Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Postmodern
  Anėtarėsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  137

  Lightbulb Charles Bukowski

  Charles BUKOWSKI


  poezia  duhet
  shumė

  dėshpėrim

  pakėnaqėsi

  dhe
  zhgėnjim

  pėr tė
  shkruar

  nja
  disa
  poezi
  tė mira.

  nuk ėshtė
  pėr
  secilin

  as pėr

  ta
  shkruar

  e bile as pėr

  ta
  lexuar.
  pėrderja

  sikur shumica prej jush, edhe unė kam pasur vende tė ndryshme pune
  ashtu qė ndihem sikur tė m’i kishin nxjerrė rropullitė e barkut e t’m’i
  kishin flakur nė erė.
  rrugės kam takuar disa njerėz tė mirė
  e po ashtu
  edhe asi tė llojit tjetėr.
  ende kur i kujtoj tė gjithė ata
  me tė cilėt kam punuar -
  bile sado qė kanė kaluar dekada -
  Karli
  mė bie ndėr mend i
  pari.

  mė kujtohet Karli: puna jonė e kėrkonte qė
  tė dytė tė mbanim pėrparėse
  tė lidhura mbrapa dhe rreth
  qafės me lidhėse.

  isha vartės i Karlit.
  "e kemi njė punė tė lehtė", mė
  pati thėnė.

  secilėn ditė derisa njė nga njė arrinin shefat tanė
  Karli do tė bėnte njė pėrulje tė lehtė nė bel,
  buzėqeshte, dhe me nojmė koke
  pėrshėndeste secilin: "mirė mėngjesi Dr. Stein",
  ose "mirė mėngjesi z. Day" apo
  Zonja Knight ose nėse dama ishte beqare
  "mirė mėngjesi, Lilly" apo Betty ose Fran.

  Unė kurrė
  s'flisja.

  Karli dukej i brengosur lidhur me kėtė dhe
  njė ditė mė mori mėnjanė: "hej,
  ku n'hamam tjetėrkund do t’i
  kesh dy orė pushim dreke siē i kemi
  kėtu?

  "askund, ma thotė mendja…"

  "ani de, nė rregull, pėr tipat si ti dhe unė,
  punė mė tė mirė s’mund tė gjejmė, krejt ē’na duhet
  kėtu e kemi."
  prisja.

  "prandaj shiko, ėshtė vėshtirė t'u bėsh lajka nė fillim, as
  unė nuk e kisha aq lehtė
  por pas pak kohe e kuptova se kjo
  s'kishte kurrfarė rėndėsie.
  sall u mbylla nė lėvozhgė,
  tash e kam lėvozhgėn time, a e ke tė
  qartė?

  e shikova dhe vėrtet dukej si tė kishte
  lėvozhgė, kishte ēehre si tė maskuar
  dhe sytė i kishte tė pakuptimtė, bosh dhe
  tė pashqetėsuar; shikoja nė guaskė tė shkokėluar e tė rrahur nga
  era dhe shiu.

  disa javė kaluan.
  asgjė nuk ndryshoi: Karli pėrkulej e laritej dhe buzėqeshte
  i paepur, i pėrkryer nė rolin
  e vet.
  qė ne ishim tė dėmtueshėm, kjo ndoshta s'kishte rėndėsi pėr

  apo
  qė zotat e mėdhenj mund t'na
  shikonin.

  E bėja punėn
  time.

  atėherė, njė ditė, Karli pėrsėri mė
  tėrhoqi mėnjanė.

  "dėgjo, Dr. Morely mė ka biseduar
  pėr ty."

  "po?"

  "mė ka pyetur se ē'dreqin
  ke."

  "ēka i ke
  thėnė?"

  "i kam thėnė se je i
  ri."

  "tė falemnderit."

  si e mora rrogėn, e braktisa
  punėn

  megjithatė

  edhe mė tej
  duhej
  tė pranoja punė tė
  ngjashme
  dhe
  derisa shikoja
  Karlėt e rinj
  mė nė fund i fala tė gjithė
  pėrveē veten:

  duke qenė i dėmtueshėm ngandonjėherė e bėn
  njeriun
  tė ēuditshėm
  pothuajse
  tė papunėsueshėm
  shumė tė
  urryer -
  shėrbėtor tė paaftė tė
  iniciativės
  sė lirė.  vdekja po m’i pi purot

  ta dini; sėrish jam kėtu
  i dehur
  po e dėgjoj Ēajkovskin
  nė radio.
  Jezu, e kam dėgjuar para 47
  vjetėsh
  kur isha shkrimtar qė vdiste urie
  e ja tash kėtu
  prapė
  e tash kam fituar famė tė pjesėrishme si
  shkrimtar
  e vdekja bredh
  nėpėr kėtė dhomė
  poshtė-lart
  duke m’i pirė purot e mia
  dhe verėn time me gllėnjka
  tė vockėla
  derisa Ēajku me ngulm merr hakun
  me Pathetiquen e vet,
  njėfarė rrugėtimi ka qenė
  e i gjithė fati qė pata pasur qe
  ai qė zaret i pata hedhur bash
  ashtu si duhej:
  vdisja urie pėr artin tim, vdisja sall qė t’i
  shtija nė dorė 5 minuta tė mallkuar, 5 orė,
  5 ditė –
  e krejt ēka doja ishte ta nxirrja fjalėn
  prej vetes;
  fama, paraja, s’e ēaja fare kokėn pėr to:
  doja sall ta nxirrja atė fjalė nga vetja
  e ata mė donin buzė presės sė stampimit,
  linjės sė montimit nė fabrikė
  donin tė bėhesha magacinier nė
  shtėpi mallrash.

  mirė de, thotė vdekja, derisa endej nėpėr dhomė,
  kot e ke do tė tė rrėmbej
  ēfarėdo qė tė kesh qenė:
  shkrimtar, shofer taksie, kodosh, kasap,
  parashutist, do tė tė kap…

  mirė e ke zemėr, i them.

  e tash pijmė sė bashku
  derisa 1 pas mesnate kalon mengadalė nė 2
  pas mesnate dhe
  sall ajo e di ēastin
  e duhur, por unė pėrnjėmend e
  kam mashtruar: i kam pasur
  5 minutat e mi tė mallkuar
  e bile, bile edhe mė
  tepėr.


  mollok shkėmbi

  Nina ishte mė e zorshmja ndėr
  tė gjithat,
  zoēka mė e tukeqtė tė cilėn e kam njohur
  deri nė atė ēast
  dhe derisa rrija ashtu pėrballė
  tv tim bardhė e zi
  qė e pata blerė nė dyqanin e gjėrave tė pėrdorura
  e shikoja lajme
  kur dėgjova njė
  zė tė dyshimtė
  nga kuzhina
  dhe vrapova atje
  dhe e pashė atė me
  shishe whiskey tė plotė –
  tė 5stė –
  dhe me shishe nė dorė
  ishte nisur tė dalė kah dera e pasme
  e verandės
  por unė e kapa dhe ia
  mbėrtheva shishen.
  “nėma shishen, moj
  kurvicė e shkėrdhyer!”
  dhe ia filluam tė kacafytemi rreth
  shishes
  dhe t’ju them drejt
  goxha mirė
  mė pati
  munduar
  por
  mė nė fund ia mora
  dhe i thashė qė ta
  bajė bishtin nga banesa
  ime.
  jetonte nė tė njėjtėn ndėrtesė
  vetėm se nė pjesėn e mbramė
  nė katin e sipėrm.

  e kyēa derėn
  mora shishen dhe
  gotėn
  dhe shkova te divani
  u ula dhe
  e ēela shishen dhe ia
  mbusha vetes njė pije tė
  mirė.

  e shkyēa tv dhe
  rrija ashtu
  duke menduar se ēfarė zoēke
  e mbrapshtė
  qe Nina.
  mė ranė ndėr mend
  bile
  nja dhjetė mutsihane
  qė m’i pati
  bėrė.

  ēfarė kurve,
  ēfarė gruaje molloku.

  rrija ashtu duke pirė whiskey
  mė gllėnjka tė vockėla
  dhe pyesja veten
  ē’hamam kėrkoja
  me Ninėn.

  e atėherė u dėgjua
  trokitja nė
  derė.
  qe shoqja e Ninės,
  Helga.

  “ku ėshtė Nina?”
  pyeti.

  “u pėrpoq t’ma vjedhė
  whiskeyin, dhe ia
  dhashė njė shqelm
  ****ėve.”

  “mė ka thėnė tė takohem
  me tė kėtu.”

  “pėr ē’arsye?”

  “thotė se ajo dhe unė
  do ta bėjmė atė punė
  para teje
  sall pėr 50 dollarė”.

  “25 dollarė”.

  “ajo tha 50”.

  “siē po e sheh nuk ėshtė
  kėtu... deshe tė pish
  diē?”

  “ta merr mendja...”

  ia solla gotėn Helgės
  ia mbusha
  me whiskey.
  e piu
  njė gllėnjkė.

  “ndoshta” tha ajo,
  “do tė duhej ta marr
  Ninėn.”

  “s’dua t’ia shoh sytė
  kėtu.”

  “pse, or?”

  “sepse ėshtė kurvė.”

  Helga e mbaroi
  pijen dhe unė ia
  mbusha edhe njė.
  e piu njė
  gllėnjkė.

  “Benny m’thotė se jam
  kurvė, unė nuk jam
  kurvė.”

  Benny qe tipi
  me t’cilin
  bashkėjetonte.

  “e di se s’je
  kurvė, Helgė.”

  “tė falemnderit. S’ke farė
  muzike?”

  “sall radio...”

  e shikoi
  u ēua
  dhe e
  ndezi,
  njėfarė muzike filloi
  tė kumbojė.

  Helga filloi tė
  vallėzonte
  duke mbajtur gotėn me
  whiskey nė njėrėn
  dorė.
  qe valltare e
  dobėt
  dukej
  qesharake.


  pushoi sė vallėzuari
  e hurbi pijen
  rrokullisi gotėn pėrmbi
  qilim
  pastaj u vėrsul drejt
  meje
  ra nė gjunj
  ma hapi zinxhirin
  dhe nė ēastin tjetėr
  veē ishte
  poshtė
  dhe i demonstronte marifetllėqet e veta.

  e rrėkėlleva
  pijen
  e mbusha edhe njė.

  qe e
  mirė.
  kishte
  diplomuar
  nė njėfarė kolegji diku nė
  lindje.

  “jepi, Helgė,
  jepi!”

  atėherė u dėgjua trokitja e
  zėshme

  derė.

  “HANK, A ĖSHTĖ HELGA
  TE TI?”

  “KUSH?”

  “HELGA!”

  “SALL NJĖ ĒAST!”

  “JAM NINA, ĖSHTĖ DASHUR TĖ
  TAKOHEMI KĖTU ME
  HELGĖN, KEMI NJĖ
  BEFASI TĖ VOCKĖL PĖR
  TY!”

  “DESHE T’MA VJEDHĖSH
  WHISKEYN, MOJ
  KURVĖ!”

  “HANK, LERMĖ TĖ
  HYJ!”

  “kėnaqu, Helgė,
  kėnaqu!”

  “HANK!”

  “Helgė, ti kurvė e stėrqime...
  Helgė! Helgė! Helgė!!”

  u largova dhe u
  ēova

  “lėre tė hyjė.”

  shkova deri nė
  banjo.

  kur dola tė dyjat
  rrinin nė dhomė
  duke pirė whiskey e cigare
  dhe me diē zėshėm
  qeshnin.
  atėherė mė
  panė.

  “50 copė”, tha Nina.

  “25 copė”, u pėrgjigja.

  “atėherė
  s’duam.”

  “atėherė mosni.”

  Nina shfryu
  dufin.
  “dakord, ti
  bastard i lirė, 25
  copė!”

  pastaj u ēua dhe
  filloi tė
  zhveshet.

  ishte mė kryeneēja
  ndėr
  tė gjithat.

  Helga u ēua dhe
  filloi tė
  zhveshet.

  ia mbusha vetes
  pijen.
  “ngandonjėherė pyes veten
  se ē’hamam po
  ndodh
  kėndejpari”,
  thashė.

  “mos kij
  merak fare, babėlok
  thjesht
  merre shtruar kėtė gjendje!”

  “sall ta di se ēfarė
  pritet prej meje
  tė bėj?”

  “bėj
  ēfarėdo hamam
  qejfi
  qė ta kėnda”,
  u pėrgjigj Nina
  derisa ***** i
  shkėlqente
  nė dritėn
  e llambės.
  turma


  ata kanė qejf tė mblidhen dhe tė bėjnė muhabet tėrė natėn e
  lume derisa ua mbushi gotat me verė.
  gruas sime mė duket se nuk i pengojnė edhe vjehrra ime
  kėnaqet me ta.
  kėmbime tė vogla derisa orėt i kanė
  hequr duart e kėmbėt,
  kokat i kanė ēuar nė **** tė s’amės.
  s’mund tė besoj se po
  rrinė kėtu.
  s’mund t’u besoj fjalėve e as qeshjes sė
  tyre.
  nuk kam ide se ē’hamam kėrkojnė kėtu.
  askėnd s’e kam ftuar.
  jam burrė.
  mė duhet tė veproj nė mėnyrė tė qytetėruar.
  mė duhet tė sillem si ata.
  megjithatė do tė jetoj edhe pas tyre.
  kjo natė nuk do tė mė shndėrrojė nė ta.

  ka pasur raste kur i kam pėrzėnė tė
  tillėt.
  por ma vonė dėgjoja
  se ēfarė bishe kam qenė.

  e tash po rri me ta,
  po pėrpiqem tė dėgjoj.
  bile herė pas here e them nga ndonjė fjalė.
  nuk kanė ide se si ndihem.

  jam posi kirurg qė operon nyjen,
  qė ekzaminon natyrėn malinje.
  ēuditėrisht, s’ka asgjė pėr t’u mėsuar.

  “natėnemirė, natėnemirė, kini kujdes nė
  vozitje.”

  pas qė ikin
  vendi vetvetiu rimodelohet,
  macet dalin nga fshehja,
  e unė e kam ēastin e parė tė
  qetė.

  gruaja ime dhe unė rrimė sė bashku.
  nuk them gjė pėr kėta qė
  ikėn.
  hėna shndrit nėpėr
  dyert e xhamta
  e jeta la nė mua
  sipėrfaqe tė kėndshme.
  i kam mbijetuar
  edhe
  njė
  herė.


  nė Karlton larg Western Ave.

  derisa qiratė rriten tjetėrkund
  kėtu vijnė tė jetojnė
  tė vobektit
  njerėzit nė asistencė sociale dhe kredi
  familje tė mėdha me punė tė kėqija
  dhe vetmitarė tė ēuditshėm
  qė presin tė vdesin
  nė konvikte pleqėsh.

  kėtu mes salloneve pėr masazh
  pengtoreve
  dyqaneve pėr pije
  tė zėnė nė smog dhe nė rraskapitje
  bile edhe qentė duken tė
  tė paaftė pėr kurrgjė
  nuk lehin as
  nuk i ndjekin macet,
  e macet shėtisin poshtė-lart
  rrugėve
  dhe kurrė nuk gjuajnė zogj
  zogjtė janė kėtu pranė nesh -
  veē se nuk mund t'i shihni
  mund sall t'i dėgjoni
  diku
  rreth 3:30 nė mėngjes
  pasi qė edhe prostituta e mbramė mė nė fund tė
  jetė qirė.

  qiratė edhe kėtu rriten
  por nė krahasim me tė tjerėt
  ne jetojmė falas
  ngase askush nuk dėshiron tė jetojė me
  dikė tė ngjashėm si ne.
  asnjėri prej nesh nuk ka automobil tė ri
  shumica prej nesh ecėn
  dhe nuk na ndien se kush do t’i fitojė
  zgjedhjet.

  por edhe ne kemi rrahės
  grash kėtu
  bash si edhe tė tjerėt
  edhe rrahės fėmijėsh
  bash si edhe tė tjerėt
  edhe maniakė seksualė
  edhe aparate televizive
  bash si tė tjerėt

  edhe ne do tė vdesim
  bash si tė tjerėt
  veē se pak mė herėt edhe do tė hamė
  bash si tė tjerėt
  veē se me ushqim mė tė lirė
  edhe gėnjejmė
  bash si tjerėt
  sall me mė pak
  imagjinatė.
  dhe sado qė prostitutat tona nuk duken
  aq bukur si gratė tuaja
  kujtoj se macet tona edhe zogjtė edhe qentė tanė
  janė mė tė mirė
  dhe mos harroni edhe
  qiraja.  sall njė ėshtė Cervantes

  s’ka dobi, mė duhet tė pranoj,
  kam rėnė nė bllokadėn e parė
  tė pėrnjėmendtė tė krijimtarisė
  pas mė shumė se
  5 dekadash
  shtypjeje.
  i kam do arsyetime:
  qe njė kohė jam i
  sėmurė
  dhe po i afrohem moshės
  70 – vjeēe.
  e kur iu afroheni tė
  70 gjithnjė mendoni mbi
  mundėsinė e tė
  huqurit.
  por mė ngushėllon
  fakti se
  Cervantes
  veprėn e tij mė tė mirė e ka shkruar
  nė moshėn
  80 vjeēare.
  por sa
  Cervantesė
  ka?

  mė pat llastuar
  lehtėsia me tė cilėn i krijoja
  gjėrat,
  atėherė u paraqit
  kjo ngecje
  e teveqeltė.

  e tash
  me kapsllėk shpirtėror
  jam bėrė zemėrak,
  dy herė i kam bėrtitur gruas
  kėsaj jave,
  njė herė duke e thyer gotėn
  nė sqoll.
  sjellje e pahijshme,
  nerva tė dobėt,
  stil i
  keq.

  do tė detyrohem ta pranoj kėtė
  bllokadė krijimtarie.
  n’dreq tė mallkuar le tė vejė ēdo gjė,
  jam i lumtur qė jam gjallė,
  jam i lumtur qė nuk kam
  kancer.
  jam i lumtur nė njė qind
  mėnyra tjera.
  ngandonjėherė natėn
  nė shtrat
  nė njė a dy pas mesnate
  mendoj mbi kėtė
  se sa i lumtur jam
  dhe kjo mė mban
  zgjuar.

  e sa pėr tani, unė kaherė kam shkruar me
  egoizėm, qė domethėnė, pėr ta kėnaqur
  vetveten.
  duke i vėnė gjėrat nė letėr, mė lehtė
  kam mundur tė
  jetoja me to.

  tash, kjo ka
  marrė fund.

  po i shikoj pleqtė tjerė me bastunė
  si rrinė nėpėr banka nė stacion autobusi,
  i zgurdullojnė sytė nė diell dhe
  gjė s’shohin.
  dhe e di qė ka ende
  pleq
  nėpėr spitale dhe nėpėr shtėpi
  pleqsh
  qė rrinė drejt nė krevatet
  e veta
  qė llomotisin mbi
  oturak.
  vdekja s’ėshtė gjė, o vėlla,
  jeta ėshtė e
  vėshtirė.

  tė shkruarit ka qenė burim i
  rinisė sime,
  kurvė imja, dashuri imja,
  bixhoz imi.

  zotat mė kanė lazdruar.

  shiko, megjithatė ende jam i
  lumtur,
  ngase tė shkruash mbi
  bllokadė krijimtarie
  ėshtė mė mirė se mos tė shkruash
  fare.


  duke ndenjur pranė IBM

  edhe njė natė vere e qetė dhe me vapė,
  insekte t'imėta sillen rreth gotės sime me verė, shishes
  sime tė verės.

  sėrish mendoj mbi vdekjen time
  derisa simfonia e Brahmsit mbaron nė
  radio.

  kuajt sot s'vrapuan (jo
  kėtu) por ka pasur tė shtėna, vrasje,
  bombardime nė shumė vende tė
  botės.
  njėfarė zėnke
  gjithmonė e kemi
  pranė.

  e vitet kalojnė ngadalė e vitet kalojnė
  shpejt e vitet
  kalojnė.

  duket se s'ka qenė moti kur
  Henry Miller plak ka qenė ende
  gjallė.
  pėrherė gjente vashėza tė reja pėr t'ia fshirė
  pluhurin nga abazhuri, tė pozojnė pėr tė, e qė t’i pėrgatisnin
  mezetllėqe t'imta.
  ēfarė dashnori, kurrė s'ėshtė ngopur me
  to.

  sidoqoftė, 5 macet e mia nuk e durojnė vapėn, rrinė
  pėrjashta pėrposh kaēubės sė freskėt tė dėllinjės
  dhe mė dėgjojnė si
  shtyp.
  ngandonjėherė mė sjellin dhurata:
  zogj apo minj.
  atėherė kemi mosmarrė-
  veshje tė lezetshme.
  e ato zbythėn
  mė shikojnė
  e sytė sikur thonė: ky tip nuk ėshtė tamam,
  s'ka haber se kėsisoj
  bėhen kėto punė.

  edhe njė natė vape vere derisa rri kėtu
  dhe prapė po aktroj
  se jam shkrimtar.
  e gjėja mė e keqe
  natyrisht
  ėshtė
  se fjalėt kurrė nuk e kanė
  pėrnjėmend tė vėrshojnė pėr asnjėrin prej
  nesh.

  disa netėve e nxirrja letrėn
  nga makina dhe e
  mbaja mbi
  ēakmak, shkrepja
  dhe prisja tė shihja
  rezultatin.

  "Hank, prapė po djeg diēka?"
  pyeste gruaja ime.

  sidoqoftė, tash nė radio lėshojnė edhe njė
  kompozitor tjetėr
  dhe ajo qė ai mund tė bėjė me notat e veta
  ėshtė goxha e kufizuar.
  jam krenar shkaku i tij, por
  nė tė njėjtėn kohė edhe i pikėlluar.

  radio ėshtė i moēėm dhe i pluhurosur
  edhe ai mė drejtohet
  pėrmes
  altoparlantit.

  duket se fshihet aty diku brenda
  e unė dua ta ngushėlloj, gjoja:
  "mė vjen keq, o shok i shkretė, por
  krijimtaria i ka kufijtė e
  vet".

  edhe njė natė vape vere
  edhe njė fletė letre nė kėtė makinė.
  edhe mė shumė insekte, edhe mė shumė cigare nė
  kėtė dhomė, kėsaj here, urra, urra, i humbur
  nė mizorinė lemeritėse tė ditės
  altoparlanti nė radio fillon tė oshėtijė, tė dridhet
  derisa kompozitori shkarkohet nė mua, ėshtė i mirė
  biri i bushtrės
  aq i guximshėm pėrkundėr kufizimeve tė veta
  derisa macet presin nėn kaēubėn
  e dėllinjes e unė i qes vetes edhe mė shumė verė, edhe mė shumė verė,
  edhe mė shumė.


  redaktori

  rrinte ulur nė kuzhinė pranė tavolinės sė vogėl nė qoshe
  duke lexuar dorėshkrimet duke shkruar nga njė refuzim tė shkurtėr
  mbi secilin duke ia vėn nga njė kapse letrash pastaj
  i fuste prapė nė zarfat bojėkafe prej
  manile.

  kishte qenė duke lexuar mė shumė se njė orė e tridhjetė e pesė
  minuta dhe s'kishte pas gjetur bash asnjė poezi

  pra do tė duhej tė vepronte si zakonisht
  pėr numrin e ardhshėm: t'i shkruante poezitė vet dhe
  t'ua trillonte emrat autorėve.

  nė ē'hamam treti talenti?

  nė 3 dekadat e fundit poetėt janė
  zhdukur
  plotėsisht ishte sikur tė lexoje gjėra
  nga shtėpia e
  tė krisurve.

  por
  Rabowskin do ta ruante
  pėr nė fund

  Rabowski kishte ēuar 8 apo dhjetė poezi nė tufė
  por gjithmonė nė to mund tė gjeje njė apo dy
  tė mira.

  psherėtiu dhe i nxori poezitė e
  Rabowskit.

  mengadalė i lexoi dhe e pėrfundoi leximin

  u ēua dhe shkoi te frigoriferi
  mori
  njė konservė birre e hapi dhe prapė u
  ul

  sėrish i lexoi poezitė tė gjitha
  ishin tė dobėta bile edhe Rabowski
  kishte ngrėnė ***.

  redaktori nxori kartelėn e shtypur ku shkruante se poezitė refuzohen dhe shkroi "mbase paske pasur javė tė
  mbrapshtė."
  pastaj i ktheu poezitė nė
  zarfė manile e mbylli e hodhi
  nė maje tė turrės pėr postim

  atėherė mori birrėn u ul nė divan buzė
  gruas

  ajo shikonte John Carsonin
  edhe ky e shikoi

  Carson ishte i dobėt Carson e dinte se ishte i dobėt por
  s'mund tė bėnte kurrnjėsend mbi kėtė
  ēėshtje.

  redaktori u ēua me konservėn e birrės dhe
  nisi tė ngjitet
  shkallėve.

  "ku po shkon?" e pyeti
  gruaja.

  "nė shtrat tė fle."

  "por herėt ėshtė."

  "nė **** tė s'amės edhe unė e di!"

  "ani de s'ke nevojė tė sillesh bash
  kėsisoj!"

  ai u fut nė dhomėn e fjetjes e stėrqoku
  butonin nė mur
  u shfaq njė shkrepėtimė e shkurtėr drite dhe pastaj
  drita sipėr kokės sė tij u
  sos.

  u ul nė cep tė shtratit dhe e pėrfundoi
  birrėn nė
  terr.  vullkan i shuar

  baristi nė lokalin e Mussos
  mė mban mend nga koha kur
  isha
  nė zhele,
  dhe rrija
  i mbėshtetur pėr druri
  me gruan
  mė tė keqe e mė tė zėshme
  dhe
  kur
  pinim tepėr
  derdhnim pije
  e bėheshim tė
  pasjellshėm.

  tash
  futem
  heshturi me ndonjė
  intervistues
  regjisor filmi
  apo me ndonjė
  aktor
  apo
  me gruan time
  dhe me njė a
  dy miq tė
  respektuar.

  e pastaj
  herė pas here
  e vėrej baristin
  si mė shikon
  dhe e di
  se e kujton
  atė kohė
  dhe si
  ishte atėherė
  dhe ia kthej
  shikimin
  e sytė e mi
  ia ēojnė
  porosinė:
  unė jam ai bash i
  njėjti, loco, sall
  rrethanat
  kanė
  ndryshuar
  por
  unė jam
  bash i njėjti.

  e pastaj
  prapė i kthehem
  atij
  mė kėdo
  qė rri
  dhe mė duket
  se
  edhe ata mendojnė,
  se kur
  do tė dal mendsh
  pėrsėri?

  ti s’ke kėtu
  ama bash
  kurrgjė, loco,
  pėrveē se
  tė presėsh
  e
  tė shikosh.


  rruga e moēme

  ishte flokėzezė
  nga ato qė tė shkallojnė fare
  e qė s’pushtohej lehtė
  dhe pėr besė mbase edhe pata luajtur mendsh
  por pėr ēudi disi mė priu fati dhe ajo vetė mė pushtoi
  nė shtrat ishte vėrtet mbretėreshė kėnaqėsie
  megjithėqė ato punė nuk i bėnim sall nė shtrat
  dhe kur ikte edhe kėsaj i thosha si tė tjerave
  qafėn e thefsh e kurrė mos u kthefsh
  por rodi i tyre zakonisht kthehet
  qoftė te unė qoftė te ndonjė tjetėr mė i mbrapshtė se unė
  bile mė shpesh te ēorodat se te unė

  bukur moti s’e kisha parė
  e kur isha nė hall
  dhe i kisha punėt pisk
  mė binin ndėrmend
  fjalėt e saja dhe qeshja vetmevete
  …kur rehatohej thoshte
  kurrė nuk do tė zbrisja nga kjo maje…
  (i pėlqenin do kėngė tė pėrēudėta: ‘sytė e kaltėr nė tė zbehtė’
  dhe nė ‘shenjtėri’, i thosha si mund tė durosh kėtė hallakamė…
  trus! ma kthente…)
  i pėrshpėrisja oj shtrigė flokėkuqe rri sa tė rrihet
  kėnaqe shpirtin loēkė e shijoje kėnaqėsinė sa je aty…
  sado qė
  edhe vetė e dinte se aty s’mund tė rrinte
  as tėrė ditėn as tėrė natėn
  shkaku i motit tė ligė
  shkaku i motit tė bukur
  shkaku i shkollės
  dhe pasi qė shijonte kėnaqėsinė
  zbriste nga maja
  e mė thoshte
  o teveqel
  kot e ke
  kurrė s’ke pėr tė shkuar nė parajsė
  pse moj shtrigė flokėkuqe (vėrtet donte t’i ngjyroste flokėt
  nė tė kuqe ngase ishte flokėzezė)
  ke bėrė shumė mėkate
  po ēfarė mėkatesh o jogurti im
  dėgjo kėndej dhe mbaje mend mirė kurrė mė
  mos gabo tė quash jogurt
  unė jam ajkė more dėshtak ma kthente
  derisa i binte
  njė hije trishtimi
  e unė e quaja jogurt ngase njėherė ia pata lyer trupin
  me jogurt nė vend se me mjaltė dhe ia pata lėpirė
  atė siē lėpin qeni *****

  …dhe tash sė voni kur e takova
  e pyeta pėr atė vakinė e moēme
  ‘pse mė thoshe kurrė s’do tė shkosh nė parajsė…
  ngase s’mė ke martuar more dėshtak i pėrbetuar
  por si tė tė martoj moj shtriga ime kur unė
  i shkreti s’mund ta mbaj as veten gjallė e lėre mė ty…

  u ndamė
  unė vazhdova rrugės sime tė moēme
  e ajo
  ajo si gjithnjė ktheu diku
  te ndonjė ēorod.  ajri edhe drita dhe koha e hapėsira

  " - e di. gjithnjė kam pasur telashe
  a gruaja, a puna, diē
  gjithmonė mė pengonte
  por tash
  e kam shitur shtėpinė, e kam gjetur kėtė
  vend, studio tė madh, do tė duhej ta shohėsh hapėsirėn dhe
  dritėn.
  Pėr herė tė parė nė jetė do tė kem vend dhe kohė pėr
  tė krijuar."

  jo zemėr, nėse vėrtet do tė krijosh
  ti do tė krijosh pavarėsisht se a punon
  16 orė nė ditė nė minierė
  apo
  do tė krijosh nė dhomė tė vockėl me 3 fėmijė
  derisa jeton me ndihmė
  sociale
  do tė krijosh me njė pjesė tė trurit
  apo tė trupit tė
  dėmtuar,
  do tė krijosh i verbėr
  sakat
  i ēmendur,
  do tė krijosh edhe kur macja tė zvarritet
  nėpėr shpinė derisa
  i tėrė qyteti dridhet nga tėrmeti, bombardimet,
  vėrshimet dhe zjarri.

  zemėr, ajri edhe drita dhe koha e hapėsira
  s'kanė kurrgjė tė bėjnė me kėtė
  dhe mos krijo asgjė
  pėrveē mbase njė jete mė tė gjatė qė
  tė gjesh arsyetime tė
  reja.


  Pėrktheu: Fadil BAJRAJ
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Postmodern : 26-07-2004 mė 07:00
  It's the end of the world as we know it and I feel fine.

 2. #2
  bjondinaa Maska e bonitaa
  Anėtarėsuar
  15-04-2004
  Vendndodhja
  usa
  Mosha
  33
  Postime
  3
  Ah Sa NaTe E LuMtUrE
  Ah Sa NaTe E QeTe
  GjItHmOn Me KuJtOhEsH
  NgA OrA 12Te

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Postmodern
  Anėtarėsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  137

  Bukowski- poezi

  Charles Bukowski (1920-1994) ėshtė poeti
  mė i imituar amerikan. Veprat e tij u pėrkthyen
  nė dhjeta gjuhė tė botės. Vdiq nė
  moshėn 74-vjeēare dhe njė numėr i madh
  i shkrimeve tė tij u botuan pas vdekjes.
  Kėto poezi janė marrė nga libri i tij i fundit
  "Slouching Toward Nirvana", ECCO,
  An Imprint of HarperCollinsPublishers,
  qė u botua nė janar tė kėtij viti.


  FILMAT
  Duke vazhduar t'i ndjekim ne i bėjmė
  shumė prej atyre
  producentėve, regjisorėve dhe aktorėve
  shumė tė pasur.
  ata fitojnė miliona dollarė, martohen ndėrmjet
  vete,
  jetojnė nė vila, dhe njė herė nė vit nė ndarjen
  e Ēmimeve tė Akademisė
  mbulojnė vetveten me
  lėvdata. E gjithė kjo i bėnė tė besojnė se
  vėrtet kanė bėrė diē tė rėndėsishme por
  ėshtė vetėm publiku i pa mend qė i shikon
  dhe i
  kapėrdinė kėta qulla tė pa lezet, tė cilėt i
  pasurojnė, i shndėrrojnė disa prej tyre nė tė
  ashtuquajtura
  legjenda, tė cilat mė pas e stėrmadhojnė
  talentin e tyre
  tė keq.
  Budallenjtė i shndėrrojnė budallenjtė tjerė
  nė idhuj.
  Njerėzit e ēojnė huq jetėn e tyre dhe mendjet
  e tyre
  duke ndenjur nė terr
  derisa shumė e mė shumė filma prodhohen.

  BISEDĖ E SHKURTĖR

  Nė rregull, derisa jemi duke kremtuar me
  mirėsi sonte
  dhe derisa muzika e trentė klasike mė pushton
  nga
  radioja ime e vockėl, po e ndez njė puro tė
  kėndshme
  dhe po e kuptoj se ende jam goxha i fortė
  dhe se
  shekulli i XXI gati mė ka zėnė
  Po eci pa u ndier drejt orės 5 tė mėngjesit
  nė kėtė natė tė errėt.
  Pesė macet e mia hyjnė e dalin, duke mė
  kėrkuar,
  i kam pėrkėdhelur, u kam folur, ato
  janė plot me frika tė tyre vetjake tė farkėtuara
  nga shekujt
  e mėparshėm tė vrazhdėsisė dhe keqtrajtimit
  por kujtoj se ato mė duan aq sa munden,
  sidoqoftė, ajo qė po pėrpiqem tė them kėtu
  ėshtė se tė shkruarit tash ėshtė po aq
  ngazėllyese dhe i marrė dhe
  bash rrezikim i madh pėr mua aq sa ka
  qenė gjithmonė, ngase vdekja
  pas gjithė kėtyre viteve
  shėtit nėpėr dhomė me mua tash dhe mė
  flet me butėsi,
  duke mė pyetur, a mendon se ende je
  shkrimtar
  i vėrtetė? A je i kėnaqur me atė qė ke bėrė?
  dėgjo, lėrmė ta pi njė nga ato
  purot.
  Shėrbehu, halabake, i them.
  Vdekja e ndezė dhe ne rrimė ndenjur pa
  folur pėr njė copė herė.
  mund ta ndiej kėtu me mua.
  A nuk tė merr malli pėr egėrsinė
  e rinisė? Mė nė fund mė pyet.
  Jo edhe aq shumė, i them.
  Por a nuk tė vjen keq pėr gjėrat
  qė kanė tretur?
  Aspak, i them.
  A nuk tė mungojnė, Ajo mė pyet me dredhi,
  vashat
  qė tė futeshin nėpėr dritare?
  E gjitha qė sillnin ishin lajme tė kėqija, i
  them asaj
  Mirėpo iluzioni, ajo thotė, a nuk tė mungon
  iluzioni?
  Ta merr mendja, pse ty jo, a? e pyes.
  Unė nuk kam iluzione, ajo thotė
  trishtueshėm.
  Mė fal, kam harruar pėr njė gjė tė tillė, i
  them, pastaj i afrohem
  dritares.
  I patrembur dhe ēuditėrisht i kėnaqur
  pėr tė shikuar shkrepjen e agut
  tė ngrohtė.

  DIĒKA PO TROKET NĖ
  DERĖ
  Njė dritė e bardhė e madhe agon pėrgjatė
  kontinentit
  derisa u servilosemi traditave tona tė dėshtuara,
  shpesh vrasim pėr t'i ruajtur ato
  ose ngandonjėherė vrasim sall pėr tė
  vrarė.
  Nuk duket tė ketė farė rėndėsie: pėrgjigjet
  tunden bash
  te e pakapshmja,
  dora s'i kap, mendja s'i kap.
  Udhėheqėsit e tė kaluarės ishin tė pamjaftueshėm,
  Udhėheqėsit e tanishėm janė tė papėrgatitur.
  Fort shtrėngohemi e mblidhemi kulaē nė
  shtrat natėn dhe presim.
  Ėshtė pritje e pa shpresė, mė shumė sikur
  lutje pėr dėshirė tė pamerituar.
  E gjitha duket shumė e mė shumė sikur film
  i njėjtė
  i vjetėr.
  Aktorėt janė tė tjerė ama fabula ėshtė e
  njėjtė:
  It's the end of the world as we know it and I feel fine.

 4. #4
  madmoiselle Maska e angeldust
  Anėtarėsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375

  Kjo me duket e lezetshme :D

  Revolte ne prapavije

  Sapo kam shpenzuar nje-ore-e-gjysem
  duke gjymtuar te te nesermes
  karta.
  kur do t’ja nis me poezite?
  epo, atyre vetem do t’ju duhet te presin
  do t’ju duhet te ngrohin kembet ne
  paradhome
  ku do te ulen duke bere thashetheme per
  mua
  “ky Ēinaski, a nuk e kupton qe
  pa ne ai para shume kohesh
  do kishte rrjedhur, vdekur?”
  “ai e di kete, por mendon se mund te na mbaje
  ne sqepin e tij dhe te na therrase.”
  “ai eshte nje mosmirenjohes!”
  “le t’ja bllokojme frymezimin!”
  “po!”
  “po!”
  “po!”
  poezite e vogla perplasin kembet me kenaqesi
  dhe qeshin.
  pastaj ajo me e madhja ēohet dhe
  ec drejt deres.
  “hej, ku po shkon?” e
  pyesin.
  “diku ku me
  vleresojne.”
  pastaj, ajo
  dhe te tjerat
  veniten.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Postmodern
  Anėtarėsuar
  16-08-2003
  Vendndodhja
  prishtine
  Mosha
  39
  Postime
  137
  Charles BUKOWSKI


  poezia


  duhet
  shumė

  dėshpėrim

  pakėnaqėsi

  dhe
  zhgėnjim

  pėr tė
  shkruar

  nja
  disa
  poezi
  tė mira.

  nuk ėshtė
  pėr
  secilin

  as pėr

  ta
  shkruar

  e bile as pėr

  ta
  lexuar.
  pėrderja

  sikur shumica prej jush, edhe unė kam pasur vende tė ndryshme pune
  ashtu qė ndihem sikur tė m’i kishin nxjerrė rropullitė e barkut e t’m’i
  kishin flakur nė erė.
  rrugės kam takuar disa njerėz tė mirė
  e po ashtu
  edhe asi tė llojit tjetėr.
  ende kur i kujtoj tė gjithė ata
  me tė cilėt kam punuar -
  bile sado qė kanė kaluar dekada -
  Karli
  mė bie ndėr mend i
  pari.

  mė kujtohet Karli: puna jonė e kėrkonte qė
  tė dytė tė mbanim pėrparėse
  tė lidhura mbrapa dhe rreth
  qafės me lidhėse.

  isha vartės i Karlit.
  "e kemi njė punė tė lehtė", mė
  pati thėnė.

  secilėn ditė derisa njė nga njė arrinin shefat tanė
  Karli do tė bėnte njė pėrulje tė lehtė nė bel,
  buzėqeshte, dhe me nojmė koke
  pėrshėndeste secilin: "mirė mėngjesi Dr. Stein",
  ose "mirė mėngjesi z. Day" apo
  Zonja Knight ose nėse dama ishte beqare
  "mirė mėngjesi, Lilly" apo Betty ose Fran.

  Unė kurrė
  s'flisja.

  Karli dukej i brengosur lidhur me kėtė dhe
  njė ditė mė mori mėnjanė: "hej,
  ku n'hamam tjetėrkund do t’i
  kesh dy orė pushim dreke siē i kemi
  kėtu?

  "askund, ma thotė mendja…"

  "ani de, nė rregull, pėr tipat si ti dhe unė,
  punė mė tė mirė s’mund tė gjejmė, krejt ē’na duhet
  kėtu e kemi."
  prisja.

  "prandaj shiko, ėshtė vėshtirė t'u bėsh lajka nė fillim, as
  unė nuk e kisha aq lehtė
  por pas pak kohe e kuptova se kjo
  s'kishte kurrfarė rėndėsie.
  sall u mbylla nė lėvozhgė,
  tash e kam lėvozhgėn time, a e ke tė
  qartė?

  e shikova dhe vėrtet dukej si tė kishte
  lėvozhgė, kishte ēehre si tė maskuar
  dhe sytė i kishte tė pakuptimtė, bosh dhe
  tė pashqetėsuar; shikoja nė guaskė tė shkokėluar e tė rrahur nga
  era dhe shiu.

  disa javė kaluan.
  asgjė nuk ndryshoi: Karli pėrkulej e laritej dhe buzėqeshte
  i paepur, i pėrkryer nė rolin
  e vet.
  qė ne ishim tė dėmtueshėm, kjo ndoshta s'kishte rėndėsi pėr

  apo
  qė zotat e mėdhenj mund t'na
  shikonin.

  E bėja punėn
  time.

  atėherė, njė ditė, Karli pėrsėri mė
  tėrhoqi mėnjanė.

  "dėgjo, Dr. Morely mė ka biseduar
  pėr ty."

  "po?"

  "mė ka pyetur se ē'dreqin
  ke."

  "ēka i ke
  thėnė?"

  "i kam thėnė se je i
  ri."

  "tė falemnderit."

  si e mora rrogėn, e braktisa
  punėn

  megjithatė

  edhe mė tej
  duhej
  tė pranoja punė tė
  ngjashme
  dhe
  derisa shikoja
  Karlėt e rinj
  mė nė fund i fala tė gjithė
  pėrveē veten:

  duke qenė i dėmtueshėm ngandonjėherė e bėn
  njeriun
  tė ēuditshėm
  pothuajse
  tė papunėsueshėm
  shumė tė
  urryer -
  shėrbėtor tė paaftė tė
  iniciativės
  sė lirė.  vdekja po m’i pi purot

  ta dini; sėrish jam kėtu
  i dehur
  po e dėgjoj Ēajkovskin
  nė radio.
  Jezu, e kam dėgjuar para 47
  vjetėsh
  kur isha shkrimtar qė vdiste urie
  e ja tash kėtu
  prapė
  e tash kam fituar famė tė pjesėrishme si
  shkrimtar
  e vdekja bredh
  nėpėr kėtė dhomė
  poshtė-lart
  duke m’i pirė purot e mia
  dhe verėn time me gllėnjka
  tė vockėla
  derisa Ēajku me ngulm merr hakun
  me Pathetiquen e vet,
  njėfarė rrugėtimi ka qenė
  e i gjithė fati qė pata pasur qe
  ai qė zaret i pata hedhur bash
  ashtu si duhej:
  vdisja urie pėr artin tim, vdisja sall qė t’i
  shtija nė dorė 5 minuta tė mallkuar, 5 orė,
  5 ditė –
  e krejt ēka doja ishte ta nxirrja fjalėn
  prej vetes;
  fama, paraja, s’e ēaja fare kokėn pėr to:
  doja sall ta nxirrja atė fjalė nga vetja
  e ata mė donin buzė presės sė stampimit,
  linjės sė montimit nė fabrikė
  donin tė bėhesha magacinier nė
  shtėpi mallrash.

  mirė de, thotė vdekja, derisa endej nėpėr dhomė,
  kot e ke do tė tė rrėmbej
  ēfarėdo qė tė kesh qenė:
  shkrimtar, shofer taksie, kodosh, kasap,
  parashutist, do tė tė kap…

  mirė e ke zemėr, i them.

  e tash pijmė sė bashku
  derisa 1 pas mesnate kalon mengadalė nė 2
  pas mesnate dhe
  sall ajo e di ēastin
  e duhur, por unė pėrnjėmend e
  kam mashtruar: i kam pasur
  5 minutat e mi tė mallkuar
  e bile, bile edhe mė
  tepėr.


  mollok shkėmbi

  Nina ishte mė e zorshmja ndėr
  tė gjithat,
  zoēka mė e tukeqtė tė cilėn e kam njohur
  deri nė atė ēast
  dhe derisa rrija ashtu pėrballė
  tv tim bardhė e zi
  qė e pata blerė nė dyqanin e gjėrave tė pėrdorura
  e shikoja lajme
  kur dėgjova njė
  zė tė dyshimtė
  nga kuzhina
  dhe vrapova atje
  dhe e pashė atė me
  shishe whiskey tė plotė –
  tė 5stė –
  dhe me shishe nė dorė
  ishte nisur tė dalė kah dera e pasme
  e verandės
  por unė e kapa dhe ia
  mbėrtheva shishen.
  “nėma shishen, moj
  kurvicė e shkėrdhyer!”
  dhe ia filluam tė kacafytemi rreth
  shishes
  dhe t’ju them drejt
  goxha mirė
  mė pati
  munduar
  por
  mė nė fund ia mora
  dhe i thashė qė ta
  bajė bishtin nga banesa
  ime.
  jetonte nė tė njėjtėn ndėrtesė
  vetėm se nė pjesėn e mbramė
  nė katin e sipėrm.

  e kyēa derėn
  mora shishen dhe
  gotėn
  dhe shkova te divani
  u ula dhe
  e ēela shishen dhe ia
  mbusha vetes njė pije tė
  mirė.

  e shkyēa tv dhe
  rrija ashtu
  duke menduar se ēfarė zoēke
  e mbrapshtė
  qe Nina.
  mė ranė ndėr mend
  bile
  nja dhjetė mutsihane
  qė m’i pati
  bėrė.

  ēfarė kurve,
  ēfarė gruaje molloku.

  rrija ashtu duke pirė whiskey
  mė gllėnjka tė vockėla
  dhe pyesja veten
  ē’hamam kėrkoja
  me Ninėn.

  e atėherė u dėgjua
  trokitja nė
  derė.
  qe shoqja e Ninės,
  Helga.

  “ku ėshtė Nina?”
  pyeti.

  “u pėrpoq t’ma vjedhė
  whiskeyin, dhe ia
  dhashė njė shqelm
  ****ėve.”

  “mė ka thėnė tė takohem
  me tė kėtu.”

  “pėr ē’arsye?”

  “thotė se ajo dhe unė
  do ta bėjmė atė punė
  para teje
  sall pėr 50 dollarė”.

  “25 dollarė”.

  “ajo tha 50”.

  “siē po e sheh nuk ėshtė
  kėtu... deshe tė pish
  diē?”

  “ta merr mendja...”

  ia solla gotėn Helgės
  ia mbusha
  me whiskey.
  e piu
  njė gllėnjkė.

  “ndoshta” tha ajo,
  “do tė duhej ta marr
  Ninėn.”

  “s’dua t’ia shoh sytė
  kėtu.”

  “pse, or?”

  “sepse ėshtė kurvė.”

  Helga e mbaroi
  pijen dhe unė ia
  mbusha edhe njė.
  e piu njė
  gllėnjkė.

  “Benny m’thotė se jam
  kurvė, unė nuk jam
  kurvė.”

  Benny qe tipi
  me t’cilin
  bashkėjetonte.

  “e di se s’je
  kurvė, Helgė.”

  “tė falemnderit. S’ke farė
  muzike?”

  “sall radio...”

  e shikoi
  u ēua
  dhe e
  ndezi,
  njėfarė muzike filloi
  tė kumbojė.

  Helga filloi tė
  vallėzonte
  duke mbajtur gotėn me
  whiskey nė njėrėn
  dorė.
  qe valltare e
  dobėt
  dukej
  qesharake.


  pushoi sė vallėzuari
  e hurbi pijen
  rrokullisi gotėn pėrmbi
  qilim
  pastaj u vėrsul drejt
  meje
  ra nė gjunj
  ma hapi zinxhirin
  dhe nė ēastin tjetėr
  veē ishte
  poshtė
  dhe i demonstronte marifetllėqet e veta.

  e rrėkėlleva
  pijen
  e mbusha edhe njė.

  qe e
  mirė.
  kishte
  diplomuar
  nė njėfarė kolegji diku nė
  lindje.

  “jepi, Helgė,
  jepi!”

  atėherė u dėgjua trokitja e
  zėshme

  derė.

  “HANK, A ĖSHTĖ HELGA
  TE TI?”

  “KUSH?”

  “HELGA!”

  “SALL NJĖ ĒAST!”

  “JAM NINA, ĖSHTĖ DASHUR TĖ
  TAKOHEMI KĖTU ME
  HELGĖN, KEMI NJĖ
  BEFASI TĖ VOCKĖL PĖR
  TY!”

  “DESHE T’MA VJEDHĖSH
  WHISKEYN, MOJ
  KURVĖ!”

  “HANK, LERMĖ TĖ
  HYJ!”

  “kėnaqu, Helgė,
  kėnaqu!”

  “HANK!”

  “Helgė, ti kurvė e stėrqime...
  Helgė! Helgė! Helgė!!”

  u largova dhe u
  ēova

  “lėre tė hyjė.”

  shkova deri nė
  banjo.

  kur dola tė dyjat
  rrinin nė dhomė
  duke pirė whiskey e cigare
  dhe me diē zėshėm
  qeshnin.
  atėherė mė
  panė.

  “50 copė”, tha Nina.

  “25 copė”, u pėrgjigja.

  “atėherė
  s’duam.”

  “atėherė mosni.”

  Nina shfryu
  dufin.
  “dakord, ti
  bastard i lirė, 25
  copė!”

  pastaj u ēua dhe
  filloi tė
  zhveshet.

  ishte mė kryeneēja
  ndėr
  tė gjithat.

  Helga u ēua dhe
  filloi tė
  zhveshet.

  ia mbusha vetes
  pijen.
  “ngandonjėherė pyes veten
  se ē’hamam po
  ndodh
  kėndejpari”,
  thashė.

  “mos kij
  merak fare, babėlok
  thjesht
  merre shtruar kėtė gjendje!”

  “sall ta di se ēfarė
  pritet prej meje
  tė bėj?”

  “bėj
  ēfarėdo hamam
  qejfi
  qė ta kėnda”,
  u pėrgjigj Nina
  derisa ***** i
  shkėlqente
  nė dritėn
  e llambės.
  turma

  ata kanė qejf tė mblidhen dhe tė bėjnė muhabet tėrė natėn e
  lume derisa ua mbushi gotat me verė.
  gruas sime mė duket se nuk i pengojnė edhe vjehrra ime
  kėnaqet me ta.
  kėmbime tė vogla derisa orėt i kanė
  hequr duart e kėmbėt,
  kokat i kanė ēuar nė **** tė s’amės.
  s’mund tė besoj se po
  rrinė kėtu.
  s’mund t’u besoj fjalėve e as qeshjes sė
  tyre.
  nuk kam ide se ē’hamam kėrkojnė kėtu.
  askėnd s’e kam ftuar.
  jam burrė.
  mė duhet tė veproj nė mėnyrė tė qytetėruar.
  mė duhet tė sillem si ata.
  megjithatė do tė jetoj edhe pas tyre.
  kjo natė nuk do tė mė shndėrrojė nė ta.

  ka pasur raste kur i kam pėrzėnė tė
  tillėt.
  por ma vonė dėgjoja
  se ēfarė bishe kam qenė.

  e tash po rri me ta,
  po pėrpiqem tė dėgjoj.
  bile herė pas here e them nga ndonjė fjalė.
  nuk kanė ide se si ndihem.

  jam posi kirurg qė operon nyjen,
  qė ekzaminon natyrėn malinje.
  ēuditėrisht, s’ka asgjė pėr t’u mėsuar.

  “natėnemirė, natėnemirė, kini kujdes nė
  vozitje.”

  pas qė ikin
  vendi vetvetiu rimodelohet,
  macet dalin nga fshehja,
  e unė e kam ēastin e parė tė
  qetė.

  gruaja ime dhe unė rrimė sė bashku.
  nuk them gjė pėr kėta qė
  ikėn.
  hėna shndrit nėpėr
  dyert e xhamta
  e jeta la nė mua
  sipėrfaqe tė kėndshme.
  i kam mbijetuar
  edhe
  njė
  herė.


  nė Karlton larg Western Ave.

  derisa qiratė rriten tjetėrkund
  kėtu vijnė tė jetojnė
  tė vobektit
  njerėzit nė asistencė sociale dhe kredi
  familje tė mėdha me punė tė kėqija
  dhe vetmitarė tė ēuditshėm
  qė presin tė vdesin
  nė konvikte pleqėsh.

  kėtu mes salloneve pėr masazh
  pengtoreve
  dyqaneve pėr pije
  tė zėnė nė smog dhe nė rraskapitje
  bile edhe qentė duken tė
  tė paaftė pėr kurrgjė
  nuk lehin as
  nuk i ndjekin macet,
  e macet shėtisin poshtė-lart
  rrugėve
  dhe kurrė nuk gjuajnė zogj
  zogjtė janė kėtu pranė nesh -
  veē se nuk mund t'i shihni
  mund sall t'i dėgjoni
  diku
  rreth 3:30 nė mėngjes
  pasi qė edhe prostituta e mbramė mė nė fund tė
  jetė qirė.

  qiratė edhe kėtu rriten
  por nė krahasim me tė tjerėt
  ne jetojmė falas
  ngase askush nuk dėshiron tė jetojė me
  dikė tė ngjashėm si ne.
  asnjėri prej nesh nuk ka automobil tė ri
  shumica prej nesh ecėn
  dhe nuk na ndien se kush do t’i fitojė
  zgjedhjet.

  por edhe ne kemi rrahės
  grash kėtu
  bash si edhe tė tjerėt
  edhe rrahės fėmijėsh
  bash si edhe tė tjerėt
  edhe maniakė seksualė
  edhe aparate televizive
  bash si tė tjerėt

  edhe ne do tė vdesim
  bash si tė tjerėt
  veē se pak mė herėt edhe do tė hamė
  bash si tė tjerėt
  veē se me ushqim mė tė lirė
  edhe gėnjejmė
  bash si tjerėt
  sall me mė pak
  imagjinatė.
  dhe sado qė prostitutat tona nuk duken
  aq bukur si gratė tuaja
  kujtoj se macet tona edhe zogjtė edhe qentė tanė
  janė mė tė mirė
  dhe mos harroni edhe
  qiraja.  sall njė ėshtė Cervantes

  s’ka dobi, mė duhet tė pranoj,
  kam rėnė nė bllokadėn e parė
  tė pėrnjėmendtė tė krijimtarisė
  pas mė shumė se
  5 dekadash
  shtypjeje.
  i kam do arsyetime:
  qe njė kohė jam i
  sėmurė
  dhe po i afrohem moshės
  70 – vjeēe.
  e kur iu afroheni tė
  70 gjithnjė mendoni mbi
  mundėsinė e tė
  huqurit.
  por mė ngushėllon
  fakti se
  Cervantes
  veprėn e tij mė tė mirė e ka shkruar
  nė moshėn
  80 vjeēare.
  por sa
  Cervantesė
  ka?

  mė pat llastuar
  lehtėsia me tė cilėn i krijoja
  gjėrat,
  atėherė u paraqit
  kjo ngecje
  e teveqeltė.

  e tash
  me kapsllėk shpirtėror
  jam bėrė zemėrak,
  dy herė i kam bėrtitur gruas
  kėsaj jave,
  njė herė duke e thyer gotėn
  nė sqoll.
  sjellje e pahijshme,
  nerva tė dobėt,
  stil i
  keq.

  do tė detyrohem ta pranoj kėtė
  bllokadė krijimtarie.
  n’dreq tė mallkuar le tė vejė ēdo gjė,
  jam i lumtur qė jam gjallė,
  jam i lumtur qė nuk kam
  kancer.
  jam i lumtur nė njė qind
  mėnyra tjera.
  ngandonjėherė natėn
  nė shtrat
  nė njė a dy pas mesnate
  mendoj mbi kėtė
  se sa i lumtur jam
  dhe kjo mė mban
  zgjuar.

  e sa pėr tani, unė kaherė kam shkruar me
  egoizėm, qė domethėnė, pėr ta kėnaqur
  vetveten.
  duke i vėnė gjėrat nė letėr, mė lehtė
  kam mundur tė
  jetoja me to.

  tash, kjo ka
  marrė fund.

  po i shikoj pleqtė tjerė me bastunė
  si rrinė nėpėr banka nė stacion autobusi,
  i zgurdullojnė sytė nė diell dhe
  gjė s’shohin.
  dhe e di qė ka ende
  pleq
  nėpėr spitale dhe nėpėr shtėpi
  pleqsh
  qė rrinė drejt nė krevatet
  e veta
  qė llomotisin mbi
  oturak.
  vdekja s’ėshtė gjė, o vėlla,
  jeta ėshtė e
  vėshtirė.

  tė shkruarit ka qenė burim i
  rinisė sime,
  kurvė imja, dashuri imja,
  bixhoz imi.

  zotat mė kanė lazdruar.

  shiko, megjithatė ende jam i
  lumtur,
  ngase tė shkruash mbi
  bllokadė krijimtarie
  ėshtė mė mirė se mos tė shkruash
  fare.


  duke ndenjur pranė IBM

  edhe njė natė vere e qetė dhe me vapė,
  insekte t'imėta sillen rreth gotės sime me verė, shishes
  sime tė verės.

  sėrish mendoj mbi vdekjen time
  derisa simfonia e Brahmsit mbaron nė
  radio.

  kuajt sot s'vrapuan (jo
  kėtu) por ka pasur tė shtėna, vrasje,
  bombardime nė shumė vende tė
  botės.
  njėfarė zėnke
  gjithmonė e kemi
  pranė.

  e vitet kalojnė ngadalė e vitet kalojnė
  shpejt e vitet
  kalojnė.

  duket se s'ka qenė moti kur
  Henry Miller plak ka qenė ende
  gjallė.
  pėrherė gjente vashėza tė reja pėr t'ia fshirė
  pluhurin nga abazhuri, tė pozojnė pėr tė, e qė t’i pėrgatisnin
  mezetllėqe t'imta.
  ēfarė dashnori, kurrė s'ėshtė ngopur me
  to.

  sidoqoftė, 5 macet e mia nuk e durojnė vapėn, rrinė
  pėrjashta pėrposh kaēubės sė freskėt tė dėllinjės
  dhe mė dėgjojnė si
  shtyp.
  ngandonjėherė mė sjellin dhurata:
  zogj apo minj.
  atėherė kemi mosmarrė-
  veshje tė lezetshme.
  e ato zbythėn
  mė shikojnė
  e sytė sikur thonė: ky tip nuk ėshtė tamam,
  s'ka haber se kėsisoj
  bėhen kėto punė.

  edhe njė natė vape vere derisa rri kėtu
  dhe prapė po aktroj
  se jam shkrimtar.
  e gjėja mė e keqe
  natyrisht
  ėshtė
  se fjalėt kurrė nuk e kanė
  pėrnjėmend tė vėrshojnė pėr asnjėrin prej
  nesh.

  disa netėve e nxirrja letrėn
  nga makina dhe e
  mbaja mbi
  ēakmak, shkrepja
  dhe prisja tė shihja
  rezultatin.

  "Hank, prapė po djeg diēka?"
  pyeste gruaja ime.

  sidoqoftė, tash nė radio lėshojnė edhe njė
  kompozitor tjetėr
  dhe ajo qė ai mund tė bėjė me notat e veta
  ėshtė goxha e kufizuar.
  jam krenar shkaku i tij, por
  nė tė njėjtėn kohė edhe i pikėlluar.

  radio ėshtė i moēėm dhe i pluhurosur
  edhe ai mė drejtohet
  pėrmes
  altoparlantit.

  duket se fshihet aty diku brenda
  e unė dua ta ngushėlloj, gjoja:
  "mė vjen keq, o shok i shkretė, por
  krijimtaria i ka kufijtė e
  vet".

  edhe njė natė vape vere
  edhe njė fletė letre nė kėtė makinė.
  edhe mė shumė insekte, edhe mė shumė cigare nė
  kėtė dhomė, kėsaj here, urra, urra, i humbur
  nė mizorinė lemeritėse tė ditės
  altoparlanti nė radio fillon tė oshėtijė, tė dridhet
  derisa kompozitori shkarkohet nė mua, ėshtė i mirė
  biri i bushtrės
  aq i guximshėm pėrkundėr kufizimeve tė veta
  derisa macet presin nėn kaēubėn
  e dėllinjes e unė i qes vetes edhe mė shumė verė, edhe mė shumė verė,
  edhe mė shumė.


  redaktori

  rrinte ulur nė kuzhinė pranė tavolinės sė vogėl nė qoshe
  duke lexuar dorėshkrimet duke shkruar nga njė refuzim tė shkurtėr
  mbi secilin duke ia vėn nga njė kapse letrash pastaj
  i fuste prapė nė zarfat bojėkafe prej
  manile.

  kishte qenė duke lexuar mė shumė se njė orė e tridhjetė e pesė
  minuta dhe s'kishte pas gjetur bash asnjė poezi

  pra do tė duhej tė vepronte si zakonisht
  pėr numrin e ardhshėm: t'i shkruante poezitė vet dhe
  t'ua trillonte emrat autorėve.

  nė ē'hamam treti talenti?

  nė 3 dekadat e fundit poetėt janė
  zhdukur
  plotėsisht ishte sikur tė lexoje gjėra
  nga shtėpia e
  tė krisurve.

  por
  Rabowskin do ta ruante
  pėr nė fund

  Rabowski kishte ēuar 8 apo dhjetė poezi nė tufė
  por gjithmonė nė to mund tė gjeje njė apo dy
  tė mira.

  psherėtiu dhe i nxori poezitė e
  Rabowskit.

  mengadalė i lexoi dhe e pėrfundoi leximin

  u ēua dhe shkoi te frigoriferi
  mori
  njė konservė birre e hapi dhe prapė u
  ul

  sėrish i lexoi poezitė tė gjitha
  ishin tė dobėta bile edhe Rabowski
  kishte ngrėnė ***.

  redaktori nxori kartelėn e shtypur ku shkruante se poezitė refuzohen dhe shkroi "mbase paske pasur javė tė
  mbrapshtė."
  pastaj i ktheu poezitė nė
  zarfė manile e mbylli e hodhi
  nė maje tė turrės pėr postim

  atėherė mori birrėn u ul nė divan buzė
  gruas

  ajo shikonte John Carsonin
  edhe ky e shikoi

  Carson ishte i dobėt Carson e dinte se ishte i dobėt por
  s'mund tė bėnte kurrnjėsend mbi kėtė
  ēėshtje.

  redaktori u ēua me konservėn e birrės dhe
  nisi tė ngjitet
  shkallėve.

  "ku po shkon?" e pyeti
  gruaja.

  "nė shtrat tė fle."

  "por herėt ėshtė."

  "nė **** tė s'amės edhe unė e di!"

  "ani de s'ke nevojė tė sillesh bash
  kėsisoj!"

  ai u fut nė dhomėn e fjetjes e stėrqoku
  butonin nė mur
  u shfaq njė shkrepėtimė e shkurtėr drite dhe pastaj
  drita sipėr kokės sė tij u
  sos.

  u ul nė cep tė shtratit dhe e pėrfundoi
  birrėn nė
  terr.  vullkan i shuar

  baristi nė lokalin e Mussos
  mė mban mend nga koha kur
  isha
  nė zhele,
  dhe rrija
  i mbėshtetur pėr druri
  me gruan
  mė tė keqe e mė tė zėshme
  dhe
  kur
  pinim tepėr
  derdhnim pije
  e bėheshim tė
  pasjellshėm.

  tash
  futem
  heshturi me ndonjė
  intervistues
  regjisor filmi
  apo me ndonjė
  aktor
  apo
  me gruan time
  dhe me njė a
  dy miq tė
  respektuar.

  e pastaj
  herė pas here
  e vėrej baristin
  si mė shikon
  dhe e di
  se e kujton
  atė kohė
  dhe si
  ishte atėherė
  dhe ia kthej
  shikimin
  e sytė e mi
  ia ēojnė
  porosinė:
  unė jam ai bash i
  njėjti, loco, sall
  rrethanat
  kanė
  ndryshuar
  por
  unė jam
  bash i njėjti.

  e pastaj
  prapė i kthehem
  atij
  mė kėdo
  qė rri
  dhe mė duket
  se
  edhe ata mendojnė,
  se kur
  do tė dal mendsh
  pėrsėri?

  ti s’ke kėtu
  ama bash
  kurrgjė, loco,
  pėrveē se
  tė presėsh
  e
  tė shikosh.


  rruga e moēme

  ishte flokėzezė
  nga ato qė tė shkallojnė fare
  e qė s’pushtohej lehtė
  dhe pėr besė mbase edhe pata luajtur mendsh
  por pėr ēudi disi mė priu fati dhe ajo vetė mė pushtoi
  nė shtrat ishte vėrtet mbretėreshė kėnaqėsie
  megjithėqė ato punė nuk i bėnim sall nė shtrat
  dhe kur ikte edhe kėsaj i thosha si tė tjerave
  qafėn e thefsh e kurrė mos u kthefsh
  por rodi i tyre zakonisht kthehet
  qoftė te unė qoftė te ndonjė tjetėr mė i mbrapshtė se unė
  bile mė shpesh te ēorodat se te unė

  bukur moti s’e kisha parė
  e kur isha nė hall
  dhe i kisha punėt pisk
  mė binin ndėrmend
  fjalėt e saja dhe qeshja vetmevete
  …kur rehatohej thoshte
  kurrė nuk do tė zbrisja nga kjo maje…
  (i pėlqenin do kėngė tė pėrēudėta: ‘sytė e kaltėr nė tė zbehtė’
  dhe nė ‘shenjtėri’, i thosha si mund tė durosh kėtė hallakamė…
  trus! ma kthente…)
  i pėrshpėrisja oj shtrigė flokėkuqe rri sa tė rrihet
  kėnaqe shpirtin loēkė e shijoje kėnaqėsinė sa je aty…
  sado qė
  edhe vetė e dinte se aty s’mund tė rrinte
  as tėrė ditėn as tėrė natėn
  shkaku i motit tė ligė
  shkaku i motit tė bukur
  shkaku i shkollės
  dhe pasi qė shijonte kėnaqėsinė
  zbriste nga maja
  e mė thoshte
  o teveqel
  kot e ke
  kurrė s’ke pėr tė shkuar nė parajsė
  pse moj shtrigė flokėkuqe (vėrtet donte t’i ngjyroste flokėt
  nė tė kuqe ngase ishte flokėzezė)
  ke bėrė shumė mėkate
  po ēfarė mėkatesh o jogurti im
  dėgjo kėndej dhe mbaje mend mirė kurrė mė
  mos gabo tė quash jogurt
  unė jam ajkė more dėshtak ma kthente
  derisa i binte
  njė hije trishtimi
  e unė e quaja jogurt ngase njėherė ia pata lyer trupin
  me jogurt nė vend se me mjaltė dhe ia pata lėpirė
  atė siē lėpin qeni *****

  …dhe tash sė voni kur e takova
  e pyeta pėr atė vakinė e moēme
  ‘pse mė thoshe kurrė s’do tė shkosh nė parajsė…
  ngase s’mė ke martuar more dėshtak i pėrbetuar
  por si tė tė martoj moj shtriga ime kur unė
  i shkreti s’mund ta mbaj as veten gjallė e lėre mė ty…

  u ndamė
  unė vazhdova rrugės sime tė moēme
  e ajo
  ajo si gjithnjė ktheu diku
  te ndonjė ēorod.  ajri edhe drita dhe koha e hapėsira

  " - e di. gjithnjė kam pasur telashe
  a gruaja, a puna, diē
  gjithmonė mė pengonte
  por tash
  e kam shitur shtėpinė, e kam gjetur kėtė
  vend, studio tė madh, do tė duhej ta shohėsh hapėsirėn dhe
  dritėn.
  Pėr herė tė parė nė jetė do tė kem vend dhe kohė pėr
  tė krijuar."

  jo zemėr, nėse vėrtet do tė krijosh
  ti do tė krijosh pavarėsisht se a punon
  16 orė nė ditė nė minierė
  apo
  do tė krijosh nė dhomė tė vockėl me 3 fėmijė
  derisa jeton me ndihmė
  sociale
  do tė krijosh me njė pjesė tė trurit
  apo tė trupit tė
  dėmtuar,
  do tė krijosh i verbėr
  sakat
  i ēmendur,
  do tė krijosh edhe kur macja tė zvarritet
  nėpėr shpinė derisa
  i tėrė qyteti dridhet nga tėrmeti, bombardimet,
  vėrshimet dhe zjarri.

  zemėr, ajri edhe drita dhe koha e hapėsira
  s'kanė kurrgjė tė bėjnė me kėtė
  dhe mos krijo asgjė
  pėrveē mbase njė jete mė tė gjatė qė
  tė gjesh arsyetime tė
  reja.


  Pėrktheu: Fadil BAJRAJ
  It's the end of the world as we know it and I feel fine.

 6. #6
  ha ha, cinaski

  ndersa njerez si kerouc bridhnin rrugeve per te shkruar nje roman me vone, por realisht jetonin me nenen deri ne vdekje, buku te pakten ka qene i vertete ne ēdo gje qe ka bere

 7. #7

  HENRI ĒARLS BUKOVSKI -(Henry Charles Bukowski)-

  (1920-1994)

  Henri Ēarl Bukovski Jr - i mbiquajtur Hank - (Andernah, 16 gusht 1920 - San Pedro, 9 mars 1994) ėshtė njė poet dhe shkrimtar amerikan. Lindi nė Andernah - Falz nė Gjermani, ku nėna e tij, gjermane, takoi babanė e tij, njė ushtar polak-Amerikan gjatė pushtimit gjerman, nė fund tė Luftės sė Parė Botėrore. Nė moshėn dy vjeēare, familja e tij u shpėrngul nė Baltimor, Mariland, pėr t’u vendosur pastaj nė Los Angelos, nė Kaliforni. Gjatė Depresionit tė Madh, babai i Bukowskit ishte shpesh i papunė, dhe sipas tė birit, ishte agresor e gojėndyrė. Pasi u diplomua nė Shkollėn e Lartė nė Los Angeles, Bukowski frekuentoi njė vit Kolegjin e Qytetit tė Los Anxhelos, pėr tė marrė mėsime nė, gazetari, art dhe letėrsi.

  ***
  Mendoj se artisti i vėrtetė, jo ai shabllonisti, i pėrshtatshmi pėr TV, duhet tė jetė mė i frikėsuari nga njė njeri me pistoletė. Artisti zotėron njė arsenal tjetėr: ndjenjėn, inteligjencėn, mosfrikėsimin, pėr tė shprehur koncepte, ide, hipnotizimin e spektatorit. Dhe kėtė nuk e bėn pėr lekė e as pėr famė. Kjo ėshtė njė diēka qė shkon pėrtej kėtyre tė mirave materiale, kjo ėshtė njė nevojė qė lind nga njė unė i brendshėm qė bashkėjeton me trupin, nė tė cilin gjendet. Mendoj se artistėt janė tė vetmit rebelė tė vėrtetė qė i kanė mbetur kėsaj bote. Ēdo lloj arti qė tė bėni, ēojeni atė deri nė fund dhe vetėm kėshtu ju do tė vdisni si fitimtarė ndaj vetvetes.
  (Charles Bukowski)

  PO PO

  Kur Perėndia krijoi dashurinė, nuk na ndihmoi shumė
  kur Zoti krijoi qenin nuk i ndihmoi shumė qentė
  kur Zoti krijoi bimėt ishte njė gjė normale
  kur Perėndia krijoi urrejtjen na dha njė gjė normale tė dobishme
  kur Perėndia Mė krijoi, mė krijoi Mua
  kur Zoti e krijoi majmunin ishte duke fjetur
  kur krijoi xhirafėn ishte i dehur
  kur krijuar narkotikėt ishte ēakėrrqejf
  dhe kur krijoi vetėvrasjen ishte e rraskapitur

  Kur tė krijoi ty tė shtrirė nė krevat
  e dinte se ēfarė po bėnte
  ishte i dehur dhe ēakėrrqejf
  dhe krijoi malet dhe detin dhe zjarrin
  nė tė njėjtėn kohė

  Bėri dhe ndonjė gabim
  por kur tė krijoi ty tė shtrirė nė shtrat
  bėri gjithė Universin e Tij tė Shenjtė.

  POETĖT GĖNJEJNĖ

  edhe ti nuk di tė dėgjosh heshtjet e mia
  ti ende mė merr pėr dikė tjetėr
  hėnė e ftohtė nė njė qiell tė largėt

  s’e dėgjon zemrėn time qė qan
  jo, ti nuk mund tė dėgjosh
  askush nuk mundet, poetėt gėnjejnė

  flasin pėr dashurinė
  duke mos ditur se ē’ėshtė ajo
  rimojnė dhe vdesin duke ndjekur
  Ofelinė e cila nuk ėshtė

  dhe kėshtu i flasin hėnės
  por hėna ėshtė njė gur
  e cila nuk do t’u pėrgjigjet.

  DASHURIA E PARĖ

  dikur
  kur isha 16 vjeē
  ishte vetėm ndonjė shkrimtar
  qė mė jepte shpresė
  e ngushėllim.

  babait tim nuk i pėlqenin
  librat
  as edhe nėnės sime
  (meqė s’i pėlqenin babait)
  sidomos librat qė merrja unė
  nė bibliotekė:
  D.H. Lawrence
  Dostojevski
  Turgenev
  Gorki
  A. Huxley
  Sinclair Lewis
  dhe tė tjerė.
  Unė kisha dhomėn time tė gjumit
  por nė orėn tetė tė mbrėmjes
  duhej tė binim tė gjithė pėr tė fjetur:
  "zgjimi herėt nė mėngjes ėshtė flori"
  thoshte babai im.

  pastaj bėrtiste:

  "Shuani dritat".

  atėherė unė vija llambėn
  nėn batanije
  dhe vazhdoja tė lexoja
  nėn dritėn e ngrohtė e tė fshehtė:
  Ibsen
  Shakespeare
  Chevhov
  Jeffers
  Thurber
  Conrad Aiken
  e tė tjerė.

  mė jepnin njė shans e ndonjė shpresė
  nė njė vend pa shans
  shpresė,
  ndjenjė.

  e fitoja atė.
  bėnte nxehtė nėn batanije.
  ndonjėherė tymosnin ēarēafėt
  atėherė unė fikja llambėn,
  e mbaja jashtė
  pėr ta ftohur.

  pa kėta libra
  nuk jam plotėsisht i sigurt
  se ēfarė do tė bėhesha:
  delirant,
  atvrasės;
  idiot,
  dembelhane.

  kur babai im bėrtiste
  "Shuani dritat".
  jam i sigurt se e terrorizonte
  fjala e skalitur bukur
  dhe e pavdekshme
  njėherė e pėrgjithmonė
  nė faqet mė tė mira
  tė letėrsisė sonė
  mė tė bukur

  dhe ajo ishte aty
  pėr mua
  afėr meje
  nėn mbulesat
  mė grua se njė grua
  mė burrė se njė burrė

  ishte e tėra pėr mua
  dhe unė
  e mora.

  NJĖ POEZI ĖSHTĖ NJĖ QYTET

  Njė poezi ėshtė njė qytet plot rrugė dhe puceta
  plot shenjtorė, heronj, lypės, tė marrė,
  plot vogėlsira dhe sende pėr tė pirė,
  plot shira dhe bubullima dhe periudhatthatėsire,
  njė poezi ėshtė njė qytet nė luftė,
  njė poezi ėshtė njė qytet qė pyet njė orė pėr psenė
  njė poezi ėshtė njė qytet qė digjet,
  njė poezi ėshtė njė qytet nėn topa artilerie
  dhomat e tij prej Berberi plot me pijanecė cinikė,
  njė poezi ėshtė njė qytet ku Zoti kalėron lakuriq
  nėpėr rrugėt si Lordi Godiva,
  ku qentė lehin natėn, dhe bėjnė qė tė arratiset flamuri,
  njė poezi ėshtė njė qytet poetėsh,

  mė tė shumtėn e herės tė ngjashėm midis tyre
  dhe ziliqarė dhe plot smirė ...
  njė poezi ėshtė ky qytet tani,
  pesėdhjetė kilometra nga askund
  mė 09:09, tė mėngjesit
  shija e pijeve dhe cigareve,
  as policėt as tė dashuruarit qė shėtisin nėpėr rrugė,
  kjo poezi, ky qytet qė mbyll dyert e tij,
  barrikadė, gati boshe,
  e pėrzishme pa lot, e plakur pa mėshirė,
  malet me shkėmbinj tė ashpėr,
  oqeani si njė flakė livandoje,
  njė hėnė pa madhėshti,
  njė muzikė e lehtė nga dritaret e thyera ...

  njė poezi ėshtė njė qytet, njė poezi ėshtė njė komb
  njė poezi ėshtė bota ...

  dhe tani e vė kėtė nėn xham
  qė ta shohė drejtori i ēmendur,
  dhe nata ėshtė diku gjetkė
  dhe zonjat gri qėndrojnė nė rresht,
  njė qen ndjek tjetrin gjer nė grykėderdhje
  boritė lajmėrojnė trekėmbėshin
  ndėrsa njerėzit e vegjėl flasin pėrēart pėr gjėra
  qė s’mund t’i bėjnė.

  NJERĖZIT E PADUKSHĖM

  Mallkuar buzėqeshjet tuaja tė lodhura
  Mallkuar sytė tuaj tė trishtuar,
  fytyrat tuaja tė gėrryera
  Mallkuar ditėt tuaja tė errėta
  Mallkuar njerėz tė humbur
  Mallkuar lufta juaj e kotė
  ditė pas dite
  Mallkuar frikėt tuaja,
  ndrojtjet tuaja
  Mallkuar ėmbėlsia juaj

  Njerėz tė humbur, tė mallkuar
  Mallkuar heshtjet e tuaja
  qė ulėrijnė
  ju lule tė kėputura me shumė nxitim
  Mallkuar ndjeshmėria juaj
  mallkuar edhe dhimbja juaj
  sepse ...

  Ėshtė edhe imja ...

  STILI

  Stili ėshtė pėrgjigje pėr gjithēka.
  njė mėnyrė e re pėr tė pėrballuar njė ditė tė mėrzitshme ose tė rrezikshme
  tė bėsh diēka tė mėrzitshme me stili ėshtė mė mirė se tė bėsh njė gjė
  tė rrezikshme pa stil.
  tė bėsh diēka tė rrezikshme me stil ėshtė ajo qė unė e quaj art.
  Korrida mund tė jetė art
  Boksi mund tė jetė art.
  Tė duash mund tė jetė art.
  Tė hapėsh njė kanaēe me sardele mund tė jetė art.
  Nuk janė tė shumtė ata qė kanė stil.
  S’janė tė shumtė ata qė ruajnė stilin.
  Kam parė qen mė me stil se njerėzit,
  Edhe pse jo shumė qen lehin me stil.
  Macet e kanė me bollėk stilin.

  Kur Heminguej ia hodhi vetes trutė nė erė me ēifte
  ky ishte stil.
  Disa njerėz tė mėsojnė stilin.
  Arka kishte stil.
  Gjon Pagėzori.
  Jezusi
  Sokrati.
  Ēezari.
  Garcia Lorka kishin stil.
  Nė burg kam njohur njerėz me stil.
  Nė burg kam takuar mė shumė njerėz me stil se sa jashtė burgut.
  Stili ėshtė njė ndryshim, njė mėnyrė tė bėri, njė mėnyrė pėr tė bėrė veten.
  Je ēafkė e qetė nė njė pasqyrė uji, moj, ti,
  ndėrsa del nga banjo nudo
  pa mė parė mua.

  PRA, DO TĖ BĖHESH SHKRIMTAR

  Pra, do qė tė bėhesh shkrimtar?
  Nėse nuk tė shpėrthen pėrbrenda
  pavarėsisht nga gjithēka,
  mos u bėj
  nėse nuk vjen drejt e nga zemra
  dhe nga mendja dhe nga goja
  dhe sė thelli.
  mos u bėj.

  nėse duhet tė rrish ulur me orė
  i ngulur para ekranit tė kompjuterit
  ose i pėrkulur mbi makinėn e shkrimit
  nė kėrkim tė fjalėve
  mos u bėj.

  nėse e bėn vetėm pėr para apo pėr famė,
  mos u bėj.
  nėse e bėn sepse do
  qė tė joshėsh gratė nė shtrat
  mos u bėj.

  Nėse duhet qė tė rrish atje
  tė shkruash dhe tė rishkruash,
  mos u bėj.
  nėse tė lodh veē mendimi pėr t’u bėrė,
  mos u bėj.
  nėse je duke u pėrpjekur tė shkruash si dikush tjetėr,
  lėre mė mirė..

  nėse duhet tė presėsh tė tė dalė si njė bulurimė,
  atėherė, prit me durim.
  nėse nuk tė del kurrė si njė bulurimė,
  bėj diēka tjetėr
  nėse sė pari duhet t’ia lexosh gruas sate
  ose vajzės sate ose tė djalit tėnd
  ose prindėrve tė tu ose dikujt tjetėr,
  nuk je gati.

  mos ji si shumė shkrimtarė,
  mos ji si gjithė ata mijėra njerėz
  qė e mbahen si shkrimtarė,
  mos ji monoton ose i mėrzitshėm dhe pretendues,
  mos u tret nga vetėkėnaqėsia

  bibliotekat e botės
  kanė gogėsitur
  gjer nė pėrgjumje pėr tipa si ty
  mos iu bashkėngjit atyre
  mos u bėj
  nėse nuk tė del
  nga shpirti si njė raketė,
  veē nėse tė qėndrosh i palėvizshėm
  do tė tė ēonte nė ēmenduri
  apo nė vetėvrasje ose nė vrasje,
  mos u bėj
  veē nė mos dielli brenda teje jetė
  po tė djeg rropullitė,
  mos e bėj.
  kur do tė jetė me tė vėrtetė ēasti
  dhe nėse je paracaktuar,
  do tė bėhet vetė e do tė vazhdojė gjersa ti do tė vdesėsh
  ose do tė vdesė brenda teje.

  nuk ka mėnyrė tjetėr
  dhe nuk ka pasur kurrė.

  SUBKOSHIENCĖ

  Gjarpri tundues
  Qė nė kujtesė tashmė kam dhimbje.

  Zjarri, Uji
  Toka, Deti
  Shiu Dielli
  Akulli, Shkėmbi.

  Gjithkush ka fytyrėn e tij tė kundėrt
  Ai, Ajo dhe Tjetri
  Natyra dhe misteri

  Megjithatė
  Unė ende s’e di
  nėse zemra ime mund tė durojė

  Zjarri, Uji
  Toka, Deti
  Shiu Dielli
  Akulli, Shkėmbi..

  Nėse Shėn S. dėshiron tė mė ndihmojė
  Do tė duhej tė dėrgonte gjarprin
  dhe unė s’do tė mundja veēse tė bija
  nė fuqinė e tij paanė

  Zjarri, Uji
  Toka, Deti
  Shiu Dielli
  Akulli, Shkėmbi.

  Gjarpri ėshtė i gjatė
  plak dhe i ftohtė
  ai jeton nė thellėsitė
  e njė liqeni tė akullt tė lashtė
  mė merr me vete duke kapėrcyer
  dallgė tė larta AAAAAHHHHHHH !!!!!!
  Vizion i shqetėsuar dhe i ftohtė,
  i fortė dhe i zjarrtė.
  Gjarpėr i rremė
  vazhdon tė vraposh
  para se rishmėzi
  tė na gėlltisėsh

  DINOSAURI

  Lindur kėshtu
  nė mes tė gjithė kėsaj
  midis fytyrave prej shkumėsi qė zgėrdhihen
  dhe zonja vdekje qė qesh
  ndėrsa ashensorėt prishen
  kurse horizontet politike shkrihen
  ndėrsa shėrbyesi i supermarketit ka njė diplomė
  ndėrsa peshqit e ndotur me naftė pėshtyjnė prenė e tyre tė vajosur
  dhe dielli ėshtė maskuar
  kėshtu kemi lindur
  mes gjithė kėsaj
  midis kėtyre luftėrave kujdesshėm tė ēmendura
  midis pamjeve tė dritareve tė thyera tė fabrikės bosh
  nė mes tė njė bari ku njerėzit s’flasin mė me njeri-tjetrin
  nė mes grindjeve qė pėrfundojnė me tė shtėna e goditje me thika

  kėshtu kemi lindur
  nė mes tė gjithė kėsaj
  midis spitaleve aq tė kushtueshėm sa tė bėhet tė vdesėsh vetė
  midis avokatėve aq tė pangopur sa ėshtė mė mirė deklarohesh fajtor
  nė njė vend ku burgjet janė plot dhe ēmenditė tė mbyllura
  nė njė vend ku masat i kthejnė torollakėt nė heronj tė suksesshėm
  lindur nė mes tė gjithė kėsaj

  lėvizim dhe jetojmė nė gjithė kėtė
  pėr shkak tė gjithė kėsaj vdesin
  tė tredhur
  tė korruptuar
  tė shpronėsuar
  pėr gjithė kėtė
  tė mashtruar nga ky
  pėrdorur nga ky
  pshurrur nga ky
  tė ēmendur dhe tė sėmurė nga ky
  tė bėrė tė dhunshėm
  ēnjerėzor
  nga ky

  zemra ėshtė nxirė
  gishtat kėrkojnė fytin
  pistoletėn
  thikėn
  bombėn
  gishtat janė nė kėrkim tė njė zoti tė pandjeshėm
  gishtat kėrkojnė shishen
  pilulėn
  diēka pėr ta nuhatur

  kemi lindur nė kėtė qenie tė trishtueshme vdekjeprurėse
  kemi lindur nė njė qeveri me borxhe prej 60 vitesh
  qė shpejt s’do tė mund tė paguajė as edhe interesat e borxhit
  dhe bankat do tė digjen
  paraja do tė jetė e panevojshme
  vrasja nė rrugė nė mes tė ditės s’do tė jetė mė krim
  do tė mbeten vetėm armėt dhe turmat e shthurura
  toka do tė jetė e padobishme
  ushqimi do tė jetė njė rendiment nė rėnie
  energjia bėrthamore do tė pėrfundojė nė duart e masave
  planeti do tė tronditet nga njė shpėrthim pas njė shpėrthimi tjetėr
  njerėzit radioaktivė robotė do tė ndjekin njėri-tjetrin

  i pasuri e i zgjedhuri do tė qėndrojnė tė shohin nga platformat kozmike
  Ferri i Dantes do tė bėhet i ngjashėm me njė park lojėrash pėr fėmijė
  dielli do tė jetė i padukshėm dhe nata do tė jetė e pėrjetshme
  pemėt do tė vdesin
  dhe gjithė bimėsia do tė vdesė
  njerėz radioaktivė do tė ushqehen me mish njerėzish radioaktivė
  deti do tė jetė i helmuar
  liqenet dhe lumenjtė do tė zhduken
  shiu do tė jetė ar i ri
  erėn e keqe tė kufomave tė njerėzve dhe kafshėve do ta pėrhapė era e zezė
  mbijetuarit e paktė tė fundit do tė lėngojnė nga sėmundje tė reja tė tmerrshme
  dhe platformat e hapėsirės do tė shkatėrrohen nga pėrplasja
  mbarimi gradual i furnizimeve
  efekti natyror i rėnies sė pėrgjithshme
  dhe qetėsia mė e bukur e padėgjuar kurrė
  do tė lindė nga e gjithė kjo
  dielli i fshehur
  do tė presė kapitullin nė vazhdim

  DINAKĖT

  Dinakėt ēajnė rrymėn si peshq tė bardhė
  mbi kreshtėn e ujėrave blu,
  pėrtej rrymave tė shpejta tė lumit.
  Dinakėt, me fytin e tyre dhe me vetullat dinake,
  qimet e tyre dinake nė hundė,
  tė dyja kėpucėt tė lidhura, tė gjitha
  Tragjeditė e zhdukura
  dhėmbėt e ndritshėm.
  Dinakėt nuk shqetėsohen. Edhe vdekjet e tyre janė vdekje
  nė katror, dinakė dinakė dinakė.
  Dinakėt kanė shtėpi mė tė mira,
  makina mė tė mira, tė qeshura mė tė mira.
  Deri edhe ankthet e tyre janė ėndrra tėrheqėse.
  Kėta dinakė tė ulen pėrballė,
  me njė buzėqeshje tė pastėr, qė i mbush,
  madje dhe flokėt u rrezatojnė pastėrti.
  Sa kam jetuar dhe sa kam parė prej tyre.
  E dini se ē’ėshtė nė tė vėrtetė vdekja?
  vdekja ėshtė njė nga kėta dinakė bythqirė
  qė tė shtrėngojnė dorėn e tė pėrqafojnė.
  A e dini se ē’ėshtė me tė vėrtetė vdekja ?
  Ejani tė shihni mua ndėrsa zgjas kartėn e kreditit
  kamerierit duke ju pėrēmuar. Ose mė keq.

  NATA NĖ TĖ CILĖN PO VDISJA

  Nata nė tė cilėn unė po vdisja
  po djersitesha nė shtrat
  dhe mundja tė dėgjoja bulkthit
  dhe jashtė bėhej luftė midis maceve
  dhe unė mundja tė dėgjoja zemrėn time tė pikonte gjak
  nė dyshek
  dhe pa e prekur ende ajo dyshemenė kėrceva pėrpjetė
  isha pothuajse shumė i dobėt pėr tė ecur
  por eca pak dhe ndeza tė gjitha dritat
  pastaj u ktheva nė shtrat
  dhe shpirti im ende pikonte gjak nėpėr dyshek
  dhe kėrceva pėrpjetė
  pa e prekur ende dyshemenė
  eca pak dhe ndeza tė gjitha dritat
  pastaj u ktheva nė shtrat
  dhe ajo ende pikonte
  dhe unė ngrihesha
  duke ndezur tė gjitha dritat.
  Kisha njė vajzė shtatė vjeēe
  dhe unė isha i sigurt se ajo nuk donte qė unė tė vdisja
  pėrndryshe
  s’do ta kishte rėndėsi.
  Por gjithė atė natė
  asnjė nuk telefonoi
  asnjė nuk erdhi me njė birrė
  e dashura ime nuk telefonoi
  gjithēka qė dėgjoja ishin bulkthit dhe ishte
  nxehtė
  dhe unė priresha tė vazhdoja
  tė ēohem e tė shtrihem
  deri sa dielli i mėngjesit arriti pėrmes dritares
  pėrmes shkurreve
  dhe unė u shtriva nė shtrat
  dhe zemra mbeti brenda
  mė nė fund
  dhe unė fjeta.
  Tani njerėzit vijnė
  tė trokasin nė derė dhe dritare
  telefoni bije
  telefoni bie vazhdimisht
  marrė letra tė bukura me postė
  letra plot me urrejtje dhe letra dashurie.
  Gjithēka ėshtė pėrsėri si mė parė.

  PINOKU

  me njė levė
  i heq rropullitė pinokut prej druri
  era dhe deti marrin mbeturinat e drunjta
  unė pėrkundrazi njė copė bukė
  sepse
  kam uri.

  ZEMRA QĖ QESH

  Jeta jote ėshtė jeta jote.
  mos lejo qė rrahjet ta pėrplasin nė kantinėn e bindjes.
  ji i kujdesshėm.
  ka disa dalje.
  diku ka dritė.
  mbase s’do tė jetė ndonjė dritė e madhe, por fiton mbi errėsirėn.
  ji i kujdesshėm.
  perėnditė do tė tė japin disa raste.
  njihi, kapi.
  s’mund ta mundėsh vdekjen, por nganjėherė, mund tė mposhtėsh
  vdekjen nė jetė
  dhe sa mė dendur mėson ta bėsh, mė shumė dritė do tė ketė.
  jeta jote ėshtė jeta jote.
  dije gjersa e ke.
  ti je i mrekullueshėm, perėnditė presin tė kėnaqen me ty.

  ĒFARĖ DO TĖ THONĖ FQINJĖT?

  Prindėrit e mi ishin gjithmonė prapa
  Pėr tė pyetur
  Natyrisht mua nuk mė interesonte fare
  Se ēdo do tė thoshin fqinjėt
  Mė dhimseshin fqinjėt
  Burracakė
  qė pėrgjonin prapa
  Perdeve
  Krejt lagjja pėrgjonte vetveten
  Pas shpine
  Dhe nė vitet tridhjetė nuk kishte shumė
  Pėr tė parė
  Me pėrjashtimin tim qė kthehesha i dehur nė shtėpi
  Natėn vonė
  "ti do tė arrish tė vrasėsh nėnėn tėnde"
  thoshte babai
  "pėrveē kėsaj ēfarė do tė thonė
  fqinjėt?"
  Sa pėr veten time unė mendoja se sillesha
  mjaft mirė
  nė njė mėnyrė ose nė njė tjetėr
  Unė arrija tė dehesha
  pa pasur as njė qindarkė
  nė xhep
  Njė hile qė do tė mė kthehej
  Nė njė komoditet tė madh
  Mė vonė
  Gjatė viteve.
  Pėr t'i keqėsuar gjėrat pėr prindėrit e mi
  Tė mjerė
  Fillova t’i shkruaj letra redaktorit
  Tė njė gazetė me tirazh tė madh
  Qė, pėr mė tepėr,
  botoheshin
  Dhe mbėshtesnin tė gjitha
  Kauzat jopopullore.
  "ēfarė do tė thonė fqinjėt?"
  pyesnin prindėrit
  e mi.
  Por letra prodhonin rezultate
  Interesante - mesazhe kėrcėnuese
  Duke pėrfshirė edhe kėrcėnime me vdekje nėpėrmjet postės.

  Pėrveē kėsaj rashė nė kontakt
  Me disa njerėz tė ēuditshėm
  Tė bindur qė unė i besoja
  Gjithė ato qė shkruaja.
  Pati takime tė fshehta
  Nė kantina dhe papafingo
  Kishte pistoleta
  Pakte
  Fjalime.
  Ato ishin vendet
  Ku pija qyl
  Nė shumė prej kėtyre takimeve
  Merrnin pjesė edhe racistėt
  Tė rinj
  nga 17-23 vjeē
  "nuk duam qė zezaket
  Tė na qijnė gratė!
  Ata duhet tė vdesin!"
  Fatkeqėsisht
  gra
  unė nuk palloja
  aspak.
  Tė gjitha takimet fillonin
  Me pėrshėndetjen «gatitu»
  Tė flamurit
  Qė unė e gjykoja
  Djallėzisht
  Fėmijėror
  Por shumica e kėtyre tė rinjve
  Vinin nga familje
  Pėr sė mbari
  Dhe pas mbledhjeve
  Unė pija me ta.
  Pija sa mė shumė qė tė ishte mundur
  Ndėrkohė qė ata dėrdėllisnin
  Unė nuk e hapa kurrė gojėn
  Por ata nuk dukeshin tė fyer
  Kujtonin letrat e mia
  dhe nuk dyshonin
  Qė ato ishin njė mashtrim.
  Unė nuk isha njė qenie njerėzore
  E sjellshme
  Por sigurisht nuk isha njėsh me ta
  Ideologjikisht
  Ose politikisht.
  Mė neveriste
  E gjitha ideja e jetės
  Dhe e njerėzve
  Por ishte mė e lehtė
  Tė pija qyl me racistėt
  Se me gratė e vjetra nė bar:
  "Unė nuk mendoj se ti je me tė vėrtetė im bir", tha im atė.
  "Ēfarė do tė thonė fqinjėt?", tha nėna ime.
  Tė gjorėt patriotė tė mallkuar tė marrė gėnjyer.
  Pasi mė pėrzunė nga shtėpia
  Ia mbatha nėpėr mitingje
  Dhe shkova pėr tė jetuar mė vete nė njė kasolle nė Bunker Hill.
  Dhe prindėrve tė mi s’do t’u duhej tė shqetėsoheshin mė
  Se ē’do tė thoshin fqinjėt.

  NJĖ SFIDĖ ERRĖSIRAVE

  “Goditur nė njė sy
  goditur nė tru
  goditur nė bythė
  goditur si njė lule nė valle

  Duke u ēuditur se si vdekja fitoka pa mundim
  duke u habitur si mund t’u zihet besė formave idiote tė jetės
  duke u habitur se si mbytet e qeshura
  duke u habitur se si vesi qenka aq i qėndrueshėm

  sė shpejti do t’i shpall luftėn time luftės sė tyre
  duhet tė kapem pas copės sime tė fundit tė tokės
  duhet tė mbroj hapėsirėn e vogėl qė kam krijuar dhe qė mė ka
  lejuar tė jetoj

  jeta ime jo vdekja e tyre
  vdekja ime jo vdekja e tyre

  kėtė vend, kėtė kohė, tani
  ia kushtoj diellit
  qė edhe njė herė do tė qesh me gjithė zemėr
  nė vendin e pėrkryer pėr mua
  pėr gjithmonė.
  vdekja e tyre jo jeta ime."

  NUK DO TĖ MBAROJĖ KURRĖ

  Nuk do tė mbarojė kurrė,
  nuk do tė ketė ndihma as mėshirė as gjėra tė gjalla
  gjithēka do tė shkojė pėrpara kot, pa dobi
  rrugė e pėrshkuar prej gėnjeshtrave dhe zakoneve tė vjetra,
  do tė vazhdojė kėshtu jeta e njė trupi pa kokė
  duke bėrė pėrherė tė njėjtėn rrugė
  duke pėrsėritur tė njėjtat truke,
  duke ėndėrruar ėndrra tashmė, tė ėndėrruar,
  si nė njė mal tė shkretė
  dhe pavarėsisht miliarda qenieve
  nuk do tė ketė qoftė edhe njė njeri tė vėrtetė,
  vetėm mbeturinat tė pėrjetshme, dhe do tė jenė tė vėrtetė
  vetėm kafshėt tė vetmit ruajtės
  tė shpirtit tė pastėr dhe hirit,
  do tė jenė ata tė fundit, autentikėt,
  tė ndershmit, prushi dhe domethėnia e thellė,
  ujku do tė ketė zemėr
  dhe pantera mushkėri
  dhe shqiponja sy,
  dhe lufta e fundit do tė jetė njė njeri
  i ulur nė njė karrige qė qesh
  pėr gjithēka.

  TĖ ABORTOSH DASHURINĖ

  A e ke kėrkuar
  si fėmijėn nė bark
  kėtė dashuri tė brishtė

  ekografia
  e pakryer

  rrezik i njė dhimbjeje
  pėr tė dy
  pėr atė, qė nė barkun tėnd
  qė s’e kishte parė ende diellin
  pėr ty
  qė do ta shihje tė rritej
  mė mirė tė mos rriskosh
  tė vendosėsh gjėnė mė tė drejtė
  pėr vete,
  pėr atė
  qė s’mund tė dijė

  tė presė

  ėshtė e shkurtėr anestezia pėr ty
  dy ditė nė gjendje tė keqe shėndetėsore
  por ti s’e ke dėgjuar
  ulėrimėn e tij tė dhimbjes
  tė griste universin
  ndėrsa ti e vrisje

  DUA

  dua valėn e fjalėve tė tua
  baticėn kulmore qė pėrmbyt
  shkėmbinjtė e heshtjes sime
  dua buzėqeshjen tėnde
  gjallėrinė tėnde
  antidot pėr melankolinė time
  dua stuhitė e tua
  qė gjejnė qetėsi nė krahėt e mi
  dua pėrdredhat e trupit tėnd
  portin e shqetėsimeve tė mia

  NJĖ FĖMIJĖ

  njė fėmijė i magjepsur vėshtron
  pilivesa blu
  prek rrėshqitazi ujin e burimeve tė pranverės
  qėndron lehtė mbi fijet e holla tė barit
  pėr njė ēast jeta ndalet
  mbytur nė diell
  nė thellėsinė e qiellit

  DHE JANĖ PEMĖ QĖ ĒAJNĖ QIELLIN

  ...dhe janė pemė qė ēajnė qiellin
  janė hapa tė heshtura
  grushtet nė xhep
  janė sytė e tu
  qė nuk do t’i rishoh...

  ...dhe janė hije..
  qė do t’i ndjek
  janė fjalė
  qė s’kanė zė
  janė duart e tua
  qė s’do t’i shtrėngoj...

  ...dhe janė pemė qė ēajnė qiellin
  re tė bardha
  nė vellon blu
  dhe goja jote
  qė s’do ta puth...

  janė ditė qė s’do t’i kem pėrsėri...

  MUND TĖ BĖSH PA KĖNGĖN TIME

  E di ..
  mund tė bėsh pa dashurinė time
  Prej netėve tė mia nuk mbetet shenjė
  Mė lėr tė paktėn ėndrrėn
  Qė tė mbledh eshtrat e natės
  I pagjumė
  Lule qė nuk ēel
  Agim qė nuk zbardhi kurrė

  Mund tė bėsh pa dashurinė time
  Njė shkarravinė ėshtė vizatimi im
  Fjalė tė gėrvishtura mbi metal
  Klithin, drithma nėpėr shpinė

  E di..
  Mund tė bėsh pa zemrėn time
  Vramė tani
  Qė tė mos mbetet gjurmė
  Prej fytyrės sime
  Prej poezive tė mia
  Bėje tė lutem
  Mund tė bėsh pa dhimbjen time

  PĖRĒARTJE (OSE FJALĖ TĖ TĖ ĒMENDURVE)

  Ti jeton me fjalė
  fjalėt jam ushqimi yt
  i dėgjon, i analizon
  nganjėherė gėrmojnė pak brenda
  Mė tė shumtėn e herės ti i lė tė shkasin
  mbi shpinė qė tė mos tė tė lėndojnė
  Riti i lotėve
  pėr tė tė falur
  Pastaj ti vesh parzmoren
  dhe s’e lė veten tė tė gėrvishtin
  as trėndafil as gjemb
  Atėherė fjalėt e tua
  janė brisqe rroje
  nėn njė tis ėmbėlsie
  Dhe sa mirė qė di t’i pėrdorėsh
  janė tė gjitha nė vendin e duhur
  si presjet
  pikat
  parantezat
  Janė harmoni disharmonike
  pėr tė thėrrmuar gurė
  tė fshehur brenda
  I vėrtit
  i pėrshtat
  i kthen tė gjalla nė kėtė botė
  ke talent tė madh
  Unė i kam njohur
  ose mbase jo
  Unė qė nuk kam fjalė
  qė jetoj nė heshtje
  Ose mė mirė, unė kam fjalė
  tė humbura midis mendimit dhe fletės
  midis mendimit dhe zėrit-
  tė shpėrndara nė kėtė gjendje kalimtare tė errėt
  tė mendjes
  kur dalin janė tė vjella
  tė pashpjegueshme
  dengje tė pakuptimtė
  janė acide tė stomakut
  janė spazma tė rropullive
  fjalėt e mia janė si tė ēmendurit
  janė shpesh pėrlotje tė fshehta
  qė unė i kam zbuluar pėr ty
  nė dhimbjen e dashurisė sime
  pėr ty qė i ke refuzuar
  pėr tė jetuar
  unė tė kėrkoj tė falur
  nė kėtė, lojė, rebus, anagramė
  sharadė
  fjalėt e mia qė ti i jeton tani
  si tė tuat
  nuk janė ato qė unė do tė doja
  nuk janė
  filastrokat e miat tė shpartalluara
  me fjalė qė nuk dinė tė japin formė
  tė kisha fjalė
  qė nuk mund tė them
  qė ti nuk do t’i dėgjosh
  ..Hej, njė monedhė, njė monedhė
  pėr njė kafe...

  BUFI

  sonte pashė njė buf.
  sonte pashė bufin tim tė parė
  ishte nė majėn e njė shtylle telefonike.
  gruaja ime e ndriēoi me njė pilė elektrike.
  s 'u tund nga vendi.
  qėndronte aty
  i bekuar
  me reflekse drite nė sy.

  Bufi im i parė
  bufi im i Shėn Pedros.

  Pastaj ra telefoni.

  shkuam brenda.
  ishte dikush qė donte
  tė fliste.
  pastaj mbaroi

  dolėm prapė jashtė dhe bufi
  ishte zhdukur.

  ta hajė dreqi atė qė ndihet i vetmuar.

  mbase s’do tė shoh mė buf me sy
  nė jetėn time.

  TRAGJEDIA E GJETHEVE

  u zgjova nė thatėsirė dhe fieret kishin vdekur,
  bimėt nė vazo tė verdha si grurė;
  gruaja ime ishte zhdukur
  dhe kufomat e zbrazura tė shisheve bosh
  mė rrethonin me kotėsinė e tyre;
  ishte ende njė diell i bukur, megjithatė,
  dhe bileta e pronares digjte me njė nxehtėsi tė verdhė
  dhe tė thjeshtė; tani ai qė na duhej
  ishte njė aktor i zoti, i vjetėr, njė shpotitės i aftė pėr tė tallur
  absurditetin e dhimbjes, dhimbja ėshtė absurdi
  sepse ekziston, vetėm pėr kėtė;
  rrova me kujdes me njė brisk tė pėrdorur
  njeriun qė kishte qenė i ri dhe,
  thoshin pėr tė gjenial;
  por kjo ėshtė tragjedia e gjetheve,
  fiereve tė vdekura, bimėve tė vdekura;
  dhe hyra nė njė sallė tė errėt
  ku qėndronte zonja e shtėpisė
  fyese dhe ultimative,
  duke mė dėrguar nė ferr
  duke vėrtitur krahėt e djersitur
  dhe duke bėrtitur
  duke ulėritur se kėrkonte lekėt e qirasė
  sepse bota na kishte tradhtuar
  tė dyve.

  PRIFTI DHE MATADORI

  nė ajrin e topitur meksikan pashė demin tė ngordhte
  dhe i prenė veshin dhe kokėn e tij tė madhe
  nuk frikėson mė as edhe njė gur.

  tė nesėrmen duke u kthyer me makinė u ndalėm te Misioni
  dhe pamė lulet e kuqe blu dhe tė arta
  tė pėrdridheshin nė erė si tigrat.

  vėre nė vargje: demi dhe i forti i Krishtit:
  matadori nė gjunjė, demi i vrarė dhe foshnja e tij;
  dhe prifti qė shikonte nga dritarja
  si njė ari nė kafaz.

  mund tė diskutosh nė sheshin e pazarit dhe tė tėrheqėsh
  dyshimet e tua me fije mėndafshi: unė do tė tė them vetėm kėtė:
  kam jetuar nė tė dy tempujt e tyre,
  duke besuar gjithēka dhe asgjė - mbase, tani,
  ata do tė vdesin nė timin.

  BĖJE

  nė mėngjesin e lagėsht Ade duartroket me duar tė shėnuar nga herpes
  dhe njė grua kėndon nė radio, zėrin i saj arrin duke u kacavjerrur
  nė tym dhe tymi, lėshon avuj...

  ndihem i vetmuar, gruaja kėndon, ti nuk je
  imi dhe kjo mė bėn tė ndihem keq
  kjo jam unė...

  dėgjoj makina nėpėr rrugė, ėshtė si njė det i largėt
  i baltosur nga njerėzit
  ndėrsa pas shpinės tjetėr, larg nė rrugėn e Shtatė
  pranė Ishullit Perėndimor
  ndodhet spitali, ajo shtėpi e agonisė-
  ēarēafė dhe uturakė dhe krahė dhe kokat
  e tė vdekurve ngadalė;
  gjithēka ėshtė kaq hirshmėrisht e tmerrshme:
  arti i kurorėzimit: jeta
  qė ha jetėn...
  kam parė njė herė nė ėndėrr qė njė gjarpėr gėlltiste bishtin e vet,
  e gėlltiste dhe e gėlltiste
  deri sa arriti nė mes tė unazės, dhe atje u ndal
  dhe mbeti kėshtu, kishte llupur veten e tij.
  zhvatje e bukur.
  e kemi vetėm ne veten pėr tė ecur pėrpara, dhe ėshtė...

  GRUAJA IDEALE

  ėndrra e njė njeriu
  ėshtė njė putanė me njė dhėmb ari
  dhe mbajtėse ēorapesh,
  parfumėrash
  me qerpikėt fals
  rimel
  vathė
  brekė rozė
  frymė qė bie erė sallami
  taka tė larta
  ēorape me njė syth tė liruar shumė tė vogėl
  nė pulpėn e majtė,
  pak e shėndoshė,
  pak e dehur,
  pak e trashė dhe pak e marrė
  qė nuk tregon barcaleta tė ndyra
  dhe ka tre lytha nė shpinė
  dhe shtiret sikur vlerėson muzikėn simfonike
  dhe qė ndalet njė javė
  vetėm njė javė
  dhe lan pjatat dhe gatuan
  dhe fshin dhe bėnė pompimet
  dhe lan dyshemenė e kuzhinės
  dhe nuk tregon fotografitė e fėmijėve tė saj
  as nuk flet pėr burrin ose ish burrin
  ku shkoi nė shkollė ose ku lindi
  apo pse herėn e fundit pėrfundoi nė burg
  ose me cilin ėshtė dashuruar
  ndalet vetėm njė javė
  vetėm njė javė
  dhe bėn atė qė duhet tė bėjė
  pastaj largohet dhe nuk kthehet mė prapa
  pėr tė marrė vathėt qė i harroi mbi komo.

  NJĖ BUZĖQESHJE NĖ ERRĖSIRĖ

  Kur varrosa babanė tim, pashė vdekjen

  Dhe pastaj hipa nė makinėn time tė vjetėr

  Dhe shkova nė gara
  Dhe qėndrova qė tė shihja numrat

  Mbi totalizator

  Dhe vdekja ishte prapė aty

  Pėr t’ua ngulur sytė gjithė
  atyre njerėzve

  "ti ke vrarė Dostojevskin"
  i thashė

  nuk m’u pėrgjigj,
  nuk lėvizi

  vura njė bast
  dhe humba, shkova nė banjė.

  Vdekja mė ndoqi, u ngul diku
  qė tė shihte njerėzit

  Nė shurrėtore.

  "bijė kurve" i thashė: " shtyve
  Van Gogun

  qė tė shkatėrronte veten "

  nuk m’u pėrgjigj.

  Pastaj mė ndoqi gjer jashtė.

  U largua pėr tė vajtur
  pas njė vajzė

  Me tė kuqe.

  Unė shkova pėr tė pirė njė kafe, derdha pak prej saj

  Nė gishta, tė pėrvėlonte.

  Gjeta vend pėr t’u ulur
  dhe mendova pėr garėn

  Tjetėr

  Pastaj vdekja u kthye,

  Ndenji ulur pranė meje e shndėrruar nė njė plak zotėri

  Me mjekėr tė rrallė tė bardhė.

  "kush tė pėlqen radhėn tjetėr ", pyeti

  "Bir bushtre" i thashė "lėmė

  rehat! "

  "ē’dreqin ke kėshtu?"

  pyeti plaku

  "ta thashė, mos mė ēaj

  topet! "

  u ēua dhe u zhduk

  Nuk e pashė mė

  nė hipodrom

  pas garės sė fundit

  mora autostradėn.

  3 milje
  mė pėrpara filloi trafiku

  tė ngadalėsohej

  mbeta
  nė korsinė e majtė

  dhe vazhdova t’i jap makinės

  pastaj e pashė

  nė krahun tjetėr tė autostradės

  njė pėrplasje e fortė

  njė makinė kokėposhtė

  njė tjetėr e bėrė copė e ēikė

  kundėr kabinės sė rojės hekurudhore

  kishte njė shkreptimė flake

  nėn kofano,
  njė shkreptimė me dritė tė kuqe

  dhe nė rropullitė e mia

  njė shtrėngim i frikshėm dhe njė goditje e thatė

  vėshtrova pėrtej

  mė pėrpara

  parkova para shtėpisė

  dola nga makina, eca vetė

  hapa derėn

  brenda asnjė

  pastaj pashė arushpelushin

  i shtyrė kokėposhtėpėrballet
  kundėr jastėkut

  mbi shtrat

  shkova shpejt nė sirtar

  ku mbaja paret

  rroga ime si fatorino

  ishte pėrgjysmuar

  bukur, mendova

  qenke e klasit, dosė,.

  Pastaj u hap dera dhe hyri

  Vdekja.

  "do tė tė pėlqente njė pije?"

  e pyeta.

  Nuk u pėrgjigj.

  Shkova tė shoh nė kuzhinė

  Nėse kishte pėr tė pirė.

  Rridhnin shekujt.

  Dhe ajo priste.

  FUNERAL NĖ VJESHTĖ

  njė ditė e vakėt vjeshte
  ngroh akoma trupat
  mbi varrezėn e kishės
  zbret heshtja e ftohtė e tė gjallėve,
  ndėrsa vjen
  mbi njė karrocė me lule
  dhe dėgjohet vetėm britma e nuses,
  nė pėrvjetorin tuaj
  tė njėzetepestė

  -pėrse pėrse! pėrse ...-

  Asnjė pėrgjigje e mundshme

  kisha dhe ritualet e saj
  (hosana nė lartėsinė e qiejve...)
  mbetem nė fund nė heshtje
  nuk di tė lutem mė

  procesioni i trishtuar
  fillon,
  megjithatė ėshtė njė ditė e bukur me diell

  KODET PĖR TĖ DESHIFRUAR

  kode pėr tė deshifruar
  1 2 3 4 5 6 7 8 9

  3 je ti
  4 dhe 5 jam unė
  6 je prapė ti
  qė mė shtrėngon
  brenda nė njė pėrqafim

  1 2 9 jemi ne
  1 por 2
  dhe 9 qė na zė

  7 ėshtė emri yt
  imi ėshtė 8

  3 plus 6 baras 9
  4 plus 5 baras 9
  9 qė na zė

  mungonte 0
  por kemi 10
  diferenca
  ajo qė hiqet

  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
  tė gjithė numrat janė tė mundshėm
  nė kėtė punė tė lehtė magjike
  nė kėtė lojė tė pamundur

  I LEHTĖ

  ...sheqer dhe mjaltė...
  qumėsht dhe kafe
  luleshtrydhe
  mbretėreshė dhe mbret
  e kėsaj pėrralle
  s’kam fillim
  me kėtė fill
  s’di tė lidhem unė...

  ALIENĖT

  edhe mund ta mos besosh
  por ka disa njerėz
  qė e shtyjnė jetėn
  me shumė pak
  grindje ose
  ankth.
  vishen mirė, hanė mirė
  flenė mirė.
  janė tė kėnaqur
  nga jeta e tyre
  familjare.
  kanė momente
  dhimbjeje
  por si pėrfundim
  askush s’i turbullon
  dhe shpesh
  janė pa dyshim mirė.
  dhe, kur ata vdesin
  kanė njė vdekje tė lehtė
  zakonisht nė
  gjumė.
  mund gjithashtu tė mos na besoni
  por njerėzit kėshtu
  ekzistojnė.
  edhe nėse unė nuk jam
  njė nga ata
  oh jo, unė nuk jam njė
  prej tyre.
  as u afrohem kurrsesi
  qė tė jem
  njė
  prej tyre
  Por ata
  janė
  aty
  dhe unė jam kėtu.

  PĖR DASHURINĖ

  Do tė doja tė di diēka pėr dashurinė,
  ajo qė mund tė them pėr dashurinė ėshtė kjo ...apo ajo...
  ėshtė tel i hollė, ose njė kavo ēeliku,
  njė vjollcė e njė marsi i shumė viteve mė parė,
  ose sytė e njė gruaje,
  zjarri i njė pasioni,
  ėmbėlsia e njė pėrkėdhelie
  do tė doja tė kisha fjalė qė dinė tė flasin pėr dashurinė,
  do tė doja tė kisha veshė pėr ta dėgjuar,
  por dashuria mėsohet nga dashuria...
  do tė kemi aq dashuri aq sa kemi njohur.

 8. #8

  Charles Bukowski

  Digjem nė ferr
  kjo pjesė e imja qė nuk gjen rehat nė asnjė vend
  ndėrkohė qė tė tjerėt gjejnė gjėra
  pėr tė bėrė
  nė kohėn qė kanė
  vende pėr tė shkuar
  bashkė
  gjėra pėr tė thėnė.

  Unė po digjem nė ferr
  Diku nė veri tė Meksikės.
  Aty ku lulet nuk mbijnė.

  Po digjem
  nė ferr,
  diku nė veri tė Meksikės.
  Aty ku lulet nuk mbijnė.

  Nuk jam si tė tjerėt
  tė tjerėt janė
  si tė tjerėt.

  Janė tė gjithė njėlloj:
  mblidhen
  gjenden
  grumbullohen
  janė
  tė lumtur dhe tė kėnaqur
  ndėrsa unė
  po digjem nė ferr.

  Zemra ime ėshtė njė mijė vjeēare.
  Nuk jam si tė tjerėt.
  Tė vdisja nė fushat e tyre tė piknikut
  mbuluar nga flamujt e tyre
  i pa fuqishėm nga kėngėt e tyre
  i dėshiruar nga ushtarėt e tyre
  i shpuar nga humori i tyre
  i vrarė nga shqetėsimet e tyre.

  Nuk jam si tė tjerėt.
  Unė po digjem nė ferr.

  Nė ferrin e tmerrshėm tė vetvetes.

  I papėrshtatshem: Charles Bukowski

  Perktheu ne Shqip:
  Bledar Meda a.k.a Mr-Bledi
  http://pastebin.com/BVFq83NH

  Shpresoj te sjell me shume ne ditet ne vazhdim dhe shpresoj t'ju pelqeje gjithashtu
  She's the morphine queen of my vaccine.

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Mr-Bledi pėr postimin:

  Zombi (22-11-2013)

 10. #9
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Anėtarėsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Pėr: Charles Bukowski

  DASHNORI

  18 Gusht 2013 | : Kulturė | Autor: Gazeta Shqip

  Charles Bukowski/ Mė 16 gusht shkrimtari do tė mbushte 93 vjeē. Njė rrėfim pėr Linda Lee, gruan qė e frymėzoi tė shkruante “Femrat”, dhe gratė e tjera nė jetėn e tij…

  bukovskiAi la gotėn e uiskit dhe vijoi tė vėshtronte lėvizjet e vajzės qė hynte e dilte nė banakun e atij lokali. Kishte veshur njė fustan tė kuq me pika, ndėrsa flokėt e verdhė i shtriheshin poshtė qafė… Ajo u buzėqeshte klientėve, dhe kur kaloi pranė tij nuk e hodhi vėshtrimin… Ishte viti 1976, dhe portreti i Charles Bukowski-t ishte i njohur pėr tė gjitha femrat amerikane… Tė gjitha do tė donin tė ishin njė moment pranė tij… Proza e tij e shkurtėr, poezitė plot melankoli e erotizėm, i bėnin femrat tė donin tė gjenin burrin qė i kishte shkruar ato, burrin qė dukej se njihte aq mirė ēdo qelizė tė trupit tė njė gruaje…. Por ajo, Linda Lee Beighle, nuk e ktheu vėshtrimin nga ai… as kur mori xhaketėn e varur bri derės, dhe humbi tej nė rrugė. Portreti i heshtur i vajzės do ta shoqėronte gjatė gjithė mbrėmjes poetin, i cili do tė kthehej tė nesėrmen nė tė njėjtėn orė pėr ta parė sėrish atė… Vetėm fustani i saj kishte ndryshuar, ndėrsa historia ishte po ajo… Kur ai iu afrua dhe i tha se donte tė dilte nė mbrėmje me tė, ajo me mirėsjellje i tha se “nuk kishte kohė”. Tė njėjtėn fjali ia pėrsėriti me muaj me radhė, ēdo ditė teksa ai kalonte pėr tė drekuar nė restorantin e saj, deri sa njė ditė, Linda Lee vendosi tė ndryshonte mendim. Tek e shihte tė ulur nė tavolinėn e tij tė pėrditshme me njė tufė librash pranė tij, ajo iu afrua dhe i tha se donte tė dilte me tė atė mbrėmje. Ajo mbrėmje do tė ndryshonte shumė gjėra nė jetėn e Charles Bukowski-t. Gruaja qė ai kishte pranė nuk ishte vetėm e bukur, por dhe njė adhuruese e fshehtė e vargjeve tė tij… Ajo kishte ditur gjithēka pėr burrin qė i lutej ēdo ditė tė dilte me tė… Ashtu si Bukowski, ajo e dashuronte pijen, dhe orėt e gjata pas mesnate nė lokal… Tashmė ai nuk ishte vetėm nė dėshirėn e tij pėr tė jetuar ndryshe. Bukowski do ta kthente pasionin pėr kėtė grua nė njė muzė frymėzimi pėr njė nga romanėt mė tė famshėm tė tij qė do tė shkruante mė pas. Nata pėr ta ishte ndjellėse drejt pijes dhe seksit… Linda do tė kthehej nė personazhin kryesor qė Bukowski do tė kishte nė mendje gjatė gjithė kohės, teksa hidhte nė letėr njė nga librat mė tė lexuar tė tė gjitha kohėrave. Pėr tė, “Femrat” nuk ėshtė vetėm njė roman erotik, por njė roman ku mund tė gjesh dhe ndjenja qė atij, nė moshėn 56-vjeēare, ia ringjalli sėrish njė grua. Pas 9 viteve bashkėjetesė, Bukowski do tė martohet me Linda Lee, e cila tashmė do tė marrė mbiemrin e tij, Bukowski, mė 1985-n. Pėr shumė kritikė tė veprės sė shkrimtarit, kjo grua do tė ndikojė pozitivisht nė jetėn e tij private e letrare. Ai i referohej asaj “Sara” nė romanin “Femrat” dhe “Hollywood”.
  Pėr mikun e tij Taylor Hackford, Linda i shtoi edhe njė dekadė tjetėr jetė shkrimtarit, pasi para se ta njihte atė, ai i ishte pėrkushtuar pijes. Linda do tė ishte gruaja qė deri nė momentin e fundit tė jetės, mė 9 mars 1994, kur ai mbylli sytė pėrgjithmonė nga leucemia nė San Pedro, do tė ishte gjithnjė pranė tij. Humbjen e tij ajo e ktheu nė pėrkushtim ndaj veprave qė ai la pas, duke qenė se ishte trashėgimtarja e veprės sė tij letrare. Nė vitin 2006, ajo i dhuroi bibliotekėn private tė tė shoqit Bibliotekės Hungtington nė San Marino Kaliforni. Femrat kanė qenė gjithnjė frymėzimi i vetėm i Bukowski-t. Para se tė martohej me Lindėn, jeta e tij endej femrave dhe alkoolit. Takimet dashurore ai i kthente nė materiale letrare. Nė novelėn “I lindur kėshtu”, Bukowski tregon si e humbi virgjėrinė nė moshėn 24-vjeēare me njė lavire, pėr tė cilėn kishte paguar 300 paund, dhe gjatė mbrėmjes me tė kishte thyer tė gjitha kėmbėt e krevatit. Kjo pėrvojė e tmerrshme do tė ndikonte nė jetėn e mėvonshme seksuale tė shkrimtarit. Mė 29 tetor tė vitit 1955, ai u njoh me poeten dhe shkrimtaren Barbara Frye, me tė cilėn do tė martohej mė vonė nė Las Vegas. Frye ishte redaktore e njė reviste tė pėrjavshme, nė tė cilėn Bukowski dėrgoi njė cikėl me poezi, tė cilat do tė tėrhiqnin vėmendjen e gruas qė i pėlqente letėrsia. Nė njė letėrkėmbim qė patėn bashkė, ajo i tha qė ishin poezitė mė tė mira qė kishte lexuar ndonjėherė. Dashuria e tyre nisi pėrmes letrave, dhe propozimin pėr martesė Bukowski ia bėri nė njė prej tyre. Ajo iu pėrgjigj duke i thėnė se ishte dakord tė martoheshin qė nė atė moment, dhe nė cilin stacion treni do ta priste. Kjo dashuri si nė libra nuk do tė zgjaste shumė pėr djaloshin qė i pėlqente tė ishte i lirė si era. Frye dėshironte tė kishte njė fėmijė, Bukowski nuk donte. Kur ajo mbeti shtatzėnė, nuk mundi ta mbante fėmijėn, pėr shkak tė njė komplikacioni dhe dėshtoi. Nė mendjen e saj ajo mendonte se shkak i dėshtimit ishte pija e Bukowski-t. Mė 18 mars tė vitit 1958 ata divorcohen. Dhe pse Frye mendonte se ndarja nuk do tė ndikonte nė marrėdhėniet e tyre letrare, Bukowski nuk do tė botonte mė nė revistėn ku ajo punonte. Pas ndarjes, ai iu pėrkushtua mė tepėr alkoolit dhe nisi tė shkruante mė shumė poezi. Jane Cooney Baker ishte e dashura e ardhshme e Bukowski-t, njė vajzė e alkoolizuar. Ata u njohėn nė njė nga baret ku shkrimtari kalonte mbrėmjet duke pirė. Ajo vdiq mė 22 janar 1964 nga cirroza e shkaktuar prej pijes. Vdekja e saj do ta ēonte Bukowski-n nė njė depresion tė gjatė. Ai vazhdoi tė shkruante poezi dhe tė vuante nga kompleksi i vetėvrasjes. Mė 7 shtator 1964, Bukowski do tė bėhej baba krejt rastėsisht. Marina Louise Bukowski lindi nga e dashura e tij Frances Smith. Bukowski nuk kishte pėrdorur perzevativ, pasi mendonte se e dashura e tij 42-vjeēare ishte e vjetėr pėr tė mbetur shtatzėnė. Kur mėsoi pėr lindjen e vajzės, ai mori mbi vete tė gjitha pėrgjithėsitė dhe vendosi qė tė jetonte pėr Frances pėr tė rritur fėmijėn. Frances do tė shprehej mė vonė se ai ishte njė baba i mrekullueshėm, vazhdimisht i vėmendshėm. Nėse mė parė ai dyzohej mes mendimit tė vetėvrasjes, tashmė kishte dy arsye tė forta pse duhet tė vazhdonte tė jetonte: vajza e tij dhe shkrimet. Pak kohė mė vonė, ai nisi tė dilte me skulptoren Linda King pėr njė kohė tė gjatė. Ajo ishte mė e madhe se ai, por nuk ishte ky problemi i lidhjes sė tyre. Si dy artistė, ata shpesh kishin pėrplasje idesh, dhe shpesh kundėrshtonin njėri-tjetrin. Linda realizoi njė portret nė skulpturė tė Bukovski-t, portret ku gruaja ka derdhur gjithė pasion e saj pėr tė. Linda do tė kishte ndikim nė letėrsinė e mėvonshme qė Bukowski shkroi. Ajo e inkurajoi atė tė shkruante mbi femrat e jetės sė tij. Linda ishte e bindur se nėse ai do tė hidhte nė njė libėr pėrvojat e tij seksuale, do tė ishte mbreti i shkrimtarėve, i adhuruari i femrave… Dhe King kishte tė drejtė, libri i tij “Femrat”, tė cilin e shkroi gjatė kohės kur jetonte me njė tjetėr Linda, do ta bėnte atė burrin qė ēdo grua do ta donte ta kishte pranė…
  a.b.

  bukosvski 1

  bukowski-paris

  bukowski-hollywood


  Digjem nė ferr
  kjo pjesė e imja qė nuk gjen rehat nė asnjė vend
  ndėrkohė qė tė tjerėt gjejnė gjėra
  pėr tė bėrė
  nė kohėn qė kanė
  vende pėr tė shkuar
  bashkė
  gjėra pėr tė thėnė.

  Unė po digjem nė ferr
  Diku nė veri tė Meksikės.
  Aty ku lulet nuk mbijnė.

  Po digjem
  nė ferr,
  diku nė veri tė Meksikės.
  Aty ku lulet nuk mbijnė.

  Nuk jam si tė tjerėt
  tė tjerėt janė
  si tė tjerėt.

  Janė tė gjithė njėlloj:
  mblidhen
  gjenden
  grumbullohen
  janė
  tė lumtur dhe tė kėnaqur
  ndėrsa unė
  po digjem nė ferr.

  Zemra ime ėshtė njė mijė vjeēare.
  Nuk jam si tė tjerėt.
  Tė vdisja nė fushat e tyre tė piknikut
  mbuluar nga flamujt e tyre
  i pafuqishėm nga kėngėt e tyre
  i dėshiruar nga ushtarėt e tyre
  i shpuar nga humori i tyre
  i vrarė nga shqetėsimet e tyre.

  Nuk jam si tė tjerėt.
  Unė po digjem nė ferr.

  Nė ferrin e tmerrshėm tė vetvetes.

  Charles Bukowski (Heinrich Karl Bukowski) lindi nė Andernah tė Gjermanisė nė gusht tė vitit 1920, nga njė ushtar amerikan dhe nėnė gjermane (Katharina Fett). Nė moshėn trevjeēare, familja e tij u shpėrngul nė Los Anxhelos tė Amerikės, ku praktikisht Bukowski shkoi gjithė jetėn e vet, deri nė ēastin e vdekjes, nė mars tė vitit 1994 nga pneumonia. Pėrgjatė karrierės mė se tridhjetėvjeēare, shkrimtari botoi 32 libra me poezi, pesė libra me tregime, katėr romanė, si dhe skenarin e filmit “Pijetari”. Influencat i pati nga autorėt Louis-Ferdinand Céline, John Fante, Anton Chekhov, Franc Kafka, Knut Hamsun, Ernest Hemingway, Robinson Jeffers apo Fyodor Dostoyevsky. Nė qoftė se nė Europė romanėt i sollėn famėn, nė Amerikė librat e tij me tregime dhe poezi i dhuruan suksesin, si dhe famėn e “shkrimtarit tė mallkuar”. Nė shtetin e ėndrrave ai thirrej nga prindėrit Henry, ndėrsa mbiemri i tij polak i origjinės, alternoi nga Bukowski nė Bukcowski. Pas vitit 1926, kur familja e tij ishte transferuar nė Amerikė, i ati filloi tė abuzonte verbalisht dhe fizikisht mbi Henry-n. Detajet e kėsaj jete u pėrshkruan mė vonė nga Bukowski nė novelėn e tij “Ham on Rye” (Proshuta prej thekre). Pėrgjatė kėsaj periudhe, ai u mbyll nė vetvete dhe pati njė rast ekstrem tė puērrave tė fytyrės. Pas kryerjes sė shkollės sė mesme tė Los Anxhelosit, Bukowski kreu kolegjin e shtetit pėr dy vite, duke ndjekur kurset e artit, gazetarisė dhe literaturės. Nė moshėn 24-vjeēare, Bukowski boton njė libėr me histori tė shkurtėr dhe mė pas “20 tanket nga Kasseldown”, nga e cila u zhgėnjye dhe nuk botoi mė pėr afro njė dekade. Pėrgjatė kėsaj kohe fillon edhe jeta e tij e dhomave me qira tejet tė lirė, punėsime tė rastėsishme, ndėrsa nė vitin 1950 gjen punė si postier. Pas tre vitesh e lė kėtė punė. Mė 1955-n shtrohet nė spital me njė gjendje tė rėndė tė ulcerės, e cila do tė bėhej mė pas fatale. Pas daljes, ai filloi tė shkruante poezi. Nė vitet ’60 ai u rikthye nė zyrėn postare, ku vijoi tė punonte pėr mė se njė dekadė. Mė vonė do ta vazhdonte karrierėn nė shtėpinė botuese “Black Sparrow Press”

  “Mendoj se artisti i vėrtetė, jo ai shabllonisti, i pėrshtatshmi pėr TV, duhet tė jetė mė i frikėsuari nga njė njeri me pistoletė. Artisti zotėron njė arsenal tjetėr: ndjenjėn, inteligjencėn, mosfrikėsimin, pėr tė shprehur koncepte, ide, hipnotizimin e spektatorit. Dhe kėtė nuk e bėn pėr lekė e as pėr famė. Kjo ėshtė diēka qė shkon pėrtej kėtyre tė mirave materiale, kjo ėshtė njė nevojė qė lind nga njė un i brendshėm qė bashkėjeton me trupin, nė tė cilin gjendet. Mendoj se artistėt janė tė vetmit rebelė tė vėrtetė qė i kanė mbetur kėsaj bote. Ēdo lloj arti qė tė bėni, ēojeni atė deri nė fund dhe vetėm kėshtu ju do tė vdisni si fitimtarė ndaj vetvetes.”
  (Charles Bukowski)

  Birrė

  Nuk e di sa shishe birrė
  kam pirė nė pritje qė gjėrat
  tė bėheshin mė mirė.
  Nuk e di sa verė dhe uiski
  dhe birrė
  kryesisht birrė
  kam pirė pas
  ndarjes me gratė-
  nė pritje tė ziles sė telefonit
  nė pritje tė zhurmės sė hapave,
  dhe telefoni s’bie kurrė
  deri tepėr vonė
  dhe hapat s’mbėrrijnė kurrė
  deri tepėr vonė
  kur stomaku mė ka ardhur nė grykė
  ato vijnė tė freskėta si lule pranvere:
  “ēfarė dreqin i ke bėrė vetes?
  do duhen tre ditė para se tė bėjmė prapė seks!”

  Femra ėshtė e qėndrueshme
  ajo jeton shtatė vjet e gjysmė mė shumė
  sesa mashkulli, dhe pi shumė pak birrė
  sepse e di qė tė bėn keq pėr pamjen.

  Ndėrsa ne jemi duke shkalluar
  ato janė jashtė
  duke kėrcyer e qeshur
  me kaubojsė tė eksituar.

  Nė fakt, ka kuti birre
  dhe kuti me shishe birre tė boshatisura
  dhe kur e kap njėrėn
  shishja bie nėpėr fundin e lagur tė
  kutisė prej kartoni
  rrokulliset
  kėrcet
  duke derdhur hi gri tė lagur
  dhe birrė bajate,
  ose kutia rrėzohet nė katėr tė mėngjesit
  duke bėrė tė vetmen zhurmė nė jetėn tėnde.

  Birrė
  lumenj dhe dete me birrė
  nė radio dėgjohen kėngė dashurie
  dhe telefoni hesht
  dhe muret qėndrojnė
  drejt nė kėmbė
  dhe s’ka asgjė tjetėr
  pėrveē birrės.
  DASHURIA E PARĖ

  Dikur
  kur isha 16 vjeē
  ishte vetėm ndonjė shkrimtar
  qė mė jepte shpresė
  e ngushėllim.

  Babait tim nuk i pėlqenin
  librat
  as edhe nėnės sime
  (meqė s’i pėlqenin babait)
  sidomos librat qė merrja unė
  nė bibliotekė:
  D.H. Lawrence
  Dostojevski
  Turgenev
  Gorki
  A. Huxley
  Sinclair Lewis
  dhe tė tjerė.
  Unė kisha dhomėn time tė gjumit,
  por nė orėn tetė tė mbrėmjes
  duhej tė binim tė gjithė pėr tė fjetur:
  “Zgjimi herėt nė mėngjes ėshtė flori”
  thoshte babai im.

  pastaj bėrtiste: “Shuani dritat”.

  Atėherė unė vija llambėn
  nėn batanije
  dhe vazhdoja tė lexoja
  nėn dritėn e ngrohtė e tė fshehtė:
  Ibsen
  Shakespeare
  Chevhov
  Jeffers
  Thurber
  Conrad Aiken
  e tė tjerė.

  Mė jepnin njė shans e ndonjė shpresė
  nė njė vend pa shans
  shpresė,
  ndjenjė.

  E fitoja atė.
  bėnte nxehtė nėn batanije.
  ndonjėherė tymosnin ēarēafėt
  atėherė unė fikja llambėn,
  e mbaja jashtė
  pėr ta ftohur.

  Pa kėta libra
  nuk jam plotėsisht i sigurt
  se ēfarė do tė bėhesha:
  delirant,
  atvrasės;
  idiot,
  dembelhane.

  Kur babai im bėrtiste
  “Shuani dritat”.
  jam i sigurt se e terrorizonte
  fjala e skalitur bukur
  dhe e pavdekshme
  njėherė e pėrgjithmonė
  nė faqet mė tė mira
  tė letėrsisė sonė
  mė tė bukur

  Dhe ajo ishte aty
  pėr mua
  afėr meje
  nėn mbulesat
  mė grua se njė grua
  mė burrė se njė burrė

  Ishte e tėra pėr mua
  dhe unė
  e mora.


  Komuniteti  Zani Burimi
  • 7 days ago

  Bukowski per mua eshte nje shkrimtar natyralist i Amerikes, pra nje i vonuar shume krahasuar me rrymen e natyralizmit qe nxori shkrimtare te medhenj si Zola ne Europe. E dini pse e kane per zemer ne Amerike? sepse Bukovski ka pershkruar ashtu sicc do ta tregonte "vepren" etij koka e tij e voge se ne vend te kokes ka pasur k..qe.

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/08/18/dashnori/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 11. #10

  Pėr: Charles Bukowski | Shkaku dhe pasoja

  Mė tė mirėt shpesh vdesin me dorė tė vetė
  vetėm pėr tė ecur pėrpara,
  ndėrsa ata qė lėnė gjurmė pas
  kurrė nuk do tė kuptojnė
  spse dikush
  diku,
  ka dėshirė
  tė largohet
  prej tyre

  Shkaku dhe pasoja: Charles Bukowski
  Perktheu ne Shqip:
  Bledar Meda a.k.a Mr-Bledi
  She's the morphine queen of my vaccine.

 12. #11

  Pėr: Charles Bukowski | Ji i sjellshėm

  Gjithmonė na kėrkohet
  tė kuptojmė tė tjerėt
  se ēfarė duan tė thonė
  pavarėsisht sa
  tė prapambetur
  qesharakė
  apo tė padurueshėm janė.

  dikujt i kėrkohet
  pėr tė parė
  gabimet e tyre tė pėrgjithshme
  dėshtimet e jetės sė tyre
  me
  shpirtmirėsi
  sidomos nėse ata janė
  tė moshuar.

  por mosha ėshtė shuma e gjithė asaj
  ē'ka bėjmė,

  janė moshuar
  keq
  sepse ata kanė
  jetuar
  jashtė fokusit,
  kanė refuzuar tė
  shohin.

  nuk ėshtė faji i tyre?

  faji i kujt?
  i imi?

  Mė kėrkojnė tė fsheh
  se ēfarė duan tė thonė
  nga ata
  nga frika e frikės
  sė tyre

  mosha nuk ėshtė krim

  por turpi
  i njė jete
  tė rregjur
  me qėllim

  nė mesin e kaq shumė
  gjėrave tė tjera
  tė rregjura

  jeta

  ėshtė.

  Ji i sjellshėm: Charles Bukowski
  Pėrktheu nė Shqip:
  Bledar Meda a.k.a Mr-Bledi
  She's the morphine queen of my vaccine.

 13. #12

  Pėr: Charles Bukowski | 40,000

  Nė rrugė sot,
  Dita e Babait,
  ēdo pagesė e pranueshme
  shkonte
  drejtė e nė portofol
  dhe secila pėrmbante njė
  surprizė tė vogėl.

  40,000: Charles Bukowski
  Pėrktheu nė Shqip:
  Bledar Meda a.k.a Mr-Bledi
  She's the morphine queen of my vaccine.

 14. #13

  Pėr: Charles Bukowski | I Vetėm me Tė Gjithė

  mishi mbulon kockėn
  dhe ata fusin njė mendje
  aty brėnda dhe
  ndonjėherė njė shpirt,
  dhe gruaja thyen
  vazot pėrciptazi mbi mur
  dhe burri pi
  shumė
  dhe asnjeri s'e gjen
  tė duhurėn
  por vazhdojnė
  tė kėrkojnė
  duke u zvarritur
  nė krevate.
  mishi mbulon
  kocken dhe
  mishi kėrkon
  pėr mė tepėr
  se mish.

  nuk ka asnjė shans
  nė fund:
  jemi tė gjithė tė ngujuar
  nga i njėjti
  fat.

  asnjeri, asnjeherė s'ka pėr ta gjetur
  tė duhurin.

  deponitė e qytetit tė mbushur
  narkomanėt tė mbushur
  ēmendinat tė mbushura
  spitalet tė mbushur
  varrezat tė mbushura

  asgjė tjetėr
  s'ėshtė e mbushur

  I Vetėm me Tė Gjithė: Charles Bukowski
  Pėrktheu nė Shqip:
  Bledar Meda a.k.a Mr-Bledi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mr-Bledi : 22-11-2013 mė 09:37
  She's the morphine queen of my vaccine.

 15. #14

  Pėr: Charles Bukowski | Rrėfimi

  duke pritur vdekjen
  si njė mace
  qė ka dėshirė tė hidhet mbi
  shtrat

  mė vjen tepėr keq pėr
  gruan time

  do ta shohė kėtė
  kufomė
  tė bardhė
  trupin
  ta tundė njėherė, pastaj
  ndoshta
  pėrsėri

  "Henk!"
  Henku nuk
  pėrgjigjet.

  Nuk ėshtė vdekja ajo qė
  mė shqetėson mua, ėshtė gruaja
  e mbetur me kėtė
  tog prej
  hiēit.

  dua t'ja
  bėj tė ditur
  ndonėse
  tė gjithė netėt
  qė fjeta
  krahė saj

  edhe argumentat mė tė
  padobishėm
  ishin fjalėt
  mė tė shkėlqyera

  dhe fjalėt e
  vėshtira
  qė pata gjithmonė frikė
  ti them
  tani ato mund tė
  thuhen:


  dua.


  Rrėfimi: Charles Bukowski
  Pėrktheu nė Shqip:
  Bledar Meda a.k.a Mr-Bledi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Mr-Bledi : 22-11-2013 mė 09:48
  She's the morphine queen of my vaccine.

 16. #15

  Pėr: Charles Bukowski | Takova njė Gjeni

  Takova njė gjeni nė tren
  sot
  rreth 6 vjeē
  ai u ul pranė meje
  dhe teksa treni
  rendi pėrgjatė bregdetit
  mbėrritėm nė oqean
  dhe pastaj ai mė pa
  dhe tha:
  Kjo nuk mjafton.

  Takova njė Gjeni: Charles BukoWski
  Pėrktheu nė Shqip:
  Bledar Meda a.k.a Mr-Bledi
  She's the morphine queen of my vaccine.

 17. #16

  Pėr: Charles Bukowski | Jam i dashuruar

  Ajo ėshtė e re, tha ajo,
  por mė shiko mua,
  kam kėmbė tė bukura,
  dhe shikoi kyēet e mia, kam kyēe
  tė bukura
  o zot,
  mendova se po funksiononte gjithēka,
  dhe tani u shfaq ajo pėrsėri,
  sa herė qė tė telefonon bėhesh si i ēmendur,
  ti mė the qė ka pėrfunduar gjithēka
  ti mė the qė s'ka mbetur mė asgjė,
  dėgjo, kam jetuar aq sa duhet pėr tė qenė njė
  femėr e denjė,
  pse kėrkon njė femėr tė pavlerė?
  ke nevojė tė stėrmundohesh, kėshtu?
  mendon se jeta shkatėrrohet, e nėse dikush tė trajton keq
  gjithēka shpėrthen,
  apo s'ėshtė kėshtu?
  mė thuaj, ėshtė kėshtu? dėshiron tė tė trajtojnė si
  njė plehrė?
  dhe i hodha tė gjitha lulet.
  u ula nė njė kafene dhe bėrtita me tė madhe
  JAM E DASHURUAR,
  dhe tani u bėre lodėr e imja...
  mė fal, tė thashė, mė fal shumė.
  mė mbaj, tha ajo, mund tė mė mbash tė lutem?
  nuk kam provuar kurrė gjėra tė tilla, i thashė,
  ajo u ngrit dhe ndezi njė cigare, dridhej e gjitha
  lėvizte lart e poshtė, u tėrbua. ajo kishte
  njė trup tė vogėl. krahėt i kishte tė hollė, shumė tė hollė e kur
  bėrtiti dhe filloi tė mė godasė, e kapa atė tek
  kyēet dhe pastaj e pashė drejt e nė sy: urrejtje,
  e thellė shekullore dhe e vėrtetė. Isha gabim, i pasjellshėm dhe
  i sėmurė. gjithēka qė pata mėsuar qe tretur.
  nuk kishte asnjė qenie tė gjallė aq idiot sa ē'jam unė
  dhe qė tė gjithė poemat e mia ishin
  tė rreme.

  Jam i dashuruar: Charles Bukowski
  Pėrktheu nė Shqip:
  Bledar Meda a.k.a Mr-Bledi
  She's the morphine queen of my vaccine.

 18. #17

  Pėr: Charles Bukowski | Bėra njė gabim

  Pashė deri nė krye tė garderrobės
  dhe nxorra nga aty njė palė pantollona blu
  i'a tregova asaj dhe pastaj
  mė pyeti "tė tuat janė kėto?"

  Bėra njė gabim: Charles Bukowski
  Pėrktheu nė Shqip:
  Bledar Meda a.k.a Mr-Bledi
  She's the morphine queen of my vaccine.

 19. #18

  Pėr: Charles Bukowski | Dashuria & Fama & Vdekja

  Ulet jashtė dritares time tani
  si njė plakė qė po shkon nė dyqan
  ulet dhe mė vėzhgon
  djersitet nga nervozismi
  pėrmes telave dhe mjegullės,
  dhe njė qen vazhdimisht leh
  deri sa papritmas godas dritaren me njė gazetė
  si ē'mund tė godasėsh njė mizė
  dhe tė mund t'i dėgjosh britmėn
  pėrmes kėtij qyteti tė thjeshtė
  dhe pastaj vrapon.

  Dashuria & Fama & Vdekja: Charles Bukowski
  Pėrktheu nė Shqip:
  Bledar Meda a.k.a Mr-Bledi
  She's the morphine queen of my vaccine.

 20. #19

  Pėr: Charles Bukowski | Pėrshendetje si je?

  kjo frika e tė qėnit ēfarė janė:
  tė vdekur.

  tė paktėn nuk ndodhen jashtė nė rrugė, ata
  kujdesen qė tė qėndrojnė brenda, me
  fytyra tė ēmendura qė ulen tė vetmuar pėrpara televizorit,
  duke jetuar njė jetė tė konservuar, me njė tė qeshur tė gjymtuar.

  lagja e tyre ideale
  me makina tė parkuara
  e pak livadh tė gjelbėr
  me shtėpi tė vogla
  dyert e vogla qė hapen dhe mbyllen
  gjatė gjithė pushimeve.
  dyert mbyllen
  para vdekjes qė vdes ngadalė
  pas tė vdekurve tė cilėt janė ende gjallė.
  nė lagjen tėnde tė qetė mesatare
  me rrugėt dredha-dredha tė mbushura
  me agoni
  me konfuzion
  me horror
  me frikė
  e injorancė.

  njė qen qėndron prapa njė gardhi.

  njė njeri i heshtur nė dritare


  Pėrshendetje si je?: Charles Bukowski
  Pėrktheu nė Shqip:
  Bledar Meda a.k.a Mr-Bledi
  She's the morphine queen of my vaccine.

Tema tė Ngjashme

 1. Poetry in Motion
  Nga MisCongeniality nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 64
  Postimi i Fundit: 02-03-2006, 21:31
 2. Poezite e preferuara te Nimf
  Nga nimf nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 06-09-2005, 10:03
 3. Charles Bukowski (1920-1994)
  Nga angeldust nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 06-05-2005, 10:24
 4. Poezi nga Charles Bukowski
  Nga Postmodern nė forumin Krijime nė gjuhė tė huaja
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-08-2003, 22:03

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •