Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosov
  Postime
  4,215

  ka mendoni pr tekstet e kngve shqipe?

  Meqense n muzikn ton t leht jan futur lloj-lloj plagjiatesh nga gjuht e huaja, m intereson t dij mendimin tuaj rreth teksteve t cilat shoqrojn kngt e muziks s leht shqipe.
  Do t doja t dij i aprovoni apo jo si t tilla?
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT SHT SHQIPTARIA

 2. #2
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,120
  Mendoj se eshte veshtire te komentosh ne gjera te pergjithesuara per arsye se te gjitha kenget jane disi te ndryshme nga njera tjetra.Disa kane tekst kot fare...disa kane tekst te bukur.
  Per sa i perket muzikes eshte normale te jete e influencuar nga muzika e vendeve te tjera qyshe se ne nuk kemi ndonje taban te muzikes se lehete apo moderne.Ka kenge qe i pelqej shume ,ka dhe kenge qe s'me behet ti degjoj me teper se nje here.

  ZiM
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosov
  Postime
  4,215

  Kjartsim

  Citim Postuar m par nga Zeri_i_Mirdites
  Mendoj se eshte veshtire te komentosh ne gjera te pergjithesuara per arsye se te gjitha kenget jane disi te ndryshme nga njera tjetra.Disa kane tekst kot fare...disa kane tekst te bukur.
  Per sa i perket muzikes eshte normale te jete e influencuar nga muzika e vendeve te tjera qyshe se ne nuk kemi ndonje taban te muzikes se lehete apo moderne.Ka kenge qe i pelqej shume ,ka dhe kenge qe s'me behet ti degjoj me teper se nje here.

  ZiM
  N rregull ZiM, do t jem m konkret:
  ka mendoni pr tekstet e prkthyera nga gjuht e huaja, t cilat kan t kopjuar muzikn n trsi, duke u munduar q t modifikojn apo prshatin tekstin original, apo n rastet m drastike duke br tekst kinse t ri n muzikn ekzistuese.
  N veanti mua m bn me nerva kur e dgjoj muzikn srbe duke e prkthyer tekstin n shqip.(ende dhe kurr nuk do t shrohen plagt e asaj q kemi prjetuar nga armiku yn shekullor)
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT SHT SHQIPTARIA

 4. #4
  Per kengetaret qe jane treguar me kohe qe nuk perulen para materializmit( edhe pse sot kan mbete te paket ata) texti dhe muzika gjithnje do te luajn rolin kryesor ne kultivimin e muzikes se lehte e te embel shqipe.Per fat te keq per disa sidomos te disa te rinje qe duan me nje kenge te ngjiten ne lartesite e toplistave, kjo eshte e parendesishme,nje text i perkthyer nje muzike e kombinuar dhe nje spot i paguar mire dhe po behen hite.Por une nuk e shoh problemin te kengetari por tek degjuesi i cili po thith ne vete gjera te tilla,dhe po i voton me vetedeshire.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Poeti
  Antarsuar
  18-03-2003
  Vendndodhja
  Ferizaj-Kosov
  Postime
  4,215

  Mu kt e krkoja!

  Citim Postuar m par nga Foleja_
  Per kengetaret qe jane treguar me kohe qe nuk perulen para materializmit( edhe pse sot kan mbete te paket ata) texti dhe muzika gjithnje do te luajn rolin kryesor ne kultivimin e muzikes se lehte e te embel shqipe.Per fat te keq per disa sidomos te disa te rinje qe duan me nje kenge te ngjiten ne lartesite e toplistave, kjo eshte e parendesishme,nje text i perkthyer nje muzike e kombinuar dhe nje spot i paguar mire dhe po behen hite.Por une nuk e shoh problemin te kengetari por tek degjuesi i cili po thith ne vete gjera te tilla,dhe po i voton me vetedeshire.
  Mu kjo sht ajo q e krkoja e nderuar!?
  Kush sht fajtor q kngt me tekste t tilla t qorodituar gjejn vend n muzikn e leht shqipe dhe pr far arsye mediat tona elektronike si radio dhe TV po i transmetojn me miliona her, aq sa edhe veshi po na msohet ti dgjojm edhe po nuk i plqyem?! Kjo po i ngjan asaj fjals s muar t popullit: gnjeshtra q shpesh prsritet, me koh duket sikur nj e vrtet??!
  far duhet t ndrmarrim q ksaj shund muzike t ia ndalim turrin?
  MOS SHIKONI KISHA E XHAMIA, FEJA E SHQIPTARIT SHT SHQIPTARIA

 6. #6
  Kenget i pershtaten shijeve te publikut dhe tregut.
  Kur ekziston nje publik me shije te tilla dhe nje treg qe i kerkon ato doemos se te tilla krijime do te kete.
  Kjo vjen sipas mendimit tim nga fakti se cfare niveli kulturor ka ne pergjithesi shoqeria shqiptare qe ne shumice per fat te keq degjon dhe argetohet me melodi qe vetem shqiptare nuk jane.
  Ka ne kohen e sotme nje zhvillim marramendes te prodhimeve muzikore nder shqiptaret e cila per mendimin tima ka te mira por dhe te keqia.
  E mira eshte se nxitet shpirti i lire i krijimit por e keqja eshte se per hir te atij tregu pa nivel krijohen lloj-lloj kengesh qe ashtu sic krijohen ashtu dhe harrohen.
  E keqja me e madhe eshte se ato edukojne nje shije mjaft te keqe tek publiku-shijen e pranimit te cdo lloj krijimi me ose pavlere.
  Nuk mund te kuptohet ndryshe se bie fjala me shume shkruhet ne forum per Adelinen e Genten e askujt nuk i ben pershtypje Nexhmije Pagarusha?!
  Shpesh here ne PalTalk marr pjese ne grupet shqiptare por pasi bej nje fare kohe largohem i tmerruar nga ajo qe afrohet aty.Pa le dhe i thone "muzike shipe" kur ajo vetem shqip nuk eshte.
  Si shume probleme qe kane shqiptaret sot eshte dhe ai i edukates muzikore si pjese e edukates ne pergjithesi qe per mendimin tim eshte pjesa me e lene pas dore ne shkolla.
  Nuk e imagjinoj sot se si kryhet dhenja e lendes se muzikes neper shkolla kur aty nuk jipet ne rregull matematika apo gjuha shqipe?!
  P.sh. di te them se ne Kukes pati muzike vertete me nivel kur aty punonte Zef Gruda e me pas Aleksander Lalo.
  Pse?
  Sepse ata ishin artiste te vertete qe muziken e folklorin kukesjan diten t'a kthejne ne tinguj te kultivuar, pra me te perparuar se burimi.
  Mbaj mend mesuesen time te muzikes nje durrsake Violeta Ibrahimi se sa me pasion na e mesonte ne tetevjecare lenden e muzikes sa sot e kesaj dite ja di per nder per shijet qe na edukoi ajo me pasionin e nje muzikante te apasionuar.
  Por besoj se koha do te beje pune e saj si ne fushat e tjera dhe ne kete fushe e se shqiptaret do te fillojne te europianizohen dhe muzikalisht.
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 17-05-2005 m 14:32

 7. #7
  - Shumica e teksteve nuk jane te mira, jane shume pak t'cilat kane nje qellim te mire. Une mundem ta pelqej nje kenge edhe nese tekstin nuk e ka te mire, mjafton ta kete nje ritem te mire. Por ka raste kur ritmi i kenges nuk me pelqen, kurse teksti e ndryshon ate dhe me bene ta pelqej.

  - Kengetaret shqiptare ne pergjithesi, nuk mundohen aspak qe te sjellin dicka unike, apo dicka qe nuk eshte edhe aq e zakonshme, mirepo cdonjeri vrapon pas tjetrin. T'gjithe me tekse prekese, per deshmoret e luftes (per te cilet kurrfare kundershtimi se kam, mirepo ka mjaft kenge per ta), pastaj kenge tradhtie, e dashurie, te shkruara ne menyre te zakonshme si gjithe t'tjerat qe jane. Ka me bollek, te gjithat gjithashtu i takjone te njejtit zhaner!

  - Do ta marr per shembull grupin Ritmi i Rruges, nga Kosova, te cilet vazhdojne te krijojne kenge prekese per deshmoret, me te cilat i sulmojne te dashurit e tyre, sidomos nenat. Per mendimin tim, ne kete menyre nuk eshte edhe aq veshtire te emitohesh shpesh neper programet televizive, si dhe neper radiostacionet.
  Njeriu qe ka zemer dhe eshte mirenjohes, nuk do ti harroj, kurse ai qe nuk e lodh trurin fare eshte mosmirenjohes! Ata nuk i harrojm, nuk i harron familja e tyre, keshtuqe nuk kemi nevoje qe ta teprojme duke krijuar kenge per ta, sepse ne kete menyre ne edhe i lendojme ndjenjat e prinderve te tyre, duke ju rikujtuar atyre personat me te dashur qe i kane humbur, duke mos i lene te qete edhe neper media. Une e di se ata jane te kenaqur dhe i respektojne keta kengetare.

  - Eshte shume veshtire te jesh nje kengetare, e jo te merresh me muzike duke mos pasur aftesi ta zoterosh ate.

  - Do i kisha vecuar grupin Humus, tekstet e te cileve me pelqejne shume. Tjeret nuk po me bien ndermend.

Tema t Ngjashme

 1. Nezir Myrta - Iliristika
  Nga GL_Branch n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 09-02-2013, 13:51
 2. Illiristika - Nezir Myrta
  Nga Henri n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
 3. Armiqt e gjuhs shqipe dhe triumfi i saj
  Nga brooklyn2007 n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 11:35
 4. Hapen shkolla shqip pr fmijt e emigrantve n Toronto
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-10-2005, 12:24
 5. "Alfabetare e gjuhs shqip", 1879
  Nga Fiori n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-04-2002, 00:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •