Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 95 prej 95
  1. #81
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anėtarėsuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Citim Postuar mė parė nga LlaCiPaCi Lexo Postimin
    Mund te them si vazhdim i pergjigjes tende qe ne vdesim per te jetuar pergjithmone dhe ne ate jeten e pertejshme te perjetshme askush nuk ka mor munimin me u kthy ktu e me na tregu ne qe : ja pse jetoni.

    Ne qofte se je ti 1 nga kta ok...po sma mush dot menien qe je ti...kshuqe nuk kerkova fare pergjigje subjektive as nga ty e as nga njeri.
    Molieri i famshem para se te vdiste tha : Pse jetova kaq gjate ... me nje vdekje kaq afer... dhe nuk e nuhata dot kurre . ( e personifiko vdekjen si naigjo qe nihet me ere...)

    Nuk o pergjigje ajo lale...shif mos gje nai pergjigje mo te plote...! Llafe lart e posht nuk perbejn ate qe quhet Pergjigje e Plote Dhe Ekzakte mbi te cilen nuk mund te dyshosh.

    Ps. Here tjeter mos i kthe pergjigjet me aq prepotence se sosht se the naigjo te modhe...ene te mencme...menohu icik mo shume kur te kthesh pergjigje ose mos u pergjigj fare ...se nuk te pyti njeri ty e nuk tu drejtu njeri ty qe te ktheje pergjigje me detyrim.


    Peace & LoVe
    Epo ja qe une keshtu e kuptoj qellimin e ekzistences time. Une keshtu e kuptoj qellimin e jetes sime. Une nuk mendoj se jetojme pa kuptim, une mendoj se qellimi i ekzistences sone eshte vdekja ne ate menyre qe te riekzistojme. E kuptonni ju kete. Nese jo atehere une nuk kam se si te jua shpjegoj ndryshe. Une keshtu e pergjigjem ne kete pyetje. Vetem kjo mund t'a justifikoje qellimin e ekzistences. Ne ndonje dite duhet te gjykohemi per veprat tona ne kete bote, dhe te gjithe e dijme se gjykimi nuk behet ne kete bote por ne boten tjeter. E nese nuk ka gjykim ne boten tjeter atehere pse jetojme ne? Duhet te ekzistoje edhe riekzistenca. Edhe njehere po e perserise se vetem riekzistenca e arsyeton qellimin e ekzistences sone. Une mundohem qe te beje sa me pak mekate ne menyre qe ne boten tjeter-ne perjetesi, te jem sa me i larte. Kjo sepse une besoj ne perjetesi dhe une besoj ne Zot. Pothuajse te gjithe ne besojme ne perjetesi, pothuajse te gjithe njerezite e mire besojne ne perjetesi dhe Zot. Ndoshta ata edhe mund te deklarohen si ateista mirpo te gjithe ne brendesi besojne ne Zot. Shume te rralle jane njerezit qe nuk besojne ne Zot. Pse ne edhe kur kemi mundesi te manipulojme-te bejme vepra te keqija nuk bejme. Kjo nuk ka te beje me teresisht ndergjegjen(sepse ne e kemi zakon te themi e kam ndergjegjen e paster). Mirpo pse ne kemi deshire qe t'a kemi ndergjegjen e paster? Qe te jemi para njerezve te respektuar? Ku valle do te mbetet ajo ndergjegje e paster pas vdekjes? Une nuk besoj se do te shuhet. Besoj se do te na sherben per ne boten tjeter. Njeriu qe nuk ka ndergjegje sipas meje nuk beson ne Zot. Vetem kriminelet, hajnat, njerezite e lige nuk besojne ne perjetesi dhe Zot. Sepse ata nuk kane ndergjegje. Nuk e kane ndergjegjen e paster, nuk e kane ndjenjen e fajit dhe pendimit.

    Ndoshta pak me vonese pergjigjja ime.
    Kam edhe nje pyetje per ty, te njejten qe ia kam parashtruar edhe Land:
    Po supozojme se ketu i kemi perpara i kemi nje qant te tere-te mbushur me para. Dhe pronari i atyre parave i ka harruar ate qant mu para kembeve te tuaja. Aty nuk eshte askush te shohe se qka do te veproni ju, a do t'a vidhni qanten, do t'a lini aty ku eshte apo do t'a mbani dhe do t'a kerkoni pronarin e asaj qante per t'ia dhene qanten e harruar. Pyetja ime eshte se qka do te kishit bere ju?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Goldanitus : 01-12-2007 mė 00:12
    Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

  2. #82
    Responsible Maska e Observer
    Anėtarėsuar
    24-05-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    52
    Citim Postuar mė parė nga Goldanitus Lexo Postimin
    Epo ja qe une keshtu e kuptoj qellimin e ekzistences time. Une keshtu e kuptoj qellimin e jetes sime. Une nuk mendoj se jetojme pa kuptim, une mendoj se qellimi i ekzistences sone eshte vdekja ne ate menyre qe te riekzistojme. E kuptonni ju kete. Nese jo atehere une nuk kam se si te jua shpjegoj ndryshe. Une keshtu e pergjigjem ne kete pyetje. Vetem kjo mund t'a justifikoje qellimin e ekzistences. Ne ndonje dite duhet te gjykohemi per veprat tona ne kete bote, dhe te gjithe e dijme se gjykimi nuk behet ne kete bote por ne boten tjeter. E nese nuk ka gjykim ne boten tjeter atehere pse jetojme ne? Duhet te ekzistoje edhe riekzistenca. Edhe njehere po e perserise se vetem riekzistenca e arsyeton qellimin e ekzistences sone. Une mundohem qe te beje sa me pak mekate ne menyre qe ne boten tjeter-ne perjetesi, te jem sa me i larte. Kjo sepse une besoj ne perjetesi dhe une besoj ne Zot. Pothuajse te gjithe ne besojme ne perjetesi, pothuajse te gjithe njerezite e mire besojne ne perjetesi dhe Zot. Ndoshta ata edhe mund te deklarohen si ateista mirpo te gjithe ne brendesi besojne ne Zot. Shume te rralle jane njerezit qe nuk besojne ne Zot. Pse ne edhe kur kemi mundesi te manipulojme-te bejme vepra te keqija nuk bejme. Kjo nuk ka te beje me teresisht ndergjegjen(sepse ne e kemi zakon te themi e kam ndergjegjen e paster). Mirpo pse ne kemi deshire qe t'a kemi ndergjegjen e paster? Qe te jemi para njerezve te respektuar? Ku valle do te mbetet ajo ndergjegje e paster pas vdekjes? Une nuk besoj se do te shuhet. Besoj se do te na sherben per ne boten tjeter. Njeriu qe nuk ka ndergjegje sipas meje nuk beson ne Zot. Vetem kriminelet, hajnat, njerezite e lige nuk besojne ne perjetesi dhe Zot. Sepse ata nuk kane ndergjegje. Nuk e kane ndergjegjen e paster, nuk e kane ndjenjen e fajit dhe pendimit.

    Ndoshta pak me vonese pergjigjja ime.
    Kam edhe nje pyetje per ty, te njejten qe ia kam parashtruar edhe Land:
    Po supozojme se ketu i kemi perpara i kemi nje qant te tere-te mbushur me para. Dhe pronari i atyre parave i ka harruar ate qant mu para kembeve te tuaja. Aty nuk eshte askush te shohe se qka do te veproni ju, a do t'a vidhni qanten, do t'a lini aty ku eshte apo do t'a mbani dhe do t'a kerkoni pronarin e asaj qante per t'ia dhene qanten e harruar. Pyetja ime eshte se qka do te kishit bere ju?
    E verteta qe kerkon ti mbi ekzistencen, nuk gjendet te aresyeja, po pertej aresyes.(pra qellimi ska vend)
    From the tree of the knowledgeof good andevil youwont eat it:for in the day that u eat you will die

  3. #83
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anėtarėsuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    Citim Postuar mė parė nga Albo Lexo Postimin
    Mendoni sikur te jeni perpara nje gjeniu qe eshte gati te plotesoje vetem nje prej deshirave tuaja duke iu pergjigjur vetem nje pyetje universale, pyetje qe ju do te donit te dinit pergjigjen e vertete me shume se cdo pyetje tjeter.

    Cila do te ishte kjo pyetje?
    Si jemi evoluar, dhe si ka mundesi qe nuk jemi veteshkaterruar gjer me sot ?
    La vida es un carnaval

  4. #84
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anėtarėsuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Citim Postuar mė parė nga Observer Lexo Postimin
    E verteta qe kerkon ti mbi ekzistencen, nuk gjendet te aresyeja, po pertej aresyes.(pra qellimi ska vend)
    Vetem edhe nje gje. Une mundohem qe gjate ekzistences time te mos mekatoj dhe te bej vepra sa me te mira. Ky eshte qellimi i ekzistences time dhe qellimi ketu ka vend. Perkufizimi i qellimit: Qellimi paraqet perfundimin apo rezultatin e deshiruar. Prandaj une dua qe ekzistenca-fundi i ekzistences time te rezultoj me riezkistence ne boten tjeter-ne perjetesi. Pra ky eshte edhe qellimi im. Qellimi i ekzistences. Qellimi pra ka vend.
    Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

  5. #85
    Responsible Maska e Observer
    Anėtarėsuar
    24-05-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    52
    Citim Postuar mė parė nga Goldanitus Lexo Postimin
    Vetem edhe nje gje. Une mundohem qe gjate ekzistences time te mos mekatoj dhe te bej vepra sa me te mira. Ky eshte qellimi i ekzistences time dhe qellimi ketu ka vend. Perkufizimi i qellimit: Qellimi paraqet perfundimin apo rezultatin e deshiruar. Prandaj une dua qe ekzistenca-fundi i ekzistences time te rezultoj me riezkistence ne boten tjeter-ne perjetesi. Pra ky eshte edhe qellimi im. Qellimi i ekzistences. Qellimi pra ka vend.

    Une po flas per shkallen me te larte te se vertetes.
    Dhe e verteta eshte relative.
    Ashtu si ti do e quaje gabim qellimin e ekzistences se nje vrasesi.
    Ne te njejten menyre do e quaja gabim qellimin tend te ekzistences, sepse ti e ke kapur te verteten prej bishti.
    From the tree of the knowledgeof good andevil youwont eat it:for in the day that u eat you will die

  6. #86
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Lioness Lexo Postimin
    "Te filozofosh apo mos te filozofosh", kjo eshte ceshtja/pyetja.

    Po ta drejtoj ty Goldo (mbase s'e ke problem qe te therras per shkurt, jemi si te shtepise ketu) per shume arsye.

    Mbi te gjitha, te lexoj sa here qe me jepet mundesia, dhe besoj ashtu sic jane shprehur dhe anetare te tjere, psh skeshqe qe cdo dite e me shume mesojme dicka te re nga postimet e tua, dhe per kete te pergezoj. Bile shume nga teoremat qe ke hedhur i diskutoj gjeresisht me shoqerine time.

    Nejse, qe te kthehem tek pyetja. Je shprehur diku:


    dhe me pas:

    Gjithashtu, kam ketu parasysh dhe interesat qe ke vene tek profili "mendimtar/filozof". Sipas eksperiences apo njohurise tende personale, sa duhet te filozofosh, dmth ku eshte kufiri para se te katandiset nje mendimtar i mirefillte si Kanti me shoke? Cilat jane shenjat? Si mund te parandalohet dicka e tille per filozofet dhe dashamiresit e tyre? Gjate veprimtarise tende si filozof a e je ndeshur ndonjehere me "kufirin misterioz te te menduarit"? Ndoshta u bene shume pyetje, por mundesisht, nje pergjigje e permbledhur do mjaftonte.

    Faleminderit paraprakisht.
    Pas nje pyetje te tille shpartalluese,
    duket se i erdhi turp te pergjigjej se do te ekspozohet i cveshur sic eshte duke te thene: -merr Kuranin shiko filan faqe.

    Roboti filozof? Phaa; -Mos me Trano!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  7. #87
    Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
    Anėtarėsuar
    06-12-2007
    Postime
    3,438
    do e pyesja: A ndikon ambjenti natyror(toka, ajri, uji etj) ne zhvillimin e nje Shteti?

  8. #88
    i/e regjistruar Maska e olsetto
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Vlore
    Postime
    170
    A ka jete pas vdekjes

  9. #89
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anėtarėsuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Citim Postuar mė parė nga Observer Lexo Postimin
    Une po flas per shkallen me te larte te se vertetes.
    Dhe e verteta eshte relative.
    Ashtu si ti do e quaje gabim qellimin e ekzistences se nje vrasesi.
    Ne te njejten menyre do e quaja gabim qellimin tend te ekzistences, sepse ti e ke kapur te verteten prej bishti.
    Une ate qe e kam thene me pare e kam thene sepse besoj ne perjetesi. "Ekzistenca" problem me te madhe paraqet per filozofet ateiste.

    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Pas nje pyetje te tille shpartalluese,
    duket se i erdhi turp te pergjigjej se do te ekspozohet i cveshur sic eshte duke te thene: -merr Kuranin shiko filan faqe.

    Roboti filozof? Phaa; -Mos me Trano!
    Hahahahahah kush na paska postuar ketu. Ik more shko dhe zbuloje se si ka ekzistuar universi nese nuk ekziston Zoti dhe do te konsideroj njeriun me te menqur ne kret rruzullin tokesore. Veq aman mos me thuaj kete pergjigje: "Universi ka ekzistuar gjithmone", se po plasi tu kesh me aftesite rrenqethese te trurit tend.


    "MATERIALIZMI KA VDEKUR"
    Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

  10. #90
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga Goldanitus Lexo Postimin
    "MATERIALIZMI KA VDEKUR"
    Hahahahahahaa
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  11. #91
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    15-04-2003
    Vendndodhja
    Ne Kete Univers
    Postime
    147
    Cilet jemi Ne?

  12. #92
    l'aquila tornera a volare Maska e brandon
    Anėtarėsuar
    07-04-2006
    Postime
    622
    N q s njeriu nuk do te veteshkaterrohet, sa kohe do te mund te jetoje akoma specia njerezore?
    La vida es un carnaval

  13. #93
    cool as .... Maska e tani27
    Anėtarėsuar
    15-02-2008
    Vendndodhja
    edinburgh
    Postime
    64
    What's up niger?

  14. #94
    Besimtar Musliman Maska e strange
    Anėtarėsuar
    31-10-2006
    Postime
    4,278
    disa kan pytje te mira por disa te tjer kot fare ....


    pytje me intersante kishte be fierakja


    http://www.forumishqiptar.com/showpo...2&postcount=75



    PS: Fierakja nga u ba kosova shqiperi :P
    Mėso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

  15. #95
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-12-2007
    Postime
    119
    Shkencetaret vertet e kan frik zotin por zoti ka thene qe njerezit qe jane me afer meje dhe qe i dua me shum jan shkencetaret.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema tė Ngjashme

  1. Si duhet ta komentojmė Kur'anin?
    Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 29-04-2009, 09:54
  2. Partite Dhe Sektet
    Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 96
    Postimi i Fundit: 17-02-2009, 13:25
  3. Cili eshte qendrimi i muslimaneve ndaj apostasise (blasfemis)!
    Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 84
    Postimi i Fundit: 09-02-2009, 08:38
  4. Pėr mėsuesit e matematikės
    Nga abdurrahman_tir nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 02-02-2009, 10:22
  5. Shpjegim i lehte mbi temat e Teuhidit
    Nga rapsod nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 82
    Postimi i Fundit: 04-05-2006, 08:01

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •