Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 69 prej 69
  1. #61
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga Ryder
    Ahhaaa lol shif tash ti se me ket e prishe...dmth tjerat i ke mire skam nej gja ne kundershtim, megjithse mir qe s'perton me i citu nji ka nji lol...po me kete e katranose fare lol.
    Mos me thuj qe jam tu fol me dike qe mendon qe meqe un kritikoj Bushin edhe te djathten amerikane, atehere jam mosmirenjohes qe USA cliroi Kosoven? Mos me thuj dmth se masanej varja sja vlen as me fol, tregon qe je shum i ceket edhe ofendon ndjenjat e mia pro-kosovare lol...se mir kur e thon da tjere qe s'din me dallu brrylin prej hundes o burr po edhe ti?? lol
    E ke marre vesht gabim ate punen e bukes dhe kupes se nuk e kisha aspak per ty.
    Perderisa gati 50% e amerikaneve e kritikojne Bushin, nuk ka ndonje cudi as kiamet ta kritikojne edhe shqiptaret.

    Por Bushi asht nji gja e USA asht tjeter. Bushi nuk e cliroi Kosoven bile ne njifare menyre as Klinton por Amerika. Amerika nuk ndryshon mbrenda nates e as ne 8 apo 18 vjet. Politika, kapitali, ushtria, bazat roli i saj ne bote nuk varen e as percaktohen nga presidenti.

    Pra kur shahet Bush asht nji gja e kur shahen USa per rolin e vet ne bote dicka tjeter. E perderisa kjo fuqi e perkrahe popullin tone si askush tjeter, na duhet me "stick" me kete shtet e jo "hodha lumin te dhjesha kalin", megjithese "lumi" ka qillue pak i gjane e ala jena ne midis te rrjedhes.

    Pra mos keqkuptohena, asht krejt normale me u kritikue presidenti e ndoshta edhe futja ne lufte, por perderisa USA asht ne kete lufte interesi jone (shqiptar) simbas mejet asht qe me fitue civilizimi e demokracia dhe jo terroristat, se per Afganistane te rij nuk besoj se ka kush nevoje.

    nejse,

  2. #62
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    30-05-2004
    Vendndodhja
    Ministria e Mbrojtjes Se Republikes Demokratike te Shqiperise
    Postime
    1,499
    Ndryshe nuk ka se si shumica e terroristeve jane jordaneze, siriane, egjyptian, cecene etj. Edhe ne websitet e tyre flitet per vrasje te te "pabeseve" kudo ne bote.
    Harrove se ka shqiptare dhe kosovare luftojne ne Irak per Jihad. E keni degjuar ate nga Shkupi qe e kapen te plagosur?

  3. #63
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga Labeati
    Ne Irak nuk ka aspak ceshtje kombetare e as lirie. Perkundrazi terroristat vrases jane kunder lirise se njerezve mbasi bie ndesh me Islamin radikal.
    Ata jane kunder dinjitetit kombetar, por per lufte kunder infideleve.
    Pra lufte fetare "Jihad".
    Ndryshe nuk ka se si shumica e terroristeve jane jordaneze, siriane, egjyptian, cecene etj. Edhe ne websitet e tyre flitet per vrasje te te "pabeseve" kudo ne bote.
    Liria nuk bie ndesh me Islamin por varet si e kupton koka jote Islamin apo lirine.
    Nuk ka asnje te dhene se shumica e njerezve ne Irak jane Jordaneze, Apo aegjiptjane, por edhe nese ka kjo ata nuk e ben teroriste pasi dikur kane qene nje shtet dhe nje popull dhe vizorja evropjane me pameshire preu hartat e tyre duke i ndare ne shtete te tipit fis.
    Sot ne vendet e lindjes se mesme shohim shtete me popullsi te barabarte me gjysmen e Tiranes, ose me mire jane te medhaja sa bathorja.
    Keto shtete vijojne; Katari, Emaratet e Bashkuara Arabe, bahrejni, Omani,Kuvajti...
    Pra sipas teje te githe shqiptaret e tokave shqipetare qe luftuan ne kosove dhe maqedoni jane terroriste sepse nuk jane kosovare?
    Keshtu? Nese mendon keshtu gabohesh rende pasi kjo eshte e njenjta histori, ashtu sikur u be e padrejte historia dhe evropa me trojet shqiptare, duke na ndare ne pese shtete, ashtu u be edhe me vendet arabe qe cilat kane qene nen nje shtet, kane nje gjuhe, te njenjtat zakone... Atehere si mund te quhet nje jordanez terrorist nese lufton ne irak?

    Citim Postuar më parë nga Labeati
    Iraku nuk ka qene kurre me i lire se sa sot. 8 milion vete votuan per kete qeveri!?
    Me kete 8 miljoneshin shko mbushu mendjen budallenjve ti e jo mua.

    Citim Postuar më parë nga Labeati
    Jane pak si shume more Altin fundamentalisti per ti pre me thike ne zverk, ashtu sic i ka denuar Zarqawi. Po meqe nuk ka aq shume kapacitet Sallahanja terroriste ka filluar ti vrase pak nga pak me nga 20-100 vete me autobomba neper tregje e shkolla.
    te tha ryder me siper qe ti nuk dallon dot berrylin nga hunda, por nuk tu mbush mendja.
    E para e punes une jam Indriti e jo Altini, ndoshta ne forme makaronat me kadaifin duket te njenjte por ama ne shije jane te ndryshem, dhe nese nuk e di po te them une:
    Kadaifi eshte i embel ndersa makaronat jo Nese altini me Indritin pajtohen ne disa mendime nuk domethene qe jane te njenjte.
    Kjo qe nje qe te te kthjelloj pak, ndersa e dyta eshte se figura e Zarkavit eshte e imagjinuar, Pasi Abu mus'ab Ezzerkaui ndoshta nuk ka egzistuar kurre, pra perseri ky eshte personazh perrallor qe perdor Amerika si shkak te rrije ne Irak.
    Perse amerika nuk e zuri Bin Laden? Pse ta zere, pastaj si do e arsyetoje luften kunder popujve muslimane?Mos te te duket cudi i dashur se Bin Laden mund te jete tani ne nje internet kafe, perballe teje, ne Usa.
    Ose ndoshta ne shtepine e bardhe.


    Citim Postuar më parë nga Labeati
    Kjo sepse ata nuk cajne koke per njerezit, po per ideologjine e vet. Per ti "cliruar" i vrasin neper xhami e funerale. Jane njerez pa moral ashtu si doktrina qe perfaqesojne. Prandaj bota e civilizume asht ne lufte sot.

    Keta parrullat bajate te bashkepunimit me pushtuesin per fukarate qe blejne ne treg apo policet e trafikut me ngjajne si dy pika uji me ato te komunizmit per tradhtaret e brendshem e armiqte e jashtem.

    Zaten nuk eshte cudi qe beri palle komunizmi radikal per 50 vjet duke pase me shumice nipat e Haxhi-Qamilit.

    Shume asht perzie rraca shqiptare me genet aziatiko-momgole per 500 vjet....

    More si nuk cohen kosovaret te hedhin veten ne ere me gjithe ata amerikane qe kane ne Kosove? Ndoshta nuk jane aq "besimtare" sa duhet?
    dhe se fundi o politikan i madh edhe dicka:
    U shpreha edhe ne nje tjeter vend qe do ke kete vrasje ndoshta edhe te pafajshem do vriten pasi i thone lufte por cfaredo qe te ndodhe keto vrasje nuk e arsyetojne barbarizmin e perandorise Amerikane ne Irak, nuk arsyetojne kafsherine e perdorur ne burgun e Abu Gribit, nuk arsyetojne shkaterimet qe i bene irakut, as Tonelatat e tera te uraniumin qe teto Amerika perdori mbi Irak ne luften e pare te gjirit edhe sot.
    Heren tjeter kur te shkruash te pekten duhet te jesh i afte te dallosh makaronat nga kadaifi nese akoma nuk di ta besh dije qe me ke humbur nja 10 min kot qe u mora me ty
    Ndryshuar për herë të fundit nga kolombi : 22-05-2005 më 20:37
    Injoranca nuk zhduket me top

  4. #64
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga Labeati
    Amerikani eshte pushtues se pse i cliroi nga Sadami dhe u dha lirine njerezore. ndersa Zarqawi dhe sirianet, egjiptianet, cecenet et qe vendosin bomba neper tregje keta jane clirimtare sepse jane Muslimane, ska gje se te huaj.

    Flm per sqarimin
    I Cliroi nga Sadami?
    Me fal nga ka qene ky Sadami qe u cliruan prej tij Irakianet, mos valle prej Kine?
    Normalisht qe Sadami meritonte te zhdukej por kete nuk duhet ta bente Amerika por vete Irakianet.
    Per cfare lirie e ke fjalen?Ndoshta per te vdekur te lire pa qeveri vendore?
    Ti do thuash ka disa qe i terheq Amerike per qafe si kelyshe te bukur, por ama per mua kjo nuk eshte qeveri, por loder.
    Dhe sefundi nese kjo qe ka iraku tani quhet liri kurre mos e paca une ne jete.
    Nje pyetje o kongresmen:
    Nese ne kohen e Xhehi Enverit do te futej greqia te na pushtonte me preteksin per te na cliruar nga thundrat e koministeve do luftoje ti?
    Apo do i beje hero pasi te hiqej enveri?
    Injoranca nuk zhduket me top

  5. #65
    i/e regjistruar Maska e Labeati
    Anëtarësuar
    31-07-2003
    Vendndodhja
    North America
    Postime
    1,232
    Citim Postuar më parë nga INDRITI
    I Cliroi nga Sadami?Me fal nga ka qene ky Sadami qe u cliruan prej tij Irakianet, mos valle prej Kine?
    Normalisht qe Sadami meritonte te zhdukej por kete nuk duhet ta bente Amerika por vete Irakianet.
    Po pse nuk e bene irakenet pra more "i ndritur"? Ku ishin zarqawite, cecenet, sirianet atehere? Mos valle populli ishte i lumtur si kurdet dhe shiate?

    Pra kjo provon se aktet terroriste qe kryhen ne irak nga xhihadistet jane me karakter fetar, dhe as nuk u plas per popullin po per ta shnderruar vendin ne Afganistan.

    Per cfare lirie e ke fjalen?Ndoshta per te vdekur te lire pa qeveri vendore?
    Ti do thuash ka disa qe i terheq Amerike per qafe si kelyshe te bukur, por ama per mua kjo nuk eshte qeveri, por loder.
    Natyrisht, qeveri e vertete eshte sadami dhe mullah Omari, por qaji ata, nuk vine me more "indritur".


    Dhe sefundi nese kjo qe ka iraku tani quhet liri kurre mos e paca une ne jete.
    Nje pyetje o kongresmen:
    Nese ne kohen e Xhehi Enverit do te futej greqia te na pushtonte me preteksin per te na cliruar nga thundrat e koministeve do luftoje ti?
    Apo do i beje hero pasi te hiqej enveri?
    Ne Irak nuk eshte futut Irani, Turqia, apo Siria por Amerika.
    Ashtu si ne Kosove. Shko e pyeti kosovaret sa ankesa kane.

    E po te na pushtonte Amerika ne kohen e Hoxhes se Kuq, une i pari do te gezohesha, bile ishte fatkeqesi e madhe qe nuk na pushtuan anglo-amerikanet, o sternipi i patriotit Haxhi Qamili.

  6. #66
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anëtarësuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar më parë nga Labeati
    Po pse nuk e bene irakenet pra more "i ndritur"? Ku ishin zarqawite, cecenet, sirianet atehere? Mos valle populli ishte i lumtur si kurdet dhe shiate?

    Pra kjo provon se aktet terroriste qe kryhen ne irak nga xhihadistet jane me karakter fetar, dhe as nuk u plas per popullin po per ta shnderruar vendin ne Afganistan..
    Me fal qe nuk kam as kohe dhe as nerva te mbaroj se lexuari postin tend foshnjor.
    Se pari te thashe qe dicka e tille i takon popullit te Irakut ta bente ose me mire popullit qe u udhehoq nga Sadami e jo xhorxh pushtit, as zarkavit te shpikur nga marrezia Amerikane.
    Se dyti nese deri atehere kur hyri Amerika rrezimi i Sadamit nuk qe bere kjo nuk do te thote se qe i pamundeshem te hiqet tutje si plehre por gjithmone nga vete populli.
    Sa vjet vuajtem ne nen thundrren e Komunizmit? Fundja nuk ka ndonje diference te madhe sistemi i dikureshem shiptar me ate sadamian dhe kur erdhi puna populli shqiptar e beri vete ndryshimin dhe te jesh i sigurte qe edhe Iraku heret a Vone do e bente kete dhe me beso qe kostoja e shkaterrimeve do te qe me e vogel.
    Pra populli nuk qe i lumtur me sadamin ashtu nuk eshte i lumtur as edhe sot me egersirat Amerikane.
    Fundja cte duhet heqja e nje te keqja me nje te keqe tjeter akoma me te madhe?




    Citim Postuar më parë nga Labeati
    Natyrisht, qeveri e vertete eshte sadami dhe mullah Omari, por qaji ata, nuk vine me more "indritur".




    Ne Irak nuk eshte futut Irani, Turqia, apo Siria por Amerika.
    Ashtu si ne Kosove. Shko e pyeti kosovaret sa ankesa kane.

    E po te na pushtonte Amerika ne kohen e Hoxhes se Kuq, une i pari do te gezohesha, bile ishte fatkeqesi e madhe qe nuk na pushtuan anglo-amerikanet, o sternipi i patriotit Haxhi Qamili.
    lale duhet ta dish se nuk me plas koka fare per qeverite si Sadami e mulla omari as per pleheren Amerikane qe e pendeh beten prone te saj por nje mendje e ngushte si ti mendoje se une qaj per Sadamin ashtu sic qan ti per qeverite bushjane... me keto mend qendro ti...
    Sa per kosovaret ikam pyt mer plak, dhe eshte ndrysho kenga tani:nuk thuhet me drenica lind vec trima, por drenica lind kopila"
    Fundja dergimi ne hage i Fatmir limajt e te tjereve deshmon per rolin e Amerikes, ne te njenjtet kohe mishngrenes serbe bredhin te lire neper beograd dhe evrope

    Sa per kete frazen e fundit po te na pushtonte Amerika ne kohen e Hoxhes apo Greqia apo kushdo tjeter dhe po te te kisha pare qe bashkepunon me ta, e di vete ti me bisht luge... O peshkop i nderuar
    Mos me ngatero me haxhi qaqmilat mu.
    Fundja ta tha ryder.... sme behet ta them me , sma ben zemra.
    Injoranca nuk zhduket me top

  7. #67
    Hey, how do i look? Maska e Aragorn I
    Anëtarësuar
    20-09-2003
    Vendndodhja
    Your five years in solitary confinement are at an end. You've paid part of your debt to France.
    Postime
    323
    Nje shoku im thote kshtu: "Mua me vjen inat qe erdhi amerika e na pushtoi (irakien me origjine jordaneze ky). E respektoj Sadamin, pasi regjimi i Sadamit i pershtatej tamam popullit irakien, pasi vetem ne ate menyre kontrollohet ai popull, por jam i vetmi nga familja ime, dhe nga fisi im qe mendoj ashtu, te tjeret mendojne se me ne fund mund te marrim fryme".

    Gjithashtu une desha t'i beja nje pyetje disave ktu: Nuk do ishte mire sikur ndonje plan i amerikes te rrezonte regjimin izolizues te Enver Hoxhes te realizohej, 10, 20, ose 30 vjet me pare se te vdiste Hoxha? Ku do ishim sot? Do ishim kta "barbona" qe jemi? Dua te them se kur flitet per nderhyrje te nje shteti ne nje shtet tjeter, e ndryshon sistemin politik, ekonomik, social, kulturor, etj etj... peshohen humbjet e fitimet... ne te ardhmen e shkurter e ate te gjate!

    Do thoni ju, jo po populli irakien nuk ishte i shtypur, ai udheheqej nga sadami edhe ata ishin te lumtur! Lesh ishin! Servilet ishin te lumtur, servilet qe ishin servile nga natyra, se ata qe s'ishin nga natyra nuk shtireshin dot per kohe te gjate. Ne nje dasem, Udei, i biri i Sadamit i kishte futur duart gruas se nje ministri irakien. I shoqi kishte reaguar, dhe per kte e kishte ngrene te ngrohte ne lule te ballit. Ja pra kush ishte populli irakien, dhe kush kishte per ta marr pushtetin pas sadamit!
    Nga halli,
    derrit i thuhet dajo.

    Ndjesë pastë nëna e shtrenjtë..
    Sa shumë vëllezër paska patur!

  8. #68
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Per Indritin:

    Fakt- Al Zarkawi tha se justifikohet vrasja e femijeve, grave, burrave Myslymane, te pafajshem ne emer te Jihad. Dmth kur bejne kamikaze diku ne nje treg, edhe pse asnje "infedel" nuk vritet, sipas Jihadisteve me shoke ai qe ben kamikaze eshte martir, (kuptohet, kur vete ne parajse ia shtron me ....... e dini vete ju). Dhe Al Zarkawi tha qe kjo pranohet nga "Islamic scholars" e deri tani asnje nuk e ka hedhur poshte. Me kete llogjik, ose mungese llogjike nuk ia vlen te debatosh.

    Fakt- 25% e popullesise irakiane qe nuk votoi ishte suni, kurdet dhe sheitet votuan ne mase. Tani shume prej sunit kane ndryshuar mendje qe nuk kane votuar, megjithate vazhdojne te ngulmojne qe te kene me shume perfaqesues ne qeveri.

    Fakt- Vertete vendet e Lindjes se Mesme kane nje fe te perbashket, megjithate kane zakone, histori, tradita, dhe mbi te gjitha gjuhe te ndryshme, pavaresisht se arabishtja beri qe ngadale ngadale keto gjuhe te zhduken. Nje nga gjuhet me te vjetra ne Magreb eshte gjuha berbere qe me ne fund pas shume perpjekjesh u be gjuhe zyrtare ne Marok.

    -----------------------
    Tema mbyllet! Kur nuk mund te diskutosh pa pasione dhe parrulla fetare per probleme te tilla, atehere nuk ia vlen diskutimi. Nuk shoh asnje ketu, sidomos Irfan & Co, te hapi tema per njerezit e pafajshem qe vriten, per anetare te NGO-ve te ndryshem qe merren penge, per gazetare etj. Nuk flet njeri per xhamite qe jane mbyllur te premten ne trekendeshin suni, ne shenje proteste sepse sheitet dhe sunit po vrasin njeri-tjetrin, hoxhallaret dhe imamet e tyre, dhe lere me pastaj "infedelet."
    Nje shembull jashte teme por i lidhur me temen, Al Jazeera refuzoi te tregoi fotografite e Sadamit, me demek ishin ofenduese, por videot e ekzekutimeve makabre, barbare te pengjeve nuk ofendojne sensibilitetin e botes arabe. Apo thirrjet e Al Zarkawit per vrajse te njerezve te pafajshem ....... (!!!!!)

    Nqs doni t'i diskutoni keto ceshtje nen spektrin fetar, keni nen-forumet perkatese, beni cfare te doni.

  9. #69
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Citim Postuar më parë nga Aragorn I
    Nje shoku im thote kshtu: "Mua me vjen inat qe erdhi amerika e na pushtoi (irakien me origjine jordaneze ky). E respektoj Sadamin, pasi regjimi i Sadamit i pershtatej tamam popullit irakien, pasi vetem ne ate menyre kontrollohet ai popull, por jam i vetmi nga familja ime, dhe nga fisi im qe mendoj ashtu, te tjeret mendojne se me ne fund mund te marrim fryme".

    Gjithashtu une desha t'i beja nje pyetje disave ktu: Nuk do ishte mire sikur ndonje plan i amerikes te rrezonte regjimin izolizues te Enver Hoxhes te realizohej, 10, 20, ose 30 vjet me pare se te vdiste Hoxha? Ku do ishim sot? Do ishim kta "barbona" qe jemi? Dua te them se kur flitet per nderhyrje te nje shteti ne nje shtet tjeter, e ndryshon sistemin politik, ekonomik, social, kulturor, etj etj... peshohen humbjet e fitimet... ne te ardhmen e shkurter e ate te gjate!

    Do thoni ju, jo po populli irakien nuk ishte i shtypur, ai udheheqej nga sadami edhe ata ishin te lumtur! Lesh ishin! Servilet ishin te lumtur, servilet qe ishin servile nga natyra, se ata qe s'ishin nga natyra nuk shtireshin dot per kohe te gjate. Ne nje dasem, Udei, i biri i Sadamit i kishte futur duart gruas se nje ministri irakien. I shoqi kishte reaguar, dhe per kte e kishte ngrene te ngrohte ne lule te ballit. Ja pra kush ishte populli irakien, dhe kush kishte per ta marr pushtetin pas sadamit!
    Amin Erion.
    Mi kurseve ca fjale.
    Sa miliona jane vrare e prere qe nga koha e Alarikut,Luigji i katert,Mefistofeli,apo dsiktatoret e fundit qe nga Stalinet,Pinocetet,Noriega,Enveret dhe Sadamet.
    Dhe ligjerojne ca bilbila ketu dhe kerkojne qe te mos i rrezoje Amerika apo kushdo tjeter se se kane ate te drejte njerezore por vete populli i shtypur.
    Jo more!Mos akoma kemi harruarr imazhin e tankeve qe shtypte kinezet si milingona ne sheshin Ten Jan Men?
    Po pse valle edhe kur u ngrit popullinuk u sperkaten rruget e Bukureshtit,nga Caushesket?

    Ca njerez te mencur thone "Kurre mos u mohoni te tjereve,dicka qe nuk u dhuroni dot"

    Dhe ne Irak apo ne cdo vend me regjime te tilla stil Enveriane,nuk jetojne vetem nostalgjike te ketij regjimi,por edhe shume te tjere te sakatuar,masakruar,internuar,qe ngriten koken dhe kerkuan nje jete me te mire,me te lire ne kuptim te te drejtave njerezore.
    Ndryshuar për herë të fundit nga kolombi : 22-05-2005 më 21:11
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema të Ngjashme

  1. "Revolucioni vonuar" dhe Ahmet Krasniqi
    Nga Brari në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 214
    Postimi i Fundit: 20-09-2018, 13:55
  2. Kështu foli Tahir Zemaj
    Nga Nice_Boy në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 123
    Postimi i Fundit: 01-01-2014, 18:52
  3. A është kërcënim Amerika për paqen botërore?
    Nga ORIONI në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 212
    Postimi i Fundit: 09-05-2011, 09:49
  4. Agim Vuniqi: Faktet e Millosheviçit i injorova para syve te tij
    Nga AVuniqi në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 17-01-2007, 10:58
  5. Politika e SHBA-se karshi Shqiperise
    Nga Brari në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 26-10-2002, 22:14

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •