Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 27
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e shendelli
  Antarsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  hene
  Mosha
  41
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Bektashizmi e ka origjinen prej nje doktrine mistike te baballareve turkmene te shekullit XI-XII ne detin Kaspik dhe u themelua nga Haxhi Bektashi nen ndikimin e mistikut persian Ahmet Jasevi per tu fuqizuar si sekt musliman ne Turqi pasi lidhet me korpusin e jenicereve (qe kishin prejardhje kristiane). Bektashizmi adhuron Aliun po aq sa Muhametin. Per aresye te konfliktit me vete muslimanizmin bektashizmi fitoi nje tolerance fetare me kristianizmin duke pasur edhe disa pika takimi ne jeten fetare. Predikonin barazine e burrit me gruan, pinin alkool dhe gjera te tjera qe ishin fare te papelqyeshme per Islamin .Per nga ky pozicion tolerant I bektashizmit dhe per rolin patriotik qe kane luajtur shume Bektashij ka pasur mendime nga studiues dhe politikane vendas dhe te huaj te te gjithe koherave se Bektashizmi do te ishte nje fe e pershtateshme per Shqipetaret .Nder keta eshte edhe poeti i madh kombetar Naim Frasheri
  N Shqipri bektashizmi sht shfaqur n fund t shekullit t 12-t dhe n fillim t shekullit t 13-t. N 1925, kur Ataturku ndrmori reformat e ashpra laicizuese t shtetit pr krijimin e Turqis moderne, Shqipria u b vendi i Kryegjyshats Botrore t Bektashinjve duke mbetur edhe sot e tille Pakkush e di se Shqipria, ky vend i vogl, sht seli e nj kryeqendre botrore t besimeve. Esht interesant t vihet re se edhe gjat periudhs s ateizmit nuk pati pretendime nga shtete t tjera ku ka bashksi besimtarsh bektashinj pr t marr rolin e kryeqendrs.
  Bashksia bektashije e Shqipris u shpall e pavarur n vitin 1921.
  .Shume teqe bektashishj u bene qendra rezistence kunder italianeve dhe kunder gjermaneve si baba Fejozo dhe baba Faja duke llogaritur gjate luftes rreth 6000 bektashij te roganizuar

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e shendelli
  Antarsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  hene
  Mosha
  41
  Postime
  345
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Marre nga historia zyrtare e Shqiperis

  Sektet islamike n Shqipri. Bektashizmi
  Islami u prhap n tokat shqiptare jo vetm n variantin e vet kryesor, sunit, por edhe n formn e sekteve (tarikateve) t ndryshme, si ishin bektashizmi, halvetizmi, rufaizmi etj. Dshmi t pranis s ktyre sekteve mistike n territorin shqiptar jan teqet e ndrtuara n nj numr vendbanimesh. Midis sekteve islamike n fjal, bektashizmi fitoi nj popullaritet dhe shtrirje t konsiderueshme n viset shqiptare.
  Bektashinjt u shfaqn s pari n formn e nj urdhri dervishsh n pjesn aziatike t Perandoris Osmane (Anadoll). Themelues dhe mbrojts i ktij urdhri mistik ishte Haxhi Bektashi, i lindur n Iran m 1249 dhe i vendosur n Turqi m 1284. Rol t veant n ngjizjen e ideve t Haxhi Bektashit patn kontaktet e tij me besimet aziatike t budizmit dhe t hinduizmit gjat udhtimeve q ai kreu n Indi, Tibet e n Kin. Themeluesit e bektashizmit q n fillim doln kundr rreptsis doktrinare dhe dogmatizmit, duke shpallur dashurin pr t gjith, vllazrin dhe bashkimin. Ndryshe nga tradita islamike, bektashinjt e zhvilluan letrsin e vet fetare kryesisht n gjuhn osmane dhe jo arabisht dhe persisht.
  Nj nga misionart kryesor t Haxhi Bektashit, i cili u b i famshm pr predikimin e urdhrit bektashian n hapsirat ballkanike, ka qen Sari Salltku, pr t cilin qarkullojn mjaft tregime dhe legjenda. Sari Salltku, i cili u shndrrua n nj nga personalitetet m t shquara t bektashizmit, n fillim t shek. XIV u drgua nga Haxhi Bektashi n Ballkan e n Shqipri dhe i maskuar me veladonin e nj murgu t krishter, me durim e maturi t veant, punoi pr t mbjell farn e besimit bektashian. Shkupi, Ohri, Kruja dhe Janina ishin disa nga qytetet kryesore, ku ndaloi Sari Salltku pr t prmbushur misionin e lartprmendur. Shenjtori bektashian ndihmohej n punn e vet nga nj numr dervishsh, t cilt i prhapnin parimet bektashiane duke u paraqitur publikisht n emr t profetit Jezu Krisht dhe jo t Haxhi Bektashit. Madje Sari Salltku dhe bashkpuntort e vet themeluan n Korfuz edhe nj institut ortodoks, i cili n t vrtet u prdor pr t prhapur n popull idet e liris, dashuris dhe t disiplins bektashiane.
  Q prej kohs s themelimit sekti (tarikati) bektashian erdhi duke u plotsuar nga pikpamja ideore dhe organizative, derisa n fundin e shek. XV Balim Sulltani do ti jepte trajtn prfundimtare ktij urdhri.
  Bektashizmi q n fillimet e veta u paraqit si nj sekt islamik liberal, duke qen i afrt n shum aspekte edhe me krishterimin. Tri ishin elementet kryesore mbi t cilat mbshtetej besimi bektashian: e vrteta (hakikati), dituria (marifeti) dhe ligji (sheriati). Kta tre element konsiderohen si shtylla t ktij besimi dhe si parimet udhheqse t veprimtaris s njeriut. N kt mnyr porositej q ndjeksit e ktij urdhri t ishin t drejt dhe t sinqert kudo dhe kurdo, t luftonin pr t qen sa m t ditur dhe t zbatonin ligjet e vendit ku jetonin.
  Ndryshe nga besimtart sunit, bektashinjt nuk e kishin t ndaluar prdorimin e pijeve alkoolike dhe nuk e pranonin mbulesn e fytyrs s grave kur dilnin n publik. Bektashizmi respektonte ekzistencn dhe zhvillimin e lir t kombeve dhe t besimeve t ndryshme fetare. Parajsa (xheneti) dhe ferri (xhehenemi) pr bektashinjt sishin gj tjetr vese prehja e shpirtit kur njeriu bn mir dhe vuajtja e tij kur njeriu bn keq n jet. Falja gjithashtu paksohej nga pes her vetm n dy her n dit, ndrsa agjrimi, nga nj muaj n dhjet dit, duke ndrprer vetm t pirt e ujit.
  Natyra liberale dhe eklektike e bektashizmit e bri kt sekt mjaft t pranueshm e trheqs pr mjedisin ballkanik e veanrisht pr at shqiptar, ku feja e krishter bashkjetonte me element t fuqishm t trashgimis pagane t periudhs parakristiane. N kt mnyr, prhapja e bektashizmit n tokat shqiptare u b nj nga aspektet kryesore t procesit t islamizimit t popullsis, duke e shoqruar kt proces q nga fillimet e tij. Edhe pse, si u theksua m sipr, tradita bektashiane duhet t ket qen e hershme n Shqipri (fundi i shek. XIV-fillimi i shek. XV), burimet historike t njohura deri m tani i regjistrojn gjurmt e saj q nga gjysma e dyt e shek. XVII. Sipas t dhnave t prftuara nga udhprshkrimi i gjeografit osman Evlija elebiu, n disa qytete shqiptare t ksaj kohe ekzistonin vende t shenjta dervishsh, si teqe, tyrbe etj. Me terma m konkret prmendet teqeja e Haxhi Bektash Veliut n Kanin t Vlors e ndrtuar nga Sinan Pasha si vepr bamirsie. N qytetin e Vlors gjithashtu ekzistonte nj teqe bektashiane me emrin e Baba Sulltanit (e njohur ndryshe me emrin Kuz Baba). Prania e bektashizmit dshmohet n kt koh edhe n qytetin e Gjirokastrs, kur thuhet se shumica e popullsis s ktij qyteti ulej dhe ngrihej duke thirrur pr Aliun (sht fjala pr dhndrin e profetit Muhamed, imam Aliun, pr t cilin bektashinjt kishin adhurim t veant); festonin krahas dy Bajrameve si dit t shenjta, Shn Gjergjin, Nevruzin, Shn Mitrin, Sari Salltkun, dhe n kto festa pinin ver t kuqe dhe raki. Edhe n vendbanime t tjera shqiptare, si n Pogradec, Mitrovic, Kaanik etj., sipas burimit t msiprm, ekzistonin teqe bektashiane, ka flet pr shtrirjen relativisht t gjer t ktij sekti islamik deri n vitet 60-70 t shek. XVII.
  Nj nga qendrat e spikatura t bektashizmit shqiptar ishte br qyteti i Krujs, ku disa dshmi interesante, si jan gurt e varreve me simbole bektashiane q datojn prkatsisht n vitet 1717 e 1728, flasin qart pr pranin e ktij urdhri n qytet t paktn q nga dhjetvjeart e par t shek. XVII. Lidhjet e ngushta t Krujs me bektashizmin duken qart edhe n faktin se, krahas disa teqeve e zavijeve (teqe t vogla) bektashiane, n rrethinn e qytetit ka ekzistuar n Kreshtn e Malit edhe vendi i shenjt me emrin e Sari Salltkut, qendr e njohur pelegrinazhi jo vetm pr besimtart e ktij sekti, por edhe pr njerz t besimeve t tjera.
  Ritmet e prhapjes s bektashizmit n radht e popullit shqiptar u shpejtuan gjat gjysms s dyt t shek. XVIII dhe fillimeve t shek. XIX, koh kur urdhri i msiprm fitoi mbshtetjen e Ali pash Tepelens, sundimtarit t Pashallkut t Janins. Duke qen kundrshtar i pushtetit qendror osman, n mnyr t vetvetishme pashai tepelenas u afrua me korpusin e jenierve, n kt koh opozitar i pushtetit sulltanor. Me kt shpjegohen prirjet e tij adhuruese ndaj sektit bektashian, i cili ishte fe sunduese n radht e jenierve. Madje, thuhet se vet Ali Pasha prqafoi bektashizmin dhe bri mos pr fuqizimin e ktij urdhri n Shqipri. Sundimtari i Janins u lidh ngusht edhe me nj nga misionart e bektashizmit n Shqipri, Sheh Memiun (Sheh Mimi), veprimtaria e t cilit ishte veanrisht e spikatur n Kruj dhe n rrethin e saj, ku u ndrtua n vitin 1802 edhe nj teqe me emrin e tij.
  Kryeqendra e pashallkut, Janina, ishte kthyer n vendqndrim pr mjaft dervish e misionar t ndryshm t urdhrit bektashian, t cilt vinin nga Stambolli apo qendra t tjera t Perandoris Osmane, t larguar prej andej pr arsye t ndryshme. Brenda territorit t pashallkut dervisht bektashian gjenin kushte t prshtatshme dhe trajtim t privilegjuar nga ana e Ali Pashs. Atyre u viheshin n dispozicion shuma t hollash dhe ndrtesa pr banim, ndrsa n mjaft raste edhe prona t konsiderueshme. Kshtu, Sheh Bursaliu i ardhur nga Anadolli, shef i nj teqeje n Prevez, gzonte nj benefic vjetor prej 20 000 frangash dhe nj shtpi t kushtueshme, kurse nj tjetr dervish me prejardhje nga Maroku, Seid Ahmet Efendiu (misionar diplomatik i Ali Pashs), u pajis me prona toksore t konsiderueshme me t ardhura prej m se 20 000 frangash, duke u emruar njkohsisht edhe si sheh i nj teqeje pran qytetit t Pargs.
  Nj tjetr dinjitar i urdhrit bektashian n Pashallkun e Janins, Sheh Ahmeti nga Siria, shef i nj teqeje n hyrje t qytetit t msiprm, zotronte gjithashtu siprfaqe t gjera toksore me t ardhura t lakmueshme.
  Pas likuidimit t korpusit t jenierve nga sulltan Mahmuti II m 15 qershor 1826, n Stamboll dhe n qendra t tjera t Perandoris Osmane, shprtheu nj stuhi e fort dhune e represioni kundr urdhrit bektashian. N kryeqytetin e perandoris u shkatrruan mjaft teqe t ktij urdhri, u arrestuan, u burgosn, u ezekutuan ose u dbuan baballar, dervish, si dhe u konfiskuan libra t shumt. Mirpo nuk kaloi shum koh dhe urdhri bektashian filloi ta rimarr veten me shpejtsi. Nga ana tjetr, furtuna kundrbektashiane e sulltan Mahmutit II n viset shqiptare kaloi pa pasoja t rnda, duke mos prjashtuar ktu ndonj ndikim negativ q ushtroi n kt drejtim rivaliteti midis Ali pash Tepelens si mbrojts i bektashizmit dhe Bushatllinjve t Shkodrs si mbrojts t islamit sunit dhe kundrshtar t bektashizmit.
  Pas bektashizmit, halvetizmi ishte sekti (tarikati) kryesor islamik q deprtoi n viset shqiptare. Emri i ktij sekti lidhet me themeluesin e tij Omer el Halveti nga Tabrizi i Iranit (shek. XIV). Rndsi t veant n historin e ktij sekti ka figura e Sejid Jahja Shirvaniut (mesi i shek. XV) nga Bakuja, i cili njihet si themelues i vrtet i tij. Praktika fetare e sektit halveti konsiston n trheqjen e besimtarit n nj dhom t veuar pr t kryer ritin e zikrit, rit i cili lidhet me prmendjen e Zotit me z t lart nn emra t ndryshm t gjetur posarisht pr nj gj t till.
  Shehlert dhe dervisht halvetinj n t shumtn e kohs, kan qen aleat t pushtetit politik osman n ruajtjen dhe konsolidimin e islamit sunit n vendet e sunduara dhe n luftrat e tij kundr fuqive t krishtera.
  Fillesat e prhapjes s halvetizmit n tokat shqiptare i takojn fundit t shek. XIV dhe gjysms s par t shek. XV. Megjithat, deprtimi i ktij sekti n mesin e popullit shqiptar bhet m i dukshm duke filluar nga gjysma e par e shek. XVI. Vendprhapja e tij fillestare u bn krahinat e Shqipris Jugore. Qendrat kryesore ku u vendosn misionart halvetinj qen Delvina dhe Vlora. Nxitsi kryesor i ktij procesi ishte Jakup Efendiu, nj nga shehlert e dgjuar t ktij sekti n kt koh, ndrsa qendr e rrezatimit halvetian pr krahinat e lartprmendura ishte qyteti i Janins, ku, q n vitin 1390 ishte themeluar nj teqe e ktij sekti nga Gazi Evrenoz beu me autorizimin e sulltan Bajazitit I.
  Duke u nisur nga fakti se n Berat, Kor, Elbasan dhe n Vlor n fund t shek. XV dhe fillim t shek. XVI dshmohet t jen themeluar teqe halvetiane, do t pranohet se prhapja gjeografike e ktij sekti ishte zgjeruar jo pak. Evolucioni i ktij procesi shpejtohet edhe m shum gjat shek. XVIII, shekull gjat t cilit tarikati halvetian shton pranin e vet edhe n Kosov dhe n trevat shqiptare n Maqedonin Perndimore. Kjo shihet n rrjetin e teqeve halvetiane q themelohen gjat ksaj kohe n kto treva. Kshtu, Prizreni, Gjakova, Rahoveci, Manastiri, Krova etj., u bn qendrat kryesore t halvetizmit.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,719
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime
  BEKTASHIZMI N SHQIPRI

  Bektashizmi filloi t perhapet n Shqiperi pas zaptimit te saj nga sulltanet otoman. Me gjith kt, n Shqiperisi si n t gjitha vendet e tjera t Ballkanit - Bektashizmi nuk u-prhap menjher, por dalngadal me durim dhe urtsi. Nj nga pengesat me t mdha ishte shtja e gjuhs. Misionart bektashinj ishin Turq dhe Persian dhe nuk dinin gjuh tjetr perve gjuhve t tyre.

  Kta misionar u-drguan n Shqiperi dhe n vende t tjera t Ballkanit, pr hern e par, nga qendra e madhe bektashiane e Dimoteks. Punuan me takt dhe zgjuarsi dhe keshtu mundn t zinin vend n Shqipri. Me gjith kt, n fillim ndeshn n pengesa t shumta dhe psuan persekutime. Ndr 'ta ran edhe disa dshmor, si Pir Sulltan Abdalli i Kosovs dhe Shah Kalenderi i Elbasanit.

  Misionart bektashu1j u-drguan n snqiperi n grupe t vogla, t prbra nga tre veta: nj Baba dhe dy Dervlshe. Nurmjet misionarve t par q u-drguan n Shqipri, ishin Baba Ali Horasani n Kruj; Dylgjer Hysejni n Elbasan; Baba Arshiu n Gjirokastr dhe shum t tjer. Q t gjith kta shkuan n Shqipri ndrmjet shekullit XIV dhe XV.

  Kta misionar punuan pa rreshtur pr t hedhur themelet e Bektashizmit n Shqipri si edhe n vende t tjera t Ballkanit, por nuk munden dot t ngrehnin Teqe. Ai q i a arriti m n fund qllimit ishte Durballi Sulltani, i cili mundi t ngreh Teqen e madhe n Thesali t Greqis. Kjo Teqe ndihmoi shum pr prhapjen e Bektashizmit n pjesn jugore te Maqedhonis dhe n Gjirit, ku m von u-ngreh nj Teqe e madhe, e kryesuar nga Resmi Babaj. Pas ksaj u-ngrehn Teqeja e Kerovs, e Tetovs, e Prizrenit dhe e Gjakovs.

  N shekullin e 17-t u-ngreh n Gjirokastr e para Teqe bektashiane. Kjo Teqe u-themelua nga Asim Babaj. Pak m von u-ngreh n Kruj Teqeja e famshme e Shemini Babaj, i cili luajti nj rol me rndsi n prhapjen e Bektashizmit. Pas disa kohe, Xhefai Ibrahim Babaj themeloi Teqen me rndsi t Elbasanit. N t njjt koh u-hap Teqeja e Kosturit, ndn kryesin e Rustem Babajt. Pastaj u-hapn Teqeja e Melanit, n Kor; Teqeja e Kuit, n Devoll; Teqeja e Prishts, n Skrapar; Teqeja e Baba Hajdrit, n Gjirokastr; Teqeja e Koshtanit; Teqeja e Gllavs, e t tjera. Nj tjetr Teqe me rndsi t madhe ishte ajo e Frasherit, e kryesuar nga Nasib Tahir Babaj.

  Me gjith kto, edhe Bektashizmi n Shqipri nuk i shptoi dot zmrimit t Sulltan Mahmudit. Ndrmjet veprimeve t tjera t kqija, emisart e Sulltan Mahmudit dogjn Teqene e Baba Alikos n Berat, se bashku m nj biblioteke t mueshme q kishte. Djegia e ksaj Teqeje, sidomos e biblioteks s saj, ishte nj humbje e madhe pr Bektashizmin. N kt biblioteke ndodheshin shum vepra t vjetra t vlefshme, sidomos dorshkrime n arabisht dhe persisht mbi filozofin dhe misticizmn bektashiane. Emisart e Sulltan Mahmudit dogjn njkohsisht edhe Teqen e Qoprilis n Manastir dhe at t Melanit ne Kor. Grushti i Sulltan Mahmudit kundr Bektashizmit ne Shqipri ishte i rnd, por edhe dshira e Shqiptarvet, pr t'a mbajtur gjall Bektashizmin, ishte e fort. Kjo dshir bri t mundur q Bektashizmi t qndroj m kmb dhe t lulzoj n Shqipri, m gjith se m von u-luftua prsri nga sunduesit otoman. Dhe ishte pr hir t ksaj dshire q numri i Teqevet, t mdha e t vogla, arriti n Shqipri n 53, m 1938.

  Por Bektashizmi n Shqipri mori nj rndsi akoma m t madhe kur qendra botrore e tij kaloi nga Ankaraja n Tiran, pas vendimit q dha Asambleja Kombtare Turke m 20 Nendor 1925, n haze t t cilit u-mbylln t gjitha Teqete dhe Zavijet bektashiane n Turqi. N kt menyr, Shqipria u-b Selia e Prgjithshme e Bektashizmit, n krye t s cils u-vu Nijazi Dedeja, ish kryetari i Teqes se Haxhi Bektashit n Turqi. Ai erdhi nga Ankaraja n Tirane m 1931. Nijazi Dedeja ishte Shqiptar nga Kolonja e Kors.

  Nuk dihet m siguri se sa sht numri i Bektashinjvet n vende t ndryshme t bots, por besohet se arrin n nja 7,000,000 veta, shumica e t cilvet jetojn n Lindjen e Afrt e t Mesme, n Afrikn Veriore dhe n Ballkan. Vetm n Shqipri llogaritej t ishin nja 200,000 Bektashinj para vitit 1938, domethn njzet pr qind i numrit t prgjithshm t popullsis se asikohe.

  Baba Ali Turabiu, ish-titullari i Teqes s Tomorit, n vepren e tij Historia e Prgjithshme e Bektashinjvet, botuar n Tirane m 1929, shkruan se:

  "Para shkatrrimit te Jeniervet dhe shprndarjes s sektit bektashian m 1826, mbaheshin statistika te prvitshme dhe ato tregonin se numri i Bektashinjvet asikohe ishte 7,370,000: 100,000 n Shqipri, 120,000 n Stamboll dhe pjesa tjetr ishte e shprndar ne Irak, Gjirit, Maqedhoni dhe vise t tjera t Ballkanit."

  Nj tjetr ngjarje me rndsi pr Bektashinjt e Shqipris ka qn Kuvendi i tyre q u-mbajt n Teqene e Turanit, afr Kors, n Shtator t vitit 1929, nn kryesin e Baba Kamber Prishts. N at Kuvnd, n t cilin muarn pjes delegat pothuajse nga t gjitha viset e Shqipris, u-hartua dhe u-aprovua Rregullorja e Bektashinjvet Shqiptar. N baz t ksaj Rregullore - e cila u-aprovua nga Parlamenti Shqiptar, - Shqipria u-nda n gjasht Gjyshata: Prisht, Kruj, Elbasan, Kore, Frasher dhe Gjirokastr. Pran Kryeqendrs Bektashiane n Tiran u-krijuan edhe ky Kshilla: Kshilli i Prgjithshm, i prbr nga dymbdhjet antar laik dhe klerik; dhe Kshilli i Shenjt, i prbr nga titullart e gjasht Gjyshatave me kryetar Kryegjyshin. Keshilli i Prgjithshm merrej me shtje administrative dhe Kshilli i Shenjt me shtje fetare.

  Bektashizmi, me gjith se sht nj sekt i Fes Islame, konsiderohej prgjithsisht n Shqipri si nj fe m vete. Kjo rridhte pr arsye t rndsis dhe t numrit t madh t besnikve q kishte. Prandaj elementi bektashi merrej kurdoher parasysh. E prkohshmja Albania e Faik Konitzs botonte pothuaj gjithnj n faqen e fundit t saj kt lajmrim:

  "Grupi i bashkpuntorve t revistes s'one prbhet nga Musliman, Orthodhoks, Katolik dhe Bektashinj."

  Bile kjo gj u-muar parasysh edhe nga Kongresi Historik i Lushnjes m 1920 q formoi Kshillin e Nalt t Shtetit Shqiptar, i prbr nga katr veta: nj Sunni, nj Orthodhoks, nj Katolik dhe nj Bektashi. Antari bektashi ishte Aqif Pash Elbasani.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-04-2005 m 23:57

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,719
  Faleminderit
  41
  96 falenderime n 84 postime
  Bektashizmi

  Islami u prhap n tokat shqiptare jo vetm n variantin e vet kryesor, sunit, por edhe n formn e sekteve (tarikateve) t ndryshme, si ishin bektashizmi, halvetizmi, rufaizmi etj. Dshmi t pranis s ktyre sekteve mistike n territorin shqiptar jan teqet e ndrtuara n nj numr vendbanimesh. Midis sekteve islamike n fjal, bektashizmi fitoi nj popullaritet dhe shtrirje t konsiderueshme n viset shqiptare. Bektashinjt u shfaqn s pari n formn e nj urdhri dervishsh n pjesn aziatike t Perandoris Osmane (Anadoll). Themelues dhe mbrojts i ktij urdhri mistik ishte Haxhi Bektashi, i lindur n Iran m 1249 dhe i vendosur n Turqi m 1284. Rol t veant n ngjizjen e ideve t Haxhi Bektashit patn kontaktet e tij me besimet aziatike t budizmit dhe t hinduizmit gjat udhtimeve q ai kreu n Indi, Tibet e n Kin. Themeluesit e bektashizmit q n fillim doln kundr rreptsis doktrinare dhe dogmatizmit, duke shpallur dashurin pr t gjith, vllazrin dhe bashkimin. Ndryshe nga tradita islamike, bektashinjt e zhvilluan letrsin e vet fetare kryesisht n gjuhn osmane dhe jo arabisht dhe persisht.

  Nj nga misionart kryesor t Haxhi Bektashit, i cili u b i famshm pr predikimin e urdhrit bektashian n hapsirat ballkanike, ka qen Sari Salltku, pr t cilin qarkullojn mjaft tregime dhe legjenda. Sari Salltku, i cili u shndrrua n nj nga personalitetet m t shquara t bektashizmit, n fillim t shek. XIV u drgua nga Haxhi Bektashi n Ballkan e n Shqipri dhe i maskuar me veladonin e nj murgu t krishter, me durim e maturi t veant, punoi pr t mbjell farn e besimit bektashian. Shkupi, Ohri, Kruja dhe Janina ishin disa nga qytetet kryesore, ku ndaloi Sari Salltku pr t prmbushur misionin e lartprmendur. Shenjtori bektashian ndihmohej n punn e vet nga nj numr dervishsh, t cilt i prhapnin parimet bektashiane duke u paraqitur publikisht n emr t profetit Jezu Krisht dhe jo t Haxhi Bektashit. Madje Sari Salltku dhe bashkpuntort e vet themeluan n Korfuz edhe nj institut ortodoks, i cili n t vrtet u prdor pr t prhapur n popull idet e liris, dashuris dhe t disiplins bektashiane.

  Q prej kohs s themelimit sekti (tarikati) bektashian erdhi duke u plotsuar nga pikpamja ideore dhe organizative, derisa n fundin e shek. XV Balim Sulltani do ti jepte trajtn prfundimtare ktij urdhri.

  Bektashizmi q n fillimet e veta u paraqit si nj sekt islamik liberal, duke qen i afrt n shum aspekte edhe me krishterimin. Tri ishin elementet kryesore mbi t cilat mbshtetej besimi bektashian: e vrteta (hakikati), dituria (marifeti) dhe ligji (sheriati). Kta tre element konsiderohen si shtylla t ktij besimi dhe si parimet udhheqse t veprimtaris s njeriut. N kt mnyr porositej q ndjeksit e ktij urdhri t ishin t drejt dhe t sinqert kudo dhe kurdo, t luftonin pr t qen sa m t ditur dhe t zbatonin ligjet e vendit ku jetonin. Ndryshe nga besimtart sunit, bektashinjt nuk e kishin t ndaluar prdorimin e pijeve alkoolike dhe nuk e pranonin mbulesn e fytyrs s grave kur dilnin n publik. Bektashizmi respektonte ekzistencn dhe zhvillimin e lir t kombeve dhe t besimeve t ndryshme fetare. Parajsa (xheneti) dhe ferri (xhehenemi) pr bektashinjt sishin gj tjetr vese prehja e shpirtit kur njeriu bn mir dhe vuajtja e tij kur njeriu bn keq n jet. Falja gjithashtu paksohej nga pes her vetm n dy her n dit, ndrsa agjrimi, nga nj muaj n dhjet dit, duke ndrprer vetm t pirt e ujit.

  Natyra liberale dhe eklektike e bektashizmit e bri kt sekt mjaft t pranueshm e trheqs pr mjedisin ballkanik e veanrisht pr at shqiptar, ku feja e krishter bashkjetonte me element t fuqishm t trashgimis pagane t periudhs parakristiane. N kt mnyr, prhapja e bektashizmit n tokat shqiptare u b nj nga aspektet kryesore t procesit t islamizimit t popullsis, duke e shoqruar kt proces q nga fillimet e tij. Edhe pse, si u theksua m sipr, tradita bektashiane duhet t ket qen e hershme n Shqipri (fundi i shek. XIV-fillimi i shek. XV), burimet historike t njohura deri m tani i regjistrojn gjurmt e saj q nga gjysma e dyt e shek. XVII.

  Sipas t dhnave t prftuara nga udhprshkrimi i gjeografit osman Evlija elebiu, n disa qytete shqiptare t ksaj kohe ekzistonin vende t shenjta dervishsh, si teqe, tyrbe etj. Me terma m konkret prmendet teqeja e Haxhi Bektash Veliut n Kanin t Vlors e ndrtuar nga Sinan Pasha si vepr bamirsie. N qytetin e Vlors gjithashtu ekzistonte nj teqe bektashiane me emrin e Baba Sulltanit (e njohur ndryshe me emrin Kuz Baba). Prania e bektashizmit dshmohet n kt koh edhe n qytetin e Gjirokastrs, kur thuhet se shumica e popullsis s ktij qyteti ulej dhe ngrihej duke thirrur pr Aliun (sht fjala pr dhndrin e profetit Muhamed, imam Aliun, pr t cilin bektashinjt kishin adhurim t veant); festonin krahas dy Bajrameve si dit t shenjta, Shn Gjergjin, Nevruzin, Shn Mitrin, Sari Salltkun, dhe n kto festa pinin ver t kuqe dhe raki. Edhe n vendbanime t tjera shqiptare, si n Pogradec, Mitrovic, Kaanik etj., sipas burimit t msiprm, ekzistonin teqe bektashiane, ka flet pr shtrirjen relativisht t gjer t ktij sekti islamik deri n vitet 60-70 t shek. XVII.

  Nj nga qendrat e spikatura t bektashizmit shqiptar ishte br qyteti i Krujs, ku disa dshmi interesante, si jan gurt e varreve me simbole bektashiane q datojn prkatsisht n vitet 1717 e 1728, flasin qart pr pranin e ktij urdhri n qytet t paktn q nga dhjetvjeart e par t shek. XVII. Lidhjet e ngushta t Krujs me bektashizmin duken qart edhe n faktin se, krahas disa teqeve e zavijeve (teqe t vogla) bektashiane, n rrethinn e qytetit ka ekzistuar n Kreshtn e Malit edhe vendi i shenjt me emrin e Sari Salltkut, qendr e njohur pelegrinazhi jo vetm pr besimtart e ktij sekti, por edhe pr njerz t besimeve t tjera.

  Ritmet e prhapjes s bektashizmit n radht e popullit shqiptar u shpejtuan gjat gjysms s dyt t shek. XVIII dhe fillimeve t shek. XIX, koh kur urdhri i msiprm fitoi mbshtetjen e Ali pash Tepelens, sundimtarit t Pashallkut t Janins. Duke qen kundrshtar i pushtetit qendror osman, n mnyr t vetvetishme pashai tepelenas u afrua me korpusin e jenierve, n kt koh opozitar i pushtetit sulltanor. Me kt shpjegohen prirjet e tij adhuruese ndaj sektit bektashian, i cili ishte fe sunduese n radht e jenierve. Madje, thuhet se vet Ali Pasha prqafoi bektashizmin dhe bri mos pr fuqizimin e ktij urdhri n Shqipri. Sundimtari i Janins u lidh ngusht edhe me nj nga misionart e bektashizmit n Shqipri, Sheh Memiun (Sheh Mimi), veprimtaria e t cilit ishte veanrisht e spikatur n Kruj dhe n rrethin e saj, ku u ndrtua n vitin 1802 edhe nj teqe me emrin e tij.

  Kryeqendra e pashallkut, Janina, ishte kthyer n vendqndrim pr mjaft dervish e misionar t ndryshm t urdhrit bektashian, t cilt vinin nga Stambolli apo qendra t tjera t Perandoris Osmane, t larguar prej andej pr arsye t ndryshme. Brenda territorit t pashallkut dervisht bektashian gjenin kushte t prshtatshme dhe trajtim t privilegjuar nga ana e Ali Pashs. Atyre u viheshin n dispozicion shuma t hollash dhe ndrtesa pr banim, ndrsa n mjaft raste edhe prona t konsiderueshme. Kshtu, Sheh Bursaliu i ardhur nga Anadolli, shef i nj teqeje n Prevez, gzonte nj benefic vjetor prej 20 000 frangash dhe nj shtpi t kushtueshme, kurse nj tjetr dervish me prejardhje nga Maroku, Seid Ahmet Efendiu (misionar diplomatik i Ali Pashs), u pajis me prona toksore t konsiderueshme me t ardhura prej m se 20 000 frangash, duke u emruar njkohsisht edhe si sheh i nj teqeje pran qytetit t Pargs.

  Nj tjetr dinjitar i urdhrit bektashian n Pashallkun e Janins, Sheh Ahmeti nga Siria, shef i nj teqeje n hyrje t qytetit t msiprm, zotronte gjithashtu siprfaqe t gjera toksore me t ardhura t lakmueshme. Pas likuidimit t korpusit t jenierve nga sulltan Mahmuti II m 15 qershor 1826, n Stamboll dhe n qendra t tjera t Perandoris Osmane, shprtheu nj stuhi e fort dhune e represioni kundr urdhrit bektashian. N kryeqytetin e perandoris u shkatrruan mjaft teqe t ktij urdhri, u arrestuan, u burgosn, u ezekutuan ose u dbuan baballar, dervish, si dhe u konfiskuan libra t shumt. Mirpo nuk kaloi shum koh dhe urdhri bektashian filloi ta rimarr veten me shpejtsi. Nga ana tjetr, furtuna kundrbektashiane e sulltan Mahmutit II n viset shqiptare kaloi pa pasoja t rnda, duke mos prjashtuar ktu ndonj ndikim negativ q ushtroi n kt drejtim rivaliteti midis Ali pash Tepelens si mbrojts i bektashizmit dhe Bushatllinjve t Shkodrs si mbrojts t islamit sunit dhe kundrshtar t bektashizmit.

  Pas bektashizmit, halvetizmi ishte sekti (tarikati) kryesor islamik q deprtoi n viset shqiptare. Emri i ktij sekti lidhet me themeluesin e tij Omer el Halveti nga Tabrizi i Iranit (shek. XIV). Rndsi t veant n historin e ktij sekti ka figura e Sejid Jahja Shirvaniut (mesi i shek. XV) nga Bakuja, i cili njihet si themelues i vrtet i tij. Praktika fetare e sektit halveti konsiston n trheqjen e besimtarit n nj dhom t veuar pr t kryer ritin e zikrit, rit i cili lidhet me prmendjen e Zotit me z t lart nn emra t ndryshm t gjetur posarisht pr nj gj t till.

  Shehlert dhe dervisht halvetinj n t shumtn e kohs, kan qen aleat t pushtetit politik osman n ruajtjen dhe konsolidimin e islamit sunit n vendet e sunduara dhe n luftrat e tij kundr fuqive t krishtera. Fillesat e prhapjes s halvetizmit n tokat shqiptare i takojn fundit t shek. XIV dhe gjysms s par t shek. XV. Megjithat, deprtimi i ktij sekti n mesin e popullit shqiptar bhet m i dukshm duke filluar nga gjysma e par e shek. XVI. Vendprhapja e tij fillestare u bn krahinat e Shqipris Jugore. Qendrat kryesore ku u vendosn misionart halvetinj qen Delvina dhe Vlora. Nxitsi kryesor i ktij procesi ishte Jakup Efendiu, nj nga shehlert e dgjuar t ktij sekti n kt koh, ndrsa qendr e rrezatimit halvetian pr krahinat e lartprmendura ishte qyteti i Janins, ku, q n vitin 1390 ishte themeluar nj teqe e ktij sekti nga Gazi Evrenoz beu me autorizimin e sulltan Bajazitit I.

  Duke u nisur nga fakti se n Berat, Kor, Elbasan dhe n Vlor n fund t shek. XV dhe fillim t shek. XVI dshmohet t jen themeluar teqe halvetiane, do t pranohet se prhapja gjeografike e ktij sekti ishte zgjeruar jo pak. Evolucioni i ktij procesi shpejtohet edhe m shum gjat shek. XVIII, shekull gjat t cilit tarikati halvetian shton pranin e vet edhe n Kosov dhe n trevat shqiptare n Maqedonin Perndimore. Kjo shihet n rrjetin e teqeve halvetiane q themelohen gjat ksaj kohe n kto treva. Kshtu, Prizreni, Gjakova, Rahoveci, Manastiri, Krova etj., u bn qendrat kryesore t halvetizmit
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 30-04-2005 m 00:00

 5. #5
  fushori Maska e Ermal 22
  Antarsuar
  19-07-2005
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  549
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Bektashizmi, feja e mirsis dhe dashuris njerzore
  21-08-2007

  nga Ali Izeti

  Bektashizmi filloi t perhapet n Shqiperi pas zaptimit t saj nga sulltant otoman. Me gjith kt, n Shqiperi si n t gjitha vendet e tjera t Ballkanit, Bektashizmi nuk u prhap menjher, por dalngadal me durim dhe urtsi. Nj nga pengesat me t mdha ishte shtja e gjuhs. Misionart bektashinj ishin turq dhe persian dhe nuk dinin gjuh tjetr, prve gjuhve t tyre.

  Misionart bektashinj u drguan n Shqipri n grupe t vogla, t prbra nga tre veta: nj Baba dhe dy Dervish. Nprmjet misionarve t par q u drguan n Shqipri, ishin Baba Ali Horasani n Kruj; Dylgjer Hysejni n Elbasan; Baba Arshiu n Gjirokastr dhe shum t tjer. Q t gjith kta shkuan n Shqipri ndrmjet shekullit XIV-t dhe XV-t.

  Kta misionar punuan pa rreshtur pr t hedhur themelet e Bektashizmit n Shqipri, si edhe n vende t tjera. N shekullin e xvII-t u ngre n Gjirokastr, e para Teqe bektashiane. Kjo Teqe u themelua nga Asim Babaj. Pak m von u ngre n Kruj Teqeja e famshme e Shemini Babaj, i cili luajti nj rol me rndsi n prhapjen e Bektashizmit. Pas disa kohsh, Xhefai Ibrahim Babaj themeloi Teqen me rndsi t Elbasanit. N t njjtn koh u hap Teqeja e Kosturit, nn kryesin e Rustem Babajt. Pastaj u hapn Teqeja e Melanit, n Kor; Teqeja e Kuit, n Devoll; Teqeja e Prishts, n Skrapar; Teqeja e Baba Hajdrit, n Gjirokastr; Teqeja e Koshtanit; Teqeja e Gllavs, e t tjera. Nj tjetr Teqe me rndsi t madhe ishte ajo e Frasherit, e kryesuar nga Nasib Tahir Babaj.

  ***

  Me gjith kto, edhe Bektashizmi n Shqipri nuk i shptoi dot zemrimit t Sulltan Mahmudit. Ndrmjet veprimeve t tjera t kqija, emisart e Sulltan Mahmudit dogjn Teqen e Baba Alikos n Berat, se bashku m nj biblioteke t mueshme q kishte. Djegia e ksaj Teqeje, sidomos e biblioteks s saj, ishte nj humbje e madhe pr Bektashizmin. N kt biblioteke ndodheshin shum vepra t vjetra t vlefshme, sidomos dorshkrime n arabisht dhe persisht mbi filozofin dhe misticizmin bektashiane. Emisart e Sulltan Mahmudit dogjn njkohsisht edhe Teqen e Qoprilis n Manastir dhe Teqen e Melanit ne Kor.

  Bektashizmi n Shqipri mori nj rndsi akoma m t madhe kur qendra botrore e tij kaloi nga Ankaraja n Tiran, pas vendimit q dha Asambleja Kombtare Turke m 20 Nntor 1925, n haze t t cilit u mbylln t gjitha Teqet dhe Zavijet bektashiane n Turqi. N kt menyr, Shqipria u b Selia e Prgjithshme e Bektashizmit, n krye t s cils u vu Nijazi Dedeja, ish-kryetari i Teqes se Haxhi Bektashit n Turqi. Ai erdhi nga Ankaraja n Tirane m 1931. Nijazi Dedeja ishte Shqiptar nga Kolonja e Kors. Baba Ali Turabiu, ish-titullari i Teqes s Tomorit, n vepren e tij Historia e Prgjithshme e Bektashinjve, botuar n Tiran m 1929, shkruan se: "Para shkatrrimit te Jeniervet dhe shprndarjes s sektit bektashian m 1826, mbaheshin statistika t prvitshme dhe ato tregonin se numri i Bektashinjve asokohe ishte 7,370,000: 100,000 n Shqipri, 120,000 n Stamboll dhe pjesa tjetr ishte e shprndar ne Irak, Gjirit, Maqedhoni dhe vise t tjera t Ballkanit."

  ***

  Nj tjetr ngjarje me rndsi pr Bektashinjt e Shqipris ka qn Kuvendi i tyre q u mbajt n Teqen e Turanit, afr Kors, n Shtator t vitit 1929, nn kryesin e Baba Kamber Prishts. N at Kuvend, n t cilin morn pjes delegat pothuajse nga t gjitha viset e Shqipris, u hartua dhe u aprovua Rregullorja e Bektashinjve Shqiptar. N baz t ksaj Rregullore,e cila u aprovua nga Parlamenti Shqiptar,Shqipria u nda n gjasht Gjyshata: Prisht, Kruj, Elbasan, Kore, Frasher dhe Gjirokastr. Pran Kryeqendrs Bektashiane n Tiran u krijuan edhe dy kshilla: Kshilli i Prgjithshm, i prbr nga dymbdhjet antar laik dhe klerik; dhe Kshilli i Shenjt, i prbr nga titullart e gjasht Gjyshatave, me kryetar Kryegjyshin. Kshilli i Prgjithshm merrej me shtje administrative, dhe Kshilli i Shenjt me shtje fetare.

  Bektashizmi, me gjith se sht nj sekt i Fes Islame, konsiderohej prgjithsisht n Shqipri, si nj fe m vete. Kjo rridhte pr arsye t rndsis dhe t numrit t madh t besnikve q kishte. Prandaj elementi bektashi merrej kurdoher parasysh. E prkohshmja "Albania" e Faik Konics botonte pothuaj gjithnj, n faqen e fundit t saj, kt lajmrim: "Grupi i bashkpuntorve t revistes sone prbhet nga Mysliman, Orthodhoks, Katolik dhe Bektashinj."

  Bile, kjo gj u mor parasysh edhe nga Kongresi Historik i Lushnjes m 1920, q formoi Kshillin e Nalt t Shtetit Shqiptar, i prbr nga katr veta: nj Sunni, nj Orthodhoks, nj Katolik dhe nj Bektashi. Antari bektashi ishte Aqif Pash Elbasani.

  ***

  Shum personalitete t shquara, shqiptar dhe t huaj, kan shkruar pr bektashizmin dhe bektashiant, pr besimin dhe cilsit, pr vlerat dhe kontributet q ata i dhan kulturs shqiptare. Mjafton ta nisim me korifeun:Naim Frashri dhe me Samiun, me Gjysh Ali Gjirokastrn e me Abdy Frashrin, me Mit'hat Frashrin e me Evlia elebiun, me Natali Claire e me Hafz Ali Korn, me Syrja Vlorn e me Edin E. Jacques, me Faik Konicn e me bijn e Gjirokastrs, Musine Kokalarin. T gjitha kto mendje t larta pan dhe gjetn tek bektashizmi shprehjen m t lirt t dshirs, se atdheu sht mbi t gjitha, se atdheu sht mm e at, sht gjuh dhe vetvete, sht besim dhe fe.

  Shkrimi i par i takon vitit 1897 dhe titullohet "Shnim mbi metafizikn e bektashinjve". Ky tekst i trajtuar n form t lir eseje sht shkruar n frngjisht dhe sht botuar pr her t par n Bruksel, tek Albania, vj .1, nr.8. sht interesante t vrehet, se ky shkrim i Faik Konics mbi bektashizmin, sht shkruar vetm nj vit pasi Naim Frashri kishte botuar "Fletorja e Bektashinjve", me po t njjtn vetdije si Buzuku, sepse n gjuhn ton nuk kishte ende dika t shkruar pr bektashizmin. Musine Kokalari bn nj panoramim dhe sistemim t drejt t njohurive, duke na dhn her-her edhe t dhna interesante mbi figura t shquara t besimit bektashian, q nga Haxhi Bektashi, Baba Ballmi, Ali Pasha Tepelena, baba Shemimi, Baba Nasibi, baba Alushin, etj., si dhe t ndodhive madhore q e kan shoqruar kt besim q kulmon me Qerbelan. Autorja na bn t ditur t dhna biografike rreth Haxhi Bektashit dhe pelegrinazheve t tij, q nga Qerbelaja ku vizitoi varrin e Huseinit, e deri n Jeruzalem ku vizitoi edhe varrin e Jezu Krishtit. Gjithashtu n kt punim gjejm edhe shnime mbi misionin e dishepullit m t zgjedhur t bektashizmit, Sari Salltkut n Ballkan, ku ai prhapi kt besim t ri dhe ngriti teqet e para n Budapest, Bosnj, Shkup, Ohr, Janin, Eden dhe Kruj, ku, si shkruan Musineja, " edhe sot besohet se sht varrosur ky shenjt." Gjithashu n kt punim gjejm t dhna edhe pr prkatsin bektashiane t besimit t Sknderbeut, si dhe disa nga vlerat e muara t ktij besimi q nga misticizmi, toleranca, mirsia e gjer tek t drejtat dhe respekti ndaj gruas.

 6. #6
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Bektashizmi eshte fe e paqes e dashurise, mirekuptimit, kurre personalisht nuk kam ndegjuar qe nje bektashi ka vrare apo ka predikuar urrejtje ndaj nje anetari te nje besimi tjeter por gjithashtu ka dhene patriote te shquar por qe kane qene edhe fetare. Kam pershtypjen se eshte shume e afert me katolicizmin ne disa rite, lutje njerzve te vdekur, nderimin Marise me nderimin Fatimes, haxh ne varreza etj. Me ato urdhera qe i keni ne Kuran vertete cuditem sesi mund te jeni kaq paqsore. Jezusi ka porositur qe te ruhemi nga profetet e rreme.

  Nje pyetje: Perse nuk i zbatoni ato se cfare thote Kurani?

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e elen
  Antarsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga mesia4ever
  Bektashizmi eshte fe e paqes e dashurise, mirekuptimit, kurre personalisht nuk kam ndegjuar qe nje bektashi ka vrare apo ka predikuar urrejtje ndaj nje anetari te nje besimi tjeter por gjithashtu ka dhene patriote te shquar por qe kane qene edhe fetare. Kam pershtypjen se eshte shume e afert me katolicizmin ne disa rite, lutje njerzve te vdekur, nderimin Marise me nderimin Fatimes, haxh ne varreza etj. Me ato urdhera qe i keni ne Kuran vertete cuditem sesi mund te jeni kaq paqsore. Jezusi ka porositur qe te ruhemi nga profetet e rreme.

  Nje pyetje: Perse nuk i zbatoni ato se cfare thote Kurani?

  a thu mer ti se me hoqe trunin???/
  Krahason Bektashizmin me Katolicizmin?????
  Never...
  Dajo i babes tem ke qene baba n Teqe dhe im at akoma i kujton se far orgjish bjshin atje dhe se si mendjen e kishin vetm pr t ngrene....
  T mos ishin Frashllinjte q i mbanin me pare do flisnje ti tashti...
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2006
  Postime
  996
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga mesia4ever
  Kam pershtypjen se eshte shume e afert me katolicizmin ne disa rite, lutje njerzve te vdekur, nderimin Marise me nderimin Fatimes, haxh ne varreza etj
  Ketu pajtohem 100 % me ty. Keta kan devijuar ashtu si ju...
  Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcn e nj populli

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga celyy
  Ketu pajtohem 100 % me ty. Keta kan devijuar ashtu si ju...
  Edhe ti edhe mesia pajtoheni ne shumeka.
  Ju islamin e shihni me njejtin sy.
  A e ke pa o cel se si ju lavderon mesia se ju wehabistat jeni ma te vertetit ne islam.
  SE KENDUAM "LET IT BE"

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga elen
  a thu mer ti se me hoqe trunin???/
  Krahason Bektashizmin me Katolicizmin?????
  Never...
  Dajo i babes tem ke qene baba n Teqe dhe im at akoma i kujton se far orgjish bjshin atje dhe se si mendjen e kishin vetm pr t ngrene....
  T mos ishin Frashllinjte q i mbanin me pare do flisnje ti tashti...
  Ti elen po e fyen me se pari familjen tende.
  Daja i babes tend ka qene vllau i gjyshes tende.

  Krejt ato genjeshtra i kane bere disa hoxhallar trullana te shitur tek greku e shkau.
  Shkijet e greket i kane perdorur disa prijsa fetare nder ne per tradhti.
  Tek bektashite dhe tek tarikatet ne pergjithsi ka pasur shume patriota ,menyra qe e kan zgjedhur armiqt tane per ti diskreditur dervishet ka qene permes fetarve hipokrita.

  Kur nuk kane asnjehere fakte ja futin me trillime gjithmone ka budalle qe i besojn.
  Kta fetare hipokrita nuk dijn ka me treguar per punet e tyre se nuk kane asnje veper te mire .
  Kta fetare hipokrita i mesonin Shqiptaret se nuk ben te shkollohen kurse fjalet e para te Kuranit jane MESO LEXO STUDIO.

  Mos beso gjithka se po bjen pre e armiqve tane e fyen veten tende dhe popullin tend.
  SE KENDUAM "LET IT BE"

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2006
  Postime
  996
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga only truth
  Edhe ti edhe mesia pajtoheni ne shumeka.
  Ju islamin e shihni me njejtin sy.
  A e ke pa o cel se si ju lavderon mesia se ju wehabistat jeni ma te vertetit ne islam.
  hahah, po mir e ka, ky i krishter edhe po e kupton qe vehabijt jan ata qe praktikojn Islamin ashtu siq eshte, ndersa ti ja mban vetit musliman dhe se kupton ende.
  Mesia4ever nuk pajtohet me tere ideologjin Islame.
  Kujto ku Zoti thot ne Kur'an: ... ata nuk do te jen te kenaqur me ju deri sa ta pranoni fen e tyre.
  Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcn e nj populli

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga celyy
  hahah, po mir e ka, ky i krishter edhe po e kupton qe vehabijt jan ata qe praktikojn Islamin ashtu siq eshte, ndersa ti ja mban vetit musliman dhe se kupton ende.
  Mesia4ever nuk pajtohet me tere ideologjin Islame.
  Kujto ku Zoti thot ne Kur'an: ... ata nuk do te jen te kenaqur me ju deri sa ta pranoni fen e tyre.
  O i ngrate po ka po praktikon ti edhe ata te tut se .
  Une ju quajta disa here besimtare tupanxhi se ju fryhni sikur tupani edhe zhurme beni shume por mbrenda nuk keni asgje.

  As 2% nuk praktikoni ju nga islami edhe khavarixhet e praktikojshin fene e tyre shume por ka ju vlejti.
  Wehabistat jane sikur khavarixhet dhe emevitet .

  Muhamedi a.s nuk ka vrare femije ,civile ju vehabistat vetem ksi krime beni.
  Ju vehabistat i merrni disa hadithe te shpikura nga prijsat e juaj shpirteror jezidi dhe muawija dhe thoni se edhe Muhamedi a.s paska vrare civile ,keshtu ju i arsyetoni krimet e juaja.
  E keni gjetur nje hadith i dalur ne kohen e emevitve se nje ashab paska shkuar ne lufte edhe pse e ka ditur se do te vritet dhe keshtu i arsyetoni kamikazet e al qaides.

  Extremistat e feve tjera menzi presin te kene ksi budalsh qe e shesin fene islame me hadithe te shpikura.

  Po ju lavderojn se ju keni ksi hadithash dhe beni krime duke vrare femije e gra.Po ju lavderojn edhe kur po vesheni sikur grate me ferexhe ve per te ikur si beri ai hoxha juaj ne pakistan .

  Khavarixhet jezidi ,muawija,ibni tejmija, vehabi ,bin bazi dihet se me kend kane luftuar ,dihet kend e kan ne qejf e kend jo.
  SE KENDUAM "LET IT BE"

 13. #13
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Citim Postuar m par nga celyy
  Ketu pajtohem 100 % me ty. Keta kan devijuar ashtu si ju...


  Respekt

 14. #14
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Citim Postuar m par nga celyy
  hahah, po mir e ka, ky i krishter edhe po e kupton qe vehabijt jan ata qe praktikojn Islamin ashtu siq eshte, ndersa ti ja mban vetit musliman dhe se kupton ende.
  Mesia4ever nuk pajtohet me tere ideologjin Islame.
  Kujto ku Zoti thot ne Kur'an: ... ata nuk do te jen te kenaqur me ju deri sa ta pranoni fen e tyre.
  Jo po une kom shoke vahabiste pra prej pas luftes qe i kane qu lart pantollonat e kan lshu mjekrren qe i njoh personalisht dhe kam shoqeri me ta, mas miri e praktikojne ata Islamin duke i krahasuar me ate qe thuhet ne Kuran se a me t'thon se familja ime e praktikon Islamin a?, vetem Bajramin e festojne dhe nuk kane kurrfare njohurie per fene e tyre.

  As feja nuk te shpeton, sepse feja eshte perpjekje e njeriut per ta kenaqur Zotin. Feja eshte gjeja me e keqe qe i ka ndodhur njerzimit, pra te largon nga e Verteta, nga Shpetimi duke u premtuar njerzve gjera qe nuk ekzistojne dhe blasfemi.

 15. #15
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Citim Postuar m par nga only truth
  O i ngrate po ka po praktikon ti edhe ata te tut se .
  Une ju quajta disa here besimtare tupanxhi se ju fryhni sikur tupani edhe zhurme beni shume por mbrenda nuk keni asgje.

  As 2% nuk praktikoni ju nga islami edhe khavarixhet e praktikojshin fene e tyre shume por ka ju vlejti.
  Wehabistat jane sikur khavarixhet dhe emevitet .

  Muhamedi a.s nuk ka vrare femije ,civile ju vehabistat vetem ksi krime beni.
  Ju vehabistat i merrni disa hadithe te shpikura nga prijsat e juaj shpirteror jezidi dhe muawija dhe thoni se edhe Muhamedi a.s paska vrare civile ,keshtu ju i arsyetoni krimet e juaja.
  E keni gjetur nje hadith i dalur ne kohen e emevitve se nje ashab paska shkuar ne lufte edhe pse e ka ditur se do te vritet dhe keshtu i arsyetoni kamikazet e al qaides.

  Extremistat e feve tjera menzi presin te kene ksi budalsh qe e shesin fene islame me hadithe te shpikura.

  Po ju lavderojn se ju keni ksi hadithash dhe beni krime duke vrare femije e gra.Po ju lavderojn edhe kur po vesheni sikur grate me ferexhe ve per te ikur si beri ai hoxha juaj ne pakistan .

  Khavarixhet jezidi ,muawija,ibni tejmija, vehabi ,bin bazi dihet se me kend kane luftuar ,dihet kend e kan ne qejf e kend jo.
  Por pa Hadithe asgje nuk do te ishte e njohur se cfare ka bere Muhamedi pra jane i vetmi burim qe na bejne te njohur se cfare ka bere Muhamedi, lexoje vetem Kuranin dhe asgje nuk do te dish per te. Hadithet e plotesojne dhe e tregojne te verteten, pra se cfare ka ndodhur. E kush genjen per Profetin e vet, cfare logjike po perdor ti ketu?

  Jezusi vet po ju qorton, juve farisenjeve (myslimane, mormone etj.) moderne qe thoni se i besoni.

  Marku 12:24-25
  24 Jezusi, duke u prgjigjur, tha atyre: ''A nuk sht pikrisht pr kt q jeni n gabim, sepse nuk i njihni as shkrimet as pushtetin e Perndis?

  25 Sepse kur njerzit do t ringjallen s vdekuri, as do t martohen as do t martojn, por do t jen si engjjt n qiell.

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2004
  Vendndodhja
  Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
  Postime
  700
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga mesia4ever
  Por pa Hadithe asgje nuk do te ishte e njohur se cfare ka bere Muhamedi pra jane i vetmi burim qe na bejne te njohur se cfare ka bere Muhamedi, lexoje vetem Kuranin dhe asgje nuk do te dish per te. Hadithet e plotesojne dhe e tregojne te verteten, pra se cfare ka ndodhur. E kush genjen per Profetin e vet, cfare logjike po perdor ti ketu?

  Jezusi vet po ju qorton, juve farisenjeve (myslimane, mormone etj.) moderne qe thoni se i besoni.

  Marku 12:24-25
  24 Jezusi, duke u prgjigjur, tha atyre: ''A nuk sht pikrisht pr kt q jeni n gabim, sepse nuk i njihni as shkrimet as pushtetin e Perndis?

  25 Sepse kur njerzit do t ringjallen s vdekuri, as do t martohen as do t martojn, por do t jen si engjjt n qiell.
  Me ty eshte e pamundur te bisedohet.

  Ka hadithe te verteta sa te duash edhe ka hadithe te shpikura sa te duash .Levize pak edhe tjetren ane e mos u shoqero ve me vehabista.

  Ishe ti vet qe para disa ditesh the se kisha po genjen,je ti qe nuk i pranon shume mesime te fese tende .Edhe une me te thene tash se ti duhet ti kthehesh menyres verzionit me te keq te fese tende perte qene origjinal.

  Hadithet e buhariut dhe muslimit jane mbledh 200 vjet mbas largimit nga kjo bote te Muhamedit a.s .Buhariu dhe muslimi kane mbledhur ma shume se 200 000 hadithe por tash gjenden vetem 7 apo 8 mije.

  Askush nga muslimanet nuk pretendon se te gjitha hadithet e tyre jane te verteta .I vertet eshte vetem Kurani dhe i pandryshuar ,hadithet munden njerezit me i ndryshuar .

  Shko pyeti edhe ata shoket e tu vehabista se a eshte e vertet kjo , bile vehabistat mundohen me i hjek apo me i lane mbas dore disa haditha te vertet qe gjenden te buhariu dhe muslimi.
  vehabistat i kane qejf hadithat ku jane munduar ta diskreditojn Muhamedin dhe gjithnje mundohen ti hjekin hadithet qe e madherojn Muhamedin dhe familjen e tij
  SE KENDUAM "LET IT BE"

 17. #17
  Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
  Antarsuar
  01-12-2006
  Vendndodhja
  Guinea
  Postime
  6,436
  Faleminderit
  415
  144 falenderime n 138 postime
  Citim Postuar m par nga only truth

  Hadithet e buhariut dhe muslimit jane mbledh 200 vjet mbas largimit nga kjo bote te Muhamedit a.s .Buhariu dhe muslimi kane mbledhur ma shume se 200 000 hadithe por tash gjenden vetem 7 apo 8 mije.
  Po edhe kopjet e para te Kuranit i kemi ne ate kohe. Tani s'pjegoma pse Shiat e akuzojne Uthmanin se ka lone 25% te shkrimeve jashte Kuranit.

 18. #18
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  26-10-2006
  Postime
  996
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga only truth
  O i ngrate po ka po praktikon ti edhe ata te tut se .
  Une ju quajta disa here besimtare tupanxhi se ju fryhni sikur tupani edhe zhurme beni shume por mbrenda nuk keni asgje.

  As 2% nuk praktikoni ju nga islami edhe khavarixhet e praktikojshin fene e tyre shume por ka ju vlejti.
  Wehabistat jane sikur khavarixhet dhe emevitet .

  Muhamedi a.s nuk ka vrare femije ,civile ju vehabistat vetem ksi krime beni.
  Ju vehabistat i merrni disa hadithe te shpikura nga prijsat e juaj shpirteror jezidi dhe muawija dhe thoni se edhe Muhamedi a.s paska vrare civile ,keshtu ju i arsyetoni krimet e juaja.
  E keni gjetur nje hadith i dalur ne kohen e emevitve se nje ashab paska shkuar ne lufte edhe pse e ka ditur se do te vritet dhe keshtu i arsyetoni kamikazet e al qaides.

  Extremistat e feve tjera menzi presin te kene ksi budalsh qe e shesin fene islame me hadithe te shpikura.

  Po ju lavderojn se ju keni ksi hadithash dhe beni krime duke vrare femije e gra.Po ju lavderojn edhe kur po vesheni sikur grate me ferexhe ve per te ikur si beri ai hoxha juaj ne pakistan .

  Khavarixhet jezidi ,muawija,ibni tejmija, vehabi ,bin bazi dihet se me kend kane luftuar ,dihet kend e kan ne qejf e kend jo.
  Shum larg je ti per ti kuptuar Vehabijt, me ler te them se je total i keqinformuar per vehabijt. Nuk ekzistojn hadithe qe urdheron per ti mbyt femijet e grat.

  Citim Postuar m par nga mesia4ever
  Jo po une kom shoke vahabiste pra prej pas luftes qe i kane qu lart pantollonat e kan lshu mjekrren qe i njoh personalisht dhe kam shoqeri me ta, mas miri e praktikojne ata Islamin duke i krahasuar me ate qe thuhet ne Kuran se a me t'thon se familja ime e praktikon Islamin a?, vetem Bajramin e festojne dhe nuk kane kurrfare njohurie per fene e tyre.
  Nuk shkruan ne Kuran askund per me i ngre pantollonat, mirpo per kete ekziston hadithi i Pejgamberit a.s.
  Pra Vehabijt ndjekin Kuranin dhe sunetin e Pejgamberit a.s
  Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcn e nj populli

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e elen
  Antarsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  924
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Citim Postuar m par nga only truth
  Ti elen po e fyen me se pari familjen tende.
  Daja i babes tend ka qene vllau i gjyshes tende.

  Krejt ato genjeshtra i kane bere disa hoxhallar trullana te shitur tek greku e shkau.
  Shkijet e greket i kane perdorur disa prijsa fetare nder ne per tradhti.
  Tek bektashite dhe tek tarikatet ne pergjithsi ka pasur shume patriota ,menyra qe e kan zgjedhur armiqt tane per ti diskreditur dervishet ka qene permes fetarve hipokrita.

  Kur nuk kane asnjehere fakte ja futin me trillime gjithmone ka budalle qe i besojn.
  Kta fetare hipokrita nuk dijn ka me treguar per punet e tyre se nuk kane asnje veper te mire .
  Kta fetare hipokrita i mesonin Shqiptaret se nuk ben te shkollohen kurse fjalet e para te Kuranit jane MESO LEXO STUDIO.

  Mos beso gjithka se po bjen pre e armiqve tane e fyen veten tende dhe popullin tend.

  Kujt i thu armik ti ore??/Tim eti???Im at ka jetuar atje se ishte jetim dhe pr shqiptarizm shum veta i vijn anash.....dhe akoma mban mend pislliqet q bnin n Teqe dhe jasht saj...Mua s m bhet von pr asnj por sht ofendim pr fene Katolike ta krahasosh me kta baballart e teqeve...
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 20. #20
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  9
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga elen Lexo Postimin
  Kujt i thu armik ti ore??/Tim eti???Im at ka jetuar atje se ishte jetim dhe pr shqiptarizm shum veta i vijn anash.....dhe akoma mban mend pislliqet q bnin n Teqe dhe jasht saj...Mua s m bhet von pr asnj por sht ofendim pr fene Katolike ta krahasosh me kta baballart e teqeve...
  elen...
  pa armiqesi
  se feja ska kufi
  atje ku mendja yte nuk arin
  eshte fundi mendjes sate ,,nuk e gjen dot PERENDINE,,


  ne jemi shqiptare dhe e duam sa NAIMIN aq NOLIN aq GJERGJ FISHTEN,
  Ndryshuar pr her t fundit nga ashik : 08-11-2007 m 22:35

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Adem Jashari - Hero i Kosovs
  Nga JONI 1 n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 294
  Postimi i Fundit: 14-12-2016, 07:54
 2. Guerilasit e LANC
  Nga Tannhauser n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 28
  Postimi i Fundit: 21-04-2007, 14:12
 3. Miti i 'tolerances fetare' n Shqipri
  Nga Qafir Arnaut n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 05-08-2006, 05:26
 4. Debat mes anti liberalve dhe liberalve
  Nga liridashes n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-03-2005, 18:26
 5. Ortodoksia dhe Shqipria
  Nga shendelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •