Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 27
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet nė Bllog
  12

  E Shtuna e Shpirtrave (Shen Llazari) dhe e Diela e Palmave (Dafinave)

  E Shtuna e Llazarit dhe e Diela e Dafinės

  Java qė pason tė Dielėn e Shėn Marisė sė Egjiptit, quhet Java e Dafinės ose e Luleve. Shėrbesat e tė Martės sė kėsaj jave, pėrmendin qė miku i Jisuit, Llazari, ka vdekur dhe Zoti po shkon t'a ngjallė atė prej sė vdekurish (Joani 11). Nė ditėt qė pasojnė drejt sė Shtunės, Kisha, nė himnet dhe vargjet e saj, vazhdon ta ndjekė Jisuin drejt Betanisė, nė varrin e Llazarit. Tė Premten nė mbremje, vigjilja e kremtimit tė Ngjalljes sė Llazarit, "dyzet ditėt e mėdha shpėtimtare" tė Kreshmės sė Madhe, formalisht kanė arritur nė njė pėrflindim:

  Mbasi kemi pėrfunduar dyzet ditėt pėr pėrfitim tė shpirtrave tanė, tė lutemi o Njeridashės, qė tė mundim tė shohin Javėn e Madhe tė Pėsimit Tėnd dhe nė tė, tė mundim tė Lavdėrojmė madhėshtinė Tėnde dhe planin Tėnd tė papėrshkruar pėr shpėtimin tonė... (Himn i Mbrėmėsores).

  E Shtuna e Llazarit ėshtė njė kremtin paskal. Eshtė hera e vetme nė tėrė vitin kishtar, qė shėrbesa e Ngjalljes e sė Dielės kremtohet nė njė ditė tjetėr. Nė Meshėn e sė Shtunės sė Llazarit, Kisha lavdėron Krishtin si "Ngjallja dhe Jeta", i Cili me anė tė ngjalljes sė Llazarit ka konfirmuar, madje edhe pėrpara pėsimit dhe vdekjes sė tij, ngjalljen e Pėrgjithshme tė njerėzimit.

  O Krisht Perėndia Ynė, kur ngjallėt Llazarin prej sė vdekurish, pėrpara Pėsimit Tėnd, tregove Ngjalljen e Pėrgjithshme. Prandaj edhe ne porsi fėmijėt qė mbanin palma e lule nė duar, shenja tė fitores dhe triumfit po tė thėrrasim: "O Mundės i Vdekjes, Hosana mė tė lartat! I bekuar ėshtė ai qė vjen nė emrin e Zotit (Pėrlėshorja e Festės).

  Krishti Perėndi, gėzim i tė gjithėve dhe dritė e shkėlqim dhe ngjallje e tė gjithė njerėzve, pėrmbi dhenė u shfaq tani dhe sipas mirėsisė sė tij, na dha shėmbėllesėn e Ngjalljes sė nesėrme, mėshirėn dhe ndjesėn e mėkateve {Shkurtorja (Kondaqi).

  Nė Meshėn Hyjnore tė sė Shtunės sė Llazarit, vargu pagėzimor nga Galatianėt: "Sa u pagėzuat me Krishtin, me Krishtin u veshėt" (Galatianėt 3:27), zėvėndėson Himnin Trishenjtor, duke treguar kėshtu karakterin ngjallėsor tė kremtimit dhe faktin qė e Shtuna e Llazarit ishte dikur njė ndėr pak ditėt e mėdha pagėzimore nė Vitin Kishtar tė Kishės Orthodhokse.

  Pėr shkak tė ngjalljes sė Llazarit prej sė vdekurish, Krishti u pėrshėndet nga populli si Mesia i shumėpritur, Mbreti i Izraelit. Kėshtu, nė pėrmbushjen e profecive tė Dhiatės sė Vjetėr, ai hyri nė Jerusalem, Qyteti i Mbretit, hipur mbi pulishtin e njė gomari (Zaharia 9:9; Joani 12:12). Turma e pėrshėndeti atė me degė palmash nėpėr duar dhe duke britur thirrje lavdėrimi: Hosana! I bekuar ėshtė ai qė vjen nė emrin e Zotit! Biri i Davidit! Mbreti i Israelit! Pėr shkak tė kėtij lavdėrimi nga ana e popullit, priftėrinjtė dhe shkronjėsit bėnė kėshillė "ta vrisnin" (Lluka 19:47; Joani 11:53,12:10).

  Festa e Hyrjes triumfale tė Krishtin nė Jeruzalem, E Diela e Dafinės, ėshtė njė nga dymbėdhjetė festat e mėdha tė Kishės. Shėrbesat e kėsaj tė Diele pasojnė direkt ato tė sė Shtunės sė Llazarit. Kisha vazhdon tė jetė e veshur me shkėlqimin ngjallėsor, e mbushur me himne qė vazhdimisht pėrsėrisin Hosana, blatuar Krishtit si Mesia-Mbret, i cili vjen nė emrin e Perėndisė Atė, pėr shpėtimin e botės.

  Tropari kryesor i tė Dielės sė Dafinės ėshtė i njėjti me atė tė sė Shtunės sė Llazarit. Ai kėndohet gjatė gjithė shėrbesave dhe nė Meshėn Hyjnore ėshtė pėrdorur si antifoni i tretė, qė pason vargje psalmorė tė tjerė tė veēantė, tė cilėt kėndohen si antifone liturgjike nė vend tė atyre qė kėndohen normalisht. Tropari i dytė i festės, si edhe shkurtorja dhe himne e vargje tė tjera, vazhdojnė tė lavdėrojnė manifestimin triumfal tė Krishtit "gjashtė ditė para Pashkės", kur ai do e jepte vetveten nė Darkėn dhe nė Kryqin pėr jetėn e botės.

  Hiri i Shpirtit tė Shenjtė na mblodhi sot; edhe tė gjithė e ngremė kryqin dhe themi: I bekuar ėshtė ai qė vjen nė emrin e Zotit, hosana nė mė tė lartat! (Vargu i Parė i Mbrėmėsores).

  U varrosėm me pagėzimin bashkė me ty, o Krisht Perėndia ynė, u vlerėsuam pėr jetėn pa vdekje me Ngjalljen tėnde dhe tė thėrrasim me lavdi: Hosana nė mė tė lartat, i bekuar ėshtė ai qė vjen nė emrin e Zotit! (Tropari i Dytė).

  Nė qiell si Mbret mbi fron, nė dhenė si rob mbi pulisht, na je shfaqur o Krisht Perėndi, prano lavdėrimin e engjėjve dhe kėngėt e fėmijve qė kėndojnė: I bekuar ėshtė ai qė vjen tė shpėtojė Adamin! (Shkurtorja).


  Nė Mbrėmėsoren e festės tė sė Dielės sė Dafinės kėndohen profecitė nga Dhiata e Vjetėr rreth Mesias-Mbret dhe Ungjilli i Mėngjesit tregon hyrjen e Krishtit nė Jeruzalem. Pėrpara ose pas Meshės bėhet bekimi i degėve tė gjelbėra dhe pastaj ato i'u shpėrndahen besnikėve. Ata i mbajnė ato nė duar, si shenjė e lavdėrimit tė Jisuit si Mbret e Shpėtimtar. Kėto degė zakonisht janė palma ose dafina. Nė mungesė tė tyre mund tė pėrdoren degė tė tjera tė gjelbėra.*

  Kur populli mban nėpėr duar degėt dhe i kėndon Zotit tė Dielėn e Dafinės, ata janė gjykuar sė bashku me turmėn e Jerusalemit. Sepse ishin tė njėjtėt zėra qė i thirrėn "Hosana" Krishtit dhe disa ditė mė vonė thirrėn pėr Krishtin tek Pilati "Kryqėzoje". Kėshtu, nė liturgjinė e Kishės jetėt e njerėzve vazhdojnė tė gjykohen kur ata e pėrshėndesin Krishtin me "degėt e fitores" dhe hynė me Tė nė ditėt e "pėsimit tė vullnetshėm".


  * Nė vendin tonė pėrdoren degė dafine, si nė shumicėn e vendeve Europiane. Nė Palestinė palma ishte simbol i fitores, ndėrsa nė vendet mesdhetare tė Europės kjo simbolizohej nga dafina.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Albo : 22-04-2005 mė 22:04

 2. #2
  Paqe! Maska e Matrix
  Anėtarėsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  Nė Zemrėn e Hyjit!
  Mosha
  43
  Postime
  3,123

  Ringjallja e Llazarit  1 Ishte atėherė i sėmurė njė farė Llazari nga Betania, fshati i Marisė dhe i Martės, motrės sė saj.
  2 Maria ishte ajo qė e vajosi me vaj erėkėndėshėm Zotin dhe ia fshiu kėmbėt me flokėt e saj; dhe vėllai i saj, Llazari, ishte i sėmurė.
  3 Prandaj motrat i dėrguan fjalė Jezusit: "Zot, ja, ai qė ti e do shumė ėshtė i sėmurė".
  4 Dhe Jezusi si dėgjoi kėto tha: "Kjo sėmundje nuk ėshtė pėr vdekje, po pėr lavdinė e Perėndisė, qė nėpėrmjet saj tė pėrlėvdohet Biri i Perėndisė".
  5 Por Jezusi e donte Martėn, motrėn e saj dhe Llazarin.
  6 Kur dėgjoi se Llazari ishte i sėmurė, qėndroi edhe dy ditė nė vendin ku ishte.
  7 Pastaj u tha dishepujve: "Tė kthehemi pėrsėri nė Juda".
  8 Dishepujt i thanė: "Mėsues, pak mė parė Judenjtė kėrkonin tė tė vrisnin me gurė dhe ti po shkon pėrsėri atje?".
  9 Jezusi u pėrgjigj: "Nuk janė vallė dymbėdhjetė, orėt e ditės? Kur dikush ecėn ditėn, nuk pengohet, sepse sheh dritėn e kėsaj bote,
  10 por nėse dikush ecėn natėn, pengohet, sepse drita nuk ėshtė nė tė".
  11 Mbasi i tha kėto gjėra, shtoi: "Mikun tonė, Llazarin e ka zėnė gjumi, por unė po shkoj ta zgjoj".
  12 Atėherė dishepujt e tij thanė: "Zot, po tė flejė, do tė shpėtojė".
  13 Por Jezusi u kishte folur pėr vdekjen e tij, kurse ata pandehnin se kishte folur pėr fjetjen e gjumit.
  14 Atėherė Jezusi u tha atyre haptas: "Llazari ka vdekur.
  15 Edhe unė gėzohem pėr ju qė nuk isha atje, qė tė besoni; por le tė shkojmė tek ai".
  16 Atėherė Thomai, i quajtur Binjaku, u tha bashkėdishepujve: "Tė shkojmė edhe ne, qė tė vdesim me tė".
  17 Kur arriti Jezusi, pra, gjeti qė Llazari ishte qė prej katėr ditėsh nė varr.
  18 Por Betania ishte rreth pesėmbėdhjetė stade larg Jeruzalemit.
  19 Dhe shumė Judenj kishin ardhur te Marta dhe te Maria pėr t'i ngushėlluar pėr vėllanė e tyre.
  20 Marta, pra, si e mori vesh se po vinte Jezusi, i doli pėrpara; kurse Maria ishte ulur nė shtėpi.
  21 Marta i tha Jezusit: "Zot, po tė ishe kėtu, im vėlla nuk do tė kishte vdekur,
  22 por edhe tani e di se tė gjitha ato qė ti i kėrkon Perėndisė, Perėndia do tė t'i japė".
  23 Jezusi i tha: "Yt vėlla do tė ringjallet".
  24 Marta i tha: "E di se do tė ringjallet, nė ringjallje, ditėn e fundit".
  25 Jezusi i tha: "Unė jam ringjallja dhe jeta; ai qė beson nė mua, edhe sikur tė duhej tė vdesė do tė jetojė.
  26 Dhe ai qė jeton e beson nė mua, nuk do tė vdesė kurrė pėrjetė. A e beson kėtė?".
  27 Ajo i tha: "Po, Zot, unė besoj se ti je Krishti, Biri i Perėndisė, qė duhet tė vinte nė botė"
  28 Dhe, si tha kėshtu, shkoi tė thėrrasė fshehtas Marinė, motrėn e saj, duke thėnė: "Mėsuesi ėshtė kėtu dhe po tė thėrret".
  29 Posa e dėgjoi, ajo u ēua me nxitim dhe erdhi tek ai.
  30 Por Jezusi ende nuk kishte arritur nė fshat, por ndodhej nė vendin ku Marta e kishte takuar.
  31 Prandaj Judenjtė qė ishin me tė nė shtėpi pėr ta ngushėlluar, kur panė se Maria u ēua me nxitim dhe doli, e ndoqėn, duke thėnė: "Ajo po shkon te varri pėr tė qarė aty".
  32 Sapo Maria arriti te vendi ku ndodhej Jezusi dhe e pa atė, i ra ndėr kėmbė duke i thėnė: "Zot, po tė ishe ti kėtu, im vėlla nuk do tė kishte vdekur".
  33 Atėherė Jezusi, kur pa se ajo dhe Judenjtė qė kishin ardhur me tė po qanin, u psherėtiu nė frymė dhe u trondit,
  34 dhe tha: "Ku e keni vėnė?". Ata i thanė: "Zot, eja e shih!".
  35 Jezusi qau.
  36 Atėherė Judenjtė thanė: "Shih, sa e donte!".
  37 Por disa nga ata thanė: "Ky, qė i hapi sytė tė verbėrit, s'mund tė bėnte qė ky tė mos vdiste?".
  38 Prandaj Jezusi, pėrsėri i tronditur pėrbrenda, erdhi te varri; por ky ishte njė guvė dhe kishte pėrpara njė gur.
  39 Jezusi tha: "Hiqni gurin!". Marta, motra e tė vdekurit, i tha: "Zot, ai tashmė qelbet, sepse ka vdekur prej katėr ditėsh".
  40 Jezusi i tha: "A nuk tė thashė se po tė besosh, do tė shohėsh lavdinė e Perėndisė?".
  41 Atėherė ata e hoqėn gurin prej vendit ku ishte shtrirė i vdekuri. Dhe Jezusi i ngriti sytė lart dhe tha: "O Atė, tė falėnderoj qė mė ke dėgjuar.
  42 Unė e dija mirė se ti gjithnjė mė dėgjon, por i kam thėnė kėto pėr turmėn qė ėshtė pėrreth, qė tė besojnė se ti mė ke dėrguar".
  43 Dhe, mbasi tha kėto, thirri me zė tė lartė: "Llazar, eja jashtė!".
  44 Atėherė i vdekuri doli, me duart e kėmbėt tė lidhura me rripa pėlhure dhe me fytyrėn tė mbėshtjellė nė njė rizė. Jezusi u tha atyre: "Zgjidheni dhe lėreni tė shkojė!".
  45 Atėherė shumė nga Judenjtė, qė kishin ardhur te Maria dhe kishin parė gjithēka kishte bėrė Jezusi, besuan nė tė.
  46 Por disa nga ata shkuan te farisenjtė dhe u treguan atyre ē'kishte bėrė Jezusi.
  47 Atėherė krerėt e priftėrinjve dhe farisenjtė mblodhėn sinedrin dhe thanė: "Ē'tė bėjmė? Ky njeri po bėn shumė shenja.
  48 Po ta lėmė tė vazhdojė kėshtu, tė gjithė do tė besojnė nė tė, do tė vijnė Romakėt dhe do tė shkatėrrojnė vendin dhe kombin tonė".
  49 Por njė nga ata, Kajafa, qė ishte kryeprifti i atij viti, u tha atyre: "Ju nuk kuptoni asgjė;
  50 dhe as nuk e konceptoni se ėshtė e leverdishme pėr ne qė tė vdesė vetėm njė njeri pėr popullin, dhe tė mos humbasė gjithė kombi".
  51 Por kėtė ai nuk e tha nga vetja; por, duke qenė kryeprift i atij viti, profetizoi se Jezusi duhej tė vdiste pėr kombin,
  52 dhe jo vetėm pėr kombin, por edhe pėr t'i mbledhur nė njė, bijtė e Perėndisė qė ishin tė shpėrndarė.
  53 Qė nga ajo ditė, pra, ata vendosėn ta vrasin.
  54 Pėr kėtė arsye Jezusi nuk ecte mė haptasi midis Judenjve, por u tėrhoq nė njė krahinė afėr shkretėtirės, nė njė qytet qė quhej Efraim dhe aty rrinte me dishepujt e tij.
  55 Dhe Pashka e Judenjve ishte afėr dhe shumė veta nga ajo krahinė u ngjitėn nė Jeruzalem pėrpara Pashkės pėr t'u pastruar.
  56 E kėrkonin, pra, Jezusin dhe, duke qėndruar nė tempull, thoshnin nė mes tyre: "Si ju duket juve? A do tė vijė ai pėr festė?".
  57 Krerėt e priftėrinjve dhe farisenjtė kishin dhėnė urdhėr qė, po ta dinte ndokush se ku ishte ai, tė sinjalizonte qė ta kapnin.


  --------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Ringjallja e Llazarit, ne traditen ortodokse perkujtohet te shtunen para fillimit te Javes se Madhe. Ne fakt kjo feste shenon fillimin e kesaj Jave.
  Me ringjalljen e Llazarit, Krishti tregoi se Ai eshte Ringjallja dhe Jeta.

  Sipas tradites, Llazari u largua me pas ne Qipro, per t'i shpetuar persekutimit te judenjve. Aty ai vazhdoi te ishte nje shenje e gjalle e Ringjalljes per Kishen qe lindi aty.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Matrix : 14-04-2006 mė 04:59
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 3. #3
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet nė Bllog
  1
  E diela e dafinave

  Nisi atmosfera e Javės sė Madhe nė Kishėn tonė Orthodhokse.Pas ngjalljes sė Llazarit, Krishti shkoi nė Vithania nė Jerusalem. Hyrja e Tij nė Qytetin e Shenjtė ishte njė tjetėr triumf. Ai u pėrshėndet nga turmat e njerėzve qė e prisnin si Mesia -Mbret tė Izraelit. Ata e pėrshėndetėn me tufa lulesh nė duar dhe me thirrje lavdėrimi: “Hosana! I bekuar ėshtė Ai qė vjen nė emrin e Zotit! Bir i Davidit! Mbret i Izraelit”.
  Ungjilli i lexuar nė Shėrbesėn e Mėngjesores (Matth. 21:1-11, 15-17) pėrshkruan hyrjen triumfale tė Jisuit nė Jerusalem. Nė fund tė Shėrbesės sė Mėngjesit prifti thotė njė lutje, bekon tufat e dafinave dhe mė pas i shpėrndan tek besimtarėt. Me tufa dafinash nė duar ne pėrshėndesim Mbretin duke kėnduar. Ne e pohojmė atė si Mbretin dhe Zotin tonė. Mbretėria e Perėndisė tashmė ka filluar dhe nė ditėn e pagėzimit ne jemi bėrė qytetarė tė tij duke premtuar pėr tė qenė besnikė. Kur ne marrim nga prifti tufėn e dafinave, duke pėrtėrirė betimin tonė tek Mbreti ynė dhe duke pohuar se jetojmė nė Mbretėrinė e Tij dhe ēdo gjė nė jetėn tonė i pėrket Krishtit, asgjė nuk mund tė na largojė nga Zotėruesi ynė i vėrtetė.
  Ne e dimė se Mbretėria ėshtė nė rrugėn e Tij pėr nė Golgotha, nė kryqėzimin dhe nė varr. Ne e dimė se ky triumf ėshtė prolog i sakrificės sė Tij. Tufat nė duar tregojnė gatishmėrinė pėr ta ndjekur Atė nė kėtė rrugė tė sakrifikimit. Pranimi ynė i sakrificės dhe vetėmohimi ėshtė e vetmja rrugė pėr nė Mbretėri
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet nė Bllog
  12
  Sot Kisha Orthodhokse feston te dielen e Palmave. Duke qene se ne Shqiperi nuk rriten palma, njihet edhe si e Diela e Dafinave.

  Kjo feste shenon hyrjen e Krishtit ne Jeruzalem dhe fillimin e Javes se Shenjte, javen qe vjen.

  Krishti zgjodhi vullnetarisht te pesoje per Hirin e shpetimit tone!
  Edhe ne bashke me te!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave dhe e Diela e Palmave (Dafinave)

  E shtuna e Llazarit

  Kėtė tė shtune nderojmė ngjallje e Llazarit prej Jezu Krishtit. Llazari ishte shok I Krishtit dhe tė motrat e tij Marta dhe Maria e mikprisnin nė shtėpinė e tyre shumė herė, e cila ndodhej nė Vithani afėr Jeruzalemit. Disa ditė pėrpara pėsimeve tė Krishtit, Llazari u sėmur dhe tė motrat e tij lajmėruan Zotin I cili ndodhej nė Galile qė ta vizitonte. Por Zoti ndenji aty deri sa vdiq Llazari edhe atėherė u tha nxėnėsve tė tij qė tė shkonin ta zgjonin. Kur mbėrriti ne Vithani mori vesh prej motrave tė Llazarit se ai kishte vdekur prej katėr ditėsh edhe kėrkoj prej tyre qė tė shikonte varrin e tij. Kur arriti nė varr qau edhe kėrkoj qė ti hiqnin gurin e varrit. Atėherė ngriti sytė prej qiellit, falenderoi Perėndinė dhe Atin dhe me zė tė lartė thirri: Llazar dil pėrjashtė. Menjėherė doli jashtė I mbėshtjellė me pėlhura prej katėr ditėsh nė varr pėrpara turmės sė njerėsve qė shikonin ēpo ndodhte, edhe Jisui kėrkoi qė ta lirojnė nga pėlhurat dhe tė shkoj nė shtėpi. Tradita e vjetėr na thotė qė Llazari ishte 30 vjeē edhe jetoi edhe 30 vjet tė tjera. Edhe mbaroi jetėn e tij nė Qipro nė vitin 63 pas. K, edhe varri I tij nė qytetin e Kitieon shkruan: “ Llazar I katėrditshmi dhe mik I Krishtit.” Nė vitin 890 pas.K u transferua lipsani nė Konstandinopojė nga perandori Leondi I Dituri. Tradita na thotė se karakteristika qė e veēonte Llazarin pas ngjalljes ėshtė se ai nuk qeshi asnjėherė, vetėm kur pa njė njeri I cili po vidhte njė qyp balte dhe tha : “Po vjedh balta baltėn.” Gjatė kėsaj ditė nuk bėhen pėrkujtimore tė fjeturish me grurė por vetėm trisagjio.


  LEXIMET E DITES 27 PRILL

  Apostulli Heb.12:28-13:8
  Prandaj pasi marrim njė mbretėri tė patundur, le tė mbajmė hirin, me anė tė tė cilit pėlqyeshėm tė adhurojmė Perėndinė, me nderim e pėrkushtim. Sepse “Perėndia ynė ėshtė zjarr qė tret”. • Dashuria vėllazėrore le tė mbesė. Mos harroni mikpritjen, sepse me anė tė kėsaj disa pa e ditur pritėn engjėj. Kujtoni tė burgosurit, si tė burgosur bashkė me ata; ata qė heqin keq, si tė jeni edhe vetė nė trupin e tyre. Martesa le tė jetė e ndershme pėr tė gjithė, dhe shtrati i paturpėruar, sepse tė pėrdalėt dhe kurorėshkelėsit do t’i gjykojė Perėndia. Sjelljet tuaja le tė jenė pa lakmi argjendi; le t’u jenė mjaft ato qė keni tani; sepse ai ka thėnė: “Nuk kam pėr tė tė lėnė, as nuk kam pėr tė hequr dorė prej teje”. Prandaj ne me guxim le tė themi: “Zoti ėshtė ndihmėsi im, dhe nuk do tė kem frikė; ē’do tė mė bėjė njeriu?”. Kujtoni tė parėt tuaj, tė cilėt ju folėn juve fjalėn e Perėndisė; besimin e tyre ta keni pėr shembull, duke pasur pėrpara syve frytin e sjelljeve tė tyre. Krishti ėshtė po ai dje dhe sot dhe nė jetė tė jetėve.

  Ungjilli sipas Joanit. 11:1-45
  Edhe ishte njė njeri i sėmurė, qė quhej Llazar, nga Betania, nga fshati i Marisė e i Martės, motrės sė saj. Edhe Maria ishte ajo qė leu Zotin me vaj ere, dhe fshiu kėmbėt e tij me flokėt e saj, vėllai i sė cilės, Llazari, ishte sėmurė. Tė motrat pra dėrguan, duke thėnė: Zot, ja ai qė do ti ėshtė sėmurė. Edhe Jisui kur dėgjoi tha: Kjo sėmundje nuk ėshtė pėr vdekje, po pėr lavdinė e Perėndisė, qė tė lavdėrohet i Biri i Perėndisė me anė tė saj. Edhe Jisui i donte Martėn dhe tė motrėn e saj dhe Llazarin. Kur dėgjoi pra se ėshtė sėmurė, atėherė qėndroi dy ditė nė atė vend ku ishte. Pastaj, pas kėsaj u thotė nxėnėsve: Le tė shkojmė prapė nė Jude. Nxėnėsit i thonė: Rabi, tani Judenjtė kėrkonin tė tė vrisnin me gurė, dhe pėrsėri po shkon atje? Jisui u pėrgjigj: A nuk ka dymbėdhjetė orė dita? Nė ectė ndonjė ditėn, nuk pengohet, sepse sheh dritėn e kėsaj bote. Po nė ectė ndonjė natėn, pengohet, sepse s’ka dritė nė tė. Kėto tha, edhe pastaj u thotė atyre: Llazari miku ynė fjeti. Po shkoj qė ta zgjoj. Nxėnėsit e tij i thanė pra: Zot, nė fjeti, do tė shpėtojė. Po Jisui kishte thėnė pėr vdekjen e tij; kurse ata pandehėn se thotė pėr fjetjen e gjumit. Atėherė pra Jisui u tha atyre haptas: Llazari vdiq. Edhe gėzohem pėr ju, qė tė besoni, sepse nuk qeshė atje. Por le tė shkojmė tek ai. Thomai pra, qė quhet binjak, u tha bashkėnxėnėsve tė tij: Le tė shkojmė edhe ne, qė tė vdesim bashkė me tė.
  Kur erdhi pra Jisui, e gjeti se kishte tashmė katėr ditė nė varr. Edhe Betania ishte afėr Jerusalemit rreth pesėmbėdhjetė stade. Edhe shumė prej Judenjve kishin ardhur te Marta e te Maria, qė t’i ngushėllonin pėr tė vėllanė e tyre. Marta pra kur dėgjoi se po vjen Jisui, i doli pėrpara; dhe Maria rrinte nė shtėpi. Marta pra i tha Jisuit: Zot, tė ishe kėtu, im vėlla nuk do tė vdiste. Po edhe tani e di se sa t’i lypėsh Perėndisė, do tė t’i japė Perėndia. Jisui i thotė asaj: Yt vėlla do tė ngjallet. I thotė atij Marta: E di se do tė ngjallet nė ngjallje nė ditėn fundit. Jisui i tha: Unė jam ngjallja dhe jeta. Ai qė mė beson, edhe nė vdektė, do tė rrojė. Edhe kushdo qė rron e mė beson, nuk do tė vdesė pėr gjithė jetėn. A e beson kėtė?
  I thotė atij: Po, Zot, unė kam besuar se ti je Krishti, i Biri i Perėndisė, qė ke ardhur nė botė. Edhe ajo si tha kėto, shkoi e thėrriti fshehtas Marinė, tė motrėn e saj, e i tha: Mėsuesi ėshtė kėtu dhe po tė thėrret. Ajo, kur dėgjoi, ngrihet shpejt dhe vjen tek ai. Jisui ende s’kishte ardhur nė fshat, por ishte nė atė vend qė i doli pėrpara Marta. Judenjtė pra, qė ishin bashkė me tė nė shtėpi dhe e ngushėllonin, kur panė Marinė se u ngrit shpejt e doli, i shkuan prapa, duke thėnė se po shkon nė varr pėr tė qarė atje. Maria pra, si erdhi atje ku ishte Jisui, kur e pa atė, i ra ndėr kėmbė, duke i thėnė atij: Zot, po tė ishe kėtu, vėllai nuk do tė mė vdiste. Jisui pra kur pa atė duke qarė, dhe Judenjtė qė kishin ardhur bashkė me tė duke qarė, psherėtiu nė shpirtin e tij, dhe u turbullua, e tha: Ku e keni vėnė? I thonė: Zot, Zot, eja e shih. Jisui derdhi lot. Judenjtė pra thoshin: Shih sa e donte. Po disa prej tyre thanė: Nuk mundej ky qė hapi sytė e tė verbrit tė bėnte qė edhe ky tė mos vdiste? Jisui pra pėrsėri duke psherėtirė me vete vjen nė varr. Edhe ishte njė shpellė, dhe mbi tė ishte vėnė njė gur. Jisui thotė: Ngrini gurin. Marta, e motra e tė vdekurit, i thotė: Zot, qelbet tani, sepse ka katėr ditė. Jisui i thotė asaj: A nuk tė thashė se nė besofsh, do tė shohėsh lavdinė e Perėndisė? Ngritėn pra gurin, ku ishte vėnė i vdekuri. Edhe Jisui ngriti sytė lart, e tha: Atė, tė falėminderit se mė dėgjove. Edhe unė e dija se pėrherė mė dėgjon; po kėtė e thashė pėr popullin qė rri pėrreth, qė tė besojnė se ti mė dėrgove. Edhe si tha kėto, thirri me zė tė madh: Llazar, dil jashtė. Edhe i vdekuri doli, lidhur kėmbė e duar me rripa pėlhure; dhe fytyra e tij ishte mbėshtjellė me qefin. Jisui u thotė atyre: Zgjidheni, dhe lėreni tė shkojė. Shumė veta pra prej Judenjve, qė kishin ardhur te Maria, dhe panė sa bėri Jisui, i besuan.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave dhe e Diela e Palmave (Dafinave)

  Sot Kisha jone feston te shtunen e Ngjalljes se Llazarit.
  Gjithashtu sot festojne diten e emrit te gjithe ata qe kane emrin Llazar apo derivatet e ketij emri...
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Archon : 27-04-2013 mė 04:48

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave dhe e Diela e Palmave (Dafinave)

  Zoti i do miqtė e tij dhe i thėrret tė kthehen nė jetė - NGJALLJA E LLAZARIT

  Shtuna e Llazarit dhe e Diela e Dafinave zėnė njė vend tė veēantė midis Kreshmės sė Madhe dhe Javės sė Shenjtė. Pas dyzet ditė pendimi, qė tashmė kanė pėrfunduar dhe para ditėve tė errėta qė do t’i paraprijnė Javės sė Pėsimeve, vijnė dy ditė gėzimi dhe triumfi: E Shtuna e Llazarit dhe e Diela e Dafinave.
  Tropari i pėrbashkėt i kėtyre ditėve pohon qartė qė nėpėrmjet ngjalljes sė Llazarit Krishti na jep sigurinė e ngjalljes sė pėrgjithshme. Kėshtu shkojmė nė errėsirėn e kryqėzimit nėpėrmjet dritės dhe gėzimit tė kėtyre dy ditėve. Nėn kėtė dritė gjejmė kuptimin e vėrtetė tė kėsaj errėsire. Me kėtė gėzim shohim qartė fitoren e ardhshme tė Jisu Krishtit mbi vdekjen.
  Nė tė shtunėn pėrpara tė Dielės sė Dafinave kremtojmė ngjalljen e Llazarit nė Betani (Joani 11:1-46). Kjo mrekulli u shfaq si njė siguri nga Krishti te nxėnėsit pėrpara Pėsimit tė Tij, pėr tė kuptuar se, megjithėse vuan dhe vdes, ende Ai ėshtė Zot dhe fitimtar mbi vdekjen.

  Ngjallja e Llazarit ėshtė njė ngjarje qė bart njė kuptim shumė tė thellė. Ajo ėshtė e lidhur nė mėnyrė mistike me Ngjalljen e vetė Krishtit, ėshtė si profeci nė veprim dhe nė tė njėjtėn kohė parashikon Ngjalljen e gjithė tė drejtėve nė Ditėn e Fundit. Llazari ėshtė fryti i parė i shpėtuar nga pėrtėritja e botės. Me ngjalljen e Llazarit “vdekja fillon tė dridhet”. Kėshtu fillon dueli midis Jetės dhe vdekjes, qė na jep ēelėsin pėr tė hyrė nė Misterin liturgjik tė Pashkės.
  Nė vitet e hershme tė Kishės, e Shtuna e Llazarit ėshtė quajtur “Lajmėrim i Pashkėve”. Ajo lajmėron dhe parashikon dritėn e mrekullueshme, paqen e sė shtunės tjetėr, tė sė Shtunės sė Madhe, ditėn e Varrit Jetėdhėnės. Duhet tė kuptojmė se Llazari, mik i Jisuit pėrfaqėson tėrė njerėzimin dhe gjithashtu ēdo individ, sepse ēdo njeri ėshtė krijuar mik i Perėndisė dhe thirret nė kėtė miqėsi hyjnore, njohjen e Perėndisė dhe komunikimin me tė. “Nė Tė ishte jeta dhe jeta ishte drita e njerėzve” (Joani 1:4). Ky mik tė cilin e do Perėndia dhe e krijoi prej dashurisė ėshtė shkatėrruar nga njė fuqi qė nuk ėshtė krijuar nga Perėndia: Vdekja. Bota ėshtė veē dhimbje, lot dhe vdekje. Jisu Krishti, duke ardhur te Llazari, nė vdekjen e mikut tė Tij, “lotoi” (Joani 11:35). Ai loton, sepse Ai sheh triumfin e vdekjes dhe shkatėrrimin nė botėn e krijuar nga Perėndia. “Erė e keqe”. Bota ėshtė krijuar pėr tė reflektuar dhe pėr tė shpallur lavdinė e Perėndisė dhe tani “vjen erė e keqe”. Jisui lotoi. Jisu Krishti donte dhe lotoi. Ai e ktheu nė jetė mikun e Tij, Llazarin.
  Ai na do dhe na thėrret tė kthehemi nė jetė, ne, miqtė e Tij.
  Dashuria ėshtė ajo qė loton nė varr dhe bart jetėn. Ky ėshtė kuptimi i lotėve hyjnorė tė Krishtit. Nė ta dashuria vazhdon tė ekzistojė, krijon, ripėrtėrin, bart jetėn e errėt tė njeriut: “Llazar, dil jashtė!” Kjo ėshtė arsyeja pse e Shtuna e Llazarit ėshtė fillim i tė dyjave, kryqit, si sakrificė supreme e dashurisė dhe Ngjalljes, si triumf pėrfundimtar i dashurisė.

  Nga Atė Aleksandėr Shmeman

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave dhe e Diela e Palmave (Dafinave)

  Shpjegimi i ikonės sė NGJALLJES SE LLAZARIT

  Ikona mė e vjetėr qė tregon kėtė ngjarje, Ngjalljen e Llazarit, u pėrket shekujve tė parė tė Krishterimit. Duke filluar me shekullin e dytė nė katakombet romake u zbuluan rreth dyzet ikona. Shumica e tyre pėrmbajnė vetėm dy figura: atė tė Jisu Krishtit duke ngritur Llazarin dhe atė tė Llazarit duke dalė nga varri me rroba vdekjeje. Gjatė shekullit XIV kompozimi bėhet mė kompleks me shtimin e atyre detajeve, qė mund t’i shohim edhe nė ikonat e ditėve tė sotme.

  Ikona, siē mund ta shihni, pėrcjell anėn e jashtme fizike tė mrekullisė. Sipas Ungjillit tė Joanit (11:1-46) ikona tregon ēdo detaj tė ngjalljes sė Llazarit. Duke ndjekur tregimin nė Ungjill, ikona tregon se mrekullia ishte shfaqur nė prani tė njerėzve. Gropa nė shkėmb, si gropa e Llazarit dhe numri i qytetit tė Betanisė tregon se veprimi zhvillohet nė varreza, jashtė murit tė qytetit. Pėrballė grupit tė apostujve ėshtė Shpėtimtari me motrat e Llazarit tė vdekur, Martėn dhe Marinė, nė kėmbėt e Tij, duke iu bindur urdhrit tė Krishtit pėr tė larguar gurin. Njė njeri e largoi atė qė e mbante tė mbyllur varrin. Ky detaj tregon se Llazari nuk mund tė dilte vetė jashtė.
  Vetė vdekja i bindet veprimit qė komandon Ai dhe fjalėve tė tij: “Llazar, dil”. Llazari, me duar e kėmbė tė lidhura, me rrobat e vdekjes, siē ishte varrosur, shfaqet nė hyrje tė shpellės. Njė prej atyre tė pranishmėve mban cepin e veshjes sė Llazarit. Sipas fjalėve tė Shpėtimtarit “Zgjidheni, e lėreni tė shkojė”, duke e liruar atė nga rrobat e vdekjes, nga tė cilat ai nuk mund tė lirohej vetė pa ndihmėn e tė tjerėve. Era e keqe e dekompozimit ende vjen nga ky trup, pas katėr ditėve nė varr dhe qė tani rikthehet nė jetė. Ai i pengon ata qė qėndrojnė pranė tė mbyllin hundėn dhe gojėn me rrobat e tyre. Tė gjitha kėto detaje flasin rreth faktit qė kjo ngjarje u pėrket dukurive tė kėsaj bote, qė kėtu ėshtė thjesht njė trup njerėzor. Kėtė trup, vullneti i Perėndisė me anė tė Birit tė Tij, e ktheu pėr tė vazhduar jetėn mbi tokė.

  Nga Libri: "Viti Liturgjikal"

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave dhe e Diela e Palmave (Dafinave)

  E DIELA E DAFINAVE - HAPE ZEMREN TENDE TE MIREPRESESH KRISHTIN...

  Krishti vjen me dėshirėn e Tij pėr tė vuajtur pėr njeriun. Kur japim diēka me dashuri, duhet ta japim lirshėm, sepse vetėm atėherė quhet dhuratė e vėrtetė. Po ne, ē’do t’i ofrojmė Krishtit?
  Ē’lule do tė vendosim nėn kryqin e Tij?

  Pas ngjalljes sė Llazarit, Krishti shkoi nė Vithania nė Jerusalem. Hyrja e Tij nė Qytetin e Shenjtė ishte njė tjetėr triumf. Ai u pėrshėndet nga turmat e njerėzve qė e prisnin si Mesia -Mbret tė Izraelit. Ata e pėrshėndetėn me tufa lulesh nė duar dhe me thirrje lavdėrimi: “Hosana! I bekuar ėshtė Ai qė vjen nė emrin e Zotit! Bir i Davidit! Mbret i Izraelit”.
  E Shtuna e Llazarit zbulon armikun, qė ėshtė vdekja. E Diela e Dafinave lajmėron fitoren e Mbretėrisė sė Perėndisė. Nė jetėn e Tij Jisu Krishti flak tė gjitha pėrpjekjet pėr ta lavdėruar Atė. Por, gjashtė ditė para Pėsimit, Ai jo vetėm nuk pranoi tė lavdėrohej, por vetė e rregulloi kėtė lavdėrim, duke bėrė ēfarė lajmėroi Zaharia. Ai e bėri tė qartė se dėshironte tė ishte i njohur si Mesia, Mbret dhe Shpėtimtar i Izraelit. Ai donte t’u tregonte hapur ēifutėve qė Mesia i pritur erdhi, Mbretėria e Tij ishte kėtu dhe gjithė pritjet e tyre gjetėn pėrmbushjen. Tashmė fillon Mbretėria e Tij.
  “I bekuar ėshtė Ai qė vjen ...” Krishti – Mbret u mirėprit nga fėmijėt nė Hyrjen e Tij nė Jerusalem dhe ėshtė i mirėpritur nga ēdonjėri prej nesh nė zemrėn tonė.
  Ungjilli i lexuar nė Shėrbesėn e Mėngjesores (Matth. 21:1-11, 15-17) pėrshkruan hyrjen triumfale tė Jisuit nė Jerusalem. Nė fund tė Shėrbesės sė Mėngjesit prifti thotė njė lutje, bekon tufat e dafinave dhe mė pas i shpėrndan tek besimtarėt. Me tufa dafinash nė duar ne pėrshėndesim Mbretin duke kėnduar. Ne e pohojmė atė si Mbretin dhe Zotin tonė. Mbretėria e Perėndisė tashmė ka filluar dhe nė ditėn e pagėzimit ne jemi bėrė qytetarė tė tij duke premtuar pėr tė qenė besnikė. Kur ne marrim nga prifti tufėn e dafinave, duke pėrtėrirė betimin tonė tek Mbreti ynė dhe duke pohuar se jetojmė nė Mbretėrinė e Tij dhe ēdo gjė nė jetėn tonė i pėrket Krishtit, asgjė nuk mund tė na largojė nga Zotėruesi ynė i vėrtetė.

  Ne e dimė se Mbretėria ėshtė nė rrugėn e Tij pėr nė Golgotha, nė kryqėzimin dhe nė varr. Ne e dimė se ky triumf ėshtė prolog i sakrificės sė Tij. Tufat nė duar tregojnė gatishmėrinė pėr ta ndjekur Atė nė kėtė rrugė tė sakrifikimit. Pranimi ynė i sakrificės dhe vetėmohimi ėshtė e vetmja rrugė pėr nė Mbretėri.
  Kėto tufa shpallin besimin tonė nė fitoren pėrfundimtare tė Krishtit. Ashtu siē mbajmė tufat dhe kėndojmė himnet pėr Zotin, ne tashmė jemi gjykuar sė bashku me turmėn e Jerusalemit, se ishte i njėjti zė qė i thirri Hosana Krishtit, i cili pak ditė mė vonė thirri ta kryqėzonin atė. Ēfarė ndodh me ne? A hyjmė nė ditėt e “Pėsimeve tė Tij vullnetare” apo qėndrojmė nė njė largėsi duke thirrur “Kryqėzojeni Atė!”?

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave dhe e Diela e Palmave (Dafinave)

  Festimi i Ngjalljes se Llazarit ne Berat.  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Archon : 27-04-2013 mė 13:37

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave dhe e Diela e Palmave (Dafinave)  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Archon : 27-04-2013 mė 13:37

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave dhe e Diela e Palmave (Dafinave)

  Sot Kisha jone feston te dielen e dafinave,hyrjen triumfale te Jezu Krishtit ne Jerusalem.

  E diela e Dafinave
  Nė kėtė ditė festojmė hyrjen panigjirike tė Zotit Jezu Krisht nė Jerusalem. Gjatė ardhjes sė Tij nė Jerusalem Zoti dėrgoi dy nga nxėnėsit e Tij qė tė marrin njė gomar dhe hipur nė tė hyri nė qytet. Sapo dėgjoi populli se po vjen Krishti morėn menjėherė dega palmash nė duar dhe dolėn pėr ta pritur. Edhe disa shtruan rrobat e tyre nė vendin qė Jisui do tė kalonte. Edhe tė gjithė bashkė, edhe fėmijėt e vegjėl thėrrisnin: “ Hosana , I bekuar ėshtė Ai qė vjen nė emrin e Zotit, mbreti I Izraelit”. Krishti rivjen nė Jeruzalem pėr tė pėrmbushur ligjin. Krishti nuk I jep rėndėsi tė veēantė hyrjes panigjirike por ardhjes nė kryq edhe nė ngjallje. Hyrja e Krishtit nė Jeruzalem ėshtė njė hyrje martirike pėr nė jetėn pa mbarim drejt Zotit. Edhe pėr pak ditė do tė martirizohet dhe do tė vdes nė kryq, pėr tė mposhtur vdekjen dhe pėr tė dhuruar jetėn me ngjalljen.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave dhe e Diela e Palmave (Dafinave)

  Leximet e dites.

  Mėngjezore Mateu. 21:1-11,15-17
  Edhe kur u afruan nė Jerusalem, dhe erdhėn nė Betfagji pranė Malit tė Ullinjve, atėherė Jisui dėrgoi dy nxėnės, duke u thėnė atyre: Shkoni nė atė fshat qė ėshtė pėrballė jush, dhe menjėherė do tė gjeni njė gomare tė lidhur dhe njė pulisht bashkė me tė. Zgjidhini e m’i sillni. Edhe nė u thėntė gjė juve ndonjė njeri, t’i thoni se Zoti ka nevojė pėr atė; dhe menjėherė do t’i dėrgojė ata mbrapsht. Edhe gjithė kjo u bė qė tė pėrmbushet ē’ėshtė thėnė nga profeti, qė thotė: “Thuajini bijės Sionė: Ja mbreti yt tek po tė vjen i butė dhe hipur mbi gomare dhe mbi pulisht bir shtaze”. Edhe nxėnėsit, si shkuan, dhe bėnė siē i urdhėroi ata Jisui, prunė gomaren dhe pulishtin. Edhe vunė mbi ata rrobat e tyre dhe e hipėn atė sipėr. Edhe mė e shumta e turmės shtruan rrobat e tyre nė udhė; dhe tė tjerė kėputnin degė pemėsh e i shtronin nė rrugė. Edhe turmat qė i vinin pėrpara dhe ata qė i vinin prapa bėrtitnin, duke thėnė: Hosana birit tė Davidit. I bekuar ėshtė ai qė vjen nė emrin e Zotit. Hosana nė mė tė lartat. Edhe kur ai hyri nė Jerusalem, u tund tėrė qyteti duke thėnė: Cili ėshtė ky? Edhe turmat thoshin: Ky ėshtė Jisui, profeti, qė ėshtė nga Nazareti i Galilesė. Po kryepriftėrinjtė dhe shkruesit, kur panė ēudirat qė bėri, dhe djemtė duke bėrtitur nė tempull e duke thėnė: Hosana birit tė Davidit, u zemėruan dhe i thanė atij: Dėgjon se ē’thonė kėta? Edhe Jisui u thotė atyre: Po. Kurrė s’keni lexuar “Se nga goja e fėmijėve dhe e foshnjave bėre gati lavdėrim”? Edhe si i la ata, doli jashtė qytetit nė Betani, dhe e shkoi natėn atje.

  Liturgji Apostulli Fil.4:4-9
  Gėzohuni pėrherė nė Zotin; pėrsėri do tė them: Gėzohuni. Butėsia juaj le tė njihet nė tė gjithė njerėzit. Zoti ėshtė afėr. Mos kini kujdes pėr asgjė; po nė ēdo gjė kėrkesat tuaja le t’i bėhen tė njohura Perėndisė me falėnderime me anė tė faljes e tė lutjes. Edhe paqja e Perėndisė qė kapėrcen ēdo mendje do tė ruajė zemrat tuaja dhe mendimet tuaja me anė tė Jisu Krishtit. Prandaj, vėllezėr, sa janė tė vėrteta, sa janė tė hijshme, sa janė tė drejta, sa janė tė pastra, sa janė tė dashura, sa janė tė lavdėruara, nėse ka ndonjė mirėsi, dhe nėse ka ndonjė lavdėrim, kėto mendoni. Ato qė edhe mėsuat dhe morėt dhe dėgjuat e patė tek unė, kėto bėni; dhe Perėndia i paqes do tė jetė bashkė me ju.

  Ungjilli sipas Joanit.12:1-18
  Jisui pra gjashtė ditė pėrpara pashkės erdhi nė Betani, ku ishte Llazari qė pati vdekur, tė cilin e kishte ngjallur prej sė vdekurish. Edhe i bėnė darkė atje; dhe Marta shėrbente; dhe Llazari ishte njė prej atyre qė rrinin nė tryezė bashkė me tė. Atėherė Maria mori njė litėr vaj ere prej nardi tė papėrzier, shumė tė shtrenjtė, dhe leu kėmbėt e Jisuit, dhe me flokėt e saj fshiu kėmbėt e tij; dhe shtėpia u mbush me aromėn e vajit tė erės. Njė, pra, nga tė dymbėdhjetė nxėnėsit e tij, Juda Iskarioti, i biri i Simonit, ai qė do ta tradhtonte, thotė: Pėrse tė mos shitej ky vaj ere treqind dinarė e t’u jepej tė varfėrve? Edhe kėtė e tha, jo se donte tė dinte pėr tė varfrit, po se ishte vjedhės dhe kishte kuletėn e asprave, dhe mbante ē’viheshin nė tė. Jisui pra tha: Lėre, se e ruajti pėr ditėn e varrimit tim. Sepse tė varfrit i keni pėrherė bashkė me vete, po mua nuk mė keni pėrherė. Njė turmė e madhe pra prej Judenjve morėn vesh se ėshtė atje; dhe erdhėn jo pėr Jisuin vetėm, po qė tė shohin edhe Llazarin, tė cilin e kishte ngjallur prej sė vdekurish. Po kryepriftėrinjtė bėnė kėshillė, qė tė vrasin edhe Llazarin. Sepse shumė veta prej Judenjve vinin pėr atė, dhe i besonin Jisuit. Tė nesėrmen njė turmė e madhe qė kishte ardhur nė tė kremten, kur dėgjuan se vjen Jisui nė Jerusalem, morėn degė palmash, dhe i dolėn pėrpara ta presin, dhe thėrrisnin: Hosanna, i bekuar ėshtė ai qė vjen nė emrin e Zotit, mbreti i Izraelit. Edhe Jisui gjeti njė pulisht, dhe ndenji mbi tė, siē ėshtė shkruar: “Mos ki frikė, bijė e Sionit, ja mbreti yt tek po vjen duke ndenjur mbi pulisht gomareje”. Edhe nxėnėsit nuk i kuptuan kėto nė fillim; po kur u lavdėrua Jisui, atėherė u ra ndėr mend atyre se kėto ishin shkruar pėr tė, dhe se kėto ia bėnė atij. Turma pra qė ishte bashkė me tė dėshmonte se thirri Llazarin nga varri, dhe e ngjalli prej sė vdekurish. Prandaj edhe turma i doli pėrpara, sepse dėgjoi se ai kishte bėrė kėtė ēudi.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave dhe e Diela e Palmave (Dafinave)

  Festimi i te dieles se Dafinave ne Lushnje,Kisha e Shen Gjergjit


 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave dhe e Diela e Palmave (Dafinave)


 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave dhe e Diela e Palmave (Dafinave)

  Kisha e Shen Kollit ne Elbasan  Vlore  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Archon : 28-04-2013 mė 10:10

 17. #17
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-01-2010
  Postime
  1,126

  Mbremesorja e Shen LLazarit tek arbereshet duke perhapur lajmin e ngjalljes


 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  E shtuna e Llazarit

  E shtuna e Llazarit

  Kėtė tė shtune nderojmė ngjallje e Llazarit prej Jisu Krishtit. Llazari ishte shok i Krishtit dhe tė motrat e tij Marta dhe Maria e mikprisnin nė shtėpinė e tyre shumė herė, e cila ndodhej nė Vithani afėr Jeruzalemit. Disa ditė pėrpara pėsimeve tė Krishtit, Llazari u sėmur dhe tė motrat e tij lajmėruan Zotin I cili ndodhej nė Galile qė ta vizitonte. Por Zoti ndenji aty deri sa vdiq Llazari edhe atėherė u tha nxėnėsve tė tij qė tė shkonin ta zgjonin. Kur mbėrriti ne Vithani mori vesh prej motrave tė Llazarit se ai kishte vdekur prej katėr ditėsh edhe kėrkoj prej tyre qė tė shikonte varrin e tij. Kur arriti nė varr qau edhe kėrkoj qė ti hiqnin gurin e varrit. Atėherė ngriti sytė prej qiellit, falenderoi Perėndinė dhe Atin dhe me zė tė lartė thirri: Llazar dil pėrjashtė. Menjėherė doli jashtė I mbėshtjellė me pėlhura prej katėr ditėsh nė varr pėrpara turmės sė njerėsve qė shikonin ēpo ndodhte, edhe Jisui kėrkoi qė ta lirojnė nga pėlhurat dhe tė shkoj nė shtėpi. Tradita e vjetėr na thotė qė Llazari ishte 30 vjeē edhe jetoi edhe 30 vjet tė tjera. Edhe mbaroi jetėn e tij nė Qipro nė vitin 63 pas. K, edhe varri I tij nė qytetin e Kitieon shkruan: “ Llazar I katėrditshmi dhe mik i Krishtit.” Nė vitin 890 pas.K u transferua lipsani nė Konstandinopojė nga perandori Leondi I Dituri. Tradita na thotė se karakteristika qė e veēonte Llazarin pas ngjalljes ėshtė se ai nuk qeshi asnjėherė, vetėm kur pa njė njeri I cili po vidhte njė qyp balte dhe tha : “Po vjedh balta baltėn.” Gjatė kėsaj ditė nuk bėhen pėrkujtimore tė fjeturish me grurė por vetėm trisagjio.

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pėr: E shtuna e Llazarit

  Sot ne Tirane,ne kishen e Ungjillezimit u krye liturgjia hyjnore gjate se ciles u dorezua edhe nje dhjakon i ri,Zoti Spiro Topanxha.


 20. #20
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  28,641
  Postimet nė Bllog
  12

  Pėr: E Shtuna e Shpirtrave (Shen Llazari) dhe e Diela e Palmave (Dafinave)


 21. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

  arbereshi_niko (03-06-2023)

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •