Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,184
  Postimet n Bllog
  3

  Shn Onufri - 12 qershor

  Shn Onufri - 12 qershor

  Parathnie

  Jeta e Shn Onufrit t Egjiptit ndrion me drit t plot jetn ton m Krishtin. Drit qiellore vrshon, drit q paraqet marrdhnie t vrteta ndrmjet t krishterve dhe Perndis, q jan marrdhnie t fmijve kundrejt t atit. Kjo marrdhnie At - bir bhet e ndjeshme vetm tek ata q jepen me gjith zemrn e tyre tek Perndia, si i lumturi Onufri q "duke imituar jetn e engjjve" u b, si thot himnshkruesi i tij "Zbukurim i Egjiptit dhe Palm pjellore".
  Jetoi n shekullin IV, n fillim n nj manastir afr Ermupolis t Thivs s Egjiptit dhe m von, i mbushur me dashuri hyjnore, vrapoi si dre i etur n "burimet ujore" n shkrettirn e famshme egjiptiane. 60 vjet larg syrit njerzor, i vetm, vetm me Perndin, luftoi ashpr kundr pasioneve t tij dhe demonve, u pastrua dhe u shenjtrua aq sa u b "i dgjuar dhe stacioni ligjor i asketve." Prpara nj jete t till, t uditur ngjjt e Perndis pruleshin dhe i shrbenin "Onufrit qiellor" n do nevoj jetsore dhe si pjestar t shoqris qiellore t Liturgjis s Shenjt, e kungonin do t diel me misteret e kulluara. N kt jet engjllore e gjeti Shn Pafnuti, i cili shkroi jetn e tij, q po e japim ktu n nj gjuh t thjesht.


  Jeta e Shenjtit
  (E shkruar nga Shn Pafnuti dhe e prpunuar n gjuhn e sotme.)

  1) Udhtimi n qiell
  Nj dit, ndrsa qndroja n qelin time, Perndia frymzoi zemrn time t shkoje n shkrettirn e thell, q t gjej njerz t shenjt pr t marr bekimin e tyre. Dola nga manastiri duke marr me vete pak buk dhe uj. Fillova ecjen me shum pasion dhe pasi eca pak dit, gjeta nj shpell t mbyllur. Trokita n der duke thn t zakonshmen "At, beko". Nuk dgjova prgjigje. Hapa dern dhe duke u futur brenda gjeta nj njeri q rrinte n qndrim lutjeje dhe sapo e preka ra prtok. Rrobat q vishte ishin nga gjethe palme dhe nga koha e shumt u bn hi n duart e mia. U tremba dhe fillova t them psalme t ndryshme, aq sa njihja dhe si mundja. E varrosa si munda dhe gjith natn lutesha pr shpirtin e tij. N mngjes rrethova hyrjen e shpells dhe u largova. Eca katr dit, derisa me mbaroi buka. U smura nga uria dhe rash prtok si i vdekur. Ather shikoj prpara meje nj engjll t mrekullueshm me form njeriu t bukur dhe shum t ndritshm, prandaj dhe u tremba shum. Duke u afruar me at fytyr t mrekullueshme, ai m preku duart, kmbt, dhe buzt e mia. Ather ndjeva brenda meje nj forc t uditshme dhe eca me at ndihm hyjnore edhe katr dit pa ngrn. E pash prsri engjllin edhe dy her dhe prsri m dha forc n t njjtn mnyr, me t njjtn fuqi eca pa ngrn, hern e dyt prsri katr dit dhe hern e tret dhe dhjet t tjera.


  2) Takimi me Shenjtin
  Arrita shum i lodhur n vendin q m tregoi Perndia. Sapo u ula pak t lodhem, shikoj nga larg t vij drejt meje nj njeri i frikshm n pamje, i zhveshur dhe me shum qime si ndonj kafsh e egr. N mes ishte i ngjeshur me degza pemsh. Sapo e pash u tremba dhe u ngjita n nj shkmb t lart q t fshihesha. Kur arriti ai u shtri n ann e poshtme t shkmbit, i drrmuar nga nxehtsia e diellit. Pastaj, pasi u lodh pak, thirri: "Zbrit, o shrbtor i Zotit, Pafnut, dhe mos u tremb, sepse edhe un njeri mkatar jam q asketoj pr shptimin e shpirtit tim n kt shkrettir".
  I gzuar ather un zbrita shpejt dhe rash n kmbt e tij, duke krkuar faljen dhe bekimin e tij. Ai m ngriti dhe pasi prshendetm njeri-tjetrin u ulm t bisedonim. Ishte i lodhur veanrisht nga pleqria e tij e asketizmi dhe qimet e tij ishin t bardha si qumshti. Duke dshiruar t msoj emrin dhe mnyrn e jets s tij, i thash: "T lutem, At i shenjt, ashtu si Zoti t zbuloi t fshehtat n lidhje me mua, ashtu dhe ti m trego nga je, si quhesh dhe kur erdhe ktu n shkrettir".


  3) Shenjti rrfen jetn e tij
  Ather ai u prgjigj: "Quhem Onufr". Kam 70 vjet q banoj n kt vend, duke jetuar me egrsirat dhe duke ngrn barishte. Njeri tjetr nuk pash asnjher, prve teje, q t drgoi Perndia, pr t varrosur trupin tim nesr. Babai im ishte mbret i Persis. Nna ime ishte shterp dhe i luteshin Perndis t'u jepte nj trashgimtar. Pas shum lutjesh i dgjoi Perndia dhe kur mbeti shtatzn nna ime, u b gzim i madh n pallat. Pas shtatzanis, babai im pa nj shfaqje q i thoshte t m quante Onufr n pagzimin e shenjt. Pastaj t m drejtoj n manastirin q sht n Thivaidha t Egjiptit dhe e quajn Isikastir. Kshtu bri babai im. Ndrsa drejtohej me shrbtor pr n Egjipt, na shoqronte me shenj hyjnore nj drenush q m ushqente me qumshtin e saj aq sa zgjati tr ajo ecje, pr udin e t gjithve.
  Pasi arritm te manastiri m i lart, babai im ia tregoi igumenit t gjitha dhe ai i tha: "Ktu, grua s'ka shkelur asnjher, si sht e mundur t ushqehet nj fmij!" Babai im u prgjigj: "Sikurse Zoti rregulloi dhe na shoqroi tr rrugs nj drenush q e ushqente, kshtu prsri me urdhr hyjnor, ajo do t vij ktu prdit pr ta ushqyer derisa t rritet". Kshtu pra vendosi igumeni dhe qndrova n at manastir. Babai im iku pr n pallat dhe drenusha vinte do dit deri n vitin e tret dhe m jepte gji.
  T gjith murgjit e atij manastiri qen t shenjt dhe pa t meta dhe rronin duke zbatuar t gjith porosit e Zotit, kishin t gjith nj shpirt, nj zemr dhe nj dashuri t mrekullueshme midis tyre. Nse i plqente dika ndonjrit e donin t gjith. Mbanin kreshm, luteshin tr natn dhe ditn bnin pundore me aq heshtje, sa asnj nuk guxonte pa nevoj t thoshte t paktn edhe nj fjal t vogl. Msova pra nga ata Shkrimin e Shenjt, dhe gjith rregullin e jets monakale, me saktsi t madhe. Shum her lavdronin profetin Ilia, si u formua nga Perndia n shkrettir me durim dhe asketizm dhe mori hir nga Perndia t bj gjra t mrekullueshme dhe veanrisht nuk shijoi gotn e hidhur t vdekjes, por u vendos n parajs truprisht. Por dhe t nderuarin Pagzor dhe Pararendsin Joan, i cili mbi t gjith shenjtt sht martir i Krishtit, e lavdruan shum.
  Duke dgjuar do dit Etrit e manastirit t lavdronin kta shenjtor, pyeta: "Domethn eremitt kan m shum vler te Perndia?" Ata m than: "Po, biri im, jan m t mdhenj nga ne, sepse ne shikojm do dit njri-tjetrin, bjm bashk shrbesat fetare me shklqim shpirtror e qetsi. Kur kemi uri e gjejme gati tavolinn. Nse smuret ndonj nga ne truprisht ose shpirtrisht, e ndihmojm dhe i shrbejm me shum kujdes. Patjetr, far t krkojm do t gjejm. Por ata asket t bekuar nuk kan ngushllim njerzor, por me gjith shpirt besojn vetm te Perndia. Nse u vjen ndonj ngasje nga i ligu, nuk kan njeri t'i kshilloj. Nse kan uri ose do t jen t zhveshur apo do t ken nevoj pr gj tjetr, nuk kan asgj ve vetes.
  N shrbesat fetare dhe n lutjet jepen m sbum. Engjjt e Perndis u shrbejn do dit dhe kur ikn shpirti i tyre nga trupi, ata e marrin me shum kujdes dhe e sjellin prpara Trinis s Shenjt, duke psalur gzim dhe qetsi.
  Pasi dgjova kto un i vogli nga Etrit e Perndis, u plagosa n zemr nga dshira dhe dashuria pr vetmi, do dit shtohej kjo dshir dhe shkrinte shpirti im pr dashurin e qetsin.
  Nj nat pra mora me vete disa buk dhe ika nga manastiri duke iu lutur Perndis t m drejtoj ku sht e plqyeshme pr t, pr t banuar. Kur arrita n shkrettir, vendosa n mendjen time t banoj diku n nj mal dhe ather shikoj para meje nj drit t shklqyeshme. I mbushur me frik desha t kthehesha prsri n manastir. Por menjher u duk tek ajo drit nj njeri shum i bukur, i mrekullueshm n pamje dhe i lavdishm, dhe m tha: "Mos u frikso Onufr. Un jam engjlli q Perndia urdhroi t t mbroj nga ora e lindjes deri n orn q do t vdessh. Ec pra dhe mos u tremb nga dinakrit e djallit apo ngasjet ose fardo q t ndodh, sepse un jam bashk me ty pr t'u kujdesur derisa t dorzoj shpirtin tnd n duart e Perndis. Duke m thn kto engjlli m shoqroi deri 70 milje ku ishte nj shpell. Ather ai u b i padukshm. Un trokita n dern e shpells dhe pash t dal nj plak i kndshm dhe plot merita. Pasi e prshendeta, m prshendeti dhe ai duke m thn: "Mir se erdhe, o vllai im Onufr. Zoti do t t mbroj dhe do t t ruaj. U futm pra n shpell dhe qndrova pran tij disa dit duke msuar gjra t ndryshme. Pasi m urdhroi mjaft pr ato q ishin t nevojshme pr asketizmin m tha: "ohu djali im t t drejtoj n nj shpell t qet n brendsi t shkrettirs, tek e cila do Zoti t banosh i vetm dhe t luftosh kundr demonit pr t marr shenjn e fitores.
  Duke ecur katr dit e katr net arritm n nj kasolle t vogl q kishte palma dhe nj ezm t bukur dhe m thot: "Ky sht vendi q t prgatiti Zoti pr t banuar". Qndroi me mua 30 dit duke m msuar do hollsi t ndeshjes me vetmin. Pastaj shkoi n shpelln e tij dhe vinte e m vizitonte derisa vdiq ktu dhe e varrosa. Si tha, emri i tij ishte Ermias nga fisi Isohar.


  4) Pafnuti krkon t msoj m shum
  Pasi dgjova t gjitha kto, un Pafnuti i thash: "E di, o At i shenjt, se shum mundime provove n kt shkrettir". Ai plotsoi: "M beso, i dashur, q engjlli na kungon t gjith eremitt, t vetmuarit. Ditn q do t kungojm, mbushemi me ngushllim shpirtror. As kemi uri, as kemi etje, as ndjejm dhimbje apo mrzitje tjetr. Dhe nse ndonjri nga ne do t dshiroj t shikoj njeri, merret nga engjjt n Parajs dhe kur shikon atje aq shklqim dhe bukuri t rreshtave qiellore verbohet, bhet nj me dritn hyjnore, gzon shpirtin e tij, gzohet dhe qetsohet s teprmi, i vlersuar pr kaq t mira. Harron fare t gjitha mundimet e mparshme dhe mrzitjet q duronte. Ndizet m shum dshira e dashuris hyjnore dhe asketizohet m shum me gjith shpirtin e tij n ndeshjet shpirtrore q t vlersohet t trashgoj prjetsisht nj lumturi t till." Ndrsa m tregonte kto i paharruari Onufr, ndjeja kaq mblsi sa harrova prfundimisht mrzitjet e ecjes, t etjes, t uris dhe gjith lodhja ime u duk se nuk kishte asgj. I formuar shpirtrisht dhe truprisht, i thash me qetsi: "Lum si un q u bra i denj t t shikoj dhe t dgjoj fjalt e tua shum t mbla". Ai tha: "Le t'i lem fjalt, biri im, dhe le t shkojm t shikosh banesn time."


  5) N lodhjen e t drejtve
  Ecm tri milje. Arritm n nj kasolle t vogl afr s cils ishte nj burim dhe nj palm. Pasi n fillim u falm, u ulm pastaj t flasim pr Perndin. Pasi mbaroi dita, rreth perndimit t diellit, shikoj n mes t qelis nj buk t madhe dhe shum t bukur. Shenjti m tha: "ohu, djali im, ha dhe pi far na drgoi Zoti, sepse je shum i lodhur nga ecja n kmb dhe nse nuk do t hash, rrezikon t smuresh."
  Un thash: "Jeton Zoti shptimtari yn prpara t cilit gjendemi. Por nuk do t ha, nse nuk do t ham me dashuri vllazrore bashk",
  Iu luta shum dhe me vshtirsi e binda. Bekoi tavolinn, preu bukn dhe pasi hngrm n lavdin e Perndis u ngopm dhe mbeti edhe m buk. Pastaj nga knaqsia kaluam gjith natn duke u lutur.
  Pasi u gdhi, pash ehren e fytyrs s shenjtit t zbeht dhe t ndryshuar; i friksuar pyeta t msoj shkakun. Ai m thot: "Mos u frikso, vlla, sepse Zoti i mir dhe i prshpirtshm t drgoi pr t varrosur trupin tim. Ja q sot mbaron qenia ime n kt bot dhe ikn shpirti im tek gzimi i paprshkruar i lumturis qiellore dhe t kujtohesh kur t shkosh n Egjipt t predikosh tek murgjit dhe tek t gjith t krishtert, qe i krkova Perndis kt bir: "Atij q do t bj prkujtimoren time dhe do t m kremtoj ose t do shkruaj dhe t predikoj jetn time, si ta tregova, t mos i vij ngasje nga djalli". Un i thash: "Kam shum dshir, At i shenjt, pr kt vend. M jep bekimin tnd, t qndroj ktu n pjesn tjetr t jets sime". M thot: "A nuk t drgoi Zoti t qndrosh ktu, pr t varrosur trupin tim dhe t gzohesh me shrbtort e tij t shenjt q qndrojn n kt shkrettir dhe t predikosh mnyrn e jets s tyre tek ata q duan Krishtin pr lavdin e Zotit, pr t imituar sa t munden?" Ather rash n kmbt e shenjtit, duke thn: "Ati i Trshenjt q njeh se far do t krkosh nga Perndia do t t'i jap, pr shkak t prpjekjeve t tua, t krkoj dhe t lutem t m bekosh t behem i ngjashm n virtyt, t marr nga Perndia bashk me ty t njjtn lavdi dhe kuror n jetn e prjetshme, si u vlersova n kt jet dhe t shijova ty". Ai u prgjigj: "Zoti mos t hidhroft pr kto q krkove, por t bekoft dhe t forcoft n dashurin e tij, t liroft nga do mkat dhe ngasje e armikut dhe e realizoft ndrrn tnde. Engjjt e tij t mbulofshin dhe t mbrofshin nga provokimet e armikut dhe mos gjet shpirti yt asnj faj n ditn e Gjykimit. Bekimi i Atit e Birit dhe i Shpirtit t Shenjt qoft me ty tani dhe n jet t jetve". Sa m tha kto fjal, u prkul, ngriti duart lart dhe shikimin n qiell, duke thn me lot: "O Perndi i Lart dhe i Padukshm, lavdia e t cilit sht e pakuptueshme dhe e pashprehshme dhe mshira e pafundme dhe e pamatshme, t himnoj, t bekoj t falem dhe t lavdroj Ty q t dshirova q n rinin time, Ty t ndoqa. M dgjo! Ty t thrret shpirti im. Sepse u kujdese pr mua t varfrin, largove shpirtin tim nga nevojat, nuk m fute n duart e armiqve, por m dhe jet n zemrn time. T lutem, Zoti im, m mbulo me send q t mos dridhet shpirti im nga demont kur t ndahet nga trupi, por merre me ngjjt e shenjt dhe oje atje, ku thot drita e fytyrs Tnde, sepse je i bekuar dhe i lavdruar n shekuj. M kujto, o i Shummshirshm pr popullin Tnd besnik. Ai q do t gjendet n rrezik, n det ose prpara gjyqit apo n ndonj shqetsim tjetr dhe do t t ftoj duke t thn:
  "Zot i Plotfuqishm, me ndrmjetimet e shrbtorit tnd Onufr, m mshiro, T lutem dgjoje lutjen e tij dhe falja mbretrin tnde, ashtu si m premtove".


  6) Fundi i Shenjtit
  Duke mbaruar lutjen tha: "Zot, n duart e tua l frymn time. Dhe u shtri prtok duke u lutur n fshehtsi. Fytyra e tij u b si drit dhe ndjeva kaq shum er saq ngela i verbuar nga ajo frym e pashprehshme dhe mblsia e Parajss. Rrufe dhe bubullima q shprthyen n at moment e hodhn t trembur prtok dhe i pash t hapur qiejt dhe ushtrit e engjjve t psalin sipr shenjtit himne t mbla dhe melodioze, t vijn n rregull me llambadha t ndezura dhe temjanica t arta n duart e tyre si dhjakon. Ndrmjet tyre u duk nj drit e fort dhe brenda drits nj z i mbl q thoshte: "Eja, shpirti im i dashur, q t t drejtoj n qetsin e t drejtve dhe n prehjen e pashprehshme q e dshirove. Ather u nda nga trupi ai shpirt i lumtur n formn e nj pllumbi t bardh dhe duke e marr at Zoti yn Jisu Krisht n duart e tij t pastra, u ngjit n qiell me engjjt q psalnin. Ather un u ngrita dhe putha me lot lipsanin e tij t shenjt q shndriste si margaritar i muar dhe lshonte arom. Duke u drithruar nga hidhrimi pr pak koh, sepse humba kaq shpejt nj thesar kaq t muar, q me kaq mund e fitova, mendohesha se si do t grmoja tokn q ta fshihja, sepse nuk kisha asnj vegl. Ather erdhn dy luan dhe duke u afruar me butsi lpin kmbt e tij dhe lvizn me dhimbje sikur ishin qenie t logjikshme. Un u thash: "E di q Perndia ju drgoi q t varrosni lipsanin e shenjt. Sepse edhe kafsht pa fjal himnojn Krijuesin dhe i binden atij. Dhe duke marr shkopin tim nnvizova n tok gjatsin e varrit. Ata menjher filluan t grmonin me thonj dhe hapn nj kanal. Pastaj un nxora gjysmn e palltos q m kishte ngelur nga eremiti pr t cilin fola pak m par dhe mbshtolla lipsanin e shenjt me shprestari dhe e varrosa. Dy luant vun metani n varrin e shenjtit dhe tek un dhe u larguan.
  Ngela duke qar dhe duke menduar pr paaftsin dhe mkatet e mia.
  "Mjer un mizori dhe i ngathti. Sa shrbtor shembullor ka Zoti im dhe ushtar trima. Por un i pakujdesshmi, far llogarie do t'i jap Krijuesit tim? far kurore lavdie do t marr prderisa nuk luftova "asnjher kundr demonit"? Duke thn kto mendova t qndroj n at vend duke duruar hidhrimin. Por menjher u b nj trmet dhe ra mali e mbuloi shpelln, burimin, palmn dhe t gjitha u zhdukn. Duke par kt ngjarje e kuptova q ishte dshir e Perndis q t mos qndroja atje dhe fillova t qaj. Ather m'u shfaq engjlli q prmenda m sipr dhe m tha: "Mos qaj m, por prkundrazi gzohu q pe gjra t mrekullueshme. Shko pra n Egjipt dhe prediko jetn e t lumturit Onufr dhe gjrat e tjera q pe dhe do t shohsh n kt shkrettir. Ec pra n paqe i fuqizuar nga Perndia."
  I bekuari Onufr fjeti m 12 qershor, pr lavdi t Zotit ton Jisu Krisht.


  Si epilog

  Sa gjra nuk shprehen brenda ksaj jete. Sa gjra t vrteta na mungojn nga kjo jet hyjnore neve t krishterve t sotm! Qendra dhe motoja e jets s oshnarit Onufr sht urdhri i Ungjillit. "Krkoni s pari mbretrin e Perndis dhe Drejtsin e Tij dhe t gjith t tjerat do t'ju vijn m pas". I vshtir sht prjetimi i ktij urdhri dhe krkon shum besim. Ajo q shpesh shihet, sht se ne mbytemi n prkujdesjet e jets, sepse jemi t dobt pr t menduar q pr kt do t kujdeset prve nesh i Plotfuqishmi, Ati Yn n qiell. Ankthi q zotron shpirtin ton sht rezultat i mosbesimit tek Ati yn Perndi.
  Sepse zgjidhja e problemeve t jets sht e pamundur nga vet njeriu. Mendja njerzore sht krejt e pafuqishme t prgjigjet ve problemeve q i paraqiten n nj moment t caktuar dhe n kt rast akoma, n kohn q e ka mundsin sht shum e dyshimt nse prgjigja q do t jap do t jet e prshtatshme. Nga ana tjetr nevoja njerzore pr siguri duhet t jap prgjigje. Kshtu njeriu ngelet pa rrugdalje dhe mbushet me ankth. Por nse do t besojm tek ekzistenca e Atit Perndi, gjrat do t merrnin pikrisht pamjen e atyre sendeve q shfaqen tek jett e shenjtorve dhe n mnyr t veant tek ajo e Atit Oshnar Onufr t Egjiptit, d.m.th. nuk do t mrziteshim pr prkujdesjet jetsore. Por duke pasur besimin q n formn e saj t thell sht njohje e ekzistences s Atit Perndi dhe duke par dobsin ton pr t'iu prgjigjur problemeve t jets q duan nj prgjigje, do t'i drejtoheshim me thjeshtsi Atit ton dhe do t'i thoshim: "Bukn ton t prditshme jepna neve sot." Ky mosbesim tek Kujdesi Atror i Perndis nuk u prket vetm jobesimtarve, por kryesisht neve besimtarve. Besimi yn zakonisht nuk arrin n at grad q ta ndjejm Perndin si Atin ton, n mnyr q t'i jepemi atij me gjith dshirn ton, pa e ln mendjen t zotrohet nga prkujdesjet. Oshnari Onufr sht nj shembull q t bn prshtypje. Dhnia e tij tek Perndia nuk shfaq nj mbinjeri, sado q nga historiku i jets s tij mund t na duket kjo ikon. Prkundrazi shfaqet si nj njeri i prmasave t vrteta njerzore. T prmasave t vrteta njerzore jan marrdhniet e nj fmije me t atin. Ashtu si fmijt duan vetm baban dhe nnn e tyre dhe duan t duhen nga prindrit dhe nuk preokupohen pr problemet e tyre, duke pasur bekimin se do t kujdesen pr ta prindrit e tyre, pikrisht ashtu si dshiron dhe Perndia t krijohen marrdhniet me T. Prandaj kur nxnsit pyetn Krishtin sesi do t luten d.m.th. si do t komunikojn me Perndin, Krishti u tregoi lutjen atrore: "Ati yn ..."

  Jeta e Shn Qnufrit sht nj bomb n themelet e marrdhnieve t njeriut me jetn, bomb q lkund marrdhniet tona me jetn q bhet sot. Sot jeta e Oshnar Onufrit ose bhet e pranueshme dhe t emocionon ose kundrshtohet si dika fantastike dhe jasht s vrtets. Sepse paraqet njeriun e pastr q sht hyjnjeri d.m.th. i bashkuar n mnyr t pandashme me Perndin. Esht bomb n marrdhniet tona me Perndin sepse shumica nga ne t krishtert nuk krkoi "t parn Mbretrin e Perndis" q gjendet "brenda nesh" me lutjen e pazonj, por krkon t mirat materiale dhe shpirtrore.

  Nuk krkojm t duam Perndin me gjith zemrn ton, por krkojm t duam gjrat e tjera materiale dhe gjrat e tjera shpirtrore me gjith t mirat q i shoqrojn. Por dhe ky prftim i t mirave shpirtrore, thjesht na drejton tek marrdhnia jon e vrtet me Perndin, njerzit dhe jetn. Kjo marrdhnie e vrtet fitohet vetm kur njeriu i vendos t gjitha kto gjra si dytsore dhe ngulmon n fillim n komunikimin personal me Perndin, ashtu si shfaqet n jetn emocionuese t Oshnar Onufrit q sht nj marrdhnie At e Bir.

  Le t lutemi q ndrmjetimet e Atit Oshnar Onufr t Egjiptit t na vendosin dhe ne n kt marrdhnie t vrtet. Oshnar i Perndis, Onufr, ndrmjeto pr ne.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,177
  Jeta e Shn Qnufrit sht nj bomb n themelet e marrdhnieve t njeriut me jetn, bomb q lkund marrdhniet tona me jetn q bhet sot. Sot jeta e Oshnar Onufrit ose bhet e pranueshme dhe t emocionon ose kundrshtohet si dika fantastike dhe jasht s vrtets. Sepse paraqet njeriun e pastr q sht hyjnjeri d.m.th. i bashkuar n mnyr t pandashme me Perndin. Esht bomb n marrdhniet tona me Perndin sepse shumica nga ne t krishtert nuk krkoi "t parn Mbretrin e Perndis" q gjendet "brenda nesh" me lutjen e pazonj, por krkon t mirat materiale dhe shpirtrore.

  Nuk krkojm t duam Perndin me gjith zemrn ton, por krkojm t duam gjrat e tjera materiale dhe gjrat e tjera shpirtrore me gjith t mirat q i shoqrojn. Por dhe ky prftim i t mirave shpirtrore, thjesht na drejton tek marrdhnia jon e vrtet me Perndin, njerzit dhe jetn. Kjo marrdhnie e vrtet fitohet vetm kur njeriu i vendos t gjitha kto gjra si dytsore dhe ngulmon n fillim n komunikimin personal me Perndin, ashtu si shfaqet n jetn emocionuese t Oshnar Onufrit q sht nj marrdhnie At e Bir.

  Le t lutemi q ndrmjetimet e Atit Oshnar Onufr t Egjiptit t na vendosin dhe ne n kt marrdhnie t vrtet. Oshnar i Perndis, Onufr, ndrmjeto pr ne.
  Sa here lexoj kete shkrim pyes veten, a eshte valle fantazi apo realitet??
  Pse valle habitemi, aq sa nuk mundemi dot ta besojme? Pikerisht per faktin sepse jeta e Shen Onufrit eshte nje bombe, eshte nje rrufe ne qiell "te kthjellet", e pakuptueshme per njerezit e epokes "moderne".
  Sot e keqja eshte kaq e zakonshme sa te shumtet thone se me siguri kemi te bejme me nje perralle te bukur.
  Jeta e Shen Onufrit eshte si nje elektroshok qe na sjell ne vete nga gjumi i erret i mekatit ku ka rene sot njerezimi. Kuptojme pra situaten ekzistenciale, gjendjen e mjerueshme shpirterore ne te cilen ndodhemi, per ata qe duan ta kuptojne kete gjendje.
  Dhe sa me shume ta lexojme kete shkrim dhe te tjere shenjtore, gjithmone duhet te shkundemi nga letargjia dhe te perpiqemi ne imitim te tyre per vazhdimin e jetes qe na ka mbetur porsi kane bere edhe ata.
  Le t`i lutemi, sot diten e emrit te Tij, Shen Onufrit, me fjalet qe vete na ka lene:

  "Zot i Plotfuqishm, me ndrmjetimet e shrbtorit tnd Onufr, m mshiro, T lutem dgjoje lutjen e tij dhe falja mbretrin tnde, ashtu si m premtove".
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 12-06-2010 m 13:21
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Mosha
  41
  Postime
  3,123
  Shume e vertete Ilia, Jeta e Shen Onufrit eshte vertet nje bombe qe therrmon cdo lloj mentaliteti ateist dhe materialist te epokes "moderne". Kur lexon jete te tilla, kujtohesh per madheshtine e Zotit tone dhe se ekziston nje realitet paralel me ate pseudo-realitet qe jetojme perdite. Ky realitet eshte jeta e shenjtoreve te cilet e preken dhe e shijuan Jeten qe Krishti na e beri te mundur permes sakrifices se Tij ne Kryq dhe Ringjalljes se Tij te lavdishme
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,177

  Pr: Shn Onufri - 12 qershor

  "Zot i Plotfuqishm, me ndrmjetimet e shrbtorit tnd Onufr, m mshiro, T lutem dgjoje lutjen e tij dhe falja mbretrin tnde, ashtu si m premtove".
  Duaje te afermin tend si veten

Tema t Ngjashme

 1. 200 t shumkrkuarit shqiptar n t gjith Botn
  Nga Albo n forumin N krkim t personave t humbur
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-02-2011, 10:52
 2. Raporti i OSBE: Zgjedhjet e qershorit, nje permiresim i ndjeshem
  Nga juanito02 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 16-09-2009, 08:08
 3. Katalog shenjtorsh
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-12-2006, 10:31
 4. 12 Qershor: Shen Onufri (vetmitar)
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 13-06-2006, 19:58
 5. Onufri dhe Mikelanxhelo
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-04-2006, 18:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •