Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 35
 1. #1
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Antarsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime

  Mrekullia e Pashks - Flaka e Shenjt e Jeruzalemit

  Kjo pra sht nj nga mrekullit m t mdha ndr shekuj t epoks s krishter, q vulos edhe miraton vrtetsin e msimeve orthodhokse!

  Kisha e ringjalljes n Jeruzalem u takon edhe katolikve, koptve, armenve edhe protestant ka atje, por Zjarri i Shenjt i Pashks u ka zbritur historikisht vetm orthodhoksve. Jan prpjekur t tjert por asgj s'u sht dhn!

  Un e kam par t filmuar n nj video origjinale t viteve 95-96 s'm kujtohet saktsisht, edhe pash se si kandilt e Kishs, qirinjt e besimtarve edhe ai i Patrikut orthodhoks u ndezn vetvetiu mrekullisht me nj zhurm qiellore.

  Nj myfti q po kndonte n minare, gjat mesjets, kur e pa dritn t zbriste nga qielli, filloi t kndoj "Krishti u ngjall s vdekursh". Muslimant t lebetitur nga kjo e hodhn posht nga minareja, duke dhn kshtu nj nga martirt musliman t Jeruzalemit, Shn. Ahmeti (festohet diku nga Korriku, apo Qershori).

  Prse kjo mrekulli u jepet vetm orthodhoksve?
  Prse nuk flitet n perndim pr kt mrekulli?


  ===========================================


  Kur dhe ku ndodh kjo mrekulli?

  Mrekullia e Flaks s Shenjt ndodh para do Pashke, festimi i s cils bhet n Kishn e Ringjalljes n Jeruzalem n Pashkt orthodhokse. Data orthodhokse e Pashkve sht caktuar sipas kalendarit Julian edhe jo sipas atij t zakonshm t Evrops perndimore Gregorian, gj q do t thot se Pashka bie normalisht n dit t ndryshme me katolikt edhe protestantt. Kjo mrekulli sht ndoshta m e madhja n botn orthodhokse edhe jo orthodhokse. Ndodh pr do vit, n t njjtn koh, n t njjtn mnyr, edhe n t njjtin vend. Asnj mrekulli tjetr nuk sht njohur t ndodh kaq rregullisht edhe pr nj periudh kaq t zgjatur kohe...


  Ceremonia e Drits s shenjt

  Qe t jen sa m afr varrit q t jet e mundur, pelegrint mblidhen rreth varrit (n nj kuvuklio-ose Kish-dhom), q ndodhet brenda Kishs s ringjalljes, duke pritur prej s pasdites s t Shtuns. Prej rreth 11.00 para dite deri me 01.00 pasdite, t krishter arab kndojn kng tradicionale me z t lart. Kto kng datojn q nga koha e pushtimit turk t Jeruzalemit n shekullin e 13-t, nj koh n t ciln t krishtert nuk lejoheshin t kndonin knget e tyre prvese npr Kisha. "Ne jemi t krishtere, t till kemi qn prej shekujsh edhe t till do t jemi n jet t jetve. Amen!" - kndojn ata me zra t lart edhe t shoqruar me vegla muzikore. Instrumentistt qndrojn mbi supet e t tjerve, q krcejn solemnisht prreth vendit t ringjalljes. Por n orn 1 t pasdites, kngt pushojn edhe m pas vijon nj heshtje e rnd edhe e madhe e ngarkuar prej manifestimit t madh t fuqis s Zotit, pr t ciln jan dshmitar t gjith.

  N orn 13.00 nj delegacion i autoriteteve lokale vijojn prmes turrmave. N koht e pushtimit turk, ishin musliman turq; ndrsa sot jan izraelitt. Funksioni i tyre sht prfaqsimi i romakve t kohs s Jisuit. Ungjijt flasin pr romakt q vajtn t vulosin varrin e Jisuit, n mnyr q dishepujt e tij t mos vidhnin trupin e tij edhe t thoshin se sht ringjallur. N t njjtn mnyr autoritetet izraelite vijn edhe e vulosin varrin. Para se t vulosin portn, sht zakon, q ata t hyjne n varr pr t kontrolluar pranin e ndonj burimi zjarri, q mund t bj mrekullin me mashtrim.


  Si ndodh mrekullia

  "Hyj n Varr edhe gjunjzohem prball vendit ku Krishti qndroi i shtrir pas vdekjes edhe ku u ngjall srish prej s vdekurish...(tregon Patriku orthodhoks Diodor-i) aj rrugn prmes errsirs pr n brendsin e dhoms, ku edhe bie n gjunj. Aty them disa lutje q na jan kaluar prej shekujve edhe pasi i kam thn, pres. Ndonjher pres disa minuta, por zakonisht mrekullia ndodh menjher pasi kam mbaruar lutjet. Prej do cope guri, mbi te cilat qndronte shtrir Krishti, derdhet nj drit e paprshkrueshme. Zakonisht ka nj nuance blu, por ngjyra i ndryshon n nuanca t ndryshme. S'mund t prshkruhet me terma njerzor. Drita del prej gurit, edhe duket pothuajse sikur nj re mjegulle, por sht drit. do vit drita sht e ndryshme. Ndonjher mbulon vetm nj gur, ndrsa her t tjera ndrion tr varrin, kshtu q ata q rrin pran varrit edhe shohin brenda, e shohin t mbushur me drit. Ajo drit nuk djeg - kurr nuk m sht djegur mjekrra prej saj n kto 16-vite q kam qen Patriku i Jeruuzalemit, edhe q kam marr Zjarrin e Shenjt. Drita e saj sht e nj vazhdimsie tjetr nga ajo e drits s zjarrit npr llamba vaji...N nj pik t caktuar, drita ngrihet n form t nj kolone, ku zjarri sht i nj natyre t ndryshme, kshtu q jam n gjendje t ndez qirinjt e mi prej saj. Kur e marr n qirinjt e mi, dal jasht edhe ia jap fillimisht Patrikut Armen edhe m pas atij kopt. Pas ksaj ia jap t gjith t pranishmve n Kish."

  Ndrsa Patriku qndron brenda n Varr i gjunjzuar prpara gurit, jasht sht errsir edhe nj qetsi tepr e madhe. Mund t dgjohet vetm ndonj pshperim, ndrsa atmosfera sht tepr e ngarkuar. Kur Patriku del jasht me dy qirinjt e ndezur q ndriojn fuqimisht errsirn, nj klithm festimi jehon tr Kishn.

  Drita e shenjt nuk prhapet vetm prej Kryepiskopit, por edhe vetvetiu. Del prej Varrit t shenjt me nj shklqim krejtsisht ndryshe prej flaks natyrale. Xixllon, ndrion porsi rrufe, fluturon lehtsisht porsi pllumb prreth tabernakullit t Varrit t shenjt edhe ndez kandilt e pandezura t varura para saj. Shkon nga njra an e Kishs n ann tjetr (**Shnim- si e kam par edhe t filmuar n kaset-video origjinale t Pashks). Hyn npr Kishzat e ndryshme brenda Kishs, sikur asaj t Kalvarit, edhe ndez edhe llamadhat e saj, po ashtu edhe t disa pjesmarrsve. Kjo Drit e shenjt ka edhe disa veori: Sapo shfaqet ka nj ngjyr blu edhe nuk djeg. N momentet e para t shfaqjes, nqs prek duart, faqet, gojn nuk djeg. Kjo sht nj prov e origjins hyjnore edhe mbinatyrore. Gjithashtu duhet t konstatojm se Drita e Shenjt i jepet vetm pas lutjeve t Kryepiskopit orthodhoks.

  Mrekullia nuk prkufizohet vetm brenda asaj q ndodh brenda varrit t vogel, ku Patriku lutet. far sht edhe m domethnse sht se Drita blu shfaqet edhe sht aktive edhe jasht varrit. do vit shum besimtar e pohojn kt mrekulli t ndezjes s qirinjve t tyre, q mbajn npr duar, prej vetvetiu. T gjith n Kish presin me qirinj se mos ato u ndizen vetvetiu. shpesh Kandiler t fikur ndizen vetvetiu para syve t besimtarve. Drita blu sht par t levize n vende t ndryshme n Kish. Nj numr dshmish t shnuara prej pelegrinsh, qirinjt e t cilve jan ndezur spontanisht, vrteton vlern e asaj q ndodh. Personat q e prjetojn kt mrekulli nga nj distanc e afrt, duke patur nj qiri t ndezuar vetvetiu n dore, largohen t tjetrsuar prej Jeruzalemit.


  Sa e mome sht mrekullia?

  Citimet e para t shkruajtura rreth Zjarrit vijn nga Shekulli IV, por ka edhe autor q flasin pr t q n shekullin e par. Kshtu Shn. Joan Damaskinoi edhe G. Nissky tregojn se si Apostoll Petro pa Dritn e Shenjt pas ringjalljes s Krishtit. Abati Rus Danieli, n udhtimin n Jeruzalem n ditarin e tij shkruar n vitet 1106-07 na tregon pr "mrekullin e Drits s shenjt" edhe festimet q bhen n t n mnyr t detajuar. Ai kujton se si Patriku shkon n Kishzn e Ringjalljes me dy qirinj. Ai gjunjzohet para gurit mbi t cilin Krishti qndronte shtrir pas vdekjes s Tij edhe thot disa lutje, pas t cilave mrekullia ndodh. Drita del prej brendsis s gurit - nj drit blu e paprshkrueshme, e cila pas disa momentesh ndez llambadat e pandezura, po ashtu si dhe dy qirinjt e Patrikut. Kjo Drit sht "Flaka e Shenjt", edhe u shprndahet t gjithe t pranishmve n Kish. Ceremonia q rrethon "mrekullin e Flaks s Shenjt", mund t jete nj nga m t vjetrat n ceremonit e vazhdimsis s krishter n bot. Prej shekullit t katrt e deri m sot, burime na rikujtojn pr kt ndodhi frymzuese. Prej ketyre burimeve bhet e ditur se ajo ndodh n t njjtin vend, n t njejten dit feste, edhe n t njjtn mnyr liturgjie npr gjith kto shekuj.

  Sa her q jo-orthodhoks prpiqen t marrin Flakn e Shenjt, dshtojn. Ka tre nga kto tentativa t njohura. Dy ndodhn n shekullin XII, kur priftrinj t Kishs Romake (pra "katolike") q nxorrn me forc orthodhokst prjashta, por dshtuan edhe prfunduan me ndshkimin e Perndis. Por ngjarja m e mrekullueshme ka br vaki m 1579, kur Zoti e bri m se t qart, se vetm kujt mund ti jepet kjo mrekulli.

  "Nj her Arment monofizit (heretik) paguan turqit, t cilt kishin pushtuar n at koh Tokn e Shenjt (Izraelin), q t merrnin leje pr Patrikun e tyre q t hyj n Varrin e Shenjt. Patriku orthodhoks po qndronte plot keqardhje jasht s bashku me besimtart n hyrje t Kishs, pran kolons s majt, kur Drita e shenjt au kt kolon vertikalisht duke ndriuar pran Patrikut Orthodhoks."

  Nj muzein musliman i quajtur Tounom, i cili e pa kt mrekulli prej nj Xhamie pran, e braktisi menjher muslimanizmin, duke u br orthodhoks. Kjo ndodhi m 1579, gjat mbretrimit t Sulltan Muratit IV, kur Patrik i Jeruzalemit ishte Sofroni i IV.

  Nj lufttar turk, qndroi mbi mure t nj godine afr portave edhe kolons s ndriuar. Kur ai pa mrekullin e mahnitshme, thrriti se Krishti sht me t vrtet Perndi edhe ra posht rreth 10-metra, por nuk u vra. Ai u dogj prej turqve pran Kishs. Eshtrat e tij t mbledhura prej grekrve ruhen n manastirin e Panagjias.

  Mund t pyetet se pse kjo mrekulli e Flaks s Shenjt nuk sht e njohur n Evropn perndimore. N disa zona protestante mundet, deri n nj far mase, t shpjegohet me faktin se nuk ka ndonj tradit mrekullish.

  Po ne vendet katolike, ku ka nj interesim t madh mbi mrekullit? Arsyeja sht vetm nj politikat kishtare.

  Vet Kisha Orthdhkse e ndjek ceremonin q rrethohet nga mrekullia. Ajo ndodh ditn e Pashkve Orthodhokse, pa prezencn e autoriteteve katolike.


  pr t par fotografi edhe video klikoni ktu
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-07-2005 m 03:49

 2. Anetart m posht kan falenderuar Seminarist pr postimin:

  el dorado (06-01-2016)

 3. #2
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  39
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Seminarist,

  Te falenderoj per kete shkrim.
  Une kam degjuar per kete mrekulli nga miq te mi qe e kane pare ate me syte e tyre dhe eshte mahnitese.

  Nje mrekulli tjeter eshte paprishmeria e lipsanave dhe burimi prej tyre i mirove aromatike. Nje nga keto eshte dhe lipsani i Shen Nektarit (i cili fjeti me 1920) dhe trupi i tij u shperbe vetem pas 20 vjetesh, ndersa eshtrat dhe sot vazhdojne te jene burim arome, duke i lene pa goje materialistet dhe ateistet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 20-07-2005 m 12:54
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Kjo eshte mrekulli e mahnithshme, Dhurate e Perendise per te gjithe besimtaret ne festen me te madhe te kalendarit vjetor orthodhoks, Ditën e Pashkës.

  Fjalet jane te teperta.

  Albo

 5. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Foto nga kjo mrekulli qe ndodh cdo vit te Shtunen e Shenjte te Pashkes Orthodhokse ne Kishen e Ringjalljes, ne Jeruzalem.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura    

 6. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  el dorado (06-01-2016)

 7. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Ketu me poshte do te deshmoni te filmuar ceremonine qe u mbaj vjet, 2006, ne Kishen e Ringjalljes ne Jeruzalem.
  Krishtu u ngjall!
  Perndia sht me ne!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 11-02-2013 m 13:00

 8. #6
  humble
  Antarsuar
  24-03-2007
  Vendndodhja
  in M.T's heart
  Postime
  653
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po me te vertete Krishti u Ngjall! Perendia Eshte me Ne!
  Gezuar Pashket vellezer e motra Orthodokse!
  Yevgeny Rodionov
  Rroft AMERIKA!

 9. #7
  qengj Maska e skeshqe
  Antarsuar
  17-08-2006
  Postime
  75
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Krishti u ngjall se vdekurish, me vdekjen vdekjen shkeli, edhe te varrosurve u fali jeten. AMIN.

 10. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-12-2006
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  per flaken e shenjte mund te shikoni me shume ketu http://www.holyfire.org/eng/

 11. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-12-2006
  Postime
  25
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  seminarist me lejo te te korigjoj per dicka.ai myftiu nuk ishte shen ahmeti por shen ismaili .ndersa shen ahmetit i kane prere koken ne konstandinopoje.

 12. #10
  Moderator Maska e arbereshi_niko
  Antarsuar
  16-10-2006
  Postime
  3,180
  Faleminderit
  54
  148 falenderime n 128 postime

  Thumbs up

  Kisha pare dika para dhjete vjetesh......., por kaq shume material mbledhur bashke me beri te prekem......, ato murgeshat me qirinj nder duar..., ai flamuri Shqiptar perpara flamurit Rus...., ata njerez ne mosha te ndryshme qe qeshnin te lumtur si femije...., ketu ne Itali as qe behet fjale te tregojne behet, qofte edhe me nje permbledhje te shkurter...., kur ne tenjejten kohe behen "hetime shume serioze" se perse madoninat ( statuja te Shen Merise ) po qajne....!Flasin per shamanet e uditshem, per Dalai Lamen, si shpojne trupin sheileret e Pakistanit dhe si vetekryqezohen ne Filipine te devotet katolike...., por qe per Ortodoksine as qe behet fjale, perjashto rastet e uniateve.
  Faleminderi Albo dhe atyre qe kane sjellur keto dokumentare.

 13. #11
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,106
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  I nderuar Seminarist!

  Mrekullia e flakes se shenjte ne Jerusalem konfirmon edhe nje here te verteten qe pershkruan edhe Kryepeshkopi Averky i Sirakuzes tek shkrimi "Cfare eshte Orthodhoksia".
  Orthodhoksia eshte sot besimi i vertete ne Jisu Krishtin dhe Kisha Orthodhokse eshte Kisha drejt se ciles synojne Kishat e tjera te ndara prej saj per herezite e tyre te medha apo te vogla qofshin ato.
  Parashikimi i Kryepeshkopit eshte mese i vertete, po te veme re se vetem lutjet e Kryepeshkopit Orthodhoks benin qe te ndriconte drita hyjnore e Jisu Krishtit dhe te ndizej flaka prej se ciles ndizej qiriri i Kryepeshkopit e me pas te tjereve.
  "Ejani merrni drite nga drita qe nuk perendon"- eshte oferta e bere nga Kryepeshkopi yne i dashur +Anastasi. Kudo gjendet kjo drite hyjnore dhe mistikerisht kalon neper te gjithe Kishat Orthodhokse, duke percjellur urimin e gezueshem "Krishti u Ngjall".
  Drejt kesaj drite jane duke ecur Kishat e tjera dhe e gjithe gjinia njerezore.
  Drejt kesaj drite eshte duke ecur vete populli i Izraelit.

  Pershendetje!

 14. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

 15. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,129
  Faleminderit
  17
  60 falenderime n 43 postime
  Flaka e Shenjte eshte simbol i Orthodoksise dhe jo vetem kaq edhe i gjithe krishterimit, pavaresisht se ajo ndodh vetem ne prezence te patriarkut orthodoks, por ka dhe nje qellim misionarizues per te gjithe te krishteret e muslimanet te cilet nese ne shpirtin e tyre nuk kthehen dot ne krishterim te pakten e respektojne dhe kjo eshte nje e vertete e madhe se gjithmone ndermjetimi i Perendise se krishtere ka qene i pranishem nder te krishteret orthodoks te atyre viseve, si ka ndodhur me Manastirin e Shen Ekaterines e cila ruhet nga beduinet mysliman i cili ishte i vetmi manastir qe nuk u prek nga ikonoklazma, apo raste te tjera per te cilat nuk eshte nevoja te permenden. Kjo ka bere qe bota islame te respektoje me shume te krishteret dhe madje ti mbroje (gjithmone flasim per krishterimin orthodoks) dhe nese perseri endemi neper histori do shohim qe shume kalife e sulltane kane qene te interesuar per njohjen e krishterimit duke kontribuar ne vazhdimin e tradites. Sot ndoshta shembulli me i perkryer ne Shqiperi eshte manastiri i Shen Joan Vladimirit i cili respektohet nga myslimanet ne mase te gjere jo vetem sot por edhe ne kohet e pushtimit osman, sepse jane te shumta shenjat e ketij shenjti i cili ishte apostull per ruajtjen e orthodoksise ne koherat kur Shqiperia e mesme u islamizua ne menyre te gjere ku ortodokset zinin me pak se 7% te pop se prefektures se Elbasanit. Prandaj le te falenderojme Perendine e cila eshte treguar e bollshme me shenjat e saj ndaj komunitetit te krishtere orthodoks, ne te gjithe globin.

 16. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Video me poshte eshte filmuar nga Associated Press (AP) ne Kishen e Ringjalles se Krishtit ne Jeruzalem, 3 mars 2010.


 17. #15
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  39
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  Per here te pare ne historine e Krishterimit, kjo Drite mberriti ne Pashket e ketij viti ne Shqiperi (ne qytetin e Korces) !
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 06-04-2010 m 06:29
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 18. Anetart m posht kan falenderuar Matrix pr postimin:

  user010 (11-04-2015)

 19. #16
  i/e regjistruar Maska e skampin
  Antarsuar
  12-01-2003
  Vendndodhja
  Spanj
  Postime
  949
  Faleminderit
  1
  5 falenderime n 5 postime
  Teme interesante,ketu ku jetoj vitin e kaluar kur ishin pashket shkova ne nje kishe ortodokse rumune qe ishte mbushur plot dhe pothuaj me shume se 75% e besimtareve ishim jashte duke bllokuar dhe rrugen perpara kishes.kur arriti flaka deri tek une dore mbas dore e pyeta personin qe me shoqeronte se si e ndezin flaken e shenjte dhe mu pergjigj qe vjen nga larte.me thene te drejten nuk e besova por nuk i thashe gje.a ka mundesi te me shpjegoni se si ndizet flaka e shenjte neper gjithe kishat ate nate te shenjte?
  vetem ne Jeruzalem ndodh kjo mrekulli apo edhe ne kisha te tjera?
  Kujdes nga shkjau
  Kujdes nga greku
  Kujdes nga ata qe harruan ATDHEUN
  AT GJERGJ FISHTA

 20. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime
  Citim Postuar m par nga skampin Lexo Postimin
  a ka mundesi te me shpjegoni se si ndizet flaka e shenjte neper gjithe kishat ate nate te shenjte?
  vetem ne Jeruzalem ndodh kjo mrekulli apo edhe ne kisha te tjera?
  Lexo artikullin e pare dhe shiko videot se do te ndihmojne te kuptosh. Mrekullia ne fjale ndodh cdo vit te Shtunen e Shenjte te Pashkes se Madhe, vetem ne Jeruzalem, ne Kishen e Ringjalljes (katoliket e protestantet e njohin kishen si Varri i Shenjte, pasi eshte ndertuar mbi vendin ku eshte varrosur Krishti). Flaka vjen nga qielli pasi peshkopi i Jeruzalemit thote disa lutje te vecanta dhe ndricon pllaken e gurit ku eshte shtrire trupi i Krishtit. Peshkopi ndez qirinjte e tij tek ajo flake dhe ua jep edhe peshkopeve te tjere qe e presin jashte. Pastaj ua kalon edhe besimtareve te mbledhur aty dore me dore. Flaka e Shenjte dergohet ne kishat e tjera orthodhokse fqinje, dergohet edhe me avion ne vende te tjera orthodhokse.

  Kurse ne ato vende e kisha ku nuk arrin flaka e Jeruzalemit, prifterinjte e ndezin nga flaka e shenjte e jodhimes (altarit ku sherben prifti) pasi thone lutjet perkatese. Flaka e Shenjte e Jeruzalemit, eshte prova qe vjen nga lart qe besimi i krishtere orthodhoks qe Kisha Orthodhokse ruan dhe na jep, eshte besimi i vertete, nuk ka besim tjeter.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 13-10-2010 m 12:49

 21. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  user010 (11-04-2015)

 22. #18
  i/e regjistruar Maska e liana76
  Antarsuar
  15-06-2009
  Postime
  73
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Une kam 14 vjet qe jetoj ne Greqi dhe riti i marrjes se flakes se shenjt eshte nje nder ritet me te bukura fetare qe karakterizohet nga nje solidaritet i papershkrushem.Njerzit qe afrohen pran kishave me qirinj ne duar nje qetsi nje hare ,biseda te shkurtra e gjith vemendja te flaka e shenjt.Dhe me e bukura pasi te gjith kane marre flaken kthehen ne banesat e tyre e neper rruge shikon vetem driteza qirinjsh e feneresh .E adhuroj kete dite....

 23. Anetart m posht kan falenderuar liana76 pr postimin:

  user010 (11-04-2015)

 24. #19
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  39
  Postime
  3,128
  Faleminderit
  0
  23 falenderime n 23 postime
  E Shtune e Madhe, 03-Prill-2010, ora 23:00

  Ne vigjiljen e Pashkes, se bashku me te tjere u ngjitem ne Kishen e Shen Thanasit ne kodrat e qytetit te Korces. Gjithe qyteti dukej sikur levizte, po shkonte per te pritur Ngjalljen e Krishtit. Kjo feste eshte jo vetem festa me e madhe e Orthodhoksise por dhe festa me e madhe dhe me solemne e ketij qyteti.
  Sapo arrita ne Kishe, afrohem prane Psalteve dhe bashkohem me ta duke kenduar psalmet e Kanonit te se Shtunes se Madhe: "Zotin qe dikur me valet e detit e mposhti ndjekesin tiran, nen dhe e fshehen sot bijte e te shpetuarve....".
  Me te vertete fjale tronditese, fjale qe permbledhin ne vargje gijthe Ungjillin dhe Historine e Shpetimit tone, Shpetim ky i blere me jo me pak se sa Gjaku i Paster i Vete Zotit dhe Perendise Sone, Kryebariut te Shpirtrave tane, Jezus Krishtit.

  Nuk kaloi shume dhe prifti i Kishes me therret te shkoj ne Ajodhime. Shkoj aty duke pritur te kuptoj arsyen se perse me ka thirrur.
  "Degjo - me thote - Me moren ne telefon dhe me njoftuan se ne Kishen Katedrale te qytetit kane sjelle Driten nga Jerusalemi. Eshte hera e pare qe vjen ne Shqiperi, dhe duhet qe dikush ta sjelle ne kete Kishe qe besniket te ndezin qirinjte me kete drite kur te shpallet Ngjallja. A mund te shkosh me makine aty e ta sjellesh?"
  Une gezohem pa mase qe kjo Drite me ne fund mberriti tek ne, kjo Drite qe zbret nga vete Froni i Perendise ne realitetin e padukshem, behet e dukshme pikerisht ne Varrin ku Ai u shtri per tre dite kur ishte ne toke, ne te Shtunen e Madhe te Pashkes.

  Nga njera ane e ndjeva veten shume te privilegjuar qe po me ngarkohej mua ky mision.
  Por nga ana tjeter frikesohem se ndoshta nuk do arrij dot ne kohe ta sjell kete Drite ne kete Kishe. Rruget ishin te mbushura plot me njerez qe drejtoheshin drejt Kishave dhe madje ne disa rruge ndalohej ecja me makina. Kishte me pak se nje ore kohe per ta sjelle Driten.
  U kujtova se per Perendine nuk ka asgje te pamundur dhe ju drejtova Atij te me ndihmoje.

  Se bashku me dy persona te tjere zbres nga Kisha me makinen time.
  Rruges shihja njerezit qe te qeshur po ecnin drejt Kishave me qirinjte e pandezur ende. Mendoja se pikerisht keto qirinj kete nate do ndizen me Driten Qiellore qe Perendia me meshiren e Tij na e solli sot ne vendin tone. Keta njerez sot do kene ne shtepite e tyre, Driten e Pakrijuar te Zotit. Kjo me kenaqte por dhe m'i shpeshtonte te rrahurat e zemres sepse kisha frike nese Drita do sillej dot ne kohe. Akoma me shume me trembte fakti sikur kjo Drite te shuhej rruges duke ardhur ne Kishe.

  Pasi arrita ne Katedralen "Ngjallja e Krishtit", aty me veshtiresi depertuam deri ne Ajodhime. Prifterinjte se bashku me Kryepeshkopin e Korces, Hiresi Joanin, po beheshin gati per te dale per te shpallur Ngjalljen e Krishtit. Hyra aty dhe Hiresi Joani i ndezi qirinjte tane me Driten e Jerusalemit, Driten e Pakrijuar te Zotit, Dhuraten e Pashuar te Orthodhoksise.Dolem me pas nga dera e pasme e Ajodhimes per te shmangur pengesat qe mund te vinin nga turmat e njerezve qe mund te suleshin per te ndezur qirinjte ne kete Drite. Kjo Drite dukej se nuk ishte e zakonshme. Ajo ishte e bardhe si nje neon dhe djegia e saj ishte e ndryshme nga djegiet e flakeve te zakonshme.

  Duke ecur me veshtiresi mes njerezve, arritem me ne fund ne Kishen e Shen Thanasit. Ora po afronte 24:00. Misioni u krye dhe syte tane shnderrinin nga gezimi. Kisha ishte e mbushur plot me besnike qe prisnin Driten e Shenjte te Pashkes dhe Lajmin e gezueshem te Ngjalljes se Krishtit. Tek dera e Kishes na priti prifti i kesaj Kishe i cili ndezi Kandilin e Pafjetur tek kjo Drite dhe e puthi ate dhe me pas hyri ne Ajodhime. Dritat e Kishes u shuan. Me pas prifti ndezi llambadhet e Pashkes tek Kandili i Pafjetur qe sapo u ndez nga Drita e Shenjte dhe u shpalli besnikeve qe prisnin me padurim ne kete Kishe: "Ejani merrni Drite, prej Drites qe nuk perendon, dhe lavderoni Krishtin qe u ngjall se vdekuresh...."

  Ende sot ne kete Kishe, Kandili i Pafjetur qendron i ndezur me kete Drite, duke qene deshmia e gjalle se besimi yne Orthodhoks nuk mund te vdese. Vete Krishti i Ringjallur eshte Garantuesi i ketij besimi!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Matrix : 13-10-2010 m 17:58
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 25. #20
  Moderator Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime n 79 postime

  Pr: Mrekullia e Pashks - Flaka e Shenjt e Jeruzalemit

  Ceremonia e flakes se Jerusalemit,2013


Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Kisha sht Nj
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 29-05-2010, 12:25
 2. Letra e Kishs s Roms drejtuar Kishs s Korinthit
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2007, 16:35
 3. Jeta e Shn Nilit - 7 maj, 12 nntor
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-07-2005, 23:19
 4. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjt
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
 5. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 19:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •