Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1

  Angli Shpres pr nj amnisti pr shqiptart

  Shtohen emigrantt q kthehen vullnetarisht pas refuzimit nga shkallt e gjyqsorit

  Shpres pr nj amnisti pr shqiptart

  Angli, projekti pr emigrantt e paligjshm  Nga Londra Muhamed Veliu
  Gazeta Shqiptare


  Anglia nuk sht m destinacioni i preferuar i shqiptarve nga Shqipria dhe Kosova pr t emigruar, si ndodhte prpara 7 vitesh. Paknaqsit e tyre me jetesn n shtetin ishull, ku m kryesorja: refuzimet e aplikimeve pr azil, mospasja shpres pr t'u legalizuar n t ardhmen e afrt, ka br q ata t'i thon lamtumir Anglis. Nga nj raport i detajuar n lidhje me gjendjen e azilantve n vend, Home Office, ministria q mbulon shtjet e emigracionit, msohet se numri i azilantve n trsi, pr tremujorin e par t 2005-s, ka rn n 17 pr qind krahasuar me t njjtn periudh t vitit 2004. Sikurse vitin e shkuar, nga raporti del qart se numri i shtetasve shqiptar dhe kosovar q kan aplikuar pr azil ka qen shum i vogl, krahasuar me vitet 1998-2002. Ndrkoh, shancet pr t fituar leje qndrimi n gjykatat e apelit t emigrantve jan t paprfillshme. Edhe n muajt e par t 2005-s, sikurse n vitet paraardhse 2003-2004, vihet re tendenca n rritje e emigrantve shqipfols pr t ln Anglin n mnyr vullnetare. Ndrkoh q e vetmja shifr pozitive q del nga raporti fatmirsisht i prket numrit t shtetasve shqiptar q kan pasur fatin e fitimit t nnshtetsis britanike gjat vitit 2004. Pr t disatn her radhazi ligji i emigracionit n Britanin e Madhe pson ndryshime. Tani me fitimin e mandatit t tret qeveriss Laburistt e Toni Blerit do t radikalizojn masat ndaj atyre q do t tentojn t hyn ilegalisht n vend, dhe m pas do t krkojn azil. Mbretresha Elisabeta II gjat nj fjalimi konfirmoi se "do t ket nj ligj t ri pr emigracionin dhe azilin". Ky ligj sht i katrti n nj periudh trevjeare, i cili do t anoncohet nga qeveria e Blerit. Msohet se ligji krkon ta vr theksin n forcimin e kontrollit t emigracionit dhe n veanti t azilit. Por n at mnyr q t jet fleksibl, i drejt dhe n interes t ekonomis vendse. Paralelisht me kt ligj, do t ket edhe hapa t mtejshm, q kan t bjn me sistemin e pajisjes s popullsis me karta identiteti. Si pasoj e nj hapi t till, azilantt e dshtuar do ta gjejn veten krejtsisht n t zez, dhe kshtu ata nuk do t ken mundsi mashtrimi n marrjen e ndihmave sociale, dhe punsim ilegal.


  Pas zgjedhjeve s 5 majit, ja politika laburiste e emigracionit

  Ardhja n pushtet e laburistve, pr t tretn her pas fitores s tyre historike t 5 majit, sht pritur mir nga emigrantt ilegal n Britanin e Madhe. Meqense problemi i azilantve u kthye n nj debat t ashpr elektoral, Bler e ka t qart seriozitetin e ksaj shtjeje. Por zgjidhja ka nj kosto t lart ekonomike, nse shpallet nj fushat dnimesh, "operacion fshesa", ndaj t huajve. Kshtu kostoja e dbimit t ilegalve n vendet e origjins krkon biliona paund dhe s dyti, q sht m e rndsishmja, emigrantt ilegal, edhe pse nuk paguajn taksa, jan cilsuar si "vaj n rrotat e ekonomis britanike". Prball fakteve t tilla prospekti i nj amnistie t mundshme duket m afr se kurr. Shenjat e para t ksaj zgjidhjeje efikase u pan me amnistin e vitit 2003, ku prfituan vetm familjart, ndr ta shumica familje nga Kosova dhe Shqipria.

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Eve
  Antarsuar
  20-06-2002
  Vendndodhja
  albania
  Postime
  1,152
  emigrantet e shkrete ngelen duke pritur...!
  Lost time is never found again.
  -Benjamin Franklin-

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e mateo
  Antarsuar
  24-06-2002
  Vendndodhja
  united kingdom
  Mosha
  42
  Postime
  286
  o shijaks ne rast se punon ne (home-office) dhe ke ndonje informacion te sakte rreth kesaj ceshtje, edhe te besoj perdryshe mos hap paniqe se na le me zemer ne dore se po i bejme 6 vjet ne kete shtet.

  me respekt
  mateo

Tema t Ngjashme

 1. Fenomeni "Abdi Baleta"
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 206
  Postimi i Fundit: 06-09-2009, 09:28
 2. Gjergj Kastrioti sipas pikpamjeve antishqiptare
  Nga Davius n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 3. Shqiptart Popull Solidar
  Nga [A-SHKODRANI] n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-01-2006, 20:16
 4. Lufta Italo-Greke dhe shqiptart
  Nga Eni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 20-02-2005, 20:07
 5. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-01-2004, 04:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •