Blerim Kasneci
(Lindur mė 1977 nė Tepelenė)

ATDHEU NĖ RRUDHA

Mbas shtegėtimesh tė gjata,
U ktheva nga udha
Gjeta atdheun.
Tė zhytur nė rrudha
Zemra rrahu fort
Mė hipi trishtim
Sa shumė ėshtė m'plakur
atdheu im!

Me mall nė buzė,
dergjen,
plakat e urta
Me shikimin e tretur
Nė udhėt e gurta
Nga shpirti u del
I qarė mallkim,
Pėr rrugėt e largėta
Qė vodhėn rininė.


E KALUARA JONĖ

E kaluara jonė njė kujtim i tretur nė vite
E kaluara jonė, njė shtegėtim, njė ikje
Gjithė mall jemi nė pritje
Pėr dashurinė e Atdheut
tė tretur nė vite.

Unė jam e kaluara e trishtuar
E kaluara gjithė mundim.
Rritur nė rrugė pa emėr
Nė dhe tė huaj nė mėrgim

Unė jam fėmija shtegėtar
qė kurrė se shijova fėmjėrinė
Sa shumė jam i malluar
Pėr vendlindjen pėr shtėpin

Unė jam fėmija shtegėtar
Qė u rrita nė mėrgim.
Sa shumė i malluar
Pėr vendlindjen pėr shtėpin.