Close
Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 165
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956

  Jetshkrime nga njerz t menur!

  ZOLA, Emil

  ZOLA Emil (1840-1902) romancier francez, prfaqsues i natyralizmit n letrsin frnge

  * Alfons Dode i tha Emil Zolas:
  - Esht nj autor q i kalon t gjith.
  - E si quhet? - pyeti Zola me kureshtje.
  - Rinia!
  Ather Zola vazhdoi:
  - Po, por ka edhe nj kritik q do t'i bj gjykimin.
  - E kush sht pra?
  - Rinia, - u prgjigj Zola.


  * Kur Berzhera iu drejtua Zolas me shprehje falenderimi, romancieri i madh e ndrpreu menjher:
  - Berzhera, un nuk kam votuar aspak pr ju.
  Zola pr mossuksesin e komedis s tij thoshte:
  - Oh, ky mossukses m rinon, m bn t kthehem n moshn njzet-vjeare. Suksesi i Asomuas m bri t squllt. Kur mendoj pr serin e pafund t romaneve q m kan mbetur ende pa shkruar e ndjej se vetm n gjndje lufte dhe tensioni mund t shkruaj dika t mir.
  Zola ishte njeri q nuk pyeste pr para. Ai mund t shpenzonte me tepri po t mos e frenonte e shoqja.
  Kur ishte fmij t parn monedh prej njzet soldash q i ra n dor e shpenzoi pr t bler nj portofol q kushtonte nntmbdhjet solde. Brenda vuri t vetmin sold q i kishte mbetur.


  * Zola ishte ende i ri kur sapo filloi t shkruante. Ai bnte jet shum t keqe dhe shpesh detyrohej t linte peng pantallonat e vetme. Ather rronte n shtpi i veshur me kmish. Gruaja i quante ato dit "ditt kur Zola vishej si arab". Ai nuk kujtohej pr varfrin e tij se e kishte mendjen vazhdimisht te nj poem q do t shkruante n tre pjes:
  Gjeneza, Njerzimi, E ardhriija. Ajo do t ishte historia ciklike e planetit ton para dhe pas daljes s njerzimit. Zola ishte shum i lumtur pr gjendjen e tij dhe pr suksesin e ardhshm letrar.
  - Nuk di ende se 'do t bhem, - thoshte ai, - po me siguri dika do t bhem.
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  XENONI  XENONI (340-254 p.e.s.) filozof grek i lashtsis  * Xenoni e hapi shkolln e tij n portikt e Stoas q do dit mbushej ,me shum student. Ai ishte shum i ashpr me ta dhe krkonte qetsi. Xenoni thoshte;
  - Natyra na ka dhn dy vesh dhe vetm nj goj q t dgjojm shum dhe t flasim pak.


  * Nj prej parimeve themelore t filozofis se Xenonit ishte se, njeriu i nnshtrohej fatit t paracaktuar dhe t pashmangshm. Nj shrbtor i tij vodhi dhe filozofi dha urdhr q ta rrihnin.
  - Po un jam i paprgjegjshm, - krkoi t shfajsohej shrbtori, fati e do q un t vjedh.
  - sht e vrtet, - u prgjigj Xenoni, - fati e do q ti t vjedhsh dhe po fati e do q ti t rrihesh mir.


  * E pyetn filozofin Xenon n se duhej t dashuronin njerzit e ditur. - Pr t bukurat do t na vinte shum keq, - u prgjigj filozofi, - po t dashuroheshin vetm nga budallenjt.


  * Ambasadort e mbretit t Persis, t ftuar nj nj banket po tregonin pr zotsit e tyre. Vetm filozofi Xenon nuk tha asnj fjal. Athere ambasadort i than:
  - Por n qoft se ti nuk thua asnj fjal, ather do t'i themi pr ty mbretit ton?
  -1 thoni, - u prgjigj Xenoni, - se keni par nj plak q dinte t heshtte mir n tryez.
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #3
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  XHILI, Beniamino  XHILI Beniamino (1890-1957) tenor i famshm italian  * Kur ishte ende fmij e ma e vinte t kndonte dhe e dgjonte me dhimbsuri t madhe.
  Nn, a kndoj mir? - e pyeste voglushi.
  - Po, ke z t bukur. Por mos harro se pr t knduar duhet t kesh guxim dhe t'i duash shum t gjith.  * T gjith ata q dgjonin zrin e bukur t Xhilit e nxitn t studionte pr kanto. Familja bri sakrific dhe e drgoi t studionte n Rom. Ktu hasi n vshtirsi dhe e krcnoi uria. Pr t jetuar iu desh t ndrronte njqind zanate: shrbtor farmacie, fatorino, fotograf etj., Me asnj nga kto nuk siguroi mjetet pr jets. Shpesh Xhili duhej t knaqej duke knduar... n vend q t hante. Ai jetoi n at koh me nj letrar dhe m skulptorin XanetP. Ata e dgjonin fqinjin e tyre kur kndonte n papafingo. Kur e takonin npr shkall e ndalonin dhe pyesnin me kureshtje pr studimet e tij. Ata parashikonin nj t ardhme t shklqyer pr t. Kjo ishte e vetmja knaqsi pr djalin e ri.


  * M 1914 nj mecenat amerikan shpalli n Parma nj konkurs pr kngtart e rinj t bots. Midis konkuruesve mori pjes edhe Xhili. Ai zuri vendin e par midis tenorve.
  N skedn e tij komisioni shkroi: "M n fund e gjetm tenorin".
  Ky sukses i madh i solli Xhillit ofertn pr rolin e par te "Xhokonda". Me kt shfaqje Xhili deputoi i drojtur, me ankth t madh, po edhe me sukses t dukshm. Q ather Xhili u b i famshm.
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #4
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  XHONSON, Beniamin  XHONSON Beniamin (1574-1637) dramaturg i njohur dhe letrar anglez  * Kur Xhonsoni botoi fjalorin e tij dhan nj pritje. Nj zonj i tha autorit:
  - M e madhja vler e fjalorit tuaj sht se keni ln jasht t gjith fjalt e turpshme.
  T gjith t pranishmit qeshn pr padjallzin e zonjs dhe Xhonsoni e shpjegoi kt t qeshur duke thn:
  - Zonj e dashur, ju kshtu jepni t kuptoni se i keni krkuar t gjitha nj pr nj.
  Xhonsoni ishte bir i nj muratori. N fillim ai deshi t merrte zanatin e t atit. Shum shpejt mjeshtria e babait nuk i plqeu m sepse nuk prputhej me ndrrat e tij. Brodhi gjithandej duke ndrruar shum zanate, deri sa hyri si aktor komik n nj trup teatrale. Ktu nisi t shkruaj komedi. N njrn, q arriti t vihej n sken, pati rol t rndsishm nj aktor i ri. Suksesi i madh bri q komedia t duartrokitej edhe pse nuk kishte shum vler. Ky aktor i ri ishte Uiliam Shekspiri. Pr t ky ishte fillim i mir.


  * Xhonsoni e urrente shum esterfildin. Pr kt thoshte: "Pr mua mund t jet njeri i zgjuar midis lordve, por midis njerzve t zgjuar nuk sht vese nj lord".


  * Xhonsoni ishte pr drek te nj zonj pedante, q i mbajti leksion pr barazin e njerzve. Xhonsoni i mrzitur m kot krkonte q zonja t ndrronte bised. M n fund u ngrit dhe vuri nj kamarier n vendin e tij.
  - 'bni? - i tha zonja e habitur.
  - Oh, asgj, - u prgjigj Xhonsoni, - vura n praktik at q ju po mbroni me aq zjarr
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #5
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  XHORDANO, Luka  XHORDANO Luka (1632-1705) piktor i shquar napoletan  * Xhordano nisi t pikturonte sapo mbushi pes vje. Rastisi q pran dyqanit t babait t tij kaloi piktori Masimo Stanconi. Ai u ndal pr t par fmijn e vogl q po pikturonte n mes t rrugs. Pasi e prkdheli i tha:
  - Ky fmij kur t rritet do t bj q t flitet shum pr t.


  * Babai i Luks ishte piktor i rndomt. Nj her mori prsipr t bnte nj afresk n nj kish. Duhej t bnte figura fmijsh t vegjl por kmbt e tyre nuk i pikturoi dot vet. Kur po hanin n tryez tha se do t shkonte t gjente nj piktor tjetr.
  I ati shkoi t gjente nj piktor dhe e la Lukn t ruante punn e filluar mbi armaturn e kishs. Luka mori penelat, vizatoi, pastaj e ngjyrosi njrn nga figurat e fmijve kaq bukur sa edhe ai vet u habit. Kur erdhi i ati me piktorin q do ta ndihmonte, pyetn se kush e kishte pikturuar at fmij. Ata nuk e besuan Lukn e vogl, i cili pr t'u treguar atyre prfundoi me sukses dhe fmijn tjetr.

  * Kur ishte nxns shkolle studionte shum, nuk knaqej me ato q i jepte msuesi dhe kopjonte veprat e piktorve m t shquar. Kur shkoi n Rom pr t par pikturat e Rafaelit i kopjoi disa her me radh pr t deprtuar n t gjitha sekretet dhe hollsit e pikturs. Ai e kishte kopjuar dhe rikopjuar disa her nj tablo t shquar t kohs.
  I ati kur shkoi n Rom pr ta takuar, e gjeti n kishn e Shn Pjetrit duke pikturuar. Ishte zhytur aq shum n pun, sa nuk dgjoi as zrin e tij. U prmend vetm ather kur babai e prqafoi.


  * N Napoli ishte nj tregtar pikturash, nj far Romer, njeri tepr i shkatht n profesionin e tij dhe shum i aft pr t dalluar plhurn e tablove t vjetra. Ai blente tablo edhe nga Luk Xhordanoja. Lukn e ri ai e paguante pak dhe tablot ia vlersonte si fillestar. I fyer nga ky qndrim ai pikturoi disa tablo sipas mnyrs s Ticianit dhe t Tintoretos.
  la drgoi Romerit me nj njeri tjetr, q i paraqiti sikur t ishin origjinale. Romeri i pagoi mir.
  Mbas pak Luka shkoi vet te Romeri. I oi nj tablo, kur i krkoi q ta paguaj pak m mir i tha:
  - Po mir, hern e fundit m ke paguar shum!
  Ai nguli kmb se kjo nuk ishte e vrtet. Luka tregoi me gisht tablot q pak m par Romeri i kishte bler si t Ticianit dhe Tintoretos. Pr t'ia vrtetuar plotsisht i tregoi se n nj knd t fsheht kishte vn firmn e tij. Romeri u pikllua shum q ishte gnjyer, sepse mbahej edhe si njohs shum i mir i pikturave. Luka e qetsoi me fjal t ngrohta duke i premtuar se do t'i bnte edhe tablo t tjera.


  * N Firence nj piktor cmirzi i tha mikut t tij, nj poeti, q t bnte nj satir t ashpr kundr Luks. Kt ai e shprndau, por Luka nuk u shqetsua. Kur e takoi poetin q kishte br satirn i tha:
  - Miku im, satira juaj nuk m ka shqetsuar aspak, madje, ajo ka disa vargje q m plqyen shum. Por pse nuk e prdor aftsin tnde pr nj
  pun m fisnike?
  Poeti u largua i turpruar nga Luka dhe qysh ather shkroi vetm
  lavde pr piktorin e shquar.


  * Xhordano kishte kujtes t shklqyer. Duke diskutuar me shokt e tij pr nj tablo t nj autori t njohur, nuk ra n ujdi pr vendosjen e figurave. Luka, q e kishte par njzet vjet m par, mori nj laps dhe e vizatoi tablon ashtu si ishte n t vrtet.
  Nj her tjetr kur ishte kthyer nga Spanja u ftua pr drek te nj miku i tij. Pasi hngri, krkoi kruese dhmbsh. Shrbtort i than se nuk kishin n shtpi, i kishin harruar n Napoli.
  - Jo, jo- tha Luka - ka, po shikoni mir n at kameran prapa dritares s kuzhins. M kujtohet se i kam ln vet disa t till hern e fundit q isha pr drek ktu para se t shkoja n Spanj.
  Ata shkuan dhe i gjetn n vendin e treguar prej tij.


  * Kur ishte n Spanj, n Napoli u hap lajmi i rrem pr vdekjen e Luks. Pr ta siguruar gruan e tij se ishte shndosh e mir mori nj letr bixhozi, nga ato q kishte n dor kur luante, vizatoi prapa portretin e tij dhe ia drgoi asaj nprmjet nj napolitani q kthehej n Itali.


  * Piktorin Luk Xhordano e thirrn pr t pikturuar n Oborrin e Karlit II t Spanjs. Kur po punonte, erdhi mbretresha pr ta vizituar. Ajo nisi ta pyeste pr gruan e tij, duke shprehur dshirn q ta njihte. Pr t knaqur kuriozitetin e saj, n tablon q kishte n dor, Xhordanoja, filloi t pikturonte portretin e gruas s tij. E bri kaq shpejt, saq mundi ta mbaronte kur mbretresha ende nuk e kishte mbaruar fjaln.
  - Ja portreti i gruas sime, - i tha piktori.
  Mbretresha u habit se ai e pikturoi shum shpejt. Ather i dha nj brez t bukur me perla dhe iu lut q t'ia jepte gruas si dhurat.


  * Mbretresha e Spanjs kishte nj xhuxh. N oborrin e saj, kur po flitej pr portretet, ai i tha Luks:
  - Pr mua Luka nuk ka pr t br kurr ndonj portret, sepse un nuk kam pozuar kurr ndonjher prpara tij.
  N kohn q shkurtabiqi fliste, Luka nxori shpejt nj cop letr dhe pa mbaruar t qeshurat e t pranishmve, portreti ishte gati.


  * Xhordonoja pikturoi portretin e nj klienti. Ai nuk po vinte ta merrte se '- kishte para. Ather piktori e ekspozoi portretin n publik me kt hkrim: "Jam ktu sepse pronari im nuk ka t holla q t m marr". i turpruar krkoi hua parat q i duheshin dhe e mori portretin.
  My silence doesn't mean I am gone!

 6. #6
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  XHOTO  XHOTO (1265-1337) piktor i madh italian i epoks s paralindjes  * Ishte dhjet vje, kur ruante bagtit n nj lndin. Ather kohn e kalonte duke vizatuar me thngjill figura kafshsh mbi gur. imabue, piktor i shquar, pa vizatimet e bariut t vogl dhe i krkoi t atit ta drgonte pr t ndjekur studimet. E drguan n Firence, n studion e nj piktori ku edhe u b mjeshtr.


  * Kur ishte ende fmij n studion e imabues vizatoi nj miz mbi hundn e nj figure t br nga .mjeshtri. Ai u kthye n studio, e pa "insektin" dhe bri me dor q ta largonte. Disa her e prsriti kt veprim por "miza" nuk fluturoL
  Kur Xhoto pikturonte n nj kish t Padovs shkoi pr ta vizituar Danteja.
  Pr fmijt e shmtuar t piktorit Danteja tha:
  - M habit, miku im, q si piktor i shklqyer ke br pr t tjert pun t bukura, kurse pr vete pun t rndomta.
  Dhe Xhotoja ia ktheu:
  - Po kto jan punt e nats, kurse pikturat jan punt e dits.


  * Nj dit shum t nxeht mbreti i tha piktorit:
  - Xhoto, po t isha n vendin tnd, n kt vap un do t kisha ndrprer punn.
  - Edhe un do ta kisha br po t isha n vendin tuaj, - tha Xhoto.
  My silence doesn't mean I am gone!

 7. #7
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  VAGNER, Rihard  VAGNER Rihard (1813-1883) kompozitor, dirigjent, kritik arti e dramaturg gjerman  * N rinin e tij Vagneri nuk mendonte gj tjetr vese si t siguronte para pr t luajtur me letra. N dark hynte n lokalin e lojs ku rrinte deri n mngjes. Atje humbiste vazhdimisht. Nna shqetsohej pr qndrimin e tij t padenj dhe pikllohej q i biri kthehej aq von n shtpi. Nj mbrmje e ngarkoi t birin q t'i merrte pensionin. Me kto para ai luajti deri sa i humbi t gjitha, prve nj monedhe t vogl. E vuri edhe monedhn e fundit, por kt her fitoi. Fitoi edhe disa her t tjera deri sa siguroi pensionin e nns. Ather ai u betua se nuk do t luante m dhe e mbajti fjaln gjat gjith jets.


  * M 1839 nj poet dhe muzikant i ri gjerman u largua nga vendi i vet dhe shkoi n Franc pr t shfaqur veprat e tij me nj letr rekomandimi pr drejtorin e opers s Parisit.
  N kt letr shkruheshin vetm kto fjal:
  "I dashur mik, ma hiq qafe kt budalla".
  Dhe ky "budalla" ishte vet Vagneri.

  * Muzika vagneriane u vlersua von jo vetm nga publiku i gjer, por edhe nga muzikantt e shquar. Rosini m 1865 thoshte:
  - Nuk do t arrij kurr ta kuptoj edhe sikur t rroj sa Noja.


  * Verdi po at vit i shkruante nj mikut t tij muzikant:
  "Kam dgjuar simfonin e opers "Tanojzeri" sht nj mall pr
  budallenjt".
  Dhe Berliozi mbas "Tristanit" deklaroi: "Ai sht i mendur, i mendur
  e pr t'u lidhur".


  * Vagnerit, i plqente muzika e Rosinit. Tregon vet se kur po kompozonte "Lohengrinin" u shkput nga puna pr t dgjuar "Vilhelm Telin". Nj her nj princsh tha:
  - Po ju them n konfidenc se mua m plqen shum muzika e Rosinit, por mos ia thoni kt vagnerianve sepse nuk do t ma falin kurr.


  * Xhuzepe Verdi e admironte shum opern "Tristani dhe Izota" t Vagnerit. Ai thoshte pr t:
  - Prpara ksaj ndrtese gjigande rri gjithnj me tmerr dhe me habi, dhe nuk e kuptoj sesi mund t jet e nj njeriu kjo vepr. Akti i dyt sht nj prej veprave m madhshtore t shpirtit njerzor.

  * Vagneri i donte shum kafsht. N shtpin e tij kishte nj kafaz t madh me majmun. Shkonte vazhdimisht n kopsht pr t vizatuar nj buf. Kur shkruante thrriste:
  - Ja natyra pa maska. sht e egr por e iltr. Ky buf e ka kokn si t luanit.
  Kur i tregonte mikut t tij pr dashurin e madhe q kishte pr t, i thoshte:
  - Un ju kam n zemr midis gruas, luanit dhe qenit.


  * Vagneri kishte sjellje t uditshme dhe krejt t veanta. Ai e ndrtoi vet varrin e tij kur ishte gjall. Varrin e ngriti n kopsht n pjesn e poshtme t shtpis dhe fare pran saj. Kur kishte miq t ftuar n tryez shpesh u fliste pr varrin dhe pr vdekjen e tij.
  - Miqt e mij - thoshte ai, - edhe kur jeta na buzqesh shum, jemi gjithnj pran, vdekjes. Kam dshir t madhe t'ju tregoj varrin tim.
  T gjith t ftuarit shkonin pr t vizituar varrin e tij.


  * Kur ishte n humor t mir Vagneri e shpotiste shpesh muzikn.
  Kur bheshin provat e "Mjeshtrve Kngtar"1' nga fundi i aktit t dyt, u tall me interpretuesit:
  - E po muzik sht kjo? far malli sht ky?
  Pastaj mjer ai q i bnte edhe me t voglin qortim pr muzikn e tij, qoft edhe pr muzikn e kohs s tij rinore pr "Riencin"2) pr shembull.


  * N nj nga operat e fundit t "Parsifaltit"3) nj nga figurantt nuk rrinte n vendin e tij. Vagneri i zemruar tha:
  - 'bn atje, more, cop hajvan? Shko n vendin q t takon.
  Tjetri u bind, por u tha t gjithve se nuk do t merrte pjes n shfaqje n qoft se Vagneri nuk i krkonte t falur. Mjeshtri e mori vesh kt, u afrua te figuranti dhe duke qeshur i tha:
  - Un t quajta nj "cop gomar" dhe kam br padrejtsi, sepse ju jeni nj gomar i tr.


  * Vagneri ishte nnt vje kur dgjoi pr her t par Freischut t Veberit. Kjo shfaqje i la mbresa aq t thella sa ai vendosi q t bhej muzikant dhe t imitonte Veberin. E ma, pr t knaqur dshirn e tij, e oi djalin te mjeshtri Human q t merrte msime n piano. Kur e dgjon Vagnerin q interpretoi plot me gabime msuesi i inatosur tha:
  - Kur t rritesh mund t bhesh 't duash, po muzikant kurr. Ather nna e drgoi te nj msues tjetr pr t msuar violinn. Por edhe ai i tha se ishte nxnsi m i keq q kishte.
  - Si mund t bhesh muzikant, - i tha e ma, - kur nuk mund t msosh dot asnj instrument?
  - Nuk ka rndsi, - u prgjigj Vagneri, - un po t them q do t bhem muzikant dhe ke pr t par se do t bhem.  * Muzikn e Rosinit e nnmonte dhe e quante pjes pr kitar. N vitet e fundit t jets s tij ndrroi mendim:
  Kur Vagneri vajti n Venedik nj mbrmje u ul me familjen e tij n kafe "Floria" . N mes t sheshit po luante banda. N nj ast pushimi Vagneri u ngrit, kaloi n mes t turms q rrethonte ekzekutuesit u afrua te dirigjenti dhe tha:
  - Jam Vagneri, - tha.
  Mjeshtri i orkestrs, i befasuar nga ky prezantim u prkul me nderim t madh para muzikantit t shquar. T gjith orkestrant e rrethuan me admirim. Vagnreri u bri atyre lavdrimet e rastit pr interpretimin e mir, q i habiti orkestrant.
  - A mund t luani pr mua sinfonin "Laraska Vjedhacake", - i pyeti Vagneri.
  - Mjeshtri u b cop pr t knaqur Vagnerin.


  * Roshi ishte nj npuns i varfr i dogans q e donte shum poezin dhe t dieln. T vetmen dit t lir q kishte e kalonte duke br vjersha kur hyri n zyrn e tij, dgjoi nj t huaj gjerman q ankohej pr vonesn n dogan. Roshi ndrhyri:
  - Si ju quajn? - e pyeti t huajin.
  - Rikard Vagner!
  - Jam i lumtur, - u prgjigj Roshi, - q i shrbej nj muzikanti t madh.
  - Po si m njoht?
  Si prgjigje ai nisi t kndoj disa pjes nga "Tanhojzeri".
  - Ah, - ia bri Vagneri, - kjo sht nj shenj e mir. Nesr hajde t ham mngjesin s bashku.
  Muzikanti i madh dhe poeti i vogl u morn vesh kaq mir sa ditn tjetr Vagneri i dha Roshit detyrn q t prkthente frngjisht Tanhojzerin
  My silence doesn't mean I am gone!

 8. #8
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  VERDI, Xhuzepe  VERDi Xhuzepe (1813-1901) kompozitor i shquar italian  * Xhuzepe Verdin kur ishte fmij e shptoi nga terrori austro- rus e ma, e cila e futi n fillim n sakristi dhe pastaj n kmbanore t kishs. M von Bepini i vogl ra n nj kanal me uj. Atje do t mbytej po t mos e shptonte nj njeri q kaloi aty pari. N nj kish ra rrufeja dhe vrau priftin me katr vet t tjer, ndrsa Verdi q ishte aty pran tyre prsri shptoi.


  * Q kur ishte fmij bri pun t ndryshme n hotelin e vogl t babait. Atje ai shpesh i linte punt mnjan dhe ngulte vshtrimin n qiell.
  Gzimin m t madh djali i vogl e kishte kur nj violinist shtits ndalonte para shtpis s tij dhe i binte instrumentit. Ai ather linte do gj dhe dgjonte melodit q dilnin nga telat e violins. M von Verdi u b mik i violinistit t varfr. Ai zbuloi te fmija prirje t theksuar pr muzik, foli me prindrit dhe i kshilloi q ta drgonin djalin pr t studiuar muzik. Ai parashikoi t ardhmen e madhrishme t Verdit.


  * N moshn tetvjeare i ati sakrifikoi pr t'i bler nj spfnet^ t vjetr. Kjo vegl muzikore ishte prdorur keq dhe duhej goditje e fort q t nxirrte ndonj tingull. At e qlluan fort duart e Verdit sa u prish shpejt. Nj mjeshtr i mir e rregulloi instrumentin pa asnj shprblim.
  - Bepini juaj, - i tha ai babait t djalit, - tregon nj dashuri t till pr muzikn, sa mua me ngazllen dhe m bn q t mos krkoj asnj shprblim.


  * Verdi, q t dgjonte sa m shum organon hyri n pun n kish. N vend q t bnte detyrn e ngarkuar harrohej duke dgjuar muzik. Prifti e shau rnd Verdin dhe ai shkoi n shtpi duke qar. Ather iu lut nns:
  - Nn, t lutem shum m drgo t msoj pr muzik.
  T dhnat e mira t djalit t vogl dhe zgjuarsia e tij e madhe i vun n lvizje t gjith pr ta ndihmuar me mjetet e mundshme q ai t prparonte. Nj tregtar i pasur i dha parat, nj organist i dha msimet e para muzikore, prifti i fshatit i msoi latinishten. Mirpo prifti q deshi t'i jepte profesionin e vet gjeniut t ardhshm t muziks, thoshte:
  - Nuk e kuptoj, se far bmmi ka ky njeri q t studioj muzik? Kur organisti u smur keq dhe e zvendsoi Verdi, prifti dgjoi duke i
  rn instrumentit t kishs, ndrroi mendim dhe i tha:
  - Biri im, ti ke t drejt, shko pra t studiosh muzik.


  * Verdi i vogl e kishte pasion t madh muzikn. N Buseto nj farmacist Antonio Barezi^ i binte klarinets dhe do mbrmje jepte koncerte bashk me muzikant t tjer. do mbrmje shikonin nj fshatar t vogl, t varfr, q mbshtetej pas murit t shtpis dhe dgjonte. U prpoqn disa her ta dbonin, por m kot. Ai kthehej prap aty pr t dgjuar muzik.
  Ather farmacisti'i tha djalit t vogl:
  - Biri im, meqense t plqen kaq shum muzika, hajde brenda n shtpi t dgjosh dhe mos rri jasht n mes t rrugs, se do t marrsh t ftoht.
  Fshatari i vogl ishte Xhuzepe Verdi. Ai u fut n shtpi gjith druajtje dhe rrinte i fshehur n nj knd. Verdi shkoi disa her dhe krijoi marrdhnie familjare me farmacistin.
  Atje u dashurua me t bijn e tij Margaritn, me t ciln edhe u martua.


  * N moshn nntmbdhjetvjeare Verdi u paraqit si kandidat pr t'u pranuar student n konservatorin e Milanos.
  Dha provim para nj komisioni muzikantsh, ku bnin pjes msuesit m t famshm q kishte Milanoja n at koh. Interpretoi Kapriion n La t Hercit, pastaj priti gjith ankth prgjigjen... por ajo nuk i erdhi. Vetm pak koh m von nj nga antart e komisionit e lajmroi se ishte rrzuar.
  Verdi e ndjeu veten shum t fyer dhe msuesit i erdhi shum keq. Ai e kshilloi q t vazhdonte msimet privatisht, i dha zemr q t gjente ndonj msues. Megjithat, Verdi nuk u ngushllua dhe iku duke u thn t gjithve: - E kuptoni, m quajn t paaft pr muzik dhe m kan rrzuar.


  * Pas duksesit t bujshm t Nabukos, Verdi u b i pamshirshm me libretistt. Ai donte q ata t'i nnshtroheshin vullnetit t tij t fort. Gjithnj bnte ndryshime n librat.
  Njrin nga libretistt e tij q nuk ulej n pun, e mbyllte me els n dhom dhe e lironte pasi kish kryer punn e ngarkuar. Verdi arriti ta nnshtronte libretistin dhe qeshte sa her e kujtonte at ndodhi.


  * Verdi ende i ri, q banonte n Milano, u b shum i njohur.
  Nj dit gjenerali austriak, guvernator i qytetit, e thirri mjeshtrin e ri dhe i krkoi nj marsh pr trupat e tij.
  - Gjeneral, - u prgjigj ftoht Verdi. - Po t doni un kam vetm ariet e trheqjes.


  * Verdi ishte patriot dhe pr kt ka prova t shumta. Q nga "Oberto" (1839) e deri te "Falstafi" (1893) gjith vepra muzikore e Verdit prshkohet nga dashuria e zjarrt pr atdheun.
  do not e muziks s tij ishte nj thirrje pr luft kundr pushtuesit dhe do melodi kthehej n himn popullor.do shfaqje kthehej n nj demostrim patriotik, q shkaktonte zemrimin e policis austriake. N shenj mirnjobjeje kompozoi nj himn kushtuar Maxinit J). Gjat Lufts s Par pr pavarsi prkrahu nnshkrimin e nj dokumenti n favor t t plagosurve n luft. M pas u zgjodh deputet n Parlamentin e par italian.


  * Kur Verdi ishte n shtpin e botuesit pr t'i dorzuar partiturn e Trovatores erdhi nj kritik muzike, i cili e pa partiturn dhe i krkoi leje au-torit q t provonte n piano disa pjes t opers. Verdi ia dha lejen dhe zgjo-dhi vet pjest q kritiku do t luante n piano. N fillim ishte kori Xhitant.
  - Si t duket? - i tha Verdi kritikut. Kritiku nuk mbeti aspak i knaqur. Verdi frkoi duart duke qeshur dhe i dha nj pjes tjetr t opers. As kjo nuk u miratua prej tij.
  Verdi u tregua shum i knaqur dhe e prqafoi:
  - Po far do t thot ky prqafim? - thirri i habitur kritiku.
  - I dashur miku im, - iu prgjigj mjeshtri, - duhet ta dini se un kam br nj vepr popullore q t'iu plqej t gjithve prve kritikve. N qoft se t plqen ty nuk do t'i plqej shumics. Tashti gjykimi yt mohues m siguron suksesin e muziks sime.


  * Opera e par "Oberto" pati sukses t plot. Ajo i siguroi Verdit mbrojtjen e nj siprmarrsi me emr, i cili q nga ky rast pati besim t patundur te muzikanti i ri. Ai i besoi Verdit pr t vn n muzik nj libret me titull "I syrgjynosuri". Po n kt koh siprmarrsi i dha edhe Merelit1J nj libret pr kompozim, por ky nuk e plqeu dhe shkoi te Verdi pr t kmbyer libretin me t. Verdi kishte respekt pr Merelin dhe pranoi ta kmbente. Libreti q mori ishte "Nabuko".
  Nga leximi i libretit t "Nabukos" Verdi mbeti i paknaqur, nuk e plqeu dhe vrapoi te Mereli pr t rimarr libretin e par. U deshn prpjekje t mdha pr ta bindur q t hiqte dor nga mendimi i tij. "Nabuko" ishte krijuar enkas pr gjenin e Verdit, kurse "I syrgjenosuri" ishte i dobt dhe nuk u vlersua fare kur u paraqit n sken.


  * Verdi ishte shum krkues n prova. N Firence provat e "Makbethit" vazhduan tre muaj. Vetm dueti midis baritonit dhe primadons n aktin e par u provua n piano pesqind her. Megjithat, Verdi nuk ishte i knaqur. Kur teatri ishte plot me njerz n shfaqjen e premiers dhe aktort kishin veshur kostumet, mjeshtri thirri baritonin dhe primadonn, i futi n nj sall dhe krkoi nga dy artistt t provonin dhe nj her duetin e famshm.
  Baritoni i lodhur nga provat nuk duroi m dhe thirri:
  - Po kemi br tashm pesqind prova! Dhe Verdi qet- qet i tha:
  - Mbas pak nuk do t m thuash m kshtu, sepse do t bhen pesqind e nj.


  * Provat e "Rigoletos" kishin mbaruar por mungonte knga q tenori duhej t kndonte n fund t aktit. Vetm n provat e prgjithshme, kur tenori ishte shum i preokupuar, Verdi dorzoi t famshmen "La dona e mobile" (gruaja sht e lvizshme). Pr kt arie mori shkas nga nj sonatin e Bethovenit. Publiku e msoi shum shpejt dhe nisi ta kndoj menjher pas shfaqjes s par.
  Viktor Hygoi u zemrua shum me Verdin kur vepra e tij "Ernani" u shfaq n Paris me titullin "I syrgjynosuri". E njjta gj ndodh edhe me "Rigoleton", titulli i veprs s tij t njohur "Mbreti dfrehet". Kjo ndrhyrje e muzikantit italian e inatosi shum.
  Hygoit nuk po i durohej sa ta shikonte shfaqjen, kur dgjoi kurtetin final, n t ciln dy vet qajn dhe dy t tjer tallen, dramaciteti i lart romantik arriti kulmin me emocionet e thella lirike. Ather poeti i madh francez e delkaroi veten t mundur dhe pranoi q drama e tij ishte ndjer m shum nga rivali i tij italian.


  * Franca e donte Verdin ta kishte pr vete dhe i propozoi disa her t vendosej n Paris ku t shkruante opera pr teatrin e tij t madh t muziks dhe t drejtonte konservatorin.


  * M 1862 u dha n Firence "Atila" q nuk pati shum sukses sepse kngtart ishin t paprshtatshm. Kur mbaroi shfaqja siprmarrsi e pyeti Verdin sesii ishte dukur shfaqja.
  - Nj Atila i prkryer, pikrisht n karakter, - thirri Verdi, - aq i vrtet saq t gjith kngtart ishin ostrogot dhe vizigot, barbar t vrtet.


  * N kohn kur kompozonte Traviatn, Verdi ishte n humor t keq. Fliste shum pak dhe rrinte i mnjanuar or t tra n dhomn e tij. Ta lajmroje pr t ngrn mngjesin dhe drekn ishte pun e vshtir. Askush nuk guxonte ta thrriste. Nj mbrmje, kur kishte kaluar nj gjysme ore nga koha e caktuar pr t ngrn dark, e shoqja, Xhuzepina, mori guximin q ta thrriste pr t ngrn. Kur u b gati pr t trokitur n dern e dhoms, u trhoq sepse dgjoi disa tinguj q mjeshtri po prsriste n piano. Verdi e prdorte rrall pianon pr t kompozuar, prandaj s shoqes iu duk e uditshme dhe ndenji prapa ders pr t'a dgjuar. Melodia ishte aq mallngjyese saq ajo harroi prse kishte ardhur dhe syt iu mbushn me lot. Ishte e famshmja: "Lamtumir o e kaluar".
  Ai kishte nj shtpi n Buseto", ku kalonte ort m t mira t jets s tij. - Ktu, - thoshte Verdi, - jam gjithnj n mes t kafshve, t atyre kafshve m t mira q jan me katr kmb.


  * Verdi po shtiste afr shtpis s tij n Sant Agata2), me poetin Gislanconi, autor i libretit t Aids. Jo shum larg vils ishte nj grumbull i madh plehu i rregulluar dhe i sistemuar mir.
  - Un nuk e kuptoj sesi ti e mban kaq afr shtpis nj grumbull plehu, - i tha poeti.
  - Duket q nuk merr vesh nga buqsia. Un e njoh mir vlern praktike t ktij plehu. Kurse ti flet si pr nj gj pa vler. E di ti se ky plehu ktu, q ty nuk ta z syn kushton t paktn pes mij lira?
  - Pes mij lira? Lum ti. Po ky vleka m shum se libreti i "Aids", q sapo ma paguan. Mjeshtri qeshi dhe heshti, por nuk e harroi vrejtjen e poetit. Pastaj i shkroi shtpis Rikordi q t llogaritej nj, dy ose tre prqid mbi t gjitha t ardhurat e kaluara t "Aids" dhe kjo prqindje t'i shkonte libretistit edhe pr shfaqjet e ardhshme.
  Gislanconi arriti kshtu t siguronte t ardhura t mira jasht kontrate.


  * Verdi ishte i prmbajtur n raste gzimi. Kur n Napoli u dha "Aida", megjithse shfaqja ishte triumfale, mjeshtri nuk i tha asgj drejtuesit t orkestrs, Uzilio, q kishte bashkpunuar dhe kishte ndihmuar shum pr realizimin e spektaklit.
  Uzilio i tha:
  - Po si kshtu, as dhe nj shtrngim dore.
  Nj mbrmje pas shfaqjes, kur binte shi i rrmbyer, Uzilio e ftoi mjeshtrin n karroc, q ta onte n shtpi. Verdi pranoi t hip. Gjat rrugs kuajt u trembn dhe karroca u zmbraps. Verdi u hodh prpjet dhe u prplas n qafn e drejtorit t orkestrs.
  - Ah, ja m n fund, m prqafuat, - thirri i knaqur ai.
  Kur rreziku kaloi dhe karroca u nis prap pr udh, Verdi e prqafoi Uzilion dhe i tha:
  - Ky sht prqafim falenderimi, ndrsa ai i pari ishte nga q u hodha prpjet. Pastaj ia dha t qeshurit.


  * Verdi po rrinte n nj kafene t Montekatinit me dy miq t tij. Drejtori i orkestrs s lokalit duke u prkulur me respekt, i krkoi se 'pjes muzikore duhej t luanin pr ta.
  - Zgjidh vet 't duash, - i tha mjeshtri ftoht, - vetm t lutem jo nga malli i Xhuzepe Verdit.
  T dy miqt q e lvduan pr modestin e tij Verdi iu prgjigj:
  - Jo t dashur miq, nuk sht shtje modestie. Dua ta ruaj veten nga dhembja q m shkakton interpretimi i keq i muziks sime.


  * Pr nj nevoj t ngutshme personale, n mesin e nj dimri t ashpr, Verdi shkoi n viln e tij n Sant Agata, ku ndejti nja dy a tre dit. Aty pran kalonin fshatart dhe fmijt e zbathur npr bor. I mallngjyer drgoi njerz n Parma q t blinin njqind pal kpuc me numra t ndryshm, shtatdhjet e pes pr t rritur dhe njzet e pes pr fmij. Kpuct i blen n dy-tre dyqane t ndryshme dhe i fytn bashk n nj thes, ku u ngatrruan njra me tjetrn. N mbrmje mjeshtri i shquar i muziks i bri pal-pal dhe i futi prap n thes. At thes Verdi ia dorzoi priftit t Busetos dhe i tha:
  - U a shprndani atyre q jan zbathur, nuk mund t'i shoh t varfrit q t ecin n mes t janarit, kmbzbathur npr bor. Vetm nuk dua q ata ta marrin vesh q kto kpuc i kan prej meje.


  * E pyetn Verdin se ciln prej operave t tij plqente m shum.
  - sht nj pyetje - tha ai, - q nuk di t'i jap prgjigje.
  Po mund t'ju them vetm kt: po t isha msues muzike do t plqeja - "Rigoleton", po t isha diletant "Traviatn" dhe po t isha as njeri as tjetri do t plqeja "Trovatoren".


  * Xhuzepe Verdi priti gjat n stacionin hekurudhor t Rakolts, sepse treni i tij priste t shkmbehej me at t Venecies. Konduktori i tha kryetarit t stacionit se n nj vagon t klasit t par ishte kompozitori i "Traviats". Kryetari i stacionit, admirues i Verdit, pati rastin e mir q t shkmbente ca fjal me muzikantin e madh dhe po t ishte e mundur t merrte autografin e tij. Mirpo Verdi nuk afrohej leht dhe admiruesit t tij iu dha t gjente rrugzgjidhje. Hapi portn e vagonit dhe i krkoi biletn. Verdi ia dorzoi dhe kryetari i stacionit, pasi e kontrolloi, filloi bisedn pr shrbimin n tren.
  - A nuk po ju shqetson ky vagon kaq i papastr?
  - Po nuk gjeta tjetr m t mir - dhe u ula ktu.
  - Megjithat, ju nuk duhet t'i vinit kmbt n ndenjse. M falni po nuk sht gjest i kulturuar.
  - Po m merrni pr person pa edukat, ? -Po!
  - Ah, po kjo sht e padurueshme. M jepni librin e prshtypjeve dhe do t merrni vesh se kush jam un. Kryetari i stacionit shkoi shpejt, mori librin e tij t autografve dhe Verdi bri vrejtjet e tij. Athere ai i tregoi Verdit t vrtetn dhe i krkoi falje muzikantit t madh. Pastaj admiruesi i flakt e oi n nj vagon tjetr t pastruar mir dhe t stolisur me lule.


  * Nj ministr shkroi n shtyp: "Pas Eosinit, nuk ka gj tjetr t mir, prve katr operave t Majerbejerit". Verdi shkroi letr proteste kundr ktij gjykimi t padrejt. Ai nuk protestoi pr veten e vet, por pr injorimin zyrtar t Belinit dhe t Donixetit. Me kt rast ia ktheu ministrit dekoratat q i kishte dhn qeveria italiane. Thon se pr t'u hakmarr ndaj ministrit, Verdi shkroi "Aidn".


  * Verdi i donte shum qent. Ai thoshte:
  - N teatr shpesh jam i rrethuar nga qen t racs s keqe. Mbaj pran meje nj, q t paktn nuk pretendon se leh mir.
  Xhuzepe Verdi e fshihte ndjeshmrin e tij. Nj mikeshe t dashur ai i tha nj dit:
  - M besoni, vetm mos i thuaj askujt, po un nganjher qaj n vetmi.


  * Kur vdiq Vagneri, Verdi u hidhrua shum dhe thirri i piklluar: - Oh, trishtim, Vagneri vdiq! Pietro Maskanji shkoi pr t takuar Verdin. Ai kishte hapur mbi piano nj volum t Bahut. Verdi q e vuri re se Maskanji po shikonte, volumin e hapur t Bahut, i tha:
  - Ky ky duhet studiuar!Dhe do t m plqente shum q ju ta interpretoni n koncertet e konservatorit tuaj n Pezaro. Kur u takua me Maskanjin e pyeti n se kritikt po e trajtonin mir. N fakt, n at koh Maskanji nuk po trajtohej mir, por ai u hutua nga kjo pyetje e papritur dhe nuk diti si t prgjigjej. Mjeshtri e kuptoi mir at q nuk mund t thoshte Maskanji dhe duke qeshur i tha:
  - Eh, more Maskanji, pr t qen i dashur dhe i vlersuar nga kritikt duhet t bhesh plak.  * Nj her tjetr Verdi i tha Maskanjit se kishte marr vesh se ai po e kompozonte "Mbretin Lir".
  - N qoft se kjo sht e vrtet, - i tha Verdi, - un kam nj material t gjer t studiuar pr kt tem dhe do t jem i lumtur t'jua jap.
  - Mjeshtr, po pse a nuk e keni kompozuar vet "Mbretin Lir"? Verdi mbylli syt si pr t kujtuar dika. Pastaj i tha ngadal:
  - Skena kur Mbreti Lir sht vetm n pyll m kall datn. Maskanji krceu n kmb dhe fytyrzbeht i tha:
  - Ju, gjigandi i drams... jeni friksuar... po un... un. Maskanji nuk foli m pr kompozimin e Mbretit Lir.


  * N mosh t thyer, Verdit iu shtua hidhrimi. Nj mikut t tij i tha: - Mendoj se jeta sht nj marrzi e madhe dhe sht ajo m e keqja,
  m e padobishmja. 'kemi br?Mendohu sa t duash, prgjigja sht nj
  e vetme, poshtruese dhe e trishtuar: asgj.


  * Edhe pse ishte zgjedhur deputet, Xhuzepe Verdi u mor shum pak me politik. Kur gjendja ishte shum e trazuar e nga kjo erdhi kriza ministeriale, Verdi nuk u shqetsua pr ato q ndodhnin rreth tij n parlament, por kompozoi me prsosmri e me gjallri nj tekst ritual. Prve ktyre fjalve mjeshtri vuri n muzik rrokjen "Uh" dhe shnimin posht: "Me goj t mbyllur"!


  * Nj mik udhtonte me Verdin n tren. Kur erdhi kontrolli Verdi nxori biletn. Miku u habit dhe e pyeti sesi ishte e mundur q ai, nj senator i mbretris, t blinte bilet. Mjeshtri u ngrys n fytyr dhe me nj lvizje t shpatullave u prgjigj vrazhd dhe i mrzitur.
  T'u japin udhtimin falas senatorve q jan senator. Un jam mjshtr muzike dhe nuk njoh asnj t drejt q t udhtoj me shpenzimet e shetit.


  * Pas suksesit t "Obertos" siprmarrsi Mereli, deshi q mjeshtri i ri t merrte prsipr t kompozonte tri opera t tjera. Midis tyre njra do t ishte komike ("Tinzari Stanislav") dhe do vihej n sken n vjeshtn e vitit 1840.
  N at koh mjeshtri u smur shum rnd pr disa dit, dhe pa u br mir, ia nisi puns pr opern komike. lu smurn rnd t dy fmijt dhe njri pas tjetrit vdiqn. Mbas pak i vdiq edhe gruaja e adhuruar, Margarita, e goditur nga nj hemorragji cerebrale.
  Midis ktyre fatkeqsive familjare ai duhej t kompozonte nj opera komike pr t prmbushur detyrimin. Vepra doli e dobt dhe, kur m 2 shtator 1840 u shfaq n Skala pr her t par, ajo nuk pati fare sukses.


  * Kur ishte n Petrburg, Verdi duke dal nga stacioni i trenit, dgjoi disa nota t "Trovatores" dhe pa n mes t sheshit nj grumbull njerzish q kishin rrethuar disa instrumentist italian q po sakatonin melodin e ksaj opere.
  - Megjithat, - u tregonte Verdi m von t afrmve t tij, - nuk mund ta merrni me mnd se sa m mallngjeu muzika ime, ndonse e luajtur keq nga disa bashatdhetar t mrguar n tok t huaj.


  * Kur u shfaq n Petrburg "Forca e Fatit", cari tha pr Verdin: - Ai sht shum m i fort se un.
  My silence doesn't mean I am gone!

 9. #9
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  VERNE, Horac  VERNE Horac (1789-1863) piktori vizatues francez  * Horac Verne udhtoi pr n Zvicr dhe u ndal pr t br skica n bregun e liqenit t Gjenevs. Nj dam angleze iu afrua piktorit pr t par 'po bnte. Ajo mori guximin t'i jepte disa kshilla. Artisti i moshuar e dgjoi me shum vmendje dhe e falenderoi msuesen e tij t re. Nj dit m pas Verne u nis pr n Lozan. N t njjtn anije ishte edhe dama angleze, q i kishte dhn kshilla. Ajo iu afrua dhe i tha:
  - M kan thn se n kt anije sht edhe Horac Verne, ju jeni francez dhe duhet ta njihni, prandaj ju lutem t ma tregoni.
  - Patjetr, - u prgjigj Verne me t qeshur, - piktori q krkoni ht ai q dje ka pasur nderin t marr leksion prej jush.


  * Mareshalli Kornobel porositi portretin.e tij te Horac Verne. Kur e mori iu duk se ishte br shum i trash dhe i ngjallur.
  Ather piktori mori kompasin dhe me t mati do prmas t portretit dhe t origjinalit.
  Si u bind pr saktsin e prmasave mareshalli tha:
  - Meq jam pikrisht kshtu si dukem n portret, qenkam i shmtuar, nj i shmtuar q t kall datn


  * Baroni Rotshild1) e porositi portretin e tij te Horaci por pr udi e quajti t lart mimin njqind e pesdhjet luigj q i krkoi piktori i shquar. Kur filloi t bnte pazarllk, Horaci ia ngriti mimin n dyqind luigj, pastaj n treqind dhe m n fund thirri me sa fuqi q kishte:
  - Pesqind luigj ose pa para fare!
  Ai bri nj tablo t shquar ku e paraqiti baronin si ifut q krkon t shptoj arkn e tij plot me flori dhe gur t muar.
  My silence doesn't mean I am gone!

 10. #10
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  VERNE, Klaud


  VERNE Klaud (1714-1789) nj nga piktort m t njohur t peisazhit francez t shekullit XVIII  * Piktori Klaud Verne shkoi te Volteri. Ai e priti me dashamirsi t madhe dhe i tha:
  - Verne, ju do t mbeteni i pavdekshm. Ngjyrat tuaja jan t pashlyeshme.
  Verne u prgjigj me modesti:
  - Por m e pashlyeshme sht ngjyra juaj e shkrimit.


  * Klaud Verne ishte n bordin e nj anijeje n det t hapur. Papritmas shprtheu furtuna q tronditi edhe detart m t msuar. Dallg t larta n ngjyr shum t errt dhe kreshta me shkum e prplasnin anijen. Ajo her ngrihej shum lart dhe her fundosej n humnern e errt. T gjith n anije u tmerruan dhe prpiqeshin t'i jepnin zemr njeri- tjetrit. Vetm Verne, q se kishte mendjen te frika, ishte mbrthyer te parapeti i anijes dhe admironte shfaqjen e mahnitshme duke thirrur:
  - 0 zot i madh. Sa gj e bukur!
  My silence doesn't mean I am gone!

 11. #11
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  VESTINGHAUS, Zhorzh  VESTINGHAUS Zhorzh (1846-1914) shpiks i famshm i frenave me t njjtin emr


  * Zhorzhi ishte ende i ri kur rastisi n prplasjen e dy trenave. Kjo erdhi nga dobsia e frenave. Aty i ra ndrmend se do t ishte m mir q frenat t mos manovroheheshin n vagona t veant, por vetm nga makinisti i lokomotivs. E studioi problemin dhe arriti t krijonte nj tip frenash, q mbanin emrin e tij. N at koh ato ishin nj prej prparimeve m t mdha t tekniks hekurudhore.


  * Kur Vestinghauzi prgatiti aparatin e tij, ai shkoi n drejtorin e nj ndrmarrjeje t madhe hekurudhore t Nju- Jorkut pr t'i shpjeguar prparsit q kishte shpikja e tij. Athere at e morn pr njeri t marr.
  - Doni pra q t ndaloni trenin me ann e ajrit? - e pyeti drejtori i shoqris. - Eh, ikni se nuk kam koh t merrem me t mendur si ju.
  Po Vestinghausi nuk u trhoq nga e tija. U nis pr n Pitsburg dhe atje u njoh me Andrea Karnexh nj i ri i guximshm t cilit i shpjegoi pr frenat e tij. Karnexh foli me drejtorin e nje shoqrie hekurudhore e cila vuri n dispozicion t shpiksit t ri nj tren. Provat doln me sukses dhe frenat u prshtatn n tren. Kjo qe nj nga mrekullit e asaj kohe.  * Vestinghausi nuk u ndal vetm te frenat, q morn emrin e tij. N Pitsburg ishte nj ofiin nja dyzet milje larg qytetit. Ajo shrbente pr t'u dhn gaz disa ofiinave q kishte afr. Asnj person privat e asnj shoqri nuk guxonte t ndrmerrte punimet e nevojshme dhe t siguronte impiantet pr t furnizuar gjith qytetin me gaz. Ata kishin frik t prishnin disa milion.
  Por Vestinghaus i bri mir llogarit dhe arriti n prfundimin q kjo pun duhej t'i jepte shum fitime.
  Ai themeloi nj shoqri (kt nuk e pati t leht). Pasi i vendosi tubacionet t gjitha n vend ather u bind se kishte t drejt.


  * Nj njeri shkoi t takonte n zyr nj mikun e tij, q ishte kryetar i nj prej bankave m t mdha t Pitsburgut. Kur po bisedonin ra zilja e telefonit. Kryetari e mori menjher receptorin dhe me t dgjuar zrin e Vestinghausit e ngriti m shum zrin e vet q ai t mos e njihte.
  Kur mbaroi biseda telefonike, miku e pyeti se prse i kishte thn q nuk ishte ktu? Dhe kryetari iu prgjigj:
  - Ai me t cilin fola ishte Vestinghausi. Po t'i thosha t vrtetn q jam ktu, ai do t vinte dhe patjetr do t m krkonte para hua. Tani pr tani banka sht shkundur nga mjetet monetare. Po t vinte menjher un nuk do t isha n gjendje t thosha jo. Ky njeri sht i pandalshm.
  My silence doesn't mean I am gone!

 12. #12
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  VIRGJILI, Publ Maroni  VIRGJILI (Publ Maroni) (70-19 p.e.s.) nj prej poetve m t mdhenj latin  * Virgjili kishte miqsi me nj mecenat t fuqishm, kshilltar t Augustit, i cili nuk i shrbeu kurr, vetm sa e njohu me Horacin. Ishte njeri q zbuloi talentin e poetit.


  * Virgjili ishte shum modest dhe kokulur dhe nuk guxonte t fliste prpara personash autoritar. Kur ishte pran perandorit rrinte si zakonisht i heshtur. Filisti, bufoni i oborrit, e thumboi dhe i tha:
  - Pra, jeni memec. Si duket nuk keni gjuh. Por edhe suikur t keni, nuk dini ta prdorni vet.
  Virgjili u prgjigj n mnyr lakonike:
  - sht e vrtet q un nuk flas. Pr mua flasin veprat e mia.


  * Virgjili ishte shum i thjesht dhe u shmangej nderimeve publike. Populli i Roms e admironte dhe nuk linte rast pa e brohoritur. Njher, kur hyri n teatr, gjith publiku papritmas u ngrit n kmb dhe brohoriti. Ky nderim i rezervohej vetm perandorve.


  * Kritiku Kornific fliste keq pr poetin. Kur i than Virgjilit, ai ashtu i heshtur dhe i durueshm si ishte, u prgjigj:
  - Kjo gj m udit shum, sepse nuk i kam br keq atij njeriu. Por duket se do poet ka cmir poett e tjer. Sa pr mua e vetmja hakmarrje kundr kritikve t mij sht t prfitoj nga kshillat e tyre t mira.
  My silence doesn't mean I am gone!

 13. #13
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  VOLTA, Aleksandr  VOLTA Aleksandr (1754-1827) fizikant italian  * Volta ishte fmij me pjekuri t von. N katr vitet e par t jets s tij dyshohej se mos ishte memec dhe mos kishte tru t pazhvilluar. Vetm n moshn shtatvjeare shprtheu mendja e tij dhe mori shpejt nj zhvilhm te dukshm. I ati thoshte shpesh:
  - Kam pasur n shtpi nj xhevahir dhe nuk e paskam ditur.


  * Pasi hyri n nj seminar jezuit, prifti Jeronim, msuesi i shkolls, krkoi ta bindte Voltn pr t hyr n shrbim t urdhrit Jezuit.
  - Ju, - i tha, - i keni t gjitha t dhnat pr t'u br nj bir i denj i Shn Injacit^.
  Aleksandri nuk kishte asnj dshir pr karriern fetare. Ai tallej me prpjekjet e At Jeronimit, i cili m pas nuk i kurseu mallkimet, dhe "parashikoi" se Volta do t bhej nj vagabond pa kurrfar vlere.


  * Kur ishte pedagog n universitetin e Pavias dhe i dgjuar n bot pr shum shpikje, Vbltn e akuzuan kolegt, profesor t fiziks, se arrinte n prfundimet e shpikjeve t tij n mnyr empirike, pa br njehsime. Thuhej, dhe kjo ishte e vrtet, se ai nuk ishte shum i thell n matematik. Kur n katedrn e fiziks t Pavias doln disa probleme t fiziks, t mbushura me vija gjeometrike e njehsime, Volta u mundua t'i zgjidhte duke prdorur terma t prgjithshme. Ai nuk e mohonte q e njihte pak matematikn, por deklaronte se me shpikjet e tij ua kishte kaluar matematikanve m t mdhenj dhe kritikve m ambicioz.


  * Kur Volta shpiku piln Arrago2) e prcaktoi at si shpikjen m t mrekullueshme t njerzimit. Napoleon Bonaparti u interesua shum pr kt zbulues. Ai krkoi ta njihte Voltn dhe t ishte i pranishm n provat e tij. E ftoi n Akademin e Shkencave dhe propozoi q institucioni ta nderonte shpiksin me medalje ari. Pr kt u votua, megjithse, rregullorja e Akademis nuk lejonte q nj nderim i till t'i bhej t huajve. Bonaparti i shtoi medaljes edhe nj mim prej gjasht mij frangash.
  Pr kto vlersime Volta i thoshte gruas, se ndaj jets s trazuar me lavdi t kot paraplqente njmij her m shum qetsin dhe mblsin e jets familjare.

  * Kur gjith bota entuziazmohej pr zbulimet e Volts, ai pohonte se nuk e kuptonte gjith at entuziazm.
  - Q kto lojrat e mija mund t'ju interesojn fizikantve, kt e kuptoj, por q aq shum njerz bjn gjith at zhurm, kt nuk e kuptoj. Por, n fund t fundit, un nuk kam zbuluar asgj t re dhe thelbsore. Besoj se n gjith kt zhurm sht m shum trbimi i mods, - thoshte Volta.


  * Kur ishte moshuar dhe pr njzetepes vjet kishte dhn msim, krkoi t dilte n pension. Napoleonit, t cilit i kishin krkuar plqimin,
  tha:
  - N qoft se msimi sht i rnd pr Voltn, duhet t'ia lironi peshn. Le t bj sikur edhe nj leksion n vit, por t mbetet. Gjenerali i mir vdes n fushn e betejs.
  Dhe Volta mbeti pa dal n pension.


  * Volta kishte gjakftohtsi t habitshme. N nj udhtim e sulmuan hajdutt. Qet - qet ai hyri n bised me ta pr rreziqet e jets s tyre plot aventura, pr rreziqet e udhtarve dhe, m n fund, i bindi q t ndrronin udhn e vjedhjeve.
  - Ju ngjani uditrisht me nj fmij q kam njohur gjashtdhjet vjet m par po n kt vend. Pastaj i tregoi edhe emrin e fmijs. Athere Volteri mori vesh se ky plak ishte fmija q kishte njohur gjashtdhjet vjet t shkuara.


  * Nj udhtar francez kaloi npr zallishtet e malit Athos (Greqi). Atje takoi rrugs nj plak t moshuar q po shtiste.
  Kur plaku mori vesh se udhtari ishte francez, iu afrua dhe e pyeti:
  - Ju lutem, m thoni, a rron zotni Volteri?
  Udhtari francez u kthye n atdhe dhe ia tregoi kt eposod filozofit t madh. Volteri u emocionua shum.

  * Kur vajti n Angli, Volteri shkoi pr vizit te poeti anglez Kongrev^. Ai nuk dshironte aspak q t prmendeshin veprat e tij, prandaj i tha Volterit:
  - Ju lutem mos m flisni pr poezit e mia. M quani si nj njeri t thjesht.
  Po t ishit njeri i zakonshm, nuk do t kisha marr mundimin q t'ju vizitoja, - ia ktheu Volteri.
  Kur po shfaqej nj tragjedi e Volterit, Monteskjen e zuri gjumi. Volteri, q ishte s bashku me t, e zgjoi dhe i tha: - Zoti kryetar, mos kujtoni se jeni n audienc!?
  Volta pinte shum kafe pa sheqer. Kur e pyetn se prse nuk i hidhte sheqer kafes, Volta u prgjigj:
  My silence doesn't mean I am gone!

 14. #14
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  VOLTER, Fransua Mari Rue


  VOLTER (Fransua Mari Rue) (1694-1778) filozof deist francez, shkrimtar satirik, historian, prfaqsues i shquar i iluminizmit  * N nj udhtim Volteri zbriti nga karroca pr t kmbyer kuajt. Aty pran ishte nj plak afrsisht n moshn e tij. Diku e kishte par, iu afrua dhe pastaj i tha:
  - Ju ngjani uditrisht me nj fmij q kam njohur gjashtdhjet vjet m par po n kt vend. Pastaj i tregoi edhe emrin e fmijs. Athere Volteri mori vesh se ky plak ishte fmija q kishte njohur gjashtdhjet vjet t shkuara.


  * Nj udhtar francez kaloi npr zallishtet e malit Athos (Greqi). Atje takoi rrugs nj plak t moshuar q po shtiste.
  Kur plaku mori vesh se udhtari ishte francez, iu afrua dhe e pyeti:
  - Ju lutem, m thoni, a rron zotni Volteri?
  Udhtari francez u kthye n atdhe dhe ia tregoi kt eposod filozofit t madh. Volteri u emocionua shum.


  * Kur vajti n Angli, Volteri shkoi pr vizit te poeti anglez Kongrev^. Ai nuk dshironte aspak q t prmendeshin veprat e tij, prandaj i tha Volterit:
  - Ju lutem mos m flisni pr poezit e mia. M quani si nj njeri t thjesht.
  Po t ishit njeri i zakonshm, nuk do t kisha marr mundimin q t'ju vizitoja, - ia ktheu Volteri.


  * Kur po shfaqej nj tragjedi e Volterit, Monteskjen e zuri gjumi. Volteri, q ishte s bashku me t, e zgjoi dhe i tha: - Zoti kryetar, mos kujtoni se jeni n audienc!?

  * Nj mbrmje n Potsdam, pas nj dreke t shklqyer, Volteri bri portretin e nj princi t mir q e krahasoi me nj despot dhe tiran: T gjith e dgjuan me shum vmendje fjaln e filozofit t madh, kurse mbreti i Prusis u trondit shum nga gojtaria e Volterit dhe nisi t qaj. Volteri e ndrpreu fjaln e tij, i hodhi nj sy mbretit dhe thirri:
  - Vshtroni, vshtroni! Tigri po qan!


  * Nj abat i dgjuar shkroi nj satir kundr Volterit. Ai kur e takoi filozofin i tha pr t'u justifikuar:
  - Esht e nevojshme q t jetoj edhe un.
  - Un nuk shoh ndonj nevoj t till, - i tha prer Volteri.


  * N moshn tetdhjetvjeare Volteri ishte dobsuar dhe zbehur shum. Megjithat, ai mbahej gjall dhe vazhdonte t punonte, t lexonte dhe t shkruante. Nj njeri q e vizitoi tha:
  - Ai sht nj i vdekur q kan harruar ta varrosin.


  * N Frne Volteri ndrtoi nj kish. N fasadn e saj shkroi : "Deo erexit Voltaire"2). Me t tallur u thoshte vizitorve duke treguar mbishkrimin:
  - Dy emra t mdhenj q kan mbir s bashku.


  * - Babai i Volterit dshironte ta bnte t birin gjyqtar, meqense n at koh postet zyrtare n Franc bliheshin, ai ishte gati t shpenzonte shum q t shihte t birin n at post.
  - I thon babait tim, - iu prgjigj Volteri atyre q e kshillonin ta dgjonte prindin, - se nuk di t bj nj pun t nderuar q blihet. Un do t fitoj nj vend pune q nuk kushton asgj.


  * Qysh fmij u fut n kolegjin jezuit "Luigji i madh". N kt kolegj nuk ndizej zjarr derisa t ngrinte uji n piln e Kapels. Athere Volteri q mrdhinte shum; pr t br q t ngrinte sa m shpejt uji i shenjt dhe t ndizeshin stufat, mblidhte n kopsht copa akulli dhe i hidhte fshehurazi n ujin e shenjt.


  * Volteri shkonte npr sallonet e aroistokracis, por gjuha e tij thumbuese dhe shpirti i tij ironik bnin q t kishte shum armiq. Duka Rohan, q rridhte nga nj fis i madh fisniksh, u mrzit nga qndrimi i Volterit dhe pyeti:
  - Kush sht ky djalosh q pr t m kundrshtuar e ngre zrin kaq lart? Volteri iu prgjigj qet qet me ballin lart:
  - Zotni duk, un jam nj njeri q nuk mbaj n shpatulla ndonj emr t madh, por ama e nderoj shum emrin tim.
  Duka doli i indinjuar. Disa or m von Volteri po shkonte udhs dhe dy vet e kapn dhe e rrahn me shkopinj. Duka ishte n nj karroc aty pran dhe po shikonte skenn e turpshme t organizuar prej tij. Ndrkoh, ai i porositi njerzit, q po kryenin aktin e ult:
  - Mos e goditni n kok, brenda mund t ket ndonj gj t mir.  * I drguan Volterit nj tragjedi shum t dobt dhe iu lutn q t jepte mendimin pr t.
  - Volteri e lexoi t gjith me vmendje t madhe, e vuri tragjedin mbi tryez dhe u tha t pranishmve:
  - E shikoni? T shkruash nj tragjedi si kjo sht nj gj mjaft e leht. E vshtir sht t shkruash pr at q e ka br kt tragjedi.


  * Volteri qysh n fmijri kishte pasion t madli pr poezin. Ai shkruante vargje gjith ditn. Vllai i tij m i madh ishte i dhn pas fes dhe diskutonte shpesh pr shtje fetare. Babai i tyre thoshte:
  - Kam dy djem, t mendur: njeri n proz dhe tjetri n poezi.
  Nj mik erdhi t'i thoshte Volterit se ai ishte dnuar q librat e tij t digjeshin n zjarr.
  - Aq m mir, - u prgjigj filozofi, - librat e mi jan si gshtenjat q sa m shum t piqen n zjarr aq m t mira bhen.


  * Volteri ishte shum i njerzishm. Megjithse ishte armik me Rusoin kur msoi se ai ishte prndjekur i ofroi strehim n kshtjelln e tij. Rusoi iu prgjigj:
  -1 nderuari zotri, un nuk ju dua aspak dhe nuk krkoj prej jush as mshir e as nderim.


  * Volteri ishte shum krkues me aktort. N provat e tragjedis s tij ai studionte veprn dhe bnte mjaft ndreqje. Nj nat nuk mbylli syt dhe n orn tre zgjoi shrbtorin, e drgoi tek aktori q luante rolin e tiranit, q t korigjonte nj batut. Shrbtori i tha se n at or t gjith flinin, por Volteri iu prgjigj:
  - Shko, vrapo. Tirant nuk flen kurr.


  * Aktort ishin aq t lodhur prej Volterit sa zonjusha Desmare, aktore e par, nga frika se autori do t'i bnte korigjime t reja, nuk donte ta merrte rolin. Volteri i foli aktores s zemruar, q kishte mbyllur dern, nprmjet vrims s elsit. Ajo ia mbylli edhe vrimn e bravs q t mos e dgjonte. Volteri athere bri nj gjell t mrekullueshme me thllza t pjekura dhe e ftoi. N sqepin e dymbdhjet thllzave kishte nga nj kartel t vogl ku ai shkroi ndreqjet pr rolin q do t luante aktorja.


  * Volteri i priste shum kollaj t huajt q e vizitonin n pallatin e tij n Frne. Nj prej vizitorve, i prkdhelur nga sjellja e njerzishme, shprehu dshirn t rrinte disa jav n kshtjell. Volteri iu kthye athere duke qeshur:
  - M duket se ju nuk doni t'i ngjani Don Kishotit. Ai i mori gjelltoret pr kshtjella, kurse ju po i merrni kshtjellat pr gjelltore.


  * Nj kritik e lavdroi pr qartsin e stilit t tij. Volteri me modesti i tha:
  - Prrenjt e vegjl jan t kthjellt, dhe a e dini pse? Sepse nuk jan t thell.


  * Nj dit shkoi n Frne nj puntor, t cilin e ndaluan t hynte. Ai deshi t takohej me do kusht me Volterin. Nga kmbngulja e tij u krijua potere. N mes t ksaj zhurme t madhe Volteri doli i zemruar n dritare dhe thirri:
  - Po m s fundi, 'dreqin doni?
  - Oh, asgj tjetr vese t'ju shikoja, - u prgjigj puntori. Edhe un bj at q bni ju, bj fener e ndrioj botn.
  Nga knaqsiae prgjigjes Volteri e priti me przemrsi.


  * N oborrin e Frederikut II po flitej. Nj zotni gjerman mburrej me bukurin e gjuhs gjermane. Volteri i tha se gjuha gjermane ishte shum e ashpr dhe t fuste frikn kur e dgjoje. Pastaj shtoi:
  - Besoj se kur zoti dboi nga parajsa toksore paraardhsit tan, duhet t ket folur n gjermanisht.
  - Mund t jet ashtu, - u prgjigj mbreti Frederik,
  duke marr pjes n bised, - por gjarpri q gnjeu Evn padyshim i foli frngjisht.


  * Nj njeri i tha Volterit t mos punonte shum dhe t mos pinte kafe me tepri.
  - Kshtu si po bni ju, - i tha ai, - po vrisni veten tuaj.
  - I dashur mik, - iu prgjigj Volteri, - un kam lindur i vrar.
  * N vitin 1778 nj prift takoi Volterin dhe i krkoi t'i ndrronte besimin fetar. Filozofi e dgjoi me durim t madh dhe pastaj i tha:
  - Ju lutem a mund ta di se kush ju ka drguar?
  - Kush m ka drguar? Po vet zoti m ka drguar.
  - Shum mir, - e mori prap fjaln Volteri, - m jepni letrkredencialet.


  * Volteri justifikohej me kt fraz pr pensionin q i kishte dhn nipit t Kornejit, i cili ishte n fatkeqsi.
  - Esht detyr e do ushtari q t ndihmoj nipin e gjeneralit t tij.


  * Dikush e shqetsoi pr shum koh Volterin me letra t gjata dhe t kota. Volteri m s fundi i mrzitur i shkroi:
  - Zotni, un jam i vdekur dhe prandaj nuk mund t'u prgjigjem m letrave tuaja.
  Mirpo ai, q nuk donte t jepej, vazhdoi t'i shkruante Volterit me kt adres:
  "Zotit Volter, n botn tjetr".


  * Volterit iu desh t kargohej nga Franca pr shkak t ideve dhe librave t tij. Nj her u kthye fshehurazi dhe n kufi doganiert i bn t vetmen pyetje:
  - A keni gj me vete?
  - Zotrinjt e mij, - u prgjigj Volteri, - e vetmja gj q dua t fus kontra-band sht personi im.


  * Kur Volteri ishte n oborrin e Frederikut t Madh t Prusis nj gjeneral i krkoi t'i korrigjonte disa kujtime t shkruara. Ndrkoh, nj shrbtor i mbretit i dha Volterit disa vjersha t frederikut.
  - E shikoni? - i tha Volteri gjeneralit, - mbreti m drgoi ndrresat e palara pr t'i lar, t tuat do t'i laj nj her tjetr.


  * Volteri po shtiste me disa miq t tij. Para tyre kaloi nj prift. Volteri hoqi kapelen. Nj nga t pranishmit e pyeti i habitur:
  - Qenkeni pajtuar me zotin?
  - Bah, - ia bri Volteri, - prshndeteni, por nuk flasim me njeri- tjetrin.


  * E pyetn Volterin se 'ndryshim ka midis t mirs dhe s bukurs. - E mira, - tha mjeshtri i madh, - ka gjithnj nevoj pr prova, kurse e bukura jo!


  * Kur n Akademin Franceze po diskutohej pr disa fjal q do t futeshin n fjalorin e famshm^, Voltari tha:
  - Gjuha jon sht nj krenari e varfr, duhet t'i japim lmosh kundr
  vullnetit t saj.


  * Katerina II e Rusis i drgoi Volterit si dhurat nj kuti duhani prej fildishi, t punuar prej dors s saj. Volteri i oi nj pal orape q i kishte thurrur vet dhe i shkroi: "Ju m drguat nj pun burri t br nga nj grua, un po ju oj nj pun gruaje t br nga nj burr".


  * Volteri vMtoi stallat e mbretit t Prusxs dhe u habit shume kur nj kal t zbukuruar me sende luksi q e mbanin m nnre> te Aty mso! se ai ishte kali q Mshte mbajtur mbreti ne Pak m von takoi n rrug nj kalimtar t Y Kalimtari i tregox se Mshte marr pjes n ate Fipozofi i madh u pikllua shum nga trajtimi


  * Volteri e mbante shpesh me vete Bibln. Miqt e tij habiteshin me t se ishte kundrshtar i librit t shenjt.
  - Po, a nuk sht e natyrshme q nj proes gjyqsor t ket gjithnj parasysh edhe dokumentet e kundrshtarit? - thoshte filozofi i madh.


  * N ditt e fundit t jets Volteri i tha priftit q erdhi pr ta par:
  - Keni t drejt, duhet hyr n rrethin e kishs. Duhet q njeriu t vdes me fen e prindrve dhe t atdheut t tij.
  Kshtu, po t kisha lindur n brigjet e Gangut, do t jepja frymn e fundit duke mbajtur n dor bishtin e lops


  * Kur u njoftua vdekja e Volterit, letrari Kol thirri: - Tashti q vdiq tirani i inteligjencies, n letrsi shpallin prap republik.
  My silence doesn't mean I am gone!

 15. #15
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  THEMISTOKLIU  THEMISTOKLIU (525-460 p.e.r.) burr shteti i Greqis s vjetr dhe prijs ushtarak n periudhn e luftrave greko-persiane


  * Themistokliut i plqente lavdia q kur ishte fmij. Pas betejs s Maratons lavdrimet e mdha t athinasve pr Miltiadhin i prishn humorin dhe Themistokliu ra n mendime. Kaloi net t tra pa gjum dhe nuk shkonte t dfrehej. Kur e pyeti nj miku i tij pr shkakun e ksaj gjendjeje ai u prgjigj:
  -Trofet e Miltiadhit ma prishin gjumin e nats.

  * Nj kngtar i shquar iu lut Themistokliut t'i bnte nj favor pr dika q nuk ishte e drejt.
  -I dashuri im, - iu prgjigj Themistokliu, - ti do pranoje sikur un t krkoja q t kndoje me nota false para publikut.


  * Nj athinas kishte nj vajz pr t martuar. Ishin dy kandidat q krkonin vajzn. Njeri ishte burr i pasur por budalla, tjetri ishte burr i varfr por i zgjuar. Babai i vajzs shkoi t kshillohej me Themistokliun i cili i tha:
  -Un do t paraplqeja nj burr pa pasuri ndaj nj pasurie pa burr.  * Themistokliu kishte nj djal q e donte shum. Kur ua paraqiti miqve t tij, tha:
  - E shikoni kt fmij t vogl? Ky e qeveris gjith Greqin. Me q ata nuk po kuptonin gj ai shtoi:
  - Ai komandon nnn e tij si i do qejfi, nna e tij m komandon mua q komandoj athinasit, t cilt komandojn gjith Greqin.  * Pas betejs s Salamins(Beteja e Salamins q u zhvillua n v.449 p.e.r. ndrmjet grekve dhe persianve prfundoi me fitore t grekve) magjistratt e Athins donin t dinin se kush ishte gjenerali m me merita ndaj atdheut. Ata shpalln nj referendum dhe krkuan q nga grupi i gjeneralve t jepnin dy emra.
  T gjith gjeneralt vun n fillim emrat e tyre dhe t dytin vun emrin e Themistokliut. Ather magjistratt vendosn q i pari t ishte i padyshim, Themistokliu.  * Nga mosmirnjohja e disa qytetarve t Athins Themistokliu emigroi tek armiku i tij Kserksi. Ai e priti shum mir dhe e monte zotsin e tij. E caktoi t qeveris nj provinc. Kur shprtheu nj luft e re midis Greqis dhe Persis, Kserksi i ofroi Themistokliut komandn e ushtris persiane. Themistokliu u vu n mdyshje t madhe. Ai nuk donte t luftonte kundr atdheut t tij dhe nga ana tjetr nuk dshironte t tregohej mosmirnjohs ndaj mirbrsit t tij t madh. Ather ai zgjodhi rrugn e vetvrasjes
  My silence doesn't mean I am gone!

 16. #16
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  TALEJRAND, Sharl Moris  TALEJRAND Sharl Moris (1754-1838) diplomat i shquar i njohur pr politikn e tij t paprincipt. Njeri shum i zgjuar por tepr dinak dhe me karakter t lkundur. N rini ishte i jashtmi Direktoratit t Napoleonit dhe m n fund pas prift e pastaj ministr restaurimit t Burbonve u b ministr i Financave t Luigjit XVII.  * Talejrandi, prifti i vogl pa abaci dhe pa t ardhura nj mbrmje u ndodh n sallonin e s famshmes D Beri, favorites s mbretit. Ai nuk merrte pjes n bised, madje rrinte mnjan i heshtur e i menduar. Zonjat e bukura dhe kurtizant e hijshm flisnin pr qndresn e vogl t grave ndaj krkesave t dashuris.
  - Pr far mendon, - e pyeti D Beri.
  - Po mendoj, - u prgjigj abati finok se n Paris sht m leht t kesh nj grua se nj abaci.
  D Beri qeshi me prgjigjen dinake dhe t nesrmen foli me mbretin. Mbas pak kohsh ai mori abacin e Shn Dionisit, ku paguhej me rrog t majme.


  * Nj bashkkohs tha pr Talejrandin:
  - Ky alaman i mallkuar do t bj q t gjith t ecin drejt.


  * Kur po prgatitej 18 Brymeri1', Napoleoni do mbrmje me shokt e tij t prbetuar rrinin n shtpin e Talejrandit. N rrug u b nj zhurm e papritur karrocash. Telejrandi dyshoi dhe shkoi menjher n dritare pr t par se 'po ndodhte. Karrocat ndaluan pikrisht para shtpis s tij dhe prej tyre doln polic. T gjith u zverdhn n fytyr kur Talejrandi fiku dritat shpejt dhe prgatiti daljen e komplotistve nga nj der e vogl dhe e fsheht prapa shtpis. Pastaj alarmi pushoi. Shokt e tyre q bnin roje zbuluan se policia kishte ardhur pr t prcjell nj bankier t pasur q e kishte shtpin prball me at t Talejrandit. Atyre u kishte hyr shum frika dhe duhej koh q t qetsoheshin. Vetm Talejrandi diti ta ruante gjakftohtsin m shum se t gjith.


  * Nj her n rrethin e oborrit po flitej pr korrupsionin e fisnikve. Talejrandi, duke u shtirur si mbrojts i damave mkatare t srs s lart reputacioni rilind ashtu si flokt e koks.


  * Napoleoni ngarkoi nj sekretar pr t prgatitur projektin e kushtetuts s Republiks izalpine1' i cili bri dy projekte pr kushtetutn: nj shum t shkurtr dhe tjetrn q prmblidhte nj rreth m t gjer shtjesh dhe q ishte shum e gjat. Sekretari ia paraqiti q t dyja Talejrandit, duke iu lutur q t zgjidhte t parn.
  - Sepse, - i tha, - nj kushtetut pr t qen me t vrtet e mir, duhet t jet e shkurtr dhe e qart.
  - Jo, aspak, - u prgjigj Talejrandi, - pr t qen e mir duhet t jet e shkurtr dhe e errt.


  * Kur erdhi lajmi se qe firmosur paqja e Amienit2), Talejrandi e vuri n xhep shpalljen q e priste me aq padurim, shkoi te Konsulli i par pa i treguar gj fare, vazhdoi s bashku me t punn q kishin n dor dhe q duhej kryer shpejt. Vetm kur kishin mbaruar punn ai i tregoi shpalljen.
  - Si? - thirri Napoleoni. - Po pse nuk ma tregove m shpejt.
  - Si, n asnj mnyr, - u prgjigj Talejrandi, - sepse po t'jua tregoja, nuk do t'a kishit mendjen ktu dhe nuk do t m dgjonit. Kur ju keni ndonj gzim nuk shtroheni fare pr pun.


  * Talejrandi sillej me Napoleonin me shum konfidenc.
  N qoft se n pritjet publike e quante madhri, n takimet private nuk e prmendte fare kt titull. Kur Napoleoni po jepte mendimin e tij pr nj libr , Talejrandi tha:
  - Shija e mir sht armiku juaj personal. Po t kishte mundsi ta shkatrronit me artileri, prej shum kohsh gustoja e mir nuk do t ekzistonte.


  * Talejrandi ishte shum skeptik. Ai thoshte: "Mos i besoni kurr prshtypjes s par, sepse kjo sht gjithnj e mir.


  * Luigji XVIII po i lexonte Talejrandit, kryetar i qeveris provizore, kartn kushtetuese q do t'i dhuronte.
  - Mungon nj gj, - vuri n dukje Talejrandi, - duhet caktuar shprblimi pr deputett.
  - Po un dshiroj q funksioni i deputetit t jet gratis se sht m i nderuari.
  - Po, po, madhri, por gratis... do t'ju kushtoj shum shtrenjt.
  tha:
  Kur u prhap lajmi i vdekjes s Napoleonit, n Shn Helen, Talejrandi - Ky tashm sht lajm i thjesht, nuk sht ngjarje me rndsi.


  * E pyetn Talejrandin se 'mendim kishte pr mbretrin e Lui Filipit^. - Mendimi im? - u prgjigj. Po un kam nj mendim n mngjes, nj pasdite dhe n nj mbrmje, si e shikoni pra nuk kam asnj mendim.


  * Qetsia e Talejrandit n aste lumturie dhe fatkeqsie i udiste t gjith. Nj zonj e pyeti:
  - Zoti Talejrand, si sht e mundur q t jetoni kshtu fare pa emocione, pa ju turbulluar asgj shqetsuese q shikoni te t tjert ose q ju ndodh juve vet?
  - Talejrandi qeshi, tundi kokn dhe tha:
  - Sikur t ishit e re, sa mir q do t'ju isha prgjigjur.


  * Nj kshilltar i ri i shtetit po lvdohej prpara Talejrandit pr iltrsin
  e tij.
  Kur ai mbaroi, Telejrandi i tha: - Shiko ktu, mor djal, ti m dhimbsesh se je i ri. Por duhet ta dish se fjala i sht dhn njeriut pikrisht pr t fshehur mendimin.


  * Nj nga prelatt e lart t Kuris romane, e pyeti Talejrandin se 'duhej t bnte Papa q t zgjidhte midis kardinalve at m t prshtatshmin pr sekretar shteti. Ai u prgjigj:
  - Pr t pasur nj sekretar shteti t mir duhet zgjedhur kardinali m i keq.


  * Talejrandi kishte miqsi t madhe me dukn e Basanit Mare. Kur po flitej pr t n nj rreth miqsh Talejrandi tha:
  - Mos m flisni pr t, ai sht kafsh. Nuk kam njohur person m t trash se ai.
  - Po kush sht ky? - e pyetn miqt.
  - sht duka i Basanit, - u prgjigj pa t keq Talejrandi.
  Pr Siesin dikush tha se kishte shpirt t thell.
  - T thell? - vuri n dukje Talejrandi, - si duket doni t thoni nj hon bosh.
  Talejrandi shpesh thoshte:
  - Bota sht ndar n dy grupe: grupi i rrjepsve dhe ai i t rrjepurve. Duhet t jemi gjithnj n grupin e t parve kundr t dytve.


  * Talejrandi me cinizm thoshte:
  - Premtimet nuk jan gj tjetr vetm se kontrabilet pr t hyr n shfaqje.
  Pr Talejrandin, q i ecte shum n aventurat e dashurive Duka i vjetr Rishlj, njeri shum i shthurur, i tha nj dit Luigjit XV:
  - Ky prift i vogl do t shkoj shum larg dhe do t ma kaloj edhe mua.


  * Atij q e qortonte pr paqndrueshmrin e tij politike, Talejrandiiu prgjigj: - N tok nuk ka asgj t qndrueshme jasht paqndrueshmris.
  Pr t'i qndruar besnik Partis sate, sht e nevojshme q t ndryshosh
  shpesh mendimin.


  * Zhak Rofshild lshoi nj luigj ari mbi tryez. Ai filloi ta krkoj gjith ankth posht tryezs. Talejrandi nxori nga portofoli nj banknot pesqind frangshe e palosi, e ndezi n flakn e nj llambe q ishte mbi tryez dhe tha: a m lejoni t'ju bj drit q t gjeni monedhn tuaj?


  * Talejrandi ishte dekoruar me shum urdhra e medalje. Nj princ gjerman e quajti kavalier t nj urdhri. Nj mik i Talejrandit i tha:
  - Po nuk ke m vend n gjks pr kt kryq t ti.
  - Mos u mrzit, - i tha Talejrandi - do ta v mbrapa.


  * Nj bashkkohs tha:
  - Po a e dini prse Talejrandi i prmon aq shum njerzit. Sepse ka studiuar mir veten e tij, - u prgjigj po vet ai.


  * Nj gjeneral kur ishte duke biseduar me Talejrandin, do person q prmndte e quante njeri t trash.
  - M falni, - i tha Talejrandi, - po prse i quani t till?
  - Ne ushtarakt, - u prgjigj gjenerali, - i quajm t pagdhendur t gjith ata q nuk jan ushtarak.
  - Ah, - ia priti Talejrandi, - kurse ne quajm t till t gjith ata q nuk jan civil.


  * Pr nj mjek prusian, doktorin Koref, q ishte vendosur n Franc m 1815 dhe q furnizonte qeverin e tij me informata pr ato q ndodhnin n Paris, Talejrandi tha:
  - Demoni Koref sht nj pus i thell, shkence: di nga t gjitha gjrat madje edhe pak mjeksi.  * Midis qarqeve diplomatike, ka mbetur e famshme biseda q Talejrandi, modeli dhe mjeshtri i diplomatve t kohs s vjetr, bri prpara Pasardhsit:
  - Duka im i dashur, - n saj t msimeve t mia kta t gjith jan me merita, po gjithnj sipas msimeve t mia jan edhe njerz pa pik vullneti pr pun. Po t ket mbetur ndonj pa prvoj dhe duke vulosur nj letr e kryen me shpejtsi shum t madhe, ather un dua t shpresoj se ju do t dini t'ia korrigjoni kt mangsi t pafalshme.


  * M 1815 Talejrandi i akuzoi deputett e s djathts se donin t kthenin n fuqi regjimin e vjetr.
  - Oh po, jo - u prgjigj nj nga deputett, - ne e dim q kjo sht krejt e pamundur. A do t ndodh q ju, pr shembull, t bheshit prap peshkop?


  * N nj roman t njohur t saj D Stal prshkoi nj tip gruaje, q sht model hipokrizie e dinakrie. Thuhej se nn veshjen e ksaj gruaje autoria kishte dashur t vizatonte karakterin e t famshmit Talejrand. Talejrandi pr t'u hakmarr me shkrimtaren e shquar thoshte:
  - Zonja De Stal ka paraqitur n romanin e saj mua dhe vetveten t maskuar me veshje grash.
  Kur De Stal shkoi te Barras^ pr ta paraqitur Talejrandin si mikun e saj besnik, i bri kt prezantim:
  - Esht nj njeri q mund t jet shum i dobishm, mbasi i ka t gjitha veset, si t regjimit t vjetr, ashtu edhe t regjimit t ri.


  * Kur u vra Pavli I, Cari i Rusis, udha ky version zyrtar: "Vdiq nga hemorragjia cerebrale".
  Talejrandi ather tha:
  - Rust duhet t shpikin nj smundje tjetr pr vdekjen e perandorve t tyre.
  Talejrandi thoshte pr veten se kishte qen poet i madh dhe kishte br nj trilogji me tri dinasti: akti i par: Perandoria e Bonapartit, akti i dyt Burbont dhe akti i tret Shtpia e Orleanit.


  * Viktor Hygoi tregon se pas vdekjes Talejrandit ia hoqn nga trupi t gjitha organet e brendshme pr ta balsamosur. Por ata harruan mbi tryez trurin. Nj shrbtor e gjeti dhe nga q nuk diti 't bj me t, e hodhi n nj gjiriz.


  * Nj bashkkohs thoshte:
  - Superioriteti i Talejrandit mbi t gjitha qndron se atij i sht br kallo do poshtrsi dhe nuk ka ndonj gj q ti bj prshtypje. Ka shitur dhe ka tradhtuar gjith qeverit n t cilat ka shrbyer.
  Nj fisnik, t cilin Talejrandi e pyeti n se i plqente gjella, u prgjigj me mendjemadhsi:
  - Un i kushtoj pak vmendje asaj q ha.
  - E keni gabim zotri, - ia ktheu Talejrandi. - sht e nevojshme q t'i kushtojm vmendje asaj q ham dhe asaj q flasim.


  * Mareshali LaneJ) e shoqroi Talejrandin pr t vizituar fushn e Austerlicit2) menjher pasi ishte zhvilluar beteja.
  Kur mareshalli i betejave t shquara q ishte msuar me skenat e vdekjeve masive, qante prpara t plagosurve q rnkonin nga plagt dhe prpara kufomave, Talejrandi qeshi me z t lart:
  - Oh, 'pamje interesante!


  * Napoleoni e shau rnd ministtrin Talejrand. Kur ai mori lejen pr t'u larguar, tha me z t ult sa e dgjoi perandori:
  - sht fatkeqsi e madhe q nj njeri me pozitn q ka, t jet kaq e paedukuar.


  * Talejrandit prtonte shum pr t shkruar, veanrisht e mrzitnin letrat e zakonshme t prshndetjeve.
  Nj her sekretari i tij solli nj letr t mbretit Aleksandr t Rusis.
  - E po mir, prgjigjuni, - tha Talejrandi.
  - Fisnikri, po kur sht fjala pr Carin sht e domosdoshme q t'i Prgjigjeni ju me dorn tuaj!
  - 0 zot, sa bezdi e madhe! Po mir hajde m jep penn. Dhe pasi mori penn dhe letrn, iu kthye sekretarit t tij dhe i tha: Ather pra m diktoni.
  Letrn e bri sekretari i tij, duke pasur si sekretar vet Talejrandin.


  * Kur u kthye nga Amerika Talejrandi zbriti n portin e Hamburgut. Atje u njoh me nj t ri q e mbante veten pr shkrimtar. Ky i dha nj dorshkrim pr ta lexur dhe pr t'i dhn mendimin e tij. T nesrmen n mngjes Talejrandi vajti n bank pr t marr ca para. T hollat ia dhan t gjitha n kartmonedh. N mbrmje hyri n hotel dhe pr ti qndruar besnik premtimit t shkrimtarit t ri, hapi dorshkrimin q kishte nisur t lexonte. Gjat leximit po i mbylleshin syt dhe dalngadal e zuri gjumi. Pas pak, dikush erdhi dhe e zgjoi. Ishte shkrimtari q krkonte dorshkrimin se duhej t ikte shpejt. Talejrandi, ashtu si ishte prgjumsh, i bri shenj me dor t merrte dorshkrimin mbi tryez dhe i tha me pak mrzi "udha e mbar" dhe ia mori prsri gjumit. N mngjes u kujtua se monedhat i kishte futur n faqet e dorshkrimit ku kishte ndrprer leximin.


  * M 1797 nj prej t pes direktorve q qeverisnin ather Francs, Lpy La Revejer, kishte sajuar nj fe t re q e kishte quajtur Teofilantropia.
  - Nuk kam vese nj vrejtje t vogl - i tha Talejrandi. Jezu Krishti pr t themeluar fen e tij u kryqzua dhe u ringjall. Bni edhe ju t njjtngj, q t jemi n rregull.  * Kur ishte ambasador n Londr, iu paraqit nj nga fisi i tij i largt. Ai ishte mallngjyer dhe krejt i turbulluar i tha:
  - Erdha te ju pr t pasur mbrojtjen e prfaqsuesit t Francs, prestigj i s cils sht n rrezik. Duhet ta dini se jam dbuar nga nj lokal ku luhet kumari nn akuzn se kam br hile n loj dhe jam krcnuar se po t dukem prsri atje, do t m hedhin nga dritarja.
  - sht fjala pr ndonj dritare shum t lart? - pyeti Talejrandi, q nuk arriti t kuptonte n kt mes sesi mund t ishte n rrezik prestigji i Francs.
  -1 lart the? - ia ktheu i habitur vizitorit. Po ishte dritarja e katit t tret!
  - E po mir ather, un t kshilloj q ktej e tutje t vish e t luash me letra n ato lokale q kan kate edhe m t larta.


  * Kur vdiq Talejrandi ambasadori i Rusis tha:
  - Bj be se n kt ast djalli sht duke qortuar veten q e ka tepruar dhe ka kaluar kufirin me msimet e tij
  My silence doesn't mean I am gone!

 17. #17
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  TAMBERLIK, Enrik  TAMBERLIK Enrik (1820 - 1859) Tenor i famshm italian, ishte nj njeri me ndjenja liberale, mik i Macinit q i besoi shum menuris s tij.

  * Kur po kndonte n Meksik Tamberlikun e grabiti nj band hajdutsh, q kryesohej nga Manga del Klavo. Pak or m von siprmarrsi i teatrit ku ai kndonte u urdhrua nga hajdutt q t paguante njqind lira ndaj lirimit t kngtarit.
  Siprmarrsi n vend q t paguante lajmroi policin. Kryetari i bands u fsheh n nj pyll s bashku me kngtarin. Nj mbrmje Tamberliku hoqi nga muri i kasolles ku rrinte i burgosur nj kitar, nisi t'i bjer dhe kndoi me mblsi t atill sa e shoqja e kryebanditit nisi t qante nga mallngjimi. N mes t nats, kur po flinte, dikush e zgjoi nga gjumi. Ai dalloi n errsir gruan e re t bukur q i tha se i kishte vn t gjith me opium. Ajo donte q t largohej pr gjithnj nga ata njerz keqbrs. Ikn t dy bashk dhe kngtari i shquar u kthye n kryeqytet me gruan m t bukur t Meksiks.


  * Tenori i shquar kishte nj vajz shum t bukur, por ajo ishte e verbr. Ai e vizitoi te t gjith okulistt m t mir t Evrops. Kur ishte n Petrburg pr koncerte, nj mjek i ri okulist, q kishte studiuar n Paris, krkoi q ta vizitonte vajzn. Pas pes muaj mjekimesh ia ktheu dritn e syve. Ndjenja e par q provoi vajza e re kur pa dritn e diellit ishte dashuria pr mjekun e ri q e shptoi. Pak koh m von dy t rinjt u kuptuan me njri- tjetrin dhe, kur Tamberliku e pyeti mjekun se 'shprblim donte, ai u prgjigj:
  - Dorn e vajzs suaj.
  Krkesa u pranua menjher. Mjeku i ri Ll.Galecovski u b nj nga pioniert e shkencs okulistike.
  My silence doesn't mean I am gone!

 18. #18
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  TASO, Torkuato  TASO Torkuato (1544 -1595) poet dhe dramaturg italian  * Kur Paskuino shfryu zemrimin me satirat e tij kundr niprve t Papa Klementit VII, q kishin abuzuar, ata deshn ta hidhnin n Tever statujn e famshme. Torkuato Taso kundrshtoi mendimin e tyre dhe tha:
  - Nga pluhuri i ksaj statuje do t dalin n bregun e lumit nj numr i pafund bretkosash q do t kuanin dit e nat.
  Prgjigja i plqeu Paps ndaj e thirri poetin. Tasoja ather shtoi:
  - Mir, o at i shenjt, po n qoft se shenjtria juaj krkon q statujat t mos flasin m, duhet t bni q njerzit t cilt qeverisnin t punojn mir.


  * Tasos i bn nj padrejtsi dhe t afrmit i than q t hakmerrej. Tasoja iu prgjigj:
  - Jo, un nuk dua t'i marr as jetn, as pasurin dhe as nderin, dua vetm t'i heq t keqen q ka br.
  Tasos i than se nj miku i tij fliste vazhdimisht keq pr t. - Lreni t flas, - u prgjigj Tasoja, - sht m mir q ai t flas keq pr mua me t gjith, sesa t gjith t tjert t'i flasin atij keq pr mua.
  My silence doesn't mean I am gone!

 19. #19
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  THEKEREI, Uiljam Mejkpis  THEKEREI Uiljam Mejkpis (1811-1863) shkrimtar realist i shquar anglez  * Thekeri lindi n Kalkuta nga nj baba anglez q punonte atje si taksambledhs. Pasi i vdiq babai, nna u martua me nj burr tjetr. Kur u kthye n Angli ai mori me vete edhe Uiljamin e vogl gjashtvjear. Rruga detare nga India n Angli ather zgjati gjasht muaj. Anija u ndal gjat rrugs n ishullin e Shn Helens. Nj indian i anijes e shoqroi djalin e vogl n nj shtitje npr ishull. Ata arritn n kangjellat e nj kopshti, ku pan nj njeri q ecte posht e lart si bish n kafaz.
  - Vshtro mir, - i tha indiani fmijs, - vshtroje mir disa her. Ky sht Napoleon Bonaparti. do dit ha tre desh dhe gjith fmijt q mund t shtjer n dor.
  Thekrit t vogl i la mbres t thell pamja e ktij njeriu t tmerrshm.


  * N Angli Uiljamin e vogl e futn n nj kolegj, ku drejtori q ishte edhe msues, e trajtonte shum keq. Ai e rrihte dhe shpesh e dnonte duke e ln pa ngrn. Fmija e vogl vuajti shum. Disa her e kishin dgjuar natn duke qar dhe duke thirrur me z t lart:
  - Zoti im! M nxirr t shoh n ndrr nnn time!
  Nna shkoi q ta merrte dhe kur i biri e pa, menjher iu hodh n qaf dhe i tha:
  - Nuk m ke harruar?
  Dhe e puthi pa pushim, pa mundur t nxirrte asnj fjal tjetr nga goja.

  * Uiljami n fillim nuk shkoi mir n shkoll. At e mrziste gjimnastika dhe nuk i duronte dot duelet e boksit ndrmjet shokve t shkolls. N nj nga kto ndeshje nj shoku i tij m i madh n trup e dmtoi keq n hund sa i mbeti shenj pr tr jetn. Megjithat Thekri ishte njeri i but dhe u b shok me t.

  * Thekri u martua n mosh t re. E shoqja nuk ishte mir me shndet dhe pak koh mbas martess u mend. Thekri bri prpjekje t mdha pr ta shruar. Nj dit kur ishte n mjerim t madh dikush trokiti n port. Ishte nj botues q krkoi t shkruante recensione pr vepra artistike dhe muzikore.
  - Po ju jap tre gine n jav, - i tha botuesi. Kjo shum e vogl n ato kushte, iu duk e madhe shkrimtarit ndaj i tha:
  - Po merrmni n shrbim, pra, pr gjith jetn.


  * Thekri njihej si gazetar, por ende jo si romancier, sepse ato pak romane q kishte shkruar deri ather kishin kaluar pa ln gjurm. Ai kishte n kok plane, ide t ndryshme e personazhe, por kto i kishte t paorganizuara n nj sistem dhe nuk arrinin t shprehnin fizionomin e kohs s tij. Nj nat u zgjua duke thn dy fjal: "Panairi i kotsive".
  - U hodha prpjet nga krevati, - tregonte ai vet, bra tre rrotullime npr dhom dhe thirra me z t lart si i mendur:
  - "Panairi i kotsive". Kshtu ai gjeti titullin e romanit q u prit shum mir dhe u prkthye n shum gjuh.


  * "Panairi i kotsive" u botua, si ishte zakon ather, n form dispence, me fashikuj. Fashikujt e par nuk patn sukses dhe botuesi deshi ta ndrpriste botimin. Kur nj revist autoritare botoi nj recens ku ngrihej lart vlera e veprs s re, ather libri i Thekrit u b i pavdekshm. Botimi i par nuk i kaloi t gjasht mij kopjet, kurse do roman i Dikensit n at koh shitej t paktn njzet mij kopje.
  - I kam pasur t gjitha sukseset, - tregonte, vet Thekri - prve shprblimit n para.


  * Pas romanit "Panairi i kotsive" Thekri shkroi romanin tjetr "Pendenis" me karakter autobiografik. Ai e shkroi n fillim n kopje dhe pas ripunimit vajzat ia kopjonin n t pastr pjes pjes. Vajza e vogl q nuk ishte m shum se dhjet vje, kur arriti n astin q protagonisti vdes, nisi t qante dhe tha:
  - Jo, jo, baba, nuk dua t vdes! Bje t shrohet!
  Dhe pr ta qetsuar t bijn, babait iu desh q t'i premtonte se Pendenis do t shrohej
  My silence doesn't mean I am gone!

 20. #20
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  39
  Postime
  11,956
  TICIANI, Veelo  TICIANI Veelo (1447 - 1576) piktor i shquar italian  * Ishte nxns i Xhorxhiones^. N studion e tij pikturoi nj piktur "Xhudita" si msuesi i tij. T gjith e morn si vepr t mjeshtrit dhe e lavdronin Xhorxhonen duke i thn se ajo ishte vepra m e mir e etij. Mjeshtri duhej t'u prgjigjej njerzve se ajo ishte vepr e nxnsit t tij. I mrzitur nga lavdrimet q i drejtoheshin atij pr veprn e Ticianit, ia lshoi studion nxnsit t tij.


  * N rinin e hershme Ticiani ishte n nj shtpi pr t fjetur. E futn n nj knd posht shkallve, ku u shtri mbi bar. Me ngjyrat q kishte ashtu n gjysmerrsir nisi t pikturoj n mur nj zjarr t bukur me flak dhe tym. Kur u ngrit i zoti i shtpis n mngjes hapi portn dhe iu duk se po i digjej shtpia.


  * Ticiani, krkoi t hante n nj pijetore. N fillim i vun tryez prpara, por dyshuan se mos ishte pa para n xhep,, sepse ishte veshur keq. Aty nuk i solln as edhe nj cop buk.
  Ather ai nxori penelat dhe ngjyrat, dhe pikturoi nj tryez t shtruar me t ngrna dhe me nj shishe me ver t kuqe.
  T habitur prej pikturs s bukur i dhan t hante falas.
  My silence doesn't mean I am gone!

Faqja 0 prej 9 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Spiunazhi
  Nga Toro n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 121
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 13:39
 2. Agim Doi
  Nga Agim Doi n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 09-04-2010, 08:57
 3. Shoqeria apo dashuria me njerez qe marrin droge??
  Nga dodoni n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 30-05-2006, 05:20
 4. Vajzat tona punojn si prostituta n Itali: na zhgenjyen
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 19-07-2005, 08:29
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-04-2005, 10:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •