Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Antarsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  261

  Kuvendi q na la trashgim ADN-n e Dushkut

  "Redaksia Tema"
  > EDITORIALI
  >
  > Kuvendi q na la trashgim ADN-n e Dushkut
  >
  > Nga Mero Baze
  >
  > Kuvendi i Shqipris u dha fund punimeve dje, duke
  > thyer nj rekord t paarritur m par n politikn
  > shqiptare, lidhur me mnyrn se si ai arriti t
  > mbijetoj, pa pasur asnj dit nj shumic legjitime
  > t votuar. I dal nga mekanizmi i zgjedhjeve t
  > Dushkut, ky Kuvend, n t vrtet i dha politiks
  > shqiptare dy dimensione t reja. Dimensioni i par
  > sht rndsia q fitoi grupi parlamentar pr fatin
  > politik t liderve partiak, kurse dimensioni i dyt,
  > negativ, sht gjetja e mekanizmit pr t krijuar
  > shumica false n Kuvend.
  > Sa i prket dimensionit t par, ky Kuvend provoi se
  > grupi parlamentar vlen m shum se KPD apo Kshilli
  > Kombtar, nse vjen fjala pr t vendosur rregulla
  > loje brenda partis. Fatos Nano e rrzoi Ilir Metn
  > pr shkak se mori me vete nj pakic deputetsh,
  > ndrsa Meta e rrezikoi Nanon dhe e detyroi t fuste
  > deputet npr pularit e Duks, vetm pse i ikn nj
  > grup deputetsh.
  > Historia e krizave t ktij Kuvendi, n t vrtet,
  > prve mungess s legjitimitetit, tregoi rndsin e
  > madhe t parlamentarizmit dhe ikjen nga epoka e
  > Komitetit Qndror t PPSH-s. Q nga vjeshta e vitit
  > 2001, kur atij iu desh t zgjidhte nj qeveri pa pasur
  > opozitn n sall, dhe pas disa krizash t
  > njpasnjshme n forumet e PS-s, t cilat nuk
  > pranonin t'i jepnin mandatin Ilir Mets, kryeministrit
  > me t cilin u vetshpalln fitues t zgjedhjeve,
  > Kuvendi provoi se parlamentarizmi ka fituar t drejtn
  > pr t diktuar lidershipin n Shqipri. Nse dikush
  > krkon t rrzoj Sali Berishn apo Fatos Nanon nga
  > politika, syt duhet t'i mbaj nga salla e Kuvendit
  > dhe jo nga tribunat e kongreseve t tyre.
  > N Janar t vitit 2002, Fatos Nano arriti t
  > gjunjzoj Ilir Metn me nj grusht deputetsh, vetm
  > pse ata u bn aq t mjaftueshm sa mund t rrzonin
  > qeverin.
  > Po ashtu parlamentarizmi u b leksion pr zyrtar t
  > prdorur dhe t paprgjegjshm q i kthyen
  > institucionet n instrumente t spastrimit politik.
  > Arben Rakipi dhe Fatos Klosi e psuan n t vrtet
  > nga funksionimi i parlamentarizmit. Ata u viktimizuan
  > nga aleancat fluide brenda Kuvendit, mes pozits dhe
  > opozits, vetm pse tentuan t prdoreshin deri n
  > fund nga nj klan i caktuar.
  > Kuvendi po ashtu provoi t prodhoj nj president
  > konsensual dhe nj prokuror t pranuar nga t gjitha
  > palt. Ai dshtoi tek cilsia, por nuk gaboi tek
  > mekanizmi. Zhgnjimi pr nivelin e ult t Moisiut dhe
  > Sollakut, ka ngritur shum pikpyetje pr vlerat e
  > parlamentarizmit, por n fakt mekanizm m t mir se
  > ai, ende nuk ka, pr t shkuar drejt figurave t
  > pranueshme. Problem mbetet cilsia dhe ajo mund t
  > prmirsohet kur t'i gjendet puns zot dhe jo
  > pensionistve pleq apo t rinj, pun.
  > Por n ditt e fundit t tij Kuvendi la si trashgim
  > pr politikn shqiptare ADN-n e tij, e cila mbetet
  > precedenti i Dushkut. Me nj qetsi t frikshme,
  > socialistt imponuan nj procedur lehtsuese pr t'u
  > aplikuar ky rast edhe n kto zgjedhje. Me sa duket
  > Kuvendi i ri duhet doemos t ruaj vazhdimsin
  > genetike t ktij mandati, duke e shprndar virusin e
  > Dushkut n 100 zona elektorale.
  >
  >
  > POLITIKA
  >
  > Prezantohen nga kryetari i Partis Demokratike, Sali
  > Berisha kandidaturat e Vlors
  >
  > Kandidatt: Do mbrojm votat e vlonjatve
  >
  > Kandidatt e Partis Demokratike n rrethin e Vlors
  > garantuan zgjedhsit vlonjat se vota e tyre do t
  > jet e mbrojtur dhe do t shkoj n drejtimin q ata i
  > kan dhn. Kandidatt e PD-s, t prezantuar dje nga
  > kryetari i Partis Demokratike Sali Berisha, u
  > angazhuan para elektoratit se vota e asnj qytetari
  > nuk do t mund t preket n zgjedhjet e 3 korrikut.
  > Kandidatt than se siguria q ata ofrojn pr votn e
  > tyre, do t stimulojn qytetart pr t shkuar n
  > votime.
  > Kryetari i Partis Demokratike, Sali Berisha prezantoi
  > dje n Vlor kandidatt Bujar Leskaj, Ardian Kollozi,
  > Moisi Meminaj, Genci Panozaqi dhe Xhevahir Rexhepi.
  > Mijra qytetar kan pritur vizitn e liderit demokrat
  > dhe prezantimin e kandidatve t rrethit t Vlors.
  > Kandidatt jan zotuar unanimisht se vota e qytetarve
  > vlonjat nuk do t mund t preket si sht br n
  > zgjedhjet e kaluara. Pas prezantimit nga ana e
  > liderit t opozits, kan marr fjaln me radh t
  > gjith kandidatt e PD-s n kt qytet. Kandidati
  > Bujar Leskaj sht prqendruar shum tek siguria q
  > ata ofrojn ndaj vots s qytetarve. Kandidatt e
  > Partis Demokratike jan shprehur se n zgjedhjet e
  > kaluara, vullneti i qytetarve t Vlors sht
  > nprkmbur, ndrsa me 3 korrik s'do t guxoj njeri
  > t prek votn e qytetarve vlonjat. Kandidatt
  > than se kjo garanci q ata ofrojn, do t bj q
  > qytetart t drejtohen pr tek kutit e votimit, pa
  > frikn se vota e tyre do t deformohet.
  > N fjalimet e tyre kandidati i zons 93 Moisi Meminaj,
  > i zons 94, Bujar Leskaj, i zons 95 Genc Panazaqi, i
  > zons 96 Ardian Kollozi dhe i zons 97 Xhevahir
  > Rexhepi, kan shpalosur edhe projektet e tyre pr
  > zonat respektive. T bazuar n programin e Partis
  > Demokratike, kandidatt kan folur pr fushat
  > prioritare ku do t prqendrohet puna e tyre.
  > Kryetari i Partis Demokratike Sali Berisha shpalosi
  > para qytetarve t Vlors programin e Partis
  > Demokratike. Berisha tha para qytetarve se Vlora do
  > t ngelet perla e turizmit shqiptar. Berisha u shpreh
  > i sigurt se qytetart vlonjat do t bhen pjes e
  > projektit t Partis Demokratike, "projektit t
  > ndryshimit t madh", si e quajti vet kryetari i
  > PD-s.
  >
  >
  > Do fitoj se jam rritur mes respektit t vlonjatve
  >
  > Ardian Kollozi
  >
  > S pari dua t falenderoj strukturat ktu n baz,
  > kryesin qndrore dhe dr. Berishn pr propozimin dhe
  > pr zgjedhjen e kandidaturs sime pr garn e tre
  > korrikut.
  > E konsideroj pa dyshim nder dhe privilegj faktin q
  > Partia Demokratike m zgjodhi dhe m mbshtet duke m
  > vn n rreth t par n kt iniciativ t madhe pr
  > t kthyer shpresn dhe pr t dnryshuar Vlorn.
  > Slloganin "Koha pr Ndryshim" ne e konsiderojm si nj
  > ftes t hapur dhe t sinqert q PD i ka br do
  > shqiptari q e konsideron ndryshimin si zgjidhjen e
  > vetme q shoqria shqiptare t mudn t dal nga ky
  > ngrc asfiksues n t cilin e ka zhytur qeverisja
  > socialiste. N konceptin ton, ardhja e PD dhe e
  > aleatve t saj n pushtet nuk sht thjesht rotacion
  > politik, por sht dhe ndryshim cilsor q buron nga
  > qllimi, vendosmria, prkushtimi, alternativa dhe
  > programi.
  > Un kam besim t plot se do t'ju sjell juve dhe
  > gjith komunitetit q un krkoj t prfaqsoj zrin e
  > vlonjatit si demokrat, si qytetar, si intelektual dhe
  > si banor model i ktij qyteti.
  > Un do t fitoj se jam rritur mes respektit dhe
  > dashuris s ktij komuniteti dhe kam besim tek fuqia,
  > tek aftsit e mia dhe tek prkushtimi im se do t'ju
  > kthej me tepri t gjith ato q un kam marr nga ju.
  >
  >
  > Berisha: Do prkrah n Kuvend do projekt pr
  > zhvillimin e Vlors
  >
  > Kryetari i Partis Demokratike, Sali Berisha, deklaroi
  > ditn e djeshme, gjat prezantimit t kandidatve
  > vlonjat, se do t prkrah do projekt t deputetve
  > vlonjat, pr ta br Vlorn nj zon me turizm t
  > zhvilluar. "Un dua t'ju jap juve fjaln e nderit se
  > do t qndroj fuqishm n krah t deputetve tuaj pr
  > t mbshtetur ata n do projekt me t cilin ne duam
  > q ndryshimin ta shndrrojm n nj mirsi e n nj
  > mbarsi pr do qytetar t Vlors, pr do shqiptar,
  > un do t'i mbshtes fuqishm deputett tuaj, sepse
  > Vlora n projektin ton sht poli m i fuqishm
  > turistik i Shqipris. Turizmi sht prparsia jon
  > absolute", tha Berisha. "Dshiroj q n kt
  > prag-fitoreje t'ju prshndes juve t pranishmve n
  > sall, t prshndes t gjith qytetart e Vlors pr
  > mbshtetjen e fuqishme q i dhan PD-s me vendimin e
  > tyre historik pr t votuar n shumic drrmuese PD-n
  > dhe opozitn n 3 korrik pr t vendosur Vlorn dhe
  > Shqiprin n rrugn e shpress n rrugn e
  > ndryshimit, punsimit dhe integrimit", tha Berisha n
  > fjalimin e tij. N vijim kryetari i PD-s tha: "Sot,
  > shqiptart, nga Konispoli n Vermosh, mbi 3/4 e tyre
  > kan firmosur me gjith zemr ndryshimin e Shqipris.
  > Koha pr ndryshim sht nj thirrje q buron nga
  > thellsia e shpirtit t shqiptarve, t atyre q jan
  > pa pun, t atyre q punojn, t atyre q i marrin
  > ushqimet me list". N vijim t fjals s tij,
  > kryetari i PD-s sqaroi edhe pikat kryesore t
  > projektit t qeverisjes s ardhshme t PD-s.
  >
  >
  > T'i japim nj t ardhme, historis son!
  >
  > Xhevair Rexhepi
  >
  > Ka pasur disa arsye t forta pr t marr vendimin q
  > t'ju prfaqsoj juve, n Kuvendin e Shqipris.
  > Arsyeja themelore sht se zona jon, sht zona q
  > sht prdorur m shum n historin e Shqipris nga
  > politika, por thuajse asnjher politika nuk sht
  > prdorur n t mir t zons son. N emrin ton, n
  > emr t gjyshrve dhe baballarve tan, jan br
  > luftra, jan prmbysur regjime dhe pushtete, por si
  > e shikojm, asnjher nuk kemi mundur t bjm dika
  > pr veten ton dhe zonn ton. Kjo sepse politika nuk
  > ka folur kurr me zrin ton n pushtet, por vetm ka
  > prfituar nga emri yn.
  > Ne kemi nevoj pr t'i dhn nj t ardhme t shkuars
  > son. Zona jon po shkon drejt zbrazjes s plot, pr
  > shkak se jeta ktu po bhet e paprballueshme.
  > Fshatart tan nuk kan ku t shesin produktet
  > blegtorale dhe bujqsore. Pr ta mungon tregu dhe
  > konkurrenca e monopoleve i ka kthyer ata n qenie
  > vetushqyese. Ata jetojn vetm pr t punuar dhe pr
  > t siguruar koston minimale t jetess. Ne duhet ta
  > prdorim pasurin natyrore t zons dhe
  > origjinalitetin e produkteve t saj, pr t krijuar
  > nj treg t shtrenjt, jo vetm pr Shqiprin, por
  > dhe jasht saj. Q t arrihet kjo, duhet q zri juaj
  > n Kuvend t jet i lidhur me ju, t ndaj hallet dhe
  > gzimet me ju, dhe t jet avokati juaj pr t'i kthyer
  > dinjitetin dhe t ardhmen zons son.
  > N veanti dua t'iu drejtohem djemve dhe vajzave t
  > reja t zons son, q po rriten me ankthin e fatit t
  > pasigurt n jet. Ju drejtohem atyre q kan t drejt
  > t votojn pr her t par, dhe q duhet doemos t
  > vendosin pr ndryshimin e fatit t jets s tyre. Ka
  > ardhur vrtet koha pr t ndryshuar fatin e tyre.
  > Prdoreni t drejtn tuaj pr t votuar pr t
  > ndryshuar fatin tuaj, t familjes suaj dhe t zons n
  > prgjithsi. Jepini shans shpress, prmes ndryshimit.
  > Zgjedhjet jan nj rast pr t ndryshuar jetn tuaj
  > dhe jo nj mundsi pr t mbrojtur privilegjet e atyre
  > q qeverisin. N rast se gjrat shkojn keq, nuk do t
  > mund t vendosni prsri.
  > Ata q duan q t mos u mbetet bulmeti n shtpi,
  > duhet t votojn ndryshimin!
  > Ata q duan t gjejn treg pr produktet e tyre
  > bujqsore duhet t votojn ndryshimin!
  > Ata q duan t jen t lir pr t konkurruar n
  > tregti dhe biznes, duhet t votojn ndryshimin!
  > Ata q duan t ojn fmijt n shkoll t lart, pa
  > pasur nevoj t paguajn ryshfete, duhet t votojn
  > ndryshimin!
  > Ata q duan t ken t sigurt fmijt n shtpi dhe
  > jasht saj, duhet t votojn ndryshimin!
  > Ata pensionist q kan punuar gjith jetn n
  > kooperativ dhe tani jan pa pension, duhet t votojn
  > ndryshimin!
  > Ata minator q u ka ikur jeta nn tok, dhe tani nuk
  > kan me se jetojn mbi tok, duhet t votojn
  > ndryshimin!
  > Un jam ktu pr t'i dhn nj shpres jets suaj t
  > vshtir.
  > sht koha pr t ndryshuar jo vetm fatin tuaj, por
  > dhe fatin dhe historin e miliona shqiptarve.
  >
  >
  > Ju premtoj Vlorn!
  >
  > Nga Bujar Leskaj
  >
  > Miq t mi vlonjat. Nse ka nj vend n Shqipri, t
  > cilit i ka ardhur koha t ndryshoj, sht Vlora...
  > Ka ardhur koha, t ndryshoj, s pari besimi yn, se
  > Vlora do t'i kthehet fitores s Partis Demokratike.
  > Ky besim na ka pushtuar t gjithve, pr shkak se kemi
  > ndryshuar t gjith, kemi ndryshuar vetveten, kemi
  > ndryshuar dhe forcuar PD-n, kemi ndryshuar dhe
  > forcuar lidershipin, kemi ndryshuar dhe ofruar nj
  > projekt q do t shptoj Vlorn dhe Shqiprin nga
  > kriza n t ciln kan hyr.
  > Kemi ndryshuar dhe rritur, mbi t gjitha, miqt tan
  > n Shqipri dhe n bot.
  > Kemi ndryshuar, ndaj ka ardhur koha t udhheqim
  > ndryshimin...
  >
  > Ka ardhur koha t ndryshoj pushteti, pr t shptuar
  > shtetin.
  > Ne nuk jemi br bashk pr t ndryshuar disa zyrtar
  > nga ndrtesat e qeveris.
  > Ne po vijm n pushtet pr t ndryshuar fatin e ktij
  > vendi, i cili po shkon drejt gremins.
  > Ne do t ndryshojm fatin e atij qytetari q paguan
  > ryshfete pr zyrtart, do t ndryshojm fatin e atij
  > qytetari q paguan gjoba n vend t taksave normale,
  > do t ndryshojm fatin e atij pensionisti q me
  > pension nuk paguan dot as gjysmn e gjobs q i vendos
  > KESH-i, do t ndryshojm fatin e atij msuesi, q
  > sht shum her m i varfr se shum nga nxnsit e
  > tij, do t ndryshojm fatin e atyre npunsve t
  > shtetit t cilt nuk kan fuqi t jen t ndershm,
  > sepse jan t shtypur nga ingranazhi i korrupsionit q
  > v n lvizje kt qeveri.
  >
  > Ka ardhur koha pr t ndryshuar fatin e qytetit ton.
  > Ne kemi hyr n kt gar pr t'u br deputet t
  > Vlors dhe jo pr t'u br Vlora pron e deputetve,
  > si sht br sot.
  > Ne po hyjm n kt gar pr t ndryshuar fatin e nj
  > qyteti, ku nuk fillon dot n pun, po nuk njohe
  > deputetin.
  > Ne do t ndryshojm fatin e nj qyteti ku nuk investon
  > dot n asnj ndrtim, pa br ortak deputetin.
  > Ne do t ndryshojm fatin e nj qyteti ku nuk bn dot
  > tregti, po nuk ndave fitimin me deputetin.
  > Ne do t ndryshojm fatin e nj qyteti ku nuk jeton
  > dot i lir, nse je kundrshtar i nj deputeti.
  > Un do t jem deputet i Vlors, dhe Vlora do t jet
  > pron e qytetarve t saj.
  >
  > Ka ardhur koha t ndryshojm fatin e qytetarve t
  > Vlors.
  > Ky qytet ka vujtur m shum se kush n shqipri nga
  > ndarja dhe hakmarrje e verbr shpesh her dhe klasore.
  >
  > Ne do ta ndryshojm kt histori t tij.
  > Un ashtu sic do t marr votat e PD dhe qytetarve t
  > paangazhuar, do t marr dhe votat e zgjedhsve t
  > majt t zhgnjyer, pasi edhe ata kan vuajtur kto
  > vite njsoj si ju, dhe ata kan mbetur pa pun njsoj
  > si ju, dhe ata kan paguara taksa t larta dhe t
  > fshehta njsoj si ju. Por n ndryshim me ju, ata jan
  > poshtruar m shum, pasi ata kan shpresuar tek vota
  > e tyre pr socialistt. Tani ata po shikojn se me
  > votat e tyre i kan br keq vetes, familjeve t tyre
  > dhe fqinjve t tyre.
  > Ata do t votojn pr ne dhe ne do ndryshojm s pari
  > jetn e tyre...
  >
  > Ka ardhur koha t ndryshoj fati i zgjedhjeve t lira
  > n Vlor.
  > N kt qytet ka shum legjenda t shpikura nga ata q
  > vijn n pushtet me arm.
  > N kt qytet ka ende fantazma t atyre q duan t
  > trembin Vlorn.
  >
  > Un kam ardhur t krkoj votn tuaj, s pari se ju
  > garantoj se do ta mbroj at!... Votoni dhe mos ktheni
  > kokn pas, se keni nj njeri t sigurt q do ta mbroj
  > dhe numroj at vot.!...
  > Votoni dhe mos kini frik nga ata q ju kan ln
  > jasht listave t votimit, se t gjithve do t'ju oj
  > n kutit e votimit.
  > Votoni dhe mos u trembni nga nj kryetar bashkie, i
  > cili prpiqet t'i kthej borxhet kundrshtarit tim,
  > duke manipuluar listat e zgjedhjeve.
  > Ne do t'ia dalim t votojm dhe t numrojm votat
  > tona. Me votat e tyre nuk kemi pun, se ato do t jen
  > shum pak...
  >
  > Dhe n fund dua t them dy fjal pr mandatin tim si
  > deputet i Vlors. At mandat nuk do ta prdor pr t
  > ndrtuar pallate n tokat e t tjerve, apo pr t
  > mbrojtur bizneset e paligjshme, si bjn
  > kundrshtart tan q e kan kthyer Vlorn n iflig.
  > Mandatin tim si deputet do ta prdor pr t kthyer
  > Vlorn n normalitet, pr t'i dhn fund ndarjes dhe
  > hakmarrjes klasore, pr t'i hapur Vlors perspektivn
  > e madhe t biznesit dhe turizmit, pr t'i hapur Vlors
  > dritn jeshile t investimeve dhe uljes s papunsis.
  > Mandatin tim do ta prdor pr t ndaluar rreziqet q
  > krcnojn Vlorn, pr t mar bashk me ju nj vendim
  > se do t bjm me t ardhmen e Vlors dhe rreziqet q
  > paraqesin pr t projektet e fshehta dhe t paqarta t
  > pushtetarve tan, q mbulohen me maskn e investimeve
  > ndrkombtare.
  > Un nuk ju premtoj se ndryshimi mund t sjell pr ju
  > parajsn dhe pasurit prrallore, por ju premtoj se do
  > t'ju rikthej Vlorn...
  > ...Ju premtoj Vlorn!
  >
  >
  > Presidenti Moisiu i bri thirrje dje Partis
  > Socialiste t mos prdor institucionet shtetrore dhe
  > parat publike n funksion t fushats s saj
  >
  > Moisiu: Kto zgjedhje, si ato t '92-it
  >
  > Presidenti i Shqipris, Alfred Moisiu i ka br
  > thirrje dje Partis Socialiste q t mos prdor
  > institucionet shtetrore dhe parat publike n
  > funksion t fushats s saj elektorale. Gjat nj
  > mesazhi q lexoi dje n Kuvend, Moisiu tha se rndsia
  > e zgjedhjeve t tre korrikut sht e barabart me
  > rndsin e zgjedhjeve t vitit 1992, kur shqiptart u
  > shkputn nga diktatura komuniste. "Pas 45 ditsh
  > shqiptart do t ken rastin q me votn e tyre t
  > fsheht e t lir t zgjedhin parlamentin e ri
  > shqiptar. Nga t gjith tashm pranohet se kto
  > zgjedhje jan vendimtare pr Shqiprin. N pikpamjen
  > time, rndsia e tyre mund t krahasohet me zgjedhjet
  > e viteve t para t ndryshimit t madh demokratik," u
  > shpreh Moisiu para deputetve. Moisiu tha se ka ardh
  > koha pr zgjedhje t lira e t ndershme dhe se partia
  > qeverisse t heq dor nga prdorimi i funksioneve
  > publike n favor t fushats s saj.
  > "Po aq e rndsishme sht q n procesin e zgjedhjeve
  > t ndahen qartas interesat e shtetit nga interesat e
  > partive politike. N kto zgjedhje nuk sht shteti n
  > fushat, por jan partit politike q konkurrojn pr
  > t drejtuar institucionet politike t shtetit.
  > Brthama e shtetit duhet t mbetet trsisht e
  > paprekur," u shpreh Moisiu. Presidenti i Republiks i
  > krkoi partis qeverisse t mos prdor fondet
  > publike pr interesa elektorale. "Ftoj forcat
  > politike, sidomos ato n qeverisje, t mos nxisin,
  > shfrytzojn ose lejojn asnj ndikim politik, ligjor
  > apo financiar t ktyre institucioneve mbi fushatn e
  > tyre elektorale. Fondet, mjetet dhe institucionet
  > publike jan t t gjith qytetarve, ndaj askush nuk
  > duhet lejuar t'i prdor ato pr interesa elektorale,"
  > u shpreh Moisiu. Presidenti shtoi se zgjidhja m e
  > mir n kt situat sht, q titullart socialist
  > t institucioeneve t japin dorheqje. "Titullart e
  > zgjedhur apo t emruar t enteve shtetrore e
  > publike, q administrojn shifra t mdha financiare
  > apo kan pr detyr t sigurojn shrbimet baz pr
  > qytetart, u takon ta rishikojn pozicionin e tyre
  > zyrtar n raport me fushatn. Krahas detyrimeve
  > ligjore ka edhe detyrime morale, t cilat sidomos n
  > politik jan t nj rndsie shum t madhe," tha
  > Moisiu. Presidenti vrejti n mesazhin e tij edhe
  > tentativn pr t deformuar forcn e vots. "N nj
  > kuadr m t gjer ju ftoj t mos shfrytzoni ndonj
  > paqartsi apo hapsir ligjore pr t prfituar
  > mandate dhe interesa politike tej vullnetit real t
  > popullit dhe fryms s kushtetuts. Deformimi i
  > vullnetit t zgjedhsve n thelb bie ndesh me
  > Kushtetutn, me imazhin ton europian, me moralin
  > qytetar dhe me interesat madhore t vendit," ishte
  > thirrja e Moisiut. Presidenti tha se sht i bindur q
  > Shqipria do t kaloj testin n zgjedhjet e tre
  > korrikut. "M 3 korrik nuk krkohet ndonj mrekulli
  > apo sakrific mbinjerzore. Qytetart duhet t shkojn
  > t votojn dhe t zgjedhin me vullnetin e lir e t
  > fsheht prfaqsuesit e tyre pr katr vitet e
  > ardhshme. Kjo sht nj prov q e kan kaluar me
  > sukses t gjith popujt e rajonit dhe t kontinentit,"
  > u shpreh Moisiu. Ai tha se pjekuria e tanishme e
  > klass politike do t bj q t lihet pas
  > tranzicioni. "Tani Shqipria sht gati, mendoj un,
  > t ndahet nga tranzicioni. Nj pjes e mir e klass
  > s sotme politike n trsi po dshmon se sht e aft
  > t marr dhe t mbaj prgjegjsit e saj. Ndonse
  > mjaft e re, klasa politike ka patur shansin t msoj
  > dhe duhet t msoj edhe m shum nga gabimet e
  > tranzicionit," u shpreh Moisiu.
  >
  > Ta lm pas tranzicionin
  >
  > Tani Shqipria sht gati, mendoj un, t ndahet nga
  > tranzicioni. Nj pjes e mir e klass s sotme
  > politike n trsi po dshmon se sht e aft t marr
  > dhe t mbaj prgjegjsit e saj. Ndonse mjaft e re,
  > klasa politike ka patur shansin t msoj dhe duhet t
  > msoj edhe m shum nga gabimet e tranzicionit
  >
  > T votojm si n vitin 1992
  >
  > Pas 45 ditsh shqiptart do t ken rastin q me votn
  > e tyre t fsheht e t lir t zgjedhin parlamentin e
  > ri shqiptar. Nga t gjith tashm pranohet se kto
  > zgjedhje jan vendimtare pr Shqiprin. N pikpamjen
  > time, rndsia e tyre mund t krahasohet me zgjedhjet
  > e viteve t para t ndryshimit t madh demokratik.
  >
  > Tre korriku, testi i madh pr Shqiprin
  >
  > M 3 korrik nuk krkohet ndonj mrekulli apo sakrific
  > mbinjerzore. Qytetart duhet t shkojn t votojn
  > dhe t zgjedhin me vullnetin e lir e t fsheht
  > prfaqsuesit e tyre pr katr vitet e ardhshme. Kjo
  > sht nj prov q e kan kaluar me sukses t gjith
  > popujt e rajonit dhe t kontinentit.
  >
  > PS t mos deformoj votn
  >
  > N nj kuadr m t gjer ju ftoj t mos shfrytzoni
  > ndonj paqartsi apo hapsir ligjore pr t prfituar
  > mandate dhe interesa politike tej vullnetit real t
  > popullit dhe fryms s kushtetuts. Deformimi i
  > vullnetit t zgjedhsve n thelb bie ndesh me
  > Kushtetutn, me imazhin ton europian, me moralin
  > qytetar dhe me interesat madhore t vendit.
  >
  > PS t mos prdor shtetin pr garn e vet
  >
  > Po aq e rndsishme sht q n procesin e zgjedhjeve
  > t ndahen qartas interesat e shtetit nga interesat e
  > partive politike. N kto zgjedhje nuk sht shteti n
  > fushat, por jan partit politike q konkurrojn pr
  > t drejtuar institucionet politike t shtetit.
  > Brthama e shtetit duhet t mbetet trsisht e
  > paprekur
  >
  > Qeveria t mos prdor fondet publike pr fushat
  >
  > Ftoj forcat politike, sidomos ato n qeverisje, t mos
  > nxisin, shfrytzojn ose lejojn asnj ndikim politik,
  > ligjor apo financiar t ktyre institucioneve mbi
  > fushatn e tyre elektorale. Fondet, mjetet dhe
  > institucionet publike jan t t gjith qytetarve,
  > ndaj askush nuk duhet lejuar t'i prdor ato pr
  > interesa elektorale.
  >
  > Titullart e institucioneve t japin dorheqje
  >
  > Titullart e zgjedhur apo t emruar t enteve
  > shtetrore e publike, q administrojn shifra t mdha
  > financiare apo kan pr detyr t sigurojn shrbimet
  > baz pr qytetart, u takon ta rishikojn pozicionin e
  > tyre zyrtar n raport me fushatn. Krahas detyrimeve
  > ligjore ka edhe detyrime morale, t cilat sidomos n
  > politik jan t nj rndsie shum t madhe.
  >
  > Transparenc pr parat e fushats
  >
  > Disa shqetsime lidhen edhe me tendencat pr t fituar
  > dhe deformuar votn e zgjedhsve prmes financimeve t
  > dyshimta dhe formave t tjera komprometuese.
  > Elektorati duhet ta dij dhe duhet ta dij mir, ku
  > merren parat, me t cilat financohen fushatat
  > elektorale apo bhen dhurata luksoze pr zgjedhsit;
  > nga dalin fondet q prdoren pr ndihma humanitare.
  >
  > Pse kaq pak gra kandidate
  >
  > M lejoni gjithashtu t rishpreh shqetsimin tim t
  > thell pr numrin e pakt t kandidateve femra n
  > zgjedhje. Jam i bindur se shoqria shqiptare sht n
  > at stad zhvillimi, sa do t kishte preferuar shum m
  > tepr gra kandidate. Po ashtu kam bindjen e plot se
  > komuniteti i vajzave dhe grave kan potenciale
  > intelektuale po aq t mdha sa edhe pjesa tjetr e
  > shoqris.
  >
  > T marr fund problemi i listave
  >
  > N veanti ata duhet t zgjidhin me transparenc dhe
  > besueshmri problemin e lists s zgjedhsve. N
  > mnyr paradoksale, shqetsimet kryesore kan ardhur
  > kryesisht nga kryeqyteti dhe qytetet e tjera t mdha,
  > ku edhe infrastruktura dhe mundsit e verifikimit
  > jan n nivel shum m t lart sesa n zonat e
  > periferis.
  >
  >
  > Komisioni i Posam Parlamentar pr Listat shtyn
  > punimet deri me 30 maj
  >
  > Dhjet pr qind e popullsis, e paregjistruar
  >
  > Memia: "Do t bjm t pamundurn q n kto dit q
  > na kan ngelur t bjn q do qytetar i vendit t
  > gjej veten n lista dhe t ket t drejtn e vots.
  > Po punojm n do zon pr t shmangur problemet q
  > jan vn re gjat puns s komisionit."
  >
  > Problemet e shumta n listat e zgjedhsve q jan
  > konstatuar nga Komisioni i Posam Parlamentar pr
  > kt shtje, kan detyruar deputett q t shtyjn
  > punimet e komisionit deri me 30 maj. 44 grupet
  > hetimore t ktij komisioni kan evidentuar nj sr
  > problemesh me listat e votuesve t 3 korrikut.
  > Deputeti Shaban Memia tha dje n Kuvend se nga 5 deri
  > n 10 pr qind e zgjedhsve n rang kombtar nuk
  > figurojn n lista ose jan t shprndar n mnyr jo
  > t drejt.
  > Komisioni me bashkkryetar, Jemin Gjann dhe Elmaz
  > Sherifin, i ka drguar nj shkres ministrit t
  > Pushtetit Vendor dhe Decentralizimit, Ben Blushit, pr
  > t ofruar bashkpunim n zgjidhjen e ksaj situate. N
  > seancn e djeshme plenare pati diskutime n lidhje me
  > shtyrjen e punimeve t komisionit t posam pr
  > Procesin Zhgjedhor.
  > Fillimisht krkesa e br nga deputeti i Partis
  > Demokratike pr shtyrjen e afatit kohor t Komisionit
  > t Posam, nuk sht pranuar nga deputett
  > socialist, duke thn se nuk kishte afat, pasi
  > Kuvendi mbyll punimet ditn e sotme. Ndrkoh q pas
  > mbarimit t seancs sht zhvilluar nj takim mes t
  > dyja palve, asaj t opozits dhe pozits, dhe sht
  > rn dakord q Komisioni t vazhdonte punimet deri me
  > dat 30 maj.
  > "Do t bjm t pamundurn q n kto dit q na kan
  > ngelur t bjn q do qytetar i vendit t gjej veten
  > n lista dhe t ket t drejtn e vots. Po punojm n
  > do zon pr t shmangur problemet q jan vn re
  > gjat puns s komisionit," tha deputeti Shaban Memia.
  >
  > Deputeti Memia tha gjat seancs parlamentare se jan
  > vn re probleme edhe n gjendjet civile, burokracia e
  > t cilave, vshtirson punn pr regjistrimin e
  > qytetarve. "Probleme t shumta ka n zyrat e gjendjes
  > civile, ku nj qytetari i duhet t pres me or t
  > tra t marr nj ertifikat." tha Memia, duke shtuar
  > se komisionit i duhet patjetr t vazhdoj punn deri
  > n fund t majit.
  > Kryetari i Kuvendit, Servet Pllumbi tha se shtyrja e
  > Komisionit t Posam duhet t bhet me ligj dhe se
  > tani pr kt ndryshim sht von duke llogaritur se
  > Kuvendi sht n mbylljen e tij. Por pas nj takimi
  > dypalsh sht rn dakord pr nj shtyrje 10 ditore
  > t puns s Komisionit t Posam.
  >
  >
  > OSBE e kishte konsideruar projekt-ligjin si nxits t
  > monopolit dhe favorizues t nj subjekti
  >
  > Kuvendi nuk kalon projekt-ligjin pr dixhitalin
  >
  > Kuvendi nuk ka kaluar dje projekt-ligjin pr
  > transmetimet dixhitale, duke e ln q diskutimi i tij
  > t bhet n legjislaturn e ardhme q do t formsohet
  > nga zgjedhjet e 3 korrikut. Megjithse gjat votimit
  > ka pasur momente paqartsie, kryetari i Kuvendit
  > Servet Pllumbi tha se drafti nuk plotsoi votat e
  > nevojshme pr t'u shndrruar n ligj.
  > Pas seancs ka pasur debate t ashpra nse
  > projekt-ligji kishte plotsuar numrin e nevojshm t
  > votave pr t kaluar. Disa deputet than se ligji
  > ishte votuar me shumic t thjesht t votave, dhe
  > anullimi nga ana e Pllumbit nuk ishte i ligjshm.
  > Deputet t Partis Socialiste kmbnguln q
  > projekt-ligji ishte votuar.
  > Deputett socialist Musa Ulqini dhe Erion Brae than
  > se ligji sht votuar dhe ka kaluar. Maxhoranca
  > socialiste ka pasur nj vendim unanim pr t votuar
  > projekt-ligjin. Kryetari i Grupit Parlamentar t
  > Socialistve, Gramoz Rui u ka trhequr vmendjen tre
  > ministrave t kabinetit qeveritar q votuan kundr
  > vendimit t grupit parlamentar.
  > Kryetari i Kuvendit, Servet Pllumbi hodhi posht
  > pretendimet e deputetve socialist duke thn se
  > projekt-ligji nuk ka plotsuar numrin e nevojshm t
  > votave, kshtu q i bie q ai t trajtohet n Kuvend,
  > legjislaturn e ardhshme. Pllumbi tha se ky
  > projekt-ligj, nuk respektonte standardet ndrkombtare
  > dhe se ai kur t miratohet, duhet t bhet n
  > prputhje me legjislacionin e Bashkimit Europian.
  > Organizata pr Siguri dhe Bashkpunim Europian e ka
  > konsideruar kt projekt-ligj si t paprshtatshm dhe
  > nxits t monopolit n tregun e transmetimeve
  > dixhitale. "Shqetsimi kryesor, t cilin e kemi
  > shprehur edhe n komentet pr projektligjin, t
  > prgatitura s bashku me organizata t tjera
  > ndrkombtare, sht se, nse projektligji i ndryshuar
  > miratohet ashtu si sht, ai do t prbnte "de
  > facto" nj monopol pr nj transmetues. Kuvendi sht
  > informuar m s miri pr kt shqetsim tonin, prmes
  > komenteve tona," sht shprehur shefi i prezencs s
  > OSBE-s n Tiran, Pavel Vaek.
  > Vaek ka zhvilluar para pak kohsh nj takim me
  > Kryetarin e Kuvendit, Servet Pllumbi, t cilit i ka
  > br t qart qndrimin e OSBE-s kundr ktij
  > projekt-ligji, i cili do t favorizonte vetm nj
  > aktor n treg. "Ekspertiza e organizatave
  > ndrkombtare u reflektua fillimisht n projektligjin
  > fillestar t dhjetorit 2004. Komentet pr
  > projektligjin e ndryshuar, t cilat ne ia paraqitm
  > Kuvendit m 13 maj, vetm reagonin ndaj projektligjit
  > t ndryshuar n prill, i cili kishte ndryshuar pikat
  > kryesore t projektligjit t ekspertve," tha Vaek.
  > Pavl Vaek ka konstatuar se projekt-ligji i
  > pregatitur edhe me sugjerimet e ekspertve t OSBE-s
  > sht ndryshuar papritur dhe nuk dihet se pse sht
  > br ndryshimi. "Un, gjithashtu, theksoj se ne nuk
  > kemi synuar kurr t shkaktojm vonesa n procesin
  > legjislativ, i cili sht ende n koh pr t'u
  > prfunduar. Ne prgatitm nj projektligj t mir
  > ekspertsh, brenda dy javve, q n dhjetor 2004. Ne e
  > bm kt gj me krkes t Komisionit t Mjeteve t
  > Informimit Publik dhe t KKRT-s, megjithat drafti i
  > ekspertve u ndryshua papritur vetm n fund t
  > prillit. I takon publikut shqiptar t nxjerr
  > prfundimin se pse ndodhi kjo," tha Vaek.
  >
  >
  > Lesi: Nano ka frik nga imuniteti im
  >
  > Kryetari i Partis Demokristiane, Nikoll Lesi deklaroi
  > pr mediat ditn e djeshme, se shtja e heqjes s
  > imunitetit t tij nuk u diskutua n Kuvend, sepse
  > kryeministri Nano u trembet fakteve dhe votimit. Sipas
  > Lesit, mos futja pr votim e imunitetit t tij u
  > njoftua ditn e djeshme nga drejtuesit e Kuvendit. "Ky
  > lloj komunikimi i Byros Parlamentare neprmjet
  > drejtuesve t parlamentit tregon se zoti Nano ose m
  > sakt familja mbretrore socialiste Nano ka frik nga
  > t vrtetat q un do t pohoja dhe do t nxirrja n
  > seancn e debatit pr kt shtje, ka frik nga
  > votimi qe nuk do jet si heren e pare, ku ai humbi me
  > 70 vota, ndersa kt radhe ai do t humbte me 100
  > vota," tha Nikoll Lesi. Deputeti, Lesi deklaroi se
  > Prokuroria e Prgjithshme e ka fshehur nj pjes t
  > dosjes, ku paraqiten prova komprometuese pr
  > kryeministrin Nano. "Insistoj se n dosjen n
  > Prokurorin e Prgjithshme ka materiale dhe kaseta q
  > Fatos Nanos, sipas rregullores s parlamentit, duhet
  > t'i hiqet imuniteti dhe t krkoht arrestimi i tij.
  > Esht dosja e plot, dosje qe une do t'i krkoja
  > Prokurorit te Prgjithshm te vinte me t n seanc
  > plenare" tha Nikoll Lesi. N lidhje me gjndjen e tij,
  > Lesi sqaroi se sipas kushtetuts, imuniteti i tij
  > quhet, imunitet i ngrir, pra dhe me imunitet, dhe pa
  > imunitet.
  >
  >
  > Prkujtohen nnt ushtarakt amerikan q humbn jetn
  > nga rrzimi i avionit
  >
  > Zyra e Bashkpunimit Ushtarak e Shteteve t Bashkuara
  > dhe Ministria e Mbrojtjes e Shqipris prkujtuan
  > ditn e djeshme nnt ushtarakt amerikan q humbn
  > jetn n 31 mars n Shqipri, si pasoj e rrzimit t
  > avionit ushtarak.
  > N ceremonin prkujtimore merrin pjes presidenti
  > Alfred Moisiu, Ministri i Mbrojtjes Pandeli Majko,
  > Ambasadorja e SHBA-s Marsi Ris dhe Komandanti i
  > Komands s Operacioneve Speciale pr Europn, Major
  > Gjeneral Csrnko dhe shum pjestar t skuadronit t
  > humbur C-130.
  > Departamenti i Mbrojtjes i ShBA-s dhe Ambasada e
  > ktij vendi u shprehn mirnjohse ndaj Ushtris
  > shqiptare dhe autoriteteve civile pr mbshtetjen e
  > madhe q dhan n kt tragjedi t ndodhur n
  > territorin shqiptar.
  > Nnt ushtarakt amerikan q humbn jetn, kishin nj
  > mision trajnimi t prbashkt me Ushtrin shqiptare.
  > Avioni i tyre C-130 gjat kryerjes s misionit natn u
  > prplas n nj zon t largt malore, rreth 50
  > kilometra n jug lindje t Tirans.
  > Ushtria e e Shteteve t Bashkuara ka nj marrdhnie
  > shum t mir bashkpunimi me Shqiprin n trajnimin
  > dhe pajisjen e forcave t armatosura pr antarsimin
  > final t saj n NATO dhe n operacionet q zhvillohen
  > n t gjith botn.
  >
  >
  > Nano n Hungari: Bisedime pr regjimin e vizave
  >
  > Kryeministri Fatos Nano ka patur dje n Budapest nj
  > takim me presidentin hungarez, Ferenc Madl. Ky i
  > fundit i tha Nanos se vendi i tij sht i gatshm t
  > jap eksperiencn dhe mbshtetjen e plot pr
  > integrimin e Shqipris n Europ. "Presidenti
  > hungarez ritheksoi se Hungaria do t jap mbshtetjen
  > e plot n rrugn e integrimit dhe sht e gatshme t
  > jap eksperiencn e saj n kt drejtim. N kt
  > funksion, dy autoritetet vlersuan se nnshkrimi i
  > Memorandumit n fushn e integrimit sht nj baz e
  > mir pr ofrimin e asistencs dhe shkmbimin e
  > prvojave", thuhet n njoftimin pr shtyp t
  > kryeministrit Nano. Presidenti Madl tha se vizita e
  > Nanos n Budapest do t ndikoj pr mir n
  > marrdhniet mes dy vendeve si dhe pr nxitjen e
  > bashkpunimit n shum fusha. "Bashkbiseduesit
  > theksuan se ka ardhur koha e intensifikimit t
  > marrdhnieve n fushn ekonomike dhe shkmbimeve
  > tregtare. Presidenti hungarez tha se siprmarrsit
  > hungarez kan tashm vlersim pozitiv pr Shqiprin
  > dhe interes pr t marr pjes n proceset e
  > privatizimit dhe investimit n Shqipri. Po ashtu ata
  > vlersuan se Dhomat e Tregtis s t dy vendeve duhet
  > nxitur pr t institucionalizuar marrdhniet e
  > bashkpunimit", vijon m tej njoftimi i kryeministrit.
  > N fund Nano i ka krkuar presidentit hungarez q t
  > lehtsohet regjimi i vizave mes dy vendeve pr
  > kategori t ndryshme.
  >
  >
  > KQZ, regjistrohen 38 parti pr garn elektorale t 3
  > korrikut
  >
  > Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka br t ditur
  > dje se pr zgjedhjet e tre korrikut jan regjistruar
  > edhe 13 parti t tjera si dhe jan akredituar 34
  > vzhgues t ODIHR-it, t cilt do t ndjekin nga afr
  > kt proces. Mes partive t regjistruara gjat dits
  > s djeshme jan Partia Demokratike, Partia Republikane
  > por edhe ajo Komuniste. Kur kan ngelur edhe pes dit
  > nga mbyllja e afatit prfundimtar t regjistrimit t
  > partive politike ose koalicioneve, deri tani jan
  > regjistruar 38 parti, ndrkoh q numri i tyre pritet
  > t rritet ditt e ardhshme. Gjithashtu dje jan
  > akredituar pran Komisionit Qendror t Zgjedhjeve edhe
  > 34 vzhgues, t cilt do t monitorojn nga afr
  > fushatn elektorale, ditn e zgjedhjeve si dhe
  > procesin e nxjerrjes s rezultateve. ODIHR ka krkuar
  > gjithashtu q t gjitha shtetet pjesmarrse n OSBE
  > t drgojn 400 vzhgues afatshkurtr, t cilt do t
  > shprndahen n t gjith Shqiprin. Ata do t jen t
  > ndar n skuadra me nga dy persona dhe do t
  > monitorojn hapjen e qendrave te votimit, votimin,
  > numrimin e votave dhe pasqyrimin e rezultateve ne te
  > gjitha nivelet. 15 shtetet pjesmarrse n OSBE jan
  > prezente me prfaqsues n Mision.
  >
  >
  > Meta n Dibr: Qllimi kryesor, rritja e punsimit
  >
  > Kryetari i Lvizjes Socialiste pr Integrim, Ilir
  > Meta, ka br prezantimin e kandidatve t LSI pr
  > Peshkopin, gjat nj mitingu q zhvilloi me
  > simpatizant t LSI-s n Peshkopi. Sipas Mets, Dibra
  > ka katr vjet q sht e braktisur dhe e harruar dhe
  > pr kt arsye duhet t bashkohet me Lvizjen
  > Socialiste pr Integrim. "LSI premton pun dhe
  > investime, angazhohet pr ndrtimin e veprave
  > konkrete, q do t zhvilloj bujqsin dhe industrin
  > agroprpunuese n kto zona dhe politika jon e
  > taksave ka si qllim kryesor rritjen e punsimit, si
  > elementi kryesor pr t luftuar varfrin," theksoi
  > Ilir Meta. Kryetari i Lvizjes Socialiste pr Integrim
  > shprehu prkrahjen dhe vlersoi dy kandidatt pr
  > deputet t LSI-s n Dibr, ekonomistin Besnik
  > Nuredini dhe specialistin e bujqsis Bajram Krashi.
  > Ilir Meta u shpreh se pas zgjedhjeve parlamentare t 3
  > korrikut, do t marr iniciativn pr organizimin e
  > nj konference donatorsh pr Veriun, n Dibr.
  >
  >
  > Bezhani: Votoni pr LSI, si zgjidhje t problemeve
  > tuaja
  >
  > Kandidati i Lvizjes Socialiste pr Integrim n zonn
  > 37, Viron Bezhani pati nj takim me prkrahsit e
  > LSI-s n kt zon. N zonn 37, ku bn pjes Kodra e
  > Priftit, Fizika Brthamore dhe Kinostudioja, Bezhani
  > shprehu alternativn e tij pr zgjidhen e problemeve
  > t mprehta t zons. "Duhet t ket m shum mirqenie
  > e shrbime publike pr banort e zons, si dhe nj
  > vmendje m e madhe ndaj shtresave n nevoj,
  > veanrisht ndaj pensionistve," tha Bezhani.
  > Kandidati pr deputet, njkohsisht edhe antar i
  > Komitetit Drejtues Kombtar, Viron Bezhani, deklaroi
  > se do t bj nj luft t pakompromis ndaj
  > monopoleve, abuzimeve dhe shkelsve t ligjit.
  >
  >
  > Intervist e Nnkryetarit t Partis Demokratike
  > prof.dr.Bamir Topi
  >
  > Koalicioni i opozits ka rritur shanset pr shumic
  > absolute
  >
  > Partia Demokratike n Shqipri, duket se sht shum e
  > sigurt pr fitore n zgjedhjet e 3 korrikut.
  > Nnkryetari i Partis Demokratike Bamir Topi shpjegon
  > se cilat jan arsyet e ardhjes s PD-s n pushtet,
  > pas 8 vjetsh opozit. Sipas tij, Partia Demokratike
  > do t qeveris n koalicion dhe se kjo fitore nuk do
  > t vij n saj t prarjeve t s majts.
  >
  > Jemi n ditt e para t fushats elektorale pr
  > zgjedhjet parlamentare t 3 korrikut. Opozita duket
  > shum optimiste pr fitore. Cilat jan arsyet q ju
  > mendoni se do ta ojn PD-n drejt pushtetit?
  > S pari, Partia Demokratike ka qen ajo q gjat
  > opozits m t vshtir q mund t ket pasur nj
  > parti politike, ka ditur t mbroj vlerat m t
  > qensishme t shoqris shqiptare, ndrkoh, kur
  > pushteti socialist vuajti gjat ktyre viteve nga nj
  > smundje mjaft e rnd, smundje q erdhi gjithmon
  > duke u rnduar. Kjo smundje ishte korrupsioni, q e
  > bri shtetin t paqen, q bri q nj pjes e vogl e
  > zyrtarve t dal dhe nga platforma e ideologjis s
  > majt e t prfundoj nj grup i vogl njerzish n
  > formn e klanit, q n nj mnyr ose nj tjetr e
  > zhvatn pasurin kombtare dhe krijuan nj polaritet
  > t jashtzakonshm ekonomik, nj pjes shum e vogl
  > njerzish shum t pasur dhe nga ana tjetr, nj
  > shoqri e gjer, e cila vuan nga papunsia, vuan
  > standardet m t ulta ekonomike dhe shoqrore.
  > Nga kjo pikpamje, Partia Demokratike sht forc e
  > shpress, e cila, nga ana e saj, ka projektuar nj t
  > ardhme me nj platform shum t qart politike, pr
  > t rikthyer besimin tek shteti, tek institucionet dhe
  > pr t'u kthyer besimin qytetarve tek gjithka q
  > sht brenda standardeve perndimore.
  >
  > far ju bn juve t besoni se do t realizoni t
  > gjith ato premtime, t cilat keni br?
  > Besojm sepse ne kemi arritur t njohim fare mir
  > diagnozn e smundjes q ka pllakosur tr
  > institucionet shtetrore q drejtohen nga socialistt
  > dhe kemi gjetur terapin m t prshtatshme t
  > mjekimit t ksaj smundjeje. N radh t par, sht
  > platforma antikorrupsion, por me orientime shum t
  > qarta n t gjitha fushat e zhvillimit ekonomik dhe
  > shoqror, ka do t thot q qytetari t prfaqsohet
  > nga njerz me integritet moral dhe profesional, q do
  > t bjn t mundur realisht, daljen nga kjo gjendje
  > katastrofike q sot pllakos n t gjitha
  > institucionet.
  >
  > Zoti Topi, opozita dhe pozita jan gjra t ndryshme.
  > Mendoni se jeni gati pr t br qeverisjen e re?
  > Ekziston nj klim jashtzakonisht optimiste, sepse,
  > nga njra an, kemi nj tregues t lart t
  > paknaqsis popullore pr qeverisjen aktuale. Nga ana
  > tjetr, ekziston edhe shpresa pr rikthim t Partis
  > Demokratike, e cila ka ditur q, jo vetm t bj
  > opozitaren, por vitin e fundit, ajo ka hedhur me shum
  > profesionalizm, mjaft skema t platforms mbi bazn e
  > s cils mund t realizoj qeverisjen e ardhshme.
  > Besoj q jemi pikrisht n fillim t fushats zyrtare
  > elektorale dhe Partia Demokratike po prmbyll listn e
  > ekipit elektoral, i cili do t rezultoj, padyshim,
  > fitues i zgjedhjeve t 3 korrikut. Ka qen nj proces
  > i gjat i kualifikimit t kandidaturave dhe besoj q
  > po zgjidhen kandidaturat m prfaqsuese dhe pas ksaj
  > gare brenda strukturave t Partis Demokratike, besoj
  > se t gjith jan t ndrgjegjshm se do t mbshtetet
  > ai kandidat, i cili do t jet kandidati zyrtar i
  > Partis Demokratike.
  >
  > E ndieni veten t favorizuar nga prplasja q mund t
  > ket Partia Socialiste me LSI-n?
  > Un asnjher nuk kam qen dipendent i konjukturave
  > politike n kampin kundrshtar. Un, s pari, besoj n
  > forcn e linjs s djatht, q sht konfiguruar mjaft
  > qart n forcat e mia dhe njerzit q do t
  > bashkpunojn me mua. Se 'ndodh n kampin tjetr,
  > sht nj shtje q u takon vetm atyre.
  >
  > Sa do i shrbejn fitores marrveshjet e fundit q
  > keni nnshkruar mes aleatsh?
  > do marrveshje e ktij karakteri politik, me aleatt,
  > t cilt jan projektuar n t djatht sht sa
  > funksional, sa real, por edhe psikologjik.
  > Kshtu q un mendoj se do t'i shrbej asaj fryme q
  > projektohet n elektorat, i cili, n mazhoranc me
  > Partin Demokratike, realisht ka edhe grupime
  > shoqrore q prkrahin partit e vogla, q jan n
  > krahun e djatht. Kshtu q synimi yn sht t bjm
  > q i gjith fluksi elektoral i djatht, t shkoj
  > pikrisht tek ky koalicion, pr t siguruar
  > mazhorancn absolute n parlament.
  >
  > A do t bni marrveshje me LZHK-n?
  > Natyrisht jemi n fazn e opinioneve q m shum
  > dgjohen n ambiente joinstitucionale. Gjithsesi
  > mendoj q rryma t caktuara brenda LZHK-s kan
  > treguar interesa t drejtprdrejta t funksionimit n
  > nj koalicion t vetm, por nuk ka asgj t dukshme,
  > zyrtare. Por, kan mbetur gjithmon n fazn e
  > fjalve.
  >
  > Situata parazgjedhore nuk duket shum e qet dhe
  > konsensuale. Besoni se kto zgjedhje do t jen t
  > lira dhe demokratike?
  > Un mendoj q Partia Socialiste, gjat gjith ktyre
  > kohve, ka demonstruar nj vullnet politik negativ pr
  > t realizuar zgjedhje sipas standardeve, por klima e
  > prgjithshme politike, klima e prgjithshme shoqrore,
  > presioni mjaft i madh institucional i institucioneve
  > ndrkombtare, do ta vendos Partin Socialiste para
  > pozicionit, detyrim me prcaktim pr t zhvilluar
  > zgjedhje brenda standardit. Edhe opozita, nga ana e
  > saj, partit e opozits dhe e tr struktura e Partis
  > Demokratike, jan praktikisht n funksion pr t
  > riparuar listat dhe pr t'i ndrtuar n nj
  > infrastuktur zgjedhore, t aft pr t'i fituar
  > zgjedhjet dhe pr t'i mbrojtur ato.
  >
  > Si do t veproj opozita, nse dika nuk shkon mir?
  > Ne natyrisht q do t jemi nn monitorimin e
  > institucioneve ndrkombtare. Vzhguesit e tyre kan
  > dhn pr m shum se nj her ultimatum pr Partin
  > Socialiste. ka do t thot se, nse ato nuk i
  > nnshtrohen verdiktit popullor, do t'i nshtrohen
  > dnimit t institucioneve ndrkombtare. Dhe ju e dini
  > se 'do t thot t biesh nn dnimin e institucioneve
  > ndrkombtare.
  >
  > far do t thot?...
  > Do t thot t dnohesh mjaft rnd pr fajin e br.
  >
  > Nse opozita humbet pr shkak t parregullsive, cilat
  > do t jen hapat q ajo do t bj. Ndoshta, ndryshe
  > nga ajo far ka br hert e tjera?
  > Po m bni nj pyetje q nuk ka shans t marr nj
  > prgjigje reale. E them kt, sepse ne kemi br t
  > gjith punn paraprake q opozita t fitoj zgjedhjet
  > dhe me nj rezultat t knaqshm pr t realizuar
  > qeverisjen. Kshtu q, nga kjo pikpamje, preferoj t
  > mos merrem me kt aspekt t pyetjes tuaj, sepse nuk
  > ka shans t shkojm deri aty.
  >
  >
  > Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi mungojn n listat e
  > votimit
  >
  > Problemet me listat e zgjedhsve vazhdojn t ngelen
  > problem i pazgjidhur n mnyr prfundimtare. Kryetari
  > i Lvizjes Socialiste pr Integrim dhe bashkshortja e
  > tij, deputetja Monika Kryemadhi, mungojn n listat e
  > votuesve. Pas verifikimeve t bra n listat e zons
  > nr.39, ka rezultuar se Meta dhe zonja Kryemadhi nuk
  > jan t regjistruar. Burime t gazets than se emrat
  > e dy deputetve nuk figurojn n lista. Kryetari i LSI
  > Meta, dhe Monika Kryemadhi, banojn n Laprak dhe u
  > takon t votojn n zonn nr.39 t kryeqytetit.
  > Mungesa e emrave n listat zgjedhore e dy deputetve
  > dhe protagonistve politik, tregon pr problematikn
  > ende t pazgjidhur t listave. Edhe Komisioni i
  > Posam Parlamentar pr Listat, ka vrejtur se ka
  > shum probleme me listat, dhe veanrisht n Tiran.
  > Fenomeni "Lista", u aplikua nga Partia Socialiste n
  > zgjedhjet e 2003-shit, ku shum persona u zhdukn nga
  > listat dhe emrat e shum t tjerve u transferuan n
  > zona t ndryshme.
  >
  >
  > OSBE prshndet vendimin pr t mos miratuar ligjin
  > pr transmetimet digjitale
  >
  > Prezenca e OSBE, delegacioni i Komisionit Europian dhe
  > Zyra e Kshillit t Europs n Shqipri kan
  > mirpritur vendimin e Kuvendit t Shqipris pr t
  > mos miratuar projektligjin pr transmetimet dixhitale
  > n Shqipri.
  > Projektligji ishte problematik, pasi nuk ishte arritur
  > q t implementoheshin n ligj disa rekomandime
  > specifike t bra m par nga OSBE dhe Kshilli i
  > Europs. Komisioni Europian ka nnvizuar gjithashtu se
  > ligji nuk ishte konform me shum standarde t
  > legjislacionit t Bashkimit Europian n kt sektor.
  > Kuvendi ishte njoftuar pr kto probleme prmes
  > prfaqsuesit t OSBE pr Lirin e Medias, Prezenca e
  > OSBE dhe nga Delegacioni i Komisionit Europian.
  > Prezenca e OSBE, delegacioni Komisionit Europian dhe
  > Zyra e Kshillit t Europs shpresojn se legjislativi
  > i ardhshm dhe t tjera institucione shqiptare q kan
  > lidhje me kt sektor, t marrin parasysh kto
  > probleme dhe t hartojn nj ligj q t jet n
  > prputhje t plot me standardet ndrkombtare, dhe m
  > specifikisht me standardet e Bashkimit Europian.
  >
  >
  > Leskaj kundr Gjinushit: LSI nuk na rrezikon
  >
  > Sekretarja e Marrdhnieve me Publikun n Partin
  > Socialiste, Valentina Leskaj, u shpreh pr mediat se
  > Partia Socialiste nuk ndihet e rrezikuar n fitoren e
  > saj nga Lvizja Socialiste pr Integrim.
  > Nga ana tjetr, kryetari i Partis Social-Demokrate,
  > Sknder Gjinushi, ka deklaruar se fitorja e
  > socialistve rrezikohet mjaft nga Lvizja Socialiste
  > pr Integrim.
  > Valentina Leskaj pati ditn e djeshme nj takim m
  > Amier Mahier, prfaqsues i fraksionit Socialdemokrat
  > dhe njkohsisht zdhns i socialistve europian n
  > Parlamentin europian.
  > Sipas Leskajt n takim u dikutuan shtjet e
  > zgjedhjeve, t funksionimit t tyre dhe t sistemit
  > elektoral.
  > shtje t tjera q u diskutuan ishte ajo e aleancave
  > t Partis Socialiste edhe bashkpunimit t
  > socialistve shqiptar dhe atyre t Bashkimit
  > Europian.
  >
  >
  > Meta prezanton dy kandidat n Elbasan
  >
  > Kryetari i LSI-s z.Ilir Meta zhvillon takime
  > elektorale n komunn e Gjinarit dhe n zonn nr.52 t
  > Elbasanit. Meta prezantoi kandidatin pr deputet t
  > LSI, pedagogun Ismail Stafa.
  > Meta u angazhua pr rikonstruksionin e plot t
  > rrugs, Elbasan-Gjinar, n parametrat e nj rruge
  > turistike, e cila do t'i jap zhvillim t
  > jashtzakonshm ksaj zone. Kryetari i LSI shprehu
  > angazhimin e ksaj partie pr nxitjen e prodhimit
  > bujqsor vendas, duke i kushtuar nj rendesi t
  > veant uljes se kostos, plotesimit t standardeve pr
  > ta bere ate konkurrues n tregjet e brendshme dhe ato
  > te jashtme. Njkohsisht Meta shprehu vendosmrin e
  > LSI pr nj sistem kreditimi t veant pr bujqsin,
  > nprmjet ngritjes s nj banke me profil bujqsor, si
  > dhe ngritjen e "Fondit t Garantimit t Kredive
  > Bujqesore". Pas ktij takimi, kryetari i LSI, z.Meta
  > zhvilloi nj tjetr takim elektoral me banor t zons
  > nr.52 n Elbasan, ku kandidon kirurgu Fatos Stafa. N
  > kto takime z.Meta shoqrohej nga kryetari i LSI pr
  > Elbasanin, z.Bujar Kllogjri.
  >
  >
  > Partia Demokratike prezanton kandidatt e saj n zonat
  > 13 dhe 14 n rrethin e Lezhs
  >
  > "Vota pr Zogaj dhe Bumin, vot pr imazhin e ri n
  > PD"
  >
  > Partia Demokratike prezantoi ditn e djeshme
  > kandidatt pr deputet n zonat 13 dhe 14, t rrethit
  > t Lezhs, prkatsisht Aldo Bumin n zonn 13 dhe
  > Pre Zogajn n zonn 14. N prezantimin e tyre mori
  > pjes nnkryetari i Partis Demokratike, Bamir Topi.
  > "Esht nder i veant pr mua, q ndodhem pr t
  > prezantuar dy figura t shquara secili n profilin e
  > tij, por t dyja s bashku t harmonizuara n nj
  > linj mjaft t konsoliduar t PDSH, linj e shprehur
  > edhe n Kuvendin e fundit kombtar n linjat q u
  > takojn traditave t PD, t themelimit t saj dhe at
  > t futjes n kte parti t njerzve t rinj, t cilt
  > po bjn politik me kolegt e tyre m me eksperienc
  > t KOP. Paraqes prpara jush dy figura fituese t PD,
  > at t politikanit dhe publicistit t njohur,
  > parlamentarit elokuent Pre Zogaj dhe intelektualin e
  > shquar njeriun, i cili ka nj tradit familjare tepr
  > t vlersuar, q s bashku me kolegt e tjer t KOP i
  > kan dhn nj dimension t ri fizionomis s PD, Aldo
  > Bumi," tha Topi. "PDSH vjen prpara shqiptarve n
  > kto zgjedhje me nj imazh t ri, vizion t ri t
  > prtrir dhe natyrisht e prgatitur m shum se
  > kurr, pr t arritur fitoren historike, pavarsisht
  > prpjekjeve t kundrshtarve politik q sipas tyre
  > ne si forc politike nuk kemi gjeografi politike
  > mbshtetse n t gjith vendin, e vrteta sht krejt
  > ndryshe. Kt e dshmon m s miri rezultati q PD
  > mori n zgjedhjet lokale t vitit 2003. far treguan
  > se ne e kemi gjeografin e fitores n t gjith
  > Shqiprin nga Saranda n Tropoj nga Shkodra deri n
  > Kor, nga Kurbini n Dibr, nga Lezha n Kavaj, n
  > t gjith Shqiprin," vijoi m tej Topi. Ai tha se
  > socialistt kan nisur nj fushat pr t mbrojtur
  > monopolet e tyre. "Qeveria e Fatos Nanos ka br at
  > q t tinglloj si paradoksi m i madh n historin e
  > politiks s t gjitha vendeve demokratike. N vend q
  > programi dhe alternativa e tyre t kishte karakter
  > social, prkundrazi ato me do form jan futur n
  > gar pr t mbrojtur monopolet e tyre. Ato jan edhe
  > arkitektt e organizimit t klaneve m kriminale n
  > vendet me demokraci t dobta. Fatos Nano s'sht gj
  > tjetr vese arkitekt i krimit, monopoleve q po
  > varfrojn shqiptart do dit," tha Topi. "Jam i
  > sigurt q Pre Zogaj dhe Aldo Bumi do t jen pjes e
  > fitores s PD-s dhe forcave t tjera opozitare rreth
  > saj. Prfaqsuesit e PDSH n Lezh dhe gjith
  > Shqipris jan njerz me integritet moral e
  > prgatitje profesionale, njerz me reputacion n
  > publik, njerz q nuk kan konflikte, dhe mbi t
  > gjitha njerz me mbshtetje t gjer popullore, nga
  > Jugu n Veri t Shqipris," theksoi m tej
  > nnkryetari i PD-s. Gjithashtu n kt takim kan
  > prshndetur edhe kryetart e PD t zonave elektorale
  > 13 e 14 prkatsisht Mhill Ndreu e Pashk Biba, si dhe
  > ish-kryetari i Bashkis Lezh, Niazi Rei.
  >
  > Bumi: Do jem nj z i fuqishm n parlament pr kt
  > zon
  >
  > Kandidati i Partis Demokratike pr zonn nr.13, Aldo
  > Bumci tha dje se ai ndihet mjaft i mirpritur n
  > strukturat e ksaj partie. "Dua t bj nj falenderim
  > t veant pr t gjith strukturat e PD n t gjitha
  > nivelet. Si prfaqsues i KOP n emr t t gjith
  > kolegve t mi, dua t'ju them juve se ndihemi dhe jemi
  > pritur shum mir n PD. Pasi jeni ju ato q
  > prfaqsoni dhe keni mbajtur kt parti gjat ktyre
  > viteve n opozit," tha Bumi. Ai deklaroi se do t
  > jet nj z i fuqishm n parlament, dhe nj
  > prfaqsues i njrs prej zonave m me tradit n
  > Shqipri. Ai shprehu mirnjohje pr t gjith burimet
  > njerzore t asaj zone. "Mirnjohje pr kapacitetet
  > dhe burimet njerzore t ksaj zone dhe s bashku do
  > t marrim prsipr dhe do t realizojm ndryshimin e
  > saj, pasi n 8 vitet e qeverisjes socialiste sht
  > ln n harres. Do t jem nj z i fuqishm
  > prfaqsues i ksaj zone n Parlament. Puna ime do t
  > filloj m 4 korrik," tha kandidati demokrat.
  >
  > Zogaj: sht momenti q t zgjohemi q t gjith
  >
  > Duke folur para t pranishmve, kandidati i PD n
  > zonn 14, Pre Zogaj tha se do veonte tre momente t
  > angazhimit politik. "N aktivitetin tim politik gjat
  > ktyre viteve t pluralizmit do t veoja tre momente:
  > Dhjetorin e vitit 1990, ku s bashku me nj grup
  > intelektualsh do t veoja t pavdekshmin Azem
  > Hajdari, themeluam PDSH. Marrveshjen historike t 9
  > marsit, ku s bashku me nj grup politikansh t
  > prgjegjshm dhe Presidentin e asaj kohe Prof.Dr. Sali
  > Berisha, evituam ndarjen e Shqipris," tha Zogaj.
  > "Lezha prfaqson shembullin kombtar t urtsis dhe
  > tolerancs. Socialistt n pushtet gjat ktyre viteve
  > kan helmuar shpresn. sht momenti t'u themi
  > ndrrave t gjithsecilit prej nesh, zgjohuni. Zgjohu
  > ndrr e t rinjve dhe t rejave, t prndjekurve
  > politik, fermerve, biznesmenve, veteranve, e t
  > papunve e t gjith atyre q duan dhe presin
  > ndryshimin. Koha pr ndryshim ka ardhur t gjith s
  > bashku m 3 korrik duhet t jemi pjes e ktij
  > ndryshimi," tha Zogaj.
  >
  >
  > PD prezanton Hoxhn dhe Xhomarn n rrethin e Burrelit
  >
  > Ditn e djeshme, Partia Demokratike ka prezantuar dy
  > kandidatt e saj n rrethin e Burrelit, Gani Hoxhn
  > dhe Idriz Xhomarn. N prezantimin e tyre mori pjes
  > nnkryetarja e PD, Jozefina Topalli. "Treva juaj
  > tashm i ka promovuar dy deputett e saj, Gani Hoxha
  > dhe Idriz Xhomara," tha Topalli. Kandidati i zons 19,
  > Idriz Xhomara e ka konsideruar obligim kandidimin.
  > "Mandati im pr deputet, i cili sht ndrprer n mes
  > nga revolucioni socialkomunist i vitit '97, m obligon
  > maksimalisht pr t vn mundsit dhe energjit n
  > shrbim t komunitetit," tha ai. Edhe deputeti Gani
  > Hoxha, njkohsisht kryetar i PD dega Mat, duke
  > prshndetur tha se "ne ballafaqohemi me nj realitet
  > shum t rnduar social-ekonomik, psikologjik, humbje
  > t shpress dhe braktisje totale t qytetarve nga
  > shteti i tyre. Papunsia masive n kufijt e 30-40%,
  > korrupsioni galopant, krimi i organizuar, nprkmbja
  > e dinjitetit, dhunimi i liris s zgjedhjeve dhe
  > grabitja e prons, jan tiparet dhe bmat e tyre.
  >
  >
  > Burrel, KESH ndrpret dritat n takimin e PD
  >
  > Drejtuesit e filalit t KESH-it n qytetin e Burrelit
  > kan ndrprer energjin elektrike pak para fillimit
  > t prezantimit t ktyre kandidaturave. Pr kt ka
  > reaguar publikisht Dega e PD Mat, e cila n nj
  > protest t sajn drejtuar organeve t larta
  > shtetrore shkruan se drejtori i agjensis s
  > elektrikut Mat, me disa varts t tij, m datn 18 maj
  > 2005 n orn 12:50, ka ndrprer me qllim energjin
  > elektrike n Pallatin e Kulturs Burrel, ndrkoh q
  > n orn 13:00, pra vetm 10 minuta m pas do t
  > fillonte prezantimi i kandidatve pr deputet t PD.
  > "Dega e Partis Demokratike Mat proteston ashpr, duke
  > e quajtur kt akt dhune dhe presion t shtetit ndaj
  > zhvillimit t zgjedhjeve t lira e t ndershme n
  > Shqipri. Po ashtu ky akt sht nj shkelje e hapur e
  > Kodit Zgjedhor," thuhet n nj deklarat t ksaj
  > dege.
  >
  >
  > PORTRETI
  >
  > Flet Lulzim Basha, kandidati pr deputet i Partis
  > Demokratike n zonn nr. 33 n kryeqytet
  >
  > KOP-i rriti standartet e gars brenda PD-s
  >
  > Zona 33 q njihet edhe si zona e '21 dhjetorit', sht
  > zona ku Lulzim Basha kandidon prball Arben Ahmetajt,
  > kandidati i PS-s, n t njjtn koh zv/ministr i
  > Integrimit. Ajo q e shqetson m shum n kt prag
  > zgjedhjesh, sht prpjekja e drejtuesve t
  > institucioneve t larta administrative ose kandidatve
  > pr deputet t PS-s, pr t bler votn n mnyr
  > poshtruese, duke shlyer listat e buks dhe duke
  > paguar faturat e zgjedhsve. Por nga kjo pikpamje nuk
  > ndihet aspak i krcnuar, prkundrazi merr forc dhe
  > kurajo, n prkushtimin e tij, pr t'i kthyer
  > elektoratit shqiptar dinjitetin dhe shpresn pr nj
  > qeverisje t nesrme m t mir.
  > Problemet kryesore q ka konstatuar n zonn e tij
  > jan ndotja e mjedisit, legalizimi i banesave dhe
  > papunsia, nj plag q reflekton edhe n standardin e
  > prgjithshm t jetess n zon.
  > Basha thot se nj ndihm t vyer n fushatn e tij po
  > merr nga partneri "Barbour Griffith & Rogers" q sht
  > nj organizat me eksperienc fituese t paktn n
  > mandatet e fundit presidenciale n SHBA.
  > Lulzim Basha, para disa ditsh ka festuar 1-vjetorin e
  > martess s tij me Aureln, e cila sht diplomuar pr
  > shkenca politike dhe marrdhnie ndrkombtare n
  > universitetin e Utrehtit n Holand.
  >
  > Arsimimi
  >
  > Lulzim Basha sht Kshilltar Special pr Tranzicionin
  > n Departamentin e Drejtsis s UNMIK. M par ai ka
  > qen Ndihms Special i Drejtorit t Departamentit t
  > Drejtsis, Koordinator Rajonal dhe Zyrtar i shtjeve
  > Ligjore. Z.Basha ka punuar gjithashtu pr ICTY dhe
  > disa projekte t asistencs akademike n fushn e
  > reforms ligjore dhe edukimit.
  > Z.Basha sht diplomuar n Drejtsi n "Utrecht
  > University" n fushn e s Drejts Europiane dhe
  > Ndrkombtare. Ai sht autor i mjaft publikimeve
  > jasht shtetit dhe fitues mimesh ndrkombtare n
  > fushn e s Drejts Ndrkombtare Publike.
  >
  > Keni hyr rishtazi n politik dhe bni pjes n
  > kryesin e partis s dyt m t madhe n vend, nse
  > marrim parasysh rezultatet e fundit t zgjedhjeve. Nuk
  > ju duket si zgjedhje shum e shpejt?
  > Un bj pjes n kryesin e partis s par m t
  > madhe n vend. Ndihem i prekur dhe i nderuar nga
  > besimi q m sht dhn nga antarsia e Partis
  > Demokratike.
  > S pari, n votimin tim n Kshillin Kombtar si
  > forumi m i lart i PD-s dhe, s dyti, nga votbesimi
  > q m sht dhn pr t qen pjes e kryesis s
  > PD-s. sht prtej vlersimit personal, sht nj
  > vlersim q Partia Demokratike po i bn hapjes ndaj
  > brezit t ri, ndaj nj brezi q sht rritur me
  > sakrifica gjat periudhs s fundit t komunizmit, i
  > cili ka sakrifikuar m tej edhe gjat tranzicionit pr
  > t marr sa m shum njohuri. Ky brez priret nga
  > vendosmria q kurr m n Shqipri t mos sundoj
  > ligji i injorancs dhe i t fortit, por e drejta
  > europiane n mnyr q shqiptart m s fundi t
  > arrijn destinacionin europian. Kjo prirje
  > perndimore, kjo prirje moderne q ne prfaqsojm,
  > mendoj se sht edhe shkaku q na kan votuar. PD ka
  > lindur si nj parti e vlerave europaine dhe moderne
  > dhe nuk ka br gj tjetr, prvese pas tet vjetsh,
  > prgjigjet ndaj goditjeve q i jan br deri n
  > prpjekje pr ta asimiluar at. Ajo sht kthyer n
  > identitetin e saj europian dhe po shpalos vlerat m t
  > mira t ktij identiteti dhe votbesimi q na sht
  > dhn ne si antar t KOP-it, nuk sht gj tjetr
  > vese sht shprehje e ktij vokacioni.
  >
  > Po flitet shum pr prdorimin e fondeve publike nga
  > ana e kandidatve pr deputet, drejtues t
  > institucioneve t larta shtetrore. A do ta bj kjo
  > m t vshtir kandidimin tuaj personal dhe n
  > prgjithsi?
  > "Ky fenomen shfaqet edhe n zonn time, veanrisht me
  > kandidatin e Partis Socialiste, i cili prfaqson
  > zhvillimet e ktyre tet viteve t fundit n Partin
  > Socialiste, t fuqizimit t kapitalit nprmjet
  > korrupsionit dhe kapjes s shtetit, t prdorimit t
  > kapitalit pr t bler mandate. Megjithat, kjo sht
  > ajo q na ndan n prgjithsi ne t rinjve, q sapo
  > jemi futur n politik, nga kta q pavarsisht nga
  > mosha, jan vjetruar nga konsumi ideologjik dhe
  > mossuksesi n qeverisje, si dhe konsumimi i moralit
  > politik, pasi ne besojm n disa vlera t shenjta, si
  > jan dinjiteti njerzor, nderi, e drejta pr pun, e
  > drejta pr nj jet m t mir, e drejta pr t votuar
  > i lir, dhe besojm se kto jan t drejta t
  > patjetrsueshme. Kto t drejta jan themeli i s
  > ardhmes s Shqipris, dhe jan t drejta q as nuk
  > mund t blihen, e as nuk mund t shiten. Nga ana
  > tjetr, kta kandidat mendojn se gjithka mund t
  > shitet dhe mund t blihet, prfshi ktu dhe dinjitetin
  > njerzor dhe t drejtn e vots dhe mendoj q n
  > prplasje mes ktyre vlerave, duhet dhe do t fitoj
  > ajo q sht parimore, q shqiptart e shohin si nj
  > garanci afatgjat pr t ardhmen e tyre".
  >
  > Flitet shum pr nj lloj aneksimi t militantve nga
  > postest drejtuese n Partin Demokratike dhe
  > zvendsimin e tyre me antar t KOP-it. Mos ndoshta
  > kishte ardhur koha? Ju n 'kndvshtrim e shihni?
  > Kto nuk jan mekanizma q lvizen me dor. Partia
  > reagon si nj prfaqsi e nj rrjedhe mendimi n
  > shoqri dhe n rastin konkret PD, t nj rrjedhe shum
  > t madhe mendimi, sepse sht nj nga partit m t
  > mdha n vend. Kuptohet q lvizje t ndryshme
  > pasqyrohen n mentalitetin e ksaj partie dhe pastaj
  > n mnyrn sesi ajo zgjedh. Megjithat nuk mund t
  > bhet fjal pr zhvlersim t figurave mbi t cilat ka
  > rnduar pesha e ksaj opozite t strzgjatur, pr nj
  > prpjepje pr t'u fuqizuar, pr t bashkuar gjith
  > energjit e t gjith faktorve t ndryshm, pr nj
  > sfid q sht krejt e ndryshme nga sfida e 2001-it
  > dhe '97-s, por q sht vendimtare pr kursin e
  > Shqipris prpara. N kt kontekst e gjith shoqria
  > sht e mobilizuar, e gjith opozita sht e
  > mobilizuar, madje edhe pjes e shoqris, t cilat nuk
  > jan me prkatsi t qarta t djathta, jan t
  > mobilizuara pr kt ndryshim t madh, sepse sht
  > vendimtar. Nuk sht shtje ideologjike, sht
  > shtje n nj far mnyre jete apo vdekje pr
  > vizionin europian t Shqipris. Mendoj q t gjitha
  > figurat q kan dhn pr PD-n, jan figura
  > absolutisht t pamohueshme, do t vazhdojn t japin
  > kt kontribut pavarsisht nga funksionet konkrete n
  > kryesi apo jo, ata kan staturn, eksperiencn dhe
  > autoritetin e figurave historike t PD-s dhe si t
  > tilla nuk mund t anashkalohen dhe fjala e tyre do t
  > ket t njjtn pesh si m par.
  >
  > Do t ishte modesti e kot t thoshim se ju nuk jeni
  > figura m e spikatur e antarve t KOP-it, n qendr
  > t bisedave dhe sulmeve t kundrshtarve tuaj. Besoni
  > se i keni sulmuar ashpr, a sht kjo nj arsye?
  > Un mendoj q KOP-i ka ardhur si e papritur pr disa
  > nga kundrshtart tan. Gjithka sht shtje
  > llogarie, bhet llogaria kush humbet dhe kush fiton
  > nga do veprim. Ata q kan br llogarit, e kan
  > par se humbin nga thyerja e monopolit t risis, ata
  > q kan menduar se gjithmon kan monopolin e t res,
  > kan reaguar me nervozizm. Aktort q tregojn
  > stabilitetin e shoqris, pavarsisht nga afilimi
  > politik, jan shprehur me tone pozitive pr daljen e
  > KOP-it dhe mendoj se KOP-i ka emancipuar skenn
  > shoqrore shqiptare, tr skenn politike shqiptare
  > dhe ka ndikuar nj ritm ndryshimesh pa kthim n
  > gjith skenn politike shqiptare, jo vetm Partin
  > Demokratike. Nuk sht se KOP-i sht n vetvete
  > prmbysja e madhe, por sigurisht q sht nj nga
  > faktort e ktij ndryshimi t prditshm, q mendoj do
  > t intensifikohet javt q do t vijn. KOP-i do t
  > proj n t gjith shoqrin, edhe gjat ksaj
  > fushate elektorale, nj frym t re, nga ku do t
  > ngrihen faktor t tjer t ndrgjegjsuar pr nevojn
  > e ndryshimeve shoqrore dhe do t bien faktort t
  > cilt kan kamufluar interesat personale me gjoja
  > prfaqsimin e disa interesave publike. Pra bhet
  > fjal pr nj prplasje interesash dhe me kto
  > prplasje interesash, un jam krenar q i prkas nj
  > strukture, e cila sht ngritur pr nj interes t
  > prgjithshm, publik, shoqror. Pr kt interes,
  > ndonjher jan sakrifikuar edhe beneficet apo
  > mundsit pr karrier.
  >
  > Platformat e KOP-it jan cilsuar si platforma t
  > nxituara, n mnyr t veant nga kundrshtart tuaj
  > politik. Si do t'u kundrprgjigjeni?
  > Ne s'merremi fare me kto komente. Jan komente t
  > dshpruara t nj force politike e cila sht zhbr
  > n nj koorporat financiare, roli kryesor i t cils
  > sht t menaxhoj 10 monopolet kryesore q ka kapur
  > n vend dhe nprmjet t cilave po pasurohet dit pr
  > dit. Ne iu themi ktyre dhe t gjith shqiptarve se
  > premtimet tona, pavarsisht se mund t lavdrohen n
  > mnyr konkrete, prsa i prket do fushe, n baz
  > kan tri fusha themelore:
  > E para, zbatimi i barabart i ligjit pr do qytetar,
  > pavarsisht nga pozita apo nga fuqia financiare,
  > politike, shoqrore. S dyti, lufta ndaj korrupsionit
  > n administratn ton, toleranc zero pr korrupsionin
  > q do t thot se fondet publike do t menaxhohen n
  > mnyr t drejt, n mnyr t ndershme dhe do t
  > shkojn aty ku duhet sipas prioriteteve q do t
  > vendosen nga mazhoranca e ardhshme kryesisht n
  > sektort e shndetsis dhe t arsimit dhe s treti,
  > lirimi i energjive krijuese t shqiptarve nprmjet
  > garantimit t nj konkurrence t lir e t ndershme
  > dhe garantimit t punsimit pr t gjith. Kto jan
  > tri shtyllat mbi t cilat mbshtetet platforma jon.
  > N t trija kto fusha kjo qeveri ka dshtuar
  > mjerueshm, jo se s'ka ditur, por se s'ka dashur t
  > prmbush kto objektiva. E them kt pasi prmbushja
  > e objektivave t shtetit ligjor bie n konflikt t
  > hapur me interesat e ktyre personave, sepse t
  > zbatosh ligjin, do t thot t mos vjedhsh dot m.
  > Kjo sht edhe arsyeja q kan dshtuar negociatat me
  > Bashkimin Europian pr procesin e asociim-stabilizimit
  > dhe kjo sht dhe arsyeja prse Komuniteti Europian e
  > shikon kt grup si penges pr zhvillimin e mtejshm
  > t Shqipris.
  >
  > Do ta pranonit nj post n qeverin e ardhshme, nse
  > fiton Partia Demokratike apo do ta mbyllnit me
  > kandidimin tuaj pr deputet?
  > do gj me radh. S pari un mbetem i prkushtuar
  > ndaj prfundimit me sukses t puns s KOP-it pr nj
  > platform dinjitoze, pr t paraqitur para shqiptarve
  > nj platform dinjitoze pr qeverisjen e ardhshme,
  > kshtu q mbetem i prkushtuar pr t'i rikthyer zons
  > ku kandidoj, dinjitetin dhe shpresn, e Partis
  > Demokratike mandatin n parlamentin shqiptar dhe s
  > treti mbetem n dispozicion t zhvillimeve t
  > mtejshme n do plan.
  >
  > Alida Beqiri
  >
  >
  > SPECIALE
  >
  > Liga Shqiptaro-Amerikane n 15 vjetorin e saj
  >
  > New York, 15 maji shpallet dita e tolerancs shqiptare
  >
  > Me rastin e 15 vjetorit t Ligs Qytetare Shqiptare
  > -Amerikane u mbajt nj ceremoni jubilare n mjediset e
  > Hotel "Sheraton" n Manhattan. Ky aktivitet pasi mori
  > bekimin e Dom Pjetr Popaj vazhdoi me momentin
  > ceremonial, Hymnin Amerikan knduar nga Kara
  > DioGuardi, vajza e Joe DioGuardit dhe Hymni Shqiptar
  > knduar nga Shefki Krasniqi.
  > Kongresmeni Tom Lantos, Kongresmeni Hyde, Kongresmeni
  > Gilman, Senatort Shumer dhe Jeff Klein si dhe
  > Ipeshkevi Sopi, Apostol Katoni, Petrit Zorba etj, do
  > t diskutonin n kt aktivitet t rndsishm duke
  > prfaqsuar njhersh edhe simbolin e madh Amerikano-
  > Izraelito- Shqiptar.
  > "Jemi mbledhur sonte pr t prkujtuar at q
  > shqiptart bn m se 60 vjet m par, mbrojtjen dhe
  > kujdesin q shqiptart treguan per hebrenjt e
  > persekutuar e n rrezik pr jetn. Jemi mbledhur edhe
  > pr t festuar 15 vjetorin e Lidhjes Qytetare," thot
  > zoti Dioguardi.
  > "Zoti Dioguardi ka br nje pun t shklqyer pr
  > eshtjen shqiptare," thot ish ligjvenesi Beniamin
  > Gillman. Pjesmarrja e gjr sonte, shton ai, tregon se
  > sa shum sht shtrir veprimtaria e Lidhjes Qytetare
  > shqiptaro amerikane.
  > "Shqiptart dhe hebrenjte jan dy popuj t ndryshm,
  > me fe t ndryshme, por kjo nuk i pengoi ata t behen
  > miq hebrejve n koht me te veshtira, at t
  > holokaustit," thot bashkkryetari i Komisionit t
  > kongresit pr Marrdhnie me jasht, Henri Hajd. "Ky
  > sht simboli i tolerancs dhe i respektimit t t
  > drejtave t nj pakice si ajo hebraike, duke iu
  > referuar kshtu trthorazi zvarritjes s percaktimit
  > t statusit t Kosovs si dhe shqetsimeve t disave
  > se nje Kosov e pavarur do t thoshte nj Kosov vetem
  > me shqiptar. pa asnje popullat tjetr etnike."
  > "6 milion hebrenj humbn jetn gjat holokaustit
  > nazist," thot ligjvnsi Tom Lantos. "Si hebre
  > amerikan dhe mbijetues i holokausti kur dgjoj pr
  > gjestin fisnik t shqiptarve q morrn n mbrojtjete
  > hebrenjt gjat asaj periudhe, ndej nj mirnjohje e
  > admirim t jashtezakonshem," thot ligjvnsi Lantos.
  > Pjesmarrsit patn rastin t ndiqnin sekuenca filmike
  > n dy ekrane televizive t mdha q ishin vendosur n
  > t dy ant e salls ku zhvillonte punimet Liga
  > Qytetare me rastin e 15 vjetorit t saj nga seanca
  > dgjimi n Kongres gjat kohs q Z.DioGuardi ishte
  > nj Kongresmen aktiv pran Kongresit Amerikan.
  > Gjithashtu aty, gjithesecili u njoh me veprimtarin e
  > Ligs dhe Fondacionit Shqiptaro-Amerikan n vite pr
  > shtjen shqiptare n trsi dhe at t Kosovs n
  > veanti. Ky aktivitet u pasqyrua edhe me stenda e foto
  > t ndryshme, ku t dy drejtuesit Shirley dhe
  > JoeDioGuardi ishin pjesmars n tubime e protesta t
  > ndryshme, si dhe n takimet e tyre me personalitetet
  > m t larta t bots duke filluar me Papa Gjon Pali i
  > Dyt etj.
  > Ishin pikrisht prfaqsuesit e ksaj Lige q bn
  > prezent pran Departamentit t Shtetit shtjen
  > shqiptare. Prpjekjet e tyre t vazhdueshme dhe tepr
  > insistuese sensibilizuan opinionin e Qeveris
  > Amerikane pr at far po ndodhte n Kosov. Ishte
  > pra kmbgulja dhe vullneti i tyre i mir, (ndrkoh
  > kur dihet se Z.DioGuardi e trhiqte gjaku shqiptar i
  > t parve t tij), t cilt s bashku me Kongresmenin
  > Lantos dhe Madalen Olbrajt arritn q Presidenti
  > Clinton t vendoste prfundimisht ndrhyrjen e trupave
  > ushtarake amerikane dhe t NATO-s kundr Serbis.
  > Aktivist e veprimtar t shquar shqiptar si dhe t
  > rinj e t reja student kishin ardhur pr t nderuar
  > kt dat t ciln edhe Senati Shtetror i New Yorkut
  > e njeh si "Prgzimi pr Lirin dhe Tolerancn
  > Shqiptare". Po pr nder t Ligs Qytetare dhe
  > Fondacionit Shqiptaro- Amerikan u bn shum fotografi
  > mes komunitetesh duke filluar me t mbijetuarin e
  > Holikaustit, Kongresmenin Tom Lantos, Kongresmenin
  > Gilman, Senatort Shumer, Jeff Klein, Kryetarin e
  > "Vatrs", Z.Agim Karagjozi, Dr.Gjon Bucaj si dhe me
  > antart e familjes s Vehbi Dervishit, ku mbi
  > tavolinn e tyre zinin vend fotot e pes djemve t
  > rinj t zhdukur nga mercenart serb dhe q akoma nuk
  > dihej fati i tyre.
  > N prmbajtje t tij ky aktivitet prmblidhte
  > gjithashtu fakte e ngjarje t s shkuars, ku 60 vite
  > m par Shqipria strehoi rreth 3000 hebre gjat
  > Holokaustit dhe ishte Kodi "Besa" q i shptoi
  > hebrejt n vendin ton. Libri "Shptim n Shqipri"
  > me autor Harvey Sarner, i cili iu nda falas t gjith
  > t pranishmeve n sall, flet me s miri pr kto
  > ngjarje t pashlyeshme si dhe pr ndihmesn q
  > populli yn u afroi popullit hebre. Gjithashtu pr
  > tolerancn fetare dhe krkesn pr pavarsin e
  > Kosovs si nj domosdoshmri pr stabilitetin n
  > Kosov dhe n rajon diskutuan edhe miqt nga Kosova
  > Ipeshkevi Mark Sopi, At Fran Lush Gjergji dhe At
  > Shan Zefi. Prshndetjen nga Qeveria dhe populli i
  > Kosovs e prcolli Ministri dhe Deputeti Ardian Gjini.
  > Prania e priftrinjve ortodoks dhe prfaqsuesve t
  > Qendrs Islamike nga New Jersi nxirte n pah
  > bashkjetesn ndrfetare q ekziston mes popullit ton
  > dhe q respektohen nga t gjith.
  > Aktori Xhevat Limani si aktivist dhe veprimtar n
  > komunitet do t ftohej edhe kete mbrmje pr t dhn
  > dika t zgjedhur nga repertori i tij si aktor dhe
  > inerpretues i klasit t par. Grupi artistik "Bashkimi
  > Kombtar" nn drejtimin e Gjergj Dedevukaj do t
  > mbyllte edhe programin e ksaj mbrmjeje jubilare.
  > Nga Mimoza Daji
  >
  >
  > KOMENTI
  >
  > "T drejtat e Minoriteteve dhe bashkjetesa shum
  > etnike n Kosov"
  >
  > Nga Akil Tirana
  >
  > Pas nj periudhe delikate e cila u krijua nga vet
  > komuniteti ndrkombtar me akuzat e ngritura ndaj
  > Ish-Kryeministrit t Kosovs z. Rramush Haradinaj,
  > shihet qart insistimi i faktorit ndrkombtar q
  > Qeveria e Kosovs t prmbushe detyrimet e vna n
  > kuadr t planit famkeq t "plotsimit t standarteve
  > prpara prcaktimit t statusit prfundimtar."
  > Ndrkombtart po prdorin do form dhe taktik pr
  > t nxitur Qeverin legjitime t Kosovs t marr
  > vendime q dmtojn interesat jetike t popullit t
  > Kosovs dhe aspiratat e tij pr pavarsi. E ardhmja e
  > Kosovs dhe e qytetarve t saj do t varet shum nga
  > aftsia e klass drejtuese pr t'u br ball ktyre
  > formave t presionit. Fatkeqsisht, deri m tani klasa
  > drejtuese n Kosov ka dshmuar nj munges
  > alternative pr ti dhn fund njher e mir ktyre
  > presioneve t cilat nuk e ndihmojn aspak Kosovn dhe
  > qytetaret e saj n rrugn e saj drejt pavarsis.
  >
  > ***
  >
  > Si dihet tashm nga t gjithe, politika ndrkombtare
  > e "plotsimit t standarteve prioritare" ka si qllim
  > krijimin e kushteve q t sigurohet "bashkjetesa
  > ndrmjet komuniteteve etnike" n Kosove. E gjith
  > propaganda anti-shqiptare e cila aktualisht po
  > zhvillohet n Kosov ka lidhje me kto dy terma
  > famkeqe: "plotsimi i standarteve prioritare" dhe
  > "bashkjetesa ndrmjet komuniteteve etnike." Nga ana
  > tjetr drejtuesit politik n Kosov dhe sidomos
  > Qeveria e Kosovs ndodhen n udhkryq. Qeveria e
  > Kosovs sht treguar e paaft t demaskoj kto terma
  > duke mos i treguar popullit t Kosovs kuptimin e
  > vrtet q kto dy terma mbartin pr fatin e ardhshm
  > t Kosovs n veanti dhe kombit shqiptar n trsi.
  > Kur flitet pr "bashkjetes ndrmjet komuniteteve
  > etnike" n Kosov qoft Komuniteti Ndrkombtar qoft
  > Serbia nuk mundohen t hedhin drit mbi kuptimin e
  > vrtet t ktij termi. Kjo pr faktin se ata nuk jan
  > t interesuar pr ta br kt gj.
  > Pr Serbt n Kosov dhe jasht saj n Serbi, termi
  > "bashkjetesa ndrmjet komuniteteve etnike" n Kosov
  > do t thot "shqiptart t vazhdojn t jetojn nn
  > rregjimin e tipit Sllovodano-demokratik t
  > konservatorit Koshtunica. Kt pikpamje serbe e bri
  > shum t qart Oliver Ivanovic, i cili lidhur me
  > krjimin e municipaliteteve t reja me prbrje etnike
  > serbe n Kosov t cilat do t vendosen n baz te
  > planit famkeq t decentralizmit q qeveria e Kosovs
  > ka miratuar tashm, tha se "Projektet pilot do t
  > zbatohen n ato zona ku serbt jan shumic." M tej
  > Oliver Ivanovic shtoi se "Ne kmbngulim q kto
  > municipalitete t reja serbe t jen shum etnike."
  > E prkthyer n gjuhn shqipe kjo do t thot q n
  > Kosov t krijohen enklava t reja me shumic serbe
  > dhe ku n kto municipalitete t ket edhe etni t
  > tjera, kryesisht t perkatsis shqiptare t cilat do
  > ti nnshtrohen vullnetit t shumics serbe q prbn
  > kto municipalitete. M tej Oliver Ivanovic shton: "N
  > kto municipalitete me shumic serbe duhet t jetoj
  > nj pakic shqiptare e cila duke qen n minoritet
  > brenda ketyre municipaliteteve me shumic serbe do t
  > arrij t kuptoj se n fare pozite ndodhet pakica
  > serbe n Kosov. Vetm duke qen pakic n kto
  > municipalitete shqiptart do t respektojn dhe
  > tregojn m shum ndjeshmri ndaj serbve".
  > Pra, pr Oliver Ivanovic "bashkjetesa ndrmjet
  > komuniteteve etnike" n Kosov do tv thot krijimin e
  > municipaliteteve fantazm nprmjet t cilave t
  > siguhet q shumica serbe n kto municipalitete t
  > vazhdoj t dominoj mbi shqiptart q jetojn n to,
  > ndonse Ivanovic harron t thot se kto
  > municipalitete me shumic serbe do t formohen duke
  > bashkuar artificialisht zona dhe prona t shqiptarve
  > fqinj dhe shndrruar kto n municipalitete me
  > shumic serbe.
  > Ky qllim prapaskenues afatgjat pro-serb u duk qart
  > edhe n Raportin e Misionit t Kshillit t Sigurimit
  > t Kombeve te Bashkuara q vizitoi Kosovn ne datat
  > 14-17 Dhjetor 2002. N raport prmendet fakti se
  > prfaqsuesit serb e shihnin Mitrovicn si t vetmen
  > zon ku ishte realizuar "bashkjetesa ndrmjet
  > komuniteteve etnike". Zona veriore e Mitrovics, sipas
  > raportit, sht vendi ku serbt bn spastrim etnik
  > ndaj shqiptarve t pjess veriore duke dbuar rreth
  > 90% t tyre nga trojet e tyre etnike. Pra, serbt e
  > Kosovs t nxitur nga Beogradi nnkuptojn me
  > "bashkjetes ndrmjet komuniteteve etnike" krijimin e
  > sa m shum zonave t tilla ku serbt jan shumic dhe
  > shqiptart jan pakic, ndonse n nj plan m t
  > gjer serbt jan minoritet n Kosov.
  >
  > ***
  >
  > Po ndrkombtart, far kuptojn me "bashkjetes
  > ndrmjet komuniteteve etnike" n Kosov. Do t ishte
  > nj ekzagjerim t thonim se ndrkombtart e kuptojn
  > ndryshe kt term. Megjithat, nuk ka dyshim se
  > "bashkjetesa ndrmjet komuniteteve etnike" n Kosov
  > po prdoret me qllim dashakeqs nga ndrkombtart
  > pr t mbuluar politikn anti-shqiptare dhe
  > justifikuar gjoja punn q po bjn pr arritjen e
  > bashkjetess etnike n Kosov. Duke e vn theksin
  > tek "bashkjetesa ndrmjet komuniteteve etnike",
  > ndrkombtart po synojn t ulin rndsin e
  > komunitetit shqiptar n Kosov duke i dhn rndsi
  > krijimit t municipaliteteve q nuk prputhen me
  > strukturn e popullsis n terren. Tashm dihet
  > botrisht se Kosova sht t paktn 90% shqiptare.
  > Duke marr parasysh q rreth 2/3 e serbve jan
  > larguar, ashtu si pretendon Beogradi zyrtar, i bie q
  > n Kosov t krijohen municipalitete serbe n vende
  > ku jetojn 5, 10, 15 familje serbe duke prfshir ktu
  > edhe bagtit q ata mbarshtojn. Qllimi kryesor i
  > komunitetit ndrkombtar me kt lvizje sht q
  > Kosova t humbas karakterin e saj kompakt dhe t mos
  > konsiderohet m e aft q t krijoj nj shtet t
  > pavarur nga Serbia.
  > Kjo ka qn edhe nj nga arsyet q Serbia q nga viti
  > 1912, kur e pushtoi Kosovn, ka br luft t madhe
  > pr t ulur rndsin e shqiptarve t Kosovs q n
  > do epoke historike kan prbr shumicn n Kosov
  > duke krijuar enklava serbe n trupin e saj me
  > qllim t shkatrrimit t kompaktsis territoriale
  > dhe shpirtrore t shqiptarve q jetojn atje.
  > T gjith jan t vetdijshm pr ekzistencn e
  > minoriteteve n Kosov por do t ishte naivitet q
  > ktyre pakicave tu jepeshin me shum t drejta se
  > shumica ose q interesat e pakics t jen vendimtare
  > n prcaktimin e fateve t shumics. Sot n bot ka
  > shum vende me kufij gjeografik t njjt me ato t
  > Kosovs t cilt jan shum etnik.
  > Por n rastin e Kosovs sht shumica shqiptare ajo q
  > percakton fatin e Kosovs dhe jo pakicat e saj qoft
  > kjo boshnjake, turke apo serbe. Problemi m i madh pr
  > ndrkombetaret dhe serbt n Kosov nuk sht prania
  > apo numri i pakicave q jetojn atje, por shumica
  > shqiptare. Pr pasoj edhe lvizjet politike q Serbia
  > dhe Komuniteti ndrkombtar po ndrmarrin synojn n
  > uljen e vlerave politike dhe shoqrore t shumics
  > duke e denigruar at si t paaft t respektoj
  > pakicat, t drejtat e t cilave duhet t jen t
  > 'shenjta' dhe t mbizotrojn mbi t drejtat e
  > shumics shqiptare.
  > Nga ana tjetr, nuk shihet ndonj kontradikt ndermjet
  > pikpamjes shqiptare pr nj Kosov t pavarur dhe
  > respektimit t t drejtave t pakicave n kuadr t
  > dokumentave ndrkombtar q synojn respektimin e
  > ktyre t drejtave. Paradoksi m i madh me Komunitetin
  > Ndrkombtar sht se ka shum vende t tjera n
  > Evrope dhe m gjer q kan t njjtn prbrje
  > popullsie si Kosova, por q Komuniteti Ndrkombtar
  > nuk i quan ato shum etnike si n rastin e Kosovs, si
  > psh Rusia, Ukraina, Moldova, Estonia, Letonia,
  > Lituania, Sllovakia, Bullgaria, Maqedonia, Serbia,
  > Spanja.
  > Pr kt qllim sht jo pa dashakeqsi edhe qndrimi
  > i Komunitetit Ndrkombtar q e cilson Kosovn shum
  > etnike duke mos marr fare parasysh realitetin n
  > terren q shqiptart jan t paktn pes her m shum
  > n numr se do pakic q jeton n Kosov. N kt
  > kndvshtrim sht e papranueshme edhe qndrimi zyrtar
  > i nj zyrtari t Departamentit Amerikan t Shtetit i
  > cili tha pr gazetn e prditshme t Beogradit
  > Vecernje Novosti se: "sht e vrtet q shqiptart
  > jan shumic n Kosov, por pavarsisht nga kjo Kosova
  > sht nj entitet shum etnik duke prfshir serbt,
  > boshnjakt, Romt, Ashkalit dhe Egjiptiant.
  > Pavarsisht nga statusi prfundimtar i Kosovs,
  > Komuniteti Ndrkombtar dshiron t ruaj karakterin e
  > saj shum etnik."
  > Ky qendrim i komunitetit ndrkombtar - ruajtja e
  > karakterit shum etnik t Kosovs dhe mosrespektimi i
  > qndrimit t shumics shqiptare- prputhet shum me
  > politikn serbe ndaj Kosovs e cila synon q t mbaj
  > t nnshtruar shqiptart nn preteksin e ruajtjes s
  > "bashkjetess ndrmjet komuniteteve etnike" n
  > Kosov.
  >
  > ***
  >
  > N nj dokument t OSBE-s q trajton situatn e t
  > drejtave t minoriteteve n Kosov thuhet se rregjimi
  > i Milosheviit krijoi identitete t ndara pr pakicn
  > egjiptiane dhe ashkalie n Kosov pr t krijuar
  > imazhin e nj Kosove shum etnike duke synuar t hedh
  > hi syve komunitetit ndrkombtar dhe dhn prshtypjen
  > e gabuar se Kosova nuk sht shumic shqiptare.
  > Fatkeqsisht UNMIK-u deri tani ka ndjekur kt
  > politik shtrembruese t Milosheviit. Ky sht edhe
  > shrbimi m i mire q i bhet politiks destruktive
  > serbe n rajon dhe m gjer.
  > N kt konfuzion t krijuar me termat "shum
  > etnicitet" ose "t drejtat e minoriteteve" po prfiton
  > politika serbe e cila t gjith potencialin e saj
  > politik, ekonomik dhe propagandistik po e drejton q
  > t mbush mendjen komunitetit ndrkombtar se Kosova
  > nuk sht n gjendje t respektoj t drejtat e
  > minoriteve, gj q prbn edhe shqetsimin kryesor t
  > faktorit ndrkombtar.
  > Ka nj ngjashmri shum t madhe ndrmjet gjendjes n
  > Afrikn e Jugut gjat kohs s aparateidit dhe Kosovs
  > s kaluar dhe t sotme. Ndrsa n Afrikn e Jugut
  > sundimi i t bardhve realizohej nprmjet mbajtjes s
  > nnshtruar t shumices s popullsis me ngjyr, n
  > Kosov, edhe pse qytetart e saj kishin t drejtn e
  > vots, nnshtrimi i tyre realizohej nprmjet vots s
  > serbve n Serbi, nisur nga fakti se Kosova ishte
  > pjes e Serbis dhe pr pasoj populli i saj
  > konsiderohej minoritet n kuadr t shtetit serb. Nn
  > sundimin serb votat e popullit t Kosovs nuk kishin
  > asnj efekt. Serbt e Kosovs ishin pjes e shumics
  > s popullsis serbe dhe pr pasoj ata ishin ngarkuar
  > me detyrn e zbatimit t politiks s Beogradit n
  > Kosov.
  >
  > ***
  > Kosova akoma po vuan mungesn e prcaktimit t
  > statusit politik t saj. Vetm pasi t jet br ky
  > prcaktim mund t flitet pr t drejta minoritetesh n
  > Kosov. Prderisa Kosova n baz t Rezoluts 1244 t
  > Kshillit t Sigurimit sht akoma pjes e Serbis,
  > serbt e Kosovs e cilsojn veten e tyre si
  > magjioranc dhe jo si minoritet n Kosov.
  > Shqiptart e Kosovs nuk duhet t pranojn politikn e
  > zbatuar deri tani nga komuniteti ndrkombtar i cili
  > duke vn theksin tek krijimi i nj shoqrie t
  > qndrueshme shum etnike dhe prmbushjen e standarteve
  > e ka prqndruar krejt vemendjen e tij tek pakica
  > duke mos marr fare parasysh t drejtat e shumics
  > (shqiptart dhe pakicat e tjera).
  > Ndrkombtart mohojn t drejtn e vetvendosjes pr
  > Kosovn duke prmendur rezolutn 1244 t Kshillit t
  > Sigurimit duke u br nj penges serioze n
  > realizimin e aspiratave shekullore t popullit
  > liridashs t Kosovs pr pavarsi dhe dinjitet
  > njerzor.
  > Ktu qndron edhe problemi madhor n marrdhniet
  > shumic-faktor ndrkombtar dhe shumic-pakic. Akoma,
  > pra, nuk sht e qart se kush sht shumica dhe
  > pakica n Kosov prderisa statusi i saj mbetet akoma
  > i pazgjidhur. Ksaj pyetje mund ti jepet prgjigje
  > vetm pasi t jet prcaktuar statusi prfundimtar i
  > Kosovs.
  > Kur ndrkombtart flasin pr minoritetet n Kosov,
  > ata kan parasysh vetm komunitetin serb, ndonse vet
  > serbt n Kosov nuk e cilsojn veten aspak
  > minoritet. Nga pikpamja e s drejts ndrkombtare,
  > serbt e Kosovs kan t drejt. Prderisa Kosova
  > vazhdon t jet politikisht pjes e Serbis,
  > shqiptart e Kosovs jan minoritet politik n kuadr
  > t shtetit Serb duke patur parasysh q minoritetet dhe
  > shumicat prcaktohen n baz shteti dhe jo krahinave
  > ose rajoneve t veanta q prbjn at. Nebojsa Covi
  > e bri kt qndrim t qart gjat nj interviste me
  > nj t prditshme t Beogradit kur tha se "Kosova nuk
  > sht nj shtet i pavarur dhe shqiptart e Kosovs nuk
  > kan statusin e kombit sepse ata jan minoritet etnik
  > n kuadr t Serbis. Shqiptart gzojn statusin e
  > kombit n Shqipri dhe pakicat q jetojn atje gzojn
  > t drejtat e minoriteteve".
  > Ku qndron paradoksi? Sipas Covi serbt jan shumic
  > n Kosov dhe pr pasoj ata nuk kan prse t mbrohen
  > n Kosov ashtu si po mundohet t bj komuniteti
  > ndrkombtar. Nuk jan serbt ata q kan nevoj pr
  > mbrojtje, por shqiptart. Tashm fati i popullit t
  > Kosovs sht akoma n udhkryq dhe faktori
  > ndrkombtar nuk po jep shenja se po punon pr
  > mbrotjen e interesave t shqiptarve n Kosov.
  > Mbrojtja e t drejtave t pakics serbe n nj koh
  > kur statusi perfundimtar i Kosovs mbetet akoma i
  > pazgjidhur, i shrben mbrojtjes s interesave
  > anti-shqiptare Serbe n Kosov.
  > Fatkeqsia m e madhe nuk qndron vetm tek ky qndrim
  > anti-shiptar i komunitetit ndrkombtar. Edhe
  > drejtuesit m t lart politik n Kosov mbajn nj
  > qndrim t gabuar lidhur me kt shtje. Me qndrimin
  > e tyre drejtuesit Kosovar po rrezikojn interesat e
  > popullit t tyre.
  >
  > ***
  >
  > N qoft se hedhim nj sy letrs s ish Kryeministrit
  > Haradinaj t dats 25 Shkurt 2005 n t thuhet se
  > "Shqiptart kan nj detyrim t veante ndaj pakics
  > serbe n Kosov". T krijohet prshtypja q jan
  > shqiptart ata q jan "molla sherrit" pr t gjith
  > t kqijat q po kalon Kosova, ndrkoh q realiteti
  > sht trsisht ndryshe. Shqiptart nuk kan asnj
  > detyrim ndaj asnjrit. N qoft se komuniteti serb
  > gjendjet n gjendjen q sht, fajin duhet t krkohet
  > tek qeveria e Beogradit dhe politika e saj e
  > vazhdueshme prarse dhe shkatrrimtare n rajon.
  > Shqiptart e Kosovs nuk i kan borxh asnjrit, aq m
  > pak serbve. Shqiptart jan shumic n Kosov dhe nuk
  > i detyrohen asnj pakice, sidomos asaj serbe, qndrimi
  > anti-shqiptar i s cils tashm dihet. Kjo deklarat e
  > gabuar e Z. Haradinaj nuk merr parasysh fare faktin se
  > n nj shoqri demokratike, sht shumica ajo q sht
  > mbajtse e sovranitetit politik. Por n rastin e
  > Kosovs kjo nuk sht e mundshme nisur nga lkundja e
  > faktorit ndrkombtar n marrjen e vendimit
  > prfundimtar nse duhet apo jo t fillojn bisedimet
  > pr statusin final t saj.
  > Prderisa Kosova sht akoma e varur, faktori
  > ndrkombtar do t vazhdoj t marr vendimet kryesore
  > politike n Kosov. Nga ana e tyre, serbt duke qn
  > se jan pakica m e madhe n Kosov, jan mbajts t
  > sovranitet atje prderisa nuk sht prcaktuar statusi
  > prfundimtar i saj. Aktualisht, UNMIK-u sht
  > autoriteti i prkohshm i mbajtjes s sovranitetit n
  > Kosov, i cili ka edhe pushtetet kryesore si mbrojtja,
  > policia dhe gjygjsori ndrsa qeveria e Kosovs dhe
  > organet legjitime lokale kan pushtete t kufizuara t
  > cilat pr fatin e keq nuk ushtrohen n t gjith
  > territorin e Kosovs.
  > T akuzosh shqiptart si prgjegjs t gjendjes s
  > rnd n Kosov dhe t'u krkosh atyre t marrin
  > prsipr detyrime q synojn mbrojtjen e t drejtave
  > t minoriteteve sht sa cinike dhe keqdashse n nj
  > koh kur pushtetet kryesore n Kosov i ka UNMIK-u dhe
  > jo qeveria legjitime e Kosovs. Shqiptart n Kosov
  > do t respektojn t drejtat e minoriteteve vetm kur
  > atyre t'u njihet e drejta e pavarsis nga Serbia dhe
  > kur serbt e Kosovs t arrijn t kuptojn se duhet
  > t heqin dor nga krkesat e tyre absurde q Kosova t
  > vazhdoj t jet akoma nn sundimin serb.
  > sht absurditet q pr nj minoritet t vetm t
  > mbahet peng e ardhmja politike, ekonomike dhe
  > shoqrore e nj populli t tr q ka luftuar me
  > shekuj pr pavarsi dhe zhvillim.
  > Pr fatin ton t keq, drejtuesit kryesor n Kosov
  > nuk po arrijn t gjejn zgjidhjen e duhur: t
  > kushtzoj respektimin e t drejtave t minoritetit
  > serb me njohjen prej tyre t t drejts s shumics
  > shqiptare pr pavarsi. Kjo do t ndihmonte shum
  > serbt t kuptojn se n Kosov jan minoritet dhe nuk
  > mund t gezojn t drejta q i kalojn caqet e t
  > qnurit pakic.
  >
  > ***
  >
  > Fakti sht se deri tani nuk ka nj politikan ose
  > analist Kosovar q t shprehet lirshm q populli i
  > Kosovs po i nnshtrohet nj fushate ndrkombtare
  > anti-shqiptare q lidhet me "prmbushjen e standarteve
  > prioritare". Nuk ka nj politikan n Kosov q t
  > thot komunitetit ndrkombtar se njohja e t drejtave
  > t pakics duhet t shoqrohet njhkohsisht edhe me
  > njohjen e t drejtave t shumics shqiptare q jeton
  > n Kosov. Kto faktor jan t ndrlidhur dhe nuk
  > mund t shikohen t shkputur nga njri-tjetri. Nuk ka
  > asnj politikan kosovar q t bj t qart
  > komunitetit ndrkombtar n Kosov dhe sidomos
  > UNMIK-ut q bashkjetesa shum etnike nuk ka t bj
  > fare me pjesmarrjen e pakics serbe n institucionet
  > e Kosovs, prderisa pakicat e tjera q jetojn n
  > Kosov jan tashm t prfshira n proeset politike
  > q po ndodhin n Kosov. Pakica serbe i ka patur
  > gjithmon dyert e hapura pr t zn pozicionet
  > ministrore q i jan akorduar si dhe marr pjes n
  > grupet e puns q synojn prmirsimin e gjendjes s
  > t gjith pakicave n Kosov. Kjo gj duhet
  > brvullnetarisht dhe jo duke i krkuar shumics
  > shqiptare t bj lshime n shtje q prekin thell
  > ekzistencn e shtetit t ardhshm t Kosovs ose
  > interesat e tij madhore. I duhet dhn fund ktij
  > presioni t paskrupullt t faktorit ndrkombtar n
  > Kosov.
  > Burokratt ndrkombtar mendojn se me prfshirjen e
  > pakics serbe n institucionet e Kosovvs (qeveri,
  > parlament, polici dhe grupet punuese) kto
  > institucione do t bhen shum etnike. Ata harrojn
  > faktin se shum etniciteti n Kosov arrihet vetm kur
  > shumica dhe pakica prpiqen t prmbushin qllime t
  > prbashkta. N qoft se disa anetar t pakicave q
  > bjn pjes n qeveri, parlament, grupet e puns dhe
  > polici kan axhenda t ndryshme ose kontradiktore me
  > njra-tjetrn dhe i besojn qeverive t vendeve t
  > tjera ather nuk mund t themi se kemi arritur shum
  > etnicitetin dhe bashkjetesn paqsore n vend.
  > Konflikti ndrmjet shumics shqiptare dhe pakics
  > serbe do t vazhdoj pr aq koh sa shumics shqiptare
  > nuk i njihet e drejta e vetvendosjes paqsore.
  > Shqiptart e Kosovs kan t drejtn legjitime q t
  > mos bjn asnj lshim pakics serbe e cila sht
  > kollona e pest e ngarkuar me detyrn e zbatimit t
  > planeve anti-shqiptare t Beogradit n Kosov. Kjo do
  > t demaskonte edhe fytyrn e vrtet t
  > ndrkombtarve n Kosov t cilve u nevojitet
  > krijimi gjoja i institucioneve shum etnike pr t
  > mbuluar dshtimin e tyre n kuadr t rezoluts 1244
  > t Kshillit t Sigurimit.
  >
  >
  > Nacionalizmi kapllon rinin bullgare
  >
  > Gjenerata e re duket t jet m e prekshme ndaj
  > nacionalizmit n krahasim me njerzit q jetuan gjat
  > kohs s socializmit
  >
  > .................................................. .
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  Po iu jap nj porosi,
  Kmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjith vaji i fmis, onu t gjith n shrbim Shqiperis

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Kosovari_78_Ca
  Antarsuar
  24-12-2003
  Vendndodhja
  Kanada
  Postime
  261

  .......vazhdim

  .....................Nga Albena Shkodrova
  > Sofje
  >
  > Rinia bullgare po bie viktim e nj nacionalizmi t
  > ri, i cili sht shum m i rrezikshm dhe jotolerant
  > se idet e njerzve q jetuan nn komunizm. T
  > ndikuar nga mediat dhe tekstet shkollore q pohojn se
  > jan liberale po shpesh nuk jan t tilla, ndjenjat e
  > reja nacionaliste po kapllojn rinin e vendit.
  > Regjimi i kaluar i Todor Zhivkovit prkrahu
  > socializmin ndrkombtar, derisa n t njejtn koh
  > mbshteti nacionalizmin. Ky regjim prjashtoi 300.000
  > turq dhe sllav musliman, t njohur si pomak, izoloi
  > romt dhe ndaloi t gjitha shprehjet e diversitetit
  > etnik. Por nn siprfaqe, procese t tjera formsuan
  > qndrimet bullgare.
  > N kundrshtimin e politiks totalitare t regjimit,
  > shum bullgar gjithashtu kundrshtuan propagandn
  > nacionaliste. Jeta nn regjim totalitar, ku t gjitha
  > vendimet dhe prgjegjsit merreshin nga nj rreth i
  > ngusht i zyrtarve komunist, shumica e njerzve nuk
  > ndiheshin t irrituar financiarisht, n mnyr sociale
  > apo fardo mnyr tjetr, nga minoritetet. Vetm pas
  > rnies s komunizmit n t vitet '90-t, bullgart e
  > zakonshm filluan t'i shohin minoritetet si barr.
  > Ndarjet n mes t grupeve u theksuan, pasi njerzit
  > filluan hapur t shfaqin besimet e tyre religjioze dhe
  > origjinn etnike, t ndaluara m par nga regjimi.
  > Mediat filluan t prdorin fjalime t urrejtjes ndaj
  > minoriteteve, pasi publikuesit fshiheshin prapa
  > ligjeve t reja mbi lirin e t shprehurit pr t
  > prhapur anti-semitizmin.
  > Vlerat liberale m ngadal prfituan nga lirit dhe
  > nuk u zhvilluan n shoqri. M shum se nj dekad
  > kaloi para se tekstet shkollore t spastroheshin nga
  > pohimet m radikale nacionaliste dhe para se mediat t
  > fillojn t prmirsojn tonin e tyre. N ndrkoh,
  > nj gjenerat e re u rrit, duke krijuar nj
  > nacionalizm t ri, i cili kishte rrnj m t thella
  > se m hert. Shum t rinj demonstrojn tani qndrime
  > negative dhe agresive drejt minoriteteve etnike. Nj
  > studim i br nga shkenctari politik Petar-Emil Mitev
  > zbuloi ndjenjat negative posarisht ndaj romve.
  > Rreth 86 prqind definuan romt si "dembel dhe t
  > paprgjegjshm", ndrsa 92 prqind deklaruan se
  > minoritetet kan tendenca kriminale. Rreth 62 prqind
  > n kt studim konsideruan turqit si "fanatik
  > religjioz". Besime t tilla jan edhe m t dukshme
  > n faqet e internetit dhe dhoma bisedimi, ku forumet
  > mbushen me urrejtje ndaj minoriteteve, posarisht
  > romve.
  > Nn mbulesn e anonimitetit, t rinjt kryesisht
  > shfrytzojn kto faqe pr t shprehur urrejtjen e
  > tyre n mnyr radikale, madje edhe n stilit nacist.
  > Kushtrimet t cilat thrrasin q jevgjit t
  > shndrrohen n sapun apo t mbyllen n miniera, mund
  > t gjenden shpesh n faqe interneti.
  > Nj shembull i vonshm ishte nj forum Interneti mbi
  > romt. Ndrsa diskutimi trhoqi pak mendime
  > dashamirse, ai u strmbush nga komentet negative. "M
  > mir sht t zhdukeni dhe t merrni fisin e juaj me
  > vete!" - i tha nj pjesmarrs nj gruaje rome n kt
  > faqe. "Kthehuni nga keni ardhur," shkruan nj pjestar
  > tjetr. "T gjith e din se ju nuk keni shtet apo
  > kultur dhe se ju jeni t papastr, prtac, dhe
  > gnjeshtar," deklaroi nj pjesmarrs i tret. Ndrsa
  > n internet urrejtja raciale sht shum e hapur,
  > nacionalistt e rinj fshehin besimet e tyre kur
  > konfrontohen n mnyr direkte. "Shum njerz t
  > rinj, t cilt un i njoh, kan qndrime negative,"
  > thot Boryana Yordanova, studente e Universitetit t
  > Sofjes. Por shumica nuk do t bnin kt n publik,
  > shtoi ajo. Zornitsa Lateva, nj studente tjetr, thot
  > se ajo ndihet tolerante ndaj minoriteteve, por
  > insiston se "kualiteti i ult i jetess s jevgjve"
  > sht faj i tyre. "Kjo ka rrnjt n sistemin e
  > ndryshm t vlerave q ata kan," thot ajo. "Ata nuk
  > dshirojn t studiojn, ata preferojn t martohen n
  > moshn 13 apo 14 vjeare dhe t mos punojn."
  > Studentt e tjer ndanin t njejtin mendim. "Ne nuk do
  > t kishim asgj kundr jevgjve, nse ata do t
  > pranonin kulturn ton dhe nuk do t ishin hajdut
  > dembel," tha njri. Maria Neykova, profesoresh n
  > Fakultetin e Gazetaris n Universitetin e Sofjes,
  > pranon se shumica e studentve t saj nuk i plqejn
  > romt, dhe shpesh edhe turqit e vendit. Ajo thot se
  > kjo ndodh pasi shoqria nuk ka zhvilluar vlerat
  > liberale. Mediat dhe tekstet shkollore t vendit
  > mbesin larg nga korrektsia politike sa i prket
  > shtjeve t minoriteteve. Edhepse mediat kt vit
  > nnshkruan kodin e sjelljes, duke premtuar q t mos
  > merren me orientimet peronale, etnike dhe seksuale,
  > nse kto tipare nuk jan kye pr storien, n
  > praktik ata ende shprndajn ide kundr minoriteteve.
  > Shum kanale kabllovike transmetojn programe
  > nacionaliste.
  > Nj kanal i njohur sht Ataka, n SKAT TV, udhheqsi
  > i s cils, Volen Siderov, n mnyr t vazhdueshme
  > kundrshton programet n turqishte t krijuara nga
  > transmetimet e Televizionit Kombtar Bullgar.
  > Hulumtimi nga agjensia Market Test n mes t viteve
  > 2001-2002 tregon disa prmirsime n mediat q nga
  > vitet 1990, kur fjalimet e urrejtjes ishin t
  > zakonshme, por prparimi sht i vogl.
  > Ky hulumtim zbuloi se 60 prqind t raporteve mbi
  > romt kishin t bnin me krimin dhe problemet sociale,
  > kshtu duke forcuar stereotipet negative t publikut.
  > "Mediat vazhdojn t prmendin origjinn etnike t
  > njerzve, edhe kur kjo nuk sht me rndsi pr
  > raportin," thot Neykova. T shkolluar prmes teksteve
  > shkollore prplot mite historike, ata mendojn se po
  > pergjigjen ndaj pritjeve t publikut, shton ajo. Nj
  > nga aktivitetet kryesore t intelektualve komunist
  > t Bullgaris ka qen rishkrimi i historis s vendit.
  > Nn Zhivkovin, historia sht rishkruar pr t
  > theksuar lashtsin e kombit dhe shtetit bullgar dhe
  > superioritetin e tyre ndaj rivalve nga Ballkani dhe
  > perndimi. Pr t kompensuar mungesn n kohn e
  > Renesancs nn qeverisjen Otomane nga shekujt 15 deri
  > 20, librat jan t strmbushur me propagand
  > anti-turke. Pas m shum se nj dekade t liris,
  > prpjekjet pr t liberalizuar interpretimin bullgar
  > t historis kan arritur rezultate t pjesrishme.
  > Librat e fundit t shekullit 19 ku turqit demonizohen
  > dhe prqeshen mbesin pjes e teksteve shkollore.
  > "Fmijt msojn t ashtuquajturn histori nga librat
  > ku nj ideologji nacionaliste dhe ndjenjat patriotike
  > mbulojn fardo tentimi pr diskutuar t mirat dhe
  > kqijat e sundimit otoman," shkroi shkenctari
  > politik, Evgeniy Daynov. Ai i tha IWPR-s se ai shihte
  > nj kthim t nacionalizmit n shkolla. Procesi i
  > inspektimit t teksteve shkollore ka filluar,
  > megjithat, i shtyr nga dshira politike pr t
  > mbshtetur iden e pajtimit me turqit e vendit n
  > kohn post-socialiste. Por inspektimi mbetet
  > josistematik. Mumun Isov, hulumtues, i cili von
  > rishikoi imazhin e turqve n librat shkollor t
  > historis n Bullgari, thot se prpjekjet pr t
  > hequr mitet dhe stereotipet nuk kan qen t
  > mjaftueshme.
  > Realiteti sht se problemi i nacionalizmit mund t
  > ballafaqohet vetm ather kur politikant hapur
  > pranojn ekzistencn e tij. Nj zgjidhje mund t jet
  > ndrrimi i ideve ndaj kombit, duke theksuar at si
  > njsi civile, e jo etnike. Por pr momentin kjo duket
  > shpres joreale. Shumica e politikanve dshirojn t
  > prfitojn nga nacionalizmi.
  >
  > Albena Shkodrova sht udhheqse e Rrjetit pr
  > Raportim Hetues t Ballkanit n Bullgari - nj projekt
  > vendor i IWPR.
  >
  >
  > KOSOVA
  >
  > Presidenti i Kosovs Ibrahim Rugova takon ministri
  > danez t punve t jashtme, pr Stig Moller
  >
  > Rugova vlerson planin amerikan pr Kosovn
  >
  > Presidenti i Kosovs, Ibrahim Rugova, e ka cilsuar si
  > shum pozitiv planin amerikan pr Kosovn, t
  > paraqitur n Kongresin e SHBA-s nga nnsekretari i
  > shtetit, Nicholas Burns. "E vlersoj si shum pozitiv,
  > q sjell nj dinamik t re rreth ksaj shtjeje q
  > n nj afat sa m t shkurtr, t zgjidhet shtja e
  > Kosovs, q un i them pavarsi. E vlersoj poashtu
  > edhe si shum pozitiv rolin e SHBA-s, edhe t vendeve
  > tjera t BE-s, vrtet sht nj plan pozitiv", tha
  > presidenti Rugova.
  > Nnsekretari i shtetit amerikan, Nicholas Burns, ka
  > paraqitur nj plan t administrats amerikane pr
  > Kosovn, me t cilin pohon se Kosova sht e pjekur
  > pr fillimin e negociatave. Ndrkoh, gjat qndrimit
  > t tij n Prishtin dhe pas takimit me presidentin e
  > Kosovs, Ibrahim Rugova, ministri danez i punve t
  > jashtme, pr Stig Moller, ka deklaruar se plani
  > amerikan pr Kosovn, nuk sht nj plan prfundimtar
  > dhe se nuk e dallon nga pikpamjet e Bashkimit
  > Europian dhe t Kshillit t Sigurimit t OKB-s.
  > "Tani duhet t kemi nj vlersim t prgjithshm t
  > prmbushjes s standardeve dhe prej aty t ecim n
  > drejtim t bisedimeve pr statusin prfundimtar t
  > Kosovs. Kjo gj nuk duhet t zvarritet m tej. Kjo
  > ishte porosia e nnsekretarit t shtetit Amerikan, dhe
  > sht edhe porosia ime. sht nj porosi e njjt",
  > tha shefi i diplomacis daneze, pr Stig Moller.
  > Ministri i Punve t Jashtme t Danimarks, pr Stig
  > Moller, ndrkaq ka pohuar se zgjidhja e statusit
  > prfundimtar t Kosovs, nuk duhet t zvarritet, dhe
  > ka shfaqur bindjen e tij se ky proces nuk do t zgjas
  > m tepr se, si tha, nnt muaj.
  > Por, shefi i diplomacis daneze, ka thn se
  > prmbushja e standardeve sht jetike pr Kosovn, dhe
  > n baz t nivelit t prmbushjes s tyre, do t mund
  > t ect prpara n zgjidhjen e statusit prfundimtar
  > t Kosovs. Stig Moller, ndrkaq ka theksuar se
  > zhvillimi ekonomik i Kosovs sht i nj rndsie t
  > veant q do t hapte perspektiva pr t gjith
  > banort e saj. Por, nj qndrueshmri, tha ministri
  > danez, do t ndihmonte edhe n joshjen e investitorve
  > t huaj n Kosov.
  >
  >
  > Prgatiten takimet e mundshme mes liderve t Kosovs
  > dhe Serbis
  >
  > Kuvendi krkon t njihet platformat e negociimit
  >
  > Deputett e Kuvendit t Kosovs paralajmruan t
  > enjten se do mbajn nj seanc t jashtzakonshme, pr
  > t debatuar rreth negociatave t mundshme n mes
  > Prishtins dhe Beogradit si dhe pikave t negociimit.
  > Ky vendim sht marr t enjten n seancn e rregullt
  > plenare t Kuvendit t Kosovs. Vendimi u mor pasi q
  > deputett e partis m t madhe opozitare, PDK krkuan
  > nga kryeministri Bajram Kosumi q t deklaroj para
  > Kuvendit se cila sht platforma e negociimit dhe
  > far do t debatoj me kryeministrin serb, Vojisllav
  > Koshtunica. "Krkojm q n rend t dits t futet
  > shtja e bisedimeve me Beogradin dhe gatishmria e
  > kryeministrit dhe kryetarit pr t zhvilluar takimet
  > me krert e institucioneve t Serbis. Kjo shtje
  > duhet biseduar n seanc plenare", tha n fillim t
  > seancs, shefi i grupit parlamentar t PDK-s, Jakup
  > Krasniqi.
  > Ndrsa lideri i PDK-s, Hashim Thai tha se rreth
  > ktyre negociatave ka prvoj t hidhur nga e kaluara,
  > e m s largu nga takimi n Vjen, prandaj ai krkoi
  > q axhenda dhe pikat e diskutimit me Beogradin t jen
  > t qarta para Kuvendit.
  > Opozita madje krkoi q Kuvendi t deklarohet pr t'u
  > takuar lidert institucional me ata t Serbis, ose
  > edhe jo. Kjo krkes e partis m t madhe opozitare,
  > sht mbshtetur edhe nga partia politike "Ora". Por
  > kryeministri Bajram Kosumi tha se nuk sht i gatshm
  > q kt seanc t diskutoj pr shtje dhe tha se
  > kt mund ta bj n nj seanc tjetr. "Me knaqsi
  > do t'i drejtohem Kuvendit dhe t diskutoj pr at q
  > do t flitet n takim me kryeministrin e Serbis, por
  > duke marr parasysh rndsin e shtjes, krkoj pak
  > koh pr prgatitje t duhura", u shpreh ai. Ndrkaq,
  > t dy grupet parlamentare LDK dhe AAK jan shprehur
  > pro mendimit t kryeministrit Kosumi.
  > Ndrkaq, krejt n fund, Jakup Krasniqi n emr t
  > PDK-s trhoqi krkesn pr debat n Kuvend, duke ln
  > q kjo t bhet n nj seanc t jashtzakonshme.
  > Ideja e Krasniqit u prkrah edhe nga kryetari i
  > Kuvendit, Nexhat Daci dhe partit n pushtet.
  >
  >
  > Trazirat e marsit n Kosov
  >
  > Gjasht shqiptar dnohen me 38 vjet burg
  >
  > Gjykata e Qarkut n Gjilan, t enjten pasdite, dnoi
  > me gjithsej 38 vite burg, gjasht shqiptar t akuzuar
  > pr prfshirje n trazirat e marsit 2004 n Gjilan, me
  > rast kishte humbur jetn, Sllobodan Peri (51) dhe
  > ishte rrahur rnd nna e tij, Anka Peri (77), e cila
  > m pas, nga plagt e marra, kishte vdekur n Spitalin
  > e Nishit n Serbi.
  > Pala mbrojtse i ka cilsuar dnimet si shum t
  > rnda, ndrsa vet procesin e ka cilsuar si politik
  > dhe pa fakte. Duke shpallur aktgjykimin, kryetarja e
  > trupit gjykues, ndrkombtarja Claudia Fenz, tha se
  > gjasht t akuzuarit, jan gjetur fajtor pr trazirat
  > e marsit. Nexhat Ramadani (22) u dnua me 16 vjet burg
  > pr vrasjen e Sllobodan Periit, t ciln e kishte
  > br n bashkveprim m t tjert, Xheladin Salihun
  > (29) q u dnua me 11 vite burg, pasi, si tha
  > kryetarja e trupit gjykues Fenz, n mnyr t
  > qllimshme me t tjert ka ndihmuar Nexhatin n
  > vrasjen e Sllobodan Periit, dhe i ka marr armn
  > automatike t ndjerit. T akuzuarit tjer, Sadri
  > Shabani (22), Agim Avdullahu (20), dhe Agron Ibrahimin
  > (22), jan dnuar me nga 2.6 vjet burg, si pjesmarrs
  > n grup i cili i ka ndihmuar n vrasjen e Sllobodan
  > Periit, shkaktim t lndimeve t rnda nns s tij,
  > Anka Periit dhe Sakip Ibrahimi (67) u dnua 3.6 vite
  > burg, pr pjesmarrje n grup, dhe se m par ai
  > kishte qen i dnuar me kusht. Avokatt mbrojts than
  > se aktgjykimi ishte i paarsyeshm dhe me elemente t
  > procesit politik. Gjyqit i kan munguar provat, than
  > avokatt t cilt paralajmruan ankes ndaj
  > aktgjykimit n Gjykatn Supreme t Kosovs.
  > Me kt rast edhe prokurorja ndrkombtare, ka
  > shprehur paknaqsin me vendimet e shpallura duke
  > krkuar dnime m t rnda dhe ka paralajmruar se do
  > t ushtroj ankes.
  >
  >
  > Carla del Ponte kundrshton lirimin e prkohshm t
  > Haradinajt
  >
  > Kryeprokurorja e tribunalit te Hages Karla del Ponte
  > ka paralajmeruar dje n Viene se edhe m tej vazhdon
  > te kundershtoje lirimin e perkohshem ne liri te
  > ish-kryeministrit te Kosoves, Ramush Haradinaj. N nj
  > konference pr shtypi ne Viene, pasi iu drejtuar
  > Keshillitt e Perhershem te OSBE-se, ajo ka treguar se
  > 24 te ketij muaji do te mbahet serish nj konsult pr
  > kete teme, por ajo do te jete kunershtare e mbrotjes
  > ne liri te Haradinajt, sepse sipas saj, ai kishte nj
  > funksion te larte para se te viente ne Hage dhe do te
  > kete te lehte te ushtroje ndikim ne gjithe kompleksin
  > e rastit.
  >
  >
  > Beogradi refuzon kushtet e Kosumit pr takim me
  > Koshtunicn
  >
  > Qeveria e Beogradit ka pohuar dje se "kushtet t cilat
  > i paraqet Bajram Kosumi pr fillimin e bisedimeve, q
  > qeveria e Serbis ta trajtoj si kryeministr t
  > vendit fqinj, dalin nga sfera e realitetit dhe n fakt
  > vetm shrbejn q dialogu t shtyhet."
  > "Nj bised tolerante, pa kurrfar kushtzimesh dhe
  > gatishmria pr kompromis, nuk kan alternativ dhe
  > pr kt arsye presim q, me koh, Kosumi, megjithat,
  > ta pranoj ta fillojm dialogun. Qeveria e Serbis e
  > mban t hapur ftesn e Kosumit q pa kurrfar
  > parakushtesh t bisedojm rreth problemeve n
  > provinc", ka kumtuar qeveria e Vojisllav Koshtunics.
  > Fjala sht pr prgjigjen n letrn zyrtare t
  > kryeministrit t Kosovs Bajram Kosumit, t cilin e ka
  > marr dje qeveria e Beogradit. N kt letr, q dje
  > iu sht shprndar mediave n Beograd, Kosumi shpreh
  > gatishmrin n parim pr takim me Koshtunicn, nga i
  > cili n t njjtin koh krkon q t'i ftoj
  > prfaqsuesit e serbve t Kosovs q t inkuadrohen
  > n institucionet e Kosovs. "Mirpres dshirn dhe
  > vullnetin e kryeministrit t Serbis, z.Koshtunica, q
  > t takohet dhe t bisedoj me kryeministrin e Kosovs.
  > Dshiroj t theksoj srish se jam i gatshm t takohem
  > me z.Koshtunica pr t biseduar pr problemet
  > ekzistuese n mes t dy vendeve tona dhe pr progresin
  > e dialogut teknik t filluar. Vendi im, Kosova e re, e
  > lir dhe demokratike, dshiron t ket marrdhnie t
  > mira fqinjsore me Serbin. Ne tashm kemi krijuar
  > marrdhnie t mira me t gjitha shtetet fqinje. T
  > gjitha vendet e rajonit dhe ato europiane, gjithnj e
  > m shum jan duke shprehur mirkuptim pr zhvillimet
  > e reja n Kosov.
  > Veanrisht, me Serbin duhet t bisedojm pr shkak
  > t problemeve q kan mbetur pa u zgjidhur nga e
  > kaluara e vshtir. Kosova, por besoj edhe Serbia,
  > dshirojn t jen vende demokratike, t integruara n
  > familjen europiane. Kto jan arsye t mjaftueshme q
  > t promovohet nj fqinjsi e mir dhe t themelohet
  > nj politik e paqes n mes t dy vendeve. Po ashtu,
  > n drejtim t krijimit t marrdhnieve t mira n mes
  > t dy vendeve tona, mirpres nj sinjal t qart t
  > kryeministrit t Serbis pr pjesmarrjen n
  > Institucionet e Kosovs t atyre politikanve serb t
  > cilt jan duke i bojkotuar ato.
  > Duke pasur parasysh rolin vendimtar t bashksis
  > ndrkombtare n Kosov, sht n interes t t
  > gjithve ndihma q kjo bashksi t ofroj edhe n
  > takimin tim me z.Koshtunica. Duke vlersuar
  > pozitivisht edhe nj her gatishmrin e kryeministrit
  > t Serbis q t takohet me kryeministrin e Kosovs,
  > shpreh besimin tim dhe t qeveris sime se takimi i
  > till duhet t koordinohet nga t dyja palt dhe t
  > gjendet, sipas protokollit, data e dshiruar, vendi i
  > duhur dhe temat e biseds. Qeveria e Kosovs do t
  > bj veprimet e duhura n kt drejtim q takimi me t
  > vrtet t jet produktiv", thuhet n letrn zyrtare
  > t kryeministrit t Kosovs Bajram Kosumi.
  >
  >
  > BOTA
  >
  > Allavi krkon q t udhheq opozitn
  >
  > Ish-kryeministri formon qeverin n hije pr t
  > mbajtur nn kontroll kabinetin e ri.
  >
  > Nga Avadh al-Taee n Bagdad
  >
  > Pasi q u prjashtua nga postet e kabinetit n
  > qeverin e re, partia e udhhequr nga kryemionistri i
  > kaluar, Ajad Allavi, po prpiqet t mbetet e
  > rndsishme duke formuar nj qeverin n hije.
  > Hussein al-Sadr, antar i asambles nacionale nga
  > Lista Irakiane, tha se qeveria n hije do t formohet
  > pr t projektuar pranin e partis opozitare n
  > kabinetin e ri dhe pr ta vlersuar dhe kritikuar
  > punn e tij.
  > Koalicioni i Allavit, i cili prfaqsohet me shumic
  > nga ligjvns shiit laik, doli e treta pr nga numri
  > i votave n zgjedhjet e Janarit, pas lists s
  > Aleancs Kurde dhe fituesit, Aleancs s Bashkuar
  > Irakiane, e prkrahur nga Ajatollah al-Sistani.
  > Ibrahim al-Ja'afari nga Aleanca e Bashkuar Irakiane,
  > zvendsoi Allavin n postin e kryeministrit. Ai ishte
  > zdhns pr partin Da'ava, lvizjen m e vjetr
  > islamiste Shiite.
  > Gjat negociatave pr qeveri, koalicionin i Allavit
  > krkonte nj post t zvendsministrit, bashk me
  > katr ministri, por partit nuk arritn ndonj
  > marrveshje. Mospajtimet rreth pjesmarrsve sunit n
  > qeverin e re dhe shtje tjera vonuan formimin e
  > kabinetit pr tre muaj.
  > Lista Irakiane ka ende pr t br caktimin e
  > antarve n poste pr kabinetin n hije, por mezi
  > pret q t fillojn ta ken qeverin nn vzhgim.
  > "Ne mund t monitorojm dhe mbikqyrim punn e
  > ministrive, dhe t jemi t informuar se si shkojn
  > punt", tha al-Sadr.
  > Ali al-Dabbagh, deputet parlamenti dhe antar i
  > Aleancs s Bashkuar Irakiane, tha se koalicionit t
  > tij nuk i pengon formimi i qeveris n hije nga ana e
  > Allavit, pr aq sa sht pjes e procesit demokratik.
  > Dr Kasim Daud, kshilltar pr siguri kombtare pr
  > qeverin provizore t Allavit dhe deputet n
  > parlament, tha se Lista Irakiane do t ket edhe rol
  > legjislativ, duke qen se tet deputet parlamentar
  > jan n komitetin e Asambles Kombtare t ngarkuar me
  > prpilimin e kushtetuts.
  > "Ne do t ndihmojm progresin e procesit politik n
  > mnyr q t arrij n fazn e qeveris s qndrueshme
  > dhe t arrij qllimet e Irakut liberal, demokratik,
  > federal dhe t bashkuar", tha ai.
  > Lista Irakiane thot se sht e hapur pr partit
  > tjera q don t'i bashkohen qeveris n hije.
  > "Lista do t luaj rolin e udhheqjes s opozits
  > brenda parlamentit dhe do ti bashkohen shum antar
  > t Asambles Kombtare t cilt pajtohen me t, tha
  > al-Sadr.
  > Edhe pse Lista Irakiane sht partia kryesore
  > opozitare, antart e saj votuan pr t aprovuar
  > qeverin e re, pas t cils antart e kabinetit bn
  > betimin m 28 Prill.
  > "Ne votuam pr qeveri sepse vonimi i formimit t
  > qeveris do t shpinte drejt pasojave serioze
  > ekonomike dhe t siguris", tha al-Sadr. "Por ky
  > votim aspak nuk do t thot se ne prkrahim qeverin e
  > Jafarit. Ne prkrahim qeverin q merr vendime t
  > drejta".
  > Analisti politik, Hasan al-Bazaz, tha se ai kishte
  > pritur nga Lista Irakiane q t jet "akter i
  > rndsishm n parlament".
  > Kurse Mohammed al-Askari, nj tjetr analist politik,
  > tha se Allavi ende kishte t ardhme n politik.
  > "Qeverit vin dhe shkojn kurse Lista Irakiane mund
  > t kthehet nse Allavi formon nj opozit t ndershme
  > kombtare q sht konstruktive dhe nuk prpiqet ta
  > rrnoj qeverin aktuale pr qllime politike", tha
  > ai.
  > Shum irakian t cilt foln pr IWPR -n, than se
  > ishte ende shum hert pr t formuar qeverin n
  > hije, meq kabinetit t ri duhet t'i jepet rasti pr
  > ta dshmuar veten.
  > "Un sugjeroj q formimi i qeveris n hije t shtyhet
  > deri pas zgjedhjeve t ardhshme t prgjithshme", tha
  > Ali Abbas, 45 vjear, ish-oficer i Gards Republikane
  > Irakiane.
  > Sana Rasool, 46 vjeare, e cila drejton nj internet
  > kafe, tha "Qeveria e re e zgjedhur duhet t ket koh
  > t mjaftueshme n mnyr q ne t dim se far ata
  > mund t bjn pr popullin, n aspektin e siguris dhe
  > rindrtimit".
  >
  > Aadh al-Taee sht gazetar stazhier n IWPR n
  > Bagdad.
  >
  >
  > Karasu nn kontroll qeveritar
  >
  > Forcat uzbeke t siguris kan rimarr qytetin lindor
  > t Karasut pasi m par banort vendas kishin dbuar
  > autoritetet qeveritare t shtunn dhe than se do t
  > marrin vet kontrollin e administrats.
  > Nj numr shprthimesh q u dukn se ishin shkmbim
  > zjarri automatik u dgjuan nga ana uzbeke e qytetit t
  > ndar, por rimarrja e qytetit duket se ka qen n
  > prgjithsi paqsore. Rojet, n ann kufitare t
  > Kirgistanit, than se forcat speciale uzbeke kishin
  > hyr n qytet. Ata gjithashtu than se personi q
  > duket se ka drejtuar kryengritjen n Karasu, Bakhtior
  > Oghli, sht arrestuar. Dshmitart okular thon se
  > vendasit duken t qet dhe ende lejohen t lvizin n
  > kufi. Rojet kufitare uzbeke nuk po lejon gazetart q
  > t kalojn n ann uzbeke t kufirit.
  >
  >
  > SHBA bn thirrje pr hetime
  >
  > Shtetet e Bashkuara u jan bashkuar thirrjeve pr
  > hetime rreth ngjarjeve n Uzbekistan q lan disa
  > qindra t vrar.
  > Kjo pason thirrjet e sekretarit britanik t jashtm,
  > Jack Straw br presidentit Karimov q t bashkpunoj
  > me bashksin ndrkombtare pr t kuptuar se far
  > kishte ndodhur n qytetin e Andixhanit.
  > Shtetet e Bashkuara kan qen t kujdesshme n
  > reagimet e tyre, sepse Uashingtoni e sheh Uzbekistanin
  > si nj aleat t rndsishm n luftn kundr
  > terrorizmit, ndonse n t kaluarn ka qen kritik
  > ndaj mosrespektimit t t drejtave t njeriut n kt
  > vend.
  > Por tani Amerika thot se sht e gatshme q t
  > ndihmoj s bashku me bashksin ndrkombtare q t
  > ndriohen t gjitha faktet.
  >
  >
  > Arrestime t reja n Kolumbi
  >
  > Tre kolumbian jan arrestuar, pjestar t nj band
  > droge q thuhet se drejtohet nga amerikant.
  > Arrestimet kan nxjerr n drit prsri serit e
  > skandaleve q kan prfshir ushtart amerikan n
  > Kolumbi. Pes ushtar amerikan u arrestuan pr
  > trafikim droge n mars dhe u akuzuan pr 16 kg
  > kokain. Kjo u pasua, m hert kt muaj, me
  > arrestimin e dy ushtarve t tjer amerikan t
  > akuzuar pr trafikim armsh pr paraushtarakt e
  > krahut t djatht. Skandalet kan ngjallur zemrim n
  > Kolumbi dhe kan inkurajuar gjeneralin e prgjithshm
  > t inspektimeve Edgardo Maya t studioj marrveshjen
  > e vitit 1974, q i jep personelit amerikan imunitet
  > nga hetimet.
  > Zoti Maya beson se marrveshja sht jokushtetuese dhe
  > duhet ndryshuar dhe ai po ia paraqet shtjen gjykats
  > kushtetuese. Nse marrveshja ndryshohet, mund t
  > ndodh q ndihma ushtarake amerikane, e vetmja gj q
  > lejon ushtrin kolumbiane t mbaj nn kontroll
  > rebelt marksist, mund t ndrpritet ose t paksohet
  > ndjeshm.
  >
  >
  > Kryetart e Gjermanis, Francs dhe Polonis takohen
  > n Nancy
  >
  > Gjermania, Franca, dhe Polonia e konsiderojn t
  > perjashtuar mundesine bisedimeve pr kushtetuten
  > europiane. nj hap i ketille do te ishte nj iluzion,
  > pas deshtimit te mundshem te referendumit pr
  > kushtetuen europiane ne France, ka deklaruar kancelari
  > gjerman Gerhard Shreder ne Nancy. Shreder ka zhvilluar
  > bisedime ne Nancy me presidentin e Frances, Zhak
  > Shirak, dhe me ate te Polonise Aleksander Kwasnievski.
  > Referendumi francez konsiderohet si sfida me e madhe
  > pr kushtetuten europiane. Te tre politikanet jane
  > takuar ne kuader te takimeve "t treshes s Vajmarit".
  > Ne kete takim nuk ishte arritur dakordim sa i perket
  > eshtjes se planeve financiare te BE-se pr vitet
  > 2007-2013.
  >
  >
  > Irak, vriten 2 funksionar t lart dhe 2 polic
  >
  > N kryeqytetin irakian jan vrar nj funksionar i
  > lart i Ministris s nafts dhe nj i besuar i
  > Ajotallahut t madh, Ali Al Sistani. Sipas policis,
  > atentatort kishin qen n shtpin e
  > bashkpuntorit t Sistanit n Bagdat dhe e kan
  > qlluar. Ndrkoh si pasoj e shprthimit t nj
  > bombe n qendr t Bakubs kan humbur jetn edhe dy
  > polic.
  >
  >
  > Bush: SHBA nuk ka qen e prgatitur pr pas luftn n
  > Irak
  >
  > Presidenti amerikan Xhorxh Bush e ka pranuar se
  > SHBA-t pas suksesit ushtarak ne Irak nuk ishin te
  > pergatitur sa duhej ne rindertimin e vendit pas
  > luftes. Pervojat kane deshmuar se nuk ka diplomat te
  > mjaftueshem dhe npuns qeveritar, te cilet ne raste
  > krizash do te dergoheshin, tha Bush para nj instituti
  > nderkombtar te republikaneve. pr kete arsye, Bush
  > mendon te krijoj nj kontigjent diplomatsh pr t'i
  > derguar ne misione civile ne vatra te kricave.
  >
  >
  > Militantt palestinez kan shkrepur 3 raketa n
  > territorin e Izraelit
  >
  > Militantt palestinez kan shkrepur dje tri raketa n
  > territorin e Izraelit, por nuk kan shkaktuar viktima,
  > ndonse kan dmtuar armpushimin e lidhur n shkurt
  > t ktij viti, kan br t ditur burimet izraelite
  > dhe palestineze, njofton Rojter. Po dje, militantt
  > palestinez kan shkrepur edhe 10 bomba mortajash n
  > vendbanimin hebre n Gaza, po edhe n kt rast nuk
  > kan plagosur asknd.
  >
  >
  > Prmbytet trageti n Bangladesh
  >
  > Zhytsit kan luftuar edhe dje me dallgt pr t'iu
  > afruar tragetit, t gjat nnt metra, t prmbytur
  > tri dit m par, n lumin Xhamuna n Bangladesh, por
  > jan zbehur fare shpresat pr t gjetur gjall ndonj
  > nga udhtart, t cilt, drohet se tashm kan humbur
  > jetn, njofton Rojter. Nga 150 udhtart e prmbytur,
  > vetm 50 syresh kan shptuar.
  >
  >
  > DOSSIER
  >
  > Golda Meir: Izraeli im (13)
  >
  > Befasia e udhtimit tim t par n Europ
  >
  > Brukseli m impresionoi. Kisha harruar plotsisht se
  > si dukej bota jasht Palestins. Mezi u besoja syve t
  > mi: drunj, tramvaje, shitore t luleve e t pemve,
  > ftoht, koh e vrant - krejt ndryshe nga Tel-Avivi.
  > Isha e mahnitur me t gjitha. Meq isha antari m i
  > ri i delegacionit ton (n delegacion ishin edhe Ben
  > Gurion e Ben Cvi), kisha koh t vizitoja monumentet
  > historike e kulturore, ose q me or t tra t
  > dgjoja fjalimet e socialistve n z, t cilt nuk i
  > kisha par kurr n jet, si Arthur Hendersoni, lider
  > i Partis Laburiste britanike, q ishte kryetar i
  > Internacionales Socialiste, apo Leon Blumin, i cili m
  > von do t bhet kryetari i par socialist dhe hebraik
  > i qeveris franceze.
  >
  > Vijon nga numri i kaluar
  > N kt koh udhtoja shpesh n botn e jashtme. Kur
  > udhtoja, m shtohej ndjenja e fajsis se mos po i
  > lija n harres fmijt. Kurr nuk jam kthyer pa
  > dhurata pr ta.
  > Sara, me vite t tra, fare nuk ishte e shndosh.
  > Dyshohej se vuante nga veshkat. Nuk kalonte as nj
  > muaj e t mos krkonim mjek pr t. Ishte vajz e
  > bukur, e gzueshme dhe shum e gjall. I prmbahej
  > diets s rrept dhe glltiste barnat e prshkruara.
  > Nganjher, jav t tra duhej t'i kalonte n shtrat.
  > N kohn kur duhej t rrinte shtrir, assesi s'mund ta
  > linim askund. Kur ohej, duhej gjith kohn t
  > kujdeseshim pr t. Shejna dhe nna m ndihmuan shum,
  > por vazhdimisht kisha ndjenjn se duhej t'u krkoja
  > falje pse n mngjes shkoja n pun e kthehesha von
  > pas dite.
  >
  > Shejna m fajsonte se jam shndrruar n "personalitet
  > publik"
  >
  > Me krkes t Pioneer Women, m drguan n Shtetet e
  > Bashkuara t Ameriks q atje t qndroj disa jav.
  > SHBA-t po i shihja srishmi pas shtat vjetsh.
  > Rrugs vizitova edhe Internacionalen Socialiste, q
  > asokohe ishte mbledhur n Bruksel. Ky qytet m
  > impresionoi. Kisha harruar plotsisht se si dukej bota
  > jasht Palestins. Mezi u besoja syve t mi: drunj,
  > tramvaje, shitore t luleve e t pemve, ftoht, koh
  > e vrant - krejt ndryshe nga Tel-Avivi. Isha e
  > mahnitur me t gjitha. Meq isha antari m i ri i
  > delegacionit ton (n delegacion ishin edhe Ben Gurion
  > e Ben Cvi), kisha koh t vizitoja monumentet
  > historike e kulturore, ose q me or t tra t
  > dgjoja fjalimet e socialistve n z, t cilt nuk i
  > kisha par kurr n jet, si Arthur Hendersoni, lider
  > i Partis Laburiste britanike, q ishte kryetar i
  > Internacionales Socialiste, apo Leon Blumin, i cili m
  > von do t bhet kryetari i par socialist dhe hebraik
  > i qeveris franceze. Hendersoni pat deklaruar aty se
  > sht i gatshm t organizoj Lign e puntorve
  > palestinez. Dhe, mu pr kt e sulmuan ashpr
  > hebrenjt socialist josionist. Atmosfera ishte shum
  > e tensionuar. Prkundr t gjitha ktyre, do dit
  > gjeja nga nj or koh me qllim q ta siguroja
  > Shejnn nga largsia se nuk jam egoiste dhe se nuk jam
  > nn e keqe.
  > "Ju lus vetm pr nj gj" - i shkruaja nga Brukseli -
  > "q t keni mirkuptim pr mua dhe t m besoni.
  > Aktivitetet e mia shoqrore nuk jan t dors s dyt,
  > ato jan pr mua absolutisht t domosdoshme... Para se
  > t udhtoja, mjeku m ka bindur se shndeti i Sars
  > lejon kt udhtim timin. Pr Menahemin kam ndrmarr
  > masat e domosdoshme... N situatn e tashme, nuk kam
  > mundur ta refuzoj kt ftes...".
  > Edhe pse edhe Shejna dshironte t kthehej pr nj
  > koh t shkurtr n Amerik n studime dhe t'i linte
  > dy fmijt e saj m t mdhenj n Palestin, edhe m
  > tej m fajsonte se jam shndrruar n "personalitet
  > publik". Edhe nna m qortonte edhe m tej. Q t dyja
  > m bnin vrejtje se shum shpesh jam jasht shtpis
  > dhe se fmijt, pa mua, duhej t ushqeheshin n
  > restorantin e mir vendor n lagjen e puntorve n
  > rrugn "Hajarkon" n veri t Tel-Avivit, ku banonim.
  > Selia qendrore e Histadrutit tash sht e vendosur n
  > nj godin t madhe n njrn nga rrugt kryesore t
  > Tel-Avivit. Godina i ngjet nj koshereje t madhe ku
  > gumzhijn qindra zra, makina shkrimi dhe telefona.
  > Dikur ishte krejtsisht ndryshe. Kishim vetm disa
  > dhoma, disa makina shkrimi, vetm nj telefon dhe t
  > gjith njiheshim mes veti. N plotkuptim t fjals,
  > ndiheshim si haverim (shok). Asokohe krijova shumicn
  > e lidhjeve, t cilat, n kt apo n at mnyr, i kam
  > ruajtur deri n fund.
  >
  > Kush ishte Rubashovi?
  >
  > Tre ose katr nga grupi yn u bn t njohur edhe
  > jasht Jishuvit. Ben Gurioni, me arsye, n gjith
  > botn konsiderohet personifikues i Izraelit. Si nj
  > nga hebrenjt e mdhenj t shekullit XX, ai vrtet do
  > t hyj n histori. Ishte i vetmi nga ne pr t cilin
  > mund t thuhet se praktikisht ishte i pazvendsueshm
  > pr popullin hebraik dhe pr luftn e tij pr
  > pavarsi. Por, asokohe at e njihja pak. Ndr ata q
  > kam takuar shpesh ishin Shneur Zalman Shazar, m von
  > kryetari i tret i shtetit t Izraelit, Levi Eshkol,
  > kryeministri i tret izraelit, David Remez dhe Bert
  > Katznelson, pastaj Josef Shprinzak, i cili m von do
  > t bhet kryetari i par i Knessetit.
  > Shazarin (mbiemri i tij para se te habraizonte ishte
  > Rubashov) e njoha pasi ikm nga Merhavia dhe u
  > vendosm n Tel-Aviv. Ishte data 1 Maj - Dita e
  > Puntorve. Morrisi dhe un shkruam n manifestimin q
  > e kishte organizuar Histadruti n oborrin e "Herzlia
  > High School". Kurr nuk i kam dashur fjalimet e gjata,
  > e as kur ishte fjala pr Lvizjen puntore. Isha
  > ngapak e habitur kur nj i ri doli n foltore. Edhe
  > sot e kam para syve: nj djalosh i fuqishm i veshur
  > me rubashk (bluz ruse, t ciln n at koh e mbanin
  > puntort n Izrael), me rrip n bel dhe me pantollona
  > ngjyr t verdh n t mbyllt. Fliste me aq pasion
  > dhe n nj hebraishte t mrekullueshme, sa q
  > menjher pyeta se kush sht ai. - Ai sht Rubashovi
  > - m'u prgjigjn krcnueshm sikurse un duhej t
  > dija se kush sht ai. Ishte poet dhe shkrimtar. Njeri
  > i rndsishm. Kur u njoha me t, m la prshtypje
  > shum t mira. Shum shpejt u bm miq t mir. Ai
  > ishte edhe gazetar i talentuar, eseist dhe redaktor.
  > Shazari vdiq m 1974, n moshn 85-vjeare, nj vit
  > pasi la postin e kryetarit t Izraelit. Shum vjet
  > botoi "Davar"-in (gazet e Lvizjes puntore). M
  > kujtohet t m ket thn dikush njher se Zalmani m
  > me dshir prmirson at q shkruajn t tjert, se
  > sa t shkruaj vet. Kurr nuk punoi n arsim, por m
  > 1948 ishte ministri i par izraelit i arsimit. sht
  > shum interesant tregimi pr ditn e tij t par n
  > ministri. Kuptoi se ka vetm nj dhom dhe vetm nj
  > sekretar, por jo edhe makin shkrimi. Vari kapeln, u
  > ul dhe n mnyr energjike i tha sekretarit t ri: -
  > Ju lutem, shkruani. Nuk ke makin shkrimi? S'ka
  > lidhje! Shkruaj me dor! I gatshm? Shkruaj: "T
  > gjith fmijt izraelit ndrmjet katr dhe
  > tetmbdhjet vje do t ken nga sot shkollim pa
  > pages t kualitetit m t lart". Kur sekretari i tha
  > se do t kalojn disa dit derisa t aplikohet kjo,
  > meq shteti ekziston q vetm nj dit, Shazari tha me
  > mllef: - Kur sht fjala pr arsimim, nuk dua t m
  > kundrshtoj kush. Ky sht vendimi im i par si
  > ministr kompetent. Shum shpejt pastaj aplikoi n
  > praktik ligjin izraelit pr arsim.
  > Kur Shazari ishte kryetar shteti e un kryeministre,
  > takohesha me t sa her kisha mundsi.
  >
  > Levi Eshkol mbikqyri themelimin e gati mbi 400
  > fshatrave t reja hebraike
  >
  > Levi Eshkol (mbiemri i tij i mhershm ishte Shkolnik)
  > bn pjes n radhn e njerzve me t cilt u miqsova
  > q n vitet njzet. Ai m dukej krejtsisht tjetr
  > nga Shazari. Ishte m shum njeri i puns se sa i
  > fjalve. N Palestin erdhi kur ishte djalosh
  > 19-vjear. Meq punonte n pjes t ndryshme t
  > vendit, bashk me Ben Gurionin dhe me Ben Cvin u
  > antarsua n Legjionin hebraik. (Gjithmon rrihte
  > gjoks se Ben Gurionin ai e kishte br tetar). Pas
  > lufts u b antar i kibucit Degania. Edhe pse shum
  > shpejt e zgjodhn n Histadrut, ai gjith jetn mbeti
  > i lidhur ngusht me kibucin. Eshkoli ishte idealist
  > tipik i kohs, por m me dshir merrej me problemet e
  > vshtira dhe reale. Politika, n kuptimin abstrakt,
  > nuk i interesonte shum. Nse dshirojm q hebrenjt
  > t ken shtetin e vet nacional, duhet t vendosen dhe
  > t mos brengosen pr at se sa kushton toka dhe cilat
  > pengesa ia bn pushteti mandator institucioneve
  > hebraike, thoshte. M von ai e kaloi kohn duke
  > krkuar vende pr ndrtimin e vendbanimeve t reja. Si
  > udhheqs i Jewish Agency's Land Settlement Department
  > mbikqyri themelimin e gati mbi 400 fshatrave t reja
  > hebraike. Ishte e pamundshme t krijosh vendbanime t
  > reja pa gjetur burime t ujit, prandaj Eshkoli u dha
  > pas hulumtimit intensiv t ujit. Kjo pun kushtonte
  > shum dhe ai filloi t krkoj para. Dhe, ia arriti
  > t'i gjej t dyjat, por jo n mas t mjaftueshme.
  > Por, nse njeriu nuk ka as tok e as uj t
  > mjaftueshm dhe, karshi ksaj, ka edhe fqinj deri-diku
  > armiqsor, ather duhet t blej arm dhe t krijoj
  > armatn. Historia e pjesmarrjes s Eshkolit n
  > armatosjen e Izraelit nga viti 1921 (kur u b antar i
  > Komitetit mbrojts t Histadrutit) deri n kohn kur u
  > zgjodh kryeministr dhe ministr i Mbrojtjes, m 1963,
  > tek do t duhej t shkruhej. Gjat lufts
  > gjashtditshe m 1967, Eshkol ishte kryeministr dhe
  > qe kritikuar pr hezitim. Pr, gjoja, paaftsin e tij
  > q t vendos qen krijuar gjithfar barcaletash.
  > Megjithat, drama e tij e viteve t fundit (vdiq m
  > 1969 nga sulmi n zemr) sht znka e tij me Ben
  > Gurionin, ithtar i t cilit ishte me dekada dhe me
  > dshirn e t cilit, duke kundrshtuar, mori detyrn e
  > kryeministrit. N kt konflikt t ashpr, i cili ndau
  > prgjysm Izraelin, u involvua edhe tr Lvizja
  > puntore.
  >
  > Vrshima e qindra-mijra hebrenjve t paatdhe
  >
  > Eshkoli nuk kishte (do ta prdor fjaln e njohur)
  > karizm t veten. Un e doja dhe kisha besim n t q
  > nga fillimi, por kush do t mendonte edhe n ndrr
  > gjat puns son t prbashkt n Tel-Aviv se ai do t
  > jet kryeministr, ndrsa un trashgimtare e postit
  > t tij. Viteve pesdhjet, kur Eshkoli ishte ministr
  > izraelit i Financave dhe un ministre e Puns, shpesh
  > kishim konflikte mes veti, por kurr n planin
  > personal. N ato vite, shteti i Izraelit ishte i
  > vrshuar nga qindra e mijra hebrenj t gjor e t
  > pangopur me buk dhe t paatdhe, nga DP - kampet e
  > Europs (displaced persons, ose njerz t atdhesuar)
  > dhe nga getoja e shteteve arabe. E vetmja mundsi t
  > prballohej kjo val njerzish ishte t aplikoheshin
  > kampet e strehimit pr ta.
  > Nj dit, Eshkoli erdhi n zyrn time. - Duhet t'i
  > heqim ata njerz nga kampet! - brtiti. - Duhet t'i
  > shprndajm npr gjith vendin. Nuk e di se si do ta
  > bjm kt dhe se si do t jetojn ata njerz, por
  > duhet t veprojm kshtu! I thash se kjo sht
  > plotsisht e pamundshme n kt moment, se pr kt
  > duhet koh, por ai ishte kmbnguls dhe - pati t
  > drejt.
  > Kur m kujtohet sot kjo shtje, mendoj se Izraeli nuk
  > do t mund t mbijetonte ato vitet e para t zorshme
  > pas vitit 1948, po t mos i trhiqte Eshkoli gati 700
  > mij ardhacak nga kampet e strehimit dhe po t mos i
  > vendoste npr qytezat-tenda, q i rregulluam pr ta.
  > Kto tenda mbinin pr disa dit sikur krpudhat pas
  > shiut.
  > Si ministre e Puns e kisha pr detyr t'i punsoja
  > kta njerz dhe t'i nxirrja nga tendat e mjera.
  > Vazhdimisht krkoja para nga eshkoli pr financimin e
  > projekteve t caktuara dhe pr ndrtimin e shtpive.
  > Por, ai i jepte prparsi nj shtjeje tjetr. -
  > Shikoni - thoshte - shtpia nuk "milet", ndrsa lopa
  > po. Nse ju duhen para, do t'jua jap menjher, por
  > vetm pr lop!
  > Njher shkova nervoze te Ben Gurioni dhe i thash se
  > jap dorheqje: un jam ministre e Puns dhe e
  > Ndrtimit (ku bnte pjes edhe ndrtimi i banesave), e
  > jo ministre e papunsis dhe e tendave! Megjithat,
  > nuk dhash dorheqje, ndrsa Eshkoli srishmi gjeti
  > diku para pr ndrtimin e banesave.
  >
  > Vijon numrin tjetr
  > Prktheu: Behxhet Haliti
  >
  >
  > far prfaqsonte Ben Gurioni pr izraelitt
  >
  > Tre ose katr nga grupi yn u bn t njohur edhe
  > jasht Jishuvit. Ben Gurioni, me arsye, n gjith
  > botn konsiderohet personifikues i Izraelit. Si nj
  > nga hebrenjt e mdhenj t shekullit XX, ai vrtet do
  > t hyj n histori. Ishte i vetmi nga ne pr t cilin
  > mund t thuhet se praktikisht ishte i pazvendsueshm
  > pr popullin hebraik dhe pr luftn e tij pr
  > pavarsi. Por, asokohe at e njihja pak. Ndr ata q
  > kam takuar shpesh ishin Shneur Zalman Shazar, m von
  > kryetari i tret i shtetit t Izraelit, Levi Eshkol,
  > kryeministri i tret izraelit, David Remez dhe Bert
  > Katznelson, pastaj Josef Shprinzak, i cili m von do
  > t bhet kryetari i par i Knessetit.
  >
  >
  > Sherri i Levi Eshkol me Ben Gurionin
  >
  > Historia e pjesmarrjes s Eshkolit n armatosjen e
  > Izraelit nga viti 1921, deri n kohn kur u zgjodh
  > kryeministr dhe ministr i Mbrojtjes, m 1963, tek do
  > t duhej t shkruhej. Gjat lufts gjashtditshe m
  > 1967, Eshkol ishte kryeministr dhe qe kritikuar pr
  > hezitim. Pr, gjoja, paaftsin e tij q t vendos
  > qen krijuar gjithfar barcoletash. Megjithat, drama
  > e tij e viteve t fundit, sht znka e tij me Ben
  > Gurionin, ithtar i t cilit ishte me dekada dhe me
  > dshirn e t cilit, duke kundrshtuar, mori detyrn e
  > kryeministrit. N kt konflikt t ashpr, i cili ndau
  > prgjysm Izraelin, u involvua edhe tr Lvizja
  > puntore.
  >
  >
  > Njher shkova nervoze te Ben Gurioni dhe i thash se
  > jap dorheqje: un jam ministre e Puns dhe e
  > Ndrtimit (ku bnte pjes edhe ndrtimi i banesave), e
  > jo minstre e papunsis dhe e tendave! Megjithat, nuk
  > dhash dorheqje.
  >
  >
  > Mendoj se Izraeli nuk do t mund t mbijetonte ato
  > vitet e para t zorshme pas vitit 1948, po t mos i
  > trhiqte Eshkoli gati 700 mij ardhacak nga kampet e
  > strehimit dhe po t mos i vendoste npr
  > qytezat-tenda, q i rregulluam pr ta.
  >
  >
  > KULTURA
  >
  > Sotir Proko sht artist i puns racionale dhe
  > vullnetit ekzekutues t shum veprave. E sot e ksaj
  > dite nuk rresht s bri shum gjra njkohsisht,
  > sepse ai njeh shum forma pikturimi. Veprat e tij
  > aplikative kan gjetur institutucione muze dhe qendra
  > kulturore pr t'u mbshtetur. Tjetr pun ajo e
  > veprave aplikative, por pr nj imazh t Sknderbeut
  > ai thot se nuk do t vdiste dot pa e br. I duket
  > sikur i kan ikur vitet. "Kjo sht vepra ime e
  > fundit", thot ai duke treguar me dor nga ekspozita
  > n GKA. Galeria Kombtare e Arteve n Tiran ruan tre
  > vepra n skulptur t Sotir Prokos. Mjeshtri, dikur
  > kryemodelist, krijues msimdhns n shkolln
  > "Migjeni" pr vlerat e krijimtaris s tij sht
  > dekoruar me medaljen "Naim Frashri", ka mar tri
  > mime kombtare dhe titullin "Mjeshtr i shquar" thot
  > pr t studiuesi i artit, Ferid Hudhri.
  >
  > Dikur Prof. Josif Papagjoni ka ngritur zrin pr
  > dekorimin me Urdhrin "Mjeshtr i Madh i Puns" pr
  > nj njeri t veant, pr Sotir Prokon. Papagjoni e
  > ka vlersuar Sotir Prokon si "mjeshtr t zejes
  > artistike n fushn e arteve figurative si artist
  > popullor e me frymzim kombtar". Ndrsa, studiuesi i
  > artit Ferid Hudhri ka dshmuar pr t se "S.Proko
  > sht nj nga artistt q prvetson m qart jetn
  > shqiptare n art. Kt art me shum interes q ka br
  > jehon n disa vende t bots e ka pvetsuar dhe i
  > biri Leonard Proko. Kjo tradit famijare ka shkuar
  > edhe tek i nipi 12 vjear Elvi Proko, i cili premton
  > shum"
  >
  > Vepra t spikatura n konkursin me tem "Gjergj
  > Kastriot Sknderbeu, strateg dhe diplomat"
  >
  > Sotir Proko, sprova ime e fundit pr Heroin Kombtar
  >
  > Dhurata Hamzai
  >
  > N ekspozitn kushtuar Heroit ton Kombtar me tem
  > "Gjergj Kastriot Sknderbeu, strateg dhe diplomat",
  > shum piktor e kan risjell edhe njher imazhin e
  > heroit pr nj konkurs tematik. M mesin e 108
  > piktorve dhe skulptorve nga Shqipria dhe Kosova, u
  > przgjodhn dhe iu prezantuan publikut n Galerin
  > Kombtare t Arteve vetm 30 veprat e przgjedhura, t
  > cilat kto dit kan qen t ekspozuara n salln
  > kryesore t saj. Veprat m t zgjedhura, ditn e hn,
  > do t nisen pr n Prishtin. Jo t gjitha pikturat
  > pr heroin e patn t leht q ta sjellin t plot
  > imazhin e tij, por nuk mund t mohojm disa nga veprat
  > m t spikatura q ran n sy tek disa piktor t
  > njohur si Vilson Kilica, Alush Shima, Vehap Kokalari,
  > Myftar Cubi, Hajdar Danjolli, Hasan Nallbani, Sotir
  > Proko, Agim Sulaj, etj. Ka qen nj sprov e vrtet
  > prpjekja pr t sjell imazhin e nj Sknderbeu, jo
  > vetm lufttar por edhe diplomat, sepse demagogjit e
  > ndryshme dhe nganjher dhe legjendat popullore e kan
  > harruar potretin e vrtet t Heroit. Duhen shfletuar
  > arkiva t tra pr ta sjell at kaq t realizuar
  > prmes pikturs, ashtu si e krkonte edhe objektivi i
  > nj konkursi n kt jubile historik, po ashtu si
  > Europa dhe qytetrimi i saj e ruan me fanatizm n
  > kujtesn e saj Gjergj Katriot Sknderbeun. Edhe pse
  > vet pjesmarrja e 108 piktorve rrfeu nj dashuri t
  > pashuar pr heroin kombtar, kan qen t pakt
  > artistt q Sknderbeun e kan paraqitur si nj figur
  > m komplekse. T lirt n natyr dhe mediativ, sa
  > larg, po aq dhe afr fushs s betejs e ka sjell
  > figurn e ktij lufttari Alush Shima njkohsisht dhe
  > fituesi i mimit t par me veprn "Sknderbeu mbret".
  > E kan sjell n kt mnyr imazhin e Tij edhe disa
  > piktor t tjer t cilt kan ngacmuar syrin e
  > vizitorit dhe kritikt. Nj rast i veant ka qen ai
  > i Myftar Cubit q e ka sjell portretin Heroit
  > Kombtar n nj basoreliev t pikturuar me gur
  > mozaiku, portreti i t cilit ka sfiduar me drit
  > ngjyrn e vrant t gurit. Nj portret i mahnitshm
  > sht ai jo vetm nga detajet q sfidojn materialin,
  > por edhe prej emocionit q do t zhvillohet kur
  > vshtron veprn. Befasi e bukur ka qen pr vizitort
  > e ekspozits edhe portreti i Agim Sulaj, nj portret
  > tepr impresionues. Fantastik n mnyrn e pikturimit
  > dhe i paharueshm si imazh, ky portret heroi zhytet n
  > nj purpur t zjarrt dhe nj pjes e fytyrs zhytet
  > n nj zezon shum misterioze. Pra, ka qen nj
  > dashuri e konservuar n genin shqiptar ajo q gjat
  > ksaj kohe u ka dhn frymn disa artistve pr t na
  > befasuar, ani pse arti sht art dhe ata q solln
  > vrtet vepra me vler do t ishin me siguri n nj
  > numur shum t vogl. Dikur Prof. Josif Papagjoni ka
  > ngritur zrin pr dekorimin me Urdhrin "Mjeshtr i
  > Madh i Puns" pr nj njeri t veant, pr Sotir
  > Prokon. Kujtojm se ai pavarsisht moshs dhe
  > smundjes nuk mungoi t vinte n GKA me vepra pr
  > Heroin Kombtar n kt Jubile t ndritur. Papagjoni e
  > ka vlersuar Sotir Prokon si "mjeshtr t zejes
  > artistike n fushn e arteve figurative si artist
  > popullor e me frymzim kombtar". T gjith artistt
  > e brezit t mesm e njohin Sotir Prokon si mjeshtrin e
  > vjetr t ish-ndrrmarrjes artistike "Migjeni", si
  > duarart dhe si nj msues t mrekullueshm. Por pak e
  > njohin artistt e brezit t ri, pavarsisht
  > ekspozitave q ai ka hapur. Sotir Proko sht i
  > famshm, megjithat, pr mnyrn origjinale t
  > kompozimeve figurative t larmishme, pr punimet e tij
  > n dru, n gur, kashte dhe metal. Ai sot mbart mbi
  > shpatulla barrn e rnd t puns s tij pasionante
  > (jeton me nj zemr t lnduar koh m par, por q
  > sot pas operacionit i funksinon srisht shum mir).
  > Sotirin e njohin t gjith si nj person t veant,
  > jo vetm n fushn e arteve figrative, por edhe atyre
  > t aplikuara. Veprat e tij ndodhen jo vetm n
  > muzeumet e Shqipris, por edhe n ato t bots. N
  > artizanatin artistik ai ka drejtuar dhe msuar shum
  > puntor. Mjeshtri Proko sot vetm punon e vrapon
  > edhe pse ka hyr n t shtatdhjetat. Mjeshtr i
  > shquar n profesion, ai i kthehet me nj rrezllim t
  > ri artit figurativ. Proko sht nj tip pak i
  > uditshmm; i palodhur, pasionant dhe energjik deri n
  > shprthim. Sotir Proko sht artist i puns racionale
  > dhe vullnetit ekzekutues t shum veprave. E sot e
  > ksaj dite nuk rresht s bri shum gjra
  > njkohsisht, sepse ai njeh shum forma pikturimi.
  > Veprat e tij aplikative kan gjetur institutucione
  > muze dhe qendra kulturore pr t'u mbshtetur. Tjetr
  > pun ajo e veprave aplikative, por pr nj imazh t
  > Sknderbeut ai thot se nuk do t vdiste dot pa e
  > br. I duket sikur i kan ikur vitet. "Kjo sht
  > vepra ime e fundit", thot ai duke treguar me dor nga
  > ekspozita n GKA. Galeria Kombtare e Arteve n Tiran
  > ruan tre vepra n skulptur t Sotir Prokos. Mjeshtri,
  > dikur kryemodelist, krijues msimdhns n shkolln
  > "Migjeni" pr vlerat e krijimtaris s tij sht
  > dekoruar me medaljen "Naim Frashri", ka mar tri
  > mime kombtare dhe titullin "Mjeshtr i shquar" thot
  > pr t studiuesi i artit, Ferid Hudhri. Tipizimi
  > skrupuloz i elementeve kombtar e historike, emocioni
  > ekspresiv i mbivendosur nga frym e tij ka ln shenj
  > n do vepr. Proko ka nj vepr t tij edhe n Muzeun
  > e Kalabris, t ciln atdhetart e mbajn si kujtim t
  > shenjt prej Shqiprie. Sotir Proko ka ln gjurm
  > Shqiprie n t gjtha ekspozitat ku ka shkuar, si n
  > Austri Itali, Gjermani, Turqi. Studiuesi i artit Ferid
  > Hudhri ka dshmuar pr t se "S.Proko sht nj nga
  > artistt q prvetson m qart jetn shqiptare n
  > art. Kt art me shum interes q ka br jehon n
  > disa vende t bots e ka pvetsuar dhe i biri Leonard
  > Proko. Kjo tradit famijare ka shkuar edhe tek i nipi
  > 12 vjear Elvi Proko, i cili premton shum". Pra Proko
  > ka qen njeriu q e ka ngritur n nj shkall t lart
  > artistike mjeshtrin e gdhendjes n gur, dru, e
  > metal, art i Trashgimis Popullore dhe pr vlerat
  > utilitare t ktyre punimeve si dhe pr rikthimin e
  > ktyre vlerave n mnyr po aq mjeshtrore n vepra t
  > artit, koht e fundit i sht br krkes
  > institucioneve kulturore q artistit t'i jepet titulli
  > "Mjeshtr i madh i puns". Ndrsa Dritro Agolli ka
  > shtuar n shrbim t ksaj krkese q ende s'sht
  > ekzekutuar q "Artisti Sotir Proko ka nj krijimtari
  > shum t gjer q sht rezultat i puns 40 vjeare t
  > tij. Mjaft i rndsishm sht fakti q duke qen nj
  > piktor dhe skulptor i talentuar ai trajton disa
  > teknika t reja si punime n fije ari origjinal, fije
  > argjendi, bakr bronz, dru etj",
  >
  > Dashuria pr Heroin Kombtar, shkak pr nj
  > sfid-retrospektiv
  >
  > Ky sht mjeshtri Sotir Proko, i cili na kthen n
  > retrospektiv pr nj merit t veant dhe ajo sht
  > vepra e Skderbeut n betej, e cila ka sfiduar shum
  > piktor t rinj e t vjetr. Proko me at tekniken e
  > tij t veant t gdhedjes n metal ka punuar nj
  > vepr t rrall, pjesmarrse n ekspozit. Vepra e
  > tij po ta shohsh i ka shptuar realizmit t ngurt,
  > ka dal nga kornizat. Vshtrimi i heroit n at betej
  > nuk sht i vendosur realisht n fushn e lufts.
  > Personazhet n krah kan ardhur disi fantazmagorik dhe
  > beteja sht kaq figurative, kaq magjepse e romantike
  > sa nj pjes e mir e shikuesve jan habitur me veprn
  > e tij. Sotir Proko sht kaq i lidhur me ket vepr sa
  > e ka zotruar at deri n psosmri. At s'e ka
  > tradhtuar dora, as pr ngjyrat, as pr modelet e
  > portreteve, at s'e ka tradhtuar as shqisa e zbulimit
  > t elementeve kombtare dhe as emocioni i freskt.
  > Sotir Proko ka sfiduar shum piktor t t rinj, sepse
  > vepra e tij ka kapcyer n nj gjendje aluinante
  > krijuese, aq sa Sknderbeu n gjendje lufte del si
  > strateg dhe vshtrimi i tij bie si i prmbysur. Kjo
  > piktur do t mbetet si nj sfid pr nj konkurs mjaf
  > t vshtir, i cili e vuri Prokon vrtet n sprov.
  >
  >
  >
  > Mbrm shnoi shnoi jubileun Eurofest, mbushen 50
  > vjet q nga fillimi i ktij aktiviteti. Shqipria do
  > t ket srish pjesmarrjen e saj me nj kng q
  > titullohet "Nesr shkoj", q do t interpretohet nga
  > Ledina elo. Knga ka kaluar direkt n natn finale.
  > Knga e Ledina elos q prfaqson Shqiprin n
  > Festivalin Evropian t muziks s leht 2005, e
  > kaprcyer pa nisur mir festivali fazn e
  > seleksionimit gjysmfinal. N edicionin e 50-t t
  > Festivalit Europian Ledina elo do t konkurroj me 39
  > kngtar nga Europa. Pra knga shqiptare vjen pr
  > her t dyt n Eurovizion, sepse Shqipria e fitoi t
  > drejtn zyrtare pr her t par pr t konkuruar n
  > kt festival vetm n vitin e kaluar, kur knga
  > "Imazhi yt", e interpretuar nga kngtarja e re dhe e
  > talentuar, Anjeza Shahini, u kualifikua e shtata
  >
  > Mbrm nisi Eurofest, mbushen 50 vjet q nga fillimi i
  > ktij aktiviteti
  >
  > Ledina elo, direkt n natn finale
  >
  > Mbrm shnoi shnoi jubileun Eurofest, mbushen 50
  > vjet q nga fillimi i ktij aktiviteti. Shqipria do
  > t ket srish pjesmarrjen e saj me nj kng q
  > titullohet "Nesr shkoj", q do t interpretohet nga
  > Ledina elo. Knga ka kaluar direkt n natn finale.
  > Knga e Ledina elos q prfaqson Shqiprin n
  > Festivalin Evropian t muziks s leht 2005, e
  > kaprcyer pa nisur mir festivali fazn e
  > seleksionimit gjysmfinal. N edicionin e 50-t t
  > Festivalit Europian Ledina elo do t konkurroj me 39
  > kngtar nga Europa. Pra knga shqiptare vjen pr
  > her t dyt n Eurovizion, sepse Shqipria e fitoi t
  > drejtn zyrtare pr her t par pr t konkuruar n
  > kt festival vetm n vitin e kaluar, kur knga
  > "Imazhi yt", e interpretuar nga kngtarja e re dhe e
  > talentuar, Anjeza Shahini, u kualifikua e shtata. N
  > Eurofest konkurrojn 39 shtete, por Bullgaria,
  > Moldavia dhe Hungaria n "Eurovizion 2005" vijn pr
  > her t par. N Kiev, knga shqiptare dhe kngtarja
  > Ledina elo sht n qendr t komenteve. "Nesr
  > shkoj", ishte fituese e Festivalit t 43-t t Kngs
  > n RTSH-s n Tiran dhe q nga janari pr t jan
  > br nj lum prgatitjesh pr t mbrritur deri n
  > Kiev. Teksti i kngs s Pandi Laos sht prkthyer
  > n gjuhn angleze, sht riorkestruar nga kompozitort
  > Adrian Hila dhe Shptim Sarai, duke br m t
  > dallueshme instrumentet popullor shqiptar, si
  > daullja, apo iftelia. elo do t shoqrohet nga nj
  > performanc baleti, me koreografi t Arian Sukniqit,
  > interpretuar nga pes balerin t Akademis s Dancit.
  > Gjithashtu sht realizuar edhe videoklipi, prshtatur
  > me fabuln e kngs. Kan punuar pr kngn e Ledins
  > stilistt m t przgjedhur si Enada Atnikolla dhe nj
  > stilist i ri dhe shum i talentuar, Joni Pei, i cili
  > ka punuar edhe pr Armanin n Milano. Ledina elo
  > sht e veshur me t bardha, n sfond atmosfer dasme,
  > balerint q krcejn i bien violinave dhe daulles
  > rrotull nj dhndri q krcen me nusen. Me kt model
  > sht br edhe videoklipi i realizuar n Maqedoni.
  > "Nesr shkoj" n videoklip sht realizuar me nj
  > xhybe t Malsis s Veriut. Ka qen ideja e
  > kompozitorit t kngs, Adrian Hila pr t patur n
  > klip nj element tradicional. Nesr shkoj", knga me
  > t ciln Shqipria shkon n Eurovizion m 19-21 sht
  > n versionin anglisht dhe sht regjistruar n nj
  > studio t famshme n Itali, ku ka regjistruar edhe
  > hitney Houston. Kompozitori Hila ka thn se sht
  > realizuar nj riorkestrim i saj n nj bashkpunim mes
  > tij dhe Shptim Sarait, duke krkuar suksesin n
  > bashkimin e aftsive e duke i ln mnjan
  > konkurrencat profesionale saq ai ndan nj pjes t
  > mir t autorsis me kompozitorin Sarai. Shptim
  > Sarai ka regjistruar dhe ka ripunuar me or t tra
  > t gjith instrumentet live, iftelit, harqet,
  > instrumentet frymore popullore, kitarat, kitarn bas,
  > daulle, dajre. Nesr shkoj sht regjistruar n nj
  > nga studiot m n z n Itali. Bashk me Ledinn ka
  > shkuar n Kiev edhe kngtarja shqiptare Anjeza
  > Shahini, q ishte pjesmarrse n edicionin e 49-t t
  > Eurovizion. Nj dit m par ajo sht pritur n Kiev
  > nga delegacioni shqiptar dhe i sht bashkuar grupit
  > shqiptar, i cili ndodhet prej disa ditsh n Kiev edhe
  > kngtarja Anjeza Shahini, do t jet srish bashk me
  > prfaqsuesit shqiptar. Shahini kt her ka ardhur
  > jo vetm si spektatore, por edhe si nj fanse
  > shqiptare.
  >
  >
  > SPORTI
  >
  > Prmes fishekzjarresh dhe nj koncerti festiv,
  > bardheblut do t festojn sot titullin e tret
  > rradhazi
  >
  > Tirana feston sot titullin e 22-t
  >
  > Tirana do t nis sot festimet e titullit t 22-t
  > kampion n historin e saj. Fishekzjarret dhe nj
  > koncert me kngtart m t njohur, do t jen
  > element t fests s bardhebluve q do t nis para
  > ndeshjes me Dinamon dhe do t prfundoj n ort e
  > vona t nats. Nj gj t till e ka konfirmuar dje
  > trajneri i bardhebluve, Sulejman Starova, i cili
  > gjithsesi tha se kjo fest do t organizohet nga
  > donatort, t cilt din edhe detajet m t vogla.
  > Bardheblut e Tirans do t festojn sot titullin e
  > tret radhazi t marr n pes vitet e fundit. Ashtu
  > si thot edhe trajneri Starova asnj titull nuk sht
  > i njjt me t tjert dhe nj gj e till pritet t
  > vrtetohet edhe sot kur Tirana t organizoj nj fest
  > madhshtore n stadiumin kombtar "Qemal Stafa". "T
  > gjith jemi duke u prgatitur pr t festuar titullin
  > e 22-t t Tirans. Asnj titull nuk sht i njjt me
  > t tjert dhe kt do ta tregojm edhe sot. Me kt
  > rast prfitoj t ftoj t gjith tifozt q nuk e kan
  > ndjekur shum Tirann gjat ktij sezoni, por edhe ata
  > q na kan shoqruar n t gjitha ndeshjet q t jen
  > t pranishm sot ku fishekzjarret dhe kngt nuk do t
  > mungojn. Kjo fest do t organizohet nga donatort e
  > skuadrs, t cilt i din edhe detajet m t vogla",
  > tha dje Starova.
  > Ky sht titulli i katrt i Starovs si trajner pas
  > tre titujve t marr para se ai t bhej sekretar i
  > prgjithshm i federats shqiptare t futbollit. "Jam
  > i knaqur sepse arrita t kontribuoj pr nj trofe
  > tjetr t skuadrs s Tirans. E gjith merita e ktij
  > suksesi sht e futbollistve, por edhe e donatorve,
  > t cilt i kan qndruar shum afr skuadrs",
  > prfundoi Starova.
  > Ndeshja e fundit e Tirans do t jet prball
  > Dinamos, e cila nga ana e saj ka nj bilanc pozitiv me
  > skuadrn e Starovs, por gjithsesi n ndeshjen e sotme
  > rezultati do t jet gjja q ka m pak rndsi, pasi
  > do t jet e eklipsuar nga festa q pritet t
  > organizojn bardheblut.
  > Tirana fitoi titullin kt sezon kur duheshin edhe tre
  > jav nga prfundimi i kampionatit. Kundrshtari i
  > vetm i bardhebluve ishte Elbasani, i cili arriti t'i
  > afrohej vendit t par jo m shum se katr pik.
  > Megjithse portokallinjt kan nj avantazh n
  > ndeshjet direkte me bardheblut, ishin kta t fundit
  > q pas fitores me Teutn 5-3 arritn t siguronin edhe
  > matematikisht titullin.
  >
  > Gjyqtart, Velani pr derbin Dinamo- Tirana
  >
  > Do t luhen sot dhe nesr ndeshjet e javs s fundit
  > t Ligs Superiore. Kjo jav do t hapet me takimin q
  > do t luhet n "Qemal Stafa" mes Tirans dhe Dinamos.
  > Pr her t par gjat ksaj faze kjo ndeshje do t
  > luhet nn ndriimin e dritave. Derbi i fundit i ktij
  > sezoni do t gjykohet nga Sazan Velani, ndrsa
  > ndihms t tij do t jen Miho dhe Pregja. Elbasani,
  > nnkampioni i Shqipris kt sezon, do t pres n
  > nj "miniderbi" ekipin e Shkumbinit. Ndeshja e cila do
  > t luhet n "Ruzhdi Bizhuta" do t ket si kryesor
  > Bardhyl Pashain me ndihms Avdon dhe Qiricin. Vllaznia
  > do t pres n shtpi ekipin e Lushnjes. Shkodrant
  > nuk kan asnj objektiv pr kt jav t fundit t
  > kampionatit, ashtu si edhe skuadra e Joss. Ndeshja e
  > "Loro Boriit" do t gjykohet nga Aranit Lulaj ndrsa
  > dy gjyqtart ansor do t jen Maloku dhe Pjetrushi.
  > Teuta e cila sht fituese e kups s Shqipris do t
  > luaj prball Egnatias q ka rn n kategorin e
  > par. Takimi i Rrogozhins do t gjykohet nga Lulzim
  > Guzja me ndihms Gucen dhe Malin. Takimi i fundit do
  > t jet ai mes Partizanit dhe Lait, i cili do t
  > drejtohet nga Sopjani, Salaj dhe Lame.
  >
  > Java 36
  >
  > Dinamo-Tirana
  > S.VELCANI-E.MIHO-A.PREGJA
  > Elbasani-Shkumbini
  > B.PASHAJ-S.AVDO-G.QIRICI
  > Vllaznia-Lushnja
  > A.LULAJ-G.MALOKU-E.PJETRUSHI
  > Elbasani-Teuta
  > L.GUZJA-A.GUCE-A.MALI
  > Partizani-Laci
  > M.SOPIANI-S.SALAJ-A.LAMCE
  >
  > Renditja
  > 1. Tirana 81
  > 2. Elbasani 76
  > 3. Dinamo 62
  > 4. Vllaznia 58
  > 5. Teuta 49
  > 6. Lushnja 48
  > 7. Shkumbini 48
  > 8. Partizani 45
  > 9. Egnatia 29
  > 10. Lai 1
  >
  >
  > Disiplina i jep fitoren n tavolin Cerrikut
  >
  > Komisioni i Disiplins i mbledhur dje pr t shqyrtuar
  > incidentet e ndodhura fundjavn e kaluar n ndeshjen
  > Turbina- Burreli vendosi t'i jap fitoren 2-0 n
  > tavolin skuadrs cerrikase duke ndshkuar matjant
  > pr mosparaqitje n fushn e lojs. Megjithse vendimi
  > pr kt ndeshje duhej marr dy dit m par kur u
  > vendosn edhe masat e tjera disiplinore, disiplina e
  > shtyu pr 24 or vendimin pasi priti edhe ankesat e t
  > dyja skuadrave si dhe dshmin e gjyqtarit kryesor.
  > Pas dshmive t protagonistve organi disiplinor pran
  > FSHF-s vendosi dhnien e tri pikve n tavolin pr
  > Turbinn. Por edhe skuadra cerrikase nuk ka dal pa u
  > lagur nga kjo ndeshje. Ajo sht ndshkuar me dy
  > ndeshje pa tifoz pas incidenteve t tifozeris
  > vendase dhe pas plagosjes s njrit prej lojtarve
  > kundrshtar. Gjithashtu Turbina sht gjobitur edhe
  > me 300 mij lek t reja.
  >
  > Vendimet e komisionit t disiplins:
  >
  > 1.N ndeshjen Turbina -Burreli pr mospranim t hyrjes
  > n fush pr fillimin e lojs t ekipit t Burrelit i
  > jepet fitorja 2-0 ekipit t Turbins
  > 2.Klubi i futbollit Turbina pr shkak t trazirave t
  > shkaktuara nga tifozet vendase para fillimit t
  > ndeshjes, ku sht dmtuar dhe futbollisti
  > kundrshtar, t ardhura kto si rezultat i mosmarrjes
  > s masave t mjaftueshme organizative dhe t siguris
  > dnohet me zhvillimin e dy ndeshjeve pa spektator dhe
  > 300.000 lek gjob.
  >
  >
  > Trajneri i CSKA-s s Mosks, Valery Gazzayev beson se
  > sezonin tjetr skuadrat ruse mund t fitojn edhe
  > kupn e kampionve
  >
  > "Nj ere e re sht duke fryr n futbollin rus"
  >
  > Dalja n finalen e kups s kampionve s skuadrave
  > ruse nuk do t vonoj dhe nuk prbn m nj ndrr.
  > Kshtu sht shprehur dje trajenri i CSKA-s s
  > Mosks, Valery Gazzayev. CSKA e cila fitoi kupn UEFA
  > pasi mundi t mrkurn n mbrmje Sportigun e Lisbons
  > n finale, ka nxitur nj er e re pr futbollin rus,
  > ku eurot e shumta t hedhura dhe blerja e
  > futbollistve t huaj, kan br q kto skuadra t
  > barazohen me ato t Europs perndimore. Shembulli m
  > i mir sht pikrisht skuadra e CSKA-s, pr t ciln
  > multimilioneri rus Roman Abramovi ka derdhur m shum
  > se 54 milion $ dhe ka marr frytet e para kur skuadra
  > e tij mundi 3-1 Sportingun n fushn e ksaj t
  > fundit. Investimet e Abramovi kan qen t suksesshme
  > deri n kto momente. Ai arriti t'i jepte titullin
  > kampion skuadrs s elsit, pr her t par q pas
  > vitit 1955, ndrsa n vendin e tij ai arriti t
  > ndrtonte nj skuadr q ngjall frik edhe n Europ.
  > Skuadrat ruse jan duke shpenzuar shuma t mdha n
  > industrin e futbollit. Nj jav m par Dinamo e
  > Mosks shpenzoi 20 milion euro (25.7 milion $) pr t
  > firmosur me dy futbollistt e Portos Maniche dhe
  > Kostinja, t cilt jan bashkuar me ish shokun e tyre
  > Delrei n kryeqytetin rus. Spartaku pagoi 12 milion
  > euro pr talentin e ri argjentinas Fernando Cavenaghi,
  > ndrsa Lokomotiva solli n shtpi sulmuesin rus Dmitri
  > Sychev nga Olimpiku i Marsejs. Megjithat pr
  > trajnerin Valery Gazzayev nuk ka asnj dyshim se nj
  > er e re sht duke fryr pr futbollin rus. "Kjo
  > sht nj fitore simbolike. Tani do fmij n
  > shkollat e t rinjve t futbollit n Rusi do t dij
  > se far arrihet me pun dhe se si realizohen ndrrat,
  > pavarsisht vshtirsive q hasen", tha ai. "Kjo sht
  > nj fitore historike pr t gjith futbollin rus. Kjo
  > bn q i gjith kombi t besoj se fitoret e skuadrave
  > tona tashm jan nj realitet edhe n nivelet
  > ndrkombtare. Shpresoj q vitin tjetr skuadrat ruse
  > t fitojn edhe kupn e kampionve". CSKA sht shum
  > afr sigurimit t nj bilete pr n ndeshjet n grupe
  > t kups s kampionve. Nj vit m par pasi eleminoi
  > azerbaixhanasit e Neftchi Baku, CSKA u prball n
  > ndeshjet n grupe kundr Portos, elsit dhe PSG-s.
  > Nj fitore n ndeshjen e fundit kundr skuadrs
  > franceze 3-1 bri q rus t kalonin n kupn UEFA.
  >
  >
  > Alonso: Nuk do kisha probleme nse do isha n nj
  > skuadr me Shumin
  >
  > Megjithse kampionati ka hyr n fazn e tij m t
  > nxeht, spanjolli Alonso gjen koh t merret dhe me
  > hipoteza q n pamje duken si t pamundura. "Nuk do ta
  > kisha aspak problem q t prballoja nj sfid t re
  > me Mikael si shok skuadre". Dhe duke marr parasysh
  > faktin se Shumit iu ofrua nj shtyrje kontrate deri n
  > vitin 2007, ather mundsia q t'i shikojm kta
  > pilot shok skuadre nj dit, nuk sht edhe aq e
  > pabesueshme. Kshtu viti 2007 mund t jet viti i
  > dyshes s shklqyer Shumi-Alonso tek Ferrari. Piloti
  > gjerman, kontrata e t cilit skadon n vitin 2006,
  > duket se ka ndrmend ta zgjas at edhe pr nj vit.
  > Kshtu, t dy pilotet, mund t gjenden nj dit t
  > bukur shok skuadre. Kjo do te ishte ideale pr
  > Alonson, i cili do t prfitonte nga eksperienca e
  > gjermanit, pr t ndjekur rrugn e tij n Formula 1.
  > Hipoteza e nj kalimi te mundshm tek Ferrari, nuk e
  > tremb aspak pilotin spanjol, i cili thot: "N kto dy
  > vite dua t fitoj sa m shum trofe me Renault, m pas
  > do t shikojm. Ferrari? Nuk do kisha problem t
  > prballoja nj sfid me Shumakerin si shok skuadre".
  > Nj sfid kjo, e cila premton spektakl mes dy
  > pilotve n fjal.
  >
  >
  > Skolari shpall listn anti-Sllovaki
  >
  > Trajneri i Portugalis, Luiz Felipe Skolari ka
  > shpallur dje 26 emrat e skuadrs s tij, q do t ket
  > t gatshm pr dy ndeshjet eleminatore t kups s
  > bots prball Sllovakis n katr qershor dhe kundr
  > Estonis katr dit m von n Talin. Kto ndeshje
  > bhen pr grupin e tret eleminator. Ja lista e
  > skuadrs portugeze pr kto dy ndeshje:
  >
  > Portier: Ricardo Pereira (Sporting), Quim Silva
  > (Benfica)
  > Mbrojts: Miguel Monteiro (Benfica), Jorge Andrade
  > (Deportivo Coruna), Marco Caneira (Valencia, Spain),
  > Ricardo Carvalho (Chelsea), Jorge Ribeiro (Dynamo
  > Mosco), Alex Costa (Vitoria Guimaraes), Fernando
  > Meira (VfB Stuttgart), Nuno Valente (Porto), Nuno
  > Frechaut (Dynamo Mosco), Ricardo Costa (Porto)
  > Mesfushor: Luis Figo (Real Madrid), Deco Souza
  > (Barcelona), Armando Petit (Benfica), Costinha
  > (Porto), Maniche Ribeiro (Porto), Tiago Mendes
  > (Chelsea), Manuel Fernandes (Benfica),
  > Sulmues: Cristiano Ronaldo (Manchester United), Helder
  > Postiga (Porto), Luis Boa Morte (Fulham), Pauleta
  > (Paris St Germain), Simao Sabrosa (Benfica), Ricardo
  > Quaresma (Porto), Nuno Gomes (Benfica)
  >
  >
  > Aneloti: E kam vendosur formacionin e Stambollit
  >
  > M pak se nj jav nga finalja e Kups s kampioneve.
  > Por m par, Milani duhet t prballoj Palermon e
  > Guidolin. Titulli kampion praktikisht i takon Juves,
  > por Carlo Ancelotti ka dshir t nderoj kampionatin
  > para nisjes pr n Stamboll. "sht ndeshja me
  > Palermon, duam ta fitojm, duam ta mbyllim mir kt
  > kampionat, ka thn trajneri n konferencn pr shtyp
  > n prag t ndeshjes. Do t prballemi me kto dy
  > skuadra t forta, ndeshja e Udines do t jet m e
  > komplikuar sepse ata luajn mjaft, ndrsa Palermo
  > sht praktikisht i sigurt pr Kupn Uefa. Nesr disa
  > nga lojtart tan do t lodhen. Nse kemi dika peng
  > nga kampionati? Milan e Juve jan ekuivalente n
  > ndeshjen e San Siro, sigurisht kemi dal jo mir n
  > gjysmfinale dhe kalendari na ka vn prball skuadra
  > t vshtira pas gjysmfinales. Por kundr Juves kemi
  > br far kemi mundur". Nuk mendoj se Milani sht m
  > pak se pes pik sepse n fillim t sezonit barazoi me
  > Livornon dhe humbi me Mesinn. Besoj se diferenca
  > thelbsore ka qen n sulmet direkte nga t cilat ne
  > dolm me nj pik dhe Juve me katr. Sidoqoft nuk do
  > t jemi ne q do t'i dorzojm kampionatin Juves:
  > "Jan ata q duhet ta fitojn ". Koka sht sidoqoft
  > n Stamboll. Duket se arbitri sht zgjedhur: sipas
  > t prditshmes spanjolle El Pais, do t jet Mejuto
  > Gonzalez ai q do t arbitroj finalen e Champions.
  > "Un them se sht nj arbitr q e kemi patur n disa
  > ndeshje dhe gjithmon sht treguar n lartsin e
  > duhur, komenton Ancelotti. Besoj se pr nj arbitr t
  > drejtosh finalen e kups s kampioneve ka t njjtn
  > rndsi me t trajnerit ose lojtarit. Nse Mejuto nuk
  > do t'ia dilte, do m vinte keq pr t". N ndeshjet e
  > fundit Milani sht dukur pak i lodhur. sht frika q
  > kjo lodhje mund t kondicionoj edhe finalen e
  > Champions. "Kemi punuar mir gjat ktyre ditve,
  > thot Ancelotti, shpirti sht i mir, ka vmendje dhe
  > duhet t them se gjrat shkojn mir. Edhe nga nj
  > kndvshtrim fizik, koha q na ndan nga ndeshja me
  > Liverpool do t shrbej shum pr tu prgatitur m
  > mir. Nuk e shoh Milanin e lodhur, as n strvitje, as
  > n prova: skuadra sht n presion psikologjik por nga
  > ana fizike nuk ka probleme. Formacioni i Stambollit
  > sht vendosur. Mbetet vetm pr t vlersuar kushtet
  > e disa lojtarve q n koht e fundit kan luajtur
  > pak".
  >
  >
  > Partizani vazhdon strvitjen pa trajnerin Mema
  >
  > Prej disa ditsh skuadra e Partizanit sht duke u
  > drejtuar nga dyshja Zhupa- Nallbani n seancat
  > strvitore, ndrsa trajneri i t kuqve, Sulejman Mema
  > nuk sht par n skuadr. Burime brenda klubit bjn
  > t ditur se ai ka mosmarrveshje me presidentin Xhani
  > lidhur me ann financiare. Ditt e fundit n klubin e
  > Partizanit sht br e ditur se disa prej
  > futbollistve nuk kan marr pagat e parashikuara n
  > kontrat, ka nuk sht pritur mir nga trajneri Mema.
  > T njjtat burime bjn t ditur se vetm nse Xhani
  > do t paguaj t gjitha detyrimet ndaj futbollistve
  > dhe stafit teknik, trajneri Mema do t ulet srish n
  > stolin e kuq dhe do t nis t projektoj skuadrn pr
  > sezonin e ardhshm. Duke folur dje pr gazetn ai ka
  > pranuar faktin se ka patur nj bised me presidentin
  > Xhani, por kurrsesi nuk ka folur me t pr ann
  > financiare. "sht e vrtet se kam patur nj bised
  > me presidentin Xhani ku kemi folur pr t ardhmen e
  > skuadrs. Nuk sht e vrtet se kemi folur pr
  > shtje financiare. Por biseda jon ka patur n qendr
  > t saj prforcimin e skuadrs s Partizanit pr
  > sezonin e ardhshm", sht shprehur Mema. Prsa i
  > prket mungesave t tij t vazhdueshme sidomos n
  > strvitjet e fundit Mema i lidh ato me disa probleme
  > personale si dhe me disa angazhime n dobi t
  > skuadrs. "E theksoj se mungesa ime n strvitjen e
  > skuadrs nuk lidhet me ndonj problem financiar. Dy
  > jan arsyet e mungess sim n strvitje. E para ka t
  > bj me disa probleme personale dhe e dyta ka t bj
  > me faktin se kam patur disa angazhime m t
  > rndsishme q jan n dobi t skuadrs", prfundoi
  > Mema. Gjithsesi n kto momente sht ende hert pr
  > t nxjerr nj prfundim t sakt lidhur me t ardhmen
  > e tij, por krkesa e klubit t kuq pr trajnerin
  > Starova shton hijet e dyshimit se Mema nuk do t jet
  > me trajneri i skuadrs s Partizanit.
  Miresia civilizon inteligjencen
  PUNEN E SOTME MOS E LE PER NESER

  Po iu jap nj porosi,
  Kmba e huaj keq iu rri,
  Nuk durohet gjith vaji i fmis, onu t gjith n shrbim Shqiperis

Tema t Ngjashme

 1. Kushtetuta e Kaanikut, themelet e shtetit shqiptar n Kosov
  Nga SkyThinks n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-05-2016, 15:32
 2. Kush jan Dibrant ?
  Nga biligoa n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 17:37
 3. Gjilani
  Nga cod3r n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 10-05-2009, 13:18
 4. Lexo: "Marrveshja Korniz" - Ohr 2001
  Nga StormAngel n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 01-04-2007, 06:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •