Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 85
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-12-2004
    Postime
    50
    Esselamu Alejkum.

    Transmeton Ebu Davudi se Pejgamberi SalAll-llahu Alejhi ve Selem kur ka pėrfunduar nė vorrosjen e kufomes, ka qendru pran kufomes dhe vendoste tė vdekurin nė varr thoshte: Me emrin e All-llahut, dhe me fen e tė Dėrguarit.

    Nė kėtė hadith, shifet se Muhammedi alejhi selam nuk ka lexu e asnjani nga shokėt e tij nuk kan lexu Kur'an pėr tė vdekurit, por dihet se i Dėrguari i All-llahut alejhi selam, i ka qu selam banorve te vorrezav (transmeton Muslimi), dhe ka ba dua pėr ta, por nuk ekziston hadith i sakt ta ketė lejuar ti lexohet Kur'an tė vdekurit.

    Thotė All-llahu Subhanehu we Te'ala nė Suren enNexhm:

    36. A nuk ėshtė informuar me atė qė gjendet nė fletushkat e Musait
    37. Dhe tė Ibrahimit, qė gjithnjė plotėsonte obligimet
    38. (Nė tė cilat shkruan) Se askush nuk e bartė barrėn e tjetrit
    39. Dhe se njeriut nuk i takon tjetėr pos asaj qė ka punuar
    40. Dhe se mundi i tij mė vonė do tė shihet
    41. Pastaj ai shpėrblehet ose dėnohet mė plotėsisht

    Ajeti ėshtė iq art besoj, nuk kam koh tė hy nė detaje.

    Hadithi se duhet recituar Jasinin tė vdekurve, ėshtė daif (i dobet), nuk dihet se nga ka ardh. Mė tregoni ju njė rast ku Muhammedi alejhi selam, jau ka recitu Jasinin shokve te vet pasi kan vdek, apo dikujt tjeter pasi jan varros ? Apo tjau ket lexuar ndonjė sure tjeter ?!

    Ka thanė filani e ka thanė halani, ėshtė tjeter mesele, vllazni me tregoni se qfar ka thane Rasulullahi alejhi selam, se qdo dijetar gabon e All-llahu nuk gabon vllazni, e Muhammedi alejhi selam ėshtė qė jau spjegon Kur'anin njerzve me Sunnet, ashtu qysh ka than All-llahu Te'ala nė Kur'anin Famėlart.

  2. #22
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Arion Mos je gje dijetar ti vella e te hym e ne hak?
    Ne fene e marrim nga shpejegimi i dijetareve, pasi Allahu thote:Pyesni te diturit nese nuk dini dicka Pra edhe ne thjeshte kete po bejme, po shikojme te githe mendimet e dijetareve rreth ceshtjes. Nese ti je ne gjendje ti shpjegosh me mire nga ata theniet e profetit na fal qe te kundershtojme.
    Selam Alejum dhe mos u ngut te na japesh fetva.
    Injoranca nuk zhduket me top

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-12-2004
    Postime
    50
    Citim Postuar mė parė nga INDRITI
    Arion Mos je gje dijetar ti vella e te hym e ne hak?
    Ne fene e marrim nga shpejegimi i dijetareve, pasi Allahu thote:Pyesni te diturit nese nuk dini dicka Pra edhe ne thjeshte kete po bejme, po shikojme te githe mendimet e dijetareve rreth ceshtjes. Nese ti je ne gjendje ti shpjegosh me mire nga ata theniet e profetit na fal qe te kundershtojme.
    Selam Alejum dhe mos u ngut te na japesh fetva.

    Aha, atėher kjo i bika sikur disa asahab tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, ku u ngriden mes veti pėr njė qėshtje e disa than ka than Ebu Bekri e ka than Omeri, e u ngrit njani prej shokve tė Muhammedit alejhi selam, dhe tha: Une po kam frik se po bjen gur pej qjellit, une po tham ka than Pejgamberi alejhi selam, ju po thoni ka than Ebu Bekri e ka than Omeri r.a

    Ende nuk ma keni sjell ndoj hadith sahi, ku Pejgamberi alejhi selam i ka recitu Kur'an tė vdekurve ?!

    Qdo dijetar gabon, e Muhammedi alejhi selam ne shpalljen dhe spjegimin e Kur'anit me Sunnet nuk gabon vllazni, hadithet dhe ajetet jan shum tė qarta sa i pėrket se a lejohet mi recitu Kur'an tė vdekurit.

  4. #24
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    po i fus edhe un nje copy pate nje her se nuk kam koh po inshallah do e perkthej keto dit

    Arioni uroj te dish anglisht

    Reciting the Qur'an on Behalf of the Dead
    Date of Fatwa 26/ June/ 2002
    Date of Reply 26/ June/ 2002
    Topic Of Fatwa `Aqeedah (Islamic Creed)
    Question of Fatwa Is it permissible for Muslims to recite the Glorious Qur'an in a group, either in a mosque or at someone’s house, on behalf of the deceased Muslim? What about reciting Surat Yaseen in a group after the Juma`ah prayer in the mosque: is it permissible or not?
    Name of Mufti Islam Online Fatwa Editing Desk
    Content of Reply In the Name of Allah, Most Gracious, Most Merciful.

    All praise and thanks are due to Allah, and peace and blessings be upon His Messenger.

    Dear questioner, we are really happy to receive your question and we pray to Almighty Allah to make our efforts pure for His sake.

    Regarding the first question, Sheikh `Atiyyah Saqr, former head of Al-Azhar Fatwa Committee, states the following:

    "If the Glorious Qur'an is recited over a dead Muslim, it is likely that he will earn the benefit due to his proximity to the scene of the Qur'anic recitation, regardless of making the recitation on his behalf or not. This is because whenever the Qur'an is recited, especially in a group, the Angels descend and cover the reader(s) with Allah’s Blessing, filling their hearts with comfort.

    In his Sahih, Imam Muslim narrates on the authority of Abu Hurairah, may Allah be pleased with him, that the Prophet, peace and blessings be upon him, said: "Whenever people gather together in Allah’s House (mosque) reciting the Qur’an and studying it together, the Angels descend upon them, covering them with Allah’s mercy and filling their hearts with comfort. This will draw them close to Allah". This is related to reciting the Qur’an in the mosque on Friday at the time when Muslims go to the mosque in throng.

    However, Muslim scholars differ on whether this recitation is commendable only during the person's last moments in life or after his death.

    It should be emphasized that reciting the Qur'an brings benefit to either of the two, i.e., the deceased and the one who recites it. In reciting the Qur’an, one should invoke Allah’s blessings for the deceased and seek Allah’s forgiveness for him. This is with regards to those reciting the Qur’an for free.

    However, if money is sought for reciting the Qur’an on behalf of the dead, the majority of scholars maintain that the deceased will not benefit from the recitation. In this case, the reciter has benefited from the money he has received.

    Based upon this, we conclude that reciting the Qur'an in a group on behalf of the dead is permissible as long as that does not involve something contravening the rules of Shari`ah."

    Sheikh Ahmad Kutty, a senior lecturer and an Islamic scholar at the Islamic Institute of Toronto, Ontario, Canada, adds:

    “Reading the Qur’an voluntary and making Du`a for the dead has been a controversial issue among the scholars belonging to different schools of jurisprudence. Since this is an act that was not practiced widely by As-Salafus-Salih (early Muslim generation), some of the early scholars were quite strict and firm in maintaining that one should stay away from such practices. However, there are many scholars belonging to all the four schools who are of the opinion that the person can voluntary read the Qur’an and offer Du`a for the deceased. They have based their opinions on a number of traditions in which the Prophet allowed performing rituals of worship such as Hajj, `Umrah, fasting, and charities on behalf of the dead by their relatives. Therefore, those scholars conclude that one can also read the Qur’an and offer Du`a. This position has been authenticated by Sheikh Al-Islam Ibn Taymiyyah, Qarafi, and others.

    However, making a specific ritual known as “Al-Arba`een”, where the relatives of the dead gather together to read the Qur’an and make Du`aa for the deceased after 40 days of his demise, is considered as innovation according to all scholars, because by doing so the person is innovating a new form of worship and altering the very format of religion revealed by Allah.

    We must remember that the Prophet said: “It is not permissible for a person believing in Allah and in the Last Day to mourn a dead person for more than three days except in the case of a woman mourning her dead husband, in which case she should wait four months and ten days of mourning.”

    In conclusion there is no harm for individuals to read the Qur’an by themselves, without establishing a specific ritual for that, and asking Allah to give the reward to the dead person just like they can perform Hajj or `Umrah or giving charities on behalf of him/her.”

    As for the second question, Sheikh Jadul-Haqq `Ali Jadul-Haqq, former Grand Imam of Al-Azhar, may Allah rest his soul in peace, states the following:

    "The Prophet, peace and blessings be upon him, says: "Surat Yasin represents the heart of the Qur’an. Anyone who reads it for the sake of Allah and attaining the reward in the Hereafter will definitely be forgiven by Allah. So read it on behalf of your dead people." (Reported by Imam Ahmad, Abu Dawood and Al-Hakim)

    In the light of the above-mentioned, it is permissible to recite Surat Yasin at the mosque after the Friday prayer. This is optional, and should not be considered Sunnah (an act of the Prophet, peace and blessings be upon him). Hence, There is nothing wrong in reciting the Surah as long as it does not disturb those performing the prayer."


    For further information, click the following:



    Mourning Gathering after 40th Day (Al-Arba`een) is a Reprehensible Innovation

    Almighty Allah knows best.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Acid_Burn : 25-06-2005 mė 12:21
    RIPPR

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-12-2004
    Postime
    50
    Acid, jo nuk e kuptoj mir anglishten, por e kuptova se qfar pėrmban ky artikull qe as burimin nuk e ke shkru. Kurr nuk pasna ndegju pėr kėtė Shejh, interesant ė.

    Kjo nuk ėshtė pėrgjigje i nderuar, ti shif se qfar thonė dijetarėt e tė gjithe medh'hebeve, por unė them qė mjafton vetem me dijetart e 4 medh'hebeve mė tė mėdha.

  6. #26
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar mė parė nga Arioni
    Aha, atėher kjo i bika sikur disa asahab tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, ku u ngriden mes veti pėr njė qėshtje e disa than ka than Ebu Bekri e ka than Omeri, e u ngrit njani prej shokve tė Muhammedit alejhi selam, dhe tha: Une po kam frik se po bjen gur pej qjellit, une po tham ka than Pejgamberi alejhi selam, ju po thoni ka than Ebu Bekri e ka than Omeri r.a .
    Nga e ka burimin kjo? na sjell ndonje te dhene se hadithin e ka vene ketu si muhabet pleqsh ...


    Citim Postuar mė parė nga Arioni
    Ende nuk ma keni sjell ndoj hadith sahi, ku Pejgamberi alejhi selam i ka recitu Kur'an tė vdekurve ?!.
    Po namazin e taravise me sa rekate e ka fal profeti? A e ka falur me xhemate apo jo? A e mblodhi profeti kuranin sa qe gjalle? A urdheroi qe te gjigjen kurane ne kohen e tij pasi kite te shkruar ne shume dialekte megjithese ne te njenjtin kuptim?
    Te thashe me siper per kete mesele ka mendime qe e lejojne dhe ka qe e ndalojne ndaj je i lire te marresh ke te kesh qef, por mos gjuko njeriun tjeter qe merr mendimin e kundert sepse edhe ai ka baze te fuqishme ne fjalet e dijetareve te medhenj.Dhe me beso qe ato i dine hadithet me mire nga une dhe ti dhe shpjegimet e tyre.
    Dhe cfare eshte me kryesorje ata i frikesohen Zotit me shume nga ne, Zoti ne kuran thote: me se shumti Zotit ja kane friken roberit e Tij te ditur



    Citim Postuar mė parė nga Arioni
    Qdo dijetar gabon, e Muhammedi alejhi selam ne shpalljen dhe spjegimin e Kur'anit me Sunnet nuk gabon vllazni, hadithet dhe ajetet jan shum tė qarta sa i pėrket se a lejohet mi recitu Kur'an tė vdekurit.
    Nje zot eshte i pagabueshem ndaj po te them merr ke mendim te dush por mos rendo te trjeret e mos i detyro ne mendimin tend sepse nuk dihet i sakti.
    Nese thua qe ajetet e hadithet jane te sakte na thuaj nje varg qe e ndalon.
    Ne esence gjerat jane te lejuara pervec asaj qe ka ndaluar Zoti ndaj te lutem na jep argumente qe e ndalojne kete.
    Jo te mi shpjegosh ti ee ta jemi te qarte..
    Injoranca nuk zhduket me top

  7. #27
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar mė parė nga Arioni
    Acid, jo nuk e kuptoj mir anglishten, por e kuptova se qfar pėrmban ky artikull qe as burimin nuk e ke shkru. Kurr nuk pasna ndegju pėr kėtė Shejh, interesant ė.

    Kjo nuk ėshtė pėrgjigje i nderuar, ti shif se qfar thonė dijetarėt e tė gjithe medh'hebeve, por unė them qė mjafton vetem me dijetart e 4 medh'hebeve mė tė mėdha.
    Dmth duhet me doemos ta njohesh ti qe te quhet dijetar?
    shume ineteresante vertete.

    Na i thuaj pak se cfare thone dijetaret e kater medhhebeve ti se nuk i di une?
    dhe e fundit cdo dijetar ka medhhebin e tij dhe nuk detyrohet te jete ndjekes medh'hebi, nejse.. po pres une.
    Injoranca nuk zhduket me top

  8. #28
    Nderi i Forumit Maska e Acid_Burn
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Postime
    1,028
    Citim Postuar mė parė nga Arioni
    Acid, jo nuk e kuptoj mir anglishten, por e kuptova se qfar pėrmban ky artikull qe as burimin nuk e ke shkru. Kurr nuk pasna ndegju pėr kėtė Shejh, interesant ė.

    Kjo nuk ėshtė pėrgjigje i nderuar, ti shif se qfar thonė dijetarėt e tė gjithe medh'hebeve, por unė them qė mjafton vetem me dijetart e 4 medh'hebeve mė tė mėdha.

    Ti jo vetem qe nuk e kupton anglishten, por c'eshte me e keqja nuk kupton as shqipen. Cfare eshte akoma me katastrofike nuk e kupton fene te cilen mendon se me kete lloj menyre po e mbron, kur nderkohe s'je duke bere gje tjeter vetem se duke marre mbi vete kompetenca qe nuk te takojne.

    Artikullin nese do e kishe lexu do e kuptoje se prej ku eshte marre. Ne rreshtat e pare tregohet. Sa i perket pretendimeve te tua qe ajetet qe ke sjelle me lart flasin qe muslimanit te vdekur nuk i shkojne sevapet per punet qe nuk i ka bere vete ne dynja, une do te te pergjigjem po ne te njejten menyre.

    Eshte e njohur nga te gjithe muslimanet e botes qe i vdekuri musliman mund te perfitoje prej puneve qe i bejne te gjallet musliman, atehere kur njeti behet per te vdekurin. Ja dhe Argumentet:

    1- Prej Kur'anit

    - Dhe ata te cilet erdhen me pas thane : O Zoti yne na fal neve dhe vellezerit tane te cilet besuan para nesh. ... 59:10

    - O Zoti yne me fal mua, prindrit e mi dhe te gjithe besimtaret... 14:41

    2- Prej Sunnetit

    - Transmetuar prej Ebu Hurejres r.a tregohet qe i Derguari a.s ka thene : Kur dikush vdes te mirat prej puneve i ndalojne pervec tre gjerave: bamirsi e rrjedhshme, dituri me te cilen ndihmohen njerezit, ose prej femijes besimtar i cili lutet per te. Muslim

    E ku ka lutje me te mire se sa Kur'ani ????

    Nga ana tjeter nese te vdekurit musliman i shkon sevapi i Haxhit qe e kryen dikush per te pse mos i shkoje sevapi i kendimit te Kur'anit ???. Apo edhe per kete nuk je i sigurte Arioni se ndoshta edhe ket e kam gabim.

    Kendoni Kur'an dhe beni pune te devotshme e lutjuni Allahut qe thevapin e fituar t'ja dergoje te vdekurve tuaj musliman.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 17-05-2022 mė 07:52
    RIPPR

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-06-2005
    Postime
    3

    Smile

    Selamun alejkum

    Te nderuar vellezer, kjo teme eshte teme e qelluar, por une sipas leximit te shkrimeve te juaja dhe pervojes time me shume ligjerata nga hoxhallare te ndryshem si shqiptare, boshnjak dhe turqeli dhe njeherit 14 viteve ne islam mund te them konkludimin time personal. Une pajtohem me vellaun ARIONIN i cili ceku ajetet e nder to edhe ajetin Kuranor
    39. Dhe se njeriut nuk i takon tjetėr pos asaj qė ka punuar
    qe dmth se njeriu do te mere me veti vetem ate qe ka punuar. Nje shembull i thjeshte dhe shume logjike ku besoj se ne islam cdo sende eshte e logjikshme dhe asgje nuk ka te jo logjikshme, eshte se po qese une deshiroj te kendoj kuran nje te afermi i cili ne xhami asnjeher nuk ka hy pos me tabut qe ti falet xhenazja, a eshte e logjikshme qe ti kendohet atij Kuran apo jo?
    Atij i takon vetem ajo qe ka punuar, dhe asgje tjeter, mu ashtu sikur ceket ne ajetin e lartepermendur. Kurse une nese fali namaz, lexoj kuran pa medyshje babait dhe nenes time do ti shkojne sevapet duke mos mu paksuar per asnje sevap sevapet e mia, pasi qe une jame produkt i tyre dhe se edukimi im eshte ndihmuar nga familja ime, me kete sevapet i shkojne edhe prinderve te mi, por nuk eshte e logjikshme per askend ndoshta as per juve qe ju te lexoni nje pjese te Kuranit p.sh Rahman Morines pasi ai ka nevoj per sebape. Prandaj askush nuk besoj se mundet me i qu sevape dikujt me email e poashtu edhe me Kuran nese ai nuk ka besuar dhe nuk ka punuar me Kuran.
    Besoj se me kuptoni ne fjalimin tim.
    Une qmoj shume larte mendimet e cdo njerit por pak besoj se edhe logjika duhet te punoj ketu.

  10. #30
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169

    Selam!

    Dogana ti te mbash mendimin tend pasi askush nuk te detyron te ndryshosh mendim por ama duhet te dish dicka qe mendimi me i sakte eshte ai i lejimit te kendimit te Kuranit per te vdekurit.

    Tani te permendim ligjesimin e kesaj vepre dhe lidhjet e kesaj me islamin.

    Ne librin Fik"hu Sunne te autorit Sejjid Sabik percillet nje hadith me trasmentim Hasen(te besueshem) se Ibnu Umeri ka kenduar kuran per te vdekurit e tij tek varri dhe asnjeri prej Sahabeve nuk e ka kundershtuar kete. Jo vetem kam por e ka lene me porosi qe pasi te vdese ti kendojne pjese nga fillimi dhe fundi i sures bekare.

    Imam Ubu Hanifja, e ka pare kendimin e kuranit per te vdekurit si mekruh apo si dicka te qortueshme ndersa dijetaret e mevoneshem Hanefij e kane lejuar, duke filluar qe nga Ebu Jusufi, Imam muhamdedi e deri tek te mevoneshmit si Is"hak Err-rrahauej...

    2-Imam Ahmed ibnu Hambel ne fillim e ka ndaluar mirepo me pas i ka ardhur transmetimi i Ibnu umerit dhe ka nderruar vete mendim para vdekjes. Edhe pasardhesit e tij ne Medhhebin Hambeli e kane lejuar.

    3-Imam Muhammed Ibnu idris Esh-shafii e ka te lejuar kendimin e kuranit po ashtu edhe pasuesit e medh'hebit te tij.

    4- Per imam Malikun do kerkoj pasi nuk e di cfare qendrimi ka mbajtur.

    Pra te dashur pak kujdes kur ti beni te tjeret bidatcinj apo edhe qafire pasi ndonjehere argumentet flasin kunder jush.
    jam dakort me ju qe ka mendime te sotme ne dijetaret e Saudise por ama keto jane vetem nje grup ose me mire mendimi i pakices sot per sot.
    Ndersa per ato kokrrat qe mendojne se nuk ka dijetare pervec atyre te saudise eshte ixhma kjo se nuk njeh tjeter ai.
    Zoti na mesofte ...
    Injoranca nuk zhduket me top

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-05-2005
    Postime
    52
    Citim
    Postuar mė parė nga Arioni




    Aha, atėher kjo i bika sikur disa asahab tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, ku u ngriden mes veti pėr njė qėshtje e disa than ka than Ebu Bekri e ka than Omeri, e u ngrit njani prej shokve tė Muhammedit alejhi selam, dhe tha: Une po kam frik se po bjen gur pej qjellit, une po tham ka than Pejgamberi alejhi selam, ju po thoni ka than Ebu Bekri e ka than Omeri r.a .



    Nga e ka burimin kjo? na sjell ndonje te dhene se hadithin e ka vene ketu si muhabet pleqsh ...
    [QUOTE]


    Indrit kjo e ka burimin nga Iben Abasi radiallahu anhu kur ka shku ne haxhe i ka thene keto fjale e nuk jane muhabete pleqesh .

    Po mos je gje ti dijetare qe i thua dikuj dhe po te hyme ne ne hake edhe ty .

    Mos harro se edhe ti na ke pru ketu mendime te dijetareve sikur te jene keto perralla pa kurfare komenti se ne cilin liber shkruan .

    Acidi i nderuar ju ende nuk me keni pru emrin e autorit te librit qe e ke paraqit atje mbi akiden e ehlil synetit dhe xhematit , derisa te ma bish emrin e autorit nuk je gje tjeter veqse nje pergenjeshtrues i akides se selefit .
    Ke frike Allahun kudo qe te jesh.
    Andaj llogarite vehten vella para se te llogaritesh

  12. #32
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    [QUOTE=hasanii]Citim
    Postuar mė parė nga Arioni




    Aha, atėher kjo i bika sikur disa asahab tė Pejgamberit SalAll-llahu Alejhi ve Selem, ku u ngriden mes veti pėr njė qėshtje e disa than ka than Ebu Bekri e ka than Omeri, e u ngrit njani prej shokve tė Muhammedit alejhi selam, dhe tha: Une po kam frik se po bjen gur pej qjellit, une po tham ka than Pejgamberi alejhi selam, ju po thoni ka than Ebu Bekri e ka than Omeri r.a .



    Nga e ka burimin kjo? na sjell ndonje te dhene se hadithin e ka vene ketu si muhabet pleqsh ...

    Indrit kjo e ka burimin nga Iben Abasi radiallahu anhu kur ka shku ne haxhe i ka thene keto fjale e nuk jane muhabete pleqesh .

    Po mos je gje ti dijetare qe i thua dikuj dhe po te hyme ne ne hake edhe ty .

    Mos harro se edhe ti na ke pru ketu mendime te dijetareve sikur te jene keto perralla pa kurfare komenti se ne cilin liber shkruan .

    Acidi i nderuar ju ende nuk me keni pru emrin e autorit te librit qe e ke paraqit atje mbi akiden e ehlil synetit dhe xhematit , derisa te ma bish emrin e autorit nuk je gje tjeter veqse nje pergenjeshtrues i akides se selefit .
    hasan!
    Kuptoje pak shprehjen vellahu im une nuk mohava as ofendova hadithin por qellimi i asaj fraze ishte Qe ti mbeteni besnik hadithit dhe tekstit te tij e mos te na i bini si muhabet vetem kaq te tjerat si di une...
    E dyta per ate qe kam lexuar neper shume vende une jam dijetar dhe profeti thote:Trensmetoni orej meje qofte edhe nje ajet ndaj njeriu konsiderohet dijetar per ate qe e di mire. Fundja une kurre nuk jam hequr si dijetar, pranoj cdo mendim dijetari por ama nuk me pelqen kur mi obligojne mendimet kaq.
    Sa per komentin e fjaleve te mija nese nuk ju beson shiko tek fikhu sunne i autorit sejid sabik, dhe tek nje nga librat me te njohur te hanefinjve ne fik'h si Kitabul Ihtijar...

    nese do me teper informacjon do ta sjell ne ditet e movoneshme , ndaj kujdes kur na servirni mendime qe ju pelqejne ju.

    Pra kuptoje qe e ka bere nje sahab kete veper o njeri dhe mos na ec ketu me mendime xheloze te nje filan dijetari dhe ti flakim te tjeret...

    dhe tek e fundit nuk e dija qe edhe ti je nga ato qe shet bileta per ne xhennet e xhehennem hasan, Acid rruge te mbare vella se ta preu bileten ky
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga INDRITI : 27-06-2005 mė 17:05
    Injoranca nuk zhduket me top

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    17-03-2003
    Postime
    683
    Citim Postuar mė parė nga INDRITI
    hasan!
    Kuptoje pak shprehjen vellahu im une nuk mohava as ofendova hadithin por qellimi i asaj fraze ishte Qe ti mbeteni besnik hadithit dhe tekstit te tij e mos te na i bini si muhabet vetem kaq te tjerat si di une...
    E dyta per ate qe kam lexuar neper shume vende une jam dijetar dhe profeti thote:Trensmetoni orej meje qofte edhe nje ajet ndaj njeriu konsiderohet dijetar per ate qe e di mire. Fundja une kurre nuk jam hequr si dijetar, pranoj cdo mendim dijetari por ama nuk me pelqen kur mi obligojne mendimet kaq.
    Sa per komentin e fjaleve te mija nese nuk ju beson shiko tek fikhu sunne i autorit sejid sabik, dhe tek nje nga librat me te njohur te hanefinjve ne fik'h si Kitabul Ihtijar...

    nese do me teper informacjon do ta sjell ne ditet e movoneshme , ndaj kujdes kur na servirni mendime qe ju pelqejne ju.

    Pra kuptoje qe e ka bere nje sahab kete veper o njeri dhe mos na ec ketu me mendime xheloze te nje filan dijetari dhe ti flakim te tjeret...

    dhe tek e fundit nuk e dija qe edhe ti je nga ato qe shet bileta per ne xhennet e xhehennem hasan, Acid rruge te mbare vella se ta preu bileten ky

    O indrit mos u nxito shume per sa i perket argumentave. Ku eshte llogjika dhe arsyetimi per kendimin e Kuranit ?

    Une nuk jam dijetar dhe as qe e mbaj veten per dijetar por dy gjera i di sepse ne Kuran lexuesi nxitet per arsyetim llogjik si psh :

    4 : 82. A nuk e pėrfillin ata (me vėmndje) Kur’anin? Sikur tė ishte prej dikut tjetėr, pėrvrē prej All-llahut, do tė gjenin nė te shumė kundėrthėnie.

    41 : 3. Libėr qė ajetet e tij janė tė shkoqitura, duke qenė Kur’an arabisht pėr njė popull qė di ta kuptojė.


    Po ashtu Allahu ne Kuran i drejtohet cifuteve dhe te krishtereve :

    Bekare 111. Ata edhe thanė: “Kurrsesi nuk ka pėr tė hyrė kush nė Xhennet, pėrveē atij qė ėshtė jehudi ose i krishterė! Ato janė fantazi tė tyre! Thuaju: “Sillni argumentin tuaj (ēka thoni) po qe se jeni tė drejtė?

    A ka transmetuar ndonje hadith profeti per sa i perket kendimit te Kuranit per te vdekurit ? Ne kohen e profetit jane vrare shume muslimane dhe ne ditet e sotme duhet te gjenden shume transmetime nga profeti per lexim Kurani per te vdekurit. Apo jo ? Ku jane keto transmetime ? ! Prandaj po ju perseris prape qe tju them qe ndonjehere nuk eshte e thene qe te dish shume nga feja per te shpjeguar ceshtje kur je i paafte te mendosh llogjikisht.

  14. #34
    Vetvendosje Maska e INDRITI
    Anėtarėsuar
    14-11-2002
    Vendndodhja
    I ulur ne zemren e njeres.
    Postime
    2,169
    Citim Postuar mė parė nga INDRITI
    Ne librin Fik"hu Sunne te autorit Sejjid Sabik percillet nje hadith me trasmentim Hasen(te besueshem) se Ibnu Umeri ka kenduar kuran per te vdekurit e tij tek varri dhe asnjeri prej Sahabeve nuk e ka kundershtuar kete. Jo vetem kam por e ka lene me porosi qe pasi te vdese ti kendojne pjese nga fillimi dhe fundi i sures bekare.

    Imam Ubu Hanifja, e ka pare kendimin e kuranit per te vdekurit si mekruh apo si dicka te qortueshme ndersa dijetaret e mevoneshem Hanefij e kane lejuar, duke filluar qe nga Ebu Jusufi, Imam muhamdedi e deri tek te mevoneshmit si Is"hak Err-rrahauej...

    2-Imam Ahmed ibnu Hambel ne fillim e ka ndaluar mirepo me pas i ka ardhur transmetimi i Ibnu umerit dhe ka nderruar vete mendim para vdekjes. Edhe pasardhesit e tij ne Medhhebin Hambeli e kane lejuar.

    3-Imam Muhammed Ibnu idris Esh-shafii e ka te lejuar kendimin e kuranit po ashtu edhe pasuesit e medh'hebit te tij.

    4- Per imam Malikun do kerkoj pasi nuk e di cfare qendrimi ka mbajtur.
    Newhost kete veper ka bere nje sahab i profetit, qe eshte Ibnu Umeri dhe ka trasmetim te besueshem, fundja shume gjera jane bere qe pas vdekjes se profetit, si psh mbledhja e kuranit ne nje liber te vetem, falja e teravive me xhemat dhe 20 rekate, gje qe nuk njihej... pra nese kjo nuk do te kish baza nuk do e bente Sahabi i nderuar, dhe nese sahabi do bente dicka gabim do e korrigjonin te tjeret.
    Shiko tek fik;hu sunet ta shohesh vete te shkruar kete qe po te them.
    ndersa ajetet qe ti sjell me siper nuk tregojne asnje dispozite qe lejohet apo jo kjo... Pra ajo qe mbani ju si argument eshte se nuk e ka bere profeti dhe ska asgje qe e ndalon, edhe une po te me teket ndonje dite do them qe mbledhja e kuranit eshte bidat!!! sa vend ka kjo? Kuranin e mblodhen Sahabet ashtu sic qe sahab edhe ibnu umeri qe beri kete veper, po ashtu ka hadithe ne lidhje me kete ceshtje por nuk i kam sjelle se do i quani te dobet...
    Le ti kthehemi vargut kuranor: Fes'elu ehledh-dhikri in kuntum la tea'lemum
    qe ne shqip i bie: Pyesni te diturit nese nuk dini dicka
    Pra mendimi i shumices se dijetareve eshte ky, po te duash te shtoj edhe te tjere dijetare qe jane shprehur ne lidhje me kete ceshtje, si psh ibnnu tejmijeh ne mexhmua elfetava ka thene qe i shkon sevapi i leximit te kuranit te vdekurit...
    Pra nuk duan llogjike gjerat por dituri, ashtu nese marim ajetin e perdjitheshem qe cdo njeri do gjeje cka punuar, dmth qe as dua te mos i bejme apo jo?
    Pra shume dijetare thone qe nuk ka me te mire dua sesa kurani i shenjte, dhe ai i shkon te vdekurit si sevap.
    Injoranca nuk zhduket me top

  15. #35
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Selam Alejkum!!!!

    Pse mor shqiptar mireni me debate te kota???, ka than filani, ka than fallani!!!

    Per te vdekurin eshte e preferuar qe ne emer te tij (nijet) te kendohet sureja JASIN......mesuesi yne eshte Pejgamberi alejhiselam, askush tjeter!!!, mos valle SUREJA JASIN nuk eshte pjes e kur'anit???, pse lodheni me teorizma???......shih traditen shqiptare, mos e mohoni trashigimine islame tash me 600 vjecare, islami i jone eshte poashtu i perkryer.....Pejgamberi ka thene, se tek me kendimin e Sures JASIN i vdekuri e kupton gjendjen e tij, kupton se ka VDEKUR!!, Kendimi i seres JASIN eshte nje tradit e pamohueshme, dhe JASINI i kendohet pikerisht nje te vdekuri !!!!, psh kur e sheh ne ender nje te aferm qe ka vdek.....eshte e pelqyeshme te kedosh nje jasin me nijet per shpirtin e te ndjerit....


    selam
    albanish by nature

  16. #36
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar mė parė nga Arioni
    hadithet dhe ajetet jan shum tė qarta sa i pėrket se a lejohet mi recitu Kur'an tė vdekurit
    selam alejkum!!!

    A nuk ja lut pejgamberi as. Allahut per SHI???, nuk ja lut qe te afermit e Tij ta pranojn Islamin?, nuk ja lut Ai asnjeher ALLAHUT???


    Nuk ka QARTE ose te PAQARTE.....e vetmja gje e qarte eshte KUR'ANI.....mos valle Pejgamberi as. ka URDHERUAR qe bemat e tija te shenohen ne HADITHE???, JO, por, a EKZISTOJN HADITHE?, PO!!!, shkruhet ne Kur'an se te vdekurit duhet ti lexohet nga Kur'ani?, JO, shkruhet ne Kur'an se njerezit duhet te kerkojn FALJE dhe ti LUTEN ALLAHUT????, tregoma nijetin e nje recitimi te Kur'anit per nje te vdekur????

    Zgjedhja eshte kjo:

    ASSESI pervec pejgamberit as. nuk do te ket mundesi diten e gjykimit te mare dikush ne mbrojtje dike....shumica e muslimaneve jane mbajtur kesaj doktrine...pra, NUK I RREFEHEMI nje dijetari te madh, qe ai te ndermjetsoj per nje te vdekur.....por i RREFEHEMI vetem asaj qe eshte e lejuar, e ajo eshte KUR'ANI!!!, krahas kesaj e kemi edhe TRADITEN....mos valle eshte bidat???, ajo qe eshte e dyshimt akoma edhe kritikohet, sic eshte MEVLUDI.....po kritikohet edhe adhurimi i perzonave historik me qellim qe ata te ndermjetesojn tek ALLAHU.....por recitimin e Sures JASIN per te vdekurin askush nuk e ka kritikuar deri me sot....dhe, nese nuk ka hadith se nuk ben, ka hadith se ben (shih me lart) sado i dobet te jet ai....

    flm
    albanish by nature

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-06-2005
    Postime
    3
    MIre shume, a ke mundesi qe se paku ti mi tregosh se ne cilat libra ti po i mere keto shenime qe e ka lejuar mehzebi hanefi, hambeli dhe shafi, sepse une deri me tash ende nuk me ka ra ne dore asnje liber qe ka shenime te tilla. Do te ishte mire qe se paku edhe une ti lexoj dhe qe mendimin tim ta ndryshoj nese eshte nevoja, por sot per sot librat qe gjinden ne Kosove dhe me derset qe mbahen neper xhamia nuk ka kesi argumentesh te cilat ju po i sjellni ne forum.
    Logjika prap po e ceki ku po jete ketu. Si do te ishte e mundur qe dikush mos te punoj me Kuran dhe dikush tjeter me vone tja lexoj ate Kuranin tek varri i tij, tu kisha lutur tregom per kete gje. Nese sevapet e mia do ti shkojshin dikujt qe asnjeher as qe kame degjuar per te, me njet qe sevapet edhe atij ti shkojne.

    Te lutem te me sjellesh ndonje argument qe logjika e shendosh e pranon. Une kame deshire qe se paku argumentet ti keme ama ato logjike e jo vetem ka thene ky e ka thene ai.
    mbes me shpers se do te gjeni argument per ta pranuar edhe une mendimin tuaj.

    selamun alejkum

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    22-05-2005
    Postime
    52
    selamualejkum

    Indriti i nderuar shkruan :

    Citim
    Postuar mė parė nga Arioni

    Qdo dijetar gabon, e Muhammedi alejhi selam ne shpalljen dhe spjegimin e Kur'anit me Sunnet nuk gabon vllazni, hadithet dhe ajetet jan shum tė qarta sa i pėrket se a lejohet mi recitu Kur'an tė vdekurit.



    Nje zot eshte i pagabueshem ndaj po te them merr ke mendim te dush por mos rendo te trjeret e mos i detyro ne mendimin tend sepse nuk dihet i sakti.
    Nese thua qe ajetet e hadithet jane te sakte na thuaj nje varg qe e ndalon.
    Ne esence gjerat jane te lejuara pervec asaj qe ka ndaluar Zoti ndaj te lutem na jep argumente qe e ndalojne kete.
    Jo te mi shpjegosh ti ee ta jemi te qarte..

    __________________
    Mos do te thuash se Muhammedi a.s qe gabimtare gje lal , jo ore se Allahu ne Kuran thote :

    2.30. (Pėrkujto Muhammed) Kur Zoti yt u tha engjėjve: "Unė po krijoj (po pėrcaktoj) nė tokė njė zėvendės"! Ata thanė: "A do tė vėshė nė te atė qė bėnė ērregullime dhe qė derdh gjaqet, e ne tė madhėrojmė Ty me lavdėrimin Tėnd dhe plotėsisht tė adhurojmė"! Ai tha: "Unė di atė qė ju nuk e dini"!
    Sure : El-Bekare

    Valle zevendsi i Allahut eshte gabimqare ? qudi e madhe me juve

    Pra une theme se pas ardhjes se shpalljes si Pejgamber , Muhamedi a.s ka qene i pagabueshem dhe nuk ka fole dhe vepruar diqka ne emer te fese Islame perveq asaj qe eshte i frymezuar .

    Indriti shkruan .

    A e mblodhi profeti kuranin sa qe gjalle?
    jo nuk u mblodhe sa ishte gjalle Muhammedi a.s , mirpo u mblodhe pastaj .
    Por ju a e kundershtoni fjalen e Allahut qe e permend emrin e librit ne KKuran .
    E si mund te kuptohet ndryshe si urdhen vetem ajo , sepse me nje ajet ne kosov e nje ne arabi ajo nuk do ishte nje liber i shenjet . E per shenjeterin dhe rujatjen e keti libri eshte e garantuar nga Allahu dhe i derguari i Tij.

    Allahu ne Kuran thote :

    2.121. Atyre, tė cilėve u dhamė librin dhe tė cilėt e lexojnė drejtė ashtu si ėshtė, ata e besojnė atė (Kur'anin). E ata qė e mohojnė atė, tė tillėt janė ata qė dėshtuan (nė dynja e nė ahiret).
    Sure : El-Bekare

    3.3. Ai ta zbret ty (Muhammed) librin me argument qė tė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme. Ai e zbriti mė parė Tevratin dhe Inxhilin
    Sure : Al-i'Imran

    si do ta kuptoshe ju i nderuar fjalen liber ketu ? .A do kishit nxjerre ndojfare urdheri apo keshille nga keto ajete .
    Pastaj thua se edhe mbledhja e Kuranit eshte bidat .Seshte gje tjeter veqse veprimi i asaj qe ka thene Allahu


    Pastaj Indriti ka shkruajtur:

    Ne librin Fik"hu Sunne te autorit Sejjid Sabik percillet nje hadith me trasmentim Hasen(te besueshem) se Ibnu Umeri ka kenduar kuran per te vdekurit e tij tek varri dhe asnjeri prej Sahabeve nuk e ka kundershtuar kete. Jo vetem kam por e ka lene me porosi qe pasi te vdese ti kendojne pjese nga fillimi dhe fundi i sures bekare.
    Nga kushe prexjellet , ka thene Pejgameri a,s apo jo , mesa di une keto dukuri i takojne vetem Pejgamberit a.s e jo te thuhet qa ka thane omeri radiallahu anhu eshte hadithe .
    Pastaj nese ka thene Omeri radialahu anhu e nuk ka thene Pejgamberia.s a do te thote se ajo eshte e vertet 100% , jo jo nuk eshte ashtu , edhe pse e dua omerin radiallahu anhu , mirpo me shume e dua te Derguarin e Allahut .

    Por kur te lejojmi diqka ne fene Islame ateher te sjellmi argumeten nga Kurani dhe thenjet e Pejgamberit a.s , e jo te thomi ka than filani e ka thane filani .

    sepse Allahu ne Kuran thote qarte :

    5.3 ...Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe...

    Thua se dhunit e Allahut ndaj neve nuk u plotesuan dhe ne po shtojmi prap gjera pastaj .

    Dhe perderisa nuk ke argumente per ate ateher ajo mbetet risi ne fe . Per te cilat na tregon Pejgamberia.s ne hadithe diqka rrethe tyre .

    Allahu ne Kuran thot :

    2.111. ... Thuaju: "Sillni argumentin tuaj (ēka thoni) po qe se jeni tė drejtė?
    Sure : El-Bekare

    Indriti shkruan :

    Pra kuptoje qe e ka bere nje sahab kete veper o njeri dhe mos na ec ketu me mendime xheloze te nje filan dijetari dhe ti flakim te tjeret...

    dhe tek e fundit nuk e dija qe edhe ti je nga ato qe shet bileta per ne xhennet e xhehennem hasan, Acid rruge te mbare vella se ta preu bileten ky
    pa dyshim se nuk jame ka eci me mendime te kerkuj prej atyre qe mendon ti po mos harro se syqorre nuk jame une , dhe nuk me pelqen te veproj ashtu .
    Vallahu te Ala edhe une e du nje veper qe me ofron me shume te Allahu por duhen argumente .E ka bane nje sahabi , nuk e ka bane Pejgamberi a.s .Nese e ka bane me bjere argumente .Ateher nese i shofim se qfare gjera kane bere sahabet dhe nuk i ka vepru Pejgamberi a.s tia marrim a . Jo vellau im se edhe ata kane qene gabimqare , dikush i madhe e dikush me i vogel . Nuk po i fyej sahabet radiallahu anhum , por i pagabueshem eshte vetem Allahu xh. h dhe i Derguari i Tij . Dhe ne e marrim fene nga burimet e pagabueshme apo jo .

    Pastaj une nuk jame nje njeri qe prej bileta as per tren as per autobus e le per diqka tjeter , por kur me bjen dikush ketu du me ma pru me argumente te qarta dhe te pastra nga burimi apo mos te bjere hiqe se ndryshe do jete pergenjeshtrim i akides se Pejjgamberit a.s , dhe Muhammdi a.s na tregon qarte rrethe akides se Tij dhe atyre qe nuk shkojne sipas akides se Tij dhe mundohen ti pergenjeshtrojne argumentet e tij .

    Sa i perket asaj qe thuani ju se jeni dijetare ateher edhe une qenkna i tille e nuk e paskan diten suphanallah . Por se di sa i dini ju kushtet per me kane nje njeri dijetare , veq me Kuran nuk je i tille apo veq me hadithe .
    Por nese je Vallah te Ala me bahet qefi dhe ate me shume qe po flase me nje njeri te tille dhe po te kisha afer do ja baja si xhibrili a.s , Pejgamberit a.s kur erdhi dhe e pyeti per fene Islame . Allahu te rujt prej mendimeve te pabaza vella i dashur .

    Indriti shkruan

    Le ti kthehemi vargut kuranor: Fes'elu ehledh-dhikri in kuntum la tea'lemum
    qe ne shqip i bie: Pyesni te diturit nese nuk dini dicka
    Pra mendimi i shumices se dijetareve eshte ky, po te duash te shtoj edhe te tjere dijetare qe jane shprehur ne lidhje me kete ceshtje, si psh ibnnu tejmijeh ne mexhmua elfetava ka thene qe i shkon sevapi i leximit te kuranit te vdekurit...
    Pra nuk duan llogjike gjerat por dituri, ashtu nese marim ajetin e perdjitheshem qe cdo njeri do gjeje cka punuar, dmth qe as dua te mos i bejme apo jo?
    Pra shume dijetare thone qe nuk ka me te mire dua sesa kurani i shenjte, dhe ai i shkon te vdekurit si sevap.
    Ore Indrit nu ka dyshim se hadithin qe e permendni ju shpesh neper forume , prej te mirave qe fiton i vdekuri nga i gjalli , eshte edhe femija i mire dhe veprat e tije , pastaj pasuria rrjedhese e keshtu me radhe .
    Ne kete nuk ka dijetare prej selefit qe nuk eshte dakorte , dhe kete edhe po te mundohem une dhe tia ndaloje prindit time qe ka vdekur nuk do mundem , se keshtu ka thene i Derguari i Allahut , e ne keto te mira hyne edhe lecimi i Kuranit , namazi , zeqati etj etj. Por ama jo te behet njete per te dhe te behet hatme per te se per kete nuk ke argumente .

    vella Nuh Musa ke argumente per ate qe e ka thene Pejgamberi a.s per me lexu suren Jasin apo jo ?


    Vella Nuh Musa shkruan
    [QUOTE]
    selam alejkum!!!

    A nuk ja lut pejgamberi as. Allahut per SHI???, nuk ja lut qe te afermit e Tij ta pranojn Islamin?, nuk ja lut Ai asnjeher ALLAHUT???


    Nuk ka QARTE ose te PAQARTE.....e vetmja gje e qarte eshte KUR'ANI.....mos valle Pejgamberi as. ka URDHERUAR qe bemat e tija te shenohen ne HADITHE???, JO, por, a EKZISTOJN HADITHE?, PO!!!, shkruhet ne Kur'an se te vdekurit duhet ti lexohet nga Kur'ani?, JO, shkruhet ne Kur'an se njerezit duhet te kerkojn FALJE dhe ti LUTEN ALLAHUT????, tregoma nijetin e nje recitimi te Kur'anit per nje te vdekur????

    QUOTE]



    sa i perket lutjeve kerkush nuk ta ndalon perkundrazi eshte mire se dijetaret edhe per lutje kane thene se eshte ibadet dhe per nje gje te tille do shperblehesh InshAllah .Siq e ke ceke vargun siper per qeshtjen e shiut , e bereqeteve tjera dhe keto i ke ne Mburoje , nje liber shume i mire per dua te tilla .

    Sa i perket pjeses se dyte te shkrimit tende une te theme , se gjerat jane te qarta si harami si hallalli , por ka ne mes tyre qe disa jane te paqarta se a jane hallall apo haram
    Dhe prej takvase se muslimanit eshte qe te largohet nga ato e mos ti veproje .

    vella pse nuk e shiqon Kuranin se pari ku Allahu se pari e urdheron Pejgamberin a.s te veproj sipas urdhrave te Tij e pastaj ehde neve qe te pasojmi ate dhe keso citate keni ne Kuran bolle elhamdulilah .

    Allahu ne Kuran thote :

    11.112. Ti (Muhammed) pėrqėndrohu vendosmėrisht ashtu si je i urdhėruar, e bashkė me ty edhe ata qė u penduan (prej idhujtarisė), e mos tejkaloni (kufijtė e caktuar), se mė tė vėrtetė Ai ėshtė shikues i asaj qė veproni.
    Sure : Hudė

    3.32. Thuaj: Binduni All-llahut dhe tė dėrguarit, e ata refuzojnė, atėherė All-llahu nuk i do pabesimtarėt!?
    Sure : Al-i'Imran

    Pra edhe nje gje se ate qe e lejon Allahu dhe i Derguari i Tije ato jane te lejuara per umetin e Tij ddhe ate qe e ndalon ato jane te ndaluara per umetin e tij .

    3.132. E bindjuni All-llahut dhe tė dėrguarit, ashtu qėtė mėshiroheni
    Sure : Al-i'Imran

    4.14 . Kush e kundėrshton All-llahu dhe tė dėrguarin e Tij, dhe i shkel dispozitat e Tij, atė e shtie nė zjarr tė pėrjetėshėm. E pėr tė ėshtė njė dėnim i rėndė.
    Sure : En-Nisaė

    5.92 . Bindjuni All-llahut dhe bindjuni tė dėrguarit e kini kujdes (mos kundėrshtoni). E nėse refuzoni, atėherė pra, dine se obligim i tė dėrguarit Tonė ėshtė vetėm komunikimi i qartė .
    Sure : El-Maide

    Ma bane hallall qe tu pergjigja ndoshta pa vende edhe pse ju e kishti dhene vete zgjidhjen , por une nuk jame dakorte me ate qe e keni thene ju .Por tema e mevludit eshte fole ketu shume here .

    selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam
    Ke frike Allahun kudo qe te jesh.
    Andaj llogarite vehten vella para se te llogaritesh

  19. #39
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    Citim Postuar mė parė nga Dogana
    MIre shume, a ke mundesi qe se paku ti mi tregosh se ne cilat libra ti po i mere keto shenime qe e ka lejuar mehzebi hanefi, hambeli dhe shafi, sepse une deri me tash ende nuk me ka ra ne dore asnje liber qe ka shenime te tilla. Do te ishte mire qe se paku edhe une ti lexoj dhe qe mendimin tim ta ndryshoj nese eshte nevoja, por sot per sot librat qe gjinden ne Kosove dhe me derset qe mbahen neper xhamia nuk ka kesi argumentesh te cilat ju po i sjellni ne forum.
    Logjika prap po e ceki ku po jete ketu. Si do te ishte e mundur qe dikush mos te punoj me Kuran dhe dikush tjeter me vone tja lexoj ate Kuranin tek varri i tij, tu kisha lutur tregom per kete gje. Nese sevapet e mia do ti shkojshin dikujt qe asnjeher as qe kame degjuar per te, me njet qe sevapet edhe atij ti shkojne.

    Te lutem te me sjellesh ndonje argument qe logjika e shendosh e pranon. Une kame deshire qe se paku argumentet ti keme ama ato logjike e jo vetem ka thene ky e ka thene ai.
    mbes me shpers se do te gjeni argument per ta pranuar edhe une mendimin tuaj.

    selamun alejkum
    Selam!

    Me referohesh mua???

    Argument e ke nene dhe baben tend!, SUNNET!!!, e din cka do me thene kjo fjale?, VEPROJM SI KA VEPRUAR PEJGAMBERI!!!, SUREJA JASIN KENDOHET ne cdo kend te botes islame per te vdekurit.....mos valle SUNETI (cirkumizacioni) shkruan ne KUR'AN?, po pse PRAKTIKOHET ne menyre ABSOLUTE, edhe FARZET nuk praktikohen ne kete nivel te lart, a nuk eshte abzurde kjo???

    Cfare argumenti don per nje VEPER qe praktikohet nder pjesen dermuese te muslimaneve???, a ka AJET KUR'ANOR???, JO, e cka rrezullton atehere nga mendja e shendosh?, SUREJA JASIN eshte e posacme per t'u recituar per te vdekurit...kjo nga tradita......nese nuk e pranojm, ateher mund lirisht gjith islamin ta vem ne dyshim, se, paska pat nevoje edhe pas 1400 viteve te vihet ne pyetje kjo tradit???, MEVDLUDIT psh. i dihet fillestra, dhe MEVLUDI vihet ne peshore, por recitimi i sures JASIN per te vdekurit nuk eshte vere ne peshore asnjeher.....mos valle nuk eshte praktik muslimane te VIZITOHEN varet e familjareve???, e, kur ta VIZITOSH VARIN, allahile, si do te veprosh, do te qendrosh si "hut" ne kembe, cka do te thuash?, do te kendosh suren JASIN per te vdekurin, SUREJA NUK ESHTE LUTJE!!!....por thjesht nje SURE, mbi te cilen meriten e vlereson Allahu....ti nuk don ARGUMENT, ti don qe filan fallani, nga filan libri TE FLAS PER TEJE.....o shqiptare, mos lejoni qe tjeret te fasen per ju.....mos futeni keshtu ne vesvese.....JU NUK JENI TE SIGURT NE ATE QE VEPRONI!!!, a kaq i komplikum qenka ISLAMI???

    flm
    albanish by nature

  20. #40
    Revolucioni ėshtė afėr Maska e Nuh Musa
    Anėtarėsuar
    02-05-2002
    Vendndodhja
    vjenė, austri
    Postime
    4,463
    [QUOTE=hasanii]selamualejkum

    Indriti i nderuar shkruan :



    Mos do te thuash se Muhammedi a.s qe gabimtare gje lal , jo ore se Allahu ne Kuran thote :

    2.30. (Pėrkujto Muhammed) Kur Zoti yt u tha engjėjve: "Unė po krijoj (po pėrcaktoj) nė tokė njė zėvendės"! Ata thanė: "A do tė vėshė nė te atė qė bėnė ērregullime dhe qė derdh gjaqet, e ne tė madhėrojmė Ty me lavdėrimin Tėnd dhe plotėsisht tė adhurojmė"! Ai tha: "Unė di atė qė ju nuk e dini"!
    Sure : El-Bekare

    Valle zevendsi i Allahut eshte gabimqare ? qudi e madhe me juve

    Pra une theme se pas ardhjes se shpalljes si Pejgamber , Muhamedi a.s ka qene i pagabueshem dhe nuk ka fole dhe vepruar diqka ne emer te fese Islame perveq asaj qe eshte i frymezuar .

    Indriti shkruan .



    jo nuk u mblodhe sa ishte gjalle Muhammedi a.s , mirpo u mblodhe pastaj .
    Por ju a e kundershtoni fjalen e Allahut qe e permend emrin e librit ne KKuran .
    E si mund te kuptohet ndryshe si urdhen vetem ajo , sepse me nje ajet ne kosov e nje ne arabi ajo nuk do ishte nje liber i shenjet . E per shenjeterin dhe rujatjen e keti libri eshte e garantuar nga Allahu dhe i derguari i Tij.

    Allahu ne Kuran thote :

    2.121. Atyre, tė cilėve u dhamė librin dhe tė cilėt e lexojnė drejtė ashtu si ėshtė, ata e besojnė atė (Kur'anin). E ata qė e mohojnė atė, tė tillėt janė ata qė dėshtuan (nė dynja e nė ahiret).
    Sure : El-Bekare

    3.3. Ai ta zbret ty (Muhammed) librin me argument qė tė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme. Ai e zbriti mė parė Tevratin dhe Inxhilin
    Sure : Al-i'Imran

    si do ta kuptoshe ju i nderuar fjalen liber ketu ? .A do kishit nxjerre ndojfare urdheri apo keshille nga keto ajete .
    Pastaj thua se edhe mbledhja e Kuranit eshte bidat .Seshte gje tjeter veqse veprimi i asaj qe ka thene Allahu


    Pastaj Indriti ka shkruajtur:



    Nga kushe prexjellet , ka thene Pejgameri a,s apo jo , mesa di une keto dukuri i takojne vetem Pejgamberit a.s e jo te thuhet qa ka thane omeri radiallahu anhu eshte hadithe .
    Pastaj nese ka thene Omeri radialahu anhu e nuk ka thene Pejgamberia.s a do te thote se ajo eshte e vertet 100% , jo jo nuk eshte ashtu , edhe pse e dua omerin radiallahu anhu , mirpo me shume e dua te Derguarin e Allahut .

    Por kur te lejojmi diqka ne fene Islame ateher te sjellmi argumeten nga Kurani dhe thenjet e Pejgamberit a.s , e jo te thomi ka than filani e ka thane filani .

    sepse Allahu ne Kuran thote qarte :

    5.3 ...Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju islamin fe...

    Thua se dhunit e Allahut ndaj neve nuk u plotesuan dhe ne po shtojmi prap gjera pastaj .

    Dhe perderisa nuk ke argumente per ate ateher ajo mbetet risi ne fe . Per te cilat na tregon Pejgamberia.s ne hadithe diqka rrethe tyre .

    Allahu ne Kuran thot :

    2.111. ... Thuaju: "Sillni argumentin tuaj (ēka thoni) po qe se jeni tė drejtė?
    Sure : El-Bekare

    Indriti shkruan :



    pa dyshim se nuk jame ka eci me mendime te kerkuj prej atyre qe mendon ti po mos harro se syqorre nuk jame une , dhe nuk me pelqen te veproj ashtu .
    Vallahu te Ala edhe une e du nje veper qe me ofron me shume te Allahu por duhen argumente .E ka bane nje sahabi , nuk e ka bane Pejgamberi a.s .Nese e ka bane me bjere argumente .Ateher nese i shofim se qfare gjera kane bere sahabet dhe nuk i ka vepru Pejgamberi a.s tia marrim a . Jo vellau im se edhe ata kane qene gabimqare , dikush i madhe e dikush me i vogel . Nuk po i fyej sahabet radiallahu anhum , por i pagabueshem eshte vetem Allahu xh. h dhe i Derguari i Tij . Dhe ne e marrim fene nga burimet e pagabueshme apo jo .

    Pastaj une nuk jame nje njeri qe prej bileta as per tren as per autobus e le per diqka tjeter , por kur me bjen dikush ketu du me ma pru me argumente te qarta dhe te pastra nga burimi apo mos te bjere hiqe se ndryshe do jete pergenjeshtrim i akides se Pejjgamberit a.s , dhe Muhammdi a.s na tregon qarte rrethe akides se Tij dhe atyre qe nuk shkojne sipas akides se Tij dhe mundohen ti pergenjeshtrojne argumentet e tij .

    Sa i perket asaj qe thuani ju se jeni dijetare ateher edhe une qenkna i tille e nuk e paskan diten suphanallah . Por se di sa i dini ju kushtet per me kane nje njeri dijetare , veq me Kuran nuk je i tille apo veq me hadithe .
    Por nese je Vallah te Ala me bahet qefi dhe ate me shume qe po flase me nje njeri te tille dhe po te kisha afer do ja baja si xhibrili a.s , Pejgamberit a.s kur erdhi dhe e pyeti per fene Islame . Allahu te rujt prej mendimeve te pabaza vella i dashur .

    Indriti shkruan



    Ore Indrit nu ka dyshim se hadithin qe e permendni ju shpesh neper forume , prej te mirave qe fiton i vdekuri nga i gjalli , eshte edhe femija i mire dhe veprat e tije , pastaj pasuria rrjedhese e keshtu me radhe .
    Ne kete nuk ka dijetare prej selefit qe nuk eshte dakorte , dhe kete edhe po te mundohem une dhe tia ndaloje prindit time qe ka vdekur nuk do mundem , se keshtu ka thene i Derguari i Allahut , e ne keto te mira hyne edhe lecimi i Kuranit , namazi , zeqati etj etj. Por ama jo te behet njete per te dhe te behet hatme per te se per kete nuk ke argumente .

    vella Nuh Musa ke argumente per ate qe e ka thene Pejgamberi a.s per me lexu suren Jasin apo jo ?


    Vella Nuh Musa shkruan
    selam alejkum!!!

    A nuk ja lut pejgamberi as. Allahut per SHI???, nuk ja lut qe te afermit e Tij ta pranojn Islamin?, nuk ja lut Ai asnjeher ALLAHUT???


    Nuk ka QARTE ose te PAQARTE.....e vetmja gje e qarte eshte KUR'ANI.....mos valle Pejgamberi as. ka URDHERUAR qe bemat e tija te shenohen ne HADITHE???, JO, por, a EKZISTOJN HADITHE?, PO!!!, shkruhet ne Kur'an se te vdekurit duhet ti lexohet nga Kur'ani?, JO, shkruhet ne Kur'an se njerezit duhet te kerkojn FALJE dhe ti LUTEN ALLAHUT????, tregoma nijetin e nje recitimi te Kur'anit per nje te vdekur????

    QUOTE]



    sa i perket lutjeve kerkush nuk ta ndalon perkundrazi eshte mire se dijetaret edhe per lutje kane thene se eshte ibadet dhe per nje gje te tille do shperblehesh InshAllah .Siq e ke ceke vargun siper per qeshtjen e shiut , e bereqeteve tjera dhe keto i ke ne Mburoje , nje liber shume i mire per dua te tilla .

    Sa i perket pjeses se dyte te shkrimit tende une te theme , se gjerat jane te qarta si harami si hallalli , por ka ne mes tyre qe disa jane te paqarta se a jane hallall apo haram
    Dhe prej takvase se muslimanit eshte qe te largohet nga ato e mos ti veproje .

    vella pse nuk e shiqon Kuranin se pari ku Allahu se pari e urdheron Pejgamberin a.s te veproj sipas urdhrave te Tij e pastaj ehde neve qe te pasojmi ate dhe keso citate keni ne Kuran bolle elhamdulilah .

    Allahu ne Kuran thote :

    11.112. Ti (Muhammed) pėrqėndrohu vendosmėrisht ashtu si je i urdhėruar, e bashkė me ty edhe ata qė u penduan (prej idhujtarisė), e mos tejkaloni (kufijtė e caktuar), se mė tė vėrtetė Ai ėshtė shikues i asaj qė veproni.
    Sure : Hudė

    3.32. Thuaj: Binduni All-llahut dhe tė dėrguarit, e ata refuzojnė, atėherė All-llahu nuk i do pabesimtarėt!?
    Sure : Al-i'Imran

    Pra edhe nje gje se ate qe e lejon Allahu dhe i Derguari i Tije ato jane te lejuara per umetin e Tij ddhe ate qe e ndalon ato jane te ndaluara per umetin e tij .

    3.132. E bindjuni All-llahut dhe tė dėrguarit, ashtu qėtė mėshiroheni
    Sure : Al-i'Imran

    4.14 . Kush e kundėrshton All-llahu dhe tė dėrguarin e Tij, dhe i shkel dispozitat e Tij, atė e shtie nė zjarr tė pėrjetėshėm. E pėr tė ėshtė njė dėnim i rėndė.
    Sure : En-Nisaė

    5.92 . Bindjuni All-llahut dhe bindjuni tė dėrguarit e kini kujdes (mos kundėrshtoni). E nėse refuzoni, atėherė pra, dine se obligim i tė dėrguarit Tonė ėshtė vetėm komunikimi i qartė .
    Sure : El-Maide

    Ma bane hallall qe tu pergjigja ndoshta pa vende edhe pse ju e kishti dhene vete zgjidhjen , por une nuk jame dakorte me ate qe e keni thene ju .Por tema e mevludit eshte fole ketu shume here .

    selamualejkum musliman nga vellau juaj ne Islam
    Selamu alejk!

    HALLALI dhe HARAMI jane dogmativ vetem nese jane me AJET KURANOR te argumentuar!!!, cdo gje tjeter le hapesire per interpretime...............kujto, nese vet ne shytllen kryesore NAMAZIN ka interpretime te ndryshme, dhe bile edhe PAJTUESHMERI, cka ka mbet ateher tek kjo teme qe diksutojm???, MA TREGO DEMIN ne recitimin e sures JASIN per te vdekurit.....“


    flm
    albanish by nature

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
    Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  2. Cili eshte qendrimi i muslimaneve ndaj apostasise (blasfemis)!
    Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 84
    Postimi i Fundit: 09-02-2009, 08:38
  3. Me kerkese te Farukut
    Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 16-03-2007, 07:56
  4. Kur dhe kush e ka shkruajtur Kuranin?
    Nga Albo nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 05-02-2004, 16:47
  5. Vargjet e hequra nga Kurani
    Nga Seminarist nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 67
    Postimi i Fundit: 04-02-2004, 11:40

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •