Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 85 prej 85
 1. #81
  فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
  Anėtarėsuar
  04-08-2002
  Vendndodhja
  Mbi libra
  Mosha
  45
  Postime
  797
  tashme kjo teme duhet te mbyllet, ai qe ka kuptuar ka kuptuar te tjeret le te rilexojne me vemendje se cka eshte shkruar ne teme!
  Selam Alejkum!
  "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vėnd, Ai ėshtė ashtu siē ka qėnė" Hzr. Aliu r.a.

 2. #82
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-07-2011
  Postime
  30
  Pyetje: Selam alejkum. Kam nje pyetje per ju Hoxhe i nderuar. A eshte e lejuar qe surja Jasin tu kendohet te vdekurve, e posaqerisht ti kendohet Muhamedit salallahu alejhi ve selem? Allahu ju shperblefte.

  Pėrgjigje:

  Alejkumselam. Falenderimi i takon Allahut (azzevexhel), ndėrsa salavatet dhe selamet qofshin mbi tė Dėrguarin tonė Muhamedin (salallahualejhiveselem), mbi familjen e tij tė pastėr, mbi shokėt e tij besnik, si dhe mbi tė gjithė ata qė e pasuan dhe e pasojnė rrugėn e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.


  Ēdo gjė e cila nuk ka bazė nė Kur’an dhe Sunet, dhe nuk e kanė vepruar sahabet e Pejgamberit (salallahualejhiveselem), ėshtė bidat – risi nė fe.


  Kėshtuqė, leximi i sures Jasin apo leximi edhe i gjithė Kur’anit (hatmes) pėr tė vdekurin nuk ka bazė nė fenė e Allahut. Dhe sikur tė kishte qenė e lejuar apo e pėlqyer, do ta kishte vepruar njė gjė tė tillė Pejgamberi (salallahualejhiveselem) apo shokėt e tij. Por, nuk gjendet asnjė transmetim qė tregon se Pejgamberi (salallahualejhiveselem) ka lexuar pėr dikė pas vdekjes dhe ia ka dėrguar atij shpėrblimin e leximit. Gjithashtu njė gjė tė tillė nuk e kanė vepruar edhe sahabet.


  Andaj, mendimi mė i saktė i dijetarėve ėshtė se njė gjė e tillė ėshtė e pabazė nė fe dhe nuk ka shpėrblim prej saj. Thotė Pejgamberi (salallahualejhiveselem):” Ēdo gjė pėr tė cilėn ne nuk kemi urdhėruar, ajo ėshtė e refuzuar”. (Transmeton Buhariu dhe Muslimi)


  Ndėrsa Muhamedi (salallahualejhiveselem) nuk ka nevojė pėr sevapet e (biznesit tė) Jasinave tė cilėt lexohen pėr tė vdekur, sepse ēdo tė mirė qė e veprojnė besimtarėt atij i arrijnė shpėrblimet, ngase ai ėshtė Mėsuesi i mbarė umetit.


  Allahu e di mė sė miri.
  Omer Bajrami
  01.09.2011

 3. #83
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  22-12-2008
  Postime
  661
  selamu alejkum

  ēdo forem adhurimi ne origjine eshte haram,deri kur te vi argumenti qe e lejon kete.Kjo eshte baza.Allahu na ka derguar te derguar qe te na mesoj se si ta adhurojme Ate.Duke ju permbajtur asaj ēfare na meson i derguari e kemi plotesuar ate ēfare na kerkohet nga Allahu.Nuk jemi me te ditur apo me te mire ne adhurim se sa i derguari apo shoket e tij qe te shpikim forma adhurimi qe ti afrohemi Allahut me to.Kurani eshte per te gjallet e jo per te vdekurit.Leximi i kuranit per te vdekurit nuk ka asnje argument te sakte nga Muhamedi salAllahu alejhi ue selem.


  Nga nėna e besimdrejtėve Ummi Abdullahu Aisha, radijall-llahu anha, transmetohet se ka thėnė: "I Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė:

  'Kush vepron pėr kėtė ēėshtjen tonė atė qė nuk ėshtė nga ajo, ajo ėshtė e refuzuar'."

  (Buhariu dhe Muslimi)

  Sipas transmetimit tė Muslimit:
  "Kush vepron diē qė nuk ėshtė nė pajtim me ēėshtjen tonė, ajo (vepėr) ėshtė e refuzuar."


  pasoni dhe mos shpikni .

 4. #84
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-03-2022
  Postime
  2

  Pėr: Kendimi i Kur'anit edhe per te vdekurit (argumentet)

  sipas teje pra ixhmai kijasi istihsani istislabi etj nuk paskan vlerź apo jo

 5. #85
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  21-03-2022
  Postime
  2

  Pėr: Kendimi i Kur'anit edhe per te vdekurit (argumentet)

  parid qdo gje esht e lejuar perderisa te ndalohet me argument

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema tė Ngjashme

 1. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 2. Cili eshte qendrimi i muslimaneve ndaj apostasise (blasfemis)!
  Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 84
  Postimi i Fundit: 09-02-2009, 08:38
 3. Me kerkese te Farukut
  Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-03-2007, 07:56
 4. Kur dhe kush e ka shkruajtur Kuranin?
  Nga Albo nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 05-02-2004, 16:47
 5. Vargjet e hequra nga Kurani
  Nga Seminarist nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 04-02-2004, 11:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •