Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708

  Angry Vetvaret 13- vjeari, Dshmitar i Jehovait

  Vetvaret 13- vjeari, Dshmitar i Jehovait

  Vladimir Muaj (SHEKULLI)

  FIER- Ishte nj ndr adoleshentt e par q kishte prqafuar parimet e Dshmitarve t Jehovait, t shprndara nga misionart e ktij sekti q vinin vazhdimisht n fshatin e tij Ndrmnas, 20 km larg Fierit. Me citatet e prera nga broshurat q predikojn kt sekt sht gjetur i vetvarur nga t afrmit e tij 13-vjeari Viron Dhani, i cili dje sht prcjell pr n banesn e fundit nga t afrmit e tij. Burime t policis t cilat i referohen hetimeve t deritanishme lidhur me ket vetvrasje, than pr gazetn se adoleshentit i jan gjetur n xhep citate t sektit Dshmitart e Jehovait. Po sipas policis, viktima vuante prej nj viti nga smundja e epilepsis dhe ndoshta kishte gjetur prehje tek msimet e fes. Policia tha se adoleshenti i ka dhn fund jets n kushtet e depresionit. Vironi ishte djal i vetm i familjes. Ai ka ln pas nj motr, nj vit m t vogl.

  Vetvarja
  T afrmit rrfyen dje pr gazetn se n mbrmjen e dy ditve m par, Vironi ka dal nga shtpia dhe ka shkuar n kasollen e bagtive, disa metra larg baness. Vonesa e tij i ka shqetsuar prindrit t cilt kan dal pr ta krkuar at rreth baness. N nj moment, nna e 13- vjearit i sht drejtuar kasolles s bagtive. Ajo sht ndeshur me nj sken t llahtarshme dhe ia ka dhn kujs. Menjher aty kan mbrritur dy fqinj t familjes Dhani, ndrsa sht njoftuar policia. T afrmit kan rrfyer se deri nj vit m par, Vironi gzonte shndet t mir. Papritur tek ai u shfaqn shenja t nj smundjeje dhe pas ekzaminimeve rezultoi se Vironi vuante nga epilepsia, than t afrmit. Vironi ishte kuruar her pas here tek mjek specialist, por dhe tek mjek popullor, por smundja tek ai shfaqej her pas here. Ndonse me probleme shndetsore 13- vjeari vazhdonte rregullisht shkolln. Ai ishte nxns n klasn e shtat dhe si treguan msuesit dhe shokt e tij, ai ishte nj nxns me rezultate t mira. Vironi ishte par q shkonte tek misionart e Dshmitarve t Jehovait, t cilt e vizitonin her pas here fshatin e tij. Librat q ai merrte prej kyre misionarve i lexonte dhe prej tyre shkpuste citate t ndryshme t cilat i mbante me vete, kan thn pr gazetn t afrmit e 13-vjearit t vetvarur. Daja i viktims, Vangjel Shyti, tha pr gazetn se Vironit iu gjetn n xhep disa letra, me fjali t marra nga broshurat e Jehovait.

  Msuesit dhe nxnsit
  Msuesit dhe bashkmoshatart e 13- vjearit jan shprehur t indinjuar lidhur me vetvrasjen e 13-vjearit dhe kan akuzuar, jo me emra konkret, disa persona q vijn n kt fshat pr t predikuar sektin e Jehovait. Shum prej banorve t rritur t Ndrmnasit u shprehn se ata m shum takojn fmijt dhe u predikojn atyre nj bot t prtejme m t lumtur dhe pa probleme. Anita Sema, msuesja kujdestare e Vironit, tha pr gazetn se 13- vjeari ishte nj djal me sedr dhe msonte sistematikisht, pr t arritur rezultate sa m t mira. Ai ishte nj nxns i mir me msime dhe prballonte me vullnet dhe smundjen q i shfaqej her pas here,- tha m tej msuesja. Ndrsa nj banor rreth t 60-ave q nuk donte t identifikohej tha se ktu nuk ka shtet. far jan kto fe q predikojn jetn e prtejme. sht pr tu uditur q shteti dhe qeveria hesht para ktyre tragjedive,- prfundoi 60-vjeari . Ndrsa shum bashkmoshatar t Vironit than se dy- tre misionar t Jehovait kalojn n fshat shpesh her dhe shprndajn broshura. Arjana nj vajz e klass s shtat, rrfeu pr gazetn se nj dit kishte par Vironin t merrte dy broshura t tilla. Nj tjetr nxns tha se Vironi i lexonte shum kto broshura, madje na tregonte dhe ne citate.

  Nese me te vertete te gjithe keta te vetevrare kane te bejne me "Deshmitaret e Jehovait" duhen mare masat. Nuk kam njohuri sa duhet per ta. Mund te jete fe e perkryer por per femijet e vegjel paska pasoja. Gjithe keto vetvrasje nuk jane rastesi. Duhet ndaluar te pakten predikimi tek femijet.
  Me keqardhje per prinderit e te afermit.
  SG
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  18-10-2004
  Postime
  349

  Talking cte them

  me vjen keq per ate djale.
  ishte dhe shume i vogel ne moshe.
  por ajo lloj feje e shpifur kshu e ka.
  i mbushin mendjet femijeve me lloj-lloj perrallash.
  dhe vete femija deri ne ate pike qe vetevaret.

 3. #3
  V per Vendeta Maska e ORIONI
  Antarsuar
  10-12-2003
  Vendndodhja
  Shkup-Prishtine-Ulqin-Tirane-Cameri
  Postime
  919
  Problemi eshte se mynyra e paraqitjes te vetesakrifikuarit ne kryq te Jezusit nga deshmitaret e jehovait neper librat e tyre i jipet shume emocion dhe kjo gje femijve te vegjel jo vetem se ju ben dem per vete llogjiken e pandertuar dhe te brishte te tyre .Jezusi nuk e sakrifikoi veten dhe nuk beri vetvrasje doktrinat kristiane jo vetem kane devijuar nga e verteta por largimin e llogjikes nga keto devijime i paraqesin shkrimet , filmat e tyre me shume emocion ne mynyre qe ai te mbizoteroje llogjiken dhe kshtu femijte arrin atje ku arrin dhe cmenduria i pesti femije ky qe vret vete ne mos gaboj.

  Fatkeqesi

 4. #4
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Antarsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,708
  I presin ushqimin nns "pr t'a uar n parajs"

  Fakti i lnies s gruas plak n mshir t vdekjes s pashmangshme nuk do t ishte msuar kurr nse t mrkurn pasdite fqinjt, tepr t zemruar, nuk do t kishin lajmruar policin n numrin 129 dhe ndrmarr veprime gati t dhunshme. Duke shtyr tej dshmitaren e Jehovait, disa gra, banore t dhomave pran, kishin mundur t'i jepnin nj got me uj t smurs, q kishte filluar ta krkonte me ngulm e z t lart. Mirpo nj dit m pas asgj nuk ka ndryshuar. Madje i shoqi polic i gruas besimtare t sektit t Jehovait, duke br t fortin, ua ka ndaluar fqinjve t fusin hundt m tej n shtpin e tij....(Gazeta Shqiptare)
  lajmi vazhdon por me beri peshtypje qe kishte te bente serish me Deshmitaret e Jehovait. Nuk arrij ta besoj deri ku mund te shkoje idiotesia e predikuesve dhe ndjekesve. Mos jane te gjitha keto vetem nje sulm i medias (nuk e kuptoj arsyen) ndaj ketij sekti fetar, apo jane te verteta?
  Me keqardhje per te gjitha viktimat e te afermit e tyre dhe i revoltuar me abuzimin e lirise se besimit. SG
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hyllien : 29-04-2005 m 14:21
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 5. #5
  Perjashtuar Maska e shkodrane82
  Antarsuar
  01-05-2002
  Vendndodhja
  Sunshine State
  Postime
  1,750
  Mor ketyre Deshmitaret te Jehovait sikur ju ka hy dreqi ne mendje me keto
  gjana qe po ndiejme. Sot ne gazete lexova se po shperdanin ne nje shkolle ne
  Fier disa broshura per vetvrasjen dhe arritjen e parajses...pupupu ca tmerri.
  Ndersa kjo nusja me nalt ska burre mer te marrsha te keqen, se do hu 3 vaktet
  e dites. Ta leje plaken e shkrete te thahet urije.. ca krimi.

 6. #6
  Trushpelare injorante dhe zemerzinj...Te gjitha duhen pritur nga ky kombinacion.

 7. #7
  Me vjen keq per femijet qe zhvillohen nen nje influence te tille...
  Eshte fatkeqesi e madhe.

 8. #8
  Predikuesi tenton te dhunoje 17-vjecaren, Hyri ne shtepine e saj si "Deshmitar i Jehovait"

  Lajmi i ores 10:15 AM
  COROVODE (21 Korrik) -Nje 17-vjecare i ka shpetuar dje tentatives se perdhunimit nga nje person qe u prezantua ne shtepine e saj si "Deshmitar i Jehovait". Mengjesin e se martes, Bledar Iljasllari, i veshur me nje kostum qe zakonisht njihet si uniforme e ketyre predikuesve te fese dhe disa broshura te "Deshmitareve te Jehovait" ka trokitur ne porten e shtepise se familjes Dine ne lagjen "5 shtatori" te Corovodes, duke tentuar te perdhunonte vajzen 17-vjecare te shtepise, Enerjeten. Klithmat e saj dhe nderhyrja e komshijve i ka prere rrugen perdhunimit te vajzes, nderkohe qe vetem 24 ore me pas, policia ka arritur te arrestoje 24-vjecarin Iljasllari ndersa perpiqej te largohej ne drejtim te Greqise. Sipas drejtuesve te policise se Beratit, agresori i vajzes eshte nje perfaqesues i "Deshmitareve te Jehovait" dhe kete e ka pranuar edhe vete. Nderkohe, perfaqesuesit e ketij sekti fetar kane pergenjeshtruar dje ne mbremje kete fakt, duke pretenduar se behej fjale per nje person qe ka marre atributet e tyre. Ngjarja Sipas deshmive te banoreve te lagjes "5 shtatori" 24-vjecari kishte kohe qe vizitonte shtepite e tyre duke predikuar fene dhe shperndare broshura te "Deshmitareve". Keshtu njihej prej te gjitheve dhe kishte arritur te futej ne disa prej shtepive. Gjate ketyre vizitave, Iljasllari mesa duket ka vene re edhe Enerjeten. Reth ores 8.00 te se martes, duke shfrytezuar rastin kur prinderit e saj jane larguar, Bledari nuk e ka patur te veshtire te hyje ne shtepi si perfaqesues i fese. Gjate bisedes me vajzen, ai i ka thene se donte te blinte edhe corape apo atlete, pasi e ema e vajzes shiste rroba te vjetra ne treg, ndersa i ati nxirte pllaka guri ne mal. Kur eshte gjetur ne ambientet e brendshme te shtepise, ai ka kycur deren. Me pas eshte versulur mbi 17-vjecaren, duke i grisur rrobat e trupit per ta detyruar qe te kryeje marredhenie seksuale me dhune. Gjysem e zhveshur, Enerjeta ka rezistuar dhe pas perpjekjeve te vrullshme ka arritur t'i shpetoje nga duart. Ajo ka arritur te dale nga shtepia, dhe me pas eshte drejtuar per ndihme tek komshinjte. Pas tentatives se deshtuar per te kryer marredhenie sekusuale me dhune, perdhunuesi eshte drejtuar ne shtepine e vet, po ne Skrapar, ku pasi ka mbledhur disa rroba, me shpejtesi eshte nisur ne drejtim te Greqise. Arrestimi 24-vjecari eshte prangosur nga policia, pas nje aksioni teper te veshtire. Iljasllari ka pranuar akuzen dhe i ka treguar te gjitha detajet e ngjarjes. Sipas policise, gjithcka eshte dokumentuar dhe perputhet me ato qe kane treguar e demtuara dhe komshijte e saj. Sipas atyre qe ka thene Iljasllari ne polici, mesohet se ka pranuar qe ishte pjesetar i "Deshmitareve te Jehovait" dhe kishte vite qe ishte i angazhuar ne kete sekt. Bledari eshte shprehur se me nderrimin e drejtuesve te ketij sekti para disa kohesh, nuk shperblehej financiarisht si me pare, pasi me te favorizuara nga ana financiare kane qene femrat misionare. "Per nje muaj mision kam marre me pak se 3 mije leke", eshte shprehur ai. Po dje, 24-vjecari eshte transportuar ne mjediset e paraburgimit ne Komisariatin e Beratit, kur pritet qe te marre masen e vleresimit te arrestit nga Gjykata. Deshmitaret Komshijte thone se i kane degjuar ulerimat e Enerjetes per ndihme dhe kane shpejtuar te shkojne prane saj, kur e kane pare te dilte nga dera e dyte ajo e ballkonit. I pari qe ka shkuar tek dera e shtepise se saj ka qene Astrit Dosti, e me pas aty jane grumbulluar edhe disa gra te pallatit. Astriti thote rreth ores 08.30 te mengjesit ka degjuar brritmat e vajzes qe vinin nga kati i pare i pallatit. "Ne fillim mendova se kishte rene nga shkallet. Kur tentova te hapja deren ishte e mbyllur nga brenda me celes. Pasi hapet dera shoh nje djale qe po largohej me vrap", thote ai. Enerjeta ishte e zhveshur ne kopesht dhe grate e pallatit e kane mbuluar me nje carcaf. em/em(GazetaShqiptare/BalkanWeb)
  Prmbi za, q lshon bylbyli,
  Gjuha shqipe m'shungullon,

 9. #9
  ta ruajm amanetin Maska e deqanas
  Antarsuar
  23-03-2005
  Vendndodhja
  diku tjeter
  Mosha
  46
  Postime
  268
  sdi pse spo i tredhni ata faqezinje ore vllezer?!?
  skam ctu bej ketu ne gjermani ku i mbron ligji, se atje tek ju vendin vend sdo tua leja!
  shihemi ngjykate

Tema t Ngjashme

 1. Vetvaret 16 vjeari, frekuentonte "Jehovain"
  Nga Cimo n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 31-01-2009, 22:55
 2. Braktiset nga e shoqja, vetvaret 45-vjeari
  Nga Davius n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 15-12-2005, 00:13
 3. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 19-06-2005, 15:11
 4. Lushnje, vetvaret 12-vjeari
  Nga EDUARDI n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-04-2005, 04:34
 5. Qllohet pr vdekje 25 vjeari, n Tiran
  Nga Beqari002 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 03-12-2002, 19:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •