Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 22
 1. #1
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157

  Lightbulb Opozita e mbyll fushatn me nj miting madhshtor nga sheshi Sknderbej

  seleksionimi i kandidateve
  ____________________
  Kriteret e Nanos dhe Berishs pr 100 emrat

  Nga Mero Baze
  Gazeta TemA
  20.05.2005

  Opozita prezantoi dje 100 emrat e saj pr garn elektorale t 3 Korrikut, duke sfiduar ndjeshm traditn e saj politike dhe rreziqet q paraqet kundrshtari me listn e tij agresive. Brenda 100 emrave t opozits ruhet mozaiku i ndryshimeve t fundit t opozits, kujtesa e saj historike dhe prurjet e reja nga bota akademike. Por nse kto
  cilsi e bjn ofertn e opozits, joshse pr nj pushtet t nesrm, njherazi e bjn at nj list t rrezikuar nga agresiviteti dhe cilsit e 100 kandidatve kundrshtar, t cilt jan przgjedhur vetm prmes nj kriteri, - at t marrjes me do kusht t mandatit n zonn q kandidojn. Kryeministri Fatos Nano nuk ka br kujdes as pr biografin e tyre shoqrore dhe politike, as pr pastrtin e tyre morale, as arsimin e tyre, por vetm pr premtimin e tyre se do t prdorin gjithka pr ti sjell atij mandatin n Kuvend. N kt aspekt Berisha dhe lidershipi i opozits kan rrezikuar t luajn vetm me nj synim, pr t br nj list pr t qeverisur, ndrsa socialistt, nj list pr t mbetur n pushtet, edhe pse nuk arrijn t qeverisin. Ndryshimi i dyt mes dy listave sht garancia pr ndarjen e pushtetit nesr. Sali Berisha ka futur n list 100 emra me nj distanc t till nga pushteti i tij personal, sa shihet qart se e ardhmja e tij politike mbetet sfid e hapur. 100 emrat q ai ka propozuar, nuk bjn pjes tek njerzit e tij t sigurt apo besnik. Prkundrazi ai ka kandiduar kundrshtar t tij t vjetr, rival t tij dhe kontestator t tij me shanse absolute pr t qen deputet. Ky grup jo aq i vogl brenda 100 kandidatve, e bn pushtetin e nesrm t PD-s t kontrollueshm, dhe ekipin e detyron t punoj n grup me mentalitetin e partnerit. Prkundr ksaj grupi socialist prej 100 emrash prshkruhet tej e fund nga nj kriter, raporti personal me Fatos Nanon. N 100 emrat e socialistve mund t ket socialist, mund t ket qeveritar t korruptuar, mund t ket trafikant dhe ish PD-ist, por t gjith kan nj raport personal me Fatos Nanon. Ndryshimi i fundit, q sht thelbsor nga pikpamja politike, sht rreziku me t cilin luajn t dy palt. Lista e opozits duket se luan pr fitore ose asgj, ndrsa lista e Nanos sht e fokusuar shum tek mbetja me siguri t plot e nj grupi besnik n opozit. Pra kriteri mbi t cilin Nano ka zgjedhur emrat, duket qart se sht siguria q t ket nj grup besnik n opozit. Dhe brenda tyre ka k zgjedh pr t till.

 2. #2
  Larguar.
  Antarsuar
  04-08-2003
  Postime
  2,157
  Gazeta TemA:

  Prbrja e grupimit t kandidatve t PD-s

  Prania e t rinjve

  -70 pr qind e kandidatve vijn nga shoqria civile,
  bota akademike universitare, media dhe biznesi,
  -70 pr qind hyjn n kt periudh pr her t par
  n Parlament.
  -60 pr qind e tyre marrim pjes pr her t par n
  garn elektorale.

  Kualifikimi arsimor

  -46 pr qind e tyre jan me grada dhe tituj shkencor,
  -30 pr qind tyre kan mbrojtur doktoraturn
  -16 pr qind kan mbaruar masterin
  -13 pr qind mbajn titullin e profesorit
  -32 pr qind e tyre vijn nga universitetet e vendit,
  dhe kan qen rektor, ish rektor, dekan, ish
  dekan, shefa katedrash, pedagog
  -8 pr qind jan biznesmen, ndr t cilt t part e
  biznesit shqiptar

  Kualifikimi profesional

  -22 pr qind jan t diplomuar n jurisprudenc
  -22 pr qind jan kualifikuar n fusha t ndryshme t
  inxhinieris
  -14 pr qind e tyre jan me formim ekonomik
  -12 pr qind jan agronom,
  -30 pr qind jan shkrimtar, arsimtar dhe individ
  nga fusha t tjera.

  Grupmosha

  -Dominon grup-mosha 40-50 vje me 41 pr qind t
  kandidaturave
  -35 pr qind e tyre jan t grupmoshs nga 35-40 vje
  -Pes pr qind jan t grupmoshs mbi 60 vje.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Tema

  SPECIALE

  Sllogani Koha pr Ndryshim, i mbishkruar n nj
  flamur 1400 m2, mbuloi mijra pjesmarrs n mitingun
  e Partis Demokratike

  Koha pr ndryshim, mbledh mijra n shesh

  Partia Demokratike zhvilloi dje nj takim t madh me
  elektoratin n sheshin Sknderbej, ku ishin t
  pranishm mijra qytetar. 100 kandidatt e Partis
  Demokratike jan paraqitur prpara votuesve shqiptar
  me platformn e PD-s pr ndryshimin e madh.
  Mitingu ishte konceptuar n formn e nj takimi t
  kandidatve me votuesin. 100 kandidatt jan rreshtuar
  n platen tre-shkallshe t vendosur tek Pallati i
  Kulturs, sfondi i s ciln mbulohej me nj pankart
  t madhe me slloganin e PD-s, Koha pr Ndryshim.
  Skenari i mitingut mundsoi q prpara t pranishmve
  t flisnin kandidatt nga t gjitha zonat e
  Shqipris, duke filluar me Tirann, vijuar me Korn,
  Vlorn, Elbasanin e Shkodrn. Pas fjals s tij,
  lideri demokrat, Sali Berisha ka zbritur disa her mes
  njerzve t mbledhur n sheshin Sknderbej. Ai ka
  hipur disa her sipr skels s vendosur n shesh,
  duke prshndetur militantt, dhe votuesit e Partis
  Demokratike. Mijra t pranishm jan mbuluar m pas
  nga nj flamur gjigant 70m x 20m, mbi t cilin
  shkruhej sllogani Koha pr Ndryshim. Fjaln e hapjes
  s mitingut e ka mbajtur kryetari i Partis
  Demokratike pr Tirann, Sokol Olldashi. Ai falenderoi
  pjesmarrsit n kt miting dhe tha se kjo sht
  prballja prfundimtare me qeverin e korruptuar. Kjo
  sht nj prballje prfundimtare mes t mirs dhe t
  keqes pr t ciln ne duhet patjetr t fitojm.
  Prball nesh sht korrupsioni, varfria, papunsia,
  krimi, prball nesh sht Fatos Nano, ndrsa n krah
  t tij jan t gjith keqbrsit e ktij vendi,
  trafikant, hajdut, t korruptuar, demagog, t
  paaft dhe t padenj, tha Olldashi. Pas kryetarit t
  Partis Demokratike pr Tirann, ka marr fjaln
  kandidatja pr deputete n zonn 39 n Laprak,
  Majlinda Bregu. Ajo tha se ndihet e nderuar q
  kandidon n nj zon t Tirans dhe u shpreh e bindur
  se shqiptart do ti japin fund pushtetit personal t
  disa individve. Nevoja e jashtzakonshme pr
  ndryshim gjendet te njerzit e zakonshm, jo te
  mendjemdhenjt q arrogancn e fituar prej parave q
  nuk u takojn e quajn nivel. Kt radh jam e bindur
  q t gjith shqiptart do t zgjedhin bindshm t
  votojn jo pr zgjerimin e pushtetit personal t disa
  individve, por pr ndrrat e tyre, tha Bregu. Pas
  Majlinda Bregut fjaln e ka marr kandidati i Partis
  Demokratike n zonn 80 n Kor, profesor Gjergji
  Pendavinji. Ai tha se sjell mesazhin e ndryshimit nga
  qyteti i Kors. Mesazhi i kohs pr ndryshim n
  konceptin ton politik, paraqet dukuri normale t
  funksionimit t demokracis n Shqipri, garn e
  vlerave t qeverisjes s mir. Ky mesazh sht mjeti i
  vetm pr t ofruar mundsin dhe shanset e munguara
  pr nj jet m t mir. Ndryshimi, nga nevoj, sot
  sht br projekt, u shpreh Gjergji Pendavinji. Pas
  kandidatit t Kors e ka marr fjaln, kandidati i
  zons 97 n Vlor, Xhevahir Rexhepi. Ai u shpreh para
  mijra t pranishmve se Vlora mezi po pret 3 korrikun
  pr ndryshimin e madh. Un vij ktu n emr t atyre
  pr t thn se ato duan t ndryshojn fatin e tyre,
  ato duan t heqin rrobat e zeza q ua veshi ky regjim
  q sht sot n fuqi. Ato duan q fati i tyre t
  ndryshoj dhe ju duhet t dgjoni zrin e tyre. Nuk ju
  kam sjell me vete asnj nga minatort e zons m
  shum nga mungesa e perspektivs dhe siguris sesa nga
  fatkeqsit megjithse ka plot t till, tha Rexhepi.
  Nga Vlora fjala ka ardhur n Shqiprin e mesme, n
  Elbasan. Kandidati i zons 52 Nuri Hasa, u shpreh para
  t pranishmve, se Elbasani do ta vazhdoj ndryshimin
  ashtu si bri me zgjedhjet lokale. Dhe kur ju vet
  shikoni jurist t nderuar, doktor shkencash,
  biznesmen t ndershm, politikan t rinj,
  intelektual t fushs civile, ky besim shndrrohet n
  realitet dhe bhet realitet me nnshkrimin e fitores
  s dats 3 korrik, u shpreh kandidati Nuri Hasa. Pas
  Elbasanit radhn e ka pasur Shkodra, e prfaqsuar nga
  kandidati pr zonn 4 n Shkodr, Gilman Bakalli. Ai
  sht shprehur i bindur n ndryshimin e madh t tre
  korrikut dhe n realizimin e projektit ambicioz q ka
  ofruar Partia Demokratike para shqiptarve. Sot jam
  ktu mes jush si pjes e intelektualve shqiptar q
  jan m t bindur se kurr, se kjo Shqipri e jona nuk
  prputhet aspak me idealet pr t cilat luftuan
  baballart tan. Sot t gjith shqiptart jan t
  bindur se ka ardhur koha pr ndryshim, tha Bakalli.
  Pas fjals s kandidatve, fjaln e ka marr kryetari
  i Partis Demokratike, Sali Berisha. sht koha pr
  ndryshim, sepse ju dhe t gjith qytetart shqiptar
  nuk meritoni t qeveriseni nga qeveritar q ju
  sodisin me prmim juve nga helikoptert e tyre, nga
  kazinot e bots, q hedhin valle mbi zin tuaj, q
  kan shndrruar vendin n muzeun e korrupsionit n
  Europ. M 3 Korrik mbar shqiptart votojn pr
  ndryshimin, pr qeverisje me duar t pastrta, pr
  qeveritar t barabart para ligjit me qytetart e
  tyre, tha Berisha. N mbyllje t mitingut, Berisha
  ka prshndetur pjesmarrsit, s bashku me kryetart
  e tet partive aleate t Partis Demokratike n
  zgjedhjet e 3 korrikut.


  Sokol Olladshi: Jemi mijra n shesh, miliona n
  kutit e votimit

  Ne nisim sot nga zemra e Shqipris rendjen ton drejt
  3 korrikut. sht koha pr ndryshim, sht koha pr t
  qen elitar. Ne jemi dhjetra mijra sot n shesh, ne
  jemi miliona n kutit e votimit. Kjo sht nj
  prballje prfundimtare mes t mirs dhe t keqes pr
  t ciln ne duhet patjetr t fitojm. Prball nesh
  sht korrupsioni, varfria, papunsia, krimi,
  prball nesh sht Fatos Nano, ndrsa n krah t tij
  jan t gjith keqbrsit e ktij vendi, trafikant,
  hajdut, t korruptuar, demagog, t paaft dhe t
  padenj. Prball nesh sht Fatos Nano me dukt dhe
  baront e krimit t organizuar, me kokt e trafikut t
  drogs me ministrat e kontrabands dhe prostitucionit.
  Prball nesh sht Fatos Nano me projektin e tij pr
  ta br Shqiprin nj kazino t madhe, prball nesh
  sht problemi, ne jemi zgjidhja. Ne jemi miliona
  shqiptar t ndershm q krkojm transparenc,
  prkushtim, pun, begatin, progres, rend, integrim.
  Ne jemi Shqipria e t ardhmes. Nga tre korriku na
  ndajn vetm 6 jav, 42 dit, 1012 or. N fakt sht
  vetm nj ast, sht vetm nj ast q na ndan nga
  fitorja. sht koha pr ndryshim dhe ndryshimi nis nga
  Tirana.


  Majlinda Bregu: Po rendim drejt fests s madhe t 3
  korrikut

  Ju prshndes t gjithve ju q jeni ktu dhe t
  gjith ata shqiptar q me emocion presin festn e
  madhe t katr korrikut. Un sikurse nj pjes e
  kandidatve i prkasim atij grupi njerzish q nuk
  prfaqsojn pushtetin e parave, as pushtetin e
  forcs, jo pushtetin e mashtrimit, por at t vlerave
  dhe respektimit t dinjitetit njerzor. Un kam lindur
  n Tiran, jam rritur n Tiran, jetoj n Tiran dhe
  kam fatin e madh t kandidoj n nj zon t Tirans,
  n zonn 39 n Laprak. Banort e zons ku un
  kandidoj, sikurse edhe pjesa m e madhe e shqiptarve
  jan t varfr, jan t papun, jan pa shtpi, jan
  pa drita, jan pa uj, por jan aq qytetar sa t
  mendojn mos harrojn se ata q i kan gnjyer pr 8
  vjet me radh jan zgjuar nga gjumi duke premtuar tani
  prart vetm se u ka rn zgjidhja e fushats. Nevoja
  e jashtzakonshme pr ndryshim gjendet te njerzit e
  zakonshm, jo te mendjemdhenjt q arrogancn e
  fituar prej parave q nuk u takojn, e quajn nivel.
  Kt radh jam e bindur q t gjith shqiptart do t
  zgjedhin bindshm t votojn jo pr zgjerimin e
  pushtetit personal t disa individve, por pr ndrrat
  e tyre.


  Gjergj Pendavinji: Ndryshimi, nga nevoj sht
  shndrruar n projekt

  Kam nderin tju prcjell mesazhin e ndryshimit t
  qytetarve t Kors n kt miting madhshtor.
  Mesazhi i kohs pr ndryshim n konceptin ton politik
  paraqet dukuri normale t funksionimit t demokracis
  n Shqipri, garn e vlerave t qeverisjes s mir. Ky
  mesazh sht mjeti i vetm pr t ofruar mundsin dhe
  shanset e munguara pr nj jet m t mir. Ndryshimi,
  nga nevoj, sot sht br projekt. PD n programin
  politik t paraqitur vuri n qendr t vmendjes
  qytetarin, duke dshmuar si asnjher tjetr prpara
  shqiptarve, mundsin, prgjegjsin, por edhe
  kapacitetin pr t administruar procesin e ndryshimit.
  Ky sht qllimi fisnik, t cilit i detyrohemi. Le t
  bashkohemi rreth ktij qllimi pr t larguar kurthin
  e kohs, kurthin e jets, pr t kthyer lodhjen me
  energji, pr t kthyer agonin n shpres.


  Nuri Hasa: Besimi juaj e shndrron projektin ton n
  realitet

  Ju sjell nga qyteti i Elbasanit, qyteti i shkencs dhe
  kulturs qytetare dhe i vlerave historike, nga Skampa
  jon e lasht, atmosfern e fitores s PD-s. Kjo
  atmosfer q sjell un shnon fillimin e ndryshimit t
  madh te shqiptart. T flassh para ktyre njerzve t
  cilve u shklqejn syt pr fitoren t paktn duhet
  t kesh moralin si edhe ndjenjn e besimit, por ne
  kemi kurajon civile, kemi besimin, kemi dijet
  shkencore, pastrtin qytetare, ndershmrin q tju
  themi juve besoni te ne, besoni te Partia Demokratike,
  besoni te lideri i saj Sali Berisha, besoni te vlerat
  tona morale. Dhe kur ju vet shikoni jurist t
  nderuar, doktor shkencash, biznesmen t ndershm,
  politikan t rinj, intelektual t fushs civile, ky
  besim shndrrohet n realitet dhe bhet realitet me
  nnshkrimin e fitores s dats 3 korrik. N emr t t
  gjith banorve t zons 52, i ftoj t gjith
  shqiptart ku jan q t marrin pjes n votime, t
  votojn t ardhmen dhe t sjellin ndryshimin.


  Gilman Bakalli: 3 korriku, dita e prmbysjes s
  sistemit t antivlerave

  Jam bir i nj t prndjekuri politik t regjimit t
  Enverit, i cili idet e tija demokratike i pagoi me 18
  vjet burg. Kam qen pjes e Lvizjes studentore t
  viteve 90, e cila u b promotori kryesor pr
  prmbysjen e sistemit komunist n Shqipri. Sot jam
  ktu mes jush si pjes e intelektualve shqiptar q
  jan m t bindur se kurr se kjo Shqipri e jona, nuk
  prputhet aspak me idealet pr t cilat luftuan
  baballart tan. Sot t gjith shqiptart jan t
  bindur se ka ardhur koha pr ndryshim. Ka ardhur koha
  ta prmbysim kastn aktuale t politikanve q mbahen
  n kmb mbi krim dhe korrupsion, ka ardhur koha ta
  prmbysim kt sistem antivlerash q na bn t ndihemi
  t huaj n shtpit tona dhe t mbjellim farn q
  nesr do t rris pemn e barazis qytetare para
  ligjit, pemn e konkurrencs s lir dhe t ndershme,
  pemn e mirkuptimit dhe paqes midis njerzve. N 3
  korrik, ndrra ime, ndrra juaj pr politik n
  shrbim t njerzve dhe jo t politikanve, do t
  bhet realitet nprmjet vots suaj. N 3 korrik do t
  jemi sbashku n t gjitha sheshet e Shqipris pr t
  festuar fitoren e madhe, fitoren e PD-s, fitoren e
  Shqipris.


  Ngjela: Avantazhi i PD-s ndaj PS-s pr zgjedhjet e 3
  korrikut sht se ne jemi fryma e popullit

  Berisha: Ky sht ekipi fitues m 3 korrik

  Kryetari i Partis Demokratike Sali Berisha u bri
  thirrje qytetarve t votojn pr Partin Demokratike
  dhe ekipin, q ai e quajti si fitues t sigurt n
  zgjedhjet e 3 korrikut. Lideri i opozits tha se
  grupimi i kandidatve t Partis Demokratike sht
  ekipi m i kualifikuar pr ta uar Shqiprin drejt
  integrimit europian. Un dua t falenderoj para jush
  kryesin e re t Partis Demokratike, Komitetin e
  Orientimit t Politikave t ksaj partie, si dhe t
  100 deputett e ardhshm t Partis Demokratike,
  mbarts t virtytit, ndershmris, vlerave t shpirtit
  tuaj qytetar, personalitete t shquara t politiks,
  ekonomis, arsimit, kulturs, shkencs, drejtsis,
  mjeksis, inxhinieris dhe t gjith fushave t
  jets, u shpreh kryetari i Partis Demokratike, para
  mijra t pranishmve n sheshin Sknderbej. Ndrsa
  kandidati Pashko e ka quajtur mitingun e djeshm si
  hapin e par zyrtar t fitores s Partis Demokratike.
  Patjetr q ky miting sht hapi i par zyrtar i
  fitores s opozits n zgjedhjet e 3 korrikut, u
  shpreh Pashko pas mitingut. Sekretari pr
  marrdhniet me publikun n Partin Demokratike
  Spartak Ngjela u shpreh se Partia Demokratike ka
  dshmuar edhe m par se sht e aft t fitoj edhe
  pa prurjet e kohve t fundit. Ngjela tha se t
  rikthyerit dhe antart e KOP-it, rrisin kualitetin e
  PD-s pr qeverisjen e nesrme. Partia Demokratike i
  fiton zgjedhjet edhe pa KOP-in, edhe pa t rikthyerit.
  Por problemi sht se n qeverisjen e ardhshme duhet
  spektri m i gjer. Avantazhi i PD-s ndaj PS-s pr
  zgjedhjet e 3 korrikut sht se ne jemi fryma e
  popullit. Ndrsa kandidati i PD Lezh, Pre Zogaj,
  tha se mitingu i PD-s sht sipari i hapit final,
  shkuarjes drejt fitores. Ky nuk sht hapi i par i
  fitores s zgjedhjeve t tre korrikut, por sht
  ngritja e siparit pr aktin final q sht fushata dhe
  fitorja. Mendoj se figurat e reja, figurat e
  rikthyera dhe aleatt e pasurojn mozaikun e Partis
  Demokratike dhe opozits dhe bashk jemi m shum,
  tha Pre Zogaj.
  Kandidati i Partis Demokratike n Gjirokastr, Genc
  Ruli tha se Partia Demokratike shkon e sigurt drejt
  fitores n kto zgjedhje dhe me nj ekip qeveriss
  shum cilsor. Sigurisht q njerzit e rikthyer dhe
  figurat e reja t KOP-it jan nj avantazh i madh, jo
  thjesht nj avantazh i kompozimit t imazhit t PD-s,
  por do t thoja sht nj avantazh i prmbajtjes s
  saj. Do t kemi nj PD me nj sjellje t re politike
  dhe shum m t fort. PD-ja sht favorite ndaj
  PS-s n kto zgjedhje, s pari, sepse PS ka
  disavantazhin e nj bilanci negativ t 8 vjetve
  qeverisje, tha Ruli. Ndrsa zdhnsi i Partis
  Demokratike Edi Paloka tha se mitingu i djeshm eli
  siparin e fitores s PD-s. Ky sht pikrisht
  mitingu i fitores, sht nisja e rrugs s ksaj
  fitoreje q n 3 korrik do t ket finalen e saj. Me
  t rikthyerit dhe me t rinjt e KOP-it sht nj PD
  shum e fuqishme dhe mendoj se kta do t jen faktor
  t rndsishm q do t ndikojn n fitoren e 3
  korrikut.


  Zogaj: U ngrit sipari pr aktin final, fitoren e
  opozits

  Ky nuk sht hapi i par i fitores s zgjedhjeve t
  tre korrikut, por sht ngritja e siparit pr aktin
  final q sht fushata dhe fitorja. Mendoj se figurat
  e reja, figurat e rikthyera dhe aleatt e pasurojn
  mozaikun e Partis Demokratike dhe opozits dhe bashk
  jemi m shum. Avantazhet e Partis Demokratike ndaj
  PS-s n kto zgjedhje jan jashtzakonisht shum.
  Avantazhi i par sht programi i Partis Demokratike,
  avantazhi i dyt sht ekipi i Partis Demokratike dhe
  avantazhi i tret ka t bj me vet logjikn e
  rotacionit. Shqipria krkon rotacion dhe kt
  rotacion e krkon duke sjell n pushtet Partin
  Demokratike dhe duke krkuar n opozit Partin
  Socialiste.


  Ngjela: Treguam se PD sht fryma e popullit

  Mitingu sht nj nga hapat e par t rikthimit t
  PD-s n pushtet. Para ktij jan br shum hapa. Por
  hapat vazhdojn. Ky ishte me t vrtet nj hap i
  madh. Partia Demokratike i fiton zgjedhjet edhe pa
  KOP-in, edhe pa t rikthyerit. Por problemi sht se
  n qeverisjen e ardhshme duhet spektri m i gjer.
  Avantazhi i PD-s ndaj PS-s pr zgjedhjet e 3
  korrikut sht se ne jemi fryma e popullit.


  Paloka: Ktu zuri fill rruga e fitores

  Ky sht pikrisht mitingu i fitores, sht nisja e
  rrugs s ksaj fitoreje q n 3 korrik do t ket
  finalen e saj. Me t rikthyerit dhe me t rinjt e
  KOP-it sht nj PD shum e fuqishme dhe mendoj se
  kta do t jen faktor t rndsishm q do t
  ndikojn n fitoren e 3 korrikut. PD i ka t gjitha
  avantazhet ndaj Partis Socialiste n kto zgjedhje.
  Nuk ka asnj pik ku sht n avantazh Partia
  Socialiste ndaj PD-s.


  Ruli: PD me mentalitet t ri, me frym t re
  qeverisse

  N njfar kuptimi fushata dhe procesi elektoral po
  bn koh q ka filluar, madje me disa hapa publicitar
  dhe mediatik shum t mdhenj, si kan qen
  prezantimi i platformave, kuvendi i saj, zgjedhjet q
  u bn pr kryesin e lart t partis dhe po t
  shohsh, t gjith kandidatt pr deputet jan n
  zonat e tyre. Pra fushata kishte koh q kishte
  filluar. Ky ishte ceremoniali i eljes. Sigurisht q
  njerzit e rikthyer dhe figurat e reja t KOP-it jan
  nj avantazh i madh, jo thjesht nj avantazh i
  kompozimit t imazhit t PD-s, por do t thoja sht
  nj avantazh i prmbajtjes s saj. Do t kemi nj PD
  me nj sjellje t re politike dhe shum m t fort.
  PD-ja sht favorite ndaj PS-s n kto zgjedhje, s
  pari, sepse PS ka disavantazhin e nj bilanci negativ
  t 8 vjetve qeverisje. Ndr mosarritjet e saj
  kryesore sht pikrisht zvarritja e procesit t
  arritjes s Shqipris me Europn. Avantazhi i
  drejtprdrejt i PD-s sht mentaliteti i ri politik
  dhe entuziasmi q ajo ka arritur t krijoj jo vetm
  te strukturat e saj, te simpatizantt, por edhe te
  elektorati. Ky mentalitet do t sjell nj form t re
  qeverisje.


  Fjala e kryetarit t PDSH-s Prof. Dr. Sali Berisha me
  rastin e hapjes s fushats elektorale

  Koha pr ndryshim ka bashkuar gjith shoqrin

  Nga Sali Berisha

  Esht nder i veant pr mua t el sot, s bashku me
  ju t dashur qytetare dhe qytetar, fushatn
  elektorale t ndryshimit t madh, t fitores s madhe,
  fitores s vrtet t mbar shqiptarve.
  Dua me kt rast n emr tuaj, nga zemra t prshndes
  t gjith shqiptart, si dhe tju falenderoj me shum
  mirnjohje t gjithve ju q me shpresn, gzimin,
  entuziazmin q buron nga shpirti dhe zemrat tuaja,
  rrezatoni sonte n t gjitha qytetet, qytezat,
  fshatrat, fushat, malet, brigjet e Shqipris mesazhin
  e madh t ndryshimit dhe t fitores.
  Ne do t fitojm!
  Koha pr ndryshim ka bashkuar sot shoqrin dhe mbar
  kombin si rrall ndonjher n historin e tij.
  N emr tuaj un dua t prshndes lidert,
  antarsin dhe simpatizantt e partive aleate, q me
  besim dhe me vendosmri pr t ndryshuar Shqiprin,
  lidhn me Partin Demokratike aleancn m t gjer t
  qendrs s djatht q Shqipria ka njohur m par
  aleancn e fitores.
  Un gjithashtu dua t falenderoj para jush kryesin e
  re t Partis Demokratike, Komitetin e Orientimit t
  Politikave t ksaj partie, si dhe t 100 deputett e
  ardhshm t Partis Demokratike, mbarts t virtytit,
  ndershmris, vlerave t shpirtit tuaj qytetar,
  personalitete t shquara t politiks, ekonomis,
  arsimit, kulturs, shkencs, drejtsis, mjeksis,
  inxhinieris dhe t gjith fushave t jets.
  Koha pr ndryshim sht sot verdikti plebishitar i
  shqiptarve q duan t ndahen nga sistemi i
  korrupsionit q varfron, shpronson, mjeron dhe dbon
  ata masivisht nga Shqipria. Me nj vendim
  mbarpopullor shqiptart kan vendosur q me votn e
  tyre m 3 Korrik, t zvendsojn sistemin e
  korrupsionit me sistemin e vlerave t demokracis, me
  shtetin ligjor q garanton lirit dhe t drejtat e
  tyre.
  Sot sht koha pr ndryshim, sepse ju dhe t gjith
  qytetart shqiptar nuk meritoni t qeveriseni nga
  qeveritar q ju sodisin me prmim juve nga
  helikoptert e tyre, nga kazinot e bots, q hedhin
  valle mbi zin tuaj, q kan shndrruar vendin n
  muzeun e korrupsionit n Europ.
  M 3 Korrik mbar shqiptart votojn pr ndryshimin,
  pr qeverisje me duar t pastra, pr qeveritar t
  barabart para ligjit me qytetart e tyre.
  Duar t pastra, barazi para ligjit, jan premtimi yn.
  Koha pr ndryshim sht koha pr pun dhe punsim pr
  ju dhe pr fmijt tuaj, pr t gjith ata q me pun
  duan t ndrtojn t sotmen dhe t ardhmen e tyre.
  Puna s bashku me familjen jan qendrat kryesore s
  jets. Ne besojm tek puna, sepse pa at nuk ndrtohet
  asgj. Ne besojm tek prpjekja se ajo i jep kuptimin
  jets. Prandaj puna dhe punsimi i shqiptarve, ulja e
  papunsis n nivelin e vendeve t zhvilluara sht
  qllimi i projektit ton t ndryshimit. Pr t krijuar
  vende pune ne do t prgjysmojm taksn e biznesit t
  vogl dhe do t ulim n rreth 30% taksat e tjera, do
  t prgjysmojm shpenzimet e administrats dhe do t
  krijojm qeveri t vogl. Pr t krijuar vende t reja
  pune ne do t shndrrojm Shqiprin n vendin m
  trheqs pr investitort e huaj. Ne do t garantojm
  konkurrencn e lir, do t krijojm zona t lira dhe
  parqe industriale. Pr punsimin e shpejt t
  shqiptarve ne do ti japim prparsi t plot
  turizmit dhe zhvillimit rural.
  Koha pr ndryshim sht koha pr t vlersuar punn
  dhe njeriun q punon. Shqipria q punon sht
  Shqipria q lviz shpejt, Shqipria q pasurohet. Pr
  ne ndryshim do t thot dyfishim i rrogave t ulta,
  pensioneve dhe rritje e rrogave t mesme.
  M 3 Korrik qytetart shqiptar do t votojn pr
  ndryshimin, do t votojn pr punsimin e tyre dhe
  fmijve t tyre.
  Koha pr ndryshim sht koha t ndahemi me errsirn,
  gjobn elektrike, mungesn e ujit. M 3 Korrik
  shqiptart do t votojn pr furnizimin e tyre me uj,
  drita, shrbime t tjera si qytetar europian.
  Koha pr ndryshim sht koha pr shkollimin e fmijve
  tan n shkolla moderne. Ne zotohemi pr zero
  toleranc ndaj analfabetizmit, shkolla moderne,
  dyfishim t rrogave t arsimtarve, kualifikim t
  tyre, internet dhe anglisht n do klas, universitete
  me dyer t hapura pr t gjith.
  M 3 Korrik shqiptart do t votojn ndryshimin, do t
  votojn pr fmijt, msuesit dhe shkollat e tyre.
  Gara e dijes sht gara e zhvillimit.
  Koha pr ndryshim sht koha pr integrim.
  E ardhmja jon europiane rend para nesh, nuk do ta
  lejojm t largohet m nga ne. Ne do t rendim, do ta
  kapim at. Ajo sht e jona. Ne e meritojm at.
  M 3 Korrik shqiptart do t votojn pr ndryshimin,
  pr integrimin, pr pashaportn e tyre europiane, pr
  Shqiprin shpresmadhe, zonj t vrtet, shtpin m
  t bukur t vetes dhe fmijve t tyre.


  Nga Vlora vjen zri i ndryshimit

  Xhevair Rexhepi

  Pr t kuptuar sa nevoj ka pr t ndryshuar
  Shqipria, m duhet t them se un vij ktu si deputet
  i Lumit t Vlors, zons e cila do t dshmoj m 3
  korrik se cila sht n t vrtet opozita shqiptare.
  Nuk ju kam sjell me vete fmij jetim, megjithse
  pas 97-s kan mbetur shum t till n at zon, por
  ju kam sjell amanetin e fmijve t zons sime pr t
  ndryshuar fatin e tyre. Ata jetojn aty prej 8 vitesh,
  pa prindr, pasi shumica kan ikur n emigracion. Pa
  shkolla, pasi shumica e tyre jan braktisur. Pa
  msues, pasi shumica e tyre q jan emruar, jan
  militant t shprblyer pr vitin 1997. Ata duan q
  fati i tyre t ndryshoj dhe ju duhet t dgjoni fatin
  e tyre.
  Nuk ju kam sjell me vete asnj nga grat e zons
  sime, mes tyre dhe njerz t familjes sime, q jan
  veshur me t zeza, megjithse ka plot t tilla. Ato
  kan tet vjet q mbajn kto rroba, por ndryshe nga
  dikush tjetr q del tribunave me honorare, ato e din
  kush ua ka vrar burrat, djemt dhe t afrmit e tyre.
  Un vij ktu n emr t tyre pr tju thn se ato
  duan t ndryshojn fatin e tyre, ato duan t heqin
  rrobat e zeza q ua veshi ky regjim q sht sot n
  fuqi dhe q prpiqet ti mbaj peng brenda tyre. Ato
  duan q fati i tyre t ndryshoj dhe ju duhet t
  dgjoni zrin e tyre.
  Nuk ju kam sjell me vete asnj prej minatorve t
  zons t viktimizuar m shum nga mungesa e
  perspektivs dhe e siguris se sa nga fatkeqsit,
  megjithse ka plot t till. Ata jan atje fisnik dhe
  t heshtur, me shpres se ne do t ndyshojm fatin e
  tyre. Ata kan nevoj pr nj vend pune, pr nj
  pension t mjaftueshm, pr nj jet t sigurt.
  Nuk ju kam sjell me vete plagt q na ka hapur viti
  1997, por shpresn se viti 2005 do t ndryshoj fatin
  e Vlors dhe gjith Shqipris. Pr kt arsye kur t
  votoni n Shkodr, kini parasysh se edhe Vlora ka
  ndryshuar, kur t votoni n Sarand kini parasysh se
  dhe Vlora ka ndryshuar, kur t votoni n Kor kini
  parasysh se edhe Vlora ka ndryshuar, kur t votoni n
  Tiran, kini parasysh se dhe Vlora ka ndryshuar. T
  vetmit q nuk kan ndryshuar jan ata q dogjn Vlorn
  dhe q duan t mbrojn t shkuarn e tyre.
  Votoni kundr tyre pr t ndryshuar fatin e gjith
  shqiptarve.


  ---


  Sokol Olladshi: Jemi mijra n shesh, miliona n
  kutit e votimit..  mir e ke ti o Sokol.. por.. zakonisht demokratet shkojne paradite ne plazh e pastaj nga darka duken nga qendra e votimit e aty pasi nuk gjejne as zonen ku do votojne e as emrin ne ndonje liste.. bejne trimerine... i bejne mun votimit e kthehen fitimtare ne shtepi tek grate e tire trimeresha qe as nuk vene ne votim fare.. per inat te komshive socialiste..  urojme qe kete radhe keta miljona te vene njeher ne zonen e tyre e te shohin a i kan emrat pastaj neper gjendje civile e ti ujdisin kto gjera e pastaj te shohin a u vune ne lista me kuc e mac si socialistet e pastaj ne dit te votimit te shkojne qe pa gdhire ne kuti te votimit ne mengjez pastaj te ven ne plazh..
  uroj qe demokratet kte radhe te cohen ne mengjes si socialistet.. qe votojne pastaj shkojne ne qejfet e tyre..

  po si zor tendodh kjo pune..

  kush ti mesoje..

  me mire 4-5 vjet nen kerbac te nanos se te prishesh gjumin e mengjezit nje te diele.. e o babam pse ku jemi ketu..ne koh te monizmit mo.. ik aman..na lini rehat..

 4. #4

  Lightbulb Gara Elektorale 2005

  Urojm q 'Partia e Puns' t mbetet pa pjesmarrje n Parlament !

  Urojm q e Djathta Demokratike Shqiptare t fitoj bindshm n zgjedhjet Parlamentare

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  PD nis rrugn drejt pushtetit. Miting madhshtor dhe spektakl festiv n qendr t Tirans

  100 mij n shesh pr ndryshimin

  Partia Demokratike ka elur mbrm fushatn elektorale, duke prcjell mesazhin e nj fitoreje t padiskutueshme m 3 korrik 2005. Disa mijra qytetar t Tirans, q mbushn Sheshin "Sknderbej", dshmuan qart se shumica e shqiptarve krkojn ndryshimin, krkojn ndarjen me sistemin e korrupsionit dhe t mafies. Prmes nj regjie moderne, flamujve, ngjyrave, ritmeve dhe gzimit q vjen nga fitorja e shpejt, Partia Demokratike realizoi nj nga mitingjet m t bukur, qysh prej themelimit t saj. Muzika funksionale, dekori simbolik, atmosfera e ndryshimit dhe paqja kuptimplote ngrohn mbrm do zemr shqiptare, q pret 3 korrikun pr t ndezur nj drit shprese dhe besimi n do familje t ktij vendi. Mbi 100 mij t pranishm n sheshin Skndrbej e kan sjell dje m afr se kurr fitoren e PD.

  N orn 19.00, Sheshi "Sknderbej" oshtiu nga thirrjet e mijra qytetarve q pritn me duartrokitje dhe entuziazm ardhjen e kryetarit t PD-s, Sali Berisha, si dhe t 100 kandidatve demokrat pr zgjedhjet e 3 korrikut. Nj flamur i madh bardh e blu veshi Sheshin "Sknderbej" me sloganin tashm m popullor n Shqipri: "Koha pr ndryshim". Tirana dhe Shqipria tashm jan m afr se kurr fitores s demokratve. Sokol Olldashi, kryetar i Degs s PD-s Tiran, duke par kt atmosfer t kndshme, u shpreh me t drejt se "fitorja fillon nga Tirana".

  Mijra qytetar q kishin veshur bardh e blu Sheshin "Sknderbej", kan pritur me thirrje entuziaste kryetarin e PD-s, Sali Berisha, i cili si gjithnj shprndau mesazhet e fitores mbi sistemin m t korruptuar t Europs.

  Berisha, pasi paraqiti shkurtimisht projektin e demokratve shqiptar pr ndryshim dhe mirqenie, tha se "m 3 korrik, ne bashkarisht do t zvendsojm sistemin e korrupsionit me sistemin e vlerave t demokracis, me shtetin ligjor q garanton lirit dhe t drejtat e tyre". Ai prsriti sloganin tashm t njohur se "sht koha pr ndryshim, pasi shqiptart nuk meritojn t qeverisen nga ata q ln parat e shqiptarve kazinove t bots". Ai premtoi se "do t vendosim sistemin e duarve t pastra dhe t barazis para ligjit". Berisha tha se "koha pr ndryshim sht vet ndryshimi i jets pr fmijt, familjen tuaj, punn, jetn, t ardhmen. Ne besojm tek puna dhe prpjekja pr t prmirsuar jetn", u shpreh Berisha. Si tha ai, "puna dhe punsimi sht synimi i projektit ton pr ndryshim". Ai sqaroi se "pr t rritur punsimin, ne do t ulim taksat, do t ulim shpenzimet e administrats, do t garantojm siprmarrjen e lir". N vlersimin e Berishs, koha pr ndryshim do t thot q Shqipria t punoj, t pasurohet, t zhvillohet, t prparoj. "Pr ne, ndryshim do t thot rritje e rrogave dhe pensioneve", u shpreh optimist Berisha.

  Kryetari i PD Tiran, Sokol Olldashi, tha se "fushata q nisim sot nuk sht thjesht nj prballje mes demokratve dhe socialistve, por sht nj prballje prfundimtare mes s mirs dhe s keqs, n t ciln ne do t fitojm". Si u shpreh ai, "prball nesh sht Fatos Nano me projektin e tij t Shqipris kazino, prball nesh sht korrupsioni, varfria, papunsia, krimi. Prball nesh sht Fatos Nano me bizneset e tij t pista, lidhjet e tij me dukt dhe baront e krimit t organizuar, kokt e trafikut t drogs, ministrat e kontrabands dhe prostitucionit, gangstert e shtetit q vjedhin do dit".

  Olldashi tha se sht koha pr ndryshim, nga fitorja na ndajn vetm 42 dit. N vazhdim kan prshndetur mitingun kandidatt pr deputet t PD-s, Majlinda Bregu, Gjergji Pendavinji, Xhevahir Rexhepi, Nuri Hasa dhe Gilman Bakalli.

  Pr knaqsin e mijra qytetarve q mbushn Sheshin "Sknderbej", pr t demonstruar aspiratat e tyre pr ndryshim, dhan koncert artistt m t njohur t kryeqytetit. Mbrm, PD dhe opozita nisn zyrtarisht fushatn elektorale, e cila do t mbyllet me fitoren e 3 korrikut 2005, nj fitore jo vetm pr demokratt, por pr t gjith shqiptart.

  M.Bupapaj
  sht koha t ndahemi me errsirn

  Nga Sali BERISHA


  T nderuar qytetar dhe qytetare t Tirans dhe mbar Shqipris,

  Vllezr e motra,

  Zonja e zotrinj,

  T nderuar kryetar t partive aleate t qendrs s djatht, drejtues t Partis Demokratike, antar t Komitetit t Orientimit t Politikave t Partis Demokratike,

  T nderuar deputet t ardhshm t koalicionit m t gjer t qendrs s djatht shqiptare,


  sht nder i veant pr mua t el sot, s bashku me ju, t dashur qytetare dhe qytetar, fushatn elektorale t ndryshimit t madh, fitores s madhe, fitores s vrtet t mbar shqiptarve.

  Dua me kt rast n emrin tuaj, nga zemra t prshndes t gjith shqiptart, si dhe t'ju falenderoj me shum mirnjohje t gjithve ju q me shpresn, gzimin, entuziazmin q buron nga shpirti dhe zemrat tuaja, rrezatoni sonte n t gjitha qytetet, qytezat, fshatrat, fushat, malet, brigjet e Shqipris mesazhin e madh t ndryshimit dhe t fitores.

  Ne do t fitojm.

  Koha pr ndryshim ka bashkuar sot shoqrin dhe mbar kombin, si rrall ndonjher n historin e tij.

  N emrin tuaj, un dua t prshndes lidert, antarsin dhe simpatizantt e partive aleate, q me besim dhe me vendosmri pr t ndryshuar Shqiprin, lidhn me Partin Demokratike aleancn m t gjer t qendrs s djatht q Shqipria ka njohur m par, aleancn e fitores. Prshndetje t przemrta!

  S bashku do t fitojm.

  Un, gjithashtu, dua t falenderoj para jush Kryesin e re t Partis Demokratike, Komitetin e Orientimit t Politikave t ksaj partie, si dhe t 100 deputett e ardhshm t Partis Demokratike, mbarts t virtytit, ndershmris, vlerave t shpirtit tuaj qytetar, personalitete t shquara t politiks, ekonomis, arsimit, kulturs, shkencs, drejtsis, mjeksis, inxhinieris dhe t gjith fushave t jets.

  Ne jemi ndryshimi. Ne do t fitojm.

  Koha pr ndryshim sht sot verdikti plebishitar i shqiptarve q duan t ndahen nga sistemi i korrupsionit q varfron, shpronson, mjeron dhe i dbon ata masivisht nga Shqipria. Me nj vendim mbarpopullor, shqiptart kan vendosur q me votn e tyre m 3 korrik t zvendsojn sistemin e korrupsionit me sistemin e vlerave t demokracis, me shtetin ligjor q garanton lirit dhe t drejtat e tyre.

  Ne do t fitojm.

  Sot sht koha pr ndryshim, sepse ju dhe t gjith qytetart shqiptar nuk meritoni t qeveriseni nga qeveritar q ju sodisin me prmim ju nga helikoptert e tyre, nga kazinot e bots, q hedhin valle mbi zin tuaj, q kan shndrruar vendin n muzeun e korrupsionit n Europ.

  M 3 korrik, mbar shqiptart votojn pr ndryshimin, pr qeverisje me duar t pastra, pr qeveritar t barabart para ligjit me qytetart e tyre.

  Duar t pastra, barazi para ligjit, sht premtimi yn.

  Ne do t fitojm.

  Koha pr ndryshim sht koha pr pun dhe punsim pr ju, dhe fmijt tuaj, pr t gjith ata q me pun duan t ndrtojn t sotmen dhe t ardhmen e tyre. Puna s bashku me familjen jan qendrat kryesore s jets. Ne besojm tek puna, sepse pa at nuk ndrtohet asgj. Ne besojm tek prpjekja, se ajo i jep kuptimin jets. Prandaj, puna dhe punsimi i shqiptarve, ulja e papunsis n nivelin e vendeve t zhvilluara sht qllimi i projektit ton t ndryshimit. Pr t krijuar vende pune, ne do t prgjysmojm taksn e biznesit t vogl dhe do t ulim n rreth 30% taksat e tjera, do t prgjysmojm shpenzimet e administrats dhe do t krijojm qeveri t vogl. Pr t krijuar vende t reja pune, ne do ta shndrrojm Shqiprin n vendin m trheqs pr investitort e huaj. Ne do t garantojm konkurrencn e lir, do t krijojm zona t lira dhe parqe industriale. Pr punsimin e shpejt t shqiptarve, ne do t'i japim prparsi t plot turizmit dhe zhvillimit rural.

  Koha pr ndryshim sht koha pr t vlersuar punn dhe njeriun q punon. Shqipria q punon, sht Shqipria q lviz shpejt, q pasurohet. Pr ne, ndryshim do t thot dyfishim i rrogave t ulta, pensioneve dhe rritje e rrogave t mesme. M 3 korrik, qytetart shqiptar do t votojn pr ndryshimin, punsimin e tyre dhe fmijve t tyre.

  Ne do t fitojm.

  Koha pr ndryshim sht koha t ndahemi me errsirn, gjobn elektrike, mungesn e ujit. M 3 korrik, shqiptart do t votojn pr furnizimin e tyre me uj, drita, shrbime t tjera si qytetar europian.

  Ne do t fitojm.

  Koha pr ndryshim sht koha pr shkollimin e fmijve tan n shkolla moderne. Ne zotohemi pr zero toleranc ndaj analfabetizmit, shkolla moderne, dyfishim t rrogave t arsimtarve, kualifikim t tyre, internet dhe anglishte n do klas, universitete me dyer t hapura pr t gjith.

  M 3 korrik, shqiptart do t votojn ndryshimin, do t votojn pr fmijt, msuesit dhe shkollat e tyre.

  Gara e dijes sht gara e zhvillimit.

  Ne do t fitojm.

  Qytetar dhe qytetare t Tirans, dhe mbar Shqipris,

  Koha pr ndryshim sht koha pr integrim.

  E ardhmja jon europiane rend para nesh, nuk do ta lejojm t largohet m nga ne. Ne do t rendim, do ta kapim at. Ajo sht e jona. Ne e meritojm at.

  M 3 korrik, shqiptart do t votojn pr ndryshimin, integrimin, pasaportn e tyre europiane, pr Shqiprin shpresmadhe, zonj t vrtet, shtpin m t bukur t vetes dhe fmijve t tyre.

  Zoti e bekoft Shqiprin!

  Ne do t fitojm!


  Fjala e mbajtur dje n mitingun e hapjes s fushats elektorale  M 3 korrik hapet nj epok e re

  Dr. Gilman Et'hem Bakalli


  Jam bir i nj t prndjekuri politik t regjimit enverist, i cili idet e tij demokratike i pagoi me 15 vjet burg. Kam qen pjes e asaj lvizje studentore t viteve '90, e cila u b promotori kryesor pr prmbysjen e sistemit komunist n Shqipri. Sot jam ktu mes jush, si pjes e asaj shtrese t intelektualve shqiptar q jan m t bindur se kurr, se kjo Shqipri e jona nuk prputhet aspak me idealet pr t cilat luftuan baballart tan dhe brezi yn. Sot, t gjith shqiptart jan t bindur se ka ardhur koha pr ndryshim, ka ardhur koha ta prmbysim kastn aktuale t politikanve q mbahen n kmb me krim dhe korrupsion, ka ardhur koha ta prmbysim kt sistem antivlerash q na bn t ndjehemi t huaj n shtpit tona, dhe t mbjellim farn q nesr do t rris pemn e barazis s qytetarve para ligjit, pemn e konkurrencs s lir dhe t ndershme, pemn e mirkuptimit dhe paqes midis njerzve. M 3 korrik, ndrra ime dhe juaja pr nj politik n shrbim t njerzve dhe jo t politikanve do t bhet realitet nprmjet vots suaj. Jam i sigurt se m 3 korrik, vota juaj do t'i jap jet nj epoke t re ndryshimesh t mdha. M 3 korrik do t jemi s bashku n t gjitha sheshet e Shqipris pr t festuar fitoren e madhe, fitoren e PD, t Shqipris.

  Kandidat pr deputet n Shkodr


  Vlora do t heq rrobat e zeza t ktij regjimi

  Xhevair Rexhepi, Zona 97, Vlor


  Pr t kuptuar sa nevoj ka pr t ndryshuar Shqipria, m duhet t them se un vij ktu n kt miting madhshtor, n Sheshin "Sknderbej" t Tirans, si deputet i Lumit t Vlors, zons q do t dshmoj m 3 korrik se cila sht n t vrtet opozita shqiptare.

  Nuk ju kam sjell me vete fmij jetim, megjithse pas '97-s kan mbetur shum t till n at zon, por ju kam sjell amanetin e fmijve t zons sime pr t ndryshuar fatin e tyre. Ata jetojn aty prej 8 vitesh, pa prindr, pasi shumica kan ikur n emigracion. Pa shkolla, pasi shumica e tyre jan braktisur. Pa msues, pasi shumica e tyre q jan emruar, jan militant t shprblyer pr vitin '97. Ata duan q fati i tyre t ndryshoj dhe ju duhet t dgjoni zrin e tyre.

  Nuk ju kam sjell me vete asnj nga grat e zons sime q jan veshur me t zeza, megjithse ka plot t tilla. Ato kan tet vjet q mbajn kto rroba, por ndryshe nga dikush tjetr q del tribunave me honorare, ato e din kush ua ka vrar burrat, djemt dhe t afrmit e tyre. Un vij ktu n emr t tyre, pr t'ju thn se ato duan t ndryshojn fatin e tyre, duan t heqin rrobat e zeza q ua veshi ky regjim q sht sot n fuqi dhe q prpiqet t'i mbaj peng brenda tyre. Ata duan q fati i tyre t ndryshoj dhe ju duhet t dgjoni zrin e tyre. Nuk ju kam sjell me vete asnj prej minatorve t zons s viktimizuar, m shum nga mungesa e perspektivs dhe e siguris, se sa nga fatkeqsit, megjithse ka plot t till. Ata jan fisnik dhe t heshtur, me shpres se ne do t ndryshojm fatin e tyre. Ata kan nevoj pr nj vend pune, nj pension t mjaftueshm, nj jet t sigurt.

  Nuk ju kam sjell me vete plagt q ka hapur viti 1997, por shpresn se viti 2005 do t ndryshoj fatin e Vlors dhe gjith Shqipris. Pr kt arsye, kur t votoni n Shkodr, kini parasysh se edhe Vlora ka ndryshuar, kur t votoni n Sarand, kini parasysh se edhe Vlora ka ndryshuar, kur t votoni n Kor, kini parasysh se edhe Vlora ka ndryshuar, kur t votoni n Tiran, kini parasysh se edhe Vlora ka ndryshuar. T vetmit q nuk kan ndryshuar jan ata q dogjn Vlorn dhe q duan t mbrojn t shkuarn e tyre. Votoni kundr tyre, pr t ndryshuar fatin e gjith shqiptarve!


  Shqiptart presin me emocion ndryshimin

  Majlinda Bregu, Zona nr.39, Tiran


  Dua t'ju prshndes t gjithve q jeni ktu sot, por dhe t gjith shqiptart q me emocion presin ndryshimin e madh.

  Un i prkas atij brezi q bindshm prfaqson, jo pushtetin e paras, as t forcs, as pushtetin e mashtrimit, por at t vlerave e respektimit t dinjitetit njerzor.

  Un kam lindur n Tiran, jam rritur n Tiran dhe jetoj n Tiran.Tani kam nderin t kandidoj n Tiran. Banort e zons ku un kandidoj, sikurse dhe nj pjes e madhe e shqiptarve jan me t vrtet t varfr, t papun, pa shtpi, pa drita, pa uj, por jan aq qytetar, sa t mos harrojn se ata q i kan gnjyer pr 8 vjet, jan zgjuar nga gjumi duke premtuar prart, vetm se u ra zilja e fushats.

  Nj qeveri q shprndan premtime n formn e lmoshs, nuk e kalon dot pragun e prbuzjes. Dhe njerzit mund edhe t harrojn shum gjra, por jo se si i ke br t ndjehen.

  Mundsit e jashtzakonshme pr ndryshim gjenden tek njerzit e zakonshm, jo te mendjemdhenjt, q arrogancn e sistemuar prej paras q nuk iu takon, e quajn nivel, elit. Por kt radh, t gjith duhet t zgjedhim bindshm: Vota e shqiptarve nuk duhet t shkoj pr zgjerimin e pushtetit personal, por votoni pr t'i dhn pushtet ndrrave t fmijve tuaj.


  N kt shesh do t festojm dasmn e madhe t fitores

  Nuri Hasa


  Ju sjell nga qyteti i Elbasanit, qyteti i shkencs dhe kulturs qytetare, vlerave historike nga Skampa jon e lasht atmosfern e fitores s PD. Kjo atmosfer shnon fillimin e ndryshimit t madh pr shqiptart. T flassh para ktyre njerzve q iu shklqejn syt pr fitore, t paktn duhet t kesh moralin si element t besimit, por ne kemi kurajon civile, dijet shkencore, pastrtin qytetare, ndershmrin njerzore, q t'ju themi juve: Besoni tek ne, tek PD, lideri i saj, Dr. Berisha, besoni tek vlerat tona ideale, q kan nj element t prbashkt, ndrtimin e shtetit ligjor. Dhe kur ju vet para syve shikoni jurist t shquar, sociolog t spikatur, doktor t shkencave t ndryshme, biznesmen t ndershm, politikan t rinj, intelektual t fushs civile, ky besim shndrrohet n nj realitet dhe nnshkrimi i fitores pret vetm datn 3 korrik.

  T gjith shqiptart, kudo q jeni, ju them t merrni pjes n votime. T ardhmen e keni n dorn tuaj, vetm kshtu i sjellim vendit ndryshime. N kt shesh ku elet sipari i fushats elektorale, ne do t festojm dasmn e madhe t fitores, q celebron ndryshimin e madh t Shqipris dhe shqiptarve. Zoti na bekoft n rrugn ton!

  Kandidat pr deputet n Elbasan
  Ndryshimi nga nevoj, sot sht br projekt

  Gjergji Pendavinji, Zona 80, Kor


  Kam nderin t'ju prcjell mesazhin e ndryshimit t qytetarve t Kors n kt miting madhshtor, n Sheshin "Sknderbej" t Tirans. Mesazhi "Koha pr ndryshim", n konceptin ton politik, paraqet dukurin normale t funksionimit t demokracis n Shqipri, garn e vlerave t qeverisjes s mir, dukurin normale t emancipimit t prgjithshm shoqror. Ky mesazh sht mjet i vetm, i domosdoshm pr t ofruar mundsit dhe shanset e munguara pr nj jet m t mir.

  Ndryshimi nga nevoj, sot sht br projekt. Partia Demokratike, n programin politik t paraqitur, vuri n qendr t vmendjes qytetarin, duke dshmuar si asnjher tjetr para shqiptarve aftsin, prgjegjsin, por edhe kapacitetin pr t administruar procesin e ndryshimit. Ky sht qllimi t cilit i detyrohemi. Le t bashkohemi, motra dhe vllezr, zonja dhe zotrinj rreth ktij qllimi pr t ndryshuar kursin e kohs, kursin e jets, pr t kthyer lodhjen n energji, pr t kthyer agonin n shpres.  Me PD jan t gjith intelektualt, q duan ndryshimin e madh

  Neshat Fana: Do t'u kthej dibranve dinjitetin e nprkmbur

  Kush sht Neshat Fana

  Avokat Neshat Fana sht 44 vje, i martuar, me dy fmij

  Ka mbaruar Fakultetin e Drejtsis n vitin 1986 n Tiran

  N vitin 1987 ka mbaruar kursin dyvjear pr diplomaci, i specializuar pr problemet me Jugosllavin

  1986-1990 ka punuar n detyrat e Zv/Prokurorit dhe Prokurorit t Rrethit Mirdit

  1991-1992 ka punuar me detyrn e Prokurorit t Rrethit Elbasan

  1992-1997, n detyrn e Drejtorit n Prokurorin e Prgjithshme

  1993-1997 kryen detyrn e pedagogut t s Drejts Penale n Fakultetin e Drejtsis, Tiran

  Gjat viteve 1992-1997, pran Prokuroris s Prgjithshme, ka drejtuar hetimet, hetuar e gjykuar shtjet m t rndsishme t asaj kohe, q nga procesi i 2 Prillit-Shkodr, i revoltave t Shkolls s Bashkuar, vrasjeve n kufi, ish-bllokment q nga R.Alia, A.arani, M.Myftiu, etj.

  N vitin 1997 ka dhn dorheqjen dhe q nga ajo koh punon si avokat n studion e tij ligjore "FANA &ASSOCIATES" me qendr n Tiran dhe Milano.

  Pas vitit 1997, si avokat sht vn n mbrojtje t drejtuesve t lart t Partis Demokratike, t antarve dhe simpatizantve t saj, t penalizuar nga shteti i sotm. sht vn n mbrojtje t Kryetarit t PD-s, Sali Berisha, dhe ka fituar t gjitha proceset penale e civile t ngritura kundr tij.

  sht specializuar jasht vendit n fushn e lufts kundr mafies dhe krimit t organizuar.

  Nuk ka qen antar i asnj partie.

  Prej vitesh sht antar i Departamentit Juridik pran Partis Demokratike.

  Dibra mbshtet njeriun e drejtsis

  Partia Demokratike, si parti e hapur ndaj vlerave intelektuale, ka kandiduar pr deputet n zonn 22 t Dibrs zotin Neshat Fana, kt emr t spikatur n gjyqsorin shqiptar, n vitet e para t demokracis, q sa vjen e bhet m i famshm. Avokat e penalist i talentuar profesionalisht, xheneroz e inteligjent. Neshati ka dhn nj ndihmes t ndjeshme n forcimin e shtetit t s drejts dhe kushtetutshmrin e parimeve demokratike.

  Duket sikur urtsia dhe menuria dibrane kan zn vend n subkoshiencn e ktij njeriu brilant e fisnik, demokrat e liridashs, atdhetar. Bisedojm me t dhe ndjejm shqetsimin e tij n rrafshin moral, politik dhe filozofik q prbn kuintesencn e prkushtimit t tij qytetar, pr t ndryshuar Shqiprin dhe jetn e shqiptarve drejt europianizimit dhe integrimit. Avokat Neshat Fana, me prejardhje nga Dibra, sht nj orator i zoti e trheqs n bashkbisedimin e ngroht me elektoratin e zons 22. Ai ndan me banort e ksaj zone keqardhjen pr krizn e rnd socialekonomike dhe morale q ka mbrthyer kt zon. Flet pr keqmenaxhimin e pushtetit, mungesn e demokracis dhe varfrin, krimin dhe korrupsionin q jan instaluar n sistem, monopolet q i jan mbivendosur dhe kan zn pr fyti zhvillimin ekonomik dhe shoqror, dhe m n fund hedh alternativat e zgjidhjes.

  "Un do t jem n parlament zri, avokati juaj, q t ndrtojm s bashku t ardhmen, t ndryshojm s bashku kt realitet t trishtuar", iu sht drejtuar ai dibranve. Dhe populli i Dibrs e ka pritur si e meriton nj njeri me vlera intelektuale. sht knaqsi pr dibrant q t'i prfaqsoj n parlament nj njeri si Neshat Fana. Ata kan halle t mdha dhe presin q t'i zgjidhin n parlamentin e ri me mazhoranc demokratike, t bindur se do t'i mbroj e prfaqsoj m s miri avokati. Brenda ksaj retorike gjendet filozofia e mbshtetjes q merr kandidati i PD, Neshat Fana, n Dibr, ky njeri i Drejtsis.


  Dibra ka probleme t mdha, t paimagjinueshme

  "Jam ftuar t kandidoj n zonn elektorale Nr.22 Dibr nga kryetari i PD, Sali Berisha, dhe drejtuesit e Degs s PD-s Dibr, dhe duke u siguruar pr prkrahjen e tyre dhe t strukturave t tjera t partis, pranova t kandidoj", shprehet avokat Neshat Fana pr "RD"-n. Ndrkoh ai vlerson faktin q n at zon ka patur edhe kandidatura t tjera t propozuara nga strukturat e PD n baz, q sipas tij kan qen m s shumti dinjitoze dhe shum t prshtatshme pr t prfaqsuar Dibrn n parlamentin e ardhshm. Avokati i mirnjohur, q pas vitit '97 u vu n mbrojtje t drejtuesve t lart t PD, t antarve dhe simpatizantve t saj t penalizuar padrejtsisht nga shteti i sotm, gjen rastin q t falenderoj ish-konkurrentt brenda strukturave t bazs s PD-s Dibr pr kurajon e treguar dhe iniciativn e tyre pr t'i dal zot popullit t vuajtur e t harruar nga qeveritart e sotm. Gjithashtu i falenderon ata pr prkrahjen e plot dhe pa asnj rezerv q i kan dhn. Pr avokat Neshat Fann, ata jan intelektual t ndershm dhe t zot, dhe e din ashtu si dhe ai se nuk sht fjala pr interesa t vogla personale, por pr interesa m t mdha se ato t tyret. Prandaj dhe jan prkrah tij, dhe do t jen t barabart n fitoren ton.

  "Dibra ka probleme t mdha, t paimagjinueshme pr nj njeri q mendon se jeton n nj vend q ka ose duhet t ket nj qeverisje q t mendoj pr popullin e tij. T shkosh n Dibr, t bisedosh me njerzit, konstaton me lehtsi se kjo qeveri nuk e ka n hartn e vet at vend dhe at popull", shprehet zoti Fana. Kjo sipas tij pr faktin se, "infrastruktura e paimagjinueshme rurale, mungesa e rrugve, ujit t pijshm, energjis elektrike, shrbimit mjeksor, sistemit arsimor, papunsia, mungesa e tregut pr prodhimet bujqsore blegtorale, jan t dukshme". Duke konstatuar me keqardhje se largimi masiv i njerzve sht kthyer n qllimin e tyre, avokat Fana shprehet se indiferenca qeveritare pr at popull nuk e meriton kt etiketim, pasi pr shum njerz atje, Dibra lihet qllimisht n at gjendje.

  "Qeveria e sotme, prve alergjis pr Veriun e Shqipris n prgjithsi, pr Dibrn n veanti lufton pr t'i humbur identitetin dhe pr t'i shuar vlerat m t spikatura t saj, menurin, trimrin, besn, dinjitetin. Edhe kandidatt e drguar prej saj n kt gar elektorale prfaqsojn pikrisht at qllim t qeveris q prmenda m lart", shprehet avokat Fana. Sipas tij, sht skandaloz fakti q Partia Socialiste, n vitin 2005 i ofron Dibrs alternativat tashm t njohura, kur Dibra ka me mijra intelektual, t majt e t djatht, q mund ta prfaqsojn at me dinjitet dhe t mbrojn me t vrtet at popull shum fisnik.


  Kandidati i PD: "Kam marr prgjegjsin t'i dal zot popullit tim"

  "Kam marr prgjegjsin shum t madhe t'i dal zot popullit tim. Programi i PD-s sht i plot dhe shtrihet n t gjitha drejtimet e jets ekonomike e sociale t vendit, q jan n koherenc t plot pr nevojat e Dibrs", shprehet avokat Neshat Fana. N t vrtet, ai ka marr prsipr m tepr se kaq, q t'u kthej atyre njerzve krenarin dhe dinjitetin e nprkmbur, q t'u kthej dibranve shpresn, duke kthyer pushtetin n duart e tyre, t'u ofroj atyre t drejtn pr t marr vet vendimet pr t ardhmen e tyre.

  "Kam marr prsipr t jem jo vetm deputeti i munguar, por avokati i t drejtave t tyre. Kam marr prsipr q s bashku me ta, t detyroj shtetin t kryej detyrat e tij ndaj qytetarve t vet, q s bashku me ta t vendosim ligjin dhe drejtsin n vend, q m s fundi ta bjm at vend aq t bukur e aq t pasur, t banueshm dhe t dashur pr dibrant", shprehet kandidati i PD pr deputet n zonn 22. Ndrkoh, avokat Neshat Fana shpreh bindjen se dibrant m shum se kushdo tjetr, din t'i ndajn gjrat. Pikrisht nisur nga ky fakt, ai paralajmron q askujt t mos i gnjej mendja se mund ta blej e shes Dibrn sipas kandarit t tij. Kjo sepse "Dibra ka ditur dhe di t'ia tregoj vendin kujtdo se sht e menur vet, e ditur vet dhe n krye t vendit ka vn gjithmon njerzit e menur, por edhe ata njerz q e kan dashur at, e jo ata q ia kan pasur me hile. Dhe s fundi, kandidati i PD-s, Neshat Fana, sht i bindur se n kt prballje me rivalin socialist nuk sht vetm. Ai ka me vete gjith popullin demokrat t Dibrs, gjith pjesn e ndershme e t vuajtur t tij, t fardo partie qoft. Me Neshat Fann jan gjith intelektualt dhe njerzit e shkolluar t atij vendi, q duan ndryshimin e madh. Ai e di se fitorja n zgjedhjet e 3 korrikut nuk sht thjesht nj fitore e tij personale, por fitore e gjith ktij populli dhe populli, n rrugn e tij pr ndryshim dhe prparim, nuk mund t ket rival.

  Halil RAMA

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  ku shkoj nje teme..portret deputetesh?

  ...
  Elbasan. Prezantohet kandidati pr deputet i zons elektorale nr. 52

  Nuri Hasa, nj emr m shum n fitoren e PD

  Kush sht Kandidati i PD, Dr. Shk. Nuri Hasa

  sht qytetar i Elbasanit n breza t tr familjar, me emr n trevn e Elbasanit: Hasa -Novi-Gjini-Vrapi -Mehja.


  Studimet universitare:


  - Diplomuar shklqyer n Universitetin e Tirans pr Inxhinieri Mekanike m 15 maj 1978 (me not mesatare 10)

  - Diplomuar gjithashtu shklqyeshm pr Inxhinieri Mekanike n Universitetin e Torinos, n Itali, m 26 korrik 1984. Duke par prgatitjen e tij n fushn ku prfundoi studimet, i bhet ofert pr t punuar n Itali, por preferoi m mir t punoj n Shqipri dhe pikrisht n qytetin e tij t lindjes, Elbasan.


  Studime pasuniversitare:


  - Merr titullin Doktor i Shkencave n Itali m 1989 prball Komisionit t Lart Gjykues t Ministris s universiteteve dhe Krkimeve Shkencore e Teknologjike t Italis, t prbr nga profesor t universiteteve t Milanos, Napolit dhe Basilikats


  Aktiviteti i puns:


  1988-1992 -zv/drejtor i Institutit t Studimeve e Projektimeve t Metalurgjis.

  1983-1989 - Studime pasuniversitare n Itali

  1992-1993 - Kshilli i Rrethit t Qarkut t Elbasanit, prgjegjs Seksioni i Industris e Marrdhnieve me Jasht

  1993 e deri sot - Zv/drejtor i Shoqris italo-shqiptare "Ital-Druri"

  2003 - e deri tani - President i Dhoms s Tregtis e Industris Elbasan


  Veprimtaria politike:


  - Nj ndr themeluesit e Degs s PD Elbasan. Antar i Kshillit Drejtues t PD, kshilltar i Kshillit t Qarkut t Elbasanit 1992-1996

  - I propozuar direkt nga antarsia e Nndegs s PD si kandidat pr zgjedhjet e prgjithshme t 3 korrikut 2005 pr n Parlamentin e Shqipris, propozim i marr menjher n konsiderat nga Kshilli Kombtar i PD.


  Personale:


  I martuar, ka dy fmij

  Zotron gjuht e huaja: Anglisht, italisht dhe rusisht. Pasioni: Matematik.

  Prezantimi i kandidatit t PD pr zonn 52 n qytetin e Elbasanit sht konsideruar si nj fest e ksaj partie n salln e Teatrit "Skampa". Antart e Kryesis s PD, Halit Shamata, Mimoza Hasekiu dhe Omer Stringa, kan qen edhe t autorizuarit e Kryesis qendrore pr t vlersuar kandidaturn e qytetarit, biznesmenit dhe Dr. t Shkencave, Nuri Hasa. Pas fjals s hapjes nga kryetari i nndegs s zons 52, Ylli Llanaj, q sht edhe kryetari i fushats elektorale t kandidatit Nuri Hasa, bri paraqitjen e ktij tubimi, q hap siparin e prezantimit t kandidatve t fitores n zgjedhjet e 3 korrikut, duke e konsideruar kandidaturn e gjetur si m e mira. Ndrsa antari i Kryesis dhe shkrimtari Halit Shamata n fjaln e tij tha se "kam nderin q para jush t prezantoj qytetarin, biznesmenin, Dr. Shk. Nuri Hasa, duke vlersuar kontributin edhe t kandidatve t tjer t PD n Elbasan. Nj fjal e urt popullore thot se "i ngjan peni gzofit", sht postulati m i mir q i shkon kandidatit tuaj Nuri Hasa, q sht prfaqsuesi m i preferuar i fitores s PD. Me kandidat t till do t realizojm nj fitore shumdimensionale, ku bn pjes edhe Nuri Hasa".

  Duke prshkuar me epitete t vlersueshme figurn prfaqsuese t PD n zonn 52, Shamata shtoi se "Nuri Hasa sht nj emr m shum n fitoren e PD. Koha sht pr t ndryshuar dhe asnj prej nesh t mos jet i munguar, se gjithkush nga ne do t jet i fituar. sht nj shans historik pr t rrzuar murin e vetm t izolimit - zgjedhjet e lira dhe t ndershme q u kan munguar shqiptarve. Filozofia e PD sht q nga viti 1991, q t rrzoj muret e izolimit t komunizmit dhe sot t rrzoj edhe murin e izolimit nga korrupsioni, kontrabanda dhe monopolet, pr t shptuar shtetin nga varfria pr nj jet m t mir dhe dinjitoze". Duke komentuar thnien e Berishs se akti i par i demokratve do t jet heqja e imunitetit, antari i Kryesis s PD, Halit Shamata, shtoi se "krkohet transparenc, sepse imuniteti sht strehim pr hajdutt dhe megahajdutt, kurse Fatos Nano i drejtohet sot pakics s shqiptarve q t mbrohen nga shumica e shqiptarve q duan ndryshimin. Prandaj ne jemi shum afr fitores, se era fryn pr ne, koha punon pr ne. Si mund t pretendoj Fatos Nano q t marr pasaportn e Shqipris pr n Europ, kur pr 8 vjet kt gj nuk e bri, sepse flet rruga Durrs-Morin q do t na lidhte me Kosovn. Shqipria n Europ sht shansi i demokratve dhe kt do ta bjn kandidatt e fitores si Nuri Hasa dhe t tjer n t gjith Shqiprin".

  Kt fest t prezantimit t kandidatit t PD n zonn 52 e prshndetn edhe kryetari i Bashkis Elbasan, Ardian Turku, q hapi serin e fitores s PD n qytetin e Elbasanit n vitin 2003. Ndr t tjera, ai tha se "uragani i demokracis e oi n fitore PD n vitin 2003, do ta oj n fitore edhe n vitin 2005 me kandidat t till si Nuri Hasa, q do t jen prfaqsuesit e t ardhmes pr qytetin ton, q t shptojm nga propaganda denigruese e socialistve, t cilt krkojn t hedhin balt mbi punn, sakrificat e Bashkis Elbasan dhe stafit t saj, vetm e vetm pr t vjedhur votat e elbasanasve, ta ln kt vend n mshirn e propagands dhe jo t realitetit t vrtet, ashtu si po punon Bashkia Elbasan. Ne dim t qeverisim, treguam konkretisht se si qeveriset n pushtetin lokal dhe jo me slogane. Me fitoren e Nuri Hass, ne do t ndryshojm fytyrn e Elbasanit", prfundoi kryebashkiaku Turku.

  Edhe ish-kryebashkiaku dhe ish-deputeti i PD n kt zon, Engjll Dakli, vlersoi figurn e prfaqsuesit t PD si kandidat n zonn ku po flitet vetm pr fitore. "T gjith t japim kontribut pr ern e re q po fryn n PD. Zbatimi i ligjit sht msimi m i mir q do t japin demokratt me kt fitore. Nuri Hasa sht njeriu i ligjit. Profesor Omer Stringa, q sht sot kandidat prbri Nuri Hass, ka qen profesori i tij n universitet dhe studenti i tij ka zgjidhur shum problema t vshtira. Sot, kandidati yn Nuri Hasa do t zgjidh shum probleme t vshtira q kan mbrthyer Elbasanin, sepse konkurrentt tan po e ndjejn se po u shket toka, kurse ata na quajn ne kundrshtar, armiq". Edhe kryetari i PD Dega Elbasan, Aurel Bylykbashi, vlersoi kandidaturn q PD vuri n zonn 52, duke pohuar se "ne kandidojm n emr t vlerave t kahershme t PD, prandaj t'i themi ndal fenomenit t vjedhjes s vots m 3 korrik, t dalim n votime dhe t'u japim shqiptarve dhe Elbasanit portretin e ndryshimit me votn e lir dhe t ndershme t shqiptarve".

  Kandidati i PD pr zonn 52, n fjaln e tij prezantuese, u shpreh i qart dhe i sigurt n fitoren e tij, duke thn se "uroj t gjith ata q m mbshtetn n kandidimin tim, ashtu si edhe konkurrentt e mi t nderuar, antaren e Kryesis s PD, Mimoza Hasekiu, zv/rektorin e Universitetit, Liman Varoshi, doktorin e nderuar Shefqet Deliallisi. Para s gjithash, uroj demokratt dhe t gjith banort e zons 52, duke iu uruar dashuri, respekt dhe mirqenie". M tej, n prballjen e tij t par publike me qytetarin elbasanase, kandidati i PD pr zonn 52 tha se fitorja e tij nuk sht fitore personale, por fitore e PD dhe e t gjith atyre q duan ndryshimin, se rotacionin politik nuk e krkojn zgjedhsit, por e krkon realiteti i zymt ku ndodhet populli shqiptar, pasiguria pr t tashmen dhe ankthi pr t ardhmen, pabarazia para ligjit, korrupsioni institucional, lista e gjat e familjeve pa buk, papunsia n qytet, e krkon ndrhyrja ekologjike". Gjithashtu kandidati Nuri Hasa, si m i gjeturi n listn e kandidaturave potenciale q kishte PD n Elbasan, garantoi se "do t'i themi jo ligjit t njanshm, por barazi para tij, jo papunsis, por hapje vendesh t reja pune. Ndal korrupsionit dhe t korruptuarit para ligjit! Ndihm pr fermert dhe nevojat e tyre, t frenojm varfrin, t kthejm besimin tek fmijt tan, t rrisim investimet e munguara, duke u mbshtetur n aftsit tona intelektuale, ndershmrin, vizionin, tolerancn ton liberaldemokrate, rigjallrimin politik t PD, etj".

  H. ZANE


  Kryetari i Degs s PD, Veledin Zae, shpjegon situatn parazgjedhore n Tepelen

  PS ka tejngopur listat e zgjedhsve

  N zonn elektorale nr. 91, ku kandidon Eshref Shehu, prball Gramoz Ruit, ka probleme serioze n prgatitjen pr zgjedhje. M kryesor sht problemi i listave t zgjedhsve. Sipas kryetarit t Degs s PD t Tepelens, Veledin Zae, listat jan t fryra me persona q paraqiten si zgjedhs, por q n fakt jan t larguar prej vitesh nga Tepelena. Kjo ndodh n shum komuna ku pushteti vendor sht i komanduar nga socialistt. N fshatrat Izvor t Komuns Luftinj, n Selc t Komuns Buz, n fshatin Iliras t Komuns Qesarat, Salari, Hormov, Dukaj, dhe kryesisht n Komunn Qendr, si dhe n dy bashkit Tepelen dhe Memaliaj, kaosi me listat sht nj shqetsim prezent. N kto fshatra, njerzit e larguar prej shum vitesh figurojn prsri n lista. Ajo q t udit, thot kryetari i Degs s PD, sht fakti se kto emra jan shtuar n listn e zgjedhjeve lokale t vitit 2003. Pra, fryrja e listave sht br tani n prag t zgjedhjeve t 3 korrikut, me qllimin djallzor pr t'i dhn hapsir manipulimit me listat. Nj veprim tjetr i kundraligjshm i drejtuesve lokal sht mosafishimi i listave apo edhe heqja e listave brenda dits nga vendi ku qen afishuar, duke mos u ln koh qytetarve q t bjn ankimimin e tyre pr anomalit e mundshme. Gjithsesi, kryetari i Degs s PD, Veledin Zae, shprehet i sigurt n fitore. Sa m shum hile t bjn socialistt, aq m pak vota do t marrin nga elektorati, thot ai. Kandidati i PS, Gramoz Rui, i dbuar nga Saranda si deputet i paaft, sht par kto dit t interesohet pr t hedhur zhavorr n ndonj rrug. Por fushatn atij ia ka br vet Fatos Nano, kur q nga Saranda u tha tepelenasve se Gramozi nuk ka mbajtur premtimet.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Tema

  --

  Kandidati i Partis Demokratike pr zonn 96 n Vlor,
  Ardian Kollozi prezanton projektin e tij pr Vlorn

  Ndrhyrja n infrastruktur, prioritet

  Kandidatt e Partis Demokratike kan filluar t
  prezantojn projektet e tyre prpara votuesve,
  shoqris civile dhe mediave. Nj shembull t till e
  ka dhn dje kandidati i Partis Demokratike pr zonn
  96 n Vlor, Ardian Kollozi. Ai ka mbledhur n nj
  sall t hotel Vlora International, shoqrin civile
  t qytetit, mediat lokale dhe ato qndrore si dhe
  votues t thjesht. Ardian Kollozi ka paraqitur
  prpara tyre projektin e tij pr zonn, nse ai fiton
  n zgjedhjet e 3 korrikut. Stafi i kandidatit Kollozi
  ka shpalosur prpara t pranishmve prioritetet e
  puns s kandidatit. Kjo fushat lokale n Vlor
  sht nj risi e fushatave elektorale n vend duke ia
  afruar qytetarit m shum mundsin e przgjedhjes s
  kandidatit, tha Kollozi. Kandidatt e Vlors e kan
  filluar kt iniciativ menjher pas prezantimit t
  tyre disa dit m par nga Kryetari i Partis
  Demokratike, Sali Berisha.

  Prioritetet

  Kollozi e filloi takimin duke falenderuar
  pjesmarrsit dhe duke e konsideruar kt takim nj
  form bashkbisedimi pr tu njohur m nga afr edhe
  me problemet e qytetarve t zons. Jam sot ktu me
  ju pr t treguar prparsit tona si staf dhe prej
  meje si kandidat pr deputet, por dua njkohsisht t
  marr edhe mendimin tuaj pr nj sr problemesh q
  shqetsojn komunitetin ton vlonjat, u shpreh
  kandidati Kollozi para t pranishmve. Ai sqaroi edhe
  prioritetet e puns s tij. Synimi im dhe i stafit
  tim n nj mandat pr deputet, sht padyshim
  prmirsimi i infrastrukturs s tmerrshme t qytetit.
  Kthimi i besimit t qytetarve, i vlerave e i kulturs
  vlonjate. Gjithashtu un premtoj se do t jem nj z i
  fuqishm pr qytetin e Vlors n salln e Kuvendit,
  tha kandidati Ardian Kollozi.

  Ndryshimi fillon ktu

  Ardian Kollozi shpjegoi edhe arsyen e slloganit t
  tij, Ndryshimi fillon ktu. Ai tha se ka ardhur
  momenti pr t realizuar ndryshimin e madh, i cili u
  la prgjysm n vitin 1997. Jo pa qllim sht
  vendosur edhe sllogani yn Ndryshimi fillon ktu.
  ndrrn time si student i dhjetorit e shoh t ndrpre
  prgjysm dhe ky sht synimi yn, pr t mbaruar
  ndryshimin e madh t ln prgjysm n 97-98, vite
  t qeverisjes socialiste. Ne nuk kemi far t
  kujtojm pr kto vite, ata nuk jan pik referimi pr
  ne, ne shohim vetm prpara, u shpreh Kollozi. Ardian
  Kollozi tha se sht mundsia pr t realizuar 24 or
  uj dhe drita dhe pr ti dhn frymmarrje turizmit.
  S pari, nuk mund t vazhdojm m me problemin e ujit
  e t dritave. Kto dy komponent jetsor pr
  qytetart e Vlors, do t jen 24 or pa ndrprerje.
  Kemi si prioritet, ndrhyrjen e menjhershme n
  infrastruktur, pr ti dhn mundsi zhvillimi
  biznesit. Un vet vij nga fusha e biznesit dhe e di
  mir sesi menaxhohen punt n siprmarrje t tilla,
  tha Kollozi. Kandidati pr zonn 96 t Vlors thot se
  do t rikthej besimin tek qytetart, pasi do tu
  qndroj afr problemeve t tyre. Dua t prsris se
  do t kthej besimin me an t prqndrimit tim
  maksimal tek votuesit e thjesht, se ka deputet q
  punojn pr ta. Un nuk marr sot mandatin e iki nesr,
  pasi jam vlonjat dhe si i till banoj e investoj n
  kt qytet q pr mua sht shum i rndsishm, tha
  Kollozi para t pranishmve.


  Kandidati Ardian Kollozi thot se ka filluar puna
  intensive pr sistemimin e emrave t votuesve

  Vlor, zona 96: 2200 votues, probleme me listat

  Problemet me listat n qytetin e Vlors jan
  alarmante. Pas paralajmrimit t shefit t OSBE-s n
  Vlor se ka shum parregullsi me listat e votuesve,
  dje kandidati i Partis Demokratike n zonn 96 tha se
  problemi i listave sht shum shqetsues. Ardian
  Kollozi tha se jan verifikuar deri n kto momente
  probleme me 2200 votues, t cilt nuk e kan emrin n
  lista ose e kan n qendra t ndryshme votimi. Vetm
  n zon time elektorale un dhe stafi yn kemi nxjerr
  plor 2200 votues me probleme si ndryshim t qndrs s
  votimit, mungesa e nj numri t baness, dublime e me
  radh, besojm se duke pasur edhe vullnetin e
  gjendjeve civile t rregullojn sadopak kt problem
  gjigant, tha Kollozi.

  ---
  Kta jan pergjumesh..


  ...


  Pas paralajmrimit t shefit t OSBE-s n
  Vlor se ka shum parregullsi me listat e votuesve,
  dje kandidati i Partis Demokratike n zonn 96 tha se
  problemi i listave sht shum shqetsues. Ardian
  Kollozi tha se jan verifikuar deri n kto momente
  probleme me 2200 votues, t cilt nuk e kan emrin n
  lista ose e kan n qendra t ndryshme votimi. Vetm
  n zon time elektorale un dhe stafi yn kemi nxjerr
  plor 2200 votues me probleme si ndryshim t qndrs s
  votimit, mungesa e nj numri t baness, dublime e me
  radh, besojm se duke pasur edhe vullnetin e
  gjendjeve civile t rregullojn sadopak kt problem
  gjigant, tha Kollozi.


  ...

  Pra mbas 8 vite opozite duhet te vije nje nga OSB-e tu gjeje Demokrateve se listat jan ber lesh arapi nga arapet e Ps se.. e ti paralajmeroje.. pra po te mos vinte ki i OSb-ese.. do hynin ne votime Demot.. keshtu me brek neper shale.. me lista te bera nga arap Shyto gjik mezanet..

  Ti rregullojme listat sadopak (???) .. thot i ngrati Kolloz..

  jo mor Kolloz se
  me Sadopak...
  del tarallak..
  duhen ujdisur rrumbullak..
  qe te pij uj me sapllak..
  i ngrati popull vlonjak..
  qe i vete 24 ore ne det pa inat
  uji ne uj te ftohte o zoti demokrat..  ...

 8. #8
  i/e larguar
  Antarsuar
  30-05-2004
  Vendndodhja
  Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
  Postime
  1,499
  Si gjithmone ne mitingje te PD mund te thyhen xhama,etj. Nuk ndodh ne mitingjet e PS asnjehere por jemi ne demokraci, nejse.
  Une do i propozoja berishes te krijonte nje fond te vecante te paguante demet demostratat e tij lene. Te tregohet i ndershem se e ka seriozisht ndertimin e Shqiperise.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  nuk kemi pare te thuej ndonji xham berisha.
  Kemi pare kastriot Islamin te ulerije ne mitingjet e Ps ku shumica jane xhelat e kelysh xhelatesh.. te bej thirrje per terheqje zvarre e thyerjen e kafkave te "armiqve" te partise.. dhe e pame te realizuar kete ne kasaphanen qe organizoj me mjeshteri Ps ne 97 kur dogjen cdo gje e masakruan njerez e militantet e Ps shqyen trupa njerzish e pin gjak policesh..

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  RD


  --


  Kryetari i PD prezanton prmes mitingjeve t zjarrta, kandidatt pr deputet, Besnik Aliaj, Arian Dhimrtika dhe Grigor Pasko

  Berisha ngre n kmb Sarandn

  Partia Demokratike dhe aleatt e saj kan startuar ditn e mrkur n zonat m jugore t vendit. Kryetari i Partis Demokratike, Prof. Dr. Sali Berisha, s bashku me kryetart aleat, Fatmir Mediu, Ligoraq Karamelo, Arian Starova, Nikoll Lesi dhe Artur Roshi, kan zbritur n rrethet Sarand dhe Delvin, prkatsisht n zonat elektorale 98, 99 dhe100, ku kan prezantuar kandidatt Arian Dhimrtika, Besnik Aliaj dhe Grigor Pasko. Qendrat e minoritetit grek, Livadhja dhe Aliko, kan qen stacionet e para ku ka zbritur ekipi i fitores, dhe ku ka gjetur nj pritje t ngroht, vendosmri pr t realizuar me vot t lir ndryshimin e krkuar. Pas nj takimi entuziast n qendrn e Komuns s Livadhjas, qendr e minoritetit grek n Jug t Shqipris, Berisha dhe ekipi q e ka shoqruar kan shkuar n Aliko, nj tjetr komun me popullsi t kombsis greke, ku ka vendosur nj buqet me lule n memorialin kushtuar katr djemve t Alikos, q u vran n kufi n vitin '90. M pas, takimet kan vijuar n Ksamil, Delvin dhe Sarand. Po kt dit q prkon me Ditn ndrkombtare t Fmijv, Berisha ka br nj vizit n shtpin e fmijs t qytetit t Sarands. Takimet e ngjeshura t dits s mrkur n zonat m jugore t vendit kan qen t mbushura me optimizm dhe kan prcjell mesazhet e shpress dhe fitores.


  Besnik Aliaj, deputeti q do t shroj plagt e Sarands


  Kreu i demokratve t Sarands, Ylli Piro, e ka quajtur prolog t fitores mitingun madhshtor t organizuar n stadiumin e lojrave me dor. Ai iu drejtua pjesmarrsve, zotit Berisha dhe prfaqsuesve t aleatve se sarandiott kan dhn prova q din t votojn, dhe din t zgjedhin. Berisha i sht prgjigjur entuziazmit dhe optimizmit me respekt dhe prulsi. "Prulem me respekt para jush pr mesazhet q i keni dhn Shqipris. Sot, si rrall ndonjher, e shqiptarve jan bashkuar n betejn pr ndryshim, sepse duan pasaport europiane, punsim, prosperitet". Puna dhe familja, si dy shtylla t shoqris, jan theksuar n fjaln e Berishs duke sjell n kujtes ikjen e trishtuar t shqiptarve nga trojet e tyre. 40% sht papunsia dhe 100 mij vet largohen do vit nga vendi i tyre. Turizmin e ka vlersuar si "leva e Arkimedit", pr t zhvilluar vendin dhe dal nga varfria. "Ne zotohemi t dyfishojm turistt n mbar Shqiprin. Do t garantojm vendosjen e ligjit dhe prmirsimin e infrastrukturs. Saranda sht vendi m trheqs pr turistt. Saranda q punon, sht ajo q pasurohet. Shqipria q punon, sht ajo q zhvillohet. Ne do ta realizojm kt, ndrsa pala tjetr pjell panik dhe lshon hije mbi Sarand. Ne nuk do t lejojm prbindsha si 18 katshi i bodigardve t Nanos, q i zn frymn Sarands. N Kakome lahen para t pista t Fatos Nanos. Mbroni Sarandn, kt pasuri prrallore, nga ponc pilatt! Votoni Besnik Aliajn, kt intelektual dhe ekspert t shklqyer! Besniku ka ardhur n Sarand me dshirn dhe vullnetin pr t kontribuar, dhe shruar plagt e qytetit tuaj". Berisha i ka siguruar sarandiott se Besnik Aliaj do t ket mbshtetje maksimale nga qeveria e ardhshme pr projektet e tij pr Sarandn. Ndrsa nga ana e tij, Aliaj u sht drejtuar sarandiotve me mesazhe bese e prkushtimi. "Nuk jam un q rivalizoj me Fatos Nanon, sht ai q rivalizon me ju dhe jetn tuaj, jan monopolet e tij q rivalizojn me varfrin tuaj. Un bashk me ju do ta mundim pushtetin e peshkaqenve".

  Ksamilin nuk e mposhtin krcnimet e Fatos Nanos


  "M 3 korrik t drgoni n Shqipri dhe n Europ mesazhin e madh t ndryshimit e t besimit. Ju keni shansin t mundni Fatos Nanon q e przuri Tepelena, simbolin e korrupsionit. Ju bj thirrje t qndroni n t drejtn tuaj dhe t mos trhiqeni para presioneve. Ksamilin nuk e mposhtin dot krcnimet e Fatos Nanos. Ai q lan duart si Pilati, shpall masakrn e Sarands". Kshtu u sht drejtuar banorve t Ksamilit Berisha dhe ka vazhduar t zbrthej gjendjen reale t ksaj perle, t sakatuar nga makutria qeveritare. "Nano ia faturon masakrn Gramozit, sikur ai t ishte i PR-s apo i ndonj partie tjetr dhe jo i PS-s. Le t ecim nga Ksamili n Sarand e Kakome. Kudo e njjta gj. Shkoni te Mali i Robit, Shngjin e Velipoj! Ngado vila t angjelve dhe durakve, vila hajdutsh. Shptojeni Ksamilin! Ju jap fjaln se do ta shpallim bashki. Ksamili mund t bhet nj qendr turistike, q t prfitoj gjith rajoni rreth tij". Ish-Presidenti i Republiks s Shqipris, Sali Berisha, sht ndalur n nj problem t ndjeshm pr ksamiliott, at t pronsimit t banorve me troje ndrtimi falas, n kompensim t toks bujqsore q nuk u dha ktu pr arsye t planeve t zhvillimit t turizmit me prparsi. "N vitin '96 kam dekretuar pajisjen me troje t banorve. Ai dekret sht n fuqi. Pse e ka ngrir at prej tet vjetsh Fatos Nano? I bj thirrje kryeministrit q i kan mbetur tre jav qeverisje, t sjell hartat kadastrale dhe t jap tokn. Ata, pr tet vjet, nuk e ngrin pa qllim. Pse erdhi ai n Sarand dhe Ksamil? Pse iku nga Tepelena? Iku, sepse toka e bregdetit sht br si Eldorado". Pasi sht njohur me sulmet e Policis Ndrtimore dhe ngrirjen e gjithkaje n kt Komun, ka reaguar duke thn se "sht e leht t prishsh n fushat elektorale dhe t godassh armiqt e klass. Mos i hapni rrug s keqes dhe mos u trembni nga presionet! Ksamilin, nga nj parajs, e kan shndrruar n nj masakr. Ne do ta shndrrojm at n nj nga bashkit m t shklqyera. E gjith zona do t prfitoj nga turizmi i Ksamilit". Duke br thirrje t qndrojn besnik t vots s lir, Berisha u tha ksamiliotve se do t vijn nga gjith bota pr t vzhguar zgjedhjet n Sarand e Ksamil. M tej ka vazhduar me kontrastet e mdha midis kandidatit t PD, Besnik Aliaj, dhe figurs s konsumuar t Fatos Nanos. "Votoni Besnik Aliajn, ekspertin e shklqyer q me njohurit dhe prkushtimin e tij do ta shptoj kt zon!".


  Ngrehuni kundr Delvins s harruar, Himars s nprkmbur dhe Bregut t shitur!


  Ky ka qen apeli q u ka br delvinjotve dhe bregdetasve kryetari i Partis Demokratike dhe kryeministri i ardhshm i Shqipris, Sali Berisha. Me kt sens kan folur edhe krert e partive aleate, kryetari i Degs s PD Delvin, Dhurim Alinani, si dhe kandidati pr deputet i zons 98, Arian Dhimrtika. Berisha u sht drejtuar delvinjotve me kto fjal falenderuese dhe prshndetse: "Ju delvinjott do t prsrisni 12 tetorin 2003. Ju falenderoj pr mesazhin q keni dhn. Sot, ne vijm n kto zgjedhje t bashkuar si n '92-in, kur me vot t lir u ndam nga sistemi i kolektivizimit. M 3 korrik, me kt vot do t ndahemi nga sistemi i korrupsionit. Korrupsioni sht kanceri i Shqipris, ndrsa kryeministri sht simbol i tij. Monopolet e Duks kan groposur misrin e fermerve t Vurgut". Berisha u ka br thirrje delvinjotve t votojn pr ndryshimin, pr Arian Dhimrtikn dhe jo pr deputett kallp.

  Livadhja, atje ku minoriteti vidhet e nprkmbet nga PS

  Thoma Boro, kryetar i demokratve t ksaj zone, u ka uruar mirseardhjen zotit Berisha dhe mysafirve t tjer, dhe ka shprehur besimin dhe garancin pr fitoren e Grigor Paskos m 3 korrik. M pas e ka marr fjaln kryetari i komuns, Vangjel Anagnosti, i cili ka prshndetur sinqerisht dhe ka br evidente disa probleme, me t cilat prballet sot pushteti vendor dhe banort e ksaj komune. Kan prshndetur gjithashtu zotrinjt Arian Starova dhe Ligoraq Karamelo. Mes brohoritjeve dhe duartrokitjeve t fuqishme e ka marr fjaln lideri i fitores, Sali Berisha, i cili u sht drejtuar pjesmarrsve me kto fjal: "Banor t Livadhjas, vllezr dhe motra, zonja dhe zotrinj, shpreh knaqsin q jam ktu mes jush. Ju prshndes dhe shpreh bindjen, vendosmrin time q s bashku do t konsolidojm t drejtat dhe lirit tuaja. Qndrimi ndaj minoritetit sht garanci pr konsolidimin e shtetit demokratik". M tej, Berisha ka thn se PD respekton dhe garanton t drejtat e t gjith minoriteteve. Ai iu drejtua t pranishmve se duhet t jen krenar pr identitetin e tyre kombtar dhe kulturor. Kthimi i pronave pr kishat dhe manastiret, tabelat dygjuhshe, mbshtetja e dyshtetsis pr banort e kombsis greke, jan disa nga garancit q ka ofruar zoti Berisha. Ai ka sjell n vmendjen e banorve t ksaj zone grabitjen e pronave t tyre nga pushtetart e sotm dhe diskriminimin e objekteve t kultit. "Nj vit m par, sejment e Nanos vendosn dinamit n kryq, rikthyen vitin '67. Ishin po ata q zvarritn djemt tuaj n vitin '90, nj vit pasi kishte rn Muri i Berlinit", theksoi Berisha. Ai tha se shtjet e minoriteteve zgjidhen me shtet ligjor, sistem juridik transparent dhe jo me demagogji. Pastaj u sht drejtur votuesve t zons 100 t votojn pr birin e minoritetit Grigor Pasko, duke thn se "Grigor Paskon e kam mirpritur un dhe gjith demokratt, e ka mirpritur kushdo n kt zon. Do ta mbshtes n t gjitha projektet e tij. Ai i bn nder demokracis shqiptare dhe Shqipris. Rivali i tij socialist Stefan ipa sht simbol i mashtrimit. T gjitha votat Paskos dhe partive aleate. Ju duhet t prfaqsoheni me njerzit q mbrojn t drejtat tuaja dhe jo t mafias".

  Feruz Shabani

 11. #11

  far presim t realizohet dhe far duhet e mundet t realizohet.

  far presim t realizohet dhe far duhet e mundet t realizohet.

  Adri Nurellari

  Marre nga gazeta panorama


  Pak dit m par ministri Bashkim Fino deklaroi me pompozitet t madh se disa qytete do t ken nderin qe te ken uj 24 or n dit n vitin 2007. Ktyre qyteteve q gjenden n zemr t Evrops, do tiu jepej privilegji i pashmbullt q t kishin uj mjaftueshm dika nga fundi i dekads s par t mijvjecarit t tret t ers son. N kulmin e procesit t globalizmit, n epokn e internetit ku kilometrat e distancs kthehen n kilobajts pr sekond, Fino po premton ujin e pishm pr disa qytete me fat t Shqipris. Mbase pas nj dekade edhe qytetet e tjera do ken mundsi t ken uj t pishm pa pushim!? Po kshtu ministri Doda deklaroi se pas dy viteve do t bhej e mundur q Shqipria t kishte drita pa pushim. M von besohet se do t kemi edhe rendin, pastrtin e fardo gjje tjetr q jasht quhet domosdoshmri e ktu pretendohet se sht arritje. Kto deklarata t japin prshtypjen se partis socialiste n fuqi i duhen ve dy vite t tjera pr t prmbushur nj detyr t nisur tet vjet m par. Sipas qeveris ne duhet t tregohemi t duruar e modest sepse shum gjra jan t vshtira pr tu realizuar vetm n TET vite. N fakt elektrifikimi i plot sht deklaruar njher i prfunduar n n vitin 1971 porse tingllon e suksesshme nga ana elektorale q t prdoret edhe njher kjo arritje.
  Kto deklarata duken si t marra shabllon nga fjalimet q dilnin n kongreset e Partis komuniste pes dekada shkuar pasi n at koh mund t dukej e arsyeshme q t flitej pr t tilla shtje. Por tani kjo gj sht krejt anakronike sepse aspiratat e njerzve sot duhet t jen shum m t larta. N at koh ne nuk e kishim t mundur q t shikonim se far bhej jasht Shqipris dhe do krahasim bhej me vitin 1938. Sakaq vendet e tjera shkonin shum para nesh ndrsa ne konsolidonim pozicionin ton n vendin e fundit.
  Mirpo problemi nuk sht tek propaganda t cils jo vetm I ka dal boja, por po I rrzohet edhe suvaja. Problemi qndron tek fakti q kjo propagand sht shum m e rafinuar nga sa mendohet dhe nuk ka thjesht qllim t ngjalli nostalgjit e elektoratit t moshuar por q t nxjerri si sukses at q sht dshtim. Bhet fjal pr nj mekanizm kompleks q lidh percepsionet midis gjendjes personale dhe krkesave politike.
  Kjo motod konsiston n uljen e pritshmris dhe uljen e standarteve pr t ulur dhe nivelin e paknaqsis tek qytetart. E ilustruar kjo do t thot q n rastin kur na ikn uji pes or n dit, pas nj far kohe do t na ikn katr, e n vnd q t mrzitemi pse pas gjith ksaj kohe ende na ikn uji, gzohemi pse na ikn nj or m pak. E njjta situat vlen edhe pr dritat, kur ne jemi lodhur nga t priturit t nj dite kur nuk ikin dritat, por shpresojm q thjesht t mos ikin n orn e futbollit apo telenovelave. Tanim nuk thuhet : -Edhe n vitin 2005 po na ikin dritat?-, por Edhe n vitin e ri apo Bajram po na i heqin dritat?-
  Ideja sht q duke ulur pritshmrin pr shtjet kryesore athere mund t tolerohet situata negative e vendit pr nj periudh m t gjat nga sa do t tolerohej n nj situat tjetr. Kjo prqasje favorizon status quo-n dhe vonon veprimin ose ndryshimin. N nj rast t till humbet shpresa dhe lihen gjrat si t vijn. Kjo situat bn q nj pjes e shqiptarve t mendojn se ktu tek ne nuk mund t pritet t bhet shum e prandaj ata ikin n emigracion. Nj pjes tjetr mendon se edhe t duash nuk mund t bsh shum ktu tek ne e prandaj nuk votojn se mendojn se vota nuk do sjelle ndonj ndryshim t madh.
  Fatmirsisht egziston nj pjes e tret e qytetarve q nuk gnjehet leht porse nj pjes e mir e katrt e qytetarve mendon me t vrtet se qeveria ka br far ka mundur e ne nuk duhet t pretendojm shum prej saj. Kjo vjen pasi pritshmria sht edhe kuti mats i nj qeverisje dhe nj lidershipi. Nprmjet pritshmris ne zbulojm nse qeveria prmbush at q pritej prej saj ose jo, e n rast se jo merren masa pr ta penalizuar pr dshtimin nprmjet votes kundr.
  Prandaj duke ulur standartet dhe ulur pritshmrin nga qeveria arrihet mjegullimi I dshtimeve t qeverisjes. Kshtu qeveritart n vnd q t qndrojn t prkushtuar ndaj atyre impenjimeve dhe rezultateve t premtuara m par, aplikohjn metodn e uljes s pritshmris n mnyr q t ndryshohen prkufizimet e dshtimit dhe suksesit q ishin prcaktuar m par. Pra nse partia socialiste fitoi zgjedhjet e vitit 2001 duke premtuar integrimin evropian, sot ajo prpiqet t stis si arritje t lart nj deklarat t zotit Salzman ndrkoh q n t vrtet integrimi sht ln nder n pritje t qeveris s re q do t dal nga zgjedhjet e ktij viti. Prandaj disa nga ne t lodhur nga pritja sot mendojm se integrimi evropian sht nj prrall me mbret dhe se na duhet t mjaftohemi me ndonj thjeshtzim t procedurave t marrjes s vizave apo me ndonj lehtsim t procesit t legalizimit t emigrantve ton.
  Ulja e pritshmris realizohet edhe nprmjet mnyrs sesi organizohen planet dhe deklarohet prmbushja e tyre. Planet pr nj vit sajohen duke patur parasysh realizimet, ose m sakt mosrealizimet e vitit t kaluar dhe jo mundsin ose nevojn pr t realizuar nj detyr. Dy raste tipike jan deklarimi se doganat kan realizuar planin dhe po kshtu se drejtoria e tatimeve ka tejkaluar planin. Jo vetm q kjo gj t kujton planet e komisionit t lart t shtetit komunist, por kjo situat nuk bn gj tjetr vese nxjerr si realizim at q sht n t vrtet dshtim. Realizimi I nj plani qeveritar sot nuk do t thot detyrimisht prmbushje t detyrs dhe prgjegjsis, prkundrazi, do t thot q mos prmbushja po maskohet e fshihet. Pra mund t jet prmbushur nj plan i tatimorve ndrtuar me baza t dyshimta por kjo nuk do t thot q tatimort kan prmbushur detyrn e vjeljes s taksave nga t gjith ata q duhet t paguajn taksa. Realiteti sht krejt i kundrt pasi ekonomia informale z mbi gjysmn e vllimit t ekonomis shqiptare. E njjta gj mund t thuhet pr realizimin e planit t doganav kur dihet q kontrabanda vazhdon t lulzoj. Qeveria mund ta ket plotsuar dhe tejkaluar planin pr zbatueshmrin e ligjeve nse plani ka pasur si nivel t parashikuar koefiientin 0.15 dhe sot realizohet 0.17. Por kjo nuk do t thot q qeveria po prmbush detyrn e zbatimit t ligjit pasi vende si Mongolia e kan katr her m t lart koefiientin.
  E njjta gj vlen pr zgjedhjet, thuhet se zgjedhjet jan prmirsuar porse mbetet akoma shum pr tu br. Por kjo nuk do t thot q t gjithve iu sht dhn e drejta pr t votuar duke e patur emrin npr lista, dhe se vullneti I shumics ka pr tu dgjuar.
  Uljes s pritshmris i atribuohet edhe fakti q bashkia e Tirans pretendohet si shmbull i suksesit t socialistve. Pas viteve me kjoska dhe kaos urban mjaftonte pastrimi i brigjeve t Lans nga dyqanet dhe bojatisja pallateve t Tirans pr t thn se po punohet nga socialistt. Mjaftojn ato pak kilometra rrug ans Lans dhe dy tre kryqzime me semafor pr t quajtur t suksesshme bashkin e Tirans. Dhe kto arritje eklipsuan problemet me rrugt periferike, me mungesn e dritave, ujit, shkollave etj. dhe i siguruan Zotit Rama titullin Kryebashkiaku i Bots. Titull ky goxha prestigjoz, paka se kryebashkiaku e Meksiko Siti q mori vendin e dyte, Andrs Manuel Lpez Obrador, sapo sht shkarkuar nga akuza pr korrupsion e shprdorim detyre.
  Shembuj pr kt proces t uljes s pritshmris dhe uljes apo relativizimit t standarteve mund t gjenden boll. Por ajo q vlen t theksohet sht se aritshmria ose potenciali pr t br t mundur shum gjra sht shum m I lart se ajo q shikohet tek qeveria dhe tek pritshmria e publikut. Dhe kjo jo vetm par n lidhje me t ardhmen e mundshme, por edhe m t kaluarn. Shqiptart kan pasur m shum or me drita n vitet shtatdhjet, kan pasur koefiient m t lart t zbatueshmris s ligjit dhjet vite m par dhe kemi pasur zgjedhje t lira m par. Pavarsisht nga pallavrat e sotshme n lidhje me teknikalitetet dhe vshtirsit rrethanore zgjedhjet tona t vitit 1992 ishin shmbullore pr gjith Evropn Lindore t sapo dal nga komunizmi dhe nuk u kundrshtuan nga ndokush. Prandaj duhet ti mbajm aspiratat t larta e mos dekurajohemi pasi jan t shumta gjrat q mund t realizohen nse egziston vullneti I duhur politik.

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,556
  Postimet n Bllog
  4
  PD-ja, rekord n Sknderbej

  Berisha: Nanos i kan mbetur 2 dit dhe 2 or, pasi minutat e tij po sosen

  Nevila Perndoj

  TIRAN - Si asnjher tjetr, n kto 8 vite opozit Partia Demokratike nuk kishte mbledhur n sheshin Skenderbej kaq shum njerz. Ka ndodhur dje, pr t prcjell moton Koha pr Ndryshim. T katr kryqzimet q t ojn n sheshin Sknderbej, ishin bllokuar, duke vonuar jo pak fillimin e mitingut prmbylls t fushats, t planifikuar n orn 2000. Ndrkoh, si anjher tjetr, Partia Demokratike ndryshoi edhe podiumin, pr ti kthyer kurrizin mitingut tjetr prmbylls, q po zhvillohej nga Partia Socialiste n sheshin Nn Tereza. T prpikt kan qen grupi Elita 5, si dhe kandidatt e Partis Demokratike n Tiran, t cilt mbanin n dor nj flet, ku ishte pasqyruar programi i mitingut. N sken jan ngjitur vetm grupi Elita 5, ndrsa t gjith kandidatt kan qndruar posht saj pr t zbatuar me fanatizm at ka kishin planifikuar organizatort e BG&R. Ndryshe nga mitingjet e tjera, ksaj here demokratt n miting kan mbajtur vetm flamuj. Asnj parrull e madhe, asnj akuz e prcjell dje si ka ndodhur rndom n mitingjet e tjera. Ndrkoh mitingu prmbylls i Partis Demokratike ka filluar normalisht me muzik t huaj, derisa n podium u shfaq edhe zyrtari i par i lart i Partis Demokratike, Bamir Topi. Ky i fundit u shpreh se Tirana tashm kishte vulosur fitoren e zgjedhjeve, ashtu si edhe qytetet kryesore t vendit. Mirmbrma Tirana, - i sht drejtuar m pas nnkryetarja e Partis Demokratike, Jozefina Topalli, t gjith elektoratit demokrat. Ne t gjith po rikthehemi srish m t fuqishm se asnjher. Un e di q ne t gjith mund ta bjm Shqiprin, - sht shprehur ajo, teksa n ann tjetr, Pallati i Opers dhe Baletit u mbulua krejtsisht me flamurin blu, ku shkruhej m t bardha motoja Koha pr Ndryshim. M pas foli sekretari i prgjithshm i PD-s, Ridvan Bode. Ky i fundit u shpreh se t gjith ata dje ishin dshmi e ndryshimit t madh n vend. Ndrsa nnkryetari i PR-s, Neritan Alibali, i ka krkuar kryeministrit Fatos Nano q t mos luaj me votn, pasi n t kundrt, ai do t prballesh me nj popull t tr. M pas kan prshndetur edhe drejtuesit e tjer t partive t vogla.


  Berisha

  N orn 2100, ashtu si ishte parashikuar n programin e djeshm, ka mbrritur edhe lideri i opozits, Sali Berisha, pas mitingut t fundit q kishte zhvilluar n Shijak. Berisha ka hipur direkt n sken pr t mbajtur edhe fjaln prmbyllse. Lideri i opozits, Sali Berisha, ka deklaruar se kryeministrit Fatos Nano i kan mbetur 2 dit dhe 2 or, pasi minutat e tij po sosen. Fjala e liderit t opozits sht ndrprer disa her nga thirrjet e demokratve, por edhe nga fishekzjarret q vinin ksaj here nga sheshi Nn Tereza. Fjala e tij ka qen pothuajse e pamundur q t dgjohej. Fishekzjarret nga PS-ja nuk rreshnin, ashtu si edhe ekzaltimi i demokratve n ann tjetr t Tirans. M pas n sken jan ngjitur t gjith drejtuesit e partive dhe kandidatt e Tirans. Berisha ka prfituar q t afrohet srish pran demokratve bashk me grupin Elita 5, pr t thn me z t lart se Tirana ishte vetm blu. I shoqruar edhe nga bashkshortja e tij, Berisha ka zbritur shkallt e skens, bashk me kandidatt e tjer demokrat, pr tia ln skenn plotsisht grupit Elita 5, t cilt mbrm kan knduar kngt hite t gjith karriers s tyre muzikore.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  carta cantaaaa kendon neser .. jo metra katroret e sheshit me koka njerzish..
  ishalla 1% energji e PD-s per mitingje ka shkuar per konsolidimin e qendrave te votimit me komisioner Trima.
  ishalla 50% e atyre pjesmarresve ne votime e dine se.. mitingu nuk eshte asgje.. porse vajtja ne kuti te votimit e kryqezimi e atyre kutizave qe i duhen Pd-se eshte puna qe vlen.

  ti ki temen e semes..slash miting pa vatur per pd-ne.. thon demokratet kur bisedon me ta..
  Mirpo asnjiher sdegjuam te thone .. vajta qe ne 6 te mengjezit te kutia..dhe e bera bamb..

  te shohim a ka punuar Pd-ja per kete me kryesoren.. Voten ne Kuti aty ku duhet.. se kte me te lehten .. mitinmgomanine .. e kan bere shkelqier..

  Tash do duket ne se 8 vjet PD -istet kan bere vrr ne uj apo kan punuar ti mbrojne ata miljona brek grisur qe me zorr thate shkojne mbas Pd-s..

  Ky popull Do nje Fitore te PD-se ndryshe Komiteti Qendror i tmerrshem i Partise se Punes do sundoje dhe 58 vjet te tjera..

  Urime PD-se..

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Dgjo zrin e mbijetess dhe shko t votosh!

  Dgjo zrin e mbijetess dhe shko t votosh!


  Sadik Bejko


  Kemi thn kryetar, mbret, president, sekretar i par, kryeministr etj I duartrokitnim, i brohoritnim, u pinim dollin i urrenim. E prap, historikisht e praktikisht, i kemi dashur apo jo, ata kan qen udhheqsit tan. Disa prej udhheqsve q i donim, i kemi pshpritur me vete si shptimtart tan. Po vall, kta na kan br ne? Kta kan vendosur pr diellin a shiun mbi ne? Kan br jetn a vdekjen ton? Si kemi mbijetuar? Pse jemi kta q jemi? Disa thon q jemi t till se kshtu desh Zoti. T tjer, kshtu desh fati. T tjer, ngaq sditm t bjm histori m t mir. Histori? E na qenka kjo mma Histori? Kush e bn at?
  Nj msuesi im i historis ndonjher shprthente e thoshte: O vend i vogl me halle, q nuk di ta lexosh mir historin. Lexoje dhe msoje at. Nuk t lejohet t jesh pa kujtes, pa ndrgjegje historike. Msimet e saj duhet t t hyjn n pun.
  Jo gjithmon nj popull si yni e sa yni mund t vendos pr historin e tij. Jo gjithmon sht pyetur populli te ne, pr t marr vullnetin e tij n vendimet q jan marr nga udhheqsit e tij. E kundrta ka ndodhur. Por ja, sidomos tani n demokraci, s paku njher n katr vjet dhe t vegjlit mund t vendosin e ta thon vet far duan dhe far nuk duan tek ata q i drejtojn politikisht. Ti zgjedhin vet udhheqsit e tyre.
  Jemi n fushat. Politikant na thon: ju jeni sovrani, ju vendosni. Dhe vrtet, ne ua japim atyre autoritetin q t na udhheqin. Jemi nj sovran ende foshnj, nj sovran dhjetvjear, i papjekur n demokraci. Por duhet t vendosim. Dhe ktu sht puna. Si duhet t vendosim. Ndaj m vijn ndr mend fjalt e atij msuesit tim t historis. T vendosim, duke iu drejtuar ndrgjegjes son historike. Ndrgjegjia jon politike sht e al, jo e regjur. T besojm te prvoja. M shum se te ato q shohim n fushatat lodhse elektorale, m shum se tek ato q dgjojm, bjm mir q ti mbyllim syt e vesht e t prqendrohemi thell n vete. T gjejm koh e t biem n t thella. Nse nuk kemi nj prvoj t pjekur demokratike, kemi nj prvoj t gjat t jets n vshtirsi. Kemi at se si kemi ardhur deri ktu npr kohra, se si kemi mbijetuar e jetuar, se si kemi gabuar dhe psuar. T gjith kt hambar kujtese duhet ta bluajm mir e mir dhe ta dgjojm zrin q vjen prej tij. Zrin e prvojs s mbijetess son. Prvoja nuk t l n balt. Prvoja historike, ndrgjegjia jon historike, aq e gjat, aq e hidhur. Duhet ta lexojm mir dhe ta dgjojm mir kt thesar. Jo t harrojm, as t shkujdesemi. As t lejojm q t na trheqin pr hunde, npr tym e mjegull.
  Jemi nj vend i vogl. Shpesh historia jon sht pjell e lojrave t mdha botrore. Ndonjher pjell e fatkeqsive, e dshprimeve, e moskuptimeve t t mdhenjve. Ky njerzim, t cilin e adhurojm, e studiojm, e dgjojm me nj ndjenj prej t vegjlish, q zult i krkojm ndihm dhe miratim, q i lutemi t hap syt e zemrn t na shoh, t na dgjoj, t na kuptoj e zemrbutsisht t na pranoj, ky njerzim ka dhe hallet e tij. Ai her-her na ka dgjuar dhe duhet ti jemi mirnjohs. T prmendim rastin m t fundit: pa ndihmn e Njerzimit t Madh, ku do t ishte Kosova sot? Dhe po ky, ky Njerzimi i Madh, do t vendos pr fatin e tij m tej. Pa buk mbetm ndonjher. Pr marrzin e turpin ton, t t gjitha krahve t politiks son, mbetm dhe pa shtet. T Mdhenjt na u gjendn pran. Prap na gjenden edhe sot. Demokracia qenka e vshtir. Po askush nuk t merr gjithmon pr dore. E pastaj, ky Njerzimi i Madh nuk sht prher nj at qiellor.
  Shekulli i njzet provoi se burrat e shtetit, t gjithditurit, t fortt sundimtar t bots, ashtu si duken kur hedhin ca firma n fund t luftrave a t epokave historike, ndaj asaj q quhet Nna Histori, ndodh q jan aktor a shrbtor t vegjl. Edhe gabojn. Ndaj ne duhet t dim ti hapim syt katrsh.
  Burrat e shtetit duhet t dim ti zgjedhim. Sa pushtetar-pushkatar, sa qeveritar demokrato-tar e komunist-ar pam n kaq vite q me kongrese, vendime, parlamente, me ushtri, me thesare e prona pr vete, me partiak, kongresmen e plenumist na thoshin kshtu e kshtu t bni, se kndej jan t mirat. Dhe tranzicioni vazhdon. Dhe Nna Histori tund kokn e piklluar atje pas perdes.
  Ne jemi ata q jemi. Vendimet e mdha historike pr ne, e dim se cilt i marrin. Duhet ta dim mir vendin ton n kt bot. Popujt e mdhenj, ata q bjn historin, edhe mund t gabojn. Ne duhet ta lexojm mir historin e prvojn. Dhe ti lexojm dit pr dit. Ne mund t ankohemi nga politikant tan, por dhe vet si popull, si zgjedhs nuk kemi qen engjj. Kemi gabuar e kemi psuar shum keq jo nj her. Kemi gabuar n vendimet pr shtetin dhe n ato pr familjen ton. Dikur sna pyesnin, kur vendosnin pr ne, tani q na pyesin, pse t gabojm? Shpesh n kt bot, sidomos te ne, marrzia sht m e madhe se arsyeja. Ndaj me instikt midis ktyre t dyjave, marrzis dhe menuris, duhet gjetur prher nj shteg. Ta nuhatim shtegun me thesarin e prvojs, me msimet e historis dhe ta ndiekim. T mos biem nn ndjenjn e fatalitetit. As n verbrin e euforis. Dhe kur nga verbria jon nuk shohim asgj, prap duhet t veprojm. Me logjikn e historis dhe t prvojs, t veprojm. Duke mbajtur fort duart n timonin e instiktit, t veprojm. Deti i prvojs, i arsyes, pa instiktin nuk mjaftojn. T mdhenjt e ksaj bote shptojn vetiu. T vegjlit duhet ti hapin mir syt. ǒna mbetet? T dim, t njohim, t guxojm nisur nga prvoja, nga psimet e vjetra dhe nga ato m t fundit, m t fresktat dhe t veprojm. T dgjojm instiktin e mbijetess. Ky sht ligj i t vegjlve.
  Si t votojm? T gjith kta burra t politiks ti q je zgjedhs, i njeh. Shko t votosh. Vepro jo me bindje. Ndonjher ska m tradhtare se bindjet. Se shpresat. A nuk e pe t bn n gjysmshekullin q shkoi ato gjoja bindjet e tua? Instinkti yt dhe kurrizi yt ti njohin e ti din hallet m mir se bindjet q gjasme ke n kok. Ti njohin m mir se sa partit, sesa OSBE-t, a sesa t gjith OKB-t n bot. Nuk them q t mos i dgjosh kto, por vendos me instiktin tnd. Instikti i mbijetess na ka mbajtur gjall si popull, si komb, si njerz, si shqiptar ktu e kudo ku ka shqiptar. Ai nuk gnjen. Mos e mbush kotruven e mendjes me brokulla. Popujt e tjer n bot kan par thell brenda vetes, pa kan vepruar. Edhe ata pa halle nuk jan, por jo kshtu cop e ik si ti. Votojn a nuk votojn, atyre edhe nuk u prishet shum pun. Ty, dhe n t ka zn dora ndonj para, ndonj biznes, ndonj pun, t prishet e ardhmja, po nuk dole t votosh. Edhe n je n t keqe, n skamje, ty prap t duhet t votosh. Ti dgjo at zrin brenda vetes tnde, instinktin tnd. T gjitha dgjoji dhe shikoji, por vendos me zrin q buron nga rrnjt e mbijetess. Ti ke mbijetuar. E pra, zri i mbijetess nuk gnjen, at dgjo dhe shko voto. Ka nj mundsi pr tu prmirsuar gjrat dhe at e vendos ti.
  Ktu n tok sht nj vend, nj Shqipri, q do rend, mbijetes, mirqenie, mirsi, dashuri, rregulla. Shko t votosh!

  03/07/2005
  KATEGORIA: Analiza Shekulli.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  ka kohe qe ki Bejkua shkruan ne stilin "Cifte me di grika"..

  ne dege ka sqiftere e fellenxa.... Bejkua thote bjeruni te dyve..

  dhe e di qerratai se sqifteri i ka bere mune deges pa e shkrepur gjahtari..pra sacmet do godasin fellenxat..

  Ki eshte Bejko firauni.. nje PATERICE E NANOS.. dhe pike..dhe kur thot brari keshtu nuk e luan topi..

  Ja cthot KOJA JONE.. dhe kjo i duhet Shqiptareve sot.. TE VOTOJNE jo "asgjene" qe predikon Sadik spajuni.. POR PD-ne..


  E le te jete 3 korriku Grahm e fundit e Tosit dhe e gjithe Patericave te Tije..

  --------

  KJ

  ....


  E Diele, 03 Korrik 2005


  GRAHMAT E FUNDIT TE FATOS NANOS

  Kryeministri pritet te zbatoje sot cdo skeme manipuluese. Certifikatat, presionet, rryshfetet, gjithcka per te ruajtur pushtetin. Rritet vemendja e vezhguesve dhe presioni i qytetareve per te ruajtur voten e lire

  E gjitha eshte nje skeme. Perkunder gjithe deklarimeve, se eshte me i interesuar per standartet se sa per rezultatin e zgjedhjeve, Nano po ben cdo perpjekje per te manipuluar votimin e sotem. Mund te thuhet perpjekje fatkeqe, pasi verdikti pro-ndryshimit pritet te jete masiv dhe i qarte, dhe i pandikueshem nga marifetet e certifikatave fallso, presioneve, rryshfeteve, etj.

  Sot do te duket qarte gjithe investimi i klanit te Nanos per te ruajtur pushtetin, duke investuar parregullsite dhe shkeljet. Panorama e qetesise se humur vjen qe ne embrion, pra nga Saranda e bukur. Nje dite para zgjedhjeve, shume qytetare te pyetur atje ende nuk ishin te bindur per te votuar Kryeministrin, pavaresisht investimeve miliona dollareshe qe kane rene si shi ne kete qytet, qysh se kryesocialisti u caktua si kandidat.

  Kujtesa e Nanos dhe skotes se tij te kandidaturave per qytetaret dhe hallet e tyre vetem nje muaj para 3 korrikut, eshte transkriptuar drejt nga votuesit si nje arrogance prej se ciles duhet bere divorci.

  Me konkretisht, sipas te gjithe te dhenave te besueshme, Nano ka aktivizuar sistemin e certifikatave fallso, cka do te tentoje shumezim te votave per PS-ne ne disa qendra votimi. Rryshfetet e dhena ditet e fundit, por edhe pak kohe me pare, do te synojne ta prodhojne efektin pikerisht sot. Presionet gjithashtu, vecanerisht ndaj kandidateve dhe perfaqesuesve te LSI-se.

  Per te gjitha keto manovra, vezhguesit nderkombetare jane sinjalizuar ne kohe dhe kane rritur vigjilencen. Ne disa zona problematike, ku perplasen kandidaturat emblematike te PS-se dhe PD-se, pritet te kete nje numer te shtuar monitoruesish.

  Kjo se pari i ben premisa te deshtuara perpjekjet nanoiste. Se dyti, eshte shkurajuese per skemem e Nanos fakti i njohur se nese luhet kesaj radhe me voten, arkitekti i kesaj loje nuk eshte hic me pak se sa autor i nje destabilizimi social qe s'dihet se c'pasoja mund te sjelle ne vend.

  Megjithate, edhe duke qene i ndergjegjshem se manipulimi i votes eshte mbyllja me e keqe qe i ben karrieres politike, Nano serish do te tentoje. Keto jane grahmat e fundit te nje bishe politike. Ai eshte i detyruar nga rrethanat e tij te dyshimta te levize cdo gure per te qendruar ne pushtet. Ndryshe, renia ne opozite i shkakton disa drama. Fillimisht klani i tij i ngushte do te rregjohet edhe me teper, pasi askush nuk do te kete me nevoje per te. Do te kemi te bejme se shpejti me nje te vetmuar te madh. Pos kesaj, drejtesia do te kerkoje llogari per vjedhjet monstruoze qe jane bere ne vend, dhe nuk mund te mos dale edhe emri i tij n` keto procese ku bashkepunetoret e tij te ngushte jane aktoret kryesore. Duke humbur, ai zhgenjen edhe bashkeshorten e tij te re, gje te cilen nuk e suporton assesi. Te gjitha keto kane krijuar nje gjendje kafkiake ne koken kryeministrore, keshtu qe Nano do te jete ne krye te cdo operacioni per te ndaluar metamorfozen.

  Mirepo kjo eshte vetem situata e mjere personale e nje qytetari. Shqiptareve u intereson e ardhmja e shumices, dhe ndryshimi qe pritet pas 3 korrikut. Askush nuk ka ndermend te sakrifikoje apo te lejoje cenimin e votes se tij per shkak te aventures se nje njeriu. E kunderta merr sot shprehje. Qytetaret e shumices do t'i kalojne me indiferencen magjike grahmat e fundit. Neser festa ze vendin e mungeses se shpreses.

  ----------

 16. #16
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918
  Banditeve komuniste edhe 1 ore u ka mbetur.. Ed Rama ka ca dite qe eshte zhdukur nga ekrani.. Sa te behet qeveria e re direkt duhet te funksionojne gjykatat. Pa asnje lloj nuance per hakmarrje politike. Gjej fakte, hap kangjella, mbyll deren.

  60 % kane votuar. Duke konsideruar emigrantet qe mungojne, besohet se rreth 75 % e zgjedhesve prezent ne Shqiperi kane votuar (sado qe u munduan kuqaloshet qe te votonin vetem veteranet)..

  edhe 1 ore!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Sapo erdha nga votimi. Si asnjehere tjeter kam ndenjur 1 ore e gjysem ne radhe per te votuar. Nuk kam pare asnjehere tjeter kaq shume njerez qe votojne. Besoj se eshte shenje per mire.

  Gje qe nuk me pelqeu ishte turiri i Arben Ahmetajt qe zgerdhihej kur thoshte se une e kam te sigurte fitoren ne oren 4 p.m ne nje konference shtypi.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  nuk flet kot hajdut ahmeti..

  Kan fituar PS .. keshtu tha gramoz Ruci..

  parja blen ..

 19. #19
  heretic Crusoe Maska e darwin
  Antarsuar
  25-08-2004
  Vendndodhja
  under the microscope
  Postime
  1,918

  Talking

  ble opingen..

  Tiranesit u kane fikur deren derrave te kuq. Kur i kane shporr nga Tirana 'e lavdishme e Rames' merre me mend se c'behet poshte e lart.

  iken iken... edhe njehere, gjehen faktet, jepet vendimi, hapen kangjellat, mbyllen dyert dhe flaken celsat.

  Kolomb te thashe qe do i shporrim


  ti Humdinger, se paske dhe steme te Lazio-s..

  kane votuar 1 700 000 vete.. s'ka me indiference dhe veterane te nderuar.

  do te shihni ne darke
  Ndryshuar pr her t fundit nga darwin : 03-07-2005 m 14:49

 20. #20
  ................
  Antarsuar
  19-11-2004
  Postime
  1,110
  Gjumi letargjik...vazhdon

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. PS el fushatn, Rama: T shkruajm nj faqe t re n historin e vendit
  Nga _AuLoNa_ n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 159
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 12:50
 2. "Nano Ik", protesta srrisht n Bruksel
  Nga Asteroid n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 02-05-2004, 12:07
 3. Strategjia e opozits n zgjedhjet lokale
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-08-2003, 11:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •