Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 28 prej 28

Tema: Bicikleta

Perjashtuar Maska e diikush
    Anėtarėsuar
    12-07-2003
    Vendndodhja
    konaku i ri
    Postime
    2,071
    Citim Postuar mė parė nga Pride
    ....a mund te krahasohet nje bicikletist elegant me nje barkderr mafioz qe del nga benzi e duke shkundur valixhet e dhjamosura hyn ne klubi a ministri....
    me kishte zene malli per vendlindjen....

i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,827
    Sa thoni ju kushton afersisht nje biciklet garash nga keto llojet e viteve te fundit qe perdorin ciklistet ..psh nga ato ne Tur de Franc apo xhiro d 'italia..?

ore sa pak amator biciklete paska ketu?

i/e larguar
    Anėtarėsuar
    23-05-2005
    Postime
    301
    edhe mua me pelqen bicikleta pasi me kushtoi shume te rrexuara edhe nxirje neper kembe apo te gervishtura kur e kam mesuar, me duket kam qene 10 vjece lol, kokedere une doja ta mesoja vetem, me kujtohet desh me ka shtypur makina pasi me pelqente ta mesoja ne rruge, pasi ishte e drejte ahaha, sorry kujtimet e atehereshme.
    Ndersa ketu kam nje biciklete, dal mbasditeve kur kam kohe te lire. I like it

i/e larguar
    Anėtarėsuar
    23-05-2005
    Postime
    301
    ah po harrova te flisja per estetiken shenjat qe jam vrare atehere me kane kaluar pa merak. Eshte estetike pasi nuk ke nevoje te besh vrap lol, edhe ndihesh bukur ne kuptimin self-esteme, dmth komode ne aparence.
    Do t'jua recomandoja
    ...

i regjistruar gabimisht Maska e FЯODO
    Anėtarėsuar
    27-03-2005
    Postime
    652
    looooool .....ca teme
    Qe ta dini ju kalamoja, une e ngisja bicikleten nga shpia ne pune per 4 vjet rresht 6 muaj ne vit
    I have very good calves
    E beja jo si detyrim por nga deshira, sa here me kapte shiu ne mes te autostrades.
    Oh, harrova te them me kryesoren, gjatesia e rruges me kapte 40 minuta vajtje e 40 minuta ardhje

i/e regjistruar Maska e GinaKoukla
    Anėtarėsuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    Toronto, Canada
    Postime
    21
    hera e fundit qe kam hypur ne biciklet ka qen kur kam qen 14 vjec

Perjashtuar Maska e mitjuk
    Anėtarėsuar
    19-05-2005
    Vendndodhja
    Monaco
    Postime
    901
    pershendetje

edhe ketu ku jetoj larg ATDHEUT tim kam biciklete

e preferoj (hahahahhaha)

i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    29-11-2010
    Postime
    11,709

Pėr: Bicikleta

Ēfarė ndodh pasi ngasim biēikletė pėr njė orė?

Ēiklizmi ėshtė njė nga format e preferuara tė rekreacionit, por ngadalė po bėhet mjeti kryesor i transportit.

Ndėr tė tjera, pėrmirėson shėndetin mendor, ndėrton muskujt, zvogėlon rrezikun e sėmundjes sė zemrės, ka njė efekt pozitiv nė tru, siguron gjumė mė tė mirė, forcon sistemin imunitar dhe shumė mė tepėr.

Ndėrsa udhėtoni me biēikletė, ju jeni mė pak tė pėrqendruar nė djegien e kalorive, lodhje dhe djersitje, dhe numri i kalorive tė djegura rritet pa u pėrqendruar shumė. Ta themi thjesht, krijon njė ndjenjė tė mirėqenies qė nuk ėshtė e pranishme nė shumicėn e formave tė ushtrimit.

Njė orė biēikletė nė ditė ėshtė njė mėnyrė e shkėlqyeshme pėr tė inkurajuar humbjen e peshės. Njė person prej 80 kilogramėsh do tė djegė rreth 650 kalori gjatė njė ore ngasje me njė intensitet tė moderuar.

Kėto nuk janė tė gjitha pėrfitimet e njė udhėtimi njė orė me biēikletė.

Shkencėtarėt kanė zbuluar se ngasja e njė biēiklete pėrmirėson gjendjen shpirtėrore. Kur njė person ėshtė i qetė dhe ndihet mirė, ka shumė mė pak tė ngjarė tė ndiejė nevojėn pėr tė ngrėnė shumė me ėmbėlsira dhe ushqime jo tė shėndetshme.

Njė orė vozitje nė ditė do tė ndihmojė gjithashtu nė ndėrtimin e muskujve, dhe rritja e masės muskulore krijon njė formė tė hollė dhe trupore.

Pėrveē kėsaj, muskujt djegin mė shumė kalori sesa dhjamin, edhe kur jeni ulur. Kjo do tė thotė qė edhe pas atyre orėve tė biēikletės, trupi juaj do tė djegė mė shumė kalori se zakonisht.

Njė orė nė ditė nė biēikletė do tė jetė e mjaftueshme pėr tė pėrmirėsuar sistemin tuaj imunitar dhe pėr tė luftuar mė mirė infeksionet.

Bota Sot

https://www.botasot.info/mediale-vip...rst=1630679636

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

1. Qyteti i biēikletave, Shkodra vazhdon tė ruajė emrin
    Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ nė forumin Tema e shtypit tė ditės
    Pėrgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 04-04-2009, 03:11
  2. Pyetje tė ndryshme...
    Nga albana nė forumin Lojra dhe rebuse
    Pėrgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 08-04-2008, 11:11
  3. Rrethi ēiklistik i Shqiperisė ndėr mė tė vjetrit nė Evropė!
    Nga Omari nė forumin Sporti nėpėr botė
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 10-08-2007, 04:39
  4. Dialog mbi tolerancėn
    Nga oiseau en vol nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Pėrgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 08-05-2006, 19:13
  5. Bicikleta, nga Xhemal Mato.
    Nga Brari nė forumin Aktualitete shoqėrore
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-04-2003, 07:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •