Close
Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 165
 1. #21
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  TOLSTOI, Leon


  TOLSTOI Leon (1828 -1910) shkrimtar i madh rus  * Kur ishte n universitetin e Kazanit nuk rrinte shum me shokt, me t cilt pothuaj nuk njihej. Rrinte gjithnj n nj nga bankat m t largta nga profesori. Kt e bnte se gjat msimit lexonte vepra letrare dhe filozofike.


  * Kur poezit n proz t Turgenievit patn n Rusi sukses t madh, Leon Tolstoi provoi t shkruaj dhe ai n kt gjini. Pr t pasur nj gjykim sa m t paanshm pr punt e tij, ia drgoi materialin me pseudonim nj revist q drejtohej prej nj miku t tij. Tolstoi ather ishte i famshm dhe shkrimi i tij si do q t ishte do t botohej, prandaj nuk e prdori emrin e vet. Redaktori e ktheu dorshkrimin si t pabotueshm, sepse autori nuk e kishte ende prvojn n artin e t shkruarit.
  Tolstoi nuk thuri m kurr poezi n proz.


  * Tolstoi prekej shum shpejt. Turgenievi, pas shtatmbdhjet vjetsh q ishte zemruar me t, shkoi pr ta takuar n Jasnaja Poljana. Gjat ditve q ndenji atje foli shum pr veprat e tij dhe i lavdroi ato.
  Pasi u kthye Turgenievi, Tolstoi i shkroi: "Kur dgjoj pr veprat e mia provoj nj ndjenj komplekse, ku elementi kryesor sht turpi dhe dyshimi se po m tallin. Megjithse besoj n mirsin tuaj m duket se ju keni qeshur me veprat e mia.
  M mir do t jet q t mos flasim m ktej e tutje me njeri-tjetrin".


  * Tolstoi ishte supersticioz dhe shpesh thoshte se numri 28 kushtzohej me disa gjra t jets s tij. Ai kishte lindur me 28 gusht 1828 dhe ishte martuar n datn 28. M 1910 i biri i tha nj dit i shkujdesur:
  - Ki kujdes baba se kt vit t'i mbush 82 vje dhe numri 82 sht 28-ta e prmbysur.
  - Ndoshta, - u prgjigj Tolstoi, - bre mir q ma the. Ai vdiq at vit.


  * Nj dit kur po shtiste me kal me t birin humbi rrugn n mes t pyllit.
  - E di se ku jemi ktu? - e pyeti djalin.
  I biri i tha se Jasnaja ishte prpara tyre. Dhe Tolstoi donte t kthehej n shtpi, duke ndjekur at drejtim.
  - sht e pamundur, - i tha i biri, - nga kjo an ka shum ferra q do t na i jerrin duart.
  Tolstoi nuk deshi t kthehej mbrapa dhe i tha t birit:
  - Sidoqoft le ta provojm! Vazhdoi t ecte me kal dhe ferrat e para nisn t grvishin. I biri e pa krejt t gjakosur por aspak t shqetsuar.
  - Vshtro biri im, - i tha, - si e sheh un jam jerr gjithandej nga ferrat, por 'rndsi ka? Un krkoj n do gj rrugn e drejt, dhe n qoft se do t irrem ende, prap do krkoj rrugn e drejt q sht edhe e vrteta.


  * Nj dit shkoi pr ta takuar nacionalisti i famshm Derul d Pol, q mbronte iden e fitores ndaj Gjermanis.
  * Leon Tolstoi q zakonisht me t huajt ishte i sjellshm dhe shum korrekt, kt radh e humbi durimin dhe iu prgjigj:
  - Kufijt duhet t prcaktohen me marrveshjen e popujve dhe jo me hekur dhe gjak. Dhe kur t ket njerz q do ta kuptojn kt athere nuk do t ket m luftra n bot.


  * Kur e mbaronte s shkruari nj kapitull t romanit ia kopjonte e shoqja ose nj nga t bijat. Kjo kopje i duhej shkrimtarit t madh si nj skic pr t punuar mbi t. N pak dit e mbushte me korrigjime, prishje me laps dhe me shtesa.
  - Athere kapitulli duhet kopjuar pr s dyti. Ka disa kapituj nga romanet e tij q jan kopjuar deri edhe dhjet her.


  * Kur Tolstoi besonte se kishte arritur qartsin dhe prsosmrin e dshiruar, ua lexonte veprn e re njerzve t tij t afrm nganjher dhe fshatarve. "Pushteti i errsirs", u lexua prpara fshatarve, t cilt nuk e pritn mir. N pjesn m emocionale t drams ata qeshn kur dgjuan disa fjal vulgare q prdorte n dialog Tolstoi.


  * Tolstoi e donte shum muzikn, sidomos muzikn e Bethovenit. Kur dgjoi nj pjes t Bethovenit u emocionua shum sa iu mbushn syt me lot, por nga q nuk donte ta kuptonin t pranishmit, i tha s bijs:
  - M jep pak shamin se m ka zn rrufa.

  * N shtpin e Tolstoit ishin piktori i shquar Rjepin dhe aktori Andrejev. Kur po bisedonin t tre s bashku, nj zonj, e cila kishte ardhur pr t'i br vizit zonjs s Tolstoit, u ul n piano dhe nisi t luaj me shum ndjenj "Sonatn e Krajtzerit" t Betovenit.
  T gjithve u la shum mbresa. Ather Tolstoi tha:
  - A duhet t bjm edhe ne sonatn ton Krajtzerit? Un do ta shkruaj, Rrjepini do t pikturoj dhe Andrejevi do ta recitoj.
  Propozimi u pranua me entuziazm, por vetm Tolstoi e kreu detyrimin e tij.
  Tolstoi i tha Gorkit:
  - Po t isha mbret, do t nxirrja nj ligj q do t'ia ndalonte t drejtn e t shkruarit atij shkrimtari q prdor nj fjali kuptimisht t gabuar ose ai q do t bnte gabim gramatikor t fishkllehej nga lexuesi.
  - Si, - u prgjigj Gorki, - po liria e t shkruarit?
  - Liria pr t shkruar deri sa duhet, por jo liri pr t shkruar keq.

  * Pas krizs q psoi m 1880 Tolstoi vishej shum thjesht pothuaj fare
  pa kujdes.
  Nj her n Tula u dha shfaqja e nj drame t Tolstoit,
  Tek artisti q drejtonte shfaqjen u paraqit portieri i teatrit:
  - N hyrje, - i tha, - sht nj fshatar si gjysm budalla, q krkon me
  do kusht t hyj n teatr dhe t asistoj n prova. Thot se ju njeh, po mua m duket e pamundur, sepse sht fjala pr nj fshatar injorant dhe t pagdhendur.
  Kryekomiku doli te hyrja dhe u gjend ballprball me Leon Tolstoin q ishte veshur me rroba dhe kpuc t bra vet.

  N vitin 1891 Leon Tolstoi ishte i zn me nj pun shum t rndsishme. Kur shprtheu zia e buks, ai la do gj dhe iu vu puns pr organizimin e ndihmave pr t uriturit. Ather hapi mbi dyqind mensa falas.
  Nj her, duke ditur q nj grua e ve e varfr fshatare vetm nuk mund ta korrte grurin, Tolstoi shkoi vet me drapr n dor pr t ndihmuar, duke punuar prplasi gjurin pas nj rrote. Pa u ankuar fare vazhdoi punn. Dhimbja iu shtua shum. Nga ethet i hipi temperatura e lart. lu desh t shtrihej n shtrat pr disa jav, por nuk u ankua fare.  * M 25 shkurt 1901 Leon Tolstoi u shkishrua nga Sinodhi i shenjt. At dit t gjitha kishat e Rusis kishin lshuar anathema kundr ktij "armiku t zotit dhe t perandorit". Tolstoi ather ishte n Mosk. Atje po kalonte npr nj rrug kryesore. Menjher turma e njohu dhe e rrethoi me dashuri t madhe. Njeri prej tyre tha:
  - Po ky na paska qen djalli me fytyr njeriu?!
  Grumbulli i njerzve e mbuloi me brohoritje dhe me thirrje: "Rroft Tolstoi". U desh ndrhyrja e xhandarmris pr t shprndar grumbullin e madh t njerzve.


  * Ditn e shkishrimit, Tolstoi kaloi para pallatit t guvernatorit t prgjithshm t Mosks. Kur e pa shkrimtarin grupi i ushtarve, q bnin shrbimin e rojs para ports s guvernatorit, me nj lvizje t menj-hershme, u vu n pozicion gatitu dhe pr nder arm. Tolstoi iu kthye mikut q e shoqronte dhe i tha duke qeshur:
  - Vshtro more mik se si ktu te ne n Rusi, i bjn nderime ushtarake nj krimineli t shtetit q sht shkishruar.  * Drejtori i "Gazets zyrtare" shkruante n ditarin e tij:
  "N Rusi tani kemi dy Car: Nikolln II dhe Leon Tolstoin.
  Ky i dyti sht ndoshta m i fuqishm se i pari, sepse ndrsa Nikolla nuk mund t bj gj kundr Tolstoit, ky minon do dit e m shum autoritetin e fronit t Nikolls II n Rusi".


  * Shum puntor shkonin ta takonin Tolstoin q t bindeshin nse ai vrtet merrej me pun krahu. Nj kpucar erdhi pr t par n se kpuct q kishte br Tolstoi ishin t punuara mir dhe i dha disa kshilla profesionale shum t vlefshme. Nj her tjetr u paraqit te Tolstoi nj njeri i varfr, i zbeht n fytyr e me lot n sy. Ai i tregoi se gruan e kishte t smur shum rnd nga tuberkulozi. N pranver do t vdiste pa tjetr:
  - E po, t lutem mjeshtr, t m shkruani nj gisht letr dhe t m thoni a do t rroj gjat ime shoqe? E si t mos besojm te Leon Tolstoi? Kshtu t paktn ajo do t vdes e qet.
  Tolstoi u emocionua shum. Ai ishte gati q ta shkruante letrn, por i tha vizitorit se kshtu ai do t bnte nj gnjeshtr kurse ai ishte mbrojtsi i s vrtets absolute.
  I varfri i krkoi ndjes. Kur u largua, Tolstoi pshertiu i hidhruar, duke menduar se nganjher gnjeshtra mund t ket edhe ann e saj m t mir.  * Tolstoi n vitet e fundit t jets s tij ishte kundr artit pr art dhe kundr metodave t msimit t artit npr akademi dhe konservator.
  * Kur po bisedonte me disa miq pr kt tem nj nga bashkbiseduesit i tha:
  - E po mir, le ta zem se keni arsye dhe po mbylln t gjitha institutet artistike. Po me far do t zvendsohen?
  Leon Tolstoi u prgjigj: - Vrejtja juaj sht njsoj si kjo q do t'ju them tani: sikur ju t kini nj njtje n faqe nga dhmballa, vini tek un dhe un ua heq dhmballn e smur. Ju nuk do t knaqeni me mua dhe do t m thoni:
  "Po kjo faqja ime q u shfry me se do t zvendsohet?"
  - Me asgj, nuk ka nevoj t zvendsohet, - iu prgjigj bashkbiseduesi.  * Leon Tolstoi hyri n sallon kur e shoqja po u lexonte fmijve nj kapitull nga "Lufta dhe Paqja". Ndenji n kmb te praku i ders duke dgjuar dhe kur kapitulli mbaroi tha papritur:
  - Sa i bukur q ishte!


  * Leon Tolstoit i than se n t gjith fshatin Jasnaja Poljana fshatart e tij kishin vetm tri lopata q nuk mjaftonin pr pun. Ai nuk pranoi t blej t tjera duke thn:
  - M mir kshtu! Fshatart do t'ia huajn njri- tjetrit lopatat dhe do t msojn t ndihmojn dhe t duhen ndrmjet tyre.  * Tolstoi e pati t shoqen nj bashkpuntore t muar...
  Nj mbrmje ai i tha:
  - Merre kt letr dhe m shkruaj t gjitha fjalt q t kam thn kur t krkova t bheshe gruaja ime. Shpresoj se do t kujtohesh.
  E shoqja mori letrn dhe nisi t shkruante. E gjith ajo q shkroi dhe q i shoqi e rikopjoi, ishte deklarata e fashme e dashuris q gjendet te Ana Karenina.


  * Nj dit Tolstoit i erdhi nj zonjushe. Ajo kishte trashguar nj milion monedha t kushtueshme dhe krkonte mendim se si t'i prdorte sa m mir ato.
  - Digjeni at fond, - e kshilloi Tolstoi.
  - Si that? Po me at mund t ngrihet nj azil pr pleqt ose nj konvikt pr fmijt?
  - Dhe pr kt doni t'i shpenzoni? Jo, prindrit nuk duhet t'i ojn prindrit n azil. Digjeni, m dgjoni mua, sht gjja m e mir q mund te bni.


  * Tolstoi hapi nj shkoll pr fmijt e fshatarve t tij ku zbatoi nj sistem t ri msimi. Msimi nuk duhej t jepej mekanikisht dhe me pahir. Kur te nxnsit sbihte lodhje dhe munges dshire pr msim e mbyllte shkolln. Pas nj ndrprerje pak a shum t gjat ai dgjoi t trokitnin n portn e tij. Zrat fminore t nxnsve i thoshnin:
  - Ju lutemi hajdeni na bni msim, kemi dshir t studiojm
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #22
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  TOSKANINI, Arturo  TOSKANINI Arturo (1867 -1957) dirigjent i shquar italian  * N Skala t Milanos m 1925, po jepej shfaqja e "Bohems". N intervalin midis aktit t dyt dhe t tret mjeshtri Panica, q drejtonte orkestrn, u smur dhe e drguan n shtpi. Orkestra nuk po luante nga vendi. Publiku, q nuk dinte asgj, nisi t mrzitej pr vonesn. Nj zotni u ngrit n kmb nga nj poltron i bukur n plate, u drejtua n podiumin e dirigjentit, mori n dor shkopin dhe nn drejtimin e tij orkestra filloi t luante n mnyr t mrekullueshme.
  Akti mbaroi me duartrokitje frenetike. U ndezn dritat, Dirigjenti q doli nga salla ishte Arturo Toskanini.


  * Kur Toskanini ishte n Nju-Jork pr t drejtuar nj orkestr, gjat provave ndrhyri nj kngtare.
  - Oh, thirri ajo shum e mrzitur. Po a e dini ju q un jam nj artiste e madhe. Mjeshtri iu prgjigj:
  - Rrini e qet zonjushe se un nuk do t'i them askujt.


  * Arturo Toskanini kishte kujtes t shklqyer. Ai dirigjonte pa partitur. Nj her n Nju-Jork nj violonelist kishte prishur nga partitura e tij nj batut jo shum t rndsishme.Toskanini gjat provave e ndrpreu orkestrn dhe i foli violonelistit:
  - Juve keni harruar disa nota pa luajtur.
  - Jo mjeshtr, un i kam rn t gjitha notave q jan t shkruara.
  - Ma jep ta shikoj. Violonelisti i tregoi partiturn.
  - Po nuk e shikoni? - i tha Toskanini, - ktu kan qen disa nota dhe jan prishur.
  My silence doesn't mean I am gone!

 3. #23
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  TUEN, Mark


  TUEN Mark (1835-1919) shkrimtar realist amerikan  * Tueni ishte fmij q nuk linte dy gur bashk. Luante n brigjet e lumit q kalonte prmes fshatit t lindjes. Shpesh her e kishin shptuar nga mbytja. Kur e onin n shtpi nna plak thoshte pr humor;
  - Gjithnj kshtu ndodh, ata q duhet t varen shptojn nga uji.  * Emri i tij i vrtet ishte Samuel Klement. U quajt Mark Tuen n kto rrethana. Qysh fmij, midis mjeshtrive t tjera ai punoi edhe si ndihmspilot n nj anije. Gjat kalimit t Misisipit, piloti maste thellsin e ujit dhe n do matje i thoshte:
  - Mark Tu! Kto fjal kan kuptimin "shno dy". Pr kt arsye, m von, kur ai u b gazetar, n kujtim t ktij piloti q e kishte br mjeshtr, mori si pseudonim kto dy fjal me t cilat pastaj u b i famshm.


  * Kur ishte n Uashington, shkrimtari ishte i varfr dhe i uritur. Ai nuk kishte asnj dollar n xhep. I lodhur dhe i dshpruar u ndal prpara nj hoteli. Papritur i del prpara nj qen i bukur gjahu. Ndrkoh iu afrua aty pran nj gjeneral, i cili e plqeu shum qenin. Ai e pyeti Mark Tuenin n se mund ta shiste pr tre dollar. Marrveshja u arrit dhe gjenerali hyri n hotel me qenin, q sapo bleu. Pas pak koh i zoti i qenit e pyeti shkrimtarin n se kishte par rastsisht nj qen gjahu.
  - N qoft se m jepni tre dollar, ua gjej un, - i tha Mark Tueni: Shkoi te gjenerali, ia ktheu tre dollart, i mori qenin dhe pastaj ia dorzoi t zotit marrveshjes q kishte br me t.


  * Kur Mark Tueni ende reporter i ri n nj gazet t San Franciskos, nj grua e takoi n rrug me nj kuti kartoni t madhe cigaresh n krah.
  - Zotni, i tha ajo, - ju shoh shpesh me nj kuti t till t madhe cigaresh n krah. M duket se pini pak si shum cigare.
  - Oh, jo zonj, - u prgjigj Mark Tueni, - po ndrroj shtpin srishmi. Kutia e madhe e cigareve n at koh mblidhte gjith plakat e tij.


  * Mark Tueni hante n nj pension ku shkonin m shum studentt. Ata ishin shpesh viktima t shakave t tij. Nj her pr t'u hakmarr me t u morn vesh me t zonjn e pensionit q t'i vinin n tryez nj gjel deti. Nj kmb ia kishin br false (imitim gome) dhe e vendosn q ai ta kapte nga kjo an. Mark Tueni e kuptoi menjher lojn dhe i tha aty pr aty pronares:
  - M duket se e keni ndrruar furnitorin, apo jo zonj?
  - Jo, - u prgjigj pronarja, - po prse e thoni kt?
  - Sepse sot mishi i gjelit ishte shum i zgjedhur. Si ky, nuk m sht servisur ndonjher n pensionin tuaj.


  * Duke qen ortak me botuesin e tij ai falimentoi. Tueni sakrifikoi shum gjra q t paguante kreditort e shoqris botuese. Ai shiti mobiljet, librat dhe shum gjra t tjera. Megjithat nuk mundi t'i shlyente t gjitha. Athere me ngulm dhe guximin e tij karakteristik dhe pse ishte gjashtdhjet vje, iu vu puns pa pushim deri sa arriti t paguante edhe kreditort e fundit. Popullj, amerikan e admiroi kt prov t nderit dhe t guximit t tij dhe vendosi t'i dhuronte shkrimtarit nj shtpi t vogl. Kshtu i zvendsoi ato q kishte shitur kur kishte qen n dit t kqija.


  * Shtpis s tij t vogl i silleshin rrotull hajdutt q i kishin marr t gjitha sendet me vler prej argjendi. Ai ngriti n murin e sallonit nj kartel ku shkroi me shkronja t mdha dhe t dukshme:
  - Vihen n dijeni t gjith zotrinjt hajdut, se n kt shtpi, nuk ka m vese vazo t mdha prej argjendi, t cilat do t'i gjeni n dollapin e dhoms s ngrnies pran kanistrs ku flen macet e vogla. N qoft se edhe kanistra ju shrben, kini mirsin t'i vini macet n dollap. Mos bni zhurm q t mos mrzitni t zott e shtpis. Ju lutemi kur t dilni mbyllni mir portn".


  * Shkrimtari i shquar takoi kreditorin e tij q i tha:
  - Po si kshtu? Jo vetm nuk po m paguani, por edhe nuk po i prgjigjeni letrave letrave t mia. Un ju kam shkruar duke ju futur n zarf nj pull poste pr prgjigjen tuaj. Dua t di kur do t jeni gati t m paguani... Me sa duket ju nuk po m prgjigjeni se po kurseni parat pr pulln e posts.
  - I dashur zotni, - u prgjigj qet- qet Mark Tueni m sht dukur pun delikate q t'ji shkruaja duke prdorur pullat tuaja. Kam menduar se kshtu do t'ju shqetsoja.


  * Nj mik e kishte ftuar q t'i jepte mendim pr popujt e ndryshm t bots. Mark Tueni tha:
  - Kur zoti mbaroi s bri botn, pyeti popujt se far krkonte secili prej tyre nga ai.
  "Biftek"u prgjigjn anglezt, francezt, deshn "Gra t bukura; gjermant "Lakr turshi", italiant "Muzik" amerikant "dollar", ndrsa rust than: "Prisni pak se ende nuk kemi vendosur se far do t krkojm".


  * Kur kalonte npr Berlin e ftoi pr drek perandori Vilhelm II. Pasi shkrimtari u kthye n atdhe, Vilhelmi drgoi nj njeri pr ta pyetur se pse shkrimtari amerikan kishte ndenjur fare i heshtur gjat pritjes n Berlin.
  - I thoni perandorit, - iu prgjigj Mark Tueni, se un mbeta gjith kohn, i heshtur sepse fliste gjithnj madhria e tij Vilhelmi II, i cili nuk m la radh. Po n fund, t fundit, ka br shum mir, sepse ishte n shtpin e tij. I thoni se, po t vij pr drek n shtpin time, do t flas gjithnj un dhe atij do t'i takoj t hesht.


  * Nj zotni i drgoi humoristit t shquar fotografin e vet, q ngjante shum me Tuenin.
  Mark Tueni iu prgjigj:
  Fotografia juaj m ngjan akoma m shum se sa i ngjaj un vetvetes. Do ta vendos n dhomn e vogl t banjs, n vend t pasqyrs, q ta kem do mngjes prpara kur t ruhem.


  * Mark Tueni tregonte se nna e tij e rrihte me pllmb pr marrzirat q bnte. Shpesh ai nuk ishte i bindur pr fajin e tij. Kur i ankohej nns ajoiprgjigjej:
  - Mund t kesh t drejt, por n qoft se nuk i meriton kto pllmb pr fajin q ke br sot, do t'i kesh merituar nj her tjetr m par. Kur un nuk t'i kam dhn.
  Prandaj po ta jap kusurin tani dhe kshtu jemi t lar.


  * Mark Tueni ishte m pak se shtatmbdhjet vje kur n nj dark babai i dha t ndante nj pul t pjekur.
  Ai preu lafshn dhe ia dha mysafirit q ishte prift dhe i tha:
  - O at i shenjt, meqense, ju mbani kierik po ju jap kreshtn e puls. Pastaj preu kokn dhe ia vuri prpara babait:
  - Babush, meqense ti je kryetar i familjes, t takon pra koka e puls. Pastaj u kthye nga t motrat.
  - Meqense ju do t largoheni shpejt nga kjo shtpi, ju duhen krah pr t fluturuar, prandaj po ju jap kraht e puls.
  Kmbt ia dha s'ms duke i than:
  - Meqense ty t duhet t shkosh sa andej- ktej npr shtpi, kemi nevoj pr kmb t forta dhe prandaj ty t jap kmbt e puls.
  M n fund e mbylli:
  - Athere, meqense un jam nj trup i vdekur n shtpi, si m quani shpesh ju t gjith, domethn nuk vlej pr asgj prandaj sht drejt t marr trupin e puls, q nuk lviz pa gjymtyr. Kshtu midis t qeshurave t t pranishmve ai mori pr vete pothuaj t gjith puln.  * Nj kasap, fqinj i Mark Tuenit e pyeti:
  T lutem, m hiq nj kuriozitet. Vrtet t gjitha librat q mbajn emrin tuaj i keni shkruar ju?
  - Pa tjetr, - u prgjigj Mark Tueni i habitur nga kjo pyetje.
  - Meqense e thoni me gojn tuaj e besoj, por ju betohem se edhe sikur t'ju kisha par nuk do ta besoja.  * T tjert e quanin vetm si humorist, kurse t afrmit prkundrazi, thonin se ai ishte i prirur pr studime serioze.
  Vajza e tij Sofia, q vdiq n moshn dhjetvjeare, kishte filluar t shkruante, natyrisht me shum gabime gjuhsore por me shprehje shum t bukura pr moshn e saj; nj bigrafi pr baban. Midis t tjerave ajo shkroi: "Babai im sht m shum filizof dhe plqen librat dhe bisedat serioze m tepr se ato q t bjn pr t qeshur." Edhe Bernard Shou thonte se Mark Tueni do t meritonte admirim dhe mirnjohje m shum si sociolog sesa si humorist.


  * Nj miku i tij duhej t operohej. Mark Tueni e ngushlloi n nj mnyr t uditshme. Ai i tha:
  - Kur t t filloj operacioni pr t ngushlluar veten mendo q ndrkoh q t'i vuan nga dhimbjet, kirurgu gzohet se do t fus n xhep parat e tua.  * Tueni doli t shtis me automobil me nj mik, i cili sapo kishte marr patentn. Nj ast miku i tha Tuenit:
  - Diku ktu afr sht nj restorant i mir. A ndalemi pr t ngrn mngjesin?
  Duke thn kto fjal, bri nj kthes t gabuar dhe e prplasi makinn te nj pem. Asnjri nga udhtart nuk u vra, prve dmeve q psoi makina.
  Mark Tueni u ngrit nga toka dhe i tha shoferit:
  - A mund t m tregosh, t lutem, si mund t frenohet makina kur ka drur prpara?


  * Kur Mark Tueni i paraqiti dorshkrimin e veprs s tij t par botuesit Karetlo, ai nuk deshi ta botonte.
  Njzet vjet m von, kur Tueni ishte br i shquar, e takoi botuesin n Zvicr. Ai i zgjati dorn dhe i tha:
  -1 dashur Tuen, ka nj njeri q sot sht br edhe m i shquar se ti. Ky person jam un. N t vrtet un nuk jam ndonj njeri me rndsi e, megjithat, kam nj fakt n jetn time q m ka br shum t dgjuar. Un kam kthyer dorshkrimin tuaj. Sigurisht q sot m marrin si gomari m i madh i Toks dhe i shekullit.


  * Duke shtitur pran nj varreze, humoristi pa disa inxhinier dhe puntor q bnin disa matje. I pyeti se prse i bnin matjet.
  - Meqense gardhi q rrethon varrezn sht prishur, duam t bjm nj mur t mir rrethues pr gjithnj.
  - Nj mur? Po prse bni mur, sa koh q ata q jan brenda nuk mund t dalin jasht dhe ata q jan jasht, nuk kan asnj dshir q t hyjn brenda?


  * Kur udhtonte me tren Tueni nuk hynte n bised me bashkudhtar. Njher u mrzit shum prej nj njeriu q donte t bnte muhabet me do kusht me t.
  Ai e pyeti se far librash lexonte, por Tueni q hiqej sikur ishte zhytur thell n lexim, nuk iu prgjigj fare. Ather ai nisi ta lvdonte n syt e gruas s vet se ishte nj djal studioz. Pastaj i ofroi nj cigare:
  - Faleminderit, - i tha Tueni, - nuk e pi.
  Entuziazmi i udhtarit u dyfishua kur i ofroi nj gllnk uiski. Ai mori prgjigjen:
  - Faleminderit un nuk pi kurr liker.
  - 'djal i mir, - i tha udhtari s shoqes. Pastaj u kthyen edhe njher nga Tueni dhe i tha: M lejoni t'ju prezantoj gruan time.
  - Faleminderit, - u prgjigj qet Tueni, - po un nuk i dua kurr grat.  * Nj dit humoristi i famshm shkoi t vizitonte studion piktori t dgjuar.
  - Nuk sht keq, - tha Tueni duke par nj tablo t porsa prfunduar. Nuk sht keq vetm se un do t kisha hequr kt ren ktu.


  * Dhe zgjati dorn pr t treguar vendin ku ndodhej reja e teprt. -Kujdes, kujdes - brtiti piktori. Ngjyra ende nuk sht thar.
  - Oh, mos u shqetsoni! - tha Tueni pa e prishur qetsin, sikurse e shihni un jam me doreza dhe nuk ka rrezik q t flliqen gishtat.


  * Nj zonjushe e pyeti Mark Tuenin se cila ishte vlera e librave.
  - Vlera e librave sht e pamueshme, - u prgjigj humoristi i shquar, por varet sipas rasteve. Pr shembull nj libr i lidhur me lkur sht i shklqyer pr t mprehur briskun e rojes. Nj libr i vjetr i lidhur me pergamen sht nj predh shum e mir pr t gjuajtur Maokun. M n fund nj atlas me flet t gjer ka letr t prshtatshme pr ta vn n dritare.


  * Kur Tueni ishte drejtor i nj gazete, iu ankuan se kronisti i gazets kishte dhn lajmin e gabuar, sikur ai kishte vdekur. Humoristi nuk deshi t besonte dhe i tha se kronisti ishte i sakt dhe nuk gabonte kurr. Lajmi nuk kishte se si t mos ishte i vrtet. Tjetri krkoi me kmbngulje nj rektifikim n gazet.
  - E pamundur, - u prgjigj Mark Tueni, - gazeta ime nuk boton rektifikime.
  Athere ai i drgoi nj rektifikim me ann e portierit dhe drejtori nuk mundi t mos pranonte. Vetm pr t mos ardhur n kundrshtim me rregullat veproi kshtu, e botoi rektifikimin duke vn emrin e t interesuarit midis emrave t t lindurve q botonte zakonisht gazeta.


  * Mark Tueni ishte i smur dhe kishte dy dit q nuk kishte vn gj n goj. Ditn e tret e ndjeu veten m mir dhe kishte uri. Infermierja q e kuronte i solli nj lug me lng mishi.
  Ai donte dika m shum por infermierja nuk e lejoi.
  - Kjo mjafton, nuk mund t hash m.
  Shkrimtari u detyrua t bindej, mori lugn e lngut dhe i tha se donte t lexonte dika.
  - Po kujdes, - shtoi ai, - se mos m sjellsh pr t lexuar ndonj pull poste.


  * Nj gazetar amerikan q dfrehej me intervistat e njerzve t mdhenj, e pyeti Tuenin se 'mendonte pr ferrin dhe pr parajsn. Humoristi i shquar iu prgjigj: - Nuk mund ta them mendimin tim se kam miq n t dy vendet dhe m duhet t ruaj asnjansi t plot.


  * Ja disa aforizma t Mark Tuenit:
  - Shqetsimi q shkaktohet nga shembulli i mir, sht nga m t vshtirt q t prballohet.
  - Besimi fetar qndron n t besuarit e atyre gjrave q nuk jan t vrteta.
  - E vrteta sht pasuri shum e muar, prandaj duhet ta ruajm at si do pasuri tjetr.
  My silence doesn't mean I am gone!

 4. #24
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  TURGENIEV, Ivan


  TURGENIEV Ivan (1818-1883) shkrimtar i njohur realist rus  * Turgenievi n bised me disa miq tha pr nj kritik: - Krahasimi q do t bj nuk sht fisnik, por sht i vrtet. Ky kritiku yn sht si nj qen gjahu q kam pasur un. Ai i bnte shum mir t gjitha ato q bjn zakonisht qent n gjah, vetm se nuk kishte nuhatje, prandaj m'u desh q ta shisja.


  * Pr dashurin Turgenievi thoshte:
  - Jeta ime sht e mbushur me dashuri. Vetm dashuria i jep at zhvillim t prsosur aftsive tona, q sht aq i nevojshm pr artistin. Isha i ri dhe dashurohesha me t bijn e nj mullixhiu, q banonte n afrsit e Peterburgut. E shihja sa her shkoja pr gjah n ato an. Pr aq vjet sa njiheshin nuk deshi t pranonte prej meje asnj gjilpr.
  M habiti nj dit kur m tha:
  - Dua t m bni nj dhurat. Sillmni nj sapun t parfumuar nga Petrburgu.
  - la solla sapunin. Ajo m pa aty dhe m bri shenj q t prisja. Pas dhjet minutash u kthye duke m treguar duart e bardha e me er t mir nga sapuni. Pastaj m tha:
  Tani puthmni duart, sikurse damave npr sallonet e Petrburgut.  * Studentt e Universitetit t Petrburgut ankoheshin se shum profesor nuk bnin leksione. Rektori vendosi q pedagogt e pranishm n fakultete t zvendsonin ata q mungonin.
  Kshtu ndodhi, - tregonte duke qeshur Turgeriievi, - q prifti duhej t fliste pr shtatzanin n vend t gjinekologut q mungonte, kurse gjinekologu kur mungonte prifti duhej t fliste pr mbarsjen hyjnore t Maries.


  * N nj restorant t mbushur plot me njerz Turgenievi mezi gjeti vend, Pas pak hyri n lokal nj gjeneral i fryr si kaposh. Duke par se kishte vend, ai u afrua te tryeza ku ishte ulur Turgenievi. Shpresonte se ai do t ngrihej, pr t'i liruar vendin. Ai i foli gjith mllef Turgenievit, q po hante i qet.
  - Zotni, far ndryshimi ka midis njeriut dhe kafshs?
  - Ndryshimi sht ky: njeriu ha ulur, kurse kafsha n kmb.


  * Turgenievi nuk donte t fliste pr vete dhe as t tjert pr t. do lavdrim q i bnin e mrziste. Ishte kundrshtar i vendosur i intervistave. Nj prkthyes italian i veprave t tij krkoi m kot ndonj t dhn pr jetn e tij. Kur ia krkoi autorit ai i tha:
  - Biografia ime sht n veprat e mia.
  My silence doesn't mean I am gone!

 5. #25
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SOKRATI


  SOKRATI (470-401 p.e.r.) filozof i Greqis s lasht

  * Sokrati i tha miqve t tij:
  - Un n jetn time kam pasur tri t kqija t mdha pr t luftuar:
  gramatikn, varfrin dhe gruan. Duke studiuar t parn e hoqa qafe, fati m shptoi nga e dyta, kurse nga e treta, mjerisht, ende nuk kam shptuar.

  * Pr t mos dgjuar ulurimat e gruas s vet, Sokrati doli me nj kov uj dhe ia lshoi n kok. Ather ai tha:
  - E mora m mnd se pas gjith atyre bubullimave do t fillonte shiu.

  * Alqiviadhi uditej me Sokratin sesi i duronte britmat e s shoqes.
  - Tashm jam msuar, - i tha Sokrati, - ato nuk m bjn m shum prshtypje nga zhurma e rrotave t karrocs.

  * Kur Sokrati ishte n mes t nxnsve t tij, Platoni i tha:- Mjeshtr, dje keni br shum gabim q keni qortuar shrbtorin n pranin e t gjithve. A nuk do t ishte m mir ta kishit qortuar vetm pr vetm?
  - Vrtet, - i tha Sokrati, - por edhe ju m bni mir q m qortoni kur nuk ka njeri tjetr ktu pran.

  * Mbreti Arkelau i Maqedonis i ofroi pasuri t madhe Sokratit q ta mbante n oborrin e tij. Sokrati iu prgjigj:
  - Mielli sht m i lir n Athin, ndrsa uji kudo nuk kushton asgj.

  * Nxnsit e Sokratit u zemruan shum me dik q nuk iu prgjigj prshndetjes s filozofit.
  - Mos u shqetsoni, kur shikoni se msuesi juaj sht m i edukuar se nj tjetr, - u tha Sokrati.

  * E pyetn Sokratin se pse bnte do dit shtitje t gjata. - Prgatis shijen pr drekn time, - u prgjigj Filozofi.

  * Alqiviadhi i solli msuesit t tij t shquar nj dhurat t mueshme. Sokrati i tha s shoqes Ksanthipit q t'ia kthente dhuruesit. Pr kt veprim e shoqja u trbua nga inati se donte ta mbante dhuratn. Por Sokrati i qet i tha:
  - Duke pranuar gjithnj dhurata do ta bjm q t lodhet dhuruesi. Nj mospranim i menur nuk mund t shpjer vese te nj bujari m e madhe. Po t mos e kthejm sot nj gj pr t ciln nuk kemi nevoj, nuk do t mund t krkojm me lehtsi nesr kur do t jemi t detyruar nga nevoja. Alqiviadhi i drgoi si dhurat Sokratit nj tort shum t mir. Ksanthipi, q ishte n humor t keq, pr inat t t shoqit e hodhi prdhe tortn, e shtypi me kmb dhe e przjeu me balt.
  - T lumt Ksanthipi, - i tha Sokrati qet-qet, - po shoh me knaqsi se ju duke hdhur tej pangopsin tnde.

  * Kur Sokrati u dnua me vdekje, e shoqja Ksanthipi shkoi dhe e takoi n burg, kur nisi t qaj. Sokrati pr ta ngushlluar i tha:
  - Mos qaj Ksanthipi. Gjyqtart q m kan dnuar me vdekje, jan vet t dnuar me vdekje nga natyra.
  - Po, - i tha gruaja, - por t kan dnuar padrejtsisht dhe kjo sht q m bn t vuaj kaq shum.
  A do t ishit m i knaqur, - i tha filozofi i madh, - po t m kishin dnuar pr ndonj faj?

  * N astin kur Sokrati ishte duke pir kupn e helmit Apollodori i afroi mantelin e tij pr ta mbuluar mir.
  - O? Manteli im m ka mjaftuar pr t jetuar dhe do t m mjaftoj edhe kur t kem vdekur - i tha Sokrati.
  My silence doesn't mean I am gone!

 6. #26
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SADIU  SADIU (1184-1263) Poet i dgjuar persian  * E pyetn nj her Sadiun:
  - Po t t futnin n nj dhom me nj grua shum t bukur dhe portat t mbylleshin mir dhe askush t mos kishte mundsi t'ju mbikqyrte, a do t'i qndroje tundimit?
  - Ndoshta po, - u prgjigj Sadiu, - por asnj nuk do t m besonte, sepse sht m leht t'i shptosh tundimit sesa shpifjes.


  * Sadiun e burgosn turqit, e bn skllav, pastaj e detyruan, t punonte si argat. Ky e plqeu si njeri dhe i dha t bijn pr grua. Po e shoqja e Sadiut ishte nj grua e ashpr, e fort dhe prepotente. Pas nj grindjeje midis dy bashkshortve gruaja i tha Sadiut:
  - Nuk t kujtohet q babai im t bleu pr dhjet xekine? Dhe Sadiu iu prgjigj:
  - sht e vrtet, po pastaj m shiti prap pr njqind!
  Dhe n qoft se n fillim isha skllav i nj burri, tashti jam skllav i nj gruaje.

  * Nj mik i Sadiut u ngarkua me nj detyr t rndsishme.
  T gjith shkuan pr t'i br vizit, prve Sadiut. Pr kt qndrim ai thoshte:
  - Turma vrapon pr te ai pr shkak t pozits s tij t lart. Un do t shkoj kur ai t mos e ket m kt pozit. Ather un prap do t jem vetm.


  * Sadiu trokiti n portn e nj t panjohuri pr t krkuar t holla. I pasuri pr t'u tallur i tha:
  - Si ndodh kshtu q i dituri troket te portat e t pasurit dhe i pasuri nuk troket kurr te porta e t diturit?
  - sht shum e thjesht - u prgjigj Sadiu. - Kjo ndodh sepse i dituri e njeh vlern e pasuris ndrsa i pasuri nuk e njeh vlern e dituris.
  My silence doesn't mean I am gone!

 7. #27
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SAND, Zhorxh  SAND Zhorxh (1814 - 1876) shkrimtare franceze  * Zhorzh Sandi ishte ftuar pr drek te nj familje e pasur borgjeze, ku ishin edhe prefekti, peshkopi dhe komandanti i xhandarmris. T gjith prisnin ndonj fjalim t bukur ku do t shprehesbin ndjenjat e shkrimtares s shquar. Por Sandi heshti gjat tr dreks. Prefekti, q ishte ulur n krah t saj, i afroi pjatn e sallats. N nj ast ai nuk e prmbajti veten dhe teshtiu prsipr pjats.
  - Derr, - i tha ajo qet- qet. Kjo ishte e vetmja fjal shqiptuar prej saj n at pritje.


  * Zhorzh Sandi ishte shkrimtare mjaft prodhimtare. Nj her nj bashkkohs i saj tha:
  - Sot n mngjes shkova t takoj Sandin n orn nnt, kur sapo mbaroi nj roman dhe kishte nisur nj tjetr.
  Zhorzh Sandi shkruante shum dhe shpejt sepse kishte nevoj t madhe pr para. Kto i prdorte jo pr vete, por pr t afrmit e saj t shumt.
  - Punoj si nj zezak pr t tjert - thoshte ajo. - Kur do t kem nj vit t tr pr vete q t shkruaj nj libr, i cili nuk do t m shtyj pr t fituar?


  * Disa miq t saj e drguan Sandin te Keretri, autor mediokr romanesh q ishin n mod n at koh, pr t'i treguar shkrimet e saj dhe pr t marr kshilla prej tij.
  - Bni fmij zonj, - i tha romancieri, - ljuani t tjerve at zanat se
  nuk sht pr ju.
  Zhorzh Sandi iu prgjigj:
  -1 dashur zotni, mbajeni pr vete at kshill.


  * Zhorzh Sandi martoi vajzn e saj me skulptorin e shquar Kleisinger1'. Ajo ishte nj vjerr krkuese dhe nuk binte n ujdi me dhndrin. Nj her i tha atij se do t hakmerrej me t duke e br personazh n ndonj roman.
  - Nuk do ta them emrin tnd, por do t prshkruaj aq mir tiparet e tua, sa q t gjith do t t njohin menjher.
  Dhe dhndri iu kthye:
  - Ndrsa un do t hakmerrem me nj mnyr tjetr: do t bj shtatoren tnde lakuriq dhe do t'i mbuloj fytyrn.
  Megjithat t gjith do t'ju njohin.
  My silence doesn't mean I am gone!

 8. #28
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SEN ZHYST, Antuan  SEN ZHYST Antuan (1767 -1794) nj nga udhheqsit e jakobinve, antar i Konvents dhe i Komitetit t Shptimit Publik, mik dhe prkrahs i Robespierit  * Kur shprtheu revolucioni francez Sen Zhysti sapo mbushi njzet vje. Ather ai shkroi nj poem satirike q ia kushtonte me ironi Vatikanit. N vend t hyrjes n poem shkruhej: "Jam njzet vje, e kam br keq, nj her tjetr do ta bj m mir."
  Qysh ather u b shum ambicioz dhe thoshte:
  - Ndjej dika n vetvete q m nxit dhe m bn t lundroj mbi shekullin tim.
  M 1790 n nj letr drejtuar Robespierit thoshte: "Un nuk ju njoh, por jeni njeri i madh. Ju nuk jeni depiutet i nj province por i gjith Francs, i gjith njerzimit". N at koh Sen- Zhysti e vuri t gjith pasurin n dispozicion t Robespierit dhe t Eepubliks.
  Nj dit Sen Zhysti po diskutonte me Robespierin pr rreziqet q u kanoseshin atyre si udhheqs t revolucionit.
  - Njerzit e mdhenj nuk vdesin kurr n shtrat - i tha Sen Zhysti.


  * Sen Zhysti ishte aq gjakftoht sa ai kalonte edhe Robespierit t tmerrshm. Kur diktatori e humbi durimin, Sen Zhysti i tha:
  - Qetsohu, pushteti suprem u prket flegmatikve.
  My silence doesn't mean I am gone!

 9. #29
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SENEKA  SENEKA (2 - 65 era e re) filozof i shquar Latin  * Seneka i fliste hapur Neronit.
  Paraplqej - i thoshte Seneka, - t'ju fyej duke ju thn t vrtetn, sesa t'ju knaq duke ju br lajka.


  * Neroni dnoi me vdekje t gjith ata pr t cilt dyshonte. - Mund t drgosh n varr nj numr t pafund personash, - i tha Seneka, - por sa do q t vrasesh, nuk mund t vrassh pasardhsin tnd.


  * Kur dua t dfrehen me ndonj budalla, - tha nj dit Seneka, - nuk shkoj shum larg pr ta krkuar, por dfrehem me vetveten.


  * Seneka i ri punoi si avokat dhe me gojtarin e tij pati sukses t madh sa ngjalli ambicien e perandorit Kaligula. Kur po bnte nj mbrojtje gjyqsore n prani t Kaliguls, vuri re se perandori, duke dgjuar duartrokitjet entuziaste t publikut, u prish n fytyr.
  Kaligula vendosi ta dnoj at me vdekje, por Seneka shptoi se ato dit ishte i zbeht. Perandori mendoi se do t jet i smur nga tuberkulozi e si pasoj do t vdiste shpejt pa qen nevoja pr dnim tjetr me vdekje. Seneka u thoshte shpesh miqve t tij:
  - M besoni mua, ka shum njerz t cilve smundja ua vonon shum
  vdekjen.


  * Neroni ndrtoi nj tend shum t kushtueshme, t stolisur me gur t muar. T gjith favoritt shpejtuan t lavdronin perandorin, kurse
  Seneka i tha: ,
  - Ky shpenzim i madh tregon m shum varfri se sa pasuri. N qoft se e humbet tendn, t gjith do t shohin se t'i nuk ke m pasuri t mjaftueshme pr ta br prap.
  My silence doesn't mean I am gone!

 10. #30
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SENOKRATI  SENOKRATI (395 - 314 p.e.r.) filozof, dishepull i Platonit  * Nj grua shum e bukur, e quajtur Laide, vuri bast se do ta nnshtronte filozofin Senokrat. Por m kot, me gjith madhshtin e bukuris dhe artin e t sjellurit, filozofi nuk dha asnj shenj dobsie ndaj saj. Ather Laidia, q duhej t pranonte humbjen e bastit dhe t paguante shumn e caktuar, nuk pranoi dhe tha:
  - Po un kam vn bast t mposht nj njeri dhe jo nj statuj.


  * N nj mbledhje t madhe t gjith foln prve Senokratit. Kur doln nj mik e pyeti pr shkakun e asaj heshtjeje.
  - Senokrati u prgjigj:
  - Mund t ndodh q t pendohesh kur ke folur, por nuk mund t pendohesh kurr q ke heshtur.
  Senokrati nuk i donte fare lajkatrt. Nj dit nj lajkatari q miratonte do gj q i thoshte filozofi, ia ktheu:
  - Po, t lutem, kundrshtom njher, q t marr vesh se jemi dy veta.
  My silence doesn't mean I am gone!

 11. #31
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SENS, San  SENS San (1835 - 1921) Pianist dhe kompozitor francez  * San Sens ishte modest dhe tallej me ata q i bnin lajka. Nj dit nj miku i tij organist i tha: - Lum ju mjeshtr q po lini nj vepr t pavdekshme. ,
  - Dhe cila, - pyeti menjher kopozitori, - nga e gjith muzika ime do ta kaloj provn e shekujve?
  - Henriku VI".
  - Mir e ke, ashtu sht, edhe un jam me ju, - i tha kompozitori. Po nga e gjith opera, cila sht ajo pjes q nuk do t harrohet leht?
  - Aria e baritonit n aktin e tret.
  - Oh! Mrekulli kt kam edhe un n mend. Ather nga pjesa q do t jet e prjetshme a mund t m kndosh dika?
  Organisti, q nuk mund t'i shmangej krkess s mjeshtrit, e kndoi arien.
  Sen Sansi ia plasi t qeshurit dhe i shpjegoi organistit: Ajo q kndove ishte nj pjes nga "Hugenott".


  * Sen Sansi tregonte se me dshirn e vet ishte treguar vetm njher mendjemadh gjat gjith jets s tij. Hyri n sallon ku t gjith t pranishmit po diskutonin me pasion t veant pr muzikn. Polemika ishte ashprsuar shum dhe i kishte kaluar kufijt e mirsjelljes ndrmjet dy palve. Njra pal mbronte Vagnerin, kurse tjetra ishte kundr tij. Ata ishin nxehur shum saq po kalonin n fyerje.
  - E po mir, ja t pyesim Sen Sansin, - than kundrshtart. Ti pr k je, pr Vagnerin apo pr Gunon?
  - Un jam pr Sen Sansin, - u prgjigj ai duke qeshur. Ather t gjith u turrn atij.
  - Kshtu, - prfundoi mjeshtri, - arrita t'i pajtoj t gjith me njri-tjetrin dhe t'i v kundr meje.


  * Nj kompozitor i ri kompozoi nj kantat. Kur do t ekzekutohej autori thirri n shfaqje Sen Sansin e shquar pr t'i dhn mendim. Pasi mbaroi koncerti, autori i ri u afrua te mjeshtri i vjetr dhe e pyeti gjith ankth se far mendonte.
  - Mir, mir! - tha Sen Sansi, - e keni kryer etapn e par t karriers suaj muzikore. Tashti do t duhet... tashti do t duhet...
  - far do t m duhet? Thuaje mjeshtr t lutem pa lavdrime. Epo mir pra, tashti ty t duhet t fillosh t studiosh muzik.
  My silence doesn't mean I am gone!

 12. #32
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SIES, Emanuel Jozef  SIES Emanuel Jozef (1748 -1836) publicist dhe politikan, nj prej udhheqsve t Revolucionit Francez
  * Nj muaj pas 18 brymerit Bonaparti, Sies dhe Rozhe Duko^ ishin prpara komisionit legjislativ ku do t zgjidheshin konsujt. T gjith besonin se konsulli i par do t ishte Siesi, sepse ishte m i vjetri, kishte br vepra t mira dhe vlersohej si m i miri dhe personaliteti politik m i aft.
  N astin e votimit gjenerali i ri u ngrit n kmb, hodhi tej kutin e votimit dhe tha:
  - Po 'duhet kutia e votimit dhe votimi? I takon Siesit, udhheqsit ton, q t caktohet Konsull i par. Ajo q do t bj ai, do t jet m e mira.
  Siesi e kuptoi rrengun q po luante Bonaparti, por i mashtruar nga befasia dhe "ndershmria" e tij, nuk votoi pr veten, por pr Bonapartin. Kshtu Bonaparti shptoi nga nj kundrshtar i rrezikshm.


  * Pati nj periudh q ai pothuaj u trhoq fare nga jeta politike. Shkonte n mbledhjet e Asambles, por nuk u ngjit asnjher n tribun pr t folur. Miraboja thoshte:
  - Heshtje e Siesit sht nj fatkeqsi pr shoqrin franceze.


  * Siesi, i cili ishte deputet i Konvents, mori pjes n debatin e proesit gjyqsor t Luigjit XVI. Gjat votimit secili prej deputetve n fletn e votimit shtoi nga nj fraz, kur i erdhi radha, u ngrit e tha:
  - Me vdekje, pa koment!
  My silence doesn't mean I am gone!

 13. #33
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SKOT, Valter  SKOT Valter (1771 - 1832) shkrimtar anglez  * Skoti nuk bnte kurr ndonj plan pr romanet e tij.
  - E mbarova mbrm n dark nj kapitull t romanit. Nesr n mngjes duhet ta filloj nj roman tjetr t ri dhe nuk kam asnj ide sesi do t mbaroj ngjarja. Jam si nj i humbur n nj vend t panjohur. Dhe ajo q m plqen sht q ta mbaj sa m interesant dhe dfryes kapitullin q jam duke shkruar, far mbetet ia l fatit.
  Atij q i thoshte pr rrezikun e ksaj ecurie ai i prgjigjej:
  - E di edhe un, po liria e veprimit sht m e shtrenjt se do gj tjetr. M duket se n qoft se e shkel m prpara rrugn, nuk do t ket m diell n'truallin tim.
  Nganjher e humbas shpresn se do t dal nga gjendja ku jam zhytur. Ather,n vend q t vras mendjen pr t gjetur zgjidhjen futem n shtrat. Fle me knaqsi dhe t nesrmen n mngjes n ora shtat m vjen ideja menjher.
  Skoti nuk i duronte dot lajkat dhe zemrohej shum me miqt, t cilt e krahasonin me Shekspirin.
  - 'budallenj, - thrriste ai, - po un nuk jam i denj as pr t zgjidhur lidhset e kpucve t Shekspirit.

  * Skoti n moshn pesdhjet vje humbi papritur gjith pasurin e tij. Ai uli kokn por nuk e prkuli kurrizin. Nj mikut t vet i tha me thjeshtsi t madhe:
  - Dora q po t shtrij sht ajo e nj leckamani. Jam i shkatrruar krejtsisht. M ka mbetur tashm pena ime dhe me t do t bj nj jet tjetr duke punuar si kafsh.
  T nesrmen e fatkeqsis s madhe iu shtrua puns dhe shkroi gjith ditn.
  - Mirupafshim,pavarsi e dashur. Mirupafshim shetitjet e mia t mbla, mngjese me kokn plot ide t gzuara, - thoshte ai.
  Ky qe i vetmi kujtim i prmallshm.  * Skoti shkroi romane edhe n momentet m kritike t jets s tij, edhe kur nuk mund t shkruante me dorn e vet ai i diktonte sekretarvve t tij. Lejdlou, nj prej sekretarve t tij tregonte se kur romancieri i shquar gjendej n krevat me dhimbje t mdha, ai i kishte diktuar disa faqe dfryese dhe t gzuara t nj romani, ku przihej humori i holl i pesonazheve t tregimit me klithmat e dhimbjes q i dilnin nga vuajtjet e shumta.


  * E shoqja e Skotit nuk ishte n lartsin e ndjenjave poetike t bashkshortit. Kur t dy shkuan pr t br nj shtitje n fshat, kaluan npr nj livadh ku po kullosnin disa dele.
  - Ah! - thirri Valter Skoti i emocionuar, - sa t bukura q jan! Poett q n mosh m t njom e kan ndjer dashurin pr kto
  krijesa kaq shum t dhembshura, - u prgjigj zonja Skot - veanrisht t pjekur me salc mendre.


  * Kur mbushi pesdhjet e dy vje romancieri i madh u kujtua se kishte br nj gabim t pafalshm. Ai nuk kishte mbajtur ditar shnimesh pr jetn e tij.
  - Kam humbur kshtu, - thoshte ai, - kujtimin e shum gjrave interesante dhe kam privuar familjen time nga shum t dhna pr jetn time dhe t njerzve q kam njohur.
  Megjithse me vones ai do dit nisi t shkruaj t gjitha aventurat e jets s tij deri dhe gjrat m t vogla t dits, madje edhe cigaret q tymoste, gotat q pinte, kohn q humbiste kur krkonte bocat e shtypit dhe syzet. Kto kujtime m von u botuan.


  * Nj admiruese e re dhe e bukur iu lut Skotit q t'i jepte nj tuf nga flokt e tij t zes, por ai tashm ishte plakur.
  Megjithat ai pranoi q n vend t tufzs s flokve t'i jepte nj t puthur. Kjo marrveshje u realizua me knaqsin e t dy palve.
  Kur do t shkonte n Londr, romancieri i shquar shqetsohej se do t udhtonte me karroc ku do t rrinte gjith ditn i shtrnguar dhe pa lvizur nga q vendet ishin t ngushta. Ather pr t udhtuar m rehat drgoi shrbtorin q t siguronte dy vende n karroc. Kur u paraqit te karrocieri pr t'u nisur ai i kishte siguruar dy vnde, njrin brenda dhe tjetrin jasht te karrocieri
  My silence doesn't mean I am gone!

 14. #34
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SPINOZA, Benedikt  SPINOZA Benedikt (1632 - 1677) filozof materialist holandez, nj nga prfaqsuesit m t shquar t racionalizmit


  * Spinoza ishte i sjellshm dhe i qet. Ai nuk e lshonte kurr veten dhe nuk rrmbehej nga zemrimi. Gjith kohn pothuaj rrinte i mbyllur n dhomn e tij dhe pr t'u qetsuar nga studimi krkonte merimanga n mur dhe t'i vinte t luftonin njra me tjetrn.


  * Kur princi i Konds pushtoi Holandn, takoi Spinozn dhe i dha mundsin t vendosej n Franc, ku do t'i jepte nj pension t mir, por me kusht q veprat e tij t ardhshme t'ia kushtonte mbretit. Ather Spinoza tha:
  - Un nuk kam asnj dshir q t'ia kushtoj veprat e mia mbretit t Francs.
  My silence doesn't mean I am gone!

 15. #35
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  STEFENSON, Xhorxh  STEFENSON Xhorxh (1781 -1848) inxhinier i shquar anglez, konstruktor i t pars linj hekurudhore dhe shpiks i lokomotivs
  * Stefansoni ishte puntor i thjesht n nj minier qymyrguri ku merrte shprblim t vogl sa pr t mbajtur gruan dhe fmijt. N ort e lira punonte si rrobaqeps vjetrsirash dhe si sahati pr shokt e tij t puns. Kur mbaronte me kto lloj punsh, i futej studimit dhe ishte shum i dhn pas mekaniks. N minier kur u prish nj pomp uji dhe asnj nga inxhiniert e saj nuk kishte n gjendje t rregullonte, Stefensoni e mori prsipr dhe, pr habin e t gjithve, arriti ta rregullonte. Ather pronari i miniers e bri inxhinier. N at koh transporti i mineralit bhej me vagon t vegjl mbi rrota druri q trhiqeshin me kuaj. Stefansoni mendoi t'i zvendsonte me rrota prej hekuri dhe zbuloi rrugn e hekurt. Pak m von shpiku edhe lokomotivn. Lokomotiva e par ishte nj makin e rnd, jo e bukur por q lvizte leht.Nj koleg i tij inxhinier n provn e par qeshi, por Stefensoni pa u fyer i tha:
  - Un jam i knaqur. Pamjen nuk e kam t hijshme por ama ajo lviz. Pr tashti kaq m mjafton.


  * Rrugt e para hekurudhore dhe trenat e par nuk i pritn mir. Trenat e par nuk ishin komod. Ather Teofil Gotje shkroi nj artikull, q jo shum vjet m von u duk i uditshm. Shkrimtari i shquar vinte n dukje se hekurudha ishte nj lodr fmijsh dhe pa ashj t ardhme. "Do t na duhet t shembim malet, t sjellim n nivel terrenin, m n fund t bjm rnrekullira t paarritshme prej njeriut. Ai prmndte edhe se n vagon ka shum tym qymyri. Shum shpejt ata do t katandisen n nj karroc".
  My silence doesn't mean I am gone!

 16. #36
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  STENDAL


  STENDAL (1743 - 1842) shkrimtar i madh francez  * Stendali ishte aq i lidhur me epokn e Napoleonit dhe krejt i trullosur idet e kohs sa q kur ra Napoleoni atij iu duk vetja i humbur sikur t ishte prmbysur bota.
  - Francezt, - thoshte ai, - dhan dorheqjen m 1814. Pr t ashtuquajturin "stil i bukur" Stendeki thoshte:
  - Prpara se t nis t shkruaj nj roman, un lexoj disa dhjetra faqe nga kodi civil.


  * N Rom, kur ishte n moshn njzetedyvjeare si oficer i Napoleonit, Stendali pati shum sukses me femrat. Kur erdhi tridhjet vjet m von, me flok t bardh e me bark t madh, ai i tha mikut t tij:
  - Medet, sa kan ndryshuar zakonet. Grat e reja sot e kan ndryshuar dhe paraqiten si t virtytshme. Nnat e tyre ishin m simpatike dhe m t sjellshme.
  Miku i vuri n dukje se ishte ai q kishte ndryshuar. Stendali thoshte:
  - Nj peisazh i bukur m zgjon prfytyrimin e nj harpe q tingllon n shpirtin tim.
  N t vrtet ishte fare i paditur pr teknikn muzikore dhe kjo e dshpronte pa mas.
  - Fati e ka thn q un t'i v notat npr shkronjat, q jan tingujt e
  shpirtit tim.


  * Te kushriri i tij Darus, Stendali kaloi disa vjet t adoleshencs s tij. Shum vjet m von, Daruja gjeti n nj librari nj vllim t Stendalit dhe e pyeti se sa kushtonte.
  - Dyzet franga, - u prgjigj ai, - mbasi sht fjala pr nj libr q sht mbaruar.
  Daruja u habit dhe pastaj thirri:
  - Po si sht e mundur nj gj e till, q nj fmij injorant e i trash si krap t ket arritur t shkruaj nj libr q kushton dyzet franga?


  * Stendali si oficer i ri i ushtris s Napoleonit ishte n rreshtat e par t frontit. Komandanti i tij, nj kapiten i shquar i kohs, e pyeti n se kishte frik. Ather Stendali doli nga rreshti, eci me guxim prpara, u vendos n radhn e par t topave dhe qndroi atje pa lvizur pr nj koh t gjat prpara zjarrit t armikut.
  My silence doesn't mean I am gone!

 17. #37
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  STENLI, Xhon  STENLI Xhon (1841 -1904) zbuluesi i Afriks  * Stenli kur po shtiste me mikun e tij, arriti te porti i lumit Ohajo. Atje nj fmij po rrokulliste nj fui t madhe e t rnd drejt molit.
  - E sheh? - i tha Stenli mikut t tij, - edhe un po n kt vend e n moshn e tij kam br po at pun q po bn ai.
  Edhe un kam punuar q nga mngjezi n mbrmje n nj magazin t errt.


  * Nj mbrmje n Afrik Stenli i tregonte mikut t tij se nj person i rangut t lart nuk kishte dashur t'i jepte as edhe nj gisht, kur e takoi pr her t par.
  - Hern e dyt, - vazhdoi Stenli, - m dha dy gishta, pastaj mbas kthimit tim nga kongoja m dha tre. M n fund m dha gjith dorn por vetm kur u bind se nuk isha ai q kisha qen m par.


  * N mosh t pjekur Stenli hyri n dhomn e Komuneve, por ai nuk kishte prirje pr t'u marr me politik. Rregullorja e ndrlikuar e atij organi e shqetsonte.
  - E sheh? i thoshte njmiku, n qoft se dua t flas pr nj shtje m duhet t krkoj leje kryetarit, mirpo prpara se t arrij t marr fjaln, dy ose tre deputet kan krkuar fjaln dhe jan aq t shumta budallallqet q flasin sa q mua m ikn dshira pr t folur.


  * Edhe n kohn kur ishte i paralizuar nga smundja, Stenli e ruajti qetsin shpirtrore dhe durimin. Ai shpresonte t shrohej shpejt. Nj mikut, q kishte ardhur pr t'a par, i tha: - Ja ku m ke dhe po pres fjaln tnde: "ohu t dalim pr shtitje".
  My silence doesn't mean I am gone!

 18. #38
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SHALJAPIN, Fjodor  SHALJAPIN Fjodor (1873 - 1938) Kngtar i shquar rus me fam botrore  * ndrra fminore e Shaljapinit ishte q t kishte nj pianoforte, por kjo nuk ishte e leht.
  Kjo u realizua kur i zoti i shtpis vuri n llotari nj pianoforte t vjetr. Prindt e kngtarit t ardhshm blen nj bilet llotarie edhe me t fituan pianon.
  Shaljapini u gzua shum kur msoi ti binte ktij instrumenti. Por pianoforten ia mbylln me els sepse prindt e ndaluan ta prekte se mos prishej.
  Pianofortja pr ca koh u prdor si shtrat pr djaloshin q m par flinte prdhe, pastaj ajo u shit.


  * Pasioni pr teatrin i lindi Shaljapinit t ri kur shikonte kllounet npr panaire.
  Djaloshit ata iu dukn t mbinatyrshm, sepse nxirrnin nga trupi i tyre avuj djerse.
  Shaljapini i vogl nuk e kuptonte se kjo djers vinte nga lodhja e mundimshme pr t nxjerr bukn e prditshme.


  * Kngtari i famshm, kur ishte n Amerik shqetsohej kur n mngjes shihte n mur t shkruar me t kuqe, kt shnim:
  "Posta gjendet n karteln tuaj". Kjo donte t thoshte se tne post kishte ardhur dika n adres t tij.
  - Gjithka sht e mrekullueshme, - thoshte ai - por ky qytetrim sht i tmerrshm, sht i egr. Nuk mundem t'i bj serenat dams s zemrs, sepse ajo banon n katin e 24-1.


  * Shaljapini vendosi q udhtimin nga Parisi n Gjenev ta bnte me automobilin e tij.
  Kur arriti n kufi u kujtua se kishte harruar pasaportn. Funksionari zviceran e lejoi t kalonte. N kthim xhandari francez e mbajti n arrest deri sa t'i jepte udhzime qendra. T gjitha lutjet e artistit shkuan kot. Xhandari i krkoi pr t njzetn her emrin e tij.
  - Ju pretendoni t jeni pra ai, q kndoni n disqe kngn lundrtarve t VoUgs?
  - Pikrisht, - u prgjigj Shaljapini.
  - E po mir, kndojeni at kng dhe un do t shoh nse jeni me t vrtet ai apo jo.
  Pas disa ditve q rrinte n burg, aktori i shquar kndoi me gjith shpirt. Funksionari i kufirit, tundi kokn dhe tha:
  - Po... po...m plqeu shum. Kngtar mjaft i mir. Ka mundsi q t jesh edhe Shaljapini! Kt radh po ju lejoj t takoni.


  * Nj her Shaljapini do t shkonte nga Parisi n Londr pr t dhn nj koncert. I hipi trenit ekspres Paris - Bolonj me gjith bagazhin e tij. Rrugs i ra ndrmend se at dit nuk ishte e premte, sikurse kishte besuar ai, por e enjte. U kujtua se at dit kishte nj takim shum t rndsishm n Paris dhe mosparaqitja i sillte dm t madh. 't bnte? I ra ziles s alarmit n vagon dhe ndaloi t gjith trenin. Pagoi;gjobn pastaj gjeti nj automobil dhe n Paris shkoi n kohn e takimit q kishte ln. Por atje nuk kishte me vete dokumentet e nevojshme. Ato ishin n bagazhin e tij, t cilin e kishte ln n tren.
  Pr t siguruar bukn e gojs, n kahn e rinis s vet Shaljapini kndonte npr shtpit e pasura, kur merrte me vete edhe disa shok q e shoqronin n kng. Repertori i tyre ishte shum i kufizuar, megjithat i knaqnin krkesat e zotrinjve. Nj her u ftuan q t kndonin si grup te nje fisnik i pasur fshati, i cili do t'u jepte gjasht rubla po t kndonin kngn "Lulet e kaltra t steps". Shaljapini dhe shokt e tij as e dinin dhe as e kishin dgjuar ndonjher kt kng. Ata nuk donin q edhe t'u iknin nga duart gjasht rublat q u premtoheshin.
  Shaljapini u tha shokve q ta shoqronin sa m mir. Ai hapi nj libr muzike dhe gjoja po lexonte. Nisi t kndoj duke sajuar aty pr aty nj tekst q i prshtatej ides q kishin pr stepn dhe pr lulet e kaltra. I zoti i shtpis e kuptoi mir lojn e tyre, qeshi me t madhe dhe u pagoi t gjasht rublat pr kt shfaqje komike dhe t improvizuar.
  My silence doesn't mean I am gone!

 19. #39
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SHELL, Persi  SHELL Persi (1792 -1822) poet anglez i romantizmit revolucionar  * Shelli zhytej shum n botn e brendshme t mendimeve dhe t artit t tij. Ai kujdesej fare pak pr trupin dhe pr jetn materiale n prgjithsi. Kur merrej me punt e tij shpesh harronte edhe t hante. Kur e thrrisnin pr drek thoshte:
  - Si? Nuk kemi ngrn ende drek?
  Ai hante shum'dhe ushqehej kryesisht me qumsht dhe me buk.
  Nj dit nj mik e gjeti poetin duke zgjidhur nj trast me monedha, q e kishte sjell nga Livornoja. Shelli i derdhi t gjitha monedhat n qilim, i ndau n dy pjes dhe i tha s shoqes:
  - Kjo gjysm do t duhet pr shpenzimet e shtpis.
  Pastaj mori gjysmn tjetr dhe e ndau n dy pjes t tjera, njrn prej ktyre pjesve ia dha gruas dhe i tha:
  - Kjo sht pr ty dhe kjo q mbetet sht pr mua. Dhe i shtoi dika n vesh. Ajo m von i tregoi mikut q kishte ardhur n shtpi:
  - Pjesn e tij do t'ia jepte t varfrit Tom Meavin, q kishte nevoj t shkonte n Napoli dhe nuk kishte asnj kacidhe n xhep.
  My silence doesn't mean I am gone!

 20. #40
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  38
  Postime
  11,960
  SHILER, Fridih  SHILER Fridih (1759 - 1805) poet dhe dramaturg i shquar gjerman  * Shileri ishte miku i Gtes, t cilin e adhuronte shum. Pr t ai thoshte:,
  - Un e ndiej veten q jam asgj prpara tij. Po dhe Gtja kishte nj admirim t thell pr Shilerin.
  - Ai sht plot madhshti n do gj q bn. sht njsoj madhshtor si n tryezn e ajit, ashtu edhe n Kshillin e shtetit, - thoshte Gtja pr Shilerin.


  * N vitet e rinis Shileri kompozonte pjes muzike t ndryshme q i luante n harp. Fqinji i tij, i cili nuk e'donte muzikn, i tha pr t'u tallur:
  - Zoti Shiler, ju interpretoni si Davidi, por jo dhe aq mir.
  - Dhe ju flisni si Solemoni1', - iu prgjigj Shileri, - po jo edhe aq me menuri.


  * N gusht t vitit 1792 Konventa franceze, n shenj nderimi per Shilerin, autorin e Vilhelm Telit, donte t'i jepte qytetarin franceze,- por nuk dihej se pr far gabimi dekreti u b n emrin e Xhiles. Pas ksaj Shileri mundi t nderohej zyrtarisht vetm pas pes vjetsh.
  Kur duka Karl August i Vajmarit e bri fisnik, Shile'ri nuk e moi aq shum kt nderim. Ai ishte m mirnjohs ndaj dukeshs e cila i kishte dhuruar nj servis kafeje prej argjendi.
  - Ja, i tha ai, poeti nuk duhet t shprblehen vese me dhurata t tilla.


  * Kur Shileri ishte rnd n shtrat, erdhi ta takonte nj mik. Ai e pyeti se si ishte:
  - Gjithnj e m i qet, - u prgjigj Shileri, para se t vdiste. Tani po i kuptoj m s fundi shum gjra q m par m dukeshin t errta.
  My silence doesn't mean I am gone!

Faqja 2 prej 9 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Spiunazhi
  Nga Toro n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 121
  Postimi i Fundit: 29-04-2019, 13:39
 2. Agim Doi
  Nga Agim Doi n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 09-04-2010, 08:57
 3. Shoqeria apo dashuria me njerez qe marrin droge??
  Nga dodoni n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 30-05-2006, 05:20
 4. Vajzat tona punojn si prostituta n Itali: na zhgenjyen
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 19-07-2005, 08:29
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-04-2005, 10:51

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •