konsullore.
  3- Pasaport t vlefshme ose dokument tjetr kalimi i njohur nga vendi yn, n prputhje me pikat e prmendura n tabeln e dokumenteve t udhtimit, n baz t t cilve lejohet kalimi i kufijve t jashtm.
  4- Certifikat lindjeje.
  5- Certifikat e sigurimit t jets dhe shndetit n udhtim, kohzgjatja e s cils do t jet sa edhe kohzgjatja e vizs s krkuar.


  Adresat e internetit ku mund t gjesh informacion pr fakultetet

  Universitetet e Ameriks, formulart dhe pagesat


  Amerika mbetet ndrra e t gjithve. Brenda ksaj ndrre ka edhe nj m t madhe, me emrin Haward. Jo pak emra t njohur, mes t cilve edhe shqiptar, jan diplomuar n universitetin m t madh t Shteteve t Bashkuara t Ameriks, aty ku ndrra merr nj kuptim t ri, fal diploms harvardiane. Aplikimet pr n universitetet e Ameriks nisin njkohsisht me aplikimet n t gjitha universitetet e tjera jasht vendit. Ndryshe nga ambasadat e tjera, amerikania ka hapur edhe nj link t veant on_line, n t cilat t gjitha pyetjet jan t sqaruara mjaft mir npr buletinet e ambasads amerikane. Ve ksaj, do qytetar q krkon t dij m tepr rreth emigracionit n SHBA, mund t hap faqen zyrtare t ambasads www.usemb-tirana.rpo.at. Pr ata q nuk din anglisht, aty ofrohet dhe opsioni shqip, ku personat e interesuar pr emigrimin n “tokn e premtuar” mund t gjejn nj informacion shum t detajuar.
  Viza pr studime
  Pr t aplikuar pr nj viz t prkohshme ose q quhen ndryshe viza Jo-Emigrimi, t gjith ju kandidatt pr student duhet t postoni ose faksoni formularin-krkes n adresn: Zyra Konsullore, Ambasada Amerikane, Rr. Elbasanit #103, Tiran, Shqipri, Fax: +355-4-374-957, pr t krkuar nj intervistim pr viz. Krkesa pr takim duhet br minimumi 3 (tri) jav prpara udhtimit t aplikantit. Pas ksaj do t merrni vetm me an t posts prgjigjen n t ciln sht shnuar data dhe ora e takimit, si dhe instruksionet se ku mund t gjenden formulart prkats t aplikimit. Formulart e aplikimit mund t plotsohen nprmjet faqes s Internetit: http://www.usemb-tirana.rpo.at/consu...alb_forms.html. N qoft se ju nuk merrni nj prgjigje nga zyra konsullore brenda 7 (shtat) ditsh, ather duhet t postoni ose faksoni nj krkes tjetr. N asnj rast nuk do t pranohet krkesa nse e oni at personalisht n ambasad, me telefon apo e-mail. As rojet e sigurimit nuk pranojn krkesa tek dera.

  Pagesa

  1-Kur t krkoni vizn, nuk duhet t drgoni pasaportat, pagesat pr vizat apo dokumentet mbshtetse, bashk me formularin krkes.
  2-N qoft se krkesa bhet me an t posts, aplikantt duhet t vendosin pullat e posts me pages t mjaftueshme pr t kthyer prgjigjen me an t posts. N seksionin konsullor pranohen vetm individt q kan nj dat takimi.
  3-Pagesat pr vizat merren n ditn e takimit. Pagesa e tanishme pr t aplikuar pr nj viz Jo-Emigrimi sht rreth 100 dollar, e cila nuk kthehet mbrapsht.
  4- Zyra konsullore pranon edhe lek, gjithashtu sipas kursit t kmbimit.
  5-Pagesat me ek apo kart krediti nuk pranohen. Orari i pranimit t aplikantve fillon nga ora 08:00 deri n orn 09:00 t mngjesit, nga e hna n t enjte.
  6- Orari i intervistave fillon nga ora 09:00 deri n orn 11:00 paradite. Kur t merrni me post letrn e dat s intervists, ju nuk duhet t drgoni me faks dokumentet mbshtetse n zyrn konsullore, prfshir garancit nga t afrmit e tu n SHBA. Dokumentet q sillen, m prpara do t hidhen.
  7-Duhet t drgoni t gjith dokumentet, me t cilat t tregoni q keni lidhje t forta sociale, ekonomike dhe familjare me Shqiprin n ditn e intervists.


  Rumani

  do fitues duhet t ket n bank 500 euro kredi


  Pr t gjith t interesuarit t cilt kan przgjedhur Rumanin pr t studiuar, aplikimet kan nisur. do dit pran ksaj ambasade, n nj zyr t posame jepen informacione rreth krkesave, dokumenteve dhe kohs s prcaktuar pr t aplikuar. Si n t gjitha ambasadat e tjera, dokumentet q duhen dorzuar jan disa, ndrkoh q gjuha nuk sht kriteri baz pr t fituar n degn e preferuar. Pasi testimi bhet n gjuhn shqipe dhe pyetjet jan m shum rreth lnds q kandidati ka przgjedhur.
  Dokumentetsht e domosdoshme q pas krkess s par q ka paraqitur kandidati pr student, t vij nga Rumania nj letr-pranimi e drguar nga Ministria e Arsimit n Rumani, ku konfirmohet pranimi i krkess s studentit. M pas n listn e dokumenteve nuk duhet t mungoj kurrsesi sigurimi shndetsor. Dokumenti q provon q pagesa e studimit sht br, pasaporta bashk me fotokopjen e pasaports e vlefshme deri n 9 muaj. Si dhe dokumentet pr qndrimin (nse do t qndroj n konvikt, duhet certifikata nga shkolla, nse n apartament duhet kontrata). Gjithashtu do kandidat duhet t ket minimumi 500 euro n llogari bankare si dhe biletn e udhtimit.

  Dokumentet

  1-Letr-pranimi e drguar nga Ministria e Arsimit n Rumani, ku konfirmohet pranimi i krkess s studentit.
  2-Sigurimi shndetsor
  3-Dokumenti q provon q pagesa e studimit sht br
  4-Pasaport
  5-Fotokopje e pasaports e vlefshme deri n 9 muaj
  6-Dokumentet pr qndrimin (nse do t qndroj n konvikt duhet certifikata nga shkolla, nse n apartament, duhet kontrata).
  7-Aplikantt duhet t ken minimumi 500 euro n llogari bankare.
  8-Bileta e udhtimit.

  Tirana Observer
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 4. #84
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Antarsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,800
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime

  Kushtet pr t fituar tri degt e Arteve

  Blerina KACA

  Pr t fituar fakultetin e Arteve t Bukura, Sportet dhe Arkitekturn kandidatve u duhet t’i nnshtrohen konkursit. Ashtu si dhe vitin e shkuar akademik, fakultetet kan vendosur disa faza konkurrimi pr przgjedhjen e m t mirve, t cilat vazhdojn mesatarisht nj jav. Pikt kryesore do t’i ket konkursi, ndrsa Matura Shtetrore me t 4 provimet, prfshir edhe mesataren e viteve t shkolls s mesme ka nj minimale piksh. “N kto deg, prve konkursit q do t organizohet n shkollat e larta, pranimet do t bhen edhe n baz t rezultateve t provimeve t Maturs Shtetrore n masn: pr degn e Arkitekturs 35%, Artet 30% dhe Sportet 30% t pikve totale”, thot urdhri i dhn koh m par nga ministri i Arsimit dhe Shkencs, Genc Pollo, i cili do t gjej zbatim n kt faz konkurrimi. Pikt e tjera, q i bien respektivisht, 65% dhe 70%, i takojn asaj q do t fitojn kandidatt nga konkursi.

  Artet Figurative, 5 testime

  Konkursi pr Fakultetin e Arteve Figurative do t zhvillohet n pes dit, n dy specialitete: Piktur dhe Skulptur. I ndar n pes faza, konkursi do t prmbaj vizatim, skica t shpejta, realizim t nj pikture dhe skulpture dhe nj kompozim n piktur, vizatim etj.

  Skenografia, 3 seanca

  N mnyr q t fitosh n degn e Regjis, duhet t’i nnshtrohesh tri fazave t konkursit. N ditn e par, para komisionit duhet t paraqessh nj platform regjisoriale dhe duhet t testohesh pr formimin kulturor rreth teatrit, dramaturgjis, filmit, letrsis etj.

  Arti Skenik, monolog dhe etyd

  Pr degn e Aktrimit, prve monologut, monologut klasik, poezis, fabuls dhe tregimit, konkurrenti duhet t testohet edhe pr formimin kulturor, edukimin muzikor dhe t kontrollohet pr plastikn trupore. Pr degn e Aktrimit, prve monologut, monologut klasik, poezis, fabuls dhe tregimit, konkurrenti duhet t testohet edhe pr formimin kulturor, edukimin muzikor dhe t kontrollohet pr plastikn trupore. Konkurrentve do t’u bhen edhe krkesa t tjera nga komisioni, t cilat duhet t’i prmbush pr t fituar. Pr degn e Regjis s Filmit Televiziv, atyre do t’iu duhet formimi i prgjithshm dhe ai profesional. Ky i fundit do t matet nprmjet testeve teorike dhe praktike. Gjithashtu, kandidati duhet t hartoj nj platform regjisoriale filmike, tema dhe lloji do t caktohet gjat konkursit nga komisioni, por ai duhet t ket njohuri t mira edhe mbi prdorimin e aparatit fotografik me film. N baz t ksaj, studenti duhet t realizoj nj etyd regjisorial. Prve nj testimi pr formimin kulturor mbi kinematografin shqiptare dhe botrore, studenti duhet t ket me vete edhe nj aparat fotografik me film.

  Regjia dhe Skenografia

  N mnyr q t fitosh n degn e Regjis, duhet t’i nnshtrohesh tri fazave t konkursit. N ditn e par, para komisionit duhet t paraqessh nj platform regjisoriale dhe duhet t testohesh pr formimin kulturor rreth teatrit, dramaturgjis, filmit, letrsis etj. Dita e dyt, do t prmbaj vetm interpretim n monolog, tregim dhe poezi. Dita e tret, do t mbyllet me nj etyd regjisorial, tema e t cilit do t caktohet nga komisioni. Edhe pr degn e Koreografis, konkursi do t realizohet n tri dit. N ditn e par, jan ushtrime klasike t karakterit popullor, variacion ose monolog nga balete t ndryshme, kompozim t elementve pr ushtrimet klasike e popullore, por njkohsisht konkurrenti do t gjendet prball kontrollit pr njohurit teorike e praktike mbi folklorin koreografik shqiptar. N ditn e dyt, prve vlersimit t njohurive n historin e baletit shqiptar e botror, parashikohet pantonim, sipas krkess s komisionit.

  Fakulteti i Arteve Figurative

  Konkursi zhvillohet n pes dit, n dy specialitete: Piktur dhe Skulptur. I ndar n pes faza, konkursi do t prmbaj vizatim, skica t shpejta, realizim t nj pikture dhe skulpture dhe nj kompozim n piktur, vizatim etj. Sa i prket dits s pest, kandidati do t vlersohet pr formimin teorik n njohurit e historis s artit, interpretimin e materialeve personale dhe t nj autori tjetr. Kandidatt nuk duhet t harrojn pr t paraqitur dosjen e tyre personale, e cila duhet t prmbaj vizatime, piktura, skica etj. Si pr Fakultetin e Artit Skenik ashtu edhe pr Artet Figurative, materialet q duhen pr n konkurs do t prballohen nga vet konkurrentt. Pas konkursit, pr t gjitha fakultetet e Arteve t Bukura do t ngrihet nj Komision Vlersimi, i cili do t merret me llogaritjen e pikve t provimeve t detyruara si dhe rezultateve t marra gjat konkursit.

  Tabela

  Konkursi pr seleksionim dhe przgjedhjen e kandidatve t rinj do t zhvillohet sipas kritereve t mposhtme:
  Konkursi do t ket dy faza ose thn ndryshe, dy boshte kryesore:
  1. Pun praktike n atelie
  2. Testim teorik

  1. Puna Praktike n atelie do t zhvillohet si m posht:
  Kohzgjatja : 2 dit, nga 5or
  Tema e veprs: Studim nga natyra (Figur njeriu).
  Dimensioni i veprs: 70 x 90 cm
  Lloji i veprs: Vizatim ose Piktur (pr kandidat t Pikturs), Vizatim ose Skulptur (pr kandidat t Skulpturs)

  Disa sqarime t mtejshme t kritereve t msiprme

  Studimi nga natyra do t propozohet dhe organizohet si m posht:
  N t gjitha ateliet e shkolls ku do t zhvillohet testimi praktik i kandidatve pr student do t ket modele t vendosur (figur njeriu). Studentt do t prezantohen me modelet dhe m pas ata do t vetvendosin:
  a. Cilin model zgjedhin.
  b. Mnyrn se si kompozojn.
  c. Mjetin me t cilin realizojn veprn.
  Konkursi pr seleksionim dhe przgjedhjen e kandidatve t rinj do t zhvillohet sipas kritereve t mposhtme:
  Konkursi do t ket dy faza, ose thn ndryshe, dy boshte kryesore:
  1. Pun praktike n atelie
  2. Testim teorik

  1. Puna Praktike n atelie do t zhvillohet si m posht:
  Kohzgjatja : 2 dit, nga 5or
  Tema e veprs: Studim nga natyra (Figur Njeriu).
  Dimensioni i veprs: 70 x 90 cm
  Lloji i veprs: Vizatim ose Piktur (pr kandidat t Pikturs), Vizatim ose Skulptur (pr kandidat t Skulpturs)

  Disa sqarime t mtejshme t kritereve t msiprme.
  Studimi nga natyra do t propozohet dhe organizohet si m posht:
  N t gjitha ateliet e shkolls ku do t zhvillohet testimi praktik i kandidatve pr student do t ket modele t vendosur (figur njeriu). Studentt do t prezantohen me modelet dhe m pas ata do t vetvendosin:
  a. Cilin model zgjedhin.
  b. Mnyrn se si kompozojn.
  c. Mjetin me t cilin realizojn veprn.

  Letr vizatimi 70x90,
  Telajo pikture 70x90, si dhe t gjitha mjetet e tjera plotsuese pr t realizuar nj vepr n vizatim apo n telajo (pikture).

  Pr kandidatt e Skulpturs, fakulteti siguron materialin (balt plastik, armatur) n qoft se ata zgjedhin modelimin, Plastikn pr t realizuar punn e tyre.

  2. Testimi teorik
  Kohzgjatja: 2 dit + ( n varsi t nr. t konkurrentve)
  Fazat:
  Faza e par
  sht testimi i kandidatit pr student n lndn Histori Arti. Ky Testim do t kryhet nprmjet prgjigjes direkt mbi tezn e zgjedhur. Teza sht e fsheht.
  Literatur:
  - T gjith materialet me t cilat kan studiuar n shkollat e mesme
  - Historia e Artit (E.H. Gombrixh)
  - Aventur e Artit n shek. XX dhe materiale t tjera alternative.
  Faza e dyt
  sht intervist e kandidatit pr student me antart e Komisionit.

  Qllimi sht: Pr t testuar nivelin e prgjithshm kulturor, ndjeshmrin artistike, marrdhnien e tij me nj proces artistik q ai kryen, e lidhur kjo ngusht me formacionin e fakultetit, krkesat tij, si dhe ato ka ky fakultet krkon prej studentve dhe iu ofron atyre njkohsisht.

  Faza e tret
  sht shqyrtimi i dosjes personale t kandidatit pr student, n t ciln ai prezanton praktikisht nj grup punsh t kryera prej tij, dhe q ai mendon se bjn prezantimin m t mir artistik t tij. Kto pun mund dhe duhet t plotsojn imazhin e puns praktike q ai kryen n atelier n dy ditt e para t konkursit.

  III – Dosje profesionale personale
  1. Vizatime e skica t ndryshme, realizime me laps karbon etj. Realizime n vaj, tempera, akuarel etj. (pr pikturn)
  2. Realizime n skulptur me foto si dhe punime n skulptur etj. (pr skulpturn)
  3. Realizime n teknika t grafiks, tekstil, foto, video, punime n kompjuter etj.

  Vizatim Piktur,skulpture

  Letr vizatimi 70x90,
  Telajo pikture 70x90, si dhe t gjitha mjetet e tjera plotsuese pr t realizuar nj vepr n vizatim apo n telajo (pikture).

  Pr kandidatt e Skulpturs, fakulteti siguron materialin (balt plastik, armatur) n qoft se ata zgjedhin modelimin, Plastikn pr t realizuar punn e tyre.

  2. Testimi teorik
  Kohzgjatja: 2 dit + ( n varsi t nr. t konkurrentve)
  Fazat:
  Faza e par
  sht testimi i kandidatit pr student n lndn Histori Arti. Ky Testim do t kryhet nprmjet prgjigjes direkt mbi tezn e zgjedhur. Teza sht e fsheht.
  Literatur:
  - T gjith materialet me t cilat kan studiuar n shkollat e mesme
  - Historia e Artit (E.H. Gombrixh)
  - Aventur e Artit n shek. XX dhe materiale t tjera alternative.
  Faza e dyt
  sht intervist e kandidatit pr student me antart e Komisionit.

  Tirana Observer
  Ndryshuar pr her t fundit nga Zemrushja : 08-05-2007 m 01:25
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 5. #85
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 24 postime
  Rektori i UT-s, Shezai Rrokaj: Ministria t gjej nj zgjidhje

  Studentt, lot n fakultete: Po na ndryshojn degn

  Qindra student t rinj krkojn t mos regjistrohen


  Sapo elet dera e sekretaris, turma t rinjsh drejtohen me nxitim drejt saj. M pas prindrit. T irrituar ata i hakrrehen sekretares. "Zonj, un nuk dua t ndryshoj deg. Jam shum mir n degn ku kam fituar, pse duhet t shkoj te kjo tjetra". Nga ana tjetr, nj z i shpejt shpjegon: Ky sht urdhri i ministris, duhet t marrsh dokumentet q ktu e t shkosh n degn tjetr ku t ka dal emri...Rregulli krkon q studentt t regjistrohen n degn e par q kan fituar dhe t shkojn n t dytn, kundra dshirs s tyre. Pr t‘i dhn nj zgjidhje problemit, rektori i UT-s, Shezai Rrokaj, tha se Ministria e Arsimit duhet t ndrhyj sa m par.

  Nj kaos i vrtet dje n Fakultetin e Histori-Filologjis, ku asistuam n nj proces regjistrimi t studentve t rinj. Por jo vetm aty, por n t gjitha sekretarit msimore t Universitetit t Tirans, si na informojn burimet. Jan me qindra student q derdhin lot pr t mos ndryshuar degn e studimit. Zemrats s tyre i shtohet edhe arroganca dhe nervozizmi i prindrve dhe t afrme. Problemi sht i thjesht n dukje, por i madh pr nga natyra, pasi s‘ka marr ndonj prgjigje nga Ministria e Arsimit. N baz t mekanizmave q ka caktuar ky dikaster pr przgjedhjen e studentve jan dy regjistrime; ai paraprak dhe prfundimtar. Studentt fitues t shkollave t larta u regjistruan javn e kaluar. Por nj pjes e mir e tyre, mbi 2000, duhet t‘i trheqin dosjet nga fakultetet ku jan regjistruar dhe t shkojn n nj tjetr, ku iu ka dal srish emri si fitues.

  Ministria e Arsimit bri t ditur, prmes zyrs s shtypit se Qendra e Prpunimit Informatik kreu shprndarjen e dyt t kandidatve pr arsim t lart me sistemin Merit-Preferenc, duke marr parasysh pikt dhe krkesat e secilit. Nga kjo rezulton se 2.422 kandidat ngrihen n nj preferenc m t lart. Kshtu me ose pa dshir, ata duhet t kryejn regjistrimin, sepse ky sht rregull.

  Ndaj nj kandidat q ka renditur si preferenc t 6-t degn e anglishtes, dhe sht regjistruar n raundin e par, duhet t regjistrohet nse i ka dal emri si fitues, tashm q sht br shprndarja e dyt e pikve. Pra me pikt q ka marr ai duhet t shkoj n preferencn e tij t pest q sht frngjishtja. Pr kt duhet t regjistrohet nga dega e par dhe t shkoj tek e dyta edhe n rast se tashm ndihet mir me fitoren n anglisht.

  Ky sht problemi q shqetsonte dje qindra t rinj t ngjashm me rastin e lartprmendur si shembull.

  Ata i kan br krkes Ministris s Arsimit q t mos iu ndryshoj degn kundra vullnetit t tyre. T pyetur pr renditjen e preferencave n formularin A2, ata thon se kjo nuk duhet t jet kusht, pasi kan pikt e nevojshme dhe duhet t zgjedhin se ku duhet t studiojn dhe jo t‘ua caktoj me pahir Ministria e Arsimit.

  I njohur me kt shqetsim, rektori i Universitetit t Tirans, Shezai Rrokaj, tha se "Ministria e Arsimit duhet t gjej nj zgjidhje pr kta student". Ata jan ndr m t mirt e universiteteve dhe nuk duhet t kushtzohen pr degn ku do t studiojn. Sipas Rrokajt sht e drejta e tyre t studiojn n nj deg t caktuar, kur e kan numrin e duhur t pikve dhe Ministria e Arsimit nuk mund t drgoj n shkoll t rinjt n mnyr urdhrore.

  Dje ishte dita e par e regjistrimeve, ku n fakultetet e Tirans kan kryer regjistrim vetm studentt q fituan pr her t par, ndrsa ata q duhet t ndryshojn deg nuk kan pranuar. Pritet q ditn e hn, dikasteri i Arsimit t sqarojn t rinjt, por edhe sekretarit pr zgjidhjen e ktij problemi.
  Gazeta Shqip
  #VamosArgentina

 6. #86
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 24 postime
  800 student n krkim t dhomave me qira

  Zyrat imobiliare kan zhvendosur zyrat e puns n prag t fillimit t vitit t ri akademik, sikurse dhe qiraxhinjt kan zn radh para kangjellave t konviktit t universitetit "Aleksandr Xhuvani" n qytetin e Elbasanit. Menaxher t ktyre agjencive t vogla, apo dhe t moshuar q krkojn t "mbushin" banesat e tyre bosh. Konviktort e pamundur pr t‘u akomoduar n Qendrn e Strehimit t Studentve, jan ndrkoh n krkim t nj shtpie sa m komode por edhe sa m t lir. Msohet se nga 1500 student t rinj q nisin studimet n kt vit akademik n kt universitet, mbi nj mij jan nga rrethet jasht Elbasanit, ose fshatrat prreth. Ndrkaq, nj pjes e vogl e tyre mundet t akomodohen n godinn e konviktit universitar, pasi aktualisht aty nuk mund t strehohen m tepr s 1100 student. Ata qndrojn nga 5-6 vet n nj dhom. Ky fluks krkesash ka rritur menjher mimin e qeras s banesave n kt qytet. Aktualisht, nj hyrje nj plus nj, nga 10 mij lek q mund t jepej n do muaj t viti, aktualisht sht rritur gjer n 20 mij lek. Studentt e Elbasanit nuk shpresojn pr nj godin t re studentore, pasi krkesa pr nj fond prej 20 milion leksh ende nuk ka marr asnj prgjigje nga Ministria e Arsimit.
  Gazeta Shqip
  #VamosArgentina

 7. #87
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 24 postime
  Bursat, 8 mij lek n muaj pr studentt, 5 mij pr nxnsit

  Pr her t par prfitojn t rinjt me statusin e invalidit


  Nxnsit dhe studentt, q nuk kan t ardhura ekonomike, si dhe ata q kan rezultate shum t mira n msime do t prfitojn burs. Kt e vendosi dje qeveria. Kt vit jan miratuar 300 bursa m shum pr nxnsit dhe 300 bursa m shum pr studentt. Kjo, pr shkak t rritjes s numrit t nxnsve t vitit t par n arsimin e mesm profesional, si dhe rritjes s numrit t studentve n vitin e par. Gjithashtu, n ndryshim nga viti i kaluar marrin burs edhe nxnsit dhe studentt q kan statusin e invalidit. N vendimin e djeshm t qeveris parashikohen bursat pr vitet e para, pasi studentt e tjer i marrin bursat n vijimsi. N total, pr kt vit jan 2400 nxns t konvikteve q marrin burs, t cilve u shkon n form ushqimi n mens dhe jo para n dor. Ndrkoh, jan 1200 student t viteve t para q marrin burs me para n dor.

  "Ashtu si edhe n vitin e kaluar prfitojn burs studentt q vazhdojn studimet n specialitetin e matematiks dhe n at t fiziks, pas prfundimit t vitit paraardhs me not mesatare tet", bhet e ditur n relacionin prcjells t vendimit. Po kshtu, jan edhe 25 student t vitit t par q marrin burs, sepse jan m t mirt e maturs pr kt vit. Por, n sugjerimin e Ministris s Drejtsis br pr Ministrin e Arsimit ishte q t merrnin burs edhe studentt e sistemit part-time. Por kjo pik sht hedhur posht nga dikasteri i Arsimit me pretendimin se ata jan njerz t punsuar.

  Pagesa mujore ose ndryshe bursa sht 8000 lek pr t gjitha fakultetet, prjashtim bn akademia sportive, ku studentt marrin 8500 lek n muaj. Ndrsa nxnsit e shkollave t mesme, q rrin n konvikte marrin 5 mij lek n muaj. Ndrkoh q, po kaq sht shuma q duhet t derdhin prindrit do muaj n konvikt pr ta. N tabeln shoqruese t vendimit thuhet se "pr shkollat 9-vjeare financimi i shtetit sht 5000 dhe financimi nga nxnsi sht 4800 lek pr ushqim dhe 200 shpenzim vetjak".

  N t gjith vendin jan rreth 12 mij nxns dhe student, q prfitojn burs nga shteti. Ata jan fmij q vijn nga familje me t ardhura t pakta ekonomike, jetim, invalid, si dhe nj numr m i vogl studentsh, q dalin me not mesatare mbi 8-t. Kshtu, ka bursa sipas merits, prve bursave pr shkaqe ekonomike. N kt kategori, shumica e prfituesve jan studentt dhe m t pakt nxnsit. N baz t merits do t‘u jepet burs nxnsve me rezultate t shklqyera n provimin e Maturs Shtetrore 2007, numri i t cilve sht 25". Po kshtu, prfitojn edhe ata student q regjistrohen n vitin e par t shkolls s lart, q kan mbaruar shkolln e mesme me medalje t art. Pr nxnsit sht shtuar edhe nj kategori e re, q prfiton dhe jan ata t shkollave profesionale me rezultate t shklqyera n msime. Ndrsa, kriteret ekonomike t prfitimit t burss jan t ngjashme me ato t viteve t mparshme. Sipas kriterit ekonomik, prfitojn burs nxnsit dhe studentt q vijn nga familje me t ardhura t pakta. T gjith nxnsit q e gjejn veten n kategorit e botuara n tabel duhet t paraqesin dokumentet n sekretarin e shkolls. N t gjith vendin, nga bursat e shtetit prfitojn n t 4 vitet e studimit rreth 5000-6000 nxns dhe 5000-6000 student.
  Gazeta Shqip
  #VamosArgentina

 8. #88
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,255
  Faleminderit
  0
  26 falenderime n 24 postime
  UT-ja, provimet e mbartura n minisezone  Studentt do t‘i japin provimet q kan t mbartura nga viti paraardhs n disa sezoneve dhe jo vetm n dy t tilla. Kt e bri t ditur dje rektori i Universitetit t Tirans, Shezai Rrokaj. Kshtu, nisur nga ky vit, studentt nuk jan t detyruar t japin nga tri apo katr provime n nj muaj, por mund ta caktojn vet kohn se kur do t‘i japin kto provime. Kt vendim e kan marr t gjith kshillat e fakulteteve t UT-s. Ai vjen si ndihm pr studentt q nuk kan arritur ta mbyllin vitin me t gjitha provimet. Kshtu, nj student i vitit t dyt, q ka nga viti i par katr provime t vlersuara me notn katr, mund t‘i jap n cilindo muaj t vitit akademik. Por m par duhet t regjistrohet n sekretari. N nj takim t organizuar dje n Fakultetin Ekonomik t Tirans, dekani Dhori Kule ua ka komunikuar nj vendim t till studentve, t cilt jo vetm e kan mirpritur por edhe e kan prshndetur. Numri i studentve mbets n provime sht tepr i lart n t gjitha fakultetet e Universitetit t Tirans. Nj gj e till do t shmang stazhet q i detyronin studentt t humbnin frekuentimin e shkolls pr nj vit akademik.  Gazeta Shqip
  #VamosArgentina

 9. #89
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  23-02-2008
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ftes Studentve Shqiptar

  Dega e Partise Socialiste ne Selanik nen kujdesin e Sekretarit per Marredhenje me Jashte dhe Kryetarit te Fressh-Thessaloniki z. Aleks Buda ne bashkepunim me Fakultetin e Studimeve Nderkombetare dhe Europiane Ekonomiko Politike te Universitetit Macedonia te Selanikut ju informon:

  Ne datat 30/04-04/05/2008 do organizohet konferenca ThessISMUN me studente nga e gjithe Greqia dhe Europa ku do te diskutohen tematika mbi diplomacin ndrkombtare, prballjen me krizat rajonale si dhe diskutime te tjera sipas modelit te diskutimeve ne Kombet e Bashkuara (Model United Nations). Per me shume informacion mbi axhenden dhe programin e diskutimeve drejtohuni tek http://sites.mgkworld.net/thessis08/.
  Ne kuader te bashkepunimit organizatoret ftojne 5 student nga universitetet shqiptare te cilet do te przgjidhen nga profesoret e tyre apo rekomandime te tjera. Kriter i rndsishm prbn gjuha angleze pasi punimet dhe diskutimet do t zhvillohen n anglisht.
  Nse jeni t interesuar dhe pr m shum informacion mund t kontaktoni me ne n adresn e-mail:
  info@ps-selanik.com

 10. #90
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Antarsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  5
  39 falenderime n 29 postime

  Konkurs Nderkombetar per Esse

  Banka Boterore ne bashkepunim me qeverine e Norvegjise ju fton qe te merrni pjese ne Konkursin Nderkombetar per Esse, me temen " Shaping the city of your dreams"

  Per me shume klikoni ketu
  • The rest is silence.


 11. #91
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Dokumentet q ju duhen ditn e provimeve


  Nj or prpara kohs zyrtare sht afati i prcaktuar nga Ministria e Arsimit pr t gjith maturantt. Ata duhet t jen prpara ors 09:00 n godinn prkatse ku do t zhvillohet provimi, n mnyr q t bhen t gjitha verifikimet e duhura. Gjithashtu, duhet q nxnsit t ken me vete ditn e provimit pr identifikim certifikatn personale me fotografi ose letr njoftim, pasi hyrja do t bhet n baz t emrave q jan t afishuar n listat prkatse t do shkolle. Sistemimi i do nxnsi/kandidati, n mjediset/sallat e provimit bhet nj nga nj, sipas rendit t hyrjes s tyre. Ndalohet ndrrimi i vendeve.
  N ato shkolla apo mjedise ku provimi administrohet vetm n nj klas, sistemimi i nxnsve bhet sipas rendit alfabetik. Provimet e Maturs Shtetrore do t zhvillohen vetm me shkrim. Ato do t drejtohen, organizohen dhe realizohen nga Komiteti i Maturs Shtetrore, n mnyr t centralizuar (vlersim i jashtm), duke eliminuar n kt mnyr diferencat e vlersimeve q burojn nga vlersimi i brendshm (n baz shkolle). Hartimi i tezave t provimeve dhe vlersimi do t bhet n nivel qendror nga qendra e specializuar QKAVP, duke u bazuar n urdhrat, udhzimet dhe rregulloret prkatse t MASH, nn drejtimin dhe administrimin e drejtprdrejt t Komitetit t Maturs Shtetrore.

  Skualifikimi

  Sipas rregullores s Maturs Shtetrore, nse nj nxns thyen rregullat e provimit, ather administratori i provimit njofton prgjegjsin e administrimit t provimit dhe merr kto masa disiplinore. Masat disiplinore konsistojn automatikisht deri n prjashtimin e kandidatit nga provimi. Kshtu, nj nxnsi i hiqet e drejta e dhnies s provimit t maturs pr 3 vjet, n qoft se prpiqet q t jap provim pr nj nxns tjetr. I njjti penalizim ndiqet edhe n rastet kur dikush nga kandidatt kapet duke dhn apo marr kopje nga persona t tjer brenda apo jasht mjediseve ku zhvillohet provimi. Penalizime do t ket edhe pr ata persona, t cilt blejn nj kopje t testit ose prpiqen t marrin informacione nga persona t tjer mbi prmbajtjen e testit. Nga ana tjetr kandidatt duhet t jen t kujdesshm q t mos bjn komente mbi prmbajtjen e testit apo zgjidhjen e tij gjat kohs s zhvillimit t provimit, pasi mund t nxirren automatikisht nga mjediset.

  8 rregulla ditn e provimit

  1- Nxnsi/kandidati paraqitet n shkoll 1 (nj) or prpara fillimit t provimit. N kt koh kryhet identifikimi i nxnsit/kandidatit, hyrja n mjediset e provimit (klasa), ulja e tyre n vende si dhe leximi i rregullave pr nxnsit/kandidatt.

  2-Procesi i identifikimit t do nxnsi/kandidati gjat hyrjes s tyre n mjediset e provimit kryhet nga prgjegjsi i administrimit t provimit. Me krkesn e tij, ai mund t ndihmohet nga drejtori i shkolls dhe administratort e provimit.

  3-Pas fillimit t zhvillimit t provimit, drejtori i shkolls NUK lejohet t hyj n mjediset ku zhvillohet provimi.

  4-Hyrja dhe ndarja e do nxnsi/kandidati npr klasa, bhet duke ndjekur RIGOROZISHT rendin zbrits te lists emrore te drguar nga AVA.

  5-Nxnsi/kandidati, ditn e provimit, ka me vete pr identifikim certifikatn personale me fotografi ose letrnjoftim.

  6-Lejohet hyrja n provim vetm e nxnsit/kandidatit t shpallur n list.

  7-Sistemimi i do nxnsi/kandidati, n mjediset/sallat e provimit bhet nj nga nj, sipas rendit te hyrjes se tyre. Ndalohet ndrrimi i vendeve.

  8- N ato shkolla apo mjedise ku provimi administrohet vetm n nj klas, sistemimi i nxnsve bhet sipas rendit alfabetik.

  14 raste kur mund t prjashtohesh

  1- Nse kandidati nuk sht i pajisur me dokument identifikimi si certifikata personale.

  2- Nuk qndron n vendin q i caktohet.

  3- Prpiqet t jap provimin pr nj nxns/kandidat tjetr.

  4- Bn prpjekje t fitoj n mnyr t padrejt informacion mbi prmbajtjen e testit.

  5- Merr ose jep ndihm, informacion, kopje ose komunikon me nxns/ kandidat t tjer.

  6- Bn komente lidhur me prmbajtjen ose zgjidhjen e testit gjat kohs s zhvillimit t provimit.

  7- Prdor mjete shkrimi t ndryshme nga ato t specifikuara pr kt qllim (t cilat jan: stilolaps me ngjyr t zez ose blu dhe vizore, laps, gom - vetm pr provimin e Matematiks).

  8- Merr me vete telefon celular, radio ose do mjet tjetr komunikimi n mjedisin e provimeve.

  9- Largohet nga mjedisi i provimit pa kryer procesin e sekretimit.
  10-Shkruan ose dmton kodin e sekretimit (barkodin) t vendosur n test.

  11- Nxnsi/kandidati prjashtohet nga provimi, n qoft se thyen rregullat e provimit.

  12- Nxnsi/kandidati prjashtohet nga provimi dhe i hiqet e drejta t jap provimet e Maturs pr 1 vit, n qoft se nuk zbaton rregullat e pikave 54.3, 54.4,
  54.5, 54.8. N qoft se prgjegjsi i administrimit t provimit merr nj nga masat e parashtruara n pikn 55.1 ose 55.2, ai urdhron nxnsin/kandidatin t largohet nga salla e
  provimit, pa shqetsuar t tjert.

  13-N rast se nxnsi/kandidati refuzon t largohet nga mjedisi i provimit, prgjegjsi i administrimit t provimit e informon at mbi mosnjohjen e rezultatit dhe lejon vazhdimsin e provimit.

  14-Maturantt q dorzojn testin e provimit prpara kohs s prcaktuar, nuk duhet t dalin nga mjedisi ku zhvillohet provimi para dy orve nga fillimi i tij, por t grumbullohen n nj sall, t prcaktuar q m par.


  T.O
  Sui generis

 12. #92
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Kriteret e reja pr konkurentt n Shkolln e Policis


  Drejtues t lart t policis kan ftuar edhe maturantt q t marrin pjes n konkursin e Shkolls s Policis, pr Patrulln e Prgjithshme, q zhvillohet m 10 korrik n Pallatin e Kongreseve. Madje pr ata q kt vit mbarojn shkolln e mesme jan krijuar edhe disa lehtsira, n mnyr q t mos pengohen t konkurrojn edhe n deg t tjera. N vend t diploms se shkolls s mesme do t'u pranohet vrtetim notash me fotografi dhe e konfirmuar nga Drejtoria Arsimore.

  Por, n momentin e marrjes se diploms duhet ta paraqesin at pran zyrs s personelit n Drejtorin e Policis s Qarkut, n t kundrt nuk do t lejohen t vazhdojn konkurrimin edhe nse jan fitues.

  Konkursi

  do kandidat pr polici, prvese duhet t marr parasysh t gjitha rreziqet dhe vshtirsit e puns, si dhe t'i shrbej qytetarve me dinjitet, duhet t plotsoje edhe disa kushte, tashm t prcaktuara me ligj. Gjithka sht prcaktuar si n ligjin e ri t policis, ashtu edhe n rregulloren e testimit pr t gjith ata q duan t bhen polic. Aplikimi tashm ka nisur dhe dokumentet e nevojshme duhet t jen paraqitur deri m dat 25 qershor. N fund fitues do t jen 150 persona, q do t vazhdojn trajnimet n shkolln e policis, pr t qen m pas pjes e Patrulls s Prgjithshme t Policis. Q t hysh n radht e policis, prvese duhet t jesh domosdoshmrisht shtetas shqiptar, duhet t kesh edhe arsimin dhe kualifikimet e nevojshme pr kt detyr, madje duhet t kesh edhe dshmi aftsie pr drejtim automjeti t tipit B.

  Kriteret

  Pr t veshur uniformn blu t Policis s Shtetit, prve prballimit t vshtirsive t puns, duhet plotsuar 8 kritere. T drejtn pr t'u bt punonjs policie, sipas projektligjit t policis, e ka do person q sht shtetas shqiptar, si dhe ka zotsi t plota pr t vepruar. Ndrkoh q kriter tjetr sht edhe gjendje e mir shndetsore dhe t jet i aft fizikisht pr t kryer detyrn. Nuk sht nj kusht i fort arsimi, pasi edhe vetm shkolla e mesme mund t jet e mjaftueshme pr nj punonjs t rolit baz t policis. Gjithashtu nse dikush krkon t bhet polic, duhet t jap informacionin e krkuar n lidhje me punn e tij t mparshme ose nj histori t shkurtr apo ndonj problem tjetr q lidhet me pranimin e tij n forcn policore. Pas plotsimit t t gjitha kritereve t prcaktuara me ligj, sht e nevojshme nj periudh prove prej nj viti.

  Testi fizik

  Pasi t ken prmbushur t gjitha kriteret teorike, ata q e kalojn kt prov, do t'i nnshtrohen provs fizike pr t'u br pjes e policis. Duhet t kalojn domosdoshmrisht edhe testin fizik, ku fillimisht duhet t'u prgjigjen 8 pyetjeve t testit pr vendimet n dileme. Pasi t ken dhn prgjigje pr seciln nga pyetjet, ather do t mund t fillojn prmbushjen e t gjitha detyrimeve fizike, q nga testi i krcimit vertikal, testit pr muskujt e barkut, testit t maksimumit t pompave, atij t vrapimit dhe t ecjes, etj. M pas do t mblidhen pikt pr secilin nga ushtrimet e testit fizik.

  DOKUMENTET

  1. Diploma e shkolls s mesme ose vrtetim notash me fotografi, i konfirmuar nga Drejtoria Arsimore

  2. Formulari i plotsuar i aplikimit, t prcaktuar nga struktura qendrore e personelit n Drejtorin e Prgjithshme t Policis

  3. Fotokopje e pasaports ose certifikat lindjeje me fotografi

  4. Dshmi penaliteti

  5. Fotokopje e dshmis s aftsis s drejtimit t automjetit t tipit B

  KRITERET

  1. T jet shtetas i Republiks s Shqipris

  2. T ket zotsi t plot pr t vepruar

  3. T jet n gjendje t mir shndetsore dhe i aft fizikisht pr t kryer detyrn

  4. T ket mbaruar shkolln e mesme

  5. T jap informacionin e krkuar n lidhje me punn e tij t mparshme ose ndonj shtje tjetr q lidhet me pranimin e tij n shrbimin policor

  6. T mos jet dnuar penalisht me vendim t forms s prer

  7. T ket dshmi t aftsis s drejtimit t automjetit t tipit B

  8. Nuk ka t drejt t aplikoj pr t'u pranuar n Polici personi ndaj t cilit sht marr masa disiplinore e prjashtimit nga Policia e Shtetit ose e largimit nga shrbimi civil.

  SKUALIFIKIMI

  Kandidati skualifikohet n mnyr t menjhershme n rastet kur:
  1. Nuk prmbush nj nga kriteret e pranimit

  2. Nuk kalon testin me shkrim

  3. Nuk kalon testin e aftsive fizike

  4. Nuk kalon kontrollin shndetsor dhe psikologjik

  5. Ka qen i dnuar m par pr kryerjen e nj vepre penale

  6. Ka pranuar se ka kryer m par vepr penale

  7. Ka deklaruar t dhna t rreme apo ka paraqitur dokumente t falsifikuara q kan pr qllim t rrisin mundsit pr punsim t aplikantit

  8. Nga testi pr prdorim droge rezulton se sht ose ka qen prdorues droge ose provohet se sht regjistruar si prdorues droge n shtat vitet e fundit

  9. Ka kryer nj krim n mosh t mitur nn 14 vje


  T.O
  Sui generis

 13. #93
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Formulari A2, te gjitha detajet si duhet plotesuar


  Ministria e Arsimit shpall formularin A2 per zgjedhjen e deges nga ana e te gjithe maturanteve, qe duan te vazhdojne studimet e larta. Rrathet e tepert qe ngaterronin maturantet, sivjet jane hequr, por, megjithate, eshte shtuar numri i degeve qe ata kane mundesi te ndjekin. Ndersa numri i degeve qe kandidatet per ne universitete kane te drejte te zgjedhin, mbetet serish 10. Edhe sivjet, sipas udhezimit te ministrit te Arsimit dhe Shkences, zgjedhja do te funksionoje sipas rendit preferencial. Pra, ne fillim zgjidhet dega me e preferuar, me pas ajo me pak e preferuar e keshtu me radhe. Dega e 10-te do te jete me pak e preferuara nga maturantet.

  Udhezimet

  Udhezimet, te firmosura nga drejtori i APRIAL (Agjencia e Pranimit ne Institucionet e Arsimit te Larte), Frederik Shalesi, u tregojne me detaje kandidateve se si duhet te veprojne per ta plotesuar. Udhezimi thekson se duhet plotesuar vetem formulari origjinal, pasi cdonjeri prej tyre do te jete i personalizuar. Pra, cdo formular ka te shkruar emrin e maturantit. Ai mund te fotokopjohet prej ketyre te fundit dhe kandidatet mund te ushtrohen me fotokopjet, por origjinali duhet dorezuar i plotesuar ne rregull. Para se Formulari A2 t'i jepet maturantit, nga mesuesi kujdestar do te plotesohet me pergjegjesi, pa korrigjime nota mesatare, e cila duhet shkruar me shifra dhe me fjale. Formulari ne fjale ne pjesen e prapme permban disa udhezime te shkurtra. Ne fund jane vendet ku do te firmosen nga nxenesi, mesuesi kujdestar dhe drejtori i shkolles, pasi te kene shkruar emer dhe mbiemer. Mesuesi kujdestar dhe drejtori i shkolles mbajne pergjegjesi per formularet e shperndare, pasi ata jane unike dhe nuk riprodhohen.

  Plotesimi

  Leximi i formularit do te behet ne menyre elektronike, ndaj maturantet duhet te kene kujdes kur ta plotesojne. Nje gabim i vetem e ben te pavlefshem ate. "Studiojeni, konsultohuni, provoni ne fotokopje dhe vetem pasi te jeni te bindur, plotesoni origjinalin", keshillojne specialistet. Sipas tyre, maturantet do te shpallen fitues vetem ne nje program studimi, sipas pikeve te mbledhura. Te dhenat per nxenesin jane marre nga plotesimi i Formularit Al. Ne krye te Formularit A2, eshte sigla e Pranimeve 2008 ne Arsimin e Larte permes parimit Merite-Preference (MeP), emri i shkolles, rrethi, qyteti ose fshati, numri i identifikimit te shkolles dhe ne te djathte ID e maturantit. Ne pjesen e majte eshte vendosur Emri, Atesia dhe Mbiemri i nxenesit, si dhe datelindja e tij. Ky konceptim tregon qe askush nuk mund te marre nje Formular A2, qe nuk i perket atij. Poshte emrit te maturantit eshte vendosur Nota Mesatare, e cila duhet plotesuar me shifra dhe me fjale. Ketu me kujdes dhe pergjegjesi, mesuesi ploteson kutite me shifra arabe. Shifrat duhet te jene te qarta, pa korrigjime dhe me stilolaps me ngjyre te zeze. Vetem ne rastin e notes 10.00 mbushen te kater kutite. Ne te gjitha rastet e tjera, nota fillon ne kutine e dyte. Per shembull, 6.53, pra mbushen tre kuti. Kujdes, nota mesatare eshte nota e te kater ose pese viteve te studimit. Eshte ajo note qe do te vendoset ne deftesen e Pjekurise per maturantet e ketij viti shkollor.

  200 Dege jane te renditura ne formularin A2, i cili ka filluar te shperndahet tashme neper shkollat e mesme te te gjithe vendit. Vitin e kaluar ishin vetem 196 te tilla, por me shtimin e 4 degeve me vendim te Keshillit te Ministrave, numri i tyre eshte rritur.

  2000 Leke shuma qe do te paguhet nga maturantet ne nje banke ose ne Posten Shqiptare. Kandidatet do te paraqesin faturen kur te duan te marrin formularin ne shkolle. Kjo fature do t'u mbahet, si deshmi qe pagesa eshte kryer sipas udhezimeve

  Per secilen shkolle, Formulari A2 eshte shoqeruar me tabelen ku ne krah te cdo ID jane shenuar gjeneralitetet dhe te dhena te tjera. Tabela origjinale, e plotesuar me kujdes dorezohet bashke me Formularet A2 te plotesuar, ne APRIAL, ndersa fotokopja e tabeles ruhet ne shkolle.  K.J
  Sui generis

 14. #94

  Antarsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime n 46 postime
  Dolen notat apo nuk kane dalur akoma.???
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 15. #95
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Oraret dhe afatet, si bhet regjistrimi n universitete

  Pas prpunimit t t gjith t dhnave t grumbulluara pr kandidatt maturant pr studime n t gjitha universitetet shtetrore, APRIAL (Agjencia Kombtare e Pranimeve n Institucionet e Arsimit t Lart) ka realizuar prcaktimin e fituesve t Fazs s Par. Nga lista e fituesve t ksaj faze, sht nxjerr tabela e pikve me t cilat ka fituar n nj program t caktuar studimi, fituesi i fundit. N kolonn Rend, ku sht vendosur i rendituri i fundit, bie n sy se n disa programe studimi, nuk ka pasur krkesa pr t plotsuar kuotat. P.sh. n programet e studimit Vreshtari Enologji t Universitetit Bujqsor, Inxhinieri Fizike t Universitetit Politeknik, Matematik - Fizik t Universitetit t Kors etj.

  N kolonn Renditja Baz, tregohet se i sati sht renditur fituesi i fundit, n renditjen fillestare pr at program studimi, p.sh. n programin e studimit 026 - Administrim Biznes t Universitetit t Tirans, fituesi i fundit (i 460-ti) sht renditur i 1928 ndr t gjith ata q kan shnuar n nj nga preferencat e tyre kt program studimi.
  Regjistrimi
  Regjistrimi i kandidatve fitues do t kryhet nprmjet dy fazave, asaj paraprake dhe prfundimtare. N fazn e par e cila do t nis ditn e sotme dhe prfundon n 17 shtator kandidatt q rregjistrohen nuk jan prfundimisht fitues. Ata do t quhen t till vetm nse do t riregjistrohen n t njjtn deg gjat fazs prfundimtare e cila do t zgjas nga data 26 shtator deri n datn 3 tetor. Gjat fazs s dyt t rregjistrimeve kandidatt do t paguajn edhe tarifn vjetore t rregjistrimit e cila sht e ndryshme pr seciln nga 200 fakultetet n vend. Gazeta "Tirana Observer" boton dokumentacionin e plot q duhet t dorzojn fitruesit pr t dyja fazat e rregjistrimit.

  Rregjistrimi Paraprak

  1-Kandidatt fitues duhet t bjn regjistrimin e tyre paraprak n programin e studimit ku jan shpallur paraprakisht fitues pran sekretarive msimore t fakulteteve n datat 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 shtator 2008 prej ors 08:00 deri n orn 18:00.

  2-Pr regjistrimin paraprak kandidati duhet t paraqitet personalisht pran sekretarive msimore dhe t dorzoj nj dosje individuale, me dokumentet origjinale t mposhtme:

  a)Dftes pjekurie origjinale
  b)Dokument identifikimi dhe fotokopje t tij. N dosje mbahet vetm fotokopja e dokumentit t identifikimit.
  c)2 fotografi
  d)Mandat arktimi i tarifs s regjistrimit prej 1.500 lek (Nr i llogaris ku do t derdhet tarifa duhet t krkohet n fakultetin prkats)

  3-N kryerjen e procedurs s regjistrimit paraprak, sekretarit msimore t fakulteteve mbajn regjistr t vecant, ku kandidatt fitues shkruajn vet emrin, atsin, mbiemrin dhe nnshkruajn n momentin e regjistrimit pr dorzimin e dokumenteve, duke shnuar datn dhe orn e regjistrimit.

  4-Sekretaria msimore e pajis kandidatin q regjistrohet me nj flet-regjistrimi paraprak, ku t shnohet numri i regjistrimit, emri i kandidatit, si dhe data e ora e regjistrimit. Flet-regjistrimi paraprak duhet t jet i nnshkruar nga dekani e nga kryesekretarja msimore e fakultetit dhe duhet t jet i vulosur.

  Regjistrimi Prfundimtar

  1-Nis n datn 25 shtator dhe prfundon n datn 3 teteor
  2-Rregjistrimet do t kryhen nga ora 8.00 e mengjesit deri n orn 18.00 e pasdites

  2-Listat prfundimtare e kandidatve fitues, n form t shkruar dhe elektronike do tu dorzohen IAL-ve, n datn 25 shtator 2008 nga MASH. Po at dit kto institucione duhet t afishojn listat n vende t dukshme, n mjediset e fakulteteve prkatse.

  3-Kandidatt q jan shpallur fitues n listat prfundimtare, n nj program tjetr studimi, t nj preference t tyre m t lart, do t regjistrohen nga programi i studimit ku jan regjistruar paraprakisht, dhe t regjistrohen n programin e studimit ku jan shpallur prfundimisht fitues.

  4-Kandidatt t cilt edhe n listat prfundimtare rezultojn fitues n t njjtin program studimi, nuk kan nevoj t riregjistrohen.

  5-Sekretarit msimore t fakulteteve n datat 26, 27, 28, 29, 30 shtator dhe 1, 2, 3 tetor 2008, prej ors 08:00 deri n orn 18:00, duhet t kryejn regjistrimet e kandidatve q jan shpallur fitues n nj program studimi tjetr, t nj preference m t lart t tyre dhe t regjistrojn kandidatt e rinj fitues, sipas listave prfundimtare t fituesve, t shpallura nga APRIAL-i. Kandidatt q regjistrohen, do tu kthehet dosja individuale, me dokumentet si m sipr.  Studentt e trojeve, rregjistrimet nga 1-3 tetor

  Ministria e Arsimit dhe Shkencs njofton t gjith kandidatt shqiptar nga trojet jasht shtetit si Kosova, Maqedonia, Mali i zi, Presheva, Bujanovci dhe Medvegja, se duhet t regjistrohen pran sekretarive msimore t fakulteteve n Institucionet shqiptare t Arsimit t Lart, n datat 1, 2 dhe 3 tetor 2008, duke paraqitur dokumentet:

  a) Dftes pjekurie origjinale
  b) Dokument identifikimi dhe fotokopje t tij. N dosje mbahet vetm fotokopja e dokumentit t identifikimit.
  c) 2 fotografi
  d) Mandat arktimi i tarifs s regjistrimit prej 1.500 lek (Nr i llogaris ku do t derdhet tarifa duhet t krkohet n fakultetin prkats)

  Dokumentet a dhe b duhet t jen t prkthyera n gjuhn shqipe dhe t noterizuara.

  Lista e ktyre kandidatve fitues, sipas programeve t ndryshme t studimit, prcaktohen nga Ministrit e tyre t Arsimit, apo autoritetet e autorizuara n vendet prkatse, n prputhje me kuotat e e pranimeve t miratuara nga Kshilli yn i Ministrave, dhe duhet t drgohen n Institucionet publike t Arsimit t Lart deri m datn 30 shtator 2008.

  Hapen 12 deg t reja n universitete

  Qeveria miratoi dje hapjen e 13 programeve msimore n pes universitete t ndryshme t vendit. Nnt programe msimore jan n Universitetin e Tirans, ndrsa katr t tjera jan n dy filialet e tij, prkatsisht n Kuks dhe n Sarand.
  Programet n Tiran
  Universiteti Bujqsor i Tirans do t ket dy programe t reja pr kt vit akademik. I pari sht "Inxhinieria e prpunimit t drurit", ndrsa e dyta sht "Inxhinieria pyjore". Programet e studimeve t ciklit t dyt realizohen me 120 kredite dhe zgjatja normale e tyre sht dy vite. Ndrsa Universiteti Politeknik i Tirans do t ket katr programe t reja. I pari sht programi "Gjeologji inxhinierike dhe hidrogjeologji". Programi i dyt sht "Inxhinieri e burimeve natyrore", me profile t ndryshme dhe dy programet e tjera jan "Inxhinieri gjeofizike" dhe programi i studimit "Inxhinieri e gjeomjedisit". Programet e tjera do t hapen n Fakultetin e Shkencave t Natyrs n kryeqytet pr "Shkencat dhe teknologjit ushqimore". N prfundim t ktij programi studenti merr diplomn e nivelit t dyt, DND, n Shkencat dhe Teknologjit Ushqimore. Programi tjetr sht n
  n Fakultetin e Shkencave Sociale. N kt fakultet do t jen dy programe t reja pr kt vit akademik. I pari sht "Psikolog shkollor/organizacional". Studenti q prfundon kt program merr diplomn e nivelit t dyt, DND, profili psikolog shkollor/organizacional. Ndrsa programi i fundit n Universitetin e Tirans sht programi i studimit "Psikolog klinik i zhvillimit dhe marrdhnieve".
  Degt n Fakultetin e Kuksit dhe t Sarands
  Dy filialet e Universitetit t Tirans n Kuks dhe n Sarand do ken kt vit akademik tre deg t reja. N t dy filialet do t ket deg t Gjuhs Angleze. Kuotat e pranimit pr kt vit jan nga 25 student pr do filial. Ndrsa n degn Infermieri e prgjithshme pr kt vit akademik do t jet vetm n Universitetin e Kuksit dhe kuotat pr kt vit jan 60 student.

  Cikli i par i Gjuhs Angleze dhe Infermieris n Kuks dhe Sarand

  1. Kuotat e programit t studimit Gjuh Angleze, n filialin e Kuksit jan 25;
  2. Kuotat e programit t studimit Gjuh Angleze, n filialin e Sarands jan 25;
  3. Kuotat e programit t studimit Infermieri e prgjithshme, n filialin e Kuksit jan 60.

  Tarifa vjetore e shkollimit pr studentt, q regjistrohen n vitin e par, n kto programe studimi, me koh t plot, n vitin akademik 2008-2009, sht 15 000 (pesmbdhjet mij) lek.

  Programet e reja n Universitetin Bujqsor t Tirans
  1. "Inxhinieri prpunim-druri", n prfundim t t cilit lshohet diplom e nivelit t dyt, DND, n Inxhinieri prpunim-druri;
  2. "Inxhinieri pyjore", n prfundim t t cilit lshohet diplom e nivelit t dyt, DND, n Inxhinieri pyjore.
  Programet e studimeve t ciklit t dyt realizohen me 120 kredite dhe zgjatja normale e tyre sht dy vite.

  Programet e studimit t ciklit t dyt n UT
  sipas fakulteteve:

  1. N Fakultetin e Shkencave t Natyrs:
  Programi i studimit "Shkencat dhe teknologjit ushqimore", n prfundim t t cilit lshohet diplom e nivelit t dyt, DND, n Shkencat dhe Teknologjit Ushqimore.
  2. N Fakultetin e Shkencave Sociale:
  Programi i studimit "Psikolog shkollor/organizacional", n prfundim t t cilit lshohet diplom e nivelit t dyt, DND, profili Psikolog shkollor/organizacional.
  ii) Programi i studimit "Psikolog klinik i zhvillimit dhe marrdhnieve", n prfundim t t cilit lshohet diplom e nivelit t dyt, DND, profili Psikolog klinik i zhvillimit dhe marrdhnieve.

  Programet e reja n Universitetin Politeknik t Tirans

  1. Programi: Gjeologji inxhinierike dhe hidrogjeologji";
  Vendburimet e mineraleve t dobishme-petrologji;
  Gjeologji e vendburimeve hidrokarbure;
  Gjeoinformatik.
  N prfundim t ktij programi do t lshohen diplomat e mposhtme:
  Diplom e nivelit t dyt, DND, n Inxhinieri gjeologjike, profili Gjeologji inxhinierike dhe hidrogjeologji;
  Diplom e nivelit t dyt, DND, n Inxhinieri gjeologjike, profili Vendburimet e mineraleve t dobishme-petrologji;
  Diplom e nivelit t dyt, DND, n Inxhinieri gjeologjike, profili Gjeologji e vendburimeve hidrokarbure;
  Diplom e nivelit t dyt, DND, n Inxhinieri gjeologjike, profili Gjeoinformatik.
  2. Programi i studimit "Inxhinieri e burimeve natyrore", me profile:
  Inxhinieri e burimeve t energjis;
  Prpunim mineralesh dhe mbetjesh;
  Gjeomatik;
  Gjeoinxhinieri.
  N prfundim t ktij programi do t lshohen diplomat e mposhtme:
  Diplom e nivelit t dyt, DND, n Inxhinierin e burimeve natyrore, profili Inxhinieri e burimeve t energjis;
  Diplom e nivelit t dyt, DND, n Inxhinierin e burimeve natyrore, profili Prpunim mineralesh dhe mbetjesh;
  Diplom e nivelit t dyt, DND, n Inxhinierin e burimeve natyrore, profili Gjeomatik;
  Diplom e nivelit t dyt, DND, n Inxhinierin e burimeve natyrore, profili Gjeoinxhinieri.
  3. Programi i studimit "Inxhinieri gjeofizike", n prfundim t t cilit lshohet diplom e nivelit t dyt, DND, n Inxhinieri gjeofizike.
  4. Programi i studimit "Inxhinieri e gjeomjedisit", n prfundim t t cilit lshohet diplom e nivelit t dyt, DND, n Inxhinierin e gjeomjedisit.


  T.O
  Sui generis

 16. #96
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Perfundojne regjistrimet, mbeten edhe 264 vende bosh

  Ne momentin kur ora ka shenuar 18.00, pasditen e djeshme sekretarite e te gjitha fakulteteve ne te 11 institucionet arsimore publike kane mbyllur cdo procedure qe lidhet me regjistrimin perfundimtar te kandidateve. Ata qe kane dashur te regjistrohen e kane bere kete qe ne ditet e para te afatit, ndersa ne ditet e fundit numri i te interesuarve qe jane paraqitur ne sekretarite e fakultetit ku kane fituar per t'u regjistruar, ka qene i ulet. Ata qe kane neglizhuar respektimin e afatit nuk kane me shans qe te regjistrohen, ndersa ata qe nuk e kane gjetur emrin ne liste dhe nuk jane ankuar per kete, do te kene te njejtin fat si "neglizhuesit". Pasqyra e numrit te regjistrimeve ne Universitetin e Tiranes tregon se ka pasur nga ato dege mjaft te kerkuara qe nuk jane plotesuar totalisht.

  Kuotat bosh

  Keshtu, ne te gjitha fakultetet e Universitetit te Tiranes jane gjithsej 264 kuota te parealizuara. Nje fenomen i mosrealizimit te kuotave ka ndodhur jo vetem ne deget qe nuk jane shume te preferuara, por edhe ne ato te shumekerkuarat. Keshtu, pas rishperndarjes se pare te fituesve, ende kane mbetur 9 vende bosh. "Rekordin" per numrin e madh te kuotave te parealizuara e mban fakulteti i Shkencave te Natyres, ndersa ne fakultetet e tjera ky numer ka qene me i ulet. Keshtu, ne Fakultetin e Infermierise kane mbetur 25 vende bosh ne deget Teknik Laboratori, Mami, Infermier i Pergjithshem, Imazheri dhe Fizioterapi. Ne Fakultetin e Ekonomise, pa perfshire filialin e Kukesit dhe te Sarandes, numerohen 10 kuota te parealizuara. Sa i perket Fakultetit te Historise dhe Filologjise, ka pasur 17 vende bosh ne deget Histori, Gjuhe - Letersi, Gjeografi dhe Gazetari. Nderkaq, shume vende bosh kane mbetur ne Fakultetin e Gjuheve te huaja, jo vetem ne gjuhet jo shume te perdoruara, por edhe ne Anglisht ku kerkesat kane qene te medha. Keshtu, ne Turqisht ka 20 vende bosh, ne Rusisht 29, Italisht 12, Greqisht 7, Gjuhe Spanjolle 3, Gjermanisht 7, Frengjisht 5 dhe Anglisht 5 vende bosh. Nga ana tjeter, edhe ne Fakultetin shume te kerkuar te Mjekesise ka pasur 9 kuota te parealizuara ne deget Stomatologji, Shendet Publik dhe Mjekesi e Pergjithshme. Fakulteti i Shkencave te Natyres duket se ka qene me i "diskriminuari" per sa i perket numrit te regjistrimit te fituesve. Rreth 101 kandidate nuk kane denjuar te vazhdojne studimet atje, duke bere qe ky fakultet te kete numrin me te madh te vendeve bosh krahasuar me te tjere. Ndersa ne fakultetin e Shkencave Sociale kane mbetur vetem 145 kuota te parealizuara.

  Formulari

  Nje minimature Shteterore do te behet gati per te gjithe kandidatet qe nuk kane mundur te fitojne njeren prej 10 degeve te zgjedhura ne formularin A2, i plotesuar ne qershor te ketij viti, gjithnje nese mbeten shume kuota te parealizuara. Mekanizmi qe do te zgjidhe menyren e fituesve do te jete pikerisht nje "aneks i formularit A2". Sipas burimeve nga specialistet e Ministrise se Arsimit dhe Shkences, ky aneks do te permbaje jo me 200 dege qe gjenden gjithsej ne te gjitha universitetet publike te vendit. "Aneksi do te permbaje vetem ato dege ku ka kuota te paplotesuara", thote specialistet. Aneksi i Formularit A2 eshte pare si metoda me e mire per rishperndarjen e fituesve sidomos neper rrethe. Specialistet e Arsimit bejne me dije se shkaku pse do te aplikohet me ane te nje aneksi te formularit A2 eshte se perseri do te kemi nje perzgjedhje te degeve nga fituesit, te cilet sigurisht qe duhet te kene nje numer te larte pikesh. Te pakten piket do te jene kriteri kryesor per perzgjedhjen e atyre kandidateve qe do te rezultojne jo fitues pas perfundimit te afateve per regjistrimin perfundimtar, pra pas dates 3 tetor.  Shperndarja e formularit, gati ne nentor

  Burime jozyrtare nga Ministria e Arsimit kane deklaruar se formulari me ane te se cilit do te realizohet nje rishperndarje tjeter e mundshme e kuotave, do te jete ne duar te maturanteve ne muajin nentor. Nderkaq, "strategjia" per plotesimin e kuotave te parealizuara per maturante qe nuk kane arritur te fitojne ne asnje dege, eshte bere gati, ne menyre qe sidoqe te shkojne regjistrimet perfundimtare, specialistet te mos gjenden te papergatitur me situaten. Duke marre parasysh edhe eksperiencen e vitit te kaluar, ne te cilin u veprua pothuaj ne te njejten menyre, po behet gati edhe struktura e formularit te ri. Keshtu, sipas specialisteve, mendohet qe ne "aneks" te kete nje vend te posacem per plotesimin e gjeneraliteteve te secilit kandidat qe eshte shpallur jo fitues. Me pas, ne nje liste te gjate do te jene te renditura te gjitha deget ku ka kuota te paplotesuara. Maturantet do te bejne nje kerkese me ane te ketij aneksi formulari dhe do te rrethojne degen qe kerkojne (nga ato qe kane mbetur). Nese do te kene piket e mjaftueshme, do te fitojne. Kriteri kryesor edhe kesaj here do te jete numri i pikeve, ndersa edhe preferenca nuk do te lihet menjane. Sipas burimeve zyrtare nga Ministria e Arsimit dhe Shkences me se shumti ka vende bosh ne deget qe maturantet i kane kerkuar me pak. Megjithate nese nuk duan qe te humbasin nje vit akademik kot, ata mund te aplikojne.


  Koha
  Sui generis

 17. #97
  Perjashtuar Maska e morrison
  Antarsuar
  16-01-2007
  Vendndodhja
  Me kembe ne toke!
  Postime
  827
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Merrni nje dhurate nga mua:

  Oxford Advanced Learner Dictionary

  --------------------------------------------------------------------------------

  Eshte programi-fjalor me i mire qe ekziston ne qarkullim ne gjith boten, dhe per ju falas, mjafton ta zbrisni nepermjet rapidsharit. Qe ta instaloni duhet te keni deamon tools. Beni unzip te gjitha failet + crack dhe filloni instalimin. Krackun e ben vet, ju thjesht instaloheni. Iu lutem moderatoreve te mos e fshijne sepse ketu nuk ka asgje te paligjshme.

  http://rapidshare.com/files/113852906/oald.part1.rar
  http://rapidshare.com/files/113858547/oald.part2.rar
  http://rapidshare.com/files/113860166/oald.part3.rar
  http://rapidshare.com/files/113861922/oald.part4.rar
  http://rapidshare.com/files/113863484/oald.part5.rar
  http://rapidshare.com/files/113865300/oald.part6.rar
  http://rapidshare.com/files/113850946/oald.part7.rar
  http://rapidshare.com/files/11527189...DICTIONARY.rar

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  PROGRAM PR PUN PRAKTIKE N KOMPANIIT GJERMANE – 2011

  “INTERNSHIP PROGRAMME OF THE GERMAN BUSINESS - 2011”
  Objektivi kryesor i “Programit pr pun praktike n kompanit gjermane” sht sigurimi i puns praktike pr kandidat/student t kualifikuar, pr nj periudh kohore prej 3-6 muaj, n kompani t ndryshme gjermane. Ky program financiarisht mbshtetet nga Qeveria Federale Gjermane, ndrsa shpenzimet e praktikantve do t mbulohen nga autoritetet gjermane. Puna praktike n Gjermani do t filloj n muajin Qershor, 2011.

  Kriteret e aplikimit:
  • Profili i edukimit: (studime t ndrlidhura me ekonomin/inxhinierin/drejtimet teknike)
  • Mosha: (kandidatt/studentt nuk duhet t jen mbi 30 vje)
  • Niveli i edukimit: (student t semestrave prfundimtar ose t diplomuar)
  • Gjuht e zotruara: (njohje e shklqyer e gjuhs gjermane ose/dhe gjuhs angleze)
  Puna praktike do t sigurohet nga kompanit m prestigjioze gjermane, varsisht fushs s studimit t kandidatve/studentve.

  AFATI I FUNDIT PR APLIKIM: 14 NNTOR, 2010
  Pr m tepr detaje, kontaktoni Ms. Alina Gumpert; gumpert@stipendienprogramm.org
  Pr informacione shtes vizitoni ueb-portalin http://www.stipendienprogramm.org ose
  drejtohuni n Qendrn pr Shrbime Studentore dhe Karrier, USHT.
  Center for Student Services and Career | phone: 044/335-510 | fax: 044/334-222 | e-mail: careercenter@unite.edu.mk | web: www.unite.edu.mk

  http://unite.edu.mk/Njoftimet/PROGRA...20-%202011.pdf
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 19. #99
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Aplikoni n programin e Universitetit Veror t Evrops Juglindore 2011

  Universiteti Veror i Evrops Juglindore sht nj program tre-javor i cili sht i organizuar n bashkpunim me Universitetin Ekonomik t Vjens (WU-Wien) dhe gjasht Universitete partnere t Evrops Juglindore.

  Programi i ktij viti do t mbahet nga 29 gusht- 16 shtator n Budva, nj nga qytetet bregdetare t Malit t Zi. Programi akademik me titull "Integrimi Evropian: Biznesi n nj Evrop Konvergjente" do t ofrohet nga pedagog t Universitetit Ekonomik t Vjens dhe Universiteteve partnere, ku gjuha e msimit do t jet gjuha angleze.

  Universiteti Veror i Evrops Juglindore ka pr qllim pasurimin e njohurive akademike t studenteve dhe n t njjtn koh kompetencn e tyre ndrkulturore.

  Afati i fundit pr aplikim sht deri m 29 prill 2011!

  Dokumentet e nevojshme t cilat duhet t dorzohen n Zyrn pr Marrdhnie me Jasht n Rektoratin e Universitetit t Prishtins jan:
  1. Vrtetimi mbi statusin e studentit
  2. Certifikata e Notave
  3. CV ( n gjuh angleze)
  4. Letr motivuese (n gjuh angleze)
  Kandidatt e przgjedhur do t ftohen n intervist.

  Pr m shum informacione ju lutemi kontaktoni n e-mail adresn elektronike: hana.kursani@uni-pr.edu
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 20. #100
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,972
  Faleminderit
  1
  13 falenderime n 12 postime
  Studentet shqiptare krijojn robot q shkruan dhe njeh mjedisin  Tetov, 13 maj - Robot q shkruan dhe njeh relievin sht krijimi m i fundit i tri studenteve t Inxhinieris Kompjuterike, Arlinda Imeri, Fjolla Iljazi dhe Mjaftime Alili. Projektin e ndrtimit t robotit e kan realizuar n kuadr t punimit t diploms me ndihmn e mentorit Azir Aliu. Roboti sht ndrtuar duke shfrytzuar paketn LEGO Mindstorms NXT 2.0, me qllim t krijimit t nj projekt “real” dhe “fizik” n lmin e robotiks, duke ikur nga format tradicionale abstrakte q hasen tek projektet n prgjithsi.

  “Objektivi jon sht q ky punim t jet nj nism pr hulumtimet e ardhshme q do t’i bjm n lmin e robotiks, si dhe t rrit entuziazmin dhe interesimin ton pr t shfrytzuar programimin si mjet pr t’i vn n lvizje kto pajisje. T mundsojm q kto pajisje t hyn n universitetin ton dhe tu shrbejn studentve t ardhshm si vegl msimi dhe hulumtimi n lmenjt prkats, duke shfrytzuar metoda t ndryshme zbavitse dhe interesante”, thon studentet, transmeton Zhurnal.

  Roboti e zbulon do vend t mjedisit ku ndodhet, i “sheh” muret dhe pengesat para se t ballafaqohet me to dhe mandej kthehet n t majt dhe t djatht pr t caktuar drejtimin n vazhdim. N qoft se rastsisht has n penges, ather sensori, q reagon n prekje (touch sensor), bn q roboti t ndalet dhe vendos nga cila an do vazhdoj rrugn.

  Duke shfrytzuar kt punim parashikojm q t inkurajojm stafin dhe studentt tjer n shfrytzimin e ksaj teknologjie pr module dhe lmi t ndryshme, thon studentet.

  Sipas tyre, s shpejti n Universitetin e Evrops Juglindore do t formohet nj “ROBOT CLUB”, ku studentt do t ken mundsin t’i shprehin idet dhe aftsit e tyre.

  Marr nga KOHA Ditore
  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema t Ngjashme

 1. far mendoni pr Ahmet Zogun?
  Nga honzik n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 242
  Postimi i Fundit: 03-03-2014, 08:03
 2. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 15:58
 3. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 20:27
 4. Kristo Frashri: Dilema pr Himarn
  Nga Qafir Arnaut n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 13:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •