Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 30 prej 30

Tema: Bicikleta

 1. #21
  Perjashtuar Maska e diikush
  Anėtarėsuar
  12-07-2003
  Vendndodhja
  konaku i ri
  Postime
  2,071
  Citim Postuar mė parė nga Pride
  ....a mund te krahasohet nje bicikletist elegant me nje barkderr mafioz qe del nga benzi e duke shkundur valixhet e dhjamosura hyn ne klubi a ministri....
  me kishte zene malli per vendlindjen....

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Sa thoni ju kushton afersisht nje biciklet garash nga keto llojet e viteve te fundit qe perdorin ciklistet ..psh nga ato ne Tur de Franc apo xhiro d 'italia..?  ore sa pak amator biciklete paska ketu?

 3. #23
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  23-05-2005
  Postime
  301
  edhe mua me pelqen bicikleta pasi me kushtoi shume te rrexuara edhe nxirje neper kembe apo te gervishtura kur e kam mesuar, me duket kam qene 10 vjece lol, kokedere une doja ta mesoja vetem, me kujtohet desh me ka shtypur makina pasi me pelqente ta mesoja ne rruge, pasi ishte e drejte ahaha, sorry kujtimet e atehereshme.
  Ndersa ketu kam nje biciklete, dal mbasditeve kur kam kohe te lire. I like it

 4. #24
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  23-05-2005
  Postime
  301
  ah po harrova te flisja per estetiken shenjat qe jam vrare atehere me kane kaluar pa merak. Eshte estetike pasi nuk ke nevoje te besh vrap lol, edhe ndihesh bukur ne kuptimin self-esteme, dmth komode ne aparence.
  Do t'jua recomandoja
  ...

 5. #25
  i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
  Anėtarėsuar
  27-03-2005
  Postime
  652
  looooool .....ca teme
  Qe ta dini ju kalamoja, une e ngisja bicikleten nga shpia ne pune per 4 vjet rresht 6 muaj ne vit
  I have very good calves
  E beja jo si detyrim por nga deshira, sa here me kapte shiu ne mes te autostrades.
  Oh, harrova te them me kryesoren, gjatesia e rruges me kapte 40 minuta vajtje e 40 minuta ardhje

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e GinaKoukla
  Anėtarėsuar
  21-02-2006
  Vendndodhja
  Toronto, Canada
  Postime
  21
  hera e fundit qe kam hypur ne biciklet ka qen kur kam qen 14 vjec

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e mitjuk
  Anėtarėsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  901
  pershendetje

  edhe ketu ku jetoj larg ATDHEUT tim kam biciklete

  e preferoj (hahahahhaha)
  Sa bukur eshte kur ne shpirt ke gjithmone ngrohtesi. FaLeMiNdErIt.

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,973

  Pėr: Bicikleta

  Ēfarė ndodh pasi ngasim biēikletė pėr njė orė?

  Ēiklizmi ėshtė njė nga format e preferuara tė rekreacionit, por ngadalė po bėhet mjeti kryesor i transportit.

  Ndėr tė tjera, pėrmirėson shėndetin mendor, ndėrton muskujt, zvogėlon rrezikun e sėmundjes sė zemrės, ka njė efekt pozitiv nė tru, siguron gjumė mė tė mirė, forcon sistemin imunitar dhe shumė mė tepėr.

  Ndėrsa udhėtoni me biēikletė, ju jeni mė pak tė pėrqendruar nė djegien e kalorive, lodhje dhe djersitje, dhe numri i kalorive tė djegura rritet pa u pėrqendruar shumė. Ta themi thjesht, krijon njė ndjenjė tė mirėqenies qė nuk ėshtė e pranishme nė shumicėn e formave tė ushtrimit.

  Njė orė biēikletė nė ditė ėshtė njė mėnyrė e shkėlqyeshme pėr tė inkurajuar humbjen e peshės. Njė person prej 80 kilogramėsh do tė djegė rreth 650 kalori gjatė njė ore ngasje me njė intensitet tė moderuar.

  Kėto nuk janė tė gjitha pėrfitimet e njė udhėtimi njė orė me biēikletė.

  Shkencėtarėt kanė zbuluar se ngasja e njė biēiklete pėrmirėson gjendjen shpirtėrore. Kur njė person ėshtė i qetė dhe ndihet mirė, ka shumė mė pak tė ngjarė tė ndiejė nevojėn pėr tė ngrėnė shumė me ėmbėlsira dhe ushqime jo tė shėndetshme.

  Njė orė vozitje nė ditė do tė ndihmojė gjithashtu nė ndėrtimin e muskujve, dhe rritja e masės muskulore krijon njė formė tė hollė dhe trupore.

  Pėrveē kėsaj, muskujt djegin mė shumė kalori sesa dhjamin, edhe kur jeni ulur. Kjo do tė thotė qė edhe pas atyre orėve tė biēikletės, trupi juaj do tė djegė mė shumė kalori se zakonisht.

  Njė orė nė ditė nė biēikletė do tė jetė e mjaftueshme pėr tė pėrmirėsuar sistemin tuaj imunitar dhe pėr tė luftuar mė mirė infeksionet.


  Bota Sot

  https://www.botasot.info/mediale-vip...rst=1630679636

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,973

  Pėr: Bicikleta

  Kush e shpiku biēikletėn e parė ?

  Biēikletat janė mjete jashtėzakonisht praktike. Duke iu falėnderuar biēikletave mundemi qė vetėm me fuqinė e muskujve tonė tė udhėtojmė larg dhe qetė. Ilustrimin mė tė vjetėr tė njohur pėr udhėtimin mbi dy rrota e gjejmė nė dritaren nė kishėn e “Stoke Poges”, nė qarkun anglez tė Buckinghamshire-it.


  Kjo skenė vjen nga viti 1642 dhe tregon njė burrė mbi njė biēikletė tė thjeshtė. Shėnime tė tjera tė atij mjeti nuk kishte. Prodhimi i parė i biēikletės ka filluar nė vitin 1790,transmeton gazeta Kosova Sot.

  Mė e suksesshmja ndėr biēikletat e para ishte “Célérifere” (mjeti me dy rrota nga viti 1790 i cili lėvizte duke e shtyrė me kėmbė nga toka ), kurse mė vonė ėshtė quajtur “Velocifero” (rreth viti 1800, ajo drejtohej vetėm me kėmbė pa i lėshuar nė tokė). Mjeti i tillė prej druri, i quajtur “kalė prej druri”, ishte bėrė nė vitin 1791 nė Francė, nga konti i Sivraca-s. Udhėtari thjesht hipte mbi atė dhe fillonte “tė ecė”.

  Megjithatė, ajo biēikletė e thjesht duhej ndalur nė ēdo hap pėr shkak se nuk kishte asnjė mekanizėm tė kontrollit. Prandaj, biēikleta e parė ishte pėrdorur kryesisht vetėm pėr argėtim. Biēikleta e parė me boshtin e pasmė lėvizės u shfaq nė vitin 1817. Shpikėsi i saj, baroni Von Drais De Sauerbrun e quajti “Draisienn”.

  Korniza e biēikletės ishte bėrė nga druri me dy rrota tė mėdha dhe zinxhirė nga hekuri. Ky dizajn shpejt u bė i popullarizuar nė shumė vende, duke pėrfshirė edhe Anglinė, ku fitoi emėrtimin, “hobby horse” (kali i drurit pėr fėmijė). Pavarėsisht popullaritetit tė saj, rreth vitit 1830, “Draisienne” doli jashtė modės, duke ndalur prodhimin e saj.

  Progres i madh ėshtė arritur vitin 1838, kur njė farkėtar skocez me emrin, Kirkpatrick Macmillan, shpiku biēikletėn e parė me pedale. Pedalet janė shkelur me kėmbė dhe kanė futur nė lėvizje levėn nė rrotėn e pasme. Nė vitin 1861, Pierre dhe Ernest Michaux, nė Paris prezantuan triēiklen e tyre.

  Ajo kishte pedale qė direkt fuste nė lėvizje rrotėn e pasme. Nė vitet gjashtėdhjeta u prezantuan fellnet me tela dhe rrotat nga goma. Nė kėtė mėnyrė, u rrit shpejtėsia e biēikletės, kurse si pjesė e pajisjes ishin inkorporuar frenat.


  Kosova Sot

  https://www.kosova-sot.info/ok-kids/331186//

 10. #30
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,973

  Pėr: Bicikleta

  Bicikleta e parė nė Shqipėri nga Konsulli Suedez nė Shkodėr

  Nga Skender Temali , shkrimtar - Qershor 2017


  Marubi, 1897 Shkodėr

  Mbase jo tė gjithė ju qė po lexoni kėtė shkrim e dini se nė Europė jeton njė qytet qė lėviz mbi dy rrota: ėshtė Shkodra, njė qytet verior nė Shqipėri. Shumė i lashtė, sa daton XXV shekuj mė parė. Ka qenė kryeqytet i mbretėrisė ilire, por qė kur lindi e u zhvillua, unė do tė thosha, edhe kryeqytet i mrekullive natyrore: ka fusha, kodra e male, ka tre lumenj Drini, Buna e Kiri qė i qėndrojnė si brerore. Kėshtjella me gurė ciklopik e qė sundon tėrė relievin, qė nga bregdeti Adriatik e deri nė Alpe, ka nė “themel” njė legjendė impresionuese tė nėnės qė muroset nė mėnyrė qė tė mos shembet kurrė! Mbase kėto burime natyrore patėn shtuar nė rrjedhė tė shekujve edhe lakmitė e pushtuesve.

  Por ne nė kėtė shkrim nuk do tė merremi me aspektin historik e gjeografik, por dhe tė asnjė fushe tjetėr gjurmėlėnėse; do u paraqesim njė dukuri tė rrallė, mbase dhe nė Ballkan, pasi Shkodra ėshtė njė qytet qė lėviz mbi dy rrota. E kuptueshme tani pėr lexuesin, njė qytet qė lėviz mbi biēikletė, edhe falė faktit se ku ai popullohet ėshtė i sheshtė, 12 km i gjatė dhe rreth 6 km i gjerė, e kėshtu mjaft praktik pėr pedalim, aq sa jo pak kronistė, shkrimtarė e gazetarė e kanė quajtur atė “Qyteti i biēikletave”, njė model i transportit ekologjik, sidomos tani kur mbi qytete nuk enden retė qė sjellin shi, por retė e smogut qė tė asfiksojnė.

  E ka kaluar shekullin qė kur nė Shkodėr u pa tė lėvizte rrugėve tė saj, sa me kalldrėm e sa gjithė pluhur, njė i huaj me njė mjet qė s’e kishte parė asnjė vendali i padalė jashtė shtetit. Kalendari fiksonte vitin 1907. Ai qe konsulli i nderit i Suedisė, ndaj edhe kush e dėgjoi, u dynd andej nga rruga kryesore ku ai lėvizte qė ta shihte me sy atė mjet qė ecte mbi dy rrota pa u tėrhequr nga kafshėt. Me kaq, kurioziteti u shua, po s’u shua lakmia pėr ta pasur njė mjet tė tillė udhėtimi dhe kush qe mė i kamur e mė i dalė jashtė Shqipėrisė, nuk ngurroi tė sillte biēikleta tė markave tė ndryshme, mė sė shumti italiane.

  Por nė kuadrin historik na duhet tė pėrmendim edhe njė foto tė dy burrave me biēikleta, tė nxjerrė nga fototeka “Marubi” e vitit 1897, me veshje kombėtare shqiptare, por qė nuk janė tė evidentuar se kush janė pėr t’i dhėnė mė vėrtetėsi kohore asaj. Fillimisht biēikleta nė qytetin tonė u quajt “Velisipet”, por edhe dyrrotullake.


  Shkodra, ky qytet qė besonte nė tri fe: myslimane, katolike dhe ortodokse, Shkodra – kjo pioniere e thuajse tė gjitha fushave tė artit e tė kulturės nė Shqipėri, pati edhe anėn tjetėr tė medaljes: gruaja qe e mėnjanuar nga jeta e shoqėrisė, fanatizmi bėnte punėn e tij, ndaj dhe njė ditė, si pas njė kushtrimi, qytetarėt u dyndėn sėrish nga rruga kryesore ku po kalonte… njė grua mbi biēikletė. Dhe ajo nuk qe shqiptare, por njė grua e konsullatės austriake. Edhe pse biēikleta nuk kishte fituar “qytetarinė” e plotė, ajo po kuptohej sikur ishte krijuar enkas pėr kėtė qytet, aq sa policia vendore qė nė vitin 1915 u pajis e nisi tė pedalojė me biēikleta.

  Me shtimin e numrit tė biēikletave, njė grup qytetarėsh shkodranė vendosėn tė krijojnė sportin e ēiklizmit qė nė vitin 1920. Rrethi i parė ēiklistik, qė ėshtė edhe i treti nė Europė pėr nga vjetėrsia, pas Francės e Italisė, ėshtė organizuar pikėrisht nė qytetin tim. Ndaj dhe nė vazhdimėsi Shkodra ia ka dhėnė tonin kėtij sporti, aq sa jo vetėm tė rriturit, por nuk ka fėmijė qė tė mos dijė tė ngasė biēikletėn.

  Duke pasur parasysh se deri nė dekadat e para tė shekullit XX shtėpitė shkodrane ishin njė dhe dykatėshe e rrallė trekatėshe, se shumica prej tyre kishin oborre e haure, mundėsia e mbajtjes dhe e lėnies sė biēikletave ishte e jashtėzakonshme. Ato erdhėn nga viti nė vit duke u shtuar, por si gjithnjė, deri nė ēlirimin e Shqipėrisė nga nazifashistėt mė 29 nėntor 1944, biēikleta qe privilegj i burrave e djemve. U arrit deri atje sa tė kishte dhe njė “konkurrencė” se kush tė kishte biēikletėn mė tė bukur.

  Zhvillimi i Shkodrės, krijimi i njė zone industriale jashtė vijės sė verdhė tė qytetit, e bėri biēikletėn njė mjet pune tė domosdoshėm, jo vetėm pėr burrat, por edhe pėr vajzat e pėr gratė, aq sa, nė aneksin e stadiumit tė qytetit e nė fusha tė periferisė shihje vazhdimisht me dhjetėra femra duke mėsuar pedalimin nė biēikletė.

  Qe njė kohė kur qarkullimi nga shtėpia nė qendrėn e punės nuk pėrballohej dot nga 2-3 autobusė urbanė, kur askush, veē pushtetarėve tė lartė vendorė e qendrorė, nuk kishte mundėsi tė udhėtonin me vetura, biēikleta qe zgjidhja e vetme, edhe pse kėrkesat nė rritje nuk plotėsoheshin dot nga importimi i tyre (fillimisht nga vendet e Lindjes e mė pas nga Kina). Me biēikleta dilnin nė punė mjekėt e mėsuesit, mjeshtrit e ēirakėt, inxhinierėt e artistėt, nėpunėsit e ushtarakėt, etj.

  Nga fundi i viteve ’50 tė shekullit tė kaluar, kur Shkodra kishte kund rreth 60 000 banorė, ka tė dhėna tė plota se nė qytet numėroheshin mbi 10 000 biēikleta. Ishte koha kur edhe biēikletat regjistroheshin dhe ēdo qytetar, ndaj njė pagese simbolike merrte njė llamarinė me fushė tė bardhė sa njė celular mesatar ku kishte tė stampuar numrin, qė ishte i detyruar ta vendoste nėn shalėn e biēikletės. Pat njerėz tė fiksuar pas numrave, aq sa nė Shkodėr dihej se violinisti Kolė Vjerdha kishte gjithnjė numrin 1, se Nazmi Mandia e Kel Temali qenė ndėr tė parėt qė pedalonin mbi biēikleta, se ai qė e mbante “Bianchi-n” e tij edhe pse e pėrdorte prej disa vitesh si tė kishte dalė atė ditė nga fabrika, se Faik Quku, instrumentist i njohur i ahengut shkodran, se Fadil Kruja e Ragip Curri qenė ndėr tė parėt qė futėn nė Shkodėr biēikletėn dyshe, se Mark Mirashi, sapo mori diplomėn si kirurg bleu njė “Mifa” e me tė doli nė pension, etj. Shkodra kishte mė shumė se ēdo qytet tjetėr shqiptar reparte e dyqane tė riparimit tė biēikletave, pasi nevoja pėr to, edhe nė kushtet kur jo tė gjitha rrugėt qenė tė asfaltuara, qe e madhe. Janė tė njohur nė Shkodėr mjeshtrit biēiklistė, si Qazim Damnori, vėllezėrit Kallugjeri, Sadetin Ulqinaku, Enver Kosova e shumė tė tjerė.

  Njė dekadė mė pas, ndėrmarrja e re e punimeve artistike, me afro 3 000 punėtore, kishte nė sheshin para zyrave e reparteve ēdo ditė mbi 1 000 biēikleta, ku vajzat e gratė shkodrane shkonin e dilnin nga puna.

  Pas pėrmbysjes sė sistemit tė kaluar, nė vitin 1991 e deri mė sot nuk mund tė themi se ėshtė e njėjta statistikė, edhe pse qyteti pėr nga ana demografike ka shėnuar rritje tė ndjeshme. Kjo pėr arsye se zona industriale qė numėronte dhjetėra mijėra punėtorė u asfiksua dhe shumė ndėrmarrje u mbyllėn. E nėse deri dje qyteti ecte plotėsisht mbi dy rrota, sot ai ndoshta nė tė njėjtat raporte ecėn mbi katėr rrota, mbi makina tė markave tė ndryshme, aq sa sidomos nė rrugėt kryesore veē nė mesnatė mund tė gjesh vend pėr parkim. Por gjithsesi, Shkodrės askush nga qytetet shqiptare nuk ka mundur t’ia heqė nga koka kurorėn e kampiones sė biēikletave. Sėrish me mijėra tė tilla qarkullojnė arterieve tė tij. Autori i kėtij shkrimi, aq i dashuruar pas zhvillimit e sė resė, nuk ka bėrė “kompromis” e as ka provuar tė marrė patentėn e makinės, pasi siē them sot me humor, “nuk kam ndėrmend ta ndėrroj “Benz”-in tim, qė ėshtė njė biēikletė e markės gjermane, as me “Benz”-in e vitit 2013!”.

  Tė impresionon fakti qė Jozef Zualleart, njė njohės nga mė tė azhurnuarit e pedalimit me biēikleta nė Europė, nė njė studim tė vitit 2011 e dallon Shkodrėn si qytet rekord nė Shqipėri, madje nė Europėn Juglindore dhe atė Qendrore, me njė pėrqindjeje tė lartė pedalimi prej 29%. Ajo renditet mes qyteteve europiane tė njohura pėr kulturėn e lartė pedaluese, tė tilla si: Bolzano, Ferrara, Fraiburg, qytetet e Vendeve tė Ulėta dhe Vendeve Skandinave.

  Krijimi nė Shkodėr i njė organizate jofitimprurėse, e quajtur ‘GO2’ [shko me 2 kėmbė dhe mbi 2 rrota] me fokus lėvizjen urbane tė qėndrueshme, ndėr tė parat nė llojin e vet nė Shqipėri dhe mbėshtetja qė ajo ka gjetur nga pushtetarėt vendorė e banorėt, flasin se pedalimi me biēikleta do tė fitojė terren e do tė vijė duke e pasuruar pėrvojėn e saj tė hershme me elementė bashkėkohorė.

  Lėvizja e Shkodrės mbi dy rrota ka inspiruar edhe poetin Mehmet Gucia, lėvruesi i parė dhe mė i suksesshmi i hajkut japonez nė kėtė qytet. Ai ka nė dorėshkrim njė vėllim me 100 hajke, kushtuar biēikletės nė Shkodėr. E pėr tė shuar kureshtjen e lexuesve tė kėtij shkrimi, po sjellim dy hajke, njėra prej tė cilave i kushtohet poetit mė modern tė shekullit tė kaluar, Migjeni, i cili sa qe mėsues nė Vrakė, rrugėn nga Shkodra nė kėtė fshat e kthim disa kilometra e bėnte pėrditė me biēikletė: Pėrballė murlanit/Nuk ndalet biēikleta./Ėshtė Migjeni dhe: Shoh nga Rozafa/ Udhėn nga valon Buna: Lumė biēikletash! Sot pėrditė e mė shumė pranė institucioneve e ndėrmarrjeve, ndanė pazareve, stadiumeve e fushave tė sportit sheh jo me dhjetėra, por edhe me qindra biēikleta tė parkuara; nė ditėt pa shi, me biēikleta, plot familje apo grupe shoqėrore bėjnė ekskursione deri nė Shirokė e Zues e tek Ura e Mesit, disa kilometra larg qendrės sė qytetit. Dashuria pėr pedalimin mbi biēikletė u rrėnjoset fėmijėve qė tė vegjėl, aq sa kush ėshtė familjar, para biēikletės do tė ketė edhe njė kosh ku vė fėmijėt e moshės 2-5 vjeē dhe me tė shėtit rrugė mė rrugė.

  Sot nė Shkodėr ka disa markete ku shiten biēikleta tė tipeve tė ndryshme, por edhe pjesė kėmbimi pėr to, ka njė lėvizje sociale pėr tė shtuar numrin e pėrdoruesve tė biēikletave, aq sa u arrit deri atje sa tė tėrhiqej vėmendja e opinionit e nė prefekturėn e Shkodrės tė organizohej simpoziumi i parė ndėrkombėtar mbi lėvizjen e qėndrueshme, mė tetor 2012. Por kjo lėvizje merr pėrmasė e kuptim tė ri, kur qė nga kryetari i bashkisė e deri tek presidenti i njė firme, qė nga deputeti e drejtori i gjimnazit, qė nga nėpunėsi e ushtaraku tė shkojnė nė zyrė me biēikletė, jo sa pėr tė dalė nė njė foto.

  Pse jo, nė njė shesh kryesor, biēikletės t’i ngremė njė monument, pasi ajo ka qenė bashkudhėtare e jetės qė prej njė shekulli e kėndej e tė mos mjaftohemi me vendosjen e njė skeleti tė saj nė njė rrethrrotullim tė qytetit.


  https://www.voal.ch/bicikleta-e-pare...media/dossier/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 08-04-2022 mė 21:24

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Qyteti i biēikletave, Shkodra vazhdon tė ruajė emrin
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 04-04-2009, 03:11
 2. Pyetje tė ndryshme...
  Nga albana nė forumin Lojra dhe rebuse
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 08-04-2008, 11:11
 3. Rrethi ēiklistik i Shqiperisė ndėr mė tė vjetrit nė Evropė!
  Nga Omari nė forumin Sporti nėpėr botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-08-2007, 04:39
 4. Dialog mbi tolerancėn
  Nga oiseau en vol nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 08-05-2006, 19:13
 5. Bicikleta, nga Xhemal Mato.
  Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-04-2003, 07:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •