Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12

Tema: E fundit

 1. #1
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  E fundit

  E ndjej si po vdes dhe gjethja e fundit e shpirtit
  Po shtrydhet i fundit lot nga force e zakonit
  Perqeshur mbi vargje, mbi fjale qesharake dhe dridhur
  Pendimesh zhgerryer, larguar nga udha e Zotit

  Ē’mjerim! Lajthitjet marrin shpesh emra te bukur
  Dhe shkaqe hyjnore loteve iu veshim perhere
  Njeri i dobet, o skllav i gjore, i perbuzur
  Vec tre minuta jeton me e gjata enderr

  Perziehen stinet ne nje mishmash te cuditshem
  Ku je Ironi? O arma e kthjellet e trurit
  Le te nisim gjuetine…..dreret po vijne shkujdesur
  Pa idene me te vogel se c’ngjet minuten e fundit

  Minuta e fundit?… As frike, as tmerr, as llahtare,
  Ne trup te sekondes se fundit pulson ne gjallim
  Ke kohe te derdhesh nje lot, te thuash nje fjale…
  Dhe kur s’ke…mbetet prape e njejta gje…pa dyshim

  E ndiej si po shkon e fundit gjethe e shpirtit
  Nje jete shkretetire… muzike shkretetire ne sfond
  Dre i embel, pranoje vdekjen e gamiles
  Me fisnikes qenie ne bote…

  Shushurimen ndjellese te oazit perbuze….
  Mos kerko prehje ne hijen e syve te zinj
  Jane vetem ēibane te gjelber dhe puse te erret pa uje
  Dre i dashur!… Vazhdo udhetimin….

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  DIKEA c'eshte kjo poezi...e Fundit..???

  C'don te thuash me kte?

  Mos shkruani gjera qe tmerrojne dashamiret e tu..

 3. #3
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Dre i embel, pranoje vdekjen e gamiles
  Me fisnikes qenie ne bote…

  Shushurimen ndjellese te oazit perbuze….
  Mos kerko prehje ne hijen e syve te zinj
  Jane vetem ēibane te gjelber dhe puse te erret pa uje
  Dre i dashur!… Vazhdo udhetimin….
  Si mund te pranoje Dreri vdekjen e gamiles? A mund te jetoje dot pa te? A mund te udhetoje Dreri ne vetmi?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Loti i shpirtit
  Anėtarėsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  Uk
  Postime
  276
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Per"E fundit"

  Pershendetje te perzemerta poetes!

  Mund te mbarohen dhe lotet.Le te marre mjerimi cdo emer se bashku me lajthitjet,le te perzihen stinet e te behen katrahure,
  veq,veqse shushurimen e oazit do ta ndjekim;-eshte jeta.
  Shpirtin do e mbaj gjalle edhe nese jo tre minuta te zgjase endrra,po tre sekonda,e ne fund te fundit pasi ta gjej oazin le ta dorezoj dhe shpirtin po ama jo ne shkretetire,jo ne te thate.
  Le te jete aty fundi...
  me respekt...........Loti

 5. #5
  instinkt i vetembrojtjes!
  Anėtarėsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Kur gjethet e fundit te shpirtit
  shkojne
  Vjeshta e trete ka afruar.
  Tre muaj, zgjat dimri
  dhe pastaj
  te gjelberat gjethe perseri
  Shpirtin tend
  kane per ta mbuluar...
  dhe paē ti pranvere pambarim.
  Ji Vetvetja!

 6. #6
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Anėtarėsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  36
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Bravo shpirtIfshehur.

 7. #7
  be yourself by yourself Maska e denku
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Vendndodhja
  in the casket garden
  Postime
  362
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  e mrekullueshme Ikea!
  Pershendetje!!!!!!!!
  Nuk mund te qortohem,sepse dhe vete njeriu model ka skadencen e tij....!!!!!!!!

 8. #8
  El-Letėrsia Maska e macia_blu
  Anėtarėsuar
  04-05-2002
  Vendndodhja
  michigan usa
  Mosha
  50
  Postime
  2,498
  Faleminderit
  0
  29 falenderime nė 29 postime
  dikea...
  poezia fort e bukur moj ...
  po nuk me thu c'eshte dhe kush ky dreri moj...
  se kam nje dre...nje dre...qe ...(ta them ke veshi pjesen tjter)
  lol.
  poezia shume e bukur!!!
  "Shkolla nuk e ben njeriun me te mencur, e meson te duket i tille" (e.m)

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  DIKEA !!

  Ti le ketu nji poezi me titull..

  E fundit

  dhe me vargje si keto..

  E ndjej si po vdes dhe gjethja e fundit e shpirtit
  Po shtrydhet i fundit lot nga force e zakonit
  Perqeshur mbi vargje, mbi fjale qesharake dhe dridhur
  Pendimesh zhgerryer, larguar nga udha e Zotit

  dhe..humbe..

  Mua nuk me intereson fare cilesia Poezise por po me shqetson mesazhi qe ke lene..

  Jep nji shenje..qe je mire..

 10. #10
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Postuar mė parė nga Brari
  DIKEA !!


  Mua nuk me intereson fare cilesia Poezise por po me shqetson mesazhi qe ke lene..

  Jep nji shenje..qe je mire..


  I'm ok, Brar! Gjithe te mirat, pastro kutine e mesazheve se e ke plot...
  Te fala Dikea

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,892
  Faleminderit
  59
  119 falenderime nė 109 postime
  e shyqyr..

  her tjeter ver titull te qarte poezive..
  psh.. nji kaproll i plagosur ose dreri ka thyer kemben.. se.. krijon keq kuptime..aman..se ca sna degjojn veshet ne shqiperi.

  ato kutit e mesazheve nuk e kuptoj si mbushen e me cfar mbushen..
  une coj nji mesazh ne muaj e marr nji ne dy muaj..e per tu mbush ajo perdit figuroka e mbushur..
  Mos i mbush ky Redi me uje fushkuqe ..se eshte ne kat te 4 me duket e nuk i vjen uji gjith diten..
  cpo bekan dush me kutit tona kta..lol.

  qe thua ti Dikea une e kam pas simpatizuar Leninin dikur vetem se pata lexuar se kur ishte njiher per gjah dhe ja kishin vene para nji sorkadhe...ai kish pare se sorkadhja kishte nxjerr lot dhe nuk e kishte qelluar ..
  me von pastaj degjova se ai vitet e fundit kish qene i lajthitur e Stalini tallej me ate e bente kerdine..
  Kur degjoja per bllokmenet tone se shkonin per gjah e vrisnin fazana e sorkadhe i mora inat..
  Keta derra mendoja mish e gjiz pa tollon kane ..cdreqin duan qe vrasin dhe kafshet e egra..


  ok dikea vazhdo me ndonji poezi tjeter te bukur..

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-06-2002
  Mosha
  41
  Postime
  131
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  CFARE ARTI
  S'PO FLAS ME

Tema tė Ngjashme

 1. Fatmir Limaj
  Nga ARIANI_TB nė forumin Shqipe nga Kosova
  Pėrgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 07-02-2015, 16:09
 2. Elmaz Plava
  Nga Davius nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-12-2006, 14:28
 3. Mbi dashurine
  Nga ani-ani80 nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-03-2006, 12:05
 4. Lamtumira fundit e Vath Koreshit
  Nga Brari nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 07-02-2006, 18:16
 5. Zhvillimet e fundit politike
  Nga Albo nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 01-08-2002, 15:31

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •