Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464

  "Shqipria etnike sht projekt antievropian dhe civilizues"

  Para se te shkruaj kete leter,deshiroj qe moderatoret t'mos me keqkuptojne,t'mos shkruaj kote ,kinse kjo tem nuk ka vend ketu,t'mos mirren me fantazija te demokracis se sheku.21 qe shtrydh gjakun e te pa fuqishemit.....ne realizim te deshires se epshit te tefuqishmit....Kjo eshte nje tem qe ka te beje rreth eshtejes shqipetare,nuk eshte nje tem jash Temes se Forumit(eshtja Kombetare)

  SIPAS NDRRIMIT T TEZAVE T NEBOJSHA OVIQIT "SHQIPRIA ETNIKE SHT PROJEKT ANTIEVROPIAN DHE ANTICIVILIZUES", NDRSA GJENOCIDI KOLONIAL SERB ANTISHQIPTAR, "SHT VEPR HUMANE DHE QYTETRUESE BOTRORE" ! O TEMPORA O MORES(!)


  sht e njohur se, n etapat e caktuara t historis s marrdhnieve politike ndrkombtare, kan jetuar dhe sunduar me shekuj perandori t ndryshme t prbotshme (romake, bizantine, osmane etj.), por edhe e kan prjetuar fundin e tyre, si rrjedhoj e zhvillimit t ngjarjeve dhe t proceseve reja t shoqris, prkatsisht si rezultat i zhvillimit t ligjeve t dialektiks s natyrs s bashksis njerzore, n prgjithsi. S'ka dyshim se, i tr ky proces evolutiv shumshekullor ka ndikuar pozitivisht n ndryshimin e gjendjes dhe t marrdhnieve t prgjithshme t rendeve t caktuara t shoqris njerzore.Mirpo, kjo dielaktik e zhvillimit t gjithmabrshm t ngritjes s empancipimit dhe qytetrimit njerzor, nuk ka mundur t ndikoj pozitivisht as t zhvesh, as t zbut, as t transformoj e as t zhduk prfundimisht, ( sikurse q ka ndodhur me fillimin dhe me rnien e perandoritve t theksuara dhe, me sistemet e mvonshme t mbretrive, t monarkive, t kapitalizmit dhe t socializmit real komunist, i cili perndoi n vitin 1989, s bashku superfuqin lindore t kampit socialist-Bashkimin Sovjetik) barbarizmin mitologjik dhe ideologjin imperialiste serbomadhe-"kancerin" shekullor t shfarosjes gjenocide t etnikumit shqiptar n Ballkan. Ky "prjashtim" i panatyrshm i "fenomenit serbomadh" nga evolucioni zhvillimor i dialektiks natyrs, kur sht fjala pr "mbijetesn"-mosthyerjen e koncepteve primitive dhe t atyre klasike e moderne t hegjemonizmit serbomadh, bri q (ndr shekuj, dhe pse, mos t thuhet, edhe sot, n dekadn e par t shekullit XXI) populli shqiptar, si njj nga popujt m t vjetr n Evrop, t mos flej kurr rehat (por gjithmon "me vesh n krah"dhe me trasta n shpin, n ikje si "lepujt" e trembur para "zagarve" t artun dhe vringllimave t "hutave qorre" t hordhive barbarbare serbomalazeze, por kurr i plagosur dhe kurr i vrar pr vdekje) n vatrat e tyre t ngrohta strgjyshore t Shqipris Etnike. Zanafilla e ksaj padrejtsie shumshekullore, jo vetm ndaj shqiptarve, por edhe ndaj popujve t tjer joserb t Ballkanit, rrnjt dhe trungun e ka n logjikn egrsis barbare militariste serbosllave dhe n ndrgjegjn e kalbur, t njanshme dhe t heshtur t demokracis tradicionale t fuqive t mdha evropiane.

  Shovenistt e pangopur serb me "vjedhjen" e territoreve t shteteve fqinje, posrisht t atyre shqiptare, pikrisht pse gjat historis s tyre t deritashme, nuk kan paguar asnj mim pr politikn e tyre kolonizuese gjenocidale, edhe sot, pas "ekstradimit" t kriminelit Slobodan Milosheviq n Gjykatn Ndrkombtare pr Krime t Lufts n hapsirat e ish-Jugosllavis n Hag, nuk u krkojn falje botrisht kroatve, boshnjakve dhe shqiptarve pr kryerjen e krimeve dhe t gjenocidit kolektiv serb ndaj tyre, si dhe nuk " lshojn pe", kur sht fjala pr trheqjen e e forcave ushtarake dhe policore e paramilitare nga territoret e kolonizuara t Shqipris Etnike. Prkundrazi (duke u ndier akoma t pamposhtur ushtarakisht, sepse disponojn sasi t mdha t depozituara t arsenalit t ndryshm luftarak, sidomos t armve biologjike-kimike, rezervat e t cilave i ruajn me mijra tonelata n Krushevac, n Lluane, n Vina dhe n lokalitete t tjera t Serbis), kta srish iu krcnohen shqiptarve prmes mjeteve t ndryshme propagandistike ,se do t prdorin forcn n do rast, q ka t bj me krkesn paqsore t shqiptarve, q t'u njihet e drejta e vetvendosjes dhe pavarsia politike nga Serbia kolonizatore.

  N kt vshtrim, n vijimsi, sht m i zhurmshm dhe m agresiv, Nebojsha oviqi, nnkryetar i Qeveris s Serbis( i cili,sidomos pr prfaqsusit paqsor ndrkombtar n Kosov, vlen si nj nga qeveritart serb m t "moderuar" dhe me "pikpamje liberale perndimore". Mirpo, n praktik, kur sht fjala pr prfilljen e interesave t shqiptarve si n Kosov, ashtu edhe n Anamorav(Preshev, Bujanoc dhe Medevegj) sht dshmuar si tejet politikan arrogant dhe perfid, prkatsisht partizan i denj i mbrojtjes s gjenezs s kultit t shtetit nacional t Shn Savs. T gjitha veprimet e propagands s tij politike, jan t mpleksura me urrejtje dhe me racizm, simbioz kjo, e nacionalizmit dhe e ortodoksizmit kishtar serb, e orientuar drejtprdrejt dhe trthorazi kundr interesave t shqiptarve n trojet e Shqipris Etnike.

  Me nj fjal, edhe Nebojsha oviqi (edhe pse "demokrat" dhe pacifist "i moderuar" n tryezat "gjelbra" negociuese t integralistve dhe globokratve ndrkombtar) n thelb, sht barts dhe prkrahs besnik i politiks gjenocidale t ish-regjimit t personifikuiar me Slobodan Milosheviqin dhe i ideologjis politike t Kishs ortodokse serbe (e cila q nga themelimi i saj n truallin e Shqipris Etnike, sht iniciatorja, nxitsja dhe aktori kryesor pjesmarrs direkt n coptimin e trojeve etnike shqiptare dhe n kryerjen e krimeve gjenocidale mbi popullatn shqiptare autoktone, duke filluar q nga Prebreza n rethinn e Toplics e deri n Gjevgjeli.do t keqe dhe fatkeqsi, q kan prjetuar shqiptart mbi kurrizin e tyre n vatrat e tyre etnike, sht "merit" dhe "dhurat e bekuar" e Kishs ortodkse serbe): " Aty ku sht ngulitur kisha ortodkse serbe, aty sht edhe vendi serb" ose "Aty ku sht ngulur nj (sorr) serb, ajo sht tok serbe", ose "t gjith serbt n nj shtet". Kta jan shembujt m konkret t teorive raciste t krijimit dhe t veprimeve gjenocidale t Serbis s madhe kundr shqiptarve n Ballkan. N kt frym t racizmit serbomadh, Nebojsha oviqi, (n nj Konferenc ndrkombtare, q ka pasur tem shqyrtimi: dijalogun dhe integrimet rajonale, br n Franc, m 24 qershor 2002) e ka denoncuar trthorazi ekzistencn e Shqipris Etnike, duke e etiketuar at pa kurrfar argumenti si "Shqipri t Madhe"(!) Ndrkaq, shtjen e pazgjidhur shqiptare n Ballkan, e ka kushtzuar (duke ndrruar tezn edhe n kt rast) me zgjidhjen paraprake t "shtjes serbe"(?!)

  Edhe "novus" tezat e " politiks s moderuar dhe t demokratizuar" t shovenistit etnik serb, Nebojsha oviqit (dikur "ushtar" i disiplinuar i SPS-it t kriminelit Slobodan Milosheviq, e pas prmbysjes s carit t tij nga pushteti policor gjakatar serb, Nnkryetar i Qeveris s Republiks s Serbis dhe Kryetar i Qendrs bashkrenduese pr kthimin e "refugjatve"-kolonistve kriminel serbomalazez n Kosov), jan t "fabrikuara" dhe t "patentuara" sipas "licencs" virusoide "Naertanije" t Ilia Garashaninit(1844), e cila sht themeli dhe kulmi i logjiks s nacionalshovinizmit dhe i hegjemonizmit destruktiv dhe paranoid serbomadh n Ballkan. Pikrisht, duke marr pr baz "vlerat" e ktilla, t tejkalushme, tanim edhe pr komunitetin primitiv, Qoviqi, jo vetm se kto i riaktualizon, por edhe i mbron, duke i "shpaluar" n t njjtin "stil" sikurse Slobodan Milosheviqi npr mitingjet e tij, t dikurshme (dekada e fundme e shekullit XX) nacionalshoviniste npr qendrat e ndryshme t Serbis dhe,s fundi, n Gazimestan t Kosovs, m 28 qershor 1989, me rastin e rikujtimit t 400-vjetorit t Betejs s Kosovs, t disfats gjithserbe. Nj propagand t ktill nacionaliste antishqiptare, Nebojsha oviq, jo vetm se e zhvillon npr Serbi dhe ndr "refugjatt" kolonist kriminel serbomalazez, por edhe npr qendrat e ndryshme ndrkombtare t Evrops, t Ameriks dhe t Rusis. Rasti m i ri i "marshruts diplomatike" t tij, ishte edhe vizita e tij, br Parisit, m 24 qershor 2002. N kt "stacion destinues" t ktij metropoli evropian, i njohur pr nga stadi i lasht tradicional i kulturs, i demokracis dhe i qytetrimit, oviqi n rolin e prfaqsuesit t Qeveris s Beogradit, mori pjes n nj tryez t rrumbullakt, me tem: "Jugu i Ballkanit n kontekstin e dialogut t ri t integrimeve n Evrop". Edhe n kt "takim rasti", Nebojsha oviqi, nuk harroi, q t'i apostrofoj shqiptart n kontekstin negativ politik, duke i akuzuar pr "ekstremizm" dhe pr "pretendime" t krijimit t nj "Shqiprie t Madhe"(!)
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464

  Drafti i "Shqipris s Madhe" sipas interpetimit t tezave raciste tradicionale t p

  Drafti i "Shqipris s Madhe" sipas interpetimit t tezave raciste tradicionale t paranojs kolektive serbe

  Tiradat patetike t nacionalromantizmit primitiv serbomadh, edhe sot(pas rnies s regjimit fashistoid policor t Slobodan Milosheviqit), n prologun e shekullit XXI, jan t pranishme n mnyr t theksuar, edhe te gjeneratat m t reja t popullit serb n Ballkan. Sikurse edhe gjeneratat e mparshme t tyre " strgjyshore ", edhe kto ushqehen dhe jetojn me t njjtin " mny " t mitologjis dhe t barbarizmave t tyre, t cilat ndr shekuj i kan kultivuar n traditn e tyre nacionaliste, historike, politike dhe gjeografike, n kurriz t shqiptarve dhe t tokave t tyre etnike. Pr t gjitha " fatkeqsit " e tyre gjat frkimeve historike me popujt e tjer fqinj, e posarisht me shqiptart, " shkaqet " dhe " pasojat " i kan krkuar dhe, prap, edhe sot, i krkojn n " Shqiprin e Madhe ", q n t vrtet sht " produkt " dhe sajes origjinale e tezave raciste tradicionale t paranojs kolektive serbe, e jo as e historiografis, as e politiks s deritashme shqiptare. Ky koncept i trilluar dhe i kmbyer me konceptin e Serbis s Madhe , q nga formimi i vetdijes kombtare dhe shtetrore, nuk figuron n psikologjin politike, filozofike, as kombtare t popullit shqiptar.

  Ia vlen t theksojm se, si n kuptimin e ngusht, ashtu edhe n at t gjer, nocioni " Shqipri e Madhe ", nuk sht kurrfar " foshnje " shqiptare, por si politikisht, ashtu edhe historikisht (sipas tezave spekuluese mitologjike, t sofistikuara dhe nacionalshovinizmit t paprekur serb), sht " mburoja " m e sigurt shekullore e konceptit Serbia e Madhe . Kt "mal du siecle " "Velika Srbija " t paranojs kolektive serbe antishqiptare, n mnyrn m t argumentuar shkencore dhe politike, e provojn projketet dhe plaprogramet hegjemoniste serbomdha, duke filluar q nga Ilia Garashanini me " Naertanien " famkeqe t vitit 1844, (Vuk Karaxhiqi,Jovan Cvijiqi, Vasa Qubriloviqi, Ivo Andriqi, Dobrica Qosiqi etj.) e deri te " Memorandumi " i vitit 1986, sajes e Akademis s Shkencave dhe t Arteve t Serbis. Ndrkaq, n asnj periudh t histofriografis kombtare shqiptare, as t politiks shtetrore shqiptare, nuk figuron asnj projekt identik ose i barasvlershm me " temn " ekspansioniste sikurse Serbia e Madhe .

  Pr ta fuqizuar edhe m n frymn e argumentuar shkencore, " mbijetesn " ekzistenciale shekullore t Serbis s madhe, po i citojm disa nga titujt themeltar t programeve nacionalshoviniste dhe imperialiste t kryeautorve dhe t kryeideologve intelektual politik e shkencor serbomdhenj. Sipas paradigmave thelbsore t " mesazhit " historiko-politik ekspansionist t " Naertanis " s Ilia Garashaninit, del se, Serbia, duhej t luante rolin e " Pijemontit t sllavve t Ballkanit ", natyrisht n disfavor t territorit etnik shqiptar n Ballkan. Mpastaj, sipas paragjykimeve politikopatologjike antishqiptare t etnogjeografit, Jovan Cvijiq, vendimet e Kongresit t Berlinit (1878), Serbin " e kishin margjinalizuar " n kuptimin territorial dhe gjeopolitik, saq etnlogu etnik " Jova ", ironin e tij politike dhe " dhimbjen " e tij patriotike nihiliste ndaj " padrejtsis ", t br n " kurriz " t serbve dhe Serbis, e shpreh n kt sintagm revoltuese dhe t papajtueshme me vendimet e Kongresit t theksuar ndrkombtar :
  " Serbia sht vend i pushtuar ", e " serbt popull i burgosur "(citat i cituar nga trajtesa shkencore e akademikut shqiptar Zef Mirdita, e paraqitur n Tubimin shkencor ndrkombtar me tem : "Evropa Juglindore 1918-1995 ", Zagreb, botim elektronik,f.1). Ndrkaq, historia politike ndrkombtare flet ndryshe, fatkeqsisht vendimet e Kongresit t Berlinit (1878), jan embrioni i s keqs dhe i shantazhimit t interesave politike, kombtare e territoriale t Shqipris Etnike,sepse m se gjysma e territoreve dhe e popullsis s saj, si pasoj e vendimeve t njanshme t theksuara, de facto dhe de jure i " dhurohen " Malit t Zi dhe Serbis s " cunguar " dhe " popullit t ndaluar " serb. Mirpo, Jovan Cvijiqi kt " dhuart " t OttoV. Bizmarkut dhe t mbshtetsve t tij sllav dhe prosllav n " konton aktive " t zgjerimit t territorit serb t Pashallukt t Beogradit, e ka cilsuar si " hiqgj ", edhe pse kjo Serbis i cedoi : " Kurshumlin, Leskovcin, Vranjn, Bllacn, Pirotin, Prokuplen dhe Nishin "(Po aty, f.2). Menjher, pas ankesimit dhe t pacifikimit t ktyre territoreve etnike shqiptare, Serbia zuri t aplikoj strategjin dhe taktikn e terrorit gjenocid shtetr serbomadh kundr popullats shqiptare, duke e detyruar at, q t braktis vatrat e tyre strgjyshore dhe tr pasurin e patundshme, e t vendoset npr territoret e tjera t Shqipris etnike, duke filluar prej Kosovs deri n Dibr, Lum e Malsi t Mbishkodrs. Sipas konstatimit aksiomatik t Z.Mirdits, pikrisht " kjo sht etapa e par e spastrimit sistemtik etnik t shqiptarve mysliman nga ana e Serbis n vitin 1878. Si rrjedhim i vendimeve t Kongresit t Berlinit 1878, Serbia fitoi pavarsin dhe zgjerimin territorial n Jug. "(Po aty, f.2). Me kt rast, Serbia parkitkisht bri aneksimin dhe kolonizimin e disa pjesve t territorit t Shqipris Etnike, e jo si i " justifikon " n mnyr tendencioze dhe t njanshme kuazipolitika dhe kuazishkenca historiografike serbomadhe,se kto kan qen " vazhdimsi territoriale t hinterlandit " serb " Juzhna Srbija ".Kjo sht gnjeshtr e kulluar e politiks kishtare dhe e historiografis falsifikatore serbe, e " lansuar " nga historiant, si Vladan Stranajkoviq, Dimitrije Bogdanoviq, Vasa Qubrilloviq, MIlorad Ekmeiq, etj., diplomatt Jovan Rakiq,Slobodan Jovanoviq, Vladan Gjorgjeviq,Ivan Andriqetj.

  N vistrn e argumenteve t tjera shkencore, q e mbshtesin ideologjin, zhvillimin " evolutiv " dhe kurorzimin e veprs " kolosale " me prmbajtje antishqiptare, antikroate dhe antimuslimane boshnjake, " Naertania " t Ilia Garashaninit, jan edhe " anekset " suplementare t saj hegjemoniste t akademikut serb Vasa Qubrilloviqit dhe t nobelistit serb Ivo Andriqit t viteve 1937 dhe 1939. T dy Projeketet e ktyre " baballarve " t elits intelektuale shkencore serbe, emrues t prbashkt kan shfarosjen, asimilin dhe dbimin e shqiptarve nga vatrat e tyre t Shqipris Etnike, si dhe grabitjen me agresion dhe me terror gjenocid t territoreve t saj. Pr realizimin e ksaj politike strategjike t kolonializmit serb ndaj qenies shqiptare, Qeveria serbe (edhe si principat, edhe si mbretri edhe si jombretri, edhe si socialiste komuniste,e s fundi edhe si fashiste etnike, e personifikuar nga milosheviqt, koshtuniqt, gjingjiqt, sheshelt dhe oviqt), ka shpenzuar mjete t mdha financiare pr t ndryshuar n thelb strukturn etnike t popullsis shqiptare, si dhe pr t jetrsuar territorin indigjen t Shqipris Etnike. Mirpo, me gjith konvertimin (sipas Zef Mirdits, " n vitin 1913, vetm n rrethinn e Gjakovs , Serbia dhe Mali i Zi me dhun dhe me terror shtetror, i kan konvertuar rreth 12000 shqiptar katolik n ortodoks serb e malazez ") dhe " herrjen " e nj numri t konsiderueshm popullsis shqiptare, dhe me rrudhjen e territorit t saj, nuk ia ka arritur qllimit, q t'i zhduk prgjithmon nga vatrat e tyre arbrore.
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Irfan
  Antarsuar
  08-07-2002
  Vendndodhja
  Aty ku Allahu me krijoji
  Postime
  464

  Koherenca e sindromit imperialist sllav e Serbis s Madhe n Ballkan

  Koherenca e sindromit imperialist sllav e Serbis s Madhe n Ballkan


  sht m se e domosdoshme, q " piemontin e vogl " t amalgams sllobiste-shesheliste, Nebojsha Qoviqin, ta prkujtojm se,ne shqiptart gjat gjith historis s derisotme kombtare e shtetrore, nuk kemi hartuar,nuk kemi planifikuar dhe nuk kemi aplikuar n praktik, as nuk kemi njohur,as nuk njohim kurrfar tezash, konceptesh a programesh nacionalshoviniste hegjemoniste nn "ambrelln" "Shqipria e Madhe". N asnj dokument shqiptar qoft me karakter letrar, politik, diplomatik a ushtarak nuk figuron nocioni "Shqipri e Madhe".Kt konstatim timin e ka vrtetuar vitin e kaluar(2001) edhe Grupi Ndrkombtar pr zgjidhjen e krizave me seli n Belgjik dhe Komisioni i Pavarur Ndrkombtar pr Kosovn, ku n asnj raport a analiz dokumentare t ekspertve t tyre lidhur me krizn shqiptare-serbe n Ballkan, nuk sht vlersuar, se ekziston ndonj "projekt a program" nacionalist, i njohur me emrin "Shqipria e Madhe". Gjithashtu, edhe rezolutat pr Kosovn, t miratuara n kuadrin e Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara, t NATO-s, t Bashkimit Evropian dhe t Organizats pr Siguri dhe Bashkounim Evropian n asnj rresht dhe n asnj paragraf t tyre nuk figuron nocioni "Shqipria e Madhe". Ndrkaq, kur sht fjala pr nacionalizmin, spastrimet etnike, gjenocidin, agresionin serb, t gjitha kto "produkte" t Serbis s Madhe, t drejtuar dhjet vjet nga Slobodan Milosheviqi (kryetar i Serbis dhe i s ashtuquajturs RFJ, 1989-2000), i gjejm pothuajse n t gjitha dokumnetet zyrtare t organizatave t theksuara ndrkombtare. Si rrjedhim, Serbia edhe sht denoncuar me sanksione ekonomike, t miratura nga Kshilli i Sigurimit t Kombeve t Bashkuara, si dhe sht bombarduar nga aviacioni luftarak i Aleancs Veriatlantike (NATO), pr shkak t kryerjes s gjenocidit ndaj shqiptarve n Kosov nga Serbia militariste, gjat viteve 1998-1999. Mirpo, prkundr ktij fakti, Serbia edhe pas bombardimeve t NATO-s, nuk kuptimin ushtarak, edhe m tej ka ngelur "superfuqi" e rrezikshme pr popujt e Ballkanit.

  Gjithashtu, sht me rndsi t vm n dukje faktin se, tri agresionet pushtuese gjenocidi t Serbis kundr Kroacis, Bosnjs dhe Kosovs, t drejtuara direkt nga kryeari serb, Slobodan Milosheviq, jan zhvilluar dhe kan pasur pr pasoj idet hegjemoniste serbomdha t Projektit t Serbis s Madhe, e jo konceptin ideologjik t "Shqipris s Madhe", t sajuar nga propaganda e politiks subversive luftarake serbe, me qllim q shqiptart, edhe m tej, t'i mbajn nn izmen e hekurt koloniale sllave, me ndihmn e altave t tyre t dikurshm t Lufts s Par Botrore(1914), si dhe n prpjekjen e gjetjes s aleatve t rinj t bashksis ndrkombtare.

  Sa m sipr, edhe propaganda e lufts speciale t foht dhe t "nxeht" e Serbis s "demokratizuar" brenda dyvjetshit t fundm (2000-2002), t drejtuar nga Vojislav Koshtunica ( kryetar i "RFJ"-s), ka psuar metamorfoz vetm n veprime t nuancuara politike, sepse kur sht fjala pr Kosovn dhe shqiptart, n esenc plotsisht ka ngelur e pandryshuar nn "vellon" e shtreszuar t nacionalizmit t Serbis s Madhe, t "pijemontit" t saj t dshtuar Slobodan Milosheviq. Pr t avancuar, prkatsisht pr ta mbajtur gjall n jetn e prditshme frymn e ideologjis serbomadhe, (natyrisht nn maskn e demokracis s rreme)Nebojsha oviqi si "pacifist i dshmuar" dhe "mik i ngusht" i UNMIK-ut, ia arriti q sipas "recets" s propagands antishqiptare "demokratike" t pushtetit shtetror t Beogradit, t drejtuar nga Vojislav Koshtunica dhe Zoran Gjingjiqi (ky i fundit, "jaran i ngusht" i ish-kryeministrit Ilir Meta, i cili nj takim pune me kryeministrat dhe ministrant e jashtm t vendeve ballkanike n Athin, ia "shtrngoi" dorn e miqsis premierit t Qeveris s Republiks s Serbis, Zoran Gjingjiqit, duke e siguruar se n Ballkan "nuk ekziston shtje e pazgjidhur shqiptare". Natyrisht, kt deklarat t "peshuar" politike t kryeministrit shqiptar, Zoran Gjingjiqi, me t'u arritur n Beograd, para masmediave dhe ministrave t Qeveris s tij, e moi lart, duke pohuar se deri n momentin e takimit me Iliri Metn, ai nuk kishte pasur njohuri t atill pozitive pr "shtjen shqiptare" n Ballkan), q t "zbut" potencn e diplomacis ushtarake e paqsore t KFOR-it+UNMIK-ut, t udhheqsve t tyre n krye me Hans Hekerup, me t cilin arriti Marrveshjen pr revidimin e Zons s siguris toksore-kufitare me Kosovn, hartimin e Kornizs kushtetuese t Kosovs(me 'rast krijoi parakushte t volitshme pr inflitrimin e agjentve t ndryshm dhe pr zhvillimin e propagands zyratre t Beogradit pr t dirigjuar bashkrendimin e aktiviteteve t ndryshme subversive politike me Kshillin Nacional Serb t Graanics, t Patrikans s Pejs, t Manastirit t Deanit dhe t bandave kriminele paramilitare"rojave t urs s Ibrit", t komanduara drejtprdrejt dhe trthorazi nga "kuvendari" i njohur i Kuvendit multietnik t Kosovs, Oliver Ivanoviq kundr interesave jetike t shqiptarve n Kosov, veanrisht n Mitrovic. N ann tjetr, oviq u tregua dinak sikurse "skilja" e Makiavelit n mbrojtjen e interesit nacionalist serb, sepse edhe faktorin e brisht politik shqiptar, t kufizuar dhe t diktuar nga Kshilli i Administrats s Prkohshme t Kosovs, gjat mandatit t Bernard Kushnerit dhe t Hans Hekerupit, e "prvetsoi" n stilin " From Top Diplomacy to Cosmopolitan Policy"(!)

  Si pasoj e nj manipulimi t ktill me " politikn mikste " paqsore t UNMIK-ut dhe t subjketeve t caktuara shqiptare gjat periudhs s theksuar, Nebojsha oviqi pa kurrfar rezistence politike, rihapi "shtigje t reja politike" pr riaktualizimin e t drejtave t kthimit t "refugjatve" kriminel serbomalazez n Kosov, si dhe pr kooptimin e tyre n organet dhe n institucionet politike t Kuvendit dhe t Qeveris multietnike t Kosovs. Duke u mbshtetur n strategjin e nj suksesi t ktill politik afatgjat, Nebojsha oviqi me "valixhen diplomatike", t trashguar nga kryetari i tij i dikurshm, Slobodan Milosheviq, disa her vizitoi edhe Kshillin e Sigurimit t OKB-s dhe Vashingtonin, duke iu "dhuruar" dhe shpjeguar "tete-a-tete" zyrtarve m t lart programet e tij afatgjata pr zgjidhjen e "problemit t refugjatve" serbomalazez, prkatsisht pr rikthimin e tyre pr t kolonizuar dhe terrorizuar prap Kosovn n frymn e ideologve, t kreatorve dhe t zbatuesve t Projektit Serbia e Madhe. Natyrisht, duke "e justifikuar" dhe "argumentuar" me "Shqiprin e Madhe", t ciln kisha ortodkose serbe dhe politika zyrtare serbe n vazhdimsin historike shekullore, e propagandojn n t gjitha ant e bots, duke e prdorur si armn m t fuqishme t politiks s tyre nacionaliste, pr t'i mbrojtur interesat vitale t Serbis s Madhe.N kt mnyr, qarqet kishtare politike serbe, ia arrijn dy qllimeve kryesore: a) mbajtjen gjall me do kusht dhe mobilizimin permanent t ndjenjave nacionaliste serbomdha n mbrojtjen dhe uarjen prpara t konceptit ideor t Serbis s Madhe dhe b) krijimin e dyshimit, t dilemave dhe t konfuzionit n qendrat e vendosjes s politks s lart botrore lidhur me kontestimin e t drejtave historike, politike e kombtare t shqiptarve n Ballkan. Pikrisht n kt kontekst, duke i ndrruar tezat n favor t "Naertanis" s Ilia Garashaninit, prkatsisht t Serbis s Madhe, Nebojsha oviqi n "Tryezn e rrubullakt lidhur me zhvillimin e dialogut rajonal n frymn e interegimeve evropiane"(Paris, m 24 qershor 2002), pa kurrfar turpi, n stilin euforik mazohist-nacionalist etnik-serb t Sheshelit dhe t Drashkoviqit, pohoi:" Se n hapsirat e ish-Jugosllavis jan margjinalizuar ekstremizmi dhe idet pr krijimin e shteteve t mdha etnike, me prjashtim n Kosov e Metohi". N fjalin e fundit t ksaj deklarate t "me ngjyr t zez demokratike", oviqi n mnyr t trthort i kritikon shqiptart pr "ekstremizm" dhe pr "ide" t krijimit t nj "Shqiprie t Madhe".

  Si dikur edhe sot, kto akuza dhe anatema politike t kolonialistve serb, jan t paqndrueshme dhe t papranueshme si historikisht, ashtu edhe politikisht, sepse, si theksuam m sipr, shqiptart asnjher n hitorin e tyre, nuk kan krijuar parti as lvizje politike ekstremiste, as ekspansioniste pr t pushtuar toka dhe popuj t fqinjve t vet n Ballkan. Por, sht e kundrta. E di kt fare mir edhe "paqtuesi" hipokrit , Nebojsha oviq, por nuk guxon t pajtohet me nj t vrtet t hidhur historike mbi shqiptart dhe Shqiprin Etnike, sepse q nga fmijra sht i edukuar dhe i frymzuar (nga pop qirat dhe nga pop siprat pr t'i spastruar shqiptart nga vatrat e tyre ilire) me virusin shekullor t nacionalizmit serbosllav. At ka e ka msuar dhe "prvetsuar" n shkoll,n fakultet, n meshat e ndryshme liturgjike t politiks shoviniste t Kishs ortodkse serbe (pr mohimin dhe denoncimin e t drejtave legjitime t faktorit shqiptar n trevat e tij etnike), sht edhe i "detyruar", ta mbroj (edhe pse n mnyr t improvizuar dhe, pa kurrfar baze t vlefshme historike a morale) praktikisht edhe para "popullit qiellor" dhe para "Zotit" t rrem dhe t manipuluar pr qllime politike grabitare nga klerikt ortodoks serb me n krye peshkopin Artmemije Radosavleviq dhe Vladan Anastasijeviq, n dm t ineterasave jetsore t shqiptarve dhe t Shqipris Etnike.

  Me theks t posam ia vlen t prqndrohemi n dy pjest e tjera t ksaj deklarate. S pari, oviq, nnvizon:"Duke mos ua mohuar t drejtn shqiptarve, q t zgjidhin shtjen e vet nacionale, megjithat kjo nuk mund t zgjidhet n llogari t serbve." Ky konstatim sht iracional dhe kontradiktor,sepse kush di t "lexoj" gramatikn politike "mes rreshtash", kjo do t thot, nuk mund t ket kurrfar zgjidhje t problemit kombtar shqiptar n Ballkan, para se t zgjidhet "problemi i pazgjidhur nacional serb n Ballkan"?! Domethn sipas "vizionit t ri" t oviqit, n kuadrin e bashkpunimit dhe t inegrimeve mbi bazn rajonale,duhet patjetr t ket prioritet "zgjidhja e shtjes nacionale serbe" n rajon. Edhe pse ky "problem serb" as de facto, as de jure nuk ekziston n Ballkan, ngritja e tij n kt ast, ka pr qllim bllokimin dhe izolimin e do iniciative, e do prpjekje qoft politike paqsore, qoft diplomatike a ushtarake pr ta "kompremetuar" dhe "neutralizuar" n arenn e marrdhnieve ndrkombtare qoft edhe prkohsisht krkesn historike, legjitime dhe legale pr ribashkimin e shqiptarve n shtetin e tyre t natyrshm etnik, t quajtur Shqipria Etnike. S dyti, prpjekjet dhe luftn politike paqsore t shqiptarve pr rivitalizimin e identitetit kombtar n nj shtet t vetm etnik natyror shqiptar n Ballkan, i kualifikon (n frymn dhe n kontinuitetin e politiks kolonialiste gjenocidale t Serbis ndaj Shqipris Etnike) si "ekstermizm t rrezikshm anticivilizues dhe antievropian"(!?) "Argumenti" i vetm i trillimit dhe i shpifjes s ksaj akuze antishqiptare i nnkryetarit t Qeveris s Serbis, Nebojsha oviqit, sht "Projekti i Shqipris s Madhe", i cili sipas psikiks s tij t smur nacionalshoviniste, qenka "duke u zhvilluar dhe duke u konsoliduar edhe n pranin e prfaqsuesve ndrkombtar n Kosov", domethn t KFOR-it dhe t UNMIK-ut. Ky "argument" nuk ka kurrfar peshe t reales politike qoft ndaj t drejtave legjitime dhe legale t pals shqiptare, qoft ndaj veprimit dhe rolit paqsor t administrates ndrkombtare t OKB-s n Kosov, t drejtuar nga Mihael Shtajner, por n esenc, ky pasqyron koherencn e sindromit t tezave t vjetra dhe t reja raciste dhe imperialiste t Projektit Serbia e Madhe, por t shprehur n mnyr t "zbutur" solipsistike t "racionalizmit politik dhe demokratik" t "Shqipris s Madhe", nusprodukt dhe prototip ky, origjinal i "kuzhins" politike ndrkombtare t Serbis s Madhe, t cilin edhe oviqi sikurse dikur kryeminsitri i tij i Qeveris serbe, Nikola Pashiqi, e prdorin si armn m t fuqishme ideologjike dhe propagandistike antishqiptare, me qllim q t ruajn vazhdimsin historike t programit t politiks pushtuese kolonialiste t Serbis s madhe. Fatkeqsisht, nj "deviz" e ktill avanturiere e politiks gjenocidale kolonialiste serbe (e "atribuuar" shqiptarve t kolonizuar dhe t shtypur nn sundimin shekullor serbosllav) n kurriz t shqiptarve, t kroatve dhe t myslimanve boshnjak, edhe n fillim t shekullit XXI, sht "atraktive" dhe n "qarkullim" npr sportelet protokollare t "kancelarive" diplomatike evropiane dhe ndrkombtare. Me gjith faktin se, Serbia brenda dekads s fundit t shekullit XX(1989-1999) ka kryer n mnyr kolektive tri agresione luftarake gjenocidale n Kroaci, n Bosnj dhe n Kosov. Me t drejt shtrohet pyetja, si mund t shpjegohet ky fenomen absurd dhe, vrtet antiqytetrues dhe antievropian, jasht kohe, kur dihet se historikisht, Serbia e Madhe, ka qen dhe ende sht fara e zez e shkaktimit t luftrave, t konflikteve t armatosura dhe t krizave t prhershme politike n Ballkan, qysh nga "viti 1807, kur serbt i kan masakruar turqit n Beograd e deri m sot. Karakteristik e prgjithshme e politiks serbe n dy shekujt e fundit, sht urrjetja ndaj popujve dhe religjioneve t tjera dhe, opsesioni permanent i pretendimeve territoriale ndaj popujve dhe vendeve fqinje. sht nj numr i vogl i atyre vendeve n Evrop, q prej vitit 1875 e deri m sot, kan shkaktuar aq shum luftra, duke shfaqur agresivitet aq t madh imperialist, ku si rrjedhim, q nga Kryengritja e par serbe 1804 deri n vitin 1991, n mnyr t shumfisht e kan shtuar territorin e tyre nacional."( Dr.sci.Dragutin Pavlieviq, "Evropa Juglindore dhe Ballkani n kufirin e botve",botim eletronik, Zagreb, 1995, f.1). N favor t ktij konkluzioni t dr. Pavlieviqit, shprehet , po ashtu n mnyr t dokumentuar shkencore edhe prof.dr. Xhenana Efedniq Semiz, duke pohuar se: "sht rast i rrall n bot, q n 150 vjett e fundit, nj popull, sikurse populli serb, ta ket zgjeruar territorin e tij shtetror, duke i przn jasht tij popujt e tjer joserb. sht interesant t theksohet se, nj sukses i ktill i serbve nuk bazohet n fitore t luftrave, por n tryezat negociuese, kundrejt aleatve t tyre t lufts. Serbia e ngusht, q prfshinte vetm Pashallkun e Beogradit, pas luftrave ballkanike 1912 dhe 1913, terriorialisht zu t shtrihet n Kosov,n Sanxhak dhe n t ashtuquajturn Maqedoni jugosllave.Gjat lufts s ballkanike forcat ushtarake serbe(paralelisht, kurr mos t harrojm edhe hordhit ushtarake malazeze-MH) kan kryer krime gjenocidi mbi shqiptart, boshnjakt dhe maqedont. Kan djegur vendbanime t tra, duke vrar popullatn civile n mnyrn m primitive(sikurse n dhjetvjearin e fundit t shekullit XX mbi boshnjakt n Bosnj, mbi kroatt n Kroaci dhe mbi shqiptart n Kosov. Madje,duke i vrar, duke i djegur kufomat, duke i maskakruar dhe duke i dbuar jasht vendit t tyre, n numr edhe m drastik, sesa n luftrat e mparshme barbarike serbomalazeze-MH) , me thika, me sopata dhe me tokmak druri.Krime t ktilla nuk jan kryer as n Evrop gjat dyndjes s popujve. Shprngulja me dhun e popullats joserbe ka vazhduar edhe pas vendosjes s pushtetit serb, q ka pasur pr pasoj ekzodin masiv, i cili ka kushtzuar ndryshimin e strukturs demografike t popullsis dhe zbatimin e kolonizimit serb n pasurit e grabitura t popujve t prndjekur joserb."(prof.Dr.Xhenana E.Semiz, "Reforma agrare dhe kolonizimi serb 1918", botim elektronik, Zagreb,1995,f.1).

  Kto t dhna, t argumentuara mbi bazn historiko-politike nga ana e sheknctarve t theksuar shqiptar, kroat dhe boshnjak, m s miri pasqyrojn para bote t vrtetn historike t krimeve gjenocidale t Serbis s Madhe ndaj popujve dhe ndaj vendeve fqinje t saj (Kroacia, Bosnja, Shqipria Etnike). N rastin konkret, e pyesim "dhelprn" dhe "luanin" e Makiavelit, bashkmendimtarin dhe bashklufttarin e Sheshelit dhe t Sllobs, Nebojsha oviqin, populli shqiptar i Shqipris Etnike, prkatsisht i "Shqipris Madhe", si e quan ti dhe politika fashistoide etnike dhe kuazishkenca e historiografis falsifikatore serbe shekullore , i pasksha kryer t gjitha kto vepra antinjerzore dhe anticivilizuese( ekzod, deportime, spastrim etnik, gjenocid, vrasje,djegie t popullats civile t pafajshme kroate, boshnjake dhe shqiptare gjat fazave t ndryshme t historis s marrdhnieve ndrshtetrore ballkanike) pr t zgjeruar territorin e Serbis n llogari t popujve dhe vendeve t theksuara fqinje joserebe? JO! T gjitha kto akte t shmtuara t bots s qytetruar, nuk jan fryt i nj Shqiprie as "t madhe",as "t vogl", por "pjell" e prherhshme politike-kishtare (sipas "amanetit" t pavdekshm t "Naertanis" s Ilia Garashaninit) e bandave vrastare kriminele barbare t Serbis s Madhe ndr shekuj. Prandaj, z. Nebojsha oviq, sado t shtireni e t maskoheni nn sajesn e juaj politiko-propagandistike "Shqipria e Madhe", kjo nuk sht kurrfar argumenti i mjaftueshm as valid as para historis, as para politiks ndrkombtare, q prmes saj ta denonconi krkesn e drejt dhe t pamohueshme, mbi asnj baz t popullit shqiptar pr t dal nga kthetrat e prgjakshme t sundimit kolonial serb, duke u orvatur q prmes ksaj akuze idologjiko-politike e propagandistike serbomadhe, n vazhdimsi, t'i murkulloni krimet e juaja gjenocidale serbomalazeze si para opinioinit t juaj t brendshm, edhe para atij ndrkombtar. Mirpo, edhe kt "adut" demogagjik t politiks koloniale serbe, s fundi, e "shqelmuat" edhe ju vet(si rrjedhim i lufts s kastave t ndryshme politike serbe pr pushtet dhe, i trysnis s bashkpunimit t detyrueshm me Tribunalin e Hags pr krimet e kryera n hapsirat e ish-Jugaosllavis) n mnyr t "vullnetshme", duke i zbuluar disa varreza masive t shqiptarve n rrethinn e Beogradit. Mirfilli, edhe "importimi" i ktyre viktimave shqiptare nga Kosova n Serbi, si pasoj e gjenocidit t kryer serb mbi to, provon se kto jan mimi i shtrenjt dhe absurd i Projektit t Serbis s Madhe, e jo i kurrfar "Shqiprie t Madhe", t shpifur dhe t trilluar nga politika e Kishs ortodokse serbe. oviqt, duhet ta ken qart se, me recidiva dhe me relikte t ktilla t barbarizmave sllave nuk mund t prfitohet bota e qytetruar, e as t arrihet kurrfar pajtimi nacional mes shqiptarve dhe serbve, sepse shqiptart nuk pranojn asgj t huajn, por edhe nuk do t pranojn m kurr,q t'i ndajn shtpit dhe territorin e tyre etnik me kolonistt kriminel serbomalazez.Nuk mund t ket afrim, as kurrfar pajtimi mbi kt baz ngaq serbt dhe malazezt "gabimisht" kan uzurpuar dhe pushtuar 50% t truallit etnik shqiptar. Edhe sipas konventave ndrkombtare, okupatori serbomalazez nuk ka kurrfar t drejte, q edhe m tej ta gzoj dhe ta ushtroj sovranitetin e vet administrativo-juridik mbi trsin territoriale t Shqipris Etnike, sepe kjo e drejt territoriale dhe shtetrore i prket vetm popullit indigjen shqiptar t saj, e askujt tjetr. I plqeu kjo Nebojsha oviqit apo jo, ne me kurrfar mimi nuk e kemi ndrmend q t heqim dor nga "tapia" jon historike e tokave t kolonizuara t Shqipris Etnike. Kjo ekziston si e till, dhe duhet patjetr t lirohet nga fundrrinat e deritashme t sistemit kolonialist serbosllav. oviqi s bashku me elitn raciste serbe, "kan t drejt", q Shqiprin Etnike, ta cilsojn si "Shqipri e Madhe", arsyeja sht e qart dhe shum e thjesht, sepse me pavarsimin e Shqipris Etnike atypraty i vihet "guri i varrit" Serbis s madhe shekullore n Ballkan. Mirpo, ksisoj, do t vinte n shprehje mbizotrimi i drejtsis mbi politikn pushtuese kolonialiste sllave n Ballkan. Realisht, me rikthimin e territoreve dhe shqiptarve t kolonizuar Shqipris Etnike, do t zgjidhej prfundimisht problemi kombtar i shqiptarve n Ballkan, me 'rast n afat t gjat, do t mnjanohej shprthimi i "fuis s baurtit" made in "Velika Srbija".

  Mirpo, si deklrata e theksuar e Nebojsha oviqit, ashtu dhe kjo e analistit malazez ("me prirje liberale ", kur jan shqiptart n pyetje, prirjet e tij politike dhe nacionaliste nuk dallojn as n nuanca nga pikpamjet dhe qndrimet politike fashiste, raciste dhe etnike t Vojsillav Sheshelit). Kt me vrtetsi e ka ilustruar edhe autori i shquar anglez, Neol Malcolm :"Whatever Israel Does TO The Palestinians, We Serbs Can Do To The Albanians"(citat i cituar n "Kosovo A Short History" nga Noel Malcolm, New York, 1999, f.4, hyrje).

  Konstanta politike e "mesazhit " t ktyre dy deklaratave, t shpehura n distanc t ndryshme t intervalit kohor (e para n vitin 1999, kurse e dyta m 24 qershor 2002), provon "smundjen shekullore" t logjiks opsesive t Serbis s madhe. do gj mund t ndryshoj n bot, por jo edhe politika gjenocidale ekspansioniste serboetnike ndaj shqiptarve, kroatve dhe boshnjakve fqinj n Ballkan.Kt, fatkeqsisht e ka vrtetuar edhe prvoja e hidhur e historis s marrdhnieve politike t Shqipris, t Kroacis dhe t Bosnjs. E vlen t theksojm se, ky fenomen sht i pakapshm edhe pr t gjitha rendet e deritashme t bashksis njerzore. Pr shkak t njohjes n n thelb dhe me koh t ksaj smundje kronike-patologjike dhe, t pashrueshme t imperializmit serbosllav, Karl Marksi me t drejt, e ka nxjerr konkluzionin se "serbve dhe sllavve t tjer t Jugut t Evrops, nuk duhet t'u njihet e drejta e vetvendosjes dhe pavarsia politike, sepse tradicionalisht, dhe n mnyr t prhershme, do t forconin Rusin Cariste".(shih":"National Self-Determination in Postcolonial Africa",1971,f.112).

  Duhet t nnvizojm se, Nebojsha oviqi dhe Qeveria e Kisha e tij ortodokse serbe, mund t thurin dhe t trillojn edhe probleme t tjera inekzistente, sikurse q qenka "problemi i pazgjidhur nacional serb" n Ballkan, (duke iu vardisur titullarve t asociacioneve dhe organizatave t ndryshme integruese rajonale dhe evropiane ndrkombtare, si sht hedhur n ofensiv politika e jashtme dhe diplomacia e Serbis, e cila m 2 shtator 2002, do t normalizoj marrdhniet diplomatike me Republikn e Shqipris. N kt rast, diplomacia e ministrit t Jashtm serb, Goran Svilanoviq, do t fitoj edhe nj aleat t fort dhe t sigurt, q t sensibilizoj zgjidhjen e "problemit nacional serb" n Ballkan), mirpo, n kt vshtrim, do t jet e detyruar t zhgnjehet, sepse, s pari do t ket prioritet zgjidhja e shtjes koloniale shqiptare n Ballkan, ashtu si parashikon edhe strategjia afatgjat e Platforms historiko-politike e kombtare e Frontit pr Bashkimin Kombtar Shqiptar(13 korrik, 2002). Pa zgjidhjen e ngutshme dhe t drejt t ksaj shtjeje, nuk ekziston asnj gjas reale (prkundr invetsimeve politike dhe ekonomike t prpjekjeve t bashksis ndrkombtare n ngritjen e "superstrukturs" dhe t "infrastruktures" s institucioneve demokratike pluraliste t entiteteve multietnike n Ballkan), q t zgjidhet ndonj problem tjetr dhe, mbi t gjitha t mbretroj paqe dhe siguri e qndrueshme n Ballkan.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Irfan : 01-05-2005 m 14:56
  Shqiperi eshte aty ku flitet shqip.....aty ku u nda toka dhe qielli

 4. #4
  djalli,m i dashuri i Zot
  Antarsuar
  23-03-2005
  Vendndodhja
  N Zvicerr
  Mosha
  57
  Postime
  116

  Irfan...

  "Kngn "tani po e dijm t gjith shqiptart,por shum pak jan q u shkon zri pr ta knduar!
  Kjo tem ashtu sikur edhe disa teme tjera(t miat)nuk duhet lejuar ktu sepse po na e prish "demokracin" prndimore(vllaznim-bashkimin me serbt , europn dhe kishn proserbe)

  ademur!

  Mos hap Tema Tabu n Forum!

Tema t Ngjashme

 1. Hyseni: Kadare kundr bashkimit t Shqipris etnike
  Nga Brari n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 69
  Postimi i Fundit: 18-06-2009, 12:44
 2. Parailiret - Iliret - Arberit _M.Korkuti
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-10-2006, 20:53
 3. Prgjigje: 139
  Postimi i Fundit: 14-06-2005, 06:29
 4. Kuvendi q na la trashgim ADN-n e Dushkut
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-05-2005, 01:24
 5. Cili sht synimi i AKSH-s?
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •